۳ نکته مهم درباره خدمات سبدگردانی در بورس

 • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶
 • آگاه
 • ۶۴ نظر
 • ۱۸۵۱۷ مشاهده
خدمات سبدگردانی در بورس

چندی پیش در مطلبی تحت عنوان “سبدگردانی معاملات اوراق بهادار در کارگزاری آگاه“، خدمات سبدگردانی را اینگونه تعریف کردیم: سبدگردانی این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا بتوانند مسئولیت معاملات اوراق بهادار و مدیریت پرتفوی خود را به افراد توانا و خبره‌ای که دانش، مهارت و تسلط کافی دارند، واگذار نمایند. در این مطلب از بلاگ بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه قصد داریم ۳ نکته مهم خدمات سبدگردانی را برای شما شرح دهیم.

نکته اول: تفاوت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سبدگردانی

فرق سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه گذاری در اساس کار نیست بلکه در چند مورد تفضیلی است. سبدگردانی همانند صندوق سرمایه‌گذاری، مدیریت پرتفوی سهام را در بر می‌گیرد ( البته در اینجا منظور ما صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و نه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت).

۱ – سرمایه‌گذاری با اسم شخص: یکی از تفاوت‌های سبدگردانی با صندوق سرمایه‌گذاری در این است که فرآیند سبدگردانی با سرمایه یک شخص و به نام همان شخص ( حقیقی یا حقوقی )  انجام می‌گردد ولی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک همان طور که از اسم آن مشخص است متشکل از سرمایه افراد مختلفی است که در یک صندوق مشترک جمع آوری شده و به اسم صندوق که یک ماهیت حقوقی دارد معاملات انجام می‌شود.

۲ – درصد صرف شده در هر صنعت: در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، مدیران سرمایه‌گذاری جهت خرید سهام باید درصد سرمایه‌گذاری در هر سهم یا هر صنعت را طبق دستورالعمل مربوطه رعایت کنند. بر فرض مثال حداکثر ۳۰% از دارایی‌های صندوق در یک صنعت می‌تواند سرمایه‌گذاری شود. در حالی که در سبدگردانی همچین محدودیت‌هایی وجود ندارد.

۳ – قابلیت مشاهده دارایی‌ها : در سبدگردانی بر اساس نام کاربری و رمز عبور که به سرمایه‌گذار از طرف سبدگردان داده می‌شود، این امکان را به سرمایه‌گذار می‌دهد تا با استفاده از سامانه سبدگردانی، به صورت تفضیلی نوع عملکرد و گردش حساب سبد خود را مشاهده کند و به صورت کامل خرید و فروش‌های انجام شده را ملاحظه نماید. اما در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک شما تنها می‌توانید از ترکیب دارایی‌های صندوق بر اساس نوع صنعت و نهایتا اینکه ۵ سهام اول صندوق چه میزان از دارایی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند را مشاهده نمایید.

۴ – وجود ارکان مختلف : با توجه به ماهیت حقوقی صندوق، این نهاد دارای ارکانی نیز است. ارکان نظارتی صندوق که متولی و حسابرس صندوق هستند، و ارکان اجرایی صندوق که شامل مدیر،ضامن (حسب مورد) و کارگزار هستند. صندوق دارای اساسنامه و امید‌نامه مشخص و تایید شده از سوی سازمان بورس و مجمع سرمایه‌گذاران خود صندوق است. در سبدگردانی اساسنامه و مجمع سرمایه‌گذاران وجود ندارد چون طرف قرار‌داد یک شخص است. در سبدگردانی قرارداد در سه نسخه بر اساس فرمت مصوب و ابلاغیه سازمان بورس تنظیم می‌گردد، هر سه نسخه قرارداد به سازمان بورس ارسال و بعد از بررسی و تایید سازمان بورس، کد سبدگردانی به نام مشتری نزد سبدگردان صادر می‌گردد. یک نسخه از قرارداد نزد سازمان بورس، یک نسخه نزد سرمایه‌گذار و یک نسخه نزد سبدگردان می‌ماند. در سبدگردان رکن حسابرس وجود دارد که علاوه بر فرآیند حسابرسی، نقش امین سرمایه گذار در سبدگردانی را بر عهده دارد و طی فاصله‌های زمانی مشخص، گزارشی از عملکرد سبدگردان ارائه می‌کند. این حسابرس باید از حسابرسان معتمد بورس باشد.

۵ – کارمزدها : کارمزد سبدگردان در فرآیند سبدگردانی به این شکل است که معمولا تا میزان سودی که بانک به شما می دهد، سبدگردان از شما کارمزدی دریافت نمی کند. مازاد بر سودی که بانک به شما می دهد اگر از سبد شما سودی حاصل شد، بستگی به میزان سرمایه شما بین ۱۵ تا ۳۰ درصد مازاد سود را سبدگردان از شما به عنوان کارمزد مدیریت سبد دریافت می‌کند.  برای مثال، فرض می کنیم سرمایه شما ۲۰۰ میلیون تومان است و اگر سرمایه خود را در بانک سپرده کنید، سالانه ۲۰ درصد سود به شما تعلق می‌گیرد یعنی ۴۰ میلیون تومان. حال در نظر بگیرید طی یک سال عملکرد سبدگردانی، سبد شما ۵۰ میلیون تومان سود کرده است. در اینجا از این ۵۰ میلیون تومان ابتدا سودی که بانک به شما می‌دهد را کم می‌کنیم یعنی ۴۰ میلیون تومان را.

از ۱۰ میلیون تومان سود مازاد، ۳۰% آن کارمزد مدیریت سبدگردانی خواهد بود، و ۷ میلیون تومان مابقی مجدد به سرمایه‌گذار تعلق دارد. در مجموعه سود خالص سرمایه‌گذار از سبدگردانی ۴۷ میلیون تومان خواهد بود. اما هزینه کارمزد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در زمان ابطال واحد‌های سرمایه‌گذاری از شما دریافت می‌گردد. این کارمزد بستگی به اینکه بین روزهای صدور و ابطال واحد سرمایه‌گذاری چه فاصله‌ای وجود دارد، بین ۱ تا ۵ درصد قیمت ابطال خواهد بود.

نکته دوم: مزیت سبدگردانی نسبت به سپرده‌گذاری در بانک

مزایای سبدگردانی نسبت به بانک چیست و چرا سرمایه را در بانک سپرده گذاری نکنید؟ ابتدا باید دانست که تیم سبدگردانی متشکل از افرادی تحصیلکرده و مجرب در زمینه سرمایه‌گذاری هستند. وقتی صحبت از  سرمایه‌گذاری می‌شود منظور تمام بازارهای مالی و فیزیکی است و نه صرفا یک بازار. پس این افراد با توجه به بازده مورد انتظار شما، ریسک مناسب و معقول را برآورد و متحمل می‌شوند تا بازده سبدگردانی بیش از بازدهی سپرده‌گذاری بانکی باشد. همانطور که بیان شد، کارمزد سبدگردانی در حالی از شما اخذ می‌شود که سود سبد شما بیش از سودی باشد که بانک به شما طی یک سال خواهد داد. پس سبدگردان نه تنها باید سود معادل سود بانکی برای سبد شما محقق کند، بلکه باید سودی فراتر از آن را به دست آورد تا خود بتواند کارمزد دریافت کند. در غیر این صورت حاصل فعالیت یک سال سبدگردان، درآمدی برای آن در بر نخواهد داشت! پس سبدگردان با توجه به تکنیک‌های خاص خود، در تلاش خواهد بود سودی بیش از سود بانکی را محقق کند.

اگر شما فرد ریسک گریزی هستید می‌توانید پول خود را در بانک سپرده کنید. اما باید به یاد داشته باشید اگر بخواهید پول خود را زودتر از موعد یکسال از حساب‌تان برداشت کنید می‌بایستی جریمه آن را پرداخت کنید. یعنی نرخ سود سپرده یکساله دیگر به سرمایه شما تعلق نخواهد گرفت و سرمایه شما مشول نرخ سود سپرده کوتاه مدت می‌شود که بسیار پایین‌تر است.

شاید شما این ادعا را داشته باشید که در بانک، اصل پول شما بدون ریسک حفظ خواهد شد. باید گفت اولا هیچ سرمایه‌گذاری کاملا بدون ریسک نیست. سپرده‌گذاری در بانک کم ریسک است و نه بدون ریسک. دوما با توجه به شرایط فعلی وخیم سیستم بانکی کشور، می‌توان سپرده‌گذاری بانکی را همراه ریسک تلقی کرد. سوما با توجه به توضیحاتی که ذکر شد، سبدگردان نه تنها باید اصل پول شما را حفظ کند، بلکه باید سودی بیش از سود بانکی را بدست آورد تا خود درآمد داشته باشد. پس سبدگردان بر اساس تجربه مفید و دانش خود، هر گاه لازم بداند برای کاهش ریسک سبد شما و حفظ اصل سرمایه، از سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت و امثال آن استفاده خواهد کرد.

نکته سوم: احتمال کلا‌هبرداری

در سبدگردانی آیا امکان کلاهبرداری وجود دارد؟ اگر به نهادهای مالی دارای مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار ، مراجعه کنید، خیر.
نهادهای مالی که بیشتر با عنوان کارگزار برای افراد عادی شناخته شده‌اند، جهت امور سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز لازم را دریافت می‌کنند. باید دانست این مجوز به هیچ فرد حقیقی داده نشده است. همچنین این مجوز صرفا به تعداد محدودی از کارگزارن که شرایط لازم را داشته‌اند تعلق گرفته است. میزان سرمایه مورد نیاز، عملکرد مناسب، مشتری مداری، داشتن پرسنل مجرب و حرفه‌ای، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب و… از جمله شرایطی است که کارگزارن برای اخذ مجوز سبدگردانی باید داشته باشند.

مجوز سبدگردانی برای ۲ سال اعطا می‌شود و کارگزار مربوطه طی دو سال همواره باید شرایط لازم و کافی را حفظ کند تا موفق به تمدید مجوز فعالیت سبدگردانی شود. از آنجا که برای شروع فعالیت سبدگردانی قراردارد فی‌مابین کارگزار (سبدگردان ) و مشتری در سه نسخه منعقد می‌شود، ابتدا هر سه نسخه نزد سازمان بورس ارسال می‌گردد. بعد از بررسی قرارداد (مفاد قرارداد طبق نمونه تایید شده سازمان بورس است ) یک نسخه از آن نزد سازمان بورس جهت نظارت بر عملکرد سبدگردان باقی می‌ماند. نسخ دیگر به سبدگردان و مشتری داده خواهد شد.

براساس قرارداد از طرف سازمان بورس یک حسابرس معتمد از حسابداران رسمی کشور جهت رسیدگی به امور سبدگردانی و بررسی رعایت صرف و صلاح مشتری، تعیین می‌گردد. طی فواصل زمانی مشخص حسابرس گزارش‌هایی از نوع عملکرد سبدگردان به مشتری خواهد داد.

برای شروع عملیات سبدگردانی از طرف سازمان بورس یک کد سبدگردانی ( با کد معاملاتی متفاوت است ) به نام مشتری نزد آن سبدگردان صادر می‌کند و سبدگردان تمام خریدها و فروش‌های سهام و سایر اوراق بهادر را برای هر مشتری با کد منحصر بفرد همان سبد انجام می‌هد.

برای اینکه مشتری بهتر و بیشتر در جریان عملکرد سبدگردان قرار گیرد، یک نام کاربری و رمز عبور به مشتری بصورت محرمانه تحویل داده خواهد شد تا مشتری بتواند با استفاده از سیستم گزارش‌دهی سبدگردانی، در جریان تحولات سبد خود قرار گیرد. در قرارداد منعقهده سبدگردانی، صرفا شماره حساب بانکی مشتری همراه با شماره شبا مربوطه قید می‌گردد تا در صورت درخواست وجه مشتری، وجه به آن حساب واریز شود.

با توجه به توضیحات بالا و مواردی همچون نظارت سازمان بورس، رسیدگی حسابرس معتمد، کد سبدگردانی اختصاصی، نام کاربری و رمز عبور سیستم گزارش‌دهی سبد، شماره حساب به نام مشتری، ارتباط مستقیم درآمد سبدگردانی با سود سبد و… به شرط آنکه با کارگزاران دارای مجوز سبدگردانی قرارداد منعقد شود، احتمال کلاهبرداری در سبدگردانی وجود ندارد. کارگزاری آگاه نیز دارای مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار است و این موضوع دذر سایت سازمان به آدرس www.seo.ir قابل مشاهده خواهد بود.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی، فرم زیر را تکمیل نمایید:

با خدمات سبدگردانی آگاه، ثروت خود را افزایش دهید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبدگردانی، فرم زیر را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

64 پاسخ به “۳ نکته مهم درباره خدمات سبدگردانی در بورس”

 1. sm.farisi@gmail.com گفت:

  سلام
  یک سوال
  احتمال زیان در سبدگردانی نسبت به سودهی آن چند درصد است؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در اینکه بورس محل سرمایه گذاری قابل اعتماد و نسبت به تمام بازارهای موازی در دراز مدت بازدهی بهتری داشته است ابهامی نیست. هرچقدر سبدگردان معتبر، با مجوز و سابقه باشد احتمال زیان وی کمتر است. اما بازدهی غیرقابل پیشبنی و یا ادعا است لذا باید در این مورد بسیار حساس باشید. در صورتی که فرد یا شرکت سبدگردانی ادعای بازدهی ثابت یا حداقلی را میکند حتما بخواهید که جزئیات سبد سهام را با دلایل منطقی برای شما افشا کند.

   ۰
 2. محمدی گفت:

  سلام.
  لطفا" در این خصوص،توضیح بفرمایین که:
  آیا امکان انصراف از ادامه ی خدمات سبدگردانی وجود داره؟
  و این که در صورت انصراف و ابطال سبدگردانی از جانب سرمایه گذار،هزینه ای از وی دریافت می گردد؟

  ۰
 3. agah31036 گفت:

  باسلام ودورد
  آیابرای درخواست سبدگردانی باید حد سرمایه مدنظرگرفت؟
  آیامدت زمان قراردادمابین سبدگردان(کارگزاری آگاه) وسرمایه گذار(مشتری) یکساله است؟
  سپاسگزارم

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   بله دوست گرامی
   یکی از شروط پذیرش سرمایه، مقدار آن است. لذا برای عقد قرارداد سبدگردانی باید حداقل سرمایه لازم را داشته باشید.
   همچنین مدت زمان قرارداد حداقل یکسال است.

   ۰
 4. 0385129874 گفت:

  سلام
  بسیارعاای.،اما برای مبلغ پایین سبدگردانی معنانداره .
  بااینحال ازاطلاعات شما بسیارممنونم؛

  ۰
 5. n15476 گفت:

  سلام
  متشکر از خدمات شما فقط یک نکته می ماند ، زمانی که سبدگردان سهمی را برای شما می خرد شما می توانید بفروش برسانید و یا فروش آن هم دست سبدگردان است و زمان خرید و فروش سهم راسبد گردان تشخیص می دهد.

  ۰
 6. agah07968 گفت:

  سلام و سپاس از توضبحات کامل و جامع تان ?

  ۱
 7. feizi04189 گفت:

  این سوال قوانین و مقررات بازار سرمایه هیچ مشکلی نداره چرا حذف کردین?مشکلش چیه?

  ۰
  • Bashgah گفت:

   دوست گرامی با توجه به اصلاحیه لایحه سال ۹۴، جواب صحیح گزینه ۲ نیست و به همین علت سوال حذف گردید.
   همچنین خواهشمند است سوالات اینچنینی را در بخش "سوال و جواب" مطرح فرمایید.

   با تشکر

   ۰
 8. adim01914 گفت:

  سوال۹۶۰۳۰۱۸ چرا اشتباهه؟ کاملا درسته ..

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در سال ۹۴ اصلاحیه ای به تصویب رسیده است که به موجب آن شرکتها می توانند تحت شرایط خاص سهام خود را بازخرید کنند.

   ۰
 9. dez00098 گفت:

  سلام
  طاعاتتون قبول
  مطلب بسیار خوب و آموزنده ای بود.سپاس

  ۰
 10. محمد رضا مظاهری گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از زحمات شما مخصوصا از آموزش قسمت های مختلف :
  سوال : حداقل سرمایه مورد نیاز که بتوان با آن دراختیار سبد گردان داد چقدر است ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   حداقل سرمایه برای عقد قرارداد سبدگردانی در کارگزاری آگاه ۲۰۰میلیون تومان است.
   همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید فرم انتهای مطلب را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس گیرند.

   ۰
 11. ali03308 گفت:

  سلام. چرا سبد گردانها ی کارگزاری برای مبالغ کمتر از ۱۰۰ میلیون سبدکردانی نمی کنند؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی کارگزاری آگاه برای هر میزان سرمایه خدمات ویژه ای دارد.
   پیشنهاد می شود فرم انتهای مطلب را تکمیل فرمایید تا کارشناسان ما در تماس تلفنی شما را راهنمایی کنند.

   ۰
 12. ali03308 گفت:

  سلام
  چرا سوالهایی که حذف می شوند در روزهای بعد سوال دیگری جایگزین آن نمی شود؟

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام.
   سوالاتی که در طول هفته قرار داده می شود طبق روند تعیین شده باشگاه روزی ۲ سوال در حالت معمولی است. لذا چنانچه برای یک روز که سوالی در ان حذف شده سه سوال قرار دهیم یا بعد از حذف، سوالی قرار دهیم بسیاری از مشتریان از آن اطالع نداشته و سبب از دست رفتن سوال برای ایشان می شود.
   و دلیل دیگر اینکه عمدتاً زمان حذف سوالات، در انتهای هفته اتفاق می افتد و زمانی که هفته یا روز مربوطه به اتمام رسیده، نمی توان سوال اضافه ای برای مسابقه آن هفته در نظر گرفت و قرار داد.

   ۰
 13. ali03308 گفت:

  سلام
  چرا چرا برخی سوالات دارای اشکالات تایپی هستند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اشکالات تایپی مقوله ای است که تلاش شده تا حتی المقدور از آن پرهیز شود، اما در برخی موارد گریزناپذیر است. لذا چنانچه در بخشی با اشکال تایپی مواجه شدید، بفرمایید تا اصلاح شود.

   ۰
 14. zoratipor گفت:

  واقعا ممنون که بطور کامل برای اشخاص مبتدی هم توصیح میدهید.تشکر

  ۰
 15. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  با سلام
  آیا میشود مدت زمان سبدگردانی با درخواست سرمایه گذار کمتر از یکسال باشد؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی پیشنهاد می کنیم فرم انتهای مطلب را تکمیل نمایید تا برای پاسخگویی به سوالات و راهنمایی بهتر، کارشناسان سبدگردانی با شما تماس گیرند.

   ۰
 16. Salhivand گفت:

  با سلام و قبولی طاعات و عبادات
  ممنون از مطالب پربارتون ، بنظرم مبلغ دویست م ت برای سبد گردانی ، با توجه به وضع عمومی جامعه خیلی زیاده.
  بنظر شما بهتر نیست راهکار مناسبتری برای این مورد انتخاب بشه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز برای مبالغ کمتر از ۲۰۰میلیون تومان نیز، راهکاری وجود دارد.
   پیشنهاد می شود فرم انتهای مطلب را تکمیل نمایید تا برای راهنمایی بهتر، کارشناسان سبدگردانی با شما تماس گیرند.

   ۱
 17. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  با سلام
  یه پیشنهاد داشتم: یک بخش به باشگاه اضافه شود با این عنوان (پاسخ به سوالات بلاگ) که جواب سوالاتی که هر شخص در بلاگ پرسیده در این قسمت نشان داده شود. چون در حال حاضر پیدا کردن جواب سوال کمی سخته و وقتگیر.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در حال حاضر اگر شما در بآشگاه لاگین باشید و با نام کاربری بآشگاه خود کامنت گذارید، در صورت ارائه پاسخ توسط ادمین سایت یا سایر اعضا، لینک پاسخ برای شما به صورت پیام خصوصی در بآشگاه ارسال می شود.

   ۰
 18. Zhina_pr@yahoo.com گفت:

  با سلام
  میشه لطفا مطلبی در مورد چگونگی انتخاب سهام در بورس بزارید؟

  ۰
 19. 2063495981 گفت:

  سلام
  سبد گردانی برای مبلغ بالا ست که زیاد مفید فایده نیست.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز
   کارگزاری آگاه برای سرمایه های کمتر هم، خدمات متنوعی دارد.
   شما می توانید با بخش پشتیبانی واحد مدیریت دارایی آگاه تماس گرفته و با توجه به سرمایه خود از خدمات متنوع بهره‌مند شوید.

   ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱

   ۰
 20. 2063495981 گفت:

  سلام
  هزینه کارمزد در صندوقهای سرمایه گذاری چه زمانی از سرمایه گذار دریافت میگردد ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   صندوق های با درآمد ثابت بدون کارمزد هستند.
   ولی در خصوص صندوقهای سرمایه‌گذاری در سهام، در زمان صدور واحدها کارمزد دریافت می شود و چنانچه ابطال زودهنگام(پیش از ۳ماه) انجام شود طبق جدول هزینه های سرمایه‌گذار، کارمزد ابطال دریافت می گردد.

   ۰
 21. 10855 گفت:

  سلام
  قابلیت نقدشوندگی سرمایه چقدر وقت هست؟
  از اعتبار میشه تو سبدگردانی استفاده کرد؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی، سبد گردانها سهامی رو در سبد انتخاب می کنند که نقدشونده باشد. به عبارتی یکی از معیارهای تصمیم گیری در فرایند سبد گردانی انتخاب سهام پر بازده نقد شونده است.

   در خصوص سوال دوم هم باید عرض نمود که بیشتر به نظر سبدگردان دارد که از اعتبار استفاده خواهد کرد یا خیر!

   ۰
 22. AG4685 گفت:

  با سلام
  آیا امکان دارد شخصی به دلیل مشغله کاری و یا نداشتن علم کافی ، نام کاربری و رمز خودش را در اختیار یکی از بستگانش قرار دهد که او برایش کار خرید و فروش سهام را انجام دهد ؟ به عبارتی دیگر : ورود دو نام کاربری از یک سیستم در سامانه معاملات بر خط به صورت همزمان آیا امکان دارد ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   امکان استفاده از دو یوزر به طور همزمان در صورتی امکان پذیر است که دو مرورگر مختلف در اختیار داشته باشید. برای مثال با یکی از مرورگر کروم وارد شوید و با دیگری از فایرفاکس. همچنین می توانید با یک یوزر در سامانه قدیم وارد شوید و با یک یوزر در سامانه جدید.

   ۰
   • AG4685 گفت:

    با عرض سلام مجدد
    بله از این امر اطلاع دارم ، در واقع بنده میخواستم بدونم آیا اینکار از نظر قانونی اشکال دارد و عواقبی به همراه خواهد داشت ؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     منعی ندارد اما در صورتی که با مشکلی مواجه شوید (یعنی مثلاً معاملات مدنظر جابجا انجام شود)، مسئولیتی متوجه کارگزاری نیست.

     ۰
 23. محمد گفت:

  با سلام.
  آیا می شود از خدمات مشاوره ای کارشناسان شما بطور حضوری بر خوردار شد. با کدام شماره باید وقت بگیریم؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درخصوص سبدگردانی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۱ تماس حاصل بفرمایید.

   ۰
 24. AD4962 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفید شما.
  در سبدگردانی لطفا بفرمایید وجوه نقدی که حاصل از خرید و فروش اوراق در سبد مدتی باقی خواهد ماند در چه حسابی خواهد بود؟ آیا در حساب مشتری است یا در حساب سبدگردان یا امین؟ ممنون می شم توضیح بفرمایید.
  باسپاس مجدد

  ۱
  • operator2 گفت:

   با سلام

   ضمن عذرخواهی بابت تأخیر در پاسخگویی، در خصوص پرسش شما باید گفت در دوره سبدگردانی، سبدگردان وجه نقد حاصل از فروش سهام را سریعاً اوراق خریداری می‌کند تا سرمایه بلااستفاده نماند.
   البته در صورتی‌ که لازم باشد وجه از حساب معاملاتی خارج گردد، آن وجه به حساب بانکی سرمایه گذار واریز می شود.

   ۰
 25. پونه گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم در این تایم زمانی حداقل سرمایه مورد نیاز برای سبدگردانی چقدر تعیین شده؟
  با سپاس

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   حداقل میزان سرمایه برای سبدگردانی در کارگزاری آگاه، معادل ۵ میلیارد ریال است.
   جهت اطلاع از شرایط با پشتیبانی بآشگاه تماس بگیرید.
   باتشکر

   ۱
 26. AP1535 گفت:

  با سلام
  آیا اینموضوع درسته که میگن بیشترین سود در صندوق ها. و سبد گردانی ها متعلق به خود صندوق هست و سرمایه گذار چندان به طور واقعی سودی عایدش نمیشه?
  تشکر

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   خیر دوست عزیز، ابتدا در خصوص صندوق‌ها لازم به ذکر است که هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع سرمایه‌های کوچک مردم و سرمایه‌گذاری آن توسط مدیر یا مدیران سرمایه‌گذاری به نمایندگی از مدیر صندوق بوده و بابت این کار کارمزد سازمانی خود را دریافت می‌کند که ارتباطی به شخص سرمایه‌گذار و دارایی او ندارد. از طرف دیگر سود کمتر در گرو هزینه‌ی بیشتر می‌باشد؛ در صورتی که بخش عمده‌ای از هزینه‌های صندوق متوجه سرمایه‌گذار نبوده و تنها هزینه‌ی متوجه سرمایه‌گذار، کارمزد صدور و ابطال است.
   در خصوص سبدگردانی اختصاصی نیز باید گفت کارمزد این فعالیت از دو قسمت ثابت و متغیر تشکیل شده است. کارمزد ثابت درصدی از اصل سرمایه سرمایه‌گذار بوده (عموماً ۱درصد) و کارمزد متغیر درصدی از تفاوت سود سبد و نرخ سود بدون ریسک است.(که عمدتاً نرخ سود بانکی در نظر گرفته می‌شود) به عبارت دیگر به طور مثال اگر نرخ سود بدون ریسک ۲۰ درصد و سودآوری سبد ۶۰ درصد باشد، علاوه بر ۲۰ درصد سود بدون ریسک که متعلّق به سرمایه‌گذار است، از تفاوت این دو سود (۴۰ درصد) بخشی متعلق به سبدگردان بوده (عمدتاً بین ۱۵ تا ۳۰ درصد) و مابقی متعلّق به سرمایه‌گذار می‌باشد که واضح است سود کسب شده توسط سرمایه‌گذار بیشتر از سود متعلق به سبدگردان است.

   ۰
 27. AU0902 گفت:

  به طور کلی
  معامله‌گران بورس، معمولاً از سه نمودار خطی، کندل استیک و میله ای استفاده می‌کنند. در بین این سه نمودار، از کندل استیک به دلیل مزیت‌هایی که دارد استقبال بیشتری شده است. از جمله مزیت‌های کندل استیک استفاده راحت و تشخیص روند صعودی یا نزولی سهم به‌صورت مجزا است.

  ۰
 28. AU0902 گفت:

  سبدگردانی همانند صندوق سرمایه‌گذاری، مدیریت پرتفوی سهام را در بر می‌گیرد
  البته در اینجا منظور ما صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و نه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت).

  ۰
 29. AU0902 گفت:

  ۳ نکته مهم درباره خدمات سبدگردانی در بورس عبارتند از
  تفاوت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سبدگردانی
  مزیت سبدگردانی نسبت به سپرده‌گذاری در بانک
  احتمال کلا‌هبرداری

  ۰
 30. AX5304 گفت:

  کمی گنگ بود مطلب

  ۰
 31. اوه گفت:

  اگه زحمت نباشه لطفا خطراتی که سبد گردانهای غیر مجاز میتوانند در صورت در اختیار داشتن کد و رمز عبور افراد برای صاحبان سهام داشته باشند بیان فرمایید ممنون می شم

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   واضح است که سرمایه شما می‌تواند مورد سواستفاده قرار گیرد و می‌تواند مورد پولشویی و معاملات غیر مجاز قرار گیرد. لذا ترجیحاً سرمایه خود را به فرد حقیقی واگذار نکنید مگر اینکه اعتماد کامل داشته باشید.

   ۰
 32. محمود گفت:

  با سلام
  اگر شماره کاربری و پسوورد خودم را شخص دیگری داشته باشد آیا میتواند وجهی از کد کاربری یا حسابم برداشت کنه؟
  با تشکر
  --
  سلام دوست عزیز
  تقاضای وجه تنها به حساب اعلام شده شما در سامانه معاملاتی امکان پذیر است و امکان برداشت و واریز به حساب دیگر مقدور نیست.
  لازم است جهت امنیت حساب رمز عبور خود را تغییر دهید.

  ۰
 33. AM5075 گفت:

  با سلام و تشکر از شما
  من قصد دارم از خدمات سبدگردانی کارگزاری آگاه استفاده کنم اما قبلا در یک کارگزاری دیگر هم کد سبدگردانی گرفته ام. آیا امکان دارد یک فرد چند کد سبدگردانی افتتاح کند ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   بله، شما می‌توانید حداکثر با هر کارگزاری ۳ قرارداد سبدگردانی منعقد کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۴۰۰۱-۰۲۱ در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعات ۸ تا ۱۷ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 34. عبدالله گفت:

  سلام. دریافت کد بورسی با گذرنامه برای غیر ایرانی ها آیا امکان داره و به چه صورته؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت کد بورسی برای افراد غیر ایرانی می بایست در ابتدا در سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام نمایند . در مرحله احراز هویت بصورت حضوری این افراد با در دست داشتن پاسپورت ،مدارک هویتی ، مدارکی که نشان دهد اقامتشان در ایران با مشکلی مواجه نیست به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایند.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: