پول هوشمند (Smart money) چیست؟

 • ۸ بهمن ۱۴۰۲
 • ۲ بهمن ۱۳۹۸
 • ۳۱ نظر
 • ۴۵۶۰۴ مشاهده
پول هوشمند چیست

سرمایه‌گذاران معمولا به دنبال تشخیص سهام ارزشمند بازار هستند. یکی از فاکتورهای مهم شناسایی سهام ارزشمند، تشخیص زمان ورود و خروج پول هوشمند در سهم است. در اکثر مواقع تصمیم برای انتخاب یک یا چند گزینه سرمایه‌گذاری، در میان انتخاب‌های متعددی که پیش روی افراد قرار دارد، همراه با ریسک سرمایه‌گذاری و تردید و گاهی هم با ترس همراه است. این تشخیص از میان اطلاعات فراوان موجود ممکن است کار سخت و زمان‌بری باشد. در کنار این موارد، بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام، این تشخیص را سخت‌تر و نیازمند تلاش بیشتر می‌کند. بنابراین افرادی که در این بازارها فعالیت می‌کنند، ابتدا باید آموزش ببینند و با شناخت کافی و به‌کارگیری تحلیل‌های موردنیاز مناسب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری در بورس را برای خود انتخاب کنند. پول هوشمند یکی از مفاهیم تأثیرگذار در بازار سرمایه است. در این مقاله به بررسی پول هوشمند و چگونگی تشخیص آن در سهام مختلف می‌پردازیم.


پول هوشمند چیست؟


پول هوشمند سرمایه‌ای است که توسط سرمایه‌گذاران و متخصصان بزرگ مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، خبرگان بازار و … جهت ایجاد روندهای بزرگ قیمتی در سهم وارد بازار می‌شود. سرمایه‌گذاران عمده بازار با درک بالای خود از نیازهای بازار و همچنین دسترسی به اطلاعات نهانی و بیشتری نسبت به سایر افراد، باقدرت خود جهت حرکت سهم را مشخص می‌کنند. پول هوشمند به‌اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند به‌صورت مصنوعی روند قیمت یک سهم را تغییر دهد و تأثیرات عمده‌ای بر بازار ایجاد کند. با ورود پول هوشمند به بازار، سایر بخش‌های آن نیز تحت تأثیر قرار گرفته و موجب افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌شود.

چگونگی ورود و خروج پول هوشمند به بازار بورس

زمانی که سرمایه‌گذاران عمده و اصلی بازار با توجه به شرایط موجود تشخیص دهند که نیاز است بر یک سهم سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام دهند، شروع به خرید سهم موردنظر در حجم‌های بالا می‌کنند و موجی قوی و مثبت برای آن سهم ایجاد می‌کنند. معمولاً پس از چند روز و افزایش چند درصدی قیمت های سهم، سایر سرمایه‌گذاران مانند سرمایه‌گذاران ثانویه و خرد، متوجه این موج قوی می‌شوند و هیجان بالایی برای خرید سهم ایجاد می‌شود. در این زمان شایعات در بازار گسترده می‌شود و هدف‌گذاری‌های جدیدی برای قیمت سهم ایجاد می‌گردد. با افزایش این هیجانات و خریدهای بالای سهم، قیمت افزایش می‌یابد و درنتیجه سهم رشد زیادی را تجربه می‌کند. پس از گذشت مدت ‌زمانی از رشد قیمت سهام، همان سهامداران عمده با همان سرعتی که وارد بازار شدند و قیمت سهم را افزایش دادند و به سود مدنظر خود دست یافتند، با همان سرعت از سهم خارج می‌شوند و شروع به فروش سهام می‌کنند. بدین ترتیب پول هوشمند از سهم خارج می‌شود و قیمت آن به‌تدریج کاهش می‌یابد.

از آنجا ‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد از این موضوع اطلاعی ندارند، ممکن است این ریزش قیمتی را اصلاح قیمتی تصور کنند و همچنان به سهامداری سهم ادامه داده و انتظار رشد قیمت داشته باشند. این دسته از سرمایه‌گذاران با توجه به عدم اطلاع از ورود و خروج سهامداران عمده یا همان پول هوشمند، همچنان سرمایه خود را در سهام موردنظر نگه می‌دارند و درنتیجه متضرر می‌شوند. حال بیشتر سهامداران غیر عمده در قیمت‌های بالا سهام را خریداری کرده‌اند و ازآنجاکه نقدینگی و قیمت سهم روند نزولی پیدا کرده، شانس خروج از سهم بسیار کم می‌شود. بدین‌صورت پول هوشمند قدرتمندتر شده و این چرخه را چندین بار تکرار می‌کند.

باید به این نکته هم توجه داشت که ورود پول هوشمند به بازار رخدادی نیست که پیوسته تکرار شود و افراد بتوانند به‌راحتی آن را تشخیص دهند. به‌طور معمول ممکن است برای یک سهم خاص، این اتفاق یک یا دو بار در سال رخ دهد که سبب رشد سریع قیمت سهم شود. دلیل این امر ورود پول هوشمند و سپس خروج آن است که موجب کسب سودهای بیشتر برای عده‌ای از سهامداران می‌گردد. با توجه به مطالب بیان‌شده می‌توان گفت که پول هوشمند زمانی وارد بازار می‌شود که قیمت سهم در کف خود قرار دارد یا به پایین‌ترین حد خود می‌رسد، نسبت به سهم امیدواری وجود ندارد و تقاضایی برای خرید سهم نیست. پول هوشمند به این دلیل وارد سهم می‌شود تا این عدم تقاضا را رفع کند، فشار فروش سهم را کاهش داده و قیمت سهم را افزایش دهد. به این ترتیب یکی از اهداف اصلی ورود پول هوشمند، تأثیرگذاری بر قیمت‌های بازار است تا از این طریق در قیمت‌های پایین خرید انجام شود و در قیمت‌های بالا سهم به فروش برسد و سودآوری حاصل شود.

تشخیص ورود و خروج پول هوشمند

یکی از مهم‌ترین عواملی که به‌واسطه آن می‌توان وجود پول هوشمند را تشخیص داد، حجم معاملات است. با در نظر گرفتن این عامل می‌توان ورود یا خروج پول هوشمند را به یک سهم یا صنعت تا حدودی تشخیص داد. حجم معاملات درواقع میزان معاملات انجام‌شده در دوره‌ای مشخص از زمان (روزانه، هفتگی، ماهانه و …) است که در نمودار میله‌ای یک سهم قابل‌مشاهده است. با رصد حجم معاملات همراه با قیمت، تحلیلگران می‌توانند جهت حرکت بازار را تشخیص دهند. برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که روند قیمت از روند حجم معاملات عقب‌تر است. بدین معنی که روندهای صعودی و نزولی را می‌توان قبل از مشخص شدن روندهای برگشتی قیمت، در حجم معاملات مشاهده کرد.

بر اساس یکی از اصول رایج در بازار بورس وال‌استریت، حجم معاملات تغییرات قیمت را به وجود می‌آورد. حجم معاملات در بازارهای پررونق، نسبتاً سنگین و در بازارهای راکد، نسبتاً سبک است اما نمی‌توان گفت تنها حجم معاملات به‌طور دقیق می‌تواند این موضوع را مشخص کند. تشخیص ورود پول هوشمند نیاز به دانش کافی و تجربه و شناخت سهم دارد. بر اساس تجربه می‌توان بیان کرد اگر حجم معاملات یک سهم در زمان عدم وجود تقاضای آن به‌یک‌باره به میزان زیادی افزایش یابد، یکی از نشانه‌های ورود پول هوشمند است. در مقابل کاهش شدید و فروش سنگین یک سهم به‌یک‌باره را می‌توان خروج پول هوشمند از آن در نظر گرفت. بنابراین خرید و فروش حجم بالای یک سهم در زمان کوتاه و به‌یک‌باره را می‌تواند از نشانه‌های وجود پول هوشمند در سهم باشد.

یکی دیگر از نشانه‌های تشخیص ورود پول هوشمند به بازار سرمایه، مقایسه تعداد خریدار یا فروشنده نسبت به حجم معاملات است. به این صورت که اگر تعداد خریداران کم ولی حجم بسیار بالا باشد، نشان‌دهنده آن است که سرمایه‌گذاران کلان در حال خرید سهم هستند. در مقابل وجود فروشندگان کم ولی با حجم بالای سفارش فروش می‌تواند نشان از خروج پول هوشمند باشد. ارزش معاملات روزانه نیز یکی دیگر از عوامل تشخیص این موضوع است. اگر میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده‌ای باشد و در زمان کوتاهی دو تا سه برابر شود، می‌توان نتیجه گرفت علت این نقدینگی بالا وجود پول هوشمند است. با توجه به نشانه‌های عنوان‌شده، سرمایه‌گذاران و سهامداران خرد می‌توانند ورود یا خروج پول هوشمند را تشخیص دهند.

تفاوت حجم مشکوک و پول هوشمند

کسب دانش مالی و آشنایی با اصطلاحات تخصصی بازار سرمایه می‌تواند در تشخیص موقعیت‌های مختلف بازار سرمایه به شما کمک کند. تا این‌جا در مورد پول هوشمند و تاثیرات ورود و خروج آن بر روندهای یک سهم صحبت کردیم. ممکن است سرمایه‌گذاران، به خصوص افراد تازه‌کار، این اصطلاحات وموقعیت‌ها را به اشتباه یکی در نظر بگیرند. حجم مشکوک در بازار سرمایه زمانی رخ می‌دهد که وضعیت شرکت ارائه‌دهنده سهام نسبت به گذشته تغییری نکرده است و فعالیتی که منجر به افزایش ارزش سهام آن شود، نداشته است اما حجم و نرخ معاملات سهام آن تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. حجم مشکوک را می‌توان به کمک تابلوخوانی در سایت tsetmc.com و بررسی میانگین سه ماهه سهام تشخیص داد. به علاوه می‌توان فیلترهایی بر دیده‌بان سایت tsetmc اعمال کرد که نسبت به این تغییر شرایط حساس باشد و شما را از رخداد آن مطلع کند.

فیلتر ورود پول هوشمند قوی

با توجه به مطالب گذشته درزمینهٔ فیلترنویسی و انواع فیلترنویسی در بازار بورس، می‌توان عنوان کرد که فیلترنویسی به سهامداران کمک می‌کند تا زمان و قیمت مناسب خرید یا فروش سهام را بیابند و بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری خود، سهام مناسب را در بازار بورس تشخیص دهند. بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن سایر عوامل ذکرشده، می‌توان برای تشخیص وجود پول هوشمند در سهم، از فیلترنویسی نیز استفاده کرد. همان‌طور که عنوان شد حجم معاملات تأثیر زیادی در تشخیص پول هوشمند دارد. فیلتر حجم معاملات به افراد کمک می‌کند تا در صورت افزایش یک‌باره حجم، آن را شناسایی کنند. همراه با فیلتر حجم معاملات، باید وضعیت تکنیکالی سهم نیز بررسی شود.

برای اعمال فیلتر در وبسایت tsetmc.com از نوار بالا، گزینه فیلتر را انتخاب کنید و در بخش فیلتر جدید دستور زیر را کپی کنید:

(tvol) > 4 * ( [ih][1].QTotTran5J + [ih][2].QTotTran5J + [ih][3].QTotTran5J + [ih][4].QTotTran5J + [ih][5].QTotTran5J ) / 5

&&
( (ct).Buy_I_Volume / (ct).Buy_CountI ) >= 2 * ( (ct).Sell_I_Volume / (ct).Sell_CountI)

با تغییراتی جزئی در این فیلتر می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید و حجم معاملات را در n روز گذشته بررسی کنید.

ورود پول حقیقی به سهم نشانه چیست؟

پول حقیقی هم مانند دیگر اصطلاحاتی که بررسی کردیم از متغیرهای مهم بازار سرمایه است. توجه داشته باشید که این عامل هم ماهت متفاوتی نسبت به پول هوشمند دارد. ورود و خروج پول سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه می‌تواند روندهای جدیدی پیرامون سهم شرکت‌های مختلف ایجاد کند. در این بین ورورد پول حقیقی‌ها به یک سهم اهمیت بیشتری دارد. اصطلاح ورورد پول حقیقی در واقع بیان‌گر خالص خرید مثبت این افراد است که به راحتی قابل امکان محاسبه آن وجود دارد. معامله‌گران حرفه‌ای بازار، ورود پول سرمایه‌گذاران حقیقی به یک سهم را نشانه‌ای مثبت در مورد آن می‌دانند و از این فرصت برای کسب سود استفاده می‌کنند.


کلام آخر

یکی از گزینه‌هایی که برای یافتن انتخاب‌های مناسب سرمایه‌گذاری مخصوصاً در زمان نوسان بازار و افزایش عدم اطمینان به افراد کمک می‌کند، وجود پول هوشمند است. معامله گران حرفه‌ای با رصد پیوسته جهت تحرکات قیمتی و حجم معاملات و سایر عوامل تأثیرگذار بر قیمت، قادر خواهند بود تا از ورود و خروج پول هوشمند در بازار مطلع شوند و بتوانند به کمک این موج ایجادشده به سودهای بالاتری دست یابند. افرادی که به این عوامل تأثیرگذار توجهی نمی‌کنند، تحت تأثیر شایعات منتشرشده و اخبار نادرست قرار می‌گیرند و بر اساس هیجانات ایجادشده تصمیم به خرید یا فروش سهام می‌گیرند و دچار زیان می‌شوند. در این شرایط دریافت اطلاعات و آموزش‌های لازم نقش بسزایی را در کسب سود در بازار بورس بازی می‌کند.

31 پاسخ به “پول هوشمند (Smart money) چیست؟”

 1. سادات احمدی گفت:

  سلام و درود بر شما
  این پست واقعا عالی بود
  با توجه به مطالب فوق و اهمیت فیلترنویسی من بزودی آموزش فیلترنویسی رو شروع میکنم
  از شما ممنونم که مطالب آموزشی بورس را بصورت رایگان در اختیار ما قرار می دهید
  با تشکر فراوان

  ۹
 2. amolcivil گفت:

  به عنوان یک تازه وارد باید بگم ورود و خروج پول هوشمند چندان هم کار ساده ای نیست حتی توسط افراد خبره... ولی چیزی که من دستگیرم شده اینه که باید پیگیر خرید و فروش کلان و با حجم سنگین سهم های داخل سبدمون باشیم و با حساسیت دنبالش کنیم چون دنبال کردن تمام سهم ها از حوصله و زمان و حتی سواد بورسی ما خارجه... پس توصیه میکنم البته به خودم که خرید و فروش سهام های محدود خودمون رو کنترل کنیم

  ۱۸
 3. جواد گفت:

  ممنون بابت تهیه این مطلب ، در کنار این گزینه (ورود پول هوشمند ) جهت خرید یک سهم ، با استفاده از فیلتر نویسی باید به نکات جابه جایی سهم از حقوقی به حقیقی ، درشت ترین خریداران حقیقی را نیز مد نظر قرار داد .

  ۱۲
 4. سجاد گفت:

  مطلب فوق العاده مفیدی هس برای تشخیص روند سهم

  ۱۸
 5. رزاق فانی گفت:

  از اینکه در جهت پیشرفت اعضا دانش مارو بروز میکنید سپاسگذاریم

  ۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 5