مدیریت دارایی چیست؟

 • ۲۸ آبان ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۰ نظر
 • ۶۴۸ مشاهده
مدیریت دارایی چیست؟

با توجه به افزایش نرخ تورم، پس‌انداز دیگر گزینه مناسبی به شمار نمی‌آید. ارزش پول روز به روز کاهش می‌یابد و در چنین شرایطی، همه افراد باید به فکر روشی برای حفظ دارایی‌های خود باشند. سرمایه‌گذاری تنها راهکاری است که به وسیله آن می‌توان دارایی‌ها را از گزند تورم حفظ کرد و برای این کار، باید از مهارت مدیریت دارایی استفاده شود. میزان شناخت افراد نسبت به این مقوله، بر بازده سرمایه‌گذاری اثر می‌گذارد و از این رو، در این مقاله قصد داریم به بررسی فرایند مدیریت دارایی بپردازیم.

در ادامه موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

o مدیریت دارایی چیست؟

o مدیریت دارایی چگونه انجام می‌شود؟

o چه افرادی مدیریت دارایی را انجام می‌دهند؟

o سرمایه مورد نیاز برای مدیریت دارایی چقدر است؟

منظور از مدیریت دارایی چیست؟

برای مدیریت دارایی تعاریف مختلفی ارائه شده است که در این بخش ما به بررسی دو نوع از تعاریف آن می‌پردازیم. تعریف اول مدیریت دارایی مربوط به دارایی‌های کمی، فیزیکی، قابل اندازه‌گیری و غیر قابل اندازه‌گیری شرکت‌ها و مؤسسات است. مدیریت دارایی‌های کمی بیشتر به منظور استفاده بهینه از تجهیزات و منابع بالفعل صورت می‌گیرد. فرایند مدیریت دارایی در یک سازمان، توسط یک گروه متشکل از کارشناسان متخصص اداره می‌شود.

تعریف دوم برای دارایی‌های مالی که از نوع کمی و فیزیکی نیستند و بیشتر نوعی خدمات مالی و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند، ارائه شده است. این بخش از مدیریت دارایی، مسئولیت برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت سرمایه افراد و کسب بازدهی را به عهده دارد. در این مقاله بیشتر سعی داریم به مدیریت دارایی مالی بپردازیم.

با توجه به این که عمر بازار سرمایه در ایران به ۵۰ سال رسیده است، خدمات مدیریت دارایی یک خدمت نوپا با سابقه ۱۲ ساله است. جالب این است که در همین مدت تقریبا کوتاه نیز مدیریت دارایی به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای سرمایه‌گذاری بهینه شناخته شده و افراد و سازمان های زیادی از این خدمات به بهترین شکل ممکن بهره می‌برند.

مدیریت دارایی چگونه انجام می‌شود؟

روش های مدیریت داراییاولین و مهم‌ترین رکن در مدیریت دارایی، حفظ ارزش سرمایه است. افزایش میزان سرمایه و کسب سود از دارایی مد نظر، در مرحله بعد قرار می‌گیرند. همان‌ طور که اشاره کردیم با وجود تورم، حفظ ارزش پول امر دشواری است و از این رو، یکی از گزینه‌های خوب برای حفظ دارایی، سرمایه‌گذاری است. مدیریت دارایی با اولویت حفظ دارایی فرد، در گام اول فرایند سرمایه‌گذاری را شروع می‌کند و با چارچوب‌ها، تدابیر و سیاست‌های مختلف، برای افزایش آن دارایی برنامه‌ریزی می‌کند. همان ‌طور که می‌دانید در مسیر سرمایه‌گذاری انتخاب‌ها و فرصت‌های بسیار زیادی وجود دارد. در پروسه مدیریت دارایی سعی می‌شود که بهترین و با ارزش‌ترین فرصت‌های ممکن در بازار تشخیص داده شود و با استفاده از آن، سرمایه‌گذاری به سمت بازدهی بیشتر سوق داده می‌شود.

چه افرادی مدیریت دارایی را انجام می‌دهند؟

کارشناسان متخصص و مدیران دارایی همان ‌طور که در بخش قبلی گفتیم مسئولیت بررسی بازار و کشف فرصت‌های آن را بر عهده دارند. این افراد با دید حرفه‌ای و شناختی که نسبت به بازار دارند و با تکیه بر دانش خود، می‌توانند بهتر از دیگران فرایند مدیریت سرمایه و سرمایه‌گذاری را برنامه‌ریزی کنند و در همین راستا، تحلیل و ارزیابی‌های مختص به آن سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند. معمولا کارشناسان در قالب شرکت‌های خاص، مسئولیت مدیریت دارایی افراد را به عهده می‌گیرند و آن را در بسترهای مختلفی مانند اوراق بهادار، سپرده‌های بانکی، سهام شرکت‌های مختلف، اوراق طلا و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در شرکت‌های مدیریت دارایی یک سری چارچوب‌ها و قوانین وجود دارد که کارشناسان این حوزه با استفاده از آن، سرمایه‌گذاری را برنامه‌ریزی می‌کنند. مدیریت دارایی بیشتر مناسب افراد و سازمان‌هایی است که بنا به هر دلیلی، زمان کافی برای مدیریت سرمایه و یادگیری فرایند سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف را ندارند. این شرکت‌ها با در نظر گرفتن عوامل مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند؛ عواملی مانند میزان سرمایه، ریسک‌پذیری و ترجیحات سرمایه‌گذار و … .

با توجه به توضیحات ارائه‌شده، به این اصل پی می‌بریم که برای حفظ ارزش پول و سرمایه و کسب سود از آن، مدیریت دارایی و کنترل دارایی توسط متخصصان بازار به عنوان بهترین گزینه شناخته می‌شود. افراد می‌توانند از طریق شرکت‌های مدیریت دارایی برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند. البته افراد و سازمان‌ها باید درنظر داشته باشند که انتخاب یک شرکت خوب هم از اهمیت بالایی برخوردار است. سرمایه‌گذاری در بورس با رویکرد مدیریت دارایی به واسطه شرکت‌های سبدگردان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. 

سرمایه مورد نیاز برای مدیریت دارایی چقدر است؟

هدف اصلی شرکت‌های مدیریت دارایی به نوعی افراد و مؤسسات با سرمایه‌های کلان هستند و نه سرمایه‌گذاران خرد. با سرمایه‌های کلان می‌توان بهتر عمل کرد و در بازه زمانی مشخص‌شده عملکرد بهتری نشان داد اما این به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران خرد قادر به استفاده از خدمات شرکت‌های مدیریت دارایی نباشند.

سازوکار شرکت‌های مدیریت دارایی به گونه‌ای است که در کنار خدمات خاص برای مشتریان ویژه، یک سری فرصت‌های دیگر را برای سایر افراد می‌آفرینند. هدف این است که افرادی با سرمایه‌های کمتر نیز قادر باشند در این فرصت‌ها مشارکت کنند و در کنار حفظ سرمایه، به کسب سود بپردازند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از این فرصت‌ها از جانب شرکت‌های مدیریت دارایی محسوب می‌شوند. این صندوق‌ها با استفاده از سرمایه‌های جمع‌آوری شده از جانب افراد تأسیس می‌شود و هر شخص با توجه به میزان سرمایه‌ای که وارد صندوق کرده است در سود و زیان آن شریک خواهد بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند. صندوق‌های درامد ثابت برای افرادی که ریسک‌پذیری پایینی دارند مناسب هستند؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، ریسک و البته بازده بیشتری دارند و صندوق‌های مختلط نیز حد واسط میان این دو محسوب می‌شوند. هر فرد با توجه به میزان سرمایه و ریسک‌پذیری خود می‌تواند نوع خاصی از صندوق‌ها را انتخاب کند و به این وسیله، مدیریت دارایی خود را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارد. سرمایه‌گذاران باید در انتخاب نوع صندوق دقت کافی را به کار ببرند و عملکرد و سوابق آن را ارزیابی کنند. فهرست صندوق‌ها  و اطلاعات مربوط به آن‌ها را می‌توانید در وب سایت fipiran.com مشاهده کنید.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری یکی از برنامه‌های جدانشدنی از زندگی هر شخص به شمار می‌آید و در همین راستا، خدمات مدیریت دارایی از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد و مؤسسات مختلف می‌توانند مدیریت و کنترل سرمایه خود را به شرکت‌های مدیریت دارایی بسپارند. خدمات مدیریت دارایی در دو شکل سرمایه‌گذاری در سبدهای اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود. در صورتی که شما دارای سرمایه کلان هستید و زمان کافی یا علم کافی نسبت به بازارهای مالی ندارید می‌توانید از خدمات مدیریت دارایی کارگزاری آگاه استفاده بفرمایید. همچنین در صورت کمتر بودن میزان سرمایه نیز می‌توانید بخشی از دارایی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری آگاه اختصاص دهید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

40 پاسخ به “مدیریت دارایی چیست؟”

 1. فاطمه حیدری زادی گفت:

  سرمایه گذاری تو بورس

  ۲
 2. عباس رضالو گفت:

  سلام . من عضو کارگزاری آگاه هستم اما عدم اطلاع از نحوه گرداندن سهام خود و خانواده ام را نمی تونم در این کارگزاری بصورت ساده دریافت کنم حتی کد تخفیف هم دارم و اتمام آن آخر آذر ماه سال جاریست اما چه فایده هر کاری کردم نحوه درج کد را نتوانستم انجام دهم . انتظار دارم کار گزاری مسائلی همچون شناخت استفاده و گرداندن سرمایه را حتی شده کم برای مبتدیانی مانند خودم بصورت جرئی در وبلاگ بگنجاند تا حداقل بتوانم استرس پیدا نکنم . مواردی که من میخواهم بدانم عبارتند از ۱- سهام بانک دی خودم را چگونه مدیریت کنم .۲- سهام عدالت خانوادگی را چطور تبدیل به احسن نمایم . امید است بکمک کار گزاری آگاه نیازهای حداقلی را برای سهام های خانواده خود دریافت کنم . با تشکر

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت بهره مندی از خدمات مشاوره ای کارگزاری لطفا در سایت همفکران عضو شوید و یا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۷ بخش همفکران تماس حاصل فرمائید.
   در خصوص سهام عدالت ; در صورتی که سهام عدالت خود را به روش مستقیم آزاد سازی نموده اید می توانید در سامانه فروش سهام عدالت آگاه از طریق کد ملی به عنوان نام کاربری و کلمه عبور دلخواه ثبت نام و دارایی های موجود در سهام عدالت خود را به فروش برسانید و در صورتی که به روش غیر مستقیم آزاد سازی نموده اید سهام شرکت های استانی به شما تعلق می گیرد که می توانید در سامانه ذینفعان یکپارچه لیست سهام های تعلق گرفته به شما را مشاهده بفرمائید و در سایت شركت مديريت فناوری بورس تهران در قسمت پیام ناظر از قابل معامله بودن نماد مطلع شوید.در صورتی که نمادی قابل معامله باشد می توانید در سامانه معاملاتی آنلاین بر روی نماد استانی خود تغییر کارگزار ناظر انجام دهید و به سبد دارایی های خود اضافه نمائید.

   ۰
 3. علی گفت:

  بورس اوراق بهادار و بورس کالا و بورس انرژی بهترین مکان جهت سرمایه گزاری برای خود وخانواده و اتیه برای فرزندان هسس

  ۴
 4. حمید گفت:

  من با توجه به شرایط خودم صندوق های با شرایط ثابت را انتخاب میکنم

  ۲
 5. سید احمد دهقانی گفت:

  مدیریت نه تنها در بخش مالی بلکه در زندگی تاثیر گذار است

  ۳
 6. مینا گفت:

  بله صحیح است باید در جای معتبر سرمایه گذاری کرد

  ۰
 7. سید سجاد گفت:

  بهترین روش و مطمان ترین روش سرمایه گزاری در بورس هستش

  ۰
 8. سولماز گفت:

  تورم هر سال بیشتر میشه و این خیلی بده

  ۱
 9. سیدرضا گفت:

  شرکتهای سبد گردان راه مناسبی برای تازه واردان است .

  ۰
 10. امین گفت:

  منطقی ترین راه برای افزایش و یا حداقل حفظ دارایی، سرمایه گذاری است و وقتی فرد خود دانش کافی ندارد، بهترین کار استفاده از خدمات افراد یا سازمان هایی با دانش و تجربه کافی در این زمینه است.

  ۰
 11. نوژن نوائی گفت:

  بهترین گزینه استفاده از سبدگردان می باشد.

  ۰
 12. zori گفت:

  بورس با با پول آزاد وگرنه باختید

  ۰
 13. بیات گفت:

  با توجه به وضع تورم نگه داشتن پول نقد اشتباه بزرگی است. باید در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کرد. بخشی را در بورس، بخشی را در طلا و دلار.

  ۱
 14. یوسف گفت:

  آموزش و آشنایی و دیدگاه بلند مدت از عوامل موفقیت در بورس

  ۰
 15. مختار گفت:

  کاش صندوق خوب هم معرفی میکردین دیگه. از هر دوسه نوع صندوق بهترین هاشو رو معرفی کنین لطفا.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کارگزاری آگاه از سال ۱۳۸۷ کار خود را به صورت قانونی آغاز نموده و تا به امروز ادامه داده است. شایان ذکر است بازده این صندوق بیش از ۳۳۰۰% محاسبه گردیده که بیشترین میزان بازدهی را از زمان تاسیس در بین سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام فعال در ایران به خود اختصاص داده است. اطلاعات این صندوق در سایت رسمی فیپیران به آدرس fipiran.com قابل مشاهده است. نوع دیگری از صندوق‌ها، واحد‌های قابل معامله در بورس هستند که اصطلاحاً آنها را ETF می‌نامند. این نوع صندوق در شرکت کارگزاری آگاه با نام صندوق هستی بخش آگاه (با نماد آگاس) در بورس اوراق بهادار قابل معامله است. برای خرید (صدور) یا فروش (ابطال) واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق نیازی نیست.

   ۰
 16. Pasha2543 گفت:

  درسته که با این تورم ، پس انداز کردن پول کار اشتباهی هست ، اما سرمایه گذاری در بورس ، جهت حفظ دارایی هم نیاز به تخصص داره ، متاسفانه بیشتر افراد این تخصص رو ندارند و تو این مدل سرمایه گذاری آسیب می بینن

  ۰
 17. احسان گفت:

  برای درخواست خودکار عرضه اولیه درکارگزاری آگاه چه کار باید کرد؟

  ۰
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در حال حاضر این امکان در کارگزاری آگاه وجود ندارد، زمانی که اطلاعیه عرضه اولیه منتشر شود، در پیام های ناظر و پیام های کارگزاری اطلاع رسانی خواهد شد. پس از آن علامت زرد رنگ عرضه اولیه در بالای صفحه آنلاین نسخه وب نمایش داده میشود. شما از این منو میتوانید سفارش خود را چند روز قبل تر از زمان عرضه اولیه ثبت نمایید. سفارش شما در زمان عرضه اولیه توسط کارگزاری به بورس ارسال می‌شود.

   ۰
 18. حسین گفت:

  مجموعه‌ای از سیستم‌ها و فرایندهای روش‌مند برای نگهداری، به‌کارگیری و توسعه دارایی‌های یک نهاد، شرکت یا گروه اطلاق می‌شود. در این چارچوب عمومأ روش‌های مهندسی، با تجربیات و تئوری‌های اقتصادی ترکیب می‌شوند و با تکمیل این فرایند، ابزاری به وجود می‌آید که به‌صورت منظم و با روندی منطقی، در تصمیم‌گیری‌های آتی، به‌کار برده می‌شود.به عبارت دیگر، مدیریت دارایی چارچوبی را برای طراحی و پیاده‌سازی برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت آینده یک گروه یا مجموعه مشخص می‌کند.استاندارد ایزو ۵۵۰۰۰ (ISO55000) به مدیریت دارایی اختصاص دارد که عموما برای مدیریت داریی های فیزیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

  ۲
 19. امیر طاها گفت:

  به‌طور ساده هدف از این کار افزایش سود یا نرخ بازگشت یک مجموعه در جهت پیشبرد اهداف تعریف شده برای آن بر پایه امکانات و منابع موجود است. این روش ارزیابی‌های اقتصادی در سطوح مدیریت سرمایه‌گذاری‌های پروژه‌ای، شبکه‌ای و سیستمی را با هم ترکیب می‌کند. اطلاعات حاصل از این روش به تصمیم‌گیری در جهت سرمایه‌گذاری‌های سودده آتی مجموعه مورد نظر کمک می‌کند.منظور از دارایی ممکن است دارایی اقتصادی یا دارایی فیزیکی باشد. مدیریت دارایی زیرساخت‌ها از نمونه‌های مهم مدیریت دارایی فیزیکی به شمار می‌آید. مدیریت دارایی با داده و تحلیل داده‌ها سروکار بسیاری دارد و تحلیل داده‌ها از ابزارهای مهم این حوزه است

  ۲
 20. َali گفت:

  سلام،
  بابت مدیریت دارایی راهنمایی فرمائید.

  ۱
  • agah8 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در مدیریت دارایی آگاه در خصوص صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی به سرمایه گذاران خدمت‌ رسانی انجام می شود. در پروسه مدیریت دارایی سعی می‌شود که بهترین و با ارزش‌ترین فرصت‌های ممکن در بازار تشخیص داده شود و با استفاده از آن، سرمایه‌گذاری به سمت بازدهی بیشتر سوق داده می‌شود. همچنین جهت دریافت مشاوره در ارتباط با سرمایه گذاری در صندوق ها لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۳ بخش صندوق ها تماس حاصل فرمائید.

   ۰
 21. آیدین دمنیان گفت:

  بهترین کار تشکیل سبد دارای شامل طلا ، ملک ، سهام و ... می باشد تا بتوان اثرات تورمی را بهتر مدیریت و ارزش پول را حفظ نمود

  ۰
 22. alireza گفت:

  سرمایه گذاری برای فرزندان

  ۰
 23. افسر کریمی لاخانی گفت:

  با آموزشهای باشگاه آگاه کلی اطلاعات بدیت میاورید که چگونه دارایی هایتان را مدیریت کنید
  بنظر من بخشی را در صندوقهای درآمد ثابت بخشی را برای خرید سهامهای ارزنده و ...

  ۰
 24. محمدمهدی گفت:

  مدیریت دارایی یکی از مهم ترین بخش های سرمایه گذاری می‌باشد و باید راجع به این مسئله آموزش دید.

  ۰
 25. رضا گفت:

  سرمایه گذاری بدون علم و آگاهی در هر زمینه ای میتونه منجر به ضررهای سنگینی بشه. پیشنهاد میکنم قبلا از ورود به هر نوع معامله ای روی آموزش خودتون تمرکز کنین و از اساتید اون زمینه بهره بگیرین و سرمایتون رو دست افراد متفرقه و عساتید پر مدعای پوچ نسپارین ک بد شکستی میخورین.

  ۰
 26. سروش گفت:

  خدمات مدیریت دارایی یک خدمت نوپا با سابقه ۱۲ ساله است.

  ۰
 27. سرمایه گذار گفت:

  بهترین روش سرمایه گذاری در بخشهای مختلف است تا ریسک آن کاهش یابد.

  ۰
 28. امیرفرزانه گفت:

  یادتان باشد، وارن بافت با ۱۰۰ دلار شروع کرد و آن را به ۳۰ میلیارد دلار رساند. این موضوع به این معنی است که رسیدن به ثروت و داشتن سرمایه‌گذاری موفق نه با پول کلان بلکه با دانش و آگاهی کافی بدست می‌آید. در نهایت بدانید که هیچ مانعی برای ثروتمندشدنتان وجود ندارد اگر تنها سخت کارکنید و خوب یادبگیرید.

  ۰
 29. تورج گفت:

  همانطور که در بازار بورس جهت کم کردن ریسک بایستی سبد سهام تشکیل داد. در مدیریت سرمایه نیز بایستی لحاظ گردد(طلا - ارز - سهام - ملک )

  ۱
 30. احسان گفت:

  به نظر من اول باید با تحلیل و تحقیق یک سهام رو انتخاب کنی و زیر نظر داشته باشی و بعد از اطمینان از روند صعودی به صورت پله ای وارد سهام بشی . درسته که ممکنه سود کم تری نصیب ما بشه اما مطمعن تره

  ۰
 31. میثم جلیلی گفت:

  سلام؛
  ببخشید خدمات مدیریت دارایی چیه؟
  میشه راهنمایی کنید.

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت درک این مطلب بهتر است بدانید که "مدیریت دارایی چیست؟"
   مدیریت دارایی، مدیریت تمام یا بخشی از پرتفوی شما توسط یک موسسه خدمات مالی ( مانند کارگزاری آگاه) گفته می‌شود.
   هدف از سپردن دارایی به موسسات خدمات مالی، کاهش ریسک، مدیریت حرفه‌ای سرمایه و کسب بیشترین سود ممکن در شرایط مختلف بازارهای سرمایه‌گذاری است.مدیریت دارایی از طریق ۲ ابزار مهم در اختیار سرمایه‌داران قرار گفته است:
   صندوق سرمایه گذاری، سبدگردانی اختصاصی

   ۰
 32. حسین گفت:

  سلام،
  من میخواستم صندوق بخرم، از بین صندوق های آگاه کدومو پیشنهاد می کنید. یعنی آگاس و یاقوت بخرم یا مشترک آگاه ؟ یا صندوقای دیگه ای را پیشنهاد میدین؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۰
  • Agah7 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بسته به اهداف سرمایه گذاری ، میزان سرمایه و ریسک پذیری خود میتوانید هریک از صندوقهای سرمایه گذاری را براساس ترکیب و نوع داراییشان انتخاب نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به "وبسایت صندوقهای آگاه "مراجعه نمایید.

   ۰
 33. احمدی گفت:

  من صندوق خریدم، شما که میگید ۳۰۰ درصد سود داشته، من ۲۰ میلیون پول گذاشتم ولی پول من ۳ برابر نشده، چه توجیهی برای این موضوع دارید؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   انتظار سود در بازار ریزشی انتظار دور از واقعیت است.شخصی که وارد بازار سرمایه می شود باید به این امر واقف باشد که این بازار نوسان دارد و دارای افت و خیز است. همچنین باید نگاه بلند مدت به بازار داشته باشید و تحرکات کوتاه مدت بازار را مد نظر قرار ندهید.در طول چهار ماه گذشته ما عمیق ترین ریزش تاریخ بورس را داشتیم اما صندوق های سهامی آگاه با توجه به سهامی بودن صندوق و وابستگی زیادی که به نوسانات بازار سرمایه دارد ،ریزش کمتر از بازار را تجربه کرده است. به طور کلی نوسانات جزو ذات بازار سرمايه بوده و نگاه بلند مدت (حداقل يک ساله) از پيش نيازهاي اين بازار است.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: