بورس چیست؟ سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان

 • ۱۶ فروردین ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۳۸۱ نظر
 • ۱۵۵۴۲۳۶ مشاهده

سرمایه گذاری در بورس و بازارهای مالی به ویژه در سال‌های اخیر گسترش زیادی داشته است و بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده‌اند که برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان در برابر تورم بهترین راه ورود به بازار سرمایه و شناخت هر چه بیشتر این بازار است. جایی که می‌توانند به هر اندازه‌ای که سرمایه دارند، در شرکت‌های بزرگ و کوچک سرمایه‌گذاری کنند و در سود آن‌ها شریک شوند. در این مطلب سری به این بازار زده‌ایم و به صورت مفصل به شما می‌گوییم که بورس چیست و چگونه باید در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ با ما همراه شوید.

در این مقاله، عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:


بورس چیست؟

یکی از محوری‌ترین مفاهیمی که برای موفقیت در بازار سرمایه باید با آن آشنا شوید، ابتدایی‌ترین مفهوم این بازار است. یعنی بورس چیست؟ در ساده‌ترین تعریف بورس بازاری است که در آن دارایی‌های واقعی و مالی تعیین قیمت و خرید و فروش می‌شوند.
کارکردهای اصلی این بازار را می‌توان به صورت خلاصه این‌گونه بیان کرد:

 • مدیریت انتقال ریسک
 • شفافیت بازار
 • کشف قیمت
 • ایجاد بازار رقابتی
 • جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

مزایای سرمایه گذاری در بورس

بورس را تعریف کردیم و گفتیم سرمایه گذاری در بورس به ویژه در سال‌های اخیر رواج زیادی داشته است اما دلیل این توجه و استقبال از بورس چه بوده است؟ یا سوال‌مان را به شکل درست تری مطرح کنیم: سرمایه گذاری در بورس چه مزایایی دارد؟ در زیر به بعضی از مهم‌ترین فواید ورود به این بازار و سرمایه‌گذاری در آن اشاره می‌کنیم.

۱/ بازدهی مناسب

مهم‌ترین هدف از حضور در بورس و بازار سرمایه کسب سود است. به ویژه این که امروزه دیگر مسائل اقتصادی به سادگی گذشته نیستند و افراد به سرمایه‌گذاری به عنوان مکمل جریان درآمد خود و منبعی برای امنیت و آسودگی مالی در آینده نگاه می‌کنند.
بورس نیز تا حد زیادی توانسته است به این خواسته سرمایه‌گذاران پاسخ دهد و به ویژه برای کاربرانی که از دانش و اطلاعات کافی درباره این بازار برخوردارند و استراتژی‌ها و روش‌های مناسبی را نیز برای سرمایه‌ گذاری در بورس انتخاب می‌کنند، بازدهی مناسب و بسیار خوبی داشته است.

۲/ قابلیت نقدشوندگی

قابلیت نقدشوندگی بالا از دیگر مواردی است که بورس را به بازاری پرطرفدار در میان سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است. اگر شما به پول احتیاج داشته باشید، حتی در روزهایی که بورس روزهای خوبی را تجربه نمی‌کند نیز می‌توانید سهام خود را به پول نقد تبدیل کنید که یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس به شمار می‌رود. برای نمونه شما در صورت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن با چنین امکانی رو به رو نیستید.

۳/ حمایت قانونی

بورس بازاری قانونی است و قوانین و مقررات مشخصی دارد. کلیه فعالیت‌ها و معاملات این بازار زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود و تخلف از قوانین آن قابل پیگرد است. بنابراین حمایت قانونی یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌ گذاری در بازار بورس محسوب می‌شود.
امنیت سرمایه گذاری، حفظ ارزش دارایی ها در برابر تورم، امکان سرمایه‌گذاری با هر مبلغی در این بازار، آسان بودن سرمایه گذاری در بورس و … از دیگر مزایای سرمایه گذاری در بورس و بازارهای مالی به شمار می‌روند.

انواع بازارهای بورس در ایران

بازار بورس در ایران به ۴ دسته بورس کالا، بورس اوراق بهادار، بورس انرژی و فرابورس تقسیم می‌شود. در هر یک از این بازارها، شرکت‌های مختلفی حضور دارند و کالاهای متفاوتی نیز مورد معامله قرار می‌گیرند.

بورس کالا: بورس کالا بازاری است که در آن کالاهای مختلف به ویژه مواد خام و مواد اولیه مانند فلزات، نفت، گندم و … مورد معامله قرار می‌گیرند. علاقه‌مندان به حضور در این بازار باید حتما کد بورس کالا دریافت کنند که با کد بورسی متفاوت است.

انواع بازارهای بورس در ایرانبورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و …. معامله می‌شوند. بورس اوراق بهادار ایران خود به دو بازار اول و دوم تقسیم می‌شود که شرایط پذیرش شرکت‌ها در هر یک از این دو بازار و همچنین تابلوی اصلی و فرعی بازار اول با یکدیگر متفاوت است.

بورس انرژی: بورس انرژی بازاری است که در آن معاملات حامل‌های انرژی مانند نفت و گاز و اوراق بهادار مبتنی بر آن‌ها انجام می‌شود.

فرابورس: فرابورس بازاری است با ساختاری مشابه با بازار بورس با این تفاوت که شرایط پذیرش و فعالیت در این بازار ساده‌تر از بورس است. شرکت‌هایی که شرایط ورود به بازار بورس را ندارند، معمولا سهام‌شان را در بازار فرابورس عرضه می‌کنند.

فرابورسبرخی از مفاهیم اولیه بورسی

یکی از مهم‌ترین عوامل در کسب بازدهی مناسب از بازار سرمایه و موفقیت در بورس، داشتن شناخت و آگاهی کافی از این بازار است. شناخت نسبت به بورس، مبانی سرمایه گذاری موفق در این بازار و ابزارهای مختلفی که می‌توانند فعالان این بازار را برای کسب سود و رسیدن به اهداف‌شان از سرمایه‌گذاری یاری کنند.
آشنایی با مفاهیم اولیه بورسی از جمله این موارد است که آشنایی با آن‌ها برای کسانی که برای اولین بار قصد ورود به بازار سرمایه رادارند، ضروری است. در زیر به اختصار برخی از این مفاهیم را توضیح می‌دهیم.

کد بورسی: همه کاربران بازار سرمایه برای حضور در این بازار و خرید و فروش سهام باید کد بورسی داشته باشند. شناسه منحصر به فردی که از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ عدد به صورت تصادفی تشکیل شده است و تنها یک‌بار برای هر سرمایه‌گذار صادر می‌شود.

نماد معاملاتی: برای تسهیل معاملات و سرعت بخشیدن به فرآیند خرید و فروش سهام در بورس، برای هر یک از شرکت‌های حاضر در این بازار یک نماد معاملاتی در نظر گرفته شده است که از نام شرکت و صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، گرفته شده است.

شاخص بورس: شاخص بورس کمیتی است که وضعیت کلی بازار بورس و تغییرات ایجاد شده در این بازار در بازه‌های زمانی مختلف را نشان می‌دهد. در بورس شاخص‌های مختلفی وجود دارد که هر یک به بررسی جنبه‌هایی از تغییرات این بازار می‌پردازند. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به شاخص کل قیمت، شاخص بازده نقدی، شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر، شاخص هم‌وزن و … اشاره کرد.

برخی از مفاهیم اولیه بورسیکارگزار ناظر: در بازار بورس ایران خرید و فروش سهام و انجام معاملات با واسطه کارگزاری‌ها یا همان کارگزار ناظر انجام می‌شود. انتخاب کارگزار ناظر یکی از اولین قدم‌ها برای فعالیت در بورس و انجام معاملات در این بازار به شمار می‌رود.

صندوق سرمایه‌گذاری: در بازار بورس ابزارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری تعبیه شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری اشاره کرد. این صندوق‌ها یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به شمار می‌روند و با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و حرفه‌ای در زمینه بورس و بازارهای مالی، به مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران خود در این بازار می‌پردازند.
صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط اشاره کرد.

ارکان و نهادهای بورسی

در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین ارکان‌ها و نهادهای بازار سرمایه در ایران می‌پردازیم. همچنان همراه ما باشید.

شورای عالی بورس

شورای عالی بورس، بالاترین رکن بورس اوراق بهادار است و مهم‌ترین وظیفه آن تصویب سیاست‌های کلان و خط مشی‌های بازار و همچنین اعمال نظارت بر اجرای قانون بازار بورس اوراق بهادار است.

اعضای شورای بورس عبارتند از: وزیر امور اقتصاد و دارایی در سمت رئیس شورا، وزیر بازرگانی، رئیس بانک مرکزی، روسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در سمت دبیر شورا و سخنگوی سازمان، ۳ نفر خبره مالی از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیئت وزیران، یک نفر خبره از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالا.

سازمان بورس و اوراق بهادار

سازمان بورس و اوراق بهادار یک موسسه عمومی غیر دولتی است که شخصیت حقوقی و مالی مستقلی دارد. این سازمان توسط یک هیئت مدیره ۵ نفره از کارشناسان بخش غیردولتی که دارای حسن شهرت و تجربه در رشته‌های مالی هستند و با پیشنهاد رئیس شورای عالی بورس و تصویب این شورا تعیین می‌شوند، اداره می‌شود.
از جمله اهداف ایجاد سازمان بورس و اوراق بهادار، تدوین قوانین و مقررات و نظارت بر اجرای آن‌ها زیر نظر شورای عالی بورس است.

سازمان بورس و اوراق بهاداربورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران یکی دیگر از ارکان مهم بازار سرمایه ایران است. این نهاد یک شرکت سهامی عام انتفاعی است که عملیات اجرایی بورس اوراق بهادار بر عهده آن قرار دارد. ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع از مهم‌ترین ماموریت‌های این سازمان به شمار می‌رود.
تشکیل، سازماندهی و اداره بازار اوراق بهادار، پذیرش اوراق بهادار، وضع و اجرای ضوابط حرفه‌ای و انضباطی برای اعضا و نظارت بر فعالیت آن‌ها و نظارت بر حسن انجام معاملات اوراق بهادار از جمله وظایف بورس اوراق بهادار تهران است.

بورس اوراق بهادار تهرانشرکت مدیریت فناوری بورس تهران

وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی TSETMC.com یکی از پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین وب‌سایت‌ها در میان فعالان بازار سرمایه است. اصلی‌ترین وظیفه این شرکت، راهبری عملیاتی و فنی سامانه رایانه‌ای بورس است. نام وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در میان پربازدیدترین وب سایت‌های ایرانی در سایت الکسا نیز دیده می‌شود.

شرکت مدیریت فناوری بورس تهرانشرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا به اختصار سمات، یکی دیگر از نهادهای مهم بازار سرمایه است که امور مربوط به ثبت، نگهداری، انتقال، مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه معاملات را برعهده دارد. این نهاد زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوهشرکت‌های سرمایه‌گذاری

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از دیگر نهادهای مالی مهم و کلیدی بازار سرمایه هستند که با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و حرفه‌ای، به مدیریت دارایی افرادی مشغول هستند که نمی‌خواهند به صورت مستقیم به خرید و فروش سهام و انجام معاملات در بازار بورس بپردازند. وظیفه این شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری وجوه جمع‌آوری شده از مشتریان در ترکیبی از اوراق بهادار مختلف است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

از دیگر نهادهای مهم و کلیدی بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که بنا بر تعریف ماده ۱ بند ۲۰ قانون بازار اوراق بهادار، نهادهای مالی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکین واحدهای آن نیز نسبت به سود و زیان صندوق شریک هستند. وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار و سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به ویژه برای کسانی که دانش کافی از بازار سرمایه ندارند یا نمی‌توانند اتفاقات این بازار را پیگیری کنند، گزینه‌ای بسیار خوب برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار به شمار می‌روند.

چگونگی سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس و آغاز خرید و فروش سهام در این بازار نیاز به مقدماتی دارد که در زیر به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:
ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی
سجام، سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه است و همه فعالان این بازار باید در این سامانه ثبت نام کنند و احراز هویت شوند. برای کاربران تازه وارد بازار سرمایه بدون عضویت در سجام کد بورسی صادر نمی‌شود و سامانه معاملاتی فعالان قدیمی بازار نیز در صورت عدم ثبت نام در این سامانه مسدود خواهد شد.
ثبت نام رایگان سجام به دو شکل حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com  فرآیند عضویت خود را در این سامانه تکمیل کند و به صورت هم‌زمان ثبت نام خود را در کارگزاری نیز انجام دهید و کد معاملاتی دریافت کنید.

آموزش بورس

اگر به دنبال حضور مستقیم در بورس هستید، با توجه به وجود ریسک کاهش سرمایه در این بازار بهتر است آموزش بورس را در اولویت قرار دهید و با آگاهی و شناخت کامل از این بازار و مبانی سرمایه‌گذاری موفق در آن به بورس قدم بگذارید.
دوره‌های آموزش بورس شما را با مفاهیم پایه و بنیادی این بازار آشنا می‌کنند، اصول سرمایه گذاری در بورس و بازارهای مالی را به شما می‌آموزند، روش‌های مختلف تحلیل بازار سرمایه را در سرفصل‌های خود مد نظر قرار می‌دهند و هر آن‌چه برای حضوری موفق در این بازار نیاز داشته باشید را به شما آموزش می‌دهند.
واحد آموزش بورس کارگزاری آگاه، جایی است که می‌توانید در هر سطحی از آشنایی با بورس که قرار داشته باشید در دوره‌های مقدماتی تا پیشرفته آموزش بورس شرکت کنید و دانش خود را از این بازار و سرمایه‌گذاری در آن افزایش دهید.

وب سایت‌های مهم بورسی

یکی از مهم‌ترین سوالات فعالان بازار سرمایه به ویژه در ابتدای ورود به این بازار این است که اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل بازار سرمایه را از چه منبعی به دست آورند. در ادامه مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم و برخی از وب سایت‌های پرطرفدار و کاربردی برای کسب اطلاعات بورسی را به شما معرفی می‌کنیم.

سایت مدیریت فناوری بورس تهران

وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانی www.tsetmc.com همانگونه که پیش از این هم گفتیم یکی از جامع‌ترین و کاربردی‌ترین وب سایت‌هایی است که اطلاعات بسیار خوبی درباره نمادهای معاملاتی مختلف در آن ارائه شده است.
در این وب سایت می‌توانید آمار و نمودارهای مربوط به معاملات روزانه سهام، وضعیت بازارهای مختلف بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … را مشاهده کنید و از این اطلاعات برای تحلیل بهتر بازار سرمایه و انتخاب سهام مناسب برای انجام معاملات در این بازار استفاده کنید.

سایت مدیریت فناوری بورس تهرانسایت کدال

سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران یا کدال به نشانی www.codal.ir یکی دیگر از وب سایت‌های پرکاربرد بازار سرمایه است که اطلاعات و گزارشات مالی شرکت‌های بورسی در این وب سایت جمع‌آوری و منتشر می‌شود.

سایت کدالسایت فیپیران

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران یا فیپیران به نشانی www.fipiran.com از دیگر سایت‌هایی است که در آن اطلاعات مختلفی از بازار سرمایه ارائه شده است.از جمله این اطلاعات می‌توان به وضعیت معاملات سهام در بورس، شاخص‌های مختلف این بازار و البته اطلاعات جامع و بسیار خوبی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

سایت فیپیرانمقایسه بازار بورس با سایر بازارها

به عنوان یک سرمایه‌گذار،گزینه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری پیش روی شما قرار دارد و می‌توانید پول‌تان را دربازارهای مختلفی مانند مسکن، طلا و … سرمایه‌گذاری کنید. پس به چه دلیلی باید از بین گزینه‌های مختلف بورس و بازار سرمایه را انتخاب کرد؟ در ادامه پاسخ این سوال شما را خواهیم داد. همراه ما باشید.
اولین دلیلی که سرمایه‌گذاران بسیاری را راهی بازار بورس می‌کند، بازدهی بسیار خوب این بازار نسبت به تورم است. در واقع سرمایه گذاری در بورس، یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای حفظ ارزش پول در برابر تورم به شمار می‌رود.
با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس و سایر بازارها در مقایسه با نرخ تورم، می‌توان این بازدهی مناسب را به خوبی مشاهده کرد. اگر میانگین نرخ بازدهی این بازار و بازارهای موازی را از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۹ در نظر بگیریم، بورس با میانگین بازدهی ۵۱.۰۷ درصد بیشترین بازدهی را در میان بازارهای موازی مانند سکه و املاک داشته است. سود کسب شده در این بازار نیز نسبت به تورم سود واقعی است.
نقدشوندگی بالا از دیگر عواملی است که می‌تواند بورس را به گزینه‌ای بسیار خوب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کند. برای نمونه اگر شما دارایی خود را در بخش املاک سرمایه‌گذاری کرده باشید، اگر به صورت فوری نیاز داشته باشید تا سرمایه‌تان را به پول تبدیل کنید، احتمالا این کار برای شما مشکل خواهد بود اما در بازار بورس این‌گونه نیست و شما هر زمان که نیاز داشته باشید، می‌توانید پول‌تان را به وجه نقد تبدیل کنید.
بورس را به بازاری با ریسک بالا می‌شناسند، شاید سرمایه گذاری در بورس نسبت به پس‌انداز پول در بانک ریسک بالاتری داشته باشد اما اولا برخلاف سپرده‌گذاری ارزش پول شما را در برابر تورم حفظ خواهد کرد. همچنین ریسک کاهش سرمایه در این بازار نسبت به بازارهایی مانند ارز یا طلا کمتر است.
ضمن اینکه با آموزش بورس و داشتن اطلاعات و آگاهی از این بازار و همچنین استفاده از برخی ابزارها مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری میتوان این ریسک را تا حد زیادی کاهش داد و کنترل کرد.
در جدول زیر به مقایسه بعضی از مهم‌ترین عوامل موثر بر انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سایر بازارهای موازی می‌پردازیم.

بازار نقدشوندگی ریسک بازدهی تخصص مورد نیاز شفافیت بازار
املاک کم کم متوسط بدون نیاز به تخصص پایین
ارز بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص  
بانک بالا کم کم بدون نیاز به تخصص بالا
سکه و طلا بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص  
بورس بالا متوسط بالا مستقیم: نیاز به تخصص غیر مستقیم: بدون نیاز به تخصص بالا

بازدهی سالانه هر یک از بازارهای موازی در مقایسه با بازار بورس در بازه زمانی ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۹ به شرح جدول زیر است:

سال بانک و اوراق مشارکت سکه بهار آزادی املاک و زمین بورس و اوراق بهادار
۱۳۷۹ ۱۹ % ۳- % ۳۲ % ۶۳ %
۱۳۸۰ ۱۷ % ۴- % ۲۱ % ۴۴ %
۱۳۸۱ ۱۵ % ۱۶ % ۳۷ % ۵۰ %
۱۳۸۲ ۱۷ % ۲۲ % ۳۶ % ۱۲۸ %>
۱۳۸۳ ۱۷ % ۱۸ % ۲۲ % ۱۳ %
۱۳۸۴ ۱۷ % ۱۸ % ۱۲ % ۱۳- %
۱۳۸۵ ۱۵.۵۰ % ۳۵ % ۱۳ % ۱۵ %
۱۳۸۶ ۱۵.۵۰ % ۲۰ % ۵۳ % ۱۷ %
۱۳۸۷ ۱۸ % ۲۷ % ۴۳ % ۱۰- %
۱۳۸۸ ۱۶ % ۲۵ % ۰ % ۶۲ %
۱۳۸۹ ۱۵.۵۰ % ۴۵ % ۱۰ % ۸۵ %
۱۳۹۰ ۱۵.۵۰ % ۱۱۱ % ۲۵ % ۱۳ %
۱۳۹۱ ۲۰ % ۷۲ % ۲۴ % ۵۲ %
۱۳۹۲ ۲۰ % ۳۰- % ۱۳ % ۱۰۸ %
۱۳۹۳ ۲۰ % ۱- % ۱۵- % ۲۱- %
۱۳۹۴ ۱۹ % ۴ % ۰ % ۲۸ %
۱۳۹۵ ۲۰ % ۱۷.۵ % ۵.۵ % ۵.۵- %
۱۳۹۶ ۱۵ % ۳۲ % ۳۱ % ۲۴ %
۱۳۹۷ ۱۵ % ۱۸۰ % ۸۰ % ۸۵ %
۱۳۹۸ ۱۵ % ۳۱.۶ % ۸/ ۴۱ % ۱۸۰ %
۱۳۹۹ ۱۵ % ۸۳ % ۸۵ % ۱۵۵ %

حال فرض کنید مبلغ یک میلیون تومان را در سال ۱۳۷۹ در هر یک از بازارهای اوراق مشاکت یا بانک، سکه طلا، املاک و زمین و بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید. میانگین بازدهی و ریسک شما در بازه زمانی ۱۳۷۹ الی ۱۳۹۹ در هریک از بازارها به شرح زیر خواهد بود:

بازار بازده ریسک
اوراق مشارکت و بانک ۱۷ % نزدیک به صفر
سکه بهار آزادی ۳۴.۲۴ % کم
املاک و زمین شهری ۲۷.۱۰ % کم
بورس ۵۱.۰۷ % متوسط
تورم ۱۹.۱۱ %  

با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس و سایر بازارها در مقایسه با نرخ تورم، قابل مشاهده است که بازار بورس و اوراق بهادار در مقایسه با رشد تورم از بازدهی مناسب برخوردار بوده و سود کسب شده در این بازار نسبت به تورم سود واقعی است.
این در حالی است که مثلا در سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت با نرخ بازدهی ۱۷% با در نظر گرفتن میانگین نرخ تورم ۱۹.۱۱%، سود واقعی منفی خواهد بود. با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس با میانگین بازدهی سایر بازارها، می‌بینیم که میانگین بازدهی بورس در سطح بالاتری قرار دارد.

روش‌های سرمایه گذاری در بورس

گفتیم بسیاری بورس را به عنوان بازاری با ریسک بالا می‌شناسند. این در حالی است که در این بازار روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، روش‌هایی که میزان ریسک در هر کدام متفاوت است و برخی از آن‌ها سرمایه گذاری با ریسک بسیار پایین و سود ثابت را نیز پیش روی سرمایه‌گذاران این بازار قرار می‌دهند. در ادامه با شما درباره روش‌های مختلف سرمایه گذاری در بورس صحبت می‌کنیم.

۱/ روش مستقیم سرمایه گذاری در بورس

در این روش سرمایه‌گذاران خود مستقیم وارد بورس می‌شوند و با اتکا بر دانش، تخصص و قدرت تحلیل خود در زمینه بازارهای مالی به انجام معاملات در این بازار می‌پردازند. در این روش مسئولیت سود و زیان در بورس بر عهده خود شخص سرمایه‌گذار است.
اگر به تازگی می‌خواهید وارد بازار سرمایه شوید و قصد دارید این کار را به صورت مستقیم انجام دهید، حتما آموزش ببینید و با شناخت کافی از این بازار و داشتن دانش بالا از مبانی سرمایه‌گذاری موفق در بورس، مدیریت دارایی‌تان را در این بازار برعهده بگیرید.

۲/ روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس

علاوه بر حضور مستقیم در بورس، روش دیگری هم برای مدیریت سرمایه در این بازار وجود دارد و آن هم روش غیرمستقیم و استفاده از تخصص و تجربه نیروهای حرفه‌ای و باتجربه این بازار است.
در این روش سرمایه‌گذاران مدیریت دارایی خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی که تجربه سال‌ها فعالیت در این بازار را دارند، می‌سپارند تا با بهره‌گیری از تخصص، دانش و تبحر این شرکت‌ها در تحلیل اتفاقات بورس و بازار سرمایه به بازدهی مد نظرشان در این بازار دست پیدا کنند.
این روش به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که دانش خوبی از بورس و بازارهای مالی ندارند یا زمان آن‌ها برای پیگیری رویدادهای این بازار کم است و یا به دنیال یک سرمایه‌گذاری مطمئن و کم ریسک در بازار سرمایه هستند، توصیه می‌شود. سبدگردانی اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دو ابزار مدیریت غیرمستقیم دارایی در بازار بورس به شمار می‌روند که در ادامه شما را با آن‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری: صندوق‌های سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به شمار می‌روند و سرمایه‌گذاران بسیاری ترجیح می‌دهند با اتکا بر تخصص و تجربه تیم مدیریت دارایی این صندوق‌ها، پای به بازار سرمایه بگذارند.
این صندوق‌ها، دارایی سرمایه‌گذاران خود را در سبدی متنوع از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این معنا که به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، دارایی مشتریان خود را در مجموعه‌‌ای از این دارایی‌ها سرمایه‌‌گذاری می‌کنند و از این طریق ریسک کاهش سرمایه در بازار را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های سهامی صندوق‌های مختط اشاره کرد. در این میان صندوق‌های درآمد ثابت ریسک بسیار پایینی دارند و به مشتریان خود سود ثابت و گاهی اوقات ماهیانه پرداخت می‌کنند و بهترین روش سرمایه‌گذاری برای افرادی به شمار می‌روند که نمی‌خواهند روی سرمایه خود در این بازار ریسک کنند.
صندوق‌های سهامی ریسک بالاتری دارند اما بازدهی آن‌ها بسیار بالا است و می‌توانند سود بسیار خوبی را به ویژه در روزهای خوب بازار نصیب سرمایه‌گذاران خود کنند. صندوق‌های مختلط نیز ترکیبی از این دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند.
سبدگردانی اختصاصی: سبدگردانی اختصاصی یکی دیگر از روش‌های غیرمستقیم مدیریت دارایی در بازار سرمایه به شمار می‌رود. در این روش برای هر یک از سرمایه‌گذاران سبدی اختصاصی مطابق با ویژگی‌های شخصیتی، میزان ریسک‌پذیری و اهداف سرمایه‌گذار از حضور در بازار سرمایه تشکیل می‌شود. اختصاصی بودن و مدیریت حرفه‌ای، مهم‌ترین مزایای استفاده از این روش برای مدیریت دارایی در بورس به شمار می‌رود.

برای این که تا حدودی بدانید کدام یک از روش‌های سرمایه‌گذاری برای شما بهتر است، می‌توانید از ۳ سوال زیر شروع کنید:

 • اطلاعات من از بورس و بازارهای مالی چقدر است؟
 • آیا من فرصت کافی برای برای پیگیری روزانه بازار و بررسی اتفاقات بورس را در بازه‌های زمانی منظم دارم؟
 • آیا فرصت کافی برای افزایش اطلاعات خود از بازار سرمایه را دارم؟

اگر شما جز افرادی هستید که دانش‌تان از بازار سرمایه برای حضور مستقیم در این بازار کم است، وقت کافی برای پیگیری اتفاقات این بازار را ندارید و نمی‌توانید برای افزایش اطلاعات خود از این بازار زمان بگذارید، توصیه ما به شما انتخاب روش دوم است.

چگونگی خرید و فروش سهام در بورس

همانگونه که در ابتدای مطلب هم گفتیم از اولین قدم‌ها برای حضور در بازار سرمایه، ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی است.
افراد نمی‌توانند مستقیم برای خرید و فروش سهام در بورس و انجام معاملات در این بازار اقدام کنند، این کار با واسطه کارگزاری‌ها انجام می‌شود. بنابراین یکی از اولین و مهم‌ترین اقدامات شما برای خرید و فروش سهام در بازار بورس باید انتخاب یک کارگزاری معتبر و مناسب باشد.
شما می‌توانید همه این اقدامات را از طریق سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com به صورت غیرحضوری و رایگان انجام دهید.
خرید و فروش سهام در بورس به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که پرکاربردترین آن‌ها خرید و فروش آنلاین سهام است. برای انجام معاملات به صورت آنلاین، پس از دریافت کد بورسی از کارگزاری با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور تعیین شده می‌توانید وارد پنل معاملاتی کارگزاری مورد نظرتان شوید.
سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه، آساتریدر است که علاقه‌مندان به حضور در بورس با استفاده از این سامانه خرید و فروش سهام در این بازار را به راحتی انجام می‌دهند. از طریق اپلیکیشن آساتریدر نیز می‌توانید در زمان‌ها و مکان‌های مختلف به سامانه معاملاتی خود دسترسی داشته باشید.
برای خرید سهام در بورس باید حساب معاملاتی خود را شارژ کنید و سپس با جستجوی نام نماد معاملاتی که قصد خرید سهام آن را دارید، خرید و فروش سهام در بورس را آغاز کنید.
در صفحه نماد معاملاتی موردنظرتان علاوه بر اطلاعات نماد، دو گزینه خرید و فروش هم وجود دارد که با انتخاب آن‌ها می‌توانید معاملات مد نظرتان بر روی نماد معاملاتی مورد نظر را انجام دهید.
تقاضای خرید یا فروش در سیستم به این صورت قرار می‌گیرد که تقاضای فروش با قیمت ارزان‌تر یا تقاضای خرید با قیمت بالاتر، در ردیف اول ستون مربوط به خود قرار می‌گیرند. اگر هم دو تقاضای خرید یا فروش با قیمت مشابه در سامانه معاملاتی ثبت شود، قرار گرفتن سفارش در سیستم بر اساس زمان ارسال درخواست است.
نکته مهم دیگر این که با توجه به اینکه معاملات شما در بورس با واسطه کارگزاری‌ها انجام می‌گیرد، در عوض کارگزاری نیز از شما برای انجام معالات کارمزد دریافت می‌کند. این کارمزد بسته به این‌که چه نوع اوراق بهاداری در چه بازاری معامله می‌شود، متفاوت است.
حالا که درباره نحوه خرید و فروش سهام در بورس هم صحبت کردیم، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از کجا بفهمیم سهام چه شرکتی را بخریم یا چه موقع سهام خریداری شده را بفروشیم؟ با توجه به چه معیارهایی یک سهم را در بازار بورس خریداری کنیم؟ چگونه ریسک کاهش سرمایه را در این بازار به حداقل برسانیم و بازدهی خود را از بورس و بازار سرمایه افزایش دهیم؟ آشنایی با روش‌های تحلیل بازار سرمایه پاسخ این سوالات شما را می‌دهد.

روش‌های تحلیل بورس

برای بررسی و تحلیل سهام شرکت‌ها به طور کلی از دو روش استفاده می‌شود: تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بازارهای مالی که در زیر با این دو روش و برخی از ابزارهای آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

۱/ تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از پرکابردترین روش‌های تحلیل بازارهای مالی به شمار می‌رود. در این روش از اطلاعات گذشته و حال یک سهم، برای پیش‌بینی روند قیمتی آن در آینده استفاده می‌شود. قیمت سهم و نوسان قیمت‌ها در بازار، پایه تحلیل تکنیکال بازار سرمایه به شمار می‌رود.
تحلیل‌گران تکنیکال از ابزارهای مختلفی برای تحلیل قیمت‌ها در بورس استفاده می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به اندیکاتورها، نمودارهای قیمتی، پرایس اکشن، امواج الیوت و … اشاره کرد.

۲/ تحلیل بنیادی (فاندامنتال)

تحلیل بنیادی، روشی برای بررسی عمیق و ریشه‌ای بازار سرمایه است. در این روش همان‌گونه که از نام آن نیز مشخص است، عوامل بنیادی که بر قیمت سهام یک شرکت تاثیر می‌گذارند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.
در واقع در تحلیل بنیادی این نه نوسان قیمت سهام، بلکه ارزش ذاتی و واقعی سهام شرکت‌ها است که برای خریدار اهمیت دارد. تحلیل بنیادی سهام شرکت‌های بورسی با ابزارهای مختلفی انجام می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها صورت‌های مالی شرکت‌ها هستند که تحلیل‌گران بنیادی با استفاده از آن‌ها به پیش‌بینی و بررسی سهام یک شرکت می‌پردازند.
این روش بیشتر برای سرمایه‌گذارانی کاربرد دارد که با نگاه بلندمدت به بازار سرمایه قدم می‌گذارند. شرایط اقتصادی کلان و شرایط صنعت مربوطه از دیگر مواردی هستند که در تحلیل بنیادی به آن‌ها توجه می‌شود.

حالا سهام چه شرکت‌هایی را معامله کنیم؟

پس با استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌توانیم سهام شرکت‌های حاضر در بورس را بررسی و تحلیل کنیم. اگر اطلاعاتی از این دو روش و استراتژی‌های معاملاتی بازار سرمایه ندارید، نگران نباشید! با حضور در دوره‌های آموزش بورس کارگزاری آگاه به صورت نظری و عملی با این روش‌ها و نحوه کاربرد آن‌ها در بازار سرمایه آشنا خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر درباره دوره‌های آموزش بورس آگاه کلیک کنید.
باتن
علاوه بر این با مطالعه سایت‌های تحلیلی معتبر بورسی، مانند سایت همفکران نیز می‌توانید با دنیای جذاب و هیجان‌انگیز بورس بیشتر آشنا شوید و بازدهی خود را از این بازار افزایش دهید.
همفکران سایت مشاوره‌ آنلاین در زمینه سهام است که به عنوان اولین سایت مشاوره‌ای در بازار سرمایه شناخته می‌شود و مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است. در زیر با مراحل عضویت در این سایت بیشتر آشنا می‌شوید:

۱. در اولین قدم باید به وب سایت همفکران به آدرس hamfekran.com مراجعه کنید.

سهام چه شرکت‌هایی را معامله کنیم۲. در قسمت بالای صفحه و مطابق تصویر زیر، گزینه ورود به سامانه آوای آگاه را انتخاب و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.

ورود به سامانه آوای آگاه
۳. با ورود شماره موبایل و انتخاب گزینه «بررسی شماره تلفن»، فرم ثبت نام برای شما نمایش داده می‌شود.

سامانه همفکران
۴. پس از تکمیل فرم، پذیرش شرایط مربوطه و انتخاب گزینه ثبت نام، یک کد تایید به موبایل شما پیامک می‌شود.

ثبت نام و دریافت کد تایید در سامانه همفکران
۵. اکنون شما کاربر سایت همفکران شده‌اید و می توانید از مطالب آن استفاده کنید.
۶. از طریق آیکون … می‌توانید به منوی مطالب سایت دسترسی پیدا کنید. با کلیک روی هر عنوان، مطالب زیرمجموعه آن نمایش داده می‌شود. در صورتی که علاقه‌مند به مطالعه هستید، روی هر عنوان کلیک کنید.
۷. از مهم‌ترین بخش های سایت همفکران، نبض بازار و بخش پرسش و پاسخ است که به صورت آنلاین و چندین بار در طول ساعت فعالیت بازار و حتی پس از آن به‌روزرسانی می‌شود.
۸. تالار بورس همفکران و هفته‌نامه تخصصی همفکران، از جمله مطالبی هستند که در دسترس عموم قرار دارند و همه کاربران این سایت می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
۹. علاوه بر بخش‌هایی که ذکر شد، برخی مطالب سایت نظیر تحلیل‌های بنیادی یا تکنیکال آن، پیش بینی بازار و اخبار ویژه از مطالب VIP محسوب می‌شوند.
۱۰. برای شارژ VIP اکانت خود، می توانید از تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی بآشگاه آگاه استفاده کنید! برای اطلاعات بیشتر درباره برقراری ارتباط بین اکانت همفکران و کاربری بآشگاه، نحوه عضویت و راهنمای استفاده از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه را مطالعه کنید.


سخن آخر

بورس بازار جذاب و هیجان‌انگیز است که در عین سودآور بودن ریسک کاهش سرمایه نیز در آن وجود دارد. بازاری که اگر اطلاعات خوبی از آن داشته باشید و با شناخت وارد آن شوید، می‌توانید سود خوبی از آن به دست آورید. در این مطلب سعی کردیم در یک نگاه این بازار را بررسی کنیم و به شما بگوییم که بورس چیست و چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ راهنمای کامل سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان، که می‌تواند شروعی برای آشنایی با این بازار و نحوه سرمایه‌گذاری در آن باشد. برای آشنایی بیشتر با بازار بورس و مبانی سرمایه‌گذاری موفق در این بازار، دوره‌های آموزش بورس آگاه را فراموش نکنید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

381 پاسخ به “بورس چیست؟ سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان”

 1. nazaninka گفت:

  سلام و خسته نباشید
  مطالب ذکر شده کاربردی و جامع بود
  من سوالی هم داشتم که نمیدونم از این طریق مطرح کنم یا محل دیگری برای طرح این موارد در نظر گرفته شده است که راهنمایی فرمایید ممنون خواهم بود
  سوال من این است که در حال حاظر و با توجه به وضعیت بازاربورس در ایران و دورنمای صنعت کشور تمرکز بر سود سهام شرکت ها دارای سود مطمین , بصرفه و صلاح است یا تمرکز و خرید و فروش و استفاده از سود تفاوت قیمت سهام ؟
  متشکرم

  ۳۵
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنونیم از لطفتون. در مورد سوالی که مطرح کردید، این موضوع بسته به دید شما و نحوه سرمایه گذاریتون داره که بلند مدت هست، میان مدت یا کوتاه مدت.

   ۲۳
  • hadi nazari گفت:

   ba arze salamo adab mikhasam bedonam mionam az shoma komak begiram barae vorod dar bors man hich eelaai nadaram aghriban2 mikhasam bedonam mionid komakam konid//////////////

   ۴
   • Agah گفت:

    با سلام
    پیشنهاد می کنیم در دوره های آموزشی مربوط به بازار سرمایه شرکت کنید و مطالب بآشگاه را نیز مطالعه بفرمایید.
    برای اطلاع از دوره های آموزشی می توانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

    ۱۶
  • سعید گفت:

   میتونین در کانال دارن بافت در تلگرام به ادرس warenbaft@ هم بپیوندید اونجا کاملا توضیح داده وهمچنین راجعبه اززهای دیجیتال و بیت کوین هم گفته

   ۹
 2. httvakili گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب جامع و کامل شما
  این مطالب عنوان شده بظاهر تکراری و در حد تازه کارها میباشد ولی از طرفی اساس کار در بورس بوده و از طرفی هم هر کدام ار مباحث جای بحث و نقطه یابی دارد. به عنوان مثال بحث بورس کالا دریایی مطالب دارد که ورود در ان شاید صدها گزارش شود. لذا پیشنهاد بنده این است که تک تک اقایان و خانمها عضو هر مطلبی تکمیلی در رابطه با مباحث فوق و یا سوال داشته باشند مطرح کنند . مطمینن موارد کاربردی از این گفتگو ها بدست خواهد امد.
  با سپاس فراوان

  ۱۷
 3. rezaahmadi863@gmail.com گفت:

  بسیار کاربردی برای افراد تازه کار

  ۳۴
 4. agah07314 گفت:

  عالی بود اما کاش ماهی گیری رو یادمون بدید نه ماهی رو اماده بیایید بزارید جلومون مثلا چطوری تراز نامه و صورت مالی یه شرکت رو تحلیل کنیم که سهام خوبی بتونیم بخریم و یا ضرر نکنیم انقد که دیگه در مورد اشنایی مقدماتی بورس نوشتید که همه رو حفطپظ شدم.با تشکر از مطالب خوبتون و پیگیری مستمر اگاه

  ۲۶۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   دوره های تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و بسیاری دوره های دیگر با تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی در کارگزاری آگاه برگزار می گردد که در آنها نحوه تحلیل صورتهای مالی در دو سطح مقدماتی و پیشرفته ارائه می شود. از طرفی روش تحلیل تکنیکال سهام نیز آموزش داده میشود. البته تلاش خواهیم کرد تا به زودی نکاتی از بررسی صورتهای مالی را به زبان ساده در اختیار دوستان قرار دهیم.

   ۸۴
  • امیرحسین گفت:

   با سلام دوست عزیز . برای تجزیه و تحلیل صورت های مالی باید در کلاس های تحلیل بنیادی شرکت کنید.

   ۲۹
  • مهری نیکخو گفت:

   با سلام به بنده حداقلش اینه که به راهنمایی ها یا تحلیل صورتهای مالی و ترازنامه و گزارش سود و زیان شرکت انتخابی ، یک کارشناس ارشد مالی موظف در هر شرکتی بزرگی تکیه کنیم. که فکر میکنم در آشنایان هر کسی موجود باشه حداقل یک نفر

   ۴۷
  • فرشاد گفت:

   باسلام خدمت همه علاقه مندن به تجارت بورس

   یکی از تفاوت های افراد سروتمند و فقیر اینه که اولی پولش رو سرمایه گذاری میکنه و دومی پس انداز
   حالا من یک سوال از شما دارم آیا سرمایه گذاری کردن در ایران با این وضعیت روش درستیست جوابش با خودتون

   اما من به تازکی در بازار بورس نزدک که دومین بازار بورس جهانه و در نیویورک قرار داره سرمایه گذاری کردم سهام شرکت اپل که همه میدونن چیه و ندفیلیکس که بزرگترین شرکت فیلم سازی در آمیکا هست رو خریداری کردم

   این بازار بورس یک نوع ربات طراحی کردن ک قادر به خرید و فروش سهام شما با توجه به کم و زیاد و تغییرات در سیاست و بازار جهانی به شما بیشترین سود را خواهد داد

   شبکه داخلی در باره صحت این ربات و کسی که با پول مردم سرمایه گذاری میکنه و به مردم یچیزی میده رو نشون میده
   حالا حساب کنید اگ خودتون سرمایه گذار اصلی باشید چقد میتونید سود میکنید

   جهت باور و قبولی صحت حرفام تو آپارات نام (مهدی عبدی) سرچ کنید

   ۶۷
   • سامان گفت:

    نزدک تو ایران شعبه نداره لطفا الکی سر ملت رو کلاه نزارید

    ۱۲۰
   • شبنم گفت:

    با عرض سلام.آیا سرمایه گذاری در بازار بورس نزدک ضرری نداره؟من تازگی بهم پیشنهاد شده اما نمیدونم برم یا نه؟

    ۲۳
    • Agah گفت:

     سلام دوست عزیز
     بورس نزدک یک بورس بین المللی است و فعالیت در بورس های بین المللی شرایط خاص به خودش را دارد. قبل از فعالیت در این بازار لازم است از شرایط آن آگاه باشید.

     ۳۴
  • هلن گفت:

   باسلام،
   برای آشنایی بیشتر با ترازنامه مالی و صورت های مالی میتونین کتابهای کیوساکی من جمله سرمایه گذاری موفق ، رو بخونید، خیلی کمک کننده هست

   ۱۸
 5. ابراهیم اغال گفت:

  جدول تفاوت بین بازارها در ایران خیلی جالب بود.....

  ۵۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 42