نحوه خرید ربع سکه در بورس کالا

 • ۲۱ آذر ۱۴۰۲
 • ۵ بهمن ۱۴۰۱
 • ۴۳ نظر
 • ۲۲۸۷ مشاهده
خرید ربع سکه در بورس کالا

مزایا و شفافیت معاملات انجام‌شده در بورس کالا باعث شد این بازار در مدت زمان کوتاهی تبدیل به بستری پرطرفدار برای خرید و فروش دارایی‌های مختلف شود. پتانسیل‌های بازارهای مختلف بورس کالا، زمینه‌ای فراهم کرد که این بازار پذیرای معاملات کالاهای گسترده‌ای باشد. پس از استقبال بالای معاملات فیزیکی خودرو در این بازار، در زمستان گذشته عرضه ربع سکه هم در این بازار انجام شد. اولین عرضه ربع سکه به بازار بورس کالا، با ویژگی‌ها و محدودیت‌های مشخصی انجام شد. توجه داشته باشید که پس از عرضه‌های انجام‌شده در زمستان ۱۴۰۱ تاکنون خبر مجددی مبنی بر عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا منتشر نشده است. در ادامه این مطلب به جزئیات عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا و جزئیات دریافت آن اشاره می‌کنیم.


معرفی ربع سکه قابل معامله در بورس

در روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱ تعداد ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه بهار آزادی با نماد «سکه۰۳۱۲ن۰۶» در قالب گواهی سپرده کالایی برای اولین بار در بورس کالای ایران عرضه شد. این دارایی با وزن ۲.۰۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ در سال ۱۳۸۶ در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضرب شده است و خریداران در عرضه اول، آن را به صورت حراج تک‌نرخی معامله کردند. معامله ربع سکه در بستر بورس کالا نیاز به دریافت کد معاملاتی بورس کالا ندارد و همه سرمایه‌گذاران با استفاده از کد معاملاتی بازار سهام می‌توانند از بورس کالا، ربع سکه بخرند. همه افراد حقیقی بالای ۱۸ سال می‌توانند در بورس کالا حداقل ۱۰۰ گواهی سپرده (معادل یک قطعه) و حداکثر ۵۰۰ گواهی سپرده (معادل پنج قطعه) ربع سکه بخرند. بنابراین سرمایه‌گذاران باید سفارش خرید ربع سکه را به صورت مضربی از ۱۰۰ وارد کنند. فراموش نکنید که معاملات نماد گواهی سپرده کالایی ربع سکه تنها مختص معامله‌گران حقیقی در بازار سرمایه است.

دریافت ربع سکه از بورس

خرید ربع سکه از بورس کالا در این عرضه شامل شرایط و نکات ویژه‌ای است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • توجه داشته باشید که معاملات ربع سکه در بورس کالا، بازار ثانویه ندارد. بنابراین خریدار ملزم به دریافت فیزیکی ربع سکه‌های خریداری شده از خزانه بانک‌های عامل است. عرضه ربع سکه در بورس از روز شنبه تا چهارشنبه و با سازوکار حراج تک قیمتی (ثبت سفارش) انجام می‌شود. جزئیات پیش‌گشایش این دارایی برای هر روز معاملاتی در اطلاعیه عرضه مربوط به آن اعلام می‌شود. دامنه نوسان مجاز این معاملات در بورس کالا ۱۰۰± درصد میانگین موزون قیمت معاملات در معامله قبل است.
 • شما می‌توانید با استفاده از سامانه‌ آنلاین کارگزاری آگاه از بورس کالا ربع سکه بخرید. برای انجام این معامله لازم است پس از ورود به سامانه، مبلغ مورد نظر برای ثبت سفارش ربع سکه را به حساب معاملاتی خود واریز کنید. سپس در قسمت جستجو، نماد «سکه۰۳۱۲ن۰۶» را وارد و معامله خود را تکمیل کنید.

شرایط معامله ربع سکه در بورس

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا انجام می‌شود. علاقه‌مندان به معامله ربع سکه و دریافت فیزیکی آن می‌توانند با دریافت کد معاملاتی بورس کالا، فرایند ثبت سفارش و خرید این کالا را طی کنند. این معاملات، بازار ثانویه ندارند و خریداران باید هر تعداد سکه خریداری‌شده در این بازار را به صورت فیزیکی از انبارهای اعلام‌شده، دریافت کنند.

شرایط معامله ربع سکه در بورس

 

عرضه مجدد ربع سکه در بورس کالا

سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد از روز سه‌شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱ تا ۱۰ روز کاری پس از آن، ۴۵۰ هزار قطعه ربع سکه طلا مجددا به بازار بورس عرضه شد. خریداران می‌توانستند ۵ روز پس از انجام معامله برای تحویل کالای خریداری‌شده اقدام کنند و امکان دریافت ربع سکه، زودتر از این زمان وجود نداشت. در حالت کلی، هر خریدار گواهی سپرده کالایی می‌تواند شخصا برای دریافت ربع سکه به خزانه معرفی‌شده مراجعه کند یا پس از کامل کردن «فرم وکالت‌نامه» اعلامی توسط خزانه بانک رفاه کارگران برای تحویل ربع سکه بهار آزادی، به فرد دیگری برای دریافت آن وکالت دهد.

نحوه تحویل ربع سکه خریداری شده از بورس کالا

توجه داشته باشید پیش از مراجعه به خزانه بانک رفاه باید از سامانه نوبت‌دهی دریافت ربع سکه به نشانی coin.refah-bank.ir/Membership/login  نوبت بگیرید و در تاریخ اعلام شده به همراه مدارک احراز هویت و وکالت‌نامه (در صورت مراجعه شخص دیگری)، به خزانه بانک رفاه کارگران به نشانی: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، نرسیده به میدان ونک، جنب ساختمان مرکزی بانک رفاه کارگران، پلاک ۲۵۴۸ مراجعه کنید.

هزینه‌های انبارداری

خزانه‌داری بانک رفاه در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و در روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ربع سکه‌های معامله‌شده در بورس کالا را به خریداران تحویل می‌دهد. خریداران در زمان تحویل سکه از خزانه‌داری، لازم است هزینه انبارداری و مالیات بر ارزش افزوده انبارداری (جمعا ۱۰۹۰ ریال به ازای هر قطعه ربع سکه در هر روز) را پرداخت کنند.

نحوه ثبت سفارش خرید ربع سکه

در عرضه مجدد ربع سکه به بورس کالا پس از تاریخ ۴ بهمن‌ماه، سازوکار کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی این دارایی حذف شد و پس از این تاریخ، ربع سکه با حراج چند قیمتی معامله شد. در حراج تک قیمتی، هر روز پس از عرضه و تعیین قیمت نهایی از طرف بانک مرکزی، سفارش خرید افراد با قیمت کمتر حذف می‌شد. پس از تغییر نوع حراج، افراد با قیمت‌های پیشنهادی متنوع از ۷.۹۰۰.۰۰۰ تومان تا ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان در بورس کالا ربع سکه خریدند.


کلام آخر

اولین عرضه ربع سکه به بازار بورس کالا در زمستان ۱۴۰۱ انجام شد. این بازار با بستر مناسب و فرایند کشف قیمت منصفانه دارایی‌ها، زمینه‌ای برای معامله طیف گسترده‌ای از کالاها را فراهم کرده است. این عرضه‌ها ابتدا با روش حراج تک‌ قیمتی صورت می‌گرفت که پس از مدتی این روش معاملاتی به حراج چند قیمتی تغییر یافت. هر خریدار گواهی سپرده کالایی در این عرضه می‌توانست به صورت حضوری به خزانه‌های معرفی شده مراجعه و ربع سکه خود را دریافت کند. در حال حاضر معاملات ربع سکه در بورس کالا فعال نیست و خبری مبنی بر عرضه‌های بعدی منتشر نشده است.


سوالات متداول

۱- روش خرید ربع سکه از بورس کالا چیست؟

پس از انتشار اطلاعیه عرضه ربع سکه در بورس کالا، هر فرد با مراجعه به سامانه‌های معاملاتی می‌تواند سفارش خرید ربع سکه با مشخصات اعلام شده را ثبت کند.

۲- چگونه می‌توان ربع سکه خریداری شده از بورس کالا را تحویل گرفت؟

خریداران می‌توانند به صورت حضوری به خزانه‌های معرفی‌شده برای دریافت ربع سکه خود مراجعه کنند. به علاوه هر خریدار می‌تواند به فرد دیگری برای دریافت ربع سکه‌های خریداری شده، وکالت دهد.

۳- آیا امکان فروش گواهی ربع سکه خریداری شده از بورس وجود دارد؟

خیر. ربع‌ سکه‌هایی که تاکنون در بازار بورس کالا عرضه شده‌اند، بازار ثانویه ندارند و امکان فروش آن‌ها در بورس کالا وجود نخواهد داشت.

43 پاسخ به “نحوه خرید ربع سکه در بورس کالا”

 1. محمد باقری گفت:

  سلام، چطور اوراق گام را بفروشم؟

  ۱
  • کارشناس 1590 گفت:

   سلام دوست عزیز، باتوجه به نمادهای این اوراق، سررسید آن نیز متفاوت است. اوراق‌ گام پس از صدور، در «سامانه گام»، «فرابورس» و «بورس کالا» قابل معامله است. همچنین متقاضی می‌تونه این اوراق رو تا زمان سررسید نگهداری کنه و پس از اتمام تاریخ سررسید پول نقد رو از بانک دریافت کنه. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا به سایت فرابورس ایران مراجعه نمایید.

   ۲
 2. احسان امیدی گفت:

  سلام، برای کسانی که شهرستان هستن مثلا شیراز، وکالت نامه به شخص دریافت کننده باید چجوری باشه و فرمت باید از کجا دریافت بشه که مورد تایید خزانه باشه و مشکل نداشته باشه؟

  ۳
  • کارشناس 1590 گفت:

   سلام دوست عزیز، ابتدا باید وارد سامانه نوبت‌دهی بانک رفاه کارگران بشید و ثبت‌نام انجام بدید. سپس گزینه «ثبت درخواست دریافت سکه از بانک» رو بزنید تا زمان تحویل سکه برای شما تعیین بشه. طبق آخرین اطلاعیه منتشر شده، جهت تحویل باید با مدارک احرازهویت (شامل کارت ملی و شناسنامه) مراجعه کنید. همچنین اگر نماینده معرفی کردید، نماینده شما باید علاوه بر مدارک قبلی، وکالتنامه رسمی (طبق فرمت اعلامی بانک رفاه کارگران) را نیز ارائه دهد. اگر شما خودتون امکان مراجعه برای تحویل رو ندارید، می‌تونید با مراجعه به سایت بورس کالای ایران، فرم وکالت نامه رو دریافت کنید و نماینده شما برای دریافت سکه مراجعه کنند.

   ۴
 3. رحمت اله گفت:

  ربع سکه را در شهرهای دور از تهران چگونه باید دریافت کرد؟

  ۲
  • کارشناس 1621 گفت:

   با سلام دوست عزیز
   ربع سکه بهار آزادی تنها از طریق خزانه اعلام شده توسط بورس کالا، تحویل داده خواهد شد.
   در حال حاضر فقط خزانه بانک رفاه کارگران تهران جهت تحویل ربع سکه بهار آزادی تعیین شده است.

   ۰
 4. علی گفت:

  با عرض سلام و احترام
  من ساکن یزدم، یعنی بعد از خرید سکه باید بیام ازتهران تحویل بگیرم یا نه از یزد هم میتوان تحویل گرفت؟
  ممنون

  ۱
  • کارشناس 1159 گفت:

   سلام دوست عزیز، طبق اطلاعیه منتشر شده توسط بورس کالا تحویل سکه در تهران می‌باشد. نگهداری از کالا شرایط خاصی دارد و تعداد محدودی از انبار ها این شرایط را دارند.

   ۰
 5. حسین گفت:

  حداقل مبلغ وارده در سفارش چقدر باید باشد مثلاً یک ربع سکه چقدر نیاز است ؟

  ۰
  • کارشناس 1084 گفت:

   با سلام
   دوست عزیز شما می‌تونید از طریق کد بورسی اوراق از طریق سامانه معاملاتی online.agah.com و یا اپلیکیشن آساتریدر با جستجو کردن نماد ربع سکه بهار آزادی «سکه۰۳۱۲ن۰۶» سفارش خرید تون رو ثبت کنین. باید توجه داشته باشین که پس از خرید ربع سکه بایستی به خزانه بانک رفاه کارگران در شهر تهران برای تحویل گرفتن ربع سکه‌ها مراجعه کنین. همچنین اطلاع داشته باشین که حداقل تعداد ربع سکه بهار آزادی که می تونید خرید کنین ۱عدد و حداکثر آن ۵عدد هستش. لازم به ذکره پیرو پیام ناظر، متقاضيان خريد مي تونن از ساعت ۰۹:۰۰ الي ساعت ۱۳:۰۰ روز جاري مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۸، از طريق سامانه معاملاتی، با جستجوی نماد بر اساس روش ثبت سفارش اعلام شده در سایت tsetmc.com نسبت به ثبت سفارش خريد اقدام کنن. جهت کسب اطلاعات بیشتر به پیام های ناظر مشخص شده در سایت tsetmc.com مراجعه کنین.

   ۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 5