بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فلزات اساسی

 • ۸ بهمن ۱۳۹۶
 • agah1
 • ۷۹ نظر
 • ۱۰۶۲۱ مشاهده
بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فلزات اساسی

طی چند ماه گذشته گروه فلزات اساسی ازجمله گروه‌هایی بوده است که در بازار سرمایه بیشترین حجم معاملات را از آن خود کرده؛ این موضوع حاکی از اهمیت شرکت‌های بورسی در گروه فلزات اساسی است و سرمایه‌گذاران را بر آن داشته تا به‌منظور دست یافتن به سودآوری مناسب، دائماً تغییرات قیمتی و اخبار پیرامون شرکت‌های این گروه را دنبال کنند و در بهترین زمان اقدام به خریدوفروش در نمادهای فلزات اساسی نمایند. فعالیت شرکت‌های فعال در این حوزه، تحت تأثیر عوامل مختلف داخلی و بین‌المللی است که قیمت سهام این شرکت‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. مواردی که فعالان بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه باید بدانند و قبل از خریدوفروش آن‌ها را مدنظر قرار دهند، بهانه‌ای شد تا «بآشگاه بلاگ» به بایدها و نبایدهای بورسی در شرکت‌های موجود در صنعت فلزات اساسی بپردازد.

آمارها و تحقیقات چه می‌گویند؟

قبل از پرداختن به فعالیت شرکت‌های بورسی در حوزه فلزات اساسی، باید ابتدا به تحلیل‌ها و آماره‌های موجود و تأثیرگذار در این حوزه نگاهی بیندازیم تا از این طریق بتوانیم به تحلیلی قابل اعتماد دست یابیم. چندی پیش موسسه مودیز در تازه‌ترین گزارش خود بیان کرده است که انتظار می‌رود بخش فلزات پایه طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده شرایط باثباتی را در فضای بین‌المللی کسب نماید. رشد اقتصاد و تولید صنعتی، عوامل اصلی مؤثر بر این بازار خواهند بود. این گزارش نشان می‌دهد درصورتی‌که رشد اقتصاد و تولیدات صنعتی در کشورهای توسعه‌یافته افزایش یابد، قطعاً در میان‌مدت وضعیت شرکت‌های بورسی دست‌خوش تغییراتی خواهد شد.

هنگامی‌که این گزارش از سوی «بآشگاه  بلاگ» در حال تدوین است، آمارهای جهانی نشان می‌دهد که بهای بیلت فولادی در چین ۳,۶۷۰ یوان بوده و بهای تمام‌شده تولید افزایش یافته و به ۲,۹۷۳ یوان رسیده است؛ به‌بیان‌دیگر به نظر می‌رسد سود ۱,۲۰۰یوانی تولیدکننده چینی، به سبب رشد بهای تمام‌شده و کاهش جزئی در نرخ فروش به کمتر از ۷۰۰یوان کاهش‌یافته است. براساس گزارش‌های جهانی، تولیدکنندگان چینی زمانی اجازه افزایش تولید خواهند داشت که پس از کسب حاشیه سود بالا، قیمت‌ها را کاهش و فروش صادراتی خود را افزایش دهند. در حال حاضر رشد قیمت سنگ‌آهن به ۷۹٫۴دلار و زغال‌سنگ به ۲۵۵ دلار در هر تن رسیده و شرایطی را مهیا کرده که سود تولیدکننده چینی کاهش‌یافته است. همین موضوع باعث شده در قیمت‌ها تخفیفی اعمال نشود. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که به‌منظور تحلیل بلندمدت، باید به ثبات و پایداری قیمت زغال‌سنگ و سنگ‌آهن توجه ویژه‌ای داشت؛ چون در صورت ثبات قیمت در این تولیدات، می‌توان به‌درستی به تحلیل بلندمدت و میان‌مدت دست‌یافت.

از طرفی در حال حاضر طبق آمارهای جهانی، فلز روی با افت قیمتی برابر با ۳۳۰ یوان روبه‌رو بوده، قیمت سرب تقریباً ثبات داشته و آلومینیوم  ۲۹۰ یوان کاهش قیمت داشته است. همچنین متانول در شرق چین کاهش ۴۵ یوانی را تجربه کرده است.

از مهم‌ترین عوامل رشد قیمت مس در سال ۲۰۱۷ می‌توان به افت متوالی شاخص ارزش دلار، وقفه‌های تولیدی در برخی معادن، پیش‌بینی وقوع اعتصابات کارگری(وقفه‌های تولیدی) طی سال ۲۰۱۸، تمایل بیشتر سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار فلز سرخ و همچنین چشم‌انداز مثبت تقاضای این فلز صنعتی اشاره کرد که باعث شده است در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷، قیمت مس با افزایش قیمت همراه باشد. بااین‌حال روند قیمت مس طی چند روز گذشته، نزولی بوده و تلاش سرمایه‌گذاران برای بهره‌مندی از قیمت مطلوب بازار، سبب تشدید موقعیت‌های فروش در بازار شده است. با این‌ وجود، از نظر تحلیلگران بازار مس این روزها برای این بازار، روزهای خوشایندی است؛ زیرا قیمت فلز سرخ ۱.۶ درصد رشد پیدا کرده و رقم نهایی آن  بیشتر از ۶ هزار و ۸۰۰ دلار بر تن افزایش داشته است. بسیاری از تحلیل‌گران این حوزه بر این باورند که  کاهش ارزش شاخص دلار، نقش کلیدی در افزایش قیمت مس داشته است. افت شاخص دلار باعث شده تا حدود یک هزار و ۵۰۰ تن به موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن افزوده‌ شده و حجم این ذخایر به حدود ۱۹۷ هزار تن برسد. در این میان رشد چشم‌گیر قیمت مس در روزهای اخیر، موجب افزایش موقعیت‌های فروش توسط سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان و ایجاد فشار منفی بر قیمت این فلز سرخ شده است. وقفه‌های اخیر در فرآیند تولید و همچنین تشدید نگرانی فعالان بازار نسبت به وقوع اعتصابات کارگری در آینده، ازجمله عواملی بودند که در بهبود فضای روانی بازار نقشی مؤثری ایفا کرده‌اند. در این روز موقعیت‌های خرید در بازار فلزات به‌ویژه مس، افزایش یافت که به معنی خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده عوامل بنیادی بازار است.

بر اساس گفته‌های تحلیل‌گران این حوزه، انتشار داده‌های مثبت ساخت‌وساز در ایالات‌متحده و تصویب لایحه اصلاح مالیاتی توسط مجلس نمایندگان این کشور، برافزایش قیمت مس تأثیرگذار بوده است؛ البته باید این لایحه در مجلس سنای آمریکا نیز به تصویب برسد. علاوه بر این، آمارهای امیدوارکننده‌ای نیز در کشور چین منتشرشده که می‌تواند برافزایش قیمت مس در آینده بسیار تأثیرگذار باشد؛ به‌عنوان نمونه گزارش‌ها حاکی از آن است که شاخص اعتماد به اقتصاد در چین طی ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷، به میزان ۷۹.۱ درصد رشد داشته است. این شاخص در راستای سایر داده‌های کلان اقتصادی بوده که همگی به چشم‌انداز مثبت تقاضای فلزات پایه اشاره دارند. همچنین طبق آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG)، تولید مس معدنی در جهان طی ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۷، افت حدوداً ۵/۲ درصدی داشته است. تولید کنسانتره طی این دوره نیز، با کاهش ۱.۷ درصدی همراه بوده و تولید کاتد به روش استخراج حلالی و الکترو وینینگ کاهش ۵ درصدی را تجربه کرده است.

مدیرعامل Pan Pacific، بزرگ‌ترین شرکت ذوب مس در ژاپن نیز متوسط قیمت مس در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را به ترتیب ۷.۲۸۰ و ۷.۷۲۰ دلار بر تن پیش‌بینی شده. این در حالی است که متوسط قیمت مس در سال ۲۰۱۷، حدود ۶.۱۰۰ دلار بر تن بوده است. این شرکت همچنین انتظار دارد که مصرف جهانی کاتد مس در سال ۲۰۱۸، رشد ۲ درصدی داشته باشد درحالی‌که رشد تولید حدود ۱٫۳ درصد پیش‌بینی شده است.

در سال ۲۰۱۷ در بورس فلزات لندن و در بین فلزات پایه، آلومینیوم، بهترین عملکرد و بیشترین رشد قیمتی را داشته است؛ به‌طوری‌که قیمت هر تن آلومینیوم در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷ شدیداً تحت تاثیر قرار گرفته است؛ همچنین پیش‌بینی بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی جهان، رشد میانگین قیمتی آلومینیوم در سال‌های آتی را نسبت به سال ۲۰۱۷  وعده می‌دهد. طبق گزارش‌های انجام گرفته، قیمت آلومینیوم در سال ۲۰۱۷ تحت تأثیر عوامل بنیادین، رشد خوبی را تجربه کرده است. به‌طوری‌که می‌توان گفت در بین فلزات پایه، تقریباً بهترین عملکرد را در این بازار از خود نشان داده است. مهم‌ترین عوامل رشد قیمت آلومینیوم، برنامه‌ها و سیاست‌های چین برای کاهش ظرفیت مازاد صنایع مختلف و مبارزه با آلودگی هوا بوده است. این امر منجر به کاهش فاصله بین عرضه و تقاضا شده تا جایی که برخی از مؤسسات، کسری عرضه را برای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده‌اند. بیشتر مؤسسات متخصص در این حوزه، قیمت آلومینیوم را در نزدیکی رقم ۲.۰۵ هزار دلار بر هر تن ارائه کرده‌اند. این در حالی است که  مؤسسه BAML با پیش‌بینی ۲ هزار و ۳۷۵ دلار به ازای هر تن، بیشترین مقدار را برای قیمت معاملات نقدی آلومینیوم در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده است. بااینکه پیش‌بینی این مؤسسه، اختلاف زیادی با پیش‌بینی سایر مؤسسات دارد و مؤسساتی که نظر خود را در ماه نوامبر ۲۰۱۷ ارائه داده‌اند، نسبت به سایر مؤسساتی که در ماه اکتبر اقدام به پیش‌بینی کرده‌اند، عمدتاً سطح میانگین قیمتی کمتری را برای آلومینیوم در سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته‌اند. با توجه به این گزارش‌ها، مقادیر پیش‌بینی‌شده از سوی مؤسسات مختلف به‌صورت متوسط (به‌غیراز BAML) مقداری کمتر از ۲.۰۴ هزار دلار بر تن را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قیمت میانگین آلومینیوم در سال ۲۰۱۷(از ابتدای سال تا ۱۵ دسامبر) در حدود یک هزار و ۹۶۳ دلار به ازای هر تن است، می‌توان گفت که تقریباً تمامی مؤسسات، به‌غیراز UBS و HSBC، به‌واسطه افزایش تقاضای آلومینیوم و کند شدن رشد عرضه در سال ۲۰۱۷، میانگین قیمت بیشتری را نسبت به سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده‌اند. درنتیجه در سال ۲۰۱۸ انتظار می‌رود که میزان تقاضای آلومینیوم با ۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۷ مواجه باشد. این در حالی است که در سال گذشته و سال ۲۰۱۸، بسیاری از پروژه‌های توسعه‌ای افزایش ظرفیت در چین، متوقف شده است.

در چین از بین ۲۵ پروژه‌ توسعه‌ای و احداث ظرفیت جدید، مجوز بهره‌برداری از ۴ میلیون تن ظرفیت تولید آلومینیوم صادرشده که انتظار می‌رود تا پایان سال به مرحله عملیاتی برسد. از این میزان، تنها ۱.۲ میلیون تن ظرفیت جدید، متعلق به شرکت دولتی چالکو است که از تولیدکنندگان آلومینیوم در چین محسوب می‌شود. همچنین در سال ۲۰۱۸، ۱۸ پروژه احداث ظرفیت جدید در چین با مجموع ظرفیت ۳.۲ میلیون تن لحاظ شده است که از این بین حدود دوسوم آن‌ها متعلق به شرکت‌های دولتی، نظیر چالکو است.

بررسی اخیر نشان می‌دهد ازآنجایی‌که سه نوع فلز مس، روی و آلومینیوم در ساخت خودروهای الکتریکی کاربرد دارند، در بازارهای جهانی افزایش قابل توجهی داشته‌اند. همچنین فلز نیکل در ساخت باتری‌های الکتریکی کاربرد زیادی دارد. گزارش‌ها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۰  بازار خودروهای الکتریکی بیش از ۵ درصد رشد خواهد داشت.

با گروه فلزات اساسی در بازار سرمایه بیشتر آشنا شویم!

با توجه به این که هر یک از شرکت‌های حوزه فلزات اساسی محصولات جداگانه‌ای را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند  و هر محصول نیازمند تحلیل منحصر به فردی بوده، لازم است  قبل از پرداختن به عوامل مؤثر بر قیمت سهام هر یک از این شرکت‌ها، به شناختی  درست نسبت به آنها برسیم.

شرکت آلومینیوم ایران به‌عنوان اولین تولیدکننده شمش‌های آلومینیوم در ایران، در زمینی به مساحت ۲۳۲هکتار در کیلومتر ۵ جاده اراک-تهران واقع‌شده است. موضوع تأسیس کارخانه ایرالکو در سال ۱۳۴۶ به تصویب هیئت دولت رسید و اقدامات مربوط به نصب تأسیسات و ساختمان از سال ۱۳۴۷ آغاز گردید و در سال ۱۳۵۱ با دو خط تولید و ظرفیت ۴۵,۰۰۰ تن در سال، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. پس از سال  ۱۳۵۷ و افزودن سه خط دیگر به پروسه تولید، ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه به ۱۲۰,۰۰۰تن در سال رسید که شامل انواع شمش‌ها به‌صورت تی بار، هزار پوندی، آلیاژهای ریخته‌گری، بیلت، اسلب و… است. متعاقباً و به‌منظور رعایت مسائل زیست‌محیطی کلنگ احداث کارخانه تولید آلومینیوم با تکنولوژی ۲۰۰ کیلو آمپر در سال ۱۳۸۱ به زمین زده شد و در سال ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر ظرفیت تولید شرکت آلومینیوم ایران، با احتساب خروج خطوط ۱ و ۲ کارگاه قدیم، به ۱۷۵,۰۰۰ تن در سال رسیده و با رشد همراه بوده است. حدوداً ۱۱,۰۰۰ کارخانه و کارگاه با بیش از ۲۵۰,۰۰۰ نفر در صنایع وابسته به آلومینیوم اشتغال دارند.

شرکت مس شهید باهنر که در سال ۱۳۷۰ به‌طور کامل راه‌اندازی شد، در نزدیکی بزرگ‌ترین و غنی‌ترین معادن مس خاورمیانه، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی ارتباط‌دهنده معادن مس و روی با صنایع تولیـدی کشور بشمار رفته و شامل چهار کارخانه ذوب و ریخته‌گری، اکستروژن و کشش، نورد و سکه زنی است و گسترده‌ترین محصولات نیمه‌تمام مسی و آلیاژهای مس را به‌صورت ورق، تسمه و فویل، لوله و مقاطع تولید می‌کند. محصولات شرکت مطابق با استانداردهای جهانی تولیدشده و علاوه بر تأمین نیاز بازار داخلی، به بازارهای خارجی ازجمله کشورهای آلمان، فرانسه، انگلستان، اسپانیا، چین، تایوان، ویتنام، تایلند و کویت صادر می‌شود.

شرکت فرو سیلیس ایران (سهامی عام) در سال ۱۳۶۰، به‌عنوان اولین کارخانه تولید فروسیلیسیم در استان سمنان در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و در ۱۱ کیلومتری جاده سمنان-دامغان تأسیس شد. ظرفیت تولید مذاب فروسیلیسیم این کارخانه به میزان ۲۵,۰۰۰ تن در سال است و با بهره‌گیری از کوره قوس الکتریکی ساخت مانسمان دماگ آلمان تولید می‌شود. شرکت فروسیلیس ایران، با برخورداری از پیشرفته‌ترین تکنولوژی، آزمایشگاه و دستگاه‌های کنترل کیفیت و مطابق با استاندارد بین‌المللی ISO 5445 مرغوب‌ترین نوع فرو سیلیسیم را تولید و با توجه به کیفیت بالای محصول، علاوه بر تأمین نیاز داخل کشور به کشورهای اروپایی و آسیایی نیز صادر می‌نماید. این شرکت با بهره‌گیری از امکانات پیشرفته و با تکیه‌بر تجربه و توان نیروهای متخصص خود، از سال ۱۳۸۰ شروع به تولید فروسیلیسیم منیزیم نموده و در حال حاضر مرغوب‌ترین نوع این محصول را  به‌گونه‌ای که ازلحاظ کیفیت قابل‌رقابت با نمونه‌های جهانی است، تولید می‌نماید.

شرکت ملی سرب و روی ایران با سرمایه‌گذاری اولیه شرکت ملی فولاد ایران و شرکت ملی صنایع مس ایران و در سال۱۳۶۰ به‌منظور ایجاد کارخانه‌های تولید شمش سرب و شمش روی تأسیس شد. در سال ۱۳۶۴ عمده سهام این شرکت به بانک صنعت و معدن واگذار و در سال ۱۳۷۹ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی، عمده سهام آن به شرکت توسعه صنایع بهشهر واگذارشده و به عضویت بازار بورس تهران درآمده است. در اسفند ماه سال ۱۳۸۲ عمده سهام شرکت ملی سرب و روی ایران توسط شرکت توسعه معادن روی ایران خریداری شد. شرکت ملی سرب و روی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب و روی در منطقه شناخته شده و علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور، توانسته سهم قابل‌توجهی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد، به‌گونه‌ای‌که در حال حاضر این شرکت دارای برند جهانی و معتبر است.

شرکت کالسیمین (سهامی عام) در سال ۱۳۴۳ فعالیت‌های خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۷۶ وارد بازار سرمایه شد. عمده فعالیت‌های شرکت بر طبق اساسنامه، اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه‌های تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت است. سرمایه شرکت در سال ۱۳۴۳ معادل ۵۰ میلیون ریال بوده که طی ۲۰ مرحله افزایش یا کاهش، نهایتاً در سال ۱۳۹۲ با ۱۱۲ درصد افزایش، به ۲,۰۰۰ میلیارد ریال افزایش‌یافته است. شایان ذکر است شرکت‌های مجتمع ذوب و احیای روی قشم، تولید روی بندرعباس، اسیدسازان، روئین کاران الوند و صنعت روی زنگان از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت کالسیمین هستند و محصولات کنسانتره، روی پخته، کنسانتره روی خام، کنسانتره سرب، شمش روی، شمش سرب و شمش زاماک را به بازار عرضه می‌کند.

نام شرکت گروه فلزات اساسیارزش بازارP/EEPSحجم مبناتعداد سهامسابقه سود و زیان در بازه زمانی کمتر از یک سال
آلمینیوم ایران۷,۹۲۱٫۴۹۴B۳۸۱-۴-۲٫۰۷۹M  ۵٫۱۹۸B ۱۵.۵۳۲ ٪- (۲۷۶- )
مس شهید باهنر۵,۵۸۰٫۹B۵٫۳۸۱۱۵۲۳۶۰,۰۰۰۹۰۰M ۰.۰۴۸ ٪- (۳- )
سپنتا۷۶۸٫۰۶۲B۱۱٫۶۹۱۲۱۳۳۵,۳۰۸۵۴٫۱۷۳M۹.۶۳۹ ٪ (۱,۲۶۵ )
فولاد امیرکبیر کاشان۵,۲۴۲٫۳۸B۱۷٫۳۶۳۵۲۳۴۳,۲۰۰۸۵۸M۴۳.۲۵۹ ٪ –(۴,۴۴۱- )
فروسیلیس‌ ایران‌۲,۶۴۲٫۷۱۲B۳۵٫۱۴۸۶۳۴۹,۷۹۶۸۷۴٫۴۹۱M۵۵.۴۸۱ ٪ (۱,۰۷۳ )
گروه‌صنعتی‌سپاهان‌۱,۳۵۵٫۲۵B۱۰٫۲۲۲۰۴۲۶۰,۰۰۰۶۵۰M۲۰.۱۲۸ ٪- (۵۳۶- )
ملی‌ سرب‌وروی‌ ایران‌۹۷۲٫۷۶۲B۶۸٫۶۶۴۴۱۸۵,۴۶۰۳۲۲M۶.۵۲۲ ٪ (۱۸۷ )
لوله‌وماشین‌سازی‌ایران‌۲,۴۹۵B۲۰٫۳۷۲۴۵۲۰۰,۰۰۰۵۰۰M۲۴.۰۸۱ ٪ (۹۶۳ )
آلومراد۱۴۲٫۵۱۴B۳۰٫۶۱۹۴۱۷۲,۸۳۱۴۹٫۵۳۵M۱۹.۰۴۵ ٪- (۶۹۰- )
کالسیمین‌۱۱,۶۰۰B۸٫۰۱۷۲۴۸۰۰,۰۰۰۲B۵۶.۹۴۲ ٪ (۲,۱۰۸ )
فولاد مبارک اصفهان۲۱۶,۹۰۰B۵٫۹۳۴۸۸۳٫۴۰۸M ۷۵B۱۰۵.۳۵۳ ٪ (۱,۴۷۶ )
زرین معدن آسیا۱,۸۱۶٫۵B۷٫۲۵۸۳۵۱۳۰۰M۲۷.۰۸۸ ٪- (۲,۲۶۱- )
معدنی کیمیای زنجان گستران۱,۷۹۱٫۰۱۴B۱۰٫۲۶۱۵۱۵۱۱۱۵٫۲M۲۲.۹۱۴ ٪ (۲,۹۳۸ )
فولاد کاوه جنوب کیش۱۷,۱۰۱B۳۲٫۱۴۷۶۲٫۸M ۷B۱.۲۱۵ ٪- (۳۰- )
سهامی ذوب آهن اصفهان۲۹,۳۶۴٫۸۲B۶٫۰۶-۱۴۶-۱۳۳٫۱۸۱B۶۸.۴۷۸ ٪ –(۱,۹۰۳- )
عوامل تأثیرگذار بر قیمت گروه فلزات اساسی

هر یک از فعالان بازار سرمایه جهت سرمایه‌گذاری بر روی گروه فلزات اساسی، علاوه بر اینکه به  تحلیل بنیادی و تکنیکال نیاز دارند، باید مجموعه عوامل تأثیرگذار بر وضعیت این شرکت‌ها را نیز موردتوجه قرار دهند. به همین جهت ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی معمولاً با معضلاتی نظیر بدهی‌های بانکی یا عدم دریافت و پرداخت مبالغ فروش کالا به شکل نقد مواجه هستند. این موضوع طی چند سال گذشته توانسته است فعالیت‌های این شرکت‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. به نظر می‌رسد با توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی و رکود در لایه‌های مختلف اقتصاد، شرکت‌های عرضه‌کننده فلزات اساسی نیز با مشکلات مالی زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که این موضوع سبب شده در میان و بلندمدت به سودآوری مناسبی دست پیدا نکرده و به همین نسبت برای سهام‌داران سازمان نیز سودآور نباشند. با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد که رفع مشکلات تعامل این شرکت‌ها با بانک‌ها، در آینده تجاری آن‌ها بسیار تأثیرگذار است.

بخش عمده‌ای از بازار فلزات اساسی بازارهای جهانی هستند؛ به‌معنای دیگر شرکت‌های عرضه‌کننده فلزات اساسی معمولاً صادرکننده‌های بسیار قوی بوده و این موضوع سبب شده تا وضعیت بازارهای جهانی بر وضعیت تجاری این شرکت‌ها تأثیرگذار باشد. باتوجه به آمارها و تحلیل‌های ارائه‌شده، به‌نظر می‌رسد قیمت فلزات اساسی در سال ۲۰۱۸ با افزایش قیمت همراه است. این موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌های عرضه‌کننده فلزات اساسی که بازار فروش محصولات آن‌ها بازارهای خارجی هستند، در سودآوری افزایش مناسبی خواهند داشت که این موضوع مستلزم حفظ سهم بازار خود در بازارهای بین‌المللی است. باتوجه به این موضوع، افزایش یا کاهش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی همچون فلز روی، شمش سرب، شمش مس و… بر میزان سودآوری تولیدکنندگان فلزات اساسی تأثیرات بسیار زیادی می‌گذارد و در صورت افزایش قیمت‌های جهانی، قیمت سهام این شرکت‌های بورسی نیز افزایش خواهد یافت.

بازارهای هدف فلزات اساسی نیز  می‌تواند در افزایش سودآوری این شرکت‌ها تأثیرگذار باشد؛ درحقیقت باتوجه به افزایش رقابت در بازارهای جهانی، تولیدکنندگان فلزات اساسی تمایل دارند بر روی بازارهای بکر سرمایه‌گذاری کنند تا از طریق کسب سهم بیشتری از بازارهای جهانی بتوانند به سودآوری بیشتری دست پیدا کنند. البته این موضوع به معنای نادیده گرفتن بازارهای مناسب نیست؛ به‌عنوان نمونه در حال حاضر چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات اساسی در جهان محسوب می‌شود و باید به این بازار توجه ویژه‌ای داشت. زیرا در صورت ایجاد تحولات اقتصادی در این کشور، تاًثیر مستقیم این تحولات را بر قیمت‌های فلزات اساسی خواهیم دید. البته بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که در مورد مس، شرایط اقتصادی چین می‌تواند تأثیرگذار باشد. در این میان آمریکا، منطقه یورو و ژاپن نیز جزو مصرف‌کنندگان فلزات اساسی به شمار می‌روند و در صورت کسب سهم بیشتر از این بازارها، شرکت‌های بورسی می‌توانند به سودآوری بیشتری دست پیدا کنند.

سیاست‌های خارجی از دیگر عوامل تأثیرگذار بر فعالیت تولیدکنندگان فلزات اساسی است؛ چون بخشی از بازارهای این شرکت‌ها بازارهای خارجی هستند  و به‌کارگیری ابزارهای موردنیاز در حوزه سیاست‌های خارجی، امری ضروری محسوب می‌شود. به‌عنوان نمونه روابط مناسب بین دو کشور می‌تواند منجر به افزایش صادرات فلزات اساسی شود.

تصمیمات دولت در حوزه صنعت فلزات از دیگر عوامل تأثیرگذار در این حوزه است؛ در حقیقت بااینکه بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان فلزات اساسی خصوصی هستند اما سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت می‌تواند بر فعالیت این شرکت‌ها تأثیرگذار باشد؛ به‌عنوان نمونه در صورت اتخاذ سیاست‌های حمایتی توسط دولت، بانک‌ها به تأمین مالی این شرکت‌ها می‌پردازند و قیمت حامل‌های انرژی در وضعیت مناسبی قرار خواهد گرفت. درگذشته با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران قیمت حامل‌های انرژی دست‌خوش تغییراتی شد و وضعیت شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی تحت شعاع قرار گرفت. از طرفی با رسیدن به فصل سرما همواره قیمت حامل‌های انرژی افزایش چشم‌گیری خواهند داشت و این موضوع برافزایش قیمت فلزات اساسی تأثیرات بسزایی می‌گذارد.

همچنین زیرساخت‌های لازم جهت توسعه صنعت فلزات اساسی ازجمله مواردی است که در صورت سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان، می‌تواند افزایش سودآوری را به‌صورت میان و بلندمدت برای این شرکت‌های بورسی به همراه داشته باشد. درحقیقت افزایش ظرفیت تولید اگر بر پایه کسب سهم بیشتر از بازار باشد، قطعاً می‌تواند برای شرکت‌های بورسی مثبت تلقی شود.

همچنین شاخص ارزش دلار در بازارهای جهانی می‌تواند بر قیمت فلزات اساسی تأثیرگذار باشد؛ به‌عنوان نمونه افت ارزش دلار در بازارهای جهانی منجر به افزایش قیمت مس در این بازارها خواهد شد. از طرفی قیمت دلار در بازار ایران می‌تواند بر فعالیت‌های تولیدکنندگان فلزات اساسی تأثیرگذار باشد؛ چون بسیاری از این شرکت‌ها دارای محصولاتی صادراتی هستند.

بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فلزات اساسی

جمع‌بندی

به‌صورت کلی مجموعه عوامل بسیار زیادی بر روی فعالیت تولیدکنندگان فلزات اساسی تأثیر می‌گذارد اما در این مطلب،«بآشگاه بلاگ» تلاش کرد تا در قالب یک مقاله موارد مهم را بیان کند. درحقیقت فعالان بازار سرمایه، باید در هنگام خریدوفروش سهام این شرکت‌ها توجه ویژه‌ای به بازارهای جهانی و روندهای پیش‌بینی‌شده در این حوزه داشته باشند؛ چون در صورت وقوع تغییرات مثبت در این بازارها، قطعاً شرکت‌های بورسی با وضعیت بهتری مواجه می‌شوند و قیمت سهام این شرکت‌ها با افزایش همراه خواهد بود. شایان‌ذکر است تحلیل‌های کلان فعالان بازار سرمایه باید در کنار تحلیل تکنیکال و بنیادی قرار گیرد تا از این طریق فعالان بازار سرمایه با سرمایه‌گذاری بر روی سهام گروه فلزات اساسی به‌خوبی منتفع شوند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

79 پاسخ به “بایدها و نبایدهای بورسی در صنعت فلزات اساسی”

 1. AH7434 گفت:

  سلام - چرا در حال حاضر با بالا بودن قیمت فلزات - باز هم شرکت های هستن که نمی تونن قیمت سهام شون را بالا ببرن - مثل فاهواز - که قیمت هر سهم اش ۵۰ تومان هستش - علت چیه ؟؟ میشه نتیجه گرفت که فقط شرکت های که فلزات صادراتی دارن در بازار خوب هستن ؟؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام و درود بر شما
   در مورد اینکه سهام برخی از شرکتهای فلزی کمتر رشد کردند یا رشد نکردن، وابسته به موارد دیگری به جز رشد قیمت دلار و رشد قیمت محصول هستند برای مثال برخی از شرکتها به دلیل کمبود نقدینگی مقداری از سود خود را صرف هزینه مالی و تامین مالی میکنند . یا حوزه عملیاتی محدودی دارند و یا دارای زیان انباشته و یا صورتهای مالی شفافی ندارند. در مورد قسمت دوم سوال نیز تا حدود زیادی درست میفرماید البته علاوه بر صادرات میتوانند داخلی بفروشند ولی با نرخ های جهانی. در نهایت رشد قیمت هر سهم تابع سود شرکت است.

   ۰
 2. smm1404@chmail.ir گفت:

  خیلی مفید بود
  محبت کنید سایت های جهانی که می شود قیمت فلزات اساسی رو ببینیم معرفی کنید

  ۰
 3. AH5081 گفت:

  کاش برای پنجاهمین سالگرد بورس یه مسابقه برگزار میکردید یا یه کوپن قرعه کشی می دادید.ایشالا برای دهه فجر داشته باشید.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز؛
   ممنون از پیشنهاد و دقت نظر شما. موردی که فرمودید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
   با سپاس

   ۰
 4. AH2350 گفت:

  سلام و درود خیلی مفید بود و دید کلی به ما داد لطفا راجع به بقیه گروههای بورسی هم اطلاعات کلی بزارید سپاس بی نهایت

  ۰
 5. AJ2131 گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب به روز و کاربردیتون

  ۰
 6. رضا گفت:

  سلام
  در مورد صنایع لاستیک و پلاستیک هم مطلب بزارید ممنون از شما

  ۰
 7. Salhivand گفت:

  با سلام
  مطلب جامع و مفیدی است ،که اطلاعات جامعی ب سرمایه گزاران میدهد.
  با این توصیف اختصاص نیمی از پورتفو ب این صتعت خالی از لطف نخواهد بود.

  ۰
 8. AK0510 گفت:

  اینکه گروه فلزات اساسی در زمستان حجم معاملات خیلی زیادتری نسبت به تابستان داره درسته؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   صرفا اینکه گروه فلزات اساسی در زمستان حجم بیشتری نسبت به تابستان دارند درست نیست، در سال ۹۶ حجم معاملات گروه فلزات در تابستان بیشتر بوده است.
   تشکر

   ۰
 9. مهرشاد گفت:

  سلام وخداقوت
  ضمن تشکر از گردآوری این اطلاعات مفید ، احتمالا برقراری آرامش در خاورمیانه هم میتونه در رشد قیمتی فلزات تاثیرگذار باشه.اگه در سوریه وعراق وافغانستان ،آرامش برقرار بشه و به سازندگی رو بیارن ،قطعا کمک شایانی ب رشد فلزات اساسی خواهند کرد.بویژه در حوزه صنایع کشور ما./

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام بر شما
   آرامش در هر منطقه میتونه ثبات نسبی به وجود بیاره و این قاعده در مورد منطقه خاورمیانه هم صدق میکند. ممکن است آرامش نسبی در منطقه خاورمیانه به رشد فلزات جهانی کمک کنه اما عامل اصلی افزایش قیمت میزان عرضه و تقاضا هست.

   ۰
 10. AH6545 گفت:

  عالی و موثر بود

  ۰
 11. AH0750 گفت:

  سلام

  امروز ۱۱ بهمن سالروز تولدم بود ولی امتیاز تولد بمن اختصاص پیدا نکرده...ضمنا تولدم مبارک.ههههههههههه

  ۰
 12. Abtin گفت:

  مرسی از تحلیل
  برای صنعت دارو هم چنین تحلیل جامعی رو دارید؟

  ۰
 13. AK1877 گفت:

  عالی بود .از مطلبتون استفاده بردم

  ۰
 14. 0385129874 گفت:

  با این توصیف این ور سال گروه فلزات رو بخریم،یا گروههای دیگری رو؛؟

  ۰
 15. 2063495981 گفت:

  سلام
  الان فلزات و بخریم بهتره یا گروه دیگر،بخریم،؟

  ۰
 16. داوود ذوالفقاری گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  اگر امکان دارد در صنعت خودرویی هم چنین مطلبی ارائه بشود
  باتشکر

  ۰
 17. Amir04550 گفت:

  سلام
  در جدول شرکت های فلزات اساسی اسمی از فولاد خراسان نبود!!! این شرکت جزو فلزات اساسی حساب نمیشه؟

  ۰
 18. miladmahtabi1983@gmail.com گفت:

  باسلام

  تحلیل ها و اطلاعات شما عالیه. خیلی استفاده کردیم...

  راستی برای چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و پنجاهمین سالروز تاسیس بورس چه برنامه هایی دارین؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   تشکر از نظر محبت آمیز شما
   در حال حاضر برنامه ای برای چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی نداریم به محض اینکه قرار باشد کمپینی برگزار شود، مراتب از طریق بلاگ سایت bashgah.com اطلاع رسانی خواهد شد.
   موفق باشید.

   ۰
 19. AJ8557 گفت:

  سلام و درود خیلی مفید بود و دید کلی به ما داد لطفا راجع به بقیه گروههای بورسی هم اطلاعات کلی بزارید ممنون از تلاشتون

  ۰
 20. AH0750 گفت:

  هنوز بررسی نکردین؟

  تاریخ تولدم ۱۱ بهمن بود....

  ۰
 21. habibpur75 گفت:

  سلام بیش از ده روز بازدید روزانه داشتم کوپن قرعه کشی بهم تعلق نگرفته

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام خدمت شما؛
   دوست عزیز شما در تاریخ ۲۲ دی ماه یک سهمیه قرعه کشی برایتان فعال شده و در آن شرکت کرده اید. اما برای شرکت در قرعه کشی لاگین ۱۰ روز بعد ورود روزانه پیاپی نداشته اید. به عنوان مثال در تاریخ ۱ بهمن در باشگاه ورود نداشته اید لذا پیوستگی لاگین شما که یکی از شروط شرکت در قاین قرعه کشی است، به هم ریخته است. مجدد در ۱۰ روز لاگین بعدی هم در تاریخ ۸ بهمن در باشگاه لاگین نداشته اید. لذا در هیچ یک از بازه های بعد از تاریخ ۲۲ دی شرایط شرکت در قرعه کشی را نداشتید.

   ۰
 22. AK1877 گفت:

  سلام
  مطالب عالی و مفید بود و کاربردی می باشد

  ۰
 23. AJ8604 گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب عالیتون
  به نظر شما دوره ی رشد فلزات اساسی تمام شده؟

  ۰
 24. agah02673 گفت:

  پیشنهادی دارم که در صورت اجرا کمک بزرگی به اعضای کارگزاری میکنه
  اگه ممکن باشه هنگام خرید سهم شرکتها توسط اعضا
  میزان ریسک (کم ریسک یا پر ریسک بودن قیمت سهم) به خریدار اعلام بشه

  این خدمت خیلی بزرگی خواهد بود

  ۰
 25. AH5081 گفت:

  یه مطلب هست که متوجه نمیشم.چرا هر چی نسبت خریدار به فروشنده در سهمی کمتر باشه بهتره؟یعنی همه می خوان سهم رو بفروشن و تعداد کمی حاضرن بخرن .پس چرا سهم خوبه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   این نسبت خریدار و فروشنده به طور کلی نشان دهنده قدرت خریدار یا فروشنده در هر سفارش است ، بطور مثال اگر حجم معامله یه سهم ۱میلیون برگه سهم باشد و تعداد خریداران ۱۰ و تعداد فروشندگان ۱۰۰ باشد این مفهوم را برای ما دارد که به طور میانگین هر خریدار ۱۰۰٫۰۰۰ سهم و هر فروشنده بطور میانگین ۱۰٫۰۰۰ سهم فروخته که نشان میدهددست خریداران قوی و فروشندگان سهم خرد هستند.بسیاری از سهم ها که روند صعودی خوبی دارند معمولا خریداران هماهنگ و پر قدرتی دارند.

   ۰
 26. AH5081 گفت:

  سوال دیگه اینکه چرا افزایش سرمایه شرکت از طریق آورده باعث کاهش قیمت سهم میشه؟؟؟

  ۰
 27. eisazadeh_r@yahoo.com گفت:

  با سلام ممنون از مطالب خوبتان

  ۰
 28. AG9916 گفت:

  سلام
  روی ، به نظرم بهترین گزینه انتخاب سهام شرکت ها فعال در این زمینه البته تولید و یا معادن اکتشافی برای سرمایه گذاری هست.

  ۰
 29. mohamadbaghban@yahoo.com گفت:

  با سلام
  آیا امکان دنبال کردن قیمت های جهانی فلزات در قسمت دیدبان تکنیکال کارگزاری اگاه و تحلیل آن وجود دارد؟

  ۰
 30. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  سلام و شب خوش
  جناب مدیر بنده نمیدونستم که باشگاه بابت روز تولد هم امتیاز هدیه میده ، امتیاز هدیه من نه توی سال ۹۵ لحاظ شده و نه توی سال ۹۶ ! در صورت امکان بررسی بفرمایید
  با احترام

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   هدیه تولد تا یک هفته پس از تاریخ تولد معتبر است و چنانچه عضو بآشگاه در این بازه وارد سامانه بآشگاه نشود، هدیه ایشان ابطال می شود. ایمیلی که شما درج نمودهاید مربوط به کد بآشگاه AD9669 استکه تنها یک بار وارد بآشگاه شده است، لذا هدایای این کد باطل شده است. در صورتی که کد بآشگاه دیگری منظور شما است، لطفاً اطلاعات کامل را درج نمایید.

   ۰
 31. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام مجدد خدمت جناب مدیر محترم
  مطالبی که در مورد شرکتهای فلزی فرمودین مفید و خیلی عالی هستن ، اما چرا در مورد بعضی از شرکتها مثل فولاد آلیاژی یزد مطلبی نزاشتین ؟ در صورت امکان نسبت به ارسال مطالب اقدام بفرمایید
  با تشکر

  ۰
 32. 2063495981 گفت:

  سلام؛
  چرا این اطلاعات وراهنمایی هارو توی مسابقات نمی ذارید؟
  قبلا بسیار عالی بود ،سوالات همراه با راهنمایی بود ،اما چندوقتی که کم رنگ شده است که به باشگاه آسیب میرساند.

  ۰
 33. AK2339 گفت:

  سلام
  ممنون برای زحمتی که برای جمع اوری و انتشار مطلبی که ارایه کردین بسیا مفیدو فایده واقع گردید .

  ۰
 34. AJ5702 گفت:

  ممنون عالی بود

  ۰
 35. AK1793 گفت:

  خیلی خوب و مفید بود ممنون

  ۰
 36. akbari16085 گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب خوبتان
  اگر مشابه این تحلیل در مورد صنعت دارو و شرکت های دارویی هم ارائه کنید خوب هست.
  به نظرم دارویی ها فراز و فرودهایی دارند که سهامدارها رو سردرگم کردند.

  ۰
 37. agah71262 گفت:

  عالی بود
  تشکر از دست اندرکاران آگاه

  ۰
 38. AK2041 گفت:

  از مطالب مفید و روشنگرتون ممنونم
  خواهشمندم از اینگونه بایدها و نبایدها برای خرید و فروش سهام وهمچنین نگهداری ویا عدم نگهداری سهام برای تازه کارها و تازه واردها بگذارید
  ممنون

  ۰
 39. AG4564 گفت:

  س مطالب مفید بود تشکر

  ۰
 40. AK4588 گفت:

  سلام
  مطالبی که قرار میدید کاربردی و مفید هستن

  ۰
 41. AJ7922 گفت:

  سلام
  مطالبتون خوب و پر فایده هستند.

  ۰
 42. AJ8604 گفت:

  دیگر دوره ی فلزات گذشته به نظرم البته به جز فولاد. نظرتان چیست؟

  ۰
 43. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  نگاه موازی به شاخص های جهانی فلزات در سرمایه گزاری معادن و فلزات کشوری نگاه هوشمندانه ایست که در بلندمدت بطور حتم سرمایه گزاری را ایمنتر خواهد کرد
  تشکر

  ۰
 44. AL4089 گفت:

  سلام
  درکنار همه موارد داشتن ثبات سیاسی و اقتصادی خودیک عامل مهم در این مقوله هست
  تشکر

  ۰
 45. AU0902 گفت:

  به‌صورت کلی مجموعه عوامل بسیار زیادی بر روی فعالیت تولیدکنندگان فلزات اساسی تأثیر می‌گذارد در هنگام خریدوفروش سهام این شرکت‌ها توجه ویژه‌ای به بازارهای جهانی و روندهای پیش‌بینی‌شده در این حوزه داشته باشند

  ۰
 46. AU0902 گفت:

  با سلام
  مجموعه عوامل بسیار زیادی بر روی فعالیت تولیدکنندگان فلزات اساسی تأثیر می‌گذاردوتحلیل‌های کلان فعالان بازار سرمایه باید در کنار تحلیل تکنیکال و بنیادی قرار گیرد تا از این طریق فعالان بازار سرمایه با سرمایه‌گذاری بر روی سهام گروه فلزات اساسی به‌خوبی منتفع شوند.!!!!!!!

  ۰
 47. AU0902 گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب به روز و کاربردیتون قبل از پرداختن به فعالیت شرکت‌های بورسی در حوزه فلزات اساسی، باید ابتدا به تحلیل‌ها و آماره‌های موجود و تأثیرگذار در این حوزه نگاهی بیندازیم تا از این طریق بتوانیم به تحلیلی قابل اعتماد دست یابیم. رشد اقتصاد و تولید صنعتی، عوامل اصلی مؤثر بر این بازار خواهند بود

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: