روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

 • ۲۲ بهمن ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۷۲۲ نظر
 • ۱۹۱۷۷۲ مشاهده
روش دریافت اعتبار معاملاتی از کارگزاری آگاه

تاریخ آخرین به‌روزرسانی: دی‌ماه ۱۴۰۰

سرمایه‌گذاران برای کسب سود در بازار بورس، از ابزارهای مالی متنوعی استفاده می‌کنند. یکی از ابزارهای مالی پرطرفدار در بازار بورس، اعتبار معاملاتی است. با استفاده از این خدمات مالی در بازار، افراد می‌توانند با سرمایه‌ بیشتری معاملات خود را برنامه‌ریزی و مدیریت کنند. برای بهره‌مندی از این خدمات مالی باید بعضی شروط لازم را داشته باشید. میزان دقیق مبلغ اعتبارهای معاملاتی بنا به اوضاع بازار، بر اساس دستورالعمل هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود. در این مقاله قصد داریم به روش‌های دریافت و تسویه اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

اعتبار معاملاتی چیست؟

شرایط لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی از بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه

نکات مهم برای دریافت اعتبار معاملاتی

بررسی وضعیت‌های مختلف در گزارش اعتبارهای معاملاتی

فرآیند تسویه اعتبارهای معاملاتی به چه شکل است؟

آیا امکان تمدید اعتبار معاملاتی وجود دارد؟

اعتبار معاملاتی چیست؟

اعتبار معاملاتی نوعی ابزار مالی است که سرمایه‌گذاران با استفاده از آن، به منبع مالی جدیدی دسترسی دارند که می‌توانند با این سرمایه جدید، مشغول خرید و فروش سهام شوند. اعتبارهای معاملاتی دارای تاریخ سررسید هستند؛ به عبارت دیگر این اعتبارها در بازه زمانی مشخص‌شده باید استفاده شوند و در تاریخ سررسید باید به همان اندازه ارزش بسته اعتباری، مبلغ مورد نظر را به کارگزاری عودت دهند. در ادامه به روش دریافت و تسویه بسته‌های اعتباری در کارگزاری آگاه می‌پردازیم.

شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه

مشتریان کارگزاری آگاه برای بهره‌مندی از اعتبارهای معاملاتی، می‌توانند از طریق سایت بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه به نشانی Bashgah.com اقدام کنند. اگر مشتری آگاه هستید، با نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانید وارد بآشگاه شوید و در حساب کاربری خود، بسته‌های فعال را مشاهده کنید:

بسته های اعتبار معاملاتی در کارگزاری آگاه

اگر مشتری آگاه نیستید، از طریق لینک زیر برای ثبت نام اقدام کنید: 

آگاه اکسپرس

کارگزاری آگاه در حال حاضر اعتبارهای معاملاتی را در قالب «بسته‌های اعتباری» و «وام قرض‌‌الحسنه» به مشتریان خود ارائه می‌دهد. شرایط لازم برای بهره‌مندی از «بسته‌های اعتباری» در کارگزاری آگاه عبارت‌اند از:

 • مشتریان آگاه برای خرید بسته‌های اعتباری باید از «ریال بآشگاه» خود استفاده کنند. در صورتی که در حساب بآشگاه مشتریان، ریال بآشگاهی نداشته باشید، امکان خرید بسته‌های اعتباری برای شما وجود ندارد.
 • شرط دوم، امضای قرارداد اعتباری در یکی از شعب کارگزاری آگاه است. امضای قرارداد اعتباری هنگام ثبت نام کد بورسی در سامانه آگاه اکسپرس، به صورت امضای الکترونیکی امکان‌پذیر است. در صورتی که در زمان ثبت نام این مرحله را انجام نداده باشید، لازم است یک بار به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید.
 • سرمایه‌گذار برای بهره‌مندی از این بسته‌های اعتباری باید در پرتفوی بورسی خود، ارزش تضمین کافی داشته باشد. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران طبق مصوبات و چارچوب‌های سازمان بورس، به اندازه درصد مشخصی از پرتفوی خود می‌توانند اعتبار معاملاتی دریافت کنند که این درصد با توجه به متغیر بودن اوضاع بازار بورس، ممکن است تغییر کند (در حال حاضر سرمایه‌گذاران می‌توانند به اندازه ۶۰ درصد ارزش دارایی سهام خود در بازار بورس، اعتبار معاملاتی دریافت کنند).

دقت داشته باشید که شرایط درخواست «وام قرض‌الحسنه» از کارگزاری آگاه، دقیقا شبیه به فرآیند دریافت بسته اعتباری است با این تفاوت که به جای نیاز به «ریال بآشگاه»، مشتری باید به «سطح ۵ بآشگاه» رسیده باشد. مابقی شرایط برای بهره‌مندی از وام قرض‌الحسنه، همانند شروط دریافت بسته اعتباری است.

نکته مهم: بعضی از دارایی‌ها در بازار بورس به عنوان ارزش تضمین محسوب نمی‌شوند، مانند گواهی سپرده کالا، گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران. علاوه بر این، در مورد بعضی دارایی‌ها مانند سهام بازار پایه، درصد کمتری به عنوان ارزش تضمین محاسبه می‌شود. 

نکات مهم برای دریافت اعتبار معاملاتی

 • در صورت وجود ارزش تضمین کافی، دریافت اعتبار بالای ۵۰۰ میلیون ریال برای سرمایه‌گذاران،  امکان پذیر است. به‌عنوان مثال برای دریافت اعتبار ۱ میلیارد ریالی ۳ ماهه، می‌توانید درخواست خرید دو بسته ۵۰۰ میلیون ریالی سه ماهه ثبت کنید.
 • حداکثر سقف مجاز برای دریافت اعتبار یک ماهه، ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) است و مشتری امکان درخواست اعتبار بیشتر با سررسید یک ماهه را ندارد.
 •  برای تمدید بسته‌های اعتباری، تاریخ اعمال به صورت خودکار یک روز پس از تاریخ سررسید ثبت می‌شود و امکان تغییر آن وجود ندارد.
 • در مدت زمان استفاده از اعتبارهای معاملاتی، هر ماه۳۰ روز تقویمی در نظر گرفته شده است.
 • تاریخ اعمال، یعنی تاریخی که مشتری تمایل دارد از آن تاریخ به بعد از بسته مورد نظر استفاده کند.
 • تاریخ درخواست حداقل باید یک روز کاری پیش از تاریخ اعمال باشد.
 • بسته‌های اعتباری با توجه به تاریخی که برای اعمال آن انتخاب می‌شود (حداکثر ۱۰ روز زودتر از تاریخ اعمال) در صورت داشتن شرایط لازم، توسط بخش اعتبارات در کارگزاری آگاه، تایید می‌شود. درصورت عدم وجود هر یک از شرایط لازم برای دریافت اعتبار، درخواست مورد نظر رد خواهد شد. نتیجه بررسی درخواست‌ها از طریق یک پیام خصوصی در حساب بآشگاه مشتریان، به سرمایه‌گذار اطلاع‌رسانی می‌شود.
 •  برای آگاهی از وضعیت درخواست ثبت شده در راستای بهره‌مندی از اعتبارهای معاملاتی در بآشگاه مشتریان کارگزاری اگاه، می‌توانید از طریق منو «گزارش» و انتخاب «گزارش اعتبارات» اقدام کنید.
 • درخواست لغو بسته اعتباری تا ۴۸ ساعت کاری قبل از تاریخ اعمال، امکان‌پذیر است.
 •  برای مشاهده تاریخ سررسید بسته‌های اعتباری، می‌توانید از طریق نسخه تحت وب آساتریدرآگاه، به حساب معاملات بر خط خود وارد شوید و از بخش «وضعیت مانده»، تاریخ سررسید هر بسته را مشاهده کنید.
 •   انتقال بسته اعتباری به سایر کدهای بآشگاهی که مشتری کارگزاری آگاه هستند، امکان‌پذیر است. دقت داشته باشید که شخص مورد نظر باید مانند شما شرایط لازم برای استفاده از بسته‌های اعتباری را داشته باشد.

بررسی وضعیت‌های مختلف در گزارش اعتبارهای معاملاتی

آماده ارسال: اولین وضعیت بعد از ثبت درخواست اعتبار معاملاتی، «آماده ارسال» است. در این مرحله درخواست شما هنوز به کارگزاری ارسال نشده است. به طور معمول درخواست‌ها  ده روز قبل از تاریخ اعمال آن، به بخش اعتبارات ارسال می‌شود و اگر مشتری شرایط لازم را داشته باشد، درخواست او یک روز قبل از تاریخ اعمال بسته، به واحد اعتبارات کارگزاری ارسال خواهد شد. در این مرحله شما امکان لغو بسته خریداری شده را دارید.

در انتظار تایید کارگزاری: در این مرحله شرایط مورد نیاز برای دریافت اعتبار توسط سیستم تایید شده است و درخواست اعتبار برای بررسی نهایی به واحد مربوطه ارسال می‌شود. گفتنی است در این مرحله امکان لغو بسته وجود ندارد و فقط می‌توانید درخواست «انصراف» را ثبت کنید. در صورت تایید درخواست انصراف توسط واحد اعتبارات، بسته اعتباری مورد نظر، لغو خواهد شد.

در انتظار تایید استفاده کننده: این پیام هنگامی نمایش داده می‌شود که شما یک بسته اعتباری را برای شخص دیگر درخواست داده باشید، تا زمانی که شخص مورد نظر فرآیند دریافت بسته را تایید نکرده باشد، وضعیت انتقال با همین پیام نمایش داده می‌شود. در نظر داشته باشید که در صورت تایید استفاده کننده، امکان لغو یا انصراف درخواست را نخواهید داشت. در این مرحله فقط شخص مصرف‌کننده اعتبار می‌تواند «درخواست لغو» را در سیستم ثبت کند.

منقضی شده: در فرآیند انتقال بسته‌های اعتباری، شخص دریافت کننده اعتبار تا ۴۸ ساعت کاری قبل از تاریخ اعمال، می‌تواند بسته مورد نظر را قبول یا رد کند. در صورتی که هیچگونه اقدامی از طرف استفاده‌کننده اعتبار صورت نپذیرد، سیستم به صورت خودکار بسته اعتباری را رد می‌کند و در گزارش اعتبارات، وضعیت «منقضی شده» نمایش داده می‌شود. در نهایت وجه حاصل از خرید بسته اعتباری به حساب بآشگاه شما (درخواست کننده اعتبار) عودت داده خواهد شد.

تایید شده: در صورت کامل بودن مدارک و رعایت شروط لازم، درخواست شما مبنی بر بهره‌مندی از اعتبار معاملاتی، مورد تایید قرار می‌گیرد  و این وضعیت با عبارت «تایید شده» نمایش داده می‌شود.

رد شده: اگر تمام یا بخشی از مدارک و شروط لازم برای دریافت اعتبار معاملاتی، ناقص باشد، بسته مورد نظر، توسط بخش اعتبارات رد خواهد شد. در صورت عدم تایید درخواست، وجه پرداخت شده به حساب شما عودت داده خواهد شد. در این مرحله وضعیت درخواست اعتبار شما با پیام «رد شده» نمایش داده می‌شود.

لغو شده: اگر قبل از ارسال درخواست اعتبار به واحد معاملات، منصرف شده باشید، می‌توانید با استفاده از گزینه «لغو» که در بخش گزارش بسته‌های اعباری نمایش داده می‌شود، درخواست خود را لغو کنید و وجه پرداخت شده به حساب شما عودت داده می‌شود. در این حالت، وضعیت درخواست شما با پیام «لغو شده» نمایش داده می‌شود.

فرآیند تسویه اعتبار معاملاتی به چه شکل است؟

 مشتریان برای تسویه اعتبارهای معاملاتی می‌توانند از طریق فروش سهام یا شارژ حساب معاملاتی به صورت مستقیم، اقدام کنند. برای تسویه اعتبار معاملاتی از طریق فروش سهام، باید دو روز کاری قبل از تسویه اعتبار، دارایی سهام را به اندازه ارزش بسته مورد نظر، به فروش برسانید. اگر قصد دارید از طریق فروش اوراق مشارکت برای تسویه اعتبار معاملاتی اقدام کنید، لازم است که یک روز کاری قبل از تاریخ سررسید، اوراق مشارکت مورد نظر را به فروش برسانید. علاوه بر این می‌توانید از طریق حساب بانکی، حساب معاملاتی خود را به اندازه ارزش بسته اعتباری، شارژ کنید.

آیا امکان تمدید اعتبار معاملاتی وجود دارد؟

تمدید اعتبار، به شرط وجود ریال بآشگاهی به اندازه کافی و داشتن شرایط مورد نیاز مطابق با آخرین درخواست اعتبار معاملاتی، امکان‌پذیر است. برای تمدید بسته اعتباری لازم است که در حساب بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه، از طریق منو «گزارش» و بخش «گزارش اعتبارات» اقدام کنید. گزینه «تمدید» تا یک روز قبل از تاریخ سررسید فعال است.

اگر مشتری قصد بخواهد آخرین اعتبار دریافتی را تمدید کند ولی شرایط مورد نیاز برای شخص محیا نباشد، می‌تواند بسته یا بسته‌های  دیگری را خریداری و تاریخ اعمال آن را یک روز پس از تاریخ سررسید اعتبار قبلی انتخاب کند ولی باید در نظر داشته باشد که ارزش بسته یا بسته‌های خریداری شده کمتر از ارزش بسته قبلی نباشد.

 نکته۱: در صورت عدم استفاده از بسته اعتباری خریداری شده، هزینه پرداختی برای بسته به ازای روزهای استفاده نشده محاسبه و به حساب بآشگاه فرد عودت داده می‌شود.

نکته۲:  با تسویه به موقع (در تاریخ سررسید)، جایزه خوش حسابی به میزان ۵ درصد از قیمت اصلی پرداخت شده برای اعتبار استفاده شده، به حساب بآشگاه مشتری واریز می شود.

سخن آخر

سرمایه‌گذاران در بازار بورس می‌توانند با استفاده از ابزارهای مالی مختلف، معاملات خود را به شکل بهتری برنامه‌ریزی و مدیریت کنند و در نهایت سودهای قابل توجهی را کسب کنند. اعتبارهای معاملاتی در این میان به عنوان یکی از ابزارهای مالی پرطرفدار شناخته می‌شود که سرمایه‌گذاران با استفاده از آن به منبع مالی جدیدی دسترسی پیدا می‌کنند و با سرمایه بیشتری می‌توانند مشغول خرید و فروش سهام شوند. در این مقاله به صورت کامل به نحوه دریافت و استفاده از بسته‌های اعتباری از طریق کارگزاری آگاه اشاره کردیم. مشتریان کارگزاری آگاه در صورت رعایت برخی اصول و قوانین وضع شده، می‌‌توانند از این بسته‌‌های اعتباری بهره‌مند شوند. هر کدام از این بسته‌های اعتباری داری مدت زمان تعیین شده هستند و خارج از این مهلت، امکان استفاده از این سرمایه برای مشتریان وجود ندارد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

722 پاسخ به “روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه”

 1. 2063495981 گفت:

  باسلام و وقت به خیر؛
  این کار شما بسیار ارجمند است ،
  مخصوصاً وام قرض الحسنه که آینده قولش را دادید.
  با تشکّر

  ۴
 2. IchiMoku گفت:

  با سپاس از توضیحات مفید و شفاف ارائه شده ..
  پاینده باشید

  ۷
 3. agah00780 گفت:

  با سلام
  اگر یک بسته اعتباری ۲ میلیون تومانی ۱۲ ماهه رو بخرم هنگام تسویه حساب دقیقا ۲ میلیون تومان باید بپردازم؟ مالیات ،کارمزد سود و ... جدا از مبلغ ۳۶۰ هزار تومان هم دریافت میشود یا خیر

  ۷
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر هیچ مبلغی به جز قیمت بسته از شما دریافت نمی شود.

   ۲۴
   • ت.م گفت:

    با سلام
    از کجا بدونیم که آیا فرم معاملات اعتباری رو در کارگزاری امضا کردیم یا نه
    من هر برگه ای که بهم دادن امضا کردم، اما نمیدونم آیا فرم معاملات اعتباری هم بین اونها بود یا نه

    ۴
    • agah9 گفت:

     سلام دوست عزیز
     لطفا جهت پیگیری در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۴۱۷۹۲۰۰۰ یا ۸۲۱۵۴۰۰۰ ۰۲۱ داخلی ۲ بخش آنلاین تماس بگیرید.

     ۱۳
 4. قاسم نجاتی گفت:

  درود, با تشکر از وبسایت خوبتون که واقعا مطالب آموزشیش فوق العاده است برای من, چون من یه ماهه وارد بورس شدم و دقیقا به همین اطلاعات احتیاج دارم.
  فقط یه سوال: من چهارشنبه ۲۱ بهمن تعداد ۸۰۹ عدد سهام ونفت را با قیمت ۲۶۰۴ خریداری کردم. سطح من در موقع خرید: رامندبوده (و هست) با بیشتر از ۲۵۰۰ امتیاز٫ بنابر جداول تخفیفی خودتون من باید ۱۱% تخفیف معاملاتی داشته باشم که با احتساب من یعنی مبلغ ۱۱۲۶ در صورتی که در گزارش مبلغ ۸۴۳ درج شده است.
  اگه میشه توضیحی اگه داره لطف کنین.
  درود.

  ۳
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   همانطور که در مطلب کارمزدها و نرخ خدمات در بازار سرمایه ایران بیان شد، همه کارمزد کسر شده از شما متعلق به کارگزرای نیست. بنابراین تخفیفی که برای هر سطح در نظر گرفته شده است از کل مبلغ کارمزد نیست، بلکه کارگزاری درصدی از سهم خودش رو به عنوان تخفیف به شما برمی گردونه. مثلاً در خرید و فروش سهام در بورس سهم کارگزاری از کارمزد کسر شده ۰٫۰۰۴ است.

   ۱۵
  • میلاد گفت:

   سلام. من بسته اعتباری انتخاب میکنم ولی ریژکت میشود در حالی که پول کافی در باشگاه برای خرید بسته دارم. مشکل چیست؟

   ۲
   • agah9 گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن)،لغو، تمدید یا علت رد بسته اعتباری می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایید.

    ۳
 5. jahandide21872 گفت:

  خیلی خوبه

  ۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

1 2 3 69