خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی

 • ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۷۱ نظر
 • ۵۰۲۵۵ مشاهده
عرضه اولیه بوک بیلدینگ

عرضه اولیه سهام (IPO) به زبان ساده، یعنی اینکه سهام یک شرکت که به تازگی در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده، در بورس به فروش می‌رسد و سرمایه‌گذاران می‌توانند این سهام را خریداری کنند. عرضه اولیه یک فرصت عالی برای کارآفرینان و صاحبان شرکت‌هاست تا با ورود شرکت‌هایشان به بورس علاوه بر کسب اعتبار بیشتر، منابع مالی جدیدی را با فروش سهام‌شان بدست آورند. در واقع شرکت‌ها با ورود به بورس و فروش سهام‌شان به سرمایه‌گذاران، سایر افراد را در فعالیت‌های اقتصادی شرکت مشارکت می‌دهند.

با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم  ۳ روش متداول عرضه اولیه در سایر کشورها وجود دارد که در مطالب قبلی بلاگ بآشگاه به اشاره کردیم. اما از بین این روش‌ها، عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ در سراسر دنیا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش مدتی است که در بورس تهران استفاده می‌شود و از روش قبلی که در بورس تهران اجرا می‌شد منصفانه‌تر است. در این مطلب از بآشگاه قصد داریم توضیحات بیشتری درباره عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ (book building) خدمت شما ارائه کنیم.

تفاوت روش قبلی عرضه اولیه با روش بوک بیلدینگ

تفاوت‌ها و ویژگی‌های عرضه اولیه به روش قبلی را با روش جدید بوک بیلدینگ را در ادامه می‌خوانید:

کشف قیمت

روش قبلی: سهم طی یک فرایند توسط حقوقی‌ها قیمت کشف قیمت می‌شد. در این فرایند سرمایه‌گذاران حقیقی دخالت نداشتند و فقط حقوقی‌ها با ارسال سفارشات خود در قیمت‌های مختلف فرایند کشف قیمت را انجام می‌دادند (برای اینکه قیمت عرضه اولیه مشخص شود). سپس با توجه به تعداد سهام قابل عرضه، سهمیه هر شخص حقیقی مشخص می‌شد و هر کدمعاملاتی می‌توانست در قیمت تعیین شده و ثابت، برای خرید مقدار سهمیه‌ی تعیین شده، سفارش خود را ارسال کند.

روش بوک بیلدینگ: قیمت ثابتی برای عرضه اولیه سهم تعیین نمی‌شود بلکه یک کف قیمت برای سهم در نظر گرفته می‌شود و معمولا افراد می‌توانند تا ۱۰ درصد بالاتر از این قیمت نیز سفارش خود را ثبت کنند.

ارسال سفارش

روش قبلی: ارسال سفارش یک ساعت و قیمت مشخص داشت و همه افراد می‌بایست در همان ساعت سفارش خود را ارسال می‌کردند. اولویت خرید با کسی بود که سفارش او زودتر ارسال شده و در صف قرار می‌گرفت. به خاطر نیاز به سرعت در ارسال سفارش، خطاهای متعددی به دلیل اشتباه وارد کردن قیمت و حجم در سفارشات مشاهده می‌شد. از طرف دیگر، گاهی اوقات به دلیل وجود تعداد زیاد سرمایه‌گذاران و ارسال سفارشات بسیار زیاد در یک لحظه، هسته معاملات بورس و همچنین کارگزاری‌ها، توانایی پردازش حجم زیاد سفارشات در یک لحظه را نداشتند.

روش بوک بیلدینگ: به دلیل اینکه یک بازه زمانی برای ارسال سفارش وجود دارد، اشخاص برای بدست آوردن عرضه لازم نیست فوری سفارش خود را ارسال کنند. به همین دلیل خطاها بسیار کم است، سرعت نرم‌افزار معاملات و ثبت سفارش کند نمی‌شود و مشکلاتی از قبیل قطعی هسته معاملاتی پیش نمی‌آید.

تخصیص سهم

روش قبلی: سفارشات ارسالی در یک صف قرار می‌گرفتند و به افرادی که در ابتدای صف بودند به نوبت سهم تعلق می‌گرفت. افرادی که به معاملات آنلاین دسترسی نداشتند سهمیه خود را از کارگزاری طلب می‌کردند. اختصاص سهمیه برای شرکت‌های کارگزاری و نحوه تقسیم سهم توسط کارگزاری‌ها در بین مشتریان و سایر شرایط باعث ایجاد نارضایتی در بین سرمایه‌گذاران بورس تهران شده بود.

روش بوک بیلدینگ: اختصاص سهم در بوک بیلدینگ دیگر براساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست و شخصی که در انتهای بازه زمانی معرفی شده سفارش خود را ارسال می‌کند با شخصی که در ابتدای بازه زمانی سفارش خود را ارسال کرده هیچ تفاوتی باهم ندارند. البته اگر فرد قیمت بالاتری قرار دهد احتمال اینکه بتواند خرید انجام دهد بیشتر است (تقریبا همه افراد سفارش خود را در سقف قیمت ارسال می‌کنند). توضیح نحوه تخصیص را در ادامه همین مطلب بخوانید.

نکته: باید توجه کرد که در روش بوک بیلدینگ، زمان ارسال سفارش و تخصیص سهام متفاوت است. به این معنی که تخصیص سهام توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از زمان معاملات بوده و در زمان ارسال سفارش سهامی تخصیص نمی‌یابد.

متعهد خرید

روش قبلی: متعهد خرید وجود نداشت و ممکن بود حجم کمتر از انتظار در عرضه اولیه به فروش برسد.

روش بوک بیلدینگ: در این روش متعهد خرید وجود دارد و در صورتی که حجم سفارشات به میزان عرضه نباشد، معمولا متعد خرید براساس شرایط، باقیمانده سهام را خریداری می‌کند.

تفاوت دو روش عرضه اولیه در یک نگاه

نوع فرایندروش قبلی عرضه اولیه  روش جدید (بوک بیلدینگ)
 تعیین قیمت سهمدر فرایند کشف قیمت توسط حقوقی‌ها انجام می‌گرفت .یک کف قیمت تعیین می‌شود و معمولا سقف قیمت قابل ارسال در سفارش ۱۰ درصد بالاتر است.
زمان ثبت سفارشیک ساعت مشخص برای عرضه وجود داشت، مثلا ساعت ۱۰یک بازه زمانی تعریف می‌شود، مثلا ساعت ۱۰ تا ۱۲
 تخصیص سهم سهمیه تعیین شده براساس اولویت زمانی سفارشات در صف، به خریداران تعلق می‌گرفت.سهام قابل عرضه در شرایط مختلف (همانطور که توضیح دادیم) بین شرکت کنندگان در عرضه تقسیم می‌شود.
اولویت ثبت سفارشسفارش هر شخصی که زودتر در سامانه قرار می‌گرفت شانس بیشتری برای دریافت عرضه داشت.اولویت ثبت سفارش مطرح نیست و در بازه زمانی مشخص شده، می‌توان سفارش را ارسال کرد.

بنابراین به طور کلی در روش بوک بیلدینگ، هیجان و استرس کمتر و همینطور تخصیص عادلانه‌تر سهام است.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

روش اطلاع از عرضه اولیه

معمولا ۴۸ ساعت قبل از عرضه اولیه، این موضوع در یک آگهی با جزییات زیر اعلام می‌شود:

۱- نام سهم قابل عرضه
۲- تاریخ روز عرضه
۳- تعداد سهام قابل عرضه
۴- مدیر عرضه
۵- متعهد و درصد میزان سقف تعهد خرید
۶- سهمیه خریدار حقیقی و حقوقی
۷- دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت)

در روز عرضه اولیه، اطلاعیه توسط ناظر بازار در سایت Tsetmc.com ارسال می‌شود. این اطلاعیه در پنل معاملات آنلاین آساتریدرآگاه نیز به اطلاع کاربران می‌رسد.

نکته: در صفحه اطلاع رسانی عرضه اولیه، می‌توانید با وارد کردن شماره موبایل‌تان از عرضه‌های اولیه پیش‌رو اطلاع یابید.

قبلا ویدئوی برای توضیح خرید عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ منتشر کرده‌ایم که می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.

تخصیص سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

ممکن است شرایط متفاوتی در عرضه‌های اولیه به وجود آید که در ادامه ۵ وضعیت آن شرح داده شده است.

وضعیت اول – در صورتی که حجم کل سفارشات، در سقف قیمت، از تعداد سهام قابل عرضه بیشتر باشد.

قیمت پایانی سهم همان سقف قیمت خواهد بود ولی نحوه تخصیص به کدها به اینصورت است که تعداد حداقلی را مشخص، و از اولین تا اخرین سفارش، عرضه انجام شده و دوباره از ابتدا تا انتها تکرار می‌شود تا میزان سهم مشخص به اتمام برسد.

مثال:
تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
حجم سفارشات ثبت شده در سقف: ۲۰ میلیون سهم
محدودیت هر کد: ۱۰۰۰ سهم (۲۰۰۰۰ کد)

نحوه تخصیص دادن:
با توجه به نظر ناظر، یک حداقل مشخص می‌گردد (به طور مثال ۲۰۰ سهم)
حال به این ۲۰۰۰۰ نفر از نفر اول تا نفر بیست‌هزارم، یکبار ۲۰۰ عدد سهم داده می‌شود، دوباره ۲۰۰ سهم دیگر و این دور آنقدر ادامه می‌یابد تا تعداد سهم عرضه شده به اتمام برسد.
پس در این مرحله به کسانی که سفارش خرید را پایین‌تر از سقف قیمت گذاشته‌اند هیچ سهامی نمی‌رسد.

وضعیت دوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده برابر با تعداد سهام قابل عرضه باشد.

در این شرایط براساس اولویت قیمتی از بالاترین تقاضا تا کف قیمتی عرضه می‌شود و قیمت پایانی به همان روش میانگین موزون قیمت تخصیص یافته در بازار عادی خواهد بود.

وضعیت سوم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در دامنه قیمت، بیشتر از تعداد قابل عرضه باشد.

در این شرایط ابتدا با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم‌ها از بالاترین قیمت به سمت پایین‌ترین قیمت عرضه می‌شود، سپس اگر در پایین‌ترین قیمت، حجم سفارشات بیش از تعداد سهام باقیمانده باشد دقیقا به روشی که در وضعیت اول (بالا) اشاره شد، با حداقلی مشخص سهام باقیمانده اختصاص می‌یابد.

مثال:
تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
حجم سفارشات ثبت شده: ۲۰ میلیون سهم
دامنه قیمتی فرضی: ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ ریال

نحوه تخصیص دادن:
اگر حجم سفارشات ارسال شده بین ۱۱۰۰ تا ۱۰۰۱ ریال برابر با ۵ میلیون سهم باشد ابتدا به این افراد با توجه به اولویت سفارشات براساس قیمت آنها، سهم تعلق می‌گیرد.
۵ میلیون سهم مانده برای کسانی که سفارش خود را در کف قیمت ارسال کرده‌اند (۱۰۰۰ ریال) بر اساس تعیین حداقل مانند وضعیت ۱ اختصاص می‌یابد.

وضعیت چهارم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده کمتر از تعداد کل سهام قابل عرضه باشد ولی به گونه‌ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سهام قابل عرضه معامله شود، در صورتی که ایفای تعهد خرید حداقل به میزان ۵۰ درصد کل تعهد و بیش از ۱۰ درصد کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود.

مثال:
تعداد سهام قابل عرضه: ۱۰ میلیون سهم
حجم سفارشات ثبت شده: ۶ میلیون سهم
تعهد سهامدار عمده: ۵۰ درصد = ۵ میلیون سهم

نحوه تخصیص دادن:
با توجه به اینکه حجم خریدار از تعداد سهام قابل عرضه کمتر است ۴ میلیون سهم باقیمانده را متعهد خرید باید خریداری نماید.
چون بیش از ۱۰% سهام قابل عرضه (یعنی بیش از ۱ میلیون سهم) را متعهد خریداری کرده است، قیمت عرضه معادل کف قیمت خواهد بود.

وضعیت پنجم – در صورتی که حجم کل سفارشات ثبت شده در عرضه اولیه به اندازه‌ای کم باشد که با اعمال تعهد خرید هم کل سهام قابل عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی‌شود. در اینصورت عرضه شکست خورده و باید با قیمت پایینتری مجددا اطلاعیه عرضه اعلام گردد.

نتیجه گیری

عرضه اولیه سهام یک فرصت مناسب برای بدست آوردن نقدینگی برای صاحبان شرکت‌هاست. همینطور به دلیل اینکه بیشتر عرضه‌های اولیه با سود همراه است، یک سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می‌آید. در روش قبلی عرضه اولیه در بورس تهران، مشکلاتی در ارسال سفارش، تخصیص سهام و کشف قیمت وجود داشت که در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ بخش زیادی از آن رفع شده است.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

71 پاسخ به “خرید سهام در عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ و تفاوت‌های آن با روش قبلی”

 1. agah29773 گفت:

  سلام . چرا در عرضه اولیه تبرک ابتدا از پایین ترین قیمت تخصیص داده شده ؟

  ۲
  • Agah2 گفت:

   با سلام و ادای احترام دوست گرامی
   در عرضه های اولیه به روش بوک بیلدینگ، زمانی که تقاضا برای نماد زیاد باشد ابتدا تخصیص به افرادی که در سقف قیمت سفارش گذاری نمودن تعلق می گیرد. در این عرضه به دلیل کم بودن تقاضا، تخصیص به افرادی که در کف قیمت هم سفارش گذاشتند، تعلق گرفت.

   ۱
 2. 2063495981 گفت:

  سلام
  ولی سود خیلی کمه ،یا اینکه این دفعه ضرر کردیم،،،،؟

  ۱
 3. AK8490 گفت:

  پورتفوی به زبان ساده به چه معنی است در قسمت سهامداران مینویسد شرکت فلان ۶۱m زیر قسمت سهم ۶۱m ب چه معناست

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   در ادبیات بورس حرف m به معنای میلیون و حرف b به معنای میلیارد است.
   پرتفو یا سبد دارایی به گروهی از دارایی های مالی گفته می شود که می تواند به صورت سهام، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و ... باشد.

   ۲
 4. AK8490 گفت:

  عرضه اولیه برای شرکتهایی است که اولین بار سهام خود را عرضه میکنند یا فرقی ندارد سهام دارند میخواهند دوباره قسمتی دیگر را عرضه کنند

  ۰
 5. AK9337 گفت:

  سلام؛از کجا میشه زودتر فهمید که کدام سهام داره عرضه اولیه میدهد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   شرکتها قبل از عرضه باید جلسه معارفه برگزار کنند . شما میتوانید با حضور در این جلسات از زمان تقریبی عرضه سهامشان مطلع شوید .

   ۱
 6. AL1040 گفت:

  با این مطلب، میشه راحت تفاوت انواع عرضه اولیه ها را متوجه شد، از کارگزاری آگاه ممنونم بابت این آموزش های مفید

  ۰
 7. AK8490 گفت:

  سلام به نظر شما اگر تیکه تیکه سهام خرید بایکجا خرید زدن فرق دارد راهنمایی کنید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   بله متفاوت است و در فنون معامله گری روشی به نام خرید و فروش پله ای وجود دارد که می تواند در صورت اشتباه در تصمیم گیری و تحمیل ضرر، بخشی از آنرا پوشش دهد. ولی توجه داشته باشید در این روش همانطور که در مواقع ضرر سهام، ضرر آن کاهش می یابد، زمانی هم که در موقعیت سود قرار بگیرد سود آن تعدیل می گردد.
   برای اطلاعات بیشتر به مطلب "خرید پله‌ای در بورس چیست؟" مراجعه کنید.

   ۰
 8. AK8490 گفت:

  سلام اگر من امروز ۴۰۰ سهام از یک نما درا خرید کنم وفردا ۵۰۰تای دیگر از همین نماد بخرم در قسمت دارایی من در اسا ۹۰۰تا نشان میدهد یا جدا جدا نشان داده میشود وایا یکجا می توان ان را فروخت

  ۰
 9. AK8527 گفت:

  سلام میشه در مورد افزایش سرمایه راهنمایی کند

  ۰
 10. AK8490 گفت:

  سلام میشه لطف کنید در مورد بسته ۲۰۰۰۰۰۰۰ریالی که باید ۳۷۰۰۰۰ریال بدهیم توضیح بدهید و چطور برگردانده شود

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در خصوص کلیه بسته های اعتباری:
   ۱- چنانچه از دو روز کاری قبل از تاریخ تسویه، ریال در حساب معاملاتی شما وجود داشته باشد یا کل مبلغ اعتبار شما آزاد باشد، به صورت خودکار مبلغ اعتبار در حساب شما بلوکه خواهد شد.
   ۲- اگر وجه نقد در حساب خود ندارید، لازم است حداقل ۲ روز کاری پیش از تسویه بسته اعتباری خود، بخشی از دارایی خود را بفروشید به نحوی که معادل اعتبار دریافتی باشد.
   ۳- اگر وجه در حساب معاملاتی شما وجود ندارد یا سهام خود را دو روز کاری پیش از زمان تسویه نفروخته اید، در روز تسویه بسته اعتباری، می توانید کل مبلغ اعتبار را واریز نمایید. دقت کنید که اگر تاریخ تسویه شما مصادف با روزهای تعطیل (پنجشنبه، جمعه یا تعطیل های رسمی دیگر) است، نباید تسویه خود را به روز کاری بعد موکول کنید. تسویه نقدی اعتبار در تمام روزها از طریق پرداخت شتابی در سامانه معاملاتی امکان پذیر است.
   شایان ذکر است اگر فروش خود را در زمانی انجام دهید که کمتر از دو روز کاری تا تاریخ تسویه فرصت باشد، برای شما تخلف اعتباری ثبت خواهد شد مگر اینکه تا تاریخ تسویه، اعتبار را نقداً (از طریق واریز وجه به حساب معاملاتی) تسویه نمایید.

   ۱
 11. AP1535 گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاع جامع و کامل شما
  بسیار برای من مفید بود

  ۲
 12. AE4607 گفت:

  سلام امروز ۸/۲۶ عرضه اولیه کگهر هست هر کار میکنم نمیتونم با پرداخت شتابی موجودی حسابم رو افزایش بدم

  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورتی که همچنان این مشکل وجود دارد از خطایی که دریافت می‌کنید عکس بگیرید و به پشتیبانی تلگرام آگاه با آدرس
   agah_help@
   ارسال بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 13. AP7006 گفت:

  از کارگزاری آگاه ممنونم بابت این آموزش های خوب و جامع

  ۰
 14. AQ5213 گفت:

  سلام.
  در عرضه اولیه چنانچه تقاضا بیشتر از کل عرضه باشه و اگر همه قیمت را در سقف اما با حجم های متفاوت قرار داده باشند، در زمان تخصیص به همه به یک میزان مساوی تقسیم میشودو به کسی که نصف حجم سهمیه را قرار داده باشه تعدادی برابر نصف میرسه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه در عرضه اولیه حجم تقاضا از حجم عرضه بیشتر است، شرکت بورس طبق فرمولی (فرمول را اعلام نکرده) حداکثر حجمی که میتواند به هر کد تخصیص دهد را تعیین میکند که ممکن است از حداکثر حجم قابل تخصیص، پیش از شروع عرضه کمتر باشد.
   بر اساس این موضوع شرکت بورس،به تمام افرادی که آن میزان حجم یا بیشتر را درخواست کرده‌اند، سهم می دهد.

   ۰
 15. AS6103 گفت:

  سلام
  قسمت اطلاع دادن عرضه اولیه رو برداشتین از خدمات؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   درصورتی که قرار باشد عرضه اولیه ای صورت پذیرد از یک روز قبل برای افرادی که اطلاعات خود را در مطلب "اطلاع رسانی عرضه اولیه" ثبت کرده باشند پیامک اطلاعرسانی ارسال می شود.
   باتشکر

   ۱
 16. AR7968 گفت:

  سلام بهترین زمان فروش سهام عرضه اولیه که خریده ایم چه موقع است چقدر باید عرضه اولیه را نگهداریم

  ۰
 17. AV1549 گفت:

  سلام.بهای عرضه اولیه از باشگاه باید پرداخت یا از موجودی آساتریدر هم می شود پرداخت.تشکر

  ۰
 18. AV1549 گفت:

  سلام .من هرروز به باشگاه آگاه سر می زنم ولی رنگ عرضه اولیه به صورت زرد رنگ می باشد آیا وقت مشخصی برای خرید آن وجود دارد.تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما بخش درخواست عرضه اولیه در سایت باشگاه است، به دلیل اینکه عرضه‌های اولیه به صورت بوک بیلدینگ صورت می‌پذیرد لذا بخش "دریافت عرضه اولیه تضمینی در بآشگاه کارگزاری آگاه" درحال حاضر در باشگاه غیر فعال است.

   ۰
 19. AU0902 گفت:

  در روش بوک بیلدینگ متعهد خرید وجود دارد و در صورتی که حجم سفارشات به میزان عرضه نباشد، معمولا متعد خرید براساس شرایط، باقیمانده سهام را خریداری می‌کند.

  ۰
 20. AV2157 گفت:

  واقعا آموزشهای شما عالی و به روزه هرچقدر تشکر کنیم کمه

  ۳
 21. AW3964 گفت:

  عرضه های اولیه تقریبا با ریسک خیلی پایین یا بدون رسی هستن . ولی در چند ماه اخیر به‌علت تعداد زیاد شرکت کننده ها مبلغ خیلی ناچیزی به هر نفر می رسه

  ۰
 22. AV1143 گفت:

  واقعا آموزشهای شما عالی و کامله

  ۰
 23. AU0902 گفت:

  با سلام و خسته نباشی
  از کارگزاری آگاه وهمه کسانی که تلاش میکنن که با این آموزش های خوب و جامع اعضا به اطلاعات شون افزوده شود ودر نهایت به سود برسن !!!!!

  ۰
 24. AU0902 گفت:

  با سلام
  عرضه اولیه سهام یک فرصت مناسب برای بدست آوردن نقدینگی برای صاحبان شرکت‌هاست.

  ۰
 25. محمد گفت:

  با سلام
  عرضه اولیه فقط برای شرکتهاست یا برای شخص هم هست.یعنی اشخاص حقیقی هم میتونن سفارش بدن

  ۰
 26. بهروز گفت:

  با سلام و خسته نباشید . در روش خرید عرضه اولیه به روش آف لاین آیا لازم است به کار گزاری مراجعه نماییم یا فقط سفارش درخواست خرید در پنل مشتریان آگاه نماییم؟

  ۰
 27. BB2281 گفت:

  من امروز روز ۲۰-۰۴-۹۸ ساعت ۱۵:۳۶ عرضه اولیه نوری را روز پنجشنبه در خواست دادم اگر شنبه اکی شده بود یعنی اوکی هست

  ۱
 28. AE9661 گفت:

  باسلام
  آیا امکان اینکه درعرضه اولیه مقداری ازسقف مجازخرید را ازیک کارگزاری ومقدارباقیمانده راازکارگزاری دیگری تهیه کردوجوددارد؟

  ۰
 29. BB3428 گفت:

  ایا در هنگام خرید عرضه اولیه اگر مقدار خرید خیلی کمتر از مقدار کل باشد و مقدار تقاضا در کل برای عرضه اولیه دو برابر باشد ،عرضه اولیه برای درخواست کننده به چه صورت ارائه خواهد شد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   میزان تخصیصی تعداد سهام در عرضه اولیه توسط سازمان بورس محاسبه می شود و از تقسیم تعداد کل سهام قابل عرضه به حجم کلیه سفارشات به دست می آید.

   ۰
 30. BC6519 گفت:

  سلام ..برخی از نمادها بدلیل افشای اطلاعات محرمانه بسته و متوقف می شود تکلیف سهامداران آن نماد چه می شود! ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   مشتری گرامی زمانی که نمادی متوقف - ممنوع میشود، باید تا زمان بازگشایی مجدد آن و امکان انجام معامله روی آن نماد، صبوری بفرمایید.

   ۰
 31. سلمان گفت:

  با سلام
  موقع خرید آفلاین پول کسر نمیشود یعنی چی ؟ سفارش پذیرفته نشده ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   در صورت رعایت درست شرایط عرضه و قیمت و حجم ، مبلغ مورد نظر در حساب شما بلوکه شده و پس از انجام سفارش از حساب کسر می شود.

   ۰
 32. سلمان گفت:

  سلام
  احتراما" با تشکر از زحمات کارگزاری آگاه ما همیشه پیام های زیادی از ناظر می بینیم که اغلب برای ما فایده ای هم ندارد اما هیچ وقت پیامی از کارگزار نمی بینیم که در مواقع عرضه اولیه خیلی نیازمندیم به آنها

  ۰
 33. گیتی طاهری گفت:

  باسلام وادب...لطفا نحوه ثبت نام در بورس را بفرمایید..ودریافت کد بورسی به چه شکل میباشد؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت کد بورسی لازم است در سامانه آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com ثبت نام نمایید. سپس نحوه احرازهویت خود را انتخاب کنید. در همین سایت امکان ثبت سجام هم وجود دارد. برای احراز هویت دو روش وجود دارد: مراجعه به دفاتر پیشخوان و شعب منتخب کارگزاری پس از تکمیل مراحل احراز هویت دسترسی انجام معامله برای شما فعال می شود.

   ۰
 34. هما گفت:

  سلام.ببخشید عرضه اولیه به روش اف لاین بازه زمانی مهم نیست روزانه یا هفتگی؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   در هر زمانی شما می توانید سفارش عرضه اولیه افلاین ثبت کنید و در روز عرضه اولیه سفارش شما ثبت می شود.

   ۰
 35. milad گفت:

  با سلام
  من در کار گذاری آگاه عضو هستم . چند ماه پیش بود سهم داوه را خریدم و بعد از چند روز که فروختم ولی در قسمت (سبد سهام) ۱۵۰۰۰۰۰ ریال پولم باقی مانده و نمیتونم بفروشم یعنی هر چه سعی میکنم نمیشه فروخت. الان چند ماهه همین طور داره سود میده ولی نمیتونم بفروشم . ممنون میشم راهنماییم کنید

  ۰
 36. روح الله گفت:

  سلام.وقتی یه عرضه اولیه میاد روزهای بعد که میخوام خرید کنم با اینکه سقف قیمت سفارش میزارم چرا همش تو صف میمونم نوبتم نمیشه ایا الویت با کسانی هست که حجم بیشتری سفارش میزارن یعنی کسی که حجم بیشتری سفارش بده هر لحظه بیاد سفارش اون جلوتر از من که حجم کمی سفارش گذاشتم انجام میشه؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   امکان سفارش گذاری موفق فردای روز عرضه تقریبا" امکان پذیر نیست. برای خرید موفق عرضه اولیه فردای روز عرضه معطوف به مولفه های مختلف نظیر سرعت اینترنت، دستگاه مورد استفاده برای ثبت سفارش و ... می باشد.

   ۲
 37. pari 230 گفت:

  با تشکر از آگاه
  مطلب جالبی بود

  ۱
 38. مازیار گفت:

  ممنون از مطالبتان.
  آیا خرید عرضه اولیه همیشه سودآور است؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   یکی از موضوعات مورد بحث در بازار بورس که برای سرمایه‌گذاران فعال در بورس اهمیت بسزایی دارد، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها است. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰ درصد از عرضه اولیه‌هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده‌اند و این‌گونه می‌توان عنوان کرد که عرضه‌های اولیه حکم طلا را دارند. عرضه اولیه برای فعالین بازار همیشه از جذابیت برخوردار بوده و معامله‌ای کم ریسک برای اولین سرمایه‌گذاری در بورس محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب عرضه اولیه چیست ؟ (تمام نکات لازم برای خرید) مراجعه بفرمائید.

   ۱
 39. امير گفت:

  سلام.
  با توجه به اينکه به هر شخص تعداد کمتري از مقدار سفارشي که ثبت کرده در عرض اوليه.(حداکثر تعدادي که براي عرضه ارائه شده) تعلق مي گيرد.
  اگر به عنوان مثال شرکتي تعداد ۱۰۰۰۰ سهم براي هر شخص عرضه کرده و قرار بر اينکه نهايتا به هر نفر ۵۰۰۰ سهم برسه!
  اگر شخصي به تعداد کمتر از ۱۰۰۰۰ عدد عرضه شده همون سهم رابه بالاترين قيمت خريداري کند(مثلا ۶۰۰۰ سهم).آيا همه ۵۰۰۰ سهم به ايشونم تعلق ميگيره يا کمتر؟؟

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: