نوسان‌گیری در بورس چیست؟

افراد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی در بازه‌های زمانی مختلف انتخاب می‌کنند. برخی سهام‌داران با اعتقاد بر نوسان‌گیری در دوره‌های کوتاه‌مدت فعالیت می‌کنند و برخی دیگر افق زمانی طولانی‌‌تری را برای کسب بازدهی بیشتر مدنظر دارند. تفاوت دیدگاه این دو گروه‌ طبعاً موجب انتخاب روش‌های سرمایه‌گذاری مختلف در بین معامله‌گران می‌شود.

از آنجایی که در تمامی بازارهای سهام فعالان بازار به‌دنبال کسب بیش‌ترین سود در کم‌ترین زمان ممکن هستند، روش‌های مختلف نوسان‌گیری بیشتر مورد استقبال سرمایه‌گذاران در بورس است. منظور از واژه نوسان در واقع همان تغییرات قیمت سهام است که در بازه‌های زمانی مختلفی ایجاد می‌شود. از آنجایی که در بازار بورس شاید بتوان بیشترین دفعات تغییرات قیمتی را نسبت به بازارهای دیگر مشاهده نمود، معمولاً تغییرات قیمتی در واحد زمان مورد بررسی بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. 
‌نوسان‌گیری یک نوع استراتژی معاملاتی محسوب می­‌شود.
 در بازار بورس به نوسان‌گیری، سفته‌بازی نیز می‌گویند. سفته‌بازی در معنای کلی به معنای ورود به مبادلات دارای ریسک زیاد به امید کسب سود از نوسانات است. کسب سود می‌تواند به‌طور مستقیم از نوسانات قیمتی یا سود تقسیمی شرکت‌ها باشد. سفته‌بازان کمتر توجهی به ارزش بنیادی شرکت‌ها دارند و تنها روند قیمتی سهم را مدنظر می‌گیرند و بر اساس تحلیل تکنیکال و شناسایی حمایت‌ها و مقاومت‌ها اقدام به خرید سهم در کف و فروش آن در سقف می‌نماید.
‌تغییرات قیمتی در واحد زمان سرعت‌های مختلفی دارند، به همین دلیل بعضی از نوسان‌گیرها در مدت زمان طولانی‌تری نوسان‌گیری می‌کنند و بعضی در کوتاه‌مدت دست به معاملات میزنند. نوسان‍‌گیری را می‌توان در انواع مختلفی در بازار و در گروه‌های چندگانه از افراد مشاهده کرد که عبارتند از:
‌گروه اول در بلندمدت و طی چند ماه با تمرکز بر اطلاعات مالی و با تحلیل بنیادی سهام نوسان‌گیری می‌کنند.
‌گروه دوم با استفاده از تحلیل تکنیکال نوسان‌گیری می‌کنند. سرمایه‌گذاران در این روش با استفاده از نمودارها در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت سهمی را خریداری می‌کنند و پس از چند درصد رشد قیمتی آن را می فروشند.
‌گروه سوم نیز طی چند روز و با استفاده از جو حاکم بر بازار نوسان‌گیری روزانه انجام می‌دهند. گاهی مشاهده می‌شود که انتشار یک خبر موجب رشد دست جمعی سهام یک گروه می‌شود.
‌گروهی نیز بخاطر اینکه زودتر از اهالی بازار دسترسی به رانت و اطلاعات شرکت‌ها دارند نوسان‌گیری می‌کنند.
‌دسته دیگری از فعالان بازار نیز با دارا بودن منابع مالی بسیار بالا، اقدام به نوسان‌گیری در لحظه می‌نمایند.

نوسان‌گیران معمولاً هدف قیمتی مشخصی برای خرید و فروش سهم ندارند و ممکن است تنها با مثبت شدن روند قیمتی یک سهم آن را خریده و در روند منفی، آن را بفروشند. فردی که با نوسانات بازار همراه است، قیمت‌های لحظه‌ای و صف‌های خرید و فروش را دنبال می‌کند و تصمیمات خود را نیز بر همین مبنا اتخاذ می‌کند.

در نوسان‌گیری داشتن و اجرای توقف ضرر و برنامه هدف یا شناسایی حد ضرر و حد سود بسیار مهم است. در بسیاری موارد نوسان‌گیران صف‌های خرید و فروش را بدون توجه به اتفاقات درونی شرکت ایجاد می‌کنند. در این مواقع اما معامله‌گران بلندمدت با دوری از هیجانات صف‌ها، همچنان سهام‌داری می‌کنند.
‌معمولاً نوسان‌گیران سهم­‌های فرابورسی را بیشتر برای نوسان‌گیری انتخاب می‌کنند. زیرا این سهم‌ها برای رشد حداکثری در یک روز، نیاز به پر شدن حجم مبنا ندارند و زودتر از سهم‌هایی با حجم مبنای بالا تحت تاثیر جو بازار قرار می‌گیرند.
‌همچنین سهم‌هایی با شناوری بالا یا خیلی پایین مورد استقبال این دسته از افراد برای معاملات قرار نمی‌گیرند. بالاتر بودن قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبلی از دیگر موارد مورد توجه نوسان‌گیران است. از دید نوسان‌گیران، سهم‌هایی که در روزهای قبل تعداد معاملات بالاتری را دارا بودند از شانس بیشتری برای  رشد در روزهای آتی برخوردارند.
‌مقادیر زیادی از حجم معاملات روزانه به‌وسیله سفته‌بازان انجام می‌شود که می‌تواند به نقدشوندگی بازار کمک کند. در کشور ما بیشتر افراد فعال در بورس، سفته‌بازان را موجوداتی خطرناک با اخبار رانتی خاص می‌شناسند. اما حقیقت امر متفاوت از این دیدگاه است. بازار سرمایه بدون سفته‌بازان با کمبود یک رکن مهم مواجه است و در صورت زیاد شدن سفته‌بازان نیز تعادل بازار حفظ نخواهد شد.
‌کمیته قراردادهای آتی آمریکا، سفته‌باز را معامله‌گری تعریف می‌کند که ریسک معاملات را نادیده می‌انگارد یا کم‌اهمیت می‌بیند و با هدف کسب سود از پیش‌بینی‌های درست حرکات قیمتی، معامله می‌کند.‌
سفته‌بازی علاوه‌بر افزایش حجم معاملات، ایجاد نقدشوندگی بیشتر و ایجاد امکان پوشش ریسک برای سایرین، باعث پر شدن شکاف قیمتی بین عرضه و تقاضا می‌شود.
‌ویکتور نیدهوفر، سفته‌باز مشهور در کتاب ‌«‌سفته‌باز به‌عنوان قهرمان‌»‌ می‌نویسد: لازم است علاوه‌بر اصولی که منجر به کسری و مازاد می‌شوند، نقش سفته‌بازان را نیز در نظر گرفت. وقتی محصول به قدری کوچک است که در حد نرمال، مصرف آن منجر به رضایت نمی‌شود؛ سفته‌بازان با هدف کسب سود از خرید محصول کمیاب وارد صحنه می‌شوند. خرید آنها قیمت را افزایش می‌دهد و بنابراین درنتیجه مصرف، عرضه کمی باقی خواهد ماند. تولیدکنندگان با قیمت بالا تشویق می‌شوند تا کمبود و کسری را با رشد تولید کاهش دهند. از طرف دیگر، وقتی قیمت بیش از تصورات سفته‌بازان است، عقل حکم به فروش آنها می‌کند. این قیمت‌ها، اشتیاق مصرف و صادرات را کاهش می‌دهند و به کاهش مازاد کمک می‌کنند.

مضرات نوسان‌گیری

 البته نوسان‌گیری در کنار وجود مزایای همیشگی، مضراتی نیز داشته است. افزایش بسیار زیاد سفته‌بازی در یک بازار می‌تواند باعث تحریف قیمت‌ها از ارزش واقعی آنها شود. به همین دلیل تناسب سفته‌بازی و سهام‌داری در بازارهای مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در همین رابطه ابزارهایی جهت مقابله یا حمایت از نوسانگیری طراحی شده‌اند. حباب قیمتی بورس انگلستان که باعث سقوط قیمت‌ها پس از رشدهای زیاد شدند نمونه خارجی از مضرات نوسان‌گیری است.نوسان‌گیری در بورس چیست
‌سقوط بورس‌های آمریکا در سال ۲۰۰۸ نیز نمونه‌ای دیگری از مواردی هستند که یکی از دلایل آن عدم تناسب نوسان‌گیری و سهام‌داری هستند. در ایران نیز در سال ۹۲ که بورس به‌صورت مداوم در همه رسانه‌ها تبلیغ می‌شد با ورود افرادی مواجه شد که هیچ شناخت و پیش‌زمینه‌ای از بورس نداشتند و همه به‌دنبال کسب بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن بودند. افزایش نوسان‌گیرهای تازه‌ وارد یکی از دلایل رشد قیمت و پس از آن سقوط بورس اوراق بهادار بود.‌
نوسان‌گیری برای افرادی که اینکار را در بازار انجام می‌دهند هزینه‌هایی را از جمله کارمزد، مالیات و … به‌همراه دارد که هر چند ممکن است کوچک به نظر برسد، اما با تکرار این روند، تبدیل به مبالغ بسیاری در بلندمدت خواهد شد.‌
نوسان گیری در بازار سهام و یا سایر بازارهای مالی نیاز به تجربه و شناخت بازار و داشتن مهارت در تابلوخوانی و بازار خوانی دارد و می توان گفت که هر سرمایه گذاری قادر به انجام این کار نیست.
‌ممکن است گاهی اوقات بسیاری از سرمایه گذاران با ورود به بازار سرمایه و طمع سودهای کوتاه‌مدت، به‌دنبال نوسان‌گیری باشند اما طولی نمی­کشد که متضرر می‌شوند و بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهند، چرا که همانطور که در بالا گفته شد نوسان‌گیری به دانش، تجربه و مهارت خاصی نیاز دارد و چه بسا بسیاری از افراد ماهر و پرتجربه در بازار هم متحمل زیان می‌شوند.‌
نوسان‌گیری اضطراب مضاعفی را بر فرد تحمیل می‌کند و نیازمند است که افراد در فرصتهایی تصمیمات مهمی را به‌سرعت اتخاذ کنند که در صورت داشتن برنامه دقیق میتوان از استرس این تصمیمات کاست.‌
نوسان‌گیری در بورس همچنین نیازمند تعهد زمانی است. نوسان‌گیران از شروع زمان معاملات (ساعت۹) تا پایان روز باید دقیقه‌به‌دقیقه آنچه را که در بازار اتفاق می‌افتد را نظاره کنند. لذا برای افرادی که نمی‌توانند این زمان را در اختیار داشته باشند نوسان‌گیری در بورس کارایی ندارد.

نتیجه‌گیری

به طور کلی ریسک این روش بالاتر از روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری است اما در بسیاری موارد بازدهی بسیار بالایی دارد.
‌مهم این است که افراد با شناخت از خود بفهمند که توانایی معاملاتی و سرعت واکنش آنها چگونه است. با اطلاعات وارد بازار شوند و به تغییرات قیمت‌ها توجه داشته باشند تا بتوانند به موقع تصمیم بگیرند. بزرگان بازار بورس در جهان، نوسان‌گیری را روش خوبی برای کسب سود در بورس نمی‌دانند و توصیه اکید آنها در همه دنیا، سرمایه‌گذاری بلندمدت در این بازارهاست.

 بیشتر سرمایه‌گذاران موفق جهانی، مانند وارن بافت و راکش جونجونوال معامله‌گر نوسان‌گیر نیستند، بلکه سرمایه‌گذارانی بلندمدت هستند.‌
قیمت‌های سهام بستگی به بسیاری از اصول پیچیده و عوامل اقتصاد کلان همراه با نمودارهای تکنیکی دارد. ولی نوسان‌گیری در بورس اغلب اوقات صرفاً براساس نمودارهای فنی تحلیل تکنیکال است. اگر سبد مناسبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم، قطعاً در میان‌مدت و بلندمدت بازدهی بهتری خواهیم داشت.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.
47 نظر در مورد مطلب “نوسان‌گیری در بورس چیست؟

 1. نوسان سهم جزء ذات بازار است،

  اگر نوسان سهم نباشد حجم معاملات بسیار وبسیار کم میشود،

  لذا هرکه برکرسی سازمان بورس مینشیند ،این موضوع را تشدید میکند،،با زد وبند با سهامدار عمده وحقوقی

  هیچ دلیلی ندارد که ۱ یا چند سهم ویا حتی ۱۰۰ سهم که گاهی یک سوم کل معاملات را شامل میشود در ظرف مدت ۱ هفته بون هیچ گزارشی ویا اتفاقی،چندین مرتبه بالا وپایین های انچنانی داشته باشد،،
  از طرف درگر هیچ علت هم بدون معلول نیست،،یکی از معلولهای مهم دسکاری سهامدار است خصوصا سهام دار عمده.

  1. ضمن عرض سلام خدمت شما
   دوست عزیز پاسخ تشریحی این سوال در صورت سوال در بخش مسابقات درج شده است.
   “گزینه اول به این دلیلی صحیح نیست که انتشار سهام جایزه از محل سود انباشته و اندوخته ها چون هیچ تغییری در دارایی جاری و بدهی جاری و دارایی و بدهی کل ایجاد نمی کند در نتیجه در نسبتهای جاری، خالص سرمایه در گردش و نسبت بدهی و سودآوری تغییر ایجاد نمی شود.
   گزینه دوم به این دلیل صحیح نیست که دریافت از بدهکاران چون باعث ایجاد تغییری در دارایی جاری و بدهی جاری نمی شود، پس در نسبت جاری، خالص سرمایه در گردش و نسبت بدهی تغییری ایجاد نمی کند.
   گزینه سوم به این دلیل صحیح نیست که با فروش دارایی ثابت چه به صورت نقد و چه به صورت نسیه، موجب افزایش نسبت جاری شرکت می شود.
   گزینه چهارم هم با توجه به منابع مالی صحیح است. در صورتی که شرکت دارایی ثابتی را به صورت نسیه خریداری کند نسبت خالص سرمایه در گردش کاهش می یابد.”

  1. با سلام و ادای احترام
   سهمی که برای اولین بار به بازار سرمایه عرضه می‌گردد را عرضه اولیه گویند این عرضه برای تامین مالی شرکتی است که به تازگی به بازار سرمایه پیوسته است.

  1. سلام
   همیشه به این صورت نخواهد بود
   در صورت برخورداری از هوش مالی و شم اقتصادی با مداومت و کسب تجربه در این راه به نوسان گیری مسلط خواهید شد.

 2. به نظرم نوسان گیری در مورد تحلیل تکنیکال و واقعا در کوتاه مدت جواب میده ولی برای به دست آوردن یک تحلیل کامل و جامع به مجموع تحلیل تکنیکال و فاندامنتال نیاز هست

 3. با سلام.. در سوال ۹۷۰۵۰۲۴ در گزینه دو دریافت طلب از بدهکاران یا از طریق افزایش وجه نقد یا از طریق افزایش حسابهای دریافتنی باعث افزایش دارایی های جاری شده لذا باعث افزایش نسبت جاری میشود. به نظر بنده گزینه اعلامی شما غلط می باشد. لطفا اگر اینطور نیست کمی بیشتر توضیح بفرمایید که چرا بنظر شما دریافت طلب از بدهکاران باعث افزایش دارایی های جاری نمی شود؟؟؟؟

  1. سلام و احترام دوست گرامی
   کتابی در این باره در ذهن نیست، نوسان گیری یک مهارت است که به مرور زمان در نتیجه تسلط به اصول تکنیکال و روانشناسی نموداری بدست می آید و یکی از راه های پر ریسک معاملاتی است.

 4. ممنون از مطالبتون. اما نوسان گیران معمولا از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند نه بنیادی.کسی که بنیادی کار میکنه نمیشه بهش گفت نوسان گیر

 5. نوسان گیری در سهم کار دشوار و پیچیده ای می باشد که نیاز به تجربه و مهارت فراوان دارد. ممکن است گاهی اوقات با برخی از اصول مطرح شده برای نوسان گیری بتوان سود های مقطعی کسب کرد ولی به عقیده من این سودهای مقطعی می تواند مقدمه ای برای ضررهای بیشتر باشد.

  1. با سلام و احترام
   در ابتدای امر باید به خوبی بر اصول تکنیکال مسلط باشید و سپس روانشناسی کندل استیک‌ها رو فرا بگیرید، در صورت برخورداری از هوش مالی و شم اقتصادی با مداومت و کسب تجربه در این راه به نوسان‌گیری مسلط می‌شوید، البته دانستن این موضوع که نوسان‌گیری جزء روش‌های مخاطره آمیز معامله کردن در بازار سرمایه است، خالی از لطف نیست.

 6. باسلام و سپاس از زحمات شما… سوالی دارم… گزارش روزانه بورس که در آن اطلاعات معاملات بلوکی هم آورده میشود توی کدام سایت یا چه قسمتی از tsetmc هست؟؟؟

  1. سلام دوست گرامی
   در سایت tsetmc.com زمانی که نام نماد را جستجو می‌کنید اطلاعات نماد را می‌توانید به صورت خرده فروشی، جبرانی، عمده مشاهده نمایید.
   با تشکر

 7. با سلام
  تشکر میکنم از تیم آموزشی و پشتیبانی آگاه
  چندتا پیشنهاد داشتم
  ۱٫ ترتیب کلاس هایی که یک فرد تازه وارد برای موفقیت باید در آنها شرکت کند را در همان صفحه آموزش قید کنید، علاوه بر دوره های مقدماتی و پیشرفته تکنیکال و بنیادی که تکلیفشان مشخص است، دوره های دیگر مثل کندل استیک ها، فیلتر نویسی، سبد سهام و … هستند که اگر پیش نیاز این دوره ها مشخص شود خیلی بهتر می شود.
  ۲٫ در این مطلب اشاره ای به تجربه سال ۹۲ بورس ایران، همچنین ۲۰۰۸ آمریکا و … شد، اگر در خصوص این رویداد های تاریخی و همچنین حباب های معروفی که در طول تاریخ شکل گرفتند و از بین رفتند مثل حباب دات کام یا حباب گل لاله نیز مطالب “تحلیلی” ارائه بدید بسیار عالی خواهد شد.

  1. سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم نمود.

 8. سلام.
  باتشکر از اطلاعات.عالی که در اختیار ما می گزارید.
  لطفا از تابلو خوانی مقاله بزارید و تابلو خوانی رو توضیح بدید …. اگر براتون امکان داره اموزش تابلو خوانی رو بصورت ویدئو در آموزشها قرار دهید./
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز
   از آنجایی که در مطلب “نوسانگیری در بورس چیست” نیز اشاره شده است که بالاتر بودن قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبلی از دیگر موارد مورد توجه نوسان‌گیران است. از دید نوسان‌گیران، سهم‌هایی که در روزهای قبل تعداد معاملات بالاتری را دارا بودند از شانس بیشتری برای رشد در روزهای آتی برخوردارند.
   لذا گزینه ۲ جواب سوال است.

  1. با سلام و احترام
   نوسان‌گیری یکی از تکنیک‌های تحلیل فنی یا تکنیکال است که در سطوح حرفه‌ای این سبک و توسط چارتیست‌های حرفه‌ای انجام می‌شود و قصد آن هم کسب سود در کوتاه مدت و انجام معاملات متعدد و زیاد است. این روش جزء روش‌های پر ریسک است و برای افرادی که تازه به بازار ورود کردند و یا استراتژی میان مدت و بلند مدت را انتخاب نمودند، اصلا مناسب نیست.

 9. به نظربنده نوسانگیری در بورس کار بیهوده ای بیش نیست.
  بنده خودم هروقت سهمی رو نوسان گرفتم و فروختم بعد مدتی دیدم که اگر نمی فروختم سود بیشتری نصیبم می شد.

 10. سلام خسته نباشید در بخش مسابقات در گزینه های سئول شماره۹۷۰۶۰۲۲گزیه شماره۴ و گزینه شماره۵یکی است لطفا تصیحیح بفرمایید متشکر

  1. سلام دوست گرامی
   در صورت امکان گزینه‌های این سوال اصلاح می‌شود در غیراینصورت، سوال حذف می‌گردد و مجدد در بآشگاه قرار خواهد گرفت.
   با تشکر از دقت نظر شما

 11. با سلام دوستان عزیز توصیه می کنم تا اصول سرمایه گذاری و تجربه خوبی در خرید سهام پیدا نکردید و یا تازه وارد هستید لطفا از نوسان گیری استفاده نکنید. مراقب باشید در کنار سود ریسک بالایی نیز دارد که برای تازه کارها توصیه نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *