روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

(بروزرسانی: خرداد ۹۷) اعتبار در معاملات سهام بازار بورس اوراق بهادار، یکی از نیازهای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به شمار می‌آید و جزو خدماتی است که کارگزاری‌ها می توانند تحت شرایطی به مشتریان خود اختصاص دهند. خریدهای اعتباری سهام که به منظور کمک به مشتریان در نظر گرفته شده است، در حقیقت روشی است که در آن کارگزاری طی یک قرارداد دو جانبه (بین کارگزاری و مشتری) برای مدت مشخصی منابع مالی مورد نیاز مشتریان خود را برای خرید اوراق بهادار تامین می‌کند. خرید اعتباری در کارگزاری براساس دستورالعملی که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسیده است، صورت می‌گیرد.

پیشتر در مطالب گوناگون بیان کردیم که بآشگاه کارگزاری آگاه، ابزار نوینی است که کارگزاری خدمات و مزیت‌های خود را از طریق آن به مشتریان ارائه می‌کند. اعتبار به‌عنوان یکی از مهمترین و جذابترین خدمات کارگزاری آگاه برای مشتریان نیز در قالب بسته‌های اعتباری بآشگاه کارگزاری آگاه ارائه خواهد شد.

شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه:

به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری ۲۰ میلیون ریالی مشتری حداقل باید معادل ۳۷ میلیون ریال دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (۵۵ در صد دارایی) برابر است با حدود ۲۰ میلیون ریال.

یا در مثالی دیگر برای اخذ بسته اعتباری  ۳۰ میلیون تومنی مشتری حداقل باید حدود ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومن دارایی سهام داشته باشد،  زیرا ارزش تضمین ۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان دارایی (۵۵ در صد دارایی) برابر است با  ۳۰ میلیون تومان.

نکته مهم: برخی دارایی‌ها جزو ارزش تضمین محسوب نمی شود، از جمله: سهام بازار پایه فرابورس، گواهی سپرده طلا و گواهی زعفران

مراحل اخذ اعتبار از کارگزاری آگاه:

آن دسته از افرادی که برای انجام معاملات خود تمایل به دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه دارند، پس از عضویت در بآشگاه و با توجه به میزان ریال موجود در حساب بآشگاه خود، می توانند اقدام به خرید بسته‌های اعتباری موجود نمایند. برای اطلاع از ویژگی بسته‌های اعتباری (ارزش بسته، مدت استفاده و مبلغ خرید هر بسته) می‌توانید در صفحه اصلی بآشگاه و تب خدمات، بخش بسته‌های اعتباری را انتخاب نمایید. مطابق شکل زیر صفحه اصلی اعتبارات به شما نمایش داده می‌شود. هر یک از بسته‌های اعتباری دارای ارزش بسته، مدت زمان استفاده از بسته و قیمت خرید بسته است.

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

چنانچه گفته شد، برای استفاده از هر بسته اعتباری باید موجودی ریالی معادل قیمت خرید بسته اعتباری مورد نظر، در حساب بآشگاه مشتری وجود داشته  باشد. خرید بسته‌های اعتباری تنها از طریق  وجه نقد موجود در بآشگاه امکان‌پذیر است. وجه نقد بآشگاه به یکی از روش‌هایی که در مطلب “چگونه وجه نقد خود را افزایش دهیم” قابل افزایش است. افزایش  وجه نقد بآشگاه به روشی غیر از روش‌های ذکر شده در مطلب مذکور، امکان پذیر نیست.

بسته‌های اعتباری  با سررسیدهای ۱، ۳، ۶ و ۱۲ ماهه با حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۰۰,۰۰۰۰,۰۰۰ ریال (۲ تا ۵۰ میلیون تومان) ارزش در نظر گرفه شده اند.

برای مثال بسته اعتباری ۳ ماهه به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و قیت خرید ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال بدین معنی است که شما برای استفاده از این بسته اعتباری باید میزان ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال موجودی در حساب بآشگاه خود داشته باشید. پس از خرید این بسته و تایید شما از اعتباری به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مدت ۳ ماه (۹۰روز) بهره‌مند خواهید شد. این اعتبار برای معاملات اوراق بهادار در حساب آنلاین شما شارژ خواهد شد.

لازم  است هر بسته اعتباری خریداری شده، حداکثر تا روز سررسید آن تسویه شود در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از  خدمات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

نحوه تسویه اعتبار

نکته ۱: در صورت وجود ارزش تضمین کافی، دریافت اعتبار بالای ۵۰۰میلیون ریال نیز امکان پذیر است. به‌عنوان مثال برای دریافت اعتبار ۱ میلیارد ریالی ۳ ماهه می‌توان درخواست خرید دو بسته ۵۰۰ میلیون ریالی سه ماهه ثبت نمود.

نکته ۲: حداکثر سقف مجاز برای دریافت اعتبار یک ماهه، ۲۰۰میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) است  و مشتری امکان درخواست اعتبار بیشتر با سررسید یکماهه را ندارد.

نکته ۳: در تمدید بسته‌های اعتباری تاریخ اعمال به صورت خودکار یک روز پس از تاریخ سررسید  ثبت می‌شود و تغییر آن امکان پذیر نیست.

نکته ۴: در مدت زمان استفاده از بسته‌ها، هر ماه ۳۰روز تقویمی در نظر گرفته شده است.

نکته ۵: تاریخ اعمال یعنی تاریخی که مشتری تمایل دارد از آن تاریخ به بعد از بسته مورد نظر خود استفاده نمایید.

نکته ۶: تاریخ درخواست حداقل باید یک روز کاری پیش از تاریخ اعمال باشد.

نکته ۷: بسته‌های اعتباری با توجه به تاریخی که برای اعمال آن انتخاب می‌شود (حداکثر ۱۰ روز زودتر از تاریخ اعمال) به بخش اعتبارات کارگزاری ارسال شده و در صورت احراز شرایط لازم، تایید می‌شوند. درصورتی عدم وجود هر یک از شرایط لازم برای دریافت اعتبار، درخواست مورد نظر رد خواهد شد. تایید و رد بسته های اعتباری به صورت یک پیام خصوصی در بآشگاه برای شما ارسال خواهد شد.

نکته ۸: برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن)،لغو، تمدید یا علت رد بسته  اعتباری می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایند.

نکته ۹: درخواست لغو بسته اعتباری تا ۴۸ ساعت کاری پیش از تاریخ اعمال امکان پذیر است.

نکته ۱۰: برای مشاهده تاریخ سررسید بسته های اعتباری خود می توانید از طریق نسخه تحت وب آساتریدرآگاه، به حساب معالات بر خط خود وارد شده و از بخش وضعیت مانده تاریخ سررسید هر بسته را مشاهده نمایید.

نکته ۱۱: انتقال بسته اعتباری به سایر کدهای بآشگاهی که مشتری کارگزاری آگاه هستند، امکان پذیر است.

تشریح وضعیت در گزارش بسته های اعتباری

 • آماده ارسال: ابتدایی‌ترین وضعیت درخواست بسته اعتباری ثبت شده، “ آماده ارسال برای کارگزاری” است. در این مرحله هنوز درخواست شما از بآشگاه  برای سیستم اعتبارات ارسال نشده است. به طور معمول درخواست‌ها  ده روز پیش از تاریخ اعمال آن برای سیستم اعتبارات ارسال می گردد و چنانچه مشتری شرایط مذکور را دارا باشد، درخواست ایشان یک روز قبل از تاریخ اعمال بسته    به واحد اعتبارات کارگزاری  نمایش داده می شود. در این مرحله شما امکان لغو بسته خریداری شده را دارید.
 • در انتظار تایید کارگزاری: در این مرحله شرایط شما جهت دریافت اعتبار توسط سیستم تایید شده و درخواست اعتبار شما جهت بررسی نهایی و انجام، به واحد مربوطه  ارسال می گردد. شایان ذکر است در این مرحله شما امکان لغو بسته را نداشته و تنها می توانید درخواست “انصراف” بدهید که در صورت تایید درخواست “انصراف” شما توسط واحد اعتبارات، بسته اعتباری لغو خواهد شد.
 • در انتظار تایید استفاده کننده: هنگامیکه شما برای شخص دیگری درخواست بسته اعتباری می دهید، تا پیش از تایید دریافت کننده اعتبار، این وضعیت نمایش داده می شود. در نظر داشته باشید که در صورت تایید استفاده کننده، شما دیگر امکان لغو با انصراف درخواست را نخواهید داشت و تنها  “لغو” توسط استفاده کننده اعتبار امکان پذیر خواهد بود.
 • منقضی شده: در بسته های انتقالی، دریافت کننده اعتبار تا ۴۸ ساعت کاری قبل از تاریخ اعمال بسته امکان قبول یا رد بسته را دارد. درصورتیکه هیچگونه اقدامی از سوی استفاده کننده اعتبار صورت نپذیرد، سیستم بصورت خودکار بسته اعتباری را رد کرده و در گزارش اعتبارات وضعیت “منقضی شده” نشان داده می شود. بدیهی است وجه حاصل از خرید بسته اعتباری به حساب بآشگاه شما (درخواست کننده اعتبار) عودت داده خواهد شد.
 • تایید شده: با توجه به کامل بودن مدارک شما نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید شده و از زمان تاریخ اعمال (که شما مشخص کرده بودید)، قابل استفاده در حساب معاملاتی شما (نزد کارگزاری آگاه) است.
 • رد شده: با توجه به نقص تمام یا بخشی از مدارک شما برای دریافت اعتبار نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید نشده و با وضعیت رد شده در گزارش قابل مشاهده است. همچنین علت رد بسته (عدم وجود قرارداد اعتباری نزد کارگزاری، عدم کفایت موجودی وجه تضمین و .. ) در همین گزارشدرج شده است. با رد بسته مورد نظر، قیمت خرید آن به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.
 • لغو شده: اگر پیش از زمان ارسال درخواست به واحد اعتبارات، از درخواست خود منصرف شوید، می‌توانید با استفاده از گزینه لغو (در بخش گزارش بسته‌های اعتباری  در ستون توضیحات) آن را لغو نمایید. بدیهی است پس از لغو بسته، قیمت خرید آن مجدداً به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس, بسته های اعتباری

روش های تسویه اعتبار:

۱- اگر مشتری قصد دارد از محل فروش سهام، اعتبار خود را تسویه نماید، لازم است که  دو روز کاری قبل از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام کند.

۲- اگر مشتری قصد دارد از محل فروش اوراق مشارکت، اعتبار خود را تسویه نماید، لازم است که  یک روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام کند.

۳- چنانچه مشتری قصد تمدید اعتبار خود را دارد، به شرط وجود ریال کافی در بآشگاه با همان شرایط بسته قبلی، می‌تواند به گزارش اعتبارات مراجعه نموده و در گزارش مذکور، بسته مورد نظر را تمدید کند. شایان ذکر است که گزینه “تمدید” تا یک روز قبل از تاریخ سررسید فعال است.

۴- چنانچه مشتری قصد تمدید اعتبار خود را داشته باشد ولی شرایط خرید همان بسته را نداشته باشد، می تواند بسته یا بسته‌های  دیگری را خریداری نموده و تاریخ اعمال آن را یک روز پس از تاریخ سررسید اعتبار قبلی انتخاب کند ولی باید در نظر داشته باشد که ارزش بسته یا بسته های خریداری شده کمتر از ارزش بسته قبلی نباشد.

 

در صورت عدم استفاده از بسته اعتباری خریداری شده، هزینه پرداختی برای بسته به ازای روزهای استفاده نشده محاسبه و به صورت مرتب به حساب بآشگاه فرد بازگردانده می‌شود.

  با تسویه به موقع (در تاریخ سررسید)، جایزه خوش حسابی به میزان ۵ درصد از قیمت اصلی پرداخت شده بابت اعتبار استفاده شده، به حساب بآشگاه مشتری واریز می شود.

درپایان خاطر نشان می‌سازد، اعتبار خریداری شده در تاریخ اعمالی که از سوی مشتری انتخاب شده است، در حساب آنلاین ایشان درج می‌شود و با ارزش اعتبار خریداری شده می‌توانند تا  ۲روز کاری مانده به پایان مدت بسته مذکور، به خرید سهام در کارگزاری آگاه  بپردازد. اگر مشتری قصد دارد از محل فروش سهام، اعتبار خود را تسویه نماید، لازم است که  دو روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام کند. در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت. سقف اعتبار یک ماهه، حداکثر ۲۰۰ میلیون ریال است. در محاسبه مدت اعتبار، هر ماه ۳۰ روز در نظر گرفته می‌شود. امکان انتقال اعتبار نیز از دی ماه ۹۵ در بآشگاه فراهم شده است. برای آن دسته از مشتریانی که ریال کافی در بآشگاه ندارند یا تمایل به استفاده از مزایای رسوب مانده ریالی در حساب معاملاتی نزد کارگزاری هستند، امکانی فراهم شده است تا بتوانند با توجه به مانده ریالی سررسید شده (مانده قابل برداشت) در حساب معاملاتی خود، از وام قرض الحسنه بهره‌مند شوند.  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب “دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه” مراجعه نمایید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.261 نظر در مورد مطلب “روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه

  1. لطفا توضیح دهید که بعد از دریافت اعتبار و تصویه ان در تاریخ مقرر ، مجددا ارزش ریالی باشگاه ما بر میگزدد ، یا سوخته میشود؟

   1. سلام
    خیر، مبلغ درج شده در زیر بسته ها کارمزد اعتبار است و پس از تسویه اعتبار برگشت داده نمی شود.

    با تشکر

 1. درود, با تشکر از وبسایت خوبتون که واقعا مطالب آموزشیش فوق العاده است برای من, چون من یه ماهه وارد بورس شدم و دقیقا به همین اطلاعات احتیاج دارم.
  فقط یه سوال: من چهارشنبه ۲۱ بهمن تعداد ۸۰۹ عدد سهام ونفت را با قیمت ۲۶۰۴ خریداری کردم. سطح من در موقع خرید: رامندبوده (و هست) با بیشتر از ۲۵۰۰ امتیاز٫ بنابر جداول تخفیفی خودتون من باید ۱۱% تخفیف معاملاتی داشته باشم که با احتساب من یعنی مبلغ ۱۱۲۶ در صورتی که در گزارش مبلغ ۸۴۳ درج شده است.
  اگه میشه توضیحی اگه داره لطف کنین.
  درود.

  1. سلام دوست گرامی
   همانطور که در مطلب کارمزدها و نرخ خدمات در بازار سرمایه ایران بیان شد، همه کارمزد کسر شده از شما متعلق به کارگزرای نیست. بنابراین تخفیفی که برای هر سطح در نظر گرفته شده است از کل مبلغ کارمزد نیست، بلکه کارگزاری درصدی از سهم خودش رو به عنوان تخفیف به شما برمی گردونه. مثلاً در خرید و فروش سهام در بورس سهم کارگزاری از کارمزد کسر شده ۰٫۰۰۴ است.

 2. با سلام
  اگر یک بسته اعتباری ۲ میلیون تومانی ۱۲ ماهه رو بخرم هنگام تسویه حساب دقیقا ۲ میلیون تومان باید بپردازم؟ مالیات ،کارمزد سود و … جدا از مبلغ ۳۶۰ هزار تومان هم دریافت میشود یا خیر

 3. باسلام و وقت به خیر؛
  این کار شما بسیار ارجمند است ،
  مخصوصاً وام قرض الحسنه که آینده قولش را دادید.
  با تشکّر

 4. سلام مقدار سهامی که به عنوان تضمین کارگزاری در نظر می گیرد تا زمان تسویه حساب همراه با سهامی که از طریق اعتبار خریداری شده است با هم فریز می شوند ؟

  1. سلام
   ارزش تضمین باید حداقل به میزان اعتبار دریافتی باشد و به همان میزان نیز سهام فریز خواهدشد. اگر ارزش حساب تضمین به دلایلی کاهش پیدا کند در صورتیکه سهم دیگری با استفاده از اعتبار خریداری شده باشد برای جبران کسری حساب تضمین سهم جدید فریز خواهدشد.

 5. سلام لطفا به صورت دقیق و کامل و با مثال در رابطه با نسبت وام قرض الحسنه با موجودی باشگاه یا غیره بفرمایید؟ ضمنا ضمانت ها چیست و آیا به بانک معرفی میشویم ؟دقیقا یا حدودا از کی این وام ها داده میشوند؟حداقل و حداکثر مبلغ وام چقدر و با بهره چند درصد است ؟ ممنون میشم که مثل همیشه کامل پاسخ دهید.

  1. سلام دوست گرامی
   همونطور که عرض شد، در مطلبی مجزا به وام پرداخته خواهد شد. لازم به توضیحه این وام، وام بانکی نیست بلکه نوع دیگری از اعتبار است که برای خرید و فروش سهام در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار میگیره.

 6. با سلام من میخواهم از این اعتبارات استفاده نماییم و در این کارگزاری فعال هستم لطفا بررسی نمایید بدون اینکه به کارگزاری مراجعه کنم اعتبار دریافت کنم فرمهای لازم را هم برایم ایمیل نمایید چون من در شهرستان هستم مرسی

 7. سلام.در مورد وجه تضمین.اگر ب هر دلیل مثلا ضرر در معامله ،وجه حساب ما کمتر از وجه تضمینی شد چیکار باید کرد؟آیا کارگزاری بذای شارژ وجه تضمین پیام میفرسته و مدت زمانی رو برای شارژ دوباره در نظر گرفته میشه؟
  ممنونم از زحماتتون

 8. سلام.هاد ۰۷۷۴۳ کد بورسی بنده هست.من نمیدونستم با این روش میشه اعتبار دریافت کرد.و کل وجه نقدی رو که کارگزاری برام در نظر میگرفت معامله میکردم.میتونم خواهش کنم که وجه نقد رو از حساب انلاینم به حساب باشگاهم دوباره برگردونید؟
  البته با دونستن این موضوع که من قبلا از خدمات اعتباری کارگزاری اگاه، آگاهی نداشتم.
  خواهش میکنم لطفا این فرصت رو دوباره بهم بدید چون بسیار تمایل دارم از اعتبارات شما استفاده کنم و راه بدست اوردن وجه نقد باشگاه بسیار سخت و زمانبر هست.
  لطفا این فرصت رو بهم بدید.
  متشکرم

  1. به نظر میرسد مبلغ ۱۰۵۰۰۰ تومان حساب در باشگاه برای دریافت وام ۲ تومانی با تصویه ۳ ماهه خیلی زیاد است، خیلی طولا میکشد تا به این مبلغ برسیم ، خواهشمند است مبلغ را کاهش دهید ، مثلا به ازای ۵۰ هزار تومان ۲ میلیون مناسب است

   1. سلام
    دوست گرامی هزینه های در نظر گرفته شده در جلسات فنی بررسی و بر اساس شرایط و مولفه های اقتصادی محاسبه شده است.
    دریافت همین بسته اعتباری مورد نظر شما، زمان زیادی لازم ندارد. برای تشریح بیشتر این مثال رو در نظر بگیرید:
    فرض کنید آقای الف مشتری ما هست و کلاً معادل ۱۰ میلیون تومان طی ۶ ماه گردش داشته و سرمایه اش هم کلاً ۲ میلیون تومان است.
    در همین لحظه احتمال ارائه اعتبار به چنین مشتری ای در هر کجای ایران اگر صفر نباشد، بسیار به صفر نزدیک است.
    اما در ابتدای شهریور ماه سال ۹۵ آقای الف در بآشگاه فعال می شود. در بدو ورود ۱۰ هزار تومان جایزه نقدی فعال شدن در بآشگاه برای ایشان واریز می شود. از روز اول به طور مرتب در مسابقات شرکت می کند، در مطالب مشارکت می کند (کامنت)، هر روز به بآشگاه لاگین می کند و ۳ نفر از دوستان خود را نیز به بآشگاه معرفی کرده است. در این صورت با صرف روزی کمتر از ۱۵ دقیقه، در کمتر از یکماه سطح آقای الف از صفر، به سطح ۴ (الوند) صعود می کند. دقت کنید که این صعود بدون در نظر گرفتن معامله های ایشان بوده است. در همین یکماه هم یک نفر از زیرمجموعه های ایشان فعال می شود و ۵۰ هزار تومان به حساب آقای الف به عنوان پاداش واریز می شود.
    در انتهای ماه آقای الف آخرین نفر پذیرفته شده در برندگان ۵۰ نفری جایزه ریالی است. اگر سری به نتایج شهریور ماه بزنید، به آخرین نفر تقریباً ۴۵ هزار تومان اعطا شده است.
    حال کافیست این اعداد را با هم جمع بزنید: ۱۰ + ۵۰ + ۴۵ = ۱۰۵ هزار تومان
    آقای الف در تاریخ اول مهرماه ۹۵ می تواند با این پول یک بسته اعتباری ۲ میلیون تومانی را برای مدت سه ماه دریافت کند. این اعتبار معادل ۱۰۰ درصد سرمایه ایشان است که در کمتر از ۱ ماه به آن میرسد.

 9. …در سررسید مهلت استفاده از بسته، شما ملزم به تسویه اعتبار خود با کارگزاری هستید. این اعتبار برای معاملات اوراق بهادار در حساب آنلاین شما شارژ خواهد شد. لازم از هر بسته اعتباری خریداری شده، حداکثر تا روز سررسید آن تسویه شود در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.
  …. لازم است که مشتری سه روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام نماید. در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت. برای آن دسته از مشتریانی که ریال کافی در بآشگاه ندارند یا تمایل ب…
  من بابر اساس قسمت اول در مسابقه تسویه در سررسید رو علامت زدم ولی تو قسمت دوم سه روز قبل از رسید اومده . لطفا مشکل رو بر طرف کنید

  1. سلام
   مشکلی وجود نداره، نکته اینجاست که ما با دو مورد مواجه هستیم، یکی حداکثر زمان تسویه و یکی اینکه از چه زمانی باید اقدام بشه. دریافت کننده اعتبار باید سه روز قبل از تاریخ اتمام بسته اقدام به تسویه کنه و حداکثر روز اتمام بسته باید حساب رو تسویه کرده باشه. در سوال از شما نپرسیده که حداکثر تا کی میشه تسویه کرده، بلکه زمان اقدام رو پرسیده.

   1. سوالات ۴ گزینه ای رو میگن سوالات عینی ، نه ذهنی. یعنی عینا جواب باید مشخص باشه و نه اینکه ما باید ذهن شما رو بخونیم

 10. سلام در مورد اکثرسوالها شما یک لینک مرجع میدهید خوب است سوال من این است آیا یک آدرسی و صفحه ای را میتوان داشت که بصورت خلاصه و فهرست گونه کلیه این سوالها و لینک مرجع مربوط به آن سوال در آن صفحه وجود داشته باشد که در صورت لزوم به آن صفحه مراجعه کرد؟ یعنی اینکه کلیه سوالهای مسابقات گذشته را که فنی هستند و مرجع دارند و مثلا از نوع پیشبینی قیمت سهام و شاخص نیستند را به همراه لینک مرجع مربوط به آن سوال را در یک محل قرار بدهید برای استفاده این خیلی خوب است اگر انجام شود اگر هست لطفا آدرسش را بدهید و اگر هم ندارید امکان تهیه وجود دارد؟

  1. سلام
   بخش مسابقه های گذشته در حقیقت آرشیو مسابقه هاست که کلیه سوالات قبلی به همراه لینک مطلب مربوط به آن در این بخش قابل مشاهده و استفاده است.

   1. سلام به سوال من خوب توجه نکردید و یا سوال را دور زدید من نوشتم لینک تمام سوالهای فنی یعنی سوالهایی که رفرنس جواب دارند و سوالهایی پیش بینی فیمتها و یا شاخص نباشند و آن هم در یک لینک و یا یک صفحه که نیاز به مرور کلیه مسابقه های گذشته نباشد به زبا ن دیگر تیتر کلیه مسابقه های رفرنس دار گذشته در یک صفحه و یک لینک که برای پیدا کردن یک سوال مشخص در یک صفحه جستجو کرد و نه در صفحات چند ده تایی با تشکر

    1. لازم است یک توضیح دیگر بدهم در بخش مسابقه های گذشته سوالها نوشته نشده است بلکه نوشته شده در مورد ۲۰ تا سوال مثلا دانش بازار سرمایه و یا در مورد تعدادی دیگر نوشته شده آ یین نامه معاملات و یا قرداد آتی و …. ولی منطور من آرشیو خود سوال است که در آن آرشیو لیست کلیه سوالها و لینک مرجع آنها را پیدا کرد

     1. سلام
      دوست گرامی با کلیک برروی کلید مشاهده سوال که در انتهای هر سوال وجود داره، شما می تونید متن سوال، پاسخ صحیح و لینک مطلب مربوط به اون (در صورت داشتن لینک)رو ببینید.

  1. سلام
   دوست گرامی همه لینک ها که در بلاگ بآشگاه به صورت دسته بندی شده وجود دارد، لزوم قرار گیری آن ها در بخش مسابقه چیست؟

 11. سلام
  من مشتری آنلاین شما هستم
  ایا واسه خرید بسته اعتباری نیاز به مراجعه به کارگزاری هست؟
  من در شهرستان هستم و کارگزاری آگاه در شهرما شعبه ندارد.

  1. سلام
   در صورتی که قرارداد اعتباری خود را قبلا امضا کرده باشید و مدت آن به پایان نرسیده باشد، برای دریافت بسته اعتباری نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری ندارید.
   در غیر است صورت برای امضای قرارداد لازم است به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نمایید.

 12. با سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم سهامی رو که بابت تضمین اعتبار دریافتی قرار میدیم قبل از سررسید اعتبار میتونیم بفروشیم یا نه به صورت کامل غیرقابل معامله میکنید

  1. با سلام
   سهامی که بعنوان ارزش تضمین در نظرگرفته میشود نزد کارگزاری فریز خواهدشد. بنابراین در کارگزاریهای دیگر قابلیت فروش ندارد اما در کارگزاری آگاه هر زمانی که بخواهید میتوانید نسبت به فروش آن اقدام نمائید.
   با تشکر از شما

 13. اگر در تاریخ مورد نظر از بسته اعتباری استفاده نکردیم ایا مبلغ به حساب کارگزار عودت داده میشود یا تاریخ اعتبار تمدید میشود

 14. یک سوال زیبا به خاطر م رسید….اگر فردی یک میلیون پول داشته باشه ونوسان هروز بگیره تا ۳۰ روز گردش اون میشه ۳۰م خب الان گردش پولش شد ۳۰م
  یا نه ۳۰م باید اول وارد کنه………سپاس بیکران

  1. سلام
   گردش و سرمایه دو مفهوم مجزا هستند. در مثال شما، شخص مورد نظر ۱ میلیون سرمایه دارد. وقتی در حال نوسانگیری است یعنی هر روز مثلاًحداقل به اندازه ۱ میلیون سهام می خرد و می فروشد که گردش روزانه وی ۲ میلیون خواهد بود. ملاک عمل در بخش اعتبار گردش و میزان معاملات فرد است نه سرمایه وی.

 15. با سلام. سوال روز ۱۸ فروردین مسابقه گزینه ۲ سقف اعتبار را ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرده در حالی که در متن این مطلب ۵۰ میلیون ریال عنوان شده است. و به همین علت من این گزینه را انتخاب نکردم. به نظر گزینه ۴ صحیح است. لطفا بررسی شود. با تشکر

 16. باسلام
  میخواستم بدونم ایا این امکان وجود دارد که با واریز وجه نقد حساب موجودی نقدمان را در باشگاه افزایش دهیم تا بتوانیم از بسته های اعتباری استفاده کنیم

  1. با سلام
   خیر، امکان واریز وجه به حساب بآشگاه وجود ندارد،برای اطلاعات بیشتر از روشهای افزایش وجه در بآشگاه مطلب “چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” و برای آشنایی با شرایط استفاده از اعتبار مطلب “ روش دریافت اعتبار معاملاتی در بورس اوراق بهادار از کارگزاری آگاه ” را مطالعه نمایید.

 17. اینجانب علی اشرف طلیعی حدود ۷ سال است فقط با کارگزاری اگاه کار می کنم و اکنون حدود ۷۰ میلیون سهم در پرتفوی بنده هست از شما تقاضای اعتبار دارم خواهشمند است دستور فرمایید در این خصوص اقدام مقتضی امر به ابلاغ نمایند.
  با تشکر علی اشرف طلیعی

  1. با سلام
   دوست عزیز لطفا مطلب بالا را کامل مطالعه کنید، به روشی که راهنمایی آن در مطلب وجود دارد مراحل درخواست اعتبار را انجام دهید.

 18. ای کاش ثبت نام غیرحضوری هم در نظر گرفته بودین تا کسانی که مستقیم نمی توانند در کارگزاری به صورت حضوری ثبت نام کنن به مشکلی بر نخورن

 19. با سلام
  آیا میشه از سهام خریداری شده از منبع بسته اعتباری به عنوان تضمین استفاده کرد. یا در واقع اینجوری جواب بدین که پس از خرید بسته حداقل چه میزان باید در حساب باقی بماند. اگه امکان داره با یک مثال کامل توضیح دهید./ با سپاس

  1. سلام دوست گرامی
   یکی از شرایط خرید بسته اعتباری داشتن ارزش تضمین کافی حداقل به میزان ارزش بسته ی اعتباری درخواستی میباشد.لذا شما قبل از خرید بسته تا زمان تسویه بسته همواره باید حداقل به میزان اعتبار دریافتی، ارزش تضمین داشته باشید. بنابراین برای تامین ارزش تضمین هیچگونه منعی وجود ندارد و میتواند سهامی که در ارزش تضمین وجود دارد، از طریق اعتبار خریداری شده باشد.

 20. با سلام پیشنهاد میکنم هزینه بسته های اعتباری را بجای ریال باشگاه از حساب آنلاین کم کنید اینجوری مشتریان شما چندین برابر میشوند.

 21. سلام و درود خواستم بدونم فرق بین وام قرض الحسنه با اعتبار به جز اینکه باید به به قله سهند صعود کرده باشد چیست؟ یعنی الان مثلا برای گرفتن ۵۰ میلیون اعتبار ۹ میلیون باید پرداخت وام چطور چقد باید داد برای همین طرح؟
  مرســـی ?

  1. سلام
   وام بر اساس رسوب مانده پول شما در حساب معاملاتیتون هست و اعتبار بر اساس گردشتون
   وام به صورت قرض الحسنه است ولی بسته اعتباری را با پرداخت مبلغی تهیه می کنید.

 22. با سلام من یک کاربر فارکس هستم که به تازگی وارد فعالیت بورس ایران شدم، چندین سال با کارگذاریهای معتبر جهانی مثل Alpari و ICM کارکردم، تا آنجا که بنده اطلاع دارم Leverage یا به زبان شما اعتبار کاملن رایگان است و سود کارگزاری از محل اسپرد (کارمزد معاملات) تامین میشود، الان این موضوع فروش اعتبار چیه؟ تو اون کارگزاریها تا ۵۰۰ (پانصد برابر) سرمایه به رایگان به تریدر اعتبار میدهند! الان میخواستم بدونم دلیل اینکه؛ اول اعتبار چرا ۵۰% تا ۶۰ % میدین و بیشتر نیست و دوم چرا بسته ها رو میفروشین مگر نه اینکه با افزایش اعتبار تریدر و میزان معاملاتش افزایش پیدا میکنه و به تبع کارگزاری کارمزد بیشتری دریافت میکنه؟

  1. سلام دوست گرامی
   بازار بورس خیلی قابل قیاس با فارکس نیست و باید انتظاراتمون رو مطابق با شرایط بازار کشور متعادل کنند. در ادامه اینکه ما فروش اعتبار نداریم عملا با انتخاب بسته های اعتباری شما تعیین می‌کنید که از آگاه می خواهید تخفیف بگیرید یا خدماتی چون اعتبار. در حقیقت وجه اضافی بابت این خدمات نمیپردازید.

 23. سلام
  من میخوام از اعتبار کارگزاری اگاه استفاده کنم. منظور از فریز کردن سهم چیست؟ اگه سهمی رو فریز کنید ایا قابل فروش قبل از زمان سرسید تسویه اعتبار، امکان پذیر است؟ و اگه جوتبتون مثبته، دوباره سهم جدید که خریداری میکنیم دوباره فریز میشه؟
  به طور خلاصه منظورم اینه که اگه بخوام اعتبار از کارگزاری بگیرم، با مبلغ اعتباری که دریافت کردم میتونم فقط یک بار خرید کنم و دیگه حق فروشش رو تا زمان تسویه اعتبار ندارم؟

  و سوال بعدی اینکه به عنوان مثال من ۱۰ میلیون پرتفو دارم و ۵ تومن هم اعتبار میگیرم، حالا اگه یک زمانی به پولم نیاز داشته باشم و بخوام همه سهم هام رو بفروشم، چقدر کلا چقدر میتونم به حساب بانکیم انتقال بدم
  با تشکر
  منتظر پاسختون هستم

  1. سلام
   قبل از دریافت اعتبار و در زمان استفاده از اعتبار همواره باید حداقل به میزان اعتبار دریافتی ،ارزش تضمین داشته باشید.(ارزش تضمین=۶۰درصد ارزش دارایی سهام شما)
   ارزش تضمین در مدت استفاده از اعتبار فریز خواهدشد بدین معنا که سهام فریزشده قابلیت فروش در کارگزاریهای دیگر را ندارد و فقط در کارگزاری آگاه قابل فروش می باشد.در زمان استفاده از اعتبار و هر زمانی که شما تمایل داشته باشید امکان فروش در کارگزاری آگاه وجود دارد.
   در صورت خرید سهم جدید اگر ارزش تضمین شما کمتر از میزان اعتبار باشد سهم جدید نیز فریز خواهد شد در غیراینصورت فریز انجام نخواهد شد.
   در مورد دریافت وجه، شما می توانید همواره به میزانی که مانده ی بستانکار دارید وجه دریافت نمائید .بنابراین میزان اعتبار در میزان وجه دریافتی شما تاثیرگذار نمیباشد.

 24. این وامها نقش حرکت دهنده بورس رو دارن
  که باید از آن استقبال کرد.
  ممنون از گارگزاری آگاه که در ارائه چنین محرکهایی (وامها) پیشرو بوده
  و
  از بقیه کارگزاری ها گوی سبقت رو ربوده
  درود بر شما

 25. با سلام
  احتراما ، چنانچه ۵میلیون سهام خریداری کرده باشیم ، آیا می توان این ۵ میلیون را به عنوان وجه جهت دریافت اعتبار استفاده کرد ،برای مثال خرید بسته ی ۵۰ تومانی.اگر جواب مثبت است ،آیا می توان این سهام را مجددا خرید و فروش کرد؟

  1. سلام
   دوست گرامی وجه مورد نیاز برای دریافت بسته های اعتباری حتما باید در بآشگاه شما وجود داشته باشد نه در حساب معاملاتی شما. سهامی که خریده اید می تواند به عنوان تضمین شما برای اعتبار دریافتی شما درنظر گرفته شود.

 26. سلام، من میتوانم با قیمت : ۲٬۶۲۵٬۰۰۰ ارزش ۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ مدت ۳ ماه بگیرم؟ خیلی وقته بورس کار میکنم ولی تازه وارد کارگذاری اگاه شدم؟ یعنی اینکه وضعیت مشتری باید حداقل معادل اعتبار درخواستی طی یکسال گذشته گردش عملیاتی داشته باشد رو ندارم..
  مرسی.

  1. فهمیدم باید وجه نقد و با معامله کردن و … زیاد کنم خب یه سوال دیگه این رسوب مانده حساب برای گرفتن وام یعنی چی چطور میشه رسوب مانده حساب زیاد کرد؟
   مرسی.

   1. سلام
    رسوب مانده، میانگین مانده ریالی در حساب معاملاتی شما است که در پایان هر ماه محاسبه می شود. فرض کنید دیروز پول به حساب کارگزاری واریز نموده اید و امروز قصد خریدسهمی را داشته اید. ممکن است سهم در قیمت مورد انتظار شما عرضه نشده باشد و یا شما از خرید منصرف شده باشد. به این ترتیب پول در حساب کارگزاری است و شما هم آن را به حساب بانکی خود منتقل نکرده اید. این پول به عنوان مانده ریالی شما محسوب خواهد شد و میانگین آن تا پایان هر ماه محاسبه و ابتدای ماه بعد در به عنوان رسوب در حساب بآشگاه شما منظور می شود.

    1. عالیه… پس اگه من بخوام وام مثلا ۱۰۰ میلیون تومانی بگیرم باید میانگین این وام رو تقریبا مدت ۱ ماه بزارم حساب کارگزاری اگاه که ۵۰ میلیون تومان میشه درسته؟
     مرسی، مرسی ?

     1. سلام
      دوست گرامی لطفا به مثالی که در ادامه ذکر می‌کنیم، دقت بفرمایید:
      فرض میکنیم سطح شما در یآشگاه سطح ۵ است و شما از ابتدای اردیبهشت ماه درخواست محاسبه رسوب خود را در سامانه بآشگاه ثبت نموده اید. میانگین مانده حساب شما نزد کارگزاری در ماه اردیبهشت برابر با ۵۰ میلیون تومان شده است. با توجه به سطح شما، این امکان را دارید تا ۶۰ درصد این مبلغ را به عنوان وام قرض الحسنه دریافت نمایید که با نام قدرت وام در حساب بآشگاه شما قابل مشاهده است (یعنی وام ۳۰ میلیونی با بازپرداخت ۱ ماهه). قدرت وام ۳۰ میلیون تومانی یک ماهه معادل بسته وام ۱۰ میلیونی ۳ ماهه یا ۵ میلیونی ۶ ماهه است. که شما در صورت عقد قرارداد اعتباری با کارگزاری می توانید آن را دریافت نمایید.

  2. سلام
   شما با پرداخت قیمت هر بسه اعتباری قادر به تهیه آن بسته خواهید بود. مبلغ مورد نیاز برای هر بسته باید در سامانه بآشگاه شما وجود داشته باشد. این مبلغ را نمی توان به صورت دستی به سامانه بآشگاه واریز کرد، بلکه در اثر تخفیف کارمزدی که شما برای معاملات خود می گیرید، در سامانه بآشگاه جمع می شود.

 27. من تازه بخش بسیارکوچگی از سهام رو در حدود ۲۵ میلیون تغییر ناظر زدم وعضو آگاه کرج شده ام در حال حاضر عضو باشگاه هم هستم و زمان اون رو هم ندارم زیر مجموعه تشکیل بدم ومسابقه.. شرکت کنم حاضرم معادل ۶۰درصد سرمایه فعلیم با پرداخت ۱میلیون پانصد هزارتومان تقریبا ۱۴ میلیون اعتبار سه ماه بگیرم کل سهام هم فریز بشه ، آیا این امکان وجود دارد من اعتبار با شرایط ذکرشده دریافت نمایم ؟؟؟؟؟؟شماره تماس ام ۰۹۱۰…..۶۶—-

  1. سلام دوست گرامی
   ممنونیم از اعتماد شما. به استحضار می رسانیم با توجه به قوانین مربوط به پولشویی امکان واریز مبلغ به بآشگاه برای تهیه بسته های اعتباری وجود ندارد.

 28. برای اینکه وجه نقد به حساب باشگاهم اضافه کنم از چه راهی امکانش هست؟هیچ آیکونی وجود ندارد که من بتوانم از حساب بانکی ام وجه نقد به باشگاه ام اضافه کنم

  1. دوست گرامی سلام
   همانطور که در مطالب مربوطه و پاسخ به سوالات دوستان آمده است، امکان افزایش وجه به یکی از روشهایی که در مطلب “چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” ذکر شده، ممکن است. به دلیل قوانین موجود، امکان واریز وجه به حساب بآشگاه وجود ندارد.

 29. سلام
  اگر سهمی فروخته شود و مبلغ مورد نظر در کارگزاری باقی بماند برای سهامدار مزایایی دارد ؟ اگر مزیتی دارد توضیح بفرمایید
  با تشکر

 30. سلام
  اگر از وجه نقد برای اعتبار استفاده شود اون وجه از بین می رود و نیاز به جمع آوری مجدد برای اعتبار جدید گرفتن میباشد ؟

 31. سلام
  با توجه با کاهش سود بانکی به ۱۶ درصد
  پیشنهاد می کنم قیمت بسته های اعتباریتون رو متناسب با نرخ سود بانکی کاهش دهید.

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه اعتبار مربوط به کارمزد بانک است نه سود بانکی. اگر انشاءالله کاهش پیدا کند قطعا در بسته‌ها نیز اعمال می‌شود.

 32. با سلام و عرض احترام
  آیا کسانی که زیر یک سال از عمر بورسیشون میگذره ولی میزان دارایی سهام و اعتبار باشگاهشون به اندازه دریافت اعتبار معاملاتی هست هم میتونن از این امکان کارگزاری استفاده کنن؟
  برای مثال اگه شخصی ۷ ماه از ورود به بورسش بگذره و از ابتدا هم عضو کارگزاری آگاه باشه و دارایی سهامش هم حدود ۱۵ میلیون باشه و اعتبار باشگاهش هم مثلا ۱۸۰ هزار تومن باشه، آ یا میتونه از بسته اعتباری ۳ میلیون تومنی سه ماهه استفاده کنه؟

  پیشاپیش از توجه شما و راهنمایی های خوبتون سپاسگزارم.

  1. سلام دوست عزیز
   اعطای اعتبار معاملاتی، ارتباطی به عمر بورسی افراد ندارد و هنگامی که ریال بآشگاه مشتری برای خرید بسته های اعتباری مکفی باشد و نیز مشتری معاملات برخط کارگزاری آگاه، به میزان آن اعتبار گردش ایجاد کرده باشد میتواند آن بسته را تهیه نماید.

   با سپاس از همراهی شما

 33. این وجه تضمین که گفتین میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟ یعنی اگه من الان بخوام ۲میلیون اعتبار بگیرم باید ۳۴۰۰۰۰۰ دارایی سهم داشته باشم؟
  ۲) میشه بعد از اعتبار گیری این ۳۴۰۰۰۰۰ دارایی سهم خودم رو بفروشم واز حساب کارگزاری وردارم؟ دقیقا واسه ۲ ملیون اعتبار چه مقدار پول پیش شما فریض میشه ونمیشه دست زد؟پول به وجه تضمین نمیشه خارج کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   همانطور که در مطلب اشاره شده “مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی(۶۰درصد) معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد”. یعنی اینکه مشتری تا ۶۰درصد از دارایی (پورتفو) خود را می تواند اعتبار دریافت کند و پس از دریافت اعتبار، داراییش فریز خواهد شد. بعنوان مثال اگر فردی ۵ میلیون تومان سهام در کارگزاری آگاه داشته باشد و درخواست ۳میلیون اعتبار از کارگزاری بدهد، پس از تخصیص اعتبار، ۵میلیون دارایی فرد فریز میشود و تا قبل از تسویه اعتبارش امکان فروش و یا انتقال سهام خود را نخواهد داشت.

  1. سلام دوست گرامی
   وام قرض الحسنه که کارگزاری اعطا می کند، همانطور که از نام ان مشخص است بدون سود است.
   برای دریافت بسته های اعتباری نیز، شما از تخفیف کارمزد هایی که در حساب بآشگاهتان ذخیره شده است، می توانید استفاده نمایید.

 34. با سلام
  من در یکی از کارگزاری ها ثبت نام کردم و کد بورسی هم دارم اما گویا میشه همزمان با چند کارگزاری کار کرد میشه نحوهشو توضیح بدید و اینکه باز هم برای احراز هویت هنگام ثبت نام نیاز به حضور در شعب کارگزاری هست یا نه ؟
  ممنون

  1. سلام
   دوست عزیز کد بورسی تنها یکبار صادر میشه و منحصر به فرده ولی شما میتوانید از چندین کارگزاری کدآنلاین بگیرید. برای این منظور میتوانید به سایت آگاه اکسپرس مراجعه نموده و فرم های مربوطه رو پر کنید.

  1. سلام
   دوست گرامی کارگزاری آگاه اعتبارات مدت دار ۳ماهه، ۶ماهه و ۱۲ماهه می دهد و همانطور که در بخش “خدمات->بسته های اعتباری” قابل مشاهده است، اعتباری تحت عنوان اعتبار روزانه ندارد.

 35. سلام.
  سوال من در مورد اعتباره که کارگزاری آگاه میده
  مثلا من در حسابم ۳٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان پول دارم و یک بسته ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به مدت۶ ماه خریداری کردم.
  ۱)اگر من به دلایل ضرر در ۶ ماه نتونستم ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان رو به کارگزاری پرداخت کنم کارگزاری به چه صورت وجه رو از من دریافت میکنه؟ آیا پیگیری قانونی داره؟
  ۲)پولی رو که بنده بابت خرید بسته پرداخت کردم اگر بعد از ۶ ماه ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان اعتبار رو به کارگزاری پرداخت کنم آیا پولی که بابت خرید بسته یا اعتبار پرداخت کردم به حساب بنده برگردانده میشه؟
  ۳)آیا اگر من هیچ سهمی نداشته باشم میتونم اعتبار بگیرم؟ یا برای مثلا ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان اعتبار باید سهمی به ارزش ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان داشته باشم؟
  ۴)منظور از اینکه کارگزاری سهم رو فریز میکنه چیست؟

  ممنون از شما که وقتتون رو به رسیدگی به پرسش ها میزارید.

  1. سلام دوست عزیز
   پاسخ سوال ۱) هنگامی که شما اعتباری دریافت می کنید(مثلا ۲میلیون تومان) به اندازه وجه تضمین از پرتفوی شما، سهام فریز خواهد شد(وجه تضمین لازم برای ۲میلیون تومان تقریبا اعتبار ۳،۴۰۰،۰۰۰ تومان است) چنانچه بنا به هر علت پس از اتمام مدت مشخص(مثلا ۶ماه) قادر به تمدید ویا تسویه اعتبار نباشید کارگزاری ها این اختیار را دارند تا به میزان اعتبار خود از سهام شما را بفروش برسانند و اعتبار را تسویه کنند.

   پاسخ سوال ۲) وجه نقدی که شما از ریال بآشگاه بابت خرید بسته های اعتباری پرداخت می نمایید درصورت تایید درخواست اعتبار شما و واریز آن، دیگر مسترد نخواهد شد.

   پاسخ سوال ۳) خیر درصورت نداشتن تضمین لازم، اعتباری به شما داده نخواهد شد.

   پاسخ سوال ۴) منظور اینست که سهم فریز شده(که بابت تضمین اعتبار است) قابل معامله ویا انتقال به کارگزاری دیگری نخواهد بود تا زمانیکه رفع فریز شود.

   با سپاس از همراهی شما

 36. سلام خسته نباشید دو تا سوال داشتم از خدمتتون
  ۱- من الان در حال حاضر با کارگزاری *** کار میکنم البته انلاینشو ندارم فقط حضوری میخواستم بدونم آیا میشه تغییر کد بدم و کارگزاری انلاین آگاه بگیرم؟
  ۲- اینکه کارگزاری اعتبار میده مثلا ۳ میلیون تومان برا یک سال یا سه ماه یا شش ماه آیا واسه این سه میلیون نرخ بهره هم تعلق میگیره یا ما هنگام تسویه اعتبار همون مبلغ سه میلیون تومان رو بر میگردونیم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   ۱- نیازی به تغییر کد نیست، شما می توانید همزمان مشتری چند کارگزاری باشید و برای گرفتن کد معاملات برخط(آنلاین) کارگزاری آگاه کافیست در سایت آگاه اکسپرس به نشانی ex.agah.com مراجعه نموده و اطلاعات خود را ثبت نمایید و سپس بصورت حضوری ویا غیرحضوری احراز هویت شوید.

   ۲- پس از اتمام مدت زمان اعتبار فقط کافیست نسبت به تمدید یا تسویه اصل اعتبار اقدام نمایید بعنوان مثال ۳میلیون تومان اعتبار ۳ماهه گرفتید پس از گذشت سه ماه ۳میلیون تومان را تسویه می کنید.

 37. با تشکر از حوصله شما
  بنده در یک کارگزاری با کد انلاین همسرم مشغول فعالیت هستمو مستقیما با یک استیشن انجا فعالیت میکنم. چند سوال خدمت شما دارم که ممنون میشم پاسخ دهید.
  ۱} آیا با تغیر ناظر میتونم از همان تسهیلات کارگزاری قبل استفاده نمایم.؟
  ۲-ایا فریز کردن سهام شامل سهام بازار توافقی (بازار پایه )هم میشود؟
  ۳-آیا در آن کارگزاری خرید های اعتباری (سه روزه )هم مرسوم است و با سیاست اعتباری شما در تضاد نیست؟
  ۴-بعنوان آخرین سوال حداقل و حداکثر سرمایه (شامل اوراق سهام منتقل شده) چه میزان و برای سرمایه های بالاتر چه امتیازاتی قائل هستید. در ضمن آیا در عرضه های اولیه برای مشتریان آنلاین علاوه سهمیه خودشان سهمیه جداگانه (متناسب با گردش عملیات ) تخصیص می دهید؟ممنون

  1. با سلام

   ۱- خیر، شما بر اساس میزان گردش معاملات و وجه نقد موجود در بآشگاه می توانید از بسته های اعتباری و نیز با توجه به میزان وجه نقد قابل برداشتی که در حساب آنلاین سامانه آسا می ماند میتوانید از بسته های وام قرض الحسنه بهره مند شوید.
   ۲- خیر، تنها سهام های پذیرفته شده در بورس بعنوان تضمین مورد قبول واقع می شوند.
   ۳- تخصیص اعتبار در کارگزاری آگاه از طریق بآشگاه داده می شود که بصورت سه، شش و دوازده ماهه است.
   ۴- کارگزاری آگاه بیشتر به گردش معاملات مشتری توجه دارد تا میزان سرمایه، بعنوان مثال شخصی که ۱۰میلیون سرمایه دارد و در سال ۱۰۰ میلیون معامله می کند از فردی که ۳۰ میلیون سرمایه دارد و در سال ۶۰میلیون معامله میکند، امتیازات بیشتری دریافت می نماید.
   در خصوص عرضه اولیه ها، کارگزاری آگاه به نسبت حجم معاملات افراد به آنها عرضه اولیه اختصاص می دهد.

   با تشکر

 38. سلام.
  تو این جمله:(( ارائه تضامین مورد نیاز به کارگزاری آگاه طبق شرایط و مفاد قرارداد و دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل)))
  منظور از تضامین مورد نیاز چیه؟
  همون ۶۰ درصد؟

  1. سلام
   دوست گرامی، همانطور که در متن ذکر شده است تضامین طبق مواد ۵ و ۶ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار است که فایل دستورالعمل در متن وجوددارد. برای مطالعه دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

 39. سلام

  امکان دریافت با بازپرداخت بیش از یک سال فراهم نمی شود ؟
  ایا ممکن است در اینده این امکان فراهم گردد ؟

 40. سلام
  ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از زحمات دوستان کارگزاری و باشگاه مشتریان آگاه
  بنده با اینکه از مشتریان حقیقی معاملات آنلاین و عضو باشگاه مشتریان هستم ، دو بار اقدام به درخواست خرید از بسته های اعتباری باشگاه نمودم . اما هر دوبار درخواستم مورد تایید قرار نگرفت .علت چیست؟
  با تشکر

  1. با سلام
   دوست عزیز علت رد شدن بسته در بخش گزارش/گزارش اعتبارت، مشخص است. در گزارش اعتبارات شما علت رد شدن چیست؟؟

   1. سلام
    به بخش گزارش اعتبارات مراجعه نمودم، علت رد شدن «برای این مشتری قرارداد اعتباری ثبت نشده است» قید گردیده است .
    متشکرم

    1. سلام مجدد
     دوست گرامی، جهت امضاء قرارداد در اولین فرصت به یکی از شعب کارگزاری آگاه در تهران یا شهرستانها مراجعه فرمایید.

 41. سلام
  در مورد تضمین، آیا امکان جایگزین کردن “وجه نقد” به جای “دارایی سهام” به عنوان تضمین وجود دارد؟

 42. با سلام و تشکر از مسئولین کارگزاری آگاه.به نظر می رسد کسب امتیاز و یا وجه ریالی برای نیل به بسته های اعتباری کاری بسیار مشکل و نهایتا بدون توجیه باشد.که در آخر باعث بی انگیزگی فرد شده که در نهایت به زیان کارگزار خواهد بود.اگر شما عزیزان در کارگزاری آگاه به تعالی و پیشرفت خود و مشتریان خود می اندیشید،به نظر میرسد که با این روش ها مسیر سختی پیش رو دارید.اینکه یک فرد بدون انجام فعالیت فیزیکی سخت و یا بدون صرف وقت زیاد با عضویت در باشگاه صاحب امتیاز و معادل ریالی آن می شود به جای خود.بگذارید عامیانه و بدون تکلف بگویم : درست است که فرد یه جورایی مفتی مفتی صاحب امتیاز و وجه ریالی می شود،اما رسیدن امتیازات به حدی که فرد واجد استفاده از اعتبارات قابل قبول و دارای بازده منطقی شود شاید به زحمتش نیرزد،شما خوب می دانید که در بازار سهام اعتبار یک یا دو میلیونی کاری از دستشان ساخته نیست.آن هم در بازاری که دامنه محدود کننده قیمت وجود دارد.با این حساب برای مقرون به صرفه شدن صرف زمان و وقت باید به سراغ بسته های بزرگتر و با سررسید طولانی تر برویم.یعنی بسته های ده میلیون تومانی و بیشتر.اما مشکل دقیقا از همین جا آغاز می شود.فرد برای در اختیار گرفتن یک بسته ده میلیونی برای مدت ۱۲ ماه ،باید یک میلیون و هشتصد هزار تومان وجه ریالی از کارگزار اخذ کند و با احتساب کسب روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ امتیاز که البته رقم قابل توجهی هم هست بعد از حدود ۳۶۰۰ تا ۶۰۰۰روز کاری دیگر نائل به کسب چنین وجهی خواهد شد!مگر با ده میلیون چقدر می شود کسب بازده کرد که فرد باید ۵ یا ۶ هزار روز کاری وقت صرف کند تا چنین وامی بگیرد؟!…..خود می دانید که در بازار سهام ما در سال حدود کمتر از ۲۵۲ روز کاری وجود دارد و فرد با احتساب کسب ۵۰۰ امتیاز در هر روز هم ،باید چیزی در حدود ۲۳ سال در باشگاه فعالیت کند و البته از حسابش هم در طول این مدت هیچ بهره ای نبرد تا بتواند یک وام ۱۰میلیونی بگیرد……!تازه پس از اخذ اولین وام ده میلیونی پس از ۲۳ سال دوباره باید برود ۲۳ سال دیگر بیاید…….آیا این مرارت و سختی می ارزد…..؟!آِیا شما اینگونه می خواهید برای خود و مشتریانتان کسب سود و خلق ارزش نمایید؟با این حساب دریافت اعتبار از بانک راه بسیار ساده تری می باشد.تازه از پرداختن به دیگر وجوه این ماجرا عبور می کنیم.این اعتبارات برای افرادی با حجم سرمایه کم می تواند مفید باشد تا با این اعتبارات قدرت کسب سود خود را افزایش دهند،در حالی که چنین افرادی به این اعتبارت با توجه به آنچه عرض کردم دسترسی ندارند.و دسترسی به این اعتبارات برای سرمایه گذارا ن قوی و توانمند میسر است در حالی که آنها نیازی به این وام ها ندارند. با این حساب به نظر میرسد ما با یک پروژه خود متناقض(پارادوکسیکال) مواجهیم.که نهایتا نه برای کارگزار و نه برای مشتریان کارگشا نخواهد بود.پشنهاد بنده اینست که یا شرایط دسترسی به وام ها را تسهیل و منطقی نمایید،یعنی با کاهش قیمت وام ها و یا تجدید نظر در نحوه کسب امتیاز ها راه را هموار نمایید و یا در صورت نا کارآمد بودن این روش،روش های پرداخت وام را تغییر دهید.صنعت بورس یک صنعت وارداتی بود اما هنگام ورود همه ابزار ها را با خود به ایران نیاورد،یکی از بهترین روشها که از گذشته تا امروز مورد استفاده مبدعان این صنعت بوده ،بهره گیری از اهرم هاست که متاسفانه ما با دور زدن این ابزار ،همواره باید لقمه را از پس قفا بخوریم تا به خیال خود بومی سازی کرده باشیم،اما در نهایت نه به ابزار اصلی و راه حل درست می رسیم ونه از ابداعات عجیب و غریب خودمان چیزی عایدمان می شود.از طولانی شدن این مبحث عذرخواهی می کنم اما چاره ای جز توضیح ندیدم.با تشکر

  1. سلام
   دوست محترم از دلسوزی و ابراز نظر بی پرده شما سپاسگزاریم.
   در ابتدا باید عرض کنیم که محاسباتی که فرمودید چندان درست نیست. اگر در ابتدای امر امتیاز مربوط به معاملات را مد نظر قرار ندهیم، اتفاقاً در بآشگاه شما به هر بهانه ای میتوانید امتیازهای خوبی بدست آورید. مثلا به نتایج مسابقات دیماه نگاه کنید. با شرکت در مسابقات دیماه فقط با شرکت در مسابقه و بدون دادن جواب الزاماً درست، ۱۰۰۰ امتیاز و در صورتی که جزء ۱۰۰ نفر باشید حدودا ۲۰۰۰ امتیاز دیگر بدست خواهید آورد (اینکار اصلاً سخت نیست!) و این یعنی ۳۰۰۰ امتیاز فقط از مسابقات ماهانه. این رو ترکیب بفرمایید با راه های بسیاری که پیش روی شماست برای دریافت امتیاز به غیر از معاملات. حتماً مقاله آیا قله های بآشگاه دست نیافتنی است؟ همینطور راههای افزایش وجه نقد را مطالعه نمایید.
   اما کار از این هم راحت تر است زیرا امتیازات معاملات از همین امروز (۱۶ بهمن ۹۵) دو برابر محاسبه میشود که مسیر شما برای تامین هزینه و کارمزد اعتبارات را بسیار کوتاه تر میکند.
   بدین ترتیب اگر از همین لحظه و بتازگی مشتری ما شده باشید:
   با فرض معرفی معرف، حدود ۸۰۰ امتیاز بعلاوه ۱۰ هزار تومان وجه نقد.
   با فرض شرکت در مسابقات ماهانه، مجموعا و حداقل ۳۰۰۰ امتیاز در ماه.
   با فرض معرفی ۵ مشتری، ۲۵۰۰ امتیاز بعلاوه ۲۵۰ هزار تومان وجه نقد بابت فعال شدن آنها.
   بابت گردش ۵۰ میلیون تومانی طی ماه، ۲۰۰۰ امتیاز
   با فرض ۵۰۰ امتیاز ماهانه بابت رشد زیرمجموعه غیر مستقیم.
   با با فرض مجموع امتیاز لاگین روزانه و کامنتها طی ماه ۳۵۰ امتیاز
   مجموعاً طی ۲ ماه معادل: ۱۵۰۰۰ امتیاز و ۳۰۸ هزار تومان وجه نقد دریافت خواهید کرد که برای دریافت ۱۵ میلیون تومان اعتبار ماهانه کفایت میکند.
   اگر همین روند را با خلاقیت طی ماه های بعدی طی کنید رشدتان بدلیل تغییر سطحتان و در نتیجه افزایش تخفیف، بیشتر خواهد شد و لذا قادر خواهید بود تا ۲۰ میلیون تومان هر ماه از ما اعتبار بگیرید. همه اینها با در نظر گرفتن شروع از نقطه صفر و در کمتر از ۳ ماه است. آیا این شرایط منصفانه و جذاب نیست؟
   همچنین در نظر داشته باشید که اعتبار معاملاتی ما وابسته به شرایط اعتبار بانک است و کارگزاری از سمت خود اعتباری ندارد. اعتباری که بانک میدهد هم هزینه و کارمزد مالی دارد. هزینه ای که شما از ریال بآشگاه برای اعتبار میپردازید عملاً همان هزینه بانک است که اتفاقا بدلیل اجماع درخواستها، از شرایط دریافت اعتبار به صورت مستقل، به صرفه تر است. لذا ما نهایتاً با چانه زنی با بانک میتوانیم هزینه را کاهش دهیم. اما تصدیق میفرمایید که بالاخره این هزینه باید تامین شود و ما بهترین و منصفانه ترین راه برای تامین آنرا مدل بآشگاه دیده ایم.
   ان شاءالله با خواندن این مطلب و با کمی خلاقیت، شاهد نتایج بسیار بهتری از آنچه شرح آن رفت باشید.

 43. با سلام خدمت سروران گرانقدر گارگزاری آگاه.بنده همواره از تمایز و برتری کارگزاری آگاه نسبت به سایر کارگزاران تجلیل و به همین مناسبت به معرفی این کارگزاری پرداخته و با وجود برخورداری از حساب های کاربری آنلاین متعدد،همواره تمامی معاملات خود در این کارگزاری انجام داده و خواهم داد.و صمیمانه دست و روی طراحان فضای باشگاه و هدایت کنندگان این امکانات را به جهت نوآوری و ابتکار و برخورداری از هوشمندی بالا می بوسم.چه قبل از افاضات و لطف مرحمتی شما در پاسخ به ایراد بنده و چه بعد از آن.نباید از قاعده انصاف پا فراتر نهاده و تلاش های شما و همکارانتان را آن هم در فضایی که شاید کمتر کسی را به زحمت بتوان مانند شما و با یک عملکرد پویا و رو به رشد یافت،نادیده بگیریم.راهکارهای شما به حق بسیار جذاب و منصانه و مایه خرسندی فعالان بازار سرمایه میباشد.البته که بنده معتقدم شما بهترین و هوشمندانه ترین راهکارها را با توجه به امکاناتتان در خدمت رسانی به مشتریان خود برگزیده اید.در مطلب قبلی هم همه این نظرات باید گنجانده می شد. که گویای مراتب قدردانی حقیر باشد.اما با وجود همه محاسن این طرح بنده شاهد نارسایی هایی جهت شمول این طرح ها هستم.ببینید شاید معرفی آگاه به سایرین که نهایتا منتهی به عضو شدن این افراد در کارگزاری بشود از حیطه اختیار فرد خارج باشد.در صورت معرفی و عضویت افراد جدید،حتما خواهید پذیرفت که فعال شدن این اعضای جدید واقعا از اختیار فرد معرف خارج است.در حالی که امتیازات خوبی هم برای این بخش منظور نموده اید.و مثال هایی کم و بیش با همین وضعیت وجود دارد که از ذکر آنها صرف نظر میکنم.خواهش و پیشنهاد بنده هموار تر نمودن این مسیر است.البته بسته های قرض الحسنه شرایط خوبی دارد که اگر محدودیت های آن کاسته شود شاید بسیار مورد استقبال قرار بگیرد.و بنده هرچه بیشتر دراین فقره تامل می کنم بیشتر به اهمیت استفاده و به کارگیری از اهرم ها وافق می گردم.

  1. سلام دوست گرامی
   ضمن سپاس از ابراز لطف و نگاه شما، تمام تلاش کارگزاری آگاه ارائه خدمات و تسهیلات سهل الوصول و بیشتر به مشتریان گرامی است. امیدواریم در این مسیر همراه ما باشید.

 44. با سلام و خسته نباشید. ایا راه دیگری غیر از شرکت در مسابقات باشگاه و یا معامله روزانه و… برای کسب وجه نقد در باشگاه وجود ندارد.مثلا از طریق پرداخت وجه به حساب باشگاه

 45. باسلام و ارزوی توفیق روز افزون شما
  گویا بنده میتونم از طریق معرفم تسهیلاتی مانند همین اعتبارات را دریافت کنم،اما متاسفانه نمی دونم چگونه و از چه طریقی باید درخواست بدهم ،وقتی هم برروی خود بسته ها کلیک می کنم برایم غیرفعال است،لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون و متشکر

 46. سلام
  من می خواستم بدونم اگه من بخوام فقط از طریق گردش حساب اعتبار ۲۰ ملیونی بگیر م ، گردش حسابم تو یه ماه چقدر باید باشه؟
  ممنون از پاسختون

  1. با سلام
   دوست گرامی بستگی به سطح شما در بآشگاه دارد.
   با فرض آنکه شما سطح ۵ بآشگاه باشید می توانید با گردش ۶۱۰میلیون تومانی اعتبار ۲۰میلیون تومانی را دریافت نمایید.

   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب “چگونه می‌توان وجه نقد موجود در بآشگاه را افزایش داد؟” مراجعه نمایید.

   با تشکر