دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

 • ۲۷ بهمن ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۵۷۸ نظر
 • ۲۷۸۳۲۶ مشاهده
خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

معمولاً مشتریانی که در بازار سرمایه به خصوص بازار بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند رابطه خوبی با سود بانکی ندارند، چرا که ریسک‌پذیرتر بوده و به دنبال بازده بالاتری بابت ریسکشان هستند. اما طبیعتاً گاهی با توجه به مناسب نبودن شرایط بازار، تمایلی به خرید سهام ندارند. در این شرایط بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلایل مختلفی (حداقل در کوتاه مدت) ترجیح می‌دهند پول خود را از حساب کارگزاری خارج ننمایند، این درحالی است که وجود این پول در حساب معاملاتی آن‌ها منفعتی برایشان ایجاد نمی کند. با توجه به توضیحات فوق، کارگزاری آگاه در راستای مشتری مداری، طرح وام قرض الحسنه را با در نظر گرفتن رسوب پول در حساب معاملاتی مشتریان در بآشگاه راه‌اندازی نموده است.

این خدمت فقط به مشتریان کارگزاری که عضو بآشگاه هم هستند تعلق می‌گیرد تا با آن بتوانند به خرید سهام از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه بپردازند. این وام به مشتریانی تعلق می‌گیرد که در بآشگاه به قله سهند (سطح ۵) صعود کرده باشند. مبلغ و دوره باز پرداخت وام بر اساس انتخاب مشتری و بسته به میزان رسوب مانده حساب ماه‌های گذشته او در سامانه معاملاتی خواهد بود. پیش از مطالعه مطلب می‌توانید ویدئوی مربوط به نحوه دریافت وام قرض الحسنه را مشاهده نمایید.

دانلود ویدیو – کیفیت ۳۶۰p دانلود ویدیو – کیفیت ۷۲۰p

وام قرض الحسنه چیست؟

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورساین وام در حقیقت درصدی از میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی مشتری است که برای معاملات اوراق بهادار در اختیار ایشان قرار می گیرد. میانگین مانده قابل برداشت حساب معاملاتی، مقدار وجه موجود سررسید شده در حساب معاملاتی شما است که پس از فروش سهام (پس از سه روز کاری) یا واریز به کد معاملاتی خود، در حساب شما باقی مانده است و شما آن را به حساب بانکی خود منتقل نکرده اید.

نحوه محاسبه حداکثر میزان وام به چه صورت است؟

فرض کنید شما در ابتدای دی ماه درخواست محاسبه رسوب مانده خود را داده اید. پس از محاسبات صورت گرفته در انتهای دی ماه، مشخص می شود که در دی ماه ۹۴ میانگین مانده حساب معاملاتی شما ۲۰۰ میلیون ریال بوده است. شما بر اساس سطح خود که مثلا سطح ۵ است، می‌توانید از حداقل وام قرض‌الحسنه معادل ۶۰ درصد رسوب پول خود در ماه گذشته استفاده کنید. بنابراین سقف وام شما درماه بعد(بهمن) ۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه، خواهد بود. این حداکثر مبلغی است که شما می توانید در بهمن ماه به عنوان وام دریافت کنید(البته باید در نظر گرفت که ۱۲۰ میلیون ریال برای یک ماه است و چنانچه بازپرداختتان ۳ ماهه باشد، مبلغ وام برای این مثال حداکثر ۴۰ میلیون ریال خواهد بود).

مدت بازپرداخت وام قرض الحسنه چگونه است؟

بسته‌های وام قرض الحسنه مانند بسته های اعتباری دارای ارزش وام و مدت بازپرداخت هستند. با این تفاوت که شما برای استفاده از وام قرض الحسنه مبلغی پرداخت نمی کنید. وام ها در بسته های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیون ریالی با بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است. حاصل ضرب مبلغ وام و مدت بازپرداخت آن نباید بیشتر از حداکثر مبلغ وام باشد. در مثال قبل ذکر شد که شما می توانید در بهمن ماه تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال وام دریافت کنید. حال شما ۲ انتخاب دارید، وام ۲۰ میلیونی با بازپرداخت ۳ ماهه یا وام ۲۰ میلیونی با بازپرداخت ۶ ماهه. با انتخاب گزینه اول ۲۰ میلیون ریال وام دریافت کرده اید که ۳ ماه بعد آن را پرداخت می کنید و این یعنی ۲۰×۳=۶۰ میلیون ریال. با این حساب ۶۰ میلیون دیگر آن به عنوان قدرت وام شما باقی می ماند تا در ماه های آتی از آن استفاده کنید. اما اگر گزینه ۲ را انتخاب کنید رسوب پول شما صفر خواهد شد و ۲۰ میلیون ریال در حساب معاملاتی شما شارژ می شود که شما می توانید ۶ ماه بعد آن را تسویه کنید(۲۰×۶=۱۲۰ میلیون ریال).

بدیهی است در پایان هر ماه رسوب مانده شما محاسبه شده و به باقی مانده قدرت دریافت وام شما اضافه می شود و تا مادامی که از وام قرض الحسنه استفاده ننموده‌اید، امکان دریافت وام برای شما محفوظ باقی خواهد ماند.

جدول شماره ۱: انواع وام‌ها بر حسب ارزش و سررسید آن‌ها

وام ۵۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۲۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۵۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه
وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۳ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۶ ماهه وام ۱۰۰۰ میلیون ریالی ۱۲ ماهه

  آیا این وام به همه مشتریان تعلق می‌گیرد؟

رسوب مانده حساب و قدرت وام برای همه سطوح محاسبه می‌شود، اما امکان دریافت این وام به مشتریانی تعلق می‌گیرد که اولاً عضو بآشگاه شده باشند، ثانیا‍ً حداقل به قله سهند صعود کرده باشند. یعنی همه مشتریان کارگزاری آگاه که عضو بآشگاه هستند، می‌توانند درخواست محاسبه رسوب خود را ثبت کنند و زمانی که سطح ان ها به قله سهند (سطح ۵) رسید، می‌توانند در صورت کفایت قدرت وام، از وام خود استفاده نمایند.

از ابتدای فروردین ۹۵ امکان ارسال درخواست محاسبه برای همه سطوح وجود دارد.

جدول شماره ۲: مقدار وام قابل محاسبه برای هر سطح

ردیف شماره سطح نام سطح مقدار وام
۱ ۱، ۲، ۳ و ۴ بیستون، رامند، بینالود و الوند ۵۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۲ ۵ سهند ۶۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۳ ۶ تفتان ۶۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۴ ۷ توچال ۶۵% مقدار رسوب ماه گذشته
۵ ۸ دنا ۶۵% مقدار رسوب ماه گذشته
۶ ۹ سبلان ۷۰% مقدار رسوب ماه گذشته
۷ ۱۰ دماوند ۷۰% مقدار رسوب ماه گذشته

  نحوه بهره مندی از وام:

پس از مطالعه این مطلب، چنانچه تمایل به دریافت این وام دارید، می‌توانید از طریق صفحه مربوط به وام قرض‌الحسنه در بخش خدمات بآشگاه اقدام نمایید. ابتدا لازم است شما درخواست خود را مبنی بر استفاده از وام و محاسبه رسوب پول خود به بآشگاه ارسال نمایید. پس از آن رسوب پول شما بر اساس این ماه محاسبه شده و در پایان ماه جاری به شما اعلام می‌شود. شما در ماه آینده می توانید بر اساس این محاسبه، بسته وام مورد نظر خود را مشخص کرده و با انتخاب آن، درخواست وام را به کارگزاری ارسال نمایید. پس از بررسی‌های لازم، مقدار وام مورد درخواست در حساب معاملاتی شما نزد کارگزاری آگاه درج خواهد شد.

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

شرایط دریافت وام:

 • مطالعه دقیق و کامل دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
 • تکمیل فرم قرارداد اعتباری با کارگزاری آگاه (نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری داشته باشید).
 • ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)
 • کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است (امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود).
 • مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمبن برابر است با ۵۵ درصد دارایی سهام.

به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری ۲۰ میلیون ریالی مشتری باید حداقل باید معادل ۳۷ میلیون ریال دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (۵۵در صد دارایی) برابر است با حدود ۲۰ میلیون ریال.

 • عضویت در بآشگاه کارگزاری آگاه و دارا بودن حداقل ۲۰۰۰۰ امتیاز (سطح ۵) (برای دریافت وام)

  اگر در اسفند وام دریافت کنید، وام بعدی را کی می توانید دریافت کنید؟

در صورت وجود مانده رسوب کافی و همچنین احراز شرایط مربوط به دریافت اعتبار، محدودیتی در دریافت وام بعدی نخواهید داشت.

برای مثال اگر رسوب پول شما ۹۰۰ میلیون ریال باشد و شما در سطح ۷ قرار داشته باشید آنگاه شما می‌توانید ۵۸۵ میلیون ریال (۶۵% رسوب مانده شما) وام دریافت کنید. یعنی قدرت دریافت وام شما در این تاریخ برابر با ۵۸۵ میلیون ریال است. امروز شما تصمیم می گیرید یک وام ۱۰۰ میلیونی ۳ ماه دریافت کنید (یعنی به عبارتی ۳۰۰ میلیون ریال). در صورت داشتن شرایط مندرج در قرارداد اعتباری و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، این وام برای خرید و فروش سهام به حساب معاملاتی شما منظور می‌شود. در هفته آینده تصمیم می‌گیرید که از مانده ۶۵% رسوب حساب خود (قدرت دریافت وام)، وام ۵۰ میلیونی ۳ ماهه دریافت کنید (یعنی ۱۵۰ میلیون ریال وام). این بار نیز در صورت احراز شرایط مندرج در قرارداد اعتباری و دستورالعمل خرید اعتباری، وام مورد نظر به شما تعلق خواهد گرفت. علاوه بر این به میزان ۱۳۸ میلیون ریال دیگر نیز در قدرت دریافت وام شما برای دریافت وام‌های آینده، محفوظ خواهد ماند.

  سایر شرایط:

 • استفاده از وام از تاریخ قرارگیری آن در بآشگاه امکان‌پذیر بوده و محاسبه رسوب عطف به‌ما‌سبق نمی‌شود. یعنی برای زمان حال و پس از آن است. مبلغ وام از تاریخ ثبت “درخواست محاسبه رسوب” توسط مشتری، بر اساس مانده قابل برداشت در حساب معاملاتی وی (مقدار وجه سررسید شده) در ماه جاری، برای ماه بعد محاسبه و به اطلاع ایشان خواهد رسید.
 • دریافت این وام رایگان بوده و بدون کسر امتیاز یا ریال از بآشگاه است.
 • برای تایید درخواست وام شما، نیاز است در کارگزاری وجه تضمین لازم و قرارداد اعتباری داشته باشید. یعنی ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران الزامی است (روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه).
 • امکان بهره مندی از وام تا زمانی برقرار خواهد بود که شرایط اعتباری و اقتصادی امکان ارائه چنین وامی را به کارگزاری بدهد. در صورت تغییر شرایط اعتباری بانک‌ها، کارگزاری با اطلاع قبلی (یک ماه قبل) مجاز به تغییر شرایط وام خواهد بود. بدیهی است این تغییر شرایط عطف به ما سبق نخواهد شد. یعنی اگر کسی وام را دریافت کرده و هنوز آن را تسویه نکرده است، با تغییر شرایط تغییر یا مشکلی متوجه ایشان نخواهد بود.
 • درصد درنظر گرفته شده برای تخصیص وام (جدول شماره ۲) بسته به شرایط تسهیلات و اعتبار بانکی می‌تواند به صلاحدید کارگزاری تغییر کند. این تغییر شرایط عطف به ما سبق نخواهد شد.
 • محاسبه رسوب از تاریخ ثبت درخواست لحاظ می شود. رسوب هر ماه در ابتدای ماه بعد محاسبه شده و در حساب کاربری مشتریان لحاظ می شود.
 • لازم است مشتری سه روز کاری پیش از پایان مهلت وام، نسبت به تسویه آن اقدام نماید. در غیر این صورت امکان استفاده از وام و بسته‌های اعتباری را در آینده نخواهد داشت.
 • در محاسبه مدت وام، هر ماه ۳۰ روز در نظر گرفته می‌شود. امکان انتقال وام نیز از اردیبهشت ماه ۹۶ در بآشگاه فراهم شده است.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

578 پاسخ به “دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه”

 1. 2063495981 گفت:

  سلام
  باز هم یک گل دیگه کاشته اید،
  بسیار عالیست وباتشکر از خلاقیت شما.

  ۱۷
 2. saeed گفت:

  ممنون،واقعا عالی

  ۱۱
 3. 2050130562 گفت:

  با تشکر کار خوب وجالبی است امید وارم هرچه سریعتر این کار فراگیر شود

  ۱۴
 4. IchiMoku گفت:

  با درود و ضمن تشکر از پیشنهاد مسئولان محترم کارگزاری آگاه درخصوص وام قرض الحسنه بشرح فوق، تقاضا دارد چنانچه فردی دارای شرایط لازم برای اخذ وام بوده ولی به هر دلیل، علاقه ای به اخذ آن جهت خرید سهام نداشت، آنگاه بابت رسوب پول در مانده نزد کارگزاری، یکی از این دو مزیت شامل حالش گردد:

  ۱- امتیاز مشخصی به مجموع امتیازات وی افزوده شود (بر اساس رسوب میانگین ماهانه).

  ۲- میزان مشخصی به وجه نقد باشگاه آن مشتری، افزوده گردد (بر اساس رسوب میانگین ماهانه).

  با سپاس از توجه تان

  ۲۲۱
  • Agah گفت:

   سلام
   راستش ما خیلی دوست داریم که نظرات همه عزیزانمون رو عملی کنیم، اما واقعیت اینه که امکانات، اهداف، رسالت فعالیت، محدودیت های موجود و سایر عوامل اجازه این کار رو به ما نمیده. البته به زودی امکانات دیگری به بخش وام اضافه میشه که امیدواریم این امکانات بتونه خواسته های بیشتری رو برآورده کنه.

   ۵۲
 5. agha05335 گفت:

  سلام خوبه

  ۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 65