نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

 • ۱۵ آبان ۱۴۰۲
 • ۲ اسفند ۱۳۹۹
 • ۱۸ نظر
 • ۳۵۹۰ مشاهده
نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

از ابتدای سال ۹۹ و با مطرح شدن بحث آزادسازی سهام عدالت امکان معامله و خرید و فروش فراهم شد و افراد ‌توانستند برای مدیریت سهام خود تصمیم‌گیری کنند. در این میان شرایطی فراهم شد تا سهامدارانی که تا کنون برای فروش هیچ بخشی از سهام عدالت خود اقدام نکرده‌اند، با توثیق سهام خود در بانک، بتوانند کارت اعتباری سهام عدالت دریافت کنند. در ادامه توضیحات کامل را در این زمینه ارائه خواهیم داد.

مراحل دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

طرح کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت با تصمیم شورای عالی بورس و بانک مرکزی، پس از ماه‌ها فراز و نشیب اخیرا در دستور کار قرار گرفته است و مشمولان آن می‌توانند از طریق این کارت تا سقف ۶۰ درصد ارزش دارای سهام عدالت خود تسهیلات دریافت کنند. هدف از ارائه این تسهیلات با توجه به شرایط بورس، ایجاد انگیزه نگهداری این سهام و کاهش فشار فروش در بازار است.

برای دریافت این تسهیلات که در قالب یک کارت اعتباری به متقاضی پرداخت خواهد شد، در ابتدا باید احراز هویت افراد توسط سامانه سجام انجام شود که این فرآیند به صورت حضوری و غیر حضوری قابل انجام است.

پس از آن با ورود به اپلیکیشن ایوا (سامانه مخصوص بانک ملی) و ثبت اطلاعات خود، مراحل لازم برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت را سپری می‌کنید که این مراحل به شرح زیر است:

 • وارد کردن کد ملی
 • وارد کردن کد امنیتی
 • قبول شرایط اولیه و ابطال تمبر
 • ثبت کد پیامک‌شده به کاربر (این کد به شماره همراه اعلام‌شده در سامانه سهام عدالت ارسال می‌شود).
 • تایید اطلاعات کاربر
 • تایید دو قرارداد مربوطه (درخواست توثیق سهام عدالت و سفارش فروش/ قرارداد مرابحه صدور نشان اعتباری نشان)
 • وارد کردن کد امنیتی

برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، لازم است به این موارد توجه کنید:

کاربر باید در ابتدا امضا دیجیتال (در منوی گواهی امضاء) خود را تعریف کند.

 • این سرویس مربوط به کاربرانی است که سهام عدالت دارند و حساب آن‌ها در بانک ملی ایران است. در این حالت، کاربر سهام عدالت خود را وثیقه قرار می‌دهد و به کمک آن می‌تواند با توجه به ارزش روز سهام، مبلغی وام به صورت کارت اعتباری دریافت کند.
 • کارت اعتباری دریافتی در فروشگاه‌های وین مارکت، افق کوروش و رفاه قابل مصرف است.
 • برای استفاده از این سرویس باید اطلاعات هویتی صاحب کارت (حساب) بانک مبدا با مالک سیم کارت یکسان باشد.
 • در منوی گزارشات کاربر می‌تواند گردش کارت اعتباری مختص این وام را مشاهده کند.

پس از تکمیل فرآیند ثبت اطلاعات در این سامانه، کارت اعتباری دیجیتالی ظرف مدت دو تا سه روز صادر می‌شود و پس از آن دارندگان کارت می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های نامبرده با اسکن بارکد فروشگاه و تعیین مبلغ با کارت اعتباری، خرید خود را انجام دهند.

زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات سهام ‌عدالت نیز سه سال است و در صورتی که متقاضیان طی یک ماه، اقساط تسهیلات دریافت شده را بازپرداخت کنند، سود به آن تعلق نخواهد گرفت. در صورت عدم‌ بازگشت پول پس از گذشت یک ماه، بازپرداخت تسهیلات سه ساله در نظر گرفته می‌شود و کارمزد آن متفاوت است.

نکته: سهامدارانی که وام ۱۰میلیون تومانی دریافت می‌کنند ۳۶۲ هزار تومان و کسانی که وام ۵ میلیون تومانی می‌گیرند باید ۱۸۱ هزار تومان بابت قسط پرداخت ‌کنند.

18 پاسخ به “نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت”

 1. Mosti گفت:

  اشتباهی بزرگ. از سهام خود مردم به اونها وام داده میشه. اونم نه بصورت نقد بلکه بصورت کارتهای اعتباری برای خرید کالای ایرانی..
  خب اگه کسی اومده وام بگیره یا سهم بفروشه پولشو بیشتر احتیاج داره تا کالای بدرد نخوری که تو خونه همه هست

  ۱۱
 2. مهدی گفت:

  این روش، روش مناسبی برای ازاد سازی سهام عدالت نیست و دولت باید روشی جدید جایگزین کند

  ۳
 3. حمیدرضا ایرانی گفت:

  ای کاش این سهام عدالت رو مطرح نمیکردند امسال یا حداقل برنامه بهتری براش داشتن کمر سهامداران خرد و جدید رو شکستن

  ۳
 4. بهرام گفت:

  راهی که دولت پیش رو گرفت در خصوص سهام عدالت لطمه بزرگی به سیستم اقتصادی کشور وارد کرد اگه همین انرژی رو صرف افزایش ارزش پول ملی و بازار ارز میکرد به مراتب الان درگیر تورم چهل درصدی بعضاً شصت درصدی نمیشدیم که با دامن زدن به هیجانات قطب اقتصادی کشور همه رو به این وا داشت که روز به روز ریال بی ارزشتر میشود و بهترین راه حل تبدیل ریال است

  ۱۳
 5. غلام رضا خسروی گفت:

  سهام عدالت باید در اختیار سهامدارانش قرار گیرد - صندوق های سرمایه گذاری استانی راه اشتباهی است که هر چه جلوتر برود آثار زیانبار آن بیشتر می شود – تمامی دارندگان سهام عدالت باید بورسی بشن و مدیریت سهام خودشون را به مرور زمان(۱۰% و ۲۵% و ۴۰% و ۶۰%) در دست بگیرن

  ۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: