قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران

 • ۹ تیر ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۷۴ نظر
 • ۲۷۰۹۴ مشاهده

(بروزرسانی آذرماه ۹۷) ایران در حال حاضر، ۹۰ درصد از زعفران جهان رو تولید می­‌کند و با توجه به هزینه­‌های بالای تولید در کشورهای رقیب نظیر اسپانیا، فرصت بی­‌نظیری برای این گیاه ارزشمند فراهم آمده است تا سهم خود را در بازارهای جهانی تثبیت کنند؛ اما مشکلاتی نظیر صادرات فله‌­ای، نبود بسته­‌بندی مناسب و عدم تعامل با کشورهای مقصد سبب شده است تا زعفران ایران بانام کشورهایی نظیر اسپانیا و امارات وارد بازارهای جهانی شود. در کنار این مسائل، نوسانات قیمتی، ریسک مضاعفی را به فعالان این حوزه تحمیل کرده است. به همین دلیل و در راستای کاهش ریسک نوسانات، بورس کالای ایران قراردادهای آتی زعفران را به‌عنوان یکی از مهم­ترین ابزارها در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۷ راه‌­اندازی کرد.

در مطلب “آتی به زبان ساده” به‌طور مفصل در خصوص قراردادهای آتی توضیح داده شد. در این بخش به ویژگی­‌ها و مشخصات قراردادهای آتی زعفران پرداخته می­‌شود. جهت آشنایی بیشتر با قراردادهای آتی توصیه می­‌شود، قبل از مطالعه این بخش، مطلب “آتی به زبان ساده” را مطالعه نمایید.

معاملات زعفران در بورس کالای ایران

ابزارهای مشتقه (ازجمله قراردادهای آتی) ابزاری هستند که قیمت و ارزش آن‌ها از یک نوع دارایی که اصطلاحاً به آن “دارایی پایه” می‌گویند، مشتق می‌شود. در قرارداد آتی فروشنده متعهد می‌­شود در سررسید مشخص، مقدار معین از کالایی مشخص را به قیمتی که الان تعیین می­‌کند، بفروشد و طرف خریدار متعهد به خرید آن کالا می­‌شود. قراردادهای آتی باید از مشخصاتی استاندارد پیروی کنند.

در حال حاضر زعفران مورد تائید بورس کالای ایران، زعفران رشته‌ای بریده ممتاز (نگین) و زعفران رشته ای درجه یک (پوشال معمولی) تعیین‌شده که بر اساس استاندارد مشخص‌شده از سوی بورس کالا است. شما می­‌توانید با مراجعه به سایت بورس کالای ایران به نشانی www.ime.co.ir ویژگی­های این نوع محصول را مشاهده کنید. تمامی ویژگی‌های موردنظر یک قرارداد آتی در قالب مستندی به نام مشخصات قرارداد آتی توسط بورس کالا به اطلاع عموم می‌رسد.

خلاصه ویژگی‌های قرارداد آتی زعفران در جدول شماره ۱ بیان‌شده است.

جدول شماره ۱: مشخصات قراداد آتی زعفران
ردیفموضوعتوضیحات
۱قرارداد آتی پذیرش شدهقرارداد آتی زعفران
۲دارایی پایهزعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین)

زعفران رشته ای درجه یک (پوشال معمولی)

۳استاندارد تحویل
۴واحد قیمتریال به ازای هر گرم
۵اندازه قرارداد۱۰۰گرم
۶حد نوسان قیمت روزانهحداکثر تا (۵%±)با توجه به قیمت تسویه روز قبل
۷ماه قراردادتمامی ماه های سال به تشخیص شرکت بورس کالای ایران
۸دوره معاملاتدوره معاملاتی در هر یک ازز نماد ها در اطلاعیه معاملاتی مربوطه اعلام خواهد شد.
۹تاریخ تحویلمطابق تاریخ اعلام شده در اطلاعیه تحویل
۱۰محل تحویلانبارهای مد نظر بورس ۱۰روز قبل از پایان دوره معاملاتی هر نمادد توسط بورس اعلام خواهد شد.
۱۱حداقل تغییر قیمت سفارش۱۰۰ریال برای هر گرم  معادل ۱۰،۰۰۰ریال در هر قرارداد
۱۲وجه تضمین اولیهالف)وجه تضمین اولیه با توجه به فرمول محاسباتی زیر اخذ خواهد شد که با توجه به آن ،تضامین طی زمان ثابت نبوده و به صورت پویا در حال تغییر خواهد بود.مبنای محاسبه وجه تضمین در این فرمول میانگین قیمت های تسویه در کلیه سررسیدهای قراردادهای آتی در دارایی پایه مربوطه تعیین شده است.اگر وجه تضمین محاسبه شده بر اساس فرمول زیر طی ۵ روز کاری متوالی کوچکتر از وجه تضمین جاری باشد.وجه تضمین باید بر اساس فرمول زیر تعدیل شود:

A:درصد وجه تضمین اولیه معادل ۲۰%
B:میانگین قیمت های تسویه در کلیه سررسیدهای قراردادهای آتی دارایی پایه
C:براکت تغییرات وجه تضمین معادل صد هزار ریال
S:انداره قرارداد معادل ۱۰۰

۱۳حداقل وجه تضمین۷۰%وجه تضمین اولیه
۱۴حداکثر حجم هر سفارشحداکثر تا ۲۵ قرارداد
۱۵کارمزد معاملات (از بابت معامله هر قرارداد)کارمزد کارگزار ۲۰۰۰ ریال

کارمزد شرکت بورس کالا ۱۰۰۰ ریال

حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار ۰ ریال

جمع کارمزد هر قرارداد تعهدی خرید یا فروش ۳۰۰۰ ریال

کارمزد هر خریدوفروش مجموعاً برابر با ۶۰۰۰ ریال

۱۶کارمزد تسویه و تحویل۵۰۰۰ ریال بابت هر قرارداد
۱۷ساعات معاملهشنبه تا چهارشنبه: ۱۰:۰۰ الی ۱۷:۰۰
پنجشنبه ها: ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰
آخرین روز معاملاتی*: ۱۰:۰۰ الی ۱۵:۳۰
۱۸نماد کالاSAFMMYY (نماد اختصاری ماه قرارداد MMو سال YY می باشد.)
۱۹سقف مجاز موقعیت های تعهدی بازاراشخاص حقیقی: ۱۰۰۰موقعیت خرید و موقعیت فروش
اشخاص حقوقی:۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی  و قابل افزایش تا ۱۰% موقعیت های تعهدی باز در آن نماد در بازار.بازارگردان: ۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی  و قابل افزایش تا ۲۰% موقعیت های تعهدی باز در آن نماد در بازار.
۲۰اندازه تحویلحداقل ۱ قرارداد
۲۱مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل تا ۱۵ دقیقه پس از اتمام جلسه معاملاتی آخرین روز معاملاتی
۲۲جریمه هاالف)جریمه عدم ارائه رسید انبار از طرف مشتریان فروشنده  یک درصد ارزش قرارداد براساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی است که به نفع خریدار کسر می گردد.همچنین در صورتی که قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی بیشتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری خریدار از فروشنده اخذ می گردد.
ب)جریمه عدم واریز وجه  ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی از طرف مشتریان خریدار، یک درصد ارزش قرارداد می باشد که به نفع فروشنده از حساب مشتری خریدار کسر می گردد و چنانچه قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی کمتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری فروشنده از خریدار اخذ می گردد.
ج)در تمامی موارد فوق کارمزد تسویه و تحویل هر دو سر معامله به نفع بورس از مشتری نکول کننده دریافت خواهد شد.
۲۳سایر شرایطهر گونه هزینه های مرتبط با انبار تا تاریخ تحویل به عهده فروشنده و پس از تاریخ تحویل به عهده خریدار می باشد.

 

*نکته: منظور از آخرین روز معاملاتی، روز سررسید هر نماد است.

جدول شماره ۲: استاندارد تحویل
ردیفویژگی هازعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین)
۱حداکثر خامه همراه با کلاله (درصد جرمی)۰٫۵
۲مواد خارجی مربوط به گیاه شامل گردوغبار ،ریگ و شن (حداکثر درصد جرمی)۰٫۵
۳مواد خارجی مربوط به محیطمنفی
۴رطوبت و مواد فرار (حداکثر/درصد جرمی)۸
۵حداقل پیکروکروسین براساس ماده خشک (حداکثر جذب در طول موج ۲۵۷ نانومتر)۸۵
۶مقدار سافرانال براساس ماده خشک (حداکثر جذب در طول موج ۳۳۰ نانومتر)۲۰-۵۰
۷حداقل کروسین براساس ماده خشک  (حداکثر جذب در طول موج ۴۴۰ نانومتر)۲۳۰
۸استخراج و تشخیص رنگ های افزودنیمنفی
۹وضعیت ظاهریقلم متوسط،رنگ قرمز روشن،نگین شکسته در حد طبیعی
۱۰مقدار گردهمنفی
۱۱طعم و عطر : مخصوص خود،کمی تلخ مزه و تند و عاری از هرگونه طعم و بوی خارجی
۱۲وضعیت ظاهری : در اثر رطوبت یا خشک کردن به هم چسبیده نباشد.زعفرانی پذیرش می شود که عاری از وجود قارچ و کپک حشرات ،پر،مو،نخ و ریگ و شن که با چشم غیر مسلح قابل رویت باشد
۱۳نمونه برداری : براساس استاندارد ملی ایران به شماره ۳۶۵۹
۱۴روش آزمون : براساس استاندارد ملی ایران به شماره ۲۵۹-۲
یادآوری۱:ویژگی های میکروبیولوژی زعفران باید با استاندارد ملی ایران به شماره ۵۶۸۹ مطابقت داشته باشد.
یادآوری۲:استفاده از هر گونه افزودنی مانند رنگ های افزودنی در زعفران مجاز نمی باشد.
یادآوری۳:ویژگی های شیمیایی به شرح جدول فوق بررسی شده و سایر مشخصات مورد ارزیابی قرار نمی گیرد.
لازم به ذکر است استاندارد فوق مطابق با مشخصات کیفی گواهی سپرده زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) بورس کالای ایران می باشد.

یکی از ویژگی‌های اصلی یک قرارداد آتی، اندازه هر قرارداد است. در قراردادهای آتی زعفران، اندازه هر قرارداد توسط بورس تعیین می‌شود و سرمایه‌گذاران صرفاً می‌توانند مضرب‌های صحیحی از این مقدار را مورد معامله قرار دهند. در حال حاضر، اندازه قراردادهای آتی زعفران در بورس کالا، ۱۰۰ گرم زعفران رشته‌ای بریده ممتاز است. به عبارتی سرمایه‌گذاران طی انجام خرید یا فروش یک قرارداد آتی زعفران، ۱۰۰ گرم خریداری نموده یا به فروش می‌رسانند. با توجه به اینکه هر قرارداد شامل ۱۰۰ گرم زعفران است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاری قصد خرید یا فروش ۶ کیلو زعفران را در معاملات آتی زعفران داشته باشد، می‌بایست ۶۰ قرارداد آتی زعفران خرید کرده یا به فروش برساند.

حداقل تغییر قیمت سفارشات (tick price)

در وارد کردن قیمت سفارشات، در سامانه معاملات آتی با یک محدودیت روبرو هستیم. به این صورت که قیمت‌های واردشده به سیستم باید حتماً مضربی از یک عدد که توسط بورس تعیین‌شده، باشد. درواقع تغییر قیمت‌ها در آتی زعفران باید ۱۰ تومان به ۱۰ تومان انجام شود. به‌عنوان‌مثال اگر معامله‌گری قصد وارد کردن سفارشی باقیمت ۵۹٫۶۵۳ ریال دارد، ناچار است سفارش خود را بر روی یکی از قیمت‌های ۵۹٫۶۰۰ و یا ۵۹٫۷۰۰ قرار دهد. حداقل قیمت تغییر سفارش در بازارهای مختلف متفاوت است و با توجه به شرایط بازار تعیین می‌گردد. در قرارداد آتی سکه، حداقل تغییر قیمت سفارش در بازار آتی ۵۰۰ تومان تعیین‌شده است اما این مقدار در قراردادهای آتی زعفران ۱۰ تومان است.

نماد معاملاتی زعفران

در بازار آتی، هر سررسید با یک نماد مشخص در تابلو معاملات نمایش داده می‌شود. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است و تمامی نمادهای معاملاتی بایستی به تصویب هیئت پذیرش رسیده باشند.

در معاملات آتی زعفران، شما هر سررسید را بانام اختصاری آن می‌شناسید، درست مانند سهام که هر سهم با نماد خاص خود شناخته می‌شود. به‌طور معمول در نماد هر سهم، حرف اول نشان‌دهنده صنعتی است که شرکت موردنظر در آن فعالیت دارد و مابقی خلاصه‌ای از نام شرکت است؛ مانند “خپارس” که حرف “خ” نشان‌دهنده گروه خودرو و قطعات است و “پارس” مخففی از نام شرکت است “پارس خودرو”. نمادهای معاملاتی قراردادهای زعفران نیز از نام لاتین، سال و ماه قرارداد تشکیل می­‌شوند.

بر این اساس هر نماد معاملاتی برای زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) به‌صورت SAFMMYY است که در آن SA مخفف زعفران (saffron)، MM علامت اختصاری ماه قرارداد (به صورت حرف) و YY سال قرارداد (به صورت عدد) است. به‌عنوان‌مثال نماد معاملاتی SAFAB97 نشان‌دهنده قرارداد آتی زعفران تحویل آبان ماه ۹۷ است.

هر نماد معاملاتی برای زعفران رشته ای درجه یک (پوشال معمولی)  به صورت OSFMMYY نوشته شود و OSF مخفف زعفران پوشال است.

سقف موقعیت تعهدی باز

 همچنین بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است، به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش‌ازحد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند. هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است.

 مشتریان حقیقی:

مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۱۰۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش اخذ نمایند.

مشتری حقوقی:

اشخاص حقوقی مجاز هستند که ۱۰۰۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نمایند و این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار افزایش یابد.

حد نوسان قیمت روزانه، صف خرید و صف فروش در معاملات آتی زعفران

در قراردادهای آتی زعفران محدود به (۵%±) قیمت تسویه روز معاملاتی قبل است و امکان ثبت سفارش باقیمتی بالاتر و پایین‌تر از این بازه وجود ندارد؛ مثلا درصورتی‌که قیمت تسویه روز قبل ۵۹٫۶۸۷ ریال باشد، بالاترین و پایین‌ترین قیمت در روز معاملاتی جاری به این روش محاسبه می‌شود:

بالاترین قیمت ‌ ۶۲,۶۷۱ = (۵۹٫۶۸۷* ۵%) + ۵۹٫۶۸۷ پایین‌ترین قیمت ۵۶,۷۰۲ ‌= (۵۹٫۶۸۷* ۵%) – ۵۹٫۶۸۷

با توجه به اینکه حداقل تغییر قیمت هر سفارش ۱۰ تومان (۱۰۰ ریال) است، این اعداد را باید گرد کنیم. همیشه بالاترین قیمت را به پایین گرد می‌کنیم و پایین‌ترین قیمت را به بالا تا قیمت در محدوده ۳ درصدی قرارگیری. با این توضیحات، بالاترین و پایین‌ترین قیمت به ترتیب ۶۱٫۴۰۰ و ۵۷٫۹۰۰ ریال می‌شود. درصورتی‌که فروشندگان انتظار قیمتی بیشتر از این بازه را داشته باشند، هیچ سفارش فروشی در سیستم ثبت نمی‌کنند زیرا می‌توانند در قیمت‌های بالاتر معامله خود را انجام دهند و به فروش باقیمت‌های بازه مجاز راضی نمی‌شوند. در این شرایط به‌اصطلاح گفته می‌شود که بازار صف خرید است. این شرایط به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی فروش و به سود دارندگان موقعیت تعهدی خرید می‌شود. بالعکس در شرایط کاهشی و انتظار ریزش بیشتر بازار و تمایل خریداران به خرید در قیمت‌های پایین‌تر سفارش خریدی در سیستم ثبت نمی‌شود و در این شرایط با صف فروش مواجه می‌شویم که به ضرر دارندگان موقعیت تعهدی خرید و سود دارندگان موقعیت تعهدی فروش است.

کارمزد معاملات قرادادهای آتی زعفران

در حال حاضر کارمزد هر قرارداد تعهدی خرید یا فروش در معاملات آتی زعفران مطابق جدول شماره ۳ است.

جدول شماره ۳: کارمزد معاملات آتی زعفران به ازای هر قرارداد (ریال)
شرحخریدفروشمجموع خرید و فروش
کارمزد سهم کارگزار۲۰۰۰۲۰۰۰۴۰۰۰
کارمزد شرکت بورس کالا۱۰۰۰۱۰۰۰۲۰۰۰
حق نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار۰۰۰
مجموع۳۰۰۰۳۰۰۰۶۰۰۰

بنابراین، کارمزد هر خریدوفروش مجموعا برابر با ۶۰۰ تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است که به ازای اتخاذ هر موقعیت تعهدی خرید یا فروش مبلغ ۳۰۰ تومان بابت کارمزد محاسبه می‌گردد و اینکه این موقعیت‌ها طی یک سفارش در سامانه ثبت‌شده باشد یا چند سفارش، تفاوتی در میزان کارمزد ایجاد نمی‌کند.

وجه تضمین

در حال حاضر (۵ آذر ۹۷) وجه تضمین در بازار آتی زعفران ۱۰ درصد ارزش قرارداد است. در حال حاضر وجه تضمین برای قرارداد نگین ۶۱۵ هزار تومان و برای قرارداد پوشال ۵۰۰ هزار تومان است؛ یعنی برای خرید و فروش هر ۱۰۰ گرم زعفران پوشال، وجه تضمینی معادل ۵۰۰ هزارتومان مورد نیاز است.

نکته بسیار مهم: وجه تضمین از طریق شرکت بورس کالا تعیین می شود و ممکن در تاریخ های پیش از این یا پس از این، مقدار دیگری باشد. لذا توصیه می شود همواره برای اطمینان از وجه تضمین جاری، به سایت بورس کالا مراجعه شود.

ساعت معاملاتی

ساعات معامله قراردادهای آتی زعفران در روزهای مختلف، به شرح زیر است:

روزهای شنبه تا چهارشنبه: از ۱۰:۰۰ الی ۱۷:۰۰
روزهای پنجشنبه ها ۱۰:۰۰ الی ۱۶:۰۰
آخرین روز معاملاتی:۱۰:۰۰ الی ۱۵:۳۰

**منظور از آخرین روز معاملاتی، روز سررسید هر نماد است.

در پایان یادآور می‌شود قرارداد آتی سکه یکی از اوراق مشتقه محسوب می‌شود که از خرداد ۱۳۹۷ درشرکت بورس کالای ایران معرفی شد و قابلیت معامله پیدا کرد.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

74 پاسخ به “قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران”

 1. AK8490 گفت:

  سلام واقعا پیچید ومشکل میباشد ولی با این حال جالب است

  ۰
 2. علی گفت:

  سلام - توضیحات عالی و مفید بود - تشکر

  ۰
 3. AL8268 گفت:

  بسیار جالب و آمزنده بود، سپاس

  ۰
 4. AF9446 گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می دهید

  ۰
 5. AL2718 گفت:

  ۹۷۰۴۰۲۲ من این کد سوال رو پاسخ صحیح دادم چرا امتیازی نگرفتم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   جواب سوال هنوز در بآشگاه قرار نگرفته است.
   لذا به محض اینکه جواب سوال داده شود امتیاز شما نیز در بآشگاه اعمال خواهد شد.

   ۰
 6. AG4980 گفت:

  این مطلب انگیزه دادکه به سرمایه گذاری توی بازارآتی غیر از سکه اونم زعفران -کالای ایرانی-فک کنیم.

  ۰
 7. AG7219 گفت:

  با سلام اگر امکان پذیر است یک مثال عددی هم بزنید تا دقیقا متوجه بشیم . ممنون

  ۰
 8. لقمان محمدپور گفت:

  این مطلب انگیزه ای برای سرمایه گذاری توی بقیه زمینه های بورس هست.

  ۰
 9. AJ2481 گفت:

  بسیار ایده خوب و خلاقانه ایه
  یه جورایی خرید زعفران از کشاورز از انحصار عده ای خاص دراومده
  به نظر من اگه بشه خیلی از محصولات دیگه رو هم اعم از کشاورزی و حتی تولیدات کارخانجات رو توی بورس معامله کرد به نفع تولید کننده بوده و سیستم دلالی حاضر در بازارو کوتاهتر میکنه

  ۱
 10. AK6013 گفت:

  سلام لطفا سوال شماره را تشریحا جواب دهید ممنون
  ۹۷۰۴۰۳۱

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   با مراجعه به سایت کدال و بررسی صورتهای مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ (حسابرسی شده) اطلاعات زیر را می توانیم از این گزارشات مذکور استخراج نماییم:
   تعداد کل سهام شرکت: ۴۸۰۰
   سود انباشته پایان دوره :۲۵۹۵۵۴۹ میلیون ریال
   سود قابل تقسیم(این نوع سود با سود تقسیم شده متفاوت است.) : تعداد سهام /سود انباشته
   با توجه اطلاعات فوق سود قابل تقسیم برای هر سهم برابر است با: ۵۴۰٫۷۳۹

   ۰
 11. AK6013 گفت:

  برای خرید زعفران کد بورسی کافیست؟

  ۲
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای خرید و فروش قراردادهای آتی زعفران لازم است؛ کد آتی کالا داشته باشید که با کد بورسی اوراق تفاوت دارد.
   البته لازم است ذکر شود که درحال حاضر طبق دستورالعمل بورس کالا برای مشتریان، کدآتی جدیدی صادر نخواهد شد.

   ۱
 12. AJ5695 گفت:

  سلام چطور میشود کد کالا گرفت؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر منظور شما دریافت کد آتی کالاست، درحال حاضر به دلیل دستورالعملی که از طرف بورس کالا ارسال شده است کد آتی جدیدی برای مشتریان صادر نمی‌شود.

   ۰
 13. AJ1273 گفت:

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می دهید

  ۰
 14. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفید و آموزنده
  در قراردادهای آتی زعفران، اندازه هر قرارداد توسط بورس تعیین می‌شود و سرمایه‌گذاران صرفاً می‌توانند مضرب‌های صحیحی از این مقدار را مورد معامله قرار دهند.

  ۰
 15. AL3219 گفت:

  خیلی جالب بود .مثلما امسال افزایش قیمت شدیدی توی زعفران هست

  ۰
 16. AJ8412 گفت:

  سلام این دستور العمل تا کی هست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درحال حاضر، دستورالعمل جدیدی در خصوص نغییر این فرآیند از طرف بورس کالا برای کارگزاری‌ها ارسال نشده است.

   ۰
 17. AJ8533 گفت:

  سلام آیا امکان تغییر دستور العمل وجود دارد؟

  ۰
 18. AA2981 گفت:

  سلام
  فکر کنم بسیار خوبه که این کالاهای گرانقیمت رو تو بورس میزارند؟
  هرچه بیشتر بهتر!!!

  ۰
 19. AK5879 گفت:

  میشه راجع به صورت های مالی تلفیقی توضیح بدید که چه فرقی با عادی دارند؟ چرا دوسه تا ترازنامه توی صورت مالی تلفیقی هس؟؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   صورتهای مالی تلفیقی برای شرکتهایی است که شرکت اصلی مالکیت بالای ۲۰% را در آن شرکتها دارا است که هم صورتهای مالی شرکت اصلی مورد بررسی قرار میگیرد هم صورتهای مالی تلفیقی . البته برای پرداخت سود در مجمع به هر سودی که کمتر باشد اتکا میکنند و برمبنای آن تقسیم سود انجام میشود.

   ۰
 20. AF6449 گفت:

  سلام
  با کد بورسی میشه معامله انجام داد یا باید کد دیگه گرفت؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما معامله قراردادهای آتی زعفران است، می‎بایست کد بورسی آتی کالا داشته باشید که در حال حاضر طبق دستورالعمل بورس کالا، امکان دریافت کد آتی جدید برای مشتریان وجود ندارد.

   ۰
 21. AA2981 گفت:

  سلام
  چرا خدمات اعتباری بنده که قبلافعال بوده چندمدّتیه که فعال نیست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   به دلیل اینکه در تاریخ ۵ خرداد ۹۷ وجه نقد موجود در بآشگاه را به حساب معاملاتی خود واریز کرده‌اید لذا بسته‌های اعتباری برای شما غیرفعال شده است.
   وجه نقد موجود در سایت بآشگاه را می‌توان از سه طریق زیر افزایش داد:
   ۱٫ زمانی که بین سطح ۱ تا ۱۰ بآشگاه قرار گیرید و معامله کنید، تخفیف کارمزدی که به معاملات شما تعلق می گیرد به وجه نقد بآشگاه اضافه می گردد.
   ۲٫ در صورتی که جزو نفرات برتر مسابقات بآشگاه شوید، مبلغی به عنوان جایزه به حساب بآشگاه شما واریز می شود.
   ۳٫ زمانی که برای اولین بار، زیر مجموعه شما درآمد ۱۰۰ هزار تومانی خود را در کارگزاری آگاه ایجاد می کند، مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان به حساب بآشگاه معرف، واریز می گردد.
   جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب ” چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” مراجعه بفرمایید.
   لازم به ذکر است که به دلیل مسائل پولشویی، نمی‌توان به حساب بآشگاه، وجه نقد واریز نمود.

   ۰
 22. AJ3559 گفت:

  با درود
  آقا شما که این قدر خوبید و واقعا پیگیر برخی مشکلات لطفا چند نفر و بگذارید به تلفن ها جواب بدن والا ۳ ساعت نتونستیم یه سوال بپرسیم همش نفر دوم بودیم بعد ۶ دقیقه نفر اول و این داستان ادامه داشت
  حیف نیست کارگزاری با این همه حسن و خوبی از این ایرادات داشته باشه
  با تشکر

  ۱
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن پوزش بابت ابن مشکل از شما ممنونیم که نظرات خود را برای بهبود خدمات ارسال می‌کنید.
   برای افزایش تعداد پشتیبان‌ها برنامه‌هایی عملی و اجرا کرده‌ایم که طی روزهای آتی مجدد با این مشکل مواجه نشوید.
   با تشکر

   ۰
 23. AL1433 گفت:

  سلام اگه برای سایر محصولات مهم کشاورزی هم اینکار انجام بشه خیلی خوبه!

  ۰
 24. AL4748 گفت:

  سلام ، بصورت اف لاین هم میشه خرید و فروش سهام انجام داد ؟
  باتشکر

  ۰
 25. AL7367 گفت:

  سلام خوب وعالی تا کمکی به اقتصاد مملکتمون بشه واز اعتبار طلای سرخ کشور دفاع بشه

  ۰
 26. AD3757 گفت:

  با سلام ایا درست است که میگویند کاغذ را هم در بورس عرضه خواهند کرد.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   دوست گرامی در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص شروع انجام معامله کاغذ در بورس برای کارگزاری ارسال نشده است.

   ۰
 27. AL0705 گفت:

  به امید خدا برای سایر کالاهای ایرانی نیز این اتفاق رخ دهد...با تشکر از مطالب مفیدتان

  ۰
 28. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  اگر همچون بازار جهانی در محصولات دیگر کشور که زمینه خوبی داریم مانند همین زعفران نگین قراردادهای دیگری هم برپرا میشد و فرهنگ سازی مناسبی انجام میشد بنظر را کشاورز و مصرف کننده و حتی درصورت انلاین شدن باورود سفته بازان نقدینگی خوبی نیز وارد میشد
  تشکر

  ۰
 29. AM1840 گفت:

  کد آتی چجوری باید گرفت مراحل خاصی داره مثل گذشته؟
  کلا برای فعالیت در بورس کالا نیاز به کد آتی هست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا، داشتن کد بورسی اجبار شده است.لذا می‌بایست برای دریافت کد‌بورسی خود اقدام کنید و پس از شرکت در آزمون بورس کالا جهت دریافت کد آتی کالا با مدارک شناسنامه و کارت ملی و مدرک تحصیلی به کارگزاری مراجعه بفرمایید.
   برای فعالیت در بورس آتی کالا، داشتن کد آتی لازم است.

   ۰
 30. AM1440 گفت:

  چرا خدمات اعتباری بنده که قبلافعال بوده چندمدّتیه که فعال نیست؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ریال بآشگاه شما برای فعال شدن بسته های اعتباری کافی نیست.
   لذا به همین دلیل است که استفاده از بسته های اعتباری برای شما در حال حاضر مقدور نیست.

   ۰
 31. AG7219 گفت:

  با تشکر از مجموعه کارگزاری که با ارایه مطالب و کلاسهای رایگان بدون چشم داشت به بنده و امثال من کمک میکنند .

  ۰
 32. AM1344 گفت:

  سلام
  زمان امتحان کی هست
  مررسی

  ۰
 33. AK5879 گفت:

  سلام سوال ۹۷۰۵۰۱۳ که در همین تاپیک اتی زعفران است بنظر بنده اشتباه است لطفا بررسی کنید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   ضمن عرض سلام و احترام
   به اطلاع شما می‌رسانیم این سوال با توجه به نظر کارشناسان معاملات آتی و منابع موجود در این زمینه طراحی و منتشر شده است. چنانچه مورد یا دلیل خاصی برای رد این سوال در نظر دارید لطفا اعلام بفرمایید تا رسیدگی شود.
   با تشکر

   ۰
 34. AK7028 گفت:

  سلام بالا نوشتیدوجه تضمین قرارداد اتی زعفران شصت هزار تومن است ولی پاسخ صحیح مسابقه ۹۷۰۵۰۱۳رو نوشتید که دویست هزار تومن است؟؟؟؟!!!!

  ۰
 35. AM6604 گفت:

  سلام چطور میشه کد بورسی آتی کالا گرفت؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد آتی کالا، داشتن کد بورسی اجبار شده است.لذا می‌بایست برای دریافت کد‌بورسی خود اقدام کنید و پس از شرکت در آزمون بورس کالا جهت دریافت کد آتی کالا با مدارک شناسنامه و کارت ملی و مدرک تحصیلی به کارگزاری مراجعه بفرمایید.
   برای شرکت در آزمون بورس کالا به آدرس
   reg.ime.co.ir مراجعه نمایید.
   درخصوص منابع آزمون نیز به تلگرام
   ati.azmoon@
   مراجعه کنید.

   ۰
 36. AC9939 گفت:

  بابت زحمتهایی که کشیدید ممنون هستم

  ۰
 37. AL4089 گفت:

  سلام
  مفید بود امیدوارم با ایرانی غنی از محصولات استراتژیک در اینده نزدیک انها نیز وارد بازار اتی شوند همچون کشورهای پیشرفته دیگر
  تشکر

  ۰
 38. امین گفت:

  سلام
  خرید زعفران هم‌مثل سکه معلق شد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   درحال حاضر نمی‌توان موقعیت جدید خرید در بازار آتی زعفران اخذ نمود. ولی امکان گرفتن موقعیت فروش در این بازار وجود دارد.

   ۰
 39. AE0651 گفت:

  با تشکر از مجموعه کارگزاری بابت ارایه مطالب و کلاسهای رایگان

  ۰
 40. جواد گفت:

  سلام
  افزایش سه برابری کارمزد خرید و فروش باعث کاهش جذابیت بازار آتی میشه. اگه کارمزد خرید و فروش رو با هم ۰٫۰۰۰۶۸ می کردند بهتر بود. من امروز ۵۸ هزار تومن سود کردم ولی ۱۳۰ هزار تومن کارمزد دادم. عملا داریم برای کارگزاری کار می کنیم

  ۱
 41. AS3294 گفت:

  الان کارمزد تغییر کرده

  ۰
 42. AT1310 گفت:

  سلام/ پسته یا خاویار هم ممکنه به بورس آتی کالا اضافه بشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   معامله محصولات کشاورزی صادراتی در دستور کار بورس کالا بوده است ولی درحال حاضر اقداماتی در این خصوص از طرف بورس کالا صورت نگرفته است.
   باتشکر

   ۰
 43. AP2977 گفت:

  سلام.ممنون بابت آموزش آنلاین آتی زعفران.امیدوارم امکان آموزش رایگان دیگر مباحث بورسی هم فراهم بشه.
  سربلند وپاینده باشید.

  ۱
 44. AT0070 گفت:

  با سلام
  تخفیف کارمزد سطوح مختلف باشگاه برای معاملات آتی زعفران هم اعمال می شود یا خیر؟
  با تشکر

  ۰
 45. AD9399 گفت:

  سلام . کد برای خرید و فروش آتی سکه و زعفران یکی هست یا باید جدا دریافت بشه ؟

  ۰
 46. AK4535 گفت:

  در این سایت { سامانه ثبت نام در آزمونهای شرکت بورس کالا} ازمون ها انلاین برگزار میشن یا نیاز به مراجعه حضوری داره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر برای دریافت کد آتی کالا نیازی به شرکت در آزمون بورس کالا نیست.
   فقط لازم است با مدارک خود به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 47. AU0902 گفت:

  تشکرو قدر انی از مجموعه کارگزاری اگاه بابت ارایه همه مطالب و کلاسها

  ۰
 48. AU0902 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از اطلاعاتی در هر زمینه مرتبط با بازار سرمایه را در اختیار ما قرار می دهید!!!!!!

  ۰
 49. BK3081 گفت:

  سلام
  اول به نظرم خیلی جذاب اومد ولی دقیق که مطالب رو خوندم دیدم واقعا مسخره هست
  در عمل خریدار ها دارن تو سر و کله هم میزنن قیمت رو نواسان میدن سود و ضرر میکنن بعد آخرش هیچ زعفرانی رد و بدل نمیشه چون دو حالت داره
  اول کشاورز میبینه قیمت بازار آزاد خیلی بالاتر هست پس زعفرونش رو میبره بازار میفروشه میاد یک درصد جریمه میده و خریدار بعد از این همه انتظار یک درصد از قیمت سود میبره
  دوم خریدار میبینه براش به صرفه نیست میزنه زیرش کشاورز میمونه و زعفرونش و یک درصد
  این جریمه کم همه این بازار رو خراب کرده. اگه جایی رو اشتباه گفتم خوشحال میشم بگید.

  ۰
 50. masoud گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم حد اکثر تهداد قرارداد های اتی برای افراد حقوقی در یک معامله چه تعداد هست ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در مورد افراد هم حقیقی و هم حقوقی تعداد قرارداد آتی ۱۰۰۰ عدد می باشد اما قابل افزایش تا ۱۰ % در مورد نماد های باز در همان معامله می باشد.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: