دریافت وام قرض‌الحسنه از کارگزاری آگاه

 • ۲۷ بهمن ۱۳۹۴
 • ۵۹۸ نظر
 • ۲۸۱۸۱۶ مشاهده
خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

هنگامی که وضعیت بازار بورس در حالت خنثی است و سپرده‌‌گذاری‌های بانکی هم سود مناسبی ندارند، برخی از سرمایه‌گذاران پول خود را از حساب معاملاتی خارج و به صورت نقد نگهداری می‌کنند. اولین پیامد این کار، «کاهش ارزش پول» به دلیل وجود تورم و رکود اقتصادی در کشور است. کارگزاری آگاه در این راستا برنامه‌ای را تحت عنوان «وام قرض‌الحسنه» برای مشتریان خود در نظر گرفته که در این مقاله قصد داریم به نحوه درخواست و تسویه آن در کارگزاری آگاه بپردازیم.
استفاده از وام قرض‌الحسنه، فقط برای مشتریان کارگزاری آگاه امکان‌پذیر است و سایر سرمایه‌گذاران برای بهره‌مندی از این خدمات مالی باید در گام اول مشتری کارگزاری آگاه شوند. بدیهی است که سرمایه‌گذاران برای ثبت درخواست و استفاده از این امکان، باید برخی شروط لازم را رعایت کنند که در ادامه به تمامی چارچوب‌ها و قوانین مربوط به وام‌ قرض‌الحسنه در کارگزاری آگاه، اشاره خواهیم کرد.


وام قرض الحسنه چیست؟

وام قرض‌الحسنه کارگزاری آگاه در اصل مانند یک ابزار مالی در بازار سرمایه‌ است که سرمایه‌گذاران با استفاده از آن، این امکان را دارند که از طریق منبع مالی جدید، معاملات خود را در بازار بورس به شکل بهتری برنامه‌ریزی و مدیریت کنند. به عبارت دیگر این وام به نوعی درصدی از میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی مشتری است که برای معاملات اوراق بهادار در اختیار ایشان قرار می‌گیرد. میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی، مقدار وجه موجود سررسید شده در حساب معاملاتی است که پس از فروش سهام (بعد از سه روز کاری) یا واریز به کد معاملاتی خود، در حساب معاملاتی باقی مانده است و آن را به حساب بانکی خود منتقل نکرده‌اید.

انواع وام‌ها بر اساس ارزش و تاریخ سررسید آن‌ها

وام‌های قرض‌الحسنه بر اساس ارزش و تاریخ سررسیدشان، طبق جدول زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

وام ۵۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه

شرایط دریافت وام قرض‌الحسنه در کارگزاری آگاه

همان‌طور که اشاره کردیم، مشتریان کارگزاری آگاه با رعایت برخی چارچوب‌ها و شروط لازم، می‌توانند از خدمات مالی مانند وام قرض‌الحسنه، بهره‌مند شوند. برای این منظور می‌توانید از طریق صفحه مربوط به وام قرض‌الحسنه در بخش خدمات سایت بآشگاه اقدام کنید. ابتدا لازم است که درخواست خود را مبنی بر استفاده از وام و محاسبه رسوب پول خود به بآشگاه ارسال کنید، بعد از این مرحله، رسوب پول شما بر اساس این ماه محاسبه می‌شود و در پایان ماه جاری اعلام خواهد شد. ماه آینده می‌توانید بر اساس این محاسبه، بسته وام مورد نظر را مشخص و درخواست آن را به کارگزاری آگاه ارسال کنید. برای آشنایی با شروط دریافت وام از کارگزاری آگاه، به موارد زیر توجه کنید:

 1. مشتری باید در حساب کاربری بآشگاه به سطح (قله) پنجم رسیده باشد.
 2.  تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه الزامی است. هنگام ثبت‌نام و دریافت کد بورسی از طریق سامانه آگاه اکسپرس، فرآیند تکمیل قرارداد اعتباری از طریق امضای الکترونیک امکان‌پذیر است. در صورت فراموش کردن باید یک بار به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید.
 3. مشتری برای دریافت وام قرض‌الحسنه از کارگزاری آگاه باید در پرتفوی بورسی خود، ارزش تضمینی معادل با اعتبار دریافتی داشته باشد که در حال حاضر ارزش تضمین اعتبارهای معاملاتی مطابق با قوانین سازمان بورس، ۶۰ در صد است.

نکته مهم: بعضی از دارایی‌ها در بازار بورس به عنوان ارزش تضمین محسوب نمی‌شوند، مانند گواهی سپرده کالا، گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران. علاوه بر این، بعضی دارایی‌ها مانند دارایی سهام بازار پایه، از درصد کم‌تری برای محاسبه ارزش تضمین، برخوردار هستند.

نحوه محاسبه حداکثر میزان وام به چه صورت است؟

فرض کنید شما در ابتدای دی ماه درخواست محاسبه رسوب مانده خود را ثبت کرده‌اید، پس از محاسبات صورت گرفته در انتهای دی ماه، مشخص می‌شود که در دی ماه ۹۹ میانگین مانده حساب معاملاتی شما ۲۰۰ میلیون ریال بوده است. شما بر اساس سطح باشگاهی خود که مثلا سطح ۵ است، می‌توانید از حداقل وام قرض‌الحسنه معادل ۶۰ درصد رسوب پول خود در ماه گذشته استفاده کنید. بنابراین سقف وام شما درماه بعد (بهمن) ۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه، خواهد بود. این حداکثر مبلغی است که شما می‌توانید در بهمن ماه به عنوان وام دریافت کنید.

۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه است و چنانچه باز پرداخت آن ۳ ماهه باشد، مبلغ وام برای این مثال حداکثر ۴۰ میلیون ریال خواهد بود.

نحوه تسویه وام قرض‌‌الحسنه در کارگزاری آگاه، چگونه است؟

بسته‌های وام قرض الحسنه مانند بسته‌های اعتباری دارای ارزش وام و تاریخ سررسید برای عودت، هستند. این وام‌ها در بسته‌های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیون ریالی با بازه‌های سررسید ۳، ۶ و ۱۲ ماهه در نظر گرفته شده است. باید دقت داشته باشید که حاصل ضرب مبلغ وام و مدت بازپرداخت آن نباید بیشتر از حداکثر مبلغ وام باشد. در مثال قبل ذکر شد که شما می توانید در بهمن ماه تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال وام دریافت کنید، حال شما ۲ انتخاب دارید، وام ۲۰ میلیونی با سررسید ۳ ماهه یا وام ۲۰ میلیونی با بازپرداخت ۶ ماهه.
با انتخاب گزینه اول ۲۰ میلیون ریال وام دریافت کرده‌اید که تاریخ سررسید آن تا سه ماه آینده است و این یعنی ۲۰×۳=۶۰ میلیون ریال، با این حساب ۶۰ میلیون دیگر آن به عنوان قدرت وام شما باقی می‌ماند تا در ماه های آتی از آن استفاده کنید. اما در حالت دوم، رسوب پول صفر خواهد شد و ۲۰ میلیون ریال در حساب معاملاتی شارژ می‌شود که می‌توانید ۶ ماه بعد آن را تسویه کنید (۲۰×۶=۱۲۰ میلیون ریال). بدیهی است که در پایان هر ماه رسوب مانده حساب معاملاتی، محاسبه شده و به باقی مانده قدرت دریافت وام، اضافه می‌شود و تا زمانی که از وام قرض‌الحسنه استفاده نکرده باشید، امکان دریافت وام برای شما محفوظ خواهد ماند.

نکات مهم در فرآیند استفاده از وام قرض‌الحسنه

 1. مبلغ وام از تاریخ ثبت «درخواست محاسبه رسوب» توسط مشتری، بر اساس مانده قابل برداشت در حساب معاملاتی وی (مقدار وجه سررسید شده) در ماه جاری، برای ماه بعد محاسبه و به اطلاع ایشان خواهد رسید.
 2. دریافت وام قرض‌الحسنه آگاه، رایگان است و نیازی به کسر امتیاز و ریال بآشگاه نیست.
 3. امکان بهره مندی از وام آگاه تا زمانی که شرایط اعتباری و اقتصادی امکان ارائه چنین خدماتی را به کارگزاری بدهد، برقرار خواهد بود. در صورت تغییر شرایط اعتباری بانک‌ها، کارگزاری با اطلاع قبلی (یک ماه قبل) مجاز به تغییر شرایط وام خواهد بود. در این پروسه مشتریانی که وام را دریافت کرده‌اند و هنوز آن را تسویه نکرده باشند، با تغییر شرایط، مشکلی متوجه ایشان نخواهد شد.
 4. تمام مبالغ و چارچوب‌های قانونی اعتبارهای معاملاتی (بسته‌های اعتباری، وام قرض‌الحسنه) مطابق با آخرین مصوبات سازمان بورس است و با توجه به متغیر بودن اوضاع بازارا بورس، ممکن است درصد تضمین وشرایط بهره‌مندی از این خدمات مالی، تغییر پیدا کند.
 5. مشتری برای تسویه وام باید سه روز کاری قبل از تاریخ سررسید، حساب معاملاتی خود را شارژ کند.
 6. فرآیند محاسبه مدت وام در کارگزاری آگاه، هر ماه ۳۰ روز در نظر گرفته می‌شود.
 7. انتقال وام قرض‌الحسنه به سایر کدهای بآشگاهی که مشتری کارگزاری آگاه هستند، امکان پذیر است. دقت داشته باشید که شخص مورد نظر باید همانند شما شرایط لازم برای استفاده از وام را داشته باشد.

سخن آخر

سرمایه‌گذاران با استفاده از ابزارهای مالی مختلف می‌توانند در بازار سرمایه به شکل بهتری معاملات خود را برنامه‌ریزی و مدیریت کنند. یکی از این ابزارهای مالی در بازار بورس، اعتبارهای معاملاتی است که در این مقاله به نوع خاصی از این اعتبارها با عنوان «وام قرض‌الحسنه» در کارگزاری آگاه اشاره کردیم. به عبارت دیگر افراد با بهره‌مندی از وام قرض‌الحسنه آگاه به منبع مالی جدیدی دسترسی پیدا می‌کنند و از این سرمایه در مدت زمان مشخص شده‌، در روند معاملات خود استفاده می‌کنند. بدیهی است که این خدمات فقط برای مشتریان کارگزاری آگاه در نظر گرفته شده است و سایر سرمایه‌گذاران برای استفاده از این خدمات باید در گام اول از کارگزاری آگاه کد معاملاتی دریافت کنند. مشتریان با رعایت برخی شروط تعیین شده می‌توانند به راحتی از وام قرض‌الحسنه کارگزاری آگاه استفاده کنند و در تاریخ سررسید، مبلغ وام را به منظور تسویه به کارگزاری عودت دهند.

598 پاسخ به “دریافت وام قرض‌الحسنه از کارگزاری آگاه”

 1. 2063495981 گفت:

  سلام
  باز هم یک گل دیگه کاشته اید،
  بسیار عالیست وباتشکر از خلاقیت شما.

  ۱۸
 2. saeed گفت:

  ممنون،واقعا عالی

  ۱۲
 3. 2050130562 گفت:

  با تشکر کار خوب وجالبی است امید وارم هرچه سریعتر این کار فراگیر شود

  ۱۵
 4. IchiMoku گفت:

  با درود و ضمن تشکر از پیشنهاد مسئولان محترم کارگزاری آگاه درخصوص وام قرض الحسنه بشرح فوق، تقاضا دارد چنانچه فردی دارای شرایط لازم برای اخذ وام بوده ولی به هر دلیل، علاقه ای به اخذ آن جهت خرید سهام نداشت، آنگاه بابت رسوب پول در مانده نزد کارگزاری، یکی از این دو مزیت شامل حالش گردد:

  ۱- امتیاز مشخصی به مجموع امتیازات وی افزوده شود (بر اساس رسوب میانگین ماهانه).

  ۲- میزان مشخصی به وجه نقد باشگاه آن مشتری، افزوده گردد (بر اساس رسوب میانگین ماهانه).

  با سپاس از توجه تان

  ۲۲۱
  • Agah گفت:

   سلام
   راستش ما خیلی دوست داریم که نظرات همه عزیزانمون رو عملی کنیم، اما واقعیت اینه که امکانات، اهداف، رسالت فعالیت، محدودیت های موجود و سایر عوامل اجازه این کار رو به ما نمیده. البته به زودی امکانات دیگری به بخش وام اضافه میشه که امیدواریم این امکانات بتونه خواسته های بیشتری رو برآورده کنه.

   ۵۳
 5. agha05335 گفت:

  سلام خوبه

  ۳۱
  • AV4341 گفت:

   سلام واقعا عالیه

   ۲۲
   • علی گفت:

    باسلام، واقعا همانطور که سرمایه گذاری دربورس حرفه ای است، برنامه ریزی برای واجدین شرایط نشان از فرهنگ و توسعه مدرن برای ماست. باتشکر فراوان ازکلیه دست اندرکاران

    ۲۷
    • سلام میشه بهم راهنماییم کنید که در چه صورت میتونم وام دریافت کنم؟
     ممنون میشم خلاصه توضیح بدید.

     ۱
     • نگین ابراهیمی گفت:

      بسلام دوست عزیز برحسب مانده قابل برداشت حساب معاملاتی شما "وام قرض الحسنه" تعلق میگیرد. در باشگاه مشتریان با کلیک ثبت درخواست محاسبه رسوب مانده‌حساب در قسمت وام قرض‌الحسنه در بخش خدمات، درخواست شما به کارگزاری ارسال می‌شود. پس از آن رسوب پول بر اساس این ماه محاسبه‌شده و در پایان همان ماه اعلام می‌شود. در ماه های آینده می‌توانید بر اساس قدرت دریافت وام خود که منجر به روشن شدن بسته های اعتباری می گردد بسته وام موردنظر را انتخاب کرده و درخواست دریافت آن را به کارگزاری ارسال کنید. (قدرت دریافت وام در صدی از رسوب می باشد که این درصد با توجه به سطح باشگاه شما از ۵۰ تا ۷۰ درصد متغیر است ) پس از بررسی شرایط در نظر گرفته شده، از جمله دارا بودن سطح ۵ در باشگاه و میزان تضامین لازم در کارگزاری آگاه، مبلغ وام درخواستی در حساب معاملاتی نزد کارگزاری واریز می‌شود و شما می‌توانید برای خرید سهام از اعتبار خود استفاده کنید. لازم به ذکر است وام در نظر گرفته شده قرض‌الحسنه بوده و کارمزدی برای آن در نظر گرفته نشده است.

      ۲
  • AV4341 گفت:

   مشکل اینه تو بازار شارپی کسی رسوب نداره تازه پول کم هم میاره

   ۱۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 67