چگونه در بورس طلا بخریم؟(راهنمای جامع)

 • ۱۲ اسفند ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۸۷ نظر
 • ۵۵۱۸۸ مشاهده
چگونه در بورس طلا بخریم؟

هنگامی‌که احتمال وقوع یک فاجعه اقتصادی وجود دارد، دلیل اصلی سرمایه‌گذاری افراد در طلا حفاظت از سرمایه خود است. با توجه به تحقیقات انجام‌شده، خرید طلا بهترین روش برای حفظ سرمایه در مقابل سقوط بازارهای مختلف ازجمله بورس محسوب می‌شود. به همین علت، اگر پیش‌بینی‌ها و نشانه‌ها به شرایط بد بورس در آینده اشاره دارد، می‌توان مطمئن بود که بهترین سرمایه‌گذاری طلا است.

در این مقاله قصد داریم به روش‌های خرید طلا در بورس کالا بپردازیم.

باور رایج اشتباهی که در میان مردم وجود دارد، این است که برای خرید طلا حتماً باید به‌صورت حضوری به صرافی‌ها یا طلافروش‌ها مراجعه کرد. قطعاً هم خرید و هم نگهداری طلا به این صورت ریسک‌های اجتناب‌ناپذیری دارد؛ درصورتی‌که با معامله طلا در بورس کالا ریسک‌های خرید و نگهداری طلا به حداقل می‌رسد.

به سه روش زیر می توان در بورس طلا خرید:

۱- گواهی سپرده سکه طلا
۲- صندوق های کالایی با پشتوانه طلا
۳- شمش طلا از بازار فیزیکی

معاملات گواهی سپرده سکه

در مقالات قبلی در مورد معاملات گواهی سپرده کالایی توضیحات کافی داده شده است؛ اما در این مقاله به‌صورت اختصاصی‌تر به معاملات گواهی سپرده سکه می‌پردازیم.

گواهی سپرده سکه (به‌اصطلاح قبض انبار) اوراقی است که خریدار آن هم می‌تواند بعد از خرید، سکه خود را از خزانه بانک مربوطه تحویل بگیرد و هم می‌تواند این اوراق را به‌صورت سهام نگه دارد و با افزایش قیمت آن نماد، گواهی سپرده سکه خود را بفروشد. هر نماد گواهی سپرده سکه یک تاریخ سررسید دارد. خریدار هم می‌تواند بعد از خرید سکه، آن را تحویل بگیرد و هم می‌تواند این اوراق را تا سررسید نگهداری کند. درصورتی‌که سررسید نماد سکه تمام شده باشد و دارنده این اوراق، گواهی سپرده سکه خود را نفروخته باشد، طبق قانون گواهی سپرده کالایی باید سکه های خود را تحویل بگیرد؛ اما معمولاً برای گواهی سپرده سکه نماد جدیدی تعریف می‌شود و این نماد به نماد بعدی با سررسید جدید انتقال می‌یابد.

نمادهای گواهی سپرده سکه که در حال حاضر معامله می‌شوند به شرح زیر است:

۱- سكه۰۰۱۲پ۰۱ سكه تمام بهار تحویل ۱روزه رفاه
۲- سكه۹۹۱۲پ۰۴ سكه تمام بهار تحویل۱روزه صادرات
۳- سكه۹۸۱۲-۰۳ سكه تمام بهار تحویل۱روزه سامان
۴- سكه۰۰۱۱پ۰۲ سكه تمام بهار تحویل ۱روزه ملت

با توجه به موارد بالا، ۴ رقم سمت راست به معنای تاریخ سررسید گواهی سپرده سکه، پ به معنای پیوسته بودن این معاملات و دو رقم سمت راست کد خزانه (انبار) پذیرش‌شده است.

برای مثال نماد سكه۰۰۱۱پ۰۲ به معنای سکه یک‌روزه بانک ملت که معاملات آن به‌صورت پیوسته انجام می‌شود و تاریخ سررسید آن برای برج ۱۱ (بهمن‌ماه) سال ۱۴۰۰ است. ذکر این نکته ضروری است که بازار گواهی سپرده کالایی به دلیل ماهیت کم ریسک بودن آن و اینکه این بازار ابزار مناسبی برای دودسته از خریداران است (سرمایه‌گذاران و استفاده‌کنندگان نهایی از این کالا) این بازار رشد خوبی را تاکنون تجربه کرده است.

شمش طلا نیز در حال ورود به بازار گواهی سپرده کالایی است که می‌تواند اتفاق مهمی برای این بازار باشد.

نکته: در جهت یکسان‌سازی قیمت نمادهای هر گروه کالایی گواهی سپرده، بورس کالا تصمیم گرفت در هرماه یک نماد هر گروه کالایی گواهی سپرده را به‌عنوان نقد شونده ترین نماد تعیین کند و معاملات در ماه بعد بر اساس قیمت پایانی آن نماد نقد شونده تعیین شود.

ساعت معامله گواهی سپرده سکه: گواهی سپرده سکه طلا از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۵:۳۰ معامله می‌شود.
حداقل خرید: برای خرید گواهی سپرده سکه لازم است که خریداران حداقل یک سکه یا ۱۰ سهم گواهی سپرده سکه را خرید کنند.
کد معاملاتی موردنیاز برای خرید: جهت خرید گواهی سپرده سکه، داشتن کد بورس سهام کافی است.
نوسانات قیمتی: نوسانات قیمتی بین بازه -۵ و +۵ است.

صندوق کالایی با پشتوانه طلا

صندوق طلا نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس است که بر روی گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق با پشتوانه طلا امکان پیروی از بازده قیمت سکه طلا را فراهم می‌آورد و واحدهای سرمایه گذاری آن در بورس کالای ایران قابل معامله است. فعالیت اصلی این صندوق های سرمایه گذاری در گواهی سپرده سکه طلا است که به‌عنوان دارایی اصلی صندوق در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین عملکرد صندوق، به عملکرد سکه طلا بستگی دارد. هرچند بخش عمده منابع صندوق صرف خرید گواهی سپرده سکه طلا می‌شود، ولی بخشی از منابع صندوق طلا در بازار مشتقه سکه طلای بورس کالا ازجمله قراردادهای اختیار معامله سکه طلا نیز سرمایه گذاری خواهد شد. شایان‌ذکر است که واحدهای این صندوق‌های سرمایه‌گذاری دامنه نوسان ندارند. سرمایه گذاری در این صندوق های سرمایه گذاری به‌نوبه خود دارای ریسک پایین‌تری نسبت به سکه طلا بوده و با حداقل ۱۰۰۰۰۰ تومان می‌توان در آن‌ها سرمایه گذاری کرد. جهت خرید صندوق کالایی، مشتریان باید اقدام به گرفتن کد سهامداری کنند.

ترکیب دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا
گواهی سپرده سکه طلاحداقل ۷۰% از کل دارایی صندوق
اوراق مشتقه سکهحداکثر ۲۰% از کل دارایی صندوق
اوراق با درآمد ثابت گواهی سپرده و سپرده‌گذاری در بانکحداکثر ۱۰% از کل دارایی صندوق

 

شمش طلا در بازار فیزیکی بورس کالا

شمش طلا در بورس کالا

یکی دیگر از روش‌های خرید طلا در بورس خرید شمش طلا در بازار فیزیکی بورس کالا است. در مقاله “بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟” به بازار فیزیکی و سازوکار و نحوه معامله در آن و نحوه ورود به آن برای عرضه‌کنندگان و خریداران اشاره شد. طلا در بازار فیزیکی بورس کالا زیرمجموعه بازار صنعتی به‌حساب می‌آید. همچنین شمش طلا در بازار فیزیکی در تالار طلا مورد معامله قرار می‌گیرد.

تالار طلا

یکی از تالارهای بازار فیزیکی، تالار طلا است. شمش طلا زیرمجموعه بازار صنعتی بوده و تالار معامله این کالا مجزا است. برای خرید طلا در بورس کالا می‌بایست حداقل ۱ کیلوگرم و حداکثر ۵ کیلوگرم شمش خریداری نمایید. تمام اشخاصی که کد بورس کالا دارند، قادر به خرید شمش طلا در بازار فیزیکی بورس کالا هستند و هیچ‌گونه محدودیت و مجوز خاصی برای انجام این معاملات نیاز نیست.

برای خرید شمش طلا باید موارد زیر را طی کنیم:

۱- گرفتن کد بورس کالا: برای گرفتن کد بورس کالا ابتدا باید فرم‌های مربوط به اخذ کد بورس کالا را در یکی از کارگزاری‌های فعال در این حوزه تکمیل نمایید.

۲- درخواست خرید به کارگزار خود: به‌منظور خرید شمش طلا، در روز معامله لازم است با کارگزار خود (معامله‌گر) تماس گرفته و درخواست خرید خود ثبت نمایید. سپس کارگزار درخواست خرید شما را برای خریدار ارسال می‌کند.

۳- واریز ۱۰ درصد ارزش معامله به حساب وکالتی: تا پیش از ساعت ۱۲، خریدار می‌بایست ۱۰ درصد از ارزش معامله را به حساب وکالتی خود واریز کند تا کارگزار بتواند درخواست او را اصطلاحاً بلوک کند و به تالار ارسال نماید.

۴- خرید: خرید طلا در تالار طلا سازوکار مخصوص به خود را دارد. ازآنجا که عرضه‌کننده معمولاً قیمت را از قیمت بازار بالاتر اعلام می‌کند برای کشف قیمت طلا در روز معامله، پیش از شروع تالار، مذاکره‌ای بین خریدار و عرضه‌کننده برای قیمت طلا از طریق کارگزاران دو طرف صورت می‌گیرد. موضوع این مذاکره برای کشف قیمت طلا بوده که با توجه به اعلام هر روز قیمت طلا از طریق سایت tgju.org مبنای قیمت‌گذاری در تالار قرار می‌گیرد. از قیمت اعلامی این سایت ۹ درصد ارزش‌افزوده کسر خواهد شد و طرفین بر روی قیمت اعلامی سایت منهای ۹ درصد ارزش‌افزوده به توافق می‌رسند. به‌این‌ترتیب عرضه‌کننده در تالار نرخ خود را کاهش می‌دهد. بعد از خرید ۱۰ درصد واریزشده قبل از شروع تالار از حساب مشتری برداشته شده و به حساب کارگزار واریز می‌گردد. کارگزار طی اعلامیه خرید به مشتری ۹۰ درصد باقی‌مانده را اعلام می‌کند که مشتری سه روز کاری فرصت تسویه دارد. بعد از تسویه و ارسال ثبت به عرضه‌کننده که از طریق کارگزاران انجام می‌شود، حواله دریافت طلا برای خریدار ارسال می‌شود.

نکات:

۱- حساب وکالتی: برای خرید از بازار فیزیکی بورس کالا نیاز به معرفی یک حساب از طرف مشتری به کارگزار است که به حساب کارگزار لینک شود. این حساب برای واریز ۱۰ درصد پیش‌پرداخت مشتری جهت خرید در بازار فیزیکی استفاده می‌گردد.

۲- تمام مراحل کار از زمان کدگیری و بلوک کردن حساب مشتری و ارسال به تالار و خرید و مذاکره و همچنین ارسال ثبت برای عرضه کننده و گرفتن حواله از طریق کارگزار انجام می‌گیرد.

۳- به دلیل اعلام قیمت هر روزه طلا و تغییر دائم آن لازم است که برای خرید طلا قبل از خرید، مذاکره‌ای بین خریدار و فروشنده صورت گیرد تا به یک قیمت واحد برای معامله برسند.

۴- ساعت معامله: تالار طلا هر روزی که عرضه صورت گیرد، از ساعت ۱۲:۳۰ شروع می‌شود.

۵- حداقل و حداکثر خرید: حداقل خرید شمش طلا یک کیلوگرم و حداکثر آن ۵ کیلوگرم است.

۶- فروشندگان طلا: سه عرضه‌کننده (فروشنده) شمش طلا را در این بازار عرضه می‌کنند:

تهیه و تولید مواد معدنی ایران
زر معدن اختران
گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران

 

در کل می‌توان گفت سرمایه‌گذاری بر روی طلا، یکی از راه‌های مطمئن و کم ریسک بوده که مخاطبان خاص خود را دارد. تحلیل گران پیشنهاد می‌کنند پرتفویی از مجموعه دارایی‌ها مانند سهام، ارز و طلا در کنار هم تشکیل بدهید. در این حالت می‌توانید با بررسی روند تغییر قیمت طلا در طول زمان، زمان بهینه را برای ورود به بازار شناسایی کرده و سود خود را حداکثر کنید.

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص معاملات طلا در بورس کالا می‌توانید با شماره ۸۲۱۵۴۶۴۱ تماس بگیرید.

در ادامه به برخی سؤالات متداول در حوزه خرید و فروش طلا خواهیم پرداخت:

۱- چگونه می‌توانیم در بورس کالا به خرید و فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری پشتوانه طلا و یا گواهی سکه طلا بپردازم؟

برای این منظور کافی است از کارگزاری مدنظر خود کد بورسی سهامداری دریافت نمایید. با استفاده از این کد بورسی می‌توانید به معامله سهام در بورس اوراق بهادار و همچنین به معامله واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر پشتوانه طلا و گواهی سکه طلا بپردازید.

۲- در چه روزها و ساعاتی امکان معامله معاملات صندوق طلا و سکه طلا فراهم است؟

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۵:۳۰ به‌غیراز ایام تعطیل. ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۳:۰۰ مرحله پیش گشایش است و در ساعت ۱۳:۰۰ کشف قیمت انجام می‌شود. حراج پیوسته (معاملات عادی) از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۵:۳۰ برقرار است.

۳- با چه مبلغی می‌توان به خرید طلا در بورس پرداخت؟

برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان کفایت می‌کند؛ اما اگر قصد خرید گواهی سکه طلا را دارید باید حداقل هزینه ۱ سکه را بپردازید.

۴- سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا را توصیه می‌کنید یا گواهی سکه طلا؟

تقریباً هر دو روش سرمایه‌گذاری ازلحاظ میزان بازدهی با یکدیگر همبستگی زیادی دارند اما در بازارهای شدیداً صعودی با توجه به اینکه واحدهای صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا دامنه نوسان ندارند، سود بیشتری را می‌توانند عاید سرمایه گذاران خود کنند. از طرفی گواهی سکه طلا با توجه به اینکه دامنه نوسان دارد، در بازارهای شدیداً نزولی ریزش قیمتی کمتری را تجربه می‌کند. نکته دیگری نیز که وجود دارد، این است که برای سرمایه‌گذاری در صندوق های با پشتوانه طلا مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نیز کفایت می‌کند اما برای خرید گواهی سکه طلا باید حداقل هزینه یک سکه را بپردازید.

۵- در چه روزها و ساعاتی امکان معامله معاملات شمش طلا در بورس کالا فراهم است؟

روز عرضه شمش طلا در بازار فیزیکی بورس کالا مشخص نیست؛ اما هر روز ساعت ۱۶ می‌توان عرضه های بورس کالا را چک کرد که بتوان متوجه شد برای روز بعد شمش طلا عرضه شده است یا نه. تالار طلا در صورت عرضه، ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه شروع می‌شود.

سخن آخر

سرمایه گذاری در طلا یکی از راه‌های مطمئن برای سرمایه گذاری و پس انداز است. یکی دیگر از راه‌های سرمایه گذاری می‌توان به سرمایه گذاری در سهام اشاره کرد که با توجه به پر ریسک بودن شرایط هر کشور می‌توان به این نتیجه رسید که مناسب‌ترین روش سرمایه‌گذاری کدام است. پوشش ریسک نرخ ارز و بهره بردن از تغییرات قیمت طلای جهانی یکی دیگر از مزیتهای خرید طلا است که بورس کالا با طراحی ابزارهای و بازارهای مختلف این راه را برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر کرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها و همچنین زمان برگزاری دوره‌های رایگان و معاملات گواهی سپرده کالایی (سکه،زعفران، پسته و زیره) عضو کانال گواهی سپرده کالایی آگاه شوید.

t.me/CertificateofDeposit

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

87 پاسخ به “چگونه در بورس طلا بخریم؟(راهنمای جامع)”

 1. Ah گفت:

  سعی کنید سهم داری کنید نه سهم بازی.!

  ۳۶
 2. معین گفت:

  خرید طلا از بورس و سرمایه گذاری بورسی طلا خطر سرقت طلا از منزل را صفر می کند

  ۳۶
 3. عیسی گفت:

  با سلام نمودار طلا به علت ارزش ذاتی همیشه رو به صعود است .اما نگهداری طلا در خانه بسیار اشتباه و به همین علت باید سهمهای طلایی خرید.با تشکر از شما

  ۱۵
 4. جلال گفت:

  سلام بهترین راه خرید سهم‌های ارزان هست زیرا جا برای بزرگ شدن دارند

  ۱۲
 5. هادی منفردی گفت:

  این خیلی خوبه برای کسایی که مایل به خرید طلا هستن

  ۸
 6. احمد گفت:

  سلام. بهترین راه برای اینکه معاملات مستقیم و با واسطه و خطرات احتمالی را کم بکنه خرید طلا از بورس هستش

  ۷
 7. رضا گفت:

  طلای بورس خرید و فروش آسان بدون اجرت

  ۱۰
 8. سید جعفر میرلوی موسوی گفت:

  بهترین راه خرید طلا از بورس سرمایه گذاری کلان میباشد

  ۴
 9. جمال ابراهیمی گفت:

  سلام بهترین راه خرید سهم‌های ارزان قیمت هست و فروش در ابتدایی ترین سود

  ۷
 10. مهدی رعنای رؤف گفت:

  به نظرم بشر با بورس ،خطرات گوناگون برای سرمایه های مختلف خود مثل پول نقد وطلا را به صفر رسونده
  و در واقع بورس یک خاطر آسوده و مطمئن از دارئیهای ما را برای نسل ما به ارمغان آروده .
  در بورس امنیت اصل سرمایه بیشتر تضمین داره هر چند ریسک هم دارد.

  ۶
 11. رزاق فانی گفت:

  درسته واقعآ.سرمایه گذاری دربورس کالا بر روی طلا یکی ازراههای مطمئن برای سرمایه گذاری وپس اندازه. تشکر از دست اندرکاران آگاه

  ۹
 12. مهدی گفت:

  طلا همیشه سوده حتی اگه برهه ای کوچک نزول داشته باشد.

  ۹
 13. محمد گفت:

  سرمایه گذاری در طلا یکی از راه‌های مطمئن برای سرمایه گذاری و پس انداز است

  ۸
 14. رضا گفت:

  آموزش خرید طلا در بورس برای علاقه مندان ضروری هست

  ۹
 15. محسن گفت:

  خرید صندوق های با پشتوانه طلا مثل عیار ، گزینه کم ریسک تری نسبت به خرید مستقیم طلا از بازار است.

  ۳
 16. abbas گفت:

  برای کسایی که توب بورس فعال هستند واقعا برای حفظ سرمایه در شرایط نامساعد خرید طلا خیلی خوبه

  ۳
 17. علی گفت:

  مقاله خوبی بود.فقط سمایه گذاری در بورس.

  ۳
 18. امیررضا میناخانی گفت:

  خرید و فروش طلا در بازار دردسر های خودشو داره که تو بورس این کار خیلی راحت انجام میشه

  ۴
 19. مهدی گفت:

  ولی در مجموع و بلند مدت بورس سرتره

  ۳
 20. علی گفت:

  جزئی سرمایه ای که پس انداز است را در سهام وارد کنیم

  ۲
 21. amk گفت:

  بهترین و امن ترین راه خرید طلا در سرمایه گزاری بورس میباشد

  ۲
 22. مسی آبادان گفت:

  خریدسهام طلا دربورس بهترین ریسک افزایش سرمایه است.

  ۲
 23. علی گفت:

  طلا همیشه سهم خوبیه اما یه سهم خوب هم طلاست.

  ۱۳
 24. زنگنه گفت:

  خرید سهام طلا در بور س رو پیشنهاد میدم . جون امن تر هست .

  ۳
 25. جلال گفت:

  در دراز مدت همیشه سوداور بوده

  ۲
 26. ابوالحسن موسوی گفت:

  سلام , سرمایه گذاری در بورس بر روی طلا هم قابل اعتماد تر از سطح بازار هست و از ریسک کمتری هم برخوردار میباشد

  ۲
 27. حسین گفت:

  دنیای بورس آنقدر بزرگ است که هرچیزی حتی طلا را هم می توان از آن خرید چون بازار بورس یک بازار طلایی است.

  ۷
 28. حمید گفت:

  سلام یه پیشنهاد در صورت امکان روزهای عرضه را در گروه خبری باشگاه اعلام کنید

  ۲
 29. مهدی گفت:

  بدون اطلاع از وضعیت سهم خرید نکردن

  ۱
 30. محمد2020 گفت:

  سلام،سرمایه گذاری دربورس کالا برای طلا یکی ازراههای مطمئن و خوب برای سرمایه گذاری وپس اندازه.تشکر از بابت مطالب خوبتون

  ۰
 31. محمدرضا گفت:

  خرید طلارو برای تازه واردهای بورس پیشنهاد میکنم

  ۳
 32. محمد مهدی فرجی گفت:

  قطعا یکی از بهترین سرمایه گذاریها .خرید سهام طلا در بورس هستش/ اما اکثر سرمایه گذاران خرد علاقمند به این موضوع نیستن چراکه خیلی دلشون میخاد سریع به سود برسن ووارد بازارهای پر ریسک میشن

  ۱
 33. ندا گفت:

  بنظر من باید سهام داری کنیم و صبر رو هدف اصلی ما باشه

  ۶
 34. علی گفت:

  اینکه تو سبدمون طلا داشته باشیم خیلی خوب و جالبه...ممنون از اطلاعات

  ۱
 35. حسین گفت:

  فقط و فقط خرید طلا از طریق بورس

  ۲
 36. mahrokh گفت:

  بورس بهترین محل برای سرمایه گذاریست.

  ۱
 37. nima گفت:

  یه مطلب از زبان برادر کوچکترتون ، اگه میخواین سود کنید سهمداری کنیدو هدف گذاری داشته باشین
  پر سود باشین

  ۲
 38. رضا گفت:

  خرید طلا اونم توی بورس فوق العادست

  ۲
 39. محمدجواد گفت:

  مسلما سرمایه گذاری طلا در بورس ریسک کمتر و اطمینان بیشتر سرمایه ماست

  ۰
 40. جعفرالف گفت:

  چه جالب یعنی ما با یک خرید امن طرف هستیم که کالای فیزیکی نداریم بلکه طلای مالی داریم که بعداً میتوانیم آنرا به پول تبدیل کنیم و از شر دزدان و غارتگران در امان باشیم

  ۱
 41. الناز گفت:

  سرمایه گذاری بورس طلا واقعا طلاست هم امن تر هم سوداورتر

  ۲
 42. M گفت:

  بورس بازار جالبی هست برای سرمایه گذاری

  ۱
 43. محمد گفت:

  به نظر بنده ۳۰ درصد دارایی همیشه طلا باشه

  ۱
 44. علی گفت:

  سرمایه گذاری بدون اطلاع در هر چیزی یعنی ریسک

  ۷
 45. مجتبی ادیب پور گفت:

  با توجه به پیشنهاد موکد کارشناسان بورس جهت کاهش ریسک در بورس باید سبد سهام متشکل از طلا هم باشد.
  مثلا ۳۰ درصد از سبد سهام ما باید مختص طلا باشد و به دید بالای یک سال به سبد نگاه کنیم.

  ۴
 46. حبیب گفت:

  سرمایه گذاری بورس طلا رو به مردم بیشتر باید معرفی کرد چون مردم دنبال یک امنیت معامله کالای اصل هستند که میشه گفت همینجاست.

  ۲
 47. مهدی گفت:

  می تونه یک سرمایه گزاری مطمئن توأم با عدم کاهش ارزش ریالی وجه نقد یا نقدینگی مردم باشه، پس می توان تا حدی هیجانات بازار سکه رو مدیریت کنه.

  #بازار_طلا
  #سکه
  #سرمایه_گاری_مطمئن

  ۰
 48. وحید گفت:

  طلا در هر زمانی طلاس چه نزولی چه صعودی

  ۲
 49. آرش گفت:

  همیشه بهتره تمام تخم‌مرغ‌ها درون یک سبد گذاشته نشه و تمام سرمایه‌تونو فقط تو یک کار نذارید و درکل از ۳۰-۴۰ درصد کل سرمایه رو تو این قضیه استفاده بشه خیلی بهتره..

  ۱
 50. طباطبایی گفت:

  ترجیح خود من اینه که فقط روی تولید سرمایه گذاری کنم هر چند طلا و ارز هم سود آور و کم ریسک تر باشند

  ۳
 51. هادی گفت:

  نگهداری طلا به صورت فیزیکی سخته بهترین روش همین از طریق بورسه...

  ۱
 52. احمد براتی گفت:

  برای سرمایه گذاران سه نصیحت کلی وجود دارد : اول ضرر نکنید دوم ضرر نکنید و سوم ضرر نکنید. درواقع این نصیحت یک واقعیت در خود دارد و آن لزوم حفظ وضعیت فعلی و سپس حرکت به سوی افزایش دارایی و سود است.

  ۲
 53. Arash_220volt گفت:

  با توجه به نزدیکی تحویل سال و تعطیلی نوروزی و کرونایی مراکز و ادارات خرید زیرمجموعه های طلا یا سکه روش مناسبی تو این برحه زمانیه.

  ۰
 54. مهدی گفت:

  برای سرمایه گزاری عالی هست حتما بخشی از سرمایه رو اختصاص میدم برای طلا. مرسی از مطالب خوبتون
  پرسود باشید

  ۰
 55. دهقانی گفت:

  طلا تنها چیزی هست که با سرمایه گذاری ضرر نمی کنیم

  ۱
 56. رعنا گفت:

  خرید طلا از بورس یکی از بهترین فرصت های تبدیل پول های کم به سرمایه و دارایی هست که مطمئن هم هست

  ۲
 57. امیررضا گفت:

  طلا به علت ارزش ذاتی همیشه رو به صعود است چه بورس ایران چ بورس جهانی(فارکس).

  ۳
 58. محمدجواد گفت:

  براي خريد سهم طلا در بازار بورس بايد فكر بلند مدت داشته باشيم نه اينكه دائما فكر خريدو فروش باشيم

  ۱
 59. Erf گفت:

  خرید و فروش طلا توی بورس واقعا یه فرصت طلایی برای همه میتونه باشه

  ۰
 60. سنجاقی گفت:

  زمانی که بورس اوضاع خوبی نداره سرمایه گذاری در طلای بورس بهترین پیشنهاده

  ۰
 61. رامین آقایی گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری در بورس طلا به مراتب بهتر از خرید طلا از خود بازار است.

  ۰
 62. رامین آقایی گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری در بورس طلا می تواند اکثر اوقات سود آور باشد.

  ۰
 63. مهدی گفت:

  هروقت منفی بود و پایین باید بخری

  ۱
 64. امید گفت:

  روش نوین خرید طلا را در بورس تجربه میکنیم . بدون نیاز به مراجعه حضوری و خرید فیزیکی طلا میتوان طلا داشت و در زمان مطلوب فروخت

  ۰
 65. میتی گفت:

  بنظر من سرمایه گزاری در بورس طلا میتواند اکثر اوقات سودمند باشد

  ۰
 66. اسدی گفت:

  به نظر من طلا برای کسایی که تازه وارد بورس می شن گزینه خوبی می تونه باشه.

  ۱
 67. سالار گفت:

  خرید طلا به صورت فیزیکی به جهت حفظ ارزش پول همان ضربه‌ای را به اقتصاد وارد می‌کند که خرید و نگهداری ارز وارد کرده است.

  ۰
 68. احمد گفت:

  طلا که تا الان روند سعودی رو در پیش گرفته و برای سرمایه گذاری خوبه

  ۰
 69. پریسا گفت:

  امکان داره مثل بورس تو این روش هم با مقدار کم سهامداری کرد مثلا با صدهزارتومن

  ۰
  • یوسف یزدانی گفت:

   سلام
   بله در صندوق سرمایه گذاری بر پایه طلا مثل نمادهای طلا/عیار/زر/گوهر حداقل مبلغ خرید ۱۰۰هزار تومان است.

   ۱
 70. زهرا جعفری هرستانی گفت:

  سرمایه گزاری در بورس برای افراد که اطلاعات دارند سودش بیشتر از بورس خرید طلاست .

  ۱
 71. زینب گفت:

  اطلاعات مفیدی بود. ان شاءالله در آینده ای نه چندان دور سعی در سرمایه گزاری در این بازار میکنم تا خطر سرقت و استرسهای ناشی از اون رو کاهش بدم. با ورود به این سهم بیشتر با خم و چم آن آشنا میشیم

  ۱
 72. وحید گفت:

  خیلی راحت میشه طلا خرید و سکه سکه رو فرداش راحت میشه رفت تحویل گرفت یا نخواستی میتونی بزاری اونجا بمونه هر چقدام بره بالا به نرخ روز پولشو میدن

  ۱
 73. نگار گفت:

  به نظر من خرید طلا از طریق بورس همونقدر که شیرین و راحت و بدون اجرته در مواقع حساس میتونه ریسک بالایی داشته باشه و سهام دار باید حساب شده عمل کنه و سهم داری کنه .

  ۰
 74. جمشید گفت:

  خرید طلا از بورس یکی از بهترین فرصت های تبدیل پول های کم به سرمایه و دارایی هست که مطمئن هم هست

  ۲
 75. Hasti گفت:

  باخریدطلا دربورس میتوانیم سرمایه خودرابه مقدارقابل توجهی افزایش دهیم..

  ۰
 76. عارق گفت:

  این که خوبه مزیت های زیادی نسبت به خرید فیزیکی داره

  ۰
 77. کاوه گفت:

  قطعا خرید طلا در بورس ریسک‌های خریدفیزیکی و نگهداری طلا رو به حداقل می‌رسونه.

  ۰
 78. ابراهیم سوری گفت:

  خوب،بهترین راهخرید طلا همین بورس هست ،وقتی میری بازار طلا بخری حتی سکه موقع خرید بهت ،کلی گرونتر از قیمت روز میدن و موقع فروش هم کلی ارزونتر میخرن،ثانیا،اینکه دیگه طلای فیزیکی تو خونه نداری که دایم استرس دزدیده شدنش ،رو داشته باشی

  ۰
 79. اکبر گفت:

  سلام. چطوری در بورس سکه یک روزه بخریم آیا همان کدبورسی داشتن و واریز وجه به حساب کارگزاری کفایت می‌کند. اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره راهنمایی کنه؟ با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   نحوه خرید و فروش گواهی سکه همانند خرید و فروش سهام می باشد. به این صورت که سرمایه گذار تنها با داشتن کد بورسی می تواند به صورت آنلاین سکه را خریداری کند. بعد از خرید گواهی سکه سرمایه گذار یا میتواند همان گواهی را دوباره در بازار بورس به فروش برساند و یا می تواند همراه با داشتن گواهی سکه به بانک عامل مراجعه کرده و سکه خود را دریافت کند.سرمایه گذار برای خرید یک سکه باید سفارش های خود را در مضرب ۱۰ تایی وارد سامانه کند. یعنی اگر سرمایه گذاری قصد خرید ۵ سکه را داشته باشد باید ۵۰ سفارش و اگر قصد خرید ۱ سکه را داشته باشد باید ۱۰ سفارس وارد سامانه کند تا بتواند سکه مورد نظر را خریداری کند.ساعت معامله گواهی سپرده سکه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۵:۳۰ معامله می‌شود.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: