چگونه از پیشخور شدن قیمت ها مطلع شویم؟

 • ۲۰ اسفند ۱۳۹۹
 • bashgah
 • ۴۶ نظر
 • ۹۱۸ مشاهده
پیشخور شدن قیمت چیست؟

در بازار بورس گاهی شرایطی رخ می‌دهد که قیمت‌ها با نتایج تحلیل بنیادی تطابق ندارد و به گونه‌ای غیر منطقی، بالاتر یا پایین‌تر از رقم‌های پیش‌بینی شده است. این حالت را اصطلاحا پیشخور شدن قیمت ها می‌گویند. امروز قصد داریم معنای دقیق این اصلاح را بررسی کنیم. هدف نهایی این است که بتوانیم این وضعیت را در مورد سهم‌های مختلف تشخیص دهیم و معاملات خود را با در نظر گرفتن این فاکتور با ریسک کمتری انجام دهیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

منظور از پیشخور شدن قیمت ‌ها چیست؟

چه عواملی بر پیش‌خور شدن قیمت ها تاثیر می‌گذارند؟

چگونه از پیشخور شدن قیمت ها باخبر شویم؟

منظور از پیشخور شدن قیمت ‌ها چیست؟

هدف همه تحلیل‌های بنیادی این است که فاصله قیمت روز سهم را با ارزش ذاتی آن پیدا کنند. فرض بر این است که هر سهمی در بلندمدت به سمت ارزش واقعی خود حرکت خواهد کرد. اگر مبلغ خرید و فروش فعلی یک سهم کمتر از ارزش واقعی آن باشد، احتمال رشد قیمت در مورد آن وجود دارد و خرید آن معقول به نظر می‌رسد. پیشخور شدن قیمت ها معادلات را تا حدودی به هم می‌ریزد. همان طور که گفتیم این اصطلاح به شرایطی اشاره می‌کند که قیمت‌ها و نوسان‌های یک سهم با تحلیل‌های بنیادی تطابق ندارد.

شرکت‌ها موظف‌اند گزارش‌ها و صورت‌های مالی خود را به صورت دوره‌ای و منظم ارائه کنند. اگر این گزارش‌ها وضعیت شرکت را مناسب و رو به رشد نشان بدهند، قاعدتا قیمت سهام باید رشد کند. بر عکس این شرایط نیز وجود دارد. یعنی زمانی که گزارش‌ها چندان مثبت نیستند، به صورت منطقی قیمت‌ها باید کمتر شوند. گاهی این روند عملی نمی‌شود. یعنی قیمت سهام یک شرکت یا سهم‌های یک صنعت، قبل از این که گزارش‌های جدید منتشر شود یا تغییری در صورت‌های مالی رخ دهد، بالا و پایین می‌رود. در چنین شرایطی می‌گویند قیمت‌ها پیشخور شده‌اند.

چه عواملی بر پیشخور شدن قیمت ها تاثیر می‌گذارند؟

موارد متعددی را می‌توان از جمله عوامل تأثیرگذار بر پیشخور شدن قیمت ها مطرح کرد. برای مثال وقتی اخباری منتشر می‌شود که انتظار می‌رود روی صنعت خاصی تأثیر بگذارد و رونق آن را کاهش یا افزایش بدهد. گاهی نیز اخبار مربوط به تصویب مصوبه‌های جدید به گوش می‌رسد که روی فرایندهای یک صنعت خاص اثر خواهد گذاشت. در چنین شرایطی، قبل از انتشار گزارش‌ها و صورت‌های مالی جدی، یعنی قبل از این که در عمل تغییر رخ داده باشد، قیمت‌ها دچار نوسان می‌شوند.

تغییرات بنیادی در شرکت‌ها نیز یک عامل دیگر است. زمانی که هنوز خبری به صورت رسمی اعلام نشده است اما تحولات شرکت اصطلاحا به بیرون درز کرده و مردم از طریق شایعه‌ها و اخبار تاییدنشده، اطلاعاتی پیدا کرده‌اند. در این حالت نیز قیمت‌ها دچار نوسان‌هایی می‌شوند که با تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها مطابقت ندارند.

عامل مؤثر دیگر، تغییر در قیمت‌های جهانی است. این مسئله به ویژه در مورد شرکت‌هایی که محور فعالیت‌شان بر صادرات و واردات می‌چرخد، دیده می‌شود. فعالیت این گونه شرکت‌ها کاملا تحت تأثیر قیمت‌های جهانی است و اگر اخباری مبنی بر تغییر در این قیمت‌ها منتشر شود، قیمت سهام آن‌ها با نوسان مواجه می‌شود. این تأثیر قبل از منتشر شدن صورت‌های مالی رخ می‌دهد و قیمت‌ها پیشخور می‌شوند.

نوسان‌های نرخ ارز در بازار آزاد بر همه بازارها کم و بیش اثرگذار هستند و طبیعتا روی بورس نیز تأثیر خواهند گذاشت. این تأثیر روی بعضی سهم‌ها بیشتر و روی بعضی دیگر کمتر است. در هر صورت، گاهی کاهش یا افزایش نرخ ارز، عامل پیشخور شدن قیمت‌ها است.

هر کدام از این عوامل ممکن است شرایطی را پدید آورند که در آن، هنگام باز شدن سهام یک شرکت، تعدیل مثبت اما نوسان قیمت منفی و رو به پایین باشد. عکس این شرایط نیز ممکن است پدید آید. یعنی سهام با تعدیل منفی اما نوسان مثبت مواجه شود.

در مجموع توجه به یک نکته مهم ضروری است: گاهی اخبار و شایعات می‌توانند بیشتر از گزارش‌های رسمی شرکت‌ها، روی قیمت‌ها تأثیر داشته باشند.

چگونه از پیشخور شدن قیمت ها باخبر شویم؟

هر کسی که قصد معامله و خرید و فروش در بورس را دارد، لازم است بتواند این شرایط را تشخیص دهد. در غیر این صورت، در دام پیشخور شدن قیمت‌ها می‌افتد و دچار ضرر می‌شود. راهکارهای زیر می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند:

قبل از هر چیز لازم است نسبت p/e سهم را در نظر بگیرید. نسبت پی به ای انتظار سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده یک سهم را نشان می‌دهد و به آن نسبت قیمت به درامد نیز گفته می‌شود. این نسبت یکی از فاکتورهایی است که برای ارزش‌گذاری سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ضرب این نسبت در سود سهام یا eps، ارزش یک سهم به دست می‌آید. مثلا اگر p/e یک سهم ۵ و قیمت آن سهم ۱۰۰ تومان باشد، ارزش سهام آن شرکت ۵۰۰ تومان است. حال اگر قیمت روز این سهم کمتر از ۵۰۰ تومان باشد، خریدن آن منطقی است و انتظار کسب سود از آن می‌رود.

برای اطلاع یافتن از پیشخور شدن قیمت ها، لازم است این فاکتور را در نظر داشته باشیم. برای مثال اگر نسبت p/e یک سهم ۶ بوده و حالا رسیده به ۱۵، باید تعدیل مثبت خیلی شدیدی رخ دهد تا این نسبت دوباره به حالت منطقی برگردد.

مسئله دیگر، جو بازار در روزهای بازگشایی سهم است. اگر جو بازار مثبت باشد، یعنی میزان تقاضا بیشتر از عرضه باشد، حتی با تعدیل منفی نیز قیمت‌ها رشد خواهند کرد.

همچنین لازم است انتظارات بازار را در نظر بگیرید. بازار طبق شرایط مختلف، میزانی حدودی برای تعدیل در نظر دارد. اگر این انتظارات براورده نشوند، نوسان‌هایی در قیمت‌ها رخ خواهد داد. مثلا ممکن است یک سهم تعدیل مثبت بدهد اما این تعدیل کمتر از انتظار بازار باشد، در این حالت نوسان منفی خواهد بود.

سخن آخر

پیشخور شدن قیمت ها اصطلاحی است که به یک وضعیت خاص در بازار اشاره دارد؛ زمانی که بدون دلیل منطقی قیمت‌ها زیاد و کم شوند. در این حالت نوسان قیمت‌ها با تحلیل‌های بنیادی مطابقت ندارد؛ یعنی قبل از این که گزارش‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها منتشر شوند و عملا تغییری رخ دهد، قیمت‌ها تغییر می‌کنند. در این حالت، قیمت پیشخور شده است و دگر در زمان انتشار گزارش‌ها افزایش یا کاهش چشمگیر نخواهد داشت. سرمایه‌گذاران باید بتوانند این شرایط را تشخیص دهند. اگر سهامی خیلی سریع رشد کرده یا کاهش قیمت داشته است، بهتر است به امید منتشر شدن گزارش‌هایی که اوضاع را بهتر کنند خرید نکنید. در غیر این صورت ممکن است در دام پیشخور شدن قیمت ‌ها بیفتید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

 

46 پاسخ به “چگونه از پیشخور شدن قیمت ها مطلع شویم؟”

 1. مجتبی عبدی زاده گفت:

  بسیار عالی و آموزنده

  ۲
 2. سیدتقی گفت:

  خوب بود

  ۳
 3. سیداحمد هاشمی گفت:

  عالی بود

  ۲
 4. حسن229 گفت:

  مطلب خوبی بود.
  ممنون از آگاه

  ۱
 5. آرش لقمانی گفت:

  ممنون از توضیحات خوبتون. اگر به صورت ویدئو بود بهتر میشد

  ۱
 6. روح اله رجبلو گفت:

  نمیدونم اگه امکان داره کارگزاری آگاه سیستمی رو برنامه ریزی کنه پیشنهاد خرید بده به ما که مثلا تو اون تایم بازار چی مناسب خرید هست و کدوم ها مناسب فروش، البته میدونم که آگاه سیستم همفکران رو داره ولی جدا از آساتریدر هست و رایگان هم نیست. منظورم رایگان و درون خود صفحه آساتریدر در قالب پیشنهاد خرید، پیشنهاد فروش سبد فعلی می باشد. ممنون از پیگیری و آپدیت بودن همیشگی آگاه

  ۸
 7. سلمان سرخه گفت:

  سلام، لطفاکمکم کنید، من درکیف پول کارگزاری آگاه پول دارم، چندروزقبل عرضه اولیه مدارراخریدم، پولش هم ازکیف پول من کم شدمنتظربودم تابعدازدوسه روزتاییدبشه وبه لیست داراییهای بورسی من اضافه بشه، بعدازدوروزنوشته شده بودمردودوپولم هم به کیف پولم برگشت خورد، تورابه خداکمکم کنیدمن ناشی هستم تازه کارم لطفاببینیددلیلش چه بوده که عرضه اولیه راکارگزاری آگاه برایم نخریدلطفاجوابم راحتمابه من بدهیدسپاسگذارم ومنتظرمیمونم

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سفارش عرضه اولیه را به درستی ثبت نمائید ، عرضه اولیه برای شما خریداری می شود .در غیر اینصورت توسط سازمان بورس مردود می شود.جهت پیگیری لطفا در سامانه معاملاتی آنلاین تیکت ثبت فرمائید.

   ۱
  • حسین گفت:

   سلام عرضه اولیه مدار لغو شد

   ۵
  • حسن خاکیدان گفت:

   سلام وقتی سهم مدار کنسل شد وواگذاری در بوس انجام نشدبه هیچ کس ندادند
   نه فقط شما بلکه دربورس سهمی بنام مدار نداریم عزیزم
   پس غصه نخور

   ۰
 8. peyman گفت:

  ممنون از توضیحات خوبتون

  ۲
 9. Amirreza گفت:

  خوب وآموزنده بود

  ۳
 10. فاطمه گفت:

  خیلی ممنون از آشنایی ما با اصطلاحات

  ۱
 11. محمد گفت:

  خیی ساده p/e رو توضیح داد.مرسی

  ۱
 12. امید گفت:

  عالی بود تشکر از همگی دوستان

  ۲
 13. سمیه گفت:

  ممنون بابت پستهای آموزنده

  ۱
 14. احسان گفت:

  p/e رو خیلی ساده و مفید توضیح داد
  ممنون از مطالب آموزنده

  ۰
 15. محمد گفت:

  بسیار عالی بود

  ۰
 16. میثم گفت:

  عالی بود و کاربردی.

  ۱
 17. مجتبی گفت:

  با سپاس از زحمات شما.

  ۰
 18. مختار گفت:

  جالب بود. و امیدوارم بتونیم از این آموزشها استفاده کنیم.

  ۰
 19. فرهاد گفت:

  بازاری که دستوری اداره بشه
  همیشه دوتا آپشن برای اون در نظر گرفته میشه که در هر دو حالت سهامدار خرد در ضرر باشه.

  ۰
 20. Mosayyebi گفت:

  با سلام وتشکر از مطالب خوبتون که باعث پیشرفت سهامداران و آگاهیه اونها در زمینه معاملات مثبت در بازار میشه،خدا قوت

  ۰
 21. رحیم گفت:

  مطالب آموزنده بود

  ۰
 22. امین اهوازی ۶۸ گفت:

  خیلی ممنون بابت دقت شما

  ۰
 23. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  باعرض سلام
  یکی از عواملی که بعد از اخبار درخصوص یک نماد و تغییر قیمت جهانی باشد مسئله رانت است رانت اطلاعاتی در این خصوص خیلی می تواند کمک کننده و تاثیر گذار باشد مثلا در خصوص طلا در ایران خیلی با قیمت جهانی تطابق ندارد و در برخی موارد حتی برعکس هم هست یعنی در بعضی وقتها با کاهش جهانی قیمت طلا قیمت در ایران افزایش یافته است بنابراین داشتن دوستان و آشنایانی از قبیل نماینده مجلس یا روسای اتحادیه در صنف مربوطه بسیار کمک کننده در پیشخور شدن آن می باشد

  ۰
 24. Saila گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 25. مریم گفت:

  خیلی ممنون بسیار خوب و آموزنده و کاربردی بود

  ۰
 26. میلاد گفت:

  خب نمیشه نمودار تکنیکالش رو بررسی کرد؟
  من خودم چارت رو با شاخص هم وزن مقایسه میکنم. اگه یه سهمی تو ماه های اخیر خیلی بالا تر رفته باشه نمیخرمش ،
  چون فکر میکنم پیش خور شده

  ۰
 27. رضا رضایی گفت:

  خوب وآموزنده وبسیارکاربردی بود.ممنون

  ۰
 28. محمدهادی بهور گفت:

  اقای رجبلو مطلب مناسبی عنوان کردن.تو این شرایط که بیشتر مردم یهویی و بدون شناخت کامل و اموزش وارد بازار بورس شدن کارگزاری اگاه مطالبی عنوان کنه که بیشتر افراد بتانن تصمیم گیری بهتری و ضرر زیان این مدت زودتر جبران بشه

  ۰
 29. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  باعرض سلام
  اخبار واطلاعات و مسئله رانت است رانت در هر یک از بازار های مختلف در این خصوص خیلی می تواند کمک کننده و تاثیر گذار باشد، بنابراین بسیار کمک کننده در پیشخور شدن آن می باشد

  ۰
 30. مهرداد گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از توضیح خوبتون مخصوصا قسمت اموزش فرمول عالی بود

  ۰
 31. رسول گفت:

  خوب و روان بیان شده بود.خواهشا ادامه دار باشد

  ۰
 32. جلال طالبی گفت:

  بسیار توضیحات خوب و اموزنده ای بود

  ۰
 33. مجتبی شجاع گفت:

  خوب بود

  ۰
 34. سعید گفت:

  باسلام کاش کارگزاری آگاه کساني را که‌ سرمایه بالای سیصد ميليون دارند را بیمه عمر و درمانی میکرد بشرطی که‌ حق برداشت سرمايه خود را از کارگزاری نداشته باشند اینجوری کساني که سرمايه گذاري کردند دلگرم تر می‌شوند همچنين سرمايه آنها نیز همیشه دراين بازار ماندگار می‌شود

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: