مصاحبه بهراد ابراهیمی (قائم مقام مدیرعامل کارگزاری آگاه) در مورد صندوق پترو‌آگاه

 • ۲۲ آبان ۱۴۰۲
 • ۲۳ اسفند ۱۴۰۱
 • ۴۵ نظر
 • ۱۲۶۵ مشاهده
مصاحبه بهراد ابراهیمی در مورد صندوق پترو‌آگاه

پس از پذیره‌نویسی موفق صندوق بخشی شیمیایی آگاه با نماد «پتروآگاه» و بازگشایی معاملات آن در بازار بورس، طی مصاحبه‌ای همراه با آقای بهراد ابراهیمی «قائم مقام مدیرعامل کارگزاری آگاه» مسیر این صندوق را از زمان پذیره‌نویسی تاکنون مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.


 • به عنوان اولین سوال، لطفا از پذیره‌نویسی صندوق پتروآگاه برای ما بگویید:

صندوق پتروآگاه در مدت ۴ روز پذیره‌نویسی، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان جذب سرمایه داشت. طبق قانون پس از پذیره‌نویسی، دریافت مجوز فعالیت و کد صندوق از سازمان بورس و اورق بهادار، صندوق‌ها می‌توانند برای خرید سهام در بازار سرمایه اقدام کنند. با همکاری سازمان بورس ظرف مدت ۳ روز کاری ، مجوز فعالیت برای صندوق مورخ ۳ اسفند صادر و  نهایتا ۸ روز پس از اتمام پذیره‌نویسی به تاریخ ۶ اسفند ، سرمایه گذاری با منابع صندوق آغاز شد. از روز بعد آن هم امکان معامله واحدهای صندوق در بازار ثانویه فعال گردید.

 • بعد از بازگشایی نماد پترو‌آگاه، این صندوق با رشد زیاد قیمت طی ۲ روز ابتدایی، آغاز به کار کرد. دلیل این رشد چه بود؟

در صندوق‌های ETF (قابل معامله)، بازارگردان موظف است در محدوده قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری (NAV ابطال) اقدام به خرید و در محدوده قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری (NAV صدور) اقدام به فروش واحدهای سرمایه‌گذاری کند. با آغاز معاملات ثانویه صندوق پتروآگاه، به دلیل تقاضای بالایی که برای خرید واحدهای صندوق به وجود آمد، بازارگردان برای کنترل قیمت صندوق، واحدهای باقی‌مانده (۱۰۰ میلیون واحد) را عرضه کرد. این امر منجر به پر شدن سقف صندوق شد و بازارگردان برای عرضه مجدد در بازار با هدف کنترل قیمت، واحدی در اختیار نداشت. پس از این اتفاق، ما به سرعت درخواست افزایش سقف صندوق را به سازمان بورس ارائه دادیم و مجددا با همکاری سازمان، ظرف مدت ۳ روز مجوز صادر شد. در این مدت، به دلیل پر شدن سقف مجاز صندوق و مازاد تقاضایی که وجود داشت، قیمت واحدهای پتروآگاه از NAV فاصله گرفت.

 • تاکنون چه مقدار سرمایه‌گذاری در صندوق پتروآگاه انجام شده است؟

سرمایه‌گذاران تا تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ حدود ۹۸۰ میلیارد تومان در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 • NAV- صندوق پتروآگاه در حال حاضر چقدر است؟

NAV صندوق، هر روز متناسب با شرایط بازار تغییر می‌کند. در حال حاضر این عدد ۱۰۸۰ تومان است.

 • استراتژی معاملاتی این صندوق به چه صورت است؟

مدیریت صندوق پتروآگاه با رویکرد سرمایه گذاری فعال در صنعت شیمیایی فعالیت می کند. به عبارتی تیم مدیریت سرمایه گذاری، با بررسی دقیق پارامترهای اثرگذار و با تکیه بر اصول مدیریت دارایی نظیر تنوع بخشی، نسبت به تخصیص و وزن دهی بهینه سهام پر پتانسیل اقدام می کند. بدیهی است که اجرای این سیاست سرمایه گذاری برای صندوقی که از جذب سرمایه سنگین برخوردار بوده است نیاز به صرف زمان را برای خرید مناسب پر رنگ می کند. در واقع مدیر صندوق بایستی بتواند متناسب با شرایط بازار، سهام مناسب را شناسایی و در قیمت مناسب، اقدام به سرمایه‌گذاری کند. هدف از این کار هم حداکثرسازی منافع سرمایه گذاران و دارندگان واحدهای صندوق است که ذینفعان اصلی صندوق هستند. لذا ممکن است در شروع فعالیت صندوق بخشی از منابع سرمایه گذاری به صورت نقد نگه داری شود تا در فرصت مقتضی به سهام مناسب تبدیل گردد. بدیهی است که به مرور زمان ترکیب صندوق به IPS آن کاملا همگرا می شود.

 • صندوق پترو آگاه چه شاخص و بنچمارکی را دنبال می‌کند؟ شاخص صنعت شیمیایی یا شاخص کل؟

قطعا بنچمارک ما بر اساس شاخص صنعت شیمیایی خواهد بود اما باید توجه داشت که صنعت شیمیایی، بزرگترین صنعت بازار است و تاثیر زیادی بر شاخص کل دارد. علاوه بر این، طی ۵ سال گذشته این صنعت به دلیل داشتن مزایای رقابتی در اقتصاد کلان ایران، بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل داشته است. از طرفی با توجه به امکان سرمایه‌گذاری ۱۰ درصد از دارایی صندوق در صنایع دیگر مانند فولاد، این فرصت امکان ارزشمندی را برای صندوق ایجاد می کند تا بتواند با مدیریت فعال بازدهی بهتری نسبت به شاخص صنعت شیمیایی برای دارندگان واحد صندوق فراهم نماید.

 • معیار انتخاب سهام در صندوق پتروآگاه بر چه اساسی است؟

معیار و استراتژی ما در همه صندوق‌های تحت مدیریت گروه آگاه (از جمله آگاس، مشترک آگاه، پتروآگاه و …) سهام و شرکت‌های ارزنده از منظر ارزشگذاری بنیادی Fundamental Analysis است. به همین دلیل است که یکی از بزرگترین تیم های تحلیل در نهادهای مالی، در گروه آگاه تشکیل شده است. ما ابتدا دارایی های ارزنده را شناسایی می کنیم. در ادامه مسیر از تحلیلگران کمی و تکنیکال برای یافتن نقاط بهینه ورود خروج و یا بازنگری در وزن دهی ها کمک می گیریم. در کنار آن سعی می‌کنیم انتظارات بازار (Market Sentiment) را نیز در تحلیل‌ ها و تصمیم گیری ها لحاظ کنیم. در نهایت مدیر صندوق با آگاهی به جمیع موارد تصمیم به خرید سهام برای صندوق می‌گیرد.

 • سرمایه‌گذاری در صندوق پتروآگاه را به چه افرادی پیشنهاد می‌کنید؟ (از نظر میزان ریسک‌پذیری)

اگر بخواهیم صندوق‌ها را از نظر میزان ریسک دسته‌بندی کنیم، صندوق‌های اهرمی، بخشی و سهامی به ترتیب از ریسک بالایی برخوردار هستند. معمولا این نوع صندوق‌ها برای افراد حرفه‌ای مناسب‌تر هستند. سرمایه گذاران حرفه‌ای با شناسایی فرصت‌های سودآوری بازار و پارادایم های اثرگذار ، می‌توانند زمان مناسب سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص را تشخیص دهند. لذا صرفا کافی است صندوق حرفه ای فعال در آن صنعت را انتخاب و نگه داری کنند. در خصوص افرادی که کمتر حرفه ای هستند پیشنهاد ما این است که حتما به نسبت این صندوق در سبد دارایی‌های خود دقت کنند. متنوع‌سازی سبد دارایی یکی از اصول سرمایه‌گذاری است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم این دسته از سرمایه‌گذاران بیش از ۲۵ الی ۳۰ درصد سبد خود را به این صندوق اختصاص ندهند. چرا که در غیر این صورت ممکن است در معرض ریسک های خاص یک صنعت قرار گیرند و نتوانند در زمان مناسب نسبت به پوشش ریسک و تنوع بخشی اقدام کنند.

به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، نباید دید کوتاه‌مدت داشت. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان ابزار سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، نیاز به دوره نگهداری خواهند داشت تا مدیر صندوق بتواند با دقت کامل برای تکمیل پرتفوی صندوق (برای بازدهی مطلوب با دید میان‌مدت) اقدام کند.

 • یک سوال که بارها از من پرسیده شده، این است که پذیره‌نویسی صندوق‌ها چرا مانند عرضه‌های اولیه سودآور نیست؟

این موضوع که پذیره‌نویسی صندوق با عرضه اولیه سهام شرکت متفاوت است، باید فرهنگ‌سازی شود. ولی من اطمینان دارم تیمی که این صندوق را مدیریت می‌کند، با افق میان‌مدت می‌تواند بازدهی خوبی را نسبت به سایر صندوق‌ها و کلیت بازار به سرمایه‌گذاران ارائه دهد.

 • ویدئو مصاحبه با آقای بهراد ابراهیمی در مورد صندوق پتروآگاه

45 پاسخ به “مصاحبه بهراد ابراهیمی (قائم مقام مدیرعامل کارگزاری آگاه) در مورد صندوق پترو‌آگاه”

 1. naser گفت:

  ضمن تبریک سال نو. با توجه به دلاری بودن اکثر پتروشیمی ها فکر میکنم میزان ریسک سرمایه گذاری در این صندوق برای سرمایه گذاری پایین باشد.

  ۳
  • کارشناس 1492 گفت:

   سلام دوست عزیز، صندوق بخشی پتروشیمی آگاه با نماد "پتروآگاه" مانند سایر صندوق‌های سهامی ریسک و به تبع آن بازدهی بالایی دارد. به دلیل تمرکز این صندوق در پربازده ترین بخش بازار بورس، صادرات محور بودن محصولات این گروه و همبستگی آن با رشد ارز، انتظار می‌رود که این صندوق در بلندمدت بازدهی بالایی را ایجاد کند.

   ۲
 2. احمدی گفت:

  با سلام خدمت افراد دلسوز در کارگزاری آگاه می‌خاستم بپرسم صندوق پترو آگاه فقط در سهام پتروشیمی وصنایع مرتبط فعالیت می‌کند؟

  ۴
  • کارشناس 1621 گفت:

   سلام دوست عزیز، صندوق پتروآگاه از نوع سهامی با شیوه سرمایه‌گذاری به صورت قابل معامله در بورس می‌باشد. حداقل ۷۰درصد دارایی خود را در سهام و حق‌تقدم مربوط به صنعت محصولات شیمیایی سرمایه‌گذاری می‌کند و می‌تواند حداکثر ۱۰درصد در سهام سایر صنایع سرمایه‌گذاری انجام بدهد. علاوه‌بر این موارد می‌تواند بخشی از سرمایه خود را به گواهی سپرده بانکی و اوراق بهادار با درآمد ثابت هم اختصاص دهد.

   ۵
 3. علیرضا شوقی گفت:

  چقدر انرژی مثبت گرفتم از ایشون. هم با سواد هم متشخص و هم جوان. چه خوبه همه کسانی که مسئول کاری میشن تجربه و تحصیلات مرتبط داشته باشند. از این افراد در کشور کم نداریم خیلی هاشون هم مهاجرت کردند اما باید از اونایی که هستند واقعا استفاده کرد. به امید اون روز. قبل از اینکه جزییات این صندوق را داشته باشم ۲۰ درصد سبدم را بردم به این صندوق.

  ۶
 4. سیدمجیدسادات گفت:

  این صندوق در آینده یکی از پر بازده ترین صندوق ها خواهد بود. زیرا پتروشیمی ها یکی از پربازده ترین صنایع بورسی محسوب می‌شوند.

  ۱۱
 5. مصطفی گفت:

  مطالب آموزنده‌ای داشت.

  ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید:

1 2 3 7