صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل

 • ۲۲ آذر ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۳۰۸ نظر
 • ۲۴۴۹۳۲ مشاهده
بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

سرمایه‌گذاری ممکن است در یکی از حوزه‌های بورس اوراق بهادار (سهام، اوراق مشارکت و…) و کالا، زمین و ساختمان، اوراق قرضه دولتی، انواع حساب‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها و مواردی از این قبیل صورت پذیرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز یکی از حوزه‌های مهم و پرمخاطب برای سرمایه‌گذاران، بویژه سرمایه‌گذارانی که دانش یا وقت کافی برای معامله به صورت حرفه‌ای در بورس اوراق بهادار ندارند، به شمار می‌آید. در این مطلب به بررسی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته خواهد شد، علاوه بر آن ارزش خالص دارایی­ (NAV)، مزایای صندوق‌ها، تفاوت صندوق‌ها و سایر نکات مربوط به صندوق‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

موضوعات مورد بررسی در این مطلب:

الف) صندوق سرمایه گذاری چیست؟

‌ ‌  ‌ برخی اصطلاحات رایج

ب)  ترکیب سرمایه­‌گذاری صندوق­‌ها و انواع آن

پ) تقسیم‌بندی صندوق‌ها

 ‌  ‌ پ-۱ تقسیم‌بندی صندوق‌ها بر اساس روش معامله

 ‌  ‌  ‌پ-۲ تقسیم‌بندی بر اساس نوع سرمایه‌گذاری (ترکیب دارایی‌ها)

ت) نحوه صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

 ‌  ‌ ت-۱- چگونه در صندوق‌ها سرمایه‌­گذاری کنیم؟

 ‌  ‌ ت-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

 ‌  ‌ ت-۳- مثال عملی برای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه

ث) بازدهی صندوق­‌ها

ج) سود صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری

چ) میزان سهم هر یک از سرمایه­‌گذاران درصندوق­‌ها

ح) نحوه تعیین قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری

 ‌  ‌ ح-۱- قیمت صدور یک واحد صندوق سرمایه­‌گذاری چگونه تعیین می­‌شود؟

 ‌  ‌ ح-۲- قیمت ابطال یک واحد صندوق سرمایه­‌گذاری چگونه تعیین می­‌شود؟

خ) کارمزدها و هزینه‌های صندوق‌های سهام

د) مزایای سرمایه‌­گذاری در صندوق­‌ها

ذ) صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری قابل معامله در بازارهای بورس وفرابورس (ETF)

 ‌  ‌ ذ-۱- ماهیت صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری قابل معامله

 ‌  ‌ ذ-۲- ویژگی صندوق­‌های قابل معامله (ETF)

ر) بررسی چند نمونه

 ‌  ‌ ر-۱- بررسی صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه به‌­عنوان یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در یک نگاه

 ‌  ‌ ر-۲- بررسی صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس) به­‌عنوان یک صندوق قابل معامله

ز) جمع‌بندی 

الف) صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه­‌گذاری را می‌توان مانند شرکتی درنظر گرفت که با جمع‌آوری منابع پولی کوچک، به سرمایه‌گذاری در سبدی از اوراق بهادار می‌پردازد که این سبد ممکن است شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار باشد. در حقیقت صندوق سرما‌یه‌گذاری مجموعه‌­ای است از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار که این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌­­ها، سرمایه‌­گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌­های متنوع سرمایه‌­گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود وزیان صندوق سهیم ‌شود. سرمایه‌گذار می‌تواند هر زمان که بخواهد سرمایه خود را از صندوق خارج نماید، با این کار واحدهای سرمایه­‌گذاری وی از منابع صندوق به نرخ ارزش روز دارایی­‌ها (NAV) بازخرید می‌­شود.بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

صندوق سرمایه­‌گذاری بنا به تعریفی که در ماده ۱ بند ۲۰ قانون بازار بورس و اوراق بهادار آمده، عبارت است از یک نهاد مالی که فعالیت اصلی آن سرمایه­‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکین آن نسبت به سرمایه­‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند. وجوه دریافتی از سرمایه‌­گذاران در صندوق‌­ها در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار  شامل: سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه­ مدت بازار پول و دارایی می‌­شود.

برای مثال ترکیب دارائی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه، در تاریخ ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ به شرح زیر بوده است:

اوراق مشارکت: ۱۰٫۷۴%               ‌         پنج سهم با بیشترین وزن: ۳۷٫۴۵%

سایر سهام: ۲۱٫۸۲%            ‌      ‌  ‌‌         سایر دارائی‌ها: ۳۰٫۲۶%

با توجه به اینکه برخی از صندوق­‌ها دارای تضمین سودآوری و برخی بدون تضمین هستند، افراد می­‌توانند با توجه به ریسک­‌پذیری خود در یکی از انواع صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کنند. صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه­‌گذاران مختلف به ویژه سرمایه­‌گذاران غیر حرفه‌­ای مساعدتر می­‌کنند. این صندوق‌­ها از طریق سرمایه‌­گذاری در انواع سبدها با ترکیبات گوناگون اوراق بهادار که هریک ویژگی خاص خود را دارد، توانسته­‌اند سلیقه اکثر سرمایه­‌گذاران را به لحاظ ترکیب مناسبی از ریسک و بازده پوشش داده و سرمایه­‌گذاری در بازار را جذاب­تر نموده، فرصت­‌ها و انتخاب­‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازده بالاتر برای سرمایه­‌گذاران فراهم آورند.

برخی اصطلاحات رایج:

 • واحد سرمایه‌گذاری (Unit):

در خرید و فروش سهام، مبنای حجم خرید یا فروش، تعداد سهم است. یعنی مثلاً سرمایه‌گذار سهام شرکت الف را با قیمت ۱,۰۰۰ ریال و با حجمی به تعداد ۱۰,۰۰۰ سهم خریداری نموده است. در معاملاتی که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری اتفاق می‌افتد مبنای حجم خرید و فروش، واحد یا Unit گفته می شود. مثلاً یک سرمایه‌گذار، ۵ واحد از صندوق‌سرمایه‌گذاری مشترک آگاه را به ارزش اسمی هر واحد صندوق ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال خریده است.

 • صدور و ابطال:

در معاملات سهام از کلمه خرید و فروش برای نوع معامله استفاده می‌شود؛ اما در معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری از واژه صدور (درزمان خرید) و ابطال (در زمان فروش) استفاده می‌شود.

 • پذیره‌نویسی صندوق:

پیش از شروع به کار یک صندوق، سرمایه‌گذارانی که تمایل به خرید واحدهای آن صندوق دارند، با تکمیل فرم پذیره نویسی و ارائه آن با سایر مدارک مورد نیاز به مدیر صندوق، می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری از طریق پذیره‌نویسی در صندوق مورد نظر نمایند.

 • ارزش خالص دارایی‌ها (Net Asset Value):

ارزش خالص دارایی‌ها که به اختصار NAV گفته می‌شود، در حقیقت ارزش کل دارایی‌های یک صندوق است پس از کسر بدهی‌های آن. NAV صندوق‌های سرمایه‌گذاری به روش زیر (از چپ به راست) محاسبه می‌شود:

تعداد واحدهای منتشر شده ÷ (بدهی‌ها – دارایی‌ها) = NAV

 • مدیر صندوق:

مدیر صندوق، مسئول اجرایی صندوق محسوب می‌شود که متخصص در بازار سرمایه و دارای دانش کافی در امر مدیریت سبدهای سرمایه‌گذاری صندوق است. طبق اساسنامه صندوق، مدیر صندوق موظف است گزارش پیش‌بینی شده و اطلاعات قابل ارائه را تهیه و تنظیم نموده، در اختیار متولی صندوق، حسابرس و سازمان بورس اوراق بهادار قرار دهد.

 • ضامن:

ضامن صندوق تضمین‌کننده نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری جهت ابطال و بازخرید واحدها در هر زمان است. علاوه براین در برخی از صندوق‌ها (در سهام یا با درآمد ثابت)، ضمانت دیگری به منظور پرداخت اصل سرمایه، حداقل سود برای دوره مشخص یا سود دوره‌ای وجود دارد که ضمانت آن‌ها با ضامن خواهد بود. لازم به ذکر است ضامن صندوق، رکن اختیاری در صندوق به‌شمار می‌آید.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

 • متولی صندوق:

متولی صندوق مسئول نظارتی صندوق است که توسط مجمع صندوق انتخاب و مشخص می‌شود. از وظیفه‌های مهم متولی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پیشنهاد حسابرس به مجمع صندوق
 • تأیید حساب‌های بانکی افتتاح شده توسط مدیر برای صندوق
 • نظارت مستمر بر عملکرد مدیر و ضامن

جایگاه متولی در نقش ناظر، در واقع وکالت و امانتداری از جانب سرمایه گذاران برای نظارت بر حسن انجام امور و رعایت دقیق مفاد اساسنامه، امیدنامه و مندرجات توافق ها میان ارکان و دست اندرکاران عملیات صندوق است.

 • حسابرس:

حسابرس صندوق، رکن نظارتی صندوق است که توسط متولی صندوق از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان جهت تأیید به مجمع صندوق معرفی می‌گردد. مدت مأموریت حسابرس را مجمع تعیین می‌کند و حسابرس با قبولی سمت ارائه گردیده، وظایف و مسئولیت‌های محوله را طبق اساسنامه به عهده خواهد گرفت.

برای روشن‌تر شدن مفاهیم مذکور، آن‌ها را در مثال زیر مرور می‌کنیم:

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاهتاریخ تاسیس: ۱۳۸۷/۰۵/۱۷تاریخ بررسی: ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
قیمت صدور (ریال)قیمت ابطال (ریال)مدیر صندوقضامن صندوقمتولیحسابرس
نقدشوندگیسودآوری
۱۵,۰۱۱,۷۳۴۱۴,۸۷۰,۵۶۸کارگزاری آگاهکارگزاری آگاهنداردموسسه حسابرسی آزمودگانموسسه حسابرسی بهراد مشار

ب)  ترکیب سرمایه­‌گذاری صندوق­‌ها و انواع آن

به‌­طور کلی صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری در ابزارهای پولی و مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. از ابزارهای پولی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توان به سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده‌ بانکی اشاره کرد.

ابزارهای مالی که صندوق‌ها در آن‌ها سرمایه­‌گذاری می­‌کنندبه ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 • اوراق دارایی (مانند سهام)
 • اوراق بدهی(مانند اوراق قرضه شرکتی)
 • اوراق قرضه اوراق قرضه/مشارکت دولتی(بدون ریسک)

پ) تقسیم‌بندی صندوق‌ها

بسته به اینکه صندوق‌ها در کدام یک از ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند و روش معامله آن‌ها چگونه است، به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.

پ-۱ تقسیم‌بندی صندوق‌ها بر اساس روش معامله:

صدور و ابطال (خرید و فروش) واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری ممکن است به یکی از دو روش زیر صورت پذیرد:

 • مراجعه حضوری به واحد پذیرش صندوق در شعب کارگزاری‌ها
 • از طریق سامانه معاملات برخط (آنلاین) در بازار بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران (ETF)

پ-۲ تقسیم‌بندی بر اساس نوع سرمایه‌گذاری (ترکیب دارایی‌ها):

بسته به اینکه صندوق‌ها در کدام یک از ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به موارد زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در سهام (ریسکی)
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مختلط

علاوه بر آنچه گفته شد، تقسبم‌بندی‌های دیگری نیز وجود دارد که صندوق‌ها را به لحاظ اندازه (بزرگی و کوچکی)، ضامن نقدشوندگی و ضمانت بازدهی بررسی می‌کند. برای بررسی و مقایسه انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در یک نگاه، مطالعه جدول زیر سودمند است:

نوع صندوقویژگی‌های صندوق
سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابتبدون ضامن نقدشوندگی و ضامن جبران خسارت یا سود- باپرداخت سود/ بدون پرداخت سود
فقط با ضامن نقدشوندگی و با پیش‌بینی سود- با پرداخت سود/ بدون پرداخت سود
با ضامن نقدشوندگی و ضامن جبران خسارت یا سود- با پرداخت سود
سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار- مختلط بدون ضامن نقدشوندگی- کوچک یا بزرگ- باپرداخت سود/ بدون پرداخت سود
 با ضامن نقدشوندگی- کوچک یا بزرگ- باپرداخت سود/ بدون پرداخت سود
 قابل معامله در بورس یا فرابورس (ETF)- بزرگ
سرمایه‌گذاری در سهام بدون ضامن نقدشوندگی- بدون پرداخت سود- کوچک یا بزرگ
 بدون ضامن نقدشوندگی- با پرداخت سود- کوچک یا بزرگ
 با ضامن نقدشوندگی- بدون پرداخت سود- کوچک یا بزرگ
 با ضامن نقدشوندگی- با پرداخت سود- کوچک یا بزرگ
 شاخصی- بزرگ
 قابل معامله در بورس یا فرابورس (ETF)

با توجه به آنچه گفته شد ممکن است سرمایه‌گذاری در یک صندوق دارای ریسک بوده و درآمد ثابتی را ضمانت نکند؛ این امر بدان جهت است که صندوق مورد نظر، مثلا در سهام سرمایه‌گذاری نموده است.

ت) نحوه صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

ت-۱- چگونه در صندوق‌ها سرمایه‌­گذاری کنیم؟

برای آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که معاملات آن به صورت حضوری انجام می‌شود، نیاز است که سرمایه‌گذار با مدارک لازم به شعب صندوق مراجعه نماید. به عنوان مثال صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه را در نظر می‌گیریم، این صندوق یک صندوق سرمایه‌گذاری در سهام (ریسکی) محسوب می‌شود که سرمایه‌گذاری در آن از طریق مراجعه حضوری امکان‌پذیر است. یعنی برای سرمایه‌گذاری در این صندوق لازم است به ترتیب زیر عمل شود:

ت-۲- چگونه واحدهای صندوق را ابطال کنیم؟

همچنین اگر متقاضی تصمیم به ابطال تمام یا بخشی از واحدهای سرمایه‌گذاری خود را داشته باشد، با مدارک زیر به متصدی پذیرش صندوق در یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه می‌نماید:

لازم به ذکر است که قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری، بر مبنای قیمت ابطال روز بعد از ارایه درخواست ابطال، محاسبه می‌شود. یعنی اگر شما امروز درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به بخش پذیرش صندوق اعلام نمایید، واحدهای شما به قیمت فردا محاسبه خواهد شد. یکی از هزینه‌های موجود در صندوق‌ها که متوجه سرمایه‌گذار است، هزینه ابطال است. هزینه ابطال شامل هزینه ثابت و متغیر است. هزیته ثابت برای ابطال هر گواهی سرمایه‌گذاری ٢٠,٠٠٠ ریال است. اما هزینه متغیر ابطال طبق جدول زیر و بر اساس فاصله زمانی میان تاریخ صدور و تاریخ ابطال است.

غیر کارمزد ابطال واحدهای سرمایه گذاریفاصله زمانیمقدار هزینه متغیر ابطال واحدهای صندوق
کمتر از ٧ روز از تاریخ صدور۵ % قیمت ابطال
بین ٧ تا ١۵ روز از تاریخ صدور۴ % قیمت ابطال
بین ١۵ تا ٣٠ روز از تاریخ صدور٣ % قیمت ابطال
بین ٣٠ تا ۶٠ روز از تاریخ صدور٢ % قیمت ابطال
بین ۶٠ تا ٩٠ روز از تاریخ صدور١ % قیمت ابطال

مواردی که گفته شد در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بود که صدور و ابطال آن نیازمند مراجعه حضوری است. اما در مورد صندوق‌های قابل معامله در بورس و فرابورس (ETF) نیاز به مراجعه حضوری نیست. مثلاً صندوق هستی بخش آگاه یک صندوق قابل معامله محسوب می‌شود که خرید و فروش واحدهای این صندوق برای کسانی که کد بورسی و کاربری آنلاین دارند، ازطریق سامانه معاملات آنلاین (برخط) کارگزاری و در تمام ساعت معاملات بازارهای بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امکان‌پذیر است.

مثال عملی برای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه

به عنوان مثال، فرض کنید شما تصمیم گرفته‌اید مبلغ ۵ میلیون تومان از پول خود را به سرمایه‌گذاری در یکی از حوزه‌های بازار سرمایه تخصیص دهید. در مطالعاتی که انجام داده‌اید به این نتیجه رسیده‌اید که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازده مناسب و ریسک متعادلی دارد. از دوستان و آشنایان خود شنیده‌اید که در صندوق سرمایه‌گذاری آگاه سرمایه‌گذاری کرده و از بازدهی آن راضی هستند. برای همین تصمیم می‌گیرید در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید. صبح روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۴/۰۹/۱۸ با مدارک شناسایی خود به نزدیک‌ترین شعبه کارگزاری آگاه مراجعه نموده و به متصدی پذیرش صندوق اعلام می‌کنید که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق آگاه را دارید. پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه، متصدی به شما اعلام می‌کند که شما می‌توانید حدود ۳ واحد از صندوق آگاه را خرید نمایید و برای این کار لازم است مبلغ ۵ میلیون تومان را به‌صورت علی الحساب به شماره حساب بانکی صندوق سرمایه‌گذاری آگاه واریز نمایید. شما مبلغ مورد نظر را واریز و فیش آن را به مدیر صندوق تحویل می‌دهید. مبلغی که برای خرید و فروش (صدور و ابطال) هر واحد صندوق لازم است اصطلاحاً NAV صندوق گفته می‌شود که همان ارزش خالص دارایی‌های صندوق است. با توجه به اینکه قیمت صدور (خرید) واحدهای سرمایه‌گذاری شما بر اساس NAV اولین روز کاری پس از ارائه درخواستتان محاسبه می‌شود، طبق آنچه گفتیم، مبلغ واریزی شما علی الحساب است. همانطور که در مطلب اشاره شد، NAV ارزش کل دارایی‌های یک صندوق است که پس از کسر بدهی‌های آن بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم می‌شود. یعنی اگر بدهی‌های صندوق را از کل دارایی های آن کم کنیم و عدد حاصل را بر تعداد واحدهای منتشر شده آن صندوق تقسیم کنیم، عددی که به دست می‌آید تعیین کننده قیمت واحد صندوق است.

سه نکته در مورد NAV قابل تامل است:

۱- ارزش خالص دارایی‌های هر روز یک صندوق سرمایه‌گذاری در پایان روز معاملاتی بعد از آن محاسبه می‌شود.

۲- NAV صدور و ابطال یک واحد سرمایه‌گذاری بر اساس ارزش خالص دارایی‌های آن صندوق در روز کاری پس از اعلام درخواست است.

۳- NAV صدور و ابطال یک واحد سرمایه‌گذاری از یک صندوق معین در یک روز مشخص برابر هم نیستند.

بر اساس سه نکته ای که گفته شد، با کشف NAV صدور هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق مشترک آگاه در پایان دومین روز کاری (دومین روز کاری پس از ارائه درخواست، یعنی ۲۳ آذر)، قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری، طبق تصویر زیر ۱۵,۰۸۳,۷۹۱ ریال مشخص می‌شود. اکنون مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی شما (یعنی ۵ میلیون تومان) با قیمت کل واحدهای صادره(۱۵,۰۸۳,۷۹۱×۳)، توسط کارگزاری محاسبه و به حساب بانکی شما واریز می‌شود. در این مثال مابه‌التفاوت مبلغی که به حساب شما واریز می‌شود، حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

پس از مشخص شدن قیمت صدور واحدهای درخواستی شما، اعلامیه صدور و گواهی سرمایه‌گذاری واحدهای خریداری شده، توسط شعبه کارگزاری به شما تحویل داده می‌شود.

برای آنکه از بازده سرمایه‌گذاری خود آگاه شوید، مطابق شکل زیر می‌توانید به سایت صندوق سرمایه‌گذاری آگاه مراجعه کرده و از منوی کاربری سمت راست بر روی گزینه بازده صندوق کلیک نموده و میزان سودهی آن را به‌صورت روزانه یا در محدوده‌های زمانی متفاوت بررسی نمایید.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگریبورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

نمودارهای مربوط به روند رشد واحدهای صندوق و درصد دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری آگاه، در بخش میانی صفحه نخست سایت این صندوق قابل مشاهده است. سایر نمودارهای مقایسه‌ای نیز از طریق منوی کاربری در دسترس سرمابه‌گذاران محترم قراردارد.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

به عنوان یک سرمایه‌گذار حتما نیاز خواهید داشت تا به بررسی ارزش دارایی ها و تعداد واحد های سرمایه گذاری صندوق، بپردازید. برای این منظور کافی است به سایت صندوق سرمایه‌گذاری آگاه مراجعه و مطابق تصاویر زیر از طریق منوی کاربری به این بخش دسترسی یافته و حتی از اطلاعات آن خروجی اکسل تهیه نمایید.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگریبورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

پس از دریافت گواهی سرمایه‌گذاری واحدهای خریداری شده، هر زمان که تمایل به دریافت مبلغ سرمایه‌گذاری خود داشته باشید، می‌توانید تمام یا بخشی از واحدهای خریداری شده ابطال نمایید. برای این کار نیز با در دست داشتن مدارک شناسایی خود به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه نموده و پس از تکمیل فرم درخواست ایطال، واحدهای سرمایه‌گذاری شما بر اساس NAV روز کاری بعد، ابطال شده و اعلامیه ابطال به شما ارائه می‌شود. مبلغ حاصل از ابطال نیز بین ۳ تا ۷ روز کاری پس از کشف NAV ابطال، به حساب بانکی شما واریز می‌گردد.

ث) بازدهی صندوق­‌ها:

بازده صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری با استفاده از ارزش خالص داراریی­ یا NAV ارزیابی و واحدهای آن قیمت­‌گذاری می­‌شوند. ارزش خالص دارایی، قیمتی است که سرمایه‌گذار برای خرید یک واحد سرمایه‌­گذاری صندوق، پرداخت می­‌کند. NAV از حاصل تقسیم ارزش مجموعه سرمایه­‌گذاری در صندوق بر تعداد سهام موجود در آن است که در پایان هر روز معاملاتی و با توجه به تغییرات قیمت سهام اوراق بهادار و سودهای نقدی تعلق گرفته به آن، محاسبه می­‌شود.

طبق آخرین آمار مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (Fipiran) در حال حاضر ۱۴۱صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد که برای بررسی نوع، شرایط و بازدهی آن‌ها می‌توان به سایت این مرکز مراجعه کرد. همچنین گزارش عملکرد صندوق‌ها در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند با مطالعه آن تصمیمات دقیق‌تری را برای انجام یک سرمایه‌گذاری مطمئن اتخاذ نمایند. علاوه بر این برای بررسی تاریخچه NAV یک صندوق و دریافت خروجی اکسل آن، می‌توانید از سایت Fipiran استفاده نمایید. برای این منظور کافی است به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران مراجعه نموده و در تب صندوق‌ها گزینه “تاریخچه NAV” را انتخاب نمایید.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

سپس با وارد نمودن نام صندوق مورد نظر در کادر مربوطه و تعیین بازه زمانی مورد بررسی، روی دکمه Excel کلیک نمایید.

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

ج) سود صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری:

صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری به ۳ روش به سرمایه‌­گذاران خود سود می­‌دهند:

 • سود حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار
 • دریافت سود نقدی از اوراق بهادار (مثل سهام یا سودهای علی الحساب اوراق مشارکت)
 • افزایش ارزش روز اوراق بهادار مثلا گران­تر شدن سهام در بورس

پرداخت یا عدم پرداخت سود و همچنین زمان و چگونگی آن در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با توجه به مندرجات امیدنامه و اساس‌نامه آن‌ها صورت می‌گیرد. به عنوان مثال سود مربوط به سرمایه‌گذاری در صندوق بانک ایران زمین، پایان هر ماه به حساب سرمایه‌گذار واریز می شود و یا در زمان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری به آن‌ها پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است صندوق­‌ها این امکان را به سرمایه‌­گذاران می‌­دهند که به جای دریافت سود نقدی، آن را دوباره در خود صندوق سرمایه‌­گذاری کنند.

چ) میزان سهم هر یک از سرمایه­‌گذاران درصندوق­‌ها:

هر یک از سرمایه­‌گذاران در صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری، به نسبت تعداد واحدهای سرمایه‌­گذاری خود از کل واحدهای صندوق، در خالص ارزش دارایی‌­ها سهم دارند.

ح) نحوه تعیین قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری

ح-۱- قیمت صدور یک واحد صندوق سرمایه­‌گذاری چگونه تعیین می­‌شود؟

مالکیت واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق در ۲ زمان صورت می­‌گیرد. ابتدا در دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق، که در این زمان هر واحد سرمایه­‌گذاری به ارزش پایه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال فروخته می­‌شود. مرحله دوم پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی است که در آن صدور واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق برای متقاضیان به قیمت صدور اعلام شده یک روز پس از تکمیل فرم درخواست مربوطه نزد شعب معرفی شده در اساسنامه صورت خواهد گرفت. در نتیجه قیمت صدور واحدهای سرمایه­‌گذاری در زمان پذیره‌نویسی معادل یک میلیون ریال و پس از آن برابر با ارزش روز واحدهای سرمایه‌­گذاری است.

ح-۲- قیمت ابطال یک واحد صندوق سرمایه­‌گذاری چگونه تعیین می­‌شود؟

مبنای محاسبه قیمت ابطال واحدسرمایه‌­گذاری روز بعد از تاریخ درخواست ابطال خواهد بود. هزینه ثابت ابطال هر گواهی سرمایه­‌گذار ۲۰,۰۰۰ ریال است. کارمزد ابطال از جمله هزینه‌­هایی است که در صورت ابطال، به‌طور مستقیم توسط سرمایه­‌گذار پرداخت می‌­شود. میزان این هزینه،نحوه پرداخت و بازه زمانی تعیین‌شده برای پرداخت بر مبنای اساسنامه و امیدنامه است. پس از کسر هزینه­‌های مربوط به ابطال طی مدت تعیین‌شده در امیدنامه و اساس‌نامه صندوق‌ها از تاریخ در خواست ابطال، وجه مربوطه به حسابی که سرمایه‌­گذار معرفی نموده است، واریز خواهد شد. در صورتی که سرمایه‌گذار بخشی از واحدهای سرمایه­‌گذاری خود را ابطال نماید، برای بخش باقی مانده گواهی سرمایه­‌گذاری جدید صادر خواهد شد که مشمول هزینه صدور گواهی نخواهد بود.

خ) کارمزدها و هزینه‌های صندوق‌های سهام

نحوه محاسبه کارمزد ارکان و هزینه‌های مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری در اساسنامه و امیدنامه آن درج می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین هزینه‌های صندوق و نحوه محاسبه آن‌ها می‌پردازیم:

 • کارمزد ارکان

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارمزد ارکان اجرایی و نظارتی صندوق است؛ این کارمزد بایت ارائه خدمات و تحمل ریسک ضمانت نقدشوندگی صندوق به مدیر ، متولی و ضامن پرداخت می‌شود.کارمزد هر یک از ارکان صندوق به‌صورت درصدی از خالص ارزش روز دارایی های صندوق،که در امید‌نامه مشخص شده‌است، محاسبه شده و روزشمار از دارایی‌های صندوق کسر می‌شود. این نوع کارمزد پس از تایید حساب‌ها معمولا به‌صورت یک ماه یکبار پرداخت می‌شود. طبق امیدنامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار، مجموع کارمزد مدیر، متولی و ضامن در صندوق‌های فعال در بازار سرمایه ۵ درصد تعیین شده است.

 • هزینه های دوره ای

هزینه‌هایی که به‌صورت دوره‌ای و مقطعی برای صندوق ایجاد می‌شود. این هزینه‌ها به شرح زیر است:

 • هزینه حسابرس: این هزینه شامل دستمزدی است که بابت خدمات حسابرس صندوق در طی یک سال مالی به او پرداخت میشود.
 • هزینه تاسیس و تسویه: این هزینه‌ها شامل هزینه‌هایی است که پیش از دریافت مجوز و آغاز فعالیت صندوق و یا جهت انجام امور تسویه و اتمام فعالیت صندوق ایجاد می‌شود. این هزینه‌ها در امیدنامه صندوق پیش بینی شده و در طول فعالیت صندوق مستهلک می‌شود.
 • هزینه مجامع و عضویت در کانون‌ها: سقف این نوع از هزینه‌ها در امید نامه صندوق پیش‌بینی شده است و مدیر صندوق مجاز مجاز به بیشتر از سقف تعیین شده نیست. این هزینه‌ها در صورت تحقق روز شمار از دارایی‌ها کسر شده و در طول فعالیت صندوق مستهلک می‌شود.
 • سایر هزینه ها: هزینه‌های دیگری به جز هزینه‌های ذکر شده ممکن است به‌وجود آید که در امیدنامه و اساسنامه صندوق پیش‌بینی شده است، این هزینه‌ها از ارزش دارایی‌ها کسر می‌شود.

۳- هزینههای صدور و ابطال

این نوع از هزینه‌ها به زمان و تعداد فرایند صدور و ابطال سرمایه‌گذار مربوط می‌شود. بر اساس امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام این هزینه‌ها در دو بخش در نظر گرفته شده است. بخشی از این هزینه به‌صورت ثابت به مبلغ ۲۰۰۰۰ ریال است که به ازای هر فرایند صدور یا ابطال به هر گواهی سرمایه‌گذاری (بدون در نظر گرفتن تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری) تعلق می‌گیرد. بخش دیگری از این هزینه‌ها تحت عنوان “جریمه تعجیل درخروج” است. این هزینه از سرمایه‌گذارانی که مدت سرمایه‌گذاری آن‌ها کمتر از ۹۰ روز باشد، به‌صورت پلکانی از ۱ تا ۵ درصد نسبت به قیمت ابطال دریافت خواهد شد.

د) مزایای سرمایه‌­گذاری در صندوق­‌ها:بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

 • استفاده از مدیریت حرفه‌­ای و تخصصی در بازار سرمایه
 • کاهش هزینه سرانه هر سرمایه­‌گذار برای استفاده از نیروی متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات
 • انجام کلیه امور اجرایی برای سرمایه‌­گذار مانند دریافت سود سهم و کوپن اوراق و …
 •  بهره‌­مندی از مزایایی که سازمان و شرکت بورس در اختیار صندوق­‌ها قرار می‌­دهد مانند سهمیه جداگانه برای عرضه‌­های اولیه
 • کاهش ریسک نقدشوندگی در سرمایه­‌گذاری­ه‌ای مستقیم مانند بسته بودن نماد یا وجود صف در نماد.
 • سادگی در سرمایه‌­گذاری برای سرمایه­‌گذاران به دلیل عدم نیاز به تحلیل‌­های پیچیده­‌ای برای خرید و فروش
 • وجود شفافیت به دلیل محاسبه روزانه NAV
 • کاهش ریسک سرمایه‌­گذاری برای سرمایه­‌گذاران به دلیل تنوع در سبد دارایی­‌ها

ذ) صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری قابل معامله در بازارهای بورس وفرابورس (ETF):بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

ذ-۱- ماهیت صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری قابل معامله

این صندوق­‌ها مانند صندوق‌­های معمولی هستند ولی مانند یک سهم در بازار سرمایه معامله و قیمت­ آن در نتیجه عرضه و تقاضا مشخص می‌­شود. در واقع بر خلاف صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری مشترک که فقط در پایان روز و پس از محاسبه NAV می­توان آن‌ها را خرید و فروش نمود، این صندو‌ق­ها را می‌توان مانند سهام در طول روز معامله کرد. ETFها دارای سبدی از اوراق بهادارند که بر اساس یکی از شاخص‌­های معین بازار جمع‌­آوری شده است. صندوق‌های قابل معامله تفاوت‌هایی با سایر صندوق‌ها دارند. یکی از ویژگی‌­های بارز این صندوق‌­ها قدرت نقدشوندگی بیشتر نسبت به صندوق‌­های معمولی است.

 

ذ-۲- ویژگی صندوق­‌های قابل معامله (ETF)

 • این صندوق­‌ها شبیه صندوق‌­های مشترک هستند اما معادل آنها نیستند.
 • معامله آن‌ها به شیوه معاملات سهام عادی در بورس اوراق بهادار است.
 • ETF­ها می­‌توانند در سبد متنوعی از سهام و اوراق قرضه سرمایه‌­گذاری کنند.
 • قیمت واحدهای صندوق­‌های بورسی در طول روز نوسان دارد و در هر لحظه، به قیمت جاری بازار قابل خرید و فروش است. قیمت بازار سهام صندوق می­‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از ارزش خالص دارایی‌­های آن باشد.
 • صندوق­‌های بورسی از طریق کارگزاری­‌ها خرید و فروش می­‌شوند بنابراین سرمایه­‌گذار برای خرید این صندوق­‌ها، هزینه­‌های کارگزاری را پرداخت می‌­کنند.
 • صندوق­‌های بورسی در بازارهای مالی از نقدشوندگی بالایی برخوردارند.

تفاوت‌­های موجود در روش‌های سرمایه‌­گذاری مختلف شامل صندوق­‌های قابل معامله (ETF)، صندوق‌­های مشترک و سرمایه­‌گذاری مستقیم در خرید و فروش سهام شرکت‌ها به‌صورت خلاصه در جدول زیر آمده است:

شرحصندوق­‌های قابل معاملهصندوق‌­های مشترکسهام
ریسک سرمایه­‌گذاریکاهش ریسک به دلیل تنوعکاهش ریسک به دلیل تنوعریسک بالای تک سهم
نحوه معامله و خرید و فروشقابل معامله در طول روز از طریق آنلاینمراجعه حضوری به کارگزاری و صدور و ابطال به قیمت NAV روز بعدقابل معامله در طول روزهای معاملاتی در صورت بسته نبودن نماد
مالیاتطبق قانون معاف از مالیاتطبق قانون معاف از مالیات۰٫۵ درصد مالیات در زمان فروش
قدرت نقدشوندگیقابلیت نقد شوندگی بالا و عدم وجود صف و گره معاملاتیقابلیت نقد شوندگی بالاستممکن است دچار صف­‌های طولانی، گره معاملاتی و یا توقف نماد شود.

 ر) بررسی چند نمونه

ر-۱- بررسی صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه به‌­عنوان یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در یک نگاهبورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

صندوق سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه در تاریخ ۱۳۸۷/۰۴/۲۳ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به‌­عنوان صندوق سرمایه‌­گذاری در سهام آغاز به فعالیت کرد و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق تقدم خرید سهام می‌کند. از ابتدای ماه سوم فعالیت تا ۶٠ روز مانده به پایان دوره فعالیت صندوق، نصاب‌های زیر براساس ارزش روز دارایی‌های صندوق رعایت می‌شود:

 

شرحنسبت از کل دارایی­‌ها
سهام و حق تقدم منتشره از طرف یک ناشر: سهام پذیرفته شده در بورس تهران‌    ‌    ‌    ‌  ‌  ‌سهام پذیرفته شده در فرابورس ایرانحداکثر ١٠% از دارایی‌های صندوقحداکثر ۵% از دارایی‌های صندوق
سهام و حق تقدم پذیرفته شده در بازار اول فرابورسحداکثر ۲۰% از دارایی‌های صندوق
سهام و حق تقدم طبقه­‌بندی شده در یک صنعت بورسیحداکثر ۳۰% از دارایی‌های صندوق
سهام و حق تقدم منتشره از یک ناشر فرابورسیحداکثر ۵% از کل سهام و حق تقدم منتشره ناشر

 

 • اطلاعات کلی صندوق به شرح زیر است:
مدیر صندوقمتولی صندوقحسابرس صندوقضامن صندوق
شرکت کارگزاری آگاهموسسه حسابرسی آزمودگانموسسه حسابرسی بهراد مشارکارگزاری آگاه

 

 • به عنوان نمونه ترکیب دارایی­‌های  روز ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ صندوق به شرح زیر است:

بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

 • بررسی جدول دارایی‌ها در تاریخ ۱۳۹۴/۰۹/۱۴:
شرحمیانگین روزانه از ابتدای تاسیس صندوقمیانگین روزانه دوره سه ماهه گذشتهمیانگین روزانه آخرین ماهمیانگین روز شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
مبلغ (میلیون ریال)نسبت از کل داراییمبلغ (میلیون ریال)نسبت از کل داراییمبلغ (میلیون ریال)نسبت از کل داراییمبلغ (میلیون ریال)نسبت از کل دارایی
سهام١۵۶,٩٩۴٨٣.۵١ %١٧۶,٩٧٨۶۵.۶٧ %١۶٠,۴٩٠۶٢.۴٨ %١۵٣,٨۵٢۶١.٠۶ %
اوراق مشارکت١٢,٣٩٩۶.۵٩ %٢٨,٣۴٧١٠.۵٢ %٢۶,٠٠٧١٠.١٢ %٢۶,٠٩۵١٠.٣۶ %
وجه نقد٣,٠٠۵١.۶ %٠٠ %٠٠ %۳۶٫۵۱۰۱۴٫۵۲%
سایر داراییها١۵,۶٠۵٨.٣ %۶۴,١۵٩٢٣.٨١ %٧٠,٣٨٧٢٧.۴ %۳۵٫۵۲۷٢٨.۵٩ %
میزان پنج سهم با بیشترین وزن در پرتفوی سهام صندوق٧۵,۵٩٢۴٠.٢١ %١٠٨,۵۶۴۴٠.٢٩ %١٠۵,۶٨٠۴١.١۴ %٩٩,١۶١٣٩.٣۵ %

بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک آگاه از ابتدای تاسیس تا تاریخ ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ به میزان ۱۳,۹۶۷% بوده است.

ر-۲- بررسی صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (آگاس) به­‌عنوان یک صندوق قابل معامله

صندوق سرمایه­‌گذاری هستی بخش آگاه با نماد معاملاتی “آگاس” از نوع صندوق­‌های قابل معامله در بازار فرابورس است که در ترکیب مختلطی از سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه­‌گذاری می­‌کند. داد و ستد واحدهای صندوق در بازار فرابورس امکان‌پذیر است. با توجه به تخصص و تجربه موفق کارگزاری آگاه در مدیریت دارایی و تاسیس صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری مشترک آگاه و عقیق، اکنون این شرکت صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله در فرابورس خود را با نام صندوق سرمایه‌گذاری هستی بخش آگاه (با نماد آگاس) تاسیس کرده که پذیره‌نویسی آن نیز به پایان رسیده است.

اطلاعات صندوق:

موسسمدیر صندوقمتولی صندوقحسابرس صندوق
شرکت کارگزاری آگاهشرکت کارگزاری آگاهشرکت مشاور سرمایه­‌گذاری تامین سرمایه نوینموسسه حسابرسی بهراد مشار

مزایای سرمایه‌­گذاری در صندوق سرمایه­‌گذاری هستی بخش آگاه:بورس اوراق بهادار تهران، سازمان بورس و اوراق بهادار، Fipiran، NAV، ارزش خالص دارایی‌ها، صدور واحدهای سرمایه گذاری، ابطال واحدهای صندوق، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس، ETF، مزایای صندوق های سرمایه گذاری، هزینه های ابطال واحدهای صندوق، صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه، کارگزاری آگاه، صندوق هستی بخش آگاه، صندوق بانک گردشگری

 • انجام معاملات واحدهای صندوق از طریق بازار فرابورس و در قالب مکانیزم عرضه و تقاضا
 • استفاده از مدیران حرفه‌ای برای مدیریت سرمایه صندوق
 • کاهش هزینه­‌های اجرایی نسبت به صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری فعلی
 • امکان کسب بازدهی بیشتر در طول زمان با تحمل ریسک کمتر
 • نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌­گذاری
 • شفافیت اطلاعاتی با توجه به انتشار لحظه‌­ای NAV صندوق
 • به حداقل رساندن محدودیت­‌های معاملاتی سهام مانند توقف و بازگشایی نماد، گره معاملاتی، حجم مبنا و …
 • امکان سرمایه­‌گذاری با مبالغ کم با توجه به ارزش اسمی ۱۰,۰۰۰ ریالی واحدهای صندوق

چگونه در صندوق سرمایه­‌گذاری هستی بخش آگاه سرمایه گذاری کنیم؟

 • مراجعه به یکی از شعب کارگزاری آگاه و یا سایرکارگزاری‌­های مجاز و اخذ کد معاملاتی (در صورت نداشتن کد معاملاتی) و دریافت کاربری آنلاین برای استفاده از سامانه معاملات برخط (آنلاین) کارگزاری
 • واریز وجه سرمایه‌­گذاری به حساب بانکی کارگزار یا حساب معاملاتی متقاضی
 • تکمیل فرم درخواست صدور واحدهای سرمایه­‌گذاری(در صورت مراجعه حضوری)
 • خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق با استفاده از سامانه معاملات برخط (در صورت داشتن کاربری آنلاین)
 • دریافت اعلامیه صدور گواهی سرمایه‌­گذاری

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

ز) جمع‌بندی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حقیقت جایگزینی هستند برای معاملات مستقیم سهام، یعنی به‌جای آنکه سرمایه‌گذار خود به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد، این امر را به مدیر صندوق که مهارت و دانش کافی در زمینه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات اوراق بهادار دارد، می‌سپارد. مدیر صندوق نیز با ایجاد تنوع در سبد ­سرمایه‌گذاری، ریسک سرمایه‌گذار را کاهش داده و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را برای وی ایجاد می‌کند.

بازدهی صندوق‌ها بر اساس ارزش خالص دارایی (NAV) آن‌ها ارزیابی شده و قیمت صدور و ابطال (خرید و فروش) واحدهای سرمایه‌گذاری نیز بر اساس همین فاکتور (NAV) محاسبه می‌شود.

هزینه ابطال هر گواهی سرمایه‌گذاری بدون در نظر گرفتن تعداد آن ۲۰,۰۰۰ ریال است که مبلغ ثابتی است. اما علاوه بر این سرمایه‌گذار در زمان ابطال گواهی سرمایه‌گذاری، هزینه دیگری نیز باید پرداخت نماید که با توجه به مدت سرمایه‌گذاری آن‌ها بین ۱ تا ۵ درصد قیمت ابطال خواهد بود.

در پایان بار دیگر یادآور می‌شود که طبق آمار مرکز آمار مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران ۱۴۱ صندوق (شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، ریسکی و مختلط) وجود دارد که از این تعداد ۶ صندوق جزو صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت کارگزاری آگاه است:

با مطالعه عملکرد و اطلاعات هر کدام از صندوق‌های موجود، می‌توان به تصمیم‌گیری درستی درخصوص سرمایه‌گذاری مطمئن دست یافت.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

308 پاسخ به “صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل”

 1. mahmoodkazemi2010@gmail.com گفت:

  بسیار عالی

  ۲
 2. agah04116 گفت:

  صندوق های تحت مدیریت کارگزاری آگاه را معرفی بفرمایید و لطفا مقایسه کنید برای هر سطح از ریسک پذیری کدام یک بهتر هستند

  ۴
  • Agah گفت:

   سلام
   در پایان مطلب صندوق‌های تحت مدیریت کارگزاری آگاه در اختیارتون قرار گرفته است. با کلیک روی هر صندوق به سایت مربوطه دسترسی پیدا می‌کنید.
   برای سطوح مختلف ریسک پذیری، همونطوری که در مطلب اشاره شده ریسک صندوق‌ها با توجه به نوع اوراق بهاداری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنتد، برای همین صندوق‌هایی که در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند ریسک بیشتری دارند. صندوق‌ها با درآمد ثابت، با حداقل ریسک هستند.

   ۴
 3. agah30681 گفت:

  با سلام و تشکر بابت توضیحات بسیار مفید. فقط در صورت امکان در مورد روش های مقایسه عملکرد صندوق ها نیز مطلبی ارائه شود.

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   به امیدخدا در مطلب دیگری به مقایسه عملکرد صندوق‌ها و نکات تخصصی‌تر در این نوع سرمایه‌گذاری می‌پردازیم که امیدواریم مورد قبولتون واقع بشه.

   ۸
 4. shamsaei گفت:

  به هر حال نقد شوندگی تو بورس سریعتر از صندوقه. به همین خاطر من بورس را ترجیح میدم.

  ۳
 5. shayan.meskini@gmail.com گفت:

  بسیار جالب بود.

  ۶
 6. hbr61 گفت:

  عالی بود.لطفا ادامه داشته باشه

  ۴
 7. tavana گفت:

  با سلام
  آیا جزئیات سهام های موجود صندوق های سرمایه گذاری در سهام به اطلاع سهامدار می رسد؟
  با تشکر

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام
   صندوق مقدار سرمایه‌گذاری خود را در هر صنعت به صورت نموداری در وب سایت خود قرار می‌دهد. برای مثال صندوق سرمایه‌گذاری آگاه در صفحه نخست، نموداری با عنوان "سهم صنایع در سبد دارایی‌های صندوق" را در معرض دید سرمایه‌گذاران قرار داده است. براساس مقررات سازمان بورس، ترکیب دارایی‌های صندوق فقط براساس صنعت برروی تارنمای صندوق افشا می‌گردد.

   ۳
 8. IchiMoku گفت:

  با درود و سپاس بابت توضیحات جامع و مفید ارائه شده در این مطلب، دو سوال از حضورتان داشتم:

  ۱- آیا امکان ابطال اینترنتی (غیرحضوری) واحدهای صندوق “آگاه” در حال حاضر فراهم است؟
  اگر خیر، آیا برنامه ای برای فراهم نمودن چنین امکانی در آینده ، مد نظر می‌باشد یا اینکه اصولا هیچگاه قرار نیست چنین امکانی فراهم گردد؟

  ۲- آیا این خبر صحت دارد که از ابتدای سال ۱۳۹۵ قرار شده معاملات صندوقهای سرمایه گذاری در بورس، معاف از مالیات گردد؟ اگر بلی، تاثیر آن در جذابیت سرمایه گذاری و همین طور، مزایای حاصله برای دارندگان فعلی واحدهای صندوق (که تا آن زمان هم اقدام به ابطال نکرده اند) چیست؟

  با سپاس مجدد
  (کد AA2466)

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام. از تاخیر پیش اومده در پاسخگویی عذرخواهی می‌کنیم.
   درمورد سوال اول، از اونجایی که هنوز سازمان بورس مجوز این کار را صادر نکرده، این امکان در حال حاضر وجود نداره.

   درمورد سوال دوم؛ فروش سهام توسط صندوق‌ها مثل سایر نهادها و اشخاص مشمول مالیات مقطوع نیم درصد است و به جز آن هیچگونه مالیات دیگری پرداخت نمی‌شود. تاکنون نیز قانونی مبنی بر تغییر مالیات مذکور چه برای صندوق‌ها و چه برای سایر اشخاص ابلاغ نگردیده است.

   ۲
 9. زهرا گفت:

  سلام
  قبلا وقتی که وارد باشگاه میشدیم نیازی نبود برای گذاشتن نظرات اطلاعات بالا رو پر کنیم و مستقیم وارد میشد و کافی بود فقط مطلب رو بنویسیم ولی الان حتما نیاز است نام و ایمیل رو بنویسیم لطفا مثل سابق راحتش کنید

  ۲
 10. زهرا گفت:

  با توجه به نظر آن دوستمون من متوجه نشدم چطور بورس نقد شونده تر از صندوق است اگر سهم شما صف فروش باشد یا نمادش بسته باشد شما نمی توانید نقد کنید لذا اصلا بورس صندوقها رو تشویق می کند بخاطر نقد شوندگیش خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.

  ۵
  • Agah گفت:

   سلام
   عدم وجود صف فروش یا توقف نماد برای صندوق‌ها، جزو مزایای این نوع سرمایه‌گذاری محسوب میشه. علاوه بر این سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها جایگزین مناسبی برای کسانی که وقت یا تجربه کافی ندارند تا در سهام سرمایه‌گذاری کنند. از طرفی صندوق ها ریسک رو هم به مراتب کاهش می‌دهند. اما هر کدام از این دو سرمایه‌گذاری (سهام و صندوق) طرفداران خودش رو داره.

   ۲
 11. M2@YAHOO.COM گفت:

  خوب بود

  ۱
 12. 2063495981 گفت:

  باسلام خداقوّت،
  نقد شوندگی تو بورس سریعتر از صندوقه یا حتی بانک است منتها باید با دید باز شروع به خرید وفروش کرد.

  ۳
 13. 2063495981 گفت:

  باسلام خداقوّت،
  مدیریت حساب در بورس بسیار جالب وجذاب است فقط باید با دید باز معامله انجام داد.

  ۳
 14. reza.ghahremanzadeh@hoo.com گفت:

  با سلام و تشکر بابت توضیحات بسیار مفید. خیلی عالی بود استفاده بردیم

  ۰
 15. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام. تکلیف خدیزل چی شد. با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در پاسخ پیام‌های پیشین حضورتان عرض شد و پیرو پیام عمومی که در سایت بآشگاه منتشر شده است، به محض رفع مشکل فنی امتیاز مربوط به این مسابقه اعمال خواهد شد.

   ۰
 16. arabi1367 گفت:

  عالی بود..استفاده بردیم

  ۱
 17. m.alimohammadd@gmail.com گفت:

  باسلام ،من حدود یک ماه هست که دارم صندوق های مختلف رو بررسی میکنم اما هنور نتوانستم صندوق مورد نظر خود را که بازده بالایی داشته باشع انتخاب کنم کاش در مورد چگونگی انتخاب لهترین صندوق نیزمطالبی ارائه شود.با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای انتخاب یک صندوق مناسب برای سرمایه گذاری، لازمه بازدهی صندوق رو در دوره های مختلف بررسی کنید. برای مثال همین صندوق مشترک آگاه در دوره های مختلف زمانی بازده مطلوبی رو نصیب سرمایه گذاران خود کرد. نمودار مقایسه ای این صندوق با بازار سهام هم نشون میده که در زمان سودهی، بازده این صندوق بسیار بالاترد از بازده بازار بوده است.

   ۲
 18. rahimi93 گفت:

  با سلام
  ی سوال
  در حال حاضر برای سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری درآمد ثابت با پیش‌بینی سود ،حداقل مبلغ سرمایه گذاری(حداقل ۵۰ میلیون) در نظر گرفته شده است؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در همه صندوق‌ها در امیدنامه آن‌ها مشخص می‌شود و برای همه صندوق‌ها یکسان نیست. ولی در اکثر صندوق‌ها بخصوص صندوق‌های با درآمدثابت ،حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری به اندازه مبلغ یک واحد (حدود یک میلیون ریال) است.

   ۱
 19. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  سلام. از سوالات پیش بینی قیمت سهام بیشتر استفاده کنید. با تشکر

  ۲
 20. omid_zarifsazi@yahoo.com گفت:

  عالیه

  ۱
 21. rezanejati7@hotmail.com گفت:

  با سلام . امتیاز پیش بینی قیمت عرضه اولیه خدیزل برای مجموع امتیازات مسابقه من لحاظ نشده لطفا بررسی شود.با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امتیاز مربوط به پیش‌بینی قیمت عرضه اولیه خدیزل، پیش از بروز مشکل در تاریخ ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ به حساب کاربری شما منظور شده است. ضمناً تصویر گزارش امتیاز شما یه ایمیلتان ارسال شده است.
   موفق باشید.

   ۱
 22. dorzade@gmail.com گفت:

  بسیار جالب بود

  ۱
 23. agah00954 گفت:

  بسیار خوب بود

  ۱
 24. khaliliput@gmail.com گفت:

  در شرایط کنونی صندوق های با ضمانت سود ثابت نتیجه بهتری دارند.

  ۲
 25. 2063495981 گفت:

  با این همه اطلاعات می توان درصد ریسک پذیری را پایین آورد.

  ۱
 26. 4989847989 گفت:

  صندوق ها در حال حاضر بهترن

  ۱
 27. samada92 گفت:

  عالی بود.

  ۱
 28. naseh گفت:

  سلام
  من هرچی گشتم نتونستم جواب دقیق مسابقه رو پیدا کنم حدودی نوشتین یا یکجای از مطلب دقیق نوشته شده است؟
  با تشکر

  ۱
 29. changizym@yahoo.com گفت:

  با درود و سپاس فراوان بابت توضیحات ارائه شده

  ۱
 30. ,وریا گفت:

  ممنونم.جامع بود

  ۳
 31. pirana_1390@yahoo.ir گفت:

  گاهی اوقات خوبن

  ۱
 32. pirana_1390@yahoo.ir گفت:

  مفید بود

  ۱
 33. flaver_tak@gmail.com گفت:

  توضیحات مفیدی بود

  ۱
 34. baderan گفت:

  سلام قبلا هرموقع سوالی مطرح میشددرقسمت پیامهااخطار می امدچراچندروه که اخطار نمیاد

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر براتون پیام ارسال میشه که در بخش پیام‌های عمومی قابل رویت هست. فقط نقص فنی در نمایش تعداد پیام‌ها ایجاد شده که در دست بررسی است.
   از شکیبایی شما ممنونیم

   ۱
 35. tunat گفت:

  سلام ممنون از مالب مفیدتون قیمت صدور هر سهم معادل یک میلیون ریال است ایا محدودیتی در خرید تعداد سهام وجود دارد ؟ (صندوق با سود دهی ثابت )یعنی مینیم تعداد خرید سهام چقدر است؟در ضمن ۲۰ درصد سالیانه سود مثلا برای ۱ میلیون ریال سهم ماهی ۷ تومن میشه واقعا این سود مناسب است؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   ممنون از لطفتون. سرمایه‌گذاران عادی (کسانی که موسس صندوق نیستند) می‌تونند حداکثر ۵% کل واحدهای تصویب شده در اساسنامه صندوق رو خریداری کنند.
   در مورد بخش دوم سوالتون، اگه شما صدهزار تومان (۱ میلیون ریال) در صندوقی با تضمین سود سالیانه ۲۰% سرمایه گذاری کنید، حدود ماهی ۱۶۵۰ تومان سود بهتون تعلق می گیره که در طول سال میشه ۲۰هزار تومن.

   ۲
 36. 4989847989 گفت:

  اطلاعات مفیدی بود

  ۱
 37. farhaad گفت:

  با سلام
  مطالب خیلی آموزنده بود

  ۱
 38. mysam551 گفت:

  سلام به گروه اگاه.فعالیت اصلی صندوق ها در واقع سرمایه گزاری در بورس کشوره یا چیزای دیگه هم هست؟و از کجا میشه مشروعیت یک صندوق رو تایید کرد؟البته جدا از دولت و بازیهای الکی انواع استانداردها.متشکرم

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز به سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سهام و حق تقدم شرکت‌های بورسی هستد. میزان سرمایه‌گذاری در هر زمینه بر اساس نوع صندوق، در امیدنامه صندوق مشخص می‌شود. صندوق‌ها علاوه بر زمینه‌های ذکر شده محاز به سرمایه‌گذاری نیستنند مثلا نمی‌توانند در طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند مگر صندوق‌های خاصی مثل صندوق زمین و ساختمان. صندوق های مجاز دارای شماره ثبت نزد سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌ها هستند. سازمان بورس و شرکت بورس معمولا اسامی صندوق های مجاز را منتشر می‌کنند.

   ۱
 39. 4989847989 گفت:

  واقعا مطالب مفیدی بود تشکر

  ۱
 40. 2063495981 گفت:

  باسلام وتشکر اطلاعات مفید شما

  ۱
 41. خلجلو گفت:

  سلام چرا من نمیتونم جواب سوالو بفرستم
  ساعت هنوز ۲:۳۰ نشده که!!!!!

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   جواب کدوم سوال مورد نظرتون هست؟
   هیچ سوالی تا ساعت ۱۴:۳۰ مهلت نداره، مهلت پاسخگویی به سوالات یا تا ساعت ۱۴:۰۰ هست یا تا۱۶:۰۰

   ۱
 42. baderan گفت:

  سلام من فکر کردم جواب سوال شاخص ساعت۱۴ میشه مهلت پاسخ راتا ساعت۱۱ تغییربدید

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   متاسفانه این کار امکان‌پذیر نیست چون در حق سایر دوستانمون اجحاف میشه. علاوه بر این توی پیامی هم که براتون ارسال شده بود، ساعتو قید کردیم.

   ۱
 43. baderan گفت:

  سلام چراهرموقع که می خوام با سایر سیستمهاارتباط داشته باشم میگه ارتباط میسر نیست

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دلیل پیغامی که دریافت میکنید این هست که شما نام کاربری و رمزتون رو به اشتباه وارد می کنید. در بخش ارتباط با سایر سیستم ها شما باید نام کاربری و روز سایت همفکران یا آواگلد خودتون رو وارد کنید.

   ۰
 44. baderan گفت:

  سلام چرا امتیاز۲سوال روزچهارشنبه را ندادید

  ۱
 45. baderan گفت:

  سلام امتیازسوال-عمومی-دانش سرمایه-طراح-مریم طلایی روز۱۶/۱۰/۹۴ثبت نشده

  ۰
 46. khalandi گفت:

  امنیت و ریسک صندوق ها چگونه تامین می شود؟ آیا احتمال ورشکستگی صندوق ها وجود دارد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ریسک صندوق به نوع آن بستگی دارد. برخی صندوق ها دارای ضامن نقدشوندگی، برخی ضامن سودآوری و برخی دارای هردو هستند. برخی هم ضمانت ندارند. نوع صندوق بر اساس ضمانت آن در اساسنامه و امیدنامه ذکر می شود.

   ۲
 47. 4989847989 گفت:

  خیلی خوب بود

  ۲
 48. narges.hasanpoor41@gmail.com گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

  ۲
 49. MOH00204 گفت:

  صندوق می توانند وارد خرید فروش کارهایی مثل خرید و فروش زمین شوند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجاز به سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سهام و حق تقدم شرکت‌های بورسی هستد. میزان سرمایه‌گذاری در هر زمینه بر اساس نوع صندوق، در امیدنامه صندوق مشخص می‌شود. صندوق‌ها علاوه بر زمینه‌های ذکر شده محاز به سرمایه‌گذاری نیستنند مثلا نمی‌توانند در طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند مگر صندوق‌های خاصی مثل صندوق زمین و ساختمان.

   ۱
 50. MOH00204 گفت:

  سئوال دیگر با توجه به اینکه احتمال ورود شرکت های خارجی مانند همین صندوق های ما وقتی اون ها وارد شوند با توجه به اینکه اون ها با سود پایین کار می کنند آیا آنها می توانند موثر باشند

  ۰
 51. MOH00204 گفت:

  سئوال ا صلی من این است که کلا سالم سازی بورس ما به توجه این سود زیاد بانک ها چگونه ممکن است و آیا کارشناسان اقتصادی دور نمای مثبتی برای بورس و سرمایه گذاری های مشابه می بینند و راه حل ها چیست ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که مستحضر هستید دولت در بودجه سال ۹۵ تورم را ۱۱% محاسبه کرده و افزایش حقوق کارمندان را ۱۲% . حال با این تفاسیر منطقاً نرخ سود بانکی باید در محدوده ۱۳ % الی ۱۴% باشد که امیدوار هستیم این امر به مرور تحقق یابد که کمک بزرگی به چرخه تولید و بازار سرمایه خواهد کرد. از سوی دیگر ابهامات بازار سرمایه نظیر نرخ خوراک و حق انتفاع معادن نیز شفاف شد که این موارد هم برای رشد بازار سرمایه حائز اهمیت است.

   ۰
 52. MOH00204 گفت:

  سلام از پاسخ شما تشکر می کنم دور نمای خوبی خواهد بود ۱۳ تا ۱۴ درسود در شرایط فعلی بسار رویایی است و انشالله که تحقق پیدا کند و آیا چشم اندازی برای سود بانکی ۳- ۴ در صدی برای شما کارشناسان گرامی متصور هست ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   حداقل انتظار کاهش سود در مرحله اول تا ۱۸% منطقی است، البته این مورد هم باید یادآور شویم که بانک مرکزی نمی‌خواهد این کار را به صورت دستوری انجام دهد و همکاری بانک‌ها بخصوص بانک‌های خصوصی بسیار لازم است.

   ۰
 53. omid20 گفت:

  صندوق مثل معامله مستقیم در بورس ریسک نداره
  بهترین نوع سرمایه گذاری در این صندوقها چگونه می باشد و درصد سود روزانه یا ماهانه چقدر میباشد

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ریسک صندوق‌ها بسته به نوع آنها است که مثلا در سهام سرمایه گذاری نمایند یا با درآمدثابت باشند.
   بهترین نوع صندوق در حقیقت به نظر سرمایه‌گذار مربوط می شود. ممکن است یک سرمایه گذار صندوق های سرمایه‌گذاری در سهام را به دلیل امکان تحقق سود بالا انتخاب نماید یا سرمایه‌گذار دیگر دوست داشته باشد در صندوق‌های با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند.

   ۱
 54. Mahdi گفت:

  با سلام
  بعد از مطالعه مطلب خوب شما و تحقیق و بررسی صندوقها و تصمیم به ورود به صندوق متاسفانه طی چند روز گذشته که با کارگزاری آگاه تماس گرفتم خبر بسته بودن صندوق و عدم صدور واحد را میشنوم.
  لطفا بفرمایید چه زمانی صندوقهای کارگزاری آگاه باز خواهند شد و امکان خرید واحدهای آنها میسر میشود؟
  با سپاس

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در حال حاضر به صلاحدید مدیر صندوق صدور واحدهای صندوق آگاه و عقیق متوقف شده اند. اما این توقف موقتی است. زمان شروع صدور واحدها در بخش اخبار سایت صندوق قرارخواهد گرفت. با تشکر از همراهی شما

   ۰
 55. مجید گفت:

  مطلب خوبی بود

  ۰
 56. حمید گفت:

  سلام بهترین صندوق چه صندوقی است؟
  وتقسیم سود ماهیانه است یا سالیانه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بهترین نوع صندوق بستگی به نظر سرمایه گذار دارد. ممکنه از دید یک سرمایه گذار صندوقی بهتر باشه که با توجه به میزان ریسک خود، سود قابل توجهی را نصیب خریداران می کنه. از طرف دیگه ممکنه یک سرمایه گذار دیگه به دنبال سود تقریبا بدون ریسک باشه که صندوق های بادرآمد ثابت رو انتخاب میکنه.
   نحوه تقسیم سود هر صندوق متفاوت است و در امیدنامه و اساسنامه آن بیان می شود.

   ۱
 57. حمید گفت:

  اگردر صندوقی که سودی مشخص میدهد ۲۰ میلیون تومن سرمایه گذاری کنیم در ماه یا در سال به چه قدر سود میرسیم؟

  ۱
 58. agah00780 گفت:

  با سلام
  در خصوص صندوق های etf اگر nav ابطال صندوق ۱۲۵۰۰ ریال باشد ولی هر واحد ۱۱۰۰۰ریال معامله شود آیا میتونم بصورت آنلاین بخرم و همان روز ابطال کنم؟ در صورت ابطال در یک یا دو روز چقدر کارمزد متغییر و ثابت باید بپردازم؟ آیا صرفه دارد یا کل این اختلاف قیمت بابت کارمزد است

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   صندوق‌های etf مانند سهام معامله می‌شوند فقط یه شرکت تامین سرمایه نیز بازارگردانی سهم را می‌کند تا معاملات روانتر انجام شود. کارمزد معاملاتی این صندوق‌ها به زمان فروش اونها ارتباطی ندارد، یعنی اگه یک روز بعد یا یک سال بعد بفروشید، کارمزد تغییر نمی کنه. اگر اختلاف قیمت خرید و فروش از ۱٫۵% بیشتر باشد به صرفه است.

   ۱
 59. tachar52@gmail.com گفت:

  مفید بود متشکریم

  ۰
 60. سیاوش گفت:

  سلام یه سوال داشتم . صندوق سرمایه گذاری آگاه و بانک ملی ایران سود ماهیانه پرداخت نمیکنن ؟ یعنی من واحدایه صندوقو میخرم و بعد از مثلا یک سال بخوام بفروشم هر چقد NAV صندوق شده بود همون قد سود نصیبم میشه ؟ این که مثلا بعضی صندوقا بازدهیو زدن ۲۰۰ درصد ظرف ۴ سال .. یعنی اگه چهار سال پولتو بذاری اونجو ۲۰۰ درصد سود نصیبت میشه ؟ خواهشا با مثال عددی بگین .. مثلا سود ۵۰ میلیون ظرف همون ۴ سال با حساب ۲۰۰ درصد بازدهی میشه ۱۰۰ میلیون ؟ بخوام کل واحدامو ابطال کنم اونموقع چقد گیرم میاد ؟ ۱۵۰ تومن مثلا

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   باید دقت داشته باشید که صندوق های ریسکی تضمین سود ندارند. اونچه که شما میفرمایید ۲۰۰"درصد سود در مدت چهارسال"، آمار صندوق است و تضمین صندوق برای آبنده نیست. پولی که در پایان مدت سرمایه گذاری نصیب شما میشه بر اساس nav زمان ابطالتون هست.

   ۲
 61. حسین گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من با وجود اینکه این مقاله رو به همراه تمامی کامنت ها یک بار به دقت مطالعه کردم ولی باز هم یه سوالی در ذهنم باقی مونده راجع به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و اون این که در جدول همین مقاله گفتید که این صندوق ها مانند صندوق های سرمایه گذاری معمولی معاف از مالیات هستند و در جای دیگه اشاره شده("صندوق¬‌های بورسی از طریق کارگزاری¬‌ها خرید و فروش می¬‌شوند بنابراین سرمایه¬‌گذار برای خرید این صندوق¬‌ها، هزینه¬‌های کارگزاری را پرداخت می‌¬کنند")
  بنابراین دقیقا می خوام بدونم که معاملات این صندوق ها در زمان خرید وفروش با سهام هیچ فرقی نمیکنه و همون کارمزدها کسر میشه؟
  با تشکر

  ۲
 62. مهدی گفت:

  سلام
  حداقل مبلغ سرمایه گذاری در صندوق چقدر است؟

  ۱
 63. azkamg گفت:

  در صندوق های etf مثلا" آگاس اگر بازار سهام افت کند مثل سال ۹۲_۹۳شود آیا این صندوق قیمتش به زیر قیمتی اسمی یعنی ۱۰۰۰ تومان میرسه یا اینکه کمتر نمیشه؟
  ایا اگر کسی فقط بخواد چند واحد از یه صندوق را بخرد و قصد معامله آن را نداشته باشد شما توصیه به خرید etf می کنید یا مشترک یا درآمد ثابت ؟ بنظر شما کدام سود آورتر است ؟(اگر به پاسخ مشخصی نرسیدید حداقل نظر شخصی خودتون را بگید)

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   خوشبختانه صندوق های کارگزاری آگاه تنوع مناسبی در ترکیب دارائی دارند و سعی شده است تا در کنار بازده، ریسک کمتری را متحمل بشوند . اما در مورد کاهش به زیر ارزش اسمی هیچ تضمینی وجود ندارد همانطور که در سهام این امر بارها اتفاق افتاده است.
   با توجه به بازده بلند مدت این صندوقها که نشانه مدیریت قوی این صندوقها است و شرایط کنونی کشور با دید بلند مدت خرید واحدهای صندوق توصیه میشود.

   ۳
   • azkamg گفت:

    تشکر از پاسختون
    اما پاسخ ادامه سوالم را ندادید:
    اگر کسی فقط بخواد چند واحد از یه صندوق را بخرد و قصد معامله آن را نداشته باشد شما توصیه به خرید etf می کنید یا مشترک یا درآمد ثابت ؟ بنظر شما کدام سود آورتر است ؟

    ۲
    • Agah گفت:

     اگر قصد معامله واحد صندوق را ندارید و صرفاً درصدد نگهداری آن برای کسب سود هستید ضرورتی ندارد که به دنبال ETF ها بروید. سودآوری صندوقها بستگی به ریسک پذیری شما دارد. اگر بدنبال ریسک بیشتر و بازده بیشتر هستید صندوقهای در سهام توصیه میشوند. در غیر این صورت صندوقهای درآمد ثابت با ریسک پایین بازدهی نسبتاً قابل قبولی دارند.

     ۳
 64. azkamg گفت:

  یه سوال دیگه هم داشتم
  ایا در صندوق های با درامد ثابت ۲۰درصد در صورتی که صندوق سودی بیش از ۲۰درصد تحصیل کند این سود را بین سهامداران تقسیم می کند یا اینکه در هر حالت فقط ۲۰درصد سود می دهد؟

  ۱
 65. مجتبی گفت:

  سلام. ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربرا میذارید. من به همین دلیل وقت و آشنایی کم قصد دارم توی صندوق ها سرمایه گذاری کنم. با توجه به اطلاعاتی که از عملکرد صندوق ها در سال های گذشته به دست آوردم چن تاشون مد نظرم هستن. به نظر شما الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری روی صندوق ها هست با توجه به اینکه NAV صندوق ها افزایش زیادی داشته از سال پیش؟ یعنی امکان داره به مقدا زیاد کاهش داشته باشن؟ و اینکه اگر شرایط اقتصادی به همین ترتیب باشه فکر میکنید روند افزایش NAV صندوق ها هم ادامه دار باشه؟
  ممنونم

  ۲
 66. محسن گفت:

  سلام یک سوال دیگه داشتم من در صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون صبا ۵ میلیون تومان گذاشتم آیا بصورت ماهیانه سود را پرداخت میکنند با جور دیگه ای با تشکر.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   این سوال رو باید از محلی که سرمایه گذاری کردید، جویا بشید. چون سازو کار هر صندوق بر اساس امیدنامه و اساسنامه اش متفاوته.

   ۱
 67. محسن گفت:

  سلام بنده در صندوق توسعه تعاون صبا ۵ میلیون گزاشتم بعد گواهی آن را گرفتم در آن گواهی نوشته هر ۴۹واحد و هر واحد ۱۰۰۰۰۰۰ ریال است مگر نباید ۵۰ واحد باشد که ۵ میلیون شود این طور نمیشود ۴میلیون و ۹۰۰ هزار تومان آیا سود ۵ میلیون به من میدهند یا ۴۹۰۰۰۰۰۰ تومان با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی همانطور که در کامنت پیشین شما پاسخ داده شد، این سوال را باید از صندوقی که در آن سرمایه گذاری کرده اید، بپرسید. زیرا ساز و کار هر صندوق و nav آن با سایر صندوق ها متفاوت است.

   ۱
 68. محسن گفت:

  سلام من در این زمینه تجربه ندارم من در صندوق سرمایه گزاری کردم میخواستم بدانم میتوانم پولم را بیشتر کنم تا سود بیشتر بگیرم یا خیر با تشکر.

  ۱
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز برای کسب اطلاع از امکان افزایش واحدهای صندوق سرمایه گذاری خود با مدیریت همان صندوق تماس حاصل فرمایید.

   ۱
 69. saman گفت:

  سلام.خیلی مفید،جامع و زیبا بود

  ۱
 70. Pouya گفت:

  سلام

  با تشکر از مطلب خوبتون.

  امکان سرمایه‌گذاری در چند صندوق مختلف به طور همزمان برای یک نفر وجود داره؟

  ممنون

  ۱
 71. ali asadi گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از مطالب مفیدتون.میخواستم بپرسم پیشنهاد جنابعالی برای بالا بردن هر چه بیشتر دانش و مهارت لازم برای پیش بینی های لازم و تحلیل های تکنیکال در خصوص این موضوعات چیست؟؟؟ و اینکه ایا با بدست اوردن یک فرمول و قاعده خاصی میتوان طبق ان پیش رفت و انتظار سود داشت یا خیر؟؟؟با تشکر فراوان

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   مسلما در بازار سرمایه قطعیت وجود ندارد. ولی با داشتن آگاهی و در خصوص اخبار پیرامون بازار (سیاسی ، اقتصادی) و با استفاده از ابزارهای نظیر تحلیل تکنیکال ضریب موفقیت بالا میرود. کارگزاری آگاه دوره های تحلیل تکنیکال بسیار موثری برگزار میکند که متوانید برای شرکت در این دوره ها با واحد آموزش تماس بگیرید.

   ۱
 72. osmanzadeh گفت:

  با سلام خدمت عوامل محترم کارگزاری آگاه
  میخواستم بدونم که علاوه بر پرداخت سود ماهانه صندوق های سرمایه گذاری، آیا در پایان یکسال مالی و برگزاری مجمع، آیا سودی هم به سرمایه‌گذاران تخصیص می یابد یا خیر؟
  ممنون

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   در صندوق های با مقاطع تقسیم سود، مازاد ارزش بر ارزش اسمی واحدهای صندوق به عنوان سود به سرمایه گذار پرداخت میشود و در صندوق هایی که تقسیم سود ندارند در زمان ابطال واحد، مازاد ارزش بر ارزش اسمی واحد به سرمایه گذار پرداخت می گردد. بنابراین مجمع سالیانه صندوق ها تأثیری در سود دریافتی سرمایه گذاران ندارد.

   ۱
 73. محمد گفت:

  من هنوز نمی دونم چرا بعضی از صندوق ها میگن حداقل باید ده واحد خرید کنی و بعضی ها میگن یکی این حداقل رو باید از کجا بیینیم؟؟
  حتما باید با مسئول صندوق تماس بگیریم ؟؟؟؟؟

  ۱
 74. farajzadeha61 گفت:

  سلام
  اوراق مشارکت نسبت به صندوق سرمایه گذاری چه مزیتی دارد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   اوراق مشارکت را فقط می‌توان با صندوق‎های سرمایه گذاری با سودثابت مقایسه کرد که در این مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سود ثابت از لحاظ میزان سود نسبت به اواق مشارکت برتری دارند.
   اما امکان مقایسه ی اوراق مشارکت با سایرصندوق‌ها (نظیر صمدوق‌های ریسکی) وجود ندارد.

   ۲
 75. محسن گفت:

  سلام من در صندوق بانک دی واحد خریدم اما در اطلاعات صندوق ضامن نقد شوندگی ندارد یعنی اگه بخوام اصل پولم را بگیرم همان موقع میدن یا چجوریه با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   مدیریت صندوق دی به کارگزاری بانک دی واگذار گردیده و اطلاعات دقیق تر می بایست از کارگزاری مذکور اخذ گردد.

   ۱
 76. تورج گفت:

  سلام و تشکر از اطلاعات مفیدی که در این سایت به اشتراک گذاشتید. آیا تغییرات نرخ سود بانکی تاثیر مستقیمی بر کاهش یا افزایش سود به سرمایه های سرمایه گذران در صندوق های سرمایه گذاری دارد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   از آن جایی که سپرده های بانکی در صندوق های با درآمد ثابت بخش عمده دارایی های صندوق را تشکیل می دهند، سود حاصل از این سپرده ها و هرگونه تغییر در نرخ سود سپرده ها در NAV و بازده این گونه صندوق ها تأثیرگذار است اما در سایر صندوق ها تاثیر قابل ملاحظه ای ندارند.

   ۱
 77. عباس گفت:

  با سلام
  ببخشید الان در هیچ یک از بانکها در قرارداد صندوق نوشته نمیشود که اصل سرمایه تضمین است. درسته نوشته شما فلان قدر واحد سرمایه گزاری خریدید به ارزش فلان که در بانک فلانه ولی اون که اصل سرمایه ننوشته کمی مشکوک هس٫
  لطفا راهنمایی کنید که ایا مشکلی پیش نمیاد که؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   صندوق های با درآمد ثابت عموماً ضامن نقد شوندگی دارند، لذا مبلغی را که شما در صندوق ها سرمایه گذاری کرده اید با ابطال هر واحد می توانید دریافت نمایید.

   ۱
 78. محمد گفت:

  با سلام
  ظاهرا برخلاف اوراق مشارکت یا اجاره، تقریبا تمام صندوق ها، دارای بازدهی مرکب هستند، یعنی به جای دریافت سود نقدی، میتوان آن را دوباره در خود صندوق سرمایه‌گذاری کرد.
  یا مثلا در صورت سرمایه گذاری در ETF ها، اگر فرضا امروز ۱% سود کردیم، فردا علاوه بر سرمایه اصلی، به ۱% سود دیروز هم سود تعلق میگیرد.

  اگر اشتباه میکنم، خصوصا درباره ETF ها، لطفا بیشتر توضیح دهید
  با تشکر

  ۲
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز معامله در صندوق های ETF همانند معامله در بازار سهام می باشد اما تفاوت اصلی آن در این موضوع است هنگام خرید سهام، سود شرکت ها به ۲ بخش تقسیم می شود:
   ۱- سود تقسیمی که به حساب بانکی سهامداران واریز می گردد
   ۲- سود انباشته که در حساب شرکت باقی می ماند و موجب افزایش ارزش سهم می گردد.
   ولی در صندوق های ETF، سود تقسیمی شرکت هایی که سهام آنها در صندوق موجود است به حساب بانکی سهامداران واریز نمی گردد بلکه موجب افزایش ارزش روز دارایی های صندوق (NAV) می شود.

   ۲
 79. shahabm75 گفت:

  با سلام
  درود بر شما بابت توضیحات کامل همراه با تصاویر رنگی و جذابتون

  ۲
 80. javan_1983@yahoo.com گفت:

  با سلام خدمت مدیریت محترم سایت
  میخواستم بدونم سود ماهانه بابت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری پرداخت میشه؟ این سود به صورت علل الحساب هست؟ و در پایان یکسال مالی و برگزاری مجمع، آیا سودی هم به سرمایه‌گذاران تخصیص می یابد یا خیر؟
  ممنون

  ۱
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   در صندوق های با مقاطع تقسیم سود، مازاد ارزش بر ارزش اسمی واحدهای صندوق به عنوان سود به سرمایه گذار پرداخت میشود و در صندوق هایی که تقسیم سود ندارند در زمان ابطال واحد، مازاد ارزش بر ارزش اسمی واحد به سرمایه گذار پرداخت می گردد. بنابراین مجمع سالیانه صندوق ها تأثیری در سود دریافتی سرمایه گذاران ندارد.
   همچنین صندوق ها می توانند به صورت ماهانه یا سه ماهه سود تقسیم کنند و برای اطلاع از نحوه تقسیم سود آنها، می توانید به امیدنامه صندوق مراجعه نمایید.

   ۱
 81. 01317agah گفت:

  با سلام
  NAV یک صندوق را از کجا می توان پیدا کرد ؟
  خودمان باید محاسبه کنیم یا از طریق سایت خواصی می توان آن را مشاهده کرد ؟

  ۱
 82. SO گفت:

  نویسنده این مطلب کیه ؟ یعنی رفرنس میخوام بدم چی بدم؟

  ۱
 83. مهدی گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون.ممنون میشم ی مثال عملی بزنید.ب صورت کامل و عددی

  ۱
 84. سارنگ گفت:

  با سلام
  یه سوالی داشتم اونم این که بر فرض من ۱۰۰ واحد از صندوق سرمایه گذاری با درامد ثابت رو خرید کردم ولی بعد از چند روز(مثلا ۱۰ روز) خواستم واحد هارو باطل کنم ، آیا سود ۱۰ روز هنگام ابطال پرداخت میشه یا باید منتظر موند تا پایان ماه ؟
  ممنون

  ۱
 85. بهروز حسینی گفت:

  باسلام
  ۱-منظور از ضامن نقد شوندگی یعنی چه ؟ تقریبا" هیچ سایتی و یا صندوقی بدرستی و شفافیت جواب این سوال را نمی دهد. ایا منظور فقط خرید و فروش واحد صندوق تحت هر شرایط اقتصادی . سیاسی جامعه از طرف ضامن میباشد . ؟ اگر ضامن خود ورشگسته شد چی ؟
  ۲- در هیچ کجا صحبت از بازگشت اصل سرمایه نشده ... ایا اصل سرمایه هم مثل سهام تابع شرایط اقتصادی . خبرهای رانتی و ... میباشد ؟ ممکن است اصل سرمایه دچار افت شدید و یا افزایش گردد ؟ مثلا" واحد صندوقی را با قیمت ۲ میلیون تومان با سود ثابت ،امسال خریدم اما بعد از دوسال میخوام واحد های صندوق خود رو بفروشم و مدیر صندوق میگوید به خاطر شرایط اقتصادی و یا مثلا" جنگ در کره شمالی ارزش واحد صندوق شما بیشتر از یک میلیون تومان نیست و یا بلعکس واحد صندوق شما در حال حاضر ۳ میلیون ارزش دارد ؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی

   ۱- منظور از ضامن، شخصی است که خرید صندوق ها را از دارنده آن، تحت هر شرایط اقتصادی و سیاسی ضمانت کرده است. با توجه به قوانین حاکم بر بورس، ضامن باید توان مالی لازم برای خرید واحدهای صندوق را داشته باشد.
   ۲- در صندوق های سرمایه‌گذاری در سهام، تعهدی نسبت به سودآوری صندوق وجود ندارد. بنابراین این نوع صندوق ها حد سود یا زیان مشخصی ندارند و بسته به شرایط بورس و اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور، می توانند سودآور یا زیانده باشند.
   و اما مثالی که شما ذکر کردید (واحد صندوقی را با قیمت ۲ میلیون تومان با سود ثابت........) مربوط به شرایط صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که حد سود دارند لذا برای اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع صندوق ها پیشنهاد می شود، مطلب "صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو" را مطالعه فرمایید.

   با تشکر از همراهی شما

   ۱
 86. مجتبی گفت:

  چه جوری میشه رتبه بندی افشا صندوق های شاخصی و صندوق های سرمایه گذاری رو دید ؟ و مالکیت سهامی که دارند
  مرسی اگر ممکن هست راهنمایی فرمایید

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، اطلاعات معاملات سهامهایی که صندوق انجام میدهند جزء اطلاعات محرمانه آنهاست، لذا شما و حتی مالکان واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری امکان مشاهده اطلاعات خرید و فروشهای مدیر صندوق را ندارند و تنها می توانند صنایعی را که مدیر صندوق در آنها سرمایه‌گذاری نموده مشاهده کنند.
   برای مشاهده اینگونه اطلاعات و نیز مقایسه صندوقها می توانید به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران مراجعه نمایید.

   با آرزوی توفیق روزافزون

   ۱
 87. aagah00058 گفت:

  سلام. ببخشید ولی من متوجه نشدم آیا در صندوق های سرمایه گذاری مشترک هم سود توزیع می کنند یا سود فقط با فروش واحد صندوق به قیمت بالاتر حاصل می شه؟ من امیدنامه تعدادی از صندوق ها رو خوندم ولی صحبتی از توزیع سود نبود.
  متشکرم

  ۲
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک تقسیم سود ندارند و همانطور که خودتون اشاره کردید با افزایش قیمت واحدهای صندوق، سود شناسایی می شود.
   نکته حائز اهمیت آنست که این نوع صندوقها از نوع سرمایه‌گذاری های دارای ریسک هستند و ممکن است در کوتاه مدت سودی شناسایی نکنند ولی از سوی دیگر این صندوقها دارای حد سود نیستند و ممکن است خیلی بیشتر از سپرده بانکی سود شناسایی کنند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در آنها نیاز به دید بلند مدت و بررسی روند شاخص بورس است.
   شایان ذکر است که صندوقهای دیگری با نام صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجود دارند که بدون ریسک هستند و بصورت دوره ای(ماهانه، ۳ماهه، ۶ماهه و ۱۲ماهه) سود پرداخت می کنند و پیشبینی سود مشخص دارند.

   ۱
 88. علی گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون . درست است که نرخ NAV در روز های مختلف متفاوت است و بر اساس فرمول یاد شده محاسبه می شود ولی گاها نرخ صدور واحدها بیشتر از نرخ ابطال واحدها است و آدم احساس میکنه پولش کم شده . میشه لطفاً توضیح دهید ، البته عکس این قضیه هم صادق است؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به این علت است که در شرایط بد اقتصادی، ارزش سهام شرکت ها کاهش یافته و به تبع آن ارزش دارایی های صندوق(NAV) نیز کاهش می یابد.
   همچنین صندوقهای سرمایه گذاری در سهام و ETF مقدار کارمزد ثابت(کارمزد صدور) و مقدار کارمزد متغیر(کارمزد جریمه ابطال) وجود دارد و بهمین علت در گزارش روزانه صندوق، نرخ صدور مقداری از نرخ ابطال بالاتر است.

   ۱
 89. aweeva@live.com گفت:

  سلام

  آیا به ریز پرتفوی صندوق های سرمایه گذاریهای و اینکه از هر سهامی چه میزان در صندوق وجود دارد و تغییرات میزان آنها و خرید و فروشهایی که توسط صندوق در یک بازه زمانی انجام میگیرد هم دارندگان واحدهای آن صندوق و یا عموم برای اطلاع و تصمیم گیری دسترسی دارند؟

  آیا ترازنامه و حسابهای سود و زیان و تفییرات در پرتفوی صندوقهای سرمایه گذاری هم مانند شرکت های پذیرفته شده در بورس بصورت ماهانه ارائه میشوند و در دسترس افراد قرار میگیرند.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز، اینها اطلاعات محرمانه ایست که تنها در اختیار مدیر صندوق و سازمان بورس است.
   سرمایه‌گذاران و عموم مردم، تنها می توانند از درصد سرمایه‌گذاری شده در صنایع و نیز سابقه صندوق مطلع شوند.

   شما تغییرات کلی (تغییر میزان سرمایه گذاری در صنایع) و نیز بازده روزانه، هفتگی، یک ماهه، سه ماه، شش ماهه و ۱۲ ماهه را می توانید مشاهده نمایید.

   ۲
 90. aweeva@live.com گفت:

  ممنون

  پس اطلاعت خرید و فروش های سهلام توسط این صندوق ها بر خلاف شرکت های سرمایه گذاری نیز در این دوره ها در دسترس عموم قرار نخواهند داشت و چرا ؟

  مگه اطلاعات نباید برای سرمایه گذار هم معلوم و مشخص باشه تا بتونه اصنین گیری شو بر اساس سودآوری و عملکرد این صنودوقها بدرستی بگیرد؟

  ۱
  • Agah گفت:

   در دوره های یک ماهه خیر.
   ولی در دوره های سه ماهه صندوق ها گزارشهایی اعلام می کنند که در این گزارشها اطلاعات جزئی تر موجود است.

   ۱
 91. حمید گفت:

  سلام
  بسیار آموزش کامل و خوبی بود.
  یه سایت در زمینه صندوق ها کار میکنه که خیلی اطلاعات جامعی از تمام صندوق ها میده و نموادرهای زیادی رو برای مقایسه در اختیار میگذاره. به نظر بد نیست.
  http://rasamfunds.com

  ۱
 92. امید گفت:

  با سلام. و تشکر فراوان.من متن شما را مطالعه کردم و مقایسه ای بین صندوق های سرمایه گذاری هم انجام دادم. اما مشکلی که دارم اینه که چند سال است که به صورت آنلاین از طریق کارگزاری کشاورزی مشغول خرید وفروش سهام هستم ولی چون همیشه ضرر دادم. نصمیم گرفتم از صندوق های سرمایه گزاری کمک بگیرم منتهی نمیدونم از کجا باید شروع کنم که غیر حضوری بتونم این کار رو بکنم. البته وارد سایت صندوق سرمایه گزاری هستی هم شدم ولی چیزی دستگیرم نشد. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید که چطور به صورت غیر حضوری در صندوقی(پیشنهاد شما) فعالیت (صدور و ابصال)کنم.

  ۲
 93. sam گفت:

  با سلام لطفا در مورد صندوق های قابل معامله در بازر بورس یا ETF هم توضیح بدین اینا همون صندوق های سهامی هستن یا تفاوت داره و با صندوق درآمد ثابت چ تفاوتی داره

  ۱
  • Bashgah گفت:

   با سلام و احترام
   معامله در صندوق های ETF همانند معامله در بازار سهام است، با این تفاوت که با توجه به امیدنامه برخی صندوق ها دامنه نوسان قیمت روزانه وجود ندارد و قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می گردد و بازارگردان به منظور تضمین وجود خریدار و فروشنده روزانه اقدام به ثبت سفارش خرید و فروش می کند و در صورت وجود دامنه نوسان قیمت، عرضه و تقاضا در دامنه مجاز صورت می پذیرد که همانند بازار سهام قیمت می تواند روزانه نسبت به روز قبل افزایش یا کاهش داشته باشد.

   ۲
 94. ghaderi.m.h@gmail.com گفت:

  سلام و روز خوش
  در سوالات مسابقات باشگاه بورس کد سوال ۹۶۰۴۰۳۸ مورخ ۱۳۹۶/۴/۲۷ من گزینه ۴ رو انتخاب کرده بودم ولی نمیدونم چرا گزینه ۱ برایم انتخاب شده است. ممنون میشم بررسی بفرمایید.
  با تشکر

  ۰
 95. mohammad گفت:

  سلام
  ۱_ در صندوق های ETF با درآمد ثابت و با تقسیم سود ماهانه (مثل صندوق امین یکم)، با فرض سرمایه گذاری بلندمدت، حتما باید در ابتدای ماه و با کمترین قیمت اقدام به خرید کنیم تا بازدهی پیش بینی شده، هر ماه به طور کامل به ما تعلق بگیره؟

  ۲_ در آینده امکان داره که کارگزاری آگاه، صندوق ETF با درآمد ثابت و تقسیم سود ماهانه، راه اندازی کنه؟
  با تشکر

  ۱
  • Bashgah گفت:

   باسلام
   ۱- در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت پس از خرید واحدهای صندوق قیمت آن از ابتدای ماه با نوسانات
   نسبتا اندکی که وابسته به نوع سهامی که در آن سرمایه گذاری کرده اند (بخشی صندوق با درآمد ثابت الزاما
   باید سهام شرکت های سهامی عام سرمایه گذاری گردد) و نیز نزدیک شدن به سر رسید پرداخت سود، رشد افزایشی داشته و در انتهای ماه سود حاصله را
   تقسیم و قیمت هر واحد به قیمت ابتدای ماه باز می گردد. همچنین NAV هر واحد صندوق با درآمد ثابت بصورت
   روزانه محاسبه می گردد که این وضعیت در صندوق های ETF با در آمد ثابت بصورت مستمر در طول روز
   محاسبه و به هنگام می گردد.

   ۲- در حال حاضر صندوق ETF کارگزاری آگاه با نام صندوق هستی بخش
   آگاه (آگاس) بوده و در صورت تاسیس صندوق ETF با درآمد ثابت مراتب را به سمع نظر شما خواهیم رساند.

   ۱
 96. agah03784 گفت:

  آیا ضامن از ارکان صندوق های قابل معامله در بورس/فرابورس نیست؟

  سوال۹۶۰۵۰۴۷

  ۰
 97. AH0158 گفت:

  باسلام
  درقسمت آموزش --->قسمت معامله(چگونه معامله کنم)---->بجای توضیح درباره مطلب :عرضه‌های اولیه بورس در معاملات آنلاین اشتباها" مطلب : صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل بارگذاری شده است لطفا" بررسی واصلاح شود.
  باتشکر

  ۱
 98. امین گفت:

  سلام و با تشکر از مطالب خوب شما
  ۱- در صندوق های سرمایه گذار ی با درآمد ثابت هزینه ابطال (ثابت و متغیر) برای هر واحد سرمایه گذاری است یا هر گواهی؟ یعنی صندوق در صورت انصراف سرمایه گذار پس از مدت معین اصل پول را پرداخت خواهد کرد؟
  ۲- آیا به صندوق های با در آمد ثابت وام و تسهیلات هم تعلق میگیرد؟
  ۳- آیا صندوق هایی با میزان (نسبت) گردش سهام پایین تر مناسب ترند؟
  ۴- منظور از مبلغ جبرانی چیست؟
  با تشکر فراوان

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ۱- در این گونه صندوق ها، هزینه ابطال هر گواهی سرمایه‌گذاری بدون در نظر گرفتن تعداد آن صفرریال است. پس از ارایه درخواست ابطال توسط دارنده واحد سرمایه‌گذاری و تایید درخواست وی توسط مدیر صندوق، ظرف ۳ تا ۷ روز کاری وجه واحدهای ابطالی به حسابی که سرمایه‌گذار معرفی نموده است واریز خواهد گردید.
   ۲- خیر.
   ۳- این مورد بستگی به میزان ریسک پذیری سرمایه گذار دارد.
   ۴- مبلغ جبرانی در صندوق های با تضمین سود، مبلغی است که در صورت عدم تحقق سود به سرمایه گذاران پرداخت می شود.

   ۲
 99. محسن s گفت:

  با سلام . من در صندوق آرمان کارآفرین سرمای گزاری کردم میخواستم بپرسم آیا میشود از طریق سایت صندوق خودمان واحد بخریم یا ابطال کنیم. لطفا توضیح بدید ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر منظور شما معاملات صندوق های قابل معامله در بورس و فرابورس (ETF) است، این صندوق ها از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه نیز قابل معامله است. اما سایر صندوق های سرمایه گذاری از طریقی که توسط سایت صندوق معرفی می شود، قابل صدور و ابطال است.

   ۲
 100. امیر گفت:

  سلام آیا میشود با داشتن شماره حساب و یا شماره کارت صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون صندوق صبا از طریق همراه بانک یا از طریق خود پرداز اقدام به افزایش واحد سرمایه گذاری خود کنم.

  ۱
 101. مولایی گفت:

  با سلام لطفا در خصوص قیمت آماری هرواحد سرمایه گذاری توضیح بدید

  ۲
 102. AK7872 گفت:

  سلام ، بانک مرکزی در شهریور ۹۶ اعلام کرده که بانک ها نباید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت را صادر کنند، آیا این موضوع به این معنی هست که بانک ها نباید صندوق سرمایه گذاری داشته باشند؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و احترام دوست گرامی
   صندوق های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که صندوق های با درآمد ثابت نیز جزئی از آنها محسوب می شود. میدانیم صندوق به انواع: صندوق با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام، صندوق مختلط و واحدهای صندوق قابل معامله در بورس (ETF) تقسیم می گردند. همچنین در تقسیم بندی ای دیگر، صندوق ها به دو دسته قابل انتقال به غیر و غیر قابل انتقال تقسیم می گردند که برخی از آنها دارای تعداد محدودی هستند و صدور واحدهای جدید ندارند بلکه واحدهای موجود بین افراد خرید و فروش می گردد... با فرض صحت، این ادعا اجازه صدور واحدهای صندوق با درآمد ثابت را منع میکند نه داشتن صندوق.

   ۰
 103. AJ8604 گفت:

  در شرایط کنونی سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت فقط و فقط سوخت کردن سرمایست.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   البته در حال حاضر باتوجه به سود بانکی، سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت راه مطمئنی برای افراد کم ریسک محسوب میشود.

   ۰
 104. Ak7872 گفت:

  سلام، بعد از خرید واحدهای صندوق های ETF و یا خرید اوراق تامین مالی، چگونه باید شماره حساب را جهت واریز سود به آنها ارسال کرد؟ در اساسنامه و امیدنامه آنها هم چیزی در این باره ننوشته...

  ۰
 105. فرهاد گفت:

  با عرض سلام
  لطفا در مورد صندوق بانک گردشگری و اینکه آیا صندوق مطمِنی برای سرمایه گذاری طولانی مدت است راهنمایی بفرمایید

  (چون حجم خالص دارایی های این صندوق در سال جدید دچار افت شده است)

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و وقت بخیر
   صندوق بانک گردشگری درمقایسه با سایر صندوق های بادرآمد ثابت دربازار، از بازدهی نسبتا خوبی برخورداراست. درچند ماه اخیر به دلیل نوسانات بازار، این صندوق نیز همانند سایر صندوق ها با افت روبه رو بوده است اما بازدهی صندوق ارتباطی با حجم دارایی آن ندارد.

   ۰
 106. رايكا بخشايي گفت:

  با عرض سلام من برای ابطال سند صندوق ارزش افرینان بانک دی باید چه مراحلی رو طی کنم همش ارور میده وپیدا نیکنه لطفا وب سایت وپیج ومراحل رو بهم توضیح بدین خیلی اذیت شدم ممنون

  ۰
 107. رضایی گفت:

  سلام
  میشه لطف کنید بگید بهترین زمان واسه ابطال سپرده صندوق سرمایه گذاری چه موقع از ماه است ؟

  متشکرم

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و روز بخیر
   صدور و ابطال در ابتدا یا انتهای ماه تفاوتی نمیکند.به سرمایه گذار با توجه به تعداد روزهایی که درصندوق سرمایه گذاری کرده سود تعلق میگیرد(ملاک تعداد روزهای سرمایه گذاری است).
   درخصوص نمودار صدور و ابطال نیز، درابتدای هرماه پس از تقسیم سود، NAV صندوق به ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال میرسد.بدیهی است که هرچه به پایان ماه و تقسیم سود ماه جدید نزدیک می شویم بدلیل افزایش بازدهی، NAV صندوق رشد داشته است و به میزان افزایش نسبت به ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال، این مبلغ بین سرمایه گذاران تقسیم می شود

   ۱
   • رضایی گفت:

    سلام
    ممنون بابت پاسخگویی ؛ من اینطور شنیدم که: ( بهترین روزها برای ابطال بین ۲۴ تا ۲۷ هر ماه هست اگر سه روز بعد از ابطال به روزهای تعطیل رسمی و پنج شنبه برخورد نکنه این تاریخ هرچی به ۲۷ ام نزدیک تر باشه بهتره چون nav ابطال بالاتر میره و ارزش فروش سهم بالاتره) ؛ آیا این درسته یا اینطور که شما فرمودید من اخرین روز ماه ابطال بزنم بهتره ؟در ضمن سود دوم واریز میشه .
    متشکرم

    ۰
    • Agah2 گفت:

     باسلام و وقت بخیر
     درصورتی که درخواست ابطال به تاریخ اول ماه یا آخر ماه در سیستم ثیت شود، تفاوتی نمی‌کند.
     به تعداد روزهایی که سرمایه گذار درصندوق سرمایه گذاری کرده است سود تعلق می‌گیرد.
     بعد از ثبت درخواست ابطال، اصل و سود بین ۳ تا ۷ روز کاری به حساب سرمایه گذار واریز می‌گردد.

     ۵
 108. AC9939 گفت:

  عالیه از اطلاعات کاربردی شما متشکرم

  ۰
 109. AF7313 گفت:

  سلام، چرا در سایت "مشترک آگاه" امکان درخواست صدور بصورت آنلاین وجود نداره و حتما باید به صورت حوری مراجعه نمود؟
  الان صندوق های زیادی هستند که امکان درخواست صدور و ابطال آنلاین دارند.

  ۰
 110. عبدالله گفت:

  سلام. صندوق سرمایه گذاری سهامی یا مختلطی رو می شناسید که سود رو به صورت ماهیانه پرداخت کنه؟
  با تشکر

  ۰
 111. AA2981 گفت:

  سلام
  چطور سهام آگاس را خریداری کنم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ابتدا می‌بایست از سایت ex.agah.com کدبورسی و دسترسی آنلاین خود را دریافت نمایید.
   و از طریق سامانه آنلاین کارگزاری آگاه، صندوق های ETF آگاس را خریداری نمایید.
   با تشکر

   ۱
 112. AN9194 گفت:

  عالی بود .کامل . فقط آیا سود سالیانه بین اعضا تقسیم میشه و چگونه ؟

  ۰
 113. احمد گفت:

  سلام کد بورسی دریافت کردم.الان که وارد آگاه اکسپرس میشم نوشته احراز هویت انجام شده و عملیات افتتاح حساب شما درحال پیگیری است.کد انلاین هم میخام باید چیکار کنم

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   کد بورسی و دسترسی آنلاین برای شما صادر شده است.
   درصورتی که نام کاربری و رمز عبوری برای شما ایمیل و پیامک نشده است در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس حاصل بفرمایید.

   ۰
 114. احمد گفت:

  سلام با کد بورسی و کد انلاین میشه در صندوقهای سرمایه گذاری آگاه ثبت نام کرد؟ و نیاز به احراز هویت مجدد و پر کردن حضوری مدارکه؟ چون شهرستانم و حضوری نمیتونم. بعد اینکه اگه ازطریق صندوق سرمایه گذاری وارد بورس بشم دیگه نمیتونم مستقیما خودم همزمان در بورس سهامداری کنم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها لازم است از طریق سایت آگاه "بخش صندوق‌ها" اقدام نمایید. که پس از انتخاب صندوق مورد نظر از بخش "ورود سرمایه‌گذاران" جهت ثبت نام یا صدور واحد صندوق خود اقدام کنید.
   البته لازم است حداقل یکبار برای احراز هویت و تحویل مدارک به کارگزاری مراجعه نمایید.
   درصورتی که نمی‌توانید به تهران مراجعه نمایید به شعب کارگزاری آگاه در سراسر ایران مراجعه کنید.

   ۰
 115. ف ک گفت:

  سلام من در خصوص محاسبه سود صندوقها درست توجیه نیستم.میشه با یک مثال برام توضیح بدید؟
  مثلا صندوق مشترک آگاه سود ماهیانه پرداخت میکنه؟اصل پول رو هر زمان بخوایم میتونیم برداریم؟مثلا سوده ماهیانه تقریبی برای سرمایه ۱۰ میلیون تومان در صندوق آگاه چقدره؟میدونم بستگی داره ولی حدودی میخوام نحوه محاسبه سود و زمان دریافتشو بدونم ماهیانه یا سالیانه.مرسی

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   در صندوق آگاه پرداخت سود به صورت ماهانه نیست، بلکه به صورت صدور و ابطال واحدهای صندوق است. یعنی زمانی که شما واحدهای صندوق را ابطال کنید سود برای شما شناسایی می‌شود.

   ۰
 116. AO8926 گفت:

  سلام مطالب جالب و مفیدی داشت، سپاس
  آیا امکان سرمایه گذاری مستقیم برای فردی در خارج از کشور (مثلا اروپایی) در ایران وجود دارد؟ مثلا چرا با وجود هزینه بالای نگهداری سرمایه در بانکهای سوئیس، افراد سرمایه شان را در ایران (با این پتانسیل سود بالا) سرمایه گذاری نمی کنند؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   به دلیل اینکه با خرید سهام در خارج از کشور ارز از کشور خارج میشود خلاف قانون است. در مورد سایر کشورها بدلیل بحث تحریم ها و یا نوسانات زیاد ارز در ایران کمتر مورد استقبال قرار میگیرد.

   ۰
 117. AA2981 گفت:

  سلام
  پرداخت سود در هرکدام صندوق ها چگونه است؟منظورم ماهانه پرداخت می شه یابه شیوه دیگه؟؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   در صندوق‌های با در آمد ثابت، تقسیم سود، ماهانه انجام می‌شود.ولی در صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، تقسیم سود وجود ندارد و شما در زمان ابطال واحدهای صندوق سود را دریافت می‌کنید

   ۰
 118. AM8254 گفت:

  اطلاعات جالبی دادید
  برای کسانیکه تازه وارد در بازار سرمایه هستند قراردادن قسمتی از سبد در صندوق ها به نظر منطقی میاد و در بلند مدت سود بهتری نصیب آنها خواهد شد.

  ۱
 119. سید عرفان یوسفیان گفت:

  سلام و عرض ادب

  سوالاتی در مورد صندوق بورسی هستی بخش آگاه (آگاس) دارم.

  یک راه سرمایه گذاری در این صندوق درخواست صدور و ابطال از طریق وب سایت خود صندوق و یا مراجعه حضوری به دفتر صندوق است. در این صورت هر زمان که درخواست ابطال بدهیم آیا ابطال سریعا اتفاق میفتد؟ (مثل صندوق های درآمد ثابت) یا زمان بیشتری می برد؟
  راه دوم این است که از طریق کد بورسی خودمان به صورت مستقیم از طریق سامانه آسا اقدام به خرید و فروش سهم صندوق کنیم. در اینصورت مشکلی که ممکن است پیش بیاید این است که در لحظه مورد نظر خریداری برای سهم پیدا نشود و مجبور شویم تا روز یا روزهای بعد منتظر بمانیم. یعنی آیا نقد شوندگی در این روش دوم کمتر از روش اول است؟

  سوال آخر در مورد اختلاف قیمت خرید فروش در این دو حالت است. قیمت صدور و ابطال در وبسایت صندوق به صورت nav که برآیندی از قیمت سهام های پرتفوی صندوق است محاسبه میشود. اما قیمت سهم در سامانه میتواند بر اثر عرضه و تقاضا دسخوش نوسانات بیشتری شود. اگر ممکنه در این مورد توضیح بیشتری بدهید

  متشکرم

  ۲
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   باتوجه به اینکه صندوق هستی بخش آگاه از نوع ETF (قابل معامله در بورس) می باشد، لذا کلیه سرمایه‌گذران صرفا می‌توانند از طریق کد بورسی و سامانه معاملاتی هرکارگزاری اقدام به خرید و فروش واحدها کنند. همچنین در نظر داشته باشید که کلیه صندوق های ETF اواراق بهادار رکن بازارگردان دارند لذا ریسک ناشی از نبود خریدار و فروشنده تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
   همانطور که گفته شد این صندوق از نوع قابل معامله می‌باشد لذا قیمت خرید و فروش سرمایه‌گذاران مانند یک سهم براساس عرضه و تقاضا مشخص می گردد.

   ۳
 120. user27 گفت:

  سلام

  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون
  چرا با وجود اینکه معامله صندوق های ETF راحتتر و سریعتر است هنوز برخی از صندوق ها نیاز به مراجعه حضوری دارن و امکان معامله آنلاین آنها وجود نداره؟
  دلیل خاصی داره که علاوه بر معامله با مراجعه حضوری، امکان معامله آنلاین این صندوق ها فراهم نشده؟

  ۱
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بر اساس نحوه‌ی خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری می‌‎توان به دو دسته تقسیم کرد:
   ۱٫ صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال
   ۲٫ صندوق‌های قابل معامله (ETF)
   در خصوص صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال لازم به ذکر است که امکان صدور و ابطال واحدهای آن‌ها به صورت آنلاین وجود دارد؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت هر کدام از صندوق‌ها و انتخاب گزینه «ورود سرمایه‌گذاران» در سمت چپ و بالای صفحه اقدام به درخواست صدور و ابطال واحدهای خود به صورت آنلاین نمایید. امّا به این نکته توجه داشته باشید که واحدهای صندوق‌های ETF را می‌توان به صورت سهام عادی در بورس معامله کرد و قیمت آن‌ها را که بر اساس «عرضه و تقاضا» مشخص می‌شود، به صورت لحظه‌ای مشاهده کرد؛ این در حالیست که صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال قابل معامله در بورس نبوده و قیمت آنها بر اساس خالص ارزش دارایی روز صندوق محاسبه شده و یک بار در روز اعلام می‌شود.

   ۲
   • user27 گفت:

    ممنون از پاسخگویی تون

    با فرض اینکه دو صندوق از هر لحاظ شبیه به هم باشند(با درآمد ثابت و ...) و تنها تفاوتشون در ETF و مبتنی بر صدور و ابطال بودنشون باشه، فکر کنم صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال ریسک کمتری نسبت به صندوق های ETF داشته باشه. چون ممکنه در صندوق ETF قیمت تقاضا کمتر از ارزش واقعی صندوق باشه و شخص نتونه در کوتاه مدت با قیمتی متناسب با ارزش صندوق، واحدهای صندوقش رو بفروشه

    ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی بفرمایید

    ۱
    • agah5 گفت:

     با سلام و احترام
     نمی‌توان حکم کلی داد؛ ریسک و بازده یک صندوق بر اساس ترکیب نوع دارایی آن مشخص شده که آن نیز تابع امیدنامه صندوق است. امّا می‌توان گفت در صندوق‌های قابل معامله به دلیل وجود رکن بازارگردان ریسک نقدشوندگی پایین‌تری دارند. همچنین صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال، در صورت وجود ضامن نقدشوندگی، ریسک پایین‌تری نسبت به آن دسته از صندوق‌های مشابه بدون وجود این رکن دارند. امّا نمی‌توان به طور کلی گفت که کدام یک از این دو نوع صندوق (قابل معامله و مبتنی بر صدور و ابطال) ریسک پایین‌تری دارند.

     ۲
 121. AK3519 گفت:

  سلام
  در مورد صندوق مشترک آگاه و ریزش این روزهای بازار چرا در بخش اخبار توضیحی داده نمیشه؟
  اینکه دید نسبت به آینده صندوق چطوره از کجا باید سوال کرد؟
  کلا سایت آخرین اخبارش مربوط به بالای دو سال پیش هست.

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز، در قسمت مذکور عمدتاً اطلاعیه‌های صندوق در صورت لزوم قرار می‌گیرد ولی وب‌سایت هیچ صندوقی در مورد رشد یا افول بازار و علل آن اظهار نظر نکرده و نمی‌کند. در این خصوص شما برای اطلاع از وضعیت بازار می‌توانید به وب‌سایت‌هایی با رسالت تحلیل بازار مراجعه فرمایید مثل سایت همفکران که زیر نظر کارگزاری آگاه فعالیت کرده و به تحلیل بازار سرمایه و اقتصاد در سطح ملی و بین‌‎الملل می‌پردازد؛ لینک آن در زیر برای شما قرار داده شده است:
   http://hamfekran.com

   ۱
 122. علی عبدی گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدتون
  یه سوال داشتم این روش سرمایه گذاری ما به ازای خارجی اش چی میشه؟ لطفا اطلاعاتی در مورد صندوق های خارجی سرمایه گذاری هم ارایه بدین؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سطح بین‌المللی تحت عنوان Mutual Funds شناخته می‌شوند. به صورت کلّی فلسفه صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع سرمایه‌های کوچک و استفاده از آن به عنوان اهرم مالی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی است که با پویاتر کردن فعالیت‌های اقتصادی و بالطبع سودآورتر کردن آن، سرمایه‌گذار را متناسب با درصد مالکیت او، از سود حاصل شده بهره‌مند می‎‌کند. در خصوص ساز و کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی به صورت جزئی‌تر، نیاز به شناخت قوانین و مقررات هر کشور و همچنین رسالت و استراتژی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آن کشور است. امّا برای اطلاعات کلی‌تر شما می‌توانید به وب‌سایت زیر مراجعه فرمایید.
   www.investopedia.com/terms/m/mutualfund.asp

   ۱
 123. AO9668 گفت:

  با عرض سلام و احترام
  و تشکر از زحماتی که برای راهنمایی اعضای باشگاه متحمل می شوید.
  لطفاً در توضیحات یک مطلب عناوین مهم که در داخل مطلب مکرر ذکر می شود به یک گونه ذکر گردند تا مطالب برای تازه واردان به بحث های مالی گمراه کننده نباشد به عنوان مثال در مطلب فوق به دو مورد زیر اشاره می گردد.
  ۱) "صندوق سرمایه گذاری مشترک" در برخی جملات با نام "صندوق سرمایه گذاری" در برخی جملات با نام "صندوق مشترک" ذکر گردیده است که گمراه کننده بوده و خواننده احتمال می دهد که صحبت از سه نوع صندوق مختلف باشد.
  ۲) در قسمت "ب) ترکیب سرمایه­‌گذاری صندوق­‌ها و انواع آن" ‌‌‌از "اوراق بدهی (مانند اوراق قرضه شرکتی)" و "اوراق قرضه اوراق قرضه/مشارکت دولتی(بدون ریسک)" نام برده شده در صورتی که در مقاله دیگر اوراق قرضه یکی از انواع اوراق بدهی معرفی شده و باعث ایجاد این ابهام می شود که این دو نوع اوراق دو نوع مختلف و جدا از هم هستند مخصوصا استفاده از کلمه مانند در داخل پارانتز نه تنها به مفهوم کمک نکرده بلکه خواننده با این بیم مواجه می شود که مواردی به غیر از اوراق قرضه شرکتی وجود دارد و به ناچار باید در فضای مجازی به جستجو و تکاپو میافتد و این در صورتی است که شاید علاقه مند باشد از روی اعتماد به مطالب باشگاه در درون مطالب باشگاه به جستجو و مطالعه بپردازد.

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   با تشکر از دقت نظر و پیشنهاد شما کاربر گرامی، از این پس تلاش بیشتری در راستای حداکثر ابهام‌زدایی در محتوای مطالب باشگاه انجام خواهد گرفت. در خصوص پیشنهادات مطرح شده هم اگر مشخصاً به عنوان و بخش مورد نظر مطلب اشاره فرمایید قطعاً تصحیح خواهد شد.

   ۱
 124. AM0092 گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم سود صندوق های سرمایه گذاری با درامد ثابت مثل امین یکم رو چجوری باید دریافت کرد؟
  داخل سایت صندوق نوشته که سود به حساب سرمایه گذاران واریز شده ولی چیزی به حساب من نیومده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   صندوق امین یکم سود خود را اول هرماه به حساب سرمایه گذار واریز می کند.
   لذا در صورتی که همچنان سود خود را دریافت نکرده اید با کارگزاری تماس بگیرید تا شماره حسابی که اعلام کردید، بررسی گردد..

   ۱
 125. گرامی گفت:

  باسلام .آیا صندوق سرمایه گذاری در سهام وجود دارد که سود نقدی ماهانه پرداخت کند؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   تعداد بسیار محدودی صندوق از نوع در سهام با تقسیم سود وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید اینجا را کلیک و لیست تمام صندوق‌ها به همراه مشخصات آن‌ها را دریافت کنید.

   ۱
 126. AT3419 گفت:

  سلام،کدان صندوق ها با ضامن نقدشوندگی و ضامن جبران خسارت هستند؟
  من فقط برخی ها را با ضامن نقد شوندگی دیدم و جبران کننده ضرر را تا حالا ندیدم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز هر صندوق بسته به امیدنامه‌ی خود می‌تواند ضامن نقدشوندگی داشته باشد یا نداشته باشد. برای هر صندوق لازم است امیدنامه‌ی آن صندوق را ملاحظه بفرمایید. ضمناً برای اطلاع از کلیه صندوق‌ها و مشخصات آن‎‌ها می‌توانید به لینک زیر از سازمان بورس مراجعه و فایل مربوطه را دریافت کنید.
   http://yon.ir/UABx6
   همچنین برای مشاهده لیست تمام صندوق‌ها می‌توانید به سایت زیر هم مراجعه بفرمایید.
   fipiran.com

   ۰
 127. AR8293 گفت:

  با سلام
  برای سرمایه گذاری در صندوق مشترک آگاه(خرید واحد) حتما باید کد بورسی را از کاگزاری آگاه گرفته باشیم ؟
  یا اصلا نیازی به کد بورسی نیست و فقط باید در سجام ثبت نام کرده باشیم؟
  با تشکر

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز برای خرید واحد های صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه نیازی به دریافت کد بورس و ثبت نام در سجام نمی باشد. تنها لازم است با اصل مدارک شناسایی خود به شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید.

   ۰
 128. AR8293 گفت:

  با سلام
  از کجا متوجه شویم که صندوقی واحد صادر می کند(می فروشد) یا خیر؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت هرصندوق و مراجعه به بخش «تماس با ما» با واحد مربوطه تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید

   ۰
 129. حسین بیاتی ( کد باشگاه AG 0089 گفت:

  سلام من از طریق معاملات آنلاین تعدادی از سهام (واحد)صندوق س. گنجينه آينده روشن-د (صايند) را خریداری نمودم.لطفا راهنمایی فرمایید سود مربوطه را چگونه میبایست دریافت نمایم.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزيز اين صندوق تحت مديريت آگاه نيست لذا شما براي کسب اطلاعات بايد به شعبه مربوط به مديريت همان صندوق مراجعه کرده يا با آن تماس حاصل فرماييد تا شما را راهنمايي کنند.

   ۰
 130. AS4392 گفت:

  سلام.آیا در ابطال سهام های صندوق های قابل معامله در بورس تعجیل کنیم(کمتر از ۹۰ روز)بازهم شامل کارمزد ابطال ۱ تا ۵ درصدی میشود و یا این کارمزد تنها مربوط به صندوق های مشترک است؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ در صندوق‌های قابل معامله کارمزد صدور و ابطال وجود ندارد بلکه کارمزد خرید و فروش واحدها وجود دارد که مطابق با قوانین بازاری است که در آن پذیرفته شده‌اند. با مراجعه به وب‌سایت زیر و دانلود امیدنامه‌ی صندوق‌های قابل معامله، در بخش «هزینه‌های صندوق» می‌توانید آگاهی بیشتری کسب کنید.

   ۱
 131. AK2510 گفت:

  سلام
  اطلاعات جامعی بود در خصوص صندوقهای سرمایه گذاری ایکاش مردم وسرمایه گذاران از وجود این نوع صندوقها بیشتر مطلع بودند.در ضمن جواب سوال مسابقه مورخ۱۳۹۸/۱۰/۱۹در این مقاله وجود داره وبنده بامطالعه کامل مقالعه جواب سوال رو بدست آوردم

  ۰
 132. AA2981 گفت:

  سلام
  سود هرواحد سرمایه گزاری چقدر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز سود هر واحد از چه صندوقی؟
   شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت Fipiran.com در قسمت «صندوق‌ها» از بازده تمامی صندوق‌های فعال در کشور در ادوار مختلف آگاه شوید.

   ۰
 133. سمیه گفت:

  سلام بسیار مقاله مفیدی بود امیدوارم بتونم از مزایای صندوقهای سرمایه گذاری استفاده نمایم. باتشکر

  ۰
 134. AT9386 گفت:

  با سلام و عرض ادب

  برای استفاده از مزایای سرمایه گذاری صندوق به چه میزان سرمایه نیاز هستش
  ممنون

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   عمدتاً به اندازه قیمت صدور روز یک واحد از صندوق مورد نظر؛ البته بعضی صندوق‌ها حداقلی برای خرید واحدهای صندوق خود تعیین می‌کنند. برای آگاهی از قیمت صدور هر واحد از صندوق می‌توانید به وب‌سایت آن صندوق مراجعه فرمایید.

   ۰
 135. AU9864 گفت:

  سلام
  برای خرید واحدهای صندوق هستی بخش حتما باید حضوری مراجعه کرد یا از طریق انلاین میشه خرید کرد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز از آنجایی که صندوق هستی بخش آگاه جزو صندوق‌های قابل معامله در بورس است لذا می توانید آن را از طریق سامانه آنلاین کارگزاری آگاه خریداری نمایید.
   باتشکر

   ۱
 136. AS6103 گفت:

  سلام
  اوراق مشارکت رو نمی شه آنلاین خرید؟
  کلا صندوق یا اوراقی وجود داره که بشه آنلاین خرید و فروخت و سود روتین و قطعی بده؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام
   اوراق مشارکت دو نوع بورسی و غیربورسی دارد که اوراق‌های مشارکت بورسی را از طریق سامانه معاملاتی آنلاین می‌توان خریداری کرد. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی قابل معامله در بورس (ETF) ، اوراق سلف، اجاره و سایر اوراق مورد تایید بورس به صورت آنلاین قابل معامله هستند. لیست اوراق در سایت بورس یا شرکت مدیریت فناوری بورس tsetmc.com قابل مشاهده است.
   درخصوص قسمت دوم سوال شما لازم است اعلام شود که صندوق‌های درآمد ثابتی مانند صندوق امین یکم و اوراق مشارکت‌ها، اوراق اجاره ای دولتی و ... هستند که به صورت ۳ ماه، ۶ ماه یا ماهانه سود دوره ای خود را پرداخت می‌کنند.
   باتشکر

   ۰
 137. محمد گفت:

  دلیل اختلاف قیمت صدور در سایت صندوق‌های قابل معامله با قیمت فروش آنها در سامانه‌های بورسی چیست؟
  متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   قیمت صدور هر واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس ارزش خالص دارایی‌های روز آن صندوق محاسبه می‌شود ولی در مورد صندوق‌های قابل معامله قیمتی که در بازار وجود دارد با قیمت صدور هر واحد آن اندکی متفاوت است و این تفاوت به دلیل آن است که قیمت بازار این صندوق‌ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود.

   ۱
 138. AW2842 گفت:

  آیا سرمایه گذاران حرفه ای هم از صندوق ها استفاده میکنن یا فقط برای مبتدی ها یا افرادی که وقت کافی ندارن مناسب هست

  ۰
 139. hamed hamedi گفت:

  سلام. وقت بخیر. در مورد هزینه ابطال این سوال رو دارم که اگر من بخوام برای مثال ۱۰ واحد سرمایه گذاری رو ابطال کنم، آیا باید بیست هزار تومان پرداخت کنم؟ یعنی برای هر واحد ابطال دو هزار توامن کسر میشه؟ یا اینکه نه برای هر بار ابطال دو هزار تومان کم میشه یعنی برای همون ده واحد باید دو هزار تومان پرداخت کنم؟ (یعنی میخوام بدونم اون ۲۰۰۰۰ ریال هزینه ابطال برای ابطال هر واحد سرمایه گذاری است یا هر مرتبه ابطال حالا با هر تعداد واحدی که ابطال کنیم؟)

  ممنون

  ۰
 140. AJ2897 گفت:

  سلام
  من اول اردیبهشت صندوق امین یکم خرید داشتم و باید اول هر ماه سودش را به حساب میریخته ولی چیزی نریخته چه دلیلی می توان داشته باشد؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورت اشکال در واریز سود لازم با واحد خدمات آنلاین جهت بررسی شماره حساب و اطلاعات شما تماس بگیرید.
   باتشکر

   ۰
  • امیر گفت:

   منم تقریبا ۷ ماهی هست امین یکم دارم. صندوق خوبیه تا الانم که سودارو میریزن ممکنه یه وقت یکی دو روز دیر بشه ولی میریزن

   ۰
 141. AU0902 گفت:

  سلام
  ایا فرقی بین اوراق مشارکت نسبت به صندوق سرمایه گذاری وجود دارد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   بله دوست عزیز؛ اوراق مشارکت تنها یکی از دارایی‌های مالی است که توسط صندوق سرمایه‌گذاری می‌شود، از این رو به دلیل تنوع بیشتر دارایی‌های مالی و مدیریت سبد دارایی‌ها توسط مدیران مجرب، سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها ارجحیت خواهد داشت.
   باتشکر

   ۰
 142. معصومه گفت:

  سلام عزیز.خسته نباشید
  میخوام صد میلیون بزارم تو صندوق.میشه بهترین صندوق رو بهم پیشنهاد بدید که سود خوبی بده.ولی ضرر نداره چون کل پولمه.خواهش میکنم این لطف رو در حق من بکنید

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ در بازار سرمایه همواره دو نکته را باید در نظر داشته باشید:
   ۱. با مازاد سرمایه خود وارد بازار سرمایه شوید
   ۲. نگاه بلند مدّت (حداقل یک‌ساله) داشته باشید.

   امّا در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید عرض کنم شما به میزان بازدهی مورد انتظار خود باید ریسک متناسب با آن را تحمّل کنید. اگر به دنبال بازدهی بالایی هستید باید ریسک بالایی را هم تقبل کنید. در این خصوص صندوق مشترک آگاه که از نوع صندوق درسهام است دارای بازدهی بالا بوده و طبیعتاً ریسک بالایی هم دارد. از طرف دیگر صندوق گردشگری از نوع با درآمد ثابت بوده که ریسک پایینی دارد و طبیعتاً بازدهی پایینی هم دارد (حدوداً ۲۲ درصد در سال).
   برای اطلاعات بیشتر از دو صندوق مذکور می‌توانید به وب‌سایت‌های زیر مراجعه فرمایید:
   ۱. www.agah-fund.ir صندوق مشترک آگاه
   ۲. www.gbfund.ir صندوق بانک گردگشری
   برای اطلاعات بیشتر در خصوص تمام صندوق‌های فعال در کشور می‌توانید به وب‌سایت زیر مراجعه فرمایید:
   www.fipiran.com

   ۰
 143. آرش گفت:

  ممنون از مقاله تون . خیلی خوب و مفید بود.
  از مدیریت یا از دوستان فعال در این زمینه سوالی داشتم راجب سایت مهد سرمایه میخاستم بدونم کسی آشنایی داره .
  آموزش سرمایه گذاری در بازار به خصوص بازار بورس را به شیوه ای کاملا متفاوت آموزش داده. بنده قصد دارم ثبت نام کنم در این آموزش . از کسایی که در آموزش حضور داشتن کاملا راضی بودند.اگر کسی اطلاعی داره در این زمینه لطفا پاسخ بدند.
  ممنون.

  ۰
 144. جواد گفت:

  سلام
  من سایت fipiran رو بررسی و نگاه کردم، در جدول لیست صندوق ها و اطلاعات کلی شون برای صندوق مشترک اگاه و صندوق عقیق نوشته شده ضامن نقد شوندگی ندارد، اینکه ضامن نقد شوندگی ندارد مربوط به پرداخت سوده ؟ یا مربوط به اصل واحد خریداری شده؟ چون تو متن مقاله بالا واسه صندوق مشترک نوشته اصل واحد رو کارگزاری تضمین میده
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ صندوق مشترک آگاه ضامن نقدشوندگی ندارد ولی صندوق عقیق دارای این ضمانت است. ضامن نقدشوندگی رکنی است که در صورت نیاز شما به میزان مشخصی از وجه نقد را ضمانت می‌کند.

   ۰
 145. BA5566 گفت:

  سلام از قسمت ورود سهامداران قسمت ثبت نام در صندوق نمیتونیم تو این صندوق ها ثبت نام کنیم ؟؟/
  سوال بعد اینکه معمولا بر چه اساسی قیمت سهام صندوق های قابل معامله مثل هستی بخش افزایش یا کاهش میابد ؟؟؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   صدور اینترنتی صندوق‌ها در حال بروزرسانی است و به همین علت برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور ابطال، باید به صورت حضوری اقدام بفرمایید.
   به طور کلی قیمت واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری چه قابل معامله و چه غیرقابل معامله بر اساس ارزش خالص دارایی‌های روز صندوق محاسبه می‌شود.

   ۰
 146. جلال گفت:

  سلام خسته نباشید
  من کد بورسی و انلاین دارم تو صندوق مشترک هم ثبت نام کردم
  اما وقتی وارد وب سایت صندوق میشوم امکان خرید و فروش نوشته شما در حال حاضر در وضعیت غیرفعال هستید. در این وضعیت، امکان صدور وجود ندارد. این جمله به چه معناست؟
  برای خرید و فروش باید حضوری مراجعه کنیم؟یا امکان خرید و فروش تو سایت هست؟

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در معاملات سهام از کلمه خرید و فروش برای نوع معامله استفاده می‌شود؛ اما در معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری از واژه صدور (درزمان خرید) و ابطال (در زمان فروش) استفاده می‌شود.جهت آگاهی با صندوق ها به مطلب "صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل" در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

   ۰
 147. سید محمد حسینی گفت:

  سلام

  میخواستم یک سوالی بکنم من ۹۵۰ تا سهم امین یکم خریدم توی یک ماه چقدر سود میده

  با تشکر از لطف شما

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید از طریق تحلیل های بنیادی و تکنیکال ، وضعیت سهم مورد نظر خود در آینده را پیش بینی کنید یا از سایت های مختلف تحلیلی استفاده نمایید.
   جهت مطالعه اخبار و تحلیل سهام های مختلف از سایت تحلیلی "همفکران" نیز می توانید استفاده نمایید.

   ۰
 148. علی گفت:

  با سلام .
  در بخش اطلاعات مربوط به صندوق ها که بازدهی صندوق ها در زمان های مختلف ثبت شده اون درصد بازدهی که ثبت شده ایا مربوط به رشد خود واحد است؟؟
  مثلا اگر بازدهی یه سال گذشته صندوقی ۱۰۰ درصد ثبت شده آیا این به این معنی که اگه کسی یه سال پیش واحدی از اون صندوق می خریده الان قیمت اون واحد ۱۰۰ درصد رشد میکرده؟؟

  ۰
 149. مهران گفت:

  سلام
  حداقل مدرک تحصیلی برای سرمایه گذاری در صندوق ها چیست؟
  آیا نیاز به گرفتن کد بورسی وجود دارد؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   سرمایه گذاری در صندوق نیازی به دانش و تخصص در زمینه بازار سرمایه و یا مدرک تحصیلی خاصی ندارد. همچنین نیاز به سرمایه زیادی ندارد. در حقیقت صندوق سرما‌یه‌گذاری مجموعه‌­ای است از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار که این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌­­ها، سرمایه‌­گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌­های متنوع سرمایه‌­گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود وزیان صندوق سهیم ‌شود. در صورتی که تمایل دارید از طریق سامانه معاملات برخط(آنلاین ) صندوقی را خریداری نمائید میبایست کد بورسی دریافت نمائید در غیر اینصورت می توانید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه به واحد پذیرش صندوق مراجعه نمائید.

   ۱
 150. نوشین گفت:

  باسلام
  میخواستم بدونم آیا صندوق های سرمایه گذاری هم مثل بانک ها سود ماهیانه میدن ؟ یا اینکه بعد از یک سال سود داده میشه؟

  ۰
 151. سعید گفت:

  سلام وقتی آگاس از طریق بورس آنلاین خرید و فروش می شه در کمتر از ۷ روز جریمه ۵ درصد داره؟؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق مشترک عقیق و صندوق مشترک آگاه مبتنی بر صدور و ابطال می باشد و در صورتی که در کمتر از سه ماه تمایل به برداشت داشته باشید حدود ۱ الی ۵ درصد کارمزد که به صورت متغیر برای ابطال واحد های صندوق مشترک آگاه و صندوق مشترک عقیق تعلق می گیرد.

   ۰
 152. جاهد گفت:

  با سلام
  با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون در صندوق مشترک ،بعد یک سال چقدر سود میده؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاع در مورد سرمایه گذاری در زمینه صندوق ، لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 153. محمد گفت:

  باسلام
  روش وفرمول محاسبه سود از طریق صدور وابطال صندوق مختلط را بفرمایید
  ضمنا یتوضیحاتی در مورد زامن صدور و ابطال در صندوقهای مذکور بدین که سود بیشتری حاصل بشه

  ۴
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاع از روش محاسبه سود از طریق صدور و ابطال صندوق مختلط ، لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 154. منوچهر زاده محمدی گفت:

  با سلام
  بنده سوالم این است "که در صندوق های سرمایه گذاری زمان صدور گواهی سرمایه گذاری قیمت واحد سرمایه گذاری کدام روز ملاک قرار می گیرد؟"
  مثال بنده در تاریخ ۹۸/۱۰/۱۰ مبلغی بحساب صندوق واریز کرده ام صندوق با قیمت صدور چه روزی برای من گواهی صادر می کند ضمنا به فرمایید به استناد چه بخشنامه یا دستور العملی تاریخ مشخص می گردد.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب ازاطلاع از نحوه سرمایه گذاری و نحوه ابطال و صدور صندوق و دریافت سود لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ داخلی ۳ خانم رشیدی تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 155. sevil گفت:

  سرمایه گذاری در صندوق ها برای افراد کم رسیک متناسب ترین گزینه میباشد.

  ۰
 156. رسول گفت:

  سلام
  هر صندوقی که بخواهیم سرمایه گذاری کنیم میشه از طریق شعب انجام داد یا. باید بریم شعبه خود اون صندوق اینجوری که باید خیلی راه بریم تا تهران
  ممنونم

  ۰
 157. DY5216 گفت:

  میشه در مورد زمانی که nav ابطال هر واحد بیشتر از مقدار خرید هر واحد باشد توضیح بدید . مثلا امروز در نماد آگاس به همین صورت بود

  ۰
 158. محسن گفت:

  سلام.وقت شما بخیر لطف میکنید فوری جواب بدین. امشب میخوام ابطال بزنم
  من با فاصله زمانی نسبت به خرید واحد صندوق مشترک آگاه اقدام کردم
  یعنی ۳ واحد رو ۳ ماه قبل خریدم با شماره گواهی مثلا ۳۴۲۵۵ و ۳ واحد رو دیروز خریدم با شماره گواهی مثلا ۳۶۳۶۶
  حالا اگر درخواست ابطال ۳ واحد رو بزنم کدام واحد ها ابطال میشود . قدیم یا جدید
  به عبارتی من ۳ واحد رو ابطال بزنم مشمول جریمه میشم یا سیستم به طور خودکار قدیمی رو حذف میکنه
  لازم به ذکر وقتی ابطال رو میزنی در قسمت گواهی فقط شماره گواهی جدیدتر میاد یعنی۳۶۳۶۶
  ممنون از شما بابت پاسخگویی.

  ۰
 159. بهزاد گفت:

  آیا میتوان همزمان سهم صندوق های سرمایه گذاری را در سبد داشت، و هم مستقیما سهام خرید و فروش کرد؟

  ۰
 160. سجاد گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه مدت خودم با یه سرمایه اندک اومدم تو بورس ولی خوب دیدم اینکاره نیستم و ترجیح دادم اون سرمایه اصلی رو تو صندوق ها سرمایه گذاری کنم
  بازه زمانی ای که من مد نظرمه بین هشت تا دوازده ساله
  ولی یه چند تا سوال در همین رابطه داشتم ۱_سودی که به طور متوسط صندوق مشترک آگاه در ده سال اخیر داده چقدر بوده؟ میانگین سالانه اش؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما با مراجعه به "سایت صندوق های آگاه" (صندوق مشترک آگاه ، صندوق هستی بخش آگاه نماد آگاس صندوق عقیق ، صندوق یاقوت ، صندوق یکم نیکوکاری ) قسمت بازده صندوق میتوانید بازدهی صندوق را از ابتدای تاسیس در مقاطع زمانی مختلف ببینید.جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ بخش صندوق های کارگزاری آگاه تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 161. کریم قادری گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  با بررسی در مورد صندوقهای سهامی به این نتیجه رسیدم که به دو روش زیر قابل معامله هستند:

  ۱- مراجعه به کارگزاری و انجام سلسله مراتب خرید و یا فروش مانند صندق مشترک آگاه
  ۲- از طریق سفارش آنلاین در پنل کاربری سهامدار مانند صندوق آگاس
  حال سوال اینست که این دو نوع صندوق چه اختلافی با هم دارند؟
  با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس که آن را با ETF می شناسیم نوعی از صندوق سرمایه گذاری می باشند که واحدهای آن‌ها در زمان بازار مثل سهام عادی معامله می شوند و ساختار آنها مانند صندوقهای سرمایه گذاری مشترک می باشد.صندوق های قابل معامله ETF با صندوقهای سرمایه گذاری مشترک تفاوت هایی هم دارند. صندوقهای سرمایه گذاری مشترک فقط در پایان روز و بعد از محاسبه NAV قابل خرید و فروش می باشند اما سرمایه گذاران قادرخواهند بود واحدهای ETF را مانند سهام در طول روز معامله نمایند.صندوق های قابل معامله ETF به سه دسته زیر تقسیم بندی میشوند:
   سرمایه‌گذاری در سهام،سرمایه‌گذاری مختلط،سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت
   که تفاوت آنها استراتژی معاملاتی و میزان کارمزد خریدوفروش شان می باشد.
   صندوق های قابل معامله ETF به‌صورت آنلاین در بورس قابل معامله می باشند.
   NAV صندوق های قابل معامله ETF هر ۲ دقیقه یک‌بار به‌روزرسانی میگردد، و نیازی نیست مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای خریدوفروش واحدهای خود منتظر کشف قیمت تا روز بعد بمانیم.خریدوفروش صندوق های قابل معامله ETF معاف از مالیات می باشد.
   صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، دربرگیرنده حجم عظیمی از پول‌های سرمایه‌گذارانِ پرشماری است که مانند شما خواننده گرامی این مطلب، به دنبال پس‌اندازکردن پول خود یا کسب درآمد هستند. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، بسیار ساده است و نیازی نیست تا شخصاً سهام و اوراق قرضه را خرید و فروش کنید. سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها می‌توانند هر زمان که بخواهند، سهامشان را بفروشند.

   ۰
 162. کریم قادری گفت:

  با عرض سلام
  با توجه به اینکه برای خرید یونیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک مراجعه به دفاتر کارگزاری یا نمایندگان صندوق و طی مراحل زمان بر واریز وجه و تکمیل فرم وغیره میباشد.و با عنایت به اینکه خرید ETF ها خیلی راحت تر از طریق انلاین انجام می گیرد این سوال برام پیش اومده که بازدهی کدام نوع صندوق ها (سرمایه گذاری مشترک یا ETF ) بیش تر است؟ اگر ممکن است بصورت کامل راهنمایی فرمائید. با تشکر

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   می‌توان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ابزاری مناسب و قابل اطمینان برای ورود غیرمستقیم و با ریسک کمتر در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه دانست. در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب عواملی زیادی تاثیرگذار هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
   میزان ریسک‌پذیری،عملکرد صندوق‌ها،ترکیب دارایی صندوق‌ها،میزان ریسک هر صندوق براساس دارایی‌های آن،بازه زمانی سرمایه گذاری،میزان سرمایه
   به این نکته نیز توجه داشته باشید که شرایط بازار سرمایه و نوسانات قیمتی در هنگام سرمایه‌گذاری نیز از دیگر عوامل مهم در انتخاب میان صندوق‌ها خواهد بود.به عنوان مثال بازار سهام با توجه به نوسانات و ریسک بالا، عدم اطمینانی را به همراه دارد در نتیجه این حوزه را باید با دید سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفت و اگر فردی قصد سرمایه گذاری کوتاه‌مدت را دارد و یا به بازار و بازدهی آن خوش‌بین نیست، می‌تواند صندوق های درآمد ثابت را به جای صندوق های سهامی انتخاب کند.باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.البته برای انتخاب صندوق مناسب برای سرمایه گذاری به موارد زیر توجه نمود:
   ۱.بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت www.seo.ir و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها.
   ۲. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است).
   ۳. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است.
   ۴. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: