مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری

 • ۲۰ تیر ۱۳۹۷
 • ClubAgah
 • ۷۰ نظر
 • ۱۹۳۲۰ مشاهده

نوسانات قیمتی در بازار و تصمیم‌گیری صحیح و به‌موقع برای خروج از موقعیت سرمایه‌گذاری یا ادامه آن، همواره یکی از دغدغه­‌های اصلی سرمایه­‌گذاران بوده است. هدف مشترک همه افراد از انجام معامله، کسب سود و منفعت است. بورس هم به‌عنوان یکی از بازارهای اصلی جذب سرمایه از این قاعده مستثنی نیست. حفظ اصل سرمایه در بورس نسبت به کسب سود اولویت دارد و به همین دلیل برای موفقیت در بازار بورس علاوه‌بر انتخاب سهام باید به زیان ناشی از معاملات هم توجه کافی داشته باشیم.‌
سرمایه­‌گذاران فعال در بازارهای مالی، حتماً ضرر در معاملات را  تجربه کرده‌اند. ممکن است ما سهمی را خریداری کنیم و پس از آن سهم دچار افت قیمت شود، حال با این سوال مواجه می‌شویم که تا چه زمانی و چه قیمتی سهم مورد نظر را نگه‌داری کنیم و یا تصمیم به فروش آن بگیریم. این سوالات و سوالاتی نظیر این به مفهوم حد ضرر در سرمایه‌­گذاری اشاره دارد.‌
اشتباه در معاملات امری طبیعی است؛ چرا که بازارهای مالی محیطی پویا دارند و  همچنین شرایط متغیر و کلان سیاسی و اقتصادی نیز بر آن تأثیرگذار است.
‌در این بحث تفاوتی که میان معامله‌گران وجود دارد در تعداد معاملاتی که با ضرر انجام داده‌اند، نیست بلکه در نحوه برخورد آنها با شرایط نامطلوب بازار پایبندی به اصول معاملاتی و پذیرفتن سریع اشتباهات است.‌ هنگامی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازار خارج شویم، از گسترش زیان جلوگیری کرده‌ایم و سرمایه خود را حفظ نموده‌ایم. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار به صورت احساسی و بدون در نظر گرفتن قواعد انجام یک معامله موفق، تصمیم‌گیری می‌کنند و بنابراین هرگز تمایلی به باور زیان نداشته و سعی در توجیه معامله اشتباه خود دارند. درنهایت زیان‌های بالاتری را تجربه می‌کنند و  دچار حس ناامیدی، شکست و سرخوردگی از بازارهای مالی می‌­شوند.‌
حال این سوال پیش می‌آید؛ اگر ما سهمی را خریداری کردیم و قیمت آن کاهش یافت، تا چه زمانی سهم را نگهداری کنیم و چه حد ضرری برای آن در نظر بگیریم.‌


مفهوم حد ضرر

‌تشخیص قیمت و زمان فروش سهام، نیاز به تجربه و اطلاعات کافی دارد. برای حفظ سرمایه و رسیدن به سود، لازم است قبل از خرید هر سهمی روندها، مقاومت‌ها  حمایت‌ها، وضعیت بنیادی و… سهم را بررسی کنیم. با بررسی کامل یک سهم، این انتظار وجود دارد که قیمت سهم صعودی باشد و به سود مورد نظر برسد. حال اگر بعد از خرید یک سهم برخلاف انتظار ما قیمت آن شروع به کاهش کرد، به این معنی است که یا در محاسبات خود اشتباه کرده‌ایم یا بر خلاف روند بازار، وارد شده‌ایم و تحلیل درستی از سهم نداشتیم. در این وضعیت دو راه پیش روی ما قرار دارد:

۱-صبر کنیم تا بعد از کاهش قیمت، سهام دوباره به قیمت مورد نظر ما برسد.
‌۲-بعد از اندکی کاهش بلافاصله از سهم خارج شویم.‌‌

باقی ماندن در سهام بدون هیچ برنامه‌ای تا زمانی که به قیمت موردنظر ما برسد، ریسک زیادی دارد چرا که  می‌تواند منجر به از دست رفتن بخش اعظمی از سرمایه شود. خروج از سهام بعد از تحمل مقداری کاهش، منطقی‌تر به نظر می‌رسد؛‌
یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای با بررسی کامل سهمی را می‌خرد و حد سود و زیان را تعیین می‌کند. در صورتی که به سود مورد نظر دست یافت یا سهم به مقاومت خود رسید، از سهم خارج می‌شود. زیرا هیچ سهمی برای همیشه حالت صعودی نخواهد داشت. ولی اگر سهام بجای رشد، افت کرد و به حد ضرر رسید، بلافاصله باید از سهم خارج شد. اگر بازار بورس روند نزولی داشته باشد، حد ضرر در کل بازار باید در نظر گرفته شود و اگر به آن حد رسید، کاملا از بازار خارج می‌شویم و تا زمان بازگشت بازار به روند طبیعی، نظاره­‌گر می­‌مانیم. در این حالت باید از سهامی که به حد ضرر هم نرسیده خارج شویم.
‌افرادی که با مطالعه و شناخت از بازار مورد نظر و توجه به میزان سرمایه خود، سرمایه‌گذاری می‌کنند به‌طور حتم برای خود اهداف قیمتی تعیین کرده‌اند. این اهداف شامل مواردی از جمله قیمت خرید، قیمت فروش، مقدار سود و مقدار زیان است. برای سرمایه‌گذاری در بورس باید ابتدا انتظارات خود را تعریف کنیم و به سوالاتی نظیر زمان ورود یا خروج در یک سهم، سود مورد انتظار و میزان ضرری که حاضر به پذیرش آن هستیم، پاسخ دهیم. دانستن این نکته حائز اهمیت است که اگر معامله موفقی را انجام دادیم کجا خارج شویم و  اگر معامله ما به هر دلیلی، مخالف انتظار ما پیش رفت آنگاه چه مقدار ضرر باید متحمل شویم.
حد ضرر ابزاری است که سرمایه‌گذاران به کمک آن می‌توانند درصورتی‌که سود موردانتظار محقق نشد، از ضرر بیشتر و از بین رفتن اصل سرمایه جلوگیری کنند.

 

حد ضرر (1)

برای ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال مقدماتی کلیک نمایید:

عدم تعیین حد ضرر به معنی نگهداری سهم تا زمان نامعلومی است. این فرآیند می‌تواند حتی تا جایی که نیمی از سرمایه خود را از دست بدهیم، ادامه داشته باشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که امکان دارد بعد از فروش، سهم روند صعودی بگیرد. در این صورت نباید به این فکر کنیم که شاید بهتر باشد، حد سود یا حد ضرر نداشته باشیم. زیرا  عدم تعیین حد سود و حد ضرر به معنی نداشتن برنامه برای سرمایه‌گذاری و عدم‌مدیریت سرمایه و ریسک است. برای حفظ سرمایه پیش از انجام هر معامله باید حد ضرر مناسب را پیدا کرده و به آن پایبند باشیم. پایبندی به حد ضرر یعنی در صورت رسیدن قیمت به آن نقطه، معامله بدون هیچ‌گونه تردیدی بسته شود. سرمایه‌گذاری موفق است که بتواند زیان خود را حداقل نماید.

‌تفاوت معامله‌گر حرفه‌ای با دیگران در مواجهه با زیان در معاملات

‌یکی از بارزترین تفاوت‌های معامله‌گران موفق نسبت به سایر معامله‌گران نحوه برخورد آنها در شرایط نامطلوب بازار است. زمانی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازارخارج شویم، از افزایش زیان جلوگیری می‌شود و سرمایه ما حفظ می‌گردد.
‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد.

‌مزیت تعیین حد ضرر چیست؟

برای توضیح کاربرد حد ضرر با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید سهمی را خریداری کرده‌اید و قیمت آن رو به کاهش می‌رود. چنانچه قیمت سهم موردنظر پس از یک سال دوباره به قیمت اولیه بازگردد، شما از نظر معاملاتی ضرر یا زیانی متحمل نشده‌اید. اما از نظر سرمایه‌گذاری این فرآیند برای شما هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در این یک سال ایجاد کرده ‌است. به این معنا که فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در موقعیت‌های سودآور دیگر از دست داده‌اید. با این توضیح یکی از مزیت‌های اصلی حد ضرر را علاوه‌بر جلوگیری از افزایش زیان، می‌توانیم جلوگیری از خواب سرمایه نیز بدانیم.

 

‌نتیجه‌گیری

در این مطلب تلاش کردیم شا عزیزان را با مفهوم حد ضرر و ضرورت آن برای سرمایه‌گذاری، کاربرد تعیین حد ضرر در معاملات و رفتار انواع معامله‌گران مواجهه با زیان در سرمایه‌‌گذاری‌ها آشنا نماییم. در مطلب بعدی که در زمینه حد ضرر درج خواهیم کرد، سعی داریم به ارائه مطالبی درخصوص نحوه محاسبه حد ضرر و نکات کلیدی در آن، روش‌های تعیین حد ضرر و همچنین تغییر حد ضرر در زمان رشد و رکود بازار بپردازیم.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

70 پاسخ به “مفهوم حد ضرر در سرمایه‌گذاری”

 1. AK7335 گفت:

  این جمله بسیار درستی است که بزرگترین فرق بین معامله گران غیر حرفه ای از معاملگران حرفه ای تعیین حد ضرر مناسب و در صورت نیاز عمل کردن به حد ضرر است

  ۳
 2. AA1512 گفت:

  پیشنهاد می کنم در سامانه آسا تعیین حد ضرر و حد سود به هنگام خرید ایجاد شود
  با تشکر

  ۱۰
 3. AK6766 گفت:

  این جمله بسیار درستی است که بزرگترین فرق بین معامله گران غیر حرفه ای از معاملگران حرفه ای تعیین حد ضرر مناسب و در صورت نیاز عمل کردن به حد ضرر است

  ۲
 4. AL7062 گفت:

  تعیین حد ضرر در زمان خرید یعنی ادامه حیات در معاملات بورس
  بنده اوایل ورود به بورس هیچ شناختی از تعیین حد ضرر نداشتم و در اکثر موارد دچار اعصاب خوردی و استرس در زمان بازدید پورتفو بودم و این امر منجر به خریدهای ضعیف و اشتباه بعدی نیز می گردید لذا مطالب ارائه شده را می بایست سرمشق و سرلوحه تمام خریدهای خود قراردهیم
  بسیار سپاسگذارم.

  ۳
 5. AH2272 گفت:

  برخی افراد بجایکم کردن زیان بیشتر ،معامله پلکانی در همان سهم میزنند برای کم کردن میانگین زیان در نسبت تعداد سهم
  که گاهی جواب میدهد ،،اما اشکال ایجناست که نیاز به سرمایه سنگین دارد،در ثانی امکان زیان بیشتر نیز هست،

  ۰
 6. AA2981 گفت:

  سلام و وقت به خیر؛
  اتفاقابنده همین چند وقت پیش سهامی خریدم که بعد یه روز کاهش یافت وبرای اینکه بیشتر ضرر نکنم فورا خارج شدم.

  ۰
 7. AK9132 گفت:

  باسلام وتشکر از مطالب مفید
  ‌تشخیص قیمت و زمان فروش سهام، نیازمندداشتن تجربه و اطلاعات کافی در مورد سهام می باشد

  ۰
 8. AK8490 گفت:

  درست است اماد ر بعضی مواقع بورس وسهام طبق قانون پیش نمی رود مثلا نماد معادن وفلزات قیل از مجمع ۲۴۸تا ۲۵۰ بود بعداز اعلام ۲۰تومان سود با۱۷۹میخواهد بازشود که این خود غیر قانون است وکسی با منطق جوابگو نیست

  ۲
 9. ahmadi گفت:

  قسمت مهمش تعیین حد ضرر هست که خیلی سخت هست این قسمت نیاز به اموزش داره.

  ۰
 10. AF6831 گفت:

  همچنین از بابت ایجاد لینک سایت tse در ردیف نام هرنماد یسیار ممنونم. اقدام بسیار ارزنده ای است.

  ۰
 11. AH2272 گفت:

  مثالیست که میگویند ،ضرر را هرچه زودتر جلوش را بگیری ،استفادست،.

  ۲
 12. AL7618 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.حد ضرر و سیو سود به جرات میشه گفت اساس و پایه هر معامله ای هست.خواهشمندم در رابطه با این مطالب خصوصا ورود به موقع به سهم و تارگت قیمتی بیشتر بنویسید.با تشکرازکارگزاری آگاه.

  ۱
 13. AF9446 گفت:

  تعیین حد ضرر شخصی است؟ یا فرمول و استراتژی خاصی دارد؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   برای تعیین حد ضرر استراتژی‌های مختلفی وجود دارد، که شما می‌توانید هرکدام را که با پلن معاملاتی شما سازگارتر است را انتخاب کنید و به‌کار بگیرید.

   ۰
 14. AK7872 گفت:

  یادگیری تحلیل های تکنیکال مقدماتی و پیشرفته، تا چه حد کمک به پیش بینی دقیق قیمت یک سهم در آینده میکنه؟ به نظر میرسه بعضی اوقات پیش بینی قیمت شانسیه!!!!

  ۰
 15. AL8955 گفت:

  ای کاش در نرم افزار آسا مانند داینامیک تریدر بتوان آلارم حد ضرر و حد سود را قرار داد

  ۰
 16. AK6337 گفت:

  من گاهی اوقات در سهمهایی که بنیاد خوبی دارند وقتی به حد ضرر می رسم به جای خروج از سهم، خرید میکنم و میانگین کم میکنم.با همین روش در میان مدت به سودهای نسبتا خوبی رسیدم.

  ۲
  • BF6588 گفت:

   من برای ذوب و تجارت این کار رو کردم و شاید با نیم نگاهی به بنیادشون، این جرات رو کردم، و بعد از چهار پنج ماه داره جواب می ده.

   ۰
 17. AL0705 گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون، خواهش می کنم در خصوص این مطلب باز هم نکات آموزنده را آموزش دهید...بنظر میرسد که این مطلب علیرغم اهمیت بالا چندان در هنگام خرید یک سهم چندان مورد توجه قرار نمی گیرد

  ۰
 18. AK6766 گفت:

  پیشنهاد می کنم در سامانه آسا تعیین حد ضرر و حد سود به هنگام خرید ایجاد شود
  با تشکر

  ۶
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما بررسی و در صورت امکان اجرا می‌گردد.

   ۵
  • BF6588 گفت:

   به نظر من هم برای ایجاد امنیت برای کسانی که مبتدی هستند، پیشنهاد خوبیه. البته با اعلام سلب مسوولیت از طرف کارگزاری.

   ۱
 19. AL1106 گفت:

  سلام، به نظرم حد ضرر فرصتی است که ما به سهام می دهیم تا رشد کند و این مقدار بین افراد مختلف متفاوت است. همانطور که در متن اشاره شده باید حواسمان به هزینه فرصت هم باشد.

  ۱
 20. احسان گفت:

  سلام، ممنون از سایت خوبتون
  من عضو کارگزاری آگاه هستم و سوالی برام پیش اومده!!
  آیا از بسته های اعتباری میشه بسته های تحلیلی رو خریداری کرد؟
  مثلا من بسته یک ماهه اعتباری رو با قیمت ۳۷ هزار خریداری میکنم، که ۲ میلیون اعتبار ریالی به من میده، حالا از اون ۲ میلیون میتونم بسته تحلیلی خریداری کنم؟

  ۰
 21. AL8268 گفت:

  به نظر من میزان ریسک پذیری در تعیین حد ضرر تاثیر زیادی دارد، گاهی اوقات پذیرش ریسک مربوط به یک سهام باعث جبران و حتی سوددهی بالاتر آن سهم برای سرمایه گذار می شود

  ۰
 22. AA2981 گفت:

  سلام
  اسامی برندگان هفته دوم معلوم نشده؟

  ۰
 23. مریم گفت:

  بسیار عالی بود لازمه هر معامله ای تعیین حد ضرر تعیین حد سود می باشد که بسیار مهم است

  ۰
 24. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  همه چیز در مدیریت سرمایه و ریسک و.. به ذهن و شناخت فرد از خودش برمیگیرده که ستون همه چیز در ترید است
  تشکر

  ۰
 25. AM1460 گفت:

  به نظر من اکثر افراد در اولین معاملاتشون عدم تعیین حد ضرر و معاملات احساسی رو تجربه کردن

  ۰
 26. AL1709 گفت:

  سلام
  من تازه وارد بازار شدم و دو سه تا معامله جزئی داشتم که منجر به ضرر شد ولی با رعایت حد ضرر از زیان های بیشتر جلوگیری کردم. به نظر بنده رعایت حد ضرر فاکتور مهمی توی معاملات است.

  ۰
 27. AK5879 گفت:

  سلام.. سوال ۹۷۰۴۰۵۸ و ۹۷۰۴۰۵۹ رو ساعت دو ظهر توی باشگاه گذاشتین ساعت ۷:۳۰همون روز هم مهلتشون رو تموم شده اعلام کردید و برداشتید!!!! فقط چن ساعت مهلت برای اعضا بوده که اطلاع پیدا کنن و جواب بدن...این کارتون اصلا اصلا درست نیست

  ۰
  • Agah2 گفت:

   ضمن عرض سلام
   دوست عزیز پس از انتشار سوال، از طریق ارسال پیام عمومی در بآشگاه به کلیه اعضا اطلاع رسانی صورت گرفته است. ضمنا با توجه به اینکه پس از شروع مسابقه فوتبال ارسال پاسخ به سوال معنای خود را از دست می‌دهد لذا مجبور بودیم مهلت پاسخگویی را تا زمان شروع بازی قرار دهیم.
   با تشکر از شما

   ۰
 28. AM1668 گفت:

  سلام؛ بنظر بنده؛
  ۱٫ معامله ای حد ضرر فعال خواهد کرد؛ که قیمت ورود تریدر، هیجانی و فاقد استراتژی انتخاب شده باشه.
  ۲٫ معامله ای به حد سود خواهد رسید؛ که قیمت خروج تریدر، منطقی، معقول و با تحلیل انتخاب شده باشه.

  ۰
 29. AJ7922 گفت:

  سلام
  چرا بعضی از جملاتتون کامل نیست؟
  مثل:
  " ‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد."

  با تشکر

  ۱
 30. AG4980 گفت:

  یه فاکتورساده جهت پشرفت دربازارسرمایه که درعمل پایبندبودن بهش به جهت بعدروانشماختی خیلی سخته

  ۰
 31. AG1636 گفت:

  حدضررجز اصول پایه ای دربازارسرمایه است حداقل ضرررعایت نکردنش ازدست دادن فرصت سرمایه گذاری دربقیه بخش هاست.

  ۰
 32. عباس نوتاش گفت:

  با گذشت زمان و افزایش تجربه، برای هر سهم، باتوجه به نوع سهم و ... در انتخاب حد ضرر مناسب موفق تر خواهیم بود.

  ۰
 33. AL5898 گفت:

  حدضرر یکی ازابزارمهم مدیریت سرمایه هستش که جز ارکان موفقیت دربازارسرمایه هست

  ۰
 34. AL1366 گفت:

  سلام
  با تشکر از مطلب مفید شما
  آیا قاعده خاصی برای تعیین حد ضرر وجود دارد؟
  مانند تحلیل نمودار یا ...

  ۰
 35. AE7956 گفت:

  با سلام
  تعین حد ضرر نکته حائز احمیت بوده و رعات حد ضرر موجب سودهی خواهد شد .
  ممنو از مطالب مفیدتون

  ۰
 36. AK7151 گفت:

  یکی از کاربرها فرمودن که در ردیف نام هرنماد لینک tse گزاشتین... کجا هس دقیقن تو نرم افزار اسا؟؟؟ مال من نداره!

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   در آساتریدر آگاه، همانطور که در تصویر مشخص شده است با کلیک بر روی لینک، اطلاعات نماد در TSE نمایش داده می‌شود.

   ۰
 37. AK5879 گفت:

  بنظر من تعیین حد ضرری که واقعا درست عمل کنه خیلی سخته...

  ۰
 38. AL4221 گفت:

  آیا برنامه هوشمندی وجود دارد که در سامانه معاملات برای یک سهم خاص حد ضرر را تعیین کنیم و هر روز و هر زمان که قیمت سهم به آن حد رسید سهم به صورت خودکار در لیست فروش قرار گیرد و به فروش برسد؟
  آیا در مورد حد سود هم چنین قابلیتی وجود دارد؟

  ۱
 39. میثم گفت:

  سلام
  مفهوم جابجا کردن حد ضرر و سود چطوریه و با چه منطقی؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   منظور از جابجا نمودن حد ضرر و حد سود، تغییر استراتژی‌ای است که در واقع تصمیم می‌گیریم که در قیمتی جدید نسبت به انجام معامله ی خود، اقدام کنیم.

   ۰
 40. محمدحسن گفت:

  سلام. خیلی مطلب مفیدی بود. پیشنهاد میکنم که در قسمت دارایی ها، یه قسمت به صورت جدولی واسه مشخص کردن حدد ضرر و یه قسمت هم واسه مشخص کرد هدف
  واسه هر نماد خریداری شده، منظور بشه که خود کاربر اونجا قیمت های مدنظرش رو وارد کنه.

  ۲
 41. AL1106 گفت:

  سلام،
  آیا درآسا تریدر در قسمت فروش سهام از گزینه "ثبت در سفارشات در انتظار" می توان به عنوان تعیین حد ضرر استفاده کرد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی این بخش در سامانه آساتریدرآگاه به این منظور تعبیه شده است برای زمانی که فرصت ثبت اطلاعات سفارش خود را در زمان مورد نظر ندارید (برای مثال قیمت و حجم و ....)، سفارش خود را از قبل در سامانه آساتریدر آگاه ذخیره نمایید (بدون اینکه به هسته معاملات ارسال نمایید.) و هر زمان که خواستید این سفارش را برای ثبت به هسته بورس ارسال بفرمایید.
   درنتیجه هدف آن برای استفاده در تعیین حد ضرر نیست.
   انشااله امکان استفاده از حد سود و ضرر را روزهای آتی در سامانه آساتریدر آگاه اضافه خواهیم نمود.
   با تشکر از نظر شما

   ۰
 42. داریوش گفت:

  سلام
  لطفا یک مسابقه ای تدارک ببینید برای روزهای تعطیل و جمعه... چون ایام تعطیل من تمام روز رو در باشگاه هستم.. وقتی مسابقه باشه ما میتونیم از ایام تعطیلاتمون استفاده بهتری بکنیم
  سپاس

  ۰
 43. AU0902 گفت:

  سلام
  به طور کلی یک سرمایه‌گذار با تجربه با بررسی کامل سهمی را می‌خرد و حد سود و زیان را تعیین می‌کند

  ۰
 44. ناجی گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات آموزشیتون.
  انتقاد کوچیکی تو طراحی سایتتون دارم که وقتی آخر هر مطلب اشاره به ادامه ش تو مطلب بعدی دارین همونجا لینکشم بزارین.
  سپاس

  ۰
 45. AU0902 گفت:

  تعیین حد ضرر" ایا سیستمی است یا شخص عامل ان است یا میتوان در منویی مقدار حد ضرر ذا تعیین کرد یا خیر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در حال حاضر به صورت سیستمی نیست. ان‌شالله در بروزرسانی‌های بعدی سامانه آنلاین این سرویس در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
   با تشکر

   ۰
 46. AW3964 گفت:

  خیلی ساده و کاربردی مفهوم حد ضرر را توضیح دادید. ممنون

  ۰
 47. AU0902 گفت:

  ببا سلام
  تعیین حد ضرر در معاملات و رفتار انواع معامله‌گران مواجهه با زیان در سرمایه‌‌گذاری‌ها مزیت‌های اصلی حد ضرر را علاوه‌بر جلوگیری از افزایش زیان، می‌توانیم جلوگیری از خواب سرمایه نیز بدانیم.@!!!!!

  ۰
 48. AV5711 گفت:

  لطفا مطالب دوباره خوانی ‌و کنترل گردد. به عنوان نمونه در خط ما قبل آخر و اخر این پاراگراف
  تفاوت معامله‌گر حرفه‌ای با دیگران در مواجهه با زیان در معاملات

  ‌یکی از بارزترین تفاوت‌های معامله‌گران موفق نسبت به سایر معامله‌گران نحوه برخورد آنها در شرایط نامطلوب بازار است. زمانی‌که قیمت برخلاف انتظار ما حرکت می‌کند، اگر به‌موقع از بازارخارج شویم، از افزایش زیان جلوگیری می‌شود و سرمایه ما حفظ می‌گردد.
  ‌یکی دیگر از تفاوت‌های معامله‌گر حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این است که معامله‌گر غیرحرفه‌ای پس از رسیدن به حد ضرر و خروج از معامله چنانچه قیمت سهام افزایش یابد، از تعیین حد ضرر پشیمان می‌شود و حتی امکان خرید اما معامله‌گر حرفه ای به دنبال ضعف و اشکال موجود در استراتژی معاملاتی خود می‌گردد.

  ۰
 49. BB3546 گفت:

  باسلام و احترام
  مطالب بسیار خوبی از این متن یادگرفتم باتشکر از نویسنده

  ۰
 50. حمید گفت:

  پس این حرف که میگن سهمی که خریدی به بلند مدت فکر کن تا سود بدست بیاری چیه اگه قراره هر دفعه با پایین اومدن بفروشی

  ۰
 51. پرنیان صابرمختاری گفت:

  درود،ممنون از مطالب مفیدتان

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: