معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل

 • ۲۱ دی ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۳۰۹ نظر
 • ۱۰۲۸۴۶ مشاهده
کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

قراردادآتی (Futures) یکی از انواع ابزار مشتقه به حساب می‌آید. این قرارداد که قابلیت خرید و فروش دربازارهای مالی رادارد، در سال‌های اخیر به خصوص در حوزه معاملات آتی سکه، مورد استقبال فراوانی قرار گرفته‌ و برای سرمایه‌گذاران بسیاری جذاب بوده است. در مطلب پیش رو تلاش شده است تا پس از معرفی مختصر بورس کالای ایران، اطلاعات سودمندی درباره معاملات آتی سکه برای علاقه‌مندان ارائه شود.

بورس کالا

بورس کالا یک بازار سازمان یافته برای انجام معامله کالاهای مشخص با استفاده از روش های معین است. معامله محصولات کشاورزی، فلزات و موادمعدنی (کانی‌های فلزی)، محصولات شیمیایی و پتروشیمی و معاملات سکه آتی از جمله مواردی است که در بورس کالای ایران صورت می‌پذیرد. در بورس کالا نیز همچون بورس اوراق بهادار دو طرفه عرضه (فروشندگان) و تقاضا (خریداران) وجود دارد که مبادلات کالایی خود در قالب یکی از انواع قراردادهای این بورس می‌پردازند و کالاهای فرآوری نشده و خام از قبیل گندم، پنبه، انواع فلزات، مواد مورد نیاز پتروشیمی و … در این بورس خرید و فروش می‌شود. انواع قراردادهای بورس کالا شامل نقد، نسیه، سلف و آتی است.

کمیته آتی:

به استناد بند ۳۵ ماده ۱ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، کمیته‌ای است متشکل از ۳ عضو با تجربه و تخصص لازم، که در شرکت بورس کالای ایران تشکیل می شود. نماینده مدیر عامل بورس به عنوان دبیر این کمیته که مسوول اجرایی معاملات آتی در بورس است به همراه ۲ تن از مدیران بورس که با پیشنهاد مدیرعامل و تصویت هیات مدیره بورس انتخاب می‌شوند، اعضای کمیته آتی را تشکیل می‌دهند.طبق تبصره‌های ماده ۲ بند ۳۵ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، مدت عضویت اعضای کمیته در هر دوره ۲ سال بوده و انتخاب آنان حداکثر تا ۳ دوره متوالی بلامانع است. تغییر اعضای مذکور، پیش از پایان دوره تصدی آنان به تشخیص هیات مدیره امکان‌پذیر خواهد بود. رسمیت جلسه‌های کمیته آتی و تصمیمات آن با حضور اکثریت معتبر است. دبیرخانه کمیته به منظور هدایت و راهبردی امور اجرایی معاملات آتی، زیر نظر دبیر کمیته اداره خواهد شد. دبیر کمیته می‏‌تواند حسب موضوع از کارشناسان، صاحب نظران و فعالان مرتبط برای شرکت در جلسه بدون حق رای دعوت به عمل آورد. لازم به ذکر است که کمیته آتی موظف است گزارش فعالیت خود را به صورت ماهانه به هیات مدیره بورس ارایه نماید.

تعریف قرارداد آتی (Futures Contract):کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

چنانچه گفته شد قرارداد آتی نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند. بنابراین به‌طور خلاصه قرارداد آتی”توافقنامه‌ای است مبتنی بر خرید یا فروش دارایی مشخص در زمان معینی در آینده، با قیمت مشخص حال”.

تفاوت بازار نقدی و بازار آتی:

در بازارهای آتی الزامی نیست که کالا یا دارایی به طور فیزیکی رد و بدل شود و برخلاف بازارهای نقدی، انتقال مالکیت فوری دارایی مطرح نمی‌شود. بنابراین در این بازارها بدون در نظر گرفتن این که فرد مالک دارایی باشد یا نباشد، قراردادها قابل خرید و فروش هستند. برخلاف بازارهای نقد که پشتوانه آن تحویل دارایی است، بازارهای معاملات آتی مبتنی بر تسویه نقدی است و یکی از اهداف آن، خرید و فروش دارایی در آینده است.

مشخصات قرارداد آتی

قراداد آتی مشخصات و ویژگی‌های زیر دارد:

 • سررسید قرارداد معین است.
 • نوع دارایی پایه قرارداد، معین است.
 • مقدار دارایی پایه تعهد شده در قرارداد، معین است.
 • قیمت دارایی پایه تعهد شده، معین است.
 • هر دو طرف قرارداد، الزامات سپرده دارند.
 • رویه تسویه حساب روزانه بر قراردادها حاکم است.

طرفین قرارداد آتی

 • خریدار قرارداد آتی: کسی است که در موقعیت خرید(Long Position) قرار دارد.
 • فروشنده قرارداد آتی: کسی که در موقعیت فروش(Short Position) قرار دارد.

موقعیت:

 • موقعیت تعهدی: تعهد موضوع قرارداد آتی در بازار آتی است.
 • موقعیت تعهدی باز: یک موقعیت تعهدی است که مشتری نسبت به ایفای تعهدات موضوع آن هم‌چنان ملتزم است.
 • موقعیت تعهدی خرید: موقعیت تعهدی است که مشتری با اتخاذ آن، متعهد به خرید دارایی پایه می‌شود.
 • موقعیت تعهدی فروش: موقعیت تعهدی است که مشتری با اتخاذ آن، متعهد به فروش دارایی پایه می‌شود.

حداکثر موقعیت های هر مشتری حقیقی و حقوقی در معاملات آتی سکه:

بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی باز برای مشتریان آتی توسط هیئت پذیرش و به پیشنهاد بورس و بر اساس شرایط بازار تعیین و اعلام می‌گردد که در حال حاضر سقف موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌های ذیل تعیین شده است:

✅محدودیت برای مشتریان حقیقی :

?مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۲۵۰ موقعیت تعهدی خرید یا فروش اخذ نمایند.

?مجموع موقعیتهای مشتری حقیقی در تمامی نمادهای معاملاتی (سررسید فعال) نباید از ۷۵۰ موقعیت تجاوز کند، به عبارتی مشتری می‌تواند در مجموع ۷۵۰ موقعیت اعم از خرید و فروش در سررسیدهای مختلف داشته باشد.

✅محدودیت برای مشتری حقوقی :

?اشخاص حقوقی مجازند که ۲۵۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نمایند و این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد سرمایه ثبتی شرکت افزایش یابد به شرطی که از ۲۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار فراتر نرود.

مزایای قراردادهای آتی

 • امکان پوشش ریسک (hedging) با هزینه کم: hedging این امکان را به سرمایه‌گذار می‌دهد تا با ورود به دو بازار که افت و خیز قیمت‌ها در آن اغلب در جهت عکس یکدیگر است، ریسک خود را کاهش دهد.
 • امکان سود آوری در بازار نزولی (short sell): مزیت short sell امکان فروش دارایی بدون در اختیار داشتن آن در بازارهایی که انتظار کاهش قیمت در آن وجود داشته و خرید در قیمت پایین‌تری انجام می‌گیرد.
 • امکان ورود در بازارهای بزرگتر با سرمایه کم (leverage): این مزیت موجب می‌شود تا سرمایه‌گذار بتواند با اندکی سرمایه دارایی زیادی را تحت کنترل گرفته و با پرداخت مبلغ ناچیزی از کل ازرش یک کالا، وارد قرار داد آتی شود.
 • آربیتراژ (Arbitrage):فرصت دستیابی به سود بدون ریسک، از طریق ورود همزمان در دو یا چند بازار را دراختیار سرمایه‌گذار می‌گذارد.

مزایای حضور آربیتراژگران

 • فاصله منطقی بین قیمت آتی و نقدی
 • همگرایی قیمت آتی و نقدی

 

بر اساس مزایایی که برای قرارداهای آتی گفته شد، مبادله کنندگان در یکی از گروه‌های زیر قرار خواهند گرفت:

✅پوشش دهندگان ریسک(Hedgers): هدف این گروه از مبادله‌کنندگان کسب سود نیست، بلکه آنان در پی استفاده از پوشش ریسک ناشی از تغییرات هستند.

✅گمانه سازان (Speculators): گمانه‌سازان یا همان سوداگران قصد مبادله کالای مورد قرارداد را ندارند و تنها بر اساس پیش‌بینی‌های خود از شرایط بازار و وضعیت قیمت در آینده، اقدام به خرید و فروش قراردادها می‌کنند و در حقیقت از عدم ثبات و نوسان قیمت‌ درآمد کسب می‌کنند.

✅آربیتراژگران (Arbitrageurs): این گروه خریداران و فروشندگان همزمان هستند که از اختلاف قیمت یک کالا به‌طور همزمان در دو یا چند بازار متفاوت، سود متفاوت کسب می‌کنند.

 

اتاق پایاپای:

اتاق پایاپای یک بخش اداری از شرکت بورس کالا است که تسویه قراردادهای معامله شده را بر عهده دارد. این بخش برای خریداران نقش فروشنده و برای فروشنده نقش خریدار را ایفا می‌کند و در حقیقت ضامن کلیه قراردادهای آتی است.

وجه تضمین

در قراردادهای آتی، برای آنکه طرفین قرارداد درآینده از معامله سرباز نزنند، هر دو طرف (خریدار و فروشنده)در شرط ضمن عقد، تعهد می‌کنند مبلغی را نزد اتاق پایاپای گذاشته و به تناسب تغییرات قیمت آتی، این مبلغ را تعدیل نمایند. به مبلغی که  نزد اتاق پایاپای گذاشته می‌شود، وجه تضمین گویند.

وجه تضمین اولیه Initial Margin

 • وجه تضمینی است که جهت تضمین ایفای تعهدات مشتریان برای یک موقعیت تعهدی اخذ می‌شود و میزان این سپرده در مشخصات هر قرارداد آتی تعیین می‌شود. به عنوان مثال در حال حاضر، وجه تضمین اولیه در قرادادهای آتی سکه تقریبا برابر با مبلغ یک سکه نقدی و به مبلغ ۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال است. در حقیقت وجه تضمین اولیه حداقل سرمایه لازم برای انجام معاملات آتی سکه است.
 • مبلغ وجه تضمین اولیه برای هر قرارداد آتی ممکن است تغییر نماید که این تغییرات از طریق اطلاعیه‌های سایت بورس کالا به اطلاع عموم می‌رسد.
 کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

نحوه دریافت اطلاعیه های جدید از سایت بورس کالا

حداقل وجه تضمین MAINTENANCE MARGIN

 • کمترین مقدار وجه تضمین برای انجام یک معامله است که مقدار آن در هر قرارداد آتی مشخص است. مقدار این وجه تضمین بسته به وجه تضمین اولیه تعیین می‌شود.در صورتی‌که موجودی حساب عملیاتی مشتری به کمتر از این مقدار برسد، اخطاریه افزایش وجه تضمین برای کارگزار صادر خواهد شد.
 • در صورت عدم واریز وجه از سوی مشتری در زمان اعلامی بورس به کارگزار (که نهایتاً تا یک ساعت پس از شروع بازار است)، کارگزار موظف است با اخذ موقعیت معکوس نسبت به بستن معامله باز مشتری اقدام نماید. در صورتیکه کارگزار موفق به بستن معامله مشتری در بازار رسمی نشود، می تواند در بازار جبرانی نسبت به اخذ موقعیت معکوس اقدام نماید.

برای مثال در معاملات آتی سکه، حداقل وجه تضمین۷۰% وجه تضمین اولیه به مبلغ ۷٫۷۰۰٫۰۰۰ ریال است. اگر وجه تضمین به کمتر از این مقدار برسد، اخطاریه افزایش وجه تضمین برای کارگزار صادر شده و کارگزار موظف است به مشتری اطلاع دهد. مشتری تا ساعت ۱۱:۳۰روز کاری بعد، فرصت خواهد داشت تا با واریز وجه یا با بستن قراردادهای مارجین شده، وجه تضمین را به ازای هر قرارداد به ۹,۵۰۰,۰۰۰ ریال برساند.


اعلام افزایش وجه تضمین MARGIN CALL

 • در صورتی‌که پس از کشف نرخ تسویه و اعمال آن در صورتحساب مشتریان، موجودی حساب از حداقل سپرده کمتر شود، اعلام افزایش موجودی برای مشتریان ارسال می‌گردد.مشتریان فرصت دارند تا یک ساعت پس از شروع معاملات روز بعد، نسبت به افزایش موجودی خود اقدام نمایند.

 تخفیف وجه تضمین اولیه بین سررسیدها (امکان استفاده از یک وجه تضمین بین دو سررسید با موقعیت معکوس ):

همان طور که از نام  وجه تضمین اولیه مشخص است، این مبلغ به این دلیل از خریدار و فروشنده اخذ می‌گردد تا در صورت نوسان قیمت، سود طرف مقابل از آن پرداخت گردد. در شرایطی که مشتری در یک سر رسید موقعیت خرید و در سررسید دیگر موقعیت فروش اخذ کند به دلیل اینکه همواره در یک سررسید سود می‌کند و در یکی زیان، بنابراین ریسک کاهش شدید موجودی حساب مشتری کمتر می‌شود. از این رو در اکثر بازارهای آتی جهان به مشتریانی که در موقعیت معکوس همزمان اخذ می‌کنند تخفیف وجه تضمین اولیه داده می‌شود یعنی با مبلغی کمتر از ۲ وجه تضمین قادر خواهند بود ۲ موقعیت معکوس اخذ نمایند. میزان تخفیف بین سررسیدی که بورسهای مختلف به مشتریان می‌دهند تابع شرایط بازار و میزان همگرایی و یا واگرایی سررسیدهاست.
به عنوان مثال در اکثر بورس های جهان تخفیف بین سررسید به گونه ایست که مشتری اگر قصد اتخاذ موقیعت معکوس همزمان داشته باشد نصف یک وجه تضمین اولیه می‌پردازد.یعنی به محض باز کردن موقیعت معکوس نصف وجه تضمین آزاد می‌شود.
در بازار آتی ایران تا قبل از سال ۹۲ تخفیف بین سررسید وجود نداشت و مشتریان برای اتخاذ ۲ موقعیت معکوس باید ۲ وجه تضمین اولیه به حساب واریز می‌کردند ولی از تاریخ ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ با تصمیم مسئولین بورس کالا تخفیف بین سررسید اعمال گردید و مقدار این تخفیف به این شکل می‌باشد که مشتری برای ۲ موقعیت معکوس تنها به یک وجه تضمبن اولیه نیاز دارد.

در ادامه مطلب  توضیحات دقیق‌تری در این خصوص ارائه می‌گردد:
بر این اساس بیش ترین موقعیت تعهدی خرید یا فروش مشتری معیار دریافت وجه تضمین است. به این معنا که اگر یک مشتری دارای ۴ موقعیت فروش در سررسید شهریور ماه باشد می تواند تا ۴ موقعیت خرید در سایر سررسیدها اخذ کند در حالیکه تنها وجه تضمین مربوط به ۴ قرارداد را پرداخته است.
?توجه فرمایید که در این صورت شما بر اساس میزان موجودی حسابتان می توانید در سررسیدهای دیگر موقعیت اخذ کنید.
به طور مثال اگر شما ۴ موقعیت (خرید) در سررسید شهریور داشته باشید (وجه تضمین اولیه برای ۴ قرارداد برابر است با ۳,۸۰۰,۰۰۰=۴*۹۵۰,۰۰۰) و اگر موجودی حساب شما  برای مثال ۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان باشد شما می‌توانید تنها ۳ موقعیت معکوس (فروش) در سررسیدهای دیگر اخذ فرمایید به طور مثال می‌توانید دو قرارداد فروش در سررسید تیر و یک قرارداد فروش در سررسید آبان ماه اخذ کند، حتی اگر موجودی حسابتان ۳,۷۹۹,۹۹۹ تومان باشد نیز تنها از تخفیف ۳ موقعیت بین سر رسید برخوردار خواهید بود.
?مجددا فرض کنید شما ۹۵۰,۰۰۰ تومان (وجه تضمین اولیه مورد نیاز برای یک قرارداد ) در حساب در اختیار خود پول دارید ، شما می‌توانید:
یک موقعیت در یکی از سررسید ها (مثلا شهریور ماه) و یک موقعیت معکوس آن موقعیت در یک سررسید دیگر (هر سررسید غیر از شهریور) اتخاذ کنید.
به عبارت دیگر شما یک موقعیت فروش در سررسید شهریورماه و یک موقعیت خرید در هر سررسید دیگر غیر از سررسید شهریور ماه برای مثال تیرماه اتخاذ کنید.
در این حالت شما با یک وجه تضمین اولیه به مبلغ ۹۵۰,۰۰۰ تومان توانسته اید به جای یک موقعیت، دو موقعیت (ولی معکوس)  داشته باشید که گفته می‌شود از تخفیف وجه تضمین بین سررسیدها استفاده کرده‌اید.

✅با استفاده از تخفیف بین سررسید؛ مشتری می‌تواند با داشتن موجودی به اندازه یک وجه تضمین، در سررسید های دیگر (یک سررسید) یک موقعیت معکوس اخذ نماید. لازم به ذکر است با استفاده از تخفیف بین سررسید، مشتری آفست نمی شود بلکه یک موقعیت معکوس علاوه بر موقعیت فعلی‌اش اتخاذ می‌نماید.

 انواع تسویه

 • اخذ موقعیت معاملاتی معکوس: معامله‌گر یک موقعیت تعهدی جدید معکوس در مقابل موقعیت تعهدی باز اتخاذ می‌کند.
 • تسویه فیزیکی: در صورتی که موقعیت معامله‌گر در بازار بسته شود و معامله‌گر تمایل داشته باشد وارد دوره فیزیکی شود، پس از اتمام زمان قرارداد باید نسبت به اجرای تعهد خود عمل کند.
 • تسویه نقدی (غیر فیزیکی): در شرایطی که خریدار یا فروشنده اقدام به بستن معاملات خود نماید و همزمان تحویل کالا به دلایل مختلف مانند امتناع یکی از طرفین، در موعد مقرر اتفاق نیفتد، تسویه نهایی به‌صورت نقدی و براساس آخرین قیمت تسویه روزانه صورت می‌گیرد.

انجام معامله

انجام معاملات به صورت حراج حضوری و به وسیله نرم‌افزار الکترونیکی انجام می‌پذیرد. انجام معاملات به سه دوره زمانی تقسیم می‌گردد:

?مرحله پیش گشایش Pre Opening: از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۳۰

 • در این دوره که ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود و مشتریان صرفاً می‌توانند سفارش‌های خود را وارد سیستم معاملاتی کنند و یا سفارش‌های خود را تغییر قیمت و یا حذف نمایند، شروع این دوره ساعت ۱۰ و پایان آن ساعت ۱۰:۲۹:۵۹ است.
 • دوره پیش گشایش فرصتی است که خریدار و فروشنده بتوانند همدیگر را محک زده و در صورت تمایل، قیمت خود را تغییر دهند تا اصطلاحاً قیمت گشایش کشف شود.

?مرحله حراج پیوسته Continuous Trading: از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۸:۵۵

 • پس از آنکه معاملات با فرآیند مچینگ راس ساعت ۱۰:۳۰ آغاز شد، به صورت پیوسته تا ساعت ۱۸:۵۵ دقیقه، یعنی تا ۵ دقیقه قبل از شروع دوره پایانی ادامه خواهد یافت. شما می‌توانید در طول ساعت معاملات با توجه به دامنه نوسان قیمت (۵± درصد قیمت تسویه روزقبل )سفارش خود را در سیستم معاملات ثبت کرده و در صورت نیاز ویرایش کنید.
 • در حراج پیوسته سفارشات خرید و فروش به ترتیب، با اولویت قیمتی و سپس اولویت زمانی، برای مشتریان در صف خرید یا فروش قرار می‌گیرند. هر زمان قیمت خرید و فروش با یکدیگر تطبیق یابد ( match شوند)، در همان زمان معامله انجام می گیرد.

?دوره پایانی Pre Closing: از ساعت ۱۸:۵۵ الی ۱۹

 • ۵ دقیقه پایانی بازار آتی مرحله پایانی نام دارد که برای جلوگیری از ایجاد هیجانات کاذب در لحظات انتهایی بازار طراحی شده است. در این مرحله مشتریان قادر به وارد کردن سفارش جدید نبوده و تنها می‌توانند سفارش‌های قبلی خود را از نظر قیمت و تعداد ویرایش کنند. در این دوره جابه‌جایی سفارش در سرررسیدها و یا تغییر موقعیت خرید به فروش و یا بالعکس امکان‌پذیر نیست و صرفا قیمت و تعداد می‌تواند تغییر کند.
 • در نظر داشته باشید به دلیل عدم امکان ثبت سفارش در این دوره توسط مشتری و معامله‌گران در سیستم معاملاتی، حتماً قبل از دوره پایانی برای قرار دادن سفارش‌های مد نظر خود در صف های معاملاتی اقدام نمائید.
 • نکته مهم اینکه ابطال و بستن موقعیت با حذف سفارش متفاوت است.

دوره پیش گشایش هر روز از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۳۰ است.

حراج تک قیمتی هر روز راس ساعت ۱۰:۳۰ انجام خواهد گرفت.

حراج پیوسته از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۸:۵۵ و در روز پنج شنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۵:۵۵ است.

دوره پایانی معاملات از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۸:۵۵ الی ۱۹ و در روزهای پنج شنبه از ساعت ۱۵:۵۵ الی ۱۶ است.

پایان جلسه معاملاتی از شنبه تا چهارشنبه راس ساعت ۱۹ و روزهای پنج شنبه راس ساعت ۱۶ است.

 کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

نمای تابلوی بازار قراردادهای آتی

اجرای سفارشات

 • طبق ماده ۱۸دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی درشرکت بورس کالای ایران، سفارشات در سامانه معاملات آتی بر اساس اولویت قیمتی و سپس اولویت زمانی، برای مشتریان در صف خرید یا فروش قرار می‌گیرند. یعنی سفارشات براساس بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش انجام می‌شود و در صورتی‌که قیمت سفارش‌ها برابر باشد، آنگاه بر اساس اولویت زمانی ثبت درخواست، اجرا می‌شود. بنابراین در قیمت برابر معامله‌ای انجام می‌شود که درخواست آن زودتر در سیستم ثبت شده باشد.
 • بهترین قیمت خرید یعنی بالاترین قیمتی که از طرف خریداران ثبت می‌شود.
 • بهترین قیمت فروش یعنی پایین‌ترین قیمتی که از طرف فروشندگان ثبت می‌شود.
 • لازم به ذکر است بر اساس تبصره ماده ۱۸دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، بورس کالا می‌تواند به جز اولویت‌های مذکور، اولویت دیگری را برای اجرای سفارشات تعیین نماید که این موارد باید ۳ روز کاری قبل به اطلاع عموم برسد.

نحوه ثبت سفارش:

۱- اعلام دستور خرید یا فروش در معاملات آتی

 • مشتریان می‌توانند از طریق تلفن و با امضای برگه ثبت معاملات، سفارشات خود را به کارگزار ابلاغ نمایند. طبق ماده ۱۰ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، کلیه سفارشاتی که به این روش ثبت می‌شود، می بایست به امضاء مشتریان رسیده و تأیید کتبی آنان در مدارک شرکت موجود باشد.

۲- ثبت معاملات از طریق سامانه برخط (آنلاین) آتی

 • همانطور که در مطالب راهنمای دریافت کد معاملاتی آنلاین آتی سکه در کارگزاری آگاه آمد، مشتری می‌تواند با مراجعه به شعب کارگزاری و ارائه مدارک لازم، نسبت به فعالسازی دسترسی آنلاین خود به سامانه معاملات آنلاین آتی اقدام نماید.
 • با ایجاد دسترسی به سامانه آنلاین، هر مشتری این امکان را دارد تا در بازه زمانی مجاز روزانه، بدون محدودیت مکانی دستور خود را در سامانه ثبت نماید. انجام معاملات به‌صورت آنلاین، نیازی به امضای برگه درخواست ثبت سفارش توسط مشتری، ندارد.

اعلام قیمت تسویه

 • بر اساس حجم معاملات انجام شده در بازه های زمانی مشخص، محاسبه قیمت تسویه متفاوت خواهد بود. طبق ماده ۲۰ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، شرکت بورس موظف است حداکثر یک ساعت پس ازپایان معاملات نسبت به اعلام قیمت تسویه اقدام نماید.

نحوه محاسبه قیمت تسویه

الف) اگر حجم معاملات ۳۰ دقیقه پایانی حداقل به ۲۰% حجم کل معاملات آن روز بیانجامد، آنگاه قیمت تسویه برابر خواهد بود با میانگین حجمی(وزنی) معاملات انجام شده در ۳۰ دقیقه پایانی آخرین جلسه معاملاتی روز:

?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در ۳۰دقیقه پایانی معاملات

ب) در صورت عدم کشف نرخ به روش بند الف، اگر حجم معاملات ۶۰ دقیقه پایانی بیش از ۲۰% حجم کل معاملات آن روز باشد:

?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در ۶۰ دقیقه پایانی معاملات

ج) در صورت عدم کشف نرخ به صورت بند ب:

?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در کل روز

د) درصورت عدم معامله در یک روز:

?قیمت تسویه = میانگین بهترین سفارش خرید و بهترین سفارش فروش

ه) در صورت عدم کشف نرخ به صورت‌های فوق:

?قیمت تسویه = قیمت تئوریک با نظر کمیته آتی و تصویب هیئت مدیره بورس

 

اعلام اخطاریه افزایش وجه

 • کارگزار موظف است بلا فاصله پس از دریافت اعلامیه افزایش وجه مشتری، بعد از تعیین قیمت تسویه روزانه موضوع را به نحو مقتضی به اطلاع او برساند.

بازار جبرانیکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

 • این بازار برای بستن موقعیت‌های تعهدی باز خریداران و فروشندگان بدهکار به صورت جداگانه و یک ساعت پس از پایان جلسه معاملاتی روزانه گشایش می‌یابد. بازار جبرانی متشکل از ۶ دوره ۱۰ دقیقه‌ای است که کمیته آتی می‌تواند نسبت به افزایش تعداد دوره‌ها براساس شرایط بازار تصمیم‌گیری نماید.
 • دامنه نوسان قیمت در دوره‌های اول تا ششم حراج تک قیمتی به ترتیب با افزایش ۳، ۶، ۹، ۱۲، ۱۸ و ۲۷ درصد به اضافه حد نوسان قیمت روز جاری نسبت به قیمت تسویه روزکاری قبل تعیین می‌گردد. به عبارتی، در صورتیکه مشتری اقدامی در پاسخ به اخطاریه افزایش وجه تضمین ننماید (مبلغ وجه تضمین جبرانی را به حساب در اختیار خود واریز نکند) و کارگزار نیز به علت وجود صف خرید یا فروش در کل روز نتواند موقعیت تعهدی مشتری را ببندد، در این صورت بازار جبرانی پس از پایان جلسه معاملاتی تشکیل می‌شود. موقعیت‌های تعهدی باز مشتری در بازار جبرانی (به تعدادی که با بسته شدن آن مشتری از وضعیت مارجین خارج شود)، توسط ناظر بازار به قیمت‌های ممکن باتوجه به کد شناسه معاملاتی هر سفارش اولویت بندی شده و در صف قرار می‌گیرد.

مثال:

در نظر بگیرید که شما یک قرارداد آتی به قیمت ۹۲۷,۰۰۰ تومان در سررسید تیرماه خریده‌اید. شما برای این قرارداد مبلغ ۱ میلیون تومان نزد بورس به عنوان ایفای تعهدات خود ودیعه گذاشته‌اید، مبلغ ۱ میلیون تومان وجه تضمین اولیه شما است و بورس امکان نگهداری موقعیت شما را تا ۳۰ درصد وجه تضمین اولیه باز می‌گذارد. شما می‌توانید تا ۳۰ هزارتومان پایین‌تر از قیمت ۹۲۷,۰۰۰ تومان خود زیان داشته باشید (یعنی تا قیمت ۸۹۷,۰۰۰) اگر قیمت آتی تیرماه از ۸۹۷,۰۰۰ تومان کم‌تر شود و شما حساب خود را افزایش ندهید اخطاریه افزایش وجه تضمین دریافت خواهید کرد.

 • در صورت افزایش تعداد دوره‌های حراج تک قیمتی، دامنه نوسان قیمت در دوره‌های بعدی توسط کمیته آتی تعیین خواهد شد.

برداشت وجوه

 • برای برداشت وجوه حاصل از انجام معاملات، مشتری می‌تواند با ارائه شماره حساب بانکی خود به همراه درخواست کتبی به کارگزار نسبت به دریافت وجوه خوداقدام نموده و یا از طریق تماس با بخش پذیرش معاملات، مبلغ انتقال وجه خود را اعلام کند. بدیهی است در صورتی که برگه‌های ثبت سفارش‌ مشتری نزد کارگزار بدون امضا مانده باشد، مقداری از مبلغ مورد درخواست مشتری نزد کارگزاری باقی خواهد ماند تا مدارک مشتری تکمیل گردد. درصورتی که مشتری معاملات خود را از طریق سامانه آنلاین انجام داده باشد یا ثبت سفارشی نزد کارگزاری نداشته باشد، وجه مورد نظر مشتری به‌صورت کامل در سیستم بورس کالا ثبت می‌شود. انتقال وجوه توسط شرکت بورس کالا انجام می‌پذیرد.

گواهی آمادگی تحویل

 • مشتریان می بایستی در زمان تاریخ سررسید قرارداد (دو روز کاری قبل از پایان قرارداد) جهت دریافت گواهی آمادگی تحویل اقدام نمایند و درخواست خود را به کارگزاری اعلام نمایند. کارگزار درخواست مشتری را به تعداد قراردادهای مورد نظر در سامانه معاملاتی ثبت می‌نماید. بدیهی است در صورت عدم ثبت درخواست گواهی تحویل در سیستم به هر علتی، قرارداد مشتری تسویه شده و ۱ درصد ارزش قرارداد بر مبنای قیمت تسویه همان روز درخواست(روز ارائه درخواست که دو روز کاری پیش از پایان قرارداد است)، به عنوان جریمه از مشتری دریافت و به طرف مقابل داده خواهد شد. اگر مشتری گواهی خود را ثبت نماید ولی طرف مقابل قرارداد خود را نکول نماید، در این صورت ۱ درصد ارزش قرارداد جریمه به طرف مقابل پرداخت خواهد شد. آخرین مهلت ارائه این گواهی دو روز مانده به پایان قرارداد تا سی دقیقه پس از اتمام جلسه معاملاتی خواهد بود.

تحویل فیزیکیکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

 • قرارداد پس از آخرین روز معاملاتی وارد دوره تحویل می شود.
 • این دوره تا پایان ماه قرارداد ادامه می یابد.
 • فروشندگان و خریداران می بایست حداکثر تا ساعت ۱۲ روز بعد از پایان روز معاملاتی،  اسناد مربوطه را از طریق کارگزار به بورس ارائه نمایند. به عبارتی خریداران بایستی مبلغ تعهد شده را در حساب در اختیار خود واریز نمایند و فروشندگان می بایست سکه های تعهد شده را به بانک مورد تائید بورس تحویل نمایند .
 • در صورتیکه مدارک مربوطه به بورس ارائه نگردد قرارداد ها با قیمت تسویه روز آخرین روز معاملاتی تسویه خواهد شد و مشمول جریمه می گردد.
 • مادۀ ۴۳ – پس از پایان ” مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل”، اتاق پایاپای بر اساس اولویت زمانی خریدارانی را که می توانند کالا را تحویل گیرند و فروشندگانی را که می توانند کالا را تحویل دهند، مشخص نموده و به کارگزاران مربوطه اعلام می‌نماید.

تبصره: قرارداد آتی آن دسته از خریداران و فروشندگانی که علی رغم اعلام آمادگی تعهد، به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل امکان تحویل ندارد، بر اساس “قیمت تسویه روزانه” روز پایان ” مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل “، ” تسویه نقدی” می شود.

 • مادۀ ۴۴ – خریداران و فروشندگانی که در روزهای معاملاتی پس از “مهلت اعلام آمادگی تحویل” اقدام به باز نمودن “موقعیت تعهدی ” می‌نمایند باید “گواهی آمادگی تحویل” را نیز همزمان ارائه نمایند. به هر ترتیب باز نمودن موقعیت تعهدی جدید طی دوره مذکور به منزلۀ اعلام آمادگی تحویل کالای موضوع قرارداد از سوی مشتری نیز است.
 • مادۀ ۴۵- دارندگان “موقعیت تعهدی خرید” در پایان آخرین روز معاملاتی، حداکثر تا ساعت ۱۲ روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی باید کل وجه دارایی تعهد شده “قرارداد آتی” بر حسب “قیمت تسویه روزانه” آخرین روز معاملاتی را به حساب “اتاق پایاپای” واریز و فیش واریزی را توسط کارگزار مربوطه به “اتاق پایاپای” ارائه نمایند.
 • تبصره:چنانچه وجه فوق در مهلت مقرر پرداخت نگردد، “قرارداد آتی” بر حسب “قیمت تسویه روزانه” آخرین روز معاملاتی ” تسویه نقدی” شده و دارنده موقعیت تعهدی خریدی که طبق این تبصره “تسویه نقدی” شده است، مشمول جریمه های مقرر در مشخصات” قرارداد آتی” می شود
 • مادۀ ۴۶- دارندگان “موقعیت تعهدی فروش” در پایان آخرین روز معاملاتی، حداکثر تا ساعت ۱۲ روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی باید “رسید انبار” یا اصل کالای مورد تعهد را حسب تعیین و اعلام بورس، توسط کارگزار مربوطه به “اتاق پایاپای” ارائه نمایند.
 • تبصره: چنانچه تعهدات موضوع این ماده طی مهلت مقرر انجام نشود، “قرارداد آتی” بر حسب “قیمت تسویه روزانه” آخرین روز معاملاتی ” تسویه نقدی” شده و دارنده موقعیت تعهدی فروشی که طبق این تبصره “تسویه نقدی” شده است، مشمول جریمه های مقرر در” قرارداد آتی” می‌شود.
 • مادۀ ۴۷- اتاق پایاپای حداکثر تا پایان روز کاری پس از “آخرین روز معاملاتی” قرارداد، بر اساس اولویت زمانی، خریدارانی را که می توانند کالا را تحویل گیرند و فروشندگانی را که می توانند کالا را تحویل دهند، مشخص نموده و ضمن واریزوجه معامله به حساب کارگزار فروشنده، “اعلامیه تحویل” را ” به کارگزار خریدار ارائه می‌نماید. کارگزاران مربوطه باید “اعلامیه تحویل” را بلافاصله پس از دریافت از اتاق پایاپای به مشتریان ارائه نمایند.
 • قرارداد آتی آن دسته از خریدارانی که به دلیل عدم ارائه” رسید انبار” از سوی فروشنده یا فروشندگانی که به دلیل عدم واریز وجه از سوی خریدار، امکان تحویل ندارد، بر اساس “قیمت تسویه روزانه” آخرین روز معاملاتی، ” تسویه نقدی” می شود.
 • چنانچه خریدار در موعد مقرر نسبت به دریافت کالا از انبار معرفی شده از طرف فروشنده اقدام ننماید، کلیه هزینه ها و خسارات مترتبه بعد از آن تاریخ به عهده خریدار می باشد.
 • چنانچه خریدار پس از دریافت کالا هرگونه اختلافی در مورد مشخصات کالای دریافتی با مشخصات “قرارداد آتی”مشاهده نماید، باید مراتب را حداکثر تا پانزده روز کاری بعد از پایان دوره تحویل کتباً به “بورس” و هیئت داوری اعلام کند. عدم اعلام مراتب طی مهلت مقرر به منزلۀ تایید ایفای تعهدات فروشنده و اسقاط حق اعتراض به آن از سوی خریدار می‌باشد.

جرایم :

جریمه عدم ارائه گواهی آمادگی تحویل از طرف دارندگان موقعیت تعهدی باز خرید و فروش به میزان یک درصد ارزش کل قرارداد بر اساس قیمت تسویه همان روز معاملاتی قرارداد آتی است.

✅ جریمه عدم ارائه رسید انبار از طرف مشتریان فروشنده یک درصد ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی است که به نفع خریدار کسر می گردد. همچنین در صورتی که قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی بیشتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری خریدار از فروشنده اخذ می گردد.

✅ جریمه عدم واریز وجه ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی از طرف مشتریان خریدار، یک درصد ارزش قرارداد می باشد که به نفع فروشنده از حساب مشتری خریدار کسر می‌گردد و چنانچه قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی کمتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری فروشنده از خریدار اخذ می‌گردد.

✅ در تمامی موارد فوق کارمزد تسویه و تحویل هر دو سر معامله به نفع بورس از مشتری نکول کننده دریافت خواهد شد.

مراحل تسویه فیزیکی فروشنده:

 1. اعلام آمادگی تحویل.
 2. تسلیم قبض انبار.
 3. کسر عوارض مصوب تحویل کالا از اصل مبلغ.
 4. واریز وجه کالا به حساب فروشنده.

فرآیند تحویل برای دارنده موقعیت تعهدی فروش:

دارندگان موقعیت تعهدی فروش موظند طی روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی در زمان مشخص شده، با بانک تعیین شده توسط بورس جهت تعیین نوبت تماس گرفته و در روز تعیین شده سکه‌های خود را به کارشناس مربوطه تحویل دهند. بانک پس از دریافت وجه کارشناسی از مشتری، اقدام به تعیین اصالت و کارشناسی سکه نموده و در صورت تکمیل تعداد سکه ها اقدام به صدور رسید تحویل سکه می نماید (سکه مورد تایید سکه طلای تمام بهار طرح جدید و آخرین سال ضرب بانک مرکزی (سال ۱۳۸۶) می باشد). در صورت شناسایی سکه غیر بانکی، مشتری موظف است تا قبل از ساعت ۱۲ نسبت به جایگزین نمودن آن با سکه بانکی اقدام نماید. در صورت عدم تحویل سکه جایگزین توسط مشتری کل قرارداد وی نکول و عدم ایفای تعهد محسوب خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه مشتری دو قرارداد تحویلی جمعاً به میزان ۲۰ قطعه سکه داشته باشد و ۲ قطعه سکه غیر بانکی در محموله تحویلی شناسایی شود و اقدامی در جایگزینی آنها صورت ندهد سکه تحویلی به بانک تنها ۱۰ قطعه معادل یک قرارداد خواهد بود و باقی سکه ها یعنی ۸ قطعه به وی مسترد خواهد گردید. خریدار و فروشنده جهت تسویه و تحویل می بایست هرکدام ۵۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که این کارمزد از حساب مشتری اخذ می‌گردد.

تسویه فیزیکی خریدار

 1. اعلام آمادگی تحویل،
 2. واریز پیش پرداخت
 3. دریافت گواهی آمادگی تحویل کالا.
 4. واریز کل وجه تا ساعت ۱۲ روز بعد از آخرین روز معاملات.
 5. پرداخت عوارض مصوب تحویل.
 6. دریافت کالا.

فرآیند تحویل برای دارنده موقعیت تعهدی خرید:

دارندگان موقعیت تعهدی خرید نیز می بایست تا ساعت ۱۲ روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی کل وجه لازم متناسب با تعداد قراردادهای آتی مأخوذ را به حساب عملیاتی خود واریز نمایند. این مبلغ به صورت زیر محاسبه می شود:

?تعداد قراردادهای آتی اخذ شده *(کامزد تحویل+(۱۰* قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی))

خریدارانی که که وجه قرارداد را بر اساس نرخ تسویه آخرین روز معاملات به حساب دراختیار واریز نموده اند موظف اند، در ساعات تعیین شده در اعلامیه تحویل با بانک سامان جهت تعیین وقت دریافت سکه اقدام نمایند. در همین روز مشخص می شود که آیا طرف مقابل نکول کرده است یا خیر. در صورت عدم نکول خریداران میبایست در تاریخ تعیین شده توسط بانک به بانک عامل مراجعه نمایند و در غیر این صورت جریمه اخذ شده از فروشنده به حساب مشتری واریز می شود که در قسمت جرایم به طور کامل توضیح داده خواهد شد. کارگزار خریدار باید در زمان دریافت سکه در بانک حضور داشته باشد.

مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازارکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

?وجود نسب اهرمی در این معاملات می تواند ریسک سرمایه گذاری را بالا ببرد. لذا انجام معامله در این بازار باید با دقت و بررسی بسیار دقیق صورت گیرد زیرا استفاده از این ابزار به دلیل ایجاد اهرم و یا وام گیری زیاد و ارزش خیالی بالایی که ایجاد می کند می تواند منجر به زیان های شدیدی شود.

?عدم انطباق روزهای کاری بورس سکه با روزهای معاملات طلا در بازارهای جهانی سبب کاهش همپوشانی روزهای معاملاتی سکه و طلا می شود.لذا در صورتی که قصد انجام معاملات با استفاده از قیمت های جهانی طلا را داریم تا حد امکان تحلیلهای بلند مدت تری از روند حرکتی طلا داشته باشیم.

?به دلیل اینکه در بررسی قیمت طلا لازم است تا نرخ برابری دلار نیز در نظر گرفته شود، لذا تا حدی پارامترهای دخیل در تصمیم گیری افزایش می‌یابد.

?عدم آشنایی با قوانین و مقررات: عدم علم به قوانین حاکم بر هر بازار‌می‌تواند فرد را با مخاطراتی مواجه نماید. برای مثال در زمان تحویل فیزیکی، چنانچه شخص در موقعیت تعهدی فروش از این قانون مطلع نباشد که موظف است تا ساعت ۱۲ روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی، رسید انبار یا اصل کالای مورد تعهد را به اتاق پایاپای ارائه نماید، دارنده موقعیت تعهدی فروش مشمول جریمه مقرر در قرارداد خواهد شد.

?محدودیت های زمانی

?شرایط اضطراری

?لازم است تا فعالان بازار آتی، در راستای آگاهی از اطلاعیه‌­ها و تغییرات مربوط به معاملات قراردادهای آتی نظیر تغییرات مربوط به وجه تضمین، به‌صورت مستمر به سایت رسمی بورس کالای ایران مراجعه نمایند.

کارمزد معاملات آتی

در بازار معاملات آتی،کارمزدها شامل موارد زیر است:

 • کارمزد معاملات
 • کارمزد تسویه و تحویل: کارمزد تسویه و تحویل به همه موقعیت‌های تعهدی باز که وارد دوره تحویل می‌شوند، تعلق می‌گیرد.
عنواننرخ کارمزد (ریال)
حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار۴,۰۰۰
کارمزد بورس کالای ایران۱۰,۰۰۰
کارمزد کارگزار۱۶,۰۰۰
کارمزد تسویه؛ مربوط به موقعیت های تعهدی بازی که تسویه شده و یا منجر به تحویل می‌شوند.۵۰,۰۰۰

دامنه نوسان روزانه

حد نوسان قیمت روزانه حداکثر تا ۵±درصد با توجه به قیمت تسویه روز قبل است. در معاملات آتی میزان نوسان روزانه قیمت نسبت به قیمت تسویه روز قبل ۵%(-،+) خواهد بود. به عبارت دیگر معامله گر مجاز است سفارشاتی با قیمت درمحدوده ۵ درصد پایین تر از قیمت تسویه روز قبل تا ۵ درصد بالاتر از قیمت تسویه روز قبل در سیستم معاملات قرار دهد و نمی تواند سفارشی با قیمت خارج از محدوده ذکر شده در سیستم قرار دهد.
همچنین در صورتی که قیمت‌های بدست آمده مضربی از تیک سایز (حداقل تغییر قیمت سفارش) نباشد، در سفارشات فروش حداقل قیمت سفارش به بالا گرد شده و در سفارشات خرید حداکثر قیمت سفارش به پایین گرد می‌گردد.
برای مثال در صورتی‌که قیمت تسویه روز گذشته ۹۷۳,۵۰۰ تومان باشد حد نوسان روزانه بین ۹۲۴,۸۲۵ و ۱,۰۲۲,۱۷۵ قرار می‌گیرد که این اعداد مضربی از حداقل تغییر قیمت سفارش  (۵۰۰ تومان) نیست، بنابراین گرد شده آن برابر ۹۲۵,۰۰۰  و ۱,۰۲۲,۰۰۰ تومان خواهد بود.

میزان بهینه تعداد قرارداد

 • برای جلوگیری از زیان از ابتدا درصد مشخصی از سرمایه را به عنوان احتمال روبروشدن با زیان در نظر بگیرید و در صورت رسیدن زیان به مقدار مشخص پیش فرض موقعیت معاملاتی باز را معکوس کرده و ببندید.

چند نکته پابانی در نحوه ارائه سفارش:          

?هنگام تماس با کارگزاری و معامله گر جهت انجام معاملات ، به صورت صریح و شفاف دستور خرید موقعیت تعهدی یا فروش موقعیت تعهدی را اعلام نمایید و از کلمه بستن قرار داد استفاده نکنید.

?جهت انجام معاملات با شرکت کارگزاری در ارتباط باشید و از تماس با تلفن شخصی معامله گر اجتناب کنید.

?هنگام اعلام باز کردن موقعیت تعهدی خرید یا فروش ، تحت هیچ شرایطی با معامله گر در خصوص وضعیت بازار مشورت نکنید.

?از وضعیت روز بازار و تحلیل مستمر بازار آتی آگاهی کسب کنید.

?در خواست حذف سفارش خود را به‌موقع و پیش از انجام سفارش توسط کارگزار، ارسال نمایید.

?برای بهره‌برداری مناسب از فرصت‌های موجود در بازار، امکان تحمل ریسک‌های کلان ، روش تسویه و چگونگی پوشش ریسک آگاهی و شناخت کافی کسب کنید.

درپایان یادآور می‌شویم که سرمایه‌گذاری در بازار آتی، همچون سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها ممکن است به سود یا زیان سرمایه‌گذار بیانجامد. اما مطالعه و افزایش سطح آگاهی و علم به قوانین حاکم بر این بازار جذاب، ریسک حاکم بر این بازار را کاهش داده و بر جذابیت آن می‌افزاید.

 

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری علاوه بر ارائه خدمات مربوط به اخذکد معاملاتی آتی و سامانه معاملات آنلاین، خدمات ویژه‌ای در زمینه معاملات آتی سکه و کالا برای مشتریان خود در نظر گرفته است.

با بسته خدمات ویژه آگاه تفاوت را در کسب سود در بازار آتی احساس کنید :

?تا سقف ۲۰ درصد تخفیف کارمزد برای اعضاء بآشگاه مشتریان آگاه

۱?میلیون تومان اعتبار آواگلد هدیه برای انتقال کد به کارگزاری آگاه

۳۸۰?هزار تومان اعتبار آواگلد هدیه برای فعالسازی کدهای غیرفعال

۳۸۰?هزار تومان اعتبار آواگلد هدیه برای اخذ کد معامالتی در کارگزاری آگاه

۳۸۰?هزار تومان اعتبار آواگلد هدیه برای فعالسازی معاملات برخط آتی در کارگزاری آگاه

۳۸۰?هزار تومان اعتبار آواگلد هدیه برای حضور در سمینارهای رایگان آموزشی کارگزاری آگاه

کیمیاگران آگاه:

کیمیاگران آگاه تنها هفته‌نامه تخصصی در حوزه بازار طلا و ارز است که به بررسی رخدادهای پیش‌رو در هرهفته پرداخته و با ارائه تحلیل‌های و سیگنال‌های میان مدت، تصمیم‌گیری معامله‌گران را در بازار طلا تسهیل می‌نماید.

سمینارهای آموزش آتی در سراسر کشور:

کارگزاری آگاه به منظور ورود آگاهانه علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری  در حوزه طلا، اقدام به برگزاری سمینارهای آموزشی به صورت رایگان در سراسر کشور نموده است، علاوه بر آن جهت افزایش سطح آگاهی فعالان این بازار با راه‌اندازی کانال آموزش آتی تا ورود آگاهانه شما به این بازار یار و همراه شما خواهد بود.

کانال تلگرام آتی https://telegram.me/agah_bia_too_ati، کانال تلگرام آواگلد https://telegram.me/AgahMoshaver و شماره  تلفن ۸۲۱۵۴۲۳۹-۰۲۱ پاسخگوی سوالات مخاطبین گرامی است.

برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، به سوالات متداول رجوع شود.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

309 پاسخ به “معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل”

 1. MOH00204 گفت:

  سلام در یک تلگرام کسی می گفت در خرید سکه بصورت آتی می شود با بهای یک سکه ۱۰ سکه خرید آیا واقعا این کار امکان پذیر است ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   یکی از مزایای بزرگ قرارداد آتی برای سرمایه‌گذاران در مقایسه با بازار نقدی وجود اهرم مالی است. بدین معنی که سرمایه گذار با اندکی سرمایه قادر است دارائی زیادی را تحت کنترل خود درآورد و با پرداخت مبلغ ناچیزی از کل ارزش یک کالا وارد یک قرارداد آتی می شود. در ادامه با یک مثال به تشریح بهتر اهرم مالی می‌پردازیم. به طور مثال مبلغ سپرده اولیه برای یک قرارداد با ۱۰ سکه طلا در حال حاضر به میزان ۹۵۰٫۰۰۰ تومان است. با توجه به قیمت تقریبی سکه که در همان حوالی سپرده اولیه است می‌توان گفت که شما دربازار سکه با نسبت اهرمی ۱۰ به خرید و فروش اقدام می‌کنید.به طور مثال فرض کنید شما یک قرارداد (شامل ۱۰ سکه) به قیمت هر سکه ۹۴۰٫۰۰۰ تومان خریداری کرده‌اید و مبلغ ۹۵۰٫۰۰۰ تومان (وجه تضمین اولیه) در حساب خود سپرده کرده‌اید. حال چندروز بعد قیمت سکه ۱۰٫۰۰۰ تومان افزایش داشته است و شما اقدام به فروش قرارداد در قیمت ۹۵۰٫۰۰۰ تومان می‌کنید. در این صورت به دلیل آنکه هر قرارداد شامل ۱۰ سکه است، شما موفق به کسب ۱۰۰٫۰۰۰ تومان سود می‌شوید در صورتی‌که اگر در بازار نقدی اقدام به خرید سکه می‌کردید با مبلغ ۹۵۰٫۰۰۰ تومان که در بازار آتی سرمایه‌گذاری کردید، می‌توانستید تنها یک سکه خریداری کنید و فقط ۱۰٫۰۰۰ تومان سود کنید.

   ۴
   • rahiminejad59@gmail.com گفت:

    تشکر از مطلب مفیدتون
    در خصوص مثالی که فرمودید، چنانچه اگر متضرر بشه به چه صورته ؟
    قیمت یک سکه محاسبه میشه یا ۱۰ سکه؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     انجام وظیفه است.
     هم سود و هم ضرر برای ۱۰ سکه است. چون هر موقعیت حاوی ۱۰ سکه است. بنابراین روش محاسبه برای زمان سود و زیان فرق نمی کنه.

     ۰
 2. samada92 گفت:

  مثل همیشه مفید.

  ۰
 3. aalamdar گفت:

  سلام
  ممنون مفید بود

  ۰
 4. MOH00204 گفت:

  لطفا آموزش تکنیکال را بصورت ساده ارائه نمایید با تشکر

  ۰
 5. ناصح گفت:

  سلام
  دستتون درد نکند چقدر مطلبتون کامل بود

  ۰
 6. ناصح گفت:

  یک سوال اگر من کد بگیرم بعدش کد آنلاین بگیرم و تو دوره شرکت کنم سه تا ۳۸۰ هزار تومان می دهید یا یکیش رو

  ۰
 7. 2063495981 گفت:

  باتشکر از اطلاعات مفید شما

  ۰
 8. 2063495981 گفت:

  باسلام وصبح به خیر
  بسیار اطلاعات جالبیه
  تشکر

  ۰
 9. rayan_behdasht گفت:

  سلام
  از کجا می تونم نشریه اتون رو تهیه کنم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   این نشریه هر هفته در سایت آواگلد قرار داده میشه تا علاقه مندان اون رو دانلود کنند. علاوه بر این در کانال گروه آتی هم ارسال میشه. شماره ۳۳ نشریه رو میتونید همین الان دانلود کنید.

   ۰
 10. rayan_behdasht گفت:

  سلام
  برای آموزش در شهرستان باید به حد نصا ب خاصی تعداد داوطلبان برسد یا برای همه برگزار می کنید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای اطلاع از همایش‌های شهرستان‌ها می‌تونید با شعب تماس بگیرید. اما چنانچه تعداد درخواست کنندگان کافی باشد، می‌تونید درخواست خودتون رو به دفتر تهران اعلام بفرمایید تا از طریق دفتر تهران دوره براتون درر شهرتون برگزار بشه.

   ۰
 11. kh.badry@yahoo.com گفت:

  با تشکر از راهنمایی های خوبتان

  ۰
 12. ax697 گفت:

  ممنون از اطلاعات مفید شما

  ۰
 13. IchiMoku گفت:

  ضمن تشکر از مطالب جامع و مفیدتون ، در مورد کال مارجین شدن، آیا ۷۰% تضمین اولیه بعنوان حداقل تضمین ملاک است یا ۶۰% آن ؟ بنظر میرسه در منابع و مراجع مختلف، از هر دو عدد استفاده شده است !
  لطفا در صورت امکان رفرنس معتبر معرفی فرمائید.
  با سپاس فراوان

  ۰
 14. tavana گفت:

  سلام
  در بورس کالا انجام معامله کالاهای مشخص با استفاده از روش های معین، این روش معین آیا کاملا تعریف شده که مزایای فروش سنتی رو هم پوشش بده؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درصورت امکان کمی بیشتر منظور خودتون رو توضیح بدید تا بتونیم پاسخ بهتری حضورتون ارائه بدیم.
   ممنون

   ۰
 15. mohseni44 گفت:

  با سلام وخسته نباشی من الان نزدیک ۵سال است با اگاه کار می کنم (بورس اوراق بهادار حضوری_ انلاین)اما الان که بامعملات اتی اشنا شدم دوست دارم وارد ان شوم درست است معاملات برخط کمی برام پیجیده است ولی تلاش میکنم که هر جه سریعتر یاد بگیرم در اخر می خواستم بدانم که من که در معاملات برخط بازار سرمایه اگاه هستم برای شروع در معاملات اتی سکه (انلاین)دوباره باید به کارگذاری اگاه مراجعه ومدارک لازم تکمیل کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید متشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام به شما دوست بزرگوار
   خوشحالیم که ۵ ساله که در خدمت شما هستیم.
   درمورد معاملات آتی، لازمه که شما علاوه بر کد معاملاتی بورسیتون یه کد معاملاتی آتی کالا هم دریافت کنید. برای این کار مدارکی نیاز هست که میتونید از راهنمای دریافت کد معاملاتی آنلاین آتی سکه در کارگزاری آگاه مشاهده کنید. در مرجله بعد باید مدارک لازم رو به یکی از شعب کارگزاری آگاه تحویل بدید و فرم های مربوطه رو پر کنید. البته اگه امکان حضور در دفتر تهران یا شعب رو ندارید، میتونید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی امضا تهیه کنید. سپس اصل اون گواهی رو با سایر فرم ها و مدارک برای ما ارسال کنید. برای راهنمایی بیشتر شماره ۸۲۱۵۴۲۳۹-۰۲۱ هم پاسخگوی شماست.

   ۰
 16. 2063495981 گفت:

  باسلام
  اطلاعات بسیارزی قیمتی نصیبم شد متشکّرم
  اگر می شود درباره کلمه مارچین (تعریف لفظ بورسی) توضیح دهید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اشخاص برای معامله در قراردادهای آتی باید به اندازه وجه تضمین اولیه که از طرف بورس اعلام میشه، در حساب در اختیار خود (حساب عملیاتی)موجودی داشته باشند.
   بورس کالا ۷۰ درصد از وجه تضمین اولیه را به عنوان حداقل وجه تضمین در نظر گرفته است که نباید موجودی حساب شخص در زمان معامله به هیچ وجه کمتر از آن بشه، اگر موجودی حساب کمتر از حداقل وجه تضمین بشه در اصطلاح گفته میشه که فرد مارجین کال (Margin Call)شده؛ در این صورت وی باید موجودی حساب خود را تا وجه تضمین اولیه شارژ کنه یا تعدادی از موقعیت هایش را ببنده که به وجه تضمین اولیه برسه. به عبارتی مارجین اصطلاحی است که برای اشخاصی که موجودی آنها از حداقل وجه تضمین کمتر شده است به کار می رود.

   ۰
 17. afsharmehr گفت:

  سلام بسیار عالی بود. از راهنمایی های شما متشکرم. توی یک مقاله خونده بودم حداقل وجه تضمین اولیه ۶۰% تضمین اولیه است. اما شما ۷۰% نوشته اید. آیا اطلاعات قبلی اشتباه بوده یا اینکه تغییر کرده است؟

  ۰
 18. moghbeli69 گفت:

  سلام و تشکر

  ۰
 19. m01901 گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون

  ۰
 20. vahid.22kaka@gmail.com گفت:

  با سلام راجب اعتبار خرید سهام یه توضیح مختصر میدهید ؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما خرید بسته های اعتباری در بآشگاه است، این امکان برای مشتریان کارگزاری در نظر گرفته شده تا با توجه به موجودی خود در بآشگاه به خرید بسته اقدام نمایند. بسته های اعتباری مدت دار هستند و استفاده کننده از آن باید قبل از پایان مهلت تعیین شده، اون رو تسویه کنه.

   ۰
 21. mohamadsh گفت:

  سلام
  جالب بود با تشکر

  ۰
 22. m01901 گفت:

  سلام.ممنون عالی بود

  ۰
 23. امیر مقدسی گفت:

  با سلام عالی و خوب بود

  ۰
 24. سارا گفت:

  با سلام اگه میشه یک کلاس عملی راجع به این قراردادها بگذارید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همایش آشنایی با بازار آتی در کارگزاری آگاه برگزار میشه. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌تونید با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. یا نام و شماره تماس خود را اعلام کنید تا همکارانمون با شما تماس بگیرند.

   ۰
 25. مهدی گفت:

  با سلام خوب بود

  ۰
 26. zahedsohrabi12@yahoo.com گفت:

  با سلام مفید بود

  ۰
 27. nesari گفت:

  نظراتی که در شبکه های اجتماعی میتوان گذاشت کجاست ؟ آیا من هم میتوانم عضو یکی از این شبکه ها باشم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور شما کانال تلگرامی آواگلد و آتی سکه هست برای پرسیدن سوالاتتون یا ارائه نظر در شبکه‌های فیسبوک، اینستاگرام و سایر موارد؟

   ۰
   • nesari گفت:

    یکی از راه های کسب امتیاز اشاره نمودید نظر گذاشتن در شبکه های اجتماعی.منظور کدام شبکه اجتماعی آگاه هست است ؟ من سهام معامله میکنم نه آتی سکه .با تشکر

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     در کارگزاری آگاه تصمیم گرفته شده به کسانی که در شبکه‌های اجتماعی کارگزاری (مثل فیسبوک و اینستاگرام) فعالیت می‌کنند امتیاز تعلق بگیره. اما این بخش مثل ارائه نظر در سایت همفکران و آواگلد در دست توسعه است. با تکمیل زیرساخت‌های لازم این امکان هم فراهم خواهد شد.

     ۰
 28. رضا گفت:

  باسلام خوب بود

  ۰
 29. rahimi93 گفت:

  سلام
  اگه درست متوجه شده باشم در معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا هر مبلغ سود من معادل همان مبلغ ضرر برای ی بنده خدا دیگه است؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در معاملات آتی، گروهی از معامله‌گران سود می‌کنند و به همان میزان گروهی دیگر ضرر می‌کنند. البته این بدین معنا نیست که هنگامی که فردی موقعیتی اتخاذ کرده و سود می‌برد طرف مقابلش دقیقا به همان میزان ضرر کند. برای درک بهتر به مثال زیر توجه فرمایید:
   فرض کنیم شما در قیمت ۹۳۰ هزارتومان یک موقعیت شهریور خریده باشید و طرف مقابل شما در قیمت ۹۳۰ هزار تومان آن موقعیت را فروخته باشد (هر دوی شما موقعیت تازه باز کنید) شاید شما در قیمت ۹۴۰ هزارتومان از بازار خارج شوید که سود شما معادل ۱۰۰ هزارتومان است ولی طرف مقابل که ۹۳۰ فروخته است در قیمت ۹۳۲ از بازار خارج شده باشد که در اینصورت ضرر او ۲۰ هزار تومان است.
   به عبارت دیگر مشخص نیست که طرف مقابل شما چه زمانی و روی چه قیمتی از بازار خارج خواهد شد بنابراین به طور دقیق و مشخص نمی‌توان گفت که سود یک فرد به اندازه ضرر طرف مقابلش است.
   ?بصورت کلی و به اصطلاح گفته می شود که همان مقدار که شما سود کرده اید یک نفر در بازار هست که همان مقدار ضرر کرده است.

   ۰
 30. h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

  سلام
  مطالب عالی بود
  یه سوال داشتم سوال تخصصی پیش بینی قیمت سمگاکه اول دی داده بودین امتیازش برای هفته چهارم محاسبه میشود

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله، همانطور که در نتایج هفته اول دی ماه اعلام کردیم، امتیاز و نتایج بر اساس زمان انتشار پاسخ سوال است. یعنی برای امتیاز سوال مربوط به سمگا، از اونجا که پاسخ این سوال روز چهارشنبه ۳۰ دی مشخص میشه، بنابراین امتیازش در هفته پایانی دی ماه قابل محاسبه است.

   ۱
 31. 2063495981 گفت:

  باسلام ووقت به خیر؛
  چرابرای چهارشنبه وپنجشنبه مسابقه برگزار نکردید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرمی
   آخرین مسابقه هر هفته روز چهارشنبه منتشر میشه و عموماً تا روز پنجشنبه مهلت داره برای پاسخگویی. این هفته هم روز چهارشنبه دو سوال مطرح شده که در بخش مسابقه‌هی گذشته قابل رویت هست.

   ۰
 32. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام. آیا اگه کسی اقدام به کدگیری کنه همزمان بامبلغ اعلامی شما که بهش تعلق گرفته میتونه بسته اعتباری بخره یا نه. با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگه کسی اقدام به کدگیری کنه و مدارک رو به صورت کامل به کارگزاری ارائه داده باشه، بعد از اینکه مدارک به بورس کالا ارسال شد و کد مشتری (حداکثر ظرف ۷۲ ساعت کاری) به کارگزاری اعلام شد، همان لحظه اعتبار مربوطه به شما تخصیص داده می شود و امکان استفاده از آن برای شما امکان‌پذیر است.

   ۰
 33. 2063495981 گفت:

  بسیار عالیه

  ۰
 34. ghafour گفت:

  سلام .ممنون میشم مطالب ریز تر روهم معرفی کنید.

  ۰
 35. akbari گفت:

  با سلام.
  ممنون از مطالب مفیدتون. یه سوال داشتم:
  وجه تضمین اولیه بر چه اساسی محاسبه می شود؟ و چگونه و در چه شرایطی مقدار ان تغییر می کند؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز;
   وجه تضمین اولیه با استفاده از فرمول محاسباتی زیر محاسبه می شود که با توجه به آن وجه تضمین طی زمان لزوما ثابت نبوده و با تغییر قیمت های بازار وجه تضمین می‌تواند تغییر یابد. هیئت پذیرش کالا و اوراق مبتنی بر کالا مبنای محاسبه وجه تضمین را میانگین موزون قیمت های تسویه در کلیه سررسید‌های قراردادهای آتی سکه تعیین کرده است.لذا فرمول محاسبه وجه تضمین به شکل زیر است:
   A×([B×S/C×۱۰]+۱) ×C×۱۰= مبلغ وجه تضمین اولیه
   A= 10%
   B= میانگین موزون قیمت های تسویه در کلیه سر رسیدهای قراردادهای آتی سکه
   C= براکت تغییرات وجه تضمین
   S= اندازه قرارداد

   اگر وجه تضمین محاسبه شده بر اساس فرمول بالا طی ۵ روز کاری متوالی بزرگتر یا طی ۱۵ روز کای متوالی کوچکتر از وجه تضمین جاری باشد وجه تضمین باید بر اساس فرمول بالا تعدیل شود.

   ?نکته مهمی که نباید از نظر دور بماند این است که در محاسبات تغییر وجه تضمین اولیه، متوالی بودن جهت تغییرات (بزرگتر یا کوچکتر) شرطی اساسی است، بدین صورت که برای افزایش وجه تضمین باید حتما ۵ روز متوالی وجه تضمین محاسبه شده از وجه تضمین جاری بزرگتر باشد و برای کاهش وجه تضمین باید ۱۵ روز متوالی وجه تضمین محاسبه شده کمتر از وجه تضمین جاری باشد. در واقع اگر ۴ روز متوالی وجه تضمین محاسبه شده طبق فرمول از وجه تضمین جاری بزرگتر باشد و در روز ۵ ام کوچکتر شود. در روز بعد دوباره شمارش برای روزهای متوالی از سر گرفته می شود.

   ۰
 36. نیک منش گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بزرگواران گرامی واقعا در بازار اتی سکه میشه بدون داشتن سکه ، سکه بفروشیم؟چه جوری؟!!!

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز;
   همانطور که در تعریف قرارداد آتی نیز عنوان شده، (بازارهای معاملاتی آتی یا فیوچرز بازارهای دو طرفه هستند. به این معنی که معامله گر بدون اینکه دارای قرار داد خرید از قبل باشد می تواند اقدام به فروش نماید) .
   همچنین برای اتخاذ موقعیت فروش نیازی به داشتن دارایی پایه در کد معاملاتی نیست. در بازار آتی، موقعیت فروش به معنی تعهد به فروش دارایی در سررسید است و در صورت باز بودن موقعیت تا سر رسید قرارداد تنها در همان تاریخ فروشنده باید دارایی را داشته باشد و در طول مدت قرار داد لزومی به نگهداری دارایی پایه نیست .

   ۰
 37. agah07521 گفت:

  با تشکر از مطالب مفید و خواندنی شما

  ۰
 38. 4989847989 گفت:

  خیلی ممنون

  ۰
 39. Saeed گفت:

  با سلام باتوجه به اینکه برای بهمن ماه فقط دو تا سوال ۱۰۰ امتیازی قرار داده این چگونه است که سه نفر اول مسابقه ماهانه الان ۳۰۰ امتیاز دارند؟
  و سوال دوم اینکه سوال مربوط به آقای رنجبران با توجه به مطالبی که در این قسمت قرار دادین بیشتر به گزینه سه نزدیک است تا گزینه یک.
  ؛سوال :
  در قرارداد آتی سکه، در صورت اعلام آمادگی تعهد خریداران و فروشندگان، اگر به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل، امکان تحویل وجود نداشته باشد، کدام گزینه صحیح است؟ ؛

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شمادوست عزیز
   پاسخ سوال اول: روز پنجشنبه به دلایلی در ثبت امتیاز در سامانه مسابقات اختلالاتی اتفاق افتاد. از اونجا که شرکت روز پنجشنبه و جمعه تعطیل است، رفع این مشکل به امروز (شنبه ۳ بهمن) موکول شده است. ضمن عرض پوزش، از همراهی شما سپاسگزاریم.
   پاسخ سوال دوم: برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی “مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل” و دیگری آخرین روز معاملاتی “آخرین روز سررسید” است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به “مهلت گواهی آمادگی تحویل” از وی کسر می‌گردد.

   ۰
 40. agah46944 گفت:

  تبصره: قرارداد آتی آن دسته از خریداران و فروشندگانی که علی رغم اعلام آمادگی تعهد، به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل امکان تحویل ندارد، بر اساس “قیمت تسویه روزانه” روز پایان ” معاملات “، ” تسویه نقدی” می شود.سوالتون خیلی مبهمه لطفا یه بازنگری دراین سوال بشود :در قرارداد آتی سکه، در صورت اعلام آمادگی تعهد خریداران و فروشندگان، اگر به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل، امکان تحویل وجود نداشته باشد، کدام گزینه صحیح است؟هیچ حرفی ازوز پایانی "مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل "نشده که گزینه صحیح شده یک

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شمادوست عزیز
   برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی “مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل” و دیگری آخرین روز معاملاتی “آخرین روز سررسید” است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به “مهلت گواهی آمادگی تحویل” از وی کسر می‌گردد.

   ۰
 41. farhaad گفت:

  با سلام وعرض ادب
  خیلی عالی بود

  ۰
 42. agah01265 گفت:

  بنده پیشنهاد میکنم آموزشهای رایگانی در زمینه بازار آتی سکه داشته باشید تا تعداد معامله گران این بازار کارگذاری شما هم بیشتر شود. موفق باشید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   باتشکر از پیشنهاد شما؛ کانال آموزشی ما در خصوص آموزش معاملات آتی و هرچه که از بازار آتی نیاز هست تا کسب نمائید در اختیارتون قرارداده شده و شما با پیوستن به این کانال می‌تونید تمامی آموزش‌های لازم از بازار آتی را به دست آورید، ضمن آنکه به زودی تمامی مطالب آموزشی که در کانال گذاشته می‌شود در سایت آواگلد نیز درج خواهد گردید که قابلیت جستجوی راحت‌تری برای شما فراهم آورد.
   همچنین همایش‌های رایگانی در سراسر ایران جهت آموزش مفاهیم آتی برگزار می‌گردد که جهت اطلاع از این همایش‌ها می‌تونید در کانال آموزشی ما عضو شوید و یا اخبار مربوط به برگزاری همایش‌ها را از سایت آواگلد دنبال کنید. جدیدترین همایش ما، ۸ بهمن ماه در تهران است که جهت ثبت نام می‌تونید با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۹ تماس حاصل نمائید.

   ۰
 43. dashtbozorgi گفت:

  باسلام و خسته نباشید

  در مورد سوال آقای رنجبران
  ابتدا اینکه اگر فرد بهر دلیل گواهی ایفای تعهد را تحویل ندهد یک درصد ارزش معامله جریمه و تسویه میشود.
  ولی شما در سوالتان ب ایفا ی و عدم ایفای تعهد اشاره کرده اید و جواب سوال را در تبصره ماده ۴۳ کامل و واضح توضیح داده اید،
  لطفا در مورد گزینه یک توجیح بفرمایید،

  دوما اینکه دو سوال ۱۰۰ امتیازی داده اید چگونه چند نفر ۳۰۰ امیتاز کسب کرده اند؟؟؟
  لطفا شبهات را برطرف کنید.

  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   روز پنجشنبه به دلایلی در ثبت پاسخ یکی از سوال‌ها و ثبت امتیاز در سامانه مسابقات اختلالاتی اتفاق افتاد. از اونجا که شرکت روز پنجشنبه و جمعه تعطیل است، رفع این مشکل به امروز (شنبه ۳ بهمن) موکول شده است. ضمن عرض پوزش، از همراهی شما سپاسگزاریم.

   ۰
  • Saeed گفت:

   با سلام بنده نیز هم در سوال اول و هم در مورد سوال دوم با شما هم نظرم و سوال دوم که جواب داده شد ولی در مورد سوال دوم با توجه به توضیحات همین صفحه گزینه ۳ نیز میتواند جواب درست باشد و همچنان منتظر جواب آقای رنجبران هستیم.

   ۰
   • Agah گفت:

    با سلام خدمت شمادوست عزیز
    درباره سوال آقای رنجبران: برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی “مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل” و دیگری آخرین روز معاملاتی “آخرین روز سررسید” است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
    در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
    زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به “مهلت گواهی آمادگی تحویل” از وی کسر می‌گردد.

    ۰
    • Saeed گفت:

     باسلام و سپاس به حسن توجه تون به سوالات کاربران بله امتیاز مربوط به سوال برای بنده که گزینه ۳ انتخاب کرده بودم اضافه شد ولی تاثیری در رتبه ماهانه نداشته است و کماکان در رتبه ۲ و با ۱۰۰ امتیاز هستم.لطفا پیگیری شود.

     ۰
     • Agah گفت:

      سلام
      امتیاز مربوطه در رتبه بندی بهمن ماه شما تاثیری ندارد. بلکه با توجه به اطلاعیه های قبلی (که در مطالب پیشین و کامنت ها) حضور شما سروران عزیز عرض کردیم، امتیاز مربوط به این سوال در رتبه بندی دیماه شما گرامیان لحاظ خواهد شد. یعنی تمام امتیازاتی که مربوط به سوالات تا ۲ بهمن است، در رتبه بندی واقعی بهمن تاثیری ندارد. بازه مورد نظر برای اعلام برندگان دی ماه از ۳ دی لغایت ۲ بهمن است. ممنون از همراهیتون.

      ۰
    • Saeed گفت:

     با سلام اگر این دو سوالی که میفرمایید،فقط در نتایج دی ماه تاثیر دارد لطفا از قسمت آخرین نتایج ماه حذف کنید تا در نهایت کاربران در حساب کردن امتیازات دچار مشکل نشوند.و یا اینکه امتیاز مربوط به این سوال را در همانجا برای کسانی که گزینه سه را انتخاب کرده اند تصحیح فرمایید.

     ۰
     • Agah گفت:

      سلام
      با توجه به توضیحاتی که پیشتر در پاسخ به کامنتها و همچنین تماس تلفنی حضور شما دوست گرامی عرض شد، به دلیل اینکه سایت تاریخ تقویمی را در نظر می گیرد، این کار امکان پذیر نیست. ممنون از همراهیتون

      ۰
 44. ghasem54 گفت:

  سلام
  در مورد سئوال مسابقه تخصصی آتی سکه طراح اکبر رنجبران تاریخ انتشار ۹۴/۱۰/۳۰ با توجه به مطالب آموزشی لینک قرارداده شده درسئوال طبق تبصره ماده ۴۳ جواب صحیح گزینه ۳می باشد اما شما جواب صحیح را گزینه ۱ اعلام کرده اید دلیل آن چیست؟

  مادۀ ۴۳ – پس از پایان ” آخرین روز معاملاتی ” ، اتاق پایاپای بر اساس اولویت زمانی خریدارانی را که می توانند کالا را تحویل گیرند و فروشندگانی را که می توانند کالا را تحویل دهند، مشخص نموده و به کارگزاران مربوطه اعلام می‌نماید.
  تبصره: قرارداد آتی آن دسته از خریداران و فروشندگانی که علی رغم اعلام آمادگی تعهد، به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل امکان تحویل ندارد، بر اساس “قیمت تسویه روزانه” روز پایان ” معاملات “، ” تسویه نقدی” می شود.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی "مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل" و دیگری آخرین روز معاملاتی "آخرین روز سررسید" است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به "مهلت گواهی آمادگی تحویل" از وی کسر می‌گردد.

   ۰
   • ghasem54 گفت:

    سلام
    شما گفته اید:((تمام امتیازاتی که مربوط به سوالات تا ۲ بهمن است، در رتبه بندی واقعی بهمن تاثیری ندارد. بازه مورد نظر برای اعلام برندگان دی ماه از ۳ دی لغایت ۲ بهمن است))
    پس اعضای که در رتبه بندی ماه بهمن ۲۰۰ امتیاز کسب کرده و در رتبه ۱ قرار دارند چگونه این امتیاز را کسب کرده اند؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     دوست گرامی در زمان گزارش گیری انتهای ماه بهمن، امتیازات دریافت شده تا ۲ بهمن از کلیه افراد کسر میشه، چه اونهایی که به طور سیستمی امتیاز گرفتند و شما در رتبه بندی می بینید چه اونها که دستی امتیاز این مسابقه رو گرفتند و شما در رتبه بندی سیستم مشاهده نمی کنید.

     ۰
 45. farhad گفت:

  باسلام و خسته نباشید

  در مورد سوال آقای رنجبران

  سوال شما ؟؟؟؟
  در قرارداد آتی سکه، در صورت اعلام آمادگی تعهد خریداران و فروشندگان، اگر به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل، امکان تحویل وجود نداشته باشد، کدام گزینه صحیح است؟

  ابتدا اینکه اگر فرد بهر دلیل گواهی ایفای تعهد را تحویل ندهد یک درصد ارزش معامله جریمه و تسویه میشود.
  ولی شما در سوالتان ب ایفا ی و عدم ایفای تعهد اشاره کرده اید و جواب سوال را در تبصره ماده ۴۳ کامل و واضح توضیح داده اید،
  لطفا در مورد گزینه یک توجیح بفرمایید،

  ۰
  • Agah گفت:

   برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی "مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل" و دیگری آخرین روز معاملاتی "آخرین روز سررسید" است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به "مهلت گواهی آمادگی تحویل" از وی کسر می‌گردد.

   ۰
 46. rahim63 گفت:

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  باسلام و خسته نباشید

  در مورد سوال آقای رنجبران

  سوال شما ؟؟؟؟
  در قرارداد آتی سکه، در صورت اعلام آمادگی تعهد خریداران و فروشندگان، اگر به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل، امکان تحویل وجود نداشته باشد، کدام گزینه صحیح است؟

  ابتدا اینکه اگر فرد بهر دلیل گواهی ایفای تعهد را تحویل ندهد یک درصد ارزش معامله جریمه و تسویه میشود.
  ولی شما در سوالتان ب ایفا ی و عدم ایفای تعهد اشاره کرده اید و جواب سوال را در تبصره ماده ۴۳ کامل و واضح توضیح داده اید،
  لطفا در مورد گزینه یک توجیح بفرمایید،

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شمادوست عزیز
   برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی "مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل" و دیگری آخرین روز معاملاتی "آخرین روز سررسید" است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به "مهلت گواهی آمادگی تحویل" از وی کسر می‌گردد.

   ۰
 47. taghipor1 گفت:

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  باسلام و خسته نباشید

  در مورد سوال آقای رنجبران

  سوال شما ؟؟؟؟
  در قرارداد آتی سکه، در صورت اعلام آمادگی تعهد خریداران و فروشندگان، اگر به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل، امکان تحویل وجود نداشته باشد، کدام گزینه صحیح است؟

  ابتدا اینکه اگر فرد بهر دلیل گواهی ایفای تعهد را تحویل ندهد یک درصد ارزش معامله جریمه و تسویه میشود.
  ولی شما در سوالتان ب ایفا ی و عدم ایفای تعهد اشاره کرده اید و جواب سوال را در تبصره ماده ۴۳ کامل و واضح توضیح داده اید،
  لطفا در مورد گزینه یک توجیح بفرمایید،

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شمادوست عزیز
   برای قراردادهای آتی که دوره تحویل آنها رسیده است، به اصطلاح دو روز به عنوان آخرین روز معاملاتی برای تعیین تکلیف موقعیت باز وجود دارد. یکی آخرین روز معاملاتی “مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل” و دیگری آخرین روز معاملاتی “آخرین روز سررسید” است. طبق فایل دستورالعمل اجرایی که در مطلب وجود دارد، منظور از آخرین روز معاملاتی، روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل است. اما با توجه به اینکه تعدادی از دوستان دچار ابهام شده اند، به کسانی که گزینه‌های ۱ یا ۳ را انتخاب نموده اند، امتیاز تعلق می‌گیرد. اما در بلاگ هم روز معاملاتی راکلا حذف کردیم که خوانندگان بعدی دچار ابهام نشوند. 🙂
   در حقیقت برای قراردادهایی که دوره تحویل آنها رسیده است، زمانی براساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی، تسویه نقدی صورت می پذیرد، که طرف مقابل شما فردای آخرین روز معاملاتی (که تا ساعت ۱۲ ظهر فرصت دارد) به تعهد خود عمل نکرده باشد.
   زمانی‌ که شما گواهی آمادگی تحویل که (۲ روز قبل از آخرین روز معاملاتی) را ارائه می‌دهید و طرف مقابل شما به هر دلیلی تعهد خود را عمل نکرده و نکول کند، براساس قیمت تسویه روز پایان مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تسویه نقدی می‌شود و ۱ درصد ارزش قرارداد براساس آخرین روز مربوط به “مهلت گواهی آمادگی تحویل” از وی کسر می‌گردد.

   ۰
 48. farhad گفت:

  با سلام

  تشکر از اینکه امتیاز رو به دوستان دادید.فقط علت اینکه این ۱۰۰ امتیاز در جدول مسابقات ثبت نشده چی هست ؟چون اگه جواب صحیح در نظر گرفته شده باید رقابت هم حفظ بشه

  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیاز مربوطه در رتبه بندی بهمن ماه شما تاثیری ندارد. بلکه با توجه به اطلاعیه های قبلی (که در مطالب پیشین و کامنت ها) حضور شما سروران عزیز عرض کردیم، امتیاز مربوط به این سوال در رتبه بندی دیماه شما گرامیان لحاظ خواهد شد. یعنی تمام امتیازاتی که مربوط به سوالات تا ۲ بهمن است، در رتبه بندی واقعی بهمن تاثیری ندارد. بازه مورد نظر برای اعلام برندگان دی ماه از ۳ دی لغایت ۲ بهمن است. ممنون از همراهیتون.

   ۰
   • dashtbozorgi گفت:

    بهتر است این شیوه امتیاز بندی إصلاح گردد چون تا پایان ماه ، ذهنیت و تکددخاطر بواسطه افرادی که عینا" ١٠٠ امتیاز جلوتر هستن بوجود میآید.

    با تشکر

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     ما مجبوریم برای برندگان یک بازه هفتگی و یک بازه ماهانه تعریف کنیم، اما با توجه به اینکه روز ابتدای هر ماه متغیر است در گزارشگیری خود مجبور در نظر گرفتن این اتفاق هستیم. در حقیقت نمیتوانیم به سیستم بگوییم بهمن ما از پنجشنبه شروع می‌شود و بجای پنجشنبه روز شنبه را درنظر بگیرد و یا در ماه دیگه روز دیگر. بنابراین آنچه سیستم به شما نشان می دهد بازه ماهانه ای است که طبق تقویم تنظیم شده است.

     ۰
 49. Ali گفت:

  با عرض سلام , و خسته نباشید;
  طبق قانون همانطور که در تعریف قرارداد آتی نیز عنوان شده، برای اتخاذ موقعیت فروش نیازی به داشتن دارایی پایه در کد معاملاتی نیست. فرضاً اینجانب ۱۰ قرار داد آتی، موقعیت فروش می‌گیرم. در اولین زمان ممکن با مبلغ پایین‌تری موقعیت خرید باز می‌کنم. در حالی که در حساب کاربری خودم تنها به اندازه ۱ قرارداد خرید سرمایه داشته باشم. با توجه به اینکه هر موقعیت خرید برای من سود به همراه داشته و سبب بسته شدن قراردادهای فروش من خواهد شد. خواهشمندم در این زمینه اندکی توضیح دهید. با سپاس فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   زمانی که شما در حساب کاربری خود تنها به اندازه یک قرارداد وجه دارید نمیتوانید ۱۰ موقعیت فروش اخذ کنید. بلکه تنها قادر به اخذ یک موقعیت فروش خواهید بود که شامل ۱۰ سکه می شود .
   زمانیکه تصمیم به خرید قرارداد آتی در سطح قیمت پایین تر دارید ، فقط منجر به بسته شدن همان یک موقعیت فروش شما خواهد شد.
   سود شما با توجه به ۱۰ سکه محاسبه می شود.
   به طور مثال فرض کنید شما موقعیت فروش به قیمت ۹۵۰ هزار تومان داشته اید و سپس به قیمت ۹۳۰ هزارتومان خرید انجام داده و یک قرارداد خود را آفست کرده اید ، اتفاقی که می افتد شما ۲۰ هزار تومان سود مابه التفاوت فروش به خرید را بایستی ضربدر ۱۰ کنید ، به عبارتی شما ۲۰۰ هزارتومان سود کرده اید . از سود یا زیان کلی شما کارمزد خرید و فروش نیز کسر میگردد بنابراین سود کلی شما برابر است با :

   ۲۰۰,۰۰۰ + (-۳,۰۰۰*۲) = ۱۹۴,۰۰۰

   ۰
 50. farhaad گفت:

  با سلام و عرض ادب
  مثل همیشه عالی بود

  ۰
 51. jazebi123 گفت:

  با سلام و عرض ادب
  اگر امکان دارد در مورد محاسبه سود و زیان معامله آتی در یک روز توضیح دهید. مثلاً اگر فردی قراردادی به قیمت ۹۶۰۰۰۰ هزارتومان خرید داشته باشد و در همان روز ۹۶۵۰۰۰ تومان قراردادش را بفروشد. سود و زیان او چگونه محاسبه می‌شود. آیا قیمت تسویه روزانه او در میزان سود و زیان او نقش ایفا می‌کند. با مثال توضیح بدهید.
  سئوال دومم هم این است که در یک روز فرضاً کسی پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌ها نزولی است. لذا اقدام به فروش ۲ قرارداد می‌نماید در حالیکه در حساب کاربری او به اندازه یک قرار داد پول وجود دارد. مطابق پیش‌بینی نیز قیمت‌ها روند نزولی داشته باشد. آیا در همان روز امکان بستن هر دو قرار داد با مبلغ پایین‌تر را دارد؟ اگر امکان دارد با مثال توضیح دهید. از راهنمایی‌های خوب شما سپاسگزارم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   پاسخ سوال ۱ شما با ۲ تعریف متفاوت توضیح داده شده است .

   ✅سود و زیان روزانه، طی دو مرحله انجام می شود.
   ۱٫قیمت معاملات شما در همان روز با قیمت تسویه پایان روز مقایسه می شود. بنابراین در مورد سوال شما یک خرید ۹۶۰۰۰۰ تومان با قیمت تسویه محاسبه می شود. همچنین قیمت فروش شما با قیمت تسویه مقایسه می شود. برآیند سود و زیان دو مورد مذکور منهای ۶۰۰۰ تومان کارمزد(۲*۳۰۰۰)،سود و زیان معاملات روز جاری شماست.
   ۲٫ در مرحله دوم، سود و زیان موقعیت های خرید و فروشی که شما از روزهای پیشین حفظ کرده اید، محاسبه می شود. به این صورت که قیمت تسویه پایان روز جاری با قیمت تسویه پایان روز قبل محاسبه میشود. سودو زیان به دست آمده از این مرحله، در واقع سود و زیان موقعیت های قبلی شما خواهد بود.
   ۳٫ برآیند سود و زیان به دست آمده از مراحل ۱ و ۲، کل سود و زیان روزانه شما خواهد بود. در این مورد، از آنجا که شما به موقعیت های قبلی خود اشاره ای نکرده اید، فرض بر آن است که شما بدون موقعیت باز وارد روز جاری شده اید و سود و زیانی در این مرحله برای شما وجود ندارد.
   ۴٫ لازم به ذکر است در چنین حالتی با فرض آفست بودن در ابتدای روز و انجام یک خرید و یک فروش طی روز جاری، تفاوت قیمت خرید و فروش شما منهای کارمزد برابر با همان سود و زیان به دست آمده در روش ۱ خواهد بود.

   ✅اگر فردی یک قرارداد به قیمت ۹۶۰،۰۰۰ تومان خریده باشد و در همان روز قرارداد خود را روی قیمت ۹۶۵،۰۰۰ بسته باشد بنابراین چون وی خرید خود را به قیمت بالاتری بسته است ۵،۰۰۰ تومان به ازای هر سکه سود خواهد کرد (هر قرارداد شامل ۱۰ سکه می باشد):

   (۹۶۵,۰۰۰-۹۶۰,۰۰۰) * ۱۰ = ۵۰,۰۰۰

   سود و زیان با احتساب کارمزد:

   ۵۰,۰۰۰ + (-۳,۰۰۰*۲) = ۴۴,۰۰۰

   و اما پاسخ سوال دوم
   توجه فرمایید که حتی اگر مشتری موقعیت خرید خود را ۵ روز بعد روی همین قیمت (۹۶۵،۰۰۰) می‌ بست بازهم مجموع سود و زیان وی ۴۴،۰۰۰ تومان میگردید. در واقع تسویه روزانه (که بر مبنای قیمت تسویه انجام میگردد) برای کاهش ریسک‌ منفی شدن حساب و تضمین معاملات و فرآیند توسط اتاق پایاپای انجام میگردد و تاثیری در سود و زیان کلی شما نخواهند داشت. در صورت عدم تسویه روزانه ممکن است که موجودی حساب شما پس از بستن موقعیتتان منفی شده درصورتیکه اگر تسویه روزانه انجام میگردید روزانه سود و زیان معاملات به حساب شما واریز می شود و در صورتیکه به کمتر از حداقل وجه تضمین برسد اخطاریه وجه تضمین دریافت خواهید کرد و شما باید روز بعد حساب خود را به وجه تضمین اولیه برسانید. بنابراین وجود قیمت تسویه روزانه و تسویه روزانه ضروری می باشد.
   هنگامی که در حساب کاربری شخص به اندازه یک قرارداد پول وجود دارد و این شخص موقعیت باز هم ندارد فقط می تواند یک سفارش فروش بگذارد و نمی تواند ۲ موقعیت فروش در سیستم ثبت کند .البته اگر شخص به اندازه یک قرارداد موجودی داشته باشد و یک موقعیت خرید هم داشته باشد در این حالت می تواند دو موقعیت فروش در همان سررسید بگذارد ، که در این صورت با یکی از فروشها موقعیت خریدش را آفست می کند ودر نهایت با فروش دوم موقعیت او فروش باز می شود.

   زمانیکه روند نزولی برای قیمت ها پیش بینی می شود ، شما می توانید موقعیت فروش اتخاذ کرده و در صورت درست بودن پیش بینی با گرفتن موقعیت خرید با قیمت پایین تر موقعیت های خود را با سود ببندید.ضمن آنکه شما هر لحظه که تصمیم بگیرید می توانید موقعیت خود را ببندید و در طول روز محدودیتی برای انجام زمان معامله ندارید .

   ۰
 52. farhaad گفت:

  با سلام وعرض ادب
  جزوه آموزشی معاملات آتی را مطالعه کردم عالی بود

  ۰
 53. dehdari92 گفت:

  با سلام و احترام
  باتشکر از مطالب مفید شما.
  سوال بنده این است که آیا شما اطلاعی از زمان و نحوه اجرای سامانه معاملات ارز در بورس دارید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی اطلاعات زیادی در این خصوص در دست نیست. در ادامه دو خبری که به این موضوع مربوط می شود را حضورتان ارائه می کنیم:
   ۱- به گفته دکتر قاسم محسنی، عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به مطالعات صورت گرفته در زمینه راه‌اندازی بورس ارز قرار شده در فاز اول راه‌اندازی این بازار قراردادهای آتی بر روی ارزهای عمده از جمله یورو، دلار و چند ارز دیگر با هدف پوشش ریسک سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بورس کالا کلید زده شود،وی با اعلام آمادگی بازار سرمایه برای راه‌اندازی بورس آتی ارز و در دست داشتن ابزارهای معاملاتی آن گفته می‌توان امیدوار بود پس از ابلاغ هیأت دولت به دستگاه‌های اجرایی مبنی بر راه‌اندازی این بازار در سال ۱۳۹۵ شاهد راه‌اندازی این بازار باشیم.
   مبنای پایه برای تعیین وجه تضمین بازار آتی ارز علی‌القاعده باید به گونه‌ای باشد که قیمت‌ها با بازار آزاد نزدیک شود. وجه تضمین در ابتدای امر چندان مهم نیست و به طور مساوی می‌تواند بر مبنای قیمت ارز مبادله‌ای تعیین و محاسبه شود.
   وی افزود: به طور معمول بازار آتی با نزدیک شدن به زمان سررسید قراردادها، فاصله قیمتی خود را با بازار نقدی به شدت کاهش داده و قیمت‌ها به یکدیگر نزدیک می‌شود، بنابراین اگر انتظار داشته باشیم که بازار آتی ارز منجر به ایجاد یک نرخ جدید در بازار و یا تاثیر بر قیمت‌های ارز در بازار آزاد شود، قابل اتکا نیست.
   قیمت‌هایی که در بازار آتی ارز کشف می‌شود با هدف نرخ‌های آینده بوده و اعتقاد بر این است که بازار نقدی همواره بر بازار آتی اثرگذار است. در عین حال با توجه به نزدیک شدن قیمت‌های رایج در بازار آتی به قیمت‌های بازار آزاد لزومی مبنی بر وجود بازار (نقدی) رسمی ارز وجود ندارد. در حال حاضر نیز بازار رسمی تحت عنوان بازار سکه وجود ندارد و معاملات این کالا در صرافی‌ها و طلافروشی‌ها صورت می‌گیرد.

   ۲- به گزارش خبرنگار ایسنا، مرداد سال ۱۳۹۱ بود که با دستور رئیس جمهور وقت و تصویب شورای عالی بورس، راه‌اندازی بورس ارز در دستور کار بانک مرکزی و سازمان بورس قرار گرفت اما با مخالفت‌های پی در پی نمایندگان مجلس در سال ۱۳۹۲، پرونده این بورس برای همیشه بسته شد..
   بعد از بسته شدن پرونده بورس ارز، زمزمه های راه اندازی نوع دیگری از ‌این بازار همزمان با گشایش‌های سیاسی و ورود سرمایه گذاران خارجی در سال جاری (۱۳۹۴) شنیده می شود و موضوع راه‌اندازی این بورس توسط رئیس جدید سازمان بورس مطرح شد به طوری که محمد فطانت از راه‌اندازی شکل دیگری از این بورس به نام بورس آتی ارز خبر داد . در این راستا نرم افزارهای مورد نیاز آماده و بسترهای لازم از طریق راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی فراهم شده است.
   بنابراین با فراهم کردن زیر ساخت های لازم و همچنین تجربه موفق بورس کالا در معاملات آتی سکه، در نهایت در ابتدای آذر ماه شورای عالی بورس در تصمیمی مهم، با کلیات راه اندازی بازار مشتقه ارزی در بورس کالا موافقت کرد تا معاملات آتی ارز با توجه به تجربه موفق سکه، راه اندازی شود.
   داشتن بازار مشتقه ارزی و ضرورت آن برای کشور مورد تایید شورای عالی بورس قرار گرفته است، اما مقرر شد تا بازار مشتقه ارزی به مقوله کشف قیمت و معامله فیزیکی ارز وارد نشده و همانند بازار آتی سکه، ارز نیز مورد معامله قرار گیرد به طوری که قرارداد آتی بر اساس پیش‌بینی مشتریان از نوسانات قیمت ارز در ماه های آینده منعقد می‌شود. لذا با تصویب شورای عالی بورس تکاپو برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی آغاز شد و زیر ساخت‌های راه‌اندازی این بازار و پوشش نوسانات نرخ ارز از سوی سازمان بورس ارائه شد، اما به دلیل حساسیت نرخ ارز در کشور قرار است تا شورای عالی بورس با هماهنگی بیشتر بانک مرکزی شرایط مورد نیاز معامله را فراهم کنند.
   راه اندازی این بازار نیز به پیش شرط های مهمی نیاز دارد که قبل از راه اندازی حتما باید به آن توجه شود.یکی از این پیش شرط ها که همواره مورد توجه قرار می گیرد، تک نرخی شدن قیمت ارز است که به گفته مسئولان راه اندازی بازار مشتقه ارزی، به این مقوله پیوند خورده است، اما از آنجایی که یکسان سازی نرخ ارز در دستور کار دولت قرار دارد، امیدواری به راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی را افزایش می دهد.

   ۰
 54. با سلام
  اطلاعات زیادی از آتی سکه نداشتم که بدست اوردم
  ممنون از زحمات شما

  ۰
 55. agah30487 گفت:

  ممنون از مطالب آموزشی مفیدی که منتشر میکنید.

  ۰
 56. shajee00087 گفت:

  جذابیت اتی بیشتر از بورس اوراق میباشد

  ۰
 57. سید مجتبی گفت:

  سلام
  از مطالب جامع و مفید شما لذت بردم.
  در مورد اهرم معاملاتی در آتی سکه آیا کارگزاری در ازای این اعتبار سود قطعی دریافت می کند و یا اگر سودی در معامله نصیب من شد در این سود شریک می شود؟
  در مورد اعتبار خرید سهام چطور؟
  سوال آخری: آیا کارگزاری در صورت تاخیر در تسویه اعتبار نرخ جریمه تصاعدی اعمال می کند؟

  با تشکر

  سرمایه گذاری هر دو دنیایتان پر بازده!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام. ممن.ن از دعای خیر و گرمی حضورتون
   یکی از منافع کلیدی و دارای اهمیت معامله در بازارهای آتی ، این است که چنین معاملاتی به معامله گر امکان انجام یک معامله با رقم بزرگی را با واریز مبلغ کمی سرمایه فراهم می نماید.
   به عبارتی شما می توانید در معاملات آتی سکه با نسبت اهرمی ۱ به ۱۰ به معامله بپردازید و هر میزان افزایش یا کاهش قیمت برای هر قرار داد برای شما با ضریب ۱۰ در حسابتان لحاظ شود.
   داشتن اهرم معاملاتی یکی از ویژگی های بازار آتی است و این مزیت اعتباری نیست که از طرف کارگزاری به مشتری داده شود که انتظار آن رود که کارگزاری در سود با مشتری شریک شود.
   در واقع بازار آتی با این ویژگی اش (داشتن اهرم) امکان کسب سود بیشتر را برای معامله گران فراهم می کند و سهم کارگزاری در معاملات فقط کارمزد است و هیچ سهمی از سود مشتری ندارد.

   ۰
 58. z_ghz2015@gmail.com گفت:

  با سلام چه در صدی از معاملاتی اتی عملا به طور فیزیکی انجام می شود

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   طبق آمار بورس کالا، اغلب معاملات آتی سکه به تحویل فیزیکی کالا منجر نمی‌شوند و اکثر معامله‌گران قبل از موعد تحویل، با گرفتن موقعیت معکوس موقعیت خود ، قرارداد را آفست و از آن خارج می شوند و اگر به هر دلیلی به موعد تحویل برسند با نُکول از تحویل فیزیکی، مبلغ ریالی سکه به قیمت کارشناسی شده را پرداخت می‌کنند.
   در بازار معاملات آتی در کمتر از یک درصد موارد، انجام یک معامله به مبادله فیزیکی کالا منجر می شود.

   ۰
 59. mazaheri گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید
  در مورد سوال مسابقه که در مورد قرارداد اتی هست به نظر سوال مشکل داره و همه موارد در مورد قرار داد آتی صدق میکنند

  ۰
 60. farajnejad_ar@saipadiesel.com گفت:

  اطلاعات اموزنده بود

  ۰
 61. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  بسیار مفید بود

  ۰
 62. نیک منش گفت:

  با سلام خدمت بزرگواران
  آیا این جمه درست است؟
  وقتی ۱۰۲۲ موقعیت جدید باز میشه یعنی ۱۰۲۲ موقعیت خریدو ۱۰۲۲ موقعیت فروش.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   هنگامی که یک معامله انجام می گردد در صورتیکه هر دو طرف معامله تصمیم به اخذ موقعیت جدید داشته باشند، در این صورت یک موقعیت به موقعیت های باز بازار اضافه میگردد، در واقع یک موقعیت خرید و یک موقعیت فروش به موقعیت ها اضافه گردیده اند اما آنچه که در تغییرات موقعیت های باز بازار مشاهده می شود، اضافه شدن یک موقعیت می باشد. بنابراین در صورتیکه ۱۰۲۲ موقعیت به موقعیت های باز بازار اضافه می گردد، ۱۰۲۲ موقعیت جدید خرید و ۱۰۲۲ موقعیت جدید فروش توسط مشتریان اخذ گردیده.

   ۰
 63. کلهر گفت:

  با سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتون .
  یه سوالی داشتم. من در یک روز یک خرید ۹۲۰۰۰۰ تومان داشتم و بعد یه فروش ۹۲۳۰۰۰ تومان اما در اخر روز از حساب من کسر شد. چرا؟منکه با سود معامله ام رو بستم. البته زنگ زدم دوستان در کارگزاری فرمودند که موقعیت باز داشته اید. میشه دقیق توضیح بدهید که چرا با اینکه قیمت فروشم بالاتر از خریدم بود باز من ضرر کردم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ;

   برای محاسبه سود و زیان معاملات باید به روش زیر عمل کنید:
   برای موقعیت های بازی که از روز قبل داشتید تفاوت قیمت های تسویه ۲ روز را به عنوان سود و زیان در نظر بگیرید و برای معاملاتی که طی همان روز داشته اید تفاوت قیمت معامله شده با قیمت تسویه را لحاظ کنید.
   شما اگر در طی یک روز یک موقعیت خرید به قیمت ۹۲۰۰۰۰ تومان اتخاذ کرده باشید و طی همان روز معامله فروش به قیمت ۹۲۳۰۰۰ داشته باشید میتوانید تفاوت قیمت خرید و فروش را نیز به عنوان سود و زیان موقعیتتان در نظر بگیرید ولی اگر مثلا موقعیت خرید را امروز اتخاذ کنید و فردا موقعیت فروش بگیرید در اینصورت برای محاسبه سود و زیان باید به این روش عمل کنید که در روز اول تفاوت قیمت خریدتان با قیمت تسویه را محاسبه کنید و در روز دوم برای موقعیت خریدتان که باز بوده تفاوت قیمت های تسویه دو روز را لحاظ کنید و برای موقعیت فروشی که برای آفست کردن موقعیتتان گرفته اید هم تفاوت قیمت معامله شده با قیمت تسویه همان روز را محاسبه کنید.
   شما اگر خریدتان روی قیمت ۹۲۰۰۰۰ و فروشتان روی قیمت ۹۲۳۰۰۰ تومان باشد در کل سود کرده اید ولی چون هر روز قیمتها با قیمت های تسویه همان روز مقایسه می شود و سود(زیان) به (از) حساب شما واریز(کسر) میشود شما باید برایند سود و زیان آن دو روز را لحاظ کنید در مورد سوالتان ممکن است که روز اول قیمت تسویه بالاتر از ۹۲۰۰۰۰ بوده و شما با توجه به موقعیتتان سود کرده اید ولی روز بعد قیمت تسویه بالاتر از قیمت فروشتان بوده که باعث زیان و برداشت از حساب شما شده ولی همانطور که گفته شد شما باید برآیند سود و زیان را در نظر بگیرید.

   ۰
 64. mim.kazemy@gmail.com گفت:

  سلام
  مطالب بالا بسیار کامل و دقیق بود.
  بنظرم معاملات آتی وسوسه کنندست

  ۰
 65. mim.kazemy@gmail.com گفت:

  سلام.
  برای دانلود نشریه ها هزینه ای هم باید پرداخت شود و یا مثلا از امتیازاتمون چیزی کم میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   اگر منظور شما هفته نامه کیمیاگران آگاه است، این هفته نامه به صورت رایگان در دسترس همه عزیزان قرار دارد. شما می‌توانید این نشریه را از سایت "آواگلد" دانلود فرمایید.

   ۰
 66. ابراهیم اقایی گفت:

  باسلام وعرض ادب
  به نظر من جواب های کارشناساتون خیلی روانتر وشیواتر از مطالب وبلاگ بود واین خیلی خوبه لطفا مطالب وبلاگ رو هم عامیانه کنید.

  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از پیشنهادتون.
   ما تلاش میکنیم که مطالب ساده و روان باشند، اما حقیقت اینه که مطالب آموزشی رو نمیشه بیش از یه حدی ساده نوشت. اما تا جایی که امکان پذیر باشه از شیوه ساده نویسی استفاده می کنیم.

   ۰
 67. agah30487 گفت:

  با سلام، ممنون از مطالب مفیدی که نشر میدید. به امید بازار سرمایه ای آگاه!

  ۰
 68. agah80750 گفت:

  سلام،خسته نباشید.
  واقعا اطلاعات خوبی میدین و خیلی ممنون

  ۰
 69. agah01783 گفت:

  با عرض سلام و تشکر از مطالب بسیار آموزندتون
  به نظرم لغت انگلیسی مرحله حراج پیوسته، در قسمت انجام معامله به صورت continuous trading نگارش می شود.

  ۰
 70. جعفری گفت:

  سلام
  من از سال ۹۰ تا ۹۲ در اوج طوفان اتی کار میکردم که به لطف خدا از جایی که واقعی معامله میکردم قصر در رفتم با زیان اندک.
  یعنی هنگامی که فروش میزدم سکه ان را داشتم و برعکس٫
  من عهد کرده بودم که بعد از انلاین شدن دوباره به معاملات برگردم.
  میخواستم ببینم که معاملات انلاین مثل انلاین سهام هست یعنی سفارشات مستقیمان وارد سیستم بورس کالا میشود.یا نه اول به سایت کارگزاری وبعدان وارد سیستم میشود
  در ضمن توضیحات شما اساتید خیلی جامع و کامل بود .با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   خوشبختانه معاملات آنلاین آتی مانند فارکس نیست که مشتری ابتدا سفارش های خود را به کارگزاری فرستاده و سپس کارگزاری سفارشات مشتریان را به صورت دسته ای و یکجا وارد سرور اصلی معاملات کند.در معاملات آنلاین آتی سفارش های ارسالی مشتریان آنلاین مستقیما وارد سرور معاملاتی بورس کالا می‌شود و از این حیث دقیقا شبیه معاملات آنلاین سهام است.
   این ویژگی باعث خواهد شد که معاملات آتی از امنیت و دقت بالاتری نسبت به معاملات فارکس برخوردار باشد.
   در معاملات فارکس به دلیل زیاد بودن تعداد معامله گران،سرورهای معاملاتی قادر نخواهند بود حجم عظیم سفارشات را در لحظات شلوغ بازار پشتیبانی کنند و با کندی روبرو می‌شوند، از این رو در معاملات فارکس مشتریان سفارش خود را به کارگزاری ارسال کرده و سپس کارگزاری به صورت دسته ای و یکجا سفارشات را وارد سرور اصلی می‌کند؛ این تاخیر هرچند کوچک، در مواقع پر نوسان باعث تحمیل هزینه هایی به معامله گران فارکس می‌گردد که از جمله آن عمل نکردن سفارشات مشتری است.
   با استفاده از سامانه معاملات آنلاین آتی سکه کارگزاری آگاه، دیگر نیازی به حضور در دفاتر این کارگزاری و یا تماس با معامله‌گران جهت اجرای سفارشات خود نداشته و قادر خواهید بود در طول زمان معاملات و از هر مکانی که امکان دسترسی به اینترنت وجود دارد، معاملات خود را مطابق با سلیقه خودتان بدون واسطه انجام دهید.
   مشتریان آنلاین این کارگزاری علاوه بر برخورداری از مزایای معاملات آنلاین از طرح تخفیف کارمزد معاملاتی متناسب با حجم معاملات ماهانه نیز بهره‌مند می‌گردند، این طرح به گونه‌ای طراحی گردیده که با افزایش حجم معاملات، درصد تخفیف نیز افزایش می‌یابد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تماس ۸۲۱۵۴۲۳۹ تماس بگیرید.

   ۰
 71. داوودی گفت:

  با سلام
  کارمزد دقیقن چقدر هست برای یک خرید و فروش یک قرارداد ده تایی؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،
   کارمزد معاملات آتی برای هر قرارداد (خرید یا فروش) که شامل ۱۰ عدد سکه است ۳۰۰۰ تومان است. مثلا اگر یک قرارداد فروش اتخاذ کنید ۳۰۰۰ تومان بابت کارمزد لحاظ می شود و برای آفست کردن موقعیت فروشتان اگر معامله خریدی انجام دهید هم ۳۰۰۰ تومان کارمزد لحاظ می شود، در واقع برای اتخاذ یک موقعیت و آفست کردن آن در مجموع ۶۰۰۰ تومان کارمزد در نظر گرفته می شود.

   ۰
 72. داوودی گفت:

  سووال دیگری که دارم در مورد برداشت پول هست
  پول ضمانت و سودش همیشه در حساب شخص هست ولی اجازه برداشت فقط از طریق کارگزار هست درسته؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،

   حساب در اختیار بورس (حساب عملیاتی)، حسابی است که مشتری صرفا قادر به واریز وجه و همچنین مشاهده اطلاعات مربوط به حساب می باشد و حق برداشت از حساب مذکور در اختیار اتاق پایاپای می باشد. مشتریان در صورت داشتن موقعیت می توانند درخواست انتقال وجه آزاد (مازاد بر وجه تضمین قراردادهای باز) و در صورت نداشتن موقعیت باز میتوانند درخواست انتقال کل موجودی را به کارگزاری داده و در روز کاری بعد درخواست ایشان از طرف بورس انجام میگردد.
   به موجودی حساب در اختیار بورس (حتی در صورت داشتن موقعیت باز) سود بانکی تعلق میگیرد که مشتری میتواند این سود را برداشت کرده یا با آن معامله کند.
   لازم به ذکر است که در صورتیکه مشتری درخواست انتقال کل موجودی حساب را داشته باشد در صورتیکه ثبت سفارش امضا نشده داشته باشد کارگزاری مبلغی از حساب وی را نگه می دارد.

   ۰
 73. rahimheydari63@yahoo.com گفت:

  سلام آتی سکه می شود به صورت آنلاین معامله کرد یا باد حضوری باشد؟

  ۰
 74. shafie57 گفت:

  سلام مطالب بسیار ارزنده است جای تقدیر و تشکردارد

  ۰
 75. mohammadrbaghaei@yahoo.com گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا با به وجود آمدن موقعیت ضرر ما میتونیم با تحویل سکه از محل پس انداز فیزیکی این ضرر را جبران کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،

   معامله دربازار آتی سکه در واقع نوعی پیش خرید (پیش فروش) به حساب می اید . به عبارت دیگر توافق نامه ای مبنی بر خرید و فروش سکه در زمان معین در آینده و با قیمت مشخص می باشد.گفتنی است تا قبل از سررسید شدن قرارداد آتی سکه، هیچگونه سکه ای رد و بدل نمی شود. لذا برای جبران زیان در معاملات اتی سکه تا قبل از سررسید شدن قرارداد آتی نمی توان از سکه فیزیکی استفاده کرد. در چنین شرایطی برای جبران زیان ناشی از نوسانات قیمت سکه می توان از دو بازار نقدی و آتی به طور همزمان (موازی) استفاده کرد.
   برای مثال فرض کنید فردی چند سکه در سبد دارایی خود دارد، او اعتقاد دارد سکه یک دوره کوتاه‌مدت افت قیمتی را تجربه می‌کند و این فرد به دنبال آن است که از ارزش سبد خود محافظت کند. آن گاه اتخاذ موقعیت تعهدی فروش در قراردادهای آتی سکه می‌تواند راهبرد بهینه‌ای برای جبران افت ارزش سکه در دوره ریزش باشد.
   یا بالعکس هنگامی که در بازار اتی موقعیت فروش اتخاذ نموده و قیمت ها رو به رشد می نهد برای جبران ضرر می تواند اقدام به خرید سکه در بازار فیزیکی نماید.

   ۰
 76. shafie57 گفت:

  سلام .پیشنهاد می شود هرهفته بین اعضا باشگاه بدون محاسبه امتیاز قرعه کشی شود و به تعدادی ازطرف کارگزاری سهام شرکتها به عنوان هدیه داده شود چون امکان امتیاز بالا برای همه وجود ندارد و باعث می شود افراد بی انگیزه شوندو در باشگاه فعالیت انان کاهش پیدا کند. تشکر

  ۰
 77. سمیرا کردی گفت:

  سلام
  قسمت شرکت در مسابقات کجاست؟!!پیدا نمیکنم!!

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به سایت بآشگاه به آدرس bashgah.com مراجعه بفرمایید. پس از وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، دکمه ورود را انتخاب کنید. در قسمت بالای صفحه، عنوان تب های بآشگاه را مشاهده خواهید کرد. تب مسابقه را انتخاب نمایید و در بخش مسابقه های در حال برگزاری، به سوالات پاسخ دهید.

   ۰
 78. amir07022 گفت:

  سلام خدمت دوستان.من هم کدبورسی گرفتم هم کدآنلاین وهم کدآتی ولی مبلغی دریافت نکردم.چرا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظورتان چه مبلغی است که دریافت نکرده اید؟
   هدیه عضویت به حسابتان منظور شده است.
   در خصوص تخفیف کارمزد بخش سهام، ابتدا لازم است شما امتیاز خود را با روش های کسب امتیاز افزایش دهید تا به اولین سطح (سطح بیستون) صعود کنید. پس از آن با انجام معاملات تخفیف کارمزد دریافت خواهید نمود.
   سایر روشهای افزایش ریال نیز در مطلب "چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟" آمده است.
   در خصوص تخفیف معاملات آتی نیز، همانطور که در راهنما ذکر کردیم، این مورد در دست توسعه است. اما سایر خدمات و هدایای بخش آتی برقرار است که برای بهره مندی از آن می توانید در ساعات کاری واحد آتی (یعنی ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر) با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 79. agah07015 گفت:

  بسیار عالی و مفید

  ۰
 80. علی نوروزی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  ممنون بابت سایت مفید و آموزندتون.
  آیا می توان آفست موقعیت تعهدی خرید یا فروش رو در قرارداد دیگری انجام داد؟
  آیا برای معامله سایر قرارداد های آتی کد های متفاوتی نیاز هستش یا اصلا کلا معامله ای صورت نمگیره؟؟؟
  آیا در سایت انلاین آتی سکه می توان سایر معاملات قرارداد آتی از قبیل زیر و غیره و انجام داد یا اصلا معامله ای صورت نمیگیره؟
  آیا معاملات و موقعیت هایی که به صورت ثبت سفارش کاغذی نزد کارگزاری انجام میگیره در سایت آنلاین قابل مشاهده و پیگیری هست یا خیر؟
  در صورت انجام عمل تحویل آیا انتقال پول سکه ها به حساب فروشنده توسط کارگزاری مشتری فروشنده صورت میگیره؟؟
  در صورت قصور در بروز رسانی حساب ها و افزایش وجه تضمین توسط مشتری و آفست کردن موقعیت ها در بازار جبرانی توسط کارگزاری و ضرر مشتری ، پاسخگویی در این زمینه با چه نهادی هستش؟
  در صورت قطع سایت آنلاین ایا کارگزاری امکان تغییر سفارشات مشتریان آنلاین رو مثل آنلاین سهام دارد یا خیر؟
  ببخشید همه سوالام همین بود 😀

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ۱- آیا می توان آفست موقعیت تعهدی خرید یا فروش رو در قرارداد دیگری انجام داد؟
   برای آفست شدن موقعیت های تعهدی باز بایستی صرفا موقعیت معکوس در همان سررسید اخذ گردد.
   در واقع با اتخاذ موقعیت معکوس در سررسید های دیگر نه تنها آفست نمی شوید بلکه به تعداد موقعیت های باز شما نیز افزوده می شود.
   ۲- آیا برای معامله سایر قرارداد های آتی کد های متفاوتی نیاز هستش یا اصلا کلا معامله ای صورت نمگیره؟؟؟
   معاملات سایر قراردادهای آتی( مثل کجاله سویا و زیره سبز و ...) با همان کد معاملاتی که برای قراردادهای سکه طلا می باشد، صورت می گیرد.
   خاطر نشان می گردد در حال حاضر سایر قراردادهای آتی فعال نمی باشند و فقط قراردادهای آتی سکه طلا در ۵ سررسید فعال می باشد .
   ۳- آیا در سایت انلاین آتی سکه می توان سایر معاملات قرارداد آتی از قبیل زیر و غیره و انجام داد یا اصلا معامله ای صورت نمیگیره؟
   در حال حاضر سایر قراردادهای آتی ( مثل کنجاله سویا و زیره سبز و ...) فعال نمی باشند و فقط قراردادهای آتی سکه طلا در ۵ سررسید فعال می باشد اما در صورت فعال بودن قراردادها ، شما بر روی صفحه معاملات برخط خود نماد کالای مورد نظر را انتخاب می کنید و امکان معامله تمامی قراردادهای آتی میسر می باشد .
   ۴- آیا معاملات و موقعیت هایی که به صورت ثبت سفارش کاغذی نزد کارگزاری انجام میگیره در سایت آنلاین قابل مشاهده و پیگیری هست یا خیر؟
   بله - سفارشاتی که به صورت تلفنی صورت می گیرد نیز در سیستم آنلاین قابل مشاهده می باشد و امکان ویرایش آن نیز از طریق آنلاین وجود دارد. علاوه بر این، در پنل مدیر معاملات آنلاین و سیستم معاملاتی کارگزاری چگونگی ثبت سفارش( آنلاین یا تلفنی) به تفکیک قابل مشاهده می باشد ، همچنین امکان مشاهده نوع سفارش توسط خودتان نیز در تاریخچه سفارشات امکانپذیر است .
   ۵- در صورت انجام عمل تحویل آیا انتقال پول سکه ها به حساب فروشنده توسط کارگزاری مشتری فروشنده صورت میگیره؟؟
   تمامی نقل و انتقالات وجوه به حساب عملیاتی مشتریان توسط اتاق پایاپای پس از واریز طرف خریدار صورت می گیرد و این نقل و انتقال از حساب کارگزاری نمی باشد بلکه از حساب عملیاتی خریدار به حساب عملیاتی فروشنده است .
   ۶- در صورت قصور در بروز رسانی حساب ها و افزایش وجه تضمین توسط مشتری و آفست کردن موقعیت ها در بازار جبرانی توسط کارگزاری و ضرر مشتری ، پاسخگویی در این زمینه با چه نهادی هست؟
   درسوال شما عبارت "قصور در بروز رسانی حساب" مبهم است.
   ۱٫ چنانچه منظورتان از قصور در بروز رسانی حساب، قصور مشتری در واریز مبلغ لازم برای خروج از مارجینی باشد، کارگزار با دستور بورس موظف است طبق دستورالعمل معاملات به بستن موقعیت مشتری بعد از ساعت اعلام شده اقدام کند و درصورت عدم امکان معامله در بازار عادی (صف خرید یا صف فروش)موقعیت مشتری وارد بازار جبرانی خواهد شد. لذا در این حالت مشتری مسئول زیان خود بوده و کارگزار یا بورس مسئولیتی در این زمینه ندارند.
   ۲٫ چنانچه منظورتان از قصور در به روز رسانی حساب این است که کارگزاری موجودی مشتری را با وجود اعلام مشتری به روز نکرده باشد، در این حالت لازم به ذکر است که واریز به موقع وجه توسط مشتری مانع از مارجین شدن وی می‌گردد حتی اگر توسط کارگزاری به روز نشده باشد. بنابراین در این حالت زیانی متوجه مشتری نخواهد شد.
   ۷- در صورت قطع سایت آنلاین ایا کارگزاری امکان تغییر سفارشات مشتریان آنلاین رو مثل آنلاین سهام دارد یا خیر؟
   بله- چه در صورت قطع ارتباط با سرور یا در هر شرایط دیگر در زمان درخواست مشتری ، امکان تغییر سفارشات توسط کارگزاری وجود دارد.

   ۰
 81. علی نوروزی گفت:

  ممنون بابت پاسخدهی شما، ببخشید هنوز چند مورد برام مبهم مونده که مجدد ازتون سوال میکنم:
  در مورد ۱ پس هیچ تخفیفی از سمت بورس کالا برای حالت هایی که بازار به شدت نزولی یا صعودی میشه وجود نداره. یعنی اگه مشتری به اندازه یک وجه تضمین در حساب خود نقدینگی داشته باشه نمی تونه position معکوس تو یه سر رسید دیگه بگیره ؟؟؟
  در مورد ۵ طبق ماده ۴۷ دستورالعمل اجرای معاملات آتی اتاق پایاپای واریز وجه معامله به حساب کارگزار فروشنده و اعلامیه تحویل رو به کارگزار خریدار انجام میده ؟؟ یعنی الان روال فرق میکنه؟
  در مورد ۶ این قصور میتونه هم از سمت بورس کالا باشه هم از سمت کارگزار. مشتری پول به حساب در اختیار ریخته اما بروز رسانی حساب صورت نگرفته شده . (تا جایی که میدونم عمل بروز رسانی حساب ها کاملا دستی و توسط کاربرای کارگزاری صورت میگیره) . یا این که این احتمال کلا وجود نداره!!
  تشکر هم از سایت و هم از کارشناسای خوبتون.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   - در مورد ۱ پس هیچ تخفیفی از سمت بورس کالا برای حالت هایی که بازار به شدت نزولی یا صعودی میشه وجود نداره. یعنی اگه مشتری به اندازه یک وجه تضمین در حساب خود نقدینگی داشته باشه نمی تونه position معکوس تو یه سر رسید دیگه بگیره ؟؟؟

   ? با استفاده از تخفیف بین سررسید؛ مشتری می تواند با داشتن موجودی به اندازه یک وجه تضمین، در سررسید های دیگر (یک سررسید) یک موقعیت معکوس اخذ نماید. لازم به ذکر است با استفاده از تخفیف بین سررسید، مشتری آفست نمی شود بلکه یک موقعیت معکوس علاوه بر موقعیت فعلی اش اتخاذ می نماید.

   - در مورد ۵ طبق ماده ۴۷ دستورالعمل اجرای معاملات آتی اتاق پایاپای واریز وجه معامله به حساب کارگزار فروشنده و اعلامیه تحویل رو به کارگزار خریدار انجام میده ؟؟ یعنی الان روال فرق میکنه؟
   ? وجه حاصل از فروش سکه ها به طور مستقیم به حساب عملیاتی فروشنده واریز می گردد.از آنجاییکه مشتری حق برداشت از حساب عملیاتی خود را بدون اجازه کارگزار ندارد لذا در این ماده بیان گردیده است که به حساب کارگزار فروشنده واریز می گردد.

   - در مورد ۶ این قصور میتونه هم از سمت بورس کالا باشه هم از سمت کارگزار. مشتری پول به حساب در اختیار ریخته اما بروز رسانی حساب صورت نگرفته شده . (تا جایی که میدونم عمل بروز رسانی حساب ها کاملا دستی و توسط کاربرای کارگزاری صورت میگیره) . یا این که این احتمال کلا وجود نداره!!
   ?در پایان جلسه معاملاتی که سود و زیان به حساب ها اعمال می شود.چنانچه اشخاصی در شرایط مارجین کال قرار بگیرند، بورس کالا قبل از اعلام بار دیگر حساب آنها را بروزرسانی می کند و پس از آن اعلام مارجین کال شدن می نماید. بدین سبب احتمال قصور در بروزرسانی حساب ها وجود ندارد.

   ۰
 82. noroozi گفت:

  درود
  در هر خرید چند سکه میتوان خریداری نمود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما از هر خرید، هر سفارش می باشد باید بگوییم که در هر سفارش از ۱ تا ۱۰ قرارداد، با توجه به موجودی حساب خود میتوانید سفارش بگذارید. در واقع حداکثر حجم هر سفارش ۱۰ قرارداد و هر قرارداد شامل ۱۰ سکه می باشد. با توجه به چارچوب قوانین بورس نمیتوان در هر سفارش بیش از ۱۰ قرارداد (۱۰۰سکه ) ثبت نمود. چنانچه قصد خرید تعدادی بیشتر از ۱۰ قرارداد داشته باشید می بایست تعداد مورد نظر را در چند سفارش ثبت نمایید. مثلا برای خرید ۱۱ قرارداد می توانید یک سفارش ۱۰ تایی و یک سفارش یک عددی، یا ۱۱ سفارش یک عددی و یا یک سفارش ۶ تایی و یک ۵ تایی و یا ... در سیستم ثبت نمایید.
   چنانچه منظور شما از هر خرید به معنای گسترده آن است یعنی چند قرارداد می توان در هر سررسید اخذ نمود، باید عرض نماییم که با توجه به موجودی حساب خود می توانید در هر نماد معاملاتی از ۱ تا حداکثر ۲۵۰ موقعیت تعهدی خرید ( یا فروش) اخذ نمایید به شرطی که مجموع موقعیت های خرید ( یا فروش) شما در تمامی سررسیدها از ۷۵۰ موقعیت تجاوز نکند.

   ۰
 83. noroozi گفت:

  درود
  از پیگیری همکاران در کارگزاری آگاه سپاسگزارم.

  ۰
 84. agah11453 گفت:

  بر اساس این متن "برای مثال در صورتی‌که قیمت تسویه روز گذشته ۹۷۳,۵۰۰ تومان باشد حد نوسان روزانه بین ۹۲۴,۸۲۵ و ۱,۰۲۲,۱۷۵ قرار می‌گیرد که این اعداد مضربی از حداقل تغییر قیمت سفارش (۵۰۰ تومان) نیست، بنابراین گرد شده آن برابر ۹۲۵,۰۰۰ و ۱,۰۲۲,۰۰۰ تومان خواهد بود"
  جواب سوال باشگاه با توجه به نزدیک ترین عدد مضرب ۵۰۰ تومان یا همان ۵۰۰۰ ریال گزینه سوم خواهد شد.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   همانطور که شما مثال مطلب را ذکر کرده اید، در مواقعی که اعداد حاصل از اعمال ۵%، مضربی از حداقل تغییر قیمت سفارش یعنی ۵۰۰ تومان نباشد، این اعداد بایدگرد شوند. نحوه گرد کردن به طریقی است که کمترین قیمت به بالا گرد می شود و بیشترین قیمت به پایین.
   در سوال مسابقه کمترین قیمت که ۵%- قیمت تسویه روز گذشته است برابر شده با ۱۰,۵۰۸,۳۴۹ ریال. همچنین بیشترین قیمت که ۵%+ قیمت تسویه روز گذشته است برابر شده با ۱۱,۶۱۴,۴۹۱ ریال.
   بنابراین کمترین قیمت یعنی ۱۰,۵۰۸,۳۴۹ به بالا گرد شده و می شود ۱۰,۵۱۰,۰۰۰ و بیشترین قیمت یعنی ۱۱,۶۱۴,۴۹۱ به پایین گرد شده و برابر خواهد شد با ۱۱,۶۱۰,۰۰۰٫

   ۰
 85. agah00780 گفت:

  حتی معنی جمله ها رو هم نمیفهمم ، بورس درگیری زیادی داره نمیتونیم درگیر آتی هم بشیم

  ۰
 86. alijabari گفت:

  سلام خسته نباشی مطالبی راکه دردسترس گذاشته ای خیلی مفیدهستند.اگر کلاس حضوری یا ویدیو ارائه شودبیشترمطالب جا می افتد.باتشکر

  ۰
 87. noroozi گفت:

  درود
  خواهشمندم برای سوالات دیگر نیز مطالبی از این قبیل ضمیمه گردد .

  ۰
 88. mysam551 گفت:

  سلام.وجه نقد حاصل از خرید و فروش،به حساب باشگاه بنده واریز نشد.لطفا پیگیری بفرمایید.

  ۰
 89. farshadspice@yahoo.com گفت:

  درود بر شما. کاملا مفید و قابل فهم. خداقوت

  ۰
 90. danesh55 گفت:

  لطفا نمونه سوالات آزمون آنلاین آتی را در سایت قرار دهید.
  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه این سوالات برای آزمون و سنجش اطلاعات متقاضی در نظر گرفته شده، امکان درج آن در سایت وجود ندارد.

   ۰
 91. danesh55 گفت:

  چگونه به اطلاعات آرشیو قیمتی سررسیدهای مختلف آتی می توان دسترسی داشت؟ مثلا ۵ سال گذشته
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   ? اطلاعات نمادهای قیمتی از ابتدا تا به امروز به صورت اطلاعات روزانه، هفتگی و ماهانه و سالانه در سایت بورس کالا برای علاقه مندان قابل دسترسی است.
   ? با استفاده از لینک زیر می‌توانید اطلاعات همه سرسیدهای را از ابتدای تشکیل آتی ملاحظه بفرمایید:
   http://www.ime.co.ir/fut-report.html
   ? در صفحه باز شده با کلیک کردن بر روی دکمه " انتخاب ستون‌ها" میتوانید انتخاب کنید که چه اطلاعاتی برای شما نمایش داده شود .
   ? چاپ و خروجی گرفتن از این اطلاعات با فرمت اکسل نیز امکانپذیر است .

   ۰
 92. Sajjad_shafie@yahoo.com گفت:

  سلام
  همایش مربوط به بازار آتی فقط در تهران برگزار. میشه؟

  ۰
 93. danesh55 گفت:

  چگونه به اطلاعات ریز معاملات یک روز در یک سررسید آتی می توان دسترسی داشت؟ مثلا سررسید تیر۹۵ برای ۵ خرداد ۹۵ که حجم معاملاتش ۵۲۴ عدد بوده است.

  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   ? متاسفانه برای دسترسی به ریز معاملات برای مشتریان راهی وجود ندارد اما طبق دستورالعمل بازار، بورس کالا موظف است خلاصه اطلاعات بازار را به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در سایت خود منتشر کند.
   ? در این سایت در حال حاضر اطلاعات مفیدی به تفکیک سررسید به صورت روزانه در دسترس عموم قرار میگیرد، که از جمله مهمترین آن ها می‌توان به حجم معاملات و تغییرات نسبت به روز قبل، موقعیت های باز و تغییرات آن، مشتریان و کارگزان فعال، بالاترین و پایین ترین قیمت و قیمت آغازین و پایانی سر رسید، تسویه و درصد تغیرات نسبت به روز قبل و ... اشاره کرد.
   ? آرشیو این اطلاعات در سایت موجود بوده و میتوان از آن خروجی اکسل نیز تهیه کرد.
   ? این اطلاعات در سایت بورس کالا و در قسمت بازارها⬅️ بازار مشتقه⬅️آمار معاملات آتی قرار دارد.
   ? لینک دسترسی به آمار معاملات آتی http://www.ime.co.ir/fut-report.html می‌باشد.

   ۰
 94. danesh55 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا آگاه طرحی برای تخفیف کارمزد برای معاملات آتی سکه بر اساس تعداد معاملات در ماه دارد؟

  ۰
 95. noroozi گفت:

  درود
  از اطلاعات درج شده در سایت سپاسگزارم. کاربردی و مفید بودند.

  ۰
 96. RAHIMPOR گفت:

  سلام
  راهنمای کاملی بود . لطفا کمی سواالات تخصصی تر و سخت تر طراحی شود که نیاز به کمی تفکر داشته باشد . ممنون از زحمات شما

  ۰
 97. farajzadeha61 گفت:

  سلام ،
  برای انجام معاملات آتی ‌، میشود از طریق سایت معاملات اوراق بهادار اقدام کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که کد معاملاتی آتی با کد معاملاتی سهام متفاوتاست، سامانه معاملات آتی نیز از سامانه معاملات اوراق بهادار مجزا است.

   ۰
 98. amdehh@yahoo.com گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید و اموزنده شما
  می خواستم بپرسم کسب امتیاز از معاملات اتی سکه چه زمانی راه اندازی می شود
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   تخفیفات معاملات آتی با توجه به سطحتون محاسبه میشه و پایان هر ماه به حساب بآشگاهتون واریز میشه. برای اطلاعات بیشتر میتونیددر ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۹-۰۲۱ تماس حاصل بفرمایید.

   ۰
 99. danesh55 گفت:

  اقدامات مختلفی که یک معامله گر در کال مارجین می تواند انجام دهد چیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،
   در بازار آتی سکه معامله گر در وضعیت مارجین کال می تواند هر یک از اقدامات زیر را برای خروج از وضعیت کال مارجین انجام دهد، البته هر یک از این اقدامات می بایست تا یک ساعت پس از شروع جلسه معاملاتی بعد (قبل از ساعت ۱۱:۳۰) انجام گیرد:
   ۱⃣ واریز مبلغ مورد نیاز ، برای رسیدن موجودی حساب عملیاتی به میزان وجه تضمین اولیه براساس تعداد موقعیت های باز٫
   ۲⃣ مشتری باید موجودی خود را بر مبلغ وجه تضمین اولیه تقسیم کند تا تعداد موقعیتی که میتواند نگه دارد مشخص شود. سپس موقعیت های مازاد بر این تعداد را ببندد.
   ۳⃣ ترکیب بستن تعدادی از موقعیت های باز و واریز وجه ، به صورتی که در نهایت موجودی شخص به میزان وجه اولیه با احتساب تعداد موقعیت های باز برسد.

   ? چنانچه مشتری مارجین کال تا ساعت ۱۱:۳۰ هیچ یک از اقدامات فوق را انجام ندهد کارگزاری موظف است موقعیت های باز مشتری را تا خارج شدن از مارجین با قیمت های سرخط ببندد.
   برای درک بهتر موضوع به مثال ذیل توجه فرمایید:
   آقای x تعداد ۱۰ موقعیت باز خرید در سررسید اسفند ماه دارد. طی جلسه معاملاتی روز دوشنبه پیرو ریزش قیمت طلای جهانی، قیمت های آتی سکه نیز با کاهش همراه می شوند. طی جلسه معاملاتی آقای x هیچ معامله ای انجام نمی دهد و پس از پایان جلسه معاملاتی حساب وی پس از کسر زیان، مارجین می شود.
   فرض کنیم موجودی حساب او پس از جلسه معاملاتی به مبلغ ۶ میلون ۹۰۰ هزار تومان می رسد. با توجه به وجه تضمین اولیه ۱ میلیون تومانی او می بایست تا قبل از ساعت ۱۱:۳۰ روز بعد مبلغ ۳ میلیون ۱۰۰ هزار تومان به حساب خود واریز نماید و یا ۴ موقعیت باز خود را ببندد.
   علاوه بر این دو کار، او می تواند ۱۰۰ هزار تومان به حساب خود واریز کرده و ۳ تا از موقعیت های خود را ببندد.به عبارت دیگر بخشی از وجه مورد نیاز را پرداخت کند و به ازای مابقی وجه مورد نیاز، تعدادی از موقعیت های باز را ببندد.

   ? از آنجاییکه پس از مارجین شدن، موجودی حساب می بایست برابر یا بیشتر از وجه تضمین مورد نیاز تعداد موقعیت های باز باشد لذا آقای x فقط به اندازه ۶ میلیون ۹۰۰ هزار، یعنی ۶ موقعیت می تواند نگه دارد و ۴ موقعیت را می بایست ببندد.

   ۰
 100. 2063495981 گفت:

  سلام وخدا قوت؛
  آیادر کشور ما معاملات آتی سکه انجام می گیرد؟

  ۰
 101. مصطفی گفت:

  با سلام
  من توسط کارگذاری--- معامله آنلاین انجام میدهم.اگه کد آنلاین روبه کارگذاری شما منتقل کنم، چه تخفیاتی بمن تعلق میگیرد؟
  مثلا کمیسیون هر معامله در حاضر۳۰۰۰ تومان است،تخیف شما چه میران از این مبلغ است؟

  ۰
 102. مهدی 65 گفت:

  اگر میشه یه توضیح و آموزشی راجع به گذاشتن سفارش در روش آنلاین آتی توضیح دهید و یانکه آیا بخش آنلایت آتی تمام کارگزاریها مثل هم است یا هر کارگزاری برای خود سایت و نرم افزار خاصی داره

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،

   قبل از پاسخ به سوال اول ابتدا به پاسخ سوال دوم پرداخته می شود.
   همه کارگزاری ها از نرم افزار یکسانی استفاده نمی کنند، بلکه از نرم افزارهای موجود از قبیل صحرا و رایان و .. که هر کدام شکل و ظاهری خاص خود را دارند استفاده می کنند. با این وجود ممکن است چند کارگزاری از نرم افزار یکسانی استفاده کنند. در حال حاضر کارگزاری آگاه از نرم افزار صحرا استفاده می کند که در ادامه نحوه سفارش گذاری در سیستم آنلاین نرم افزار صحرا به عنوان پاسخ سوال اول شرح داده می شود.
   برای ثبت سفارش در سیستم آنلاین پس از وارد شدن به سایت https://agah.onlineati.com/ و وارد کردن نام کاربری و کلمه ورود وارد سامانه انلاین صحرا می شوید. در صفحه اول تمامی سررسیدهای معاملاتی مشاهده می شود که برای ثبت سفارش می توانید در همان صفحه اول سفارش خود را ثبت کنید و یا بر روی هر سررسید کلیک کرده و به صورت جداگانه آن سررسید را مشاهده و معامله کنید.
   برای ثبت سفارش در هر سررسید، مشتری می تواند قیمت دلخواه را در کادر مقابل قیمت وارد نماید و تعداد را وارد کند و سپس دکمه خرید یا فروش را کلیک کند. برای راحتی در وارد کردن قیمت در کادر جلو قیمت، مشتری می تواند روی قیمت های سرخط دابل کلیک کرده و به طور خودکار قیمت سرخط در کادر جلو قیمت وارد می شود و نیازی به تایپ قیمت نیست.
   در پایین صفحه قسمت مدیریت سفارشات تمامی سفارش های ثبت شده مشتری ، موقعیت های باز ، سود و زیان معاملات امروز ونسبت به روز قبل نمایش داده می شود ، مشتری می تواند برای ویرایش و یا حذف سفارش خود از این قسمت (مدیریت سفارشات) اقدام نماید.

   ۰
 103. Agah16202 گفت:

  درود بر شما
  با توجه به پربار بودن بخش آموزشی بلاگ باشگاه آگاه، بسته های غیر رایگان آموزشی باشگاه حاوی چه مطالبی است که ممکن است نیازمند یادگیری و دانستنشان باشیم؟
  سپاسگزار زحمات شما

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   همانطور که از نام هر بسته مشخص است، هر دوره آموزشی سرفصل های مربوط به خود رادارد. برای اطلاع از سرفصل های هر دوره می توانید به بروشور هر دوره را مشاهده نمایید.

   ۰
   • Agah16202 گفت:

    بنابراین منظور از بسته های آموزشی صرفا جلسات حضوری و دوره های آموزشی گروه بندی شده تخصصی ست، و نه جزوات و کتب الکترونیک و pdf و..
    ممنون از راهنمایی که فرمودید،

    ۰
 104. آرمین گفت:

  سلام
  چه هنگامی یک قرار داد آتی(مثلا قرارداد ۲۶ تیر ) از تابلوی بازار کنار گذاشته شده و قرار داد جدید به آن اضافه می شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   قراردادهای آتی در آخرین روز معاملاتی خود پس از پایان جلسه معاملاتی در تاریخ سررسیدشان که از ابتدای گشایش سررسید مشخص می باشد ، از تابلو معاملات آتی حذف می شوند .

   قراردادهای جدید نیز معمولا یک هفته قبل از بسته شدن قرارداد سررسید اول ، به تابلو معاملات آتی اضافه می گردند.
   لازم به ذکر است اطلاعیه های مربوط به بازگشایی سررسید جدید و یا بسته شدن سررسیدهای قدیمی حداقل سه روز کاری قبل از موعد، از طریق سایت بورس کالا www.ime.co.ir به اطلاع عموم می رسد.
   به طور مثال قرارداد تیر ۹۵ پس از پایان جلسه معاملاتی در روز شنبه مورخ ۲۶ ام تیرماه از تابلو بازار آتی حذف می گردد و سررسید اردیبهشت ۹۶ احتمالا ۱۹ ام تا ۲۱ تیر ماه به تابلو معاملات آتی افزوده می گردد. به این ترتیب حدود چند روز ( در فاصله بین راه اندازی قرارداد جدید و بسته شدن قرارداد سررسید اول ) تابلو معاملات آتی با۶ سررسید فعال به کار خود ادامه می دهد.

   ۰
 105. agah02772 گفت:

  سلام ازاین اطلاعات ممنون وسپاسگزارم .ولی اگر همایش ویا pdf ویا poverpoint دراین زمینه باشد بهتر است.

  ۰
 106. behbahani گفت:

  با سلام و تشکر
  من قبل از اینکه برای اولین بار وارد باشگاه شوم کد معاملتی آتی را دریافت کرده بودم. می خواستم بدانم برای من امتیازی در نظر گرفته می شود.

  ۰
 107. sarabi545 گفت:

  برای برداشت وجه از حساب مشترک آتی باید به صورت حضوری به بانک مراجعه کنیم؟ یا امکان برداشت از طریق اینترنت بانک هم موجود هست؟ . باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای برداشت وجه از حساب در اختیار بایستی با کارگزاری تماس بگیرید تا وجه شما در سیستم ثبت و روز کاری بعد توسط بورس کالا به حساب شما واریز شود .

   ۰
 108. reyhane گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من دو سالی است که در بازار آتی سکه فعالیت می کنم
  برای ورود به بازار محصولات کشاورزی چه چیز هایی نیاز است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   مجوز های لازم برای ورود به بخش کشاورزی برای محصولات مختلف متفاوت است. اما تکمیل فرم خواست کد، فرم احراز هویت و ارائه مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) که برابر اصل شده باشند برای انجام معاملات همه محصولات یکسان است.

   ۰
 109. کامران گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطالب ارزنده شما
  سوالی که برای بنده پیش اومد
  در صورتی که درخواست خرید یا فروش ثبت گردد و تا پایان همان روز معامله انجام نشود آیا این درخواست به روز بعد موکول میشود و یا حذف میشود.
  همچنین در هر روز چند بار معامله امکان پذیر میباشد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   با توجه به نوع اعتبار سفارش در بازار آتی سکه که از نوع سفارش با اعتبار تا پایان جلسه معاملاتی می باشد، لذا با پایان یافتن جلسه معاملاتی، سفارش باطل شده و از سیستم حذف می گردد.
   در رابطه با سوال دوم؛ چنانچه در ابتدای بازار موجودی کافی برای انجام یک معامله در اختیار داشته باشید میتوانید صرف نظر از سود یا زیان به تعداد نامحدود در طول آن جلسه معاملاتی اقدام به اتخاذ موقعیت و بستن آن کنید بدون آنکه موجودی شما در طول آن جلسه معاملاتی تغییر کند. اما بلافاصله پس از پایان بازار و انجام عملیات تسویه کلیه سود و زیانی که در معاملات آن روز کرده اید به حساب شما منظور خواهد شد.
   به عبارت دیگر ، شما می‌توانید با توجه به موجودی حساب خود موقعیت خرید یا فروش اخذ فرمایید. فرض کنید که در حساب خود به اندازه دو موقعیت موجودی دارید با فرض آنکه در ابتدای روز موقعیتی نداشته اید، شما میتوانید دو موقعیت خرید (فروش) اخذ کرده و در همان روز دو موقعیت را ببندید و شما میتوانید این فرآیند را چندین و چند بار بدون محدودیت در آن روز انجام دهید.
   دقت فرمایید که مقدار سود و زیان و کارمزد معاملات شما در پایان جلسه معاملاتی و دوره تسویه روزانه به حساب شما اعمال می‌شوند.

   ۰
 110. yohan گفت:

  سلام متشکرم از اطلاعات مفیدتون
  اگر قیمت تسویه روز قبل یک قرارداد مثلا ۱۱۵۰۰۰۰ باشه و ما با قیمت ۱۱۵۳۰۰۰ بخریم و قیمت تسویه آن روز ۱۱۵۲۰۰۰ باشه ما فارغ از هر قیمتی که بفروشیم ۲۰۰۰ سود تسویه را می گیریم ؟ حتی با قیمت خرید یا پایین تر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برداشت شما از محاسبه سود و زیان اشتباه می باشد. در صورتیکه مشتری با موقعیت باز وارد جلسه معاملاتی جاری شود سود و زیان وی (درصورتیکه موقعیت خود را نبندد) برابر با قیمت تسویه امروز منهای قیمت تسویه دیروز است.
   سود یا زیان = (قیمت تسویه روزانه – قیمت تسویه روز قبل) *۱۰
   سود و زیان = (۱۱۵۰۰۰۰-۱۱۵۲۰۰۰)*۱۰=۲۰۰۰۰+
   در صورتیکه موقعیت خود را ببندید نیز تفاوت قیمت فروش و قیمت تسویه همان روز نیز علاوه بر سود و زیان موقعیت باز به حساب شما واریز می شود. که در این صورت مجموع سود و زیان شما در این مدت (روزهای نگه داری موقعیت) برابر با تفاوت قیمت فروش و خرید می باشد.
   سود یا زیان معاملات = (قیمت فروش – قیمت تسویه روزانه) *۱۰
   سود یا زیان موقعیت های باز = (قیمت فروش – قیمت تسویه روزانه) *۱۰
   سود و زیان = سود یا زیان معاملات + سود یا زیان موقعیت های باز
   اگر شما هیچ موقعیت بازی قبل از ورود جلسه معاملاتی نداشته باشید و طی جلسه معاملاتی یک قرارداد بخرید و بعد آن را بفروشید سود شما برابر با تفاوت بین قیمت خرید و فروش می باشد.
   سود یا زیان = (قیمت فروش – قیمت خرید) *۱۰
   اگر هم موقعیت خرید خود را نگه دارید و نفروشید سودیا زیانی برابر با تفاوت قیمت خرید و قیمت تسویه آن روز به حساب شما منظور خواهد شد.
   سود یا زیان = (قیمت تسویه – قیمت خرید) *۱۰= (۱۱۵۳۰۰۰-۱۱۵۲۰۰۰)*۱۰=۱۰۰۰۰-

   ۰
 111. agah28551 گفت:

  با سلام
  آیا معاملات آتی سکه نیاز به کد بورسی و قرارداد جدید با آگاه دارد؟یا با همان اکانت معمول انجام می گردد؟

  ۰
 112. احمد گفت:

  سلام
  کارمزد قراردا آتی سکه که قبل از سررسید بسته بشه چطوری محاسبه می شود.و یا اگر
  مثلا در فارکس اگر معامله طلا کنی خرید و فروش کنی و در همان لحظه بدون تغییر قیمت معامله رو ببندی
  فقط ۰٫۰۰۰۲ از پول معامله شده رو از دست می دی. در معاملات سکه آتی چطور؟
  با فرض قیمت خرید ۱۳۳۶٫۸۸ و قیمت فروش ۱۳۳۶٫۶۱

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام کاربر گرامی
   به استحضار می رساند کارمزد معاملات آتی سکه در دوره معاملاتی و دوره تسویه، مقداری ثابت می باشد. در دوره معاملاتی، پس از پایان هر جلسه معاملاتی ، برای هر قرارداد خرید ۳۰۰۰ تومان و برای هر قرارداد فروش ۳۰۰۰ تومان می باشد. فارغ از اینکه قیمت خرید یا فروش قراردادها چه مقدار باشد. لازم به ذکر است که کارمزد ها پس از پایان جلسه معاملاتی از حساب معامله گر کسر می گردد و طی جلسه معاملاتی هیچگونه کارمزدی کسر نمی شود. ملاک محاسبه کارمزد، تعداد معاملات (هر خرید یا هر فروش) انجام شده می باشد. به طور مثال اگر در بازار آتی سکه، با اخذ یک موقعیت تعهدی خرید به قیمت ۱میلیون و ۱۱۰ هزار تومان و بلافاصله اخذ یک موقعیت تعهدی فروش به قیمت مشابه و در همان سررسید، موقعیت خود را آفست نمایید. سود و یا زیانی برای حساب شما لحاظ نمی شود اما کارمزدی به میزان (۲*۳۰۰۰)=۶۰۰۰ تومان از حساب شما کسر می شود.
   در فرایند تحویل، کارمزد تسویه و تحویل هر قرارداد باز خرید یا هر قرارداد باز فروش برابر با ۵۰۰۰ تومان می باشد. در واقع ۳۰۰۰ تومان کارمزد در روز اخذ موقعیت از حساب کسر می شود و ۵۰۰۰ تومان کارمزد هنگام تسویه و تحویل سکه ها از حساب معامله گر کسر می گردد. در مجموع برای هر قراردادی که وارد فرایند تحویل می شود ۸۰۰۰ تومان کارمزد کسر می شود. در این مورد نیز، کارمزد متاثر از قیمت خرید یا فروش نمی باشد.
   از سوی دیگر، دارندگان موقعیت فروش، به ازای هر قرارداد، می بایست ۳۰۰۰ تومان هزینه کارشناسی نیز بپردازند.
   لازم به ذکر است برای محاسبه کارمزد معاملات انجام شده، چگونگی ثبت سفارش ها در سیستم معاملاتی، تاثیری بر میزان کارمزد معاملات ندارد. به طور مثال؛ کارمزد ۸ معامله خرید که به صورت یک سفارش ۸ تایی وارد سیستم شده است با کارمزد ۸ معامله خرید که به صورت ۴ سفارش ۲ تایی وارد سیستم شده است برابر است. چرا که در هر دو حالت تعداد معاملات انجام شده ۸ تا می باشد. با احتساب کارمزد ۳۰۰۰ هزار تومانی برای هر معامله، برای ۸ معامله، کارمزدی برابر با ۲۴ هزار تومان لحاظ می گردد.
   نکته: قیمت سفارش های خرید در سیستم معاملات آتی سکه می بایست مضرب صحیحی از ۵۰۰۰ ریال باشد. عدد های ذکر شده در مثال را نمی توان به عنوان قیمت سفارش در سیستم معاملاتی ثبت نمود.

   ۰
   • پوريا گفت:

    با عرض سلام و خسته نباشید؛
    سوال: علت موفق نشدن سایر قراردادهای آتی غیر از سکه مانند محصولات فلزی، محصولات کشاورزی و.... با وجود داشتن دستورالعملهای مکفی ، به نظرتان چه می تواند باشد؟ ممنون میشوم اگر به صورت کامل بفرمایید.
    با تشکر - پوریا

    ۰
    • Bashgah گفت:

     سلام دوست گرامی
     ضمن سپاس از دیدگاه شما، به عرض می رساند شاید بتوان گفت اگر قراردادهای آتی که شما به آن ها اشاره کردید با موفقیت روبرو میشد جای تعجب داشت. دلایل زیادی وجود دارد که اغلب کارشناسان از همان ابتدای راه اندازی این قراردادها به موفقیت آن ها خوشبین نبودند.
     در بازارهای جهانی هسته اصلی معاملات آتی کالا را فعالان تولید و مصرف کننده همان کالا تشکیل میدهند و دیگران تنها در نقش افزایش نقد شوندگی و رونق بازار ظاهر میشوند، به جرات میتوان گفت در هیچ یک از قراردادهای پذیرفته شده نه تنها آمادگی فعالین اصلی این بازارها برای ورود به معاملات آتی سنجیده نشده بلکه حتی در زمینه فرهنگ سازی و آموزش این طیف نیز کاری صورت نگرفت
     متاسفانه اقتصاد ایران تا حد زیادی سنتی بوده و فعالین اقتصادی (خصوصا طیف بازاری) به سختی به ابزارها و روش های نوین اعتماد میکنند، دلیل این بی اعتمادی ریشه در عدم نظارت دقیق سازمان های زیربط در گذشته دارد به طوری که بازاریان سنتی به هر پدیده نوظهوری با دیده شک می‌نگرند و به راحتی حاضر نیستند سرمایه خود را به آن وارد کنند.
     به عقیده اغلب کارشناسان بازارهای آتی برای موفقیت در درجه اول باید نیازهای مخاطبان بازار پایه آن کالا را برآورده کنند. این مهم تنها با ایجاد اعتماد، نظارت دقیق، شفافیت اطلاعاتی، عدم انحصار و از همه مهمتر بازاری منصفانه و به دور از دستکاری و رانت بوجود می‌آید که با توجه به بروکراسی پیچیده حاکم بر نهادهای اداری و نظارتی در ایران، فعالان اقتصادی به درستی نگران ورود به این بازارها هستند و ترجیح میدهند در بازار سنتی و تحت کنترل خود به معامله بپردازند.
     میتوان امیدوار بود که مبارزه با فساد و رانت و دلالی در کل اقتصاد ایران و ایجاد محیطی امن و شفاف برای سرمایه گذاران، زمینه را برای رونق روزافزون بازارهای آتی کالا فراهم کند.

     باسپاس

     ۰
 113. agah07314 گفت:

  خیلی خوب بود اما کمی برام سخت بود کلماتی که تو این بازار استفاده میشه هضمش کمی سخته مثلا درمورد وجه تضمین و سررسیدها که توضیح داده بودید این سررسید منظور همون تعداد معاملاته چیه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز

   اکثر اصطلاحات رایج در بازار آتی در مطالب آموزشی به تفصیل بیان شده اند. مانند اصطلاح وجه تضمین که در قالب تعریف و مثال و ...بیان شده است. برای دسترسی به مفهوم و اطلاعات بیشتر در رابطه با واژه ها، کافیست در کانال آموزشی @agah_bia_too_ati واژه مورد نظر را جستجو کنید؛ تمامی مطالب در مورد آن واژه یا اصطلاح در کانال قابل مشاهده می باشد.

   مفهوم سررسید
   در بازار آتی سکه طلا، قراردادهایی فعال هستند که مشتریان می توانند در هریک از این قراردادها به خرید و فروش بپردازند. در حال حاضر ۵ قرارداد شامل قرارداد شهریور ۹۵، قرارداد آبان ۹۵ ، قرارداد دی ۹۵ ، قرارداد اسفند ۹۵ و قرارداد اردیبهشت ۹۵ در بازار آتی سکه فعال هستند. هنگامی که در هر یک از این قرارداد ها اقدام به اخذ موقعیت می نمایید(خرید یا فروش می گیرید) در واقع متعهد می شوید که تا زمان سررسید (تاریخ مشخص شده) به تعهد خود عمل نمایید. در واقع ، سررسید تاریخ انجام تعهد می باشد که گاها به جای لفظ قرارداد از سررسید استفاده می شود.
   به طور مثال هنگامی که مشتری یک موقعیت تعهدی خرید برای آبان ۹۵ اتخاذ می کند یعنی یک موقعیت خرید در سررسید آبان گرفته است و موظف است تا روز پایانی سررسید (تاریخ سررسید) تکلیف موقعیت خود را مشخص نماید.
   در نتیجه واژه سررسید در مطالب آموزشی ارائه شده، بیانگر تاریخ مشخصی برای انجام تعهد می باشد و کلا منفک از مبحث معاملات (انجام خرید یا فروش) می باشد.

   ۰
 114. صبا گفت:

  سلام
  آیا سیستم معاملاتی کارگزاری آگاه دارای دستورات ویژه برداشت سود و توقف ضرر می باشد .ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   سفارش تعیین حد ضرر (استاپ لاس) یا دستور توقف ضرر ابزاری است که توسط آن معامله‌گران قادر خواهند بود در هنگام ثبت سفارش قیمتی را به عنوان توقف ضرر (قیمت بسته شدن در صورت ورود به ضرر) تعیین کنند، تا چنانچه قیمت‌های بازار در خلاف جهت پیش‌بینی آنها حرکت کند سیستم به طور خودکار با رسیدن به قیمت تعیین شده اقدام به بستن موقعیت کرده و از زیان بیشتر مشتری جلوگیری ‌کند، بزرگترین مزیت سفارش توقف ضرر (STOP LOSS) برای مشتری این است که چک کردن دائم قیمت‌ها توسط معامله‌گر، ضرورت کمتری خواهد داشت.
   لازم به ذکر است که گذاشتن این نوع سفارش هرگز به معنای این نیست که موقعیت مشتری در صورت ورود به محدوده ضرر قطعا به قیمت تعیین شده بسته خواهد شد. چرا که در همه بازارهای مالی جهان در صورت بوجود آمدن هیجانات شدید و تفاوت زیاد در حجم عرضه و تقاضای وارده به سیستم معاملات، سفارش های توقف ضرر به درستی عمل نمی‌کنند.
   متاسفانه در بازار آتی ایران هنوز زیرساخت های لازم جهت راه اندازی سفارش توقف ضرر وجود ندارد ولی با توجه به درخواست‌های زیاد فعالان بازار، تهیه زیرساخت های لازم برای ایجاد این نوع سفارش در دستور کار بورس کالا قرار دارد.

   ۰
 115. سلام/ لطفاًً فتاوای شرعی مراجع تقلید در صحت معاملات آتی مخصوصاً سکه را درج کنید این کار نوعی شفاف سازی است
  و به رونق بازارتان می انجامد

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   به استحضار می رساند هر نوع مصوبه ای که در شورای عالی بورس وجود داشته باشد، بدون استثنا سازمان بورس اوراق بهادار مکلف است تا نظریه فقهی آن را از کمیته فقهی این سازمان دریافت کند.
   با توجه به اینکه بازار آتی سکه طلا، در بورس کالا هم مصوبه شورای عالی بورس را دارد و هم کمیته فقهی سازمان آن را تأیید کرده است، هیچ مشکلی به لحاظ شرعی ندارد.
   برای پیگیری جلسات کمیته فقهی بورس در رابطه با معاملات قراردادهای آتی می توانید به سایت سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کنید .

   ۰
 116. feizi04189 گفت:

  سلام. سوال ۱۷_۷-۹۵ جوابش در متن شما ۵۰۰۰ تومان است که شما جواب ۵۰۰ تومان رو صحیح اعلام کردید لطفا بررسی کنید..

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی کارمزد کارشناسی جهت تسویه یا تحویل برای هر قرارداد آتی سکه برابر با ۵۰۰۰ تومان است. چنانچه مستحضرید هر قرارداد آتی شامل ۱۰ سکه است بنابراین کارمزد کارشناسی هر سکه می شود ۵۰۰ تومان. در سوال هم قید شده برای هر سکه و نکته سوال نیز همین بوده است.

   ۰
 117. hadi460 گفت:

  سلام ، جواب این سوال در این صفحه هست یا نه؟

  تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۱۷
  مهلت پاسخ: ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - تا ساعت ۱۴:۰۰
  ۷۵ امتیاز
  عمومی- آتی سکه- طراح: شیدا کیخسروی
  سوال : کارمزد کارشناسی هر سکه در مرحله تحویل چقدر است؟
  ‌معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل
  ۵۰۰ تومان پاسخ صحیح
  ۴۰۰۰ تومان
  ۵۰۰۰ تومان پاسخ شما
  ۴۰۰ تومان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام.
   بله، همانطور که در جدول کارمزدها آمده، کارمزد کارشناسی جهت تسویه یا تحویل برای هر قرارداد آتی سکه برابر با ۵۰۰۰ تومان است. چنانچه مستحضرید هر قرارداد آتی شامل ۱۰ سکه است بنابراین کافی است ۵۰۰۰ تومان را بر ۱۰ تقسیم کنیم تا پاسخ سوال به دست آید. کارمزد کارشناسی هر سکه می شود ۵۰۰ تومان.

   ۰
 118. bagher1005 گفت:

  فرآیند تحویل برای دارنده موقعیت تعهدی فروش:

  دارندگان موقعیت تعهدی فروش موظند طی روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی در زمان مشخص شده، با بانک تعیین شده توسط بورس جهت تعیین نوبت تماس گرفته و در روز تعیین شده سکه‌های خود را به کارشناس مربوطه تحویل دهند. بانک پس از دریافت وجه کارشناسی از مشتری، اقدام به تعیین اصالت و کارشناسی سکه نموده و در صورت تکمیل تعداد سکه ها اقدام به صدور رسید تحویل سکه می نماید (سکه مورد تایید سکه طلای تمام بهار طرح جدید و آخرین سال ضرب بانک مرکزی (سال ۱۳۸۶) می باشد). در صورت شناسایی سکه غیر بانکی، مشتری موظف است تا قبل از ساعت ۱۲ نسبت به جایگزین نمودن آن با سکه بانکی اقدام نماید. در صورت عدم تحویل سکه جایگزین توسط مشتری کل قرارداد وی نکول و عدم ایفای تعهد محسوب خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه مشتری دو قرارداد تحویلی جمعاً به میزان ۲۰ قطعه سکه داشته باشد و ۲ قطعه سکه غیر بانکی در محموله تحویلی شناسایی شود و اقدامی در جایگزینی آنها صورت ندهد سکه تحویلی به بانک تنها ۱۰ قطعه معادل یک قرارداد خواهد بود و باقی سکه ها یعنی ۸ قطعه به وی مسترد خواهد گردید. خریدار و فروشنده جهت تسویه و تحویل می بایست هرکدام ۵۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که این کارمزد از حساب مشتری اخذ می‌گردد.

  عمومی- آتی سکه- طراح: شیدا کیخسروی
  سوال :

  کارمزد کارشناسی هر سکه در مرحله تحویل چقدر است؟
  ‌معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل

  سلام سوال روز ۱۸ مهر است و با توجه به متن پیوست که در بالا گپی کرده ام کارمزد کارشناسی در مرحله تحویال را ۵۰۰۰ تومان نوشته ودر صورتی که شما پاسخ صحیح را ۵۰۰ تومان نوشته اید چرا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی کارمزد کارشناسی جهت تسویه یا تحویل برای هر قرارداد آتی سکه برابر با ۵۰۰۰ تومان است. چنانچه مستحضرید هر قرارداد آتی شامل ۱۰ سکه است بنابراین کارمزد کارشناسی هر سکه می شود ۵۰۰ تومان. در سوال هم قید شده برای هر سکه و نکته سوال نیز همین بوده است.

   ۰
 119. agah04963 گفت:

  سلام.نمیدونم چرا میترسم ازاین قرارداد آتی. آیا پیچیده است نسبت به بورس اوراق بهادار یاخیر؟(اطلاعاتم خیلی کمه ازش)

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی اگر ساکن تهران هستید، پیشنهاد میکنم در همایش آشنایی با بازار آتی سکه شرکت نمایید. برای این منظور می توانید با شماره ۸۲۱۵۴۲۳۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.
   با تشکر

   ۰
 120. عباس گفت:

  سلام من دو روز پیش در کارگزاری دیگری ثبت نام کردم،دقیقا توضیح دهید که اگر بخواهم مشتری معاملات آتی سکه شما شوم باید چه کار کنم؟

  ۰
 121. عباس گفت:

  اگر کسی وجهی به حساب در اختیار واریز کند،ایا به صورت اتوماتیک به حساب عملیاتی می رود یا باید اطلاع دهد؟
  اگر کسی بخواهد از حسابش برداشت کند چه مراحلی را باید طی کند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر در بازار آتی سکه تقاضای انتقال وجه به صورت تلفنی انجام می‌گیرد و امکان درخواست انتقال وجه به صورت آنلاین مقدورنیست. پس از درخواست انتقال وجه، یک روز کاری پس از زمان درخواست انتقال وجه (T+1) مبلغ مورد نظر به حساب شما واریز می‌شود. همچنین در صورت واریز وجه توسط شما، بروزرسانی حساب بانکی در اختیار بورس در بازار آتی سکه توسط کارگزار انجام می شود. یعنی لازم شما تلفنی وجه واریزی خود را به کارگزاری اعلام نموده و درخواست بروزرسانی حساب را اعلام نمایید.

   ۰
 122. اكبري گفت:

  باسلام میخواستم ببینم هرموقع که مادریک قیمت اقدام به فروش بکنیم همون موقع فروش ما بااون قیمت انجام میشه یا اینکه باید صبرکنیم تا قیمتها تغییرکنه و یک خریدار پیدابشه تا بخرد ؟ و اگر یک زمانی همه فروشنده بودند وخریدار نبود چطورمیشه ؟و یا اگریک زمانی همه خریدار بودند فروشنده نبود چطورمیشه ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در صورتیکه خریداری پیدا شود معامله انجام می گیرد و اگر همه فروشنده بودند و خریداری پیدا نشد، صف فروش تشکیل می شود
   و در نهایت قیمت آنقدر نزول پیدا می کند تا شخصی راغب به خرید شود.
   همچنین اگر زمانی همه خریدار بودند و فروشنده‌ای نبود، صف خرید تشکیل می شود و در نهایت آنقدر قیمت افزایش پیدا میکند تا شخصی راغب به فروش شود.

   ۰
 123. علیرضا اخروی گفت:

  با سلام
  ایا سود حاصل از خرید وفروش سکه اتی ویا به عبارتی درآمدی که از معاملات سکه اتی بدست میاد معاف از مالیات است

  ۰
 124. morteza95 گفت:

  با سلام و سپاس از اطلاعات خوبتون
  یک سوال :
  چرا درصد تخفیف معاملات آتی برای شخصی که در سطح ۴ (الوند) است با شخصی که در سطح ۱۰(دماوند) قرار دارد یکسان است؟!!!

  ۰
 125. reza گفت:

  با سلام ممنون از مطالب مفید شما
  تفاوت اصلی بین قراردادها(سررسیدها) چیه؟ منظورم اینکه چه اولویتی برای انتخاب یک سررسید وجود داره؟ نوسانات قیمت طلا/ارز مثلا چه تفاوتی در سررسید تیر نسبت به سررسید آبان ایجاد میکنه؟ ممنون میشم در رابطه با تفاوت سررسیدها با یکدیگر راهنمایی بفرمایید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در رابطه با انتخاب قراردادها، اگر به منظور پوشش ریسک معاملات نقدی اقدام به معامله در این بازار شود بهتر است در سررسیدهای نزدیک (در حال حاضر اسفند ۹۵) موقعیت اخذ شود. چنانچه به منظور نوسان گیری و کسب سود وارد این بازار شود بهتر است در سررسیدهای دور تر که نوسان قیمتی بیشتری دارند (در حال حاضر آبان ۹۶) موقعیت اخذ شود. پس حسب مورد هدف از ورود به این بازار ، می بایست در سررسید مناسب اقدام به خرید و فروش نمود.

   ۰
 126. علیرضا اخروی گفت:

  با سلام
  معاملات خرید وفروش اوراق سهام در زمان فروش فروش نیم درصد مالیات مقطوع اخذ میشود ودیگر مالیاتی از سهامداران گرفته نمیشود . سوال ایا خرید وفروش ومعانلات اتی سکه مالیات دارد واگر دارد چه زمانی وچگونه اخذ میشود

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما کاربر گرامی
   خیر، بر اساس دستورالعمل های بورس کالا، به معاملات آتی سکه (خرید یا فروش) هیچ گونه مالیاتی تعلق نمی گیرد.

   ۰
 127. farshad01149 گفت:

  سلام
  اگر چند روز از خرید من بگذره و من همین قرارداد رو امروز بفروشم تا بسته بشه، در مورد محاسبه سود کدوم درسته؟
  ۱- علی الحساب روز های قبل+ (اختلاف قیمت فروش و تسویه امروز)
  ۲- علی الحساب روز های قبل+( اختلاف قیمت فروش و تسویه امروز ) +(اختلاف تسویه امروز و تسویه دیروز)

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   میزان سود و زیان هر معامله در بازار آتی سکه برابر است با اختلاف بین قیمت خرید و فروش ضرب در ۱۰(هر قرارداد شامل ۱۰ سکه) ضرب در تعداد قرارداد. اما بورس کالا به منظور اطمینان از کفایت موجوی حساب معامله گران در برابر زیان وارده، سود و زیان را بر اساس قیمت تسویه به صورت روزانه محاسبه می کند.
   چنانچه فردی یک موقعیت خرید اخذ کند و پس از چند روز بفروشد سود و زیان وی در روز آخر به شرح زیر می باشد.
   سود و زیان موقعیت باز= (اختلاف بین قیمت تسویه دیروز و امروز)*تعداد موقعیت های باز*۱۰
   سود و زیان معاملات= (اختلاف بین قیمت تسویه و قیمت فروش)*تعداد معاملات*۱۰
   سود و زیان روز آخر= سود و زیان موقعیت باز+سود و زیان معاملات
   در نتیجه کل سود و زیان وی برابر است با سود علی الحساب روزهای قبل +سود و زیان موقعیت باز+سود وزیان معاملات روز آخر ! پس گزینه دوم در صورت سوال به جواب شما نزدیک تر است.

   ۰
 128. farshad01149 گفت:

  سلام. قیمتی که روی تابلوی آتی هست قیمت یک سکه هست یا قیمت یک قرارداد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   قیمت هایی که بر روی تابلو معاملاتی مشاهده می شود، قیمت پیش بینی معامله گران از قیمت سکه نقدی در سررسید قرارداد است. در واقع با اخذ یک قرارداد، به قیمت روی تابلو، شما ۱۰ سکه که هریک به قیمت تابلو است را معامله می کنید.
   برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه فرمایید:
   فردی یک موقعیت خرید به قیمت ۱ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان در سررسید اسفند اخذ می کند. در واقع خریدار متعهد می شود در سررسید اسفند یک قرارداد (شامل ۱۰ سکه طلا) با قیمت تعیین شده (ا میلیون و ۲۰۵ هزار تومان) از فروشنده بخرد. به عبارتی خریدار در زمان سررسید می بایست به میزان ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان ( ۱۰ ضرب در قیمت هر سکه) موجودی در حساب عملیاتی خود داشته باشد.

   ۰
 129. agah81169 گفت:

  مطلب جالبی است و نکات خوبی دارد

  ۰
 130. نوید گفت:

  سلام سوالی برای من پیش اومده . من موقعیت تعهدی خودم رو یا خرید یا فروش اخذ کردم طرف مقابل من یه شخص دیگه س یا بورس . مثلا من روز اول موقعیت خرید دارم و سه روز دیگه معکوسش رو ایجاد میکنم اینجا موقعیت تعهدی من فقط بسته می شه یا اونی هم که به من تعهد فروش داشته موقعیت اون هم بسته میشه؟!
  سوال دومم اینه که وقتی آفست میکنیم یک موقعیت خرید و فروش همزمان داریم این به معنای اونه که ما هنوز تعهدی نسبت به کسی داریم یا نه ؛ این کار باعث میشه هر دو موقعیت هامون کاملر بسته بشه و بتونیم با همون وجه تضمین که اندازه ۲ موقعیت هست دوباره کار کنیم .
  ممنون حوصله میکنید و جواب میدید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   الف: هنگامی که شما یک موقعیت تعهدی (خرید یا فروش) اخذ می کنید. شخص دیگری طرف مقابل شما است که موقعیتی معکوس شما اخذ می کند. البته ممکن است شما دو موقعیت تعهدی اخذ کرده و دو نفر طرف مقابل شما باشند (یا چند موقعیت را از چند نفر اخذ کنید). با این حال زمانی که شما اقدام به بستن موقعیت خود می کنید لزوما موقعیتِ طرف مقابل شما بسته نمی شود. شاید در آن لحظه که شما اقدام به افست کردن موقعیت خود می کنید، طرف مقابلتان قبل از شما از بازار خارج شده باشد. یا اینکه کماکان در بازار بوده و شما موقعیت خود را با شخص دیگری آفست کنید. در واقع طرف مقابل شما بورس کالا نیست. طرف مقابل شما یکی از معامله گران بازار است که می تواند با شخصی که موقعیت اولیه را از وی اخذ کرده اید، متفاوت باشد.
   ب: زمانی که یک موقعیت باز دارید، می توانید با اخذ یک موقعیت معکوس در همان سررسید، موقعیت خود را آفست کنید. برای چند موقعیت باز هم به همین منوال است. به تعداد موقعیت بازِ خود می توانید موقعیت معکوس در همان سررسید اخذ کرده و آفست شوید. هنگامی که آفست شدید، یعنی هیچ موقعیت تعهدی ندارید و وجه تضمین شما آزاد می شود.
   لازم به ذکر است برای اخذ یک موقعیت و آفست کردن آن نیاز به یک وجه تضمین می باشد. با این که دو موقعیت (یکی خرید و دیگری فروش) اخذ می شود اما نیاز به یک وجه تضمین دارد.
   البته شما می توانید هنگامی که موقعیت باز در یک سررسید دارید، بدون افزایش وجه تضمین، به همان تعداد و یا کمتر در سررسید دیگر موقعیت معکوس اخذ کنید. که اصطلاحا به آن استفاده از تخفیف بین سررسید می گویند؛در این حالت موقعیت شما آفست نمی شود و شما موقعیت تعهدی بازِ خرید و فروش در دو یا چند سررسید متفاوت دارید.

   ۰
 131. farshad01149 گفت:

  سلام. دیتای سکه آتی را از کجا دریافت کنیم برای تحلیل در متاتریدر یا داینامیک تریدر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز در حال حاضر داده‌های مربوط به بازار آتی را می‌توانید از پلتفرم‌هایی نظیر ره آورد دریافت کنید که البته نیازمند دریافت اشتراک می‌باشند.

   ۰
  • agah29773 گفت:

   سلام . نرم افزار **** هم می تواند نمودار سکه آتی را در اختیار شما قرار دهد . فقط کافی است در بخشی که نماد سهم را وارد می کنید بعنوان مثال با تایپ عدد ۹۶ نمادهای قراردادهای سک آتی تحویل ۹۶ را یافته و با باز کردن نمودار به تحلیل آن بپردازید

   ۰
 132. agah29773 گفت:

  سلام . آیا مزایایی که در خصوص دریافت کد معاملاتی سکه آتی و همچنین تخفیف معاملات سکه آتی عنوان کرده اید حذف شده است؟ من کد دریافت کرده ام و یک معامله هم انجام داده ام اما نه مزایایی که در خصوص دریافت کد معاملاتی عنوان کرده اید به من داده شده و نه تخفیف کارمزد معامله

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   لطفاً برای هماهنگی و فعالسازی مزایا، لطفا در ساعات اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه با شماره ۸۲۱۵۴۰۰۰-۰۲۱ داخلی ۲۳۳ (واحد اتی) تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 133. نیما گفت:

  با سلام ، نرخ تضمین اولیه برای خرید یک قرار داد در معاملات آتی سکه در حال حاضر چه مقدار هست ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر مبلغ تضمین مورد نیاز برای یک قرارداد ۱۶٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد که شامل وجه تضمین اضافی و وجه تضمین اولیه می باشد .

   ۰
 134. رضا گفت:

  سلام-مفهوم دو فیلد اطلاعاتی موقعیت باز و تغییر موقعیت باز در پنل معاملات آتی چیست؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   برای پاسخ به این سوال و درک بهتر موضوع از مثالی در این زمینه استفاده می کنیم.
   فرض کنید در روز معاملاتی مشخصی، سررسید جدیدی بازگشایی می شود؛ تا قبل از مچ شدن قیمت ها و انجام معامله، هیچ موقعیت بازی در این سررسید وجود ندارد.
   هنگامی که قیمت یک سفارش خرید با قیمت یک سفارش فروش برابر شد، یک معامله انجام می گیرد و یک موقعیت باز در تابلو نمای بازار قراردادهای آتی ایجاد می شود.
   در معاملات بعدی، ۳ حالت ممکن است برای تعداد موقعیت های باز بوجود آید:
   ✔️ اگر هر دو طرف معامله تصمیم به افزایش موقعیت های باز خود بگیرند و یک معامله دیگر انجام شود در این صورت یک واحد به تعداد موقعیت های باز افزوده می گردد.
   و یا چنانچه دو معامله گر جدید وارد بازار شوند (یکی خریدار و یکی فروشنده) به تعداد موقعیت های باز بازار، یک واحد افزوده می شود.
   ✔️ اگر هر دو طرف معامله تصمیم به بستن موقعیت های باز خود داشته و موقعیت معکوس بگیرند، با انجام معامله از تعداد موقعیت های باز کاسته شده و تعداد موقعیت های باز در تابلو بازار قرارداد آتی به صفر می رسد.
   ✔️اگر یکی از دو طرف معامله اقدام به بستن موقعیت خود بکند با انجام این معامله، تعداد موقعیت های باز بازار تغییری نمی کند و فقط دارنده موقعیت باز تغییر می کند(مشتری قدیمی جای خود را به مشتری جدید می‌دهد)
   ✔️ اگر چنانچه هر دو طرف معامله به قصد خروج از بازار معامله معکوس کنند و همزمان ۲ نفر (یک خریدار و یک فروشنده) وارد شوند، با انجام یک معامله تعداد موقعیت های باز بازار تغییری نمیکند و تنها مشتریان قدیم جای خود را به مشتریان جدید می‌دهند.
   ✅ لازم به تاکید است با انجام یک معامله، اگر چه خریدار و فروشنده هر کدام دارای یک موقعیت باز خرید و یک موقعیت باز فروش (در مجموع دو موقعیت باز معکوس ) خواهند شد، اما به تعداد موقعیت ها در تابلو معاملات آتی تنها یک واحد افزوده می‌شود، چرا که در تابلو معاملات، هر موقعیت باز متشکل از یک خرید و فروش است.
   تغییر در موقعیت باز نیز نشان دهنده تفاوتِ بین تعداد موقعیت باز در هر لحظه از بازار (در سررسید مشخص) نسبت به تعداد موقعیت هایِ باز آن سررسید در پایان جلسه معاملاتی روز قبل است.

   ۰
 135. amir07587 گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از مطالب و پاسخهای موجود. ۱-سوال یا ابهامی که برای من پیش آمده در مورد بستن یک موقیعت و یا آفست کردن آن می باشد. ظاهرا آفست کردن به معنی بستن (خرید یا فروش) قرارداد در همان سررسید می باشد؟ ۲- سوال دیگر آنکه آیا امکان دارد در روزپایانی قبل از سررسید (قبل از ورود به مرحله تحویل فیزیکی خرید یا فروش) نتوانیم موقعیت را ببنیدم (یعنی هیچ مشتری برای خرید یا فروش پیدا نشود) و "مجبور " به ورورد به این مرحله شویم؟ ۳- در صورت ورود به مرحله تحویل فیزیکی ، جریمه یک قراداد (خرید یا فروش) به اندازه ۱۰ سکه خواهد بود؟ خیلی متشکرم از توجه شما

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   سپاس از همراهیتان
   ۱- به بستن موقعیت باز در یک سررسید با گرفتن موقعیت معکوس در همان سررسید، بستن قرارداد یا آفست کردن آن میگویند.
   ۲- بله- امکان دارد در روز پایانی، شما برای بستن موقعیت خود سفارشی با قیمت مشخص در سیستم ثبت نمایید . اما در طرف مقابل، هیچ مشتریی با قیمت شما وجود نداشته باشد در نتیجه سفارش شما انجام نشده و شما بالاجبار وارد فرایند تحویل می شوید.
   ۳- در صورت ورود به مرحله تحویل فیزیکی و نکول از جانب شما، جریمه ای به میزان ۱ درصد ارزش کل قرارداد (قیمت تسویه روز پایانی*تعداد قرارداد*۱۰*۰٫۰۱) از حساب شما کسر و به حساب طرف مقابل واریز میگردد. همچنین کارمزد تسویه و تحویل طرف مقابل نیز از حساب شما کسر می شود.

   ۰
 136. alavi9 گفت:

  سلام
  معمولا سهام را براساس نمودار قیمت با تحلیل تکنیکال رسد می کنیم و تصمیم به خرید و فروش داریم
  بفرمایید آتی سکه را برچه اساسی باید تحلیل بکنیم؟ کد یا اسم نمادی که باید بنویسیم ود ر صفحه متاتریدر ظاهر بشود کدام است؟
  موفق باشید

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در حال حاضر داده‌های مربوط به بازار آتی را می‌توانید از پلتفرم‌های معاملاتی رسا، ره آورد نوین و مفیدتریدر دریافت کنید که دو پلتفرم اول نیازمند دریافت اشتراک می‌باشند.

   ۰
 137. alavi9 گفت:

  لطفا گزینه ویرایش سوال هم بگذارید تا وقتس غلط املایی و یا اصطلاحی در تایپ کردن بود بتوانیم اصلاح بکنیم

  ۰
 138. AH1010 گفت:

  سلام
  چطوری میشود بدون پایین امدن در همان ابتدا پیام گذاشت ؟
  ایا برای هر بارپیام میبایست ب انتهای این صفحه مراجعه کرد؟
  ممنون

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، کامنتهای جدید، پس از پذیرفته شدن در انتها قرار می گیرند و برای آنکه کامنت های مرتبط با یک موضوع یا سوال، در توالی هم نمایش داده شوند، لازم است تا گزینه "پاسخ دادن" به آخرین کامنت مرتبط به همان سوال را کلیک نمایید.

   ۰
 139. bira06180 گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  اگه میشه یه مقدار هم راجع به فاندامنتال بازار آتی و برخی تکنیکهای پوزیشن گیری در این بازار توضیح بدین چون بنده وقت حضور در کلاسهای آموزشی رو ندارم و به صورت خودخوان مطالب رو یاد میگیرم.
  با تشکر

  ۰
 140. amir07587 گفت:

  با سلام. آیا چنین جمله ای از نظر شما صحیح است؟ "اینکه موقعیت خود را در چه قیمتی آفست کنیم، تنها در روند معاملات تاثیرگذار بوده ایم و به قیمت تسویه جهت داده ایم و خود قیمت آفست در سود و زیان ما در انتهای روز به طور جداگانه عملا تاثیری ندارد"؟

  ۰
 141. محمد رسول گفت:

  سلام و عرض ادب
  اگه ممکنه تفاوت مفاهیم فروش باز،خرید باز،افست و بستن موقعیت را به بنده توضیح بدید،و فکر کنید به یه شخص با اطلاعات صفر میخواید توضیح بدید،
  قبلا از شما سپاسگزارم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار مفاهیمی که فرمودید گسترده است. در خصوص مفاهیم اولیه در هر ماه حداقل دو همایش آشنایی با بازار آتی برگزار می شود که پیشنهاد می کنیم در آن شرکت نمایید.

   ۰
 142. اشکان گفت:

  با سلام
  در صورتیکه شرایط زیر مفروض باشد
  بنده تعهد فروش سکه در اردیبهشت۹۷ با قیمت ۱۵۵۰ را داشته باشم و قیمت امروز را ۱۴۰۰ در نظر بگیریم
  وجه تضمین اولیه ۱۴۰۰
  چنانچه قیمت روز به ۱۴۵۰ برسد
  موجودی وجه تضمین من چقدر میشه؟ اگر این مبلغ کم بشه و به من اخطار افزایش وجه بدن نهایتا در سررسید قرارداد و پس از تحویل سکه ها مبالغ پرداختی بعنوان جبران وجه تضمین چه خواهند شد؟ آیا همگی بطور کامل برگشت داده میشه ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   میزان وجه تضمین اولیه به قیمت روز سکه مربوط نمی شود و مبلغ آن توسط اطلاعیه بوررس تعیین می شود.
   سود و زیان شما نیز به روش زیرمحاسبه می شود:
   (قیمت معامله-قیمت روز)*تعداد موقعیت* تعداد قرارداد
   نکته دیگر انکه حداقل وجه تضمین شما باید ۷۰% وجه تضمین باشد و چنانچه به کمتر از این مقدار برسد شما در وضعیت کال مارجین قرار خواهید گرفت.

   ۰
   • اشکان گفت:

    چنانچه من یک قرارداد فروش در قیمت ۱۵۵۰ برای ۴ماه اینده داشته باشم و سکه ها را از بازار با قیمت ۱۴۰۰ خریداری کنم پس از چند روز قیمت روز افزایش پیدا کند (در نتیجه ی این افزایش قیمت روز) از مبلغ وجه تضمین حساب من کسر خواهد شد یا به آن اضافه میشود؟
    چنانچه وجه ضمانت اولیه ۲۰۰۰ باشد و در طول مدت قرارداد نیاز به افزایش وجه تضمین باشد و بنده مبلغ ۵۰۰ اضافه کنم
    در پایان قرارداد بابت وجه تضمین مبلغ ۲۰۰۰ برگشت داده میشود یا ۲۵۰۰ ؟
    ممنون

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     میزان وجه تضمین اولیه به قیمت روز سکه مربوط نمی شود و مبلغ آن توسط اطلاعیه بوررس تعیین می شود.
     سود و زیان شما نیز به روش زیرمحاسبه می شود:
     (قیمت معامله-قیمت روز)*تعداد موقعیت* تعداد قرارداد
     نکته دیگر انکه حداقل وجه تضمین شما باید ۷۰% وجه تضمین باشد و چنانچه به کمتر از این مقدار برسد شما در وضعیت کال مارجین قرار خواهید گرفت.

     ۰
     • اشکان گفت:

      میتونم بپرسم هدف شما از تکرار و کپی کردن پاسخ قبلی چی هست؟ رفتارتون به اندازه بی جواب گذاشتن کاربر توهین آمیز بود
      واقعا متاسفم

      ۰
     • Agah گفت:

      سلام
      از آنجا که سوال شما به نظر پاسخ دهنده همان سوال پیشین بود، لذا همان پاسخ برایتان ارسال شد. چرا که در بسیاری موارد سوال کنندگان به جهت اینکه ممکن است سوالشان به دست ما نرسیده باشد، یک سوال را دو یا سه بار درج می کنند.
      لذا خواهشمند است چنانچه سوالتان متفاوت از سوال پیشین است، کمی واضح تر مطرح فرمایید تا امکان پیگیری وجود داشته باشد.

      ۰
 143. agah18216 گفت:

  سلام
  کد معاملاتی آتی رو میشه غیر حضوری مثلا با آگاه اکسپرس گرفت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   متاسفانه در حال حاضر امکان دریافت کد اتی به صورت غیرحضوری وجود ندارد و تنها متقاضیان دریافت کدمعاملاتی اوراق می توانند از سامانه اکسپرس استفاده نمایند.

   ۰
 144. agah18216 گفت:

  سلام
  در آنلاین سهام اگه مانده حساب داشته باشم بهم امتیاز وام قرض الحسنه تعلق میگیره آیا در معاملات آتی سکه هم به مانده حساب پایان روز امتیاز وام تعلق میگیره؟

  ۰
  • AGAH1 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   امکان وام قرض الحسنه در بآشگاه در حال حاضر برای مانده حساب معاملاتی آتی سکه وجود ندارد.
   با تشکر

   ۰
 145. AG5642 گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یکی از زیر مجموعه هام رو توی دختواره نشون نمیده و تعداد ۷ نفر نشون میده ولی امتیازش ثبت شده نبام بختیاری
  و اینکه اگر میشه بعضی از زیر شاخه ها که فعال نیست حذف کرد یا ناپدید خیلی خوب میشد...

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز،
   چنانچه کد بآشگاهی زیرمجموعه شما در درختواره نمایش داده نمی شود احتمال اینکه کد ایشان هنوز در بآشگاه فعال نشده باشد وجود دارد. برای بررسی بیشتر لطفا کد بآشگاه یا نام کامل زیر مجموعه مورد نظر خود را اعلام فرمایید تا بررسی شود. در خصوص اینکه زیرمجموعه خود را حذف نمایید باید عرض کنیم امکان حذف زیرمجموعه خاصی از درختواره شما وجود ندارد اما می توانید با کمک علامتهای مثبت و منفی که بر روی زیرمجموعه های سطوح مختلفتان وجود دارد شاخه زیرین (زیرمجموعه های سطح بعدی) را باز یا بسته نمایید.
   با تشکر

   ۰
 146. میثم گفت:

  اگر برای موقعیت فروش حدضرر با موقعیت خرید قراردهیم از حساب ما کم می شه

  ۰
 147. علی گفت:

  سلام. من میخام شروع کنم
  از کجا باید شروع کنم؟

  ۰
 148. امید گفت:

  با سلام و احترام، آیا می توان بر اساس نرخ های معامله شده سکه آتی، نتیجه گرفت که قیمت واقعی سکه در بازار در آن ماه خاص مطابق با قیمت معامله شده امروز خواهد بود، به طور مثال اگر امروز (۲۰ اسفند ۹۶) نرخ سکه آتی دی ماه ۹۷ به مبلغ ۱٫۷۲۰٫۰۰۰ تومان معامله شود، آیا مفهوم آن این است که پیش بینی می شود قیمت سکه در دی ماه ۹۷ به مبلغ ۱٫۷۲۰٫۰۰۰ تومان برسد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   بخش زیادی از بالاتر بودن قیمت سررسیدهای آتی سکه به دلیل لحاظ شدن خواب سرمایه توسط فروشنده است.( فروشنده آتی، اصل پول خود را در آینده دریافت میکند و از سود بانکی پول در این مدت محروم میشود لذا طبیعی است که قیمت آتی بالاتر باشد.

   ۰
 149. AK0665 گفت:

  باسلام
  اینجانب در کلاس مجازی آشنایی با سرویس های تحلیلی آتی سکه با تاریخ برگزاری ۲۳/۱۲/۱۳۹۶ شماره پیگیری ۹۶۱۲۱۵۰۰۳۹ ثبت نام کرده ام اما لیست کلاس در سامانه اموزش LMSوجود ندارد

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   کلاس آموزشی که فرمودید درحال حاضر وجود ندارد.
   لطفا برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی "واحد آموزش" تماس حاصل بفرمایید.

   ۰
 150. آرش بهادری گفت:

  سلام
  اگر من ۱۰ سکه از بازار تهیه و داشته باشم و بخواهم یک قرار داد فروش بگیرم. مثلا برای شهریورماه۹۷ اونوقت از کجا مطمءن باشم طرف مقابل به تعهدش عمل میکند و سکه ها را از من به همون قیمت سر رسید میخرد. ؟ در صورتیگه اگر نکول کند به قیمت تسویه روز جریمه میشه در جالی که من هزینه کرده و ۱۰ سکه خریده و روی قیمت فروشش در سر رسید شهریور حساب کرده ام . و جریمه و پولش به درد من نمیخورد
  ایا مکانیزیمی هست که مثلا ۱۰۰میلیون هزینه کنم و مطمین باشم در سر رسید همه هزینه ای که کردم بهمراه سودش به دستم میرسد. چون من نمیخوام نوسانگیری یا معامله صوری کنم و واقعا قصد تحویل فیزیکی دارم.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   هنگامی که یک موقعیت در بازار آتی سکه اخذ می‌شود به صورت روزانه و با توجه به قیمت تسویه، حساب بروزرسانی می‌شود. پس اگرچه در روز سررسید قرارداد، ملاک تحویل قیمت تسویه روز آخر است اما با توجه به سود و زیان هایی که طی روزهای بین، اخذ موقعیت و اخرین روز، برای فرد محاسبه می‌شود گویی که در زمان سررسید به همان قیمت اخذ موقعیت تسویه حساب می‌شود.پس در این خصوص نگرانی وجود ندارد.
   امکان نکول، همواره در زمان سررسید از سوی طرف مقابل شما وجود دارد. با این حال جریمه نکول به همراه مابه التفاوت قیمت تسویه و قیمت نقدی در زمان سررسید وجود دارد که مانع از متضرر شدن شما می‌شود و یا ضرر شما را کاهش می‌دهد.

   ۰
 151. آرش بهادری گفت:

  میشه در مورد آربیتراژ در بازار آتی سکه و راه روشش توضیح بدهید ؟

  ۰
 152. moslem گفت:

  سلام دوستان
  این یه فرصت طلایی و موقعیتی عالی هست

  ۰
 153. علی گفت:

  سلام
  من اپلیکیشن آیفون رو برای معاملات آتی دانلود کردم ولی موفق به ورود نمیشم، نام کاربری و رمز عبور رو میگه صحیح نمیباشد!
  لینک onlineime.agah.com رو هم که با هر مرورگری در آیفون باز میکنم یک صفحه سفید باز میشه. لطفا بفرمایید چطور با گوشی آیفون میشه معاملات را انجام داد؟
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درحال حاضر اپلیکیشن ios برای انجام معاملات آتی سکه راه‌اندازی نشده است لذا شما میبایست با مرورگر گوشی خود وارد سامانه معاملاتی آتی سکه شوید که این سایت به صورت ریسپانسیو است.
   در صورت وجود هر گونه مشکل با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی آتی کالا تماس حاصل بفرمایید.

   ۰
 154. AL4089 گفت:

  سلام
  اتی نیاز به بالا بودن ریسک پذیر ی و هوشیار بودن شخصیت فرد در چند زمینه تاثیر گزار همزمان بر روی معاملات دارد
  ممنون

  ۰
 155. مهدی گفت:

  ببخشید کدوم گزینه درسته؟ در صورت کاهش قیمت سهام احتمال نکول در خرید اعتباری و فروش قرارداد آتی به چه صورتی می باشد؟
  ۱-احتمال نکول: فقط خرید اعتباری
  ۲-احتمال نکول: در هر دو گزینه
  ۳-احتمال نکول: فقط در فروش آتی
  ۴-احتمال نکول: در هیچکدام

  ۰
 156. شهرزاد گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون .
  ایا امکان عرضه کالاهای ساخنه شده مثل خودرو در بورس کالا هست؟؟؟طبق چیزی که من دیدم نبود دلیلش چیه؟؟
  ممنون

  ۰
 157. AU0902 گفت:

  با سلام راجب اعتبار خرید سهام یه توضیح مختصر میدهید؟

  ۰
 158. غلامی گفت:

  سلام و خسته نباشید ممنون از راهنماییای خوبتون . ادرس کانال تلگرامی معاملات آتی کارگزاریتون چیه؟

  ۰
 159. AU0902 گفت:

  سلام
  از مطالب جامع و مفید شماکاملا استفاده کردم

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: