انواع روش‌های تشکیل سبد سهام چیست؟

 • ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
 • bashgah1
 • ۱۷ نظر
 • ۴۳۱ مشاهده
تشکیل سبد سهام

تشکیل سبد سهام یکی از موضوعات بسیار مهم در فرآیند سرمایه‌گذاری در بازار بورس محسوب می‌شود. پیشنهاد‌ها و توصیه‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد که به عنوان راهنما می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در اصل زمانی که شما وارد بازار بورس می‌شوید و شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنید به صورت خودکار سبد سهام شما تشکیل می‌شود تنها نکته مهم، به چیدمان و استراتژی معاملاتی شما برای داشتن یک سبد سهام ایده‌آل مربوط می‌شود. در این مقاله قصد داریم به عوامل مهم برای تشکیل سبد سهام اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

سبد سهام چیست؟

انواع روش‌های تشکیل سبد سهام

بررسی اصول مهم در تشکیل سبد سهام

سبد سهام چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در بازار سرمایه اصطلاحات متنوعی وجود دارد که در این میان سبد سهام از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که شما وارد بازار بورس شده باشید و کد بورسی برای‌تان صادر شده باشد، قادر به خریدوفروش سهام خواهید بود و همین امر به صورت خودکار منجر به تشکیل سبد سهام در سامانه معاملات آنلاین کارگزار بورس مد نظر خواهد شد. سبد سهام به زبان ساده مجموعه سهم‌هایی است که خریداری کرده‌اید.

ممکن است سهم‌هایی که شما خریداری می‌کنید از گروه‌های مختلف در بازار سرمایه باشند و هر گروه دارای نکات و جزئیات دقیق به منظور انجام معاملات است که شما باید از آن‌ها آگاه باشید. همان‌طور که از گذشته گفته‌اند شما نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بچینید! به صورت استاندارد یک سبد سهام مناسب از سهم‌های متنوع تشکیل می‌شود که در ادامه در ارتباط با این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع روش‌های تشکیل سبد سهام

طبق توضیحاتی که در بخش قبلی ارائه شد، یک سبد سهام یا پرتفوی بورسی باید از سهم‌های مختلفی تشکیل شده باشد و در همین راستا می‌توانید از هر گروه یک یا دو سهم متفاوت را برای سبد سهام خود خریداری کنید. منظور از گروه‌های متفاوت گروه‌های بورسی نظیر سهم‌های خودرویی، دارویی، سیمانی، فلزات، بانکی و … است. اگر شما برای شروع سرمایه زیادی برای خریداری تمامی این‌ سهم‌ها از گروه‌های مختلف ندارید جای نگرانی نیست. شما در این شرایط می‌توانید برای شروع از خدمات مدیریت داری تحت عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوید. این صندوق‌ها از انواع مختلف با درجه‌های متفاوتی از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری تشکیل شده است.

انواع روش‌های تشکیل سبد سهام چیست؟تمامی این نکات از این جهت اهمیت دارد که میزان ریسک‌ ناشی از سرمایه‌گذاری را در بازار بورس به حداقل برسانید. در نظر داشته باشید که اگر عمده پول خود را فقط بر روی یک گروه بورسی سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است آن گروه به خصوص تحت اطلاعات و حواشی یا هیجانات موجود در بازار دستخوش نوسانات زیادی شود که طی این اتفاق ممکن است قسمت زیادی از سرمایه‌ خود را از دست بدهید اما اگر همین سرمایه بین چند گروه مختلف تقسیم شده باشد، جای نگرانی نیست و با همین راهکار تا حد زیادی میزان ریسک را در پروسه سرمایه‌گذاری کنترل کرده‌اید.

این نکته به این معنا نیست که فقط از گروه‌های مختلف به منظور معاملات خریداری کنید و در نهایت کسب سود خوبی داشته باشید، این اصل به عنوان گام ابتدایی برای تشکیل سبد سهام محسوب می‌شود. در گام بعدی شما باید به شناخت کافی در ارتباط با گروه‌های مختلف شرکت‌های بورسی در بازار سرمایه داشته باشید که در این حوزه می‌توانید از خدمات مشاوره و تحلیلی که در بازار وجود دارد یا دوره‌های آموزشی تحلیلی که برگزار می‌شود بهره ببرید. خریدوفروش سهام بدون داشتن اطلاعات یا دانش کافی در این حوزه در نهایت منجر به ضرر و زیان شما می‌شود.

بررسی اصول مهم در فرآیند تشکیل سبد سهام

افراد با توجه به استراتژی و اهداف خود ترکیب دارایی‌ها را تنظیم می‌کنند. برخی ریسک‌پذیری بالایی دارند و به دنبال سودهای سریع هستند، برخی برنامه‌ریزی بلندمدت دارند و می‌خواهند دارایی خود را به شرکت‌های در حال رشد اختصاص دهند و … . با این حال نکاتی وجود دارد که بهتر است تمامی سرمایه‌گذاران آن‌ها را رعایت کنند:

هیچ وقت تک سهم نشوید

این اصل یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به تشکیل سبد سهام در بازار بورس به شمار می‌آید. بسیاری از افراد در بازار سرمایه پول خود را فقط بر روی یک سهم خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند که ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت به لطف نوسانات موجود در بازار به سود‌های کلانی دست پیدا کنند اما این استراتژی از ریشه دارای ریسک بسیار زیادی است و به هیچ عنوان این امر را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. ممکن است یک سهم به وسیله دلالان بازار سرمایه سر زبان‌ها بیفتد و شما هم دچار هیجانات شوید و تصمیم به خرید سهم بگیرید. ممکن است در روزهای اول سود قابل قبولی برای شما ایجاد شود اما بعد از یک مدت کوتاه که دلالان بازار تصمیم به خروج از سهم می‌گیرند صف‌های فروش سنگینی تشکیل می‌شود که شما به سختی از آن سهم می‌توانید خارج شوید و در همین بازه زمانی علاوه بر این که سود به دست آمده را از دست می‌دهید ممکن است بخشی از سرمایه اصلی شما هم دچار ضرر و زیان شود.

دارایی سهام خود را به صورت مناسب توزیع کنید

بعد از رعایت نکاتی که تا این بخش ارائه شد، لازم است بعد از تشکیل سد سهام به صورت دوره‌ای اطلاعات سهم را در بازار بررسی و تحلیل کنید. تمامی اخبار منتظر شده در بازار و سایت کدال برای سهام‌داران از اهمیت بالایی برخوردار است و به دنبال یک خبر بسیاری از فعالان بازار به سرعت تصمیم به خرید یا فروش همان سهم می‌گیرند؛ بنابراین بعد از تشکیل سبد سهام فرآیند وزن‌دهی مناسب به دارایی سهام از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید تک‌تک دارایی‌های خود را بررسی کنید و در طی سهام‌داری ارزش هر سهم به کل سبد را بسنجید که در صورت نیاز تصمیم مجدد برای افزایش یا کاهش آن سهام از سبد سهام خود داشته باشید.

در صورتی که شما جزو آن دسته از سرمایه‌گذارانی هستید که تحمل ریسک زیاد را ندارید پیشنهاد می‌کنیم که میزان دارایی سهام خود را به مرور کاهش دهید و به صورت طولانی سهام‌دار سهم خاصی نشوید. با این کار به مرور تجربیاتی خوبی در حوزه بازار سرمایه برای شما کسب می‌شود و میزان ریسک‌پذیری شما در این پروسه هم افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال بخش کمی از پول خود را به سهم‌های پر ریسک در بازار اختصاص دهید و به صورت مداوم و روزانه این سهم‌ها را بررسی کنید این یک تمرین خوب به منظور تشکیل سبد سهام و آشنایی با گروه‌های مختلف شرکت‌های بورسی در بازار سرمایه محسوب می‌شود.

فرض کنید که یک سبد سهام تشکیل داده‌اید و در طی یک بازه زمانی مجدد استراتژی خود را بررسی و ارزیابی می‌کنید در این بررسی متوجه می‌شوید که باید سهم‌های شرکت‌های کوچک را به فروش برسانید و به سراغ سهم‌های بزرگ‌تر که پتانسیل نقدشوندگی بالاتری دارند حرکت کنید، یا بر اساس کسب سود یا زیان‌هایی که عاید شما شده تصمیم بگیرید از کدام گروه بورسی چشم‌پوشی کنید و میزان کدام سهم‌ها را که برای شما سود ساز بوده‌اند افزایش دهید.

از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید

در برخی موارد میزان هیجانات و تصمیمات احساسی در بازار به اوج می‌رسد که در این مواقع میزان سوددهی سهم‌های مختلف تا حد زیادی دستخوش تغییرات می‌شود و چه‌ بسا روند صعودی برخی از سهم‌ها بر خلاف تحلیل‌ها و ارزیابی‌های شما، روند معکوس پیدا می‌کند. در این مورد شما می‌توانید بخشی از دارایی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص دهید. این صندوق‌ها از انواع مختلف به منظور سرمایه‌گذاری تشکیل شده است که بعد از بررسی‌های لازم می‌توانید پول خود را به این صندوق‌ها تزریق کنید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت کارشناسان و معامله‌گران حرفه‌ای بازار سرمایه قرار دارد و به بهترین شکل ممکن دارایی‌های موجود در صندوق، مدیریت می‌شوند و از این بابت باید اطمینان داشته باشید که میزان ریسک در این نوع از سرمایه‌گذاری از درجه پایین‌تری برخوردار است. پس به صورت خلاصه باید در نظر داشته باشید که مقداری از دارایی خود را برای تشکیل سد سهام می‌توانید به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار اختصاص دهید.

از هیجانات و شایعات دوری کنید

در صورتی که این نکات را در پروسه تشکیل سبد سهام رعایت کردید باید در نظر داشته باشید که در برخی مواقع خاص باید از هیجانات و تصمیمات احساسی در بازار فاصله بگیرید. این جوها ممکن است به دنبال برخی از تصمیم‌گیری‌های سیاسی در کشوری دنیا و … به وجود آمده باشند اما اگر شما با استراتژی معاملاتی صحیح خود گام برداشته باشید جای نگرانی نیست و فقط باید در مسیر معاملات خود ثابت‌قدم باشید.

سخن آخر

در مجموع مطالبی که در این مقاله در خصوص تشکیل سبد سهام ارائه شد، باید در نظر داشته باشید که کسب دانش و آگاهی لازم در این حوزه حرف اول را می‌زند و بدون داشتن دانش کافی شما دچار ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاری خواهید شد. از عوامل مهمی که در تشکیل سبد سهام یا همان پرتفوی بورسی باید رعایت کنید عدم تشکیل سبد سهام تک سهمی، توزیع مناسب وزنی دارایی سهام در پرتفوی، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پرتفوی و دوری از شایعات و هیجانات موجود در بازار است. با رعایت این نکات تا حد زیادی میزان ریسک سرمایه‌گذاری شما در این بازار کنترل می‌شود و در ادامه باید با دانشی که کسب کرده‌اید به تحلیل و بررسی مداوم دارایی خود بپردازید. با این استراتژی به راحتی می‌توانید در فرآیند سرمایه‌گذاری خود سود‌های خوبی کسب کنید و از زیان‌های احتمالی فاصله بگیرید.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

17 پاسخ به “انواع روش‌های تشکیل سبد سهام چیست؟”

 1. سمیه گفت:

  مطالب عالی بود

  ۲
 2. فاطمه گفت:

  عالی بود

  ۱
 3. مهدی گفت:

  صندوق های سرمایه گزاری برای افرادی که تازه وارد بورس شدن کمک خیلی خوب برای کسب سود میتونه باشه و از ضرر بیشتر جلوگیری میکنه و حتی کسانی که نمیخوان خودشون رو در گیر خرید و فروش سهام کنن ولی سود دهی بی درد سر رو میخوان بهترین انتخاب هست

  ۲
 4. محمد گفت:

  عالی بود متشکرم

  ۱
 5. مرادی گفت:

  سلام .
  مطلب خوبی بود .

  ۱
 6. مرادی گفت:

  سلام .

  در مورد سبد سهام باید سهام با بنیاد خوب و پتانسیل بالا رو شناسایی کنیم. صورت های مالی و eps سهام نیز خیلی مهم هست .

  ۲
 7. مرادی گفت:

  سلام .

  برای خرید سهام و سبد سهام باید سهام با بنیاد و پتانسیل بالا رو انتخاب کنیم.

  ۱
 8. امین گفت:

  فقط بورس می تواند ضرر بورس را جبران کند.

  ۳
 9. سید محمدگودرزی گفت:

  سلام از مطالب خوبتون استفاده کردم من آموزشهای زیادی رو خوندم اما روشها متفاوت و گسسته است که حوصله مخاطب غیر حرفه ای وعادی رو سر میبره به نظر من باید ابتدا آموزش مخاطب رو سر شوق بیاره ( یعنی خلاصه گویی )بعد یه نمودار کلی ارایه بشه که هرفرد بنا به نیازش به اون بخش مراجعه کنه (یعنی مدیریت زمان) سپس ساده گویی به همراه مثالهای مختلف فرمولی و واقعی (یعنی کار عملی)بنظر من این میشه یه آموزش ملموس وهمه گیر

  ۱
 10. مهران گفت:

  نهایت ۴ سهم داشته باش چون توانایی و زمان تحلیل تکنیکال و بنیادی نهایتا ۴ سهم داری اون هم سهام شاخص ساز که تحلیل پذیر تره و نقد شوندگی بهتری داره و در سهم به مدت ۶ ماه در صف فروش گیر نکنی و هزار تا نکته دیگه .

  ۳
 11. وحیده گفت:

  صندوق های سرمایه گذاری برای تازه واردها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

  ۱
 12. زهرا گفت:

  آموزنده و کاربردی

  ۱
 13. شماری گفت:

  بازار سرمایه بازار جالبیه
  تو این بازار خطرناکترین دشمن سرمایه ات خودت هستی
  درواقع چیزی که میتونه سرمایه ات رو رشد بده یا اون رو تا مرز نابودی بکشونه خودت و استراتژی مدیریت سرمایته.
  اگه یه سرمایه گذار خردی که تحلیلگر و معامله گر سبد سرمایه اش صرفا خودش باشه یقینا نمیتونه یه سبد شلوغ رو مدیریت کنه و آرام آرام سرمایه اش رو نابود میکنه...
  بهتره سرمایه گذاران خرد, سبدی با تعداد سهام معقول و مدیریت شده داشته باشن.
  دیدن آموزش های گوناگون تکنیکال , فاندامنتال و... بسیار مفید هستن, اما مدیریت سرمایه و کنترل احساسات و مثل یک ربات بدون احساس عمل کردن, بنظرم یکی از مهم ترین بخشیه که یک معامله گر باید اونو تو وجودش تقویت بده.
  خیلی از معامله گران خورد وقتی به سبد سهامشون مراجعه میکنن میبینن که خیلی از اون سهام رو بدون تحلیل و برسی شخصی خریداری کردن تنها به دلیل,اخبار شایعات سیگنال های گوناگون و ...
  این مسله باعث از بین رفتن بخش بزرگی از سرمایه سرمایه گذاران خرد,به خصوص در یک سال گذشته شده.

  ۰
 14. وحید گفت:

  عالی بود

  ۰
 15. مجتبی اسداللهی گفت:

  مطالب بسیار عالی بود ممنون

  ۰
 16. محمد گفت:

  واقعا مطالب خوبی بود .

  ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: