چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟

پیش از این در بلاگ بآشگاه کارگزاری آگاه درباره اینکه بازار آتی سکه و کالا چیست؟، قراردادهای آتی چه ساز و کاری دارند، چگونه می‌توان وارد بازار آتی شد و کد آتی کالا دریافت کرد، صحبت کردیم. همچنین علاوه بر قراردادهای آتی سکه، با معاملات آتی زعفران نیز آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم درباره پیش‌بینی وضعیت معامله‌گر آتی کالا در سامانه معاملاتی آنلاین آتی صحبت کنیم.
همچنان که می‌دانید با توجه به ماهیت تعهدی قراردادها در بازار قراردادهای آتی، حساب‌ها به صورت روزانه و بر اساس قیمت تسویه بروزرسانی می‌شود. چنانچه موجودی حساب هر معامله‌گر آتی، پس از بروزرسانی حساب‌ها، کمتر از حداقل وجه تضمین (۷۰ درصد وجه تضمین اولیه) شود، اصطلاحاً می‌گویند وی کال مارجین (Margin Call) شده است. در نتیجه شخص می‌باید حساب عملیاتی خود را تا وجه تضمین اولیه تکمیل نماید.

آیا می توانیم از کال مارجین شدن در امان باشیم؟

همه معامله گران آتی کالا از تبعات کال مارجین شدن مطلع اند و اما آیا راهی وجود دارد که معامله‌گران بتوانند با مدیریت موجودی حساب عملیاتی، خود را از خطر مارجین شدن در امان دارند؟ در واقع معامله گرانی که در زیان هستند اگر همواره موجودی حساب خود را بالاتر از حداقل وجه تضمین نگه‌دارند، در وضعیت مارجین قرار نخواهند گرفت.

پاسخ این است: بله؛ کارگزاری آگاه با قراردادن قابلیت پیش بینی وضعیت در سامانه معاملات آنلاین آتی آسا، این امکان را برای معامله گران ایجاد نموده است تا آنها طی جلسه معاملاتی از احتمال مارجین شدن خود باخبر شوند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از مارجین شدن، انجام دهند.

در حال حاضر ابزار پیش بینی وضعیت معامله گر آتی برای مدیریت کال مارجین، تنها در سامانه معاملاتی آنلاین آتی کارگزاری آگاه وجود دارد.

نحوه استفاده از ابزار هشدار کال مارجین (پیش بینی وضعیت) سامانه معاملات آتی آسا

در اولین گام لازم است با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه معاملاتی آنلاین آتی آسا شوید.

 

سپس مطابق تصویر شماره ۱ در پنل پایین صفحه بر روی گزینه”پیش‌بینی وضعیت” کلیک نمایید.

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۱: گزینه “پیش‌بینی وضعیت” در پنل پائین نرم افزار معاملاتی آتی آسا

مطابق تصویر شماره ۲در زبانه (Tab) “پیش بینی وضعیت” موقعیت های باز نمایش داده شده است. در هر ردیف و زیر ستون “تسویه پیش‌بینی” کادری تعبیه شده است. کافی است قیمتی را که به‌عنوان قیمت تسویه روز جاری پیش بینی می‌کنید، در این کادر وارد کنید و دکمه محاسبه وضعیت را انتخاب نمایید.

چگونه از کال مارجین شدن در معاملات آتی کالا، در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۲: درج قیمت تسویه پیش بینی توسط معامله گر در نرم افزار معاملاتی آتی آسا

نکته:  اگر موقعیت های باز شما در چند سررسید باشد، لازم است  قیمت پیش بینی را برای همه سررسیدها وارد نمایید.

پس از کلیک بر روی “محاسبه وضعیت”، چنانچه در تصویر ۳ مشخص است، ، وضعیت حساب بر اساس سه حالت زیر نمایش داده می‌شود:

 قیمت تسویه پایانی = قیمت تسویه لحظه‌ای

قیمت تسویه پایانی = قیمت آخرین معامله

 قیمت تسویه پایانی = قیمت پیش بینی

چنانچه بر اساس هریک از این قیمت ها، وضعیت شما مارجین شود، سیستم میزان وجه لازم برای جلوگیری از مارجین شدن را محاسبه کرده و آن مبلغ در صفحه درج می‌گردد. (تصویر شماره ۳)

چگونه از کال مارجین شدن در معاملات آتی کالا، در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۳: محاسبه وضعیت کال مارجین مشتری در نرم افزار معاملاتی آتی آسا

با استفاده از آیکن بازگشت می‌توانید به صفحه اصلی (قبلی) بازگردید.

برخی از معامله گران به دلیل عدم تمایل یا عدم توانایی در پرداخت وجه، اقدام به آفست کردن موقعیت برای جلوگیری از مارجین شدن می کنند. چنانچه قصد دارید برای جلوگیری از مارجین شدن، برخی از موقعیت های خود را ببندید، کافی است در صفحه “پیش بینی وضعیت” دکمه “محاسبه بر اساس قیمت آفست ” را انتخاب  نمایید. (تصویر شماره۴)

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۴: محاسبه کال مارجین بر اساس آفست در نرم افزار معاملات اتی آسا

نکته: معاله گران می توانند بخشی از مبلغ مورد نیاز را برای جلوگیری از مارجین شدن، واریز نمایند و برای بخش باقیمانده اقدام به بستن موقعیت نمایند. یعنی به طور هم زمان از هر دو راه (واریز وجه و آفست کردن موقعیت) استفاده کنند.

 با انتخاب دکمه “محاسبه بر اساس قیمت آفست” پنجره مربوطه نمایش داده می‌شود. در این پنجره می‌توانید قیمت و تعدادی از موقعیت‌هایی را که قصد بستن آن‌ها را دارید، وارد نمایید. (تصویر شماره ۵)

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۵: پنجره “محاسبه بر اساس قیمت آفست” در نرم افزار معاملات آتی آسا

نکته: برای انتخاب قیمت های سرخط به عنوان قیمت آفست شدن، می توانید تیک انتخاب قیمت سرخط را فعال نمایید.

نکته: تعداد موقعیت ها برای آفست کردن نباید بیشتر از تعداد موقعیت های باز باشد.

پس از تکمیل نمودن کادر تعداد و قیمت آفست کردن، دکمه “محاسبه وضعیت پس از آفست شدن” را در انتهای پنجره انتخاب نمایید. (تصویر شماره ۶)

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۶: محاسبه وضعیت پس از آفست شدن در نرم افزار معاملات آتی آسا

پس از کلیک بر روی دکمه “محاسبه وضعیت بعد از آفست شدن” وضعیت حساب نمایش داده می شود. در شرایطی که با وجود آفست کردنِ تعدادی از موقعیت ها، باز هم وضعیت حساب مارجین باشد، میزان وجه لازم برای جلوگیری از مارجین شدن نمایش داده خواهد شد. (تصویر شماره ۷)

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۷: نتیجه محاسبه وضعیت کال مارجین بر اساس آفست در نرم افزار معاملات آتی آسا

لازم به ذکر است هنگام استفاده از این امکان، ساعت ثبت اطلاعات را مد نظر قرار دهید. چرا که ممکن است پس از ثبت اطلاعات شرایط بازار به کلی تغییر کند. (تصویر شماره ۸)

چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟
تصویر شماره ۷: ساعت ثبت اطلاعات در نرم افزار معاملات آتی آسا

نکته: وجه لازم برای جلوگیری از مارجین شدن می بایست تا قبل از پایان جلسه معاملاتی به حساب عملیاتی واریز شود. متاسفانه چنانچه این مبلغ حتی  یک ثانیه بعد از اتمام بازار واریز شود، فایده ای نداشته  و فرد مارجین می‌شود.

جمع‌بندی:

اطلاع از وضعیت کال مارجین، در معاملات آتی کالا از اهمیت بسزائی برخوردار است. دانستن این موضوع می‌تواند معامله گر آتی را در مدیریت قراردادهای باز وی یاری کرده و ریسک معاملات آتی را کاهش دهد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که تسویه حساب شما در هر روز با قیمت تسویه همان روز محاسبه خواهد شد. لذا عدم پیش بینی صحیح  قیمت تسویه ممکن است موجب  کال مارجین شدن حساب شما شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای پیش بینی قیمت تسویه، محتاطانه عمل نمایید.
60 نظر در مورد مطلب “چگونه از کال مارجین شدن معاملات آتی کالا در امان بمانیم؟

  1. سلام دوست گرامی
   دربلاگ بآشگاه مطالب آموزشی در خصوص بازار آتی کالا قرارداده شده است.
   برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید در کلاس‌های آموزشی سایت بآشگاه ثبت نام نمایید.

 1. با سلام تشکر از همه امکاناتی رو برای مشتریاتون میزارید تا معاملات کم ریسک تری داشته باشند امیدوارم همیشه موفق و سرافراز باشید

  1. با سلام و احترام
   مارجین کال، به وضعیتی گفته می شود که میزان ضرر معاملات از حد مجاز آن (۳۰ درصد وجه تضمین اولیه) بیشتر شده و اخطاریه افزایش وجه تضمین جبرانی صادر شود . در واقع همیشه می بایست حداقل ۷۰ درصد وجه تضمین اولیه به ازای هر قرارداد در حساب عملیاتی معامله گر موجود باشد. در غیر این صورت کال مارجین می شود. شخصی که در وضعیت مارجین کال قرار گرفته است می بایست حداکثر تا یک ساعت پس از شروع بازار (۱۱:۰۰) روز کاری بعد وجه جبرانی لازم را به حساب عملیاتی خود واریز نماید و یا به تعداد لازم موقعیت های خود را ببندد ( آفست کند ). کسانی که کال مارجین شده اند برای خروج از وضعیت کال مارجینی می بایست موجودی حساب عملیاتی خود را به وجه تضمین اولیه برسانند.

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه پیشنهادات خود را برای بهبود خدمات برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

  1. با سلام
   دوست گرامی برای وارد شدن به پنل معاملاتی آتی کالا باید ابتدا کد معاملاتی دریافت کنید.برای دریافت کد معاملاتی باید به به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید.
   همچنین اگر کد معاملاتی آتی کالا دریافت کرده اید میتوانید از طریق لینک زیر وارد سامانه معاملاتی شوید.
   onlineime.agah.com

  1. با سلام
   دوست گرامی کد معاملاتی آتی با کد معاملاتی اوراق تفاوت دارد. کد معاملاتی آتی را تنها به صورت حضوری از طریق یکی از شعب می توانید دریافت کنید.

  1. سلام
   خیر باید وجه تضمین که از طریق بورس کالا مشخص میشود را بپردازید و در زمان تحویل مابقی مبلغ رو نسبت به وجه تضمین و قیمت خریداری شده را بپردازید.

 2. سلام
  برای من لینک شرکت در قرعه کشی باشگاه ارسال شده ولی هرچه وارد لینک میشوم قرعه کشی نمی آید و اتفاق خاصی نمیفتد
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. با سلام
   شما می‌توانید برای شرکت در قرعه کشی به سایت باشگاه قسمت قرعه کشی مراجعه کرده و یکی از توپ های رنگی را که در رابطه با ۱۰ روز ورود پیاپی است انتخاب و شروع به قرعه کشی کنید. لازم به ذکر است که کوپن قرعه کشی دارای تاریخ انقضا است و مهلت شرکت تا دو روز است.

  1. با سلام
   دوست عزیز برای افراد زیر ۱۸ سال می‌توانید کد بورسی دریافت کرده و معامله انجام دهید. اما امکان دریافت کد آنلاین به دلیل نداشتن مدرک تحصیلی بالای دیپلم وجود ندارد.
   شما می بایست کد آفلاین دریافت کرده و از طریق معامله گر کارگزاری معاملات خود را انجام دهید.

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

 3. واقعا باید به کارگزاری اگاه تبریک گفت بابت این همه خلاقیت و نوآوری
  خسته نباشید
  همینطور پرقدرت ادامه بدین

  1. سلام دوست بزرگوار
   مفاهیم این دو بازار متفاوت از یکدیگر است، لذا امکانات معاملاتی آن ها نیز مجزا است.

 4. سلام
  چند بار است که برای قرعه کشی ورود به باشگاه را نمیتوانم انجام بدهم و لینکش بازم مانند امروز فعال نیست
  لطفا پیگیری بفرمایید و درصورت لزوم چندبار مصرف نشده را دوباره ارسال بفرمایید
  ممنون

  1. با سلام و احترام

   شما می‌توانید هنگام دریافت لینک قرعه کشی به باشگاه و صفحه قرعه کشی مراجعه کرده و یکی از گوی های رنگی را که مرتبط با ۱۰ روز ورود پیاپی است انتخاب کرده و شروع به قرعه کشی کنید.

   1. سلام مجدد
    چندین بار شرکت کرده ام به صورتی که میفرمایید اما چند سری اخر به صفحه رنگارنگ انتقال داده نمیشه و قفل است ..
    تشکر

    1. سلام مجدد

     دوست عزیز به این قضیه توجه داشته باشید که کوپن های قرعه کشی دارای تاریخ انقضا می باشند و زمان استفاده شما ۲ روز است و به احتمال زیاد برای شما منقضی شده است. برای بررسی کوپن های خود می‌توانید به بخش گزارشات ، گزارش قرعه کشی مراجعه نمایید.

 5. من چندین سال بود در کارگزاری دیگر فعالیت میکردم ولی انصافا از زمانی که با کارگزاری آگاه کار میکنم واقعا تفاوت هارو احساس کردم

  1. با سلام

   شما می‌توانید با ۱۰ روز ورود پیاپی در باشگاه مشتریان کوپن قرعه کشی دریافت کرده و در قرعه کشی شرکت نمایید. لازم به ذکر است کوپن های قرعه کشی دارای تاریخ انقضا می‌باشد و زمان استفاده از آن ۲ روز می‌باشد

 6. با عرض سلام تشکر از همه امکاناتی رو برای مشتریاتون میزارید تا معاملات کم ریسک تری داشته باشند امیدوارم همیشه موفق و سرافراز باشید

 7. سلام وقت بخیر خسته نباشید مسابقه شماره ۹۷۰۹۰۳۵ از نظر تاریخ صورت وضعیت اشتباه به نظر میرسد لطفا اصلاح بفرمایید

 8. با سلام و عرض خسته نباشد
  سپاساز تلاش بی وقفه شما برای تعالی و اموزش ما کاربران
  در پناه حق موفق و پیروز باشید

 9. با سلام اینکه یه ایکون بنام عرضه اولیه تو سایت قراردادید کار خیلی خوبیه بنده تشکر میکنم و خدا قوت میگم
  فقط یه مو ضوعی بزرگتر شدن پنل نمایش دیدبان در مانیتو رهای قدیمی مشکل ساز شده برای مانیتورهای جدید خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *