سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل

تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

حال سوال این است که آیا یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه اندک خود، در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ شریک شود؟

پاسخ این سوال مثبت است. بازار سرمایه و به ویژه بازار بورس اوراق بهادار این امکان را فراهم می‌کند تا هر فرد به میزان دارایی و سرمایه‌ای که دارد در یک یا چند شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری کند، و در سود آن‌ها شریک شود.

در صورتی‌که ترجیح می‌دهید نکات این مطلب را در یک کلاس آموزشی بیاموزید، فرم پیش ثبت نام دوره آشنایی با بازار سرمایه را تکمیل نمایید.

فهرست

 

بورس چیست؟

قبل از آنکه به توضیح بورس بپردازیم، بهتر است ابتدا یادآوری کنیم که بازار چیست:

در مطلب بازار و انواع آن به توضیح مفصلی از بازار پرداختیم. اما در یک تعریف ساده، بازار مکانی هست که در آن خرید و فروش صورت می‌گیرد. هرگاه شرایطی برقرار شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله‌ای صورت بگیرد بازار تشکیل شده است.

در بازار به‌طور کلی ۲ نوع دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد:

الف- دارایی فیزیکی: مانند زمین، ساختمان،انواع کالا و …..

ب-دارایی مالی: دارایی‌های اسنادی مانند سهام، اوراق مشارکت و …

حالا با توجه به آنچه از بازار دانستیم، به تعریف بورس می‌پردازیم:

بورس نهاد سازمان‌یافته‌ای است که از جمله ارکان عمده و اساسی در بازار سرمایه محسوب می‌شود. کارکردهای اصلی آن به قرار زیر است:

 • مدیریت انتقال ریسک
 • شفافیت بازار
 • کشف قیمت
 • ایجاد بازار رقابتی
 • جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

در بازار بورس، کالاهای مختلفی مورد معامله قرار می‌گیرد و بر همین اساس بازار بورس به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود:

 • بورس کالا: بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از فروشندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان آن بازار، به خریداران ارائه می‌شود.در این بورس معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورس کالایی را با نام کالایی که درآن معامله می‌شود می‌شناسند. مثلا بورس نفت، بورس گندم و… بورس کالا خود به بازار فیزیکی و بازار ابزار مشتقه تقسیم می‌شود.
 • بورس ارز: خرید و فروش پول‌های خارجی در این بورس انجام می‌شود. البته این نوع بورس در ایران فعال نیست.
 • بورس اوراق بهادار: در این نوع بورس دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و …. مورد معامله قرار می‌گیرد.

         در ایران به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که بطور رسمی و دائمی در محل معین تشکیل می‌شود، بورس اوراق بهادار گفته می‌شود. تاریخچه پیدایش بورس اوراق بهادار در دنیا و ایران نیز در مطلبی با همین نام در بآشگاه بلاگ وجود دارد.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایرانچرا برای سرمایه‌گذاری بورس را انتخاب کنیم؟

همه ما عموماً به دنبال آن هستیم تا پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که سود بیشتری را نصیبمان کند. در عین حال از قانونی بودن محلی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم مطمئن باشیم. از دیگر نکاتی که مورد نظر قرار می‌دهیم، شفافیت اطلاعات درخصوص سرمایه‌گذاری مورد نظر، سرعت و سهولت نقدشوندگی سرمایه است. بنابراین به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که در انتخاب روش سرمایه‌گذاری، موارد زیر برای ما مهم است:

 • کسب سود بیشتر نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری
 • حصول اطمینان از قانونی بودن روش سرمایه‌گذاری
 • اطلاع از بازار مورد نظر در هر زمان (وجود شفافیت در بازار)
 • قابلیت نقدشوندگی سریع و راحت

بورس از جمله مواردی است که علاوه بر پوشش اهداف ذکر شده، منجربه بهره‌مندی کل جامعه از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده نیز می‌شود که از آن جمله می‌توان به ایجاد اشتغال اشاره کرد.

فواید بورس برای سرمایه‌گذاران:

الف) ایجاد درآمد: مهم‌ترین هدف یک سرمایه‌گذار کسب درآمد است. سرمایه‌گذران در بورس به ۲ روش می‌توانند درآمد کسب کنند.

 • پرداخت سود نقدی ناشی از فعالیت شرکت‌ها؛ شرکت‌هایی که سهامشان در بورس عرضه شده است، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. در نتیجه سرمایه‌گذارانی که سهام این شرکت‌ها را دارند، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.
 • کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام؛ قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان، می‌تواند افزایش یابد. افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها موجب ایجاد درآمد برای سهامداران آن‌ خواهد شد.

ب) قابلیت نقدشوندگی: زمانی که فرد در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، اگر به پول خود نیاز پیدا کند، سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌تواند سهام یا سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند. فرض کنید فردی با خرید ماشین، زمین یا مسکن سرمایه‌گذاری کرده است، تبدیل هر کدام از این سرمایه‌ها در زمانی که فرد نیاز فوری به پول خود دارد، زمان‌بر بوده و به راحتی انجام نمی‌گیرد. اما سهام خریداری شده در هر روز کاری قابلیت فروش را خواهد داشت مگر آنکه نماد سهم به دلایل معلومی(مانند برگزاری مجمع عمومی سالانه) بسته شده باشد که عموماً مدت زمان توقف و بازگشایی نماد طبق قانون مشخص است.

ج) اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار: کلیه فعالیت‌های بورسی با توجه به مجوز قانونی مربوط به خود و با نظارت یک نهاد ناظرتحت عنوان “سازمان بورس و اوراق بهادار” به فعالیت می‌پردازند. شرکت‌های بورسی بر اساس قانون موظف هستند اطلاعات مجاز خود را به‌طور مرتب و دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این امر منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتری اقدام به معامله کنند.

د) هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز وهدف‌مند

ه) استفاده از پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد به هر میزان در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ

و) ایجاد بازار دائم و مستمر که امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت و کوتاه مدت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد.

ز) وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک پذیری

برخی از مفاهیم اولیه بورسی

الف-شاخص بورس: به‌طور کلی شاخص‌ها در بورس برای بررسی و ارزیابی وضعیت گذشته و وضعیت فعلی بورس از جنبه‌های مختلف و همین‌طور پیش‌بینی روند آینده آن، شناسایی شدند. شاخص‌ها و نوسانات آن‌ها نقش مهمی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران ایفا می‌کنند. شاخص‌های بورسی انواع مختلفی دارند که هر یک وضعیت بورس را از جنبه‌ خاصی بررسی می‌کنند.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شاخص کل یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین شاخص‌های بورسی است که مورد استفاده سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. شاخص کل که به آن شاخص قیمت و بازده نقدی هم گفته می‌شود، نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت‌ها و سود شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. تغییرات این شاخص بیانگر میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است. مفهوم شاخص کل را با یک مثال توضیح می‌دهیم؛

همان‌طور که گفتیم درآمد سرمایه‌گذاران (همان بازده سهام) در بورس از ۲ طریق به‌دست می‌آید؛ اول دریافت سود نقدی سالیانه و دوم تغییرات قیمت سهام در طول دوره سرمایه‌گذاری.

شما سهام شرکت الف را در ابتدای سال ۹۳ با قیمت هر سهم ۱۵۰ تومان خریده‌اید. قیمت این سهم در پایان سال ۹۳ به ۱۸۰ تومان افزایش یافته‌است. شرکت در پایان سال ۱۵ تومان هم سود نقدی به ازای هر سهم توزیع کرده است. شما در انتهای سال ۹۳ در مجموع به ازای هر سهم شرکت الف ۴۵ تومان سود از محل افزایش قیمت سهم و دریافت سود نقدی کسب کرده‌اید. بنابراین بازدهی سهام شما در پایان سال ۳۰% خواهد بود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

زیرا سرمایه شما از ۱۵۰ تومان به ۱۹۵ تومان رسیده است. تغییرات شاخص کل هم بیانگر میانگین بازدهی بورس است. یعنی شاخص کل بورس در ابتدای سال اگر ۲۰ هزار واحد باشد و در پایان سال با ۱۰ هزار واحد افزایش به ۳۰ هزار واحد برسد. به این معناست که میانگین بازدهی بورس از محل افزایش قیمت سهام شرکت‌ها و تقسیم سود نقدی در آن سال ۵۰% بوده است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

در شاخص کل توجه به ۲ نکته ضروری است:

۱-افزایش شاخص کل، لزوماً به معنای سودآوری سهام همه شرکت‌های بورسی نیست. همانطور که کاهش شاخص کل نیز لزوماً به معنای زیان سهام همه شرکت‌های موجود در بورس نیست.

۲-هر اندازه سبد سهام یک سرمایه‌گذار، متنوع‌تر و به ترکیب سهام موجود در بورس نزدیک‌تر باشد بازدهی سرمایه‌گذار به متوسط بازدهی کل بورس که توسط شاخص نشان داده می‌شود، نزدیک‌تر خواهد بود.

ب- سهم: سرمایه هر شرکت سهامی عام، به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌شود که به هریک از این قسمت‌ها “سهم” گفته می‌شود. قیمت اسمی هر سهم در ایران ۱۰۰۰ ریال است. این قیمت یا قیمت سهم که در بازار معامله می‌شود ارتباطی ندارد. سهام موجود در بورس و اوراق بهادار بر اساس حقوق دارنده آن‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شود:

۱-سهام عادی: دارندگان این نوع سهام مالکان نهایی شرکت هستند. مزایای این گروه از سهامداران شامل حق دریافت سود سهام، حق رای در مجامع عمومی عادی و فوق العاده، حق تقدم خرید سهام جدید، حق باقی‌مانده دارایی پس از انحلال شرکت، حق اطلاع از فعالیت شرکت و … است. لازم به ذکر است که سهام عادی می‌تواند بی‌نام یا بانام باشد.

۲-سهام ممتاز: دارندگان این سهام علاوه بر مزایای سهام عادی، در زمان انحلال شرکت نسبت به دارندگان سهام عادی در دریافت ارزش اسمی سهام خود الویت دارند. علاوه بر این سود سهام ممتاز پیش از سهام عادی پرداخت می‌شود.

 

ارکان و نهادهای بورسی

شورای عالی بورس:

شورای عالی بورس، بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است و مهم‌ترین وظیفه آن تصویب سیاست‌های کلان و خط مشی‌های بازار و همچنین اعمال نظارت بر اجرای قانون بازار اوراق بهادار است. اعضای شورای بورس شامل؛ وزیر امور اقتصاد و دارایی در سمت ریاست شورا، وزیر بازرگانی، رئیس بانک مرکزی، روسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در سمت دبیر شورا و سخنگوی سازمان، ۳ نفر خبره مالی از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیئت وزیران، یک نفر خبره از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالایی.

سازمان بورس و اوراق بهادار:

سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) یک موسسه عمومی غیر دولتی است که به‌وسیله یک هیئت مدیره ۵ نفره که از میان کارشناسان بخش غیر دولتی که دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مالی هستند با پیشنهاد رئیس شورا و تصویب شورا انتخاب می‌شوند، اداره می‌شود. براساس قانون بازار اوراق بهادار این نهاد ایجاد شده تا زیر نظر شورای عالی بورس به تدوین قوانین و مقررات و نظارت بر اجرای آن‌ها و سایر وظایف تعیین‌شده در قانون بازار بورس و اوراق بهادار می‌پردازد. به‌عبارت دیگر مقام ناظر در بازار اوراق بهادار ایران به دو نهاد شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار تقسیم می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

بورس اوراق بهادار تهران:

بورس اوراق بهادار یک شرکت سهامی عام انتفاعی است که عملیات اجرایی بازار اوراق بهادار را بر عهده دارد. از مهم‌ترین وظایف این نهاد می‌توان به مواردی از قبیل تشکیل، سازماندهی و اداره بازار اوراق بهادار، پذیرش اوراق بهادار، وضع و اجرای ضوابط حرفه‌ای و انضباطی برای اعضا و نظارت بر فعالیت آن‌ها ونظارت بر حسن انجام معاملات اوراق بهادار پذیرفته‌شده اشاره کرد. اداره بورس اوراق بهادار تهران بر عهده هیئت مدیره ۷ نفره است که اعضای آن‌را مجمع عمومی انتخاب می‌کند. اعضا برای مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند. اداره امور اجرایی هم بر عهده مدیر عامل شرکت است که توسط هیئت مدیره انتخاب می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

بورس کالای ایران:

بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را در آن عرضه می‌کنند. این کالاها توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و سپس به خریداران فروخته می‌شود. از مهمترین اهداف بورس کالا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- ایجاد بازاری قانونمند  و سازمان یافته جهت تسهیل داد و ستد کالاها.

۲- سامان دهی بازار کالاها

۳- کشف شفاف قیمت کالاها بر اساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نیاز بازار .

۴-  برقراری امکان اعمال مدیریت ریسک در بازار .

۵- امکان انجام معاملات نقد، نسیه، سلف، آتی و اختیار  با استفاده از ابزار های نوین مالی.

۶- توسعه سرمایه گذاری و فراهم سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش.

۷- اطلاع رسانی درباره وضعیت بازار داخلی و خارجی کالاهای پذیرش شده

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

فرابورس ایران:

بازار فرابورس ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و با مجوز شورای عالی بورس به منظور توسعه صدور و مبادله ابزارهای مالی تشکیل شده است. دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس ایران، در ۴ بازار صورت می‌گیرد؛ که در  بازار اول، دوم و اوراق مشارکت، انواع اوراق بهادار پذیرفته و در بازار سوم، تنها عرضه اوراق بهادار انجام می شود.

تفاوت بازار فرابورس ایران با بورس اوراق بهادار تهران:

۱- ورود به بازارهای فرابورس ایران در مقایسه با بورس اوراق بهادار تهران شرایط و الزامات کمتر و سهل‌تری برای پذیرش اوراق بهادار دارد. همچنین تنوع بازارها در فرابورس نسبت به بورس بیشتر است (همانطور که در مطالب آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱) و آشنایی با بازار سرمایه ایران (۲) آمد، در فرابورس ۵ بازار؛ بازار اول ،دوم، سوم یا عرضه، چهارم یا ابزارهای نوین مالی و بازار پایه داریم و در بورس ۲ بازار؛ اول و دوم داریم).

۲-دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران طبق “دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران” مصوب اول دی ۱۳۸۶ انجام می‌شود. در حالی که پذیرش اوراق بهادار در فرابورس ایران بر مبنای دستورالعمل جداگانه تحت عنوان “دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران” مصوب ۲۵ فروردین ۱۳۸۸ صورت می‌گیرد.

۴-قوانین استاندارد اقلام مورد مبادله در بازار فرابورس انعطاف پذیر می باشند یعنی قوانین معمولاً ناشی از توافق طرفین است.

نکته: حد نوسان مجاز روزانه بازار فرابورس همانند بازار بورس ۵± درصد قیمت پایانی روز کاری قبل است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران:

اصلی‌ترین وظیفه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، راهبری عملیاتی و فنی سامانه رایانه‌ای بورس است. تخصص اصلی این شرکت تجزیه و تحلیل هسته نرم‌افزارهای معاملات و طراحی و ساخت نرم‌افزارهای کاربردی روی آن است. ارائه خدمات رایانه‌ای و نرم‌افزاری به شرکت‌های بورس (اوراق بهادار، کالا، فرابورس و نظایر آن‌ها) از محورهای فعالیت این شرکت است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه:

سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار یک ساز و کار الکترونیکی است که نگهداری اوراق بهادار، ثبت و نقل و انتقال آن‌ها را بر عهده دارد. در این سیتم مالکیت اوراق بهادار بدون نیاز به مبادله فیزیکی گواهی سهام یا هر سند کاغذی دیگر هم‌زمان با انتقال اوراق از یک حساب به حساب دیگر تغییر می‌کند.این نهاد مالی، یکی از نهادهای اصلی بازار سرمایه است که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. هدف این نهاد تضمین امنیت و کارآمدی بازار اوراق بهادار از طریق بهینه‌سازی سازوکار، توسعه معاملات اوراق بهادار و تمرکز بر افزایش کارایی و کاهش هزینه‌های پایاپای و تسویه وجوه معاملات بر اساس قوانین و مقررات جاری کشور است. این شرکت در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

کانون کارگزاران:

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، یک تشکل خودانتظام است که با هدف تنظیم فعالیت‌های حرفه‌ای و نظم بخشیدن به روابط بین اعضاء تشکیل شده است. این نهاد مالی در راستای اجرای بند ۵، ماده‌های ۱ و ۵۳ قانون بازار اوراق بهادار مصوب اول آذر ۸۴ با تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه ۸۶ تاسیس شد. از جمله وظایف کانون کارگزاران می‌توان به مواردی همچون نظارت بر عملکرد اعضا و اشخاص وابسته، وضع و اجرای ضوابط و استانداردهای حرفه‌ای انظباطی برای اعضاء، برقراری و اجرای نظام مناسب برای رسیدگی به اختلافات اعضا، پیشنهاد تغییر سقف کارمزدها و نرخ خدمات اعضا و… اشاره نمود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

کارگزاران:

کارگزاران به‌عنوان نهاد واسط بین خریداران و فروشندگان به معامله(داد و ستد) می‌پردازند و در مقابل، درصدی از ارزش ناخالص معامله را تحت عنوان حق (کارمزد)کارگزاری دریافت می‌کنند. شرکت‌های کارگزاری با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به ارائه خدماتی مانند مشاوره تخصصی، سبدگردانی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری، علاوه بر انجام معامله اوراق بهادار برای خریداران و فروشندگان می‌پردازند.

شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس:

شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس(سهامی خاص) وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار بوده، که در تاریخ ۱۳۸۳/۰۴/۲۷ تاسیس و در تاریخ ۱۳۸۳/۰۶/۰۵ ثبت شده است. مهم‌ترین اهداف این شرکت گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی است. از جمله وظایف و کارهایی که بر عهده این شرکت است می‌توان به مواردی از قبیل؛

۱- انجام اطلاع‌رسانی‌های مختلف در بازار سرمایه
۲- انتشار کتب، نشریات الکترونیکی، لوح‌های فشرده، بسته‌های آموزشی به‌صورت مکتوب، دیداری، شنیداری و …
۳- برگزاری آزمون برای گواهی‌نامه‌های حرفه‌‌ای سازمان بورس
۴- برگزاری نمایشگاه‌ها، سمینارها و همایش‌ها

شرکت‌های تامین سرمایه:

این شرکت‌ها و موسسات وظیفه قیمت‌گذاری، بازاریابی و فروش اوراق بهادار شرکت‌ها را در انتشار اولیه از طریق عرضه عمومی یا خصوصی بر عهده دارند. این موسسات مالی گاهی بر اساس قرارداد، متعهد به خریداری بخشی از اوراق بهادار فروخته نشده شرکت‌ها می‌شوند.

بازارگردانان:

بازارگردانان وظیفه حفظ مداوم و منظم بازار را برای سهام نماد یا نمادهایی خاص برعهده دارند. این نهاد مالی، در مواردی که سهام خاص خریدار ندارد در نقش خریدار و در مواردی که سهم خاص فروشنده نداشته باشد در نقش فروشنده در بازار فعالیت می‌کنند. طبق ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار بازارگردان، کارگزار/معامله‌گری است که پس از دریافت مجوز لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و تحدید دامنه نوسان قیمت آن، به معامله آن اوراق می‌پردازد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری:

شرکت‌های سرمایه‌گذاری از مصادیق نهادهای مالی هستند که حرفه و موضوع اصلی آن‌ها طبق اساس‌نامه، سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت‌ها و موسسات است. وظیفه این شرکت‌ها، این است که وجوه جمع‌آوری شده را در ترکیبی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. فعالیت این شرکت‌ها معطوف به خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی است. هدف این شرکت‌ها کسب انتفاع بدون نفوذ قابلا ملاحظه در شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری است که به دوصورت سهامی عام و خاص وجود دارد. طبق ماده ۱، بند ۲۱ قانون بازار اوراق بهادار حداقل سرمایه شرکت برای تاسیس این شرکت‌ها مبلغ یکصد میلیارد ریال است.

مشاوران سرمایه‌گذاری:

مشاوران سرمایه‌گذاری نهادهایی هستند که به اشخاص یا نهادهای دیگر در زمینه ارزش‌گذاری اوراق بهادار، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار و تهیه سبد سرمایه‌گذاری، مشاوره می‌دهند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از نهادهای مالی است برای ورود سرمایه‌گذاران، به‌ویژه کسانی که تخصص یا فرصت تحلیل بازار و انجام معاملات به‌صورت حرفه‌ای ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری بنا بر تعریف ماده ۱ بند ۲۰ قانون بازار اوراق بهادار، عبارتست از یک نهاد مالی که فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکین واحدهای آن نسبت به سود و زیان صندوق شریک هستند وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران در صندوق‌ها در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار و سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود. اطلاعات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌‍گذاری در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) و همچنین پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

سایت کدال:

سایت کدال، سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران اوراق بهادار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سامانه الکترونیکی طبق ماده ۲، قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب اول آذر ۱۳۸۴ سازمان بورس و اوراق بهادار، برای حمایت از سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف و کارای اوراق بهادار به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون تشکیل شده است. در این سامانه اطلاعات دسته‌بندی شده شرکت‌ها در زمینه صورت‌های مالی دوره‌ای و میان‌ دوره‌ای، گزارش مجامع شرکت‌ها، گزارش هیئت مدیره شرکت‌ها، اطلاعیه‌ها، پیش‌بینی درآمدها قرار دارد.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

مقایسه بازار بورس با سایر بازارها

بازار بورس و اوراق بهادار در کنار بازارهایی نظیر املاک، بانک، طلا و …فعالیت می‌کند. سرمایه‌گذاران با هر اندازه سرمایه‌ای که در اختیار دارند، می‌توانند با معیار مناسب یک یاچند نوع از بازارهای موجود را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. فرض کنید شما به‌عنوان سرمایه‌گذار مقداری پس‌انداز در اختیار دارید که می‌خواهید بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری آن انتخاب کنید. چه معیار یا عاملی برای شما اهمیت دارد؟ شما باید بتوانید انواع فضاهای موجود برای سرمایه‌گذاری را شناسایی، آ‌ن‌ها را با هم مقایسه و سپس بازار هدف خود را انتخاب نمایید.

در این بخش به بررسی برخی از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سایر بازارهای موازی با آن می‌پردازیم.

بازار نقد شوندگی ریسک بازدهی تخصص مورد نیاز شفافیت بازار
املاک کم کم متوسط بدون نیاز به تخصص پایین
ارز بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص
بانک بالا کم کم بدون نیاز به تخصص بالا
سکه و طلا بالا بالا بالا بدون نیاز به تخصص
بورس بالا متوسط بالا مستقیم: نیاز به تخصصغیر مستقیم: بدون نیاز به تخصص بالا

بازدهی سالانه هر یک از بازارهای موازی در مقایسه با بازار بورس در بازه زمانی ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۳ به شرح جدول زیر است:

سال بانک و اوراق مشارکت سکه بهار ازادی املاک و زمین بورس و اوراق بهادار
۱۳۷۹ ۱۹% ۳-% ۳۲% ۶۳%
۱۳۸۰ ۱۷% ۴-% ۲۱% ۴۴%
۱۳۸۱ ۱۵% ۱۶% ۳۷% ۵۰%
۱۳۸۲ ۱۷% ۲۲% ۳۶% ۱۲۸%
۱۳۸۳ ۱۷% ۱۸% ۲۲% ۱۳%
۱۳۸۴ ۱۷% ۱۸% ۱۲% ۱۳-%
۱۳۸۵ ۱۵٫۵۰% ۳۵% ۱۳% ۱۵%
۱۳۸۶ ۱۵٫۵۰% ۲۰% ۵۳% ۱۷%
۱۳۸۷ ۱۸% ۲۷% ۴۳% ۱۰-%
۱۳۸۸ ۱۶% ۲۵% ۰% ۶۲%
۱۳۸۹ ۱۵٫۵۰% ۴۵% ۱۰% ۸۵%
۱۳۹۰ ۱۵٫۵۰% ۱۱۱% ۲۵% ۱۳%
۱۳۹۱ ۲۰% ۷۲% ۲۴% ۵۲%
۱۳۹۲ ۲۰% ۳۰-% ۱۳% ۱۰۸%
۱۳۹۳ ۲۰% ۱-% ۱۵-% ۲۱-%

حال فرض کنید مبلغ یک میلیون تومان را در سال ۱۳۷۹ در هر یک از بازارهای اوراق مشاکت یا بانک، سکه طلا، املاک و زمین و بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید. میانگین بازدهی وریسک شما در بازه زمانی ۱۳۷۹ الی ۱۳۹۳ در هریک از بازارها به شرح زیر خواهد بود:

بازار بازده ریسک
اوراق مشارکت و بانک ۱۷٫۲۰% نزدیک به صفر
سکه بهار آزادی ۲۵٫۰۷% کم
املاک و زمین شهری :۲۱٫۷۳% کم
بورس ۴۰٫۵۳% متوسط
تورم :۱۸٫۲۷% _

با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس و سایر بازارها در مقایسه با نرخ تورم، قابل مشاهده است که بازار بورس و اوراق بهادار در مقایسه با رشد تورم از بازدهی مناسب برخوردار بوده و سود کسب شده در این بازار نسبت به تورم سود واقعی است. این در حالی است که مثلا در سرمایه‌گذاری دراوراق مشارکت با نرخ بازدهی ۱۷٫۲۰% با در نظر گرفتن نرخ تورم ۱۸٫۲۷%، سود واقعی منفی خواهد بود. با مقایسه میانگین بازدهی بازار بورس با میانگین بازدهی سایر بازارها، می‌بینیم که میانگین بازدهی بورس در سطح بالاتری قرار دارد.

چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای انجام معامله در بورس هر شخص حقیقی یا حقوقی نیاز به یک کارگزار رسمی و دریافت کد معاملاتی از آن دارد. همان‌طور که بانک به مشتریان خود شماره حساب می‌دهد و این شماره شناسه مشتری به شمار می‌آید، در بورس هم کد معاملاتی هر فرد شناسه او در بازار است.

مراحل اخذ کد معاملاتی برای فعالیت در بورس: برای شروع فعالیت در بورس اوراق بهادار، ابتدا باید کد بورسی یا کد معاملاتی داشته باشیم. در مطالبی جداگانه به بیان نحوه‌ی اخذ کد سهامداری و کد معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار و راهنمای دریافت کد معاملاتی بورس اوراق بهادار و کد آنلاین در کارگزاری آگاه پرداخته‌ایم.

خب، تا اینجا ما با کلیت بازار بورس آشنا شدیم و با توجه به آمار و ارقام دانستیم که بورس، بازار جذابی برای کسب سود است و برای سرمایه‌گذاری در آن لزوماً نباید مبلغ زیادی داشته باشیم. پس از این دانسته‌ها کدبورسی هم دریافت کردیم. اما آیا واقعاً این اطلاعات و دریافت این کد برای ما کافی است؟

بورس همانطور که سودخوبی به همراه دارد، ممکن است زیان بزرگی را نیز در پی داشته باشد! پس ما برای کسب سود بیشتر و کاهش ریسک خود به اطلاعات دیگری هم نیاز داریم. پیش از آنکه ببینیم به چه اطلاعاتی نیاز داریم، باید بدانیم که روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس چگونه است؟

به چند روش می‌توان در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرد؟

? روش مستقیم: در این روش سرمایه‌گذار با اتکا بر دانش، تخصص و تحلیل خود اقدام به سرمایه‌گذاری و ورود به بازار می‌کند. مسئولیت سود یا زیان حاصل از سرمایه‌گذاری به‌طور مستقیم بر عهده شخص سرمایه‌گذار است.

سرمایه‌گذارانی که در این روش با سرمایه‌گذاری می‌پردازند، در یک طبقه‌بندی بر اساس مدت زمانی که تمایل به نگهداری سرمایه خود دارند به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

 • سهامی خاص را خریداری می‌کنند و بعد از ۳ یا ۴ ماه آن را می‌فروشند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران کوتاه مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را خریداری می‌کنند و به مدت یک سال آن را نگه می‌دارند سپس برای فروش تصمیم می‌گیرند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران میان مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را با قصد نگهداری بیش از یک سال خریداری می‌کنند. به آن‌ها سرمایه‌گذاران بلند مدت می‌گویند.
 • سهام خاصی را خریداری می‌کنند و بعد از شناسایی سود اندکی در یک هفته یا دو هفته، آن را می‌فروشند و اقدام به خرید سهام جدید یا همان سهم با قیمت جدید(پایین‌تر) می‌کنند. به آن‌ها نوسانگیر می‌گویند.

 

?روش غیر مستقیم: در این روش بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر یک موسسه مالی به‌عنوان واسط عمل می‌کند. سرمایه‌گذار وجوه خود را در اختیار این موسسات مالی قرار می‌دهد و آن‌ها با بکار‌گیری تخصص، دانش و تبحر تحلیلی و مالی و همچنین تجربه خود در بازار سرمایه فرایند سرمایه‌گذاری را به نیابت از سرمایه‌گذار انجام می‌دهند. به سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای و با درجه ریسک‌پذیری پایین که فرصت و تجربه کافی برای فعالیت مستقیم در بازار بورس را ندارند توصیه می‌شود یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم را برای فعالیت خود در بازار سرمایه انتخاب نمایند. برای مثال صندوق‌های سرمایه‌گذاری که یکی از روش‌های این نوع سرمایه‌گذاری است با ایفای نقش واسطه‌گری مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیر حرفه‌ای را از حالت مستقیم به حالت غیر مستقیم تبدیل می‌کند و مزایایی از جمله ریسک پایین‌تر و سود مناسب‌تر را برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد.

برای اینکه بدانیم از کدام روش سرمایه گذاری برای ما بهتر است، باید به چند سوال پاسخ دهیم:

اطلاعات من از بورس اوراق بهادار چه‌قدر است؟

آیا من برای بررسی روزانه بازار یا بررسی در بازه‌های زمانی منظم وقت کافی دارم؟

چه‌قدر می‌توانم اطلاعات خود را در مورد شرکت‌های بورسی و فرابورسی بالا ببرم؟

آیا دانش، مهارت و تجربه کافی را دارم؟

اگر شما جزء افرادی هستید که اطلاعاتتان از بازار بورس اوراق بهادار کم است، وقت کافی برای رصد بازار ندارید، تجربه کافی در این بازار کسب نکرده اید، توصیه ما به شما انتخاب روش دوم است.

مناسب‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر و برای افراد غیر حرفه‌ای‌تر که زمان کافی برای انجام معاملات مستقیم در بورس را ندارند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و استفاده از سبدگردانی است. برای این کار کافی است یک کارگزار خوب برای خود انتخاب کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری: صندوق سرمایه­‌گذاری با جمع‌آوری منابع پولی کوچک، به سرمایه‌گذاری در سبدی از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار می‌پردازند. صندوق‌ها این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌­­ها، سرمایه‌­گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌­های متنوع سرمایه‌­گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود وزیان صندوق سهیم ‌شود. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل را مطالعه کنید.

سبدگردانی: سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می‌شود. مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است.

تا اینجا درباره کسانی صحبت کردیم که وقت کافی، تجربه لازم و دانش مناسب برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را نداشتند. حال به عده دیگری می‌رسیم که مختصری اطلاعات در زمینه بورس جمع کرده‌اند و وقت کافی دارند تا تجربه و دانش خود را افزایش دهند. این گروه تمایل دارند به‌طور مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند. نکاتی وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها کی‌پردازیم.

چگونه در بورس خرید و فروش کنیم؟

در ابتدا باید بدانیم که نظام قیمت‌گذاری بورس به گونه‌ای است که اشخاص نمی‌توانند در قیمت‌گذاری آن دخالت داشته باشند. به این معنی که افراد نمی‌توانند شخصاً و با قیمتی خارج از محدوده تعیین شده اقدام به خرید و فروش سهام نمایند بلکه این کار باید از طریق کارگزاری‌های بورس انجام پذیرد. کارگزاران افراد مطمئن هستند که علاوه بر اینکه سابقه تخلف مالی ندارند مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت می‌کنند. در واقع فعالیت آن‌ها تحت نظارت بورس انجام می‌گیرد. همانطور که گفتیم خریداران و فروشندگان برای ورود به بورس در اولین اقدام باید به یکی از کارگزاران بورس مراجعه کرده و کد بورسی دریافت نمایند. پس از ان درخواست خود را به کارگزاری مربوطه اعلام کنند. این اعلام می‌تواند به‌صورت حضوری، تلفنی، اینترنتی و یا آنلاین صورت پذیرد. تقاضای آن‌ها وارد سیستم معاملات شده و در ستون خرید و فروش بر اساس قیمت و الویت زمانی قرار می‌گیرد.

نحوه قرار گرفتن تقاضای خرید یا فروش در سیستم به این گونه است که تقاضای فروشی که قیمت ارزان‌تری داشته باشد یا تقاضای خریدی که قیمت بالاتری دارد در ردیف اول ستون مربوط به خود قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است چنانچه دو تقاضای خرید یا دو تقاضای فروش با قیمت مشابه وارد سیستم معاملات شود، قرار گرفتن سفارش در سیستم بر اساس زمان ارسال درخواست خواهد بود.

علاوه بر این هر خرید و فروش در بورس، کارمزدی دارد. این کارمزد بر اساس اینکه چه نوع اوراق بهاداری در چه بازاری معامله شده است متفاوت است. کارمزدها و نرخ خدمات در بازار سرمایه ایران در مطلب جداگانه‌ای با ذکر مثال بررسی شده است.

این مختصری از روند انجام یک معامله بود. حال سوال این است که چگونه باید متوجه شویم که سهام چه شرکتی را بخریم یا بفروشیم؟ در خرید و فروش چه مواردی را باید مدنظر قرار دهیم؟ اگر دوستمان گفت فلان سهم را بخر یا بفروش، چگونه مطمئن شویم که اشتباه نمی‌کنیم؟ یا بهتر بگوییم، چگونه ضرر و احتمال اشتباه خود ار به حداقل برسانیم؟

برای بررسی و تحلیل سهام شرکت‌ها به طور عموم از دو روش استفاده می‌شود:

 • تحلیل بنیادی (فاندامنتال): در این روش عوامل بنیادی که بر روی قیمت سهم یک شرکت تاثیر می‌گذارد، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این تحلیل با استفاده از گزارش‌هایی که در صورت‌های مالی اعلام می‌شود به پیش‌بینی و بررسی سهام یک شرکت می‌پردازد و بیشتر برای دوره‌های زمانی طولانی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع تحلیل، شرایط اقتصادی کلان، شرایط صنعت مربوطه و پس از آن شرایط شرکت مورد نظر بررسی و تحلیل می‌شود. نسبت P/E شرکت (نسبت قیمت به سود هر سهم)، حاشیه سود خالص آن، نسبت بدهی، نسبت جاری، ارزش دفتری و گردش موجودی‌ها از جمله عواملی است که در تحلیل فاندامنتال مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • تحلیل تکنیکال: در این نوع تحلیل به جای بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها، به نمودار قیمتی آن‌ها در بازه‌های زمانی مشخص پرداخته می‌شود و از آنچه در گذشته اتفاق افتاده‌است، رفتار آینده سهم پیش‌بینی می‌شود. این روش تحلیلی برای بازه‌های زمانی کوتاه‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تحلیل تکنیکال اعتقاد بر این است که رفتار و روند قیمتی سهام یک شرکت در دوره‌های زمانی مشخص، تکرار می‌شود.

 

حالا سهام چه شرکت‌هایی را معامله کنیم ؟

دانستیم که با استفاده از تحلیل تکنیکالی یا تحلیل بنیادی می‌توانیم سهام شرکت‌های مختلف را ارزیابی نماییم. دنیای تحلیل تکنیکال و بنیادی، جذابیت‌های خاص خود را دارد. هر یک از این دو روش اطلاعات خاص خود را نیاز دارد تا بتواند پیش‌بینی درستی از قیمت سهام شرکتی خاص در زمانی معین ارائه کند. ما نیاز داریم که با استفاده از یک یا هر دوی این روش‌ها اقدام به خرید و فروش سهام نماییم. برای اینکه بتوانیم با روش‌های محاسباتی تحلیل بنیادی و تکنیکال آشنا شویم؛ می‌توانیم در دوره‌های آموزشی مربوط به هر کدام شرکت کنیم. علاوه بر این با مطالعه سایت‌های تحلیلی معنبر مانند سایت همفکران، می‌توانیم بیشتر با دنیای جذاب و درآمدزای بورس آشنا شویم و از فعالیت در آن لذت ببریم. سایت هفکران سایت مشاوره‌ای آنلاین در زمینه سهام است که به عنوان اولین سایت مشاوره ای در بازار سرمایه است که مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است. برای عضویت در این سایت کافی است به ترتیب زیر عمل نمایید:

۱- به آدرس hamfekran.com مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۲- در قسمت بالای صفحه و مطابق تصویر زیر گزینه ورود به سامانه آوای آگاه را انتخاب نمایید و گزینه ثبت نام را کلیک کنید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۳- با ورود شماره موبایل و انتخاب گزینه بررسی شماره تلفن، فرم ثبت نام برای شما نمایش داده می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایرانسرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۴- پس از تکمیل فرم، پذیرش شرایط مربوطه و انتخاب گزینه ثبت نام، تاییدیه‌ای به صورت پیامک به موبایل شما ارسال می شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۵- اکنون شما کاربر سایت همفکران شده‌اید و می توانید از مطالب آن استفاده کنید.

۶- از طریق آیکون ۲۰۱۶-۰۴-۰۴_۱۹۲۰۲۰ می توانید به منوی مطالب سایت دسترسی پیدا نمایید. با کلیک بر روی هر عنوان، مطالب زیرمجموعه آن نمایش داده می‌شود. در صورتی که علاقه مند به مطالعه هستید روی هر عنوان کلیک نمایید.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۷- از مهمترین بخش های سایت همفکران، نبض بازار و بخش پرسش و پاسخ است که به صورت آنلاین و چندین بار در طول ساعت بازار و حتی پس از آن بروزرسانی می‌شود.

سرمایه گذاری در بورس, بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, صندوق سرمایه گذاری, روش های سرمایه گذاری, بازار سرمایه, خرید و فروش سهام, شرکت های سهامی عام, ریسک, بازده, سهام عادی, سهام ممتاز, شرکت بورس کالا, بورس ارز, فرابورس ایران

۸- تالار بورس همفکران، هفته نامه تخصصی همفکران، برخی مطالب در قسمت اقتصاد کلان و … از جمله مطالبی است که در دسترس عموم قرار دارد و همه مخاطبین گرامی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

۹- علاوه بر بخش‌هایی که ذکر شد، برخی مطالب سایت نظیر تحلیل‌های بنیادی یا تکنیکال آن، پیش بینی بازار و اخبار ویژه جزو مطالب VIP محسوب می‌شود.

۱۰- برای شارژ VIP اکانت خود، می توانید از تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی بآشگاه استفاده کنید! برای اطلاعات بیشتر در خصوص برقراری ارتباط میان اکانت همفکران و کاربری بآشگاه خود، نحوه عضویت و راهنمای استفاده از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری: بورس به عنوان بخشی از بازار سرمایه‌ای ایران، همچون سایر بازارهای دیگر محلی برای سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان به این بازار است که طبق آمار ارائه شده، توانسته است در ۱۵ سال اخیر بازده قابل قبولی را نصیب سرمایه‌گذاران کند. اطمینان از قانونی بودن این بازار، سهولت نقدشوندگی سرمایه و امکان کسب سود بالا از مزایای بازار بورس اوراق بهادار است. سرمایه‌گذاری در این بازار نیاز به پول هنگفتی نداشته و شما می‌توانید با هر میزان سرمایه که دوست دارید، وارد این بازار شوید. این امکان برای شما مهیا است تا به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنید. برای سرمایه‌گذاری مستقیم در این بازار نیاز به کسب اطلاعات، افزایش سطح دانش و مطالعه روزانه بازار و سایت‌های تحلیلی معتبر دارید. امیدواریم با دید مناسب وارد این بازار سودآور شده و سرمایه‌گذاری مناسبی در آن داشته باشید.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.
268 نظر در مورد مطلب “سرمایه گذاری در بورس برای تازه واردان: راهنمای کامل

 1. عالی بود اما کاش ماهی گیری رو یادمون بدید نه ماهی رو اماده بیایید بزارید جلومون مثلا چطوری تراز نامه و صورت مالی یه شرکت رو تحلیل کنیم که سهام خوبی بتونیم بخریم و یا ضرر نکنیم انقد که دیگه در مورد اشنایی مقدماتی بورس نوشتید که همه رو حفطپظ شدم.با تشکر از مطالب خوبتون و پیگیری مستمر اگاه

  1. سلام دوست عزیز
   دوره های تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال و بسیاری دوره های دیگر با تخفیف ۲۰ تا ۸۰ درصدی در کارگزاری آگاه برگزار می گردد که در آنها نحوه تحلیل صورتهای مالی در دو سطح مقدماتی و پیشرفته ارائه می شود. از طرفی روش تحلیل تکنیکال سهام نیز آموزش داده میشود. البته تلاش خواهیم کرد تا به زودی نکاتی از بررسی صورتهای مالی را به زبان ساده در اختیار دوستان قرار دهیم.

  2. با سلام دوست عزیز . برای تجزیه و تحلیل صورت های مالی باید در کلاس های تحلیل بنیادی شرکت کنید.

 2. با سلام و تشکر از مطلب جامع و کامل شما
  این مطالب عنوان شده بظاهر تکراری و در حد تازه کارها میباشد ولی از طرفی اساس کار در بورس بوده و از طرفی هم هر کدام ار مباحث جای بحث و نقطه یابی دارد. به عنوان مثال بحث بورس کالا دریایی مطالب دارد که ورود در ان شاید صدها گزارش شود. لذا پیشنهاد بنده این است که تک تک اقایان و خانمها عضو هر مطلبی تکمیلی در رابطه با مباحث فوق و یا سوال داشته باشند مطرح کنند . مطمینن موارد کاربردی از این گفتگو ها بدست خواهد امد.
  با سپاس فراوان

 3. سلام و خسته نباشید
  مطالب ذکر شده کاربردی و جامع بود
  من سوالی هم داشتم که نمیدونم از این طریق مطرح کنم یا محل دیگری برای طرح این موارد در نظر گرفته شده است که راهنمایی فرمایید ممنون خواهم بود
  سوال من این است که در حال حاظر و با توجه به وضعیت بازاربورس در ایران و دورنمای صنعت کشور تمرکز بر سود سهام شرکت ها دارای سود مطمین , بصرفه و صلاح است یا تمرکز و خرید و فروش و استفاده از سود تفاوت قیمت سهام ؟
  متشکرم

  1. سلام
   ممنونیم از لطفتون. در مورد سوالی که مطرح کردید، این موضوع بسته به دید شما و نحوه سرمایه گذاریتون داره که بلند مدت هست، میان مدت یا کوتاه مدت.

   1. با سلام
    پیشنهاد می کنیم در دوره های آموزشی مربوط به بازار سرمایه شرکت کنید و مطالب بآشگاه را نیز مطالعه بفرمایید.
    برای اطلاع از دوره های آموزشی می توانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 4. از زحمات مسئولان باشگاه، سپاسگزاری نموده و برای سرمایه گذاران تازه وارد به بورس نیز، آرزوی موفقیت دارم.
  مطمئنا هم ارائه و هم مطالعه مطالبی از این دست، موجب افزایش آگاهی فعالان بازار و نیز افزایش عمق بازار سرمایه کشورمان خواهد شد.
  ** پاینده باشید **

 5. مطالب فوق برای افراد اماتور مناسب است. لطفا مطالب تخصصی تر را برای افراد سایت ارائه دهید، چون عمدتا افراد فعال در بازار سرمایه از مطالب فوق آگاهی کامل دارند.

  1. سلام
   دوست عزیز در عنوان این مطلب هم تازه واردان مورد خطاب هستند و مطلب مناسب این دسته از کاربران است. بزودی مطالب پیشرفته نیز ارائه خواهد شد.

   1. سلام
    یک راهنمایی میخ دوستان سایتی هست بتونم نهوه سرمایه گذاری و تحلیل تکنیکال رو اموزش ببینم؟؟

 6. با سلام؛ ضمن تشکر از اطلاعات بسیار مفیدتون
  یه پیشنهاد داشتم…آیا برگزاری دوره های آموزشی به صورت مجازی هم براتون مقدوره؟ اینطوری افرادی که مشغولیت بیشتری دارن هم امکان استفاده از دوره های آموزشی رو پیدا میکنن.

 7. سلام مطالب بسیار مفید هستند اگر در وبلاگ یک نقشه راه داشته باشید که مباحث آموزشی را از کجا شروع می کنید و به کجا خواهید رسید به نظر مناسب می رسد. یعنی همانطور که برای کسب امتیاز در باشگاه صعود به قله ها را تعریف کرده اید در اینجا نیز مشابه آن را انجام دهید. ببخشید اگر توقع زیادی هست

 8. با سلام خدمت شما
  شما پاسخ صحیح برای مسابقه ۱۳۹۵/۱/۱۹ گزینه دوم را انتخاب کردید در صورتی که اشتباه است. طبق راهنمایی که در باشگاه بلاگ می باشد برای وام قرض الحسنه نوشته شده ” وام ها در بسته های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلیون ریالی با بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است. ” و در پنل کابری قسمت وام بسته ۲۰ میلیون ریالی وجود ندارد. گزینه دوم فقط برای بسته های اعتباری صحیح است.
  گزینه ۴ پاسخ صحیح سوال می باشد.
  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  ۱٫ برای دریافت وام قرض الحسنه و بسته های اعتباری، لازم است مشتری به اندازه قیمت بسته ریال کافی در بآشگاه داشته باشد.
  ۲٫ بسته های وام قرض الحسنه و اعتباری از ۲۰ میلیون ریال تا ۵۰۰ میلیون ریال و در بازه های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه است.
  ۳٫ برای بهره مندی از اعتبار و وام قرض الحسنه، مشتری حتما باید در سطح ۵ بآشگاه باشد.
  ۴٫ وام قرض الحسنه بر اساس مانده پول و بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود.
  با تشکر

  1. سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

 9. باسلام خدمت دوستان در باشگاه مشتریان کارگزاری آگاه و عرض خدا قوت و تبریک سال نو
  ایراد یک سوال مسابقه :

  باستحضارتون میرسانم که با توجه به بررسی اینجانب جواب سوال عمومی وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه به طراحی خانم طلائی مورخ ۱۹/۱/۹۵ که از نظر شما گزینه ۲ هست کاملا اشتباه میباشد و تنها گزینه درست میتواند ۳ باشد بدلایل زیر :
  ۱)در ضمیمه روش دریافت اعتبار بصراحت اشاره شده مبلغ وام بین ۲۰ تا ۵۰۰ ملیون ریال(که همانجا هم اشتباها نوشتید ۵۰ ملیون ریال و باید تصحیح بشه ) و در بخش خدمات قسمت بسته های اعتباری هم اعداد قابل مشاهده میباشد.
  ۲)در ضمیمه روش دریافت وام قرض الحسنه بصراحت اشاره شده که مبلغ وام بین ۵۰ تا ۱۰۰۰ ملیون ریال میباشد که در بخش خدمات قسمت وام قرض الحسنه هم قابل مشاهده هست .
  حال چطور با این تناقض جواب صحیح گزینه ۲ شده است ؟؟!!!
  در مورد گزینه ۳ که به زعم بنده صحیح میباشد ؛سطح دریافت در مورد وام قرض الحسنه در ضمیمه اشاره شده و در مورد کد زیر سطح ۵ که توانایی دریافت بسته اعتباری را دارد ولی چون زیر سطح ۵ میباشد ،نیز قابل اثبات است.
  در صورت قابل قبول بودن توضیحات بالا که تصاویر ادله نیز موجود هست نسبت به تصحیح پاسخ صحیح اقدام فرمائید.
  قبلا از تمام زحمات شما کمال تشکر و قدردانی را دارم

  1. سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

 10. با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه … چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  1. سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

 11. با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه … چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  1. سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.
   اساس اعطای اعتبار بر مبنای گردش است. یعنی شما نمیتوانید همه پول بسته اعتباری را از راه هایی غیر از تخفیف کارمزد تامین کنید، لازم است که حتما گردش هم داشته باشید.

 12. با سلام

  درمورد سوال وام قرض الحسنه و اعتبار باشگاه جواب صحیح گزینه ۳ میتونه باشه … چون گزینه ۴ در قسمت ( بسته اعتباری بر اساس گردش معاملات به مشتریان اعطا می شود) که الزاما گردش نیست و با هر روشی که باعث بالارفتن ریال موجود در حساب باشگاه شود میتوان بسته اعتباری دریافت نمود.ولی گزینه ۳ برای دریافت هر دو مورد قرض الحسنه و اعتباری باید سطح ۵ به بالا بود که صحیح میباشد.

  با تشکر

  1. سلام
   همانطور که در پاسخ سایر دوستان اعلام شد، پاسخ درست این سوال گزینه ۴ است. ضمن عرض پوزش، این مورد در اولین روز کاری برطرف خواهد شد.

    1. با سلام
     وقوع برخی مشکلات در اجرای روند امور اجتناب ناپذیر است ولی تمام سعی ما در به حداقل رساندن آنهاست. در پاسخ به سوال شما دوست عزیز، باید بگوییم که حتما تغییر میکند، مسلما افرادی که پاسخ صحیح داده باشند امتیاز خواهند گرفت.
     با تشکر از شما

 13. سلام
  واقعا از صبر و حوصله که به خرج میدهید در پاسخ دادن به دوستان سپاسگزارم الان کامنتهای مطالب مختلف رو میخوندم دوستان شاید بیش از بیست بار در مطالب مختلف یک اشتباه رو گوشزد کردن ولی شما بازهم با حوصله پاسخ میدهید نمی دانم چه اتفاقی افتاده تو آگاه ولی نسبت به دو سال پیش خیلی فرق کردید الان به جرات میتونم بگم آگاه تو مشتری مداری و ارایه سرویس یه سر و گردن از بقیه کارگزاریها بالاتر است
  مرسی

 14. سلام در مورد کلاس های آموزشی که کارگزاری ارائه می دهد برای اینکه امکان برنامه ارائه کلاس های بیشتری برای کارگزاری فراهم بشود به نظر من اگر همیشه مثل سمینار زنجان نباشد بهتر است منظورم این است که ساده تر برگزار شود تا برای کارگزاری کمتر هزینه بر باشد و در عوض دوره های بیشتری ارائه شود .
  هرچه کاربران و مشتریان کارگزاری آگاه در مسائل بورسی واردتر شوند بیشتر سود خواهند نمود و درعمل برای کارگزاری مفیدتر خواهند شد

  1. با سلام
   در روزهای عرضه اولیه به علت حجم بالای استفاده کنندگان از سیستم و همچنین حساب بانکی لینک شده، امکان بروز خطا بسیار بالاست. از آنجا که کلیه عملیات خرید باید در یک لحظه اتفاق بیافتد و کوچک‌ترین تعلل و تاخیری منجر به بروز خطا می‌شود، توصیه ما همیشه بر این اصل بوده که خرید سهام عرضه اولیه از محل بانک انجام نشود. این مهم در روزهای عرضه مکرراً از طریق ارسال پیام در صفحه آنلاین به اطلاع کاربران می‌رسد. در صورتی که وجه خرید در حساب بانکی شما است، می‌توانید دقایقی قبل از انجام معامله مبلغ مورد نطر را با حساب نزد کارگزاری خود انتقال دهید تا میزان بروز خطا را به حداقل برسانید، در مواردی که کارشناسان احتمال بروز اختلال بانکی را بیشتر می‌بینند امکان استفاده از حساب بانکی را در خرید عرضه اولیه مسدود می‌نمایند. بی‌شک در صورت اتخاذ چنین تصمیمی ، مراتب توسط پیام‌های کارگزاری به اطلاع عموم کاربران محترم هم می رسید.
   با تشکر از همراهی شما

 15. با سلام و خسته نباشید

  درمورد سوال ذیل

  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  سوال :
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  راهنمایی: برای پاسخ به سوال می توانید از مطالب زیر در بآشگاه بلاگ استفاده نمایید

  بهیچ عنوان تغییر جواب صحیح قابل قبول نیست،بنده بین جواب دو و چهار تشکیک داشتم بدلیل نقص در طرح جوابها که از خانم شهبازی در مورد اعتبار براساس گردش سوال کردم فرمودند از سال ٩۵ تنها ازطریق باشگاه اعتبار تعلق میگیردضمن اینکه مسله ی مهمتر شما در توضییح فرموده اید که ب وبلاگ مراجعه نمایید در وبلاگ اعتبار گرفتن پروسه دارد و توضیحی درمورد خاص جمله اعتبار براساس گردش نیست .لذا گزینه دو به جواب نزدیکتر است.

  پیشنهاد بنده حدف سوال است وگرنه به اینصورت تغییرات روزانه جواب بر اساس اشتباه طراح سوال و تغییر امتیازات را اجحاف در حق خود و دوستانم میدانم.

  قانونا جواب یکبار باید پاسخ داده شوداگر درست باشد،امیدوارم سوال حذف گردد.

  باتشکر

  1. باسلام،
   در بآشگاه بسته های وام از سقف ۵۰ میلیون ریال و بسته های اعتباری از سقف ۲۰ میلیون ریال تعریف شده است، لذا گزینه ۲ کاملا اشتباه است، در خصوص این گزینه و سایر گزینه ها در مطالب بآشگاه بلاگ که زیر سوال اشاره شده ، توضیحات کامل ارائه شده است،
   در خصوص گزینه صحیح هم در مطلب “چرا کارگزاری آگاه به مشتریان خود وام قرض الحسنه میدهد؟” بخش ” تفاوت وام قرض الحسنه و اعتبار ” مستقیما به گزینه صحیح مربوط به این سوال پرداخته شده است،
   در مورد راهنمایی سرکار خانم شهبازی برای نحوه دریافت اعتبار باید خاطر نشان کنم ایشان کانال دریافت اعتبار را توضیح داده اند که کاملا صحیح است و تنها کانال اعطای اعتبار در کارگزاری آگاه از طریق بآشگاه میباشد.

   لازم به ذکر است، در ابتدا پاسخ سوال به دلیل بروز یک مشکل در سیستم اشتباها ارسال شده بود که در اولین روز کاری بعد یعنی امروز مورخ ۹۵/۰۱/۲۱ توسط مسئولین تصحیح شد.
   با تشکر از شما

   1. با تشکر از شما

    ولی بازم جواب در گزینه چهار ایراد دارد و کامل نیست در قسمت گرفتن اعتبار

    هنگام تحلیل سوال و گزینه جوابها با دوستان در دو روز قبل پیشنهاد بنده حذف سوال بعلت شبهه در جوابها بود

    1. با سلام
     دوست عزیز همانطور که توضیح دادم در خصوص گزینه صحیح در مطلب “چرا کارگزاری آگاه به مشتریان خود وام قرض الحسنه میدهد؟” بخش ” تفاوت وام قرض الحسنه و اعتبار ” مستقیما به گزینه صحیح مربوط به این سوال پرداخته شده است و دلیلی برای حذف سوال از طرف کمیته تایید سوالات بآشگاه دیده نمی شود.
     با تشکر از همراهی شما

 16. با سلام و خسته نباشید

  درمورد سوال ذیل

  عمومی- وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه- طراح: مریم طلایی
  سوال :
  کدام جمله در مورد وام قرض الحسنه و اعتبار در بآشگاه کارگزاری آگاه صحیح است؟
  راهنمایی: برای پاسخ به سوال می توانید از مطالب زیر در بآشگاه بلاگ استفاده نمایید

  دیروز امتیاز این مسابقه به امتیازاتم اضافه شده بود ولی متاسفانه امروز کم شده است اگه در جواب سوالی شک دارید می بایست ان سوال را حذف کنید نه اینکه از یه عده کم کنید و به عده ای دیگه اضافه کنید. متاسفانه بدعت بدی شده وقتی در مورد سوالی اعتراض می شود دلیلش را بروز نشدن سیستم اعلام می کنید . خواهشمند م به خاطر اینکه حق از کسی ضایع نشود در صورت امکتن نسبت به حذف سوال اقدام شود با تشکر

  1. باسلام،
   پاسخ سوال به دلیل بروز یک مشکل در سیستم اشتباها ارسال شده بود که در اولین روز کاری بعد مورخ ۹۵/۰۱/۲۱ توسط مسئولین تصحیح شد و واضح است که امتیازباید به کسی تعلق بگیرد که پاسخ صحیح را داده باشد.
   در خصوص گزینه صحیح هم در مطلب “چرا کارگزاری آگاه به مشتریان خود وام قرض الحسنه میدهد؟” بخش ” تفاوت وام قرض الحسنه و اعتبار ” مستقیما به گزینه صحیح مربوط به این سوال پرداخته شده است.

 17. با سلام. خیلی خوب بود تحلیلگرای باشگاه برای تازه کارها و کسانی که قصد ورود رو دارن بصورت هفتگی سهام شرکتها رو تحلیل میکردند تا در زمان تصمیم گیری برای خرید بهترین خرید سهام رو داشته باشند

 18. سلام. ببخشید من حسابی مبتدی ام. میخوام بدونم با سرمایه گذاری توی بورس همونطور که اشاره شد سود سهام سالانه پرداخت میشه. اما به معنی اینه که هیچ پرداخت سود ماهیانه ای صورت نمیگیره؟
  یعنی حداقل بعد از یک سال باید منتظر گرفتن سود بود؟
  برای این که هر ماه یا حتی زودتر سود گرفت باید چیکار کرد؟
  ممنون از مطالب بسیار بسیار مفیدتون

  1. با سلام
   دوست عزیز موعد قانونی پرداخت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار تهران یکساله است که هر شرکت نسبت به سال مالی تصویب شده خود هر سال در مجمع عمومی سالیانه میزان این سود و تاریخ پرداخت آن را اعلام میکند، برای اطلاعات در مورد دریافت سود ماهانه بهتر است مطلب “ صندوق‌های سرمایه‌گذاری: راهنمای کامل” را مطالعه کنید.
   در ضمن پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره های “آشنایی با بازار سرمایه” کارگزاری آگاه شرکت کنید.

 19. با سلام و خسته نباشید

  شروع مسابقات اردیبهشت ماه با دو سوال ۷۵ امتیازی آغاز شد . حال اگر دو بیش بینی ۱۵۰ امتیازی ابتدای هفته را اعمال کنیم جمعا تا امروز چهارشنبه به ۴۵۰ امتیاز میرسیم .
  حال امتیازات ۴۸۰ _ ۵۵۵ و ۶۳۰ از کجا و بر چه اساسی تعلق گرفته است

  قبلا” از توضیحات شما کمال سباس را دارم.

   1. دوست گرامی سلام
    ما دو سوال ۷۵ امتیازی داریم که مهلتشون ۱ اردیبهشت هست و در بخش مسابقه های گذشته قابل مشاهده است و دوتا سوال ۷۵ امتیازی که مهلتش ۲ اردیبهشت هست.

  1. سلام دوست گرامی
   دو سوال ۷۵ امتیازی برای با مهلت پاسخ ۱ اردی بهشت
   دو سوال ۱۵۰ امتیازی برای پیش بینی آخر هفته (۱اردیبهشت)
   یک سوال ۱۸۰ امتیازی برای پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت شیر پاستوریزه‌ پگاه‌ خراسان‌ با نماد “غشان” که در تاریخ ۱۷ فروردین مطرح شده بود.

   با توجه به درخواست عزیزان، نتایج فروردین رو از ۱ فروردین تا ۱ اردیبهشت در نظر میگیریم که امتیاز پیش بینی ها نیز برای دوستان لحاظ بشه‌. در پایان اردیبهشت نیز، ۶۳۰ امتیاز روز یکم اردیبهشت رو از کل نتایج کم می کنیم.

 20. سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان…ممنون از مطالب کاملتون….لطف کنید اگه امکان دارد مطالب را با زبانی ساده تر و با ارائه ی مثال بیان کنید..ممنون

 21. سلام

  باتوجه به اینکه امتیاز غشان توی ماه فروردین محاسبه شده و در جمع امتیازات کل نفرات دیده میشه …ولی برای بنده در جمع کل آورده نشده ؟ اضافه میشه یا در نهایت دیگه از این امتیاز چیزی کم نمیشه ؟؟

 22. در مورد اصطلاحات رایج بورس و همچنین اگر ممکنه راهنمای مطالعه صورت های مالی شرکت ها رو هم روی سایت برای بنده و اشخاص تازه واردی مثل بنده قرار بدید خیلی ممنون میشم.

 23. با سلام ممنونم از اطلاعات گذاشته شده در سایت سوالی ذهن من رو مشغول کرده که آیا برای خرید وفروش سهام میشه به اطلاعات کانال های تلگرام توجه کرد یا نه؟

  1. سلام
   خرید پله ای: منظور از قیمتی که به نظر نقطه مناسبی برای خرید باشد و تا خریدهای نزدیک به نقاط حمایتی را خرید های پله ای میگویند و هرچه به نقطه حمایت نزدیکر شویم درصد خرید بیشتر می شود.
   منظور از شارپ رشد های سریع و همراه با صف خرید که در مدت کوتاه رشد چشمگیری را ایجاد کند.

 24. این اطلاعات برای ورود به بورس واقعاً ضروریه, ولی برای ماندن در بورس هیچگاه کافی نیست
  البته ماهیت بورس در اکثر کشورها یکی یه و ایران هم استثنا نیس٫

 25. سلام
  واقعا مطالبتون در این بخش و دیگر بخش ها بسیار مفید و عالی بوده .
  از دیشب تا حالا که با آگاه آشنا شدم نتونستم از پای کامپیوتر برای مدتی زیاد فاصله بگیرم چون مطالب شما در عین سادگی جذاب و حرفه ای نوشته شده . برای همین کارگذاری آگاه دیگه تو ذهنم موند !
  فقط یک نکته ! در کنار آموزش هاتون اگر ممکنه مثل تصویری هم بگذارید . مثلا در ورود به سامانه آنلاین خرید و فروش بورس برای خرید اولیه سهام چطور باید شروع به کار کرد ؟ چطور خرید کرد ؟ چگونه پول واریزی برای خرید آنلاین داشته باشیم و … و دیگر اینکه کارگذاری ها هر کدام دارای سایت متفاوتی در این زمینه هستند یا قالب و شکل سامانه آنلاین خرید و فروش یکسان است ؟
  کلا این سامانه رو بیشتر معرفی کنید ممنون میشم .

 26. سلام وقتتان به خیر
  ممنون که با حوصله سوال ها و دیدگاه های ما را بررسی می کنید و پاسخ گو هستید.
  در سوالی که روز سوم خرداد ماه اقای اریا خان فتاحی درباره ی دانش بازار سرمایه طرح کردند من متوجه نشدم هنگامی گه یک سهم صف خرید است چگونه فردی که متقاضی صد هزار سهم است و ۳۰ هزار تای ان را وارد سیستم می کند این ۳۰ هزار بی ملاحظه ی صف خرید به متقاضی داده می شود و باقی مانده به انتهای صف منتقل می شود.
  ایا قانونی در این مورد وجود دارد؟
  با سپاس پیشاپیش از توجه شما

 27. چرا برای واریز وجه توسط بورس ۳ روز کاری زمان لازم است؟ یعنی ۳ روز دوستان بورس، معاملات را بررسی می کنند که مشکلی نباشد یا فقط یک قانون قدیمی بروز نشده است ؟

    1. سلام
     این گونه موارد توسط نهاد قانونگذار و بر اساس محاسباتی صورت می گیرد و تغییر آن در حیطه اختیارات کارگزاری ها نیست.

 28. با سلام
  من در کارگزاری ثبت نام و در بورس سرمایه گذاری کردم ولی بعد از اتمام وقت بازار سرمایه برگشت میخوره و نمیتونم خرید و فروش کنم اینکه آیا میشه خریدی که میکنم همون روز بفروشم و چرا برگشت میخوره معاملم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست گرامی
   در ابتدا خواهشمندیم که برای آنکه روند پیگیری تکمیل شود، لطفا مشخصات خود نظیر شماره تماس، کد بورسی و یا کد بآشگاهی را درج نمایید.
   در خصوص سوال شما باید عرض کنیم، زمانی که شما درخواست خرید یا فروش خود را ثبت می نمایید، درخواست به هسته معاملاتی ارسال می گردد. (در زمان ارسال سفارش خرید مبلغ خرید در حساب شما مسدود می شود). اگر در زمان معاملات قیمت سهم مورد نظر به عدد درخواست شما برسد، خرید یا فروش انجام می شود. در غیر این صورت این درخواست تا پایان جلسه معملاتی در سامانه باقی مانده و در صورت عدم معامله، پس از تایم معاملات از سامانه حذف می شود. در مورد سفارش های خرید، مبلغ مسدودی به حساب مشتری برمی گردد.

 29. سلام در خصوص کلاسهای اموزشی بورس که گذاشته می شود متاسفانه به خیلی از اساتید نمی شود اطمینان کرد
  من برای خودم پیش امد که سهامی را که اساتید پیشنهاد داده بودند در یک بازه بلند مدت بیشترین افت را در بازار داشته ولی چون خودم قبلا در صندوقهای کارگزاری اگاه واحد خریداری کردم از عملکرد و تفکر مدیران ان راضی بوده ام و ادم خیالش از بابت سرمایش راحت است
  موفق شدن در بورس احتیاج به نبوغ و زیرکی خاص خود را دارد

 30. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان
  آیا این امکان وجود دارد که دوره های آموزشی کارگزاری آگاه در شهرستان ها برگزار شود ؟

  1. سلام
   بله دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر از دوره های آموزشی می توانید با واحد اموزش کارگزاری به شماره ۸۲۱۵۴۱۰۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچنین امکان برقراری ارتباط با شعب کارگزاری در شهر محل سکونت شما نیز وجود دارد.

 31. با سلام
  خداقوت،میخواستم بدونم آیا با حسابی که در بانک ملت داریم میتوانیم از خود بانک کد بورسی بگیریم و با بانک طرف باشیم یا فقط همون راه کارگزاری هست

  1. سلام دوست گرامی
   ارائه خدمات مربوط به معامله در بورس و اوراق بهادار فقط از طریق کارگزاری ها امکان پذیر هست و نه بانک ها.

 32. همه با هم کمک کنیم بورس به روزای خوبش برگرده،،، هر کدوم یک مروج فرهنگ پشتیبانی از تولید ملی باشیم،،،، سپاسگذار از همه دوستان

 33. به نظر من تدوین این امور آموزشی بسیار ایده عالی هستش که از جانب شما به دوست داران سهام و سهامداری ارایه می شود.

  1. سلام
   برای افرادی که سن آن ها کمتر از ۱۸ سال تمام است و یا افرادی که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را ندارند، امکان صدور کابری آنلاین وجود ندارد. این عزیزان می توانند کد بورسی دریافت کنند ولی نمی توانند آنلاین معامله کنند.

  1. با سلام
   نوسانات بورس بخصوص بورس ایران بسیار وابسته به قیمت مواد خام نظیر نفت، سنگ آهن ، مواد پتروشیمی و…. است؛ لذا تغییرات قیمتهای جهانی، نواسانات را در بورس ایران در پی خواهد داشت. از سوی دیگر اخبار سیاسی و قوانین وضع شده در اقتصاد مانند تغییرات سود بانکی و نرخ بهره نیز تاثیر گذار است. به عنوان راحترین راه برای شناسایی تغییرات فاز بازار، می‌توان به کاهش یا افزایش ناگهانی ارزش معاملات توجه کرد.

  1. سلام
   اگر منظور شما نام کاربری بآشگاه است، می توانید برای رفع مشکل در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۰۰-۰۲۱ یا ۸۲۱۵۴۲۱۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 34. با سلام و عرض ادب
  ابتدا وظیفه خودم میدونم بابت سایت پر محتوا و خدمات مفیدتون قدردانی و تشکر کنم
  مشکلی داشتم که اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.
  مشکل من این هست که با توجه به تعداد بسیار زیاد سهام و اوراق قابل معمله در بورس تهران، نمیدانم چطوری می شود هر روز وضعیت همه نمادها ( یا حداقل تعداد زیادی از سهام، نه همه آنها ) را رسد کنم تا بتوانم در موقعیت مناسب وارد معامله شوم!!! به عبارت دیگر آیا روشی هست که بشود تعداد زیادی سهم را به صورت روزانه زیر نظر گرفت؟ (مثلا ۱۰۰ یا ۱۵۰ سهم)
  با سپاس

  1. سلام دوست گرامی
   موردی که فرمودید کار بسیار سختی است، پیشنهاد می‌کنیم بجای رصد ۱۵۰ سهم، بهترین سهم‌ها را در هر صنعت شناسایی کرده و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. برای مشاهده تعداد زیادی از سهام دیده بان بازار در سایت مدیریت فناوری بورس می‌تواند کمک شایانی نماید.

  1. سلام
   افراد زیر ۱۸ سال می توانند کد بورسی دریافت نموده و از مزایای تخفیف کارمزد و یا جوایز نقدی بهره مند شوند.

  1. سلام
   سهامی که امکان معامله در بورس را ندارد با وضعیت ممنوع- متوقف نمایش داده می شود. غالبا در زمان برگزاری مجامع (اعم از نجنع عمومی سالیانه، مجمع افزایش سرمایه و …) وضعیت نماد را به حالت ممنوع-متوقف مشاهده می کنید.

 35. در خرید یا فروش سهم وقتی قیمتی بالاترو یا پایینتر از حد مجاز میزنیم خطا میده ولی امروز من در یک معامله دیدم قیت خریدی کمتر از حد مجاز بود.میشه درباره این موضوع توضیح بدید.
  ممنون

  1. سلام
   سوال کمی مبهم است.
   کارگزاری رابط سرمایه گذار و بازار سرمایه است. یعنی سرمایه گذاران از طریق کارگزاری ها معاملات خود را انجام می دهند، بنابراین خرید و فروش اوراق بهادار از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری ها انجام می شود.

 36. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون میشه علت دارابودن دیپلم جهت معاملات آنلاین را توضیح دهید و افرادیکه دیپلم ندارند از کدام شیوه برای معامله سهام میتونن اقدام کنن با تشکر

  1. سلام
   شرط دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای دریافت کاربری آنلاین سامانه های معاملاتی، الزامی است که از طرف نهاد قانونگذار (سازمان و شرکت بورس) تعیین شده است. افرادی که فاقد این شرط باشند می توانند به یکی از طرق زیر که در مطلب روش های معامله در بازار بورس اوراق بهادار آمده، اقدام به معامله نمایند:
   ۱- حضوری
   ۲- تلفنی (مستلزم امضای قرارداد معامله تلفنی و مجهز بودن کارگزاری به سیستم Call Center)
   ۳- اینترنتی (مستلزم امضای توافقنامه اینترنتی)

    1. سلام
     بله دوست گرامی. شما می‌توانید پس از دریافت کد بورسی برای فرزندتان با کد ایشان معامله انجام دهید.
     مدارک لازم برای دریافت کدبورسی افراد زیر ۱۸ سال:
     ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی افراد زیر ۱۸
     ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی پدر یا مادر
     ارائه اصل برگه حضانت برای فرزندانی که سرپرستی آن ها بر عهده مادر است
     ارائه مشخصات حساب بانکی مربوط به فرزند
     تکمیل فرم های مربوطه

 37. دیدخاصی ندارم فقط میتونم بگم خیلی عالیه وامیدوارم باپشتکاروکمک استادان ومشاوران به موفقیت برسیم.

 38. با سلام سوال من این است که در صورت خرید از بور کالا چگونه درامد کسب کنیم جنس خریداری شده را به چه کسی بفروشیم و چگونه از ان کسب درامد کنیم

  1. سلام
   دوست گرامی در واقع هدف از تشکیل بورس کالا حذف دلال است و تولید کننده می تواند خرید را مستقیماً انجام دهد. ممکن است در برخی از مواقع این قانون نقض می شود ولی در واقع فروش به تولید کننده یا به کسانی که از طرف تولید کننده نماینده هستند، امکان پذیر است. لذا کسب سود در این بازار مانند بازار اوراق بهادار نیست. بلکه تولید کننده می تواند کالای مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تردریافت نماید و ازاین طریق هزینه های خود را کاهش دهد.

  1. سلام
   در همفکران به این ترتیب است که اگر کاربری جدید عضو همفکران شود و کد همفکران شخص دیگری را به عنوان معرف ثبت نماید، ۴۰ هزار تومان به حساب عضو جدید منظور خواهد شد. یعنی شرایط همانند بآشگاه نیست که با درج کد همفکران فرد دیگر به عنوان معرف، مزایایی نصیب هر دو طرف شود. در همفکران فقط عضو جدید هدیه ای معادل ۴۰ هزارتومان در اکانت خود دریافت خواهد نمود.

   1. باسلام
    من که جایی در همفکران برای درج کد معرف پیدانکردم
    اگر میشود راهنمائی فرمائید که کجا باید کد معرف را ثبت کرد
    ضمنا کد همفکران با کد باشگاه متفاوت است دیگه؟ کد همفکران را از چه قسمتی باید پیدا کرد؟

    1. سلام
     دوست گرامی در سایت همفکران به هنگام ثبت نام باکسی به شما نمایش داده می شود که مربوط به کد معرف است. در این سایت منظور از کد معرف همان نام کاربری معرف است که ممکن است به صورت اعداد یا حروف انگلیسی باشد. راهنمای ثبت نام سایت همفکران نیز در سایت قرار گرفته است.

 39. سلام
  آیا درخواست کد معاملاتی و کد اینترنتی و نیز درخواست معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری آگاه هزینه ای دارد؟ یا تمامی مراحل ثبت نام رایگان است؟

 40. سلام
  الان کارگزاری شروع کردن به هرچه راحت تر اعتبار دادن به مشتریان خود شما راه حل جدیدی چرا ارائه نمی دید ممنون از شما

  1. سلام دوست عزیز
   کارگزاری آگاه نیز برای سهولت در دریافت اعتبار، به مشتریان خود هم از طریق بسته های اعتباری و هم از طریق وام قرض الحسنه، اعتبار معاملاتی می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطالب “روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه” و “دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه” مراجعه فرمایید.

   با تشکر

  1. سلام دوست گرامی
   به دو شرط سود سالانه به شما تخصیص داده می شود
   ۱- در زمان برگزاری مجمع، شما سهامدار شرکت باشید.
   ۲- شرکت سود شناسایی کند.
   شایان ذکر است حداقل ۲روز کاری قبل از برگزاری مجمع، سهام شرکت قابل معامله است.

  1. سلام
   دوست عزیز، سایت بورس اوراق بهادار ایران، tse.ir است.
   tse مخفف Tehran Stock Exchange است حال ممکن است در کشورهای دیگر، مخفف عبارت دیگری باشد مثال Tokyo Stock Exchange و Taiwan Stock Exchange و Toronto Stock Exchange و…

  1. سلام دوست گرامی
   به عرض می رساند برای دریافت کد بورسی میبایست با در دست داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به یکی از کارگزاری های معتبر مراجعه نموده و نسبت به دریافت کد بورسی خود اقدام نمایید. البته خاطر نشان میگردد که این کد را میتوانید از کارگزاری آگاه بصورت غیر حضوری و کاملا رایگان نیز دریافت نمایید. برای این منظور کافیست به سایت آگاه اکسپرس مراجعه نموده و مشخصات خود را ثبت کنید.
   همچنین درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر میتوانید در ساعات اداری با شماره ۸۲۱۵۴۲۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

   با تشکر

 41. سلام یک راهنمایی میخاستم،
  اگر یک سهم را به شرح زیر خریداری کرده باشم
  ۱۰۰۰ سهم با قیمت ۱۱۰۰ و ۱۳۳۰ سهم با قیمت ۱۱۲۰ و ۸۵۰ سهم با قیمت ۱۴۶۰
  الان میانگین قیمت خرید رو چطور حساب کنم که کارمزد هم در نظر گرفته شده باشه وبفهمم باید حداقل چند بفروشم

 42. سلام و عرض ادب
  البته جای تاکید بیشتری داره که سرمایه گذاری در بورس یک کار تخصصیه و نهاد هایی هستند که این کار رو انجام میدن و تازه وارد اصولا نباید خودش سهام بخره
  یا به طور صریح تر اصلا کسی که شغل اصلیش بورس نیست و یا نمیتونه هر روز وقت بذاره نباید خودش در بورس سرمایه گذاری کنه و باید این کار رو به یک شخص حرفه ای محول کنه

  1. با سلام

   مفهوم کد حقیقی یعنی کد معاملاتی اشخاص عادی که شخصا در بازار بورس فعال هستند و میزان سرمایه آنها ملاک نیست. در مورد کد های حقوقی نیز مربوط شرکتها اعم از سهامی خاص یا سهامی عام که دارای هیت مدیره هستند و در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده اند، اطلاق میشود. در مورد عملکرد کدهای حقوقی چون به طور متوسط سرمایه هایشان از افراد حقیقی بیشتر است میتوانند در بازار بیشتر تاثیر گذار باشند .

 43. سلام یه سوال در مورد مسابقه چرا این سوال تا ساعت ۱۰ زده مهلت پاسخ خب یه روز قبل تر از عرضه اولیه سوالو بزارید که همه شرکت کنن

  مهلت پاسخ: ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ – تا ساعت ۱۰:۰۰ تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۰۷
  ۱۸۰ امتیاز
  تخصصی- پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان
  سوال : فردا چهار شنبه مورخ ۹۵/۰۷/۰۷، ۱۲میلیون برگه سهم معادل ۱۰% از سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان در نماد غگلستا برای اولین بار در فرابورس عرضه میگردد. قیمت عرضه اولیه در کدامیک از بازه های زیر قرار میگیرد؟(قیمت بازه ها به ریال است)

  1. سلام
   دوست گرامی همانطور که در تصویر مشخص است، سوال در تاریخ ۶ مهرماه منتشر شده است.

   این موضوع در پیام مدیر سایت نیز مشخص است. متن کامل پیام عمومی منتشر شده در بآشگاه در ادامه آمده است:
   مسابقه تخصصی- پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان
   به اطلاع کلیه اعضای محترم بآشگاه کارگزاری آگاه می رساند مسابقه جدید با موضوع تخصصی-پیش بینی قیمت عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان، در بآشگاه قرار داده شد. امتیاز حضور در مسابقه ۲۰ و امتیاز پاسخ صحیح به سوال ۱۸۰ است. مهلت پاسخگویی تا ساعت ۱۰:۰۰ روز چهار شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ خو.اهد بود.
   ۱۳۹۵/۰۷/۰۶

  1. سلام
   دوست گرامی به زودی مطلبی منتشر می کنیم که در آن توضیح می دیم با سرمایه های کوچک چه کار میشه کرد

 44. واقعا دستتون درد نکنه فوق العاده و قابل استفاده بود چون من تازه با بورس اشنا شدم و کلید اشناییم هم همین سایت شد بسیار جامع و کارامد بود تشکر از لطفتان

 45. سلام ممنون بابت اطلاعات ایا سایت همفکران به ما سیگنال خرید میده؟اگر جواب مثبت تو کدوم بخشه سایته؟واینکه این سایت وابسته به کارگزاری اگاهه؟

 46. اگه مطالب ارسالی کاربران خودتون طراحی نکردین پس پیام منم منتشر میشه.قضاوت رو به عهده کاربران بزارین.
  هیچ کسی (بدون راهنماییه کامل شخصی که خود اون فرد تو بورس سود قابل توجه داشته باشه
  و همچنین طرف قابل اطمینان باشه و نخواد از سرمایه شما سو استفاده کنه.)نمیتونه تو بورس پیشرفت کنه.
  وسوسه هایی که میکنن گوش نکنین

  1. سلام
   دوست گرامی در هر مطلبی که نظر بدهید به شما امتیاز تعلق می گیرد.
   البته بشرط آنکه دیدگاه شما پذیرفته شود.

 47. ایا میزان سرمایه منظورم کم یا زیادی سرمایه تاثیری در پایین یا بالا بودن ریسک داره یا نه؟؟

  1. سلام دوست گرامی
   سود یا زیان حاصل از هر سرمایه‌گذاری درصدی از سرمایه است. به عنوان مثال شما ۱۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری می کنید و در آن ۵۰ هزار تومان یعنی ۵۰درصد سرمایه خود سود کرده‌اید. حال در همین شرایط اگر سرمایه شما ۱ میلیون تومان بود، شما ۵۰۰ هزارتومان سود می کردید و بالعکس٫

 48. سلام.مطالب خوندم بسیار مفید بود.خیلی تمایل دارم تو بورس سرمایه گذاری کنم ولی وقت برای امدن به کلاس ها و همایش ها ندارم.چیکار کنم؟ آیا حتما باید تخصص لازم تو این زمینه داشت ؟

  1. سلام دوست گرامی
   راشتن اطلاعات و دانش کافی لازمه سرمایه‌گذاری در هر زمینه است.
   اما به کسانی که فرصت و مهارت کافی را برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس ندارند، پیشنهاد می‌شود از خدمات سبدگردانی کارگزاری‌ها استفاده نمایند.

 49. عرض سلام و خدا قوت به همه عوامل این سایت،مطالبتون اونقدر برای بنده که هیچ اطلاعاتی از بورس و بازار بورس ندارم بسیار جذاب بود و دوست دارم بیشتر بدونم و اگرم بشه یه کوچولو فعالیت کنم،

  1. سلام
   با امید اینکه اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار گیرد تا بتوانید معاملات سودمند با حجم بالا انجام دهید. 🙂

 50. سلام با تشکر از سایت خوبتون
  راستش من یک مدت دارم تو بورس سرمایه گزاری کردم چندین سهم خریدم ولی هنوز سهم های که روزانه بشه خرید و فروش کرد رو نمیدونم اگر ممکن لطفا معرفی کنید با تشکر

 51. سلام
  من دارم مطالب سایت شما رو دنبال میکنم و میخوام که از طریق کارگزاری شما در بورس سرمایه گذاری کنم ولی دو سوال ذهنم درگیر کرده و پیداش نمیکنم.
  ۱- چطوری مالکیت هر شخص بر سهام ها احراز میشه ؟ ( یعنی مالکیت سهام بصورت سند کاغذی می باشد یا خیر؟؟؟)

  ۲- سود سالیانه سهام (سودی که شرکت ها بعد از حسابرسی مالی به سهامداران میدن) از چه طریق به حساب صاحب سهام واریز میشه؟؟؟

  با تشکر

  1. سلام
   ۱- مالکیت سهام بر اساس گردش حساب و لیست خرید و فروش های مشتری احراز میشه و البته برگه سهام هم صادر میشه. اما رگه سهام لزوماً برای هر معامله صادر نمیشه چون حجم معاملات بسیار بالا است. ولی اگر مشتری در دوره هایی نیاز به آن داشته باشد، میتواند ان را از کارگزار خود یا شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه دریافت کند.
   ۲- نحوه دریافت سود سالیانه هر شرکت پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه آن، توسط شرکت با درج اطلاعیه های مربوطه در سایت کدال، ذکر می شود. سهامداران با مطالعه اطلاعیه مربوطه می توانند از چگونگی دریافت سود خود مطلع شوند.

 52. با سلام پیشنهاد میکنم در صورت صلاحدید فرهنگیان
  دانشجویان و کارکنان بخش دولتی و خصوصی را با پخش بروشورهای کارگزاری آگاه از خدمات کارگزاری مطلع وبا بورس بیشتر آشنا بفرمائید.

 53. با سلام
  ضمن خدا قوت و تبریک به خاطر سایت زیبا و پرمحتوی تان
  بنده به کارگزاری آگاه بعلت تحقیقی که داشتم علاقه زیادی دارم ولی تو شهرمون فقط یه نماینده یکی از کارگزار بود کدبورسی از اونجا گرفتم که علاقه دارم با کارگزاری شما فعالیت معاملات بورس داشته باشم فعلا درحال مطالعه و افزایش بارعلمی در زمینه بازار سرمایه بخصوص سهام هستم
  اگه ممکنه بغییر از کتاب الفبلی بورس چندکتاب چاپی در زمینه شروع فعالیت بورسی معرفی کنید

  1. سلام
   دوئل با روند
   توقف معاملات و بستن بازار
   چهارچوب یکپارچه مدیریت ریسک
   آشنایی با اطلاعات مالی
   از انتشارات بورس می توانید کتابهای مفیدی تهیه کنید.

 54. سلام.من نزدیک به صدمیلیون نقدی دارم توی بانک ولی هر روزخبرازپایین اومدن سودهابهم میرسه وهیچ درآمددیگری ندارم ونمیدونم چطوری وکجاسرمایه گذاری کنم که سر سوزن فکرضررنباشم.خواهشاکمک وراهنمایی کنیدممنون میشم.

  1. سلام
   به شما سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را پیشنهاد می شود. این صندوق ها بین ۲۰ تا ۲۳ درصد سود سالیانه دارند. از جمله صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و پیش بینی سود بانک گردشگری.
   برای اطلاعات بیشتر درباره صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می توانید مطلب “صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، ابزاری برای کاهش ریسک پرتفو ” را مطالعه نمایید.

 55. سلام وقت بخیر
  اگر در مورد کلاسهای اموزشی در سایر شهرهای ایران اگاهی دارید، لطفا اطلاع رسانی کنید
  متشکرم

 56. با سلام
  ایا کد بورس بعد از ثبت نام در سایت ارسال می شود یا بعد از تکمیل مدارک در پست ؟
  برای تکمیل مدارک در پست به پست هزینه ای پرداخت می کنیم یا رایگان است ؟
  با سپاس

  1. سلام
   کد بورسی و آنلاین زمانی برای شما ارسال می شود که مدارک شما از سوی پس به کارگزاری تحویل داده شود.
   احراز هویت از طریق پست در حال حاضر رایگان است.

 57. با سلام
  اگر در کارگزاری آگاه ثبت نام کنم باید معاملات خود را فقط از این کارگزاری انجام دهم یا می توانم از دیگر راه ها انجام دهم
  مثلا بنده می خواهم کد بورس دریافت کنم ولی سرمایه گذاری را در صندوق سرمایه گذاری بانکها انجام دهم

  1. با سلام و احترام
   هر فرد برای سرمایه‌گذاری در بازار اوارق بهادار نیازمند دریافت کد بورسی است. کد بورسی مانند شماره ملی برای هر شخص یکتا بوده و فارغ از کارگزاری که از طریق آن اقدام به دریافت کد بورسی نموده‌اید، لازمه فعالیت در بازار سرمایه محسوب می‌شود و می توانید با آن در هر کارگزاری دیگر معامله نمایید. در قدم بعدی اگر شما تمایل به انجام معاملات آنلاین و آفلاین از طریق کارگزاری مشخصی داشته باشید، با دریافت نام کاربری و رمز عبور آنلاین و آفلاین سامانه معاملاتی آن کارگزاری، قادر به انجام معاملات خود از درگاه آن کارگزاری خواهید بود. هر سرمایه‌گذار می‌تواند از چندین کارگزاری کد دریافت نموده و از درگاه‌های مختلف در بازار سرمایه فعالیت نماید.
   اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را دارید نیز، باید به دفاتری که برای صدور و ابطال واحد های ان صندوق مشخص شده است، مراجعه نمایید.

 58. باسلام
  درخواست وجه داده ام در تاریخ ۲ اسفندماه تاریخ اعمال ۵ اسفند اعلام شده است الان ساعت ۱۳٫۳۰ دقیقه است ولی هنوز وجهی واریز نگردیده؟معمولا ساعت چند واریز میشه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که شماره حساب اشتباه ثبت نشده باشد، وجه درخواست داده شما تا پایان ساعت اداری امروز به حساب شما واریز می گردد.

 59. پیشنهاد
  زمانی که درخواست وجه میدیم وجه از حساب کاربری ما کم میشه اما دو روز بعد واریز میشه پیشنهاد من اینه تا روز واریز وجه بعنوان مبلغ مسدودی در حساب کاربری باشه که در محاسبه رسوب این دو روز نیز در محاسبات لحاظ گردد

  1. سلام دوست عزیز
   پول حاصل از فروش سهام در همان لحظه به حساب بانکی کارگزاری منتقل نمی شود بلکه طی این فاصله زمانی دو روزه در حساب “شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه” است، لذا بانک طرف قرارداد کارگزاری بابت این دو روز که پول نزدش نیست، رسوب و اعتباری در نظر نمی گیرد.
   البته چنانچه پس از فروش و واریز شدن پول به حساب کارگزاری (بعد از گذراندن دو روز زمان کاری) مشتری قصد نگهداری وجه در حساب کارگزاری را داشته باشد، بابت روزهایی که وجه در حساب کارگزاری می ماند رسوب محاسبه خواهد شد.

   1. منظور من از زمان در خواست وجه جهت برداشت از حساب کارگزاری و واریز بحساب مشتری هست که اگر بعد از ساعت ۱۴ ثبت شود ۲روز بعد واریز میشه اما در حساب کاربری چون از موجودی کم شده جز رسوب لحاظ نیگردد در صورتی که دو روز بعد واریز میشه بحساب مشتری

 60. سلام وقتتون بخیر
  من تازه می خوام وارد بورس بشم و الان چند روزی هست که کد بورسیمو دریافت کردم ولی راستش اصلا نمی دونم باید خرید و فروش سهام و از کجا شروع کنم و چطور انجام بدم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایین.

 61. باسلام و خسته نباشید,بنده حقیر تازه با سایت شما اشنا شدم و اطلاعاتم درباره بورس تقریبا صفر هست.اما این مطلبتون بهتر از هر اموزش سایتهای دیگه بود چون روان و در حد منه مبتدی بود.سوالم اینه که میشه مثلا سرمایه اندکم رو به شما بدم تا باهاش خریدوفروش کنید؟چونکه فکر میکنم تا این همه اطلاعات رو یاد بگیرم زمان زیاد رو با توجه به سطح سوادم لازم باشه.باز هم سپاس

  1. سلام
   از لطف شما سپاسگزاریم.
   کارگزاری ها خدماتی دارند تحت عنوان مدیریت دارایی، اما حداقل سرمایه لازم برای بهره مندی از این خدمت ۳۰۰زمیلیون تومان است. برای سرمایه های کوچکتر، پیشنهاد می کنیم با استفاده از سایت های مشاوره ای و تحلیلی معتبر نظیر سایت همفکران، برای معاملات برنامه ریزی کنید. علاوه بر این می توانید در دوره های آشنایی با بازار سرمایه که به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می شود، شرکت کنید.

 62. با سلام
  لطفا راهنمایی کنید برای دریافت اخذ مجوز برای تهیه دوره های آموزشی از وزارت ارشاد توسط آموزشگاه های آزاد زیر نظر وزارت علوم نیاز به اخذ تاییدیه از سازمان بورس و یا نهاد های ذیربط میباشیم.لطفا راهنمایی کنید که چه گونه و از کجا با ید برای گرفتن تاییدیه اقدام نمایینم . لطفا اگر امکانش هست برای من با ایمیل راهنمایی کنید.
  ممنون

 63. سلام
  لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم کد بورسی دریافت کنم؟ چه مدارکی لازمه و اینکه آیا باید حضوری به دفتر مرکزی کارگزاری مراجعه کنم؟
  من تازه میخوام واراد بازار بورس بشم
  ممنون

  1. سلام دوست گرامی
   برای دریافت کد بورسی اوراق می‌بایست به سایت ex.agah.com مراجعه کنید و پس از تکمیل مراحل ثبت نام، جهت احراز هویت اقدام کنید.
   درصورتی که نمی‌توانید حضوری به کارگزار مراجعه کنید این امکان وجود دارد که به دفاتر پست یا پیشخوان مراجعه و یا به صورت غیر حضوری کد بورسی خود را دریافت کنید.

 64. باعرض سلام و احترام
  بنده قرارداد سبدگردانی کارگزاری محترم آگاه را مطالعه کرده و از شرایط آن مطلع شدم.لطفا بابت سوالات ذیل راهنمایی بفرمایید:
  ۱- آیا امکان ضرر توسط سبدگردانهای محترم وجود دارد؟ و چه تضمینی از این بابت وجود دارد؟
  ۲-حداقل سودی که به صورت سالیانه پیش بینی میشود توسط این دوستان کسب گردد به چه میزانی است؟
  ۳- آیا برای استفاده از خدمات مدیریت دارایی باید حداقل مبلغ۳میلیارد ریال به صورت یکجا در اختیار کارگزاری قرار گیرد؟
  ۴-درصورت انتخاب روش سبدگردانی آیانیازبه بررسی پرتفوی ،مشارکت ، صرف وقت و انرژی توسط سرمایه گذار هم هست یا کلا مسئولیت به عهده ایشان می باشد؟
  باتجدید احترام

  1. با سلام واحترام دوست گرامی
   ریسک ماهیت بازار سرمایه بنابراین امکان متضرر شدن در هر حالت و هر نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد و هیچ سبدگردانی اجازه ارائه تضمین را ندارد و در صورت ارائه تضمین اعتباری هم ندارد.
   سود سبد بستگی به میزان ریسک پذیری شما دارد و ریسک و بازده هر سبد با دیگری متفاوت است.
   در حال حاضر حداقل میزان سرمایه مورد نیاز ۵۰۰ میلیون تومان است.
   در صورت انتخاب روش سبدگردانی، سرمایه گذار فقط در جریان معاملات قرار می‌گیرد و امکان انجام معاملات را ندارد و مسئولیت نهایی بر عهده سبدگردان است.

    1. سلام
     ۵۰۰ میلیون برای استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی است. برای شروع سرمایه گذاری در بورس شما می توانید از ۱۰۰ هزارتومان استفاده نمایید.

  1. سلام
   ممنون از اینکه نظرات خود را برای بهبود خدمات، ارسال می‌فرمایید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.

 65. با سلام بنده سال گذشته در سایت آگاه ثبت نام کردم ولی مدارک را برای کارگزاری ارسال نکردم ایا باید دوباره از اول نسبت به ثبت نام اقدام کنم ؟

  1. سلام
   خیر دوست عزیز
   در سایت آگاه اکسپرس لازم است گزینه “عضو بآشگاه هستم” را بزنید و با ایمیل و رمز عبوری که قبلا ثبت نام کرده بودید به سایت وارد شوید و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.
   با تشکر

   1. سلام
    ثبت نام را تکمیل کرده بودم الان گزینه عضو باشگاه هستم را می زنم سایت

    کاربر گرامی :

    درخواست شما قابل انجام نیست. لطفا مجدد اقدام فرمائید.
    را نمایش می دهد وقتی مجددا ثبت می کنم می نویسد شما قبلا عضو باشگاه شده اید

    1. سلام دوست گرامی
     با این ایمیل، ثبت نامی در بآشگاه صورت نگرفته است.
     لطفا در صورت امکان با پشتیبانی بآشگاه تماس بگیرید و یا اطلاعات بیشتری از اسم و فامیل و ایمیلی که قبلا در بآشگاه ثبت نام نموده‌اید اعلام کنید تا پیگیری کنیم.
     با تشکر

 66. سلام
  آیا بعد از انجام معامله برای کاربران انلاین، آیا لازم است که انها به کارگزاری مراجعه کنند وبرای هربار خرید وفروش
  گواهی نقل وانتقال اوراق بهادار از کارگزاری بگیرند؟
  آیا مبلغ کارمزدها اتوماتیک کسر می شود یا باید جداگانه به کارگزاری داده شود؟
  ممنون

  1. سلام
   اگر معامله آنلاین است، نیازی به مراجعه حضوری ندارد
   در زمان انجام معاملات آنلاین، مبلغ کارمزد بر روی معامله لحاظ شده و قیمت نهایی با احتساب کارمزد است.

 67. سلام
  شما نوشتید:در سامانه معاملات آنلاین، حق‌تقدم استفاده نشده، اوراق مشارکت و سهام‌هایی که در بازار پایه و بازار توافقی فرابورس عرضه می‌شود، به صورت آنلاین قابل معامله نیستند.
  اگر ممکن است در مورد نحوه انجام این معاملات راهنمایی کنید.
  ممنون

  1. سلام
   طبق تغییراتی که در دستورالعمل ها ایجاد شده است، درحال حاضر معاملات این گروه ها نیز در سامانه انلاین امکان پذیر است.

 68. باسلام
  جدول مقایسه بازدهی چندساله بین سرمایه گذاری در املاک، سکه، بورس و…. جالب بود.
  ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *