بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فولاد

 • ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۳۸ نظر
 • ۵۸۸۶ مشاهده
بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فولاد

این روزها کمتر یک فعال بازار سرمایه را می‌بینید که در سبد سهام خود، سهامی از شرکت‌های صنعت فولاد نداشته باشد؛ چون در حقیقت این صنعت، بخش اعظمی از فلزات اساسی کشور را تشکیل می‌دهند و می‌تواند در دوره‌های زمانی مختلف، سودآوری مناسبی را برای فعالان بازار سرمایه به همراه داشته باشد. در حال حاضر شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد هرمزگان جنوب، شرکت آهن و فولاد ارفع، صنایع فولاد آلیاژی یزد و… در بازار سرمایه مشغول به کار هستند که طبق آخرین گزارش بورس کالای ایران که در سه‌ماهه پایانی سال ۱۳۹۵ منتشر شد، بخش فلزات و محصولات معدنی در رتبه اول و دوم در ارزش و حجم مبادلات قرار گرفتند. همچنین طبق این گزارش، مجموع ارزش مبادلات سه‌ماهه پایانی سال در بخش فلزات و محصولات معدنی از ۸۴۲ میلیون دلار در سال ۹۴ به یک هزار و ۱۱۵ میلیون دلار در سال ۹۵ افزایش یافت که بیشترین سهم بازار نیز در این بخش به فولاد با ۷۴ درصد سهم تعلق گرفت. این آمارها نشان از اهمیت شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه دارد؛ در بازار سرمایه، سرمایه‌گذارانی که قصد دست یافتن به سودآوری مناسب با خرید سهام شرکت‌های فولادی را دارند، باید تحلیلی کامل از این صنعت داشته باشند. از طرفی طبق گفته‌های حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران، در حال حاضر بیشتر از ۴۲ درصد معاملات بورس کالای ایران به محصولات فلزی و فولادی تعلق دارد؛ این موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه تا چه اندازه می‌توانند تأثیرگذار باشند و عدم توجه به نوسانات قیمتی و به‌صورت کلی فعالیت‌های شرکت‌های این صنعت ممکن است فعالان بازار سرمایه را متضرر کند. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که مجموعه چه عواملی می‌تواند سهام شرکت‌های این صنعت را با افزایش قیمت همراه سازد؛ در این مطلب قصد داریم به عوامل تأثیرگذار در قیمت سهام شرکت‌های فولادی موجود در بازار سرمایه بپردازیم.

وضعیت فولاد در بازارهای جهانی

طبق آخرین گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، میزان تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۶۳۰ میلیون تن بوده که با رشد ۹/ ۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ همراه شده است. بر اساس این گزارش، کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان با تولید ۴/ ۸۰۸ میلیون ‌تنی خود در سال ۲۰۱۶، سهم ۶/ ۴۹ درصدی از کل تولید فولاد خام جهان را به دست آورده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد، آسیا (به‌جز کشور چین) حدود ۲۰ درصد، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) حدود ۳/ ۶ درصد، اتحادیه اروپا حدود ۱۰ درصد، خاورمیانه حدود ۲ درصد، آمریکای شمالی حدود ۷ درصد و آمریکای جنوبی حدود ۵/ ۲ درصد و کشورهای آفریقا حدود یک درصد از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس این آمارها، سهم ایران در سال ۲۰۱۶ در تولید فولاد خام معادل ۹/ ۱۷ میلیون تن برآورد شده است که با توجه به این آمار، در رتبه چهار هم تولیدکنندگان فولاد قرار می‌گیرد.

از طرفی متوسط رشد سالانه تولید فولاد خام جهان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ حدود ۲ درصد بوده است. در سال ۲۰۱۳ سهم چین از تولید فولاد خام جهان به ۸/ ۴۹ درصد رسید که این میزان در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۵/ ۰ واحد درصدی مواجه شد اما در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مجدداً اندکی افزایش یافت و درنهایت در سال ۲۰۱۶ همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، سهم چین از تولید فولاد خام جهان به ۶/ ۴۹ درصد رسید.

همچنین طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶، متوسط رشد تولید در کشورهای آسیایی (به‌جز چین) حدود ۲ درصد، در چین ۴ درصد، خاورمیانه حدود ۸ درصد و سایر کشورهای اروپایی حدود ۲ درصد و در اتحادیه اروپا، CIS و کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی منفی بوده است.

 تقاضای جهانی فولاد

تقاضای جهانی فولاد در سال ۲۰۱۶ معادل ۵/ ۱۵۴۸ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل خود با رشد حدود یک‌درصدی مواجه شده است. بر اساس پیش‌بینی انجمن جهانی فولاد، تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۳/ ۱ درصد و در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۹/ ۰ درصد رشد می‌یابد. بر اساس این پیش‌بینی‌، سهم چین از تقاضای فولاد جهانی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ روند کاهشی در پیش خواهد گرفت. پیش‌بینی می‌شود که کشورهای چین، ایالات‌متحده آمریکا و هند در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ همچنان جزو سه کشور عمده مصرف‌کننده فولاد جهان باقی بمانند. همچنین مطابق این پیش‌بینی‌ها، مصرف فولاد در چین در سال ۲۰۱۸ با کاهش ۲ درصدی و در ایالات‌متحده آمریکا و هند به ترتیب با رشد ۳ و ۱/ ۷ درصدی همراه خواهد بود اما در میان ۱۰ کشور عمده مصرف‌کننده فولاد، افزایش میزان مصرف پیش‌بینی‌شده برای فولاد در هند و ترکیه در سال ۲۰۱۸ قابل‌توجه است؛ مجموعه این آمارها نشان می‌دهد که آینده بازار جهانی فولاد می‌تواند مثبت ارزیابی شود و تولیدکنندگان ایرانی فولاد در صورت اتخاذ استراتژی‌های مناسب بازاریابی می‌توانند از این افزایش تقاضاها در بازارهای جهانی، سهم بازار قابل‌توجهی کسب کنند؛ که این موضوع درنهایت می‌تواند سودآوری شرکت و همچنین سهامداران را به همراه داشته باشد. سهامدارانی که به‌صورت میان یا بلند‌مدت به سهام شرکت‌های بورسی در حوزه فولاد می‌نگرند، باید نسبت به آینده بازار جهانی این صنعت هوشیار باشند تا در صورت تغییرات در این بازار بتوانند به‌موقع سهام خود را خریدوفروش کنند.

پیش‌بینی‌ها از افزایش تولید فولاد چه می‌گوید؟

چندی پیش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران پیش‌بینی کرده است که تولید فولاد در ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی به سطح ۵۵ میلیون تن خواهد رسید. با توجه به سهم ایران از تولید فولاد که پیش‌تر ذکر شد، در صورت تحقق این پیش‌بینی باید تولیدکنندگان فولاد با رشد ۱/۱۳ درصدی برخوردار شوند؛ این در حالی است که پیتر مارکوس، مؤسس و مدیرعامل شرکت World Steel Dynamics که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تحلیل بازار فولاد است، به این موضوع اعتقاد دارد که تولید فولاد ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۳۶ میلیون تن خواهد رسید که در این صورت رشد ۵/۸ درصدی را تجربه خواهد کرد. با توجه به این دو پیش‌بینی از تولید فولاد در ایران، به نظر می‌رسد که شرکت‌های بورسی در حوزه فولاد در سال‌های آتی با افزایش تولید همراه خواهند شد و درصورتی‌که در بازارهای جهانی نیز افزایش تقاضا حاصل شود، قطعاً تولیدکنندگان ایرانی سود بیشتری کسب خواهند کرد.

 با شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه کمی بیشتر آشنا شویم!

به‌صورت کلی فولادها در زیرمجموعه آلیاژهای آهنی قرار می‌گیرند که خود به دودسته فولادهای آلیاژی و فولادهای ساده کربنی تقسیم می‌شوند؛ معمولاً فولادهای آلیاژی با ترکیب دیگر فلزات تولید می‌شوند و از طرفی مواد اولیه تولید فولاد شامل سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله است. در ادامه به معرفی برخی از شرکت‌های مهم این صنعت می‌پردازیم.

شرکت فولاد مبارکه، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های فولادی در  بازار سرمایه است؛ که در حال حاضر با سرمایه ۷۵ میلیارد سهمی، بیشترین تعداد سهام را در بازار سرمایه دارا است. فولاد مبارکه ۵۰ درصد از کل فولاد کشور از تأمین می‌کند. در این شرکت فولادی چرخه تولید را از سنگ‌آهن، گندله، آهن اسفنجی، اسلب، ورق گرم و درنهایت ورق سرد و گالوانیزه یا قلع اندود است. بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که بازار شرکت فولاد مبارکه بسیار گسترده است و برخلاف شمش فولاد یا مقاطع فولادی دچار رکود نمی‌شود.

شرکت فولاد خوزستان دومین قطب تولید فولاد خام در کشور است. این شرکت فولادی  طرح‌های توسعه را در فاز اول تا ۲/۴ و در فاز دوم تا ۳/۲ میلیون تن و هم‌اکنون بالای سه میلیون و هفتصد هزار تن محقق ساخته است. شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولیدی برای عرضه محصولات میانی و نهایی است. در کارخانه‌های گندله‌سازی این شرکت فولادی، دو مدل گندله‌سازی هر یک به ظرفیت اسمی    ۳/۱ میلیون تن گندله در سال است. در این کارخانه‌ها سالانه بالغ‌بر شش  میلیون تن گندله سنگ‌آهن از پودر تغلیظ شده تولید می‌شود. در کارخانه‌های احیاء مستقیم شرکت فولاد خوزستان نیز، گندله‌های سنگ‌آهن به آهن اسفنجی (آهن احیاء مستقیم) تبدیل می‌شوند؛ در این بخش در حال حاضر سه مدول میدرکس با مجموع ظرفیت ۱/۸۵ میلیون تن و دو مدول زمزم یک با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن و زمزم دو با ظرفیت یک‌میلیون تن در سال مشغول تولید هستند. در بخش فولادسازی نیز، محصولات نهایی شرکت یعنی شمش ۱ و تختال ۲ از آهن اسفنجی تولید می‌شود؛ ظرفیت تولید سالیانه این بخش ۳/۵ میلیون تن است که در حال حاضر طرح توسعه ظرفیت تا ۴ میلیون تن در حال پیگیری و اجرا است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد آلیاژی دنیا است؛ کارخانه‌های فولادسازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری، مجهز به پیشرفته­ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیا است که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین‌المللی میسر ساخته است. محصولات این شرکت در صنایع خودروسازی، ماشین‌سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع دارد.

شرکت مجتمع فولاد خراسان کارخانه‌هایی مانند نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال دارد. این شرکت با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن، گندله‌سازی به ظرفیت ۲/۵ میلیون تن و کنسانتره ۲/۵ میلیون تنی و برنامه احداث توسعه‌های فولادسازی و نورد، قصد دارد تا قطب سوم فولاد کشور را برای خود تثبیت کند.

شرکت فولاد هرمزگان دارای ظرفیت اسمی ۱٫۵ میلیون تن تختال (اسلب) به ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر، عرض ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر و طول ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلی‌متر است. همچنین این شرکت قادر به تولید محصولات میانی از قبیل یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال، ۹۰ هزار تن آهک در سال، ۷۵۰۰ نرمال مترمکعب اکسیژن بر ساعت، ۱۸۰۰۰ نرمال مترمکعب بر ساعت نیتروژن و ۱۲۰ نرمال مترمکعب بر ساعت آرگون است. فولادهای تولیدی در شرکت فولاد هرمزگان عمدتاً فولادهای کربنی برای کاربرد رول و ورق به‌صورت نورد گرم و سرد است.

نام شرکت فولادیارزش بازارP/EEPSحجم‌مبناتعداد سهامسابقه سود و زیان در یک سال گذشته
فولاد مبارکه اصفهان ۱۰۷,۷۷۵B۵٫۶۸۲۵۳۷,۱۲۲,۵۰۷۷۵B ۱۵.۲۹۸ ٪
فولاد خراسان۳۴,۰۴۸B۱۱۳۳۷٫۶۶۲٫۲۸۵M۸B ۴۹٫۶۷۶ ٪
فولاد آلیاژی ایران۹,۹۲۵٫۱۱B۲۲٫۸۶۸۷۱٫۹۹۶M۴,۹۹B۵.۵۶۵ ٪
فولاد هرمزگان جنوب۳۴,۱۸۵B۲۷٫۷۹۸۲۱۱۵B۵۴.۰۴۹ ٪
شرکت آهن و فولاد ارفع۷,۲۴۴٫۵۷۸B۱۱٫۸۶۲۰۴۱۲٫۹۹۵B ۹٫۲۲۵ ٪
فولاد خوزستان۴۵,۹۳۴٫۱۲۸B۶٫۶۸۴۷۵۱۱۴٫۴۷۲B۳۷.۸۱۶ ٪
صنایع فولاد آلیاژی یزد۳۲۵٫۷۵۴B۱۰۲۴۳۱۱۳۴M ۱۲٫۰۰۶ ٪-

 

عوامل تأثیرگذار

تغییرات قیمت سهام شرکت‌های بورسی فعال در حوزه فولاد، به عوامل زیادی بستگی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. اولین عامل در نظر گرفتن فولاد به‌عنوان یک محصول جهانی است و فعالان اقتصادی بدون در نظر گرفتن شرایط بازارهای جهانی نمی‌توانند برنامه‌ریزی‌های مناسب را انجام دهند. فعالان بازار سرمایه باید قبل از خریدوفروش سهام شرکت‌های بورسی در حوزه فولاد، به آمارهای جهانی، تحلیل و پیش‌بینی‌های این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشند. به‌عنوان نمونه قیمت‌های جهانی و تقاضای این محصول دائماً در حال تغییر است و تغییرات این شاخص‌ها می‌تواند در قیمت سهام شرکت‌های فولادی موجود در بازار سرمایه نیز تأثیر بگذارد.

در این میان نرخ فروش محصولات شرکت‌های فولادی به‌صورت مستقیم بستگی به دو عامل نرخ ارز و قیمت‌ها در بورس کالا و بازار‌های جهانی دارد؛ به‌عنوان نمونه در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به دلیل کاهش ارزش ریال، نرخ فروش ریالی شرکت‌های این صنعت افزایش چشمگیری یافت و باعث جهش سودآوری آن‌ها و اقبال گسترده به سهام این گروه شد؛ اما در حال حاضر که ثبات نسبی اقتصادی در کشور حاکم شده است و نرخ ارز تغییرات قابل‌توجهی ندارد، بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که هرگونه رشد کوتاه‌مدت قیمت سهام شرکت‌های فولادی به دو عامل دیگر یعنی چشم‌انداز روند قیمت‌های جهانی و قیمت‌ها در بورس کالا وابسته شده است.

در چند سال گذشته بورس‌های کال به‌عنوان یکی از ابزارهای اقتصادی مهم در دنیای امروز به شمار می‌روند؛ به‌طوری‌که قیمت بسیاری از کالاهای اساسی موجود در دنیا، در بورس‌های کالایی کشف می‌شود. در حال حاضر نیز شرایط برای عرضه محصولات فولادسازان در بورس کالا مهیا شده است و اگر بازار فولاد را به سه بخش عمده‌فروشی کلان، عمده‌فروشی متوسط و خرده‌فروشی تقسیم کنیم، بورس کالا در معاملات بخش عمده‌فروشی کلان مرجع قیمتی به شمار می‌رود؛ یعنی قیمت فولاد مورد معامله بورس در بازار کلان عمده‌فروشی مبنای قیمت فولاد در کشور قرارگرفته است و توسعه بورس کالا می‌تواند در بهبود وضعیت اقتصادی شرکت‌های این صنعت بسیار تأثیرگذار باشد. از ابتدای سال ۹۵ رشد مناسب قیمتی در برخی از محصولات فولادی و فلزی در بورس کالا ایجادشده است. در این میان با انتشار اوراق سلف از سوی شرکت‌های تولیدی در صنعت فولاد، این گروه می‌تواند به‌راحتی تأمین مالی کند و این موضوع سبب می‌شود تا خرید و سرمایه‌گذاری در بازار فولاد نیز با سهولت بیشتری انجام شود.

افزایش ساخت‌وساز در کشور نیز از دیگر عوامل رونق شرکت‌های فولادی است اما با توجه به اینکه در چند سال گذشته وضعیت بازار مسکن چنگی به دل نمی‌زند و افزایش نرخ وام‌های مسکن نیز تابه‌حال نتوانسته رونق چشم‌گیری را در این بازار ایجاد کند، همچنان پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌های فولادی در بازار مسکن نتوانند سهم بازار بیشتری کسب کنند اما فعالان بازار سرمایه باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند که با رونق گرفتن بازار مسکن در آینده، نسبت به خرید سهام شرکت‌های فولادی در حوزه بورس تأمل کنند.

سیاست‌های دولت ازجمله عوامل تأثیرگذار بر فعالیت‌های تولیدکنندگان فولاد است؛ این سیاست‌ها در بخش‌های مختلف حاکم است. به‌عنوان نمونه یکی از مطالبات تولیدکنندگان فولاد این موضوع است که دولت باید سیاست‌های حمایتی را در این صنعت اتخاذ کند؛ این سیاست‌های حمایتی می‌تواند باهدف بازار محور شدن محصولات فلزی و ارائه آن‌ها در بورس کالا باشد که البته در چند سال گذشته دولت توجه ویژه‌ای به آن داشته است. از طرفی قیمت حامل‌های انرژی در داخل کشور نیز ازجمله عوامل تأثیرگذار است؛ چون با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قطعاً بهای تمام‌شده محصولات شرکت‌های فولادی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع قدرت چانه‌زنی شرکت‌های فولادی ایرانی را در بازارهای جهانی کاهش می‌دهد. در این میان سیاست‌های دولت در بانک مرکزی نیز بسیار حائز اهمیت است؛ چون بانک‌های داخلی یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین مالی صنایع کشور هستند و بسیاری از فعالان بازار فولاد معتقدند یکی از چالش‌های فعلی در این بازار، در شرایط رکودی کنونی، کمبود منابع و نقدینگی است که منجر به کاهش توان تولید و فروش در این بخش اقتصادی شده است؛ با توجه به این موضوع، در صورت اتخاذ سیاست‌های درست بانک مرکزی در قبال تأمین مالی شرکت‌های فولادی، این شرکت‌ها می‌توانند با افزایش توان تولید و به همین نسبت با سودآوری بیشتری همراه شوند. ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نیست که ثبات اقتصادی، کنترل تورم و ایجاد انضباط در سیاست‌های پولی و مالی دولت و بانک مرکزی می‌تواند به رشد شرکت‌های فولادی کمک کند. البته باید حذف دخالت دولت در قیمت‌گذاری و کنترل قیمت مواد اولیه و محصولات تولیدی در کل زنجیره صنعت فولاد نیز تحقق پیدا کند تا از این طریق شرکت‌های فولادی بتوانند در بازاری آزاد به فعالیت‌های اقتصادی خود بپردازند.

مشکلات شرکت‌های فولادی

شرکت‌های فولادی در ایران با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ به‌عنوان نمونه هزینه نیروی انسانی در ایران در مقایسه با کشوری مانند چین بالا است؛ این موضوع باعث می‌شود که بهای تمام‌شده محصولات این صنعت، توانایی رقابت کمتری در بازارهای جهانی دارند. البته تکنولوژی پایین در شرکت‌های این صنعت باعث شده که نیاز به حضور نیروی انسانی زیاد باشد اما قطعاً با ورود فنّاوری‌های مدرن، شرکت‌های این صنعت می‌توانند از نیروی کار کمتری استفاده کنند و از این طریق بهای تمام‌شده محصولات خود را کاهش دهند.

جمع‌بندی

بااینکه در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد در رکود به سر می‌برند و نمی‌توانند از تمام ظرفیت تولید خود استفاده کنند اما آمارهای جهانی و پیش‌بینی‌های معتبر در این حوزه نشان می‌دهد که شرکت‌های فولادی در ایران پتانسیل دارند که با سودآوری بیشتری همراه شوند و به دنبال آن سهامداران نیز بیشتر منتفع شوند، اما هرگونه خریدوفروش سهام این شرکت‌ها مستلزم توجه به شاخص‌های کلان تأثیرگذار در این صنعت است که باید در کنار تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی به کار گرفته شوند و از این طریق فعالان بازار سرمایه ریسک سرمایه‌گذاری خود را به حداقل رسانند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

38 پاسخ به “بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فولاد”

 1. مصطفی گفت:

  جالب بود امیدوارم ادامه یابد چرا که صنعت مهمیست

  ۰
 2. AG5766 گفت:

  امیدوارم در مطالب بعدی بین شرکت ها مقایسه هم صورت گیرد.باتشکر

  ۰
 3. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  مطلب جالبی بود که باعث آشنایی بیشتر با صنعت فولاد شد.
  اگه ممکنه بقیه گروه های بازار سرمایه رو هم به همین شکل معرفی کنید.

  ۰
 4. Agah67960 گفت:

  واقعا جای تاسف داره ک بجای پیشرفت روز ب روز پسرفت دارین بنده برای عرضه اولیه اوان ساعت ۱۱ وسی دقیقه هر چ تلاش کردم سیستم سفارشمو قبول نمیکرد هم برای حودم هم برای همسرم

  ۰
 5. AG5978 گفت:

  واقعا عالی بود، ممنون بابت زحمات شما.

  ۰
 6. AG5637 گفت:

  باسلام
  برای ما که تازه کار هستیم نباید در ابتدا به سراغ فولاد بریم. آیا درسته؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   انجام معاملات در صنایع مختلف، ارتباط چندانی با سابقه فعالیت شما در بورس ندارد. بلکه مهم این است که شما در هر صنعتی که می خواهید معامله کنید، آگاهی کافی از آن را کسب کنید و بدانید چه چیزهایی بر آن تاثیر می گذارد.

   ۰
 7. فرنام عصاره گفت:

  با تشکر از مطلب جالب و مفیدتون
  به امید رونق روزافزون صنایع ایران از جمله صنعت فولاد

  ۰
 8. AG9562 گفت:

  سلام تحلیل خوبیه فرصت خوبیه که کسایی که تو ضررن جبران بکنن

  ۰
 9. Javadi_tj@yahoo.com گفت:

  با سلام وعرض ادب
  ازمباحث مفید وذکر نکات کلیدی تشکر میشود .توجه به قیمت جهانی این گونه سهم ها در ورود وخروج به آنها ضروری است .

  ۱
 10. AG8383 گفت:

  وضعیت شرکت های فولادی و فلزات اساسی علیرغم سال های ۹۴ و ۹۵ وارد مرحله جدیدی شده اند به نحوی که حدود سه ماهه که یکتنه در غیاب رکود خودرو و پالایشگاه، جور نگهداری و حفظ شاخص رو میکشن...امار تولید، مصرف و ذخیره این کالاها در چین و سایر بازارهای جهانی نشان دهنده این واقعیت می باشد که قیمت روی در میان مدت از ۴۰۰۰ دلار تجاوز خواهد کرد و مس و آلومینیم هم به همین منوال..بنده سهم فاسمین رو از اردیبهشت(پس از مجمع) در هر قیمتی فروختم سپس پس از چند روز مجبور شدم به قیمت بالاتر بخرم و این رشد پله ای به صورت مداوم داره تکرار میشه به نحوی که قیمت روی از اریبهشت ماه تا امروز بیش از ۲۰۰ دلار رشد داشته است(۱۲ درصد) ...به نظر میرسه در گروه روی یکی از سهم های فزرین، کیمیا، فاسمین و فملی و در گروه سرب فسرب و در گروه مس فباهنر و در فولاد فخوز و یا فولاد رو در پرتفوی حداقل به مدت ۶ ماه قابل نگهداری باشه و چنانچه نوسان هم میگیریم در فرصت مناسب جایگزین بشه...

  ۰
 11. fsadegh32@yahoo.com گفت:

  با سلام
  اطلاعاتتون مفید بود و به یکسری از سوالات من در مورد این صنعت پاسخ داد. سپاسگزارم

  ۰
 12. محمد طلیلی گفت:

  ایا اوضاع نا امن کشورهای همسایه از جمله عراق و سوریه نیز بر قیمت فولاد موثر است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی با توجه به اینکه این دو کشور نه تولید کننده و نه مصرف کننده فولاد هستند، پس هیچ تاثیری تحولات فعلی این دو کشور بر قیمت فولاد ندارد. مصرف فولاد این کشور بسیار بسیار ناچیز است. زمانی این دو کشور به فولاد احتیاج خواهند یافت که دوره سازندگی این دوکشور اغاز شود

   ۰
 13. AF5692 گفت:

  سلام ...این مطالب فوق العاده هست اما کامل نیست...اطلاعاتی همچون بازده این گروه در ۵ سال گذشته، سهم بازار این گروه، سهم اوراق مشتقه این گروه از بازار، متوسط پی بر ای گروه، درجه محبوبیت هر یک از سهم های نام برده شده در بین فعالین بازار، سهامداران عمده هر یک از آنان و سهم پرتفوی اشخاص حقیقی و حقوقی از مجموع سهام فولادی از اطلاعات تکمیلی تری بودند که میتوانست به این گزارش اضافه بشه...اما من واقعا ممنونم از بچه های اگاه و پیشنهاد میدم که به صورت دوره ای و هفتگی اطلاعات صنعت به صنعت منتشر بشه و در هر صنعتی یه شرکت پیشتاز اون صنعت تشریح بشه..با تشکر مجدد

  ۰
 14. شهبازی گفت:

  امکانش هست صنعت بانکی را هم مورد بررسی قرار دهید؟

  ۰
 15. پيرزاد گفت:

  گزارش خوبی بود
  اگر بخوام اطلاعات و تحلیل بنیادی درباره تک تک شرکت ها داشته باشیم باید به کدام سایت مراجعه کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   باتوجه به اینکه تحلیل بنیادی زمان بر است، در حال حاضر منبعی که تحلیل بنیادی همه نمادها را به طور مجزا بیان کرده وجود ندارد. اما شما در سایت همفکران و فانوس می توانید نظرات و تحلیل های نمادهای مختلفی را مشاهده نمایید.

   ۰
 16. agah15168 گفت:

  عالی ممنون بابت زحماتتون

  ۰
 17. AG7305 گفت:

  با سلام
  اگه در کنار توضیحات ارائه د رخصوص عوامل تاثیر گذار نمونه مثال هایی از آنها ذکر میشد بسیار موثرتر بود.
  بعنوان مثال میشد یک گراف تهیه کرد و تاثیر تصمیم دولت در شاخص ها را قبل و بعد از تصمیم گیری دولت نشان داد.
  با تشکر

  ۰
 18. AH1271 گفت:

  کمبود نقدینگی و رکود و تحریم های بانکی عواملی هستند که باعث شده صنعت فولاد وضع مناسبی نداشته باشد

  ۰
 19. Amdbourse@gmail.com گفت:

  سلام من چند با فولادی خریدم ضرر کردم بنظر من بازار جهانی خیلی تاثیر گذاره.

  ۰
 20. ag46427 گفت:

  مطالب جالب بود من میخوام سهام فولاد مبارکه رو بخرم اما اظلاعاتی زیادی ازش ندارم

  ۰
 21. مرداس بزرگمهر گفت:

  بسیار خوب بود ، در نهایت می توان گفت فولاد به دلیل رقابت بین المللی بین ایالات متحده و چین در واقع بین یک دعوای سیاسی قرار گرفته است به صورتی که امریکا با تولید ارزان سنگ اهن قیمت فولاد را پایین می اورد و چین برای مبارزه خطوطش را تبدیل به قوس الکتریکی تبدیل می کند

  ۰
 22. AE3807 گفت:

  خیلی مطلب خوبی بود ممنون
  اگه برای همه ی صنایع همچین تحلیلی تهیه کنید عااااااالی میشه
  میتونه کامل تر هم باشه همون طور که کاربران در نظرات اشاره کردن
  مرسی
  عالی بود

  ۰
 23. AP1535 گفت:

  با سلام
  وضعیت صنعت فولادمون که اینه!!
  صنعت پتروشیمی که مشخصه!!
  وضعیت صنایع دیگر هم که نامشخصه پس تو چی سرمایه گذاری کنیم?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که سایت بآشگاه، سایت مشاوره و تحلیلی نیست، لذا شما می‌توانید سوالات مربوط به صنایع و سهام های مختلف را از سایت hamfekran.com جویا شوید.
   باتشکر

   ۰
 24. AU0902 گفت:

  شرکت فولاد مبارکه، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه است؛

  ۰
 25. AU0902 گفت:

  باتوجه به تحریم جدید امریکا نسبت به فولاد و مس و....باید تحلیلی کامل از این صنعت داشته باشند. عدم توجه به نوسانات قیمتی و به‌صورت کلی فعالیت‌های شرکت‌های این صنعت ممکن است فعالان بازار سرمایه را متضرر کند.

  ۰
 26. AU0902 گفت:

  با سلام
  اگه ممکنه بقیه گروه های بازار سرمایه رو هم به همین شکل معرفی کنید خیلی عالییه

  ۰
 27. AU0902 گفت:

  با سلام
  شرکت فولاد مبارکه، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه است مس و آلومینیم هم به همین منوال
  فولاد به‌عنوان یک محصول جهانی است بدون در نظر گرفتن شرایط بازارهای جهانی نمی‌توانند برنامه‌ریزی‌های مناسب را انجام داد. فعالان بازار سرمایه باید قبل از خریدوفروش سهام شرکت‌های بورسی در حوزه فولاد، به آمارهای جهانی، تحلیل و پیش‌بینی‌های این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشند !!!!!!

  ۰
 28. AU0902 گفت:

  با سلام
  شرکت‌های فولادی در ایران با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که مهم ان تحریم میباشد

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: