چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

 • ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۱۳ نظر
 • ۱۸۲۶۳ مشاهده
استراتژی معاملاتی موفق در بورس

تبدیل‌شدن به یک معامله گر موفق هدف همه سرمایه گذاران در بازار سرمایه است. این که پول شما از طریق سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌دهید موجب کسب درآمد شود، بسیار جذاب است؛ اما بازار بورس مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگر همان‌طور که از ظرفیت رشد و کسب سود برخوردار است، در آن احتمال شکست نیز وجود دارد و می‌تواند ضررهای سنگینی را در پی داشته باشد. راهکارهای مختلفی برای کنترل ریسک و ضرر و همچنین افزایش سودآوری در بازار بورس وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به داشتن استراتژی برای معامله اشاره کرد.

در این مقاله سعی بر آن است برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی موفق، مطالب کاربردی ارائه گردد.

چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟

یک معامله گر حرفه‌ای برای تغییرات و رفتارهای بازار، برنامه مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای دارد و هر رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی آن را مدیریت می‌کند. به زبان ساده می‌توان گفت استراتژی معاملاتی مجموعه قوانینی هستند که بر روش کلی معامله‌گر در هنگام معامله در بازارهای مالی نظارت دارد و معامله‌گر از طریق آن به خرید و فروش سهام می‌پردازد.

یک معامله گر، تنها با داشتن استراتژی معاملاتی قادر به حفظ سرمایه خود خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است به دلیل هیجانی بودن جو بازار، کل سرمایه خود را از دست دهد؛ بنابراین داشتن یک استراتژی مدون و مکتوب به تمام فعالیت‌های معامله‌گر نظم می‌دهد. این مهم از تأثیر هر عامل منفی بر روحیه سرمایه‌گذار جلوگیری کرده و به او کمک می‌کند تا با اتکا به استراتژی شخصی خود به معامله بپردازد و دچار احساساتی چون ترس، طمع، خشم و… نگردد.

چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق تدوین کنیم؟

مراحل تدوین یک استراتژی معاملاتی موفق به‌صورت زیر است:

ایجاد یک چارچوب ذهنی حرفه ای

تفاوت میان سرمایه گذاران موفق با سایرین علاوه بر آموزش سرمایه گذاری در بورس و استفاده از تحلیل و … خارج از فضای بازار دقیقاً در ذهن سرمایه گذار است. برای موفقیت در معامله‌گری در هر بازاری باید بتوان عواطف و احساسات (ترس، طمع، غرور، خشم و…) خود را شناخت. عقایدی که بر نحوه معاملات ما تأثیر می‌گذارند را شناسایی کرد و با اصلاح آن، یک چارچوب ذهنی حرفه‌ای ساخت. به‌کارگیری عوامل روان‌شناختی می‌تواند کمک مؤثری در اتخاذ نوع استراتژی معاملاتی داشته باشد.

انتخاب سبک معاملاتی بر اساس چارچوب زمانی

یکی از مراحل تدوین استراتژی معاملاتی، انتخاب بازه زمانی مناسب است. بازه زمانی موردنظر سرمایه گذار برای سرمایه گذاری، منجر به ایجاد انواع مختلفی از سبک‌های معاملاتی می‌گردد. برخی از سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، برخی بازه زمانی میان‌مدت و برخی در بازه زمانی بلندمدت فعالیت کنند؛ بنابراین می‌بایست سرمایه گذاران با تسلط بر عواطف و احساسات خود، به اتخاذ سبک معاملاتی خاص بپردازند. به‌عنوان‌مثال اگر معامله در بازار بورس به‌عنوان شغل دوم یک فرد است، قطعاً نمی‌تواند چارت را دائم بررسی کند. در این صورت بهتر است استراتژی خود را در بازه های زمانی بزرگ‌تر تعیین نماید. ازآنجایی‌که یک استراتژی در دو بازه زمانی نتایج متفاوتی خواهد داشت، اهمیت بازه زمانی و انتخاب سبک معاملاتی برای سرمایه‌گذاران مشخص‌تر می‌شود.

توانایی یافتن شاخص های مناسب جهت شناسایی یک روند

توانایی تشخیص معیارهای شروع یک روند نزولی یا صعودی معمولاً دشوار است و سرمایه گذاران تنها با به‌کارگیری ابزاری نظیر تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال قادر به انجام آن هستند. لذا با کسب مهارت در این زمینه می‌توان تشکیل و شروع روند در بازار را تشخیص داد. به‌عنوان‌مثال در تحلیل تکنیکال؛ برای شروع روند صعودی، سقف ها بالاتر و کف ها بالاتر و در روند نزولی سقف ها پایین‌تر و کف ها پایین‌تر می‌شود. به‌طورکلی دیدگاه سرمایه گذاران مبنی بر این‌که یک روند غالب در بازار وجود دارد، موجب ایجاد نظم در معاملات شده و همین امر منجر به شکل‌گیری معاملات موفق‌تری در بازار می‌گردد. مشخص بودن حداقل دو نکته روند کلی بازار و صعودی و نزولی بودن آن.

بررسی نقاط ورود و خروج یک سهم

تعیین نقطه ورود و خروج مناسب از سهم (زمان مناسب خرید و فروش سهم) در سودآوری معاملات بسیار مؤثر است. برای تعیین قیمت خرید و فروش یک سهم، داشتن برنامه یا استراتژی معاملاتی ضروری است. هرچقدر هم که یک سهم ارزنده باشد، ورود و خروج از سهم می‌بایست بر اساس استراتژی معاملاتی تعیین شود، قیمت مناسب آن بررسی شده و سپس برای ورود یا خروج آن تصمیم گرفت. به‌عنوان‌مثال یک تحلیل‌گر تکنیکالی را در نظر بگیرید که بر اساس حرکت قیمت سهم در یک کانال صعودی اقدام به خرید و فروش می‌کند. این تحلیل‌گر زمانی که قیمت سهم به کف کانال یا همان سطح حمایتی سهم برخورد کند، سهم را می‌خرد.

به نظر می‌رسد تعیین یک نقطه مناسب برای خرید سهم نباید صرفاً با تحلیل تکنیکال صورت بگیرد و در کنار آن می‌بایست روند حرکتی سهم و رفتار خریداران و فروشندگان نیز در نظر گرفته شود تا تأییدی برای خرید صحیح سهم باشد. هم‌چنین برای تعیین قیمت فروش هم می‌توان از مقاومت‌های استاتیک و داینامیک در بازار استفاده کرد؛ یعنی هنگام رویارویی با یک مقاومت، شرایط عرضه سهم توسط فروشندگان بررسی شود تا بتوان تصمیم درست اتخاذ نمود. عده‌ای از سرمایه‌گذاران هم برای کسب حداکثر سود و از طرفی کاهش میزان ریسک، از فروش پله‌ای و عده‌ای هم از تکنیک تریل کردن استفاده می‌کنند.

تعیین از پیش تعیین شده حد سود و ضرر

این مرحله وابسته به مرحله نقطه ورود و خروج از سهم است. حد سود به محدوده‌ای از قیمت گفته می‌شود که سرمایه‌گذار بر اساس تحلیلی که بر روی سهم انجام می‌دهد، آن محدوده را برای ذخیره سود و خروج از سهم مناسب پیش‌بینی می‌کند. چنانچه قیمت سهم برخلاف تحلیل و پیش‌بینی‌های معامله‌گر محقق شده و قیمت کاهش پیدا کند. محدوده قیمتی را که معامله گر برای خروج از سهم پیش‌بینی کرده را حد ضرر می‌گویند. با تعیین میزان ریسک سرمایه گذاری، سرمایه گذار باید با رسیدن به حد ضرر یا حد سود تصمیم درستی گرفته و این موضوع را از قبل به‌صورت مکتوب تعیین کرده باشد.

آزمودن استراتژی معاملاتی و تحلیل بازخورد آن

در این مرحله می‌بایست قبل از ورود به بازار، استراتژی معاملاتی تست شود. در میان اغلب پلتفرم های تحلیلی، نرم‌افزارهایی به نام آزمونگر (tester) وجود دارد که به‌واسطه آن می‌توان عملکرد استراتژی معاملاتی را در گذشته آزمایش کرد. به این صورت که می‌توان به عقب برگشته و یک‌بار شمع را در یک‌زمان حرکت داد. هنگامی‌که نمودار به سمت یک شمع در یک‌زمان حرکت می‌کند، می‌توان قوانین سیستم معاملاتی خود را دنبال کرده و معاملات را طبق آن انجام داد تا نتیجه حاصل‌شده از آن را مشاهده کرد.

تعهد به استراتژی معاملاتی

پس از طراحی یا انتخاب استراتژی معاملاتی، اعتماد و اعتقاد به آن نکته حائز اهمیتی است. اجتناب از اخبار و شایعات از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و همواره باید به یاد داشت که سرمایه‌گذاری که سیستم معاملاتی پیچیده‌تری دارد موفق نمی‌شود بلکه کسی موفق خواهد بود که به استراتژی معاملاتی خود پایبندتر باشد. توجه کنید که استراتژی شما دارای چارچوب، قوانین و منطق مشخصی بوده و احساسات هیچ جایگاهی در استراتژی ندارد؛ بنابراین کاملاً گوش به فرمان استراتژی خود باشید.

سخن آخر

تدوین یک استراتژی معاملاتی مطلوب در بازار سرمایه می‌بایست برای هر سرمایه گذار به‌عنوان اولویتی مهم و اساسی مدنظر قرار گیرد. بدون داشتن یک استراتژی معاملاتی شخصی، سرمایه‌گذار تحت تأثیر جو منفی بازار و تقلید از استراتژی معاملاتی سرمایه گذاران دیگر قرار گرفته و دچار سردرگمی و شکست در بازار سرمایه می‌شود؛ زیرا با توجه به روحیات افراد متفاوت پیروی از هر استراتژی معاملاتی روش صحیحی نیست؛ چراکه ممکن است یک استراتژی معاملاتی برای یک فرد مناسب و برای فرد دیگر نامناسب باشد؛ بنابراین یادگیری و آموزش‌های لازم و همچنین استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال، ایجاد یک چارچوب ذهنی حرفه‌ای جهت تدوین یک استراتژی معاملاتی شخصی برای هر سرمایه گذار الزامی است.

 

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

113 پاسخ به “چگونه یک استراتژی معاملاتی موفق ایجاد کنیم؟”

 1. گهرنژاد گفت:

  میشه گفت برای سود کردن به صورت مستمر در بورس اولین کاری که باید انجام داد طراحی یک استراتژی معاملاتی است.
  باید به استراتژی که طراحی میکنیم کاملا مقید باشیم .
  اولین نکته مکتوب کردن استراتژی هست .استراتژی که صرفا در فکر آدم باشه جواب نمیده.
  در نوشتن استراتژی نکات زیر را باید در نظر بگیریم:(البته خیلی بیشتر از اینا میتونه باشه)
  استراتژی یک چیز شخصی است و به روحیات هر فرد برمیگردد.مثلا یکی دوست داره هر روز معامله کنه یکی دوست داره پولشو بذاره بره تا سال بعد.
  تشکیل سبد سهام از گروه های مختلف.
  میزان ریسک پذیری باید مشخص باشه و بیشتر از حد توانمون ریسک درنظر نگیریم چون فشار روانی ضرر ها به ما آسیب میزنه.
  دندان طمع را بکشیم. ما تا قبل از آشنایی با بورس به سود بانکی که نهایتا ۲۰ درصد درسال بود راضی بودیم.
  توی استراتژی باید همه ی سلایقمون رو در نظر بگیریم گاهی حتی طعم خمیر دندان هم در استراتژی معاملاتی تاثیر میگذاری:)
  و خیلی چیز های دیگه .....

  ۱۰۲
  • ناصر گفت:

   به نظر من اموزش.مهارت .دانش بورسی یه طرف.داشتن پول و نقدینگی اصل قضیه است وگرنه بقیه رو میشه به مرور زمان و تجربه اندوزی کسب کرد

   ۳
 2. منصور گل محمدی گفت:

  سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد. اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.
  چند مرحله لازمه:
  * بازه زمانی خاص خود را انتخاب کنید
  * روند را تشخیص دهید
  * نسبت ریسک به ریوارد خود را تعیین کنید
  * مقدار سرمایه در نظر گرفته شده برای خرید سهم را تعیین کنید
  * نقاط ورود و خروج سهم را مشخص کنید
  * از سیستم معاملاتی استفاده کنید و با آزمون و خطا کارایی آن را افزایش دهید

  ۳۰
 3. محمد حاج امینی گفت:

  با قوانین جدید بورس بنظرم در ابتدا اهمیت « بنیادی» بودن مطرح است.
  سپس به طور تکنیکال ورود و خروج انجام شود.

  ۴۳
 4. مهدی گفت:

  سلام بصورت کلی باید گفت برای فعالیت در بازار سرمایه و اقدام به خرید و فروش، حتما باید آموزش های لازم را دید تا از رفتارهای هیجانی پرهیز شود

  ۱۹
 5. hamid گفت:

  عموما مهمترین اصل برای ورود سرمایگذار به فعالیت سرمایه گذاری تدوین برنامه استراتزیک است اینکه الان در کجا قراردارد و میخواهد با این سرمایه گذاری به کجا برسد و یه چه اهدافی نایل خواهد امد چشم انداز خود را نیز ترسیم نماید در این صورت است که با نوجه به ابزار و تکنیک هایی که در اختیار دارد و یا بدست خواهد اورد برای نیل به اهداف خود کوشش مینماید

  ۱۲
 6. ناصح فر گفت:

  بورس با فرابورس چه فرقی میکنه؟

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بازار بورس به‌طور کلی به دو بازار اول و دوم تقسیم می‌شود. عملکرد این دو بازار به هم مرتبط است. به این صورت که اگر شرکتی در بازار اول عملکرد قابل قبولی نداشته باشد به بازار دوم منتقل خواهد شد و در مقابل اگر شرکتی در بازار دوم به خوبی عمل کند به بازار اول منتقل خواهد شد. ضمن اینکه اگر شرکتی در بازار دوم چندان رضایت بخش عمل نکند از بازار اخراج می‌شود. بازار فرابورس ایران نیز همان‌طور که در ابتدا توضیح داده شد، دارای ۵ بازار، اول، دوم، سوم، ابزار‌های نوین مالی و پایه است. بنابراین اولین تفاوت بورس و فرابورس در تقسیم بندی و تعداد این دو بازار است.

   ۲۲
   • مجتبی گفت:

    فرق بازار اولیه و ثانویه چی هست؟

    ۵
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     بازار اولیه بازاری است که در آن سهام یک شرکت یا واحد اقتصادی برای اولین بار در آن عرضه و منتشر می‌شود. عایدی حاصل از عرضه این سهام منبعی در تامین مالی آن شرکت یا موسسه خواهد بود. از آنجا که در بازار اولیه، سهام برای بار نخست به خریداران و متقاضیان عرضه می‌شود، فروشنده اوراق بهادار در حقیقت همان ناشر اوراق بهادار خواهد بود.
     با اتمام عرضه اولیه۱ یک سهم در بازار اولیه، برای ادامه معاملات آن سهم بازار دیگری وجود خواهد داشت به نام بازار ثانویه؛ بنابراین بازار دست دوم (ثانویه) به منظور ایجاد امکان دادو ستد اوراق منتشره در بازار اولیه و افزایش قابلیت نقدشوندگی آن، تشکیل شده است. در این بازار است که طرفین معامله این امکان را پیدا می‌کنند که علاوه بر تجدید نظر در اوراق خریداری شده، با خرید و فروش دوباره یا چندباره، تعداد آن را افزایش و یا کاهش دهند و یا اوراق دیگری در سهم دیگری تهیه نمایند. دفعات انجام معامه در بازار ثانویه محدودیتی ندارد، این ویژگی بازار ثانویه است که موجب می‌شود تا نقدشوندگی ابزارهای مالی با جابجا شدن مالکیت آنها، قدرت بیشتری پیدا کند.
     جهت آشنایی بیشتر به مطلب تعریف بازار و انواع آن در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمائید.

     ۴
    • سجاد گفت:

     دربازار بورس مثله تمامی بازارها ومعاملات امکان سود وحتی ضررهای فراوان وجود داره'اول از همه آموزش خیلی مهمه ومیتونی باآموزش یه ذهن قوی و حرفه ای بسازی''هدف واستراتژی هم بسیار مهمه:باچه هدفی وارد سهم بشی ورعایت حدضرر وسودت رو مشخض کنی و درکنارهمه این موارد صبر به توان ۳ همیشه مساوی با سو است

     ۳
 7. fbi گفت:

  بسیار ممنون از مطلب خیلی مهم و نکته اساسی یک بازار که حتما باید مامله گران بازار با یک استراتژ مشخص ورود کنند و با حرف و حرکت یه کانال خاص وارد هر مامله نشوند و بسیارباید مراقب سرمایه شد با توجه به اینکه افراد تازه وارد زیادی وارد بورس شده این نکته خیلی اهمیت پیدا کرده انشااله که همه سالم و پرسود باشند.

  ۹
 8. محمدحسین رحیمی گفت:

  راهکارهای مختلفی برای کنترل ریسک و ضرر و همچنین افزایش سودآوری در بازار بورس وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به داشتن استراتژی برای معامله اشاره کرد
  استراتژی من در بورس بین ۲۰ تا۳۰ درصد است..
  و هر وقت به این حدود میرسه سود و اصل رو برداشت میکنم و منتظ شرایط ورود مناسب میشم..

  ۲۱
 9. رزاق فانی گفت:

  دربازار بورس مثله تمامی بازارها ومعاملات امکان سود وحتی ضررهای فراوان وجود داره'اول از همه آموزش خیلی مهمه ومیتونی باآموزش یه ذهن قوی و حرفه ای بسازی''هدف واستراتژی هم بسیار مهمه:باچه هدفی وارد سهم بشی ورعایت حدضرر وسودت رو مشخض کنی و درکنارهمه این موارد صبر به توان ۳ همیشه مساوی با سو است

  ۹
 10. حمزه دشت رزمی گفت:

  دقیقا. البته حالت شخصیتی در روند معمله نیز تاثیرگذار میتواند باشد

  ۱۳
 11. فرهاد گفت:

  سلام
  نکته بسیار مهم این متن؛
  بدون داشتن یک استراتژی معاملاتی شخصی، سرمایه‌گذار تحت تأثیر جو منفی بازار و تقلید از استراتژی معاملاتی سرمایه گذاران دیگر قرار گرفته و دچار سردرگمی و شکست در بازار سرمایه می‌شود.
  سعی کنین با حوصله و مطالعه بیشتر درمورد بورس اطلاعات لازم رو بدست بیارین و بعد از تسلط لازم اقدام ب فعالیت کنین.

  ۷
 12. فرشید گفت:

  داشتن یک استراتژی خوب منوط به وجود دو عامل بسیار مهم است اول داشتن صبر و دوم دانش بورسی

  ۱۶
 13. شریعت گفت:

  بسیار عالی.
  یکی از دغدغه‌های اصلی سرمایه‌گذاران یافتن بهترین استراتژی در معاملات است

  ۶
 14. Majid گفت:

  با سلام بازار بورس نیز بنا به شرایط خاص خودش برای افراد مبتدی دارای ریسک زیادی می باشد بهتر است اول در صندوق های سرمایه گزاری کنند تا با اوصول معامله گری در بورس اشنا شوند

  ۶
 15. نرگس مهرابی نژاد گفت:

  داشتن استراتژی در بورس خیلی مهم هست ممنون که در این باره توضیح دادین

  ۶
 16. رامین گفت:

  سلام.
  اگه واقعا رو بورس زمان و دقت بذاریم..واقعا سود میشه بدست آورد...اونم حلال.
  از پول تو بانک گذاشتن خیلی بهتره..خیلی

  ۶
 17. حمزه گفت:

  متاسفانه افراده تازه وارد در بازار سرمایه با این تفکر که بازار بورس ره صد ساله رو یک شبه جلوشون میذاره وارد این بازار میشن و گمان میکنن که در کمترین زمان به یک میلیاردر تبدیل میشن ای کاش کارگزاری آگاه در بخش فیلمهای آموزشی فیلمی رو در این زمینه تهیه کنه و در راس فیلم ها قرار بده تا کاربران این کارگزاری با دید بازتری وارد این بازار بشن

  باتشکر از عوامل کارگزاری آگاه

  ۷
 18. حمزه گفت:

  تنها راهی که میشه یک استراتژی موفق ایجاد کنیم اینه که در قدم اول اطلاعاتمون و سطح- سوادمون رو افزایش بدیم و در قدم دوم استفاده از تجربه کسانی که در این زمینه موفق بودن هستش با این دو کار بهترین استراتژی رو میشه انتخاب کرد

  ۴
 19. mohammadi گفت:

  استراتژی معاملاتی مطلوب , اولویتی مهم و اساسی است و با توجه به روحیات هر فرد میتواند متفاوت باشد.
  تحلیل تکنیکال , تحلیل بنیادی و روانشناسی بازار در این امر بسیار مفید واقع میشود.

  ۱۳
 20. حجازی گفت:

  با سلام
  برای رسیدن به یک هدف باید چارچوب،قوانین و برنامه دقیق داشت که به آن هدف رسید.
  هر هدفی برنامه مخصوص خود را می طلبد.
  برای اینکه در بازار بورس ما به هدف خود (که رسیدن به سود می باشد) داشتن یک برنامه دقیق می تواند ما را به هدف برساند و چه بسا زودتر و بهتر برساند.
  بازار بورس با اینکه بازار جذاب و جالبی است (با توجه به سوددهی بیشتر نسبت به سایر بازارهای موازی در بازه زمانی کمتر) اما ریسک ها و خطراتی دارد که ممکن است به طور کلی سرمایه شما را نابود کند.برای اینکه به هدف خود در بورس برسید باید موانع این بازار را در مرحله اول بشناسید و در وهله دوم برای عبور از این موانع برنامه داشته باشید.

  ۵
 21. سید مجید موسوی گفت:

  نتیجه : هر معامله گری باید برای تغییرات و رفتارهای بازار برنامه مشخص و هدفمندی داشته باشه که علاوه بر آموزش و استفاده از تحلیل صحیح داده ها بدور از احساساتی مانند ترس . خشم . و طمع باشه .

  ۴
 22. Yaser گفت:

  به روز بودن از همه چی مهمتره ، اینکه در جریان همه ی تحولات و اخبار باشیم خیلی تاثیری در خرید و فروش داره ، همیشه بیشترین سود رو کسانی میکنن که سریعتر از بقیه از خبرهای روز جامعه و دنیا با اطلاع بشن

  ۵
 23. كيان گفت:

  یادگیری و آموزش‌های لازم و همچنین استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال، ایجاد یک چارچوب ذهنی حرفه‌ای جهت تدوین یک استراتژی معاملاتی شخصی برای هر سرمایه گذار الزامی است

  ۲
 24. سعید گفت:

  به نظر من داشتن یک استراتژی معاملاتی میتواند در موفقیت دایمی معاملات ما در بورس نقش اساسی داشه باشد.

  ۲
  • حسن بیرقی میرزانلو گفت:

   باتوجه به اینکه داشتن یک معامله استراتژی خودش رو دارد بایستی قبل از هرکاری سواد و علم مربوطه را معامله گر کسب کرده باشد.

   ۰
 25. محمدرضا سلمان نژاد گفت:

  به نظر بنده کسی که عضو باشگاه اگاه شده خود یک قدم در مسیر این راه برای یک استراتژی معاملاتی موفق برداشته است و نباید نگران هیچ چیزی باشد
  چون سرمایه گزاری در مبنایی درست و دقیق زیبا و کار امد است نه این گونه که همه کس هر انچه میدانند میکنند

  ۶
 26. امیرحسین ملازاده گفت:

  برای موفقیت در بورس ۳ اصل مهم است
  ۱. خرید سهام با بنیاد خوب
  ۲.صبر در سرمایه گذاری
  ۳.احساساتی نشدن در معاملات

  ۲۷
 27. mehdi hajilou گفت:

  با سلام
  ماطلب عالی بودند بخصوص نقاط ورود و خروج یک سهم
  واقعا هم باید در نظر گرفته شود
  با تشکر

  ۱۱
 28. فرشید گفت:

  هر سرمایه گذاری که از آن میتوان سود زیادی به دست آورد در عین حال از ریسک زیادی برخورداره مثل بازار بورس که باید با در نظر گرفتن تمام مسایل در آن سرمایه گذاری کرد و همچنین لازمه آن علم،تجربه و صبر وحوصله است که با ضرر روبه رو نشیم
  موفق و پرسود باشید

  ۸
 29. سعید گفت:

  ببخشید برای پیدا کردن سهم های بنیادین چه ویژگی هایی رو باید در نظر گرفت؟

  ۱
 30. فرشید گفت:

  بدون داشتن یک استراتژی معاملاتی شخصی، سرمایه‌گذار تحت تأثیر جو منفی بازار و تقلید از استراتژی معاملاتی سرمایه گذاران دیگر قرار گرفته و دچار سردرگمی و شکست در بازار سرمایه می‌شود

  ۶
 31. سید امین محمدی گفت:

  میبایست فقط مطالعه و یادگیری + تمرین تا به مهارت برسی بعد واراد بازار شد، در غیر اینصورت باخته ای

  ۵
 32. سمیه گفت:

  سلام. با توجه به همه این موارد استراتژی هر فرد با توجه به شخصیت و رفتار فرد تعیین میشه و به نظرم کسی موفقه که حتی با آزمون و خطا به استراتژی اصلی مخصوص به خودش دست پیدا کنه.

  ۶
 33. naser mangari گفت:

  با آموزش دیدن و استفاده از تحلیل و نیز پرهیز کردن از رفتارهای هیجانی

  ۶
 34. محمد گفت:

  به نظر من برای موفقیت در بورس فقط صبر میخواد اونم صبر به توان ۳ و سریع برای چند تا خبر نره توصف فروش و قدرت ریسک داشته باشه .

  ۱۱
 35. عباس فرحانی گفت:

  بنظر بنده اموزش دیدن فقط قسمتی از روند موفق شدن توی بازار سرمایه هست ، و قسمت بزرگتر و چیزی که بتونه این موفقیت رو تضمین بکنه کسب تجربه و پرهیز از رفتارهای هیجانی هست

  ۷
 36. حسام گفت:

  با توجه به قوانین جدید سازمان بورس
  پیشنهاد میکنم قبل از خرید سهم
  حتما تحلیل بنیادی انجام بدید

  ۳
 37. omid safabakhsh گفت:

  با سلام خدمت دوستان
  چند مطلب در مورد استراتژی معاملاتی
  ۱- استراتژی هر فرد به سطح توانگری مالیش و نوع نگاهش به بازار خیلی بستگی دارد
  ۲- به طور مثال کسی که توقع درامد ماهانه از بازار دارد با کسی که به دید سرمایه گذاری در بازار دارد و می تواند هر ماه پول به بازار وارد کند، نمی توند یکجور خرید و فرو ش داشته باشند .
  ۳- مثلا سهمی مانند ولساپا در قیمت های زیر ۱۲۰ جندین بار بر ارزندگی و پتانسیل های افزایش سود آوردی آن گفته شود ولی کسی که دنبال درآمد ماهانه بوده اگر این سهم را خریده بود احتمالا با ضرر خارج شده است ولی اگر دید کسی سرمایه گذاری بوده الان توی سود بالای ۲۵ درصدی می باشد .
  ۳- سبک این افراد با هم تفاوت دارده ، فرد دوم با دونستن تحلیل بنیادی و شناخت نسبت به سهم ها در دراز مدت به سود خوبی می رسد ولی شخصا اول باید خیلی چیز ها را بدوند والزاما هم نمی توند از بازار درآمد ثابت داشته باشد و ممکن است کال مارجین شود
  ۴- کسی که هر ماه مقدار ی باید پول از بازار خارج کند به نظر بیشتر باید بر جریانات پولی تاکید داشته باشد .(به نظر اینکار از لحاظ اخلاقی خیلی صحیح نیست ولی بهر عنوان پویایی و نشاط بازار به همین چیز ها است)
  ۵- سعی کنید به مرور زمان برای خود استراتژی طراحی کنید.

  ۳
 38. محمدعلی گفت:

  برای داشتن یک استراتژی خوب دو عامل مهم است اول داشتن صبر و دوم دانش بورسی

  ۳
 39. علی گفت:

  با سبدگردانی متنوع و به دور از هیجان

  ۳
  • وجیهه گفت:

   به نظر من داشتن پرتفوی متنوع میتونه ریسک معاملات رو پایین بیاره و اینکه قبل از ورود به سهمی، سابقه اون سهم رو بررسی کنیم و اینکه ببینیم سهم سود ده هست یا زیان ده و یا در کدوم بازار قرار داره و میزان نقدشوندگی اون رو هم بررسی کنیم تا از ضررهای جبران ناپزیر جلوگیری بشه و عجولانه رفتار نکنیم.

   ۱
 40. اسماعیلی گفت:

  معامله گر بدون استراتژی مانند شخصی است با تمام ابزار و امکانات و علوم تجربی که کار عملی و دست اوردی مناسبی نداره

  ۲
 41. مهدی گفت:

  فکر کنید سوار یه ماشین شدید بدون هدف و نقشه راه شما به مقصد نمیرسید پس استراتژی درست همون نقشه راهه

  ۴
 42. Majid گفت:

  سلام در هر بازاری وارد شدن ریسک خود را دارد در بازار بورس برای افراد تازه کار کسب تجربه و دانش مهمترین مساله است

  ۵
 43. بهادری گفت:

  برای شروع هرکاری باید هدف خاصی داشته باشیم. به خوبی مطالعه کنیم. ریسک های کار رو فرا بگیریم. از تجربیات دیگران استفاده کنیم. توان جسمی و ذهنی خودمون رو بسنجیم. بازار بورس اخیرا به صورت فزاینده مورد اقبال عموم قرار گرفته. در چنین شرایطی هر فردی باید علاوه بر موارد ذکر شده برای سرمایه گذاری استراتژی خاص خودشو داشته باشه. این استراتژی میتونه بخش زیادیش اصول کلی مشترک بین اکثر افراد باشه و بخشی از اون مختص خود فرد. مثل دوره های زمانی سرمایه گذاری. استراتژی یه نفر ممکنه به مرور زمان اصلاح و تعدیل بشه اما بهترین کار برای موفقیت پایبندی به استراتژی شخصی آن روزهای سهامدار و صبوری
  و طمع نکردن است. بدون شک اعدادی ارقامی در بورس از جلوی چشمای ما میگذرن که تو بازارهای دیگه سخت میشه بهشون رسید...

  ۲
 44. محمود اشرفی گفت:

  ورود در هر بازاری نیاز به علم و تبحر دارد بخصوص بازار بورس که دانش تخصصی تری نیاز داره. در واقع صرف هزینه برای آموزش دیدن(چه بنیادی و چه تکنیکال) یک سرمایه گذاری پرسود است.

  ۲
 45. ابوالفضل بهمن آبادی گفت:

  بدون داشتن یک استراتژی معاملاتی شخصی، سرمایه‌گذار تحت تأثیر جو منفی بازار و تقلید از استراتژی معاملاتی سرمایه گذاران دیگر قرار گرفته و دچار سردرگمی و شکست در بازار سرمایه می‌شود
  که مطمئناً مستلزم آموزش های مرتبط می باشد.

  ۲
 46. جلال گفت:

  سلام در هر بازاری وارد شدن ریسک خود را دارد در بازار بورس برای افراد تازه کار کسب تجربه و دانش مهمترین مساله است

  ۲
 47. علی گفت:

  اصولادرهرنوع معامله هدف گذاری،داشتن اطلاعات کافی،لحاظ حد ضرر بایددرنظرگرفته شود البته بسته به میزان سرمایه هرفردی می توانداستراتژی افرادمتفاوت باشد

  ۴
 48. علیرضا گفت:

  به نظر بنده جدای همه ی مطالبی که در این مقاله گفته شده باید تحلیل تکنیکال سوار بر تحلیل بنیادی شود یعنی اینکه ابتدا سهم براساس بنیاد تحلیل شود و سپس بر اساس آن با استفاده از تکنیکال بهترین زمان ورود و خروج رو پیدا کنیم.البته این فقط نظری شخصی بنده است

  ۵
 49. مجتبی گفت:

  سلام مطمینا ابتدا هر فردی باید میزان ریسک پذیری خودش رو بشناسه و بعد شروع به سرمایه گذاری کنه

  ۲
 50. شبا گفت:

  سلام
  برای فعالیت در بازار سرمایه و اقدام به خرید و فروش:
  ابتدا حتما باید آموزش های لازم را دید تا از رفتارهای هیجانی پرهیز شود
  ۱- آشنایی با تحلیل بنیادی
  ۲: آشنایی با تحلیل تکنیکال

  ۲
 51. sasan گفت:

  با بررسی وضعیت شرکت و ازلحاظ تولید و فروش محصولات و همچنین تحلیلی تکنیکال سهم می توان به جمع رسید.

  ۲
 52. @Mr.A.H.H.M گفت:

  سلام

  برای یه سرمایه گذاری پرسود داشته باشیم ، و در عین حال بی ریسک با بهتره بگم کم رسیک چند فاکتور رو باید مد نظر داشته باشیم .

  موقع خرید و یافروش سهم احساسی ، عصبی عمل نکنیم .

  حد ضرر رو تعین کنیم و هدف رو هم همینطور

  بازه زمانی خودمون

  کوتاه مدت سه ماه

  میان مدت حداکثر شش ماه

  بلند مدت بیش از شش ماه

  البته کوتاه مدت ترین سرمایه گذاری جان مورفی درقالب کوتاه مدت ۵ سال بود ، این رو گفتم چون میخواستم بگم دیدگاه های مدتی متفاوته

  توجه به بورسی بودن سهام یا فرابورسی بودن

  مرسی از کارگزاری اگاه به خاطر گذاشتن چنین مقاله هایی .

  ۳
 53. یوسف گفت:

  عموما مهمترین اصل برای ورود سرمایگذار به فعالیت سرمایه گذاری تدوین برنامه استراتزیک است اینکه الان در کجا قراردارد و میخواهد با این سرمایه گذاری به کجا برسد و یه چه اهدافی می خواهد برسد

  ۳
 54. علیرضا قدیریان گفت:

  با سپاس از این مطلب عالی،
  بنظر من دریافت نتیجه مناسب از بازار بورس علاوه بر ۶ موردی که در متن بیان شد لازمه که از جریانات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی روز نیز با خبر بود و همچنین روانشناسی بازار در کنار تحلیل های بنیادی و تکنیکال لازمه کار هست. برای کسانیکه هنوز این مهارتها رو بخوبی و کامل کسب نکرده اند استفاده از تجارب و نحوه عملکرد متخصصین این بازار بسیار مفید خواهد بود . پرسود و موفق باشید

  ۲
 55. علیرضا گفت:

  شرط اول برای گرفتن نتیجه مطلوب... داشتن آگاهی لازم برای انجام دادن هرکاری💪💪💪💪

  ۳
 56. محمد گفت:

  از نظر من شرایط یک استراتژی موفق به این صورت است:

  نقطه خروج مناسب+مدیریت ریسک+حجم معامله مناسب+نقطه ورود مناسب

  ۲
 57. کامران کوشکی فروشانی گفت:

  داشتن استراتژی معاملاتی همانطور که ارائه شد مهم است و از آن مهمتر ریسک پذیر بودن است که در نهایت ، باعث موفقیت می شود

  ۲
 58. Nima گفت:

  با قوانین جدید بورس بنظرم در ابتدا اهمیت « بنیادی» بودن مطرح است.
  سپس به طور تکنیکال ورود و خروج انجام شود.
  بصورت کلی باید گفت برای فعالیت در بازار سرمایه و اقدام به خرید و فروش، حتما باید آموزش های لازم را دید تا از رفتارهای هیجانی پرهیز شود

  ۲
 59. Ary گفت:

  اصول اولیه خرید سهام در بورس:

  ۱- بدون تجربه و علم کافی ترید نکنید
  ۲- دارای "استراتژی" بوده و به آن وفادار باشید
  ۳- دارای سیستم معاملاتی باشید
  ۴- برای خود سبد سرمایه گذاری درست کنید
  ۵- در هیچ شرایطی تک سهم نشوید
  ۶- در کف های معتبر خریدار باشید
  ۷- در سقف های معتبر سود شناسایی کنید
  ۸- در صورت شناسایی زیان ؛ علت اصلی را حتما پیدا کنید
  ۹- در همه معاملات خرید ؛ حد ضرر تعیین کنید و وفادار به آن باشید
  ۱۰- با هیجان و احساسات به هیچ وجه معامله نکنید.

  ۱۱
 60. مسعود انصاری گفت:

  هر شخصی قبل از اینکه وارد بورس بشه باید اهداف خودشو مشخص کنه که هدف من از این بازار چیه و چی میخواد بعد دیدگاه خودشو مشخص کنه که آیا بلندمدت یا کوتاه مدت هستم و بعد از نظر تکنیکال و بنیادی سهم رو زیر نظر بگیریم و بعد اقدام به خرید کنیم

  ۲
 61. محمد رضا زینلی گفت:

  قطعا در تمام کارها داشتن برنامه میتونه مفید و با افزایش بازدهی همراه باشه و مسلما در بازار سرمایه با مشخصات بازار سرمایه ای که میشناسیم علاوه بر داشتن استراتژی اصلی نیازمند به داشتن برنامه های دوم و سوم و... در برخورد با شرایط متفاوت بازار خواهیم بود.

  ۶
 62. حسین درویش زاده گفت:

  بهترین راه سود آوری در بورس سهامداری می باشد چرا که فقط در روز عرضه اولیه می شه خرید کرد و لعد از آن نمی شود.

  ۲
 63. م گفت:

  این مطلب سرآغاز فعالیت در بازار سرمایه و بخصوص بازار بورس است؛
  تدوین یک استراتژی معاملاتی مطلوب در بازار سرمایه می‌بایست برای هر سرمایه گذار به‌عنوان اولویتی مهم و اساسی مدنظر قرار گیرد.
  ممنون از مطالب مفید بلاگ.

  ۲
 64. ماجده نواصری گفت:

  با مطالعه مقالات موجود در سایتها ومشاوره گرفتن از کارگذاریها وآموزش وشناخت ریز ودرشتهای بازار بورس تا حدودی میشه یک استراتژی موفق در بازار بورس داشته باشیم.

  ۲
 65. زهرا فروغی گفت:

  قطعا تمامی سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در بورس هدفی،دارند که باید قبل از خرید مشخص شود زیرا با داشتن هدف معین در شرایط افت قیمت سهم تا قبل از موعد تعیین شده هیجانی نمیشوند و با پایبندی به حد ضرر و اطمینان به تحلیلات خود منتظر آخرین هدف سهم میمانند

  ۲
 66. سینا گفت:

  در معاملات سهام بررسی عوامل روانی هم تاثیر بسزایی در کنترل ریسک سهم دار برای مثال سهامی که دارای ارزش بالا هستند و شرکت های قدرمتمند دستخوش تغییرات روانی نمیشن اما از طرفی رشدشون شارپ نیست هرچند ازنظر من داشتن سهام یک شرکت خوب با قیمت متوسط به مراتب از داشتن سهام یک شرکت معمولی با قیمت خوب بهتره
  مکتوب کردن استراتژی و بررسی هفتگی سهم کمک زیادی به استراتژی ما میکنه

  ۴
 67. توحید گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون
  بهترین استراتژی معاملاتی علاوه بر مطالب ذکر شده به نظر بنده استفاده توامان از تحلیل بنیادی و تکنیکال هست.

  ۱۹
 68. مهدی گفت:

  با توجه به شرایط بازار از سال گذشته تا به امروز به نظر بنده در صورت داشتن اگاهی کامل سرمایه گزاری های کوتاه مدت با توجه به حاشیه های سود امروزی مناسب تر است و این به این معنی نمی باشد که سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت مناسب نیست چرا که برخی از سهامها در شرایط میان مدت یا بلند مدت سود آوری خوبی را دارند

  ۲
 69. امیررضا رحیم پور گفت:

  عرض سلام و وقت بخیر
  به نظر بنده داشتن تحلیل و صبور بودن در انجام معاملات میتواند به تصمیم گیری درست و پر سود منتج گردد.

  ۱
 70. mina گفت:

  پرهیز از رفتار هیجانی یک اصل مهم در بازار سرمایه است

  ۱
 71. nejatianmahdi گفت:

  با توجه به تجربه من فکر میکنم با آموزش و در نظر گرفتن تحلیل بنیادی و تکنیکال در کنار هم میتونیم یه استراتژی خوبی داشته باشیم

  ۱
 72. احمد گفت:

  برای حرکت به سمت داشتن یک بازار کارا باید همه سرمایه گذاران اطلاعات لازم راداشته باشند که فقط با آموزش و شرکت در کلاس ها میسر میشود

  ۱
 73. SAJJAD7 گفت:

  انتخاب یک استراتژی معاملاتی مناسب تنها با بررسی هر چه دقیق تر و در نظر گرفتن عوامل مهم تاثیر گذار بر سهام محقق خواهد شد.

  ۱
 74. علی خاکپور گفت:

  استراتژی معاملاتی از نون شب واجب‌تر است!

  انتخاب یک استراتژی معاملاتی معقول و مورد تایید بسیار مهم است.

  مثلا :
  شخصی را در نظر بگیرید که با بورس آشنا نیست و در انجام معاملات نمیتواند نقش داشته باشد و نه سواد بورسی دارد و نه وقت دارد که یاد بگیرد ولی سرمایه ی معقولی دارد که می‌خواهد با آن سرمایه گذاری کند اصلا فرصت حضور در بازار در ساعات کاری بازار را هم ندارد،
  چنین شخصی می‌تواند چنین استراتژی ای داشته باشد:
  خرید سهام بنیادی قدرتمند با دید بلند مدت.
  با انتخاب چنین استراتژی ای شخص نیازی به حضور در بازار ندارد و به هدفش که رسیدن به سود هست می‌رسد.

  اما شخصی را در نظر بگیرید که فرصت حضور در بازار دارد و سواد کافی هم برای انجام معامله دارد
  چنین شخصی می‌تواند استراتژی زیر را اتخاذ کند:

  با سرمایه ای که دارد خرید کوتاه مدتی(نوسانی) انجام دهد،
  با سودی که از خرید و فروشهای فوق بدست می آورد سهام بنیادی قوی بخرد و بگذارد کنار.

  پس ببینید دوستان گرامی انتخاب استراتژی در بازار سهام بسیار مهم است.
  پیشنهاد میکنم قبل از ورود به معامله حتما استراتژی انتخاب کنید.

  درود

  ۳
 75. ایمان گفت:

  بروسلی میگه من از کسی که هزار تا فن بلد باشه نمی ترسم من از کسی می ترسم که یک فن بلد باشه و هزار بار تمرین کنه .
  پس ما هم باید از بین همه استراتژی هایی که آزمون و خطا کردیم بهترین استراتژی را انتخاب کنیم و به صورت مستمر تمرین کنیم رو اون تا بتوانیم به بهترین نحو ممکن با برطرف کردن معایب اون ،خطای استراتژی انتخاب شده را به حداقل برسانیم .

  ۳
 76. در استراتژی معاملاتی حد سود و زیان بسیار مهم است.

  ۲
 77. ایمان گفت:

  استراتژی معاملاتی افراد با توجه به نوع نگاه کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت فرق می کند.باید سبد سهام را به گونه ای چید که از هر سه نوع سهم داشته باشیم.آموزش تابلوخوانی و تکنیکال باعث سودآوری و منسجم شدن استراتژی می شود.

  ۲
 78. ebrahimnezampour گفت:

  با سلام
  استراتژی خوب معاملاتی خیلی مهمه توی بورس تا ما یهو سقوط نکنیم
  سبدگردانی واقعا مهم است
  و صنایع بورسی مادر کشور باید همیشه در سبد باشند.

  ۲
 79. مهدی گفت:

  اول از همه باید برای هر سهم استراتژی مناسب برای همون سهم رو داشته باشیم گاهی وقتها لازمه با دید کوتاه مدت درمورد یک سهم جلو بریم و گاهی هم میان مدت و یا بلند مدت که در همه این موارد باید هم تاز تحلیل تکنیکال و هم فاندامنتال همزمان استفاده کنیم

  ۲
 80. محبوب گفت:

  هر شخص با تعیین استراتژی متناسب و تعیین
  حد سود و ضرر و آگاهی از زمان ورود و خروج سهم و تحلیل تکنیکال و بنیادی میتونه به بازدهی رضایتمندی برسه

  ۲
 81. S@jj@D گفت:

  اگر قوانین جدید که تعلیق شدن اجرایی بشه اولویت تحلیل بنیادی و انتخاب نمادهایی میشه که رشد سود دارن

  ۲
 82. فرهاد بختیاری گفت:

  سلام.برای معاملات بخصوص برای افراد تازه کار مشخص کردن حد سود و ضرر و خیلی در انجام معاملات موثره و مورد بعدی هم توجه به بنیادی بودن و ارزش ذاتی سهم در زمان خرید هستش.

  ۱
 83. علی گفت:

  بهترین نوع خرید، خرید پلکانی هس

  ۱
 84. عارف گفت:

  به نظر بنده در بازار بورس ایران تحلیل های تکنیکال در کنار تحلیل های بنیادی می تواند باعث جلوگیری از رفتارهای هیجانی معاملاتی شود.

  ۱
 85. مهدی گفت:

  با خرید پلکانی موافقم

  ۰
 86. علی اکبر فتح اللهی گفت:

  داشتن یک استراتژی خوب منوط به وجود دو عامل بسیار مهم است اول داشتن صبر و دوم دانش بورسی

  ۰
 87. علی گفت:

  ب نظر من باید ب روانشاسی بازار اهمیت بیشتری داده بشه. البته با استراتژی معامله کردن باعث کاهش استرس میشه.

  ۲
 88. مصطفی گفت:

  بازار بورس در حال حاضر با توجه به اینکه هیچ گونه تجزیه و تحلیلی در خرید و فروش ندارد باید با رعایت جوانب و تحلیل های درست و مشاوره انجام گیرد تا مشکلی پیش نیاید

  ۰
 89. میثم گفت:

  فرق بورس اولیه با ثانویه چیه؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بازار اولیه: به بازاری که سهام شرکت های بورسی برای اولین بار در آنجا عرضه می گردد، بازار اولیه گویند.

   بازار ثانویه: پس از عرضه اولیه سهام در بازار اولیه، می توان آنرا در بازار ثانویه مورد داد و ستد قرار داد در واقع بازاری را که سهام بعد از بار اول خرید و فروش می شود را بازار ثانویه می نامند.

   ۱
 90. نسرین گفت:

  بورس صبوری زیادی میطلبه و صد البته کسب علم، بدون حتی یکی از این گزینه ها تعادل بهم میخوره و میتونه خطرناک باشه

  ۲
 91. milad_sam گفت:

  سلام
  برای موفقیت در بورس نیاز به استراتژی دقیق و سبد سهام متنوع مبتنی بر آموزه های علمی است.اسراتژی جهت ورود و خروج به سهمهایی مورد نظر

  ۲
 92. شعیب گفت:

  توبازار مثبت من هیچوقت خرید نمیکنم چون یکبار تجربه شکست رو داشتم البته زیاد سنگین نبود ولی کم هم نبود خرید باید توی بازار منفی باشد و فروش توی بازار سبز

  ۱
 93. مهدی ارغوانی گفت:

  بورس یک ریسک است و اگر بلد باشی سود خوبی کسب میکنی و در بورس باید صبور باشی و نباید هیجانی رفتار کنی

  ۱
 94. مهران گفت:

  باسلام
  بازار بورس ایران دارای پتانسیل بالایی است و میتواند همچنان رشد داشته باشد اما نیازمند مدیریت است که به نظر بنده اولین قدم در راستای مدیریت شفاف سازی در خصوص عملکرد شرکت ها و کارخانجات است و اینکه شخص سهامدار نکات مثبت و منفی اتفاقات جامعه در عملکرد سهم را بتواند تشخیص دهد تا بازاری بهتری داشته باشیم

  ۰
 95. مهدی نوروزی گفت:

  استراتژی هر فردی مختص خود اوست و ممکن است برای فرد دیگری مناسب نباشد و حتی باعث ضرر شود

  ۲
 96. ارش زارع گفت:

  با سلام
  استفاده از سهام های عرضه اول و مطمئن راهی برای ایجاد بستری برای کسب سودهای مناسب از شرکت های عرضه اولی است .
  همچنین با توجه به ردیابی سهام های موجود در بازار سرمایه نکته ای که ممکن است در خرید و فروش سهام های شرکت های موجود در بورس قابل تامل باشد بررسی اجمالی به سوالاتی است که در باشگاه مطرح می گردد.

  ۰
 97. معین گفت:

  استراتژی خودتون رو برای معاملات موفق بسازید که بتونید عواقب معاملاتتون رو بپذیرید و تصمیمات درست بگیرید

  ۱
 98. عبداله امیری گفت:

  استراتژی کلیدی برای ورود به معامله، تایم فریم کوتاه‌تر را انتخاب می‌کنیم و منتظر سهم می‌مانیم تا در جهت مخالف روند حرکت کند. برای مثال اگر نموداری با تایم فریم یک ساعته را رصد می‌کنید، تایم فریم آن را کوتاه‌تر و به ۵ دقیقه تغییر دهید. منتظر پولبک باشید.

  وقتی شما یک روند صعودی پیدا کردید، نیاز به ابزاری دارید تا کمی به سمت پایین حرکت کند. اگر روند نزولی پیدا کردید، نیاز به ابزاری دارید تا کمی به سمت بالا حرکت کند. این کار را برای کاهش ریسک و افزایش نسبت سود به ریسک انجام می دهید.

  ۱
 99. Zevar گفت:

  عموما مهمترین اصل برای ورود سرمایگذار به فعالیت سرمایه گذاری تدوین برنامه استراتزیک است اینکه الان در کجا قراردارد و میخواهد با این سرمایه گذاری به کجا برسد و یه چه اهدافی نایل خواهد امد چشم انداز خود را نیز ترسیم نماید در این صورت است که با نوجه به ابزار و تکنیک هایی که در اختیار دارد و یا بدست خواهد اورد برای نیل به اهداف خود کوشش مینماید

  ۱
 100. میلاد جراح گفت:

  بورس صبوری زیادی میطلبه و صد البته کسب علم، بدون حتی یکی از این گزینه ها تعادل بهم میخوره و میتونه خطرناک باشه

  ۱
 101. امیرحسین دهقان گفت:

  وقتی تو بورس استراتژی خاصی رو داشته باشی و تغییر ندی سریع به اهدافت میرسی

  ۱
 102. بهمن فعله گری گفت:

  یکی از عوامل موفقیت در بازار سرمایه داشتن استراتژی در روند معاملات است

  ۴
 103. محمد رضائی گفت:

  داشتن یک استراتژی معاملاتی منحصر به فرد و پایبندی به آن برای هر معامله گری لازم و ضروری است

  ۰
 104. djawad گفت:

  برای موفقیت تو هر کاری برنامه ریزی و پلان کاری جز مهمترین بخش اون کار هست.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: