بهترین صندوق های طلا در بورس کدامند؟

 • ۲۹ شهریور ۱۴۰۲
 • ۴۱ نظر
 • ۹۶۶۳ مشاهده
معرفی بهترین صندوق های طلا در بورس

صندوق طلا در بورس نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی است که می‌کوشد از بازار طلا و سکه سود و بازدهی مناسب کسب کند. روشی مناسب برای استفاده از تخصص کارشناسان باتجربه و به دست آوردن سود، بدون دردسرهای خرید و فروش فیزیکی که کار را برای سرمایه‌گذاران ساده‌تر کرده است. در این مقاله جزئیات مربوط به صندوق‌ها را بررسی و بهترین صندوق های طلا در بورس را معرفی خواهیم کرد.


ویدئو بررسی بهترین صندوق های طلا در بورس


صندوق سرمایه‌ گذاری طلا در بورس چیست؟

قبل از پرداختن به مفهوم Gold fund بهتر است کمی با معنای صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شویم. سرمایه‌گذاری در واژه به معنی اختصاص دادن پول به چیزی در انتظار به دست آوردن منافع در آینده است. گرچه این روند از گذشته به شکل‌های مختلفی بین افراد وجود داشته ولی در دهه‌های اخیر با توجه به روند سریع‌تر کاهش ارزش پول، گرایش افراد به انجام سرمایه‌گذاری‌های مختلف رو به افزایش است. با افزایش درخواست، بازارهای سرمایه‌گذاری نیز گسترش می‌یابند و دارای پتانسیل بیشتری برای مانور در بخش‌های مختلف خواهند بود. صندوق سرمایه‌گذاری به معنی مجموعه‌ای از دارایی‌ها (مانند سهام و اوراق بهادار) است که در قالب یک مجموعه معرفی می‌شود و افراد با شراکت در این صندوق در سود و زیان آن سهیم خواهند شد. از آنجایی که سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس و تهیه سهام یک یا تعدادی شرکت خاص نیازمند صرف وقت برای کسب آگاهی، بررسی مداوم اخبار بازار و در نهایت قدرت ریسک‌پذیری بالاتری است؛ استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه‌ای مناسب برای افراد پرمشغله و همچنین اشخاص با اطلاعات کمتر بورسی است. با توجه به این که در این صندوق‌ها تمرکز روی سهام شرکتی خاص نیست در صورت ضرر ده شدن یک سهام ممکن است سهام دیگری رشد و جبران خسارت کند، در نتیجه ریسک این نوع سرمایه‌گذاری برای عموم افراد قابل قبول و منطقی است.

صندوق‌های قابل معامله Exchange Traded Fund) ETF)

این صندوق‌ها زیرمجموعه صندوق سرمایه‌گذاری مشترک هستند و می‌توانند سلیقه‌های مختلفی را پوشش دهند. از ویژگی‌های اصلی این صندوق‌ها که موجب افزایش تقاضا و استقبال بازار نیز شده است می‌توان به: انجام ساده‌تر معامله، نقد شوندگی سریع، کارمزد محدود، معافیت از مالیات و… اشاره کرد. یکی از پرطرفدارترین صندوق های قابل معامله ETF «صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس» است که علی‌رغم سابقه کمتر فعالیتش، رونق خوب و گستردگی قابل‌توجهی دارد.

صندوق های طلا در بورس

ابتدایی‌ترین سؤالی که در مبحث صندوق سرمایه‌گذاری طلا به میان می‌آید، تفاوت آن با خرید فیزیکی طلا و علت گرایش افراد به آن است. همانطور که می‌دانید زمان خرید طلا به صورت فیزیکی ناچار به پرداخت هزینه معاملاتی بالای یک درصد هستیم (۱ درصد، بهترین حالت آن محسوب می‌شود) در صورتی که کارمزد معامله اوراق طلا ۰.۱۵ درصد است. به‌علاوه با تهیه و نگهداری فیزیکی طلا و سکه همواره ریسک از بین رفتن آن (سرقت، گم‌شدن، تقلب و…) متوجه کالای ما خواهد بود. در حالی که در بازار سهام (با توجه به ضمانت بانک مرکزی) وجود چنین خطراتی مطرح نیست و تنها نوسان قیمت به عنوان ریسک در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است در بازار بورس، علاوه‌بر صندوق کالایی با پشتوانه طلا که روی گواهی سپرده و اوراق مبتنی بر آن سرمایه‌گذاری می‌کند و دارای پایین‌ترین ریسک معاملات طلا است، دو روش دیگر نیز وجود دارد:

 • خرید گواهی سپرده سکه طلا
 • خرید شمش طلا از بازار فیزیکی

ویژگی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در بورس

بحث تحلیل بازار در معاملات بورسی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که افراد با آن روبه‌رو می‌شوند. در مقاله‌های قبلی بارها به انواع روش‌ها و آموزش‌های تحلیل بازار پرداخته‌ایم. اگرچه هم اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا موضوع بحث ما است اما در این بازار هم نیاز به شناخت و تحلیل برای انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس داریم. معیارهایی که برای مقایسه صندوق‌های طلا به کار برده می‌شوند به شرح زیر هستند:

۱- کل خالص ارزش دارایی (NAV):

در واقع نشان‌دهنده میزان بزرگی صندوق است.

۲- تاریخ به‌روزرسانی:

بهتر است صندوقی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید که تاریخ آن به‌روز است. در صورت به‌روز نبودن قیمت‌ها، ممکن است معامله شما با ضرر همراه باشد.

۳- تاریخ آغاز فعالیت:

بیان‌کننده عمر صندوق است و مانند هر کسب‌وکاری، ایجاد سابقه خوب باعث شناخت مثبت و اعتبار بیشتر صندوق خواهد شد.

۴- قیمت صدور هر واحد:

مبلغی که برای «خرید هر واحد صندوق توسط سرمایه‌گذاران» به آن‌ها اعلام می‌شود (در نظر داشته باشید محتوای هر واحد صندوق، تعیین‌کننده اصلی این قیمت است).

۵- قیمت ابطال هر واحد:

مبلغی که سرمایه‌گذاران می‌توانند هر واحد خود را به آن قیمت به فروش برسانند.

۶- تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری شده:

هر چه تعداد واحدهای واگذارشده به سرمایه‌گذاران بیشتر باشد، اعتبار آن افزایش پیدا می‌کند و نشان‌دهنده گستردگی فعالیت آن صندوق است.

۷- ضامن نقد شوندگی:

گرچه ممکن است این گزینه را در صندوق‌های کمتری مشاهده کرده باشید ولی بدیهی است که وجود ضامن همواره تأثیر مثبتی در اعتبار و روند جذب سرمایه‌گذار خواهد داشت.

۸- میزان بازدهی روزانه/ هفتگی/ ماهانه/ شش‌ماهه و سالانه:

بررسی بازده از مواردی است که در تمام معاملات بورسی مورد توجه قرار می‌گیرد. در این صندوق‌ها میزان ثبات و رشد صندوق در بازه‌های زمانی مختلف نشان از عملکرد مثبت آن در بازار دارد.

صندوق زرین آگاه

آشنایی با ویژگی‌های بهترین صندوق های طلا در بورس به شما کمک می‌کند با دید بازتر و اطلاعات کامل‌تر برای انتخاب صندوق مناسب خود اقدام کنید. پس از آشنایی با این ویژگی‌ها، باید انواع صندوق‌های طلایی را که در بازار بورس ایران فعال هستند، بشناسید تا بتوانید بهترین مورد را از بین آن‌ها انتخاب کنید. در حال حاضر صندوق زرین آگاه یکی از برترین صندق‌های طلای موجود در بورس ایران است. این صندوق با نماد «مثقال» شناخته شده است. افزایش بیش از پیش قیمت طلا در ماه‌های اخیر باعث شده تا شمار زیادی از افراد توان مالی لازم برای خرید سکه و طلا را نداشته باشند. این در حالی است که معامله‌گران می‌توانند با کمک صندوق زرین آگاه حتی با کمترین مبالغ (حداقل ۱۰۰ هزار تومان) هم موفق به سرمایه‌گذاری در این کالای ارزشمند شوند. این صندوق از نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است و امکان خرید و فروش آن در پنل معاملاتی آنلاین وجود دارد. صندوق زرین آگاه از تاریخ ۰۸/۱۰/۱۴۰۰ آغاز به کار کرده و در حال حاضر کل خالص ارزش دارایی‌های این صندوق معادل ۱۰,۶۶۹,۴۲۹,۸۷۴,۷۶۷ ریال است.

شما می‌توانید برای مشاهده میزان سود و بازده این صندوق در دوره‌های زمانی متفاوت به لینک زیر مراجعه کنید.

بازدهی صندوق زرین اگاه

مزایا سرمایه گذاری در صندوق زرین آگاه

با سرمایه گذاری در صندوق زرین آگاه (مثقال) از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • بازدهی بالا (به خصوص در بلندمدت)
 • حفظ ارزش پول در برابر تورم
 • بازدهی متناسب با رشد طلا و دلار
 • ورود به بازار طلا و سکه با حداقل سرمایه
 • پرداخت کارمزد معاملاتی کمتر در مقایسه با خرید طلا
 • رفع مشکلاتی مانند نگهداری فیزیکی طلا و سکه و خطر سرقت
 • نقدشوندگی بالا
 • بهره‌مندی از معافیت مالیاتی
 • خرید و فروش واحدهای صندوق به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب کارگزاری

سخن آخر

در بازار سرمایه از صندوق سرمایه‌گذاری طلا به عنوان محیطی مناسب برای ثروتمندان محتاط یاد می‌شود! شاید این نام در لحظه اول عبارتی طنزگونه به نظر بیاید، ولی با توجه به بالا بودن قیمت آن (با نگاه مقایسه‌ای) و داشتن پایین‌ترین ریسک، عبارت فوق را می‌توان شایسته این نوع سرمایه‌گذاری تلقی کرد. لازم به ذکر است که شرط شروع سرمایه‌گذاری در بازار مذکور ثروتمند بودن نیست. شما می‌توانید تنها با در دست داشتن ۱۰۰ هزار تومان برای خرید واحدهای صندوق زرین آگاه اقدام و از این طریق در بازار طلا و سکه سرمایه‌گذاری کنید. در صورتی که قدرت ریسک‌پذیری کمی دارید، صندوق سرمایه‌گذاری طلا برای شما انتخابی مناسب است.

41 پاسخ به “بهترین صندوق های طلا در بورس کدامند؟”

 1. محسن مطهری نژاد گفت:

  کلا صندوق ها بنظرم مخصوصا برای من که تازه وارد بازار شدم عالیه فقط یه بدی داره اینکه برا سرمایه گذاری کردن باید حضوری بریم کارگزاری یا محل اون صندوق فرم پر کنیم وجه رو واریز کنیم و... ولی اگر این خرید فروش مثل همین سهامهای بورسی صورت بگیره واقعا هم عالی میشه هم استقبال بیشتری صورت میگیره که به راحتی میشه خرید و فروش رو انجام داد

  ۱۶
 2. سعید گفت:

  بنظرم ابتدا باید اعتماد سازی بشه.الان حساب های ارزی بانک وجود دارد ولی استقبال چندانی نمیشود.

  ۰
 3. Said گفت:

  با سلام
  واقعا یکی از مهمترین محاسنش همین ایمن بودن از اتفاقات احتمالی مثل سرقت و مفقودی و...هست،من خودم یه مقدار طلای ابشده خریده بودم و همیشه یه گوشه ذهنم درگیر امنیتش بودم،ولی سرمایه گذاری در چنین صندوقهای بسیار عالی خواهد بود.و هیچوقت دیگه ذهنت درگیر امنیت طلا در خونه نخواهد بود.
  تشکر از توضیحات خوبتون.

  ۶
 4. رضا گفت:

  صندوق های طلا همون صبر مردم هس. بورس نشون داده تو بازه زمانیه بالا سود داره. امیدوارم همه ب اون هدفی ک دارن برسن

  ۷
 5. یاسو گفت:

  سلام
  به نظرم کسانی که قبلا به صورت فیزیکی طلا خرید و فروش می کردند حال میتونن بدون دقدقه در بورس نیز طلا بخرند و بفروشند
  تشکر از مطالب خوبتان

  ۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 8