در شرایط فعلی بورس چه اقدامی برای حفظ سرمایه و جبران زیان انجام دهیم؟

 • ۱۷ آبان ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۹۰ نظر
 • ۷۲۲ مشاهده
حفظ سرمایه در شرایط فعلی بورس

یکی از دغدغه‌های تمام سرمایه‌گذاران بورسی، نحوه عملکرد در شرایط بحرانی بازار است. معمولا وقتی که بازار منفی می‌شود، افراد کم تجربه‌تر مستاصل می‌شوند و تصمیمات اشتباهی می‌گیرند؛ تصمیم برای فروش سهام (حتی با درصدی ضرر) که تشکیل صف فروش می‌دهد و اوضاع بازار را وخیم‌تر می‌کند، نمونه‌ای از این تصمیم‌ها است. در ادامه به بررسی دلیل منفی شدن بازار و همچنین چگونگی کنترل احساسات و اخذ بهترین تصمیم‌ها در این شرایط می‌پردازیم.

در ادامه مقاله مطالب زیر را مطالعه خواهید کرد:
o دلیل منفی شدن بازار بورس
o چگونه سرمایه خود را در شرایط بحرانی بازار بورس مدیریت کینم؟
o خرید و فروش بر اساس تحلیل
o شناخت بهترین زمان برای فروش
o پرهیز از رفتارهای احساسی و هیجانی

دلیل منفی شدن بازار بورس

ریسک بخشی جدایی‌ناپذیر از بازار بورس است. در حالت کلی ریسک‌ها به دو نوع سیستماتیک و غیر سیستماتیک تقسیم می‌شوند. ریسک‌های سیسستماتیک عوامل اجتناب‌ناپذیری مانند جنگ و دیگر رخدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هستند؛ این عوامل توسط سرمایه‌گذار قابل کنترل نیستند و شخص شاید تنها با تقسیم دارایی خود بین چندین بازار مختلف بتواند تا حد کمی این ریسک را کنترل کند. ریسک‌های غیر سیستماتیک اجتناب‌پذیر هستند؛ و هر فردی با یادگیری تحلیل‌های بنیادی، تکنیکال، مهارت‌های معامله‌گری، نقشه‌خوانی و… می‌تواند آینده سهم‌های مختلف را پیش‌بینی کند و از تاثیر منفی ریسک‌های غیر سیستماتیک بر سهام خود پیشگیری کند.

پس در حالت کلی منفی شدن بازار بورس یک روند طبیعی و به عبارتی ریسک این بازار است. با نگاهی جزئی‌تر به وقایع این مدت، می‌توانیم موارد زیر را به عنوان دلایل تاثیرگذار در منفی شدن بازار برشماریم:

با افزایش حجم ورود و سرمایه‌گذاران بورسی، ترافیک در بازار سهام افزایش چشمگیری داشت و یکی از راه‌هایی که سازمان بورس برای کنترل ترافیک انتخاب کرد، مجاز و متوقف کردن سهم‌ها در طول ساعات بازار بود. افراد با تجربه‌تر این موضوع را بهتر درک ‌کردند و رفتار صبورانه‌تری از خود نشان دادند، اما افراد مبتدی نسبت به سهم خود بی‌اعتماد و مردد شدند و در نتیجه صف‌های طولانی برای فروش سهام تشکیل شد که یکی از دلایل منفی شدن بازار، همین صف‌های طولانی است.چگونه سرمایه را در شرایط بحرانی بورس مدیریت کنیم؟

از طرفی ترافیک بالا و مشکلات قطعی که در هسته بورس به وجود می‌آمد، باعث عدم عملکرد صحیح سرمایه‌گذاران می‌شد. این موضوع سهامداران با استراتژی بلندمدت را کمتر تحت تاثیر قرار داد. ولی کسانی که روزانه حجم بالایی از معاملات را انجام می‌دادند، بر اساس اتفاقات این لحظه تصمیم به خرید یا فروش سهمی می‌گرفتند و سفارش خود را ثبت می‌کردند، اما این سفارش با تاخیر (مثلا ۳۰دقیقه‌ای) اعمال می‌شد و عملا تصمیم خریدار یا فروشنده تحت تاثیر آن تاخیر زمانی قرار گرفته و در حجم بالا تاثیر آن روی بازار قابل مشاهده شد. مورد دیگر بسته‌های اعتباری بود که کارگزاری‌ها با تایید سازمان بورس در اختیار سهامداران می‌گذاشتند و سرمایه‌گذار با استفاده از آن می‌توانست خرید‌های بیشتری انجام داده و از فروش‌های ضروری برای خرید یک سهم خاص جلوگیری می‌شد و به عبارتی شخص می‌توانست معاملات خود را بهتر مدیریت کند. اما در مدت اخیر طی ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار میزان این اعتبارات کاهش چشمگیری داشت و این کاهش منجر به بالا رفتن حجم فروش، تشکیل صف و منفی شدن بازار شد.

اخبار متفاوتی که در رابطه با دومین صندوق ETF دولتی منتشر و به صورت مکرر تایید و تکذیب می‌شد، در منفی شدن بازار تاثیر داشت. در ابتدا قرار بود در صندوق دارا دوم، سهام خودرویی عرضه شود و با توجه به پررونق بودن معاملات این گروه در بازار بورس، سهام مربوطه شدیدا تحت‌الشعاع قرار گرفت. سپس این تصمیم تغییر کرد و قرار شد سهام گروه پتروشیمی در صندوق دوم عرضه شود که با توجه به بنیادی بودن این سهام، خبر مربوطه تاثیر خود را بر بازار گذاشت و در نهایت تغییر مکرر تاریخ اعلام شده برای عرضه صندوق، بی‌اعتمادی سهامداران را تشدید کرد و تصمیمات ناشی از آن تاثیر منفی خود را در بورس آشکار ساخت.
در نهایت ابلاغیه سازمان بورس برای کاهش میزان سهام در صندوق‌های سرمایه‌گذاری (که خوشبختانه عملی نشد)، آزادسازی سهام عدالت به صورت غیر اصولی در نمادهای دولتی و تاثیرگذار در شاخص، کاهش حمایت از طرف سهامداران حقوقی، موجب تشکیل شدن صف‌های فروش شده و در منفی باقی ماندن بازار موثر بودند.

چگونه سرمایه خود را در شرایط بحرانی بازار بورس مدیریت کنیم؟

حفظ سرمایه در شرایط بحرانی بازار منفی اگرچه کاری ساده محسوب نمی‌شود اما غیرممکن هم نیست. همان طور که یک عامل مشخص به تنهایی این شرایط بحرانی را پدید نیاورده، راه رهایی از آن هم یک مورد خاص نیست و با مد نظر قرار دادن عوامل متعددی می‌توان بهترین تصمیم را اخذ کرد. در ابتدا بهتر است سه مورد کلی را که می‌تواند شما را در بهترین مسیر قرار دهد در نظر بگیرید:

• خرید بر حسب تحلیل (و نه شایعات)

• شناخت بهترین زمان برای فروش

• پرهیز از رفتارهای احساسی و هیجانی

در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

خرید و فروش بر اساس تحلیل

این که کسی می‌گوید سهمی همیشه سودده است، قرار است اتفاق خوبی برای سهم x بیفتد یا از این قبیل صحبت‌ها، نباید تاثیر زیادی روی تصمیم‌گیری شما داشته باشد. اول این که سعی کنید تحلیل بنیادی و تکنیکال را به خوبی بیاموزید؛ از آن جایی که تحلیل بنیادی دید بلندمدت به سهام دارد، باعث می‌شود شما افق دورتری را ببینید و منفی شدن بازار باعث رعب و وحشت در شما نشود. اگر تجربه زیادی ندارید، زمان خرید سهم‌هایی را انتخاب کنید که حتی با عدم فروش آن، بتوانید روی سود نقدی مجمع آن حساب کنید. اگر چه شما باید به عنوان یک سهامدار پیگیر اطلاعیه‌ها باشید، اما تجربه ثابت کرده که اگر قیمت یک سهم با صدور اطلاعیه‌ای افزایش یابد، به سرعت با صدور اطلاعیه‌ای دیگر کاهش می‌یابد؛ این سهم‌ها مورد علاقه نوسان‌گیران هستند و برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت انتخاب خوبی نیستند.

نقدشوندگی عامل مهمی است که باید مد نظر قرار دهید. گاهی سهمی سود خوبی دارد اما رتبه نقدشوندگی آن پایین است. زمان خرید حتما رتبه نقدشوندگی سهام را مطالعه کنید. همچنین اگر سهمی را با انجام تحلیل تهیه کردید و با گذر زمان به هدف خود نزدیک شدید، قبل از فروش سهم دیگری را انتخاب کنید. نقد کردن سهام بدون تصمیم بعدی چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

نوسان‌گیری را الگوی کار خود برای فعالیت در این بازار قرار ندهید؛ این روش مناسب افراد باتجربه است و افرادی که برای مدت‌ها در این بازار فعالیت کرده‌اند می‌توانند فرصت‌های مناسب نوسان‌گیری را شناسایی کنند. این روش هرگز مناسب افراد مبتدی نیست. زمان خرید به این موضوع توجه کنید که سود بالای یک سهم، احتمالا ریسک سرمایه‌گذاری در آن را هم افزایش می‌دهد و به عبارتی یک‌بعدی به بازار نگاه نکنید؛ هرگز پرتفوی خود را تک سهم نکنید، پرتفوی شما باید تعادل داشته باشد و همچنین حد ضرر را برای سهم‌ها در نظر بگیرید، شما نمی‌توانید تا ابد منتظر برگشت بازار باشید، با توجه به حد ضرری که برای سهام مختلف درنظر می‌گیرید اقدام به فروش کنید.

شناخت بهترین زمان برای فروش

شناسایی بهترین زمان فروش سهم، با روش‌های متفاوتی انجام می‌گیرد. تحلیلگران بنیادی بر اساس تعیین ارزش واقعی سهم خرید و فروش می‌کنند. اگر تحلیل بنیادی را بیاموزید می‌توانید بر اساس آن برای سهام مختلف در بازار منفی و مثبت تصمیم بگیرید. به عنوان مثال شما با تحلیل بنیادی، ارزش واقعی سهمی را مبلغ x پیش‌بینی می‌کنید. اگر قیمت بازار سهم زیر رقم تخمینی بود، آن را می‌خرید زیرا پیش‌بینی می‌کنید سهم‌ها در بلندمدت به سمت ارزش ذاتی خود حرکت می‌کنند.
روش دیگر فروش بر اساس فرصت بهینه (نوسان‌گیری) است. بررسی مداوم اخبار و بازار بورس و فروش در بالاترین نقطه و خرید در پایین‌ترین قیمت ممکن، روشی است که معمولا نوسان‌گیران از آن استفاده می‌کنند؛ اما در حالت کلی شناخت فرصت‌های مناسب مهارتی است که همه سهامداران باید آن را در خود پرورش دهند. یک سهامدار حرفه‌ای در صورت مشاهده فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری، به سراغ سهم‌هایی که انتظار سود چندانی از آن‌ها ندارد می‌رود و با فروش آن‌ها، از فرصت پیش آمده برای خرید سهام بهتر استفاده می‌کند.

فروش بر اساس میزان تحمل ریسک نیز یک شیوه دیگر به شمار می‌رود. معمولا معامله‌گران یک نقطه خروج برای سهام خود تعیین می‌کنند. مثلا شخصی محاسبه می‌کند که اگر سطح زیان نسبت به کل سرمایه به ۱۵درصد برسد، سهام خود را می‌فروشد و البته از همین استراتژی، برای فروش بر حسب سود هم استفاده می‌کند. این استراتژی از اصل سرمایه شما محافظت می‌کند و در واقع نقطه مقابل نوسان‌گیری است. در این روش سهامدار منتظر پایین‌ترین و بالاترین قیمت نمی‌ماند؛ بلکه در همان ابتدا نقطه بهینه خروج را پیدا می‌کند و می‌تواند پرتفوی خود را بهتر مدیریت کند.

فروش بر اساس سطوح نمودار تکنیکال نیز یک روش پرطرفدار دیگر است. همان طور که از عنوان این روش پیدا است، تحلیگران تکنیکال معمولا با تکیه بر آن عمل می‌کنند. البته نمی‌توان گفت که تحلیل تکنیکال دقیق‌ترین روش برای تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی است، اما حداقل اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. رفتار گذشته سهام، حجم معاملات، محدوده‌های مقاومتی و حمایتی و… به صورت کامل در نمودار تکنیکال مشخص می‌شوند و می‌توان بر اساس آن‌ها تصمیمات خوبی اتخاذ کرد.

پرهیز از رفتارهای احساسی و هیجانی

این که در بازارهای نوسانی و پرریسک مانند بورس، افراد دچار هیجان و استرس شوند طبیعی است اما کنترل واکنش‌ها در این شرایط اهمیت بالایی دارد. رفتارهای احساسی اول با کسب آگاهی، شناخت سیستم معاملاتی و انتخاب استراتژی و دوم به مرور زمان و با کسب تجربه متعادل خواهند شد. در رابطه با کسب تجربه توضیح خاصی نمی‌توان بیان کرد و خودبه‌خود به دست می‌آید؛ اما انتخاب استراتژی اهمیت بالایی دارد. زمانی که شما با روش تحلیل بنیادی معامله‌ای را انجام داده‌اید، با منفی شدن بازار به جای احساساتی شدن و تصمیم عجولانه، به تحلیل خود مراجعه می‌کنید و با انجام دوباره آن تصمیم درستی می‌گیرید. یا تعیین نقطه خروج که در قبل بیان شد، می‌تواند راهنمای شما در اتخاذ تصمیم درست در هر شرایطی باشد.

همچنین بهتر است زمانی که سهامی دچار نوسان شدید می‌شود، به جای سردرگمی به دنبال دلیل آن باشید، بیشتر اوقات با آگاهی از دلایل رخ دادن یک نوسان می‌توانید پایداری این کاهش یا افزایش قیمت را پیش‌بینی کنید. اگرچه ممکن است گاهی دلایل پیچیده باشند و به تحلیل قوی‌تری نیاز باشد اما خیلی اوقات دلایل قابل درکی مانند: تغییر شرایط داخلی شرکت، یک اخبار سیاسی خاص، سفته‌بازی و… باعث نوسان شده‌اند و در این شرایط پیش‌بینی آینده سهم چندان دشوار نخواهد بود. در نهایت توجه داشته باشید که فعالیت در بازار بورس امری زمان‌بر است که به انرژی زیادی نیاز دارد. باید زمان مناسبی را برای آموزش و کسب تجربه صرف کنید، همواره بازار را تحت نظر داشته باشید و گزارش‌های شرکت‌ها و تحلیل‌های مختلف را بخوانید و … . افرادی که هنوز در ابتدای این مسیر هستند یا نمی‌توانند به درستی کنترل هیجانات خود را به دست بگیرند، بهتر است از مشاوره یا روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم استفاده کنند؛ روش‌هایی مانند خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی که در آن‌ها مدیریت دارایی به دست افراد باتجربه و متخصص سپرده می‌شود.

سخن آخر

«سرمایه‌گذاری» عبارتی است که به خودی‌خود اشاره به ارزش حفظ دارایی و کسب سود دارد؛ اما نکته‌ای که اغلب افراد آن را در نظر نمی‌گیرند، ریسک بازار است. بازار بدون ریسک وجود ندارد، اگرچه برخی بازارها پرنوسان‌ و برخی با ثبات‌تر هستند، اما ریسک هیچ بازاری صفر نیست و این موضوعی است که قبل از شروع فعالیت در بازار سرمایه باید آن را پذیرفت. در این صورت، می‌توانید بهترین تصمیم‌ها را اخذ کنید و شرایط بحرانی نگران‌تان نخواهد کرد. بازار منفی بخشی از بورس است که اجتناب از آن ممکن نیست، اما می‌توان آن را مدیریت کرد و این امر با کسب آگاهی، ارتقا سطح دانش مالی و همچنین روانشناسی بازار میسر خواهد شد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

90 پاسخ به “در شرایط فعلی بورس چه اقدامی برای حفظ سرمایه و جبران زیان انجام دهیم؟”

 1. مرضیه گفت:

  به نظر من در حال حاضر نباید تصمیم عجولانه ای در خصوص فروش سهام به خصوص سهام با بنیان قوی گرفت باید نگاه بلندمدت داشت

  ۲۳
  • ilavkey گفت:

   سلام
   واقعا اگر این اصل صبرکنید،سهامداری کنید رو بیخودی روش اصرار نمیکردند الان ضرر ۱۰۰میلیونیمون بود ۲۰ میلیون!
   متاسفانه آگاه جون دقیقا مشخصه که دیگه شما هم سهامداری صِرف رو توصیه نمیکنید.اما ای کاش دلها بسوزه برای سهامداران

   ۶
  • شاهین گفت:

   به نظر من سهامداری در بازار دستوری و شدیدا منفی کار اشتباهیه چه کاریه وقتی میدونی امروز بفروشی بهتر از فرداست و میتونی با قیمت کمتر بخری

   ۴
 2. سوگند گفت:

  در این موقعیت هر تصمیم عجولانه در واقع هم به ضرر خودمان هم به ضرر شاخص بورسه.همین خودماییم که صفهای فروشو زیاد میکنیم پس کمی تامل کنیم به امید بهتر شدن وضعیت.بعضی از سهما واقعا ارزنده هستن مخصوصا شستا.

  ۹
 3. مریم گفت:

  در این موقعیت هر تصمیم عجولانه در واقع هم به ضرر خودمان هم به ضرر شاخص بورسه.همین خودماییم که صفهای فروشو زیاد میکنیم پس کمی تامل کنیم به امید بهتر شدن وضعیت.بعضی از سهما واقعا ارزنده هستن مخصوصا شستا

  ۴
 4. امیر طاها گفت:

  جمله «فعلا بذار باشه!» در میان بسیاری از سرمایه گذاران شایع است. این جمله بدان معنی است که یک فرد آن‌قدر صبر می‌کند و منتظر می‌ماند تا اینکه یک سرمایه گذاری زیان‌ده، نتیجه معکوس دهد و رونق بگیرد. چنین استراتژی می‌تواند خطرناک باشد. چون بهترین پاسخ در شرایط زیان، فروش دارایی و سرمایه گذاری آن در فرصت‌های دیگر است

  ۵
 5. حسین گفت:

  مطالب زیادی توصیه شده که اول در بازار بورس حفظ سرمایه کنیم. مثلا «وارن بافت» که از راه سرمایه گذاری در بازار سهام به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شده است می‌گوید: «قانون اول: هرگز پولتان را از دست ندهید. قانون دوم: هرگز قانون اول را فراموش نکنید.» شاید یکی از دلایلی که ما این قانون را زیر پا می‌گذاریم تبدیل شدن ناگهانی ما از فردی ریسک گریز به ریسک پذیر باشد.

  ۵
 6. اسماعیل گفت:

  نباید زود تصمیم بگیریم باید روند بورس ثابت بشه الان اوضاع و احوال بورس خوب نیس

  ۶
 7. حسین گفت:

  حفظ سرمایه و مدیریت آن وارتقا دانش سرمایه داری و دوری از هرگونه هیحان چهار ارکان مهم درزمان ریزش بورس است لطفا صبور باشید

  ۱۰
 8. علی گفت:

  فقط سهامداری

  ۳
 9. آوا گفت:

  فقط باید منتظر ماندتاببینیم بازاربه کدام سمت حرکت می کند

  ۳
 10. سجاد گفت:

  مدیریت سرمایه
  دوری از رفتار هیجانی
  صبر

  ۳
 11. Mr_Special گفت:

  امیدواریم در سالروز تاسیس کارگزاری آگاه ، خدمات جدیدتری هم در این کارگزاری راه اندازی بشه
  بخش جوایز باشگاه تحول پیدا کنه
  وقتی یک خدمتی بصورت طولانی با تغییر کمی ارایه بشه حالت دلزدگی ایجاد میکنه

  ۴
 12. خودمم گفت:

  بنظر بنده بورس فقط بازی سیاسی دولت هستش و اصلا منافع مردم و سهام دار مهم نیست. بنابراین معاملات هیجانی تا نرسبدن ب ثبات منطفی نیست و همراه نشدن با ضرر بیشتر در منفی ها منطقی تره

  ۵
 13. محمدرضا گفت:

  همراه نشدن در ضرر های الان شاید یه عقب نشینی و یا توقف تا ب ثبات رسیدن بازار است.

  ۲
 14. محمدرضا گفت:

  نوسان گیری های یک یا دو روزه آن هم در سهام با بازه بالاتر شاید منطقی باشه.ولی نیازمند شناخت سهام مناسب است

  ۳
 15. مرتضی گفت:

  سهامداری در بازار نزولی یعنی آب شدن سرمایه چون بعد از اصلاح قیمتی اصلاح زمانی درپیش داریم ،الان تنها راه براز خارج شدن از ضرر اصلاح سبد ،تعصب نداشتن روهیچ سهمی ،خرید در کف و فروش در سقف (به عبارتی نوسان گیری)

  ۳
 16. بهروز گفت:

  این شرایط باید به دنبال خرید بود تا هم میانگین کم کرد برای سهامهایی که در ضرر هستند و در نتیجه آن سود بیشتر در آینده.

  ۴
  • سعید گفت:

   با این وضعیت میانگین کم کردن یعنی ضرر بیشتر

   ۱
   • مازیار گفت:

    ولی به نظر من میانگین کمکردن توهمین وضعیت هم خوبه من ۱۱۰ ملیون ضرر داشتم که تو هفته ی گذشته با میانگین کم کردن ضررم به ۹۰ملیون رسیده و با دوتا مثبت دگه خیلی از ضررهام کمتر میشه

    ۰
 17. لیلا دوست گفت:

  باسلام
  در چنین شرایطی دادن آگاهی به افراد کم تجربه هست که بتوان مسیر رو بطور صحیح حفظ کرد

  ۴
 18. مینا گفت:

  سلام و عرض ادب. به نظرم ترس و بی اعتمادی ایجاد شده توسط مسولان که باعث ریزش های اخیر شده با کمی مدیریت و درایت جای خود را به امید و اعتماد می دهد.

  ۲
 19. سید عباس سیدی گفت:

  کار گزاری برای سهمداران تازه وارد آموزشهای رایگان بگذارد بعضی توان پرداخت برای آموزش را ندارند

  ۳
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای شروع پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید.با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.جهت پیگیری دوره های آموزشی به آیدی زیر پیغام دهید و یا با آموزش تماس بگیرید.
   آیدی پشتیبانی کلاس مجازی آموزش Eduagah@
   شماره تماس پشتیبان کلاس مجازی ۰۲۱۸۲۱۵۴۱۱۶

   ۳
 20. کاظم گفت:

  با سلام
  بنظر من در این شرایط باید دچار تصمیم احساسی نشویم و برای سود در این شرایط خرید عرضه های اولیه بهترین گزینه می تونه باشه و خرید
  حق تقدیم سهام های بنیادی نیز می تونه مفید واقع بشه

  ۳
 21. حامد گفت:

  سلام لطفا کلاس های آموزشی بیشتری رو در مراکز استان ها برگزار کنید. ممنون

  ۱
 22. مهدی گفت:

  به نظر من در حال حاضر نباید تصمیم عجولانه ای در خصوص فروش سهام گرفت کلا باید نگاه بلندمدت داشت

  ۱
 23. یادگاری گفت:

  ساعت کاری دفتر کارگزاری آگاه از چند تا چند است؟

  ۱
 24. محسن گفت:

  در حال حاضر اوضاع و احوال بورس خوب نیس و باید در حد ۱۰ ۱۵ درصد نوسان سهام گرفت و یا سهم های بنیادی رو برای بلند مدت در نظر گرفت

  ۱
 25. حسین گفت:

  فعلنا موقع خرید نیست باید صبر کرد تا بازار اروم بشه

  ۲
 26. محدثه گفت:

  همچنان صبر. و میترسیم در این بازار خرید کنیم

  ۱
 27. مهتاب گفت:

  سلام ببخشید سهام پالایشی که هنوز باز نشده بهش سود تعلق میگیره و یا همون رسوب پول برای آبان ماه؟
  یعنی تا همین الان که نیومده توی پرتفوی ما بهش سود تعلق میگیره دیگه مثل قبل؟

  و دومی اینکه چند درصد دارایی پرتفو رو میشه وام یا بسته اعتباری گرفت؟۱۵یا ۲۰درصد؟

  و سومی اینکه مقداری که حساب میشه برای وام فقط ارزش روز دارایی هستش یا کل پولی که واریز کردیم؟؟؟ ۳۰۰میلیون توی بورس سهام خریدم و الان ارزش روزش ۲۱۰میلیون هستش.... اون ۱۵یا ۲۰درصد به کل پول ۳۰۰میلیون تعلق میگیره یا به ارزش روز ۲۱۰میلیونی؟

  ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به وجه مانده در حساب معاملاتی شما سود تعلق نمی گیردو به رسوب مانده حساب معاملاتی می توانید وام و اعتبار دریافت نمائید.مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین در حال حاضر برابر است با ۲۰ درصد دارایی سهام به قیمت روز. (طبق تغییرات جدید از سوی بورس).

   ۰
 28. امین محمد ناعمی گفت:

  همانطور که شاخص بالای دو میلیون واحد رفت این سقوط شاخص بورس موقتی بوده و دوباره شاخص بورس صعودی خواهد شد و به نظر الان بهترین زمان برای خرید سهام ارزنده است با توجه به ریزش در بازار ارز و خودرو و مسکن و تورم موجود در جامعه بهترین گزینه سرمایه گذاری بورس است.با نگاه بلند مدت

  ۰
 29. محمد گفت:

  سلام
  ۱_حفظ سهام
  ۲_خرید پله ای همان سهم در منفی

  ۰
 30. مهرداد پرفکر گفت:

  سرمایه گذاری در بورس باید به دید بلند مدت باشد، تجربه ای است برای کسانی که فکر میکردن میشه یک شبه در بورس ثروتمند شد. تا سهمی فروخته نشه سود و ضرری وجود نداره
  چون اکثر سهم ها در کف قیمت و نقطه جذاب قرار دارند اصلاح پرتفوی با سهم های مستعد رشد و زود بازده و سهامداری تا برگشت بازار و صعود مجدد

  ۰
 31. کاربر اگاه گفت:

  در این موقعیت باید حذف یا ویرایش سفارش برداشته شود تا با سهما بازی نشه و هر کسی واقعا قصد خرید و فروش داره ثبت سفارش کنه

  ۰
 32. هانی گفت:

  سلام من اگر بخوام یکی از سهامو بفروشم حسابم باید شارژ باشه؟ از خود فروش سهم مگه نباید کارمزد فروش کم بشه؟ دیروز یکی از سهم هامو فروش گذاشتم علامت قرمز داشت اما امروز هیچ علامتی نداره ! از کجا بفهمم فروش رفته یا نه ؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام شما به فروش برسد از لیست دارایی های شما حذف می شود و وجه حاصل از فروش به مانده قابل معامله شما اضافه و بعد از دو روز به مانده قابل برداشت شما اضافه خواهد شد.

   ۰
 33. مهدی گفت:

  به جای دیدن کلیپ از تو اینستا و عمل کردن به تحلیل و حرفای بقیه خودشون باید اموزش درست ببینن با عقل و منطق خودشون پیش برن.مشخصه کسی که تو بازار های دیگست میاد میگه بورس فلانه اصلا خوب نیست تخریب میکنه

  ۰
 34. ستار اسمعیلی زاده گفت:

  با سلام متاسفانه اقتصاد ما هم مثل سایر جوانب سیاست زده است.
  از طرفی مردمی هیجان زده داریم که فقط موج سواری می کنند.
  اینها دلایل محکمی برای تحلیل ناپذیری بازارهاست. جایی که انتظار رشد هست سقوط میکنیم و برعکس.
  علاج این وضعیت فقط آموزش است و آگاهی و لاغیر.

  ۰
 35. Hamed گفت:

  سلام دوستان
  بلند مدت سرمایه گذاری کنید پشیمون نمیشین

  ۰
 36. محمد گفت:

  سلام در این شرایط بیشتر باید وارد از صندوق های سرمایه گذاری که ریسک کمتری دارند و دامنه نوسان ۱۰درصد دارند سهام خرید کرد و در صورت امکان نوسان گرفت تا زمانی که بازار برگرده.

  ۰
 37. حامد گفت:

  سلام خیلی از مردم به خاطر اینکه مطالعه بورسی ندارند و وقتی بازار یه حالت منفی و روندنزولی به خودش گرفت هیجان زده عمل می کنند و باعث میشه بازار روند صعودی به خودش نگیره اگر عجولانه تصمیم نگیرن و یه کم صبر کنن بازار دوباره به حالت عادی بر میگرده.

  ۰
 38. رضا گفت:

  با توجه به شرایط فعلی بازار و همچنین افت قیمت سهم‌ها و ضررهای به وجود آمده، دیگه فروش با ۳۰ تا ۴۰ درصد ضرر اصلا منطقی نیست.
  به نظرم هیچ بازاری نمیتونه به غیر از بورس این ضررها رو جبران کنه
  درد و درمان همش خودشه

  ۰
 39. حسن گفت:

  واقعا رعایت حد ضرر از اصول اساسی فعالیت در بورسه.

  ۰
 40. Jq7011 گفت:

  درحال حاضرفقط صبوری ونوسان گیری ازبعضی سهم ها

  ۰
 41. علی گفت:

  شاید خیلی ها که تازه به این بازار وارد شدند بر این باورند که چه اشتباه بزرگی کردند وارد این بازار شدند الان تو ضررند و شکست خوردند ولی این تفکر و بینش کاملا اشتباه است اگر هم میگوییم شکست خوردیم بقول ناپلون بناپارت شکست مایه و سرآغاز پیروزیست پس صبر میکنیم و در زمان صبوری سعی میکنیم کمی بیشتر در این زمینه مطالعه تحقیق و رفتارهای این روزهای بازار رو بادقت ببینیم وتمام اینها بشود تجربه ای مفید و ارزشمند که در تریدهای آینده امان باعث و کمک کننده موفقیت و سود برایمان شود و همین میشود که بر طبق تفکر و دانش خود معامله انجام دهیم نه منتظر حرف های این و آن بشینیم چه میگویند و تصمیم بگیریم این روز ها نیز می گذرد دیرو زود دارد اما سوخت سوز ندارد ببخشید که طولانی شد این مدت برایم تجربه ای شد که از این به بعد دیگه تکرار اشتباهات نشود با آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه شما.

  ۰
 42. رضا گفت:

  دراین بازاراگه اول آموزش ببینیم وسهم خوبی انتخاب کرده وپرتفوی متنوعی باحداکثرشش سهم که بتوانیم مدیریت بکنیم ودرزمان خریدوفروش سهم دچارتردیدودودلی نشویم وفقط به استراتژی خودمون پایبندباشیم وبه شایات توجه نکنیم وحدضررتعین کرده باشیم وباهربالاپایین شدن قیمتهاتوصف فروش نرویم وبه دیدبلندمدت به بازارنگاه کنیم وباصبوربودن حتما موفق خواهیم شد

  ۰
 43. امیرحسین گفت:

  باسلام، به نظرم، در شرایط ریزشی بازار، بهترین کار وارد شدن در سهم آن هم در منفی هاست، نوسانگیری، خارج کردن بخش اعظم سرمایه، کانال کشی و رعایت و مشخص کردن حد ضرر، در آخر هم صبر

  ۰
 44. محمد گفت:

  با توجه به شرایط فعلی بازار و تداوم روند نزولی و اصلاح نزدیک ۶۰ درصدی بیشتر سهام ها خروج و فروش در این برهه توصیه نمی شود و سهامداری توصیه بزرگان است.

  ۲
 45. زهرا گفت:

  به نظر من هم باید دید بلند مدت داشته باشیم مجبوریم کار دیگه نمیتونیم بکنیم ...

  ۰
 46. توحید گفت:

  به نظر من تو شرایط فعلی نباید عجول باشیم باید سهامی ک تو ضرر هستیم رو میانگین کم کرده و منتظر برگشت شاخص باشیم

  ۰
  • Far گفت:

   زمانی که سهمی منفی شدنبایدباعجله بفروشیم چون دربورس بایددیدگاه بلندمدت داشته باشیم تابه بهترین نحو ممکن به سودبرسیم

   ۱
 47. محمد گفت:

  هیجانی رفتار نکنیم با فکر و دانش جلو بریم

  ۰
 48. رها گفت:

  به نظرم باید دیدمون به بازار بلند مدت
  باشه ولی در مورد سهام بنيادي

  ۰
 49. نرگس گفت:

  سلام
  فقط صبوری
  و
  عجولانه تصمیم نگرفتن
  و
  سطح آگاهی بورسی خودمون را بالا ببریم.

  ۰
 50. علیرضا دولتی گفت:

  دیدمونو بلند مدت کنیم.البته سهام با p/e پایین و بنیادی داشته باشیم

  ۰
 51. قاسم گفت:

  تو این وضعیت بازار به این نتیجه رسیدم هیچ چیز مثل مدیریت سرمایه نیست.

  ۰
 52. سعید عملی گفت:

  مسئله اینجاست که به دلیل عدم دانش و تجربه بورسی کافی ، اهالی تازه وارد بازار سرمایه، کاری با خودشون و بورس می کنند که شبیه به خودزنی است. البته از زاویه دید اونها خروج با ۵۰ درصد ضرر بهتر از موندن هست. اما در واقع بورس شبیه همون کشتی معروفه که همه سوار بر عرشه اون در این مقطع زمانی در دریای طوفانی پیش میره و کسی به دلیل ناامیدی و ترس نمی تونه با میخ زیر خودش رو سوراخ کنه و بگه مالِ خودمه اختیارش رو دارم.

  ۰
 53. عرفان گفت:

  به بازار دید بلند مدت داشته باشیم

  ۰
 54. آرمین گفت:

  اگر پلن معاملاتی داشته باشیم احتیاج به تصمیم های آنی نیست،طبق پلنمون معامله میکنیم

  ۰
 55. ایمان بسطامی گفت:

  به نظر من اگه تا الان سهمی رو نفروختین یا نتونسین بفروشین دیگه فروختنش معنی نداره اگه سهمی رو میخرید باید حد ضرر رو در نظر داشت ولی دیگه که کار از کار گذشته دیگه فروش نداره تو این قیمت ها

  ۰
 56. ابوالقاسم طاهری گفت:

  دوستانی که میگن میانگین ،میانگین
  میانگین کم کردن برای زمانی است که مطمئن باشی شاخص ثابت شده ودیگر ریزشی ندارد والا چه میانگینی ...
  هدف اول و آخر حفظ سرمایه ،هدف بعد سود

  ۱
 57. سلمان بابایی گفت:

  در شرایط موجود بهترین کاری که میشود انجام داد صبر کردن است چونکه کار دیگری نمیشود انجام داد

  ۰
 58. ایمان گفت:

  سلام دوستان اگه با سرمایه مازاد وارد بورس شدید در این برهه بهترین راهکار صبر هستش

  ۰
 59. حسین عبداللهی گفت:

  بازار بورس ، بازار صبر کردن هست و شناسایی موقعیت . فقط صبر کنید .

  ۰
 60. سید جمال الدین میرزائیان بیشه گفت:

  باید با صبوری به نمادهایی که بنیادی هستند پایبند بود و از خرید و فروش احساسی بپرهیزیم

  ۱
 61. جواد گفت:

  سلام تو شرایط فعلی به نظرم بهترین کار صبر کردن هست و همچنین میانگین کم کردن

  ۰
 62. محمدرضا زمانی گفت:

  سلام
  در حال حاضر با توجه به یکی دوتا منفی اقدام به خرید نکنید اگر هدفتون سهامداریه چون بازار هنوز تثبیت نشده و روند مشخص نیست
  تا زمانی که بازار و شاخص روند صعودی بگیره صبر کنید

  ۱
 63. ایکان گفت:

  سلام
  اگر در بازار سرمایه صبور نباشی زود باخت می کنی و مایوس می شی

  ۱
 64. شریف گفت:

  سلام
  عزیزان اینو یاد داشته باشید که سهامهای شما یک سرمایه با ارزش میباشد و هرگز احساسی رفتار نکنین و بخاطر شایعه ها سرمایه خود رو به حراج نگذارید .
  صبور باشید فقط صبر صبر صبر

  ۱
 65. محسن گفت:

  بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در چنین شرایطی ، سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری هستش. بالاترین مزیت این صندوقها اینه که براحتی میتونین با ابطال واحدها ازش خارج بشین و سیو سود کنین. ولی توی بورس اینجوری نیس. چه بسا سهمی برای چندین روز و حتی ماه صف فروش میشه و فقط ضرر پشت ضرر

  ۱
 66. بهنام گفت:

  سلام.
  آموزش های رایگان بیشتری بزارین لطفا

  ۰
 67. علی گفت:

  سلام صبر و دید بلند مدت داشتن بیشترین سود رو میده

  ۱
 68. امیر گفت:

  در مرحله اول سهامداری
  مرحله دوم کم کردن میانگین
  مرحله سوم صبور بودن و دید بلند داشتن
  و پرهیز از هیجانات بازار

  ۰
 69. Ali گفت:

  با این حساب باید هر نوسانی رو بررسی کرد؛ چه مثبت چه منفی، بعد به استراتژی مراجعه کرد و حد سود و حد ضرر تعیین کرد

  ۱
 70. حسین گفت:

  به نظر من بازار تا عید تمام ضررها رو جبران می کنه فقط کافیه صبور باشید هیچ بازاری دیگه با اومدن بایدن جذاب نیست به جز بورس

  ۰
 71. سید سجاد گفت:

  خرید سهمها با بنیاد قوی و نگهداری بلند مدت

  ۰
 72. حسین گفت:

  با سلام
  به نظر من بهترین کار در شرایط فعلی بورس، داشتن صبر، دوری از هیجان و داشتن استراتژی معاملاتی می باشد.

  ۰
 73. ناشناس گفت:

  باید سهامداری کنیم

  ۰
 74. محمد گفت:

  فقط باید منتظر موند و عجولانه عمل نکرد
  تا بازار خودشو پیدا کنه و روندش مشخص بشه
  سهامتونو تو ضرر نفروشید فقط برا اینکه پولو نقد کنید

  ۲
 75. آرش گفت:

  من سهامداری میکنم و اونها رو توی قیمتهای جذاب فعلی اضافه میکنم.

  ۰
 76. رامین گفت:

  دیگه اینقد صبر کردیم الان فروش احمقانس

  ۰
 77. حسن گفت:

  سلام
  اگه فکری برای رهایی از وضعیت نابسمان بورس نشه سرمایه گذاری درآن خودکشی هست

  ۰
 78. کی گفت:

  نگه داشتن سهم برای همیشه منطقی نیست.باید سیو سود کنیم و در صورت لزوم و طبق تحلیل گاهی اضافه کنیم.اگر اونطوری که خواستیم نشد باید همه رو بفروشیم

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: