بورس چیست؟ چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۳۸۱ نظر
 • ۱۵۵۳۵۴۲ مشاهده
سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

حال سوال این است که آیا یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه اندک خود، در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ شریک شود؟ پاسخ این سوال مثبت است. بازار سرمایه و به ویژه بازار بورس اوراق بهادار این امکان را فراهم می‌کند تا هر فرد به میزان دارایی و سرمایه‌ای که دارد در یک یا چند شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری کند، و در سود آن‌ها شریک شود. در صورتی‌که ترجیح می‌دهید نکات این مقاله را در یک کلاس آموزشی بیاموزید، فرم پیش ثبت نام دوره آشنایی با بازار سرمایه را تکمیل نمایید. فهرست

 

بورس چیست؟

قبل از آنکه به توضیح بورس بپردازیم، بهتر است ابتدا یادآوری کنیم که بازار چیست:

در مطلب بازار و انواع آن به توضیح مفصلی از بازار پرداختیم. اما در یک تعریف ساده، بازار مکانی هست که در آن خرید و فروش صورت می‌گیرد. هرگاه شرایطی برقرار شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله‌ای صورت بگیرد بازار تشکیل شده است. در بازار به‌طور کلی ۲ نوع دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد:

الف- دارایی فیزیکی: دارایی هایی مانند: زمین، ساختمان و انواع کالا.

ب-دارایی مالی: دارایی‌های اسنادی مانند سهام و  اوراق مشارکت .

حالا با توجه به آنچه از بازار دانستیم، به تعریف بورس می‌پردازیم:

بورس نهاد سازمان‌یافته‌ای است که از جمله ارکان عمده و اساسی در بازار سرمایه محسوب می‌شود. کارکردهای اصلی آن به قرار زیر است:

 • مدیریت انتقال ریسک
 • شفافیت بازار
 • کشف قیمت
 • ایجاد بازار رقابتی
 • جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

در بازار بورس، کالاهای مختلفی مورد معامله قرار می‌گیرد و بر همین اساس بازار بورس به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • بورس کالا: بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از فروشندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان آن بازار، به خریداران ارائه می‌شود.در این بورس معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورس کالایی را با نام کالایی که درآن معامله می‌شود می‌شناسند. مثلا بورس نفت، بورس گندم و… بورس کالا خود به بازار فیزیکی و بازار ابزار مشتقه تقسیم می‌شود.
 • بورس ارز: خرید و فروش پول‌های خارجی در این بورس انجام می‌شود. البته این نوع بورس در ایران فعال نیست.
 • بورس اوراق بهادار: در این نوع بورس دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و …. مورد معامله قرار می‌گیرد.

در ایران به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که بطور رسمی و دائمی در محل معین تشکیل می‌شود، بورس اوراق بهادار گفته می‌شود. تاریخچه پیدایش بورس اوراق بهادار در دنیا و ایران نیز در مطلبی با همین نام در بآشگاه بلاگ وجود دارد.

چرا برای سرمایه‌گذاری بورس را انتخاب کنیم؟

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

همه ما عموماً به دنبال آن هستیم تا پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که سود بیشتری را نصیبمان کند. در عین حال از قانونی بودن محلی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم مطمئن باشیم. از دیگر نکاتی که مورد نظر قرار می‌دهیم، شفافیت اطلاعات درخصوص سرمایه‌گذاری مورد نظر، سرعت و سهولت نقدشوندگی سرمایه است. بنابراین به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که در انتخاب روش سرمایه‌گذاری، موارد زیر برای ما مهم است:

 • کسب سود بیشتر نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری
 • حصول اطمینان از قانونی بودن روش سرمایه‌گذاری
 • اطلاع از بازار مورد نظر در هر زمان (وجود شفافیت در بازار)
 • قابلیت نقدشوندگی سریع و راحت

بورس از جمله مواردی است که علاوه بر پوشش اهداف ذکر شده، منجربه بهره‌مندی کل جامعه از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده نیز می‌شود که از آن جمله می‌توان به ایجاد اشتغال اشاره کرد.

فواید بورس برای سرمایه‌گذاران:

الف) ایجاد درآمد: مهم‌ترین هدف یک سرمایه‌گذار کسب درآمد است. سرمایه‌گذران در بورس به ۲ روش می‌توانند درآمد کسب کنند.

 • پرداخت سود نقدی ناشی از فعالیت شرکت‌ها؛ شرکت‌هایی که سهامشان در بورس عرضه شده است، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. در نتیجه سرمایه‌گذارانی که سهام این شرکت‌ها را دارند، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.
 • کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام؛ قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان، می‌تواند افزایش یابد. افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها موجب ایجاد درآمد برای سهامداران آن‌ خواهد شد.

ب) قابلیت نقدشوندگی: زمانی که فرد در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، اگر به پول خود نیاز پیدا کند، سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌تواند سهام یا سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند. فرض کنید فردی با خرید ماشین، زمین یا مسکن سرمایه‌گذاری کرده است، تبدیل هر کدام از این سرمایه‌ها در زمانی که فرد نیاز فوری به پول خود دارد، زمان‌بر بوده و به راحتی انجام نمی‌گیرد. اما سهام خریداری شده در هر روز کاری قابلیت فروش را خواهد داشت مگر آنکه نماد سهم به دلایل معلومی(مانند برگزاری مجمع عمومی سالانه) بسته شده باشد که عموماً مدت زمان توقف و بازگشایی نماد طبق قانون مشخص است.

ج) اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار: کلیه فعالیت‌های بورسی با توجه به مجوز قانونی مربوط به خود و با نظارت یک نهاد ناظرتحت عنوان “سازمان بورس و اوراق بهادار” به فعالیت می‌پردازند. شرکت‌های بورسی بر اساس قانون موظف هستند اطلاعات مجاز خود را به‌طور مرتب و دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این امر منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتری اقدام به معامله کنند.

د) هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز وهدف‌مند

ه) استفاده از پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد به هر میزان در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ

و) ایجاد بازار دائم و مستمر که امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت و کوتاه مدت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد.

ز) وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک پذیری

برخی از مفاهیم اولیه بورسی

الف-شاخص بورس: به‌طور کلی شاخص‌ها در بورس برای بررسی و ارزیابی وضعیت گذشته و وضعیت فعلی بورس از جنبه‌های مختلف و همین‌طور پیش‌بینی روند آینده آن، شناسایی شدند. شاخص‌ها و نوسانات آن‌ها نقش مهمی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران ایفا می‌کنند. شاخص‌های بورسی انواع مختلفی دارند که هر یک وضعیت بورس را از جنبه‌ خاصی بررسی می‌کنند.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شاخص کل یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین شاخص‌های بورسی است که مورد استفاده سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. شاخص کل که به آن شاخص قیمت و بازده نقدی هم گفته می‌شود، نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت‌ها و سود شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. تغییرات این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است. مفهوم شاخص کل را با یک مثال توضیح می‌دهیم؛

همان‌طور که گفتیم درآمد سرمایه‌گذاران (همان بازده سهام) در بورس از ۲ طریق به‌دست می‌آید؛ اول دریافت سود نقدی سالیانه و دوم تغییرات قیمت سهام در طول دوره سرمایه‌گذاری.

شما سهام شرکت الف را در ابتدای سال ۹۳ با قیمت هر سهم ۱۵۰ تومان خریده‌اید. قیمت این سهم در پایان سال ۹۳ به ۱۸۰ تومان افزایش یافته‌است. شرکت در پایان سال ۱۵ تومان هم سود نقدی به ازای هر سهم توزیع کرده است. شما در انتهای سال ۹۳ در مجموع به ازای هر سهم شرکت الف ۴۵ تومان سود از محل افزایش قیمت سهم و دریافت سود نقدی کسب کرده‌اید. بنابراین بازدهی سهام شما در پایان سال ۳۰% خواهد بود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

زیرا سرمایه شما از ۱۵۰ تومان به ۱۹۵ تومان رسیده است. تغییرات شاخص کل هم بیانگر میانگین بازدهی بورس است. یعنی شاخص کل بورس در ابتدای سال اگر ۲۰ هزار واحد باشد و در پایان سال با ۱۰ هزار واحد افزایش به ۳۰ هزار واحد برسد. به این معناست که میانگین بازدهی بورس از محل افزایش قیمت سهام شرکت‌ها و تقسیم سود نقدی در آن سال ۵۰% بوده است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

در شاخص کل توجه به ۲ نکته ضروری است: ۱-افزایش شاخص کل، لزوماً به معنای سودآوری سهام همه شرکت‌های بورسی نیست. همانطور که کاهش شاخص کل نیز لزوماً به معنای زیان سهام همه شرکت‌های موجود در بورس نیست. ۲-هر اندازه سبد سهام یک سرمایه‌گذار، متنوع‌تر و به ترکیب سهام موجود در بورس نزدیک‌تر باشد بازدهی سرمایه‌گذار به متوسط بازدهی کل بورس که توسط شاخص نشان داده می‌شود، نزدیک‌تر خواهد بود. ب- سهم: سرمایه هر شرکت سهامی عام، به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌شود که به هریک از این قسمت‌ها “سهم” گفته می‌شود. قیمت اسمی هر سهم در ایران ۱۰۰۰ ریال است. این قیمت یا قیمت سهم که در بازار معامله می‌شود ارتباطی ندارد. سهام موجود در بورس و اوراق بهادار بر اساس حقوق دارنده آن‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شود: ۱-سهام عادی: دارندگان این نوع سهام مالکان نهایی شرکت هستند. مزایای این گروه از سهامداران شامل حق دریافت سود سهام، حق رای در مجامع عمومی عادی و فوق العاده، حق تقدم خرید سهام جدید، حق باقی‌مانده دارایی پس از انحلال شرکت، حق اطلاع از فعالیت شرکت و … است. لازم به ذکر است که سهام عادی می‌تواند بی‌نام یا بانام باشد. ۲-سهام ممتاز: دارندگان این سهام علاوه بر مزایای سهام عادی، در زمان انحلال شرکت نسبت به دارندگان سهام عادی در دریافت ارزش اسمی سهام خود الویت دارند. علاوه بر این سود سهام ممتاز پیش از سهام عادی پرداخت می‌شود.  

ارکان و نهادهای بورسی

شورای عالی بورس:

شورای عالی بورس، بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است و مهم‌ترین وظیفه آن تصویب سیاست‌های کلان و خط مشی‌های بازار و همچنین اعمال نظارت بر اجرای قانون بازار اوراق بهادار است. اعضای شورای بورس شامل؛ وزیر امور اقتصاد و دارایی در سمت ریاست شورا، وزیر بازرگانی، رئیس بانک مرکزی، روسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در سمت دبیر شورا و سخنگوی سازمان، ۳ نفر خبره مالی از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیئت وزیران، یک نفر خبره از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالایی.

سازمان بورس و اوراق بهادار:

سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) یک موسسه عمومی غیر دولتی است که به‌وسیله یک هیئت مدیره ۵ نفره که از میان کارشناسان بخش غیر دولتی که دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مالی هستند با پیشنهاد رئیس شورا و تصویب شورا انتخاب می‌شوند، اداره می‌شود. براساس قانون بازار اوراق بهادار این نهاد ایجاد شده تا زیر نظر شورای عالی بورس به تدوین قوانین و مقررات و نظارت بر اجرای آن‌ها و سایر وظایف تعیین‌شده در قانون بازار بورس و اوراق بهادار می‌پردازد. به‌عبارت دیگر مقام ناظر در بازار اوراق بهادار ایران به دو نهاد شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار تقسیم می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

بورس اوراق بهادار تهران:

بورس اوراق بهادار یک شرکت سهامی عام انتفاعی است که عملیات اجرایی بازار اوراق بهادار را بر عهده دارد. از مهم‌ترین وظایف این نهاد می‌توان به مواردی از قبیل تشکیل، سازماندهی و اداره بازار اوراق بهادار، پذیرش اوراق بهادار، وضع و اجرای ضوابط حرفه‌ای و انضباطی برای اعضا و نظارت بر فعالیت آن‌ها ونظارت بر حسن انجام معاملات اوراق بهادار پذیرفته‌شده اشاره کرد. اداره بورس اوراق بهادار تهران بر عهده هیئت مدیره ۷ نفره است که اعضای آن‌را مجمع عمومی انتخاب می‌کند. اعضا برای مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند. اداره امور اجرایی هم بر عهده مدیر عامل شرکت است که توسط هیئت مدیره انتخاب می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

بورس کالای ایران:

بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را در آن عرضه می‌کنند. این کالاها توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و سپس به خریداران فروخته می‌شود. از مهمترین اهداف بورس کالا می توان به موارد ذیل اشاره نمود: ۱- ایجاد بازاری قانونمند  و سازمان یافته جهت تسهیل داد و ستد کالاها. ۲- سامان دهی بازار کالاها ۳- کشف شفاف قیمت کالاها بر اساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نیاز بازار . ۴-  برقراری امکان اعمال مدیریت ریسک در بازار . ۵- امکان انجام معاملات نقد، نسیه، سلف، آتی و اختیار  با استفاده از ابزار های نوین مالی. ۶- توسعه سرمایه گذاری و فراهم سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش. ۷- اطلاع رسانی درباره وضعیت بازار داخلی و خارجی کالاهای پذیرش شده سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

فرابورس ایران:

بازار فرابورس ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و با مجوز شورای عالی بورس به منظور توسعه صدور و مبادله ابزارهای مالی تشکیل شده است. دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس ایران، در ۴ بازار صورت می‌گیرد؛ که در  بازار اول، دوم و اوراق مشارکت، انواع اوراق بهادار پذیرفته و در بازار سوم، تنها عرضه اوراق بهادار انجام می شود. تفاوت بازار فرابورس ایران با بورس اوراق بهادار تهران:

۱- ورود به بازارهای فرابورس ایران در مقایسه با بورس اوراق بهادار تهران شرایط و الزامات کمتر و سهل‌تری برای پذیرش اوراق بهادار دارد. همچنین تنوع بازارها در فرابورس نسبت به بورس بیشتر است (همانطور که در مطالب آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱) و آشنایی با بازار سرمایه ایران (۲) آمد، در فرابورس ۵ بازار؛ بازار اول ،دوم، سوم یا عرضه، چهارم یا ابزارهای نوین مالی و بازار پایه داریم و در بورس ۲ بازار؛ اول و دوم داریم).

۲-دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران طبق “دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران” مصوب اول دی ۱۳۸۶ انجام می‌شود. در حالی که پذیرش اوراق بهادار در فرابورس ایران بر مبنای دستورالعمل جداگانه تحت عنوان “دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران” مصوب ۲۵ فروردین ۱۳۸۸ صورت می‌گیرد.

۴-قوانین استاندارد اقلام مورد مبادله در بازار فرابورس انعطاف پذیر می باشند یعنی قوانین معمولاً ناشی از توافق طرفین است. نکته: حد نوسان مجاز روزانه بازار فرابورس همانند بازار بورس ۵± درصد قیمت پایانی روز کاری قبل است. سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران:

اصلی‌ترین وظیفه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، راهبری عملیاتی و فنی سامانه رایانه‌ای بورس است. تخصص اصلی این شرکت تجزیه و تحلیل هسته نرم‌افزارهای معاملات و طراحی و ساخت نرم‌افزارهای کاربردی روی آن است. ارائه خدمات رایانه‌ای و نرم‌افزاری به شرکت‌های بورس (اوراق بهادار، کالا، فرابورس و نظایر آن‌ها) از محورهای فعالیت این شرکت است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه:

سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار یک ساز و کار الکترونیکی است که نگهداری اوراق بهادار، ثبت و نقل و انتقال آن‌ها را بر عهده دارد. در این سیتم مالکیت اوراق بهادار بدون نیاز به مبادله فیزیکی گواهی سهام یا هر سند کاغذی دیگر هم‌زمان با انتقال اوراق از یک حساب به حساب دیگر تغییر می‌کند.این نهاد مالی، یکی از نهادهای اصلی بازار سرمایه است که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. هدف این نهاد تضمین امنیت و کارآمدی بازار اوراق بهادار از طریق بهینه‌سازی سازوکار، توسعه معاملات اوراق بهادار و تمرکز بر افزایش کارایی و کاهش هزینه‌های پایاپای و تسویه وجوه معاملات بر اساس قوانین و مقررات جاری کشور است. این شرکت در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

کانون کارگزاران:

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، یک تشکل خودانتظام است که با هدف تنظیم فعالیت‌های حرفه‌ای و نظم بخشیدن به روابط بین اعضاء تشکیل شده است. این نهاد مالی در راستای اجرای بند ۵، ماده‌های ۱ و ۵۳ قانون بازار اوراق بهادار مصوب اول آذر ۸۴ با تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه ۸۶ تاسیس شد. از جمله وظایف کانون کارگزاران می‌توان به مواردی همچون نظارت بر عملکرد اعضا و اشخاص وابسته، وضع و اجرای ضوابط و استانداردهای حرفه‌ای انظباطی برای اعضاء، برقراری و اجرای نظام مناسب برای رسیدگی به اختلافات اعضا، پیشنهاد تغییر سقف کارمزدها و نرخ خدمات اعضا و… اشاره نمود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

کارگزاران:

کارگزاران به‌عنوان نهاد واسط بین خریداران و فروشندگان به معامله(داد و ستد) می‌پردازند و در مقابل، درصدی از ارزش ناخالص معامله را تحت عنوان حق (کارمزد)کارگزاری دریافت می‌کنند. شرکت‌های کارگزاری با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به ارائه خدماتی مانند مشاوره تخصصی، سبدگردانی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری، علاوه بر انجام معامله اوراق بهادار برای خریداران و فروشندگان می‌پردازند.

شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس:

شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس(سهامی خاص) وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار بوده، که در تاریخ ۱۳۸۳/۰۴/۲۷ تاسیس و در تاریخ ۱۳۸۳/۰۶/۰۵ ثبت شده است. مهم‌ترین اهداف این شرکت گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی است. از جمله وظایف و کارهایی که بر عهده این شرکت است می‌توان به مواردی از قبیل؛

۱- انجام اطلاع‌رسانی‌های مختلف در بازار سرمایه ۲- انتشار کتب، نشریات الکترونیکی، لوح‌های فشرده، بسته‌های آموزشی به‌صورت مکتوب، دیداری، شنیداری و … ۳- برگزاری آزمون برای گواهی‌نامه‌های حرفه‌‌ای سازمان بورس ۴- برگزاری نمایشگاه‌ها، سمینارها و همایش‌ها

شرکت‌های تامین سرمایه:

این شرکت‌ها و موسسات وظیفه قیمت‌گذاری، بازاریابی و فروش اوراق بهادار شرکت‌ها را در انتشار اولیه از طریق عرضه عمومی یا خصوصی بر عهده دارند. این موسسات مالی گاهی بر اساس قرارداد، متعهد به خریداری بخشی از اوراق بهادار فروخته نشده شرکت‌ها می‌شوند.

بازارگردانان:

بازارگردانان وظیفه حفظ مداوم و منظم بازار را برای سهام نماد یا نمادهایی خاص برعهده دارند. این نهاد مالی، در مواردی که سهام خاص خریدار ندارد در نقش خریدار و در مواردی که سهم خاص فروشنده نداشته باشد در نقش فروشنده در بازار فعالیت می‌کنند. طبق ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار بازارگردان، کارگزار/معامله‌گری است که پس از دریافت مجوز لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و تحدید دامنه نوسان قیمت آن، به معامله آن اوراق می‌پردازد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری:

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از مصادیق نهادهای مالی هستند که حرفه و موضوع اصلی آن‌ها طبق اساس‌نامه، سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت‌ها و موسسات است. وظیفه این شرکت‌ها، این است که وجوه جمع‌آوری شده را در ترکیبی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. فعالیت این شرکت‌ها معطوف به خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی است. هدف این شرکت‌ها کسب انتفاع بدون نفوذ قابلا ملاحظه در شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری است که به دوصورت سهامی عام و خاص وجود دارد. طبق ماده ۱، بند ۲۱ قانون بازار اوراق بهادار حداقل سرمایه شرکت برای تاسیس این شرکت‌ها مبلغ یکصد میلیارد ریال است.

مشاوران سرمایه‌گذاری:

مشاوران سرمایه‌گذاری نهادهایی هستند که به اشخاص یا نهادهای دیگر در زمینه ارزش‌گذاری اوراق بهادار، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و تهیه سبد سرمایه‌گذاری، مشاوره می‌دهند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از نهادهای مالی است برای ورود سرمایه‌گذاران، به‌ویژه کسانی که تخصص یا فرصت تحلیل بازار و انجام معاملات به‌صورت حرفه‌ای ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری بنا بر تعریف ماده ۱ بند ۲۰ قانون بازار اوراق بهادار، عبارتست از یک نهاد مالی که فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکین واحدهای آن نسبت به سود و زیان صندوق شریک هستند وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران در صندوق‌ها در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار و سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود. اطلاعات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌‍گذاری در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

سایت کدال:

سایت کدال، سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران اوراق بهادار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سامانه الکترونیکی طبق ماده ۲، قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب اول آذر ۱۳۸۴ سازمان بورس و اوراق بهادار، برای حمایت از سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف و کارای اوراق بهادار به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون تشکیل شده است. در این سامانه اطلاعات دسته‌بندی شده شرکت‌ها در زمینه صورت‌های مالی دوره‌ای و میان‌ دوره‌ای، گزارش مجامع شرکت‌ها، گزارش هیئت مدیره شرکت‌ها، اطلاعیه‌ها، پیش‌بینی درآمدها قرار دارد.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

مقایسه بازار بورس با سایر بازارها

 

بازار بورس و اوراق بهادار در کنار بازارهایی نظیر املاک، بانک، طلا و …فعالیت می‌کند. سرمایه‌گذاران با هر اندازه سرمایه‌ای که در اختیار دارند، می‌توانند با معیار مناسب یک یاچند نوع از بازارهای موجود را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. فرض کنید شما به‌عنوان سرمایه‌گذار مقداری پس‌انداز در اختیار دارید که می‌خواهید بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری آن انتخاب کنید. چه معیار یا عاملی برای شما اهمیت دارد؟ شما باید بتوانید انواع فضاهای موجود برای سرمایه‌گذاری را شناسایی، آ‌ن‌ها را با هم مقایسه و سپس بازار هدف خود را انتخاب نمایید.

در این بخش به بررسی برخی از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سایر بازارهای موازی با آن می‌پردازیم.

بازار نقد شوندگی ریسک بازدهی تخصص مورد نیاز شفافیت بازار
املاک کم کم متوسط بدون نیاز به تخصص پایین
ارز بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص  
بانک بالا کم کم بدون نیاز به تخصص بالا
سکه و طلا بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص  
بورس بالا متوسط بالا مستقیم: نیاز به تخصصغیر مستقیم: بدون نیاز به تخصص بالا

بازدهی سالانه هر یک از بازارهای موازی در مقایسه با بازار بورس در بازه زمانی ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۳ به شرح جدول زیر است:

سال بانک و اوراق مشارکت سکه بهار ازادی املاک و زمین بورس و اوراق بهادار
۱۳۷۹ ۱۹% ۳-% ۳۲% ۶۳%
۱۳۸۰ ۱۷% ۴-% ۲۱% ۴۴%
۱۳۸۱ ۱۵% ۱۶% ۳۷% ۵۰%
۱۳۸۲ ۱۷% ۲۲% ۳۶% ۱۲۸%
۱۳۸۳ ۱۷% ۱۸% ۲۲% ۱۳%
۱۳۸۴ ۱۷% ۱۸% ۱۲% ۱۳-%
۱۳۸۵ ۱۵٫۵۰% ۳۵% ۱۳% ۱۵%
۱۳۸۶ ۱۵٫۵۰% ۲۰% ۵۳% ۱۷%
۱۳۸۷ ۱۸% ۲۷% ۴۳% ۱۰%-
۱۳۸۸ ۱۶% ۲۵% ۰% ۶۲%
۱۳۸۹ ۱۵٫۵۰% ۴۵% ۱۰% ۸۵%
۱۳۹۰ ۱۵٫۵۰% ۱۱۱% ۲۵% ۱۳%
۱۳۹۱ ۲۰% ۷۲% ۲۴% ۵۲%
۱۳۹۲ ۲۰% ۳۰%- ۱۳% ۱۰۸%
۱۳۹۳ ۲۰% ۱%- ۱۵-% ۲۱%-
۱۳۹۴ ۱۹% ۴% ۰% ۲۸%
۱۳۹۵ ۲۰% ۱۷.۵% ۵.۵% ۵.۵%-
۱۳۹۶ ۱۵% ۳۲% ۳۱% ۲۴%
۱۳۹۷ ۱۵% ۱۸۰% ۸۰% ۸۵%

حال فرض کنید مبلغ یک میلیون تومان را در سال ۱۳۷۹ در هر یک از بازارهای اوراق مشاکت یا بانک، سکه طلا، املاک و زمین و بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید. میانگین بازدهی وریسک شما در بازه زمانی ۱۳۷۹ الی ۱۳۹۳ در هریک از بازارها به شرح زیر خواهد بود:

بازار بازده ریسک
اوراق مشارکت و بانک ۱۷٫۲۰% نزدیک به صفر
سکه بهار آزادی ۲۵٫۰۷% کم
املاک و زمین شهری :۲۱٫۷۳% کم
بورس ۴۰٫۵۳% متوسط
تورم :۱۸٫۲۷% _

با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس و سایر بازارها در مقایسه با نرخ تورم، قابل مشاهده است که بازار بورس و اوراق بهادار در مقایسه با رشد تورم از بازدهی مناسب برخوردار بوده و سود کسب شده در این بازار نسبت به تورم سود واقعی است. این در حالی است که مثلا در سرمایه‌گذاری دراوراق مشارکت با نرخ بازدهی ۱۷٫۲۰% با در نظر گرفتن نرخ تورم ۱۸٫۲۷%، سود واقعی منفی خواهد بود. با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس با میانگین بازدهی سایر بازارها، می‌بینیم که میانگین بازدهی بورس در سطح بالاتری قرار دارد.

چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای انجام معامله در بورس هر شخص حقیقی یا حقوقی نیاز به یک کارگزار رسمی و دریافت کد معاملاتی از آن دارد. همان‌طور که بانک به مشتریان خود شماره حساب می‌دهد و این شماره شناسه مشتری به شمار می‌آید، در بورس هم کد معاملاتی هر فرد شناسه او در بازار است.

مراحل اخذ کد معاملاتی برای فعالیت در بورس: برای شروع فعالیت در بورس اوراق بهادار، ابتدا باید کد بورسی یا کد معاملاتی داشته باشیم. در مطالبی جداگانه به بیان نحوه‌ی اخذ کد سهامداری و کد معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار و راهنمای دریافت کد معاملاتی بورس اوراق بهادار و کد آنلاین در کارگزاری آگاه پرداخته‌ایم.

خب، تا اینجا ما با کلیت بازار بورس آشنا شدیم و با توجه به آمار و ارقام دانستیم که بورس، بازار جذابی برای کسب سود است و برای سرمایه‌گذاری در آن لزوماً نباید مبلغ زیادی داشته باشیم. پس از این دانسته‌ها کدبورسی هم دریافت کردیم. اما آیا واقعاً این اطلاعات و دریافت این کد برای ما کافی است؟

بورس همانطور که سودخوبی به همراه دارد، ممکن است زیان بزرگی را نیز در پی داشته باشد! پس ما برای کسب سود بیشتر و کاهش ریسک خود به اطلاعات دیگری هم نیاز داریم. پیش از آنکه ببینیم به چه اطلاعاتی نیاز داریم، باید بدانیم که روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس چگونه است؟

به چند روش می‌توان در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ روش مستقیم: در این روش سرمایه‌گذار با اتکا بر دانش، تخصص و تحلیل خود اقدام به سرمایه‌گذاری و ورود به بازار می‌کند. مسئولیت سود یا زیان حاصل از سرمایه‌گذاری به‌طور مستقیم بر عهده شخص سرمایه‌گذار است. سرمایه‌گذارانی که در این روش با سرمایه‌گذاری می‌پردازند، در یک طبقه‌بندی بر اساس مدت زمانی که تمایل به نگهداری سرمایه خود دارند به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

 • سهامی خاص را خریداری می‌کنند و بعد از ۳ یا ۴ ماه آن را می‌فروشند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران کوتاه مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را خریداری می‌کنند و به مدت یک سال آن را نگه می‌دارند سپس برای فروش تصمیم می‌گیرند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران میان مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را با قصد نگهداری بیش از یک سال خریداری می‌کنند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران بلند مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را خریداری می‌کنند و بعد از شناسایی سود اندکی در یک هفته یا دو هفته، آن را می‌فروشند و اقدام به خرید سهام جدید یا همان سهم با قیمت جدید(پایین‌تر) می‌کنند. به آن‌ها نوسانگیر می‌گویند.

روش غیر مستقیم: در این روش بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر یک موسسه مالی به‌عنوان واسط عمل می‌کند. سرمایه‌گذار وجوه خود را در اختیار این موسسات مالی قرار می‌دهد و آن‌ها با بکار‌گیری تخصص، دانش و تبحر تحلیلی و مالی و همچنین تجربه خود در بازار سرمایه فرایند سرمایه‌گذاری را به نیابت از سرمایه‌گذار انجام می‌دهند. به سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای و با درجه ریسک‌پذیری پایین که فرصت و تجربه کافی برای فعالیت مستقیم در بازار بورس را ندارند توصیه می‌شود یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم را برای فعالیت خود در بازار سرمایه انتخاب نمایند. برای مثال صندوق‌های سرمایه‌گذاری که یکی از روش‌های این نوع سرمایه‌گذاری است با ایفای نقش واسطه‌گری مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیر حرفه‌ای را از حالت مستقیم به حالت غیر مستقیم تبدیل می‌کند و مزایایی از جمله ریسک پایین‌تر و سود مناسب‌تر را برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد.

برای اینکه بدانیم از کدام روش سرمایه گذاری برای ما بهتر است، باید به چند سوال پاسخ دهیم:

۱.اطلاعات من از بورس اوراق بهادار چه‌قدر است؟

۲.آیا من برای بررسی روزانه بازار یا بررسی در بازه‌های زمانی منظم وقت کافی دارم؟

۳.چه‌قدر می‌توانم اطلاعات خود را در مورد شرکت‌های بورسی و فرابورسی بالا ببرم؟

۴.آیا دانش، مهارت و تجربه کافی را دارم؟

اگر شما جزء افرادی هستید که اطلاعاتتان از بازار بورس اوراق بهادار کم است، وقت کافی برای رصد بازار ندارید، تجربه کافی در این بازار کسب نکرده اید، توصیه ما به شما انتخاب روش دوم است. مناسب‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر و برای افراد غیر حرفه‌ای‌تر که زمان کافی برای انجام معاملات مستقیم در بورس را ندارند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و استفاده از سبدگردانی است. برای این کار کافی است یک کارگزار خوب برای خود انتخاب کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری: صندوق سرمایه­‌گذاری با جمع‌آوری منابع پولی کوچک، به سرمایه‌گذاری در سبدی از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار می‌پردازند. صندوق‌ها این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌­­ها، سرمایه‌­گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌­های متنوع سرمایه‌­گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود وزیان صندوق سهیم ‌شود. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل را مطالعه کنید.

سبدگردانی: سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می‌شود. مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است.

تا اینجا درباره کسانی صحبت کردیم که وقت کافی، تجربه لازم و دانش مناسب برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را نداشتند. حال به عده دیگری می‌رسیم که مختصری اطلاعات در زمینه بورس جمع کرده‌اند و وقت کافی دارند تا تجربه و دانش خود را افزایش دهند. این گروه تمایل دارند به‌طور مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند. نکاتی وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها کی‌پردازیم.

چگونه در بورس خرید و فروش کنیم؟

در ابتدا باید بدانیم که نظام قیمت‌گذاری بورس به گونه‌ای است که اشخاص نمی‌توانند در قیمت‌گذاری آن دخالت داشته باشند. به این معنی که افراد نمی‌توانند شخصاً و با قیمتی خارج از محدوده تعیین شده اقدام به خرید و فروش سهام نمایند بلکه این کار باید از طریق کارگزاری‌های بورس انجام پذیرد. کارگزاران افراد مطمئن هستند که علاوه بر اینکه سابقه تخلف مالی ندارند مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت می‌کنند. در واقع فعالیت آن‌ها تحت نظارت بورس انجام می‌گیرد. همانطور که گفتیم خریداران و فروشندگان برای ورود به بورس در اولین اقدام باید به یکی از کارگزاران بورس مراجعه کرده و کد بورسی دریافت نمایند. پس از ان درخواست خود را به کارگزاری مربوطه اعلام کنند. این اعلام می‌تواند به‌صورت حضوری، تلفنی، اینترنتی و یا آنلاین صورت پذیرد. تقاضای آن‌ها وارد سیستم معاملات شده و در ستون خرید و فروش بر اساس قیمت و الویت زمانی قرار می‌گیرد.

نحوه قرار گرفتن تقاضای خرید یا فروش در سیستم به این گونه است که تقاضای فروشی که قیمت ارزان‌تری داشته باشد یا تقاضای خریدی که قیمت بالاتری دارد در ردیف اول ستون مربوط به خود قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است چنانچه دو تقاضای خرید یا دو تقاضای فروش با قیمت مشابه وارد سیستم معاملات شود، قرار گرفتن سفارش در سیستم بر اساس زمان ارسال درخواست خواهد بود.

علاوه بر این هر خرید و فروش در بورس، کارمزدی دارد. این کارمزد بر اساس اینکه چه نوع اوراق بهاداری در چه بازاری معامله شده است متفاوت است. کارمزدها و نرخ خدمات در بازار سرمایه ایران در مطلب جداگانه‌ای با ذکر مثال بررسی شده است.

این مختصری از روند انجام یک معامله بود. حال سوال این است که چگونه باید متوجه شویم که سهام چه شرکتی را بخریم یا بفروشیم؟ در خرید و فروش چه مواردی را باید مدنظر قرار دهیم؟ اگر دوستمان گفت فلان سهم را بخر یا بفروش، چگونه مطمئن شویم که اشتباه نمی‌کنیم؟ یا بهتر بگوییم، چگونه ضرر و احتمال اشتباه خود ار به حداقل برسانیم؟

برای بررسی و تحلیل سهام شرکت‌ها به طور عموم از دو روش استفاده می‌شود:

 • تحلیل بنیادی (فاندامنتال): در این روش عوامل بنیادی که بر روی قیمت سهم یک شرکت تاثیر می‌گذارد، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این تحلیل با استفاده از گزارش‌هایی که در صورت‌های مالی اعلام می‌شود به پیش‌بینی و بررسی سهام یک شرکت می‌پردازد و بیشتر برای دوره‌های زمانی طولانی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع تحلیل، شرایط اقتصادی کلان، شرایط صنعت مربوطه و پس از آن شرایط شرکت مورد نظر بررسی و تحلیل می‌شود. نسبت P/E شرکت (نسبت قیمت به سود هر سهم)، حاشیه سود خالص آن، نسبت بدهی، نسبت جاری، ارزش دفتری و گردش موجودی‌ها از جمله عواملی است که در تحلیل فاندامنتال مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • تحلیل تکنیکال: در این نوع تحلیل به جای بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها، به نمودار قیمتی آن‌ها در بازه‌های زمانی مشخص پرداخته می‌شود و از آنچه در گذشته اتفاق افتاده‌است، رفتار آینده سهم پیش‌بینی می‌شود. این روش تحلیلی برای بازه‌های زمانی کوتاه‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تحلیل تکنیکال اعتقاد بر این است که رفتار و روند قیمتی سهام یک شرکت در دوره‌های زمانی مشخص، تکرار می‌شود.

 

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

حالا سهام چه شرکت‌هایی را معامله کنیم ؟

دانستیم که با استفاده از تحلیل تکنیکالی یا تحلیل بنیادی می‌توانیم سهام شرکت‌های مختلف را ارزیابی نماییم. دنیای تحلیل تکنیکال و بنیادی، جذابیت‌های خاص خود را دارد. هر یک از این دو روش اطلاعات خاص خود را نیاز دارد تا بتواند پیش‌بینی درستی از قیمت سهام شرکتی خاص در زمانی معین ارائه کند. ما نیاز داریم که با استفاده از یک یا هر دوی این روش‌ها اقدام به خرید و فروش سهام نماییم. برای اینکه بتوانیم با روش‌های محاسباتی تحلیل بنیادی و تکنیکال آشنا شویم؛ می‌توانیم در دوره‌های آموزشی مربوط به هر کدام شرکت کنیم. علاوه بر این با مطالعه سایت‌های تحلیلی معنبر مانند سایت همفکران، می‌توانیم بیشتر با دنیای جذاب و درآمدزای بورس آشنا شویم و از فعالیت در آن لذت ببریم. سایت هفکران سایت مشاوره‌ای آنلاین در زمینه سهام است که به عنوان اولین سایت مشاوره ای در بازار سرمایه است که مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است. برای عضویت در این سایت کافی است به ترتیب زیر عمل نمایید:

۱- به آدرس hamfekran.com مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۲- در قسمت بالای صفحه و مطابق تصویر زیر گزینه ورود به سامانه آوای آگاه را انتخاب نمایید و گزینه ثبت نام را کلیک کنید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۳- با ورود شماره موبایل و انتخاب گزینه بررسی شماره تلفن، فرم ثبت نام برای شما نمایش داده می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایرانسرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۴- پس از تکمیل فرم، پذیرش شرایط مربوطه و انتخاب گزینه ثبت نام، تاییدیه‌ای به صورت پیامک به موبایل شما ارسال می شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۵- اکنون شما کاربر سایت همفکران شده‌اید و می توانید از مطالب آن استفاده کنید.

۶- از طریق آیکون ۲۰۱۶-۰۴-۰۴_۱۹۲۰۲۰ می توانید به منوی مطالب سایت دسترسی پیدا نمایید. با کلیک بر روی هر عنوان، مطالب زیرمجموعه آن نمایش داده می‌شود. در صورتی که علاقه مند به مطالعه هستید روی هر عنوان کلیک نمایید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۷- از مهمترین بخش های سایت همفکران، نبض بازار و بخش پرسش و پاسخ است که به صورت آنلاین و چندین بار در طول ساعت بازار و حتی پس از آن بروزرسانی می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۸- تالار بورس همفکران، هفته نامه تخصصی همفکران، برخی مطالب در قسمت اقتصاد کلان و … از جمله مطالبی است که در دسترس عموم قرار دارد و همه مخاطبین گرامی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

۹- علاوه بر بخش‌هایی که ذکر شد، برخی مطالب سایت نظیر تحلیل‌های بنیادی یا تکنیکال آن، پیش بینی بازار و اخبار ویژه جزو مطالب VIP محسوب می‌شود.

۱۰- برای شارژ VIP اکانت خود، می توانید از تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی بآشگاه استفاده کنید! برای اطلاعات بیشتر در خصوص برقراری ارتباط میان اکانت همفکران و کاربری بآشگاه خود، نحوه عضویت و راهنمای استفاده از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری: بورس به عنوان بخشی از بازار سرمایه‌ای ایران، همچون سایر بازارهای دیگر محلی برای سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان به این بازار است که طبق آمار ارائه شده، توانسته است در ۱۵ سال اخیر بازده قابل قبولی را نصیب سرمایه‌گذاران کند. اطمینان از قانونی بودن این بازار، سهولت نقدشوندگی سرمایه و امکان کسب سود بالا از مزایای بازار بورس اوراق بهادار است. سرمایه‌گذاری در این بازار نیاز به پول هنگفتی نداشته و شما می‌توانید با هر میزان سرمایه که دوست دارید، وارد این بازار شوید. این امکان برای شما مهیا است تا به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنید. برای سرمایه‌گذاری مستقیم در این بازار نیاز به کسب اطلاعات، افزایش سطح دانش و مطالعه روزانه بازار و سایت‌های تحلیلی معتبر دارید. امیدواریم با دید مناسب وارد این بازار سودآور شده و سرمایه‌گذاری مناسبی در آن داشته باشید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

381 پاسخ به “بورس چیست؟ چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟”

 1. ابراهیم اغال گفت:

  جدول تفاوت بین بازارها در ایران خیلی جالب بود.....

  ۵۵
 2. agah07314 گفت:

  عالی بود اما کاش ماهی گیری رو یادمون بدید نه ماهی رو اماده بیایید بزارید جلومون مثلا چطوری تراز نامه و صورت مالی یه شرکت رو تحلیل کنیم که سهام خوبی بتونیم بخریم و یا ضرر نکنیم انقد که دیگه در مورد اشنایی مقدماتی بورس نوشتید که همه رو حفطپظ شدم.با تشکر از مطالب خوبتون و پیگیری مستمر اگاه

  ۲۵۹
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   دوره های تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و بسیاری دوره های دیگر با تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی در کارگزاری آگاه برگزار می گردد که در آنها نحوه تحلیل صورتهای مالی در دو سطح مقدماتی و پیشرفته ارائه می شود. از طرفی روش تحلیل تکنیکال سهام نیز آموزش داده میشود. البته تلاش خواهیم کرد تا به زودی نکاتی از بررسی صورتهای مالی را به زبان ساده در اختیار دوستان قرار دهیم.

   ۸۴
  • امیرحسین گفت:

   با سلام دوست عزیز . برای تجزیه و تحلیل صورت های مالی باید در کلاس های تحلیل بنیادی شرکت کنید.

   ۲۹
  • مهری نیکخو گفت:

   با سلام به بنده حداقلش اینه که به راهنمایی ها یا تحلیل صورتهای مالی و ترازنامه و گزارش سود و زیان شرکت انتخابی ، یک کارشناس ارشد مالی موظف در هر شرکتی بزرگی تکیه کنیم. که فکر میکنم در آشنایان هر کسی موجود باشه حداقل یک نفر

   ۴۷
  • فرشاد گفت:

   باسلام خدمت همه علاقه مندن به تجارت بورس

   یکی از تفاوت های افراد سروتمند و فقیر اینه که اولی پولش رو سرمایه گذاری میکنه و دومی پس انداز
   حالا من یک سوال از شما دارم آیا سرمایه گذاری کردن در ایران با این وضعیت روش درستیست جوابش با خودتون

   اما من به تازکی در بازار بورس نزدک که دومین بازار بورس جهانه و در نیویورک قرار داره سرمایه گذاری کردم سهام شرکت اپل که همه میدونن چیه و ندفیلیکس که بزرگترین شرکت فیلم سازی در آمیکا هست رو خریداری کردم

   این بازار بورس یک نوع ربات طراحی کردن ک قادر به خرید و فروش سهام شما با توجه به کم و زیاد و تغییرات در سیاست و بازار جهانی به شما بیشترین سود را خواهد داد

   شبکه داخلی در باره صحت این ربات و کسی که با پول مردم سرمایه گذاری میکنه و به مردم یچیزی میده رو نشون میده
   حالا حساب کنید اگ خودتون سرمایه گذار اصلی باشید چقد میتونید سود میکنید

   جهت باور و قبولی صحت حرفام تو آپارات نام (مهدی عبدی) سرچ کنید

   ۶۷
   • سامان گفت:

    نزدک تو ایران شعبه نداره لطفا الکی سر ملت رو کلاه نزارید

    ۱۲۰
   • شبنم گفت:

    با عرض سلام.آیا سرمایه گذاری در بازار بورس نزدک ضرری نداره؟من تازگی بهم پیشنهاد شده اما نمیدونم برم یا نه؟

    ۲۳
    • Agah گفت:

     سلام دوست عزیز
     بورس نزدک یک بورس بین المللی است و فعالیت در بورس های بین المللی شرایط خاص به خودش را دارد. قبل از فعالیت در این بازار لازم است از شرایط آن آگاه باشید.

     ۳۴
  • هلن گفت:

   باسلام،
   برای آشنایی بیشتر با ترازنامه مالی و صورت های مالی میتونین کتابهای کیوساکی من جمله سرمایه گذاری موفق ، رو بخونید، خیلی کمک کننده هست

   ۱۸
 3. rezaahmadi863@gmail.com گفت:

  بسیار کاربردی برای افراد تازه کار

  ۳۴
 4. httvakili گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب جامع و کامل شما
  این مطالب عنوان شده بظاهر تکراری و در حد تازه کارها میباشد ولی از طرفی اساس کار در بورس بوده و از طرفی هم هر کدام ار مباحث جای بحث و نقطه یابی دارد. به عنوان مثال بحث بورس کالا دریایی مطالب دارد که ورود در ان شاید صدها گزارش شود. لذا پیشنهاد بنده این است که تک تک اقایان و خانمها عضو هر مطلبی تکمیلی در رابطه با مباحث فوق و یا سوال داشته باشند مطرح کنند . مطمینن موارد کاربردی از این گفتگو ها بدست خواهد امد.
  با سپاس فراوان

  ۱۷
 5. nazaninka گفت:

  سلام و خسته نباشید
  مطالب ذکر شده کاربردی و جامع بود
  من سوالی هم داشتم که نمیدونم از این طریق مطرح کنم یا محل دیگری برای طرح این موارد در نظر گرفته شده است که راهنمایی فرمایید ممنون خواهم بود
  سوال من این است که در حال حاظر و با توجه به وضعیت بازاربورس در ایران و دورنمای صنعت کشور تمرکز بر سود سهام شرکت ها دارای سود مطمین , بصرفه و صلاح است یا تمرکز و خرید و فروش و استفاده از سود تفاوت قیمت سهام ؟
  متشکرم

  ۳۵
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنونیم از لطفتون. در مورد سوالی که مطرح کردید، این موضوع بسته به دید شما و نحوه سرمایه گذاریتون داره که بلند مدت هست، میان مدت یا کوتاه مدت.

   ۲۳
  • hadi nazari گفت:

   ba arze salamo adab mikhasam bedonam mionam az shoma komak begiram barae vorod dar bors man hich eelaai nadaram aghriban2 mikhasam bedonam mionid komakam konid//////////////

   ۴
   • Agah گفت:

    با سلام
    پیشنهاد می کنیم در دوره های آموزشی مربوط به بازار سرمایه شرکت کنید و مطالب بآشگاه را نیز مطالعه بفرمایید.
    برای اطلاع از دوره های آموزشی می توانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

    ۱۶
  • سعید گفت:

   میتونین در کانال دارن بافت در تلگرام به ادرس warenbaft@ هم بپیوندید اونجا کاملا توضیح داده وهمچنین راجعبه اززهای دیجیتال و بیت کوین هم گفته

   ۹
 6. adampara گفت:

  بسیار زیبا مفاهیم بورسی تعریف شده بود . سپاس

  ۱۸
 7. 2050296827 گفت:

  چرا امتیازد رو در همفکران کسب کردم تو باشگاه لحاظ نشده

  ۴
 8. mania_montazami@yahoo.com گفت:

  ممنون از توضیحات مفید و جالبی که ارائه فرمودید.

  ۱۴
 9. IchiMoku گفت:

  از زحمات مسئولان باشگاه، سپاسگزاری نموده و برای سرمایه گذاران تازه وارد به بورس نیز، آرزوی موفقیت دارم.
  مطمئنا هم ارائه و هم مطالعه مطالبی از این دست، موجب افزایش آگاهی فعالان بازار و نیز افزایش عمق بازار سرمایه کشورمان خواهد شد.
  ** پاینده باشید **

  ۱۱
 10. مجید گفت:

  مطالب فوق برای افراد اماتور مناسب است. لطفا مطالب تخصصی تر را برای افراد سایت ارائه دهید، چون عمدتا افراد فعال در بازار سرمایه از مطالب فوق آگاهی کامل دارند.

  ۹
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در عنوان این مطلب هم تازه واردان مورد خطاب هستند و مطلب مناسب این دسته از کاربران است. بزودی مطالب پیشرفته نیز ارائه خواهد شد.

   ۲۳
 11. hamidavim68 گفت:

  خیلی کامل و مفید بود. ممنون

  ۷
 12. محمد گفت:

  ممنون از بابت آموزشهای مفیدی که در سایت قرار می دهید.

  ۱۳
 13. sale.atinegar92@gmail.com گفت:

  بابت اطلاعات مفید سپاسگذارم

  ۷
 14. MOH00204 گفت:

  سلام - مطالب مقاله مفید بودند
  فرق بازار های فرابورس را اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید .

  ۶
 15. MOH00204 گفت:

  سلام مجدد وتشکر بسیار از شما و همه پرسنل آگاه کارگزاری آگاه

  ۲
 16. mohammadhossein.farrokhi@gmail.com گفت:

  با سلام؛ ضمن تشکر از اطلاعات بسیار مفیدتون
  یه پیشنهاد داشتم...آیا برگزاری دوره های آموزشی به صورت مجازی هم براتون مقدوره؟ اینطوری افرادی که مشغولیت بیشتری دارن هم امکان استفاده از دوره های آموزشی رو پیدا میکنن.

  ۱۵
 17. shamsabadi57@gmail.com گفت:

  سلام مطالب بسیار مفید هستند اگر در وبلاگ یک نقشه راه داشته باشید که مباحث آموزشی را از کجا شروع می کنید و به کجا خواهید رسید به نظر مناسب می رسد. یعنی همانطور که برای کسب امتیاز در باشگاه صعود به قله ها را تعریف کرده اید در اینجا نیز مشابه آن را انجام دهید. ببخشید اگر توقع زیادی هست

  ۹
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنونیم از پیشنهادتون. چشم، حتما بررسی میکنیم و در صورت امکان برای موردی که فرمودید طرحی پیاده سازی خواهیم کرد.

   ۵
 18. bahreini.ut@gmail.com گفت:

  سلام، ممنون از متن آموزشی خوب شما.

  ۴
 19. aalamdar گفت:

  با سلام خدمت شما
  شما پاسخ صحیح برای مسابقه ۱۳۹۵/۱/۱۹ گزینه دوم را انتخاب کردید در صورتی که اشتباه است. طبق راهنمایی که در باشگاه بلاگ می باشد برای وام قرض الحسنه نوشته شده " وام ها در بسته های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیون ریالی با بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است. " و در پنل کابری قسمت وام بسته ۲۰ میلیون ریالی وجود ندارد. گزینه دوم فقط برای بسته های اعتباری صحیح است.
  گزینه ۴ پاسخ صحیح سوال می باشد.
  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  ۱٫ برای دریافت وام قرض الحسنه و بسته های اعتباری، لازم است مشتری به اندازه قیمت بسته ریال کافی در بآشگاه داشته باشد.
  ۲٫ بسته های وام قرض الحسنه و اعتباری از ۲۰ میلیون ریال تا ۵۰۰ میلیون ریال و در بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است.
  ۳٫ برای بهره مندی از اعتبار و وام قرض الحسنه، مشتری حتما باید در سطح ۵ بآشگاه باشد.
  ۴٫ وام قرض الحسنه بر اساس مانده پول و بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود.
  با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

   ۳
 20. alizadeh1 گفت:

  باسلام خدمت دوستان در باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه و عرض خدا قوت و تبریک سال نو
  ایراد یک سوال مسابقه :

  باستحضارتون میرسانم که با توجه به بررسی اینجانب جواب سوال عمومی وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه به طراحی خانم طلائی مورخ ۱۹/۱/۹۵ که از نظر شما گزینه ۲ هست کاملا اشتباه میباشد و تنها گزینه درست میتواند ۳ باشد بدلایل زیر :
  ۱)در ضمیمه روش دریافت اعتبار بصراحت اشاره شده مبلغ وام بین ۲۰ تا ۵۰۰ ملیون ریال(که همانجا هم اشتباها نوشتید ۵۰ ملیون ریال و باید تصحیح بشه ) و در بخش خدمات قسمت بسته های اعتباری هم اعداد قابل مشاهده میباشد.
  ۲)در ضمیمه روش دریافت وام قرض الحسنه بصراحت اشاره شده که مبلغ وام بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ ملیون ریال میباشد که در بخش خدمات قسمت وام قرض الحسنه هم قابل مشاهده هست .
  حال چطور با این تناقض جواب صحیح گزینه ۲ شده است ؟؟!!!
  در مورد گزینه ۳ که به زعم بنده صحیح میباشد ؛سطح دریافت در مورد وام قرض الحسنه در ضمیمه اشاره شده و در مورد کد زیر سطح ۵ که توانایی دریافت بسته اعتباری را دارد ولی چون زیر سطح ۵ میباشد ،نیز قابل اثبات است.
  در صورت قابل قبول بودن توضیحات بالا که تصاویر ادله نیز موجود هست نسبت به تصحیح پاسخ صحیح اقدام فرمائید.
  قبلا از تمام زحمات شما کمال تشکر و قدردانی را دارم

  ۵
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

   ۳
  • shafieyanh93 گفت:

   در سوال مورد نظر با توجه به اینکه در گزینه ۳ گفته شده حتما باید در سطح پنج باشد قید حتما این گزینه را غلط می کند...

   ۲
 21. agha37355 گفت:

  خیلی مطالبتون خوبه فقط طولانیه...به نظرم دوتا پست می شد بهتر بود

  ۴
  • Jana گفت:

   سلام
   ممنون میشم سوال منو جواب بدین
   آیا برای ثبت نام در سجام حتما باید شماره همراه به اسم خود شخص باشه یا خیر؟!

   ۱
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    در زمان ثبت نام تمام اطلاعات هویتی اعم از نام و نام خانوادگی ،شماره شناسنامه و شماره حساب و شماره حساب شخصی که تمایل به دریافت کد بورسی دارد به درستی ثبت شود ، در غیر این صورت ثبت نام با مشکل مواجه خواهدشد .

    ۳
 22. 2050296827 گفت:

  اموزش جذاب وقابل درکی گذاشتین.تشکر

  ۴
 23. farhad گفت:

  با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه ... چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

   ۲
 24. alizadeh1 گفت:

  با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه … چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.
   اساس اعطای اعتبار بر مبنای گردش است. یعنی شما نمیتوانید همه پول بسته اعتباری را از راه هایی غیر از تخفیف کارمزد تامین کنید، لازم است که حتما گردش هم داشته باشید.

   ۲
 25. mahna1 گفت:

  با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه … چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

   ۳
   • bagher1005 گفت:

    آیا با تصحیح این اشتباه نتایج امتیازات نتایج آخرین نتایج هفته مربوط به هفته قبل تغییر نمیکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    ۴
    • Bashgah گفت:

     با سلام
     وقوع برخی مشکلات در اجرای روند امور اجتناب ناپذیر است ولی تمام سعی ما در به حداقل رساندن آنهاست. در پاسخ به سوال شما دوست عزیز، باید بگوییم که حتما تغییر میکند، مسلما افرادی که پاسخ صحیح داده باشند امتیاز خواهند گرفت.
     با تشکر از شما

     ۲
 26. agha00156 گفت:

  عالای
  مطالب مفید و علمی
  دمتون گرم

  ۲
 27. agah66360 گفت:

  سلام
  واقعا از صبر و حوصله که به خرج میدهید در پاسخ دادن به دوستان سپاسگزارم الان کامنتهای مطالب مختلف رو میخوندم دوستان شاید بیش از بیست بار در مطالب مختلف یک اشتباه رو گوشزد کردن ولی شما بازهم با حوصله پاسخ میدهید نمی دانم چه اتفاقی افتاده تو آگاه ولی نسبت به دو سال پیش خیلی فرق کردید الان به جرات میتونم بگم آگاه تو مشتری مداری و ارایه سرویس یه سر و گردن از بقیه کارگزاریها بالاتر است
  مرسی

  ۷
 28. MOH00204 گفت:

  سلام در مورد کلاس های آموزشی که کارگزاری ارائه می دهد برای اینکه امکان برنامه ارائه کلاس های بیشتری برای کارگزاری فراهم بشود به نظر من اگر همیشه مثل سمینار زنجان نباشد بهتر است منظورم این است که ساده تر برگزار شود تا برای کارگزاری کمتر هزینه بر باشد و در عوض دوره های بیشتری ارائه شود .
  هرچه کاربران و مشتریان کارگزاری آگاه در مسائل بورسی واردتر شوند بیشتر سود خواهند نمود و درعمل برای کارگزاری مفیدتر خواهند شد

  ۴
 29. 2050289091 گفت:

  سلام...چرا در زمان عرضه اولیه اگه اعتبار در حساب بانکی باشه خرید انجام نمیشه ؟؟؟؟چطوری مشکل حل میشه؟

  ۶
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   در روزهای عرضه اولیه به علت حجم بالای استفاده کنندگان از سیستم و همچنین حساب بانکی لینک شده، امکان بروز خطا بسیار بالاست. از آنجا که کلیه عملیات خرید باید در یک لحظه اتفاق بیافتد و کوچک‌ترین تعلل و تاخیری منجر به بروز خطا می‌شود، توصیه ما همیشه بر این اصل بوده که خرید سهام عرضه اولیه از محل بانک انجام نشود. این مهم در روزهای عرضه مکرراً از طریق ارسال پیام در صفحه آنلاین به اطلاع کاربران می‌رسد. در صورتی که وجه خرید در حساب بانکی شما است، می‌توانید دقایقی قبل از انجام معامله مبلغ مورد نطر را با حساب نزد کارگزاری خود انتقال دهید تا میزان بروز خطا را به حداقل برسانید، در مواردی که کارشناسان احتمال بروز اختلال بانکی را بیشتر می‌بینند امکان استفاده از حساب بانکی را در خرید عرضه اولیه مسدود می‌نمایند. بی‌شک در صورت اتخاذ چنین تصمیمی ، مراتب توسط پیام‌های کارگزاری به اطلاع عموم کاربران محترم هم می رسید.
   با تشکر از همراهی شما

   ۱
 30. hadi72.faraji@gmail.com گفت:

  مرسی از زحماتتون واقعا مطالب خیلی مفید و عالی بود

  ۰
 31. فرهاد گفت:

  خوب بود.
  ممنون از شما.

  ۰
 32. ali14785 گفت:

  سلام
  عالی بود

  ۰
 33. dashtbozorgi گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  درمورد سوال ذیل

  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  سوال :
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  راهنمایی: برای پاسخ به سوال می توانید از مطالب زیر در بآشگاه بلاگ استفاده نمایید

  بهیچ عنوان تغییر جواب صحیح قابل قبول نیست،بنده بین جواب دو و چهار تشکیک داشتم بدلیل نقص در طرح جوابها که از خانم شهبازی در مورد اعتبار براساس گردش سوال کردم فرمودند از سال ٩۵ تنها ازطریق باشگاه اعتبار تعلق میگیردضمن اینکه مسله ی مهمتر شما در توضییح فرموده اید که ب وبلاگ مراجعه نمایید در وبلاگ اعتبار گرفتن پروسه دارد و توضیحی درمورد خاص جمله اعتبار براساس گردش نیست .لذا گزینه دو به جواب نزدیکتر است.

  پیشنهاد بنده حدف سوال است وگرنه به اینصورت تغییرات روزانه جواب بر اساس اشتباه طراح سوال و تغییر امتیازات را اجحاف در حق خود و دوستانم میدانم.

  قانونا جواب یکبار باید پاسخ داده شوداگر درست باشد،امیدوارم سوال حذف گردد.

  باتشکر

  ۲
  • Bashgah گفت:

   باسلام،
   در بآشگاه بسته های وام از سقف ۵۰ میلیون ریال و بسته های اعتباری از سقف ۲۰ میلیون ریال تعریف شده است، لذا گزینه ۲ کاملا اشتباه است، در خصوص این گزینه و سایر گزینه ها در مطالب بآشگاه بلاگ که زیر سوال اشاره شده ، توضیحات کامل ارائه شده است،
   در خصوص گزینه صحیح هم در مطلب "چرا کارگزاری آگاه به مشتریان خود وام قرض الحسنه میدهد؟" بخش " تفاوت وام قرض الحسنه و اعتبار " مستقیما به گزینه صحیح مربوط به این سوال پرداخته شده است،
   در مورد راهنمایی سرکار خانم شهبازی برای نحوه دریافت اعتبار باید خاطر نشان کنم ایشان کانال دریافت اعتبار را توضیح داده اند که کاملا صحیح است و تنها کانال اعطای اعتبار در کارگزاری آگاه از طریق بآشگاه میباشد.

   لازم به ذکر است، در ابتدا پاسخ سوال به دلیل بروز یک مشکل در سیستم اشتباها ارسال شده بود که در اولین روز کاری بعد یعنی امروز مورخ ۹۵/۰۱/۲۱ توسط مسئولین تصحیح شد.
   با تشکر از شما

   ۳
   • dashtbozorgi گفت:

    با تشکر از شما

    ولی بازم جواب در گزینه چهار ایراد دارد و کامل نیست در قسمت گرفتن اعتبار

    هنگام تحلیل سوال و گزینه جوابها با دوستان در دو روز قبل پیشنهاد بنده حذف سوال بعلت شبهه در جوابها بود

    ۰
 34. عباس گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  درمورد سوال ذیل

  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  سوال :
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  راهنمایی: برای پاسخ به سوال می توانید از مطالب زیر در بآشگاه بلاگ استفاده نمایید

  دیروز امتیاز این مسابقه به امتیازاتم اضافه شده بود ولی متاسفانه امروز کم شده است اگه در جواب سوالی شک دارید می بایست ان سوال را حذف کنید نه اینکه از یه عده کم کنید و به عده ای دیگه اضافه کنید. متاسفانه بدعت بدی شده وقتی در مورد سوالی اعتراض می شود دلیلش را بروز نشدن سیستم اعلام می کنید . خواهشمند م به خاطر اینکه حق از کسی ضایع نشود در صورت امکتن نسبت به حذف سوال اقدام شود با تشکر

  ۰
 35. Somayyeh.Rasi@gmail.com گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  متشکرم عالی بود

  ۵
 36. isaac گفت:

  کوتاه و مفید.ممنون از شما

  ۱
 37. سلام
  ممنون از مطالب مفیدی که دوستان میگذارند . واقعا استفاده بردیم

  ۰
 38. agah36797 گفت:

  بسیار آموزنده بود ، ممنون

  ۰
 39. ali_spp90@yahoo.com گفت:

  عالی بود

  ۱
 40. mohammadrezarajabi9233@gmail.com گفت:

  با سلام. خیلی خوب بود تحلیلگرای باشگاه برای تازه کارها و کسانی که قصد ورود رو دارن بصورت هفتگی سهام شرکتها رو تحلیل میکردند تا در زمان تصمیم گیری برای خرید بهترین خرید سهام رو داشته باشند

  ۴
 41. baghi00222 گفت:

  آگاه بهترینه....ممنونم ازت

  ۱
 42. agah30487 گفت:

  عاااااالی بود. ممنون

  ۰
 43. 2063495981 گفت:

  باتشکر از اطلاعات ذی قیمت شما عزیزان

  ۱
 44. سحر گفت:

  سلام. ببخشید من حسابی مبتدی ام. میخوام بدونم با سرمایه گذاری توی بورس همونطور که اشاره شد سود سهام سالانه پرداخت میشه. اما به معنی اینه که هیچ پرداخت سود ماهیانه ای صورت نمیگیره؟
  یعنی حداقل بعد از یک سال باید منتظر گرفتن سود بود؟
  برای این که هر ماه یا حتی زودتر سود گرفت باید چیکار کرد؟
  ممنون از مطالب بسیار بسیار مفیدتون

  ۸
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز موعد قانونی پرداخت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار تهران یکساله است که هر شرکت نسبت به سال مالی تصویب شده خود هر سال در مجمع عمومی سالیانه میزان این سود و تاریخ پرداخت آن را اعلام میکند، برای اطلاعات در مورد دریافت سود ماهانه بهتر است مطلب " صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل" را مطالعه کنید.
   در ضمن پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره های "آشنایی با بازار سرمایه" کارگزاری آگاه شرکت کنید.

   ۱
 45. Z.m گفت:

  ممنون از مطالب خوب شما .

  ۱
 46. shayan گفت:

  خیلی مطلب مفیدی بود برای تازه کاران واقعاً دست آگاه درد نکنه.

  ۲
 47. agah30487 گفت:

  عالی بود ممنونم

  ۲
 48. Agah08963 گفت:

  مطلب مفیدی بود ، با تشکر از شما

  ۲
 49. mojtaba.mirzaey@gmail.com گفت:

  مطالب عالی بود ممنون از تلاشتون برای ارتقای سطح اموزش کاربران

  ۱
 50. HOSAIN485 گفت:

  درود بر کارگزاری اگاه واقعا که یکتای بی نظیر است

  ۰
 51. agah30487 گفت:

  با سلام و خسته نباشید. مطالب بسیار مفید و کاربردی هستند. با سپاس فراوان.

  ۰
 52. agah30487 گفت:

  دوره مبتدی خیلی خوب بود. لطفا دورهء متوسطه و حرفه ای هم به سایت اضافه بشه. ممنون.

  ۰
 53. dashtbozorgi گفت:

  با سلام و خسته نباشید

  شروع مسابقات اردیبهشت ماه با دو سوال ۷۵ امتیازی آغاز شد . حال اگر دو بیش بینی ۱۵۰ امتیازی ابتدای هفته را اعمال کنیم جمعا تا امروز چهارشنبه به ۴۵۰ امتیاز میرسیم .
  حال امتیازات ۴۸۰ _ ۵۵۵ و ۶۳۰ از کجا و بر چه اساسی تعلق گرفته است

  قبلا" از توضیحات شما کمال سباس را دارم.

  ۰
  • dashtbozorgi گفت:

   ضمنا سوالات ۷۵ امتیازی تا روز دوم مهلت باسخ دارند

   ۰
   • Agah گفت:

    دوست گرامی سلام
    ما دو سوال ۷۵ امتیازی داریم که مهلتشون ۱ اردیبهشت هست و در بخش مسابقه های گذشته قابل مشاهده است و دوتا سوال ۷۵ امتیازی که مهلتش ۲ اردیبهشت هست.

    ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   دو سوال ۷۵ امتیازی برای با مهلت پاسخ ۱ اردی بهشت
   دو سوال ۱۵۰ امتیازی برای پیش بینی آخر هفته (۱اردیبهشت)
   یک سوال ۱۸۰ امتیازی برای پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت شیر پاستوریزه‌ پگاه‌ خراسان‌ با نماد "غشان" که در تاریخ ۱۷ فروردین مطرح شده بود.

   با توجه به درخواست عزیزان، نتایج فروردین رو از ۱ فروردین تا ۱ اردیبهشت در نظر میگیریم که امتیاز پیش بینی ها نیز برای دوستان لحاظ بشه‌. در پایان اردیبهشت نیز، ۶۳۰ امتیاز روز یکم اردیبهشت رو از کل نتایج کم می کنیم.

   ۱
 54. ghorbani1790@gmail.com گفت:

  سلام
  برای من که تازه دارم اطلاعات بورسی کسب می کنم خیلی مفید واقع شد.
  با تشکر

  ۰
 55. mim.kazemy@gmail.com گفت:

  سلام به همگی
  مطالب فوق بسیار روان و اموزنده بود.
  سپاس

  ۰
 56. hardana50 گفت:

  سلام
  بسیار خوب توضیح داده شده است ومطالبش برای ما مفید بود
  بسیار از پرسنل کار گزاری اگاه متشکرم

  ۲
 57. meysam00098 گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان...ممنون از مطالب کاملتون....لطف کنید اگه امکان دارد مطالب را با زبانی ساده تر و با ارائه ی مثال بیان کنید..ممنون

  ۱
 58. ali587@gmail.com گفت:

  خیلی عالی باعث افزایش اطلاعتم شد ممنون

  ۲
 59. mahna2 گفت:

  سلام

  باتوجه به اینکه امتیاز غشان توی ماه فروردین محاسبه شده و در جمع امتیازات کل نفرات دیده میشه ...ولی برای بنده در جمع کل آورده نشده ؟ اضافه میشه یا در نهایت دیگه از این امتیاز چیزی کم نمیشه ؟؟

  ۱
 60. agah14754 گفت:

  اطلاعات بسیار مفیدی بود.
  به خصوص جداول مقایسه ?
  ممنون

  ۰
 61. agah14754 گفت:

  در مورد اصطلاحات رایج بورس و همچنین اگر ممکنه راهنمای مطالعه صورت های مالی شرکت ها رو هم روی سایت برای بنده و اشخاص تازه واردی مثل بنده قرار بدید خیلی ممنون میشم.

  ۰
 62. aghil02720 گفت:

  mamnoon az rahnamayi kameleton

  ۰
 63. aliborbor53@gmail.com گفت:

  با سلام ممنونم از اطلاعات گذاشته شده در سایت سوالی ذهن من رو مشغول کرده که آیا برای خرید وفروش سهام میشه به اطلاعات کانال های تلگرام توجه کرد یا نه؟

  ۰
 64. agah35372 گفت:

  بسیار مفید بود چون بقول معروف از ب بسم الله شروع شده بود

  ۰
 65. theturtex@yahoo.com گفت:

  سلام
  اطلاعات خوبی بود برای تازه واردان.
  مرسی ? ?

  ۰
 66. dez00098 گفت:

  مرسی این بخش و مطالبش مختص من .متشکرم

  ۰
 67. Rostamzadehamid@gmail.com گفت:

  عالی بود یه چیزایی حالیم شد ولی راه طولانی در پیش هس به امید موفقیت...
  تشکر از شما

  ۰
 68. noroozi گفت:

  درود
  خواهشمندم دسته بندی مطالب بیشتر ( خوردتر ) شود.
  سپاگزارم

  ۰
 69. akam.salehzadeh@gmail.com گفت:

  با سلام
  اگه امکانش هست معنی وکاربرد ۱-ریسک شناور. و پله ایی خریدن وشارپ راتوضیح بدین.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خرید پله ای: منظور از قیمتی که به نظر نقطه مناسبی برای خرید باشد و تا خریدهای نزدیک به نقاط حمایتی را خرید های پله ای میگویند و هرچه به نقطه حمایت نزدیکر شویم درصد خرید بیشتر می شود.
   منظور از شارپ رشد های سریع و همراه با صف خرید که در مدت کوتاه رشد چشمگیری را ایجاد کند.

   ۱
 70. keshavarzisanat@yahoo.com گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید مطالب عالی بود امیدوارم در ادامه نیز یاری مان کنید که بیشتر در این راه موفق باشیم.

  ۰
 71. Rostamzadehamid@gmail.com گفت:

  سلام
  من در کارگذاری آگاه ثبت نام کردم ولی ۱ هفته شده هنوز کد آنلاین برام نفرستادن

  ۰
 72. neja11641 گفت:

  این اطلاعات برای ورود به بورس واقعاً ضروریه, ولی برای ماندن در بورس هیچگاه کافی نیست
  البته ماهیت بورس در اکثر کشورها یکی یه و ایران هم استثنا نیس٫

  ۰
 73. theturtex@yahoo.com گفت:

  مفاهیم خوبی بود مرسی.
  اگه شد امتیاز کامنت گذاشتن رو زیاد کنید مرسی.
  just kidding, lol ? ?

  ۲
 74. محسن گفت:

  سلام
  واقعا مطالبتون در این بخش و دیگر بخش ها بسیار مفید و عالی بوده .
  از دیشب تا حالا که با آگاه آشنا شدم نتونستم از پای کامپیوتر برای مدتی زیاد فاصله بگیرم چون مطالب شما در عین سادگی جذاب و حرفه ای نوشته شده . برای همین کارگذاری آگاه دیگه تو ذهنم موند !
  فقط یک نکته ! در کنار آموزش هاتون اگر ممکنه مثل تصویری هم بگذارید . مثلا در ورود به سامانه آنلاین خرید و فروش بورس برای خرید اولیه سهام چطور باید شروع به کار کرد ؟ چطور خرید کرد ؟ چگونه پول واریزی برای خرید آنلاین داشته باشیم و ... و دیگر اینکه کارگذاری ها هر کدام دارای سایت متفاوتی در این زمینه هستند یا قالب و شکل سامانه آنلاین خرید و فروش یکسان است ؟
  کلا این سامانه رو بیشتر معرفی کنید ممنون میشم .

  ۰
 75. afagh گفت:

  سلام وقتتان به خیر
  ممنون که با حوصله سوال ها و دیدگاه های ما را بررسی می کنید و پاسخ گو هستید.
  در سوالی که روز سوم خرداد ماه اقای اریا خان فتاحی درباره ی دانش بازار سرمایه طرح کردند من متوجه نشدم هنگامی گه یک سهم صف خرید است چگونه فردی که متقاضی صد هزار سهم است و ۳۰ هزار تای ان را وارد سیستم می کند این ۳۰ هزار بی ملاحظه ی صف خرید به متقاضی داده می شود و باقی مانده به انتهای صف منتقل می شود.
  ایا قانونی در این مورد وجود دارد؟
  با سپاس پیشاپیش از توجه شما

  ۰
 76. amirm38 گفت:

  باسلام ازمطالب اموزشی فوق واقعا استفاده کردم ازشمادست اندرکاران واقعامتشکرم

  ۱
 77. danesh55 گفت:

  چرا برای واریز وجه توسط بورس ۳ روز کاری زمان لازم است؟ یعنی ۳ روز دوستان بورس، معاملات را بررسی می کنند که مشکلی نباشد یا فقط یک قانون قدیمی بروز نشده است ؟

  ۲
 78. mysam551 گفت:

  سلام.حدود یک هفتست درخواست اعتبار دادم و ترتیب اثر ندادید.لطفا پیگیری بفرمایید

  ۱
 79. حمید گفت:

  با سلام
  من در کارگزاری ثبت نام و در بورس سرمایه گذاری کردم ولی بعد از اتمام وقت بازار سرمایه برگشت میخوره و نمیتونم خرید و فروش کنم اینکه آیا میشه خریدی که میکنم همون روز بفروشم و چرا برگشت میخوره معاملم ممنون میشم راهنمایی کنین

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در ابتدا خواهشمندیم که برای آنکه روند پیگیری تکمیل شود، لطفا مشخصات خود نظیر شماره تماس، کد بورسی و یا کد بآشگاهی را درج نمایید.
   در خصوص سوال شما باید عرض کنیم، زمانی که شما درخواست خرید یا فروش خود را ثبت می نمایید، درخواست به هسته معاملاتی ارسال می گردد. (در زمان ارسال سفارش خرید مبلغ خرید در حساب شما مسدود می شود). اگر در زمان معاملات قیمت سهم مورد نظر به عدد درخواست شما برسد، خرید یا فروش انجام می شود. در غیر این صورت این درخواست تا پایان جلسه معملاتی در سامانه باقی مانده و در صورت عدم معامله، پس از تایم معاملات از سامانه حذف می شود. در مورد سفارش های خرید، مبلغ مسدودی به حساب مشتری برمی گردد.

   ۳
 80. amdehh@yahoo.com گفت:

  سلام در خصوص کلاسهای اموزشی بورس که گذاشته می شود متاسفانه به خیلی از اساتید نمی شود اطمینان کرد
  من برای خودم پیش امد که سهامی را که اساتید پیشنهاد داده بودند در یک بازه بلند مدت بیشترین افت را در بازار داشته ولی چون خودم قبلا در صندوقهای کارگزاری اگاه واحد خریداری کردم از عملکرد و تفکر مدیران ان راضی بوده ام و ادم خیالش از بابت سرمایش راحت است
  موفق شدن در بورس احتیاج به نبوغ و زیرکی خاص خود را دارد

  ۱
 81. میثم گفت:

  در کنار جزوات آشنایی بهتر نیست جزوات تکنیکال بذارین تا همه استفاذه بکنند؟باتشکر

  ۰
 82. amin01409 گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان
  آیا این امکان وجود دارد که دوره های آموزشی کارگزاری آگاه در شهرستان ها برگزار شود ؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر از دوره های آموزشی می توانید با واحد اموزش کارگزاری به شماره ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچنین امکان برقراری ارتباط با شعب کارگزاری در شهر محل سکونت شما نیز وجود دارد.

   ۰
 83. حمید گفت:

  با سلام
  خداقوت،میخواستم بدونم آیا با حسابی که در بانک ملت داریم میتوانیم از خود بانک کد بورسی بگیریم و با بانک طرف باشیم یا فقط همون راه کارگزاری هست

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ارائه خدمات مربوط به معامله در بورس و اوراق بهادار فقط از طریق کارگزاری ها امکان پذیر هست و نه بانک ها.

   ۲
 84. Agah16202 گفت:

  درود
  و یک دنیا سپاس برای توضیحات کاملی که دادید...

  ۱
 85. agah0667 گفت:

  همه با هم کمک کنیم بورس به روزای خوبش برگرده،،، هر کدوم یک مروج فرهنگ پشتیبانی از تولید ملی باشیم،،،، سپاسگذار از همه دوستان

  ۲
 86. حمید گفت:

  به نظر من تدوین این امور آموزشی بسیار ایده عالی هستش که از جانب شما به دوست داران سهام و سهامداری ارایه می شود.

  ۱
 87. 2063027544 گفت:

  سلام خسته نباشید...من میتونم واسه دخترم که نه سالشه کد بورسی بگیرم ؟ البته به صورت انلاین...

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای افرادی که سن آن ها کمتر از ۱۸ سال تمام است و یا افرادی که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را ندارند، امکان صدور کابری آنلاین وجود ندارد. این عزیزان می توانند کد بورسی دریافت کنند ولی نمی توانند آنلاین معامله کنند.

   ۱
 88. 2063495981 گفت:

  چه طور می توان نوسان بازار را کنترل کرد تا این همه متضرر نشد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   نوسانات بورس بخصوص بورس ایران بسیار وابسته به قیمت مواد خام نظیر نفت، سنگ آهن ، مواد پتروشیمی و.... است؛ لذا تغییرات قیمتهای جهانی، نواسانات را در بورس ایران در پی خواهد داشت. از سوی دیگر اخبار سیاسی و قوانین وضع شده در اقتصاد مانند تغییرات سود بانکی و نرخ بهره نیز تاثیر گذار است. به عنوان راحترین راه برای شناسایی تغییرات فاز بازار، می‌توان به کاهش یا افزایش ناگهانی ارزش معاملات توجه کرد.

   ۴
 89. محمود گفت:

  سلام با تشکر از راهنماییهای خوبتون میشه مراحل معاملات آنلاین را توضیح بدین ممنون

  ۰
 90. محمود گفت:

  باسلام اگه کسی کد کاربری یا ایمیلش فراموش شود چکار کنه؟ ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما نام کاربری بآشگاه است، می توانید برای رفع مشکل در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۰۰-۰۲۱ یا ۸۲۱۵۴۲۱۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 91. agah35121 گفت:

  با سلام و عرض ادب
  ابتدا وظیفه خودم میدونم بابت سایت پر محتوا و خدمات مفیدتون قدردانی و تشکر کنم
  مشکلی داشتم که اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.
  مشکل من این هست که با توجه به تعداد بسیار زیاد سهام و اوراق قابل معمله در بورس تهران، نمیدانم چطوری می شود هر روز وضعیت همه نمادها ( یا حداقل تعداد زیادی از سهام، نه همه آنها ) را رسد کنم تا بتوانم در موقعیت مناسب وارد معامله شوم!!! به عبارت دیگر آیا روشی هست که بشود تعداد زیادی سهم را به صورت روزانه زیر نظر گرفت؟ (مثلا ۱۰۰ یا ۱۵۰ سهم)
  با سپاس

  ۰
 92. agah19002 گفت:

  سلام

  عضویت در باشگاه و کسب امتیاز برای افراد زیر ۱۸ سال علاوه بر یادگیری چه مزیتی دارد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   افراد زیر ۱۸ سال می توانند کد بورسی دریافت نموده و از مزایای تخفیف کارمزد و یا جوایز نقدی بهره مند شوند.

   ۰
 93. مریم گفت:

  سلام
  ممنوع متوقف در بورس چه معنی داره؟ لطفا کامل توضیح بدید.سپاسگزارم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سهامی که امکان معامله در بورس را ندارد با وضعیت ممنوع- متوقف نمایش داده می شود. غالبا در زمان برگزاری مجامع (اعم از نجنع عمومی سالیانه، مجمع افزایش سرمایه و ...) وضعیت نماد را به حالت ممنوع-متوقف مشاهده می کنید.

   ۱
 94. مریم گفت:

  در خرید یا فروش سهم وقتی قیمتی بالاترو یا پایینتر از حد مجاز میزنیم خطا میده ولی امروز من در یک معامله دیدم قیت خریدی کمتر از حد مجاز بود.میشه درباره این موضوع توضیح بدید.
  ممنون

  ۲
 95. محمود گفت:

  با سلام فروش سهام از طریق کارگزاری انجام می پذیرد یا نه ؟ لطفا توضیح دهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سوال کمی مبهم است.
   کارگزاری رابط سرمایه گذار و بازار سرمایه است. یعنی سرمایه گذاران از طریق کارگزاری ها معاملات خود را انجام می دهند، بنابراین خرید و فروش اوراق بهادار از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری ها انجام می شود.

   ۰
 96. milad گفت:

  با سلام
  محل کلاس های اموزشی همچنین هزینه های کلاس اموزشی به چه صورت میباشد؟

  ۰
 97. سلام ازاین مطالب بالا سپاسگزارم....چون برای من خیلی جالب بود .چون تازه وارده کارگزاری آگاه شدم.

  ۰
 98. سینا گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون میشه علت دارابودن دیپلم جهت معاملات آنلاین را توضیح دهید و افرادیکه دیپلم ندارند از کدام شیوه برای معامله سهام میتونن اقدام کنن با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شرط دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای دریافت کاربری آنلاین سامانه های معاملاتی، الزامی است که از طرف نهاد قانونگذار (سازمان و شرکت بورس) تعیین شده است. افرادی که فاقد این شرط باشند می توانند به یکی از طرق زیر که در مطلب روش های معامله در بازار بورس اوراق بهادار آمده، اقدام به معامله نمایند:
   ۱- حضوری
   ۲- تلفنی (مستلزم امضای قرارداد معامله تلفنی و مجهز بودن کارگزاری به سیستم Call Center)
   ۳- اینترنتی (مستلزم امضای توافقنامه اینترنتی)

   ۰
   • agah34762 گفت:

    سلام
    من میتوانم برای فرزند ۶ ساله خود بصورت اینترنتی خرید و فروش سهام انجام بدم؟

    ۱
    • Agah گفت:

     سلام
     بله دوست گرامی. شما می‌توانید پس از دریافت کد بورسی برای فرزندتان با کد ایشان معامله انجام دهید.
     مدارک لازم برای دریافت کدبورسی افراد زیر ۱۸ سال:
     ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی افراد زیر ۱۸
     ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی پدر یا مادر
     ارائه اصل برگه حضانت برای فرزندانی که سرپرستی آن ها بر عهده مادر است
     ارائه مشخصات حساب بانکی مربوط به فرزند
     تکمیل فرم های مربوطه

     ۰
 99. neja11641 گفت:

  دونستن این اطلاعات برای همه سهامدارا لازمه, حتی اگه چند سال در بورس فعال باشی ولی... .

  ۰
 100. محمدرضاترابی سبزوار گفت:

  دیدخاصی ندارم فقط میتونم بگم خیلی عالیه وامیدوارم باپشتکاروکمک استادان ومشاوران به موفقیت برسیم.

  ۱
 101. nassari028@gmail.com گفت:

  سلام
  کارمزد خرید و فروش چقدره؟
  فرمولی که در این سایت نوشته درسته؟
  http://www.tse.ir/cms/Default.aspx?tabid=115

  ۱
 102. 123 گفت:

  با سلام سوال من این است که در صورت خرید از بور کالا چگونه درامد کسب کنیم جنس خریداری شده را به چه کسی بفروشیم و چگونه از ان کسب درامد کنیم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در واقع هدف از تشکیل بورس کالا حذف دلال است و تولید کننده می تواند خرید را مستقیماً انجام دهد. ممکن است در برخی از مواقع این قانون نقض می شود ولی در واقع فروش به تولید کننده یا به کسانی که از طرف تولید کننده نماینده هستند، امکان پذیر است. لذا کسب سود در این بازار مانند بازار اوراق بهادار نیست. بلکه تولید کننده می تواند کالای مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تردریافت نماید و ازاین طریق هزینه های خود را کاهش دهد.

   ۰
 103. niloo9727@gmail.com گفت:

  آیا معرفی معرف در همفکران هم وجود دارد مثل باشگاه که بابت معرفی معرف امتیازاتی قائل میشود؟؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   در همفکران به این ترتیب است که اگر کاربری جدید عضو همفکران شود و کد همفکران شخص دیگری را به عنوان معرف ثبت نماید، ۴۰ هزار تومان به حساب عضو جدید منظور خواهد شد. یعنی شرایط همانند بآشگاه نیست که با درج کد همفکران فرد دیگر به عنوان معرف، مزایایی نصیب هر دو طرف شود. در همفکران فقط عضو جدید هدیه ای معادل ۴۰ هزارتومان در اکانت خود دریافت خواهد نمود.

   ۰
   • nader9727@gmail.com گفت:

    باسلام
    من که جایی در همفکران برای درج کد معرف پیدانکردم
    اگر میشود راهنمائی فرمائید که کجا باید کد معرف را ثبت کرد
    ضمنا کد همفکران با کد باشگاه متفاوت است دیگه؟ کد همفکران را از چه قسمتی باید پیدا کرد؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     دوست گرامی در سایت همفکران به هنگام ثبت نام باکسی به شما نمایش داده می شود که مربوط به کد معرف است. در این سایت منظور از کد معرف همان نام کاربری معرف است که ممکن است به صورت اعداد یا حروف انگلیسی باشد. راهنمای ثبت نام سایت همفکران نیز در سایت قرار گرفته است.

     ۰
 104. hamid گفت:

  سلام
  آیا درخواست کد معاملاتی و کد اینترنتی و نیز درخواست معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری آگاه هزینه ای دارد؟ یا تمامی مراحل ثبت نام رایگان است؟

  ۰
 105. رصا گفت:

  سلام
  الان کارگزاری شروع کردن به هرچه راحت تر اعتبار دادن به مشتریان خود شما راه حل جدیدی چرا ارائه نمی دید ممنون از شما

  ۰
 106. Payam18 گفت:

  با سلام
  چند مدت قبل ازبرگزاری مجمع عمومی اگه سهام بخریم سود بهش تعلق میگیره؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دو شرط سود سالانه به شما تخصیص داده می شود
   ۱- در زمان برگزاری مجمع، شما سهامدار شرکت باشید.
   ۲- شرکت سود شناسایی کند.
   شایان ذکر است حداقل ۲روز کاری قبل از برگزاری مجمع، سهام شرکت قابل معامله است.

   ۰
 107. hadi460 گفت:

  سلام.سایت tse مال ایران هستش؟ چرا مال ژاپن هم tse هست؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، سایت بورس اوراق بهادار ایران، tse.ir است.
   tse مخفف Tehran Stock Exchange است حال ممکن است در کشورهای دیگر، مخفف عبارت دیگری باشد مثال Tokyo Stock Exchange و Taiwan Stock Exchange و Toronto Stock Exchange و...

   ۰
 108. agaht02169 گفت:

  سلام
  مطلب مفیدی بود. سوالات مربوط به تحلیل را کجا می توانم بپرسم؟

  ۱
 109. saeedb گفت:

  سلام برای دریافت کد کارگزاری برای معامله آنلاین و... باید به کارگزاری بانک مراجعه کنم یا بورس فرقش چیه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست گرامی
   به عرض می رساند برای دریافت کد بورسی میبایست با در دست داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به یکی از کارگزاری های معتبر مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد بورسی خود اقدام نمایید. البته خاطر نشان میگردد که این کد را میتوانید از کارگزاری آگاه بصورت غیر حضوری و کاملا رایگان نیز دریافت نمایید. برای این منظور کافیست به سایت آگاه اکسپرس مراجعه نموده و مشخصات خود را ثبت کنید.
   همچنین درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر میتوانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

   با تشکر

   ۰
 110. ryyoniz@yahoo.com گفت:

  سلام یک راهنمایی میخاستم،
  اگر یک سهم را به شرح زیر خریداری کرده باشم
  ۱۰۰۰ سهم با قیمت ۱۱۰۰ و ۱۳۳۰ سهم با قیمت ۱۱۲۰ و ۸۵۰ سهم با قیمت ۱۴۶۰
  الان میانگین قیمت خرید رو چطور حساب کنم که کارمزد هم در نظر گرفته شده باشه وبفهمم باید حداقل چند بفروشم

  ۰
 111. agah18216 گفت:

  سلام و عرض ادب
  البته جای تاکید بیشتری داره که سرمایه گذاری در بورس یک کار تخصصیه و نهاد هایی هستند که این کار رو انجام میدن و تازه وارد اصولا نباید خودش سهام بخره
  یا به طور صریح تر اصلا کسی که شغل اصلیش بورس نیست و یا نمیتونه هر روز وقت بذاره نباید خودش در بورس سرمایه گذاری کنه و باید این کار رو به یک شخص حرفه ای محول کنه

  ۰
 112. Payam18 گفت:

  با سلام
  لطفا مفهوم حقوقی و حقیقی در بورس و تاثیر عملکرد انهارا بر بازار توضیح دهید .
  باتشکر

  ۵
  • Bashgah گفت:

   با سلام

   مفهوم کد حقیقی یعنی کد معاملاتی اشخاص عادی که شخصا در بازار بورس فعال هستند و میزان سرمایه آنها ملاک نیست. در مورد کد های حقوقی نیز مربوط شرکتها اعم از سهامی خاص یا سهامی عام که دارای هیت مدیره هستند و در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده اند، اطلاق میشود. در مورد عملکرد کدهای حقوقی چون به طور متوسط سرمایه هایشان از افراد حقیقی بیشتر است میتوانند در بازار بیشتر تاثیر گذار باشند .

   ۰
 113. hani.hanihadi35@gmail.com گفت:

  سلام یه سوال در مورد مسابقه چرا این سوال تا ساعت ۱۰ زده مهلت پاسخ خب یه روز قبل تر از عرضه اولیه سوالو بزارید که همه شرکت کنن

  مهلت پاسخ: ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ - تا ساعت ۱۰:۰۰ تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۰۷
  ۱۸۰ امتیاز
  تخصصی- پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان
  سوال : فردا چهار شنبه مورخ ۹۵/۰۷/۰۷، ۱۲میلیون برگه سهم معادل ۱۰% از سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان در نماد غگلستا برای اولین بار در فرابورس عرضه میگردد. قیمت عرضه اولیه در کدامیک از بازه های زیر قرار میگیرد؟(قیمت بازه ها به ریال است)

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی همانطور که در تصویر مشخص است، سوال در تاریخ ۶ مهرماه منتشر شده است.

   این موضوع در پیام مدیر سایت نیز مشخص است. متن کامل پیام عمومی منتشر شده در بآشگاه در ادامه آمده است:
   مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان
   به اطلاع کلیه اعضای محترم بآشگاه کارگزاری آگاه می رساند مسابقه جدید با موضوع تخصصی-پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان، در بآشگاه قرار داده شد. امتیاز حضور در مسابقه ۲۰ و امتیاز پاسخ صحیح به سوال ۱۸۰ است. مهلت پاسخگویی تا ساعت ۱۰:۰۰ روز چهار شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ خو.اهد بود.
   ۱۳۹۵/۰۷/۰۶

   ۰
 114. حانیه گفت:

  از مبتدیم مبتدی ترم لطفن همینجا بهم بگین با ۲ تومن چیکار کنم

  ۲
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی به زودی مطلبی منتشر می کنیم که در آن توضیح می دیم با سرمایه های کوچک چه کار میشه کرد

   ۱
 115. نیما گفت:

  واقعا دستتون درد نکنه فوق العاده و قابل استفاده بود چون من تازه با بورس اشنا شدم و کلید اشناییم هم همین سایت شد بسیار جامع و کارامد بود تشکر از لطفتان

  ۰
 116. dez00291 گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعات ایا سایت همفکران به ما سیگنال خرید میده؟اگر جواب مثبت تو کدوم بخشه سایته؟واینکه این سایت وابسته به کارگزاری اگاهه؟

  ۰
 117. مجتبی گفت:

  اگه مطالب ارسالی کاربران خودتون طراحی نکردین پس پیام منم منتشر میشه.قضاوت رو به عهده کاربران بزارین.
  هیچ کسی (بدون راهنماییه کامل شخصی که خود اون فرد تو بورس سود قابل توجه داشته باشه
  و همچنین طرف قابل اطمینان باشه و نخواد از سرمایه شما سو استفاده کنه.)نمیتونه تو بورس پیشرفت کنه.
  وسوسه هایی که میکنن گوش نکنین

  ۲
 118. hassan_em@yahoo.com گفت:

  سلام اینجا نظر بذاریم امتیاز داره؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در هر مطلبی که نظر بدهید به شما امتیاز تعلق می گیرد.
   البته بشرط آنکه دیدگاه شما پذیرفته شود.

   ۱
 119. امیدرضا رها پشت قفا گفت:

  خیلی عالی بود . ولی یک کم تخصصی تر توضیح بدید.سپاس

  ۰
 120. امیدرضا رها پشت قفا گفت:

  ایا میزان سرمایه منظورم کم یا زیادی سرمایه تاثیری در پایین یا بالا بودن ریسک داره یا نه؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   سود یا زیان حاصل از هر سرمایه‌گذاری درصدی از سرمایه است. به عنوان مثال شما ۱۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری می کنید و در آن ۵۰ هزار تومان یعنی ۵۰درصد سرمایه خود سود کرده‌اید. حال در همین شرایط اگر سرمایه شما ۱ میلیون تومان بود، شما ۵۰۰ هزارتومان سود می کردید و بالعکس٫

   ۰
 121. پریسا گفت:

  سلام.مطالب خوندم بسیار مفید بود.خیلی تمایل دارم تو بورس سرمایه گذاری کنم ولی وقت برای امدن به کلاس ها و همایش ها ندارم.چیکار کنم؟ آیا حتما باید تخصص لازم تو این زمینه داشت ؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   راشتن اطلاعات و دانش کافی لازمه سرمایه‌گذاری در هر زمینه است.
   اما به کسانی که فرصت و مهارت کافی را برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس ندارند، پیشنهاد می‌شود از خدمات سبدگردانی کارگزاری‌ها استفاده نمایند.

   ۰
 122. farshidmohammadi1378@gmail.com گفت:

  سلام الان که درباشگاه ثبت نام کردم چطور کد بورسی رادریافت کنم؟

  ۰
 123. agah09422 گفت:

  با سلام و احترام
  مطالب بسیار روان و کاربردی بود و خیلی خوشحالم که کارگزاری آگاه رو شناختم...

  ۰
 124. ehsanhoseini115@gmail.com گفت:

  مالیاتی هم به فعالیت های بورس تعلق می گیره یا نه؟

  ۰
 125. hamid05993 گفت:

  مدت زمان سرمایه گذاری کوتاه مدت و میات مدت و بلند مدت برایم سوال بود که جوابشو بدست اوردم 🙂

  ۰
 126. agah60179 گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.خسته نباشید

  ۰
 127. agh31686 گفت:

  سلام. ممنون از انتشار مطالب مفیدتون

  ۰
 128. Amir04550 گفت:

  باسلام. قیمت اشتراک سایت همفکران در کدام قسمت سایت ذکر شده؟

  ۰
 129. monfared گفت:

  عرض سلام و خدا قوت به همه عوامل این سایت،مطالبتون اونقدر برای بنده که هیچ اطلاعاتی از بورس و بازار بورس ندارم بسیار جذاب بود و دوست دارم بیشتر بدونم و اگرم بشه یه کوچولو فعالیت کنم،

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با امید اینکه اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار گیرد تا بتوانید معاملات سودمند با حجم بالا انجام دهید. 🙂

   ۰
 130. alialaie2@gmail.com گفت:

  تشکر از مطالب بسیار مفیدتون

  ۱
 131. کامیار گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  راستش من یک مدت دارم تو بورس سرمایه گزاری کردم چندین سهم خریدم ولی هنوز سهم های که روزانه بشه خرید و فروش کرد رو نمیدونم اگر ممکن لطفا معرفی کنید با تشکر

  ۰
 132. mohammad.azm@gmail.com گفت:

  سلام
  من دارم مطالب سایت شما رو دنبال میکنم و میخوام که از طریق کارگزاری شما در بورس سرمایه گذاری کنم ولی دو سوال ذهنم درگیر کرده و پیداش نمیکنم.
  ۱- چطوری مالکیت هر شخص بر سهام ها احراز میشه ؟ ( یعنی مالکیت سهام بصورت سند کاغذی می باشد یا خیر؟؟؟)

  ۲- سود سالیانه سهام (سودی که شرکت ها بعد از حسابرسی مالی به سهامداران میدن) از چه طریق به حساب صاحب سهام واریز میشه؟؟؟

  با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱- مالکیت سهام بر اساس گردش حساب و لیست خرید و فروش های مشتری احراز میشه و البته برگه سهام هم صادر میشه. اما رگه سهام لزوماً برای هر معامله صادر نمیشه چون حجم معاملات بسیار بالا است. ولی اگر مشتری در دوره هایی نیاز به آن داشته باشد، میتواند ان را از کارگزار خود یا شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه دریافت کند.
   ۲- نحوه دریافت سود سالیانه هر شرکت پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه آن، توسط شرکت با درج اطلاعیه های مربوطه در سایت کدال، ذکر می شود. سهامداران با مطالعه اطلاعیه مربوطه می توانند از چگونگی دریافت سود خود مطلع شوند.

   ۰
 133. aagah24201 گفت:

  با سلام پیشنهاد میکنم در صورت صلاحدید فرهنگیان
  دانشجویان و کارکنان بخش دولتی و خصوصی را با پخش بروشورهای کارگزاری آگاه از خدمات کارگزاری مطلع وبا بورس بیشتر آشنا بفرمائید.

  ۰
 134. Bestlife2017 گفت:

  با سلام
  ضمن خدا قوت و تبریک به خاطر سایت زیبا و پرمحتوی تان
  بنده به کارگزاری آگاه بعلت تحقیقی که داشتم علاقه زیادی دارم ولی تو شهرمون فقط یه نماینده یکی از کارگزار بود کدبورسی از اونجا گرفتم که علاقه دارم با کارگزاری شما فعالیت معاملات بورس داشته باشم فعلا درحال مطالعه و افزایش بارعلمی در زمینه بازار سرمایه بخصوص سهام هستم
  اگه ممکنه بغییر از کتاب الفبلی بورس چندکتاب چاپی در زمینه شروع فعالیت بورسی معرفی کنید

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوئل با روند
   توقف معاملات و بستن بازار
   چهارچوب یکپارچه مدیریت ریسک
   آشنایی با اطلاعات مالی
   از انتشارات بورس می توانید کتابهای مفیدی تهیه کنید.

   ۰
 135. محسن گفت:

  سلام.من نزدیک به صدمیلیون نقدی دارم توی بانک ولی هر روزخبرازپایین اومدن سودهابهم میرسه وهیچ درآمددیگری ندارم ونمیدونم چطوری وکجاسرمایه گذاری کنم که سر سوزن فکرضررنباشم.خواهشاکمک وراهنمایی کنیدممنون میشم.

  ۱
 136. Khedirash گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر در مورد کلاسهای اموزشی در سایر شهرهای ایران اگاهی دارید، لطفا اطلاع رسانی کنید
  متشکرم

  ۰
 137. AK0075 گفت:

  با سلام
  ایا کد بورس بعد از ثبت نام در سایت ارسال می شود یا بعد از تکمیل مدارک در پست ؟
  برای تکمیل مدارک در پست به پست هزینه ای پرداخت می کنیم یا رایگان است ؟
  با سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   کد بورسی و آنلاین زمانی برای شما ارسال می شود که مدارک شما از سوی پس به کارگزاری تحویل داده شود.
   احراز هویت از طریق پست در حال حاضر رایگان است.

   ۰
 138. مرتضی گفت:

  با سلام
  اگر در کارگزاری آگاه ثبت نام کنم باید معاملات خود را فقط از این کارگزاری انجام دهم یا می توانم از دیگر راه ها انجام دهم
  مثلا بنده می خواهم کد بورس دریافت کنم ولی سرمایه گذاری را در صندوق سرمایه گذاری بانکها انجام دهم

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   هر فرد برای سرمایه‌گذاری در بازار اوارق بهادار نیازمند دریافت کد بورسی است. کد بورسی مانند شماره ملی برای هر شخص یکتا بوده و فارغ از کارگزاری که از طریق آن اقدام به دریافت کد بورسی نموده‌اید، لازمه فعالیت در بازار سرمایه محسوب می‌شود و می توانید با آن در هر کارگزاری دیگر معامله نمایید. در قدم بعدی اگر شما تمایل به انجام معاملات آنلاین و آفلاین از طریق کارگزاری مشخصی داشته باشید، با دریافت نام کاربری و رمز عبور آنلاین و آفلاین سامانه معاملاتی آن کارگزاری، قادر به انجام معاملات خود از درگاه آن کارگزاری خواهید بود. هر سرمایه‌گذار می‌تواند از چندین کارگزاری کد دریافت نموده و از درگاه‌های مختلف در بازار سرمایه فعالیت نماید.
   اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را دارید نیز، باید به دفاتری که برای صدور و ابطال واحد های ان صندوق مشخص شده است، مراجعه نمایید.

   ۲
 139. AK0665 گفت:

  باسلام
  درخواست وجه داده ام در تاریخ ۲ اسفندماه تاریخ اعمال ۵ اسفند اعلام شده است الان ساعت ۱۳٫۳۰ دقیقه است ولی هنوز وجهی واریز نگردیده؟معمولا ساعت چند واریز میشه؟؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که شماره حساب اشتباه ثبت نشده باشد، وجه درخواست داده شما تا پایان ساعت اداری امروز به حساب شما واریز می گردد.

   ۰
 140. AK0665 گفت:

  پیشنهاد
  زمانی که درخواست وجه میدیم وجه از حساب کاربری ما کم میشه اما دو روز بعد واریز میشه پیشنهاد من اینه تا روز واریز وجه بعنوان مبلغ مسدودی در حساب کاربری باشه که در محاسبه رسوب این دو روز نیز در محاسبات لحاظ گردد

  ۱
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   پول حاصل از فروش سهام در همان لحظه به حساب بانکی کارگزاری منتقل نمی شود بلکه طی این فاصله زمانی دو روزه در حساب "شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه" است، لذا بانک طرف قرارداد کارگزاری بابت این دو روز که پول نزدش نیست، رسوب و اعتباری در نظر نمی گیرد.
   البته چنانچه پس از فروش و واریز شدن پول به حساب کارگزاری (بعد از گذراندن دو روز زمان کاری) مشتری قصد نگهداری وجه در حساب کارگزاری را داشته باشد، بابت روزهایی که وجه در حساب کارگزاری می ماند رسوب محاسبه خواهد شد.

   ۰
   • سعید گفت:

    منظور من از زمان در خواست وجه جهت برداشت از حساب کارگزاری و واریز بحساب مشتری هست که اگر بعد از ساعت ۱۴ ثبت شود ۲روز بعد واریز میشه اما در حساب کاربری چون از موجودی کم شده جز رسوب لحاظ نیگردد در صورتی که دو روز بعد واریز میشه بحساب مشتری

    ۰
 141. معصومه مسعودی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من تازه می خوام وارد بورس بشم و الان چند روزی هست که کد بورسیمو دریافت کردم ولی راستش اصلا نمی دونم باید خرید و فروش سهام و از کجا شروع کنم و چطور انجام بدم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایین.

  ۰
 142. علیرضا گفت:

  باسلام و خسته نباشید,بنده حقیر تازه با سایت شما اشنا شدم و اطلاعاتم درباره بورس تقریبا صفر هست.اما این مطلبتون بهتر از هر اموزش سایتهای دیگه بود چون روان و در حد منه مبتدی بود.سوالم اینه که میشه مثلا سرمایه اندکم رو به شما بدم تا باهاش خریدوفروش کنید؟چونکه فکر میکنم تا این همه اطلاعات رو یاد بگیرم زمان زیاد رو با توجه به سطح سوادم لازم باشه.باز هم سپاس

  ۰
 143. مهناز گفت:

  با سلام
  لطفا راهنمایی کنید برای دریافت اخذ مجوز برای تهیه دوره های آموزشی از وزارت ارشاد توسط آموزشگاه های آزاد زیر نظر وزارت علوم نیاز به اخذ تاییدیه از سازمان بورس و یا نهاد های ذیربط میباشیم.لطفا راهنمایی کنید که چه گونه و از کجا با ید برای گرفتن تاییدیه اقدام نمایینم . لطفا اگر امکانش هست برای من با ایمیل راهنمایی کنید.
  ممنون

  ۰
 144. الهه خجسته گفت:

  سلام
  لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم کد بورسی دریافت کنم؟ چه مدارکی لازمه و اینکه آیا باید حضوری به دفتر مرکزی کارگزاری مراجعه کنم؟
  من تازه میخوام واراد بازار بورس بشم
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد بورسی اوراق می‌بایست به سایت ex.agah.com مراجعه کنید و پس از تکمیل مراحل ثبت نام، جهت احراز هویت اقدام کنید.
   درصورتی که نمی‌توانید حضوری به کارگزار مراجعه کنید این امکان وجود دارد که به دفاتر پست یا پیشخوان مراجعه و یا به صورت غیر حضوری کد بورسی خود را دریافت کنید.

   ۰
   • AD8410 گفت:

    سلام من ثبت نام کردم هم در سایت اگاه هم در سایت سجام وپیام از سایت سجام حدود یکماه پیش برایم ارسال شد وبه دفاتر پیشخوان مراجعه کردم وهویتم تایید شد ومدارک را خود دفتر نمی دانم به کجا ارسال کرده ایا خودم هم باید کار انجام دهم یانه مدارک را باید به کارگزار اگاه هم ارسال کنم یانه

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     در صورتی که فرم‌های کدگیری کارگزاری آگاه را امضا کرده باشید این مدارک را دفاتر پیشخوان برای کارگزاری آگاه ارسال خواهند کرد.
     باتشکر

     ۰
 145. علیرضا علیپور گفت:

  باعرض سلام و احترام
  بنده قرارداد سبدگردانی کارگزاری محترم آگاه را مطالعه کرده و از شرایط آن مطلع شدم.لطفا بابت سوالات ذیل راهنمایی بفرمایید:
  ۱- آیا امکان ضرر توسط سبدگردانهای محترم وجود دارد؟ و چه تضمینی از این بابت وجود دارد؟
  ۲-حداقل سودی که به صورت سالیانه پیش بینی میشود توسط این دوستان کسب گردد به چه میزانی است؟
  ۳- آیا برای استفاده از خدمات مدیریت دارایی باید حداقل مبلغ۳میلیارد ریال به صورت یکجا در اختیار کارگزاری قرار گیرد؟
  ۴-درصورت انتخاب روش سبدگردانی آیانیازبه بررسی پرتفوی ،مشارکت ، صرف وقت و انرژی توسط سرمایه گذار هم هست یا کلا مسئولیت به عهده ایشان می باشد؟
  باتجدید احترام

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام واحترام دوست گرامی
   ریسک ماهیت بازار سرمایه بنابراین امکان متضرر شدن در هر حالت و هر نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد و هیچ سبدگردانی اجازه ارائه تضمین را ندارد و در صورت ارائه تضمین اعتباری هم ندارد.
   سود سبد بستگی به میزان ریسک پذیری شما دارد و ریسک و بازده هر سبد با دیگری متفاوت است.
   در حال حاضر حداقل میزان سرمایه مورد نیاز ۵۰۰ میلیون تومان است.
   در صورت انتخاب روش سبدگردانی، سرمایه گذار فقط در جریان معاملات قرار می‌گیرد و امکان انجام معاملات را ندارد و مسئولیت نهایی بر عهده سبدگردان است.

   ۰
 146. AA2981 گفت:

  سلام
  درزمان انحلال شرکت ابتداحقوق سهامداران ممتازپرداخت میشود یا عادی؟

  ۰
 147. AL1294 گفت:

  بابت فیلم های آموزشی کانال تلگرام تشکر میکنم ازتون عالی بود

  ۰
 148. AN9069 گفت:

  لطفا جدول مقایسه بورس و مسکن و سود بانکی رو به روز کنید ممنون

  ۰
 149. AN0344 گفت:

  با تشکر از مطالب و آموزش های شما لطفآ در زمینه تحلیل تکنیکال مطلب و ویدیو بیشتر قرار دهید .

  ۲
  • agah5 گفت:

   سلام
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات، ارسال می‌فرمایید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.

   ۱
 150. مرتضی گفت:

  با سلام بنده سال گذشته در سایت آگاه ثبت نام کردم ولی مدارک را برای کارگزاری ارسال نکردم ایا باید دوباره از اول نسبت به ثبت نام اقدام کنم ؟

  ۱
  • agah5 گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   در سایت آگاه اکسپرس لازم است گزینه "عضو بآشگاه هستم" را بزنید و با ایمیل و رمز عبوری که قبلا ثبت نام کرده بودید به سایت وارد شوید و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.
   با تشکر

   ۰
   • مرتضی گفت:

    سلام
    ثبت نام را تکمیل کرده بودم الان گزینه عضو باشگاه هستم را می زنم سایت

    کاربر گرامی :

    درخواست شما قابل انجام نیست. لطفا مجدد اقدام فرمائید.
    را نمایش می دهد وقتی مجددا ثبت می کنم می نویسد شما قبلا عضو باشگاه شده اید

    ۰
    • agah5 گفت:

     سلام دوست گرامی
     با این ایمیل، ثبت نامی در بآشگاه صورت نگرفته است.
     لطفا در صورت امکان با پشتیبانی بآشگاه تماس بگیرید و یا اطلاعات بیشتری از اسم و فامیل و ایمیلی که قبلا در بآشگاه ثبت نام نموده‌اید اعلام کنید تا پیگیری کنیم.
     با تشکر

     ۰
 151. AL9452 گفت:

  سلام
  آیا بعد از انجام معامله برای کاربران انلاین، آیا لازم است که انها به کارگزاری مراجعه کنند وبرای هربار خرید وفروش
  گواهی نقل وانتقال اوراق بهادار از کارگزاری بگیرند؟
  آیا مبلغ کارمزدها اتوماتیک کسر می شود یا باید جداگانه به کارگزاری داده شود؟
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر معامله آنلاین است، نیازی به مراجعه حضوری ندارد
   در زمان انجام معاملات آنلاین، مبلغ کارمزد بر روی معامله لحاظ شده و قیمت نهایی با احتساب کارمزد است.

   ۰
 152. AL9452 گفت:

  سلام
  شما نوشتید:در سامانه معاملات آنلاین، حق‌تقدم استفاده نشده، اوراق مشارکت و سهام‌هایی که در بازار پایه و بازار توافقی فرابورس عرضه می‌شود، به صورت آنلاین قابل معامله نیستند.
  اگر ممکن است در مورد نحوه انجام این معاملات راهنمایی کنید.
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   طبق تغییراتی که در دستورالعمل ها ایجاد شده است، درحال حاضر معاملات این گروه ها نیز در سامانه انلاین امکان پذیر است.

   ۰
 153. محمد گفت:

  باسلام
  جدول مقایسه بازدهی چندساله بین سرمایه گذاری در املاک، سکه، بورس و.... جالب بود.
  ممنون از زحماتتون

  ۰
 154. روح الله فخر بافقی گفت:

  باسلام
  با توج به ۲۰روز است تایید هویت شدم ولی در سایت هنوز تایید هویتم تایید نشده در سایت سجام تایید هویت شدم ایا برای سایت اگاه هم باید تایید هویت شوم

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که در این خصوص ابهامی دارید، در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ واحد آگاه اکسپرس تماس حاصل بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 155. مهسا گفت:

  من هیچ دیدگای به بورس ندارم ولی ۴۰ میلیون دارم که میخوام سرمایه گذاری کنم تورو خدا میشه راهنمایی کنید

  ۴
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   در بازار سرمایه روش‌های غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد؛ این روش‌ها مناسب برای افرادی هستند که زمان لازم یا دانش کافی برای کسب سود در این بازار را ندارند؛ یکی از این روش‌ها «سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری» است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری واسطه‌های مالی هستند که با جمع‌آوری وجوه ریالی افراد و تجمیع این منابع و سرمایه‌گذاری در ابزارهای مختلف مالی، افراد را متناسب با درصد مالکیتشان از سود حاصل شده بهره‌مند می‌کنند. اینکه درصد مالکیت شما چه میزان است بستگی به تعداد واحدهای خریداری شده توسط شما دارد.
   واحدهای سرمایه‌گذاری کوچکترین جزء دارایی یک صندوق است. هر واحد صندوق دارای یک «قیمت صدور» و یک «قیمت ابطال» است. منظور از قیمت صدور، قیمت خرید واحدها توسط شماست که بسته به ارزش دارایی‌های صندوق روزانه محاسبه می‌شود و منظور از قیمت ابطال قیمت فروش واحدهای شما به کارگزاری است که آن هم به صورت روزانه محاسبه می‌شود.
   شما می‌توانید با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری هر صندوق در سود آن شریک شوید.
   برای این منظور دو صندوق مشترک آگاه و صندوق بانک گردشگری به شما پیشنهاد می‌شود که تحت مدیریت آگاه اداره می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این دو صندوق می‌توانید به وب‌سایت‌های زیر مراجعه کنید:
   agah-fund.ir
   gbfund.ir
   همچنین می‌توانید با مراجعه به لینک زیر و دریافت رایگان کتاب مدیریت دارایی آگاه، اطلاعات کاملی نسبت به روش‌های غیرمستقیم و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری کسب کنید:
   https://goo.gl/kpc81b

   ۱
  • keshvad گفت:

   دوست عزیز اگه دنبال سود بالا در کمترین زمان هستید وارد بورس نزدک بشین. ممنون

   ۰
 156. متین گفت:

  با سلام.خواستم بدونم دریافت کد بورسی و خرید سهام محدودیت سنی نداره؟و آیا در بورس به هر کسی سهام داده میشه؟
  ممنون از شما.

  ۱
 157. مهدی رحمتی پور گفت:

  با سلام

  من سال ۹۰ یه مقدار سهام داشتم که با مراجعه حضوری به نمایندگی کارگزاری آگاه اون رو به فروش رسوندم.

  الآن قصد دارم که کد بورسی از سایت شما بگیرم و به صورت آنلاین فعالیت کنم. وقتی کد ملی رو وارد میکنم این پیغام رو میده:

  "شما پیش از این، مشتری اوراق بهادارکارگزاری آگاه بوده اید. لذا می توانید با استفاده از نام کاربری معاملات اوراق بهادار خود وارد سیستم شوید."

  از طریق ثبت نام در باشگاه هم نتونستم عضو بشم و باز هم پیغام میده "که شما مشتری کارگزاری آگاه هستید لطفا با اکانت مشتری خود وارد شوید"

  در صورتی که بنده هیچ نام کاربری در اختیار ندارم. اون موقع فقط یک برگه رو پر کردم و به کارگزاری تحویل دادم.

  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   نام کاربری شما m.rahmatipoor است در صورتی رمز عبور خود را فراموش کرده اید لطفا به سایت "پنل مشتریان" مراجعه بفرمایید و گزینه فراموشی رمز عبور را انتخاب نمایید.
   باتشکر

   ۰
 158. پیمان گفت:

  سلام.می خواستم بدونم برای دخترم که دانش آموز دوره اول دبیرستانه می تونم تو کارگزاری شما اکانت انلاین باز کنم ؟چون خودم اکانت آنلاین دارم می تونم مدیریت کارهاش و آموزش لازم رو انجام بدم.ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   دریافت کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال به این صورت است که ابتدا در سامانه سجام و آگاه اکسپرس ثبت نام می‌کنند و پدر فرزندان جهت احراز هویت با مدارک شناسنامه و کارت ملی به همراه مدارک فرزندان به دفاتر پیشخوان یا محل کارگزاری مراجعه میکند.
   در خصوص معرفی شماره حساب لازم است اعلام کنیم که حساب به نام خود شخص (فرد زیر ۱۸ سال) باشد.
   اما امکان دریافت دسترسی آنلاین به دلیل نداشتن مدرک تحصیلی بالای دیپلم وجود ندارد.
   در اینصورت ایشان می‌بایست دسترسی آفلاین دریافت کنند و از طریق معامله گر کارگزاری معاملات خود را انجام دهند.
   باتشکر

   ۰
   • امین گفت:

    سلام
    ببخشید عدم استفاده از دسترسی انلاین و داشتن دسترسی افلاین به چه معناست

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     دسترسی آفلاین برای افرادی صادر می شود که امکان استفاده از دسترسی آنلاین را نداشته باشند.
     دسترسی آنلاین برای افرادی که مدرک حداقل دیپلم دارند صادر می گردد و با این دسترسی می‌توانند به سامانه آنلاین کارگزاری وارد شوند و به خرید و فروش سهام بپردازند در غیر اینصورت لازم است سفارش خود را به کارگزار اعلام نمایند تا کارگزار آن را برای یورس ارسال نماید.
     باتشکر

     ۱
 159. Mansooreh Alavi گفت:

  با سلام
  تشکر بابت مطالب آموزنده به زبان ساده و قابل فهم. در همین مدت کوتاه که شروع به یادگیری کردم اطلاعات زیادی از وبسایت شما یا گرفتم.

  سپاس فراوان

  ۰
 160. امین گفت:

  سلام و خسته نباشید بابت این مطالب خوبتون
  میخواستم بدونم که حداقل سرمایه و حداقل سن برای ورود به بورس چقدر است

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی و سرمایه ای وجود ندارد ولی لازمه داشتن دسترسی آنلاین، مدرک حداقل دیپلم و سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار تومان است.

   ۴
 161. مهدی حسین سوارزاده گفت:

  سلام من داخل سامانه سجا ثبت نام کردم اکنون چجوری میتونم سهامی روکه میخوام خریداری کنم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای انجام معامله در سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری آگاه، علاوه بر ثبت نام در سامانه سجام لازم است در سامانه آگاه اکسپرس نیز ثبت نام نمایید تا بتوانید به معامله بپردازید.
   باتشکر

   ۰
 162. حسین گفت:

  سلام من خیلی علاقمند به سرمایه گزاری در بورس هستم . مدرک تحصیلی من سیکل هستش (دیپلم ناقص) من باید چطور شروع کنم که برای انجام معاملات از منزلم اقدام کنم و نیاز به معامله حضوری نباشه؟
  چنین امکانی هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   شما می‌توانید پس از ثبت نام در سامانه آگاه اکسپرس و مراجعه حضوری جهت ارائه مدارک و احراز هویت، کد بورسی و دسترسی آفلاین خود را دریافت کنید و از طریق پنل آفلاین مشتریان آگاه، به صورت غیر حضوری به انجام معاملات سهام بپردازید.
   باتشکر

   ۰
 163. Ali گفت:

  سلام.من که صبح ها سرکارم.نمیتونم با بورس کار کنم.چکار کنم؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   می‌توانید از خدمات سبدگردانی اختصاصی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید و به صورت غیرمستقیم از این بازار کسب سود کنید.
   برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کرده یا با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:
   www.agahinvest.com
   شماره تلفن: ۸۲۱۵۴۲۱۰-۰۲۱

   ۰
 164. AW2842 گفت:

  ایا بامطالعه مقالات و آموزش های موجود اینترنتی میشه اقدام به خرید و فروش کرد و بسود رسید یا حتما نیاز به اطلاعات دقیق و حضور فیزیکی در کلاس های آموزشی داریم،یعنی مطالب کلاسها کلا بصورت آنلاین پیدا نمیشه ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به وجود مطالب مفید فراوان می توان اطلاعات لازم جهت معامله در بازار بورس را کسب کرد. کارگزاری آگاه جهت ارائه آموزش ها در این حوزه در کنار برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های مختلف حضوری در سراسر کشور، دوره های آنلاین را هم ارائه می دهد. همچنین مقالات بسیاری در بآشگاه مشتریان وجود دارد که با مطالعه آن ها هم می توان به این هدف رسید.
   باتشکر

   ۰
 165. AU0902 گفت:

  اینهمه خدمات مربوط به معاملات در بورس و اوراق بهادار که از طریق کارگزاری ها امکان پذیر هست نه بانکها
  و یک دنیا سپاس برای توضیحات کاملی که دادید...

  ۱
 166. AU3058 گفت:

  سلام یه سوال داشتم باید حتما تو سجام هم ثبت نام بکنیم بدون سجام نمیشه خرید فرش کرد؟

  ۰
 167. AW6006 گفت:

  اطلاعات خوبی از بازار سرمایه ایران و نهادها و سازمان ها و شرکت ها و صندوق و کلاً مجموعه ای که بورس ایران را اجرایی می نمایند، ارائه نموده است.
  امیدوارم این نوع اطلاع رسانی استمرار داشته باشد. موفق باشید.

  ۰
 168. محمد گفت:

  سلام در آساتریدر از کجا بفهمیم نفر چندم در صف خرید و فروش هستیم ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صفحه تحت وب سیستم معاملات آنلاین در بخش سفارشات آنلاین، با کلیک بر گزینه چشم می توانید جایگاه در صف خود را مشاهده نمایید. این گزینه در اپلیکیشن‌های اندروید و ios وجود ندارد.
   باتشکر

   ۲
 169. صابر گفت:

  سلام
  می خواهم وارد بورس بشم و نمیدونم چه دانشی لازمه که بخونم!
  چندتا سوال داشتم
  بورس را می توان بعنوان شغل دوم در نظر گرفت؟
  می توان بصورت تیمی کار کرد؟
  در بورس عناوین شغلی به چند دسته تقسیم می شوند؟
  --
  سلام دوست عزیز
  بهترین رویه ابتدا گذراندن دوره سرمایه گذاری موفق در بورس، دوره آموزش سایت TSE و تابلوخوانی است. هم اکنون دوره های حضوری سرمایه گذاری در بورس در حال برگزاری است. شما می توانید دوره آموزش سایت TSE را گذرانده و بعد از ارائه دوره آنلاین سرمایه گذاری در آن حضور یابید.
  سرمایه گذاری در بورس لازم است با سرمایه مازاد باشد و با استفاده از اخبار مختلف و تحلیلی های بورسی برای انتخاب سهام همراه باشد.

  ۳
 170. AX5202 گفت:

  فعلا سرمایه ندارم تا وارد معامله شوم
  --
  سلام دوست عزیز
  شما با حداقل صد هزار تومان هم می توانید در بازار بورس فعالیت کنید.
  باتشکر

  ۰
 171. سارا گفت:

  با عرض سلام در سامانه سجام ثبت نام کردم .اما شهر ما کارگزاری ندارد .حتما باید به کارگزاری مراجعه کنم ؟یا آنلاین هم میشود

  ۰
 172. AP0117 گفت:

  سلام از طریق آسا تریدر که می خواهم عضو سایت همفکران بشوم بصورت خودکار اطلاعات شناسنامه ای خودم ظاهر میشه که تاریخ تولدم اشتباه هست از چه طریقی می توانم درستش کنم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام و وقت بخیر
   لطفاً برای اصلاح اطلاعات خود به ایمیل crm@agah.com پیام ارسال نمایید و مشخصات درست خود را ارسال نمایید.
   با سپاس از شما

   ۰
 173. ابوذر حاجی آبادی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  راستش یه سوال دارم اینکه من که مبتدی ام و تازه میخوام وارد بازار بورس بشم آیا کتاب یا منبعی برای یادگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی هست که مطالب رو ساده بیان کنه چون یه مقدار تحلیل مطالب منابعی که خوندم سخته
  با تشکر از شما

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   در قسمت بلاگ باشگاه مطالب جامع و فراوان و همچنین ویدیوهای آموزشی مرتبط با تحلیل های بنیادی و تکنیکال وجود دارد که با مطالعه و مشاهده آن ها می توانید اطلاعات کافی کسب کنید.
   کلاس های آموزشی حضوری و آنلاین متعددی هم با موضوعات مرتبط در حال برگزاری است.

   ۰
 174. keyvan گفت:

  سلام لطفا به زبان ساده و صریح منو راهنمایی کنید
  من میخوام وارد بازار بورس بشم(ولی از راه درست و هدفمند)دقیقا از کجا شروع کنم؟
  لطفا راه اولیه برام توضیح بدید که دقیقا چکار کنم که با یک برنامه ریزی و چارچوب درست وارد این بازار بشم

  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شما می توانید مطالب آموزشی و مرتبط در حوزه بازار بورس را از طریق مطالعه کتاب و عناوین موجود یا شرکت در دوره ها و کلاس های آشنایی با بورس و آموزش معامله در بورس کسب کنید.
   در بآشگاه مشتریان آگاه مطالب مفید و کاملی در باره تمام حوزه های بازار بورس وجود دارد. همچنین همایش ها و کلاس های حضوری و آنلاین مختلف برای آموزش سرمایه گذاران برگزار می شود.
   باتشکر

   ۰
 175. رضا گفت:

  سلام، چطوری میشه اطلاعات ثبت نام رو تصحیح کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در صورتی که ثبت نام شما کامل شده باشه میتوانید با استفاده از ایمیل crm@agah.com اقدام به تعویض اطلاعات کنید.

   ۰
 176. کاربر سایت گفت:

  اینکه گفتین با نرخ بازدهی یک میلیون طی سالهای متمادی را قبول ندارم. به شخصه سال ۸۱ که سکه حدودا ۶۱ هزار تومان بوده ۱ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاشتم. که در حال حاضر سکه به بالای ۴ میلیون رسید اما سهام من که همچنانا نگه داشتم به حدود ۲۰ میلیون رسیده است. که اگر سکه میخریدم الان حدود ۶۸ میلیون تومان سود میکردم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقایسه ای که در این مطلب قرار گرفته براساس آمار رسمی بوده است. شما باید شاخص بورس را با قیمت سکه مقایسه کنید، نه سهمی خاص را.

   ۲
 177. محمدحسن دن گفت:

  سلام.عالیست.مبتدی هستم سیوال داشتم اگرده میلیون در حساب گارکزاری به مدت یک ماه یا بیشتر بماندومعاملات جزیی انجام شود {نوسان هفتگی }.چه سودی هایی دریافت میشود.ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظورتان میزان سود شما در خرید و فروش سهام و نواسان گیری است، این سود بسته به سهامی که در آن خرید و فروش می کنید (بازار اصلی یا بازار پایه) دارد. به دلیل متغیر بودن نوسانات این عدد می تواند متفاوت باشد.

   ۰
 178. بهار گفت:

  برای خرید یک سهم چطوری حساب کنم چقدر پول لازم دارم که مثلا ۱۰ سهم از اون شرکت رو بخرم

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   قیمت هر سهم در هر روز مشخص است. می توانید از قسمت خرید سهم، قیمت و حجم مورد نظر خود را وارد کرده و سیستم نقدینگی مورد نیاز همراه با کارمزد را به شما نشان دهد.

   ۰
 179. باران گفت:

  سلام خدمت شما. من اصلا با بورس اشنایی ندارم. میخواسم بدونم اگر یکی از دوستانم که با بورس اشنا هست با کد بورسیه من برام سهام بگیره مشکلی پیش نمیاد؟ یعنی اینکه کسی دیگه با کد بورسیه ما برامون سرمایه گزاری کنه درسته؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   طبق قوانین بورس معاملات با کد بورسی دیگر افراد خلاف قانون است و طبعات آن به خود افراد مربوط بوده و کارگزاری هیچ گونه مسئویتی در این مورد ندارد.

   ۱
 180. خیلی دوست دارم شرکت کنم ولی خوب آشنای با بورس ندارم

  ۲
 181. BF3361 گفت:

  سلام
  مطلب فوق العاده اي بود ، کاملا با اعداد و ارقام ميشه تشخيص داد که ورود به بازار بورس( مستقيم و غير مستقيم) سود بهتري دارد ، اين آمار ها خيلي بيشتر به متقاعد کردن افراد کمک مي کنه.
  سوال اين هست که در روش غير مستقيم چقدر ميشه به صندوق هاي سرمايه گذاري اعتماد کرد؟
  با توجه به اين که موسساتي بودن که حتي با داشتن مجوز از بانک مرکزي ، اما باز هم باعث متضرر شدن مردم شدند.

  تشکر

  ۲
 182. عارف گفت:

  سلام من علاقه مند هستم وقتي خواستم به بازار بورس وارد شم متوجه شدم كه حتما بايد مدرك ديپلم داشت راهي هست كه بدون ديپلم بتونم كد بورس رو دريافت كنم يا نه ؟؟؟؟
  يا بايد قيد شو بزنم ممنون ميشم توضيح بديد

  ۱
 183. علی گفت:

  با سلام افراد کم سواد میتونن در بورس شرکت وسرمایه گذاری کنن؟؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله افراد فاقد مدرک دیپلم می توانند با ثبت نام در سامانه آگاه اکسپرس و سجام ،نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام و احراز هویت در کارگزاری آگاه و سجام اقدام کرده ، کد بورسی دریافت کنند و از طریق پنل آفلاین معاملات خود را انجام دهند.

   ۱
 184. محمدی گفت:

  با سلام کارگزاری شما در استان مازندران هم شعبه ای داره که بتونیم در کلاسهای آموزشی شرکت کنیم ؟

  ۲
 185. معین گفت:

  ممنون

  ۲
 186. میرزائی گفت:

  با سلام و وقت بخیر. بنده به تازگی وارد بورس شده ام. آیا فایلی برای دسترسی به واژگان بورس مثل حجم یا حجم نمایشی و اینکه چطور از برنامه Asa trader استفاده کنم وجود دارد ؟ برای خرید جز تعداد بایستی میزان حجم را نیز وارد کنم که متاسفانه آشنایی ندارم. اگر راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم.

  ۲
 187. Aqaee گفت:

  سلام چرا هر سفارشی در بورس ثبت می‌کنم رد سیستمی میشه؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفاجهت پیگیری در ساعات اداری باشماره تلفن۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی۲ واحد پذیرش آنلاین تماس حاصل فرمائید.

   ۲
 188. Alireza گفت:

  سلام خدمت شما
  چندروز پیش مطلبی میخوندم راجع به این که از مدارک مورد نیاز برای دریافت کد آنلاین شرط داشتن حداقل دیپلم رو برداشتن آیا صحت داره یا نه؟
  واینکه سایر مدارک مورد نیاز برای گرفتن کد انلاین چیست؟
  باتشکر

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به حذف بند مربوط به لزوم اخذ مدرک تحصیلی برای ایجاد دسترسی آنلاین در دستورالعمل جدید معاملات برخط ؛ حساب کاربری آنلاین برای اشخاص بالای ۱۸ سال ایجاد خواهد شد. شما میتوانید با ثبت قرارداد آنلاین این دسترسی را دریافت نمایید. برای دریافت کد بورسی لازم است در سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com ثبت نام نمایید. سپس نحوه احرازهویت خود را انتخاب کنید. در همین سایت امکان ثبت نام سجام هم وجود دارد. برای احراز هویت دو روش وجود دارد: مراجعه به دفاتر پیشخوان و شعب منتخب کارگزاری پس از تکمیل مراحل احراز هویت دسترسی انجام معامله برای شما فعال می شود. پس از احراز هویت ۵ الی ۷ روز بعد کد بورسی برای شما صادر میگردد. در زمان احراز هویت شناسنامه ،کارت ملی ،شماره حساب به همراه داشته باشید .

   ۲
 189. مهدی پارسایی گفت:

  سلام. من ایدی و پسووردم فعال شده. میخام وارد خرید و فروش بشم. باید چیکار کنم

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید.با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.

   ۱
 190. Hadis گفت:

  وقت بخیر.من میخوام برا اولین بار سهام بخرم.سهام چند شرکت انتخاب کردم که از هرکدام دو سهم بهرم.اما رو دکمه ثبت میزنم میگه حداقل سرمایه مورد نیاز۱۰۰هزار تومنه.در صورتیکه تو صف فروش هستن کسایی که یه سهم یا دوستم دارن،یه خریدار هم برای دو یا سه حتی یه سهم هم هست.میشه راهنمایی کنین منو.چون اینو‌بلد نیستم واقعا

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حداقل سفارش شما در پنل آنلاین باید ۱۰۰ هزار تومن باشد.اما در پنل افلاین هیچ محدودیتی برای ثپت سفارش ندارید.
   اگر بخواهید زیر ۱۰۰ هزار تومن معامله انجام دهید باید از پنل آفلاین اقدام کنید.

   ۱
 191. هادی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من در صندوق بانک گردشگری پول گذاشتم و مشخصاتم ثبت شده
  ایا الان من کد بورسی دارم یا نیازه در سامانه سجام ثبت نام دوباره کنم؟
  اگر دارم کد بورسی من کدومه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که تمایل دارید از طریق سامانه معاملات برخط(آنلاین ) صندوقی را خریداری نمائید می بایست کد بورسی دریافت نمائید ، در غیر اینصورت می توانید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه به واحد پذیرش صندوق مراجعه نمائید. شما میتوانید کد بورسی خود را از طریق زیر مشاهده نمایید.
   در سامانه معاملاتی خود ، قسمت بالای صفحه سمت چپ، روی علامت چرخ دنده کلیک کنید. در زیر نام و نام خانوادگی کد بورسی و کد باشگاه شما نوشته شده است.

   ۱
 192. ک گفت:

  با سلام
  با توجه به حذف حداقل مدرک برای دریافت کد انلاین برخط و داشتن سن بالای ۱۸ سال،
  من کد افلاین کارگزاری اگاه را دارم شرایط تغییر به انلاین چی هستش؟ممنون

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای تغییر دسترسی سامانه معاملاتی آفلاین به آنلاین می بایست به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه بفرمائید.

   ۲
 193. By3071 گفت:

  سلام.
  ايا عضويت در سايت همفكران هزينه دارد؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، عضویت در سایت همفکران رایگان می باشد اما برای استفاده از تحلیل های مشاوره ای همفکران با پرداخت هزینه بهره مند شوید .همچنین سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران"
   برای اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۷ تماس حاصل فرمایید.

   ۲
 194. سعید گفت:

  سلام.
  خسته نباشید.فقط یه سوال از حضورتون داشتم.
  کارگزاری آگاه کلاس هاش توی مشهد هم برگزار میشه؟

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با مراجعه به "ویترین باشگاه " در لینک زیر میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۴ بخش آموزش کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 195. محمدرضا گفت:

  سلام، پس از فروش سهام خود در قسمت مربوطه با پیام « سهام دارد حق تقاضا سهام ندارد» مواجه میشم و عملیات فروش سهام از طرف بورس رد میشه، لطفا راهنمایی کنید مشکل چیه، ممنون

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام عزیز
   شما ممنوع المعامله نوع S شده اید و برای برطرف نمودن این مشکل باید به صورت حضوری به همراه اصل مدارک هویتی شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه بفرمائید تا مشکل شما برطرف شود.

   ۱
 196. محمد گفت:

  سلام روز بخیر
  کد تایید از سامانه سجام گرفتم و میخوام برای بقیه مراحل به کارگزاری مراجعه کنم(اصفهان)، آیا برای این روزا خدمات غیر حضوری دارید برای احراز هویت یا باید حضوری بیام؟

  ۰
 197. علی گفت:

  با سلام
  مثلا به مبلغ ۱۰ میلیون میخوای سهام یک شرکت رو بخری .
  اون شرکت اگه سود کنه شما هم سود میکنید و اگه ضرر کنه شما هم ضرر میکنید ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی سود حاصل می شود که شما سهام خود را به قیمتی بالاتر از قیمت خریداری شده به فروش برسانید و در صورتی که به قیمتی پایین تر از قیمت خریداری شده به فروشید ضرر حاصل می شود.البته مدیریت سهام موجود در سبد دارایی های شما برعهده شما است وهر زمان که تمایل داشته باشید با توجه به استراتژی معاملاتی خود ، سهام را خرید و یا فروش نمائید.

   ۱
 198. سجاد گفت:

  سلام
  من وارد سایت آگاه شدم برای دریافت کد بورسی بعد به شماره شناسنامه که میرسم می نویسه شماره شناسنامه باید فیلد عددی باشه
  لطفا راهنمایی کنید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴داخلی ۱ بخش اکسپرس از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶ تماس بگیرید .

   ۰
 199. عبدالله گفت:

  سلام، من امروز از طریق دفتر پیشخوان احراز هویت کردم و یک کد برام ارسال شده با نام "کد معاملاتی بازار سرمایه" ؛ می خواستم بدونم این همون کد بورسیه و اگر هست چرا با سه حرف اول نام خانوادگی من مغایرت داره: لطفا پاسخ بدید ممنون

  ۰
 200. Alireza گفت:

  سلام خسته نباشید ، من تو سجام ثبت نام کردم و به صورت غیر حضوری بخاطر ازدحام پیشخوان احراز هویت کردم . چند روز پیش هم کد معاملاتی بنده اومد و چون سهام عدالت دارم با حرف ع شروع میشه . اما تو کارگزاری آگاه که ثبت نام کردم برای رفتن تو بورس گفته که شما کاربر مهمان هستین و برای احراز هویت باید به پیشخوان مراجعه کنید ... الان من باید حتما به پیشخوان برم برای فعال شدن حساب آگاه ؟؟؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور انجام معاملات از طریق کارگزاری آگاه لازم است در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام و بعد از انجام احراز هویت در دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با آگاه کد بورسی و حساب معاملاتی با ارسال نام کاربری و کلمه عبور فعال می شود.

   ۰
 201. تقی گفت:

  سلام درباره سبد گردانی توضیح بدهید

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   حداقل سرمایه برای سبدگردانی حدود ده میلیارد تومان است.درصورتی سرمایه کمتراز ده میلیارد تومان دارید و نخواهید در سبدگردانی سرمایه گذاری کنید، "صندوق‌های سرمایه گذاری آگاه" رابه شما پیشنهاد می دهیم .شما می توانید جهت کسب اطلاعات در زمینه سبد گردانی در ساعات اداری باشماره تلفن ۰۲۱۸۲۱۵۴۷۱۰ با آقای حق کردار و در زمینه سرمایه گذاری درصندوق باشماره تلفن ۰۲۱۸۲۱۵۴۴۰۵ خانم رشیدی تماس حاصل فرمائید.

   ۱
 202. محمد گفت:

  سلام
  آدرس باشگاه در شبکه های اجتماعی چیست؟

  ۰
 203. you movies گفت:

  سایت خیلی خوبی دارید
  امیدوارم موفق باشید

  ۰
 204. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  این بورسی است که مگید قبلیت نقدشوندگی داره این بورسی است که میگید جای سرمایه گزاریه بنظر من این بورس سرگردنست و حقوقی هاش دزدان سرگردنن و ملت بیچاره هم عضو قافله اند که با هرآنچه که پس انداز کرده بودن با پیشنهادهای رئیس جمهور به بورس آوردن و بطور کامل غارت شدن.

  ۰
 205. در سال 99 پولمان را کجا سرمایه گذاری کنیم؟ | بورس پرشیا گفت:

  به بازار بورس، ما شما را به آشنایی بیشتر و کسب تجربه در حوزه سرمایه گذاری در بازار بورس در سال ۱۳۹۹ دعوت می‌کنیم. شما با هر نوع سبک زندگی

  ۰
 206. تارا دارابی گفت:

  من خودم وقت ندارم بشینم پای سیستم و سهم خرید و فروش کنم. یه مقدار پولم رو گذاشتم تو صندوق سهام آسمان یکم. بیشترین بازدهی رو بین صندوقا داشته. بالاتر از شاخص بوده و بسه واسم. خودم نمی تونم اینقدر تو بورس پول در بیارم. به نظرم همه نباید خودشون مستقیم وارد معاملات بشن. من کارم چیز دیگه ایه

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: