نحوه دریافت وام قرض الحسنه از باشگاه مشتریان آگاه

 • ۲۹ شهریور ۱۳۹۵
 • ۴۹ نظر
 • ۲۹۱۳۳ مشاهده
وام قرض الحسنه آگاه

نحوه دریافت وام قرض الحسنه از باشگاه مشتریان آگاه

با مجموعه ویدیو‌های آموزش باشگاه کارگزاری آگاه در خدمت شما هستیم.

در این بخش قصد داریم در مورد وام قرض الحسنه صحبت کنیم. وام قرض الحسنه امکانی است که کارگزاری آگاه در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

برای اینکه بدانیم وام قرض الحسنه چیست و چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم لازم است که اول چند مورد را با هم مرور کنیم.

وام قرض الحسنه در واقع نوعی اعتبار است که کارگزاری آگاه به مشتریان خود اعطا می‌کند. اما این اعتبار از کجا ناشی می‌شود؟ این اعتبار از رسوب حساب معاملاتی مشتریان ناشی می‌شود . رسوب به معنای میانگین مانده ریالی هر مشتری در حساب معاملاتی مشتری در پایان روز است.

فرض کنید امروز مبلغی را وارد حساب معاملاتی کارگزاری آگاه کردیم و قصد داشتیم سهامی را با آن خریداری کنیم ولی به هر دلیلی منصرف شدیم و پول در حساب معاملاتی ما مانده است و قصد داریم چند روز آینده سهتم بخریم. این چند روزی که پول در حساب معاملاتی ما نزد کارگزاری آگاه مانده است، ملاک محاسبه رسوب وام قرض الحسنه خواهد بود.

اصطلاح بعدی قدرت وام است. قدرت وام در واقع بخشی از رسوب وام است . یعنی اگر در مرداد ماه به عنوان مثال ۱۰ میلیون تومان در حساب معانلاتی رسوب شده باشد، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد این مبلغ به عنوان قدرت وام در نظر گرفته خواهد شد. ملاک تعیین درصدی که بیان کردیم در واقع سطوح باشگاه است. یعنی برای سطوح مختلف، درصد قدرت وام فرق می‌کند. برای مثال فردی که سطح ۴ باشگاه است و رسوب پولش در ماه گذشته ۱۰ میلیون تومان بوده، قدرت وامش ۵ میلیون خواهد بود. یعنی ۵۰ درصد ۱۰ میلیون تومان.

حالا مشتری دیگری را در نظر می‌گیریم که بجای سطح ۴ در سطح ۶ قرار دارد و رسوب پولش ۱۰ میلیون تومان است. قدرت وام این فرد ۶ میلیون خواهد بود، یعنی ۶۰ درصد رسوبش. بنابر این قدرت وام تابعی است از سطوح باشگاه است. یادتان باشد که این وام همانطور که گفتیم ماهیت اعتبار دارد و از دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار پیروی می‌کند یعنی شرایط و قوانینی که در آن دستورالعمل آمده برای اعطای وام لازم الاجرا است.

مورد بعدی این است که وام قرض الحسنه بسته‌های مختلفی دارد و مشتریان کارگزاری این امکان را دارند که از ۵ میلیون تا ۱۰۰ میلون تومان وام قرض الحسنه با سررسیدهای مختلف دریافت کنند. همانطور که مشخص است این وام، قرض الحسنه است، یعنی بابت آن کارمزد یا ریال اضافی به کارگزاری نمی‌دهیم و در سررسیدش همان مبلغ وام را به کارگزاری برمی‌گردانیم. تسویه این وام ها بین ۳ تا ۱۲ ماه متغیر است. مورد بعدی اینکه دریافت این وام کاملا رایگان است و بدون کسر ریال یا امتیاز از باشگاه است.

در ادامه ویدیو با نحوه ثبت درخواست محاسبه رسوب و دریافت وام قرض الحسنه بیشتر آشنا می‌شوید.

همانطور که خدمتتان عرض کردیم وام قرض الحسنه یکی از امکانات باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه است که در بخش خدمات باشگاه قابل مشاهده است. اولین گام برای استفاده از وام قرض الحسنه این است که مشتریان کارگزاری آگاه درخواست محاسبه رسوب خودشان را برای کارگزاری ارسال کنند.

در تب وام قرض الحسنه در سایت باشگاه اطلاعاتی در مورد دریافت وام در این نمایش داده شده است. برای اینکه جزئیات بیشتری از وام قرض الحسنه بدانیم می‌توانیم روی مشاهده متن کامل کلیک کنیم و در بلاگ باشگاه مطلبی را که درباره وام قرض الحسنه نوشته شده را مطالعه کنیم. در این مطلب نکات فنی و مطالبی که باید برای دریافت وام به آنها دقت کنیم نوشته شده است و شرایط دریافت وام در آن با ذکر مثال ثبت شده است.

در این ویدیو هم در ادامه شرایط را با هم مرور خواهیم کرد. ارسال درخواست محاسبه رسوب کار ساده ای است. با انتخاب گزینه کلیه مطالب را خوانده‌ام و درخواست محاسبه میزان وام یا رسوب مانده حساب را دارم، کلید درخواست فعال می‌شود. با انتخاب گزینه ثبت درخواست، درخواست برای کارگزاری ارسال می‌شود. این پیام سبز رنگ به ما نشان می‌دهد که درخواست ثبت شده و برای اینکه بدانیم رسوبمان چقدر است باید تا انتهای ماه صبر کنیم.

دقت داشته باشید که مانده رسوب حساب در انتهای ماه محاسبه می‌شود و در ابتدای ماه بعد از همین صفحه اطلاع رسانی خواهد شد، یعنی رسوب به صورتروزانه محاسبه نمی‌شود.

حالا فرض کنید ما مشتری کارگزاری هستیم که درخواست محاسبه مانده رسوب را پیش از این ثبت کرده‌ایم و طی ماه‌های گذشته به ما مبلغی رسوب تعلق گرفته است، برای چنین فردی صفحه‌ای نشان داده می‌شود که در کادری نوشته شده که رسوب مانده حساب ما در حال حاضر چقدر است و تاریخی که ما درخواست خودمان را در سامانه ثبت کردیم چه تاریخی بوده است.

بر اساس قدرت وامی که داریم در این صفحه بسته‌هایی برای ما فعال شده و ما امکان انتخاب آنها را داریم. در این بخش می‌توانیم قدرت وام خود را برای دوره های یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و دوازده ماهه مشاهده کنیم.یعنی طبق رسوبی که ما در این ماه‌ها جمع آوری کرده‌ایم اگر بخواهیم بدانیم که در سه ماه چقدر می توانیم وام بگیریم یا در ۶ ماه و یا در ۱۲ ماه باید به این بخش مراجعه کنیم.

گزارش رسوب ، رسوب هر ماه ما را به تفکیک به ما نشان می‌دهد. با انتخاب بازه های مورد نظر می‌توانیم رسوب ماه‌های قبل را ببینیم و مشاهده کنیم که در مجموع چقدر رسوب استفاده نشده داریم، به این معنا که هنوز از این رسوب‌ها وامی دریافت نکرده‌ایم.

مرحله بعد دریافت وام است. وقتی بسته‌ها برای ما فعال باشد، می‌توانیم یکی از بسته ها را به دلخواه انتخاب کنیم . بسته غیرفعال به رنگ طوسی است و سایر بسته ها به رنگ آبی هستند . فرض کنید که می‌خواهیم یک بسته وام ۵ تومنی را برای مدت ۳ ماه درخواست بدهیم. در پنجره ای که باز می شود ارزش بسته را به ما نشان می‌دهد و از ما یک تاریخ برای اعمال وام می‌خواهد . تاریخ اعمال بسته زمانی است که ما می‌خواهیم از آن تاریخ به بعد بسته در حساب آنلاین ما اعمال بشود تابتوانیم از این اعتبار استفاده کنیم. برای مثال ما تاریخ ۵ مهر را انتخاب می‌کنیم. یعنی این بسته برای تاریخ ۵ مهر برای ما فعال شود. با انتخاب گزینه تایید، سیستم به ما پیغام می‌دهد که درخواست ما ثبت شده است.

برای پیگیری اینکه بسته ما در چه مرحله‌ای قرار دارد و آیا برای کارگزاری ارسال شده یا خیر می‌توانیم به گزارش اعتبارات مراجعه کنیم. در قسمت گزارش اعتبارات اطلاعات این وام قرض الحسنه به صورت کامل درج می‌شود .

بعد از درخواست وام، وضعیت این بسته برنامه‌ریزی شده برای ارسال است. این بسته تا ۲۴ ساعت قبل از تاریخ اعمال امکان لغو دارد یعنی اینکه اگر ما پشیمان شده باشیم می‌توانیم با لغو بسته انصراف خود را اعلام کنیم. اما اگر وضعیت بسته ارسال شده باشد دیگر امکان لغو وجود ندارد.

همانطور که دریافت هرگونه وام و اعتبار ضوابط و شرایط خود را دارد کارگزاری آگاه هم یک سری شرایط دارد.

اولین شرط این است که فرد وام گیرنده باید مشتری کارگزاری آگاه باشد . مشتری کارگزاری آگاه کسی است که معاملات بورسی خود را از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه انجام می‌دهد.

مورد بعدی این است که این مشتری باید حداقل سطح ۵ باشگاه باشد، شرایط گفته شده شرایط دریافت وام است و نکته بعدی اینکه قدرت وام کافی هم داشته باشد.

افرادی که سطح باشگاهشان کمتر از سطح ۵ است می‌توانند درخواست محاسبه رسوب را به کارگزاری اعلام کنند اما زمانی می توانند وامشان را دریافت کنند که به سطح ۵ رسیده باشند.

همینطور دوستانی که به عنوان کاربر در باشگاه فعالیت دارند و مشتری کارگزاری آگاه نیستند هم امکان ثبت درخواست محاسبه رسوب را ندارند. افرادی که مشتری کارگزاری هستند و سطحشان هم در باشگاه ۵ است اگر بخواهند وام دریافت کنند باید قدرت وامشان به میزان یکی از آن بسته هایی که در باشگاه توضیح دادیم باشد.

در ادامه شرایط دریافت وام، قرارداد اعتباری است و هر فردی که می‌خواهد از وام قرض الحسنه کارگزاری آگاه استفاده کند لازم است که یک قرارداد اعتباری با کارگزاری داشته باشد. اگر خاطرتان باشد در ابتدای ویدیو عرض کردیم که این وام ماهیت اعتباری دارد. لازم است این قرارداد اعتباری به لحاظ سقف زمانی و سقف ریالی بتواند درخواست مشتری را پوشش بدهد برای مثال اگر مشتری قصد دارد یک وام ۱۵ میلیونی با مدت تسویه ۶ ماه آینده بگیرد. در این حالت هم سقف ریالی قرارداد و هم سقف زمانی باید اجازه این ۱۵ میلیون را بدهد. یعنی اگر مشتری ۱۵ میلیون قرارداد اعتباری نزد کارگزاری داشته باشد اما قراردادش ۳ ماه دیگر به اتمام می‌رسد، بنابراین نمی‌تواند از بسته وام ۱۵ میلیون تومانی ۶ ماهه استفاده کند و فقط می‌تواند ۱۵ میلیون ۳ ماهه دریافت کند .

از دیگر شرایط دریافت وام قرض الحسنه در باشگاه تضامین است. همانطوری که پیشتر عرض کردیم مطلب مفصلی در مورد شرایط دریافت وام در بلاگ قرار دادیم اما بطور خلاصه برای اینکه شما بتوانید یک وام قرض الحسنه دریافت کنید لازم است که ارزش تضمین کافی برای دریافت وام داشته باشید. ارزش تضمین کافی برابر است با ۵۵ درصد دارایی سهام. یعنی تا ۵۵ درصد ارزش سهام خود را می‌توانی وام قرض الحسنه دریافت کنی.

مورد بعدی این است که کارگزاری آگاه باید ناظر آن اوراقی باشد که به عنوان ارزش تضمین به کارگزاری معرفی کرده‌اید. این به این معنی است که آن سهامی که شما به عنوان اوراق ضمانت به کارگزاری معرفی کرده‌اید در کارگزاری آگاه فریز می‌شود، یعنی فقط اجازه فروش آن را در کارگزاری آگاه خواهید داشت و نمی‌توانید در کارگزاری‌های دیگر بفروشید.

دانلود ویدیو – کیفیت ۳۶۰p
دانلود ویدیو – کیفیت ۷۲۰p

مشاهده همه ویدئوها

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

49 پاسخ به “نحوه دریافت وام قرض الحسنه از باشگاه مشتریان آگاه”

 1. AA2981 گفت:

  سلام
  چقدر خوبه که یه مقدار شرایط را راحتتر بگیرید؟
  مثلا چرا وام اعتباری یکماهه من فعال شد اما سه ماهه فعال نشد؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام

   منظور شما به احتمال زیاد بسته های اعتباری است زیرا وام قرض الحسنه یک ماهه در باشگاه وجود ندارد. هر بسته قیمت مشخصی دارد که زیر بسته نوشته شده است. وجه نقد بآشگاه شما باید به میزان قیمت بسته رسیده باشد تا برای شما فعال شود.

   با تشکر

   ۰
 2. AA5921 گفت:

  با سلام

  در ارتباط با وام های قرض الحسنه ای که مشتریان دریافت نموده و در بازه دریافتی بطور کامل از این اعتبار استفاده نمینمایند بدلیل اینکه برای دریافت چنین اعتباری تقریبا تمام مشتریان میبایست زمان زیادی را در توجه به ارزش پرتفوی خود و متناسب با آن بطور معمول باید بانتظار سپری نمایند و با توجه اینکه حدود ۶۰ درصد مانده قابل برداشت مشتری در محاسبه رسوب جهت میزان وام قابل دریافت لحاظ میگردد تقاضا دارم که در این ارتباط برای رضایت هرچه بیشتر مشتریان کارگزاری که متقاضی استفاده از چنین اعتباراتی هستند و با توجه به ضریب ۳ و ۵ درظر گرفته شده برای شرایط دریافت آن که فاصله زمانی انتظارها را بطور قابل ملاحظه ای زیاد ساخته و ... از مدیریت کارگزاری و باشگاه و مسیولین مربوطه در بخش اعتبارات تقاضا دارم که برای این مقادیر نیز محاسبتی متناسب با مقدار اعتبار استفاده نشده در روزهایی که ازین اعتبارات بطور کامل استفاده نمیگردند نیز همانند بازگشت هزینه اعتبار خریداری شده استفاده نشده، مقادیر مذکور بصورت بازگشت قدرت وام دریافتی قرض الحسنه، به قدرت وام دریافتی مشتریان جهت استفاده در مواقع بعد افزوده گشته تا ازین بابت حقی از مشتریان کارگزاری در این مواقع زایل نگردیده باشد.

  با تشکر

  ۰
 3. AA5921 گفت:

  با سلام

  نظر به اینکه دریافت اعتبارات با توجه به شرایط موجود ( عدم تامین وجه مورد نیاز خرید اعتبارات بصورت واریز نقدی) برای اکثریت مشتریان کارگزاری زمان انتظار طولانی را باعث میگردد و جهت فراهم نمودن رضایت مشتریان با ایجاد امکان بهره مندی بیشتری از اعتبارات در نظر گرفته شده این دو اعتبار با هم اقدام گردیده تا مشتریان قادر به خرید و تهیه اعتبار مورد نظر خود بصورت همزمان امکان استفاده از موجودی نقدی حساب باشگاه و قدرت دریافت وام قرض الحسنه (رسوب حساب معاملاتی خود) بطور همزمان را در یک مجموعه دارا باشند و کسری موجودی نقد را با معادل آن از قدرت دریافت حساب وام قرض الحسنه تامین بتوانند نمایند.

  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات بآشگاه برای ما ارسال می‌کنید.
   پیشنهادات شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   با تشکر

   ۰
 4. sharifi41260 گفت:

  با سلام و تبریک عید نوروز خدمت همه عزیزان
  خواستم بپرسم رسوب اسفند ماه محاسبه شده یا نه چون همیشه تقریبا اول هر ماه رسوب ماه قبل گزارش داده می شد ولی این ماه پیامی برا من نیومده.
  ممنونم

  ۰
 5. shafieyanh93 گفت:

  با سلام آیا در صورتی که مثلا درخواست بسته سه ماه داده باشم می توانم پس از گذشت یک ماه به دلیل نیاز به سرمایه ام درخواست تسویه بدهم؟

  ۴
  • Agah2 گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز
   البته لازم نیست درخواست تسویه را به کارگزار اعلام کنید. پیش از برداشت سرمایه خود، کافیست اول بدهی خود را با کارگزار صفر کنید.
   بعنوان مثال فرض کنید که شما ۵میلیون تومان سرمایه دارید و ۲میلیون هم اعتبار گرفتید
   و با آنها ۷میلیون سهام خریداری کرده اید و پس از گذشت چندروز ارزش سهم ها به ۸میلیون تومان رسیده است.
   حال اگر قصد برداشت یا انتقال اصل سرمایه و سود خود را دارید کافیست ۲میلیون تومان اعتبار کارگزاری را (با فروش بخشی از سهام یا واریز وجه) تسویه نموده و سپس مابقی سرمایه (۶میلیون تومان) را برداشت کنید.

   ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 5