لزوم آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان

 • ۳۱ مرداد ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۴۲ نظر
 • ۲۹۰ مشاهده
لزوم آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان

هیچوقت برای آشنایی با سواد مالی و مولفه‌های آن دیر نیست اما با هر روزی که این فرایند زودتر آغاز شود، احتمال موفقیت و رسیدن به ثبات و امنیت در زمینه مالی افزایش می‌یابد و افراد یک روز به اهداف خود در زندگی نزدیک‌تر می‌شوند.پس آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان اصلا زود نیست و اتفاقا با توجه به این که میزان یادگیری و توجه در بچه‌ها بیشتر از سنین بزرگسالی است، به راحتی می‌توان مفاهیم مهمی مانند پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری را در ذهن آن‌ها نهادینه کرد. در این مطلب شما را کمی بیشتر با مفهوم سواد مالی آشنا می‌کنیم و به لزوم آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان نیز می‌پردازیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

منظور از سواد مالی چیست؟

آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان ضرورتی دارد؟

اهمیت آموزش در دوران کودکی

ورود مباحث تازه به حوزه مسائل مالی و اقتصادی

تاثیر در موفقیت شغلی و مالی در آینده

آشنایی با مفهوم سرمایه‌گذاری

چند کتاب در حوزه آموزش سواد مالی به کودکان

منظور از سواد مالی چیست؟

سواد مالی به طور کلی به معنای داشتن درک درست از مفاهیم مالی و استفاده از این دانش در مدیریت دارایی‌ها و برنامه‌ریزی برای مسائل مالی در زندگی روزمره است. داشتن سواد مالی کافی به شما کمک می‌کند تا برآورد دقیقی از درآمد و هزینه‌های خود داشته باشید، برای مخارج خود برنامه‌ریزی کنید، مقداری از درآمدتان را پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید و در نهایت به امنیت مالی برسید.

در زندگی پیچیده امروز داشتن سواد مالی به یک ضرورت تبدیل شده است و افراد برای رسیدن به ثبات و امنیت مالی و مدیریت بهتر دارایی‌ها باید به این مفهوم مسلط شوند و سواد مالی را در زندگی روزمره خود به صورت عملی به کار بگیرند.

در این میان آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده است و بسیاری از کارشناسان علوم تربیتی و علم اقتصاد معتقدند بهتر است از همان دوران کودکی، بچه‌ها را با مفاهیم مهم مالی آشنا کرد. همچنین والدین می‌توانند از همان سنین کودکی از فرزندان‌شان بخواهند که به صورت عملی نیز مدیریت مسائل مالی خود را در سطح کوچک تمرین کنند.

آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان ضرورتی دارد؟

کوکان مدیریت مسائل مالی و مفاهیم مهم این حوزه مانند بودجه‌بندی، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و … را تا حد زیادی از همان دوران کودکی و با نگاه کردن به رفتارهای والدین خود می‌آموزند و آن چه در این دوران یاد می‌گیرند احتمالا تا همیشه همراه‌شان است و تاثیر بسیار زیادی در شکل‌گیری رفتار آن‌ها در حوزه مسائل مالی و اقتصادی در آینده دارد.

پس بهتر است والدین خودشان و به صورت اصولی و با استفاده از منابع مختلف ابتدا با مفاهیم مهم سواد مالی آشنا شوند و سپس این مفاهیم را به زبان ساده و به صورت عملی در زندگی خود به کار بگیرند و به کودکان نیز آموزش دهند.

لزوم آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان در دنیای امروز بدیهی است و بهتر است از همان دوران کودکی، بچه‌ها را با مفاهیم بسیار مهم این حوزه آشنا کرد. در ادامه به بعضی از فواید آموزش سواد مالی از سنین پایین به کودکان و نوجوانان اشاره می‌کنیم. همچنان همراه ما باشید.

اهمیت آموزش در دوران کودکی

روانشناسان معتقدند بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی ما از همان دوران کودکی شکل می‌گیرد؛ به گونه‌ای که تغییر دادن آن‌ها در آینده کار بسیار سختی است و به مداخله تخصصی و تمرین بسیار زیاد نیاز دارد.

بنابراین بهتر است از همان دوران کودکی فرزندان‌مان را با مفاهیم مهم مالی آشنا کنیم؛ مفاهیمی که می‌توانند در آینده به آن‌ها کمک کنند تا موفقیت مالی بیشتری به دست آورند. البته این به معنای ترساندن کودکان از مسائل مالی آینده نیست بلکه در آموزش سواد مالی برای کودکان و نوجوانان باید کودکان را با مفاهیم مهم این حوزه مانند بدهی، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، وام، بیمه، اعتبار و … آشنا کنیم تا بتوانند این مفاهیم را در آینده و در زندگی واقعی به گونه‌ای موثر به کار بگیرند. 

ورود مباحث تازه به حوزه مسائل مالی و اقتصادی

این روزها مسائل مالی به راحتی گذشته نیست و تنها با رفع نیازهای روزمره نمی‌توان مباحث اقتصادی و مالی را مدیریت کرد. امروزه مسائلی مانند وام، بیمه، اعتبار و … به زندگی افراد وارد شده‌اند و برای مدیریت هر چه بهتر این مباحث، نیاز است افراد دانش مالی مناسبی داشته باشند.

این پیچیدگی مطمئنا در آینده بیشتر هم می‌شود و موضوعات تازه‌ای به این حوزه قدم می‌گذارند، بنابراین بهتر است کودکان را از همان دوران بچگی با مهارت مدیریت مسائل مالی آشنا کرد.

تاثیر در موفقیت شغلی و مالی در آینده

رهاورد آموزش مسائل مالی از دوران کودکی، رسیدن به امنیت مالی و موفقیت بیشتر در زمینه شغلی و مدیریت درآمد در آینده است. آموزش سواد مالی برای کودکان و نوجوانان به آن‌ها کمک می‌کند، در آینده مدیریت بهتری بر درآمد و مخارج خود داشته باشند، از همان بچگی یاد بگیرند مقداری از پول‌شان را پیش از هر چیزی پس‌انداز کنند و خود را از نظر مالی برای آینده آماده کنند.

آن‌ها با داشتن دانش مالی تفاوت بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را یاد می‌گیرند و می‌آموزند که چگونه وام بگیرند، بدهی‌های خود را مدیریت کنند و در نهایت از نظر مالی احساس ثبات و امنیت داشته باشند.

آشنایی با مفهوم سرمایه‌گذاری

گفتیم پس‌انداز با سرمایه‌گذاری متفاوت است و بهتر است از همان دوران کودکی بچه‌ها را با تفاوت این مفاهیم آشنا کنیم. سرمایه‌گذاری مولفه‌ای بسیار مهم در سواد مالی محسوب می‌شود و یکی از راه‌های افزایش سرمایه به ویژه برای آینده محسوب می‌شود.

همه ما باید پس‌انداز کردن را یاد بگیریم و مقداری از درآمد خود را برای موارد ضروری پس‌انداز کنیم اما برای این که ارزش پول‌مان در برابر تورم حفظ شود و در بلند مدت بتوانیم سرمایه‌مان را افزایش دهیم، بهتر است سرمایه‌گذاری و روش‌های مختلف آن نیز به کودکان آموزش داده شود. برای آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان می‌توناید مقاله “آموزش سرمایه‌گذاری به کودکان” را نیز مطالعه کنید.

چند کتاب در حوزه آموزش سواد مالی به کودکان

کتاب‌های زیادی در حوزه سواد مالی و هوش مالی نوشته شده‌اند که البته بیشتر آن‌ها به زبانی رسمی و با استفاده از مفاهیم علمی به توضیح این مفهوم بسیار مهم در حوزه علم اقتصاد می‌پردازند. مطمئنا با استفاده از این کتاب‌ها نمی‌توان کودکان را به سواد مالی علاقه‌مند کرد.

در سال‌های اخیر و با اهمیت یافتن بیشتر این موضوع، کتاب‌های متعددی برای کودکان در این زمینه نوشته شده‌اند که سعی می‌کنند به زبانی کودکانه و با استفاده از قصه و حکایات مختلف کودکان و نوجوانان را با مباحث و مولفه‌های مهم سواد مالی آشنا کنند. در ادامه بعضی از معروف‌ترین این کتاب‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

مجموعه ۱۷ جلدی «داستان‌های سواد مالی» یکی از این کتاب‌ها است که در آن سعی شده است به شیوه داستانی و با بیان حکایات جذاب، کودکان را با مدیریت بهتر پول آشنا کنند. در این کتاب درباره مسائلی چون نیاز و خواسته، کارآفرینی، همکاری، چگونگی تولید کالا، پول توجیبی و نحوه پس‌انداز کردن، اشتغال و بسیاری مباحث دیگر با کودکان صحبت می‌شود.

مجموعه ۲۷ جلدی «داستان‌های هوش مالی» برای کودکان مقطع دوم دبستان از دیگر کتاب‌هایی است که می‌تواند به آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان کمک کند. در این مجموعه نیز کودکان با مفاهیمی چون پس‌انداز، بدهی، اعتبار، سرمایه‌گذاری، بیمه و … بیشتر آشنا می‌شوند.

در این کتاب‌ها از داستان‌های مختلف برای آموزش سواد مالی به کودکان استفاده شده است و سعی شده مفاهیم تخصصی این حوزه به صورت غیر مستقیم و به شیوه‌ای جذاب‌تر به کودکان آموزش داده شود.

«پری نشان پرواز» کتاب دیگری در حوزه سواد مالی است که برای سنین بالاتر پیشنهاد می‌شود و با مطالعه آن می‌توان به صورت کلی سواد مالی را درک کرد و فهمید. این کتاب را هم می‌توان به والدین برای آشنایی بیشتر با سواد مالی و مفاهیم آن توصیه کرد.

سخن آخر

سواد مالی به معنای داشتن درک درست از مفاهیم مختلف مالی و به کار بستن این دانش در زندگی روزمره است. سواد مالی در دنیای امروز یک ضرورت محسوب می‌شود و رسیدن به امنیت مالی مهم‌ترین دستاورد آن است. این مسئله لزوم آموزش سواد مالی برای کودکان و نوجوانان را به ما یادآور می‌شود. آشنا کردن بچه‌ها با مدیریت مسائل مالی از سنین پایین‌تر کار ساده‌تری است و به آن‌ها کمک می‌کند تا با مفاهیمی چون بودجه‌بندی، وام، بدهی، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز از همان دوران کودکی آشنا شوند و مدیریت مسائل مالی خود را در سطحی کوچک‌تر از جامعه تمرین کنند. 

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

42 پاسخ به “لزوم آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان”

 1. امیر گفت:

  بسیار عالی

  ۲
 2. ابوالفضل گفت:

  خیلی عالی بود

  ۱
 3. زهرا براتی گفت:

  با سلام. درود بر شما. من خیلی وقت است بیشتر مطالعه خود را به سواد مالی اختصاص داده ام. واقعا هیچوقت برای آشنایی با سواد مالی و مولفه‌های آن دیر نیست.

  ۲
 4. نعمت میرزازاده امامی گفت:

  باتوجه به اهمیت سوادمالی میتوان باآموزش صحیح برای بچه هاآینده بهتری رقم زد.بسیارموافقم.

  ۰
 5. taha گفت:

  سلام و درود بله همینطوره ولی باید دقت کنیم از چه سنی بچه ها به درامد و اقتصاد بگیم بهشون و ذهن شون درگیر این نوع مسایل نشه . تشکر میکنم از اعضای قدرتمند کارگزاری اگاه که این همه زحمت بابت این کار ها میکشند و همه جور به ما کمک میکنند.

  ۰
 6. naser گفت:

  دقیقا هر کاری پایه و اموزشش در دوران کودکیه چون خود کودک یا نوجوان طی مراحل رشد از خود ایده نو طراحی میکنه

  ۰
 7. سلیم احمدنژاد گفت:

  سلام و عرض ادب
  با سپاس از زحمات باشگاه
  به موضوع بسیار خوب و سرنوشت ساز اشاره فرمودید، اما این نکته را هم باید در نظر داشت که این نوع آموزش ها برای کودکان و نوجوانان باید با ظرافت زیاد، هوشمندانه و از سن خاصی شروع شود و ذهن کودکان را در سنین پایین نباید در گیر این مباحث نماییم و در واقع اجازه بدهیم کودکان فارغ از دنیای حساب و کتاب و مالی، بیشتر به کودکی و ... خودشان هم بپردازند.
  با سپاس

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   میزان سواد مالی و هوش اقتصادی در کودکان مشابه سواد مالی والدینشان است که در طول زمان با کسب تجارب تغییر می‌کند که درنهایت در بزرگسالی خودش را نشان می‌دهد همان‌طور که سلامت جسمی برای زندگی ما اهمیت دارد و برای آن نیاز نیست یک ورزشکار حرفه ای باشیم؛ برای سواد مالی هم نیاز نیست که فرد مدرک مالی داشته باشد. سواد مالی باعث سلامت مالی می‌شود. آموزش به فرزندانمان موجب می‌شود در بزرگسالی در امور مالی خود موفق‌تر عمل کنند و کیفیت بهتری در زندگی را تجربه کنند. این امر خود منجر به افزایش اعتماد به‌ نفس در آن‌ها می‌شود، زیرا امور مالی به هر روشی بر زندگی همه تأثیر می‌گذارد. از کودکی خود به یاد دارم که خانواده‌ها با هر نسبت درآمدی برای فرزندانشان حساب پس‌انداز باز می‌کردند. میزان مبلغی که در حساب وجود داشت زیاد اهمیت نداشت چیزی که اهمیت داشت آشنایی ذهن کودکان با ذخیره پول است. کودکان می‌توانستند اولین تجربه به بانک رفتن را با پدر و مادر خود داشته باشند و این کار باعث می شد فرزندان بدانند حساب بانکی آن‌ها توسط خود آن‌ها پر می‌شود و اگر به‌صورت اینترنتی یا آنلاین خریدی انجام می‌شود منبع نامتناهی نیست بلکه اندوخته‌های آنهاست که قبلاً به‌حسابشان واریز کرده‌اند.

   با آموزش سواد مالی در گام اول می‌توانیم سرمایه گذاری های بد را تشخیص بدهیم و از آن‌ها دوری‌ کنیم و در گام دوم هزینه های خود را کاهش دهیم چون اشتباهات مالی ما کمتر می‌شود و در گام سوم آرامش خاطر بیشتری کسب کنیم چرا که برای دوران بازنشستگی خود به‌ درستی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. در گام آخر با تمرکز بر هزینه‌های غیرضروری خود می‌توانیم آن‌ها را کاهش دهیم چرا که این موضوع با بررسی تفاوت نیاز و خواسته بدست می‌آید. هزینه‌ها خواسته هستند و راه‌های برآورد نیازهای ما می باشند که می‌توانند به‌صورت تجملاتی یا به‌صورت منطقی و درست برآورده شوند. برای مثال اگر در محل زندگی شما موش وجود دارد شما می‌توانید آن را با یک تله‌موش یا با یک راه حل ساده تر حل کنید تا اینکه کلا محل زندگی خود را تغییر دهید و متحمل هزینه های بیشتر شوید.

   ۲
  • علی گفت:

   درود اگر ذهن معطوف به این امور نشه و در حد فهم کودک و در زمان آزاد کودک بهش آموزش داده بشه به طوری که تماما در گیر این تمور نشه و فقط از کودکی بر ضمیر ناخوداگاه کودک تاثیر گذار باشه در آینده می تونه کمک بزگی برای فرزندان باشه و البته اینکه از کودکی به طور کلی در گیر موضوعات اقتصادی به صورت تمام وقت نشوند به طوری که از درس ، انتخاب ها و تفریح و سرگرمی فاصله نگیرند را نیز با شما موافقم.

   ۱
 8. آزاد گفت:

  سلام. عالی بود. تشکر

  ۰
 9. آزاد گفت:

  سلام. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود بازار و ابزارهای مالی نوین، آموزش سواد مالی به کودکان از ملزومات زندگی امروزی است. تشکر

  ۱
 10. Alireza گفت:

  سواد مالی خوبه، ولی گاهی اوقات و بعضی افراد به هر دری می زنند بسته است.

  ۰
 11. محسن شلبی گفت:

  درسته

  ۰
 12. benitto گفت:

  بسیار درست و عالی

  ۰
 13. زهرا براتی گفت:

  با سلام با تشکر از معرفی این کتاب ها خیلی عالی هستند.مجموعه ۱۷ جلدی «داستان‌های سواد مالی».

  ۰
 14. محمد چاره ساز گفت:

  سلام و عرض ادب. تشکر ویژه دارم از مطالب آموزنده تان. این کتاب پری نشان پرواز که معرفی کردید مناسب برای افراد بزرگسال است کودکان مفایم ان را شاید متوجه نشوند.

  ۰
 15. مسعود گفت:

  بسیار عالی و آموزنده بود

  ۰
 16. مسعود گفت:

  روانشناسان معتقدند بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی ما از همان دوران کودکی شکل می‌گیرد؛ به گونه‌ای که تغییر دادن آن‌ها در آینده کار بسیار سختی است و به مداخله تخصصی و تمرین بسیار زیاد نیاز دارد.

  ۱
 17. مسعود گفت:

  وانشناسان معتقدند بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی ما از همان دوران کودکی شکل می‌گیرد؛ به گونه‌ای که تغییر دادن آن‌ها در آینده کار بسیار سختی است و به مداخله تخصصی و تمرین بسیار زیاد نیاز دارد.

  ۱
 18. احمد گفت:

  باتشکر از تیم محترم آگاه که تمام تلاش خود را برای آگاهی مردم انجام میدهند در زمینه اقتصادی،خیلی خوبه که به کودکانمان از بابت سواد مالی توجیحشان کنیم تا مسیر موفقیت در این زمینه را با کمترین شکستی طی کنند البته به روحیات لطیف و سن و نوع اموزش انها نیز توجه کنیم تا تماما مادی گرا بار نیایند

  ۰
 19. حسین گفت:

  با سلام
  بسیار خوب است

  ۰
 20. حسن گفت:

  خیلی خوب بود با تشکر از گروه آگاه عزیز

  ۰
 21. ابوالفضل گفت:

  سلام و خسته نباشید خیلی عالیه

  ۰
 22. فرهاد گفت:

  چه خوب و عالی

  ۰
 23. فرهاد گفت:

  سلام
  لطفا دوباره هم از این موضوعات بگذارید. سپاس

  ۰
 24. Fa گفت:

  لزوم سواد آموزی مخصوصا برای کودکان ضرورته
  ممنون از شما بابت اطلاعات خوبتون

  ۰
 25. ظریفه جمالی گفت:

  بسیار عالی

  ۰
 26. مهدی خلیلی گفت:

  خیلی عالی

  ۰
 27. محمود گفت:

  فکر کنم خودمم نیاز دارم بخونمشون

  ۰
 28. مصطفي موحدي رئوف گفت:

  نکته های جالبی بود

  ۰
 29. عباس رضالو گفت:

  با سلام . بنده نیز موافق نظرات سایر عزیزان هستم . اما خواهشی که دارم در این مورد سلیس بودن مطالب می باشد تا فرزندم خودش درک مفاهیم کند . با احترام

  ۰
 30. میثم امانی گفت:

  موافقم و عالی بود

  ۰
 31. محسن گفت:

  عالی ، کاربردی و آموزنده بود تشکر

  ۰
 32. Peymanhmm گفت:

  دقیقا چیزی که تو کشور ما بهش اهمیت نمیدادن تو همه کشورای بزرگ از بچگی سواد مالی رو میبرن بالا خیلی خوبه ممنون از شما

  ۰
 33. Mahdi گفت:

  باید دوره راهنمایی و دبیرستان اموزش داده بشه!!

  ۱
 34. عذرا مرادی گفت:

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون
  در زمینه اموزش سواد مالی به کودکان انتشارات قدیانی مجموعه ای رو منتشر کرده به نام "مجموعه داستان‌های سواد مالی"، که در قالب داستان اموزش هایی رو در باره مفاهیمی چون کار، فروش کالا ، پول توجیبی، نحوه خرید کردن و ... به کودکان میدهد . مجموعه مناسبی است.

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: