تحلیل بنیادی چیست؟

 • ۶ شهریور ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۱۳۵ نظر
 • ۳۲۲۹۴ مشاهده
تحلیل بنیادی چیست

سرمایه گذاری در بورس یکی از راه‌های افزایش دارایی، متناسب با افزایش تورم است؛ اما احتمالاً این دغدغه برای اکثر فعالان بازار سرمایه وجود دارد که چگونه در بازار بورس سهام خوب را شناسایی کنند تا با یک سرمایه‌گذاری مطمئن، به بازدهی مطلوب برسند. برای سرمایه‌ گذاری در بورس نیاز است تا اطلاعات کافی درباره روش‌های سرمایه‌گذاری، بازارها و ابزارهای مختلف کسب کرد و جستجوی اخبار و اطلاعات به‌تنهایی برای انجام یک سرمایه گذاری هوشمندانه در بازار بورس کافی نیست. این اطلاعات باید موردبررسی قرار گیرد تا وضعیت بازار و سهام به‌درستی ارزیابی شود و افراد انتخاب‌های بهتری در فرآیند تصمیم‌گیری خود داشته باشند. در این راستا تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال دو بازوی قدرتمند دستیابی به بهترین نگرش نسبت به وضعیت کلی بازار جهت تصمیم‌گیری بهتر است. اما برای درک بهتر این مساله که تحلیل بنیادی چیست؟ و چه تفاوت هایی با تحلیل تکنیکال دارد با ما در این مقاله همراه باشید.

در مطلب «تحلیل تکنیکال چیست؟» و سایر مطالب مرتبط، تحلیل تکنیکال را به‌صورت کامل توضیح دادیم. در این مطلب به توضیح تحلیل بنیادی می‌پردازیم.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی روشی است که افراد می‌توانند ارزش ذاتی اوراق بهادار را با عوامل مختلف اقتصادی و مالی ارزیابی کنند. تحلیل بنیادی هر عاملی را که بر ارزش سهم تأثیر می‌گذارد در نظر می‌گیرد. در این تحلیل، از عوامل اقتصاد کلان مانند شرایط اقتصادی و وضعیت سایر بازارها تا عوامل اقتصاد خرد مانند بهره‌وری مدیریت شرکت موردتوجه قرار می‌گیرد.

اما هدف از تحلیل بنیادی چیست؟ هدف نهایی تحلیل بنیادی این است که سرمایه گذار بتواند با توجه به قیمت فعلی سهم به این نتیجه برسد که سهم بیش از ارزش خود قیمت‌گذاری شده است یا ارزشی کمتر از قیمت بازار دارد.

همه تحلیلگران سهام تلاش می‌کنند تا با استفاده از عوامل خرد و کلان بتوانند به قیمت واقعی سهم دست یابند. آن‌ها وضعیت کلی اقتصاد مانند نرخ بهره، وضعیت صنعت و شرکت‌ها را در نظر می‌گیرند، سپس به ارزیابی اوراق بهادار موردنظر خود بپردازند.

درآمد، دارایی، فروش، بازدهی، بدهی، حاشیه سود و رشد در آینده، عواملی هستند که برای تخمین ارزش و پتانسیل رشد شرکت موردتوجه قرار می‌گیرند. همه این اطلاعات در صورت‌های مالی یک شرکت در دسترس است.

تحلیل بنیادی می‌تواند علاوه بر سهام، برای ارزیابی هر نوع اوراق بهادار دیگری مانند اوراق بدهی یا مشتقه نیز مورداستفاده قرار گیرد.

سرمایه‌گذاری و تحلیل بنیادی

اگر ارزش ذاتی به‌دست‌آمده بیشتر از قیمت فعلی سهم در بازار باشد، به‌اصطلاح گفته می‌شود که سهم کم قیمت‌گذاری شده است و دارای حباب منفی بوده که انتظار می‌رود سهم رشد کرده و حباب منفی خود را پر نماید؛ در مقابل اگر ارزش ذاتی سهم کمتر از قیمت فعلی بازار باشد گفته می‌شود که سهم بالاتر قیمت‌گذاری شده است و اصطلاحاً سهم دارای حباب مثبت بوده و انتظار می‌رود که قیمت بازار آن کاهش یابد.

تحلیل بنیادی برای یافتن قیمت منصفانه بازار است. تحلیلگرانی که بتوانند به ارزش واقعی سهم دست یابند، می‌توانند از این فرصت برای کسب سود بیشتر نفع ببرند و سهامی را که قیمت فعلی پایین‌تر از ارزش خود رادارند، خریداری کنند و یا سهم باقیمت بیشتر از ارزش واقعی را قبل از اینکه بازار به تعادل برسد و قیمت فعلی با ارزش ذاتی سهم برابر شود را به فروش برسانند.

عوامل کمی و کیفی در تحلیل بنیادی

در تحلیل بنیادی هر گزاره‌ای که مرتبط با شرایط اقتصادی و شرایط یک شرکت باشد، مهم است؛ ازجمله موارد کمی مانند درآمد و سود تا موارد کیفی مانند کیفیت مدیریت و اعتبار شرکت که تعیین‌کننده سهم بازار هستند.

عوامل مهم موردنظر در تحلیل بنیادی به دو گروه کمی و کیفی تقسیم می‌شوند:

عوامل کمی

عوامل کمی، قابل‌اندازه‌گیری به‌صورت عدد هستند و دقت بیشتری را در ارائه تحلیل نشان می‌دهند؛ مانند سود سالیانه، میزان دارایی‌ها، بدهی‌ها، مخارج و غیره.

تحلیلگران بنیادی از اطلاعات کمی استفاده می‌کنند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند. صورت‌های مالی هر شرکت که وضعیت و عملکرد مالی آن شرکت است، این اطلاعات کمی را برای تحلیلگران ارائه می‌دهند. سه صورت مالی مهم ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد است که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

ترازنامه

ترازنامه نشان‌دهنده گزارش دارایی‌ها و بدهی‌های یک شرکت در برهه‌ای از زمان است. معادله‌ای که در صورت ترازنامه به کار گرفته می‌شود به‌صورت زیر است:

دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام

دارایی‌ها نشان‌دهنده مدیریت و کنترل شرکت بر مالکیت دارایی‌ها است که شامل وجه نقد در حساب‌های بانکی، موجودی، ماشین‌آلات، ساختمان و … است. سایر جنبه‌های معادله نشان‌دهنده ارزش کل وضعیت مالی شرکت است ازجمله بدهی‌های شرکت و میزان مالکیت سهامداران شرکت که ارزش کلی پول را نشان می‌دهد، است.

صورت سود و زیان

درحالی‌که صورت ترازنامه نگاهی کلی به رویکرد و وضعیت شرکت دارد، صورت سود و زیان عملکرد شرکت را در یک دوره زمانی مشخص می‌کند.

درنتیجه فعالیت‌های کسب‌وکار در یک دوره زمان مشخص، صورت سود و زیان اطلاعاتی درباره درآمد، مخارج و سود شرکت را نشان می‌دهد.

صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد، نشان‌دهنده گزارشی از جریان‌های خروجی و ورودی مالی طی زمان مشخص است. معمولاً صورت جریان وجوه نقد، بر فعالیت‌های مرتبط با وجه نقد تمرکز دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره صورت‌های مالی می‌توانید مطلب «۴ صورت مالی بسیار مهم و کاربرد آن‌ها در تحلیل بنیادی» را مطالعه نمایید.

عوامل کیفی

عوامل کیفی مورد بررسی در تحلیل بنیادی بر اساس میزان کیفیت و سایر مشخصات غیرقابل‌ اندازه‌گیری هستند. این نوع عوامل که شامل کیفیت نحوه مدیریت مدیران اجرایی، مجوزها و گواهینامه‌ها، اعتبار نام تجاری و تکنولوژی‌های مورد استفاده شرکت هستند دقت کمتری در ارزیابی دارند.

عوامل مهم برای بررسی یک شرکت در تحلیل بنیادی به‌صورت کیفی به شرح زیر است:

مدل تجاری: نوع کسب‌وکاری که شرکت انجام می‌دهد را باید از طریق سؤالاتی مانند شرکت دقیقاً چه فعالیتی انجام می‌دهد؟ آیا درآمد شرکت از اجرای مدل اصلی کسب‌وکار خود به دست می‌آید یا خیر؟ و سایر سؤالات مرتبط به دست آورد.

مزیت رقابتی: موفقیت بلندمدت یک شرکت به‌طور عمده به توانایی آن در ایجاد و نگه‌داشتن مزیت رقابتی، سهم بازار و استراتژی‌های مرتبط با شرایط بازار بستگی دارد.

مدیریت: بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که مهم‌ترین عامل برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت مدیریت آن است. باوجود بهترین مدل تجاری، اگر مدیران شرکت توانایی پیاده‌سازی آن را نداشته باشند اهداف مطلوب شرکت به دست نخواهد آمد. سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند درباره تیم مدیریت یک شرکت، عملکرد حرفه‌ای و بررسی سوابق آن‌ها اطلاعات کافی را کسب کنند.

هیچ‌کدام از عوامل کمّی و کیفی تحلیل بنیادی، به‌تنهایی کافی و خوب نیستند. بیشتر تحلیلگران هردوی عوامل در مورد یک شرکت و سهم را باهم در نظر می‌گیرند.

مفهوم ارزش ذاتی

یکی از مفروضات اولیه تحلیل بنیادی این است که قیمت بازار سهام، به‌طور کامل ارزش واقعی سهم را نشان نمی‌دهد. در مفاهیم بنیادی ارزش واقعی همان ارزش ذاتی است. برای مثال تصور کنید که قیمت خرید و فروش (قیمت بازار) سهمی ۲،۰۰۰ ریال باشد، پس از انجام تحلیل بنیادی ممکن است شما دریابید که ارزش ذاتی آن ۲،۵۰۰ ریال است و درنتیجه سهم پتانسیل رشد دارد.

واضح است که شما سهمی را می‌خرید که به‌طور قابل‌توجهی کمتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله شدن باشد. این مورد سبب می‌شود تا دومین فرض تحلیل بنیادی را در نظر بگیریم که بیان می‌کند بازار در بلندمدت نسبت به تحلیل بنیادی واکنش نشان می‌دهد تا قیمت‌ها را به تعادل برساند.

منتقدان تحلیل بنیادی

بزرگ‌ترین منتقدان تحلیل بنیادی به دو گروه تقسیم می‌شوند:

تحلیلگران تکنیکال
کاربران فرضیه بازار کارا

تحلیلگران تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی دیگر از روش‌های تحلیل سهام است؛ اما تحلیل تکنیکال بر اساس سرمایه‌گذاری‌ها یا به‌طور دقیق‌تر معاملات بر روی قیمت و حجم معاملات سهام است که با استفاده از نمودارها و سایر ابزارها صورت می‌پذیرد و موارد بنیادی سهم را نادیده می‌گیرد.

یکی از موارد مهم در تحلیل تکنیکال این است که بازار به‌صورت خودکار هر موردی را در نظر می‌گیرد. همه اخبار درباره قیمت سهم هم‌اکنون موجود است. همچنین تحرکات قیمتی سهم دید بیشتری نسبت به اصول بنیادی به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

در مطلب «مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی: بررسی مزایا و معایب» می‌توانید تفاوت‌های تحلیل بنیادی با تکنیکال را مطالعه نمایید.

کاربران فرضیه بازار کارا

حامیان فرضیه بازار کارا هردوی تحلیل بنیادی و تکنیکال را کامل نمی‌دانند. فرضیه بازار کارا بیان می‌کند که در یک بازار کاملاً کارا رسیدن به تحلیل از طریق تحلیل بنیادی و تکنیکال غیرممکن است و معتقد است که همه اطلاعات به یک‌میزان و به‌سرعت در قیمت‌ها منعکس می‌شود و درنتیجه کسب سودهای غیرعادی را برای افراد غیرممکن می‌کند.

با توجه به مطالب عنوان‌شده می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که بهترین استراتژی برای فعالیت در بازار بورس و سهام و هم‌چنین کسب سود، استفاده از ابزارهای موجود است. دو ابزار بسیار مهم و کاربردی که به فعالان بازار بورس کمک می‌کند تا گزینه‌های سرمایه‌گذاری را ارزیابی و انتخاب کنند، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است. هرکدام از این تحلیل‌ها روش‌های مختلف مخصوص به خود را دارند و استفاده از هردوی آن‌ها برای حضور فعال بهتر در بازار بورس الزامی است. به منظور یادگیری تحلیل تکنیکال و بنیادی، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

135 پاسخ به “تحلیل بنیادی چیست؟”

 1. BB0745 گفت:

  مطالب زیباتون خوندم . ی سوال دارم برای دریافت وام قرض الحسنه و یا دریافت اعتبار باید فرم مخصوصی تو کارگزاری آگاه پر کنم یا نه؟

  ۴
 2. BE4921 گفت:

  مطالب مفیدی بود. اگر امکان دارد مثالهایی نیز ذکر کنید که کاربرد تحلیل بنیادی ملموس تر شود. ممنون

  ۲
 3. AU5959 گفت:

  من بطورکلی روش تحلیل بنیادی رابرای بازار سرمایه ترجیح می دهم ولی از تکنیکال هم استفاده می کنم .اما رفتار هیجانی بعضی افراد در بورس آدم را مایوس میکند.درهمین یک ماه بسیاری ازسهم های بنیادی رشدی نداشتند ازجمله فولاد

  ۳
 4. AS0895 گفت:

  تحلیل بنیادی بهترین راه برای معملاته به خصوص اگه تکنیکال چاشنیش بشه

  ۱
 5. AV5711 گفت:

  با تشکر از شما بابت آموزش های لازم.

  ۰
 6. BF1465 گفت:

  با سلام
  اگه از ابزار های تکنیکال و بنیادی استفاده کنیم باید انتظار رسیدن به هدف سهم را بکشیم اما بازار امروز با توجه به شرایط فعلی به سمت بازار کارا پیش میره (به دلایل کاهش ریسک) و قیمت ها در لحظه و به سرعت در موقعیت مناسب خودش قرار میگیره و هیچوقت در قیمت های آتی سهم خلاصه نمیشه و پتانسیل خودش را آنی اعمال میکند.

  ۰
 7. BF2034 گفت:

  بسیار مفید بود

  ۲
 8. AN5995 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت عوامل اجرایی کارگزاری آگاه و تشکر بابت ارسال مطالب آموزشی مفید .

  محمدجواد اکوان از اهواز

  ۰
 9. AN5995 گفت:

  با سلام . می خواستم از نحوه برگزاری دوره های آموزشی و حضوری در کارگزاری آگاه شعبه اهواز تشکر کنم.

  ۰
 10. AT3070 گفت:

  به نظر من عالی و درست بود ممنون

  ۰
 11. BA7154 گفت:

  بسیار آموزنده و مفید

  ۰
 12. AW7556 گفت:

  سلام ممنون از بروز رسانی اطلاعات سهام داران

  ۰
 13. AX0572 گفت:

  سلام
  خیلی مفید بود.
  خصوصا که قبلا تحلیل تکنیکال رو هم گذاشته بودید.
  اگه بشه هر روز در حد یه پاراگراف کوتاه آموزش تحلیل بنیادی و تکنیکال رو بگذارید هم عالی میشه.
  خصوصا برای افرادی که فرصت کلاس رفتن ندارند.

  ۲
 14. AK8490 گفت:

  عالی وخوب مرسی

  ۰
 15. AX6350 گفت:

  چگونه می توان در قرعه کشی مسابقات شرکت نمود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   بخش مسابقات بآشگاه قرعه کشی ندارد. اما برای شرکت در قرعه کشی بآشگاه لازم است روزانه و به مدت ۱۰ روز در بآشگاه وارد شوید. پس از ۱۰ روز کوپن قرعه کشی برای شما فعال خواهد شد.

   ۱
 16. AX6350 گفت:

  با سلام
  آموزش در بورس چقدر می تواند تاثیر داشته باشد در سود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   آموزش در هر شغلی، لازمه آن شغل است و افراد به واسطه آن می توانند در شغل خود موفق شوند. با توجه به تفاوت بورس و معامله گری با شغل های دیگر، آموزش در بورس موثرترین راه برای کسب سود است.

   ۱
  • فریدون عزیزی گفت:

   سلام ممنون از مطالب مفیدی را که اطلاع رسانی می نمایید من تااین لحظه ندانستم کوپن قرعه کشی ازچه طریقی واصل می گردد

   ۰
   • Agah گفت:

    باسلام و احترام
    دوست گرامی در صورتی که ۱۰ روز پی در پی به باشگاه وارد شوید لینک قرعه کشی برای شما صادر می گردد.

    ۰
 17. AY1966 گفت:

  خیلی عالی بود از نظر من تحلیل بنیادی دقیقتر و مطمئن تر به خرید وانتخاب سهم کمک میکنه

  ۰
 18. BB4463 گفت:

  در واقع تحلیل تکنیکال مکمل تحلیل بنیادیست

  ۰
 19. امین رامشگر گفت:

  سلام .
  برای گرفتن یک وام ۵میلیون تومانی ۱۲ ماهه
  درماه چقدر باید قسط پرداخت کرد؟
  وسودی که باید پرداخت کنم برای این ۵میلیون تومان چقدر هست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   وام قرض الحسنه باشگاه آگاه بدون بهره بوده و شما بسته وام دریافتی خود را باید در سررسید آن تسویه کنید. اگر وام ۵ میلیون تومانی ۱۲ ماهه دریافت کنید، در پایان ۱۲ ماه باید اعتبار خود را تسویه نمایید.

   ۰
 20. BF7994 گفت:

  بنیادی مقوم تکنیکال است

  ۰
 21. BF9420 گفت:

  تحلیل تکنیکال و بنیادی دوبال پرواز تریدر هستند

  ۰
 22. AJ0451 گفت:

  درسته با چشم بسته که نمیشه معامله کرد. من کلاسهای تحلیل تکنیکال رو رفتم خیلی موثر بودن

  ۰
 23. AY7990 گفت:

  بسیار عالی
  به نظر میرسه تحلیل گران بنیادی با دید میانمدت و بلند مدت سرمایه گذاری میکنند
  آیا میشه گفت که همیشه موفق هستند با این تحلیل
  ممنون

  ۰
 24. BF1465 گفت:

  با سلام
  بازار سرمایه امروز نیاز به مدد داره سرمایه گذاران بازار شفاف و قابل اطمینان میخواهند برای سرمایه گذاری و اکنون به هیچ تحلیلی دل نبسته اند بازار شفاف را میشه تحلیل کرد نه بازار آشفته را که تنها ابزارش جو شناسیه!

  ۲
 25. AR0754 گفت:

  با سلام
  ممنون، خیلی عالی.
  گل کاشتید.

  ۰
 26. BF3603 گفت:

  ممنون بابت مطالبتون

  ۰
 27. AX4802 گفت:

  ممنون. خیلی حوب بود.

  ۰
 28. AA5661 گفت:

  با تشکر از آقای مهردادسیدجلیلی

  ۰
 29. AL5332 گفت:

  سلام،ممنون از مطالب مفیدتون

  ۰
 30. کاظم شمسی گفت:

  بسیار عالی ست مطالب کاربردی و مفید است. درود بر شما

  ۰
 31. BE6157 گفت:

  ممنون از مطالب مفید و کاربردی تون.

  ۰
 32. AP5392 گفت:

  بسیار مطلب زیبایی بود باسپاس فراوان

  ۰
 33. AX7431 گفت:

  باسلام و احترام
  یکی از ابزارهای مهم برای شناسایی یک سهم از نظر قیمت واقعی سهم، ارزش و بنیادی بودن سهم، دارایی ها و بدهی های یک صنعت و آگاهی از مسائل خرد و کلان بازار و جهان تاثیر گذار بر یک سهم، کاربرد تحلیل بنیادی و مسلط شدن بر این ابزار می باشد که می تواند به سهامدار از نظر حبابی بودن قیمت و خرید و فروش هیجانی کمک شایانی نماید و به ماندگاری و بقا فرد در بازار بورس کمک نماید ‌و نهایتا فرد بتواند از بازار سود نماید.

  ۲
 34. AG1693 گفت:

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  با تشکر از موارد مفیدتون، ولی متاسفانه در ایران رانت اطلاعاتی حرف اول رو میزنه
  با تشکر

  ۱
 35. AY6698 گفت:

  ممنون واسه مطالب مفیدتون

  ۰
 36. کیوان شفیعی گفت:

  مطالبتون واقعا عالیه
  ??????

  ۰
 37. یعقوب گفت:

  سلام ، چطور و از کجا میتوانم سیگنال خوب دریافت کنیم ؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   سایت مشاوره ای-تحلیلی کارگزاری سایت همفکران به آدرس hamfekran.com می باشد که در این سایت خدمات متنوعی برای خرید و فروش سهم و وضعیت بازار ارائه می شود.

   ۰
 38. AY2815 گفت:

  تکنیکال خیلی خوبه به شرطی که بازیگر اصلی یک سهم گند نزنه به محاسبات
  یه مقاله راجع به این موضوع هم تهیه شود لطفا

  ۱
 39. AX7250 گفت:

  تکنیکال راحت تر از بنیادی هست

  ۰
 40. BG0825 گفت:

  تحلیل بسیار جامع و کاملی بود

  ۰
 41. AG6918 گفت:

  به نظر من تو بازار ایران تحلیل بنیادی بیشتر جواب میده

  ۱
 42. AA5921 گفت:

  با سلام

  در مورد سوال: ۹۸۰۶۰۰۴
  ممکن است بفرمایید چطور هزینه تامین مالی شرکت از طریق انتشار سهام عادی از سهام ممتاز با وجود سود ثابت و پرداخ سالانه ایکه معمولا برای سهام ممتاز در نظر گرفته میشن بیشتر میشه.

  ۰
 43. BA4219 گفت:

  سلام. تحلیل تکنیکال سامانه آسا خیلی کاربردی هست.

  ۰
 44. AU7814 گفت:

  مطالب بسیار مفید هستند ، امیدوارم بتوانم با دقت بیشتری آموزشها را ببینم و هر چه زودتر بتوانم وارد بازار و انجام معامله کنم تا همراه با بدست آوردن تجربه ، شهامت بیشتری برای ادامه کار پیدا کنم.

  ۰
 45. BA8418 گفت:

  با سلام
  تکنیکال و بنیادی مکمل هم هستند.

  ۰
 46. BF2037 گفت:

  تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری بلند مدت هست. درسته؟

  ۰
 47. AN8103 گفت:

  بسیار کاربردی

  ۰
 48. AU8148 گفت:

  خوب بود ولی تحلیل تکنیکال را باید خوب دانسته باشیم

  ۰
 49. AS0895 گفت:

  تکنیکال اسا تریدر و از کجا باید اورد؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   امکانات تحلیل تکنیکال در وب سایت معاملاتی آگاه در قسمت تحلیل تکنیکال وجود دارد. در نرم افزار این امکان تاکنون اضافه نشده است.

   ۰
 50. BC9025 گفت:

  با سلام و خداقوت
  چرا به جای تلگرام از شبکه های اجتماعی استفاده می شود که نیاز به فیلتر شکن نیست؟

  ۰
 51. AP2926 گفت:

  با سلام کاش یک نرم افزاری باشه که خلاصه ای از عملکرد شرکت را نشون بده تا بتوان راحت تجزیه و تحلیل نمود.

  ۰
 52. BD1410 گفت:

  سلام می‌خواستم بدونم بهتر نیست به جای اینکه سهام‌دارا خودشون تحلیل بنیادی کنن از تحلیل بنیادی کارشناسان مجرب و متخصص استفاده کنن؟

  ۰
  • agah4 گفت:

   سلام دوست عزیز
   نه تنها در تحلیل بنیادی، بلکه در تحلیل تکنیکال هم می توان از تحلیل افراد مجرب در این حوزه استفاده نمود. اما تصمیم گیری در این خصوص برعهده افراد است. برخی از افراد خود علاقه مند به تحلیل و بررسی سهام هستند.

   ۰
 53. BG3236 گفت:

  سلام. بورس بهتر داره میشه یا بدتر!؟!؟ ?

  ۰
 54. AH8337 گفت:

  از مطلب مفیدی که درج کردید ممنون

  ۰
 55. AQ2314 گفت:

  تحلیل تکنیکال و آموزش دیدن اون از واجبات معامله گری هست

  قبل خرید هر سهم یک نگاهی به نمودار سهم باید بندازیم و ریسک به ریوارد را پیدا کنیم

  ممنون

  ۰
 56. AF6166 گفت:

  بسیار مطلب مفیدی بود. مسلما تحلیل تکنیکال و بنیادی باهم درنظر گرفته می شوند.

  ۰
 57. BG3750 گفت:

  یه سوال داشتم از حضورتون. اخبار سیاسی مثلا احتمال مذاکرات جدید در خصوص بحران چه تاثیراتی روی تحلیل بنیادی میتوتی داشته باشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   معمولا با شروع مذاکرات و ارتباط با سایر کشورها و خروج از تحریم ها انتظارات برای سود آوری صنایع خودروئی بیمه و بانک افزایش میابد.

   ۰
 58. حامد فراخانی گفت:

  درمورد تحلیل بنیادی خیلی کم صحبت میشه و منبع کمی هم واسه بررسی بنیادیه یه شرکت وجود داره به نظرم یه سایت مثل کدال که یه توضیحی از فعالیت های هر نماد بده خیلی خوبه

  ۰
 59. BA2613 گفت:

  با سلام
  بنظرم تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت بهتره

  ۰
 60. BG2857 گفت:

  اطلاعات چهار صورت مالی را از کجا میتوان بدست آورد؟

  ۰
 61. BF0541 گفت:

  تحلیل بنیادی لازمه کار سهام هست و تحلیل تکنیکال و چارت قیمت نشاندهنده نگرش سهامداران و سرمایه گذاران به سهم میباشد. بدون هم کامل نمیباشند.

  ۰
 62. محمدرضا گفت:

  با سلام و احترام
  تحلیل بنیادی بهترین تحلیل هست حداقل میتونی شرکت سود سازه یا زیان ده

  ۰
 63. AL1677 گفت:

  سلام
  بسیار خوب بود برای من که تازه کار هستم خیلی جامع بود مطالب ممنون از تیم آگاه

  ۰
 64. BG5805 گفت:

  من خودم فقط از تحلیل تکنیکال استفاده میکنم ولی فکر میکنم بنیادی در کنارش هم نیازه.خیلی مطالب خوبی قرار میدید.ممنون

  ۱
 65. BG1638 گفت:

  به نظرم تحلیل بنیادی میتونه تاثیر بیشتر از تکنیکال داشته باشه روی افزایش ارزش سهم...

  ۱
 66. هادی گفت:

  اگر شفافیت و کنترل حرفه ای نهادهای بازرسی بیشتر بشه، روی تحلیل های بنیادی بیشتر می شه حساب کرد.
  و الاقاعده اصلی، به نظر من تحلیل بنیادیه.

  ۰
 67. AV5002 گفت:

  سلام آموزش محاسبه مالی شرکتها رو شما دارین؟ تحلیل بنیادی منظورمه؟؟
  با تشکر

  ۰
 68. BE3095 گفت:

  سلام میشه لطفا راجع به بسته های آموزشی توضیح بدید ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما می توانید از طریق قسمت آموزش دوره های آموزشی را مشاهده و انتخاب کنید. دوره های مختلف آموزشی با سطوح مختلف به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود.

   ۰
 69. AK2740 گفت:

  تحلیل بنیادی پشتوانه ای بسیار قوی برای انجام معاملات در بازار سرمایه است.با تشکر از مطالب مفید شما

  ۰
 70. BB5958 گفت:

  تحلیل بنیادی برای موفقیت از نیازهای اولیه فردی هست که تازه وارد بورس میشه

  ۰
 71. مرضیه گفت:

  با سلام مطالب مفید و جذاب هستند ،نهایت تشکر بابت انتخاب مطالب ناب و به روز

  ۰
 72. AN8638 گفت:

  تمرکز و تعصب روی هر کدوم از این تحلیل ها به خودی خود معاملاتمون رو به خطا مینداره، اما با پیاده سازی یک استراتژی معاملاتی منظم و خوب که شامل هم بنیادی و هم تکنیکال باشه رو بنده به شخصه قبول دارم و در بازار راحت میشه به سوددهی رسید.

  ۰
 73. AW9934 گفت:

  بنظرم داشتن یک هدف واقعی(نه رویایی)
  باعث میشه که انسان تلاش کنه که بصورت صحیح و درست به اون هدف برسه.
  داشتن هدف باعث میشه که فرد با استفاده از تکنیکال و بنیادی بهترین تحلیل و استراتژی رو برای خودش انتخاب کنه

  ۰
 74. BE6579 گفت:

  قطعا روش معاملاتی هر فرد بستگی به استراتژی او در بازار دارد و با توجه به استراتژی خود می تواند از تحلیل بنیادی یا تکنیکال و یا ترکیبی از هر دو استفاده کند

  ۰
 75. AW9549 گفت:

  با سلام
  به نظر بنده تکنیکال خیلی کارایی و مبنای بهتری در تصمیم گیری میتونه باشه.
  با سپاس از مطالب مفیدتان

  ۰
 76. AK4865 گفت:

  با سلام،با تشکر فراوان از آموزشهای مفید و کاربردی شما عزیزان

  ۰
 77. BA7155 گفت:

  پورتفوی شرکت های سرمایه گذاری رو از کجا باید ببینیم ؟

  ۰
 78. BA7155 گفت:

  شرکت های مادر و زیر مجموعه رو چطور تشخیص بدهیم و اینکه چگونه متوجه بشیم که چه شرکت هایی بر روی یک سهم خاص سرمایه گذاری کردند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   اطلاعات موردنظر شرکت ها را می توانید از طریق سایت کدال دریافت کنید. همچنین سرمایه گذاران هر شرکت در قسمت سهامداران صفحه نماد مورد نظر در سایت tsetmc قابل مشاهده است.

   ۰
   • BA7155 گفت:

    سپاس از پاسخ.

    تنها راه پیگیری پاسخ به سوال مراجعه به مطلب وبلاگ هست ؟
    هیچ اطلاع رسانی نمیشه به من ؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     دوست گرامی به محض اینکه به سوال شما پاسخ داده می‌شود یک پیام خصوصی که در آن لینک پاسخ شما موجود هست در سایت بآشگاه برای شما ارسال می‌گردد.
     لذا می‌بایست پیام‌های خصوصی خود را چک بفرمایید.

     ۰
 79. BH3910 گفت:

  بنظرم تکنیکال بهتره

  ۰
 80. AW6196 گفت:

  با سپاس از توجه کارگزاری در راستای ارتقای اطلاعات بنیادی که براستی خیلی مهم میباشد. گرچه به نسبت تکنیکال کمتر به ان توجه مبشود.

  ۰
 81. BH3271 گفت:

  سلام
  بسیار عالی...
  اگه ممکنه فایل های پی دی اف آموزشی تکنیکال هم قرار بدین که استفاده کنیم...
  ممنون

  ۰
 82. AG1842 گفت:

  من عضو کارگزاری آگاه هستم چگونه وام قرض الحسنه دریافت کنم.

  ۰
 83. AV7163 گفت:

  با سلام
  مطالب کامل هستند
  آیا میشه تحلیل یک سهم را به صورت جز به جز بزارید که بهتر قابل درک باشد؟
  ممنونم

  ۰
 84. BE2920 گفت:

  سلام من اعتبار میزنم ولی قبول نمیکند چرا؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت اعتبار شما باید در یکی از شعب کارگزاری اگاه فرم قرارداد اعتباری را امضا کنید. پس از امضای این فرم امکان دریافت اعتبار برای شما ایجاد خواهد شد.

   ۰
 85. BH8137 گفت:

  سلام بسیار سپاسگزار از مطالب ارایه شده
  درصورت امکان مثالهای مصداقی از مثلا تحلیل یک شرکت در گذشته که قابلیت پیش بینی با تحلیل بنیادی را نشان دهد نیز ارایه نمایید. باتشکر

  ۰
 86. BE7417 گفت:

  این آموزش ها عالی هستند. مخصوصا وقتی خودتون به مفاهیم آشنایی داشته باشید.نکات ارزنده ای یاد می گیرید

  ۰
 87. BC9025 گفت:

  سلام و خداقوت
  آیا بسته های مشاوره ای -تحلیلی که ارایه می شوند براساس تحلیل بنیادی و تکنیکال است؟

  ۰
 88. AO1568 گفت:

  سلام
  اگه ممکن هست یک برنامه زمان بندی برای مطالب بگذارید و بصورت آنلاین ارائه داده بشه تا اگه سوالی چیش اومد پرسده بشه

  ۰
 89. BH4510 گفت:

  ممنون از اطلاعات و همچنین خدمات کارگزارتیون.
  فقط یه سوال
  نمیشه برای عقد قرارداد بسته های اعتباری به شعب دفاتر پیشخوان مراجعه کرد ؟ چون ما به شعب آگاه دسترسی نداریم.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور امضا و عقد قرارداد اعتباری الزاما باید به شعب کارگزاری مراجعه نمایید.

   ۱
 90. AT8297 گفت:

  سلام اگاه بمناز رسوب مانده۵میلیون اعتبار میده.۶ماه قبل چون شهرماشعبه اگاه نیست ازپیشخوان کد گرفتم میخاستم ببینم ایا چندفرمی که بمادادن امضاکردیم فرم قرارداد اعتبارهوبوده یانه؟اگه نه چکارکنم

  ۰
 91. محمود علیزاده سنگری گفت:

  مدتی است آموزش دوره تحلیل بنیادی وجود ندارد. خواهشمند است این دوره را دوباره برگزار فرمائید

  ۰
 92. امید گفت:

  ی سوال داشتم !
  کسی که مدرک دیپلم نداشته باشه میتونه آنلاین معاملات انجام بده یا نه??

  ۰
 93. امیر گفت:

  در چه مرحله ای از سطح باید باشیم تا از کارگزای بسته اعتباری دریافت کنیم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای بسته اعتباری جایگاه سطح بآشگاه مطرح نیست، اما برای درخواست وام قرض الحسنه باید به سطح ۵ رسیده باشید.

   ۰
 94. علیرضا گفت:

  تحلیل تکنیکال بهتر است یا بنیادی؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   انتخاب نوع تحلیل به اهداف شما از سرمایه گذاری، میزان بازده انتطاری ، زمان و سایر عوامل بستگی دارد.

   ۰
 95. محمد گفت:

  سلام در مورد وام لطفا توضیح دهید با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   برای دریافت وام قرض الحسنه باید ابتدا قرارداد اعتباری را با مراجعه به شعب کارگزاری امضا کنید. سطح باشگاهی شما باید ۵ باشد و وجه تضمین کافی در حساب معالماتی خود داشته باشید. همچنین از طریق تب خدمات - وام قرض الحسنه گزینه محاسبه رسوب را کلیک کنید تا با محاسبه رسوب حساب معاملاتی شما بسته های وام فعال شود.

   ۰
 96. Hojjat گفت:

  کارگزاری آگاه کلاس های آموزش و تحلیل آنلاین هم داره؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به منظور بررسی این موضوع می توانید در قسمت آموزش و مراجعه به ویترین کلاس های آموزشی، بررسی نمایید.

   ۰
 97. Mohammad گفت:

  بنظر شما
  براى خريد سهام كوتاه و ميان مدت تحليل بنيادى بيشتر كاربردى تره يا تكنيكال؟

  ۰
 98. شیمامرسلی گفت:

  دقیق و مفید بود.
  تشکر

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: