پذیره نویسی چیست؟

 • ۳۰ مهر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۳۷ نظر
 • ۱۸۲۸ مشاهده
پذیره نویسی چیست

پذیره نویسی در اصطلاح عبارت است از عملی حقوقی که به دنبال آن فرد متعهد می‌شود با تامین قسمتی از سرمایه در شرکت سهامی عام شریک شود. در فرایند پذیره نویسی شخص متعهد می‌شود که مبلغی را برابر با میزان مشخص‌شده در برگه تعهد سهام پرداخت کند و در مقابل، پس از تشکیل شرکت تعداد مشخصی سهام به دست می‌آورد و به اندازه سرمایه خود در سود و زیان شرکت سهیم می‌شود. در این مقاله قصد داریم به مفهوم پذیره نویسی بپردازیم و تمامی جزئیات را در مورد آن مطرح کنیم.

این ویدئو را حتما ببینید!

منظور از پذیره نویسی چیست؟

پذیره‌نویسی به‌ طور کلی مرحله قبل از عرضه اولیه است. در پذیره‌نویسی شرکت هنوز تاسیس نشده است و خریدارانی که در پذیره‌نویسی شرکت می‌کنند، در واقع در تامین سرمایه شرکت سهیم شده‌اند. شرکت‌ها عموما باید اول به سایت فرابورس در قسمت بازار سوم یا بورس در قسمت ناشران مراجعه کنند و با توجه به شرایطی که دارند، بازار خود را انتخاب کنند.  فرابورس دارای ۷ بازار مختلف و بورس دارای ۲ نوع بازار است. شرکت‌ها قبل از پذیره‌نویسی باید شرایط خود را بسنجند و بر اساس نیازمندی‌های همان بازار، مستندات خود را آماده کنند و ارائه دهند. در این فرایند، شرکت درصد کوچکی از سهم خود را ( که عموما کمتر از ۱ درصد است)، برای فروش به بانک ارائه می‌دهد و دیگر معامله‌ای انجام نخواهد شد تا مراحل ثبت شرکت انجام شود.
پذیره‌ نویسی در واقع عملی حقوقی است که به‌موجب آن شخص متعهد می‎شود تا قسمتی از سرمایه شرکت را تامین کند. فرایند پذیره‌‌نویسی مستلزم تهیه طرحی از طرف موسسان شرکت است که لازم است به امضای همه آن‌ها رسیده باشد و به اداره ثبت شرکت‌ها و در نقاطی که اداره ثبت شرکت‌ها وجود ندارد، به اداره ثبت اسناد و املاک محل تسلیم شود.

پذیره‌ نویسی در صندوق های سرمایه گذاری

اخیرا دو صندوق سرمایه گذاری دولتی با نام‌های دارا یکم و دارا دوم در بازار بورس عرضه شد. در این فرایند دولت با ارائه اطلاعات اولیه و شفاف‌سازی کامل تصمیم به تشکیل چند صندوق سرمایه گذاری گرفت تا بخشی از دارایی‌های خود را در صنایع مختلف به مردم بفروشد. در این پروسه تمام جزئیات، مانند ارزش موجود و به روز دارایی‌های مربوط به صندوق، به صورت کامل برای تمام افراد منتشر می‌شود. این صندوق‌ها از نوع ETF یا همان قابل معامله هستند. افراد بعد از کسب اطلاعات مورد نظر، به منظور پذیره نویسی از درگاه‌های اعلام شده اقدام می‌کنند و با توجه به چهارچوب‌های منتشرشده، به میزان اعلام‌شده یا کمتر، می‌توانند خرید خود را انجام دهند. دولت یک بازه زمانی به این منظور در نظر می‌گیرد. با توجه به شرایط صندوق‌های مذکور، مدت زمانی تا بازگشایی صندوق طول می کشد (معمولا ۱ ماه) و بعد از آن افراد قادر به خرید و فروش واحدها خواهند بود.

تفاوت‌های عرضه اولیه و پذیره‌ نویسی

اولین و مهمترین تفاوت این است که پذیره نویسی در مورد شرکت‌هایی انجام می‌شود که هنوز آغاز به فعالیت نکرده‌اند و برای تامین سرمایه اقدام به پذیره نویسی می‌کنند. عرضه اولیه مربوط به شرکت‌هایی است که برای نخستین بار سهام‌شان در بورس ارائه می‌شود. این شرکت‌ها ثبت و تاسیس شده‌اند و مدتی از زمان فعالیت‌شان می‌گذرد اما تا کنون سهام خود را در بورس عرضه نکرده‌اند.

عرضه اولیه یک بازه قیمتی مشخص دارد اما پذیره‌نویسی با قیمت اسمی ۱۰۰۰ ریال انجام می‌شود.

بازه زمانی عرضه اولیه برای ثبت سفارش از ۲ تا ۳ ساعت است و پس از آن نماد مورد نظر مثل سایر نمادهای بورسی معامله می‌شود اما انجام پذیره‌نویسی در اکثر موارد در یک بازه زمانی ۳۰ روزه است. تا مراحل بعدی ثبت و آغاز فعالیت شرکت و عرضه اولیه ممکن است چندین ماه زمان لازم باشد.

پذیره‌نویسی قبل از عرضه اولیه انجام می‌شود و خریداران به نوعی سرمایه اولیه شرکت را برای فعالیت‌های مختلف و سودآوری تامین می‌کنند. پس از تشکیل شرکت بر اساس ورقه تعهد، اشخاص شرکت‌کننده در پذیره‌نویسی حق دریافت سهام دارند.

پذیره‌نویسان چند نفر هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

در شرکت سهامی عام هیئت ‌مدیره از حداقل ۵ نفر از صاحبان سهم تشکیل می‌شود. از این ‌رو، تعداد پذیره‌نویسان باید به حدی باشد که کل شرکا از پنج نفر کمتر نباشند. قانون برای حداکثر تعداد شرکا، شرطی را تعیین نکرده است. بنابراین ممکن است این تعداد بین ۵ تا هزاران نفر باشد. تمامی افرادی که دارای اهلیت هستند می‌توانند در پذیره‌نویسی یک شرکت تازه‌تاسیس شرکت کنند، چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی؛ با این‌ حال، اشخاص حقوقی در حدود هدف و اساسنامه خود مجاز به این امر هستند. از آن جایی‌ که پذیره‌ نویسی یک عمل تجاری تلقی نمی‌شود، لازم نیست حتما اشخاص حق تجارت داشته باشند.کاربرد سایت کدال

پذیره ‌نویسی با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

پذیره‌نویسی با دو روش انجام می‌گیرد: تعهد پذیره‌نویسی و بهترین کوشش. در فرایند تعهد پذیره‌نویسی، کارگزار یا متعهد پذیره‌نویس (underwriter)، متعهد می‌شود باقی‌مانده اوراق بهاداری را که تا پایان دوره به فروش نرفته‌اند، خریداری کند. همچنین کارگزار پذیره‌نویس باید به سازمان بورس وثیقه و شواهد لازم را ارائه دهد و این اطمینان را ایجاد کند که می‌تواند به تعهدات پذیره‌نویسی خود عمل کند. یکی از مزیت‌های روش تعهد پذیره‌نویسی، جلوگیری از رفتارهای سفته‌‌بازانه در هفته‌های آغازین عرضه سهام شرکت‌ها در بازار سهام است. همچنین باعث می‌شود سهام زودتر به قیمت واقعی خود در بازار برسد. با این کار واسطه‌ها در بازار حذف می‌شوند و میزان ریسک سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت‌های تازه‌وارد، کاهش پیدا می‌کند. در روش بهترین کوشش، شرکت تامین سرمایه بیشترین تلاش را برای فروش اوراق به کار می‌بندد اما ممکن است تعدادی از آن‌ها به فروش نرسند و تعهدی در مورد خرید همه اوراق وجود ندارد.

مهلت پذیره‌نویسی چقدر است؟

طبق تبصره یک ماده ۲۳ قانون بازار اوراق بهادار، سازمان بورس تعیین‌کننده مدت‌زمان انجام پذیره‌نویسی است که این مدت عموما بیشتر از ۳۰ روز نخواهد بود. با این حال سازمان بورس می‌تواند با تقاضای موسسان و احراز ادله مستدل، حداکثر ۳۰ روز دیگر پذیره‌نویسی را تمدید کند. تبصره۲ همین ماده مقرر کرده است که نتایج توزیع و فروش اوراق بهادار باید به سازمان اطلاع داده شود. این امر به ‌منظور حفظ حقوق سرمایه‌گذاران است تا سرمایه آن‌ها بدون دلیل در بانک باقی نماند. تبصره ۳ ماده فوق پیش‎بینی کرده که استفاده از وجوه دریافتی، پس از تکمیل فرایند عرضه عمومی توسط سازمان مجاز است. از سوی دیگر در تبصره ۴ این ماده آمده است در صورت عدم تکمیل فرایند عرضه عمومی، وجوه تادیه شده باید حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز به سرمایه‌گذاران برگردانده شود.

ورقه تعهد سهم شامل چه مواردی می‌شود؟

در نظر داشته باشید که تعهد پذیره‌نویسی، با ورقه تعهد سهم تحقق می‌یابد که این امر از قانون فرانسه اقتباس و در لایحه قانونی ۱۳۴۷ ذکر شده است. این ورقه پذیره‌نویسان را قادر می‌سازد تا اطلاعاتی درباره شرکت کسب کنند. بر طبق ماده ۱۳ لایحه قانونی ۱۳۴۷ ورقه تعهد سهم مشمول این موارد است:

• سرمایه شرکت

• نام بانک و شماره‌حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره‌نویسان باید به آن حساب پرداخت شود.

• تعداد سهام، مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که در موقع پذیره‌نویسی باید پرداخت شود.

• هویت و نشانی کامل پذیره‌نویس

• نام، موضوع و مرکز اصلی

• مدت‌زمان تشکیل شرکت

• شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره‌نویسی و مرجع صدور آن و سرانجام درج اینکه پذیره‌نویس باید مبلغ پرداخت‌نشده سهام مورد تعهد را مطابق با مقررات اساسنامه شرکت پرداخت کند.

سخن آخر

طبق مطالب بیان شده در این مقاله، دانستیم که پذیره نویسی چیست و پذیره نویسی در صندوق های سرمایه گذاری به چه صورت انجام می‌گیرد. در ادامه پی بردیم که مهمترین تفاوت فرایند پذیره‌نویسی و عرضه‌ اولیه سهام، زمان قابل معامله شدن سهم در بازار سهام است. در عرضه اولیه بلافاصله در روز بعد از عرضه، نماد شرکت باز و آماده معامله می‌شود. در پذیره‌نویسی پس از اتمام فرایند، باید مراحل مربوط به ثبت شرکت دنبال شود. این مرحله ممکن است روزها یا ماه‌ها به طول بیانجامد. پس از اتمام این مراحل، شاهد بازگشایی نماد معاملاتی در بازار سهام و انجام دادوستد خواهیم بود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

37 پاسخ به “پذیره نویسی چیست؟”

 1. بهروز گفت:

  لطفا در مورد سود دهی پذیره نویسی و مقایسه آن با عرضه های اولیه هم مطلب بزارید

  ۴
 2. سوسن فدایی گفت:

  به نظر می رسد با توجه به اینکه شرکت های بزرگی سهام داران اصلی هستند و پیش بینی تولید موادی که مورد نیاز کشور هست و همچنین درآمدهای دلاری کسب خواهند کرد ثبت نام در آنها ریسک پایین تری نسبت به تک سهم ها در بورس دارد.

  ۰
 3. ناصر گفت:

  بنظرم عرضه اولیه بهترازپذیره نویسی هست

  ۱
 4. محمد حسن زاده گفت:

  پذیره نویسی برای کاربرانی خوبه که قصد سرمایه گذاری بدون دردسر وکم ریسکه

  ۲
 5. امیر طاها گفت:

  پذیره‌نویسی هم‌چنین در معنی فرایند خرید اوراق بهادار از ناشر یا نمایندهٔ قانونی او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد به‌کار می‌رود.پذیره‌نویسی ممکن است به دو روش انجام پذیرد: تعهد پذیره‌نویسی و بهترین کوشش.

  ۰
 6. حسین گفت:

  پذیره نویسی عبارت است از عمل حقوقی که به موجب آن شخص تعهد می‌کند با تامین قسمتی از سرمایه شرکت بر حسب مبلغ برآورده شده در شرکت سهامی عام شریک شود.

  پذیره نویسی شخص را متعهد می‌کند که مبلغی را برابر مبلغ قید شده در ورقه تعهد سهام پرداخت کند و در مقابل چنین تعهدی حق دریافت سهام پس از تشکیل شرکت و استفاده از آن برای پذیره نویسی ایجاد شود

  ۰
 7. ایمان گفت:

  سلام پذیره نویسی خیلی خوب هستش در صورتی از سهام زیر مجموعه حمایت شود

  ۰
 8. z گفت:

  با تشکر از اطلاعات شما
  معمولا در کشور ما سرمایه گذاران به پذیره نویسی اعتماد کمتری دارند

  ۰
 9. امیرعلی گفت:

  من بخاطر شفافیت بیشتر ترجیح میدم عرضه اولیه ثبتنام کنم تا پذیره نویسی

  ۰
 10. sami1986 گفت:

  سلام . سهام رو بهتر میدونم

  ۰
 11. لیلا دوست گفت:

  باسلام
  پذیره نویسی دارا یکم عالی بود وعرضه اولیه ها تقریبا خوب بود ولی نتیجه پالایشی ....

  ۱
 12. m.t گفت:

  عرضه اولیه نسبت به پذیره نویسی بهتره . یک ماه پول مارو نگه داشتن پالایشی هم که باز نمیشه تکلیف ما معلوم بشود .حداقل برای عرضه اولیه یک روز پول بلوکه میشه

  ۱
 13. seyed.mahdi گفت:

  به نظرم پتانسیل سوددهی خوبی و ریسک کمتری دارن ولی بهتره دیدتون بلند مدت باشه

  ۱
 14. پذیره نویسی کم ریسک و بدون ضرر و زیان میباید برای افراد مبتدی

  ۰
 15. نوذر گفت:

  با سلام و عرض ادب و احترام یه سوال اساسی دارم شاید سوال خیلی های دیگه هم باشد . مثلا" شرکتی افزایش سرمایه می دهد و حق تقدم می دهد به سهامدارها و در زمان مقرر چون انجام نمی شود شرکت شروع به پذیره نویسی عمومی میکند سوال این است ایا کسی که سهام شرکت را ندارد میتواند در پذیره نویسی عمومی شرکت کند و مبلغ ۱۰۰۰ ریال اسمی را به شماره حساب اعلام شده در تاریخ مقرر واریز نماید و سهامدار شرکت شود لطفا اگر کسی از دوستان اطلاع دارد جواب دهد چون نه کارگزاری ونه خودشرکت جواب درستی نمی دهند

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله ، در جهت پیگیری بیشتر لطفا با امور سهامداری شرکت مورد نظر تماس حاصل فرمائید.

   ۱
   • ایت گفت:

    سلام
    با آرزوی بازاری متعادل و پرسود
    پذیره نویسی ب چند منظور انجام میشود
    تشکیل صندوق ها یا شرکتها
    تکمیل سرمایه صندوق و شرکتها
    افزایش سرمایه شرکتها
    که معمولا باید با دید میان مدت یا بلند مدت انجام میشود
    و عموما سود خوبی هم دارد و ریسک کمتری

    مثل دارا یکم
    تماوند
    خرید حق تقدم های عادی یا استفاده نشده
    مثل
    پاکشوح
    وآذرح
    کدماح
    تشتادح
    شاد و سلامت باشید

    ۳
  • آیت گفت:

   سلام
   اگر سهامدار از حق تقدم استفاده نکند و صد تومن هر سهم رو پرداخت نکند
   هرکسی میتواند سهام آن شرکت رادر پذیرنوسی بخرد واز آن پس سهامدار خواهد بود
   و اگر یوذر برخط دارید میبایست هنگام خرید به ازای هر سهم صد تومن بیشتر در حساب داشته باشید که همزمان هنگام خرید از شما کسر خواهد شد
   نیازی به حضور در بانک و ارسال مدارک واریز ندارید چون کار گزار مربوطه نقدا از حساب شما کسر میکند /به همین راحتی
   برای اطلاع بیشتر به پیام ناظر و یا اطلاعیه در نمادهای
   تشتاد وتشتادح
   کگیش وکگیشح
   ونیرو ونیروح
   کگل وکگلح توجه کنید

   در این نوع پذیره نویسی حتما زمان خرید حتما قیمت سهم اصلی وحق تقدم را مقایسه کنید و زمان رسوب پول خودر را که معمولا یک تا سه ماه هست در نظر بگیرید

   موفق باشد

   ۱
 16. محمدرضا گفت:

  سلام به نظر بنده عرضه اولیه نسبت به پذیره نویسی بهتره

  ۰
 17. محسن گفت:

  در پذيره نويسي بايد ديدمان بلند مدت باشد

  ۰
 18. حمید رضا میرزایی گفت:

  سلام پرداخت ۱۰۰۰ریال،حق تقدم خیلی سخته،کاش کارگزاری آگاه روی پنل دکمه پرداخت حق تقدم رو تعبیه بکنه،،توی این شرایط کرانا

  ۱
  • آیت گفت:

   سلام هموطن
   نیازی به حضور در بانک نیست
   از طریق شبای حساب شرکت مربوطه بصورت اینترنتی یا موبایل بانک میتوانید پرداخت کنید
   از فیش پرداختی پرینت گرفته و به شرکت مربوطه ارسال کنید
   البته توجه داشته باشید
   در مواردی نیاز به دریافت شناسه پرداخت دارید که باید از شرکت مربوطه بپرسید
   در مواردی هم شماره ملی خریدار باید بجای شناسه ثبت شود
   ضمنا
   درصورت پذیره نویسی در خرید حق تقدم استفاده نشده
   سیستم به ازای هر سهم صد تومن از حساب شما کسر میکنه و نیازی به واریزی و ارسال فیش پرداخت ندارید
   شاد و پرسود باشید

   ۱
 19. احمد گفت:

  با عرض سلام سهام و عرض اولیه را بهتر از پذیره نویسی است البته برای کوتاه مدت برای بلند مدت پذیره نویسی خیلی بهتر است براساس تحقیق و انتخاب نماد خوب

  ۰
 20. arash گفت:

  سلام.به نظر من هم عرضه اولیه خوب نسبت به پذیره نویسی خیلی بهتره.

  ۰
  • آیت گفت:

   سلام
   عرض اولیه تعداد محدود سهام قابل خرید هست اما در پذیره نویسی محدودیت تعداد ندارید
   مگر مشخص شده باشه مثل پذیره نویسی داراها یا تماوند

   ۰
 21. عرفان نيكوپرست گفت:

  عرضه اولیه برای کسانی که دیدگاه کوتاه مدت دارن بهتره

  ۰
 22. ایمان گفت:

  سلام اگه توضیحات بیشتری قید شود باعث پیشرفت و بهره وری بیشتری دارد

  ۰
 23. آرین لونی گفت:

  در پذيره نويسي بايد ديدمان بلند مدت باشد

  ۱
 24. سپهر گفت:

  در این وضعیت بازار سهام پذیره نویسی خیلی خنده داره مگر این که افق بلند مدتی رو ببینی

  ۲
 25. asghar گفت:

  بله حتمابرای پزیره نویسی باید افق بلند مدت رو ببینی

  ۱
 26. مجتبی گفت:

  عرض اولیه خیلی بهتر است

  ۰
 27. آرش گفت:

  در پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده، پس از خرید این نوع حق تقدم آیا نیازی به واریز ۱۰۰۰ ريال وجه وجود داره؟ یا در قیمت حق تقدم لحاظ شده این موضوع؟

  ۰
 28. johari.ata گفت:

  برای افراد مبتدی هم عرضه اولیه و پذیره نویسی هر دو خوبن

  ۰
 29. alireza گفت:

  در پذیره نویسی قیمت اسمی هرسهم رو پرداخت بکنیم.در زمان بازگشایی آیا دیگه نیازی نیس که مبلغی پرداخت کنیم همون تعداد سهم رو که در زمان پذیره نویسی گرفتیم رو میدن؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیر، نیازی به پرداخت مبلغی نیست وبعد از تائید شرکت سپرده گذاری آن تعداد سهامی که در پذیره نویسی خریداری نموده اید در سبد سهام شما اضافه می شود و هر زمان که نماد مورد نظر مجاز شد، قادر به خرید و فروش آن خواهید بود.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: