نحوه تحلیل بازار پسته چگونه است؟

 • ۲ دی ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۸۴ نظر
 • ۶۹۷۷ مشاهده
تحلیل بازار پسته در بورس کالا

همان‌طور که در مطلب “آغاز معاملات پسته در بورس کالا” خواندیم، پسته از مهرماه ۹۷ برای دومین بار وارد بازار بورس کالا شد. این بار این محصول کشاورزی به‌واسطه بازار سنتی پررونق و پر تقاضا، در بازار بورس کالا نیز با تقاضای خوبی مواجه شده است. در این مقاله قصد داریم نحوه تحلیل آن و عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای پسته را بررسی کنیم.

عوامل مؤثر بر قیمت پسته

برای تحلیل بازار پسته مانند هر بازار دیگری می‌بایست عوامل مؤثر بر میزان عرضه و تقاضای این محصول را شناسایی کرد. لازم به ذکر است، پسته یک محصول صادراتی است که کمتر از ۲۰ درصد تولید آن در داخل مصرف می‌شود و مابقی آن صادر می‌شود. به دلیل بیشتر بودن سهم صادراتی پسته، عموماً قیمت جهانی پسته بر ارزش‌گذاری پسته در داخل کشور تأثیر زیادی دارد. علاوه بر این، میزان تولید کشور آمریکا و ترکیه به‌عنوان مهم‌ترین تولیدکنندگان پسته در کنار ایران، بر مقدار عرضه و تعیین قیمت جهانی تأثیرگذار است؛ بنابراین برای تحلیل بازار پسته به هر دو عامل داخلی و خارجی پرداخته می‌شود. معامله گران می‌توانند با بررسی موارد ذکرشده در بازار پسته، به تحلیل بازار آتی پسته بپردازند.

عوامل داخلی

شرایط آب و هوایی

میزان تولید محصولات کشاورزی به‌طور مستقیم به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. درنتیجه در سال‌هایی که شرایط آب و هوایی مناسب نیست، میزان تولید پسته نیز کاهش می‌یابد. به‌طور مثال در سال ۹۶ به دلیل خشک‌سالی در باغات کرمان، میزان تولید پسته به‌شدت کاهش یافت و به دنبال افت عرضه، قیمت پسته با افزایش همراه شد.
به‌طورکلی، چنانچه وضعیت بارندگی در یک سال، در سطح مناسبی باشد انتظار افزایش میزان تولید پسته در فصل برداشت می‌رود.

تغییر قیمت هزینه های تولید

افزایش یا کاهش هزینه های تولید مانند دستمزد کارگر، هزینه کود و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی در فصل کاشت، هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند میزان برداشت محصول را با افت همراه سازد و یا به دلیل افزایش بهای تمام شده، قیمت پسته در آن سال با افزایش همراه شود.

فصل برداشت پسته

به‌طورکلی برای تحلیل قیمت محصولات کشاورزی، اطلاع از زمان کاشت و برداشت محصول مهم است. در واقع در فصل برداشتِ محصول، میزان عرضه افزایش یافته و بستر افت قیمت فراهم می‌شود. از سوی دیگر با فاصله گرفتن از فصل برداشت احتمال رشد قیمت تقویت می‌شود؛ چراکه میزان محصول برداشت‌شده، ثابت بوده و با گذشت زمان از فصل برداشت، با مصرف و صادرات محصول پسته میزان عرضه آن کاهش می‌یابد.

گفتنی است فصل برداشت پسته در ایران در شهرهای مختلف، متفاوت است با این حال، فصل برداشت پسته در استان کرمان به‌عنوان قطب تولید پسته اواخر شهریور است.

سال محصولی آور یا ناآور

سال محصولی برای پسته به آور و ناآور تقسیم‌بندی می‌شود. در واقع یک سال آور و یک سال ناآور است. در سال‌های آور میزان خوشه‌های درختان پسته دو برابر شده و میزان محصول افزایش می‌یابد؛ اما در سال ناآور، جوانه‌های رویشی نسبت به سال آور کمتر است و درنتیجه میزان محصول نسبت به سال آور کمتر خواهد بود. به‌طور مثال سال محصولی ۹۸ آور است و سال محصولی ۹۹ ناآور خواهد بود. درنتیجه انتظار می‌رود میزان محصول در سال ۹۹ با افت همراه شود و قیمت با افزایش مواجه شود.

تقاضای داخلی

هرساله در آستانه عید نوروز و شب یلدا تقاضای داخل کشور برای پسته با افزایش همراه است. بدین‌جهت در آذرماه و روزهای پایانی سال، انتظار افزایش قیمت ناشی از تقاضای شب یلدا و عید تقویت می‌شود.

نرخ ارز

با توجه به اینکه پسته یک محصول صادراتی است، درنتیجه قیمت آن به نرخ ارز وابسته است. هر چه نرخ ارز بیشتر شود، صادرکنندگان تمایل بیشتری برای فروش پسته‌های خود در بازار خارج خواهند داشت؛ بنابراین با صادرات بیشتر پسته، قیمت پسته با رشد همراه می‌شود و بالعکس.

به‌طور مثال اگر قیمت دلار ۱۰ هزار تومان باشد و نرخ دلاری هر کیلو پسته حدود ۹ دلار باشد، صادرکنندگان با صادرات هر کیلو پسته می‌توانند ۹۰ هزار تومان درآمد کسب نمایند؛ اما اگر نرخ دلار به ۲۰ هزار تومان افزایش یابد، صادرکنندگان با صادر نمودن هر کیلو پسته درآمدی برابر با ۱۸۰ هزار تومان کسب می‌کند. در این شرایط با افزایش نرخ ارز صادرکنندگان انگیزه بیشتری جهت صادرات پسته خواهند داشت.

موانع یا تسهیل فرآیند صادرات

هر سیاست و قانون یا دستورالعملی که فرایند صادرات را با مشکل مواجه سازد، سبب افت تقاضای صادراتی و به دنبال آن کاهش قیمت پسته می‌شود. از سوی دیگر طرح‌های تشویقی و تسهیلِ فرآیند صادرات موجب رشد تقاضای صادراتی شده و مقدمات رشد قیمت پسته در داخل کشور را فراهم می‌سازد.

به‌طور مثال قانون پیمان‌سپاری ارزی که صادرکنندگان را متعهد به ارائه ارز حاصل از صادرات به دولت می‌کند، یکی از مواردی است که انگیزه صادرات را با کاهش همراه می‌سازد. در واقع با اختلاف بین نرخ ارز آزاد و ارز دولتی، صادرکنندگان تمایلی به رفع تعهد ارزی ندارند.

عوامل خارجی

عرضه رقبای ایران

چنانچه میزان تولید کشور آمریکا و ترکیه با افزایش همراه شود، با رشد عرضه پسته در دنیا، قیمت جهانی آن با کاهش همراه می‌شود.

تقاضای جهانی

با افزایش تقاضا برای پسته از سوی کشورهای دنیا، قیمت جهانی پسته نیز با رشد همراه می‌شود. لازم به ذکر است با شناسایی فواید پسته برای سلامتی، روزبه‌روز تقاضای جهانی برای این محصول در حال افزایش است. این موضوع سبب شده است، علی‌رغم افزایش عرضه پسته در دنیا، قیمت آن با افت چندانی مواجه نشود.

بهبود یا تضعیف رابطه با کشورهای همسایه

کشور امارات متحده عربی یکی از کشورهای مهم واردکننده محصولات صادراتی از ایران است. هرگونه کاهش رابطه ایران با این کشور، می‌تواند میزان صادرات پسته به این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاهش میزان صادرات، منجر به کاهش تقاضا و به‌تبع آن افت قیمت پسته در کشور می‌شود.

سال نو چینی

هرساله در آستانه عیدِ چینی، تقاضا برای پسته از سوی چینی‌ها با افزایش همراه می‌شود. با توجه به اینکه عید چینی‌ها قمری است، زمان عید چینی‌ها هرساله متفاوت است. در واقع عید چینی‌ها به مدت حدوداً دو هفته در بهمن‌ماه است. در برخی از سال‌ها، عید چینی‌ها اوایل بهمن است و در برخی سال‌ها نیز اواخر بهمن. برای مثال، عید چینی‌ها در سال ۹۸ از ۵ بهمن آغاز می‌شود. زودتر شروع شدن عید چینی‌ها سبب می‌شود تا صادرکنندگان فرصت کافی برای صادرات به چین تا قبل از عید را نداشته باشند و میزان صادرات با کاهش مواجه شود؛ اما درصورتی‌که عید چینی‌ها در اواسط یا اواخر بهمن باشد، صادرات بیشتری انجام می‌شود.

نتیجه‌گیری

در بالا مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت پسته عنوان گردید. معامله گران آتی پسته برای تحلیل بازار پایه پسته می‌توانند به بررسی موارد ذکر شد بپردازند. ناگفته نماند به دلیل با کشش بودن قیمت پسته (به دلیل اینکه می‌توان پسته را به‌عنوان کالای لوکس در نظر گرفت) چنانچه قیمت کالا از یک مقدار مشخصی افزایش یابد، میزان تقاضای آن با کاهش همراه است. معامله گران می‌بایست این موضوع را در تحلیل‌های خود مدنظر قرار دهند. با رعایت موارد بالا می‌توان به‌راحتی بازار پسته را بررسی کرد و اقدام به معاملات آتی پسته در بازار بورس کالا نمود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

84 پاسخ به “نحوه تحلیل بازار پسته چگونه است؟”

 1. سعید طلوعی اصل گفت:

  در بخش قرعه کشی ۳ گوی هست که هیچ کدوم رو نمیشه روش کلیک کرد و چرخونه باز نمیشه

  ۶
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمانی که شرایط شرکت در قرعه کشی را احراز می نمایید این موضع از طریق پیام خصوصی، پیامک، ایمیل به شما اطلاع داده می شود. برای شرکت در قرعه کشی کافی است به منوی قرعه کشی در بآشگاه مراجعه نمایید.

   ۱۴
  • عباسپور گفت:

   سلام آفا سعید
   این سه گوی نمایشی است و کیلک روی آنها کاری انجام نمیدهد
   اما پس از احراز شرایط قرعه کشی اول اطلاع رسانی میشود
   پس از آن یک گوی جدید به ۳ گوی قبلی اضافه شده که با کلیک روی آن چرخونه باز میشه و امکان شرکت در قرعه کشی پیدا میکنید

   ۰
 2. AE5290 معین گفت:

  با سلام. مطلب بسیار مفید و آموزنده بود. موفق و مؤید باشید.

  ۳
 3. حسین سلگی گفت:

  واقعا عالی بود ممنونم ازتون لطفا آگه امکانش هست درباره زعفران هم مطلب بارید با تشکر

  ۳
 4. alirezama1380 گفت:

  مطلب را خواندم
  نکته جالب آن تحلیل بر اساس گذشت زمان بود ک برای همیشه متوجه شدیم پسته چ جوری گرون میشه

  ۳
 5. ali zahed گفت:

  مثل همیشه عالی بود مطالبتون

  ۲
 6. alirezama1380 گفت:

  نکته جالب اینه ک یادگرفتم پسته با عیدچینی ها توی بورس گران میشه

  ۱
 7. alirezama1380 گفت:

  آگاه متشکریم
  نکته جالبی بود

  ۱
 8. مصطفی گفت:

  بسیار ممنون از اطلاعات خوبتون در زمینه تحلیل بازار پسته
  کارگزاری آگاه همیشه اول است

  ۰
 9. BO7318 گفت:

  جالب بود. من در این زمینه اطلاعات کافی نداشتم.

  ۰
 10. نیما گفت:

  بسیار مفید بود

  ۰
 11. vali گفت:

  آموزنده و مفید بود

  ۰
 12. اربابی گفت:

  ممنون از شما

  ۰
 13. alirezama1380 گفت:

  بنظر می رسد اگر مطالب این چنینی را قبل از ورود ب بورس ب شکلی گزارشهای خبری آموزش دهید بسیار کاربردی و مفید خوهد بود

  ۰
 14. حمید گفت:

  سلام
  خیلی مطلب مفیدی بود .
  تشکر

  ۰
 15. BH7043 گفت:

  با سلام خیلی عالی وآموزنده ممنون اگه میشه در مورد نحوه ثبت نام کد بورس کالا و آزمون ومبلغ ثبت نام توضیحاتی ارائه دهید سپاسگزارم.

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای ورود به بورس کالا باید اقدام به دریافت کد بورسی نمائید و مدارک لازم برای دریافت کد بورسی برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد. لازم به ذکر است افراد نمی‌توانند مستقیما وارد تعامل با بورس کالا شده و می‌بایست یک کارگزار را به عنوان کارگزار خریدار جهت دریافت کد بورسی و انجام معاملات خود انتخاب کنند. جهت آشنایی بیشتر با نحوه ورود به بورس کالا و انجام معامله به مطلب
   " بورس کالای ایران در یک نگاه " در بلاگ بآشگاه مراجعه فرمائید.

   ۴
 16. سيد محمد حافظ گفت:

  سلام بسيار مطلب اموزنده اي بود ممنونم

  ۰
 17. AL2608 گفت:

  مطلب مفیدی بود.ولی میتونست پرمحتواتر هم باشد.

  ۱
 18. ghazalehr گفت:

  با سلام. مطلب بسیار مفید و آموزنده بود

  ۲
 19. سید محمد حسین گفت:

  ممنون از اطلاعات مفید و مختصرتون

  ۱
 20. داوود گفت:

  عالی بود.دست مریزاد

  ۲
 21. احسان گفت:

  بسیار عالی. تشکر

  ۲
 22. احسان ابوئی گفت:

  مطالب مفیدی بود.بهره بردم.

  ۲
 23. ابراهیم گفت:

  با سلام و احترام
  مطلب مفید و آموزنده بود

  ۲
 24. مرتضی گفت:

  خوب ومفید

  ۲
 25. محمد احمدی گفت:

  عالییی بود خیلی سپاس

  ۱
 26. امید گفت:

  بسیار ممنون از مطلب جذابتون

  راجع به معاملات زعفران هم بنویسید لطفا

  ۲
 27. حسین گفت:

  با سلام
  مطالب خیلی خوبی دارین

  ۱
 28. محمدشریفی گفت:

  بسیار آموزنده

  ۱
 29. AQ9706 گفت:

  سلام. مطلب آموزنده و عالی بود. متشکر از کارگزاری عالی آگاه

  ۱
 30. محسن گفت:

  با تشکر عالی بود

  ۱
 31. دهقانی گفت:

  جالب بود.

  ۱
 32. وحید گفت:

  سلام.شرایط ورود به بورس کالا چیست؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای ورود به بورس کالا باید اقدام به دریافت کد بورسی نمائید و مدارک لازم برای دریافت کد بورسی برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد. لازم به ذکر است افراد نمی‌توانند مستقیما وارد تعامل با بورس کالا شده و می‌بایست یک کارگزار را به عنوان کارگزار خریدار جهت دریافت کد بورسی و انجام معاملات خود انتخاب کنند. جهت آشنایی بیشتر با نحوه ورود به بورس کالا و انجام معامله به مطلب
   " بورس کالای ایران در یک نگاه " در بلاگ بآشگاه مراجعه فرمائید.

   ۲
 33. رحیم گفت:

  جالب بود

  ۱
 34. هادی گفت:

  عالی مفیدو خوب

  ۲
 35. محمد گفت:

  بسیار عالی و آموزنده بود
  ممنون

  ۱
 36. ملیکا گفت:

  مفید و کاربردی
  ممنون

  ۱
 37. عرفان گفت:

  سلام من ژنولوژی یکی از زیر مجموعه هام رو انتقال داده بودم به ژنولوژی باشگاه خودم الان دوباره برگشت داده شده به قبلی و وقتی دوباره انتقال میدم انجام نمیشه، عجیبه.

  ۲
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای پیگیری نیاز به اطلاعات هویتی و کد بآشگاهی شما است . لطفا جهت پیگیری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۲ بخش آنلاین تماس بگیرید.

   ۱
 38. jalal012003 گفت:

  خوب بود

  ۴
 39. محسن گفت:

  ممنون از مطالب ارزنده

  ۱
 40. محسن گفت:

  به نظر من ریسک بالایی داره

  ۱
 41. حسان گفت:

  مطالب بسیار مفید بود بسیار سپاس گذارم.

  ۲
 42. مهدی گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

  ۰
 43. شیدا احمدی گفت:

  با تشکر و خسته نباشید مفید بود

  ۱
 44. Davood گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفید شما

  ۰
 45. golefateme گفت:

  بسیارعالی .فقط اینکه اگر درسال۹۶قیمت بالارفت بابت ضررکرمانی ها سالهای بعدارزان نشداگرچه تولید بیشترشد.

  ۰
 46. مصطفی شهریاری گفت:

  با تشکر از ارایه مطلب مفیدتون

  ۰
 47. محمد گفت:

  عالی ، مناسب ترین گزینه

  ۰
 48. اسماعیل زاده گفت:

  با سلام و احترام
  مطلب خوبی بود
  لطفا تحلیلی در مورد ارد ترس همراه با مثال عملی ارایه نمایید
  باتشکر

  ۱
 49. amir گفت:

  سلام برای خرید سهام با کد آنلاین امکانش هست که از دو شماره حساب یا شماره کارت حساب کاربری آنلاین را شارژ کرد یا فقط با شماره حسابی که به کارگذاری اعلام شده این کار انجام میشود؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با شماره حسابی که نزد کارگزاری دارید می توانید پرداخت شتابی انجام دهید ، هم چنین با واریز وجه از طریق مراجعه به بانک می توانید هر میزان مبلغی به حسابی که نزد کارگزاری دارید حساب معاملاتی خود را شارز نمائید.

   ۰
 50. صدقی گفت:

  تشکر بسیار

  ۰
 51. الهام تیزباز گفت:

  همه عالی هستن

  ۰
 52. مهدی گفت:

  عالی بود ممنون

  ۲
 53. محمود گفت:

  ممنون از شما

  ۰
 54. ایدا گفت:

  ممنون از مطالب اموزندتون
  فقط اگه هزینه بسته های اموزشیتونو کمتر کنین بهتره

  ۰
 55. یعقوب گفت:

  خوب و مفید

  ۰
 56. حسن حسامی گفت:

  دست شما درد نکنه راهنمایی های بیشتری کنید در مورد باشگاه

  ۰
 57. محمد گفت:

  سلام من از موقعی که با باشگاه اشنا شدم خیلی خوشحالم و هر روز به باشگاه سر میزنم ود ر مسابقات شرکت می کنم

  ۰
 58. محمد گفت:

  کلاس اموزشی غیر حضوری بیشتر باشه بهتر

  ۰
 59. مهدی دانشمند دیزیچه گفت:

  عالیییییییییییی

  ۰
 60. بهفر گفت:

  بسیار خوب

  ۱
 61. مهران طاهری گفت:

  مطالبتون عالیه دستتون درد نکنه

  ۲
 62. بانو گفت:

  مطالب خوب و جالبی بود

  ۱
 63. جعفر رمضان زاده گفت:

  احسنت

  ۱
 64. مصطفی کرامتی مقدم گفت:

  خیلی تاثیر گذاربود تشکر

  ۱
 65. امیرحسین گفت:

  سلام عالی بود لطفا بازم از این جور مقاله ها بیزارید ممنون

  ۱
 66. اميرمحمد گفت:

  خيلي عالي

  ۱
 67. حمید مرادی گفت:

  با عرص سلام
  خیلی خوب بود ممنون

  ۱
 68. حمید مرادی _ روستای زیران گفت:

  با عرص سلام
  خیلی خوب بود اگ میشه باز هم ازین مطالب بگذارید ممنون

  ۱
 69. میم ر گفت:

  عالی و مفید بود

  ۱
 70. مهدی میرعرب گفت:

  سلام من از نرم افزار است برای خرید اوراق مسکن استفاده کردم اما خطا با این موضوع عنوان میکرد که توافق نامه ای را امضا نکرده ام میخواستم بدونم منظورش چیه

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   طبق دستورالعمل سازمان بورس، شما به منظور انجام برخی از معاملات در بازار باید توافقنامه را تایید و امضا بفرمایید. علت لزوم امضای این توافقنامه به دلیل وجود دامنه نواسان بیشتر از بازار بورس (به نوعی پذیرش بازده و ریسک بالاتر) است. برای امضای توافق نامه هم نیاز به مراجعه حضوری ندارید. در نسخه وب سامانه آنلاین آسا می توانید با کلیک بر روی گزینه تنظیمات (آیکن چرخ دنده در گوشه سمت چپ بالای صفحه مانیتور) به بخش توافقنامه ها مراجعه کرده و توافقنامه مد نظر را تایید کنید.

   ۱
 71. امین گفت:

  مفید و ارزنده بود، زعفران هم به همین شکل تحلیل میشه.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: