آیا صندوق‌ های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

 • ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۰ نظر
 • ۲۶۰۸ مشاهده
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

در این مقاله قصد داریم درباره صندوق های سرمایه گذاری و درجه اعتبار آن‌ها صحبت کنیم. می‌خواهیم ببینیم آیا این صندوق‌ ها مطمئن هستند؟ چه کسی امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند؟ آیا ممکن است صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز، مثل بعضی از موسسات مالی و اعتباری، سپرده‌گذاران را دچار مشکل کنند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

در ادامه عناوین زیر را مشاهده خواهید کرد:

o اعتبار صندوق های سرمایه گذاری چگونه تضمین می‌شود؟

o صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

o چه قوانینی برای ثبت صندوق سرمایه گذاری وجود دارد؟

o نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری چگونه انجام می‌شود؟

o نحوه نظارت سازمان بورس بر صندوق های سرمایه گذاری

o سیستم نظارت داخلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

o سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند بر صندوق‌ها نظارت داشته باشند؟

اعتبار صندوق های سرمایه گذاری چگونه تضمین می‌شود؟

قبل از پرداختن به مسئله اعتبار صندوق های سرمایه گذاری، لازم است کمی با نوع عملکرد آن‌ها آشنا شویم و لزوم وجود این صندوق‌ها را بررسی کنیم.  با افزایش روزافزون نرخ تورم، همه مردم به دنبال راهی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود می‌گردند. پس‌انداز دیگر روش مناسبی برای ثروتمند شدن نیست زیرا نرخ بهره بانکی از تورم عقب‌تر است. بسترهای متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و هر یک مزایا و معایب خود را دارند اما این روزها، بورس در ایران بهترین گزینه محسوب می‌شود. شفافیت فرایندها، نظارت دقیق و مستمر، قابلیت نقدشوندگی بالا، سوددهی مناسب و … همه مزایایی هستند که سرمایه‌گذاران را به این بازار جذب می‌کنند و این مزایا، صندوق های سرمایه گذاری را نیز در بر می‌گیرد.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری در واقع شرکت‌هایی هستند که نقدینگی را از سمت مردم جذب و آن را در محل‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. بسته به محل سرمایه‌گذاری، میزان ریسک و البته نوع خرید و فروش یونیت‌ها، صندوق‌ها انواع مختلفی دارند:

 صندوق سرمایه گذاری درامد ثابت: بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دارایی‌ها را در اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی با درامد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق کمترین ریسک و حداقل سود تضمین شده دارد.

صندوق سرمایه گذاری در سهام: حداقل ۷۰ درصد دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق بیشترین بازدهی را دارد و البته ریسک بیشتری نیز خواهد داشت.

صندوق سرمایه گذاری مختلط: حداکثر ۶۰ درصد دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق‌ها ریسک و بازدهی متعادلی دارند.

این صندوق‌ها ممکن است مبتنی بر صدور و ابطال باشند یعنی برای خرید و فروش آن‌ها باید به صورت حضوری یا از طریق وب سایت خود شرکت اقدام شود. حالت دیگر، این است که صندوق ETF یا قابل معامله در بورس باشد و مثل سهام شرکت‌های دیگر، از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس قابلیت خرید و فروش داشته باشد.

چه قوانینی برای ثبت صندوق سرمایه گذاری وجود دارد؟

برای بررسی میزان اعتبار و اطمینان صندوق های سرمایه گذاری، لازم است ابتدا روش‌ تاسیس این صندوق‌ها و قوانینی که در این زمینه وجود دارند را بررسی کنیم. قبل از تاسیس صندوق، لازم است مجوزهای متعددی از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت شود. صندوق‌هایی که با مشارکت بانک‌ها یا موسسات مالی و اعتباری یا اشخاص حقوقی مرتبط به بانک تاسیس می‌شوند، لازم است مجوز بانک مرکزی را نیز به دست آورند. همچنین طبق ماده ۲ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، لازم است صندوق در مرجع ثبت شرکت‌ها نیز به ثبت برسد. پس از این مرحله، باید مجوزها، طرح اساسنامه و مدارک شناسایی موسسان صندوق به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه شود تا بتواند مجوز پذیره نویسی را بگیرد. سازمان بورس و اوراق بهادار قبل از پذیره نویسی اولیه و بعد از برگزاری مجمع، موارد زیر را از صندوق دریافت می‌کند:

اساسنامه و امیدنامه مصوب مجمع صندوقاعتبار صندوق های سرمایه گذاری

مدارک مبتنی بر سمت توسط مدیر، مدیر ثبت، متولی و حسابرس منتخب مجمع صندوق

فهرست هویت و اقامتگاه موسسان و تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز پذیره نویسی شده توسط آن‌ها

تاییدیه بانک مبنی بر واریز ارزش مبنای واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز به حساب بانکی صندوق

سایر موارد به تشخیص سازمان بورس و اوراق بهادار

  پس از طی همه مراحلی که گفته شد، اجازه پذیره‌نویسی و فروش واحدهای صندوق‌ها آغاز می‌شود.

  نظارت بر صندوق های سرمایه گذاری چگونه انجام می‌شود؟

  چنان که تا این جا دیدیم، قوانین محکم و دقیقی برای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد اما کار در این مرحله تمام نمی‌شود و فرایندهای نظارتی سخت‌گیرانه متعددی وجود دارد. این نظارت‌ها هم از سمت سازمان بورس و هم به صورت داخلی و درون خود شرکت انجام می‌شوند:

  نحوه نظارت سازمان بورس بر صندوق های سرمایه گذاری

  سازمان بورس و اوراق بهادار عملکرد صندوق‌ها را دائما تحت نظر دارد. تمامی فرم‌های تکمیل‌شده صدور و ابطال و نحوه بایگانی اسناد بررسی می‌شوند. همچنین ناظرهای سازمان بورس، محل دفتر شرکت و امکانات و تجهیزات آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. علاوه بر این، نرم‌افزار صندوق‌ها امکان نظارت لحظه‌ای بر عملکرد صندوق را فراهم می‌کند و امکانات و اطلاعات زیر را در اختیار سازمان می‌گذارد:

  صورت‌های مالی

  گزارش بازرسی

  ثبت اسناد

  صورت حساب مشتری

  امکان ارتباط آنلاین و ذخیره اطلاعات

  انجام مراحل صدور و ابطال

  محاسبه ارزش خالص دارایی (NAV)

   سیستم نظارت داخلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

   ارکان صندوق، یک سیستم نظارت داخلی را اجرا می‌کنند. منظور از ارکان، مدیر، متولی و حسابرس صندوق است. مدیر بر تمام مراحل اجرایی صندوق و دریافت و پرداخت‌ها نظارت دارد و همچنین، عملکرد کارگزاران و مدیر سرمایه‌گذاری صندوق را تحت نظر می‌گیرد. متولی صندوق به صورت مستمر بر عملکرد مدیر و ضامن نظارت دارد. او از ارائه به موقع گزارش‌ها و نظرات حسابرس و انتشار به موقع اطلاعات توسط مدیر اطمینان حاصل می‌کند. همچنین وظیفه طرح موارد تخلف مدیر، ضامن و حسابرس صندوق نزد سبا یا دیگر مراجع به عهده متولی است. حسابرس نحوه طراحی و اجرای سیستم کنترل داخلی و تمامی عملیات مالی صندوق را کنترل می‌کند و صحت محاسبه خالص ارزش دارایی صندوق را مورد بررسی قرار می‌دهد. او همچنین گزارش‌ها، صورت‌های مالی و اطلاعات تهیه شده توسط مدیر را تحت نظر دارد.

   سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند بر صندوق‌ها نظارت داشته باشند؟

   همان طور که می‌دانید، بورس پیچیدگی‌ها و ادبیات مخصوص به خود را دارد و یادگیری آن‌ها برای همه ممکن نیست. از سوی دیگر، تحلیل وضعیت بازار و سهم‌های مختلف و رصد روزانه اخبار و اطلاعات، فرایندی زمان‌بر است و از عهده هر کسی بر نمی‌آید. بنا به این دلایل، روش‌های غیر مستقیمی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایجاد شده است که صندوق سرمایه گذاری یکی از آن‌ها است. در این روش، شما سرمایه خود را به دست یک گروه از افراد متخصص و حرفه‌ای می‌سپارید و خود ناظر فعالیت‌های آن‌ها خواهید بود.

   مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، نظارت‌های قانونی خارجی و داخلی بر صندوق را نشان می‌دهند. این نظارت‌ها میزان اطمینان به صندوق‌ها و اعتبار آن‌ها را بالا می‌برد و احتمال بروز تخلف و اختلاس را به صفر می‌رساند. سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند شخصا بر عملکرد صندوق نظارت داشته باشند. آن‌ها مستقیما به صورت وضعیت حساب سرمایه‌گذاری خود دسترسی دارند. گزارش عملکرد صندوق هر سه ماه یک بار روی سامانه کدال منتشر می‌شود و پورتفوی صندوق نیز ماهی یک بار در همین سامانه منتشر می‌شود.

   سخن آخر

   تمامی مراحل نظارت بر تاسیس و فعالیت صندوق های سرمایه گذاری را با هم بررسی کردیم. به عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت که این صندوق‌ها بستری امن برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند و ریسک کلاهبرداری و اختلاس در آن‌ها تقریبا صفر است. در مورد همه صندوق‌ها یک سیستم نظارتی سه لایه اعمال می‌شود. سیستمی که شامل نظارت‌ها و بازرسی‌های سازمان بورس و حسابرسی‌های درون شرکت می‌شود و همچنین، امکان بررسی گزارش عملکرد و پورتفوی صندوق را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. 

   قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

   از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

   30 پاسخ به “آیا صندوق‌ های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟”

   1. امیر گفت:

    صندوق ها یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری برای افرادی است که وقت و یا دانش کافی در بازار سرمایه رو ندارند همچنین با دید بلند مدت بازدهی مناسبی دارند فقط توجه کنید در زمان مناسب خریداری کنید

    ۱۱
   2. گل نژاد گفت:

    اگرچه آنچه شیوع دارد این حرف است که صندوق سرمایه‌گذاری برای آنهایی که وقت یا دانش کافی در خصوص بازار سرمایه ندارند گزینه خوبی است، اما این را باید در نظر گرفت که تضمینی بابت سود دهی صندوق ها نیست، ضمن اینکه سرمایه وارده برای مدت معینی حبس می شود.

    ۸
   3. مجید گفت:

    به نظر من صندوق ها سود دهی کمتری نسبت به خرید مستقیم سهام ها خواهند داشت اما کم ضرر تر هستند.

    ۶
   4. حسین گفت:

    نظر من در مورد اینکه در صندوق های سرمایه گذاری در مدت معینی حبس می شود اینطور نیست زیرا سرمایه گذار هر وقت که اراده کند می تواند سرمایه اش را نقد کند.و صندوق ها متناسب با ریسکشان بازدهی دارند.

    ۵
   5. حجت گفت:

    به نظر می آید صندوق ها سود دهی کمتری نسبت به خرید مستقیم سهام ها دارند اما کم ضرر تر هستندو مطمئن

    ۶
   6. صالح گفت:

    به شخصه سرمایه گذاری در صندوق ها رو به خرید مستقیم سهام ترجیح میدم

    ۴
   7. محمد گفت:

    میزان سوددهی صندوق ها بستگی به سوددهی کل بازار داره وبرای غیرحرفه ای ها سود مناسبی داره. البته در زمان ضرردهی بازار هم ضرر کمتری به سرمایه افراد وارد میشه

    ۳
   8. محمد حسین رضائیان گفت:

    اگر خریدمان در زمان خوبی انجام شود می‌تونه سود خوبی به همراه داشته باشد

    ۴
   9. soolanan گفت:

    سلام
    سرمایه گذاری در صندوق با اینکه سود دهیش کمه ولی از سرمایه اش مطمئنه ک ضرر نمیبینه یا هم کم میبینه

    ۲
   10. سلمان بابایی گفت:

    من با سرمایه گذاری از طریق صندوقها برای افرادی که تبحر کافی در بورس ندارن ، موافقم

    ۲
   11. عليرضا مهدي گفت:

    سرمایه ترسو است و از جایی که احساس عدم امنیت داشته باشد می‌گریزد. امنیت سرمایه‌گذاری از مهمترین عواملی است که در میزان سرمایه‌گذاری افراد جامعه تاثیرگذار است. ترس از دست رفتن سرمایه همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران است. جبران خسارت، ضمانت نقد شوندگی و اعتبار مرجعی که سرمایه‌مان را به آنجا می‌سپاریم از نکات مهم و کلیدی سرمایه‌گذاری است.

    ۰
   12. علی اکبر گفت:

    صندوق ها یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری برای افرادی است که وقت و یا دانش کافی در بازار سرمایه رو ندارند به شرطی که اطلاعات قرار گرفته در اختیار افراد صحیح باشد در رابطه با صندوق سرمایه گذاری نه اینکه بعد از خرید همه چی یهو تغییر بکنه

    ۱
   13. علی گفت:

    چطوری باید صندوق هارو خریداری کرد؟؟

    ۶
    • agah8 گفت:

     سلام دوست عزیز
     برای خرید صندوق های ای تی اف، میتوانید از طریق سامانه معاملاتی آگاه اقدام نمایید. برای مشاهده " انواع صندوق ها " به سایت زیر مراجعه نمایید و یا جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۳ بخش صندوق
     تماس حاصل فرمایید.
     " http://fipiran.com "

     ۲
    • آرمین گفت:

     در سایت tsetmc صندوق رو سرچ کرده انواع انها شامل صندوق س.با درامد ثابت و صندوق س. در سهام {آگاس) و صندوق س. طلا ، لیست شده هر کدوم رو که مایلید از طریق سامانه انلاین آگاه میشه خریداری کرد.

     ۰
   14. benyamin5 گفت:

    برای عزیزانی که دانش کافی ندارند میتونه بهترین گزینه باشه و حالا میشگه گفت یه تضمین نسبی برای سرمایه شون هست.

    ۰
   15. روح الله گفت:

    سرمایه گذاری در صندوق های etf که قابل معامله باشه خوبه

    ۱
   16. رضا جون گفت:

    سرمایه گذاری در صندوق بسیار عالی می‌باشد زیرا توسط خرد جمعی و متخصص اداره میشود و مجموع چندین سهامدار است که تلاش در رشد دارند.ضمن اینکه ضرر منفی شدن کمتر و خسارت کمتری دارند.

    ۰
   17. سید رضا گفت:

    نظر من صندوق ها سود دهی کمتری نسبت به خرید مستقیم سهام ها خواهند داشت اما کم ضرر تر هستند.

    ۱
   18. سپهر گفت:

    صندوق های مختلط مناسب سرمایه گذاری هستن

    ۰
   19. سعیده گفت:

    پیشنهاد: چرا از صندوق های سرمایه گذاری با ریسک بالا در منوی خدمات خود استفاده نمیکنید

    ۰
   20. محمد گفت:

    ریسک کمتر وآرامش ماسب برای افرادی که مخواهند زمان زیادی در بورس بگذارند

    ۰
   21. بهزاد گفت:

    من با خرید مخلوطی از صندوقها شامل صندوق با درامد ثابت و صندوق سهام و انواع etf ها و صندوق طلا بسیار موافقم.

    ۱
   22. داود گفت:

    باسلام من پیشنهاد میکنم کارگزاری برای کسانیکه برای اولین بارواردبورس وکارگزاری می‌شوند یک منوی ابتدایی ازکارهایی که شخص تازه وارد بایدونباید انجام دهد بصورت اشانتیون برایش پیامک نماییدتا مقداری باشرایط بورس آشنا شود.

    ۱
   23. مهدی انتخابی گفت:

    صندوقهای سرمایه گذاری شرایط عالی دارند برای کسانی که تازه وارد بازار بور شدن و چون تیم خبره ای از این صندوقها مراقبت دارن پس درصد ریسک ضرر بسیار پایین و درصد سود خوبی به مشتریان ارائه میدن

    ۰
   24. محمد ایزدی گفت:

    سلام.به نظر من صندوق های etf یه صورتی که خودمون سهامشا بخریم بهتره .هم بازدهیش بیشتره و هم اینکه مزایای خرید مستقیم سهام و یا صندوق را با همم داره .البته ریسکش هم بالاست

    ۰
   25. اکبر سیرزادی گفت:

    اگه من بخوام یه صندوق خوب برای سرمایه گذاری انتخاب کنم چی پیشنهاد میدید که بازده بالایی داشته باشه؟

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     جهت کسب اطلاع از نحوه سرمایه گذاری مناسب در صندوق لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۳ بخش صندوق کارگزاری تماس حاصل فرمائید.

     ۰
   26. صدقی گفت:

    با سلام
    اگر واحدهای صندوق درامد ثابت که ماهانه سود میدهند مانند امین یکم خریداری کنم ایا سود ان به حسابم در کارگزاری واریز می شود اگر نه چگونه میتوانم ان را دریافت کنم؟
    با تشکر

    ۰
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     سود صندوق امین یکم توسط سپرده گذاری به حساب شما واریز می شود. جهت پیگیری لطفا با شماره تلفن ۱۵۶۹ بخش پشتیبانی سجام تماس حاصل فرمائید.

     ۰

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   عدد را وارد کنید: