عرضه های اولیه: ارسال درست سفارش خرید آنلاین و خطاهای متداول

در مطلب “اندرحکایت عرضه‌های اولیه بورس در معاملات آنلاین کارگزاری‌ها” به بیان میزان و نحوه تخصیص عرضه اولیه برای کاربران سامانه‌های معاملاتی آنلاین پرداختیم. با بررسی‌های انجام شده بر روی خطاهایی که تا کنون کاربران آنلاین در عرضه‌های اولیه با آن‌ها روبرو شده‌اند، بر آن شدیم توضیحی اجمالی در خصوص علل ایجاد این خطاها تقدیم حضور مخاطبین گرامی و مشتریان عزیز نماییم تا در نتیجه از بروز این‌گونه خطاها پیشگیری کنیم.

همان‌گونه که مستحضرید به طور کلی در روزهای عرضه اولیه با محدودیت‌هایی بر روی نمادهای عرضه شده مواجه هستیم که این محدودیت‌ها از دو محل متفاوت یعنی بورس و کارگزاری اعمال می‌گردند. اگر ارسال سفارشی خارج از این محدودیت‌ها باشد، منجر به بروز خطا خواهد شد. حال اگر این محدودیت از سمت سازمان باشد، خطای مورد نظر بالطبع خطایی از نظر بورس خواهد بود و همینطور اگر مربوط به عدم رعایت محدودیت‌های کارگزاری باشد، اعلام خطایی از سوی کارگزاری مشاهده می‌شود.

در ادامه به بررسی خطاهای رویت شده با توجه به فراوانی و میزان اهمیت و همچنین محل بروز آنها در عرضه‌های اولیه اخیر می‌پردازیم.

 ۱-مجموع سفارشات ارسالی شما نمی‌تواند بیش از … سهم باشد. سهمیه در نظر گرفته شده برای این نماد … می‌باشد.

چنانچه می‌دانید در عرضه‌های اولیه سهمیه مشخصی از سمت سازمان برای هر کاربر آنلاین در نظر گرفته شده که از طریق پیام ناظر بازار به اطلاع عموم می‌رسد. پس از این اطلاع‌رسانی کارگزاری موظف است این محدودیت تعدادی را در سیستم اعمال نماید. در این حال اگر کاربر آنلاین بیش از یکبار نسبت به ثبت سفارش عرضه اعلام شده، اقدام نماید با این خطا مواجه می‌شود.

مثال ۱:

مثلاً در عرضه اولیه ۲۸ بهمن، طبق اعلامیه ناظر بازار هر کاربر آنلاین مجاز به خرید ۱۰۰۰ سهم بود. با این حال اگر کاربر دو یا چند بار سفارش ۱۰۰۰تایی ارسال نماید که یکی از آنها با موفقیت به هسته معاملات ارسال شده باشد، در ارسال سفارش‌های بعدی با این پیام خطا روبرو می‌شود که: “مجموع سفارشات ارسالی شما نمی‌تواند بیش از … سهم باشد. سهمیه در نظر گرفته شده برای این نماد ۱۰۰۰ می‌باشد.”

۲- وضعیت نماد اجازه فعالیت را نمی‌دهد.

در عرضه‌های اولیه زمان مشخصی برای معاملات مشتریان آنلاین از سوی سازمان مشخص می‌گردد. مشتریان از راس ساعت مذکور می‌توانند اقدام به ارسال سفارش نمایند. این محدودیت علاوه بر اینکه از سوی کارگزاری اعمال می‌گردد، توسط بورس نیز قید می‌شود. سیستم کارگزاری از راس ساعت مشخص شده محدودیت مذکور را برداشته، اجازه ارسال سفارش را به کاربران می‌دهد. بعضاً مشاهده می‌شود که این رفع محدودیت از سوی سازمان با کمی تاخیر اتفاق می‌افتد که این تاخیر منجر به بروز خطای فوق می‌گردد. همچنین اگر اقدام به خرید کمی دیرتر توسط کاربر آنلاین صورت پذیرد به نحوی که تمام حجم سهام مورد نظر به فروش رسد، این پیغام مشاهده خواهد شد.

۳- طبق دستور العمل سازمان بورس حداقل ارزش ریالی سفارش خرید شما می‌بایست ۱ میلیون ریال باشد.

لازم است کاربران گرامی محدودیت فوق را که در متن قوانین سازمان قید شده است، در هنگام خرید مورد توجه قرار دهند. سفارشات خرید کمتر از ۱۰۰ هزار تومان توسط سیستم رد می‌شوند . برای پیشگیری از بروز این خطا بهتر است قبل از رسیدن ساعت عرضه، محاسبه ارزش ریالی درخواست خرید خود را انجام دهیم. این ۱۰۰ هزار تومان مربوط به ارزش سهام به طور خالص و بدون محاسبه کارمزد است.

 ۴- این سفارش توسط بورس رد شده است.

خطای فوق الذکر از سمت سازمان بوده و به کاربرانی نشان داده می‌شود که سفارش خرید خود را با صحت ارسال نموده‌اند، اما با توجه به حجم زیاد متقاضیان خرید و قرار گرفتن در صف، موفق به انجام معامله نشده‌اند و سفارش ارسالی آنها توسط ناظر بازار حذف شده است.

 ۵-حداقل حجم نمایشی جهت ارسال سفارش ۱۰۰۰ سهم می‌باشد.

طبق متن صریح قانون سازمان بورس اوراق بهادار پیش از این به اطلاع عموم رسیده است که حجم نمایشی در ارسال سفارش نمی تواند کمتر از ۱۰۰۰ سهم باشد. از آنجایی که مفهوم حجم نمایشی در عرضه اولیه جایگاهی ندارد ، قید کردن آن تنها منجر به عدم موفقیت ارسال سفارش خرید می‌شود. توصیه می‌شود اکیداً از این گزینه در عرضه‌های اولیه استفاده نشود.

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار۶- خطاهای بانکی

خطاهای بانکی به سه حالت رویت می‌شوند:

الف: خطا در بانک ملت/سامان: موجودی حساب کافی نمی باشد.

ب: پاسخ مناسبی از بانک دریافت نشد.

ج: امکان ارسال سفارش از محل بانک غیرفعال است، لطفا از حساب نزد کارگزاری استفاده نمایید.

در راستای بررسی خطاهای بانکی توجه شما را به این مهم جلب می‌نماییم که در روزهای عرضه اولیه به علت حجم بالای استفاده کنندگان از سیستم و همچنین حساب بانکی لینک شده، امکان بروز خطا بسیار بالاست (خطای “ب”) . از آنجا که کلیه عملیات خرید باید در یک لحظه اتفاق افتد و کوچک‌ترین تعلل و تاخیری منجر به بروز خطا می‌شود، توصیه ما همیشه بر این اصل بوده که خرید سهام عرضه اولیه از محل بانک انجام نشود. این مهم در روزهای عرضه مکرراً از طریق ارسال پیام در صفحه آنلاین به اطلاع کاربران می‌رسد. در صورتی که وجه خرید در حساب بانکی شما است، می‌توانید دقایقی قبل از انجام معامله مبلغ مورد نطر را با حساب نزد کارگزاری خود انتقال دهید تا میزان بروز خطا را به حداقل برسانید. بعضاً در مواردی که کارشناسان احتمال بروز اختلال بانکی را بیشتر می‌بینند امکان استفاده از حساب بانکی را در خرید عرضه اولیه مسدود می‌نمایند. بی‌شک در صورت اتخاذ چنین تصمیمی اتخاذ، مراتب توسط پیام‌های کارگزاری به اطلاع عموم کاربران محترم خواهد رسید. عدم توجه به این مهم منجر به بروز خطای “ج” می‌شود.

 ۷- سهمیه در نظر گرفته برای این نماد حداکثر… سهم می باشد.

این خطا نیز از سوی کارگزاری برا ی سفارشاتی در نظر گرفته شده که محدودیت تعداد را رعایت نکرده اند.

مثال ۲:

اطلاعیه درخصوص عرضه و سهمیه مشتریان بر خط درعرضه اولیه نماد معاملاتی بفجر               ۱۱:۵۶:۴۰           ۱۳۹۴/۱۱/۲۸

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار می رساند، امروز چهارشنبه مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ تعداد ۳۰ میلیون سهم از سهام شرکت پتروشیمی فجر برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در نماد “بفجر۱” به مشتریان بر خط عرضه می‌شود. خرید صرفاً توسط مشتریان بر خط صورت می‌گیرد و ایستگاه‌های کاری معمولی کارگزاران حق ورود هیچگونه سفارشی در این نماد نخواهند داشت. در این خصوص توجه به نکات زیر ضروریست: ۱-کارگزاران می‌بایست دسترسی مشتریان بر خط خود را رأس ساعت ۱۲:۴۰ فعال نمایند. ۲-نماد معاملاتی بفجر رأس ساعت ۱۲:۴۰ صرفاً جهت خرید توسط مشتریان بر خط، بازگشایی خواهد شد. ۳-کلیه درخواست‌های خرید وارد شده توسط مشتریان بر خط جهت عرضه اولیه، می‌بایست به قیمت کشف شده (قیمت ۵۰۰ر۱۱ ریال) باشد. بدیهی است رقابت در خرید سهام بر اساس اولویت زمانی ورود سفارش خواهد بود. سهمیه درنظر گرفته شده برای هر یک از مشتریان بر خط حداکثر۰۰۰ر۱ سهم می باشد. خرید بیش از سهمیه مجاز منجر به ابطال کلیه خریدهای صورت گرفته توسط هر مشتری بر خط می‌گردد. مدیریت عملیات بازار”

با توجه به پیام مذکور چنانچه یکی از کاربران آنلاین به خرید ۱۰۰۱ سهم یا بیشتر از این نماد اقدام کند، امکان ارسال سفارش وجود نخواهد داشت و پیغام خطای شماره ۷ را دریافت می‌کند.

تفاوت این خطا با خطای شماره یک بدین شرح است که در خطای شماره یک، هر کدام از سفارشات به صورت جداگانه از محدودیت تعدادی تبعیت کرده‌اند اما مجموع سفارشات خارج از محدوده است (مثلاً ۲ درخواست ۱۰۰۰ تایی از نماد بفجر ثبت شده است)، حال آنکه در محل بروز این خطا محدودیت تعدادی در تنها سفارش ارسالی کاربر رعایت نشده است (یعنی بجای ارسال یک سفارش ۱۰۰۰ تایی از نماد بفجر، یک سفارش ۱۵۰۰ تایی ارسال شده است).

 ۸-موجودی حساب کافی نمی‌باشد.

همانطور که از شرح خطا مشخص است، در زمانی‌که ماند ریالی شما در حساب نزد کارگزاری از میزان خریدی که قصد انجام آن را دارید کمتر باشد، با این پیام خطا مواجه خواهید شد. در حالت دیگر مشاهده شده که مشتری قصد خرید از محل بانک خود را داشته اما منبع مالی را از حساب نزد کارگزاری به سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت تغییر نداده است. خواهشمندیم برای پیشگیری از مواجهه با این خطا پیش از رسیدن زمان عرضه از میزان مانده ریالی خود و همچنین منبع مالی مد نظر خود مطمئن شوید.

 ۹- ارسال سفارش از ساعت …. مقدور می‌باشد.

بروز خطای فوق در مواقعی رخ می‌دهد که کاربر پیش از زمان مقرر عرضه، اقدام به ثبت سفارش خرید نماید.

جمع‌بندی:

۹خطای فوق، از جمله مهمترین و بیشترین خطاهای رخ داده در سامانه آنلاین هستند. در پایان یادآور می‌شویم که اطمینان از کفایت موجودی، انتخاب صحیح منبع مالی، اطمینان از حجم، قیمت و تعداد دفعات ثبت سفارش و رعایت مواردی که از سوی شما قابل کنترل است، می توانید شانس ارسال سفارش موفق خود را بالا ببرید. بی شک تعداد بالای مشتریانی که موفق به خرید می شوند مایه ی سربلندی، مباهات و خوشحالی پرسنل کارگزاری آگاه خواهد بود.

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران را به شرح ذیل ارائه می‌نماید:

       ۱- دریافت کد سهامداری در بورس اوراق بهادار و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین

        ۲-  خدمات مورد نیاز در بورس کالا (بازار نقدی و آتی) و بورس انرژی

        ۳- ارائه خدمات در شعب کارگزاری آگاه در سراسر کشور

        ۴- بهره‌مندی از تخفیف کارمزد و دریافت بسته‌های اعتباری برای همه مشتریان با توجه به سطح آن‌ها در بآشگاه کارگزاری آگاه

        ۵- طراحی سامانه منحصر به فرد آسا در دو نسخه ویندوز و اندروید با مزایای متفاوت

        ۶- اخذ مجوز فعالیت و تاسیس شرکت مشاور سرمایه‌­گذاری آوای­ آگاه در سال ۱۳۸۹، به عنوان اولین شرکت مشاور سرمایه‌­گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در حوزه­‌های اصلی زیر:

             •  ارائه­­ خدمات مشاوره­ آنلاین در بازار سهام از طریق وب­سایت همفکران

             •  ارائه­­ خدمات مشاوره­ آنلاین در بازار ارز و سکه از طریق وب­سایت آواگلد

       ۷- دارنده مجوز “موافقت اصولی برگزاری دوره‏های آموزشی” از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۹۱ و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و همایش‌‏های عمومی

       ۸- طراحی، تاسیس و مدیریت انواع صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری، شامل ریسکی با درآمد متغیر در سهام، با درآمد ثابت با پیش­بینی سود، مختلط و ETF به شرح زیر:

             •  صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه (در سهام)

           •  صندوق سرمایه­‌گذاری عقیق (در سهام)

           •  صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک نیکوکاری بانک گردشگری (مختلط)

           •  صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک بانک گردشگری (درآمد ثابت با پیش‌بینی سود)

           •  صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک ایران زمین (درآمد ثابت با پیش‌بینی سود)

           •  صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک یکم نیکوکاری آگاه (مختلط با پیش­بینی سود)

           •  صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (ETF)

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.142 نظر در مورد مطلب “عرضه های اولیه: ارسال درست سفارش خرید آنلاین و خطاهای متداول

 1. ممنون از راهنمائی های مفیدتون.
  وقتی زمان بازشدن زمان دسترسی کاربران آنلاین مثلاً ۱۲:۴۰ دقیقه اعلام می گردد، جهت افزایش احتمال ثبت موفق درخواست ، بهتر است چند ثانیه صبر کنیم یا در همان لحظه اعلام یعنی ۱۲:۴۰:۰۰ ثانیه نسبت به ثبت خرید اقدام گردد؟

  1. من احساس میکنم کارگزاری میتونه این روند سرعت را افزایش بده و سرور خود را تقویت کنه چون منم این مشکلو دارم. به نظر من آگاه بهترین کارگزاریه و تنها ضعف را در عرضه های بعد ساعت کاری میبینم و دومین ضعف را در تعداد حجم سفارش فروش، ۱۰۰۰۰۰ برای بعضی سهم ها واقعا کمه و در بعضی از زمانها به ضرر ما میشه.سپاس

   1. سلام دوست محترم. پوزش ما بابت تاخیر در پاسخ به کامنتتان را پذیرا باشید چون نیازمند پیگیری و تصمیم گیری در حوزه خدمات الکترونیک بود. خوشبختانه به اطلاعتون میرسونیم که تمهیدات نرم افزاری و سخت افزاری توسط شرکت ویستا سامانه آسا (شرکت خدمات آی تی اختصاصی آگاه) صرفاً برای عرضه های اولیه دیده شده است. شرکت قول داده است در آینده نزدیک و به طور محسوس این تغییرات باعث بهبود تجربه شما و سایر مشتریان محترم شود. لطفاً همچنان مشکلات خود را در این زمینه با ما مطرح نمایید.

 2. باسلام
  در مورد مسابقه میشه پشت سوالات شماره گذاری شود بعد اینکه سوال ۱۲/۱۶ من فکر میکنم جوابش گزینه سه باشه آخه ما در قسمت کارمزدها بورس نداریم باقی جوابا درستن میشه راهنماییم کنید شاید اشتباه میکنم
  باتشکر

 3. با سلام
  ممنون از توضیحات کاملتون.
  فکر نمیکنم با این توضیحات کامل دیگه جای سوال برای کسی باقی مونده باشه.
  فقط میخواستم بگم که حجم قابل خرید در عرضه اولیه برای هر کاربر جدیدا خیلی پایین اومده.

 4. با سلام
  ظهر نماد ساینا سفارش خرید گذاشتم راس ساعت کلیک کردم سفارش انجام شد سهام خرید شد از مانده حسابم کسر شد بعد از دو دقیقه پول برگشت ،خطا زد که اجرا نشده میشه توضیح بفرمایید چطور ممکنه اول اجرا بشه، بعد تبدیل به خطا بشه

  1. با سلام و احترام
   درخواست شما ارسال شده و خطا از طرف بورس روی درخواست شما گرفته شده است. این اتفاق نیز به سبب محدودیت های حجمی و زمانی است که در زمان عرضه های اولیه رخ می دهد. امیدواریم در این عرضه اولیه موفق به خرید شوید تا رضایت شما موجب دلگرمی ما نیز شود.

 5. سلام زمان عرضه سعی کنید فقط با سرعت بالا سفرش بزنید و توجهی هم به خطا ها ننمایید تا زمانی که پول از حسابتون کسر شود .
  و پول نزد کارگزار استفاده نمایید.

 6. خدارا شکر همینکه میتونیم در یش بینی قیمت عرضه اولیه شرکت کنیم کافیه. چو ن یه جورایی اگه درست حدس زده باشی .مثل اینکه بهت تعلق گرفته باشه.

 7. توضیحات بسیار خوبی بود فقط واقعا توی عرضه اولیه دیروز سیستم بسیار کند عمل کرد.همچنین پیشنهاد دارم کارگزاری آگاه که با باشگاه خود عرصه جدیدی را در جهت قانونمندی مزایای مشتریان ایجاد کرده است، امکان استفاده از امتیازات در سطوح مختلف جهت بهرهمندی بیشتر از تعداد سهام را برای عرضه اولیه فراهم کند.ممنون

  1. سلام
   با توجه به مقررات موجود، همانطور که شما نمیتوانید از یک حساب معاملاتی به حساب معاملاتی دیگر وجه منتقل کنید، امکان انتقال وجه بین کدهای بآشگاه نیز وجود ندارد.

  1. دوست عزیز سرعت اینترنت خیلی مهمه و اینکه سر ثانیه ۵٩ درخواستتون إرسال بشه
   إرسال سفارش از نرم افزار موبایل هم سریع تَر انجام میشه

 8. تشکر بابت اطلاع رسانی.در کل توصیه من به دوستان اینه که موقع عرضه اولیه حتما وضو داشته باشند و ضمن رعایت مسایل فوق ایت الکرسی رو هم مدام زمزمه کنن شاید انشالا تعالی سیستم بهشون چند قطره ای سهم بده.

 9. با سلام
  یک سوال
  با انتخاب یک عضو به عنوان معرف هم از طرف ایشان تخفیف کارمزد تعلق میگیره هم از طرف خود کاربر ؟

  1. سلام
   شما با انتخاب معرف و مراجعه به بخش مزایای جاری، بالاترین سطح برای شما فعال خواهد شد. برای مثال اگر سطح شما بیستون و سطح معرف شما سهند باشد، شما به مدت یک ماه از سطح معرف خود استفاده خواهید کرد و پس از آن از سطح خود که ممکن است در این یک ماه ارتقای قابل توجهی پیدا کرده باشد.

  1. سلام
   سهام در سیستم معاملات آنلاین آسا که متصل به بآشگاه است معامله میشود. در بآشگاه فقط امتیاز و وجه نقد وجود دارد. برای دانستن ارتباط میان امتیاز و ریال به مطلب ”بآشگاه چیست؟” مراجعه کنید.

  1. سلام
   مقدار عرضه یا حجم معاملات یک سهم به تعداد کل سهام شرکت و سهام شناور آن بستگی دارد . گاها در بعضی از سهم ها به علت درز اخبار شرکت مبنی بر تغییرات مثبت سود صف خرید سنگینی برای سهم تشکیل می شود که بعلت انتظارات رشد قیمت مقدار عرضه کم میشود.

 10. با سلام و خسته نباشید
  آیا با نرم افزار اسا (اندروید ) سرعت ش برای خرید عرضه اولیه بهتره ؟
  سوال دومم هم اینکه ایا غیر حضوری می تونم کارگزاری مو تغییر بدم ؟ یا باید حتما حضوری برم کارگزاری آگاه ؟
  چون بنظرم بهترین کارگزاری آگاه و به دوستام هم همین کارگزاری رو پیشنهاد دادم

  1. سلام
   در خصوص سوال اول از نظر ما در زمان خرید عرضه فرقی بین نسخه اندروید و نسخه وب آسا وحود نداره.
   در مورد سوال دوم هم شما میتونیدفرم ها رو از سایت کارگزاری آگاه دریافت کرده و تکمیل کنید تا در وقتتون صرفه جویی بشه. اما برای دریافت کد احراز هویت مشتری الزامی هست. در صورتیکه به دلایلی نظیر عدم وجود شعبه در شهر شما، امکان مراجعه به شعب کارگزاری را ندارید، در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۰۰-۰۲۱ یا ۸۲۱۵۴۲۱۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 11. به نظرم تو عرضه های اولیه کارگزاری ها نیاز به سرور های قدرتمند دارند تا سیستمشون هنگ نکنه. یه کارگزاری تا حدود ده دقیقه بعد عرضه اولیه سیستم هنگه و نمیتونی هیچ کاری انجام بدی یعنی سر ساعت که خرید رو میزنی بعدش دیگه هنگ میکنه یه کارگزاری دیگه تو یه عرضه اولیه کلا سایتش هنگ بود تا حدود ۲۰ دقیقه

 12. اگر سیستم باشد که سرعت انتقال اطلاعات سرور کارگزاری و سازمان بورس را اندازه گیری کندو میزان استانداردی برای تاخیرها در ارتباطات وجود داشته باشد و به عنوان امتیاز برای کارگزاری منظور گردد

 13. با سلام و تشکر از دانش بسیار مفیدی که توسط سایت باشگاه در اختیار ما قرار می دهید.
  اگر در سیستم معاملاتی آسا این امکان فراهم شود که هنگام عرضه های اولیه سفارش گیری از مشتریان زودتر از زمان مقرر شده توسط ناظر بازار انجام شده و سفارشات بصورت یکجا توسط سیستم، به هسته معاملات ارسال شود (این زمان می تواند حتی کمتر از یک دقیقه باشد) استرس خرید در عرضه اولیه و همچنین خطاهای احتمالی کاربران از بین می رود.
  سپاس

  1. باسلام و تشکر از شما،
   همانطور که توضیح دادید، در صورتیکه چنین امری محقق شود بخش عمده ای از نارضایتی های کاربران هنگام عرضه های اولیه از بین خواهد رفت. ضمن اینکه پیشنهاد مشابهی از طرف آسا به شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در این خصوص ارائه گردیده است و اجرای این فرایند در عهده آسا و تحت کنترل آسا نمیباشد و این امر در صورتی محقق خواهد شد که سازمان بورس و اوراق بهادار چنین تصمیمی را اجرایی و تمام شرکت ها ملزم به اجرای عرضه های اولیه بدین شیوه باشند. روش های مختلفی برای عرضه های اولیه وجود دارد که کاربران طی آن میتوانند از قبل سفارش خود را ثبت نموده و این مشکلات فعلی هنگام عرضه های اولیه بروز ننماید. یکی از این روش های شیوه Book building یا ثبت سفارش است که در کشورهای پیشرفته بسیار رایج است.
   به امید روزی که تمامی این پیشنهادات مفید با همراهی مسئولین محترم و شما همراهان صبور اجرایی شوند.

 14. سلام و خسته نباشید ، کارگزاری تون عالی ولی گاهی توی عرضه های اولیه سایت تون هنگ می کنه ؟ نمی دونم برای من فقط اینطوری یا همه ؟
  ولی در کل از کارگزاری تون کمال رضایت دارم مخصوصا همکاران گل تون ، واقعا ممنون

  1. سلام
   ممنونیم از لطفتون. اختلال در سامانه ممکنه گاهی اتفاق بیفته اما همیشگی نیست و برای همه هم نیست. گاهی به سیستم، سرعت اینترنت و گاهی هم به شلوغی مربوط میشه. امیدواریم در عرضه های آتی موفق باشید. این باعث خوشحالیمون میشه.

 15. سلام
  توی نماد کساوه که بازگشایی شده(بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی) سفارش خرید که میزارم خطا میده -ثبت قیمت به عنوان بهترین مظنه بازار ، طبق دستورالعمل اعمال محدودیت وجود ندارد-سفارشات خرید با نرخ ۲۵۰۰ و ۲۰۰۰ و ۱۳۰۰ تو صف خرید هست من با نرخ ۲۰۰۱ سفارش میخاستم بزارم نشد با یک کارگزاری دیگه گذاشتم ثبت شد میشه توضیح بدید ایرادش چی هست
  ممنون

  1. سلام
   فرایند پذیرش شرکت‌ها و عرضه سهام آن‌ها روند اداری خاصی دارد و زمان بر است. علاوه بر این مواردی از این دست، در حوزه اختیارات کارگزاری ها نیست.

 16. چرا هنگام عرضه اولیه امکان انجام نشدن معامله هست باتوجه به بودن وجه در حساب بانکی متصل به کارگزاری؟ اگر به وجه رو به حساب نزد کارگزاری انتقال بدیم در صورت انجام نشدن معامله بازهم باید چهار روز کاری صبر کنیم و این خوب نیست؟

  1. سلام
   دوست گرامی در زمان عرضه های اولیه چون اتصال به سامانه بانکی کمی زمانبر است، لذا توصیه می شود پول در حساب معاملاتی نزد کارگزاری باشد. در صورتیکه معامله انجام نشود، شما میتوانید همان روز درخواست پرداخت خود را در سامانه آنلاین ثبت کرده و یک روز کاری بعد، پول در حساب بانکی شما است.

 17. سلام
  تجربه من نشون میده یا استفاده از اینترنت ۴G و نرم افزار موبایل ، نسبت به اینترنت ADSL و نرم افزار اینترنتی راحت تر میشه عرضه های اولیه رو خرید

  1. سلام دوست گرامی
   طبق قوانین سازمان بورس، احراز هویت مشتری برای دریافت کد بورسی یا آنلاین الزامی است. این احراز هویت می تواند از طریق مراجعه فرد به کارگزاری یا مثلا دریافت گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی است. شما فرم ها را به صورت آنلاین تکمیل می کنید ولی یکبار برای احراز هویت لازمه که به کارگزاری مراجعه کنید.

 18. آیا در عرضه اولیه محدودیت تعداد سهام فقط برای کاربران آنلاین وجود دارد؟؟؟ کاربرانی که از طریق کارگزاری ها اقدام می کنند محدودیتشون فرق داره و می تونن تعداد بیشتری بخرن؟؟؟ آیا برای خرید تعداد بیشتر باید در تالار بورس حضور داشت؟؟؟

  1. سلام
   در عرضه اولیه دو سهمیه در نظر گرفته می شود ۱٫ مختص کارگزاری ها و صندوق های سرمایه گذاری که کارگزاری‌ها فقط بصورت کلی و با یک کد خرید می‌کنند و بعد از ظهر آن روز به کدهای معاملاتی مشتریان غیرآنلاین خود اختصاص می‌دهند. ۲٫ سهمیه مختص کاربران آنلاین که فقط مشتریان آنلاین با رعایت تعداد و قیمت مجاز در زمان مشخص اقدام به ارسال سفارش خرید می‌کنند. این تعدادثابت است و نیاز به حضور در مکان خاصی ندارد.

 19. سلام
  با احترام
  طبق معمول دفعات پیش سیستم آسا کارگزاری در زمان عرضه اولیه بسیار کند و دسترسی را به سختی ممکن ساخت
  و با وجود وارد کردن صحیح حجم، قیمت درست و زمان ارسال سفارش دقیق و حتی ثبت شدن در بورس( طبق پیام سیستم) موفق به خرید نشدم
  لطفا بفرمایید من باید چه کاری انجام دهم تا در زمان عرضه اولیه با مشکل مواجه نشوم
  بهتر است کارگزاری بپذیرد از نظر سخت افزاری دارای ضعف بوده و نسبت به اصلاح آن اقدام نماید ، واضح است اگر کارگزاری دارای سرور مناسب باشد افزایش تعداد کاربر و تقاضا هیچ گونه کندی در سیستم ایجاد نمیکند.
  با تشکر

  1. سلام دوست گرامی
   پوزش ما بابت تاخیر در پاسخ به کامنتتان را پذیرا باشید چون نیازمند پیگیری و تصمیمیگیری در حوزه خدمات الکترونیک بود. خوشبختانه به اطلاعتون میرسونیم که تمهیدات نرم افزاری و سخت افزاری توسط شرکت ویستا سامانه آسا (شرکت خدمات آی تی اختصاصی آگاه) صرفاً برای عرضه های اولیه دیده شده است. شرکت قول داده است در آینده نزدیک و به طور محسوس این تغییرات باعث بهبود تجربه شما و سایر مشتریان محترم شود. لطفاً همچنان مشکلات خود را در این زمینه با ما مطرح نمایید.

 20. با سلام از اطلاعات جالبتون ممنونم
  س:آیا من با داشتن کد بورسی در کارگزاری دیگر امکان دریافت کد معاملاتی از آگاه را دارم

 21. در عرضه اولیه من ازمایش کردم ۵ دقیقه قبل از زمان دسترسی انلاین ثبت سفارش رو اماده میکنم و مطابق ساعت کارگزاری اقدام میکنم چون ساعت های ما بین چند ثانیه تا دقیقه اختلاف دارد

  1. سلام دوست گرامی
   امکان استفاده از مزایای معرف تا یک ماه پس از معرفی معرفتان برای شما فعال است و پس از آن تمدید نمی شود.

 22. در عرضه اولیه شنیده می شود که اگر از” ثبت سفارش با سرعت بالا ” استفاده کنید از بقیه جلوتر می افتید
  ایا همچنین چیزی واقعیت دارد؟

 23. آیا در عرضه اولیه برای آنلاین ها سهمیه ای برای هر کارگزاری وجود دارد ؟ آیا شلوغی یک کارگزاری تاثیری بر احتمال گرفتن عرضه اولیه دارد ؟

  1. سلام
   در مورد کاربران آنلاین، فقط به صورت آنلاین عرضه صورت می گیرد.
   قبلا که بورس محدودیت برای ارسال سفارش نگذاشته بود چون درگاهای همه یک اندازه بود معمولا کارگزاری‌‌های کوچک تر به دلیل مشتریان کمتر راحت تر سهم عرضه اولیه می گرفتند، اما در حال حاضر بورس بر اساس حجم معاملات ورودی، درگاه‌ها رو تعریف می‌کنه و شلوغی یک کارگزاری تاثیر چندانی نداره.

 24. با سلام…میخاستم بدونم آیا بعد از فروش سهام در سیستم آنلاین میتونم همون موقع دوباره سهام دیگری رو خریداری کنم…یعنی با اعتبار فروش سهام قبلی…یا باید ۳ روز صبر کنم…

  1. سلام دوست گرامی
   بله، در سامانه آنلاین شما بلافاصله پس از فروش یک سهم می توانید سهام دیگری را خرید نمایید. یعنی پول حاصل از فروش شما به عنوان “مانده قابل معامله” در نظر گرفته می شود و شما می توانید با آن معامله دیگری انجام دهید. اما اگر بخواهید آن را برداشت کنید باید سه روز کاری دیگر صبر نمایید.

 25. با سلام
  کلا عرضه های اولیه همیشه با حاشیه و نارضایتی بسیاری از مشتریان انجام میشود….ولی در بسیاری از موارد عدم دقت خود مشتری و صحیح سفارش ندادن باعث این مورد میگردد.
  مثلا در مورد اپرداز خود من یک اشتباه کوچک در ثبت سفارش باعث شد ۴ دقیقه نتوانم سفارش بدم و وقتی متوجه شدم که حدود ۴۰ ثانیه از تمام شدن سهام میگذشت!!
  انشاالله عرضه بعدی….دوستان بجای ما!

  1. سلام
   دوست گرامی همانطور که در پیام های ناظر بازار که قبل از زمان عرضه حضورتان ارسال می شود، هیچ یک از معامله گران اجازه خرید عرضه اولیه را پیش زمان اعلام شده ندارند. بنابراین در زمان کشف قیمت امکان خرید وجود ندارد.

 26. سلام خسته نباشید
  بی زحمت کمی درباره ردیف توضیح میدین -سهامی صف خریده و وقتی من سفارش رو ثبت میکنم مثلا زده ردیف ۴۵۵۹ – من چطوری میتونم حدث بزنم کی نوبت من میشه و یا به من سهم میرسه یا نه؟

 27. سلام.
  من عضو کارگزاری شما نیستم و میخواستم ببینم از کجا میشه فهمید که کدوم کارگزاری ، حق تقدمهای استفاده نشده رو کار میکنه؟ چون چند مورد قصد خرید داشتم ولی کارگزاری مفید که خودم دارم گفتن کار نمیکنن. ضمن اینکه عرضه های اولیه رو هم چند نوبت با مفید از دست دادم. و اگه شما کار میکنین ثبت نام اینترنتی عضویت کارگزاری هم دارین یا حتما حضوری باید باشه؟
  سپاس

  1. سلام دوست گرامی
   برای اطلاع از اینکه حق تقدم های استفاده نشده را کدام کارگزاری عرضه می کند میبایست با امور سهام آن شرکت تماس بگیرید.
   در خصوص عرضه اولیه ها هم اگر بازه حجم و قیمت را رعایت کنید و نیز به موقع درخواست خود را ارسال کنید با احتمال زیاد موفق به دریافت آن خواهید شد.
   برای دریافت کدآنلاین بصورت غیر حضوری هم میتوانید به سایت آگاه اکسپرس مراجعه فرمایید.

   باتشکر

 28. سلام
  من در گرفتن عرضه اولیه همیشه مشکل داشته ام
  امکان دارد بفرمایید بهترین لحظه برای کلیک کردن موس چه لحظه ای است ؟

   1. سلام
    از پاسخ شما ممنون هستم
    شنیده ام که گاهی وقت بین ساعت سامانه و ساعت سازمان بورس اختلاف است نمی دانم که آیا چنین چیزی امکان پذیر است یا نه ؟
    و دیگر اینکه شنیده ام گاهی وقت جند ثانیه زودتر و یا دیرتر مجاز می شود آیا اینطور می شود ؟
    و یا اینکه اگر ساعت کامپیوتر ما با ساعت سامانه دقیق منطبق نباشد در گرفتن عرضه مشکل درست می شود برای همین بهتر است چند ثانیه دیرتر موس کلیک شود آیا بهتر است ؟
    یا اینکه بهتر است فقط به ساعت کارگزاری که در نوار بالا قرار دارد توجه کنیم و به ساعت کامپیوتر خود بی اعتنا باشیم و نیز به محض مجاز شدن کلیک کنیم آیا اینطور بهتر است ؟ یعنی فقط به این ۲ مورد توجه کنیم ؟

    1. سلام
     دوست گرامی بهترین زمان برای ارسال درخواست ساعت ۱۲:۴۰:۰۰ است و ساعت کارگزاری با ساعت سازمان بورس اختلافی ندارد. حال بنا به هر دلیل اگر سازمان چند ثانیه زودتر یا دیرتر، زمان ارسال را مجاز کند، ایرادی به کارگزاریها وارد نیست چون براساس پیام ناظر عمل می نمایند.

  1. سلام دوست گرامی
   به لطف خداوند، تلاش شبانه روزی همکاران آسا و شکیبایی شما بزرگواران، سیستم ارتقا یافت و مشکلات موجود برطرف شد.

 29. سلام میخواستم بپرسم تعداد و زمان دقیق یک عرضه از جانب سازمان بورس از کجا و از چه طریقی اطلاع رسانی میشه؟

  1. سلام
   شما می توانید به اطلاعیه های مندرج در سایت شرکت فرابورس ایران برای عرضه های فرابورسی ویا به اطلاعیه های شرکت بورس اوراق بهادار تهران برای عرضه های بورسی مراجعه نمایید.
   همچنین می توانید با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس http://www.tsetmc.com ، در بخش جستجو، شرکت مورد نظر را جستجو کرده و با مراجعه به تب پیام ناظر، از زمان و شرایط دقیق عرضه اطلاع پیدا کنید.

   با تشکر

 30. سلام
  موضوع اخیر رخ داده در عرضه های اولیه خیلی جالب است که ما مشتریان کارگزاری حتماً باید با کارگزاری تماس بگیریم تا یتوانیم خرید انجام دهیم و سفارش بگذاریم.

 31. سلام،
  اگر در صف خرید یک سهم در نوبت باشیم و بعد از مدتی اصلاحی در سفارش انجام دهیم آیا بعد از اصلاح سفارش و ارسال در نوبت اولیه قرار میگیریم یا ته صف؟؟؟؟
  با تشکر.

 32. ۱- ایا وقتی گفته میشه هر کد سهامداری ۲۰۰۰۰ سهم میتونه بخره ، مثلا ۴۰۰۰ عدد بگیریم احتمال خرید افزایش پیدا میکنه؟ یا ۲۰ هزار تا هم بگیریم احتمال خریدمون فرقی نداره

  ۲-قیمت وارد شده برای عرضه اولیه باید چه قدر باشد ؟ برای مثال اعلام شده برای سهام برکت قیمت عرضه اولیه بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ تومان است ما باید چه عددی را هنگام خرید برای خرید حتمی وارد کنیم؟

  ممنون از راهنمایی هاتون

  1. با سلام

   ۱-در عرضه با روش بوک بیلدینگ، تغییر حجم تاثیری در احتمال خرید یا فروش ندارد بلکه ملاک تخصیص یا عدم تخصیص، قیمت است.

   ۲- برای دریافت پاسخ بهتر این سوال، پیشنهاد می شود سوال خود را در سایت همفکران از مشاوران و تحلیلگران بپرسید.

   با تشکر

 33. سلام . با توجه به استفاده از روش بوک بیلدینگ ایا هنوز هم توصیه می کنید خرید از محل بانک انجام نشود؟

  1. سلام
   روش بوک بیلدینگ تا حد زیادی از ترافیک ارسال سفارشات بر روی هسته معاملات کاسته است ولی کلاً در مواقع حساس بهتر است که از حساب نزد کارگزار استفاده گردد تا اختلالات جزئی در روند معامله تاخیر نندازد.
   همچنین در مواقعی که ارتباط بورس با بانکهای سامان یا ملت قطع می گردد، ناظر در پیام ها اطلاع رسانی می کند.

 34. با سلام
  لطفا در مورد روش نوبت دهی در صف خرید توضیحاتی ارایه بدید؟

  مثلا برای سهم شوینده من دقیقا راس ساعت ۸:۳۰ درخواست خرید ارسال کردم
  و حدود ۱ دقیقه بعد پیام ثبت در بورس برای من نمایش داده شد و تقریبا ته صف قرار گرفتم و موفق به خرید نشدم
  لطفا توضیح بدید به چه صورت ردیف به درخواست خرید اختصاص داده میشه؟
  آیا سیستم آسا سرعت مناسب را ندارد؟

  1. سلام
   دوست بزرگوار شما در روز ۲۱ بهمن دوبار درخواست خرید در نماد شوینده ثبت کرده اید:
   یک بار در ساعت ۰۸:۱۶:۵۶ صبح که چون خارج از ساعت بازار بوده است، توسط سیستم رد شده است.
   یک بار هم راس ساعت ۰۸:۳۰:۰۳ درخواست شما در هسته معاملاتی بورس ثبت شده است.
   هر دومورد مذکور در گزارش سفارشات شما قابل مشاهده است و چنانچه مشاهده می فرمایید درخواست شما ۱ دقیقه بعد ارسال نشده است. تاخیر احتمالی در مشاهده پیام می تواند ناشی از تعدد سفارشاتی باشد که توسط مشتریان در یک لحظه به بورس ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *