تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟

 • ۲۵ اسفند ۱۳۹۹
 • bashgah
 • ۹۷ نظر
 • ۱۲۸۲ مشاهده
تامین سرمایه مبتنی بر بدهی

گاهی شرکت‌ها تمایل دارند به جای به کارگیری منابع مالکان یا شرکای جدید، از طریق استقراض، نیازهای مالی خود را تامین کنند. در این صورت بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند به جای استفاده از واسطه‌های مالی نظیر بانک، با انتشار اوراق بدهی یا سایر ابزارها، مستقیما از بازارهای مالی، منابع مورد نیاز خود را تامین کنند. در این مطلب جزئیات روش تامین مالی مبتنی بر بدهی را بررسی می‌کنیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

منظور از تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟

مزایای تامین مالی مبتنی بر بدهی

معایب تامین مالی مبتنی بر بدهی

سهم تامین مالی از بازار سرمایه

منظور از تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟

تامین مالی مبتنی بر بدهی زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت، منابع مالی مورد نیاز خود را برای تامین مخارج طرح‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردش، با فروش ابزارهای بدهی به افراد و یا سرمایه‌گذاران نهادی جذب کند. در این روش، افراد یا موسسات نیز به‌ عنوان اعتباردهندگان شناخته می‌شوند.

همان طور که در مطلب «انواع روش‌های تامین مالی» عنوان شد، تامین مالی مبتنی بر بدهی شامل اوراق صکوک، گواهی سپرده خاص، اوراق سلف موازی استاندارد و اوراق اختیار فروش تبعی است.

تامین مالی مبتنی بر بدهی در بازار سرمایه دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مزایای تامین مالی مبتنی بر بدهی

صاحب طرح مجبور نیست قسمتی از تملک طرح و متعاقبا سود آتی آن را از دست بدهد. در واقع، در این شیوه تامين مالی، تامين‌کننده سرمایه، کنترلی بر نحوه اجرای طرح نخواهد داشت و تنها خواسته وی از صاحب طرح، بازپرداخت به موقع سود و اصل وام اخذ شده است.

استفاده از سرمایه قرض گرفته‌شده برای تامين دارایی‌های طرح، اجازه می‌دهد سود طرح در شرکت باقی ماند یا به صاحبان آن اعطاء شود.

نرخ سود وام اخذشده قبل از محاسبه مالیات پرداخت می‌شود و به عنوان سپر مالیاتی عمل خواهد کرد، لذا میزان مالیات کمتر خواهد شد.

صکوک (اوراق قرضه اسلامی) نقدینگی بانی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر دارایی‌هایی که نقدینگی پایینی دارند یا غیر نقد هستند از ترازنامه خارج شده و وجوه نقد جایگزین آن می‌شود. همچنین با این که قسمتی از دارایی‌ها از شرکت بانی جدا می‌شود اما با این حال باز هم بانی می‌تواند از دارایی‌ها استفاده کند. (امکان تبدیل دارایی‏‌ها به دارایی‌ها)

از آن جا که صکوک با پشتوانه دارایی یا منفعت آن منتشر می‌شود لذا دارای ریسک کمتر است و هزینه تامین مالی را نیز کاهش می‌دهد.

امکان تامین مالی با حجم بسیار بالا

امکان تامین مالی بلند‌مدت

پرداخت اصل بدهی در سررسید

معافیت مالیاتی سود اوراق برای خریداران

مشارکت سرمایه گذاران خرد در تامین مالی شرکت‌ها

مدیریت نقدینگی برای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری

ابزار مدیریت حجم نقدینگی برای بانک مرکزی

تنوع ابزارهای تامین مالی متناسب با نیاز بنگاه‌ها

نظارت دقیق سازمان بورس بر انتشار اوراق بهادار

معایب تامین مالی مبتنی بر بدهیتامین سرمایه مبتنی بر بدهی

شرکت صاحب طرح باید از نقدینگی کافی برای بازپرداخت وام در سررسیدهای مقرر برخوردار باشد.

در اغلب مواقع، بازپرداخت وام از سود طرح تامين می‌شود. لذا اگر مبلغ وام طرح زیاد باشد، با وجود سودآور بودن طرح، هیچ‌گونه جریان نقدی مثبت جهت نشان دادن سود آن وجود نخواهد داشت.

متقاعد کردن وام‌دهندگان جهت اعطای وام، مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد است.

وام اخذشده ممکن است دارای نرخ بهره بالا باشد، که در نرخ بازگشت سرمایه طرح تاثیر خواهد گذاشت.

برای تضمین بازپرداخت بدهی اخذ شده به رهن گذاردن وثیقه‌های مکفی الزامی است.

سهم تامین مالی از بازار سرمایه

در ایالات متحده امریکا سهم انتشار اوراق بدهی از تامین مالی از طریق سیستم بانکی بیشتر است. به طوری که سهم تامین مالی از بازار سرمایه نسبت به بازار پول در آمریکا طی سال‏های اخیر به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

در ایران سهم تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه نسبت به سیستم بانکی بسیار اندک است و این نسبت در سال ۱۳۹۸ به ۲۱ درصد رسیده است. از این ۲۱ درصد بیش از ۹۰ درصد تامین مالی از بازار سرمایه متعلق به دولت است و شرکت‌ها سهم اندکی از این تامین مالی دارند و همچنان بخش اعظمی از تامین مالی خود را از بازار پول تامین می‏‌کنند.

در سال ۱۳۹۷ تامین مالی از طریق بازار سرمایه سهم حدود ۱۴ درصدی از مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها و تامین مالی بازار سرمایه در این سال داشته که این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۲۱ درصد، افزایش یافته است. در مقایسه با سال ۱۳۹۷، تامین مالی از طریق بازار سرمایه در سال ۱۳۹۸ با رشد ۱۱۱ درصدی همراه بوده که عامل مسلط در رشد مزبور، افزایش جذب و تجهیز منابع در حوزه سرمایه‌ای، با سهم مشارکت ۷۱.۴ واحد درصدی است.

از حدود ۱۰۱ هزارمیلیاردتومان کل اوراق منتشر شده طی سال ۱۳۹۸، تنها ۷.۱ هزار میلیارد تومان اوراق شرکتی بوده است. که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ تامین مالی اوراق شرکتی با کاهش ۳.۵ هزارمیلیارد تومانی معادل با ۳۳ درصد افت، همراه بوده است.

بر اساس آمار ماهانه آخرین وضعیت شاخص‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی تهران انتشار اوراق طی ۱۰ ماه نخست سال ۱۳۹۹، با رشد دو برابری همراه شده و به ۱۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. از این مقدار ۲۴ هزار میلیارد تومان (معادل ۱۵ درصد) سهم شرکت‌ها از تامین مالی از بازار سرمایه و ۸۵ درصد سهم دولت بوده است.

سخن آخر

تامین مالی مبتنی بر بدهی و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. همان گونه که قبلا اشاره شد تامین مالی شرکت‌ها از دو طریق بانک و بازار سرمایه انجام شود اما برخی از بنگاه‌ها با روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه آشنایی بسیار کمی دارند بنابراین لازم است فرهنگ‌سازی مناسبی در این زمینه انجام شود. همچنین به دلیل این که تامین مالی از طریق بازار پول بسیار روان‌تر انجام می‌شود، بنگاه‌های اقتصادی ترجیح می‌دهند منابع مورد نیاز خود را از این طریق تامین کنند. در صورتی که روش‌های آسان‌تر و کوتاه‌تری توسط بازار سرمایه برای بنگاه‌های اقتصادی ارائه شود، شرکت‌های بیشتری برای تامین مالی از این بازار استقبال خواهند کرد. در حال ‌حاضر تامین مالی از طریق بازار سرمایه در مدت زمان زیادی انجام می‌شود و باید با ایجاد زیرساخت‌های مناسب، این زمان کوتاه‌تر شود.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

97 پاسخ به “تامین مالی مبتنی بر بدهی چیست؟”

  • ابوالفضل علیزاده گفت:

   تامین مالی مبتنی بر بدهی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شرکت با فروش ابزارهای بدهی از قبیل اوراق قرضه یا فاکتور به سرمایه‌گذاران جزئی یا نهادی بتواند سرمایه کاری موردنیاز خود را تامین کند. درازای قرض دادن پول، سرمایه‌گذاران جزئی یا نهادی به‌عنوان اعتباردهندگان محسوب می‌شوند و تعهد لازم برای دریافت اصل و سود حاصل از تامین مالی را دریافت می‌کنند.

   ۴
 1. طهماسب آقاجانی خطبه سرا گفت:

  برای داشتن اقتضادی قوی باید زیر ساختهای قانونی تامین مالی از طریق بازار سرمایه تقویت شود یعنی بعبارتی قوانین درستی تنظیم گردد و ایجاد راه کارهای درست و اصولی

  ۹
 2. حسین نقی زاده گفت:

  با عرض سلام و درود کارتون واقعا عالیه و ایجاد رغبت میکنه برای سرمایه گذار

  ۴
 3. حسین نقی زاده گفت:

  با عرض سلام و درود کارتون واقعا عالیه و ایجاد رغبت میکنه برای سرمایه گذار و سرمایه گذار باعث قوت قلب برای ادامه کار می شود

  ۷
 4. حسین گفت:

  با سلام
  بسیار عالی و خوب بود
  از تلاش شما کمال تشکر دارم

  ۸
 5. علیرضا گفت:

  سلام . مطلب خوبی بود

  ۵
 6. Ali گفت:

  با سلام
  متن مفیدی بود،همه سرمایه گذاران باید روز به روز اطلاعات خودشون رو بالا ببرن تا فرهنگش داخل جامعه باب بشود

  ۱۱
 7. حسین علییاری گفت:

  سلام در مورد صکوک هم صحبت کنید
  ممنون

  ۰
 8. علی جلیلی گفت:

  بله موافقم

  ۵
 9. سعید گفت:

  بله کاملا موافق هستم

  ۴
 10. سعید گفت:

  کاملا موافق هستم

  ۴
 11. سعید گفت:

  موافق هستم و تایید میکنم

  ۴
 12. ناصح گفت:

  بسیار عالی و خوب

  ۳
 13. محمد علی گفت:

  امیدوارم دید مسئولان عوض بشه تا این مطالب هم روز آمد تر و کار بردی تر باشه

  ۵
 14. محمد علی گفت:

  امیدوارم مورد مطالعه واستفاده عموم باشه

  ۴
 15. محمد گفت:

  سلام ممنون از کارگزاری وبرنامهای خوبتون هم باعث سطح آگاهی بیشتر و اشنایی بیشتر میشه

  ۴
 16. حمید گفت:

  بسیار عالی

  ۳
 17. حسین گفت:

  بسیار عالی

  ۴
 18. حسین گفت:

  من هم موافقم
  بسیار هم عالی

  ۳
 19. سمیه گفت:

  سلام جالب بود

  ۳
 20. Shahram گفت:

  باسلام خسته نباشی‌خیلی عالی و خوب
  ممنون از زحماتتون

  ۳
 21. محسن اکبری گفت:

  سلام موافقم خوب بود

  ۵
 22. زهرا گفت:

  درود به همه دست اندر کاران
  مطالب واقعاً خوب و عالی هستن
  سپاس از شما

  ۳
 23. مسعود گفت:

  آمریکا قدرتش را مدیون اقتصادش و اقتصادش را مدیون بازار سرمایه ش است. اگر ما هم همین کار را بکنیم (مثل تامین سرمایه از بازار سرمایه) قدرت اقتصادی بهتری خواهیم داشت.

  ۳
 24. مهرداد شیرین سخن گفت:

  بله موافقم

  ۲
 25. شهرام شفیعی گفت:

  بسیار عالی

  ۶
 26. ایمان گفت:

  عالی بود

  ۳
 27. محمد حسین رستم پور گفت:

  مطلب خوبی بود.ممنون.

  ۷
 28. سیداحمد هاشمی گفت:

  امیدوارم یه روزی کشورمون جزو ده کشوربرتراقتصادی جهان باشه.از عوامل بلاک نهایت تشکردارم بابت اطلاعات ارزنده که دراختیار کاربران میذارن

  ۵
 29. Moslem گفت:

  مطلب خوبی است.موافقم

  ۵
 30. داود گفت:

  بسیار عالی

  ۷
 31. میثم گفت:

  تامین مالی از طریق بدهی ممکن است دشوار باشد اما برای بیشتر شرکت‌ها تامین منابع مالی را در نرخ‌های کمتر از تامین مالی با سهام به‌ویژه در دوره‌هایی که نرخ بهره پایین است فراهم می‌کند.

  ۳
 32. محمد گفت:

  بسیار عالی

  ۸
 33. میلاد گفت:

  تامین مالی از طریق بدهی ممکن است دشوار باشد اما برای بیشتر شرکت‌ها تامین منابع مالی را در نرخ‌های کمتر از تامین مالی با سهام به‌ویژه در دوره‌هایی که نرخ بهره پایین است🙏

  ۳
 34. ابوالفضل افشار گفت:

  خوب نمیشه گفت ، عالیه
  من واقعا از کارگزاری آگاه خوشم میاد.❤

  ۰
 35. میثم خاکی گفت:

  با سلام و تبریک سال نو
  ضمن تشکر از باشگاه آگاه برای مطلب بسیار مفید و آمار دقیق و علمی تان
  برای همه هم وطنان در سال ۱۴۰۰، تندرستی و سود سرشار آرزومندم.

  ۱
 36. امیر محمد گفت:

  با سلام مطالب بسیار عالی و آموزنده است

  ۰
 37. جهانگیر گفت:

  موافقم

  ۰
 38. نظر گفت:

  سلام خسته نباشید میشه بگید چکار کنم الان ۵۰درصد از سرمایه ام تو ضررم هرچی هم صبر میکنم هیچ فایده نداره لطفا کمک کنید

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با عضویت در "سایت همفکران" از خدمات مشاوره ای کارگزاری آگاه بهره مند شوید.سیگنال های همفکران در دو قالب سبد پیشنهادی و سیگنال معاملاتی ارائه می شود.جهت پیگیری بیشتر لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۷ بخش همفکران تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 39. حسین گفت:

  با سلام
  مطلب جالبی بود.
  تشکر

  ۰
 40. mr9232 گفت:

  با سلام
  بسیار عالی و خوب بود
  از تلاش شما کمال تشکر دارم

  ۰
 41. عباس رضالو گفت:

  با سلام . بنده از اول کار گزاری آگاه را انتخاب کرده و حس میکنم اطمینان کافی را بریم تامین میکند . اما با مسائل مطرح شده که در سایت قرار میدهید نظرم برای هر نوع سرمایه گذاری منهای حضور دولت میباشد چون سرمایه گزار خصوصی قدر مسلم سعی خواهد داشت تا فرایند کاری خود را با سود بیشتری همراه سازد و با التظامی که در اول کار میدهد بیشتر موافق سرمایه گذار خرد و کلان خواهد بود . امیدوارم بخش خصوصی بتواند حرف اول را در بورس کشور بزند تا سرمایه ملی که در دست احاد مردم است در بازار های جهانی بنفع بیگانگان بکار گرفته نشود .

  ۰
 42. سیدمحمدعلی گفت:

  بله کاملا موافق هستم

  ۲
 43. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  باعرض سلام و ادب
  مطالب بسیار آموزنده بود و موافق هستم

  ۱
 44. شفاعتی گفت:

  تامین مالی از طریق استقراض بدون مدیریت مال و مدیریت استراتژیک جهت یک بنگاه اقتصادی ممکن است بدهی های جبران ناپذیری در بر داشته باشد .

  ۱
 45. محمدرضا اناری گفت:

  موافقم

  ۰
 46. Mfathi گفت:

  عالی هست مرسی از کارگزاری آگاه

  ۰
 47. Mfathi گفت:

  عالیه هست مرسی از کارگزاری آگاه آدم رغبت میکنه واسه سرمایه گزاری

  ۰
 48. اکبر گفت:

  بسیار عالی بود ممنون از تلاش های شما

  ۰
 49. عقيل ميري تنها گفت:

  عالیه واقعا

  ۰
 50. بهنام گفت:

  متن خوب نوشته شده
  ممنون از شما

  ۱
 51. سمیه یاری گفت:

  خیلی عالی

  ۰
 52. زهرا سلطانی گفت:

  موافقم

  ۰
 53. امیر محمد گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 54. سارا گفت:

  با سلام واقعا ممنون ازتون روند فعالیت کارگزاری اگاه و همچنین باشگاه عالیست ممنون بابات خدماتی که ارائه میدین من تازه وارد باشگاه شدم و نظرم مثبت هست نسبت به فعالیت های خوب این کارگزاری

  ۲
 55. هادی گفت:

  بسیار عالی بود و کلی مطلب یاد گرفتم

  ۰
 56. حمیدرضا امینی زاده گفت:

  تامین بدهی از طریق مالی ممکن است دشوار باشد اما برای بیشتر شرکت ها تامین مالی از طریق راه های دیگر بدست می آید

  ۱
 57. عرفان دهقانی گفت:

  سلام . مطلب مناسبی بود

  ۰
 58. امیر گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 59. یاوری گفت:

  بسیار عالی و کاربردی

  ۱
 60. الهام گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 61. طاها گفت:

  بسیار عالی و آموزنده

  ۰
 62. Bahar گفت:

  تامین مالی از طریق بدهی ممکن است دشوار باشد اما برای بیشتر شرکت‌ها تامین منابع مالی را در نرخ‌های کمتر از تامین مالی با سهام به‌ویژه در دوره‌هایی که نرخ بهره پایین است فراهم می‌کند
  ممنون از اطلاعات شما

  ۰
 63. ابوذر گفت:

  پس از درودهای فراوان
  امروز ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۰
  پیش بینی روند حرکت قیمت در شاخص بورس و اوراق بهادار (۷ رنگ با دلیل)
  اول: دامنه ی نوسان نامتقارن ( منفی ۲ و مثبت ۶) که نقش حمایتگر سازمان را نشان می دهد؛
  دوم: شکست سقف خط روند نزولی پس از سومین برخورد با آن و حرکت به سمت بالا؛
  سوم: تکمیل شدن امواج اصلاحی a, b, c از سری موج شناسی الیوت؛
  چهارم: تشکیل الگوی مثلث (گوه ی صعودی) که به سمت بالا شکسته می شود؛
  پنجم: مناسب شدن قیمت بسیاری از سهم ها، و یا به اصطلاح ارزنده بودن سهام، که در برخی سهام، حتی نسبت به سال ۹۶ هم قیمت ها کمتر شده است؛
  ششم: جو روانی بازار و اخبار مثبت بنیادی (فاندمنتال) در ارتباط با گزارشات شرکت ها؛
  هفتم: شایان ذکر است که اصولاً روند پیش بینی حرکت قیمت در بازارهای مالی با توجه ب ریسک های پیش رو علی الخصوص ریسک سیستماتیک کاری سخت می باشد، لکن بنده به عنوان شاگرد بازار بسیار خوشبین و امیدوار هستم که شاخص کل تا ناحیه ی ۱.۵۴۰.۰۰۰ واحدی حرکت کرده و جا دارد در مرحله ی بعدی تا نزدیکی های ۱.۷۰۰.۰۰۰ واحد نیز حرکت کند.
  امیدوارم این امر در میان مدت (بازه ی زمانی ۶ ماهه ی اول سال) جهت کمک به جبران بخشی از زیان های سهامداران عزیز محقق شود و روزهای سر سبزی را در تابلوی معاملاتی بازار در پیش رو داشته باشیم.
  با سپاس و احترام فراوان

  ۰
 64. محمدهادی بهور گفت:

  ممنون بابت مطالب ارزنده

  ۰
 65. رسول گفت:

  بسیار خوب و روان بیان شده بود

  ۰
 66. سیدمحمدعلی شفاعتی گفت:

  با سلام
  ایجاد بدهی از طریق استقراض بانکی باهدف و برنامه ریزی و داشتن نقشه راه همراه با مدیریت استراتژیک جهت پیشرفت سازمان یا شرکت می تواند کمک کننده باشد .

  ۰
 67. محمد مهدی گفت:

  به شدت کاربردی و آموزنده

  ۰
 68. Hossien گفت:

  با سلام .
  مقاله خوبی بود و برای پیشرفت افراد تازه وارد به بورس کاربردی بود . ایشالا که ادامه داشته باشه .ممنون

  ۰
 69. علی امانی گفت:

  ممنون و خدا قوت از نشر و اشتراک گذاری چنین مطالب آموزشی و ارزنده

  ۱
 70. امیر گفت:

  موافقم. مطلب آموزنده و خوبی بود. سپاس

  ۰
 71. دوستی گفت:

  یکی از روشهای مدیریت سود همین تامین مالی از طریق بدهی می باشد

  ۰
 72. محمدرضا گفت:

  با عرض سلام و درود کارتون واقعا عالیه و ایجاد رغبت میکنه برای سرمایه گذار

  ۰
 73. حامد گفت:

  سلام. خیلی عالی بود. همش می گفتم این اوراق بدهی یعنی چی. حالا فهمیدم

  ۰
 74. حسن گفت:

  با سلام و درود
  سپاسگزارم

  ۰
 75. سیدعلی هاشمی گفت:

  برای داشتن اقتضادی قوی باید زیر ساختهای قانونی تامین مالی از طریق بازار سرمایه تقویت شود یعنی بعبارتی قوانین درستی تنظیم گردد و ایجاد راه کارهای درست و اصولی

  ۰
 76. سمیه گفت:

  مطالب شما عالی هستش

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: