آنچه باید درباره آربیتراژ زعفران در بازار آتی کالا بدانید!

 • ۶ دی ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۹۸ نظر
 • ۱۰۵۳۷ مشاهده
آنچه درباره آربیتراژ زعفران باید بدانید!

در مطالب پیشین با “قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران”  آشنا شدیم و دانستیم که “چگونه در بازار آتی زعفران معامله کنیم و به سود برسیم؟“. اما یکی از مفاهیم مهم بازار آتی کالا آربیتراژ است. لذا در مقاله پیش رو قصد داریم با موضوعات مرتبط با آربیتراژ آشنا شویم. از جمله این که:

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

آربیتراژ زعفران چگونه است؟

نحوه محاسبه سود آربیتراژ چگونه است؟

نکات مهم و قابل توجه در هنگام آربیتراژ

و در پایان با مثالی از نحوه آربیتراژ کردن و نکول طرف مقابل این موضوع را شرح می‌دهیم.

 

آربیتراژ چیست؟

تعریف آربیتراژ (Arbitrage) در ادبیات مالی، به معنای کسب سود بدون ریسک، از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار است.

آربیتراژ به زبان ساده این است که هرگاه قیمت کالایی در دو بازار ( دو مکان مختلف و یا دو سررسید زمانی مختلف) متفاوت باشد، انگیزه خرید از بازار ارزان و فروش در بازار گران‌تر برای معامله گران ایجاد می‌شود. در این شرایط معامله گران اقدام به محاسبه سود حاصل از آربیتراژ نموده و در صورت به‌صرفه بودن، اقدام به آربیتراژ می‌نمایند.

نکته ۱: دقت کنید که هزینه فرصت مبلغ سرمایه‌گذاری شده برای انجام آربیتراژ می‌بایست از سود آربیتراژ کسر شود تا سود خالص آربیتراژ به دست آید.

 

آربیتراژ زعفران چگونه است؟
چطور در بازار زعفران آربیتراژ کنیم؟

برای آربیتراژ کردن در بازار زعفران معامله‌گر می‌بایست در یک بازار موقعیت خرید و در بازار دیگر موقعیت فروش بگیرد؛ به‌طوری‌که از تفاوت قیمت بین آن دو بازار سود کسب نماید.

انواع ابزار مالی برای آربیتراز زعفران

در حال حاضر دو نوع ابزار مالی برای آربیتراژ در بازار زعفران وجود دارد:

 1. گواهی سپرده
 2. قراردادهای آتی

با توجه به اینکه معمولاً قیمت گواهی سپرده زعفران (به‌عنوان زعفران نقدی) پایین‌تر از قیمت قرارداد آتی است، معامله گران برای انجام آربیتراژ می‌بایست اقدام به خرید گواهی سپرده زعفران از سامانه سهام و هم‌زمان اخذ موقعیت تعهدی فروش در قرارداد (آبان یا دی) بازار آتی زعفران نمایند.

نکته ۲: معامله‌گر می‌بایست کد معاملاتی آتی و کد معاملات بورس، هر دو را داشته باشد.

نکته ۳: گواهی سپرده زعفران نگین ملاک تسویه قراردادهای آتی نگین و گواهی سپرده زعفران پوشال ملاک تسویه قراردادهای آتی پوشال است.

مراحل آربیتراژ زعفران

 • معامله‌گر در بازار آتی زعفران برای اخذ ۱ موقعیت فروش می‌بایست به‌اندازه ۱ وجه تضمین اولیه، در حساب عملیاتی خود موجودی داشته باشد. علاوه بر این لازم است به میزان قیمت هر گرم زعفران ضرب‌در ۱۰۰ (به‌علاوه کارمزد خرید) حساب معاملات آنلاین سهام خود را شارژ کند.
 • معامله‌گر پس از خرید گواهی سپرده در بورس و اخذ موقعیت فروش در بازار آتی می‌بایست تا سررسید قرارداد آتی صبر نماید.
 • در آخرین روز معاملاتی سررسید آبان یا دی (در صورت عدم نکول طرف خریدار آتی زعفران) گواهی‌ های سپرده از پرتفوی سهام وی به پرتفوی سهام خریدار آتی منتقل می‌شود. این عمل به‌صورت اتوماتیک توسط اتاق پایاپای صورت می‌گیرد.
 • از سوی دیگر ارزش قرارداد (بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی) از حساب عملیاتی خریدار آتی برداشت‌شده و به‌حساب معامله‌گر آربیتراژ کننده (یا همان فروشنده آتی) منتقل می‌شود.

نکته ۴: آربیتراژ کننده حماً لازم است گواهی آمادگی تحویل را تا یک ربع پس از اتمام جلسه آخرین روز معاملاتی (از طریق سامانه آنلاین معاملات آتی آسا) برای کارگزاری ارسال نماید.

نحوه محاسبه سود آربیتراژ چگونه است؟

برای محاسبه سود آربیتراژ کافی است تفاوت بین قیمت خریدوفروش را به دست آورده و تقسیم‌بر کل مبلغ سرمایه‌گذاری (با احتساب هزینه‌ فرصت‌ها) نمود.

به‌بیان‌دیگر:

نحوه محاسبه سود آربیتراژ
یک مثال برای محاسبه سود ساده آربیتراز زعفران

معامله‌گری در روز ۱۸ مهر درحالی‌که قیمت‌های آتی زعفران نگین و گواهی سپرده زعفران نگین زرین ۹۷۰۸ را چک می‌کند متوجه تفاوت قیمت قابل‌توجهی بین قیمت گواهی سپرده زعفران نگین ۹۷۰۸ و قرارداد آتی آبان ماه می‌شود. برای اینکه ببیند آیا خرید از بازار ارزان‌تر و فروش در بازار گران‌تر چه میزان سود می‌دهد اقدام به محاسبات زیر می‌نماید.

 • مفروضات:
قیمت گواهی سپرده زعفران نگین زرین روی تابلو معاملات سهام ۱۳,۰۰۰ تومان
قیمت قرارداد آتی آبان روی تابلو بازار آتی ۱۵,۵۰۰ تومان
وجه تضمین قراردادهای آتی ۶۹۵,۰۰۰ تومان
مقدار آربیتراژ
فرض کنید آربیتراژکننده قصد آربیتراژ ۱۰ قرارداد یا ۱ کیلوگرم زعفران را دارد.
۱۰ قرارداد یا ۱ کیلوگرم زعفران

برای اینکه معامله‌گر بتواند ۱۰ قرارداد آتی آبان بفروشد می‌بایست به همین میزان (۱,۰۰۰ گرم یا ۱,۰۰۰ برگه سهم) گواهی سپرده از سامانه سهام خریداری نماید.

با توجه به اینکه هر واحد گواهی سپرده زعفران نگین زرین برابر با یک گرم است. لذا معامله‌گر اقدام به خرید ۱,۰۰۰ واحد (گرم) گواهی سپرده زعفران نگین از بازار سامانه سهام می‌نماید. با توجه به مفروضات مثال، قیمت هر گرم گواهی سپرده زعفران برابر با ۱۳,۰۰۰ تومان است. لذا وی می‌بایست ۱۳ میلیون تومان برای خرید ۱,۰۰۰ واحد گواهی سپرده زعفران هزینه نماید. علاوه بر این کارمزد معاملات نیز ۰٫۰۰۲۴ ارزش خرید گواهی سپرده زعفران نگین می‌باشد که ۳۱,۲۰۰ تومان می شود. از سوی دیگر برای اخذ ۱۰ موقعیت فروش در سررسید آبان ماه می‌بایست به‌اندازه ۱۰ تا وجه تضمین به‌حساب عملیاتی خود واریز نماید.

میزان سود حاصل از اختلاف قیمت در دو بازار ۲,۵۰۰,۰۰۰=۱,۰۰۰×(۱۵,۵۰۰-۱۳,۰۰۰)
هزینه کارمزد= کارمزد خرید گواهی سپرده + کارمزد فروش قرارداد آتی ۳۴,۲۰۰=۳۱,۲۰۰+۳,۰۰۰
میزان سرمایه به‌کار رفته ۱۹,۹۸۴,۲۰۰=۳۴,۲۰۰+(۶۹۵,۰۰۰×۱۰)+(۱۳,۰۰۰×۱,۰۰۰)
سود حاصل از آربیتراژ= حاصل تقسیم سود حاصل از خریدوفروش بر کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده ۱۲٫۵۰%=۱۹,۹۸۴,۲۰۰÷۲,۵۰۰,۰۰۰

 

این میزان سود ساده آربیتراژ هست که طی ۲۶ روز (فاصله ۱۸ مهر تا ۱۴ آبان) نصیب آربیتراژ گر می‌شود. که می‌توان با سود بانکی مقایسه نمود و در صورت بالاتر بودن (به میزان مناسب) اقدام به آربیتراژ نمود.

محاسبه سود آربیتراژ با در نظر گرفتن هزینه خواب سرمایه

برای درک مطلب، در مثال بالا ما هزینه فرصت پول را در نظر نگرفتیم. درحالی‌که می‌بایست هزینه فرصت پولی که سرمایه‌گذاری شده است نیز محاسبه شود. 

برای محاسبه هزینه خواب سرمایه می‌بایست هم هزینه خواب وجه تضمین بلوکه‌شده را حساب نماییم و هم هزینه خواب سرمایه‌ای که صرف خرید گواهی سپرده نموده‌ایم.

 برای محاسبه خواب سرمایه می‌بایست نرخ بهره بدون ریسک (سود بانکی) و تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید را داشته باشیم.

درواقع باید ببینیم اگر این مبلغ را طی این مدت در بانک سپرده می‌کردیم چه میزان سود می‌گرفتیم که در حال حاضر نمی‌توانیم آن سود را بگیریم. این میزان سود نگرفته را نیز به‌کل مبلغ سرمایه‌گذاری اضافه نماییم.

بهای تمام‌شده خرید ۱۰۰۰ واحد گواهی سپرده (با در نظر گرفتن هزینه خواب سرمایه)

(۳۶۵÷تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید)(۱+ نرخ بهره بدون ریسک) × مبلغ خرید گواهی سپرده

نرخ بهره بدون ریسک را میتوان معادل سود بانکی و یا سود اوراق مشارکت و … در نظر گرفت.

بهای تمام‌شده وجه تضمین برای فروش ۱۰ قرارداد آتی

(۳۶۵÷تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید)(۱۰%-(۱+نرخ بهره بدون ریسک))× وجه تضمین برای اخذ۱۰ موقعیت فروش

نکته: به مانده حساب عملیاتی سود روز شمار ۱۰ درصدی تعلق می گیرد که می بایست از هزینه خواب سرمایه کسر شود.

درواقع در مثال بالا در مخرج کسر مجموع بهای تمام‌شده خرید گواهی سپرده وبهای تمام‌شده وجه تضمین در نظر گرفته می‌شود. به دلیل افزایش مخرج کسر سود آربیتراژ در این حالت کمتر از حالت محاسبه ساده خواهد شد.

 

نکات مهم در هنگام آربیتراژ

هنگام آربیتراژ کردن بین دو بازار سهام (نقد) و بازار آتی حتماً به چند نکته توجه کنید:

 • اگر قیمت‌ها در بازار افزایشی باشد، احتمال کال مارجین شدن فروشندگان وجود دارد. لذا آربیتراژ کننده می‌بایست مبلغی را جهت جلوگیری از کال مارجین شدن در حساب خود داشته باشد. دقت نمایید شارژ کردن حساب به‌منظور جلوگیری از کال مارجین شدن میزان مبلغ سرمایه‌گذاری شده را افزایش می‌دهد (هزینه خواب سرمایه افزایش می‌یابد) این موضوع منجر به کاهش سود حاصل از اربیتراژ می‌گردد.
 • اگر طی دوره باقیمانده تا سررسید، بورس کالا اقدام به افزایش وجه تضمین اضافی بگیرد و یا وجه تضمین افزایش یابد، آربیتراژ کننده می‌بایست مبلغ کافی جهت کسری حساب خود در نظر بگیرد. این موضوع نیز می‌تواند هزینه خواب سرمایه را افزایش و به‌تبع سود آربیتراژ را کاهش دهد.
 • اگر در زمان سررسید، خریدار آتی به تعهد خود عمل ننماید (نکول نماید) آربیتراژ کامل نمی‌شود. درنتیجه سود آربیتراژ نصیب آربیتراژ کننده نمی‌شود.

 

 

مثالی از نحوه آربیتراژ کردن و نکول طرف مقابل

آقای احمدی در روز ۱۸ مهرماه ۱,۰۰۰ واحد گواهی سپرده زعفران نگین (۹۷۰۸) از بازار بورس باقیمت هر گرم ۱۳۰۰۰ تومان می‌خرد. و در بازار آتی، ۱۰ موقعیت فروش آبان باقیمت ۱۵,۶۰۰ تومان می‌نماید. فرض کنید تا روز ۱۴ آبان قیمت‌ها با افزایش همراه شوند. در روز ۱۴ آبان قیمت پایانی گواهی سپرده برابر با ۱۵,۷۰۰ تومان و قیمت تسویه آتی آبان برابر با ۱۶,۰۰۰ تومان بشود. چنانچه در تاریخ سررسید طرف مقابل آقای احمدی نکول کند، میزان واریز و برداشت‌های حساب آقای احمدی به شرح ذیل خواهد بود.

اگر شخص خریدار نکول نمی‌کرد در آخرین روز معاملاتی وجهی برابر با (۱۶,۰۰۰,۰۰۰=۱۶,۰۰۰×۱۰۰×۱۰) به‌حساب آقای احمدی واریز می‌شد. با توجه به اینکه آقای احمدی موقعیت‌های فروش خود را باقیمت ۱۵۷۰۰ فروخته بود درواقع می‌بایست مبلغ ۱۵,۷۰۰,۰۰۰ تومان به‌حساب وی واریز می‌شد اما با توجه به قیمت تسویه روز آخر ۳۰۰,۰۰۰ تومان بیشتر به‌حساب وی واریزشده است.

این ۳۰۰,۰۰۰ اضافی درواقع میزان زیان‌هایی است طی روزهای قبل (با توجه به رشد قیمت‌ها) از حساب آقای احمدی به‌عنوان فروشنده کسر شده است. پس پول‌های برداشته‌شده، در روز آخر اگر قرارداد وارد مرحله تحویل بشود، برگشت داده می‌شود.

در این شرایط گواهی سپرده به‌صورت اتوماتیک و از طریق اتاق پایاپای به کد بورسی (سهام) خریدار منتقل می‌شود.

در صورت نکول خریدار:

با توجه به نکول طرف خریدار ۱ درصد ارزش قرارداد (با توجه به قیمت تسویه روز آخر) از حساب خریدار به‌حساب آقای احمدی واریز خواهد شد.

۱۶۰,۰۰۰=(۰٫۰۱×۱۶,۰۰۰×۱,۰۰۰)

علاوه بر این، با توجه به بالاتر بودن قیمت تسویه از قیمت گواهی سپرده نگین زرین در آخرین روز معاملاتی تفاوت بین قیمت تسویه و قیمت گواهی سپرده به ازای هر گرم زعفران به‌حساب آقای احمدی واریز خواهد شد.

۳۰۰,۰۰۰=۱,۰۰۰×(۱۶,۰۰۰-۱۵,۷۰۰)

پس بابت جریمه نکول مبلغ ۴۶۰,۰۰۰ =(۳۰۰,۰۰۰+۱۶۰,۰۰۰) تومان به‌حساب آقای احمدی واریز می‌شود.

در صورت نکول آقای احمدی می‌تواند گواهی سپرده را در سامانه سهام به فروش برساند. هر چه آقای احمدی بتواند گواهی سپرده را باقیمت بالاتر بفروشد می‌تواند سود خود را بیشتر نماید (زیان خود را کمتر نماید)

چنانچه آقای احمدی گواهی سپرده‌ها را در ۱۵ آبان باقیمت ۱۴٫۹۰۰ تومان به فروش برساند از فروش گواهی سپرده‌ها می‌تواند سودی معادل ۱,۹۰۰,۰۰۰=۱,۰۰۰×(۱,۳۰۰-۱۴,۹۰۰) تومان دریافت کند.

اگر طرف مقابل آقای احمدی نکول نمی‌کرد سود آربیتراژ وی ۲,۶۰۰,۰۰۰=۱,۰۰۰×(۱۳,۰۰۰-۱۵,۶۰۰)  بود.

درحالی‌که در شرایط نکول و با مفروضات ذکرشده سودی معادل ۲۳۶۰,۰۰۰=۱,۹۰۰,۰۰۰+۴۶۰,۰۰۰ کسب خواهد نمود.

با احتساب زیان‌های کسر شده طی دوره، سود آقای احمدی در حالت نکول برابر ۲,۰۶۰,۰۰۰ تومان خواهد شد.

۲,۰۶۰,۰۰۰ = ۲,۳۶۰,۰۰۰-۳۰۰٫۰۰۰

درواقع قیمت تسویه روز آخر، قیمت گواهی سپرده در روز آخر و همچنین قیمت فروش گواهی سپرده زعفران ۳ پارامتری است که میزان سود آربیتراژگر هنگام نکول را مشخص می‌نماید.

در پایان یادآور می شویم که معامله ای منجر به سود خواهد شد که پیش از آن دانش و مهارت کافی کسب شده باشد. امیدواریم این مطلب در درک مفهوم آربیتراژ و نحوه محاسبه آربیتراژ زعفران کمک شایانی‌ به علاقه‌مندان بازار آتی کالا نماید.

 

تمایل به دریافت کد آتی کالا دارید؟

چنانچه تمایل به دریافت کد مشتقه کالا، به صورت رایگان دارید، لطفاً برای آشنایی با مراحل دریافت کد و مدارک مورد نیاز، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

98 پاسخ به “آنچه باید درباره آربیتراژ زعفران در بازار آتی کالا بدانید!”

 1. AJ5695 گفت:

  ۹۷۱۰۰۱۲ سوال شماره گزینه زقیام درست میباشد لطفا توضیح دهید؟

  ۰
 2. AP0584 گفت:

  سلام مرسی از مطالب مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید

  ۰
 3. AA5921 گفت:

  با سلام

  در ارتباط با سوال شماره ۹۷۱۰۰۱۲ باطلاع میرساند که بیشترین میزان فروش بر اساس اطلاعات منتشر شده در کدال، تا پایان آبان ماه را شرکتی با نماد"زقیام" داشته است حال چرا گزینه ۲ ("زپارس"} به عنوان گزینه صحیح اعلام شده است؟

  لطفا توضیح داده یا نسبت به اصلاح گزینه صحیح و امتیازات این سوال اقدام مقتضی را بعمل آورید.

  با تشکر

  ۱
 4. AN5086 گفت:

  سلام
  من بدون اطلاع ی معرف انتخاب کرده بودم
  نمیدونسم معرف انتخاب کردم
  حالا میخام حذف کنم معرفمو
  چیکار باید کنم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی از آنجایی که به هنگام انتخاب معرف از کاربر بابت عدم تغییر یا حذف معرف، تایید گرفته می‌شود لذا در سایت بآشگاه، نمی توانید معرف را حذف نمایید و یا تغییر دهید.
   باتشکر

   ۰
 5. AN0272 گفت:

  سلام چطورمیشه امتیاز را به یک کاربر دیگه انتقال داد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   تنها مشتریان کارگزاری می‌توانند امتیاز بآشگاه را منتقل نمایند و کاربران بآشگاه نمی‌توانند امتیاز بآشگاهی خود را انتقال دهند، لذا دوست عزیز برای ورود به بآشگاه لازم است با نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین خود وارد شوید تا بتوانید امتیاز خود را انتقال دهید.
   در ضمن توجه داشته باشید که کارمزد انتقال امتیاز از یک کد به کد بآشگاهی دیگر، ۷% کل امتیازی است که انتقال می‌دهید.
   باتشکر

   ۰
 6. AG5280 گفت:

  سلام میخواستم درخواست کنم که منوی دسته از کنار صفحهی باشگاه بلاگ دسته بندی و مرتب بشه.به طرز آزار دهنده ای
  نا مرتبه.به عنوان پیشنهاد کل دسته ها تبدیل به ۲ پوشه ی مبتدی و پیشرفته بشن خوب میشه.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه پیشنهادات خود را برای ما ارسال می کنید.
   پیشنهادات شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۰
 7. AM2795 گفت:

  خیلی مطلب خوبی بود ممنونم از توضیحات کاملی که برای آشنایی با بحث آربیتراژ قرار دادید

  ۰
 8. AN1461 گفت:

  اگر امکان داره نحوه امتیتز گیری در باشگاه رو تسهیل فرمایید

  ۱
 9. AN1461 گفت:

  لطفا درمورد معاملات اتی و سکه هم توضیح دهید ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای آشنایی با بازار آتی کالا و مفاهیم این بازار به مطلب آموزشی موجود در بلاگ بآشگاه مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 10. AP7534 گفت:

  یعنی باید بجز کد بورس کد معاملات آتی رو هم داشته باشیم؟
  با آگاه اکسپرس میتونیم انجام بدیم یا باید حضوری مراجعه کنیم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای انجام معامله در این بازار، علاوه‌بر داشتن کد بورسی لازم است جهت دریافت کد آتی کالا نیز اقدام نمایید. که لازم است حضوری به کارگزاری برای احراز هویت و پر کردن فرم ها مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 11. AO3441 گفت:

  سلام سجام اگراشتباه شه چی بایدکرد ویرایشم نداره

  ۰
 12. AM7414 گفت:

  سلام
  چگونهرمیشود معرف را تغییر داد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی از آنجایی که به هنگام انتخاب معرف از کاربر بابت عدم تغییر یا حذف معرف، تایید گرفته می‌شود لذا در سایت بآشگاه، نمی توانید معرف را حذف نمایید و یا تغییر دهید.
   باتشکر

   ۰
 13. AA5921 گفت:

  با سلام

  بازهم اشکالی دیگر از سیستم قرعه کشی باشگاه و پس از کاهش جوایز گردونه اینبار تخصیص جایزه ای دیگر بجای گزینه ای که گردونه در توقف به آن اشاره میدارد؟

  و داستان عدم ثبت برخی از ورودهای روزانه کاربران با وجود ورود و پست های اعتراضی ایشان که چرا با ورودهای متوالی ده روزانه کوپن قرعه کشی دریافت نداشته اند و پاسخ های تکراری باشگاه در توجیه آن با بیان اینکه در فلان روز وارد باشگاه نگردیده اید که تعلق نیافته هم که همچنان ادامه دارد !!!

  امیدوارم که این پست ضمن نمایش پاسخی مناسب نیز دریافت داشته و بسرنوشت پست های مشابه انتقادی با بایکوت سرو تهش هم آورده نشود.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست گرامی همان طور که مستحضر هستید و نظرات دیگر دوستان رو مطالعه نموده اید، هر گاه هر یک از مخاطبان قرعه کشی ابهامی در خصوص فعال سازی کد قرعه کشی خود داشته اند، لاگین های این بزرگواران در هر روز بررسی شده و روزهایی که لاگین نداشته اند در جواب نظر آن ها به اطلاع آنها رسیده و اعتراضی هم از این عزیزان مبنی بر اثبات ورود در آن تاریخ ارسال نشده است. در نتیجه تا کنون عدم ارسال کد قرعه کشی بعد از ۱۰ روز لاگین پیاپی اتفاق نیفتاده که اگر این اتفاق هم افتاده باشد، مشکل بلافاصله بررسی و رفع شده است.
   در خصوص جوایز گردونه قرعه کشی فرموده بودید که جوایز کاهش یافته است.
   همانطور که قطعا در نظرات گذشته هم مطالعه نموده اید، گردونه های بخش قرعه کشی در بازه های زمانی مشخص تغییر پیدا کرده و جوایز هر گردونه با گردونه های دیگر متفاوت است و این مورد جزو استراتژی بخش قرعه کشی محسوب میشود. اما نکته ای که حائز اهمیت است میزان بودجه کلی برای هر گردونه است. که بودجه گردونه های دوره قبل و گردونه های حال حاضر یکسان است. در نتیجه کاهش ریالی در این بخش اتفاق نیفتاده است.
   امیدواریم توضیحات ارائه شده کافی بوده باشد. در صورتی که همچنان در خصوص این بخش سوالی داشتید با شماره تماس ۰۲۱۸۲۱۵۴۲۱۳ تماس بگیرید.
   با سپاس از شما

   ۰
 14. AA2981 گفت:

  سلام
  سود این معامله حدوداً چند درصداست؟

  ۰
 15. AQ2864 گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدی که در اختیار ما قرار دادید.
  آیا دریافت کد معاملات آتی به صورت آنلاین و غیر حضوری امکان دارد؟ برای افراد شهرستانی که در شهرشان شعبه کارگزاری وجود ندارد.
  با تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر امکان دریافت کد آتی کالا به صورت غیرحضوری وجود ندارد.
   لذا لازم است به همراه مدارک شناسنامه و کارت ملی، مدرک تحصیلی خود به نزدیکترین شعبه کارگزاری آگاه، جهت احراز هویت مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 16. AQ2864 گفت:

  برای معاملات اخزا نیز کد جداگانه لازم است؟ اخزا را نیز توضیح دهید. ممنون

  ۰
 17. AQ9849 گفت:

  با سلام .لطفا نحوه دریافت کو معاملات آتی به صورت غیر حضوری رو شرح بدین
  با سسپاس

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر امکان دریافت کد آتی کالا به صورت غیرحضوری وجود ندارد.
   لذا لازم است به همراه مدارک شناسنامه و کارت ملی، مدرک تحصیلی خود به نزدیکترین شعبه کارگزاری آگاه، جهت احراز هویت مراجعه بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 18. AS2007 گفت:

  مطلب آربیتراژ خیلی خوب بود خواهشا تعداد پست های این چنین خوب بیشتر شود

  ۰
 19. AR3025 گفت:

  باسلام
  واژه آربیتراژ برگرفته از کجاست وبه چه زبانیست؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   آربیتراژ در علم اقتصاد و مالیه به معنای بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. به عبارتی سود آربیتراژی زمانی ایجاد می‌شود که یک کالای مشابه در دو بازار مختلف یا در مواردی خاص در دو قالب متفاوت عرضه می‌شود اما قیمت‌های یکسانی ندارد.

   ۰
 20. AK6766 گفت:

  سلام مرسی از مطالب مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید

  ۰
 21. AA0048 گفت:

  سلام کد ۲۹۴۷۵ چرا کد آنلاین براش صادر نمیشه لطفا بررسی کنید

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   کد برای ایشان صادر شده است و نام کاربری و رمز عبور به ایمیل و شماره تماس ایشان پیامک شده است.
   باتشکر

   ۰
 22. AL5672 گفت:

  salamچرا دوره آتی پیشرفته نمیذارید؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برگزاری دوره‌های پیشرفته معاملات آتی کالا در برنامه آموزشی واحد آموزش کارگزاری هست.
   لذا مراتب برگزاری این کلاس از بخش آموزش سایت بآشگاه، اطلاع رسانی خواهد شد.
   باتشکر

   ۰
 23. AS2798 گفت:

  سلام و عرض ادب
  مرسی بابت مطالب سودمندتون، شاد و سلامت و ثروتمند باشیـــــــــــــــن

  ۰
 24. AR0754 گفت:

  سلام؛ در بحث ریاضی با بزرگ شدن مخرج کسر مقدار آن کاهش می یابد.
  لطفا به پاراگراف آخر قبل از >>نکات مهم در هنگام آربیتراژ << که در متن زیر بازنویسی شده توجه فرمایید.متشکرم.
  "درواقع در مثال بالا در مخرج کسر مجموع بهای تمام‌شده خرید گواهی سپرده وبهای تمام‌شده وجه تضمین در نظر گرفته می‌شود. به دلیل افزایش مخرج کسر سود آربیتراژ در این حالت بیشتر!!!! از حالت محاسبه ساده خواهد شد.

  نکات مهم در هنگام آربیتراژ"

  ۳
 25. AP0107 گفت:

  بسیار عالی و جامع بود

  ۰
 26. AS3294 گفت:

  آتی سکه دوباره باز نمیشه؟

  ۰
 27. AS2798 گفت:

  سلام و عرض ادب
  ببخشید چجور میتونم نام و عکس پروفایلمو در باشگاه تغییر بدم هرکاری میکنم نام مستعار میخواد، نام مستعار چیه؟؟خواهش میکنم راهنمایی کنین، ممنونم

  ۰
 28. mahsa گفت:

  سلام سجام چرا مشکل داره

  ۰
 29. AH2844 گفت:

  سلام کلاس های تخصصی آربیتراژ طلا و زعفران برگزار میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   لطفا در خصوص کلاس های آموزشی با واحد آموزش کارگزاری آگاه با شماره تماس ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 30. AG9359 گفت:

  سلام مرسی از اینکه مطالب مفید در اختیار قرار می دهید

  ۰
 31. AA2981 گفت:

  سلام
  بسیارممنونم از اطلاعات ذی قیمت شما.....

  ۱
 32. AR0754 گفت:

  موفقیت دوستان آرزوی قلبی و قبلی ماست.

  ۱
 33. AR7430 گفت:

  سلام و سپاسگزارم
  بخاطر مطلب بسیار مفید و اموزنده ای که با توضیحات شفاف ارائه شده بود.

  ۰
 34. AQ9243 گفت:

  سلام و تشکر ببخشید یه پیشنهاد دارم و اینه که برای بخش مسابقات بصورت ماهیانه یا هفتگی، منابعی ارایه فرمایید و سوالات از این منابع باشه اینجوری چندتا فایده داره از قبیل گسترش فرهنگ مطالعه، کمک به مبحث حمایت از ناشران و نویسندگان و داشتن منابع متعدد برای مراجعه و مطالعه در سایر مواقع. لطفا بررسی فرمایید. ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه پیشنهادات خود را برای بهبود خدمات ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما را بررسی و در صورت امکان اجرا خواهیم کرد.
   باتشکر

   ۰
 35. AF6271 گفت:

  سلام
  مطلب بسیار جامع و کاربردی بود متشکرم

  ۰
 36. AR3788 گفت:

  پیشنهاد
  افرادی زیادی هستند که پولشان در بانک های دیگر بجز ملت و سامان هست
  برای آربیتراژ که شکار لحظه هست
  خرید گواهی در بورس براحتی انجام میشود
  چون از درگاه آگاه با هر کارت شتابی می‌شود شارژ کرد حساب بورسی و گواهی خرید

  اما برای قسمت آتی و بورس کالا
  این امکان نیست و حداکثر فرد در لحظه سه ملیون تومان کارت به کارت میتواند به سامان یا ملت کند و باز هم باید اینترنتی از کوتاه مدت آنها به حساب در اختیار بورس واریز کرد

  اگر این امکان را می‌گذاشتند
  از درگاه آگاه با کارت شتابی تمامی بانک ها پول را واریز کرد به حساب سامان یا ملت کارگزاری و درجا درخواست انتقال آن پول را به حساب در اختیار بورس کالای مشتری داد و اپراتور یا سیستم یا کارمندان استیشن این انتقال را انجام میدادند
  عالی میشد

  واقعا راهکار دیگری برای شارژ حساب در اختیار بورس کالا نیست؟
  پیشنهاد آخر
  ضمن تشکر بابت گزینه به روز رسانی اینترنتی حساب

  ای کاش گزینه درخواست وجه آزاد هم اینترنتی کنید
  در آخر الان هنوز بعد از گذشت چندین ماه
  آیا آگاه هنوز اولین و تنها کارگزاری هست که آپشن سکه را آنلاین و اینترنتی برای مشتریانش فراهم کرده است؟
  در سهام آتی و آپشن سهام هم اقداماتی کرده اید؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   یک راهکار برای واریز بیش از ۳ میلیون تومان به حساب عملیاتی آتی، افزایش سقف انتقال پول با درخواست از بانک مربوطه است.
   پیشنهادهای شما بررسی و درصورت امکان اجرا خواهد شد.
   مشتریان سهام کارگزاری آگاه می توانند از طریق سامانه صحرا اقدام به معاملات آپشن سهام و آتی سهام نمایند. برای این منظور می بایست حضوری به دفتر مرکزی و یا شعب کارگزاری مراجعه کنند و پس از تکمیل فرم های مربوطه، دسترسی آنها برای معاملات مذکور فعال می‌گردد.
   باتشکر

   ۰
 37. AM7365 گفت:

  تشکر از عوامل زحمتکش و آرزوی توفیق همیسگی

  ۱
 38. AR7955 گفت:

  موفقیت دوستان آرزوی قلبی و قبلی ماست.

  ۰
 39. ابوالفضل گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون یه چند مورد سوال برام پیش اومده بود ممنون میشم بگید:۱حداقل حجم برای آربیتراژ زعفران چقدر هست؟یعنی برای تسویه فیزیکی باید چقدر خریداری شود تا بشود آربیتراژ کرد؟ ۲هزینه انبار و نگهداری در موقع تحویل فیزیکی چقدر میباشد تا از سود خالص آربیتراژ کم شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   با توجه به اینکه حداقل میزان تحویل قراردادهای آتی زعفران یک قرارداد (۱۰۰ گرم) است در نتیجه حداقل میزان خرید گواهی سپرده برای آربیتراژ نیز ۱۰۰ گرم است.
   هزینه انبار در حال حاضر برای یک کیلو روزانه ۱۰۰۰ تومان است. البته ممکن است این میزان تغییر نماید. می بایست اطلاعیه های بورس کالا در این خصوص را پیگیری نمایید.
   باتشکر

   ۰
 40. AK1829 گفت:

  سلام
  در سامانه آتی ، در قسمت آمادگی تحویل، فیلد « تعداد گواهی آماده» منظور تعداد قرارداد باز (مثلا ۱۰ قرارداد) است که آمادگی تحویل داریم یا منظور تعداد گواهی سپرده کالایی( مثلا ۱۰۰۰ گرم) که آمادگی تحویل داریم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام وقت به خیر
   در قسمت تعداد گواهی آماده تحویل، منظور تعداد قرارداد آتی آماده تحویل (موقعیت باز) است.
   باتشکر

   ۰
 41. AH9119 گفت:

  سلام،خسته نباشد،یه سوال داشتم خدمتتون..برای آربیتراژ کردن چطور میشه گواهی آمادگی تحویل را در سامانه آتی سکه ارسال کرد؟؟؟تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در سامانه آنلاین آسا در قسمت چپ صفحه، آیکن "گواهی آمادگی تحویل" (آیکون کامیون شکل) را کیلیک نمایید. پس از انتخاب سررسید و وارد نمودن تعداد، موقعیت‌های بازی که میخواهید وارد مرحله تحویل شود دکمه "ارسال" را کلیک نمایید.
   پس از ارسال، حتما با کارگزاری تماس بگیرید و مطمئن شوید که گواهی آمادگی تحویل ارسال شده است.
   باتشکر

   ۰
 42. AH9119 گفت:

  سلام خسته نباشید..برای آربیتراژ آیا باید تاریخ سررسید گواهی سپرده زعفران با تاریخ سررسید آتی زعفران یکی باشد؟؟
  آیا میشه به عنوان مثال گواهی سپرده با سررسید دی رو برای فروش آتی زعفران سررسید بهمن تحویل داد؟یا گواهی سپرده اسفند رو برای فروش آتی زعفرات بهمن تحویل داد؟؟تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای آربیتراژ می‌بایست تاریخ سررسید گواهی سپرده با تاریخ سررسید آتی متناسب باشد و نه الزاما برابر.
   به طور مثال برای قرارداد آتی سررسید اسفند از گواهی سپرده بهمن نمی‌توان استفاده کرد (چون تا سررسید اسفند، گواهی سپرده بهمن منقضی می‌شود)
   اما از گواهی سپرده با سررسید آبان ۹۸ می توان استفاده نمود.

   ۰
 43. AS6103 گفت:

  سلام
  مطلب خیلی خوبی بود.
  فقط لطفا نکول را بیشتر باز کنید. یعنی اینکه طرف مقالبل برای تحویل یا گرفتن کالا نیاد جلو درسته؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   نکول یعنی عدم ایفای تعهد، به بیان دیگر اگر هر یک از خریدار یا فروشنده در موعد تحویل به تعهدش عمل نکند (خریدار موجودی کافی نداشته باشد و فروشنده دارائی پایه را نداشته باشد) گویند طرف نکول کرده است.
   باتشکر

   ۰
 44. AT3321 گفت:

  سلام اعتبار دیگه داده نمیشه؟
  خب حداقل باشگاه باید یه سری مزیت داشته باشه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر منظور شما بسته‌های اعتباری است، مشکلی جهت استفاده از این بسته‌ها و وام وجود ندارد.
   اما درصورتی که خطایی دریافت می‌کنید آن را اعلام نمایید تا پیگیری کنیم.
   باتشکر

   ۰
 45. AT0169 گفت:

  سلام..ممنون از مطالب خوبتون..
  یه سوال؟؟
  آیا من میتونم گواهی سپرده زعفران ۹۸۰۸ نگین زرین (زعف۹۸۰۸پ۰۵) را خرید بزنم و زعفران نگین تحویل اسفند رو فروش بزنم؟؟موقه تحویل دادن مشکلی پیش نمیاد؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   شما می‌توانید گواهی سپرده زعفران ۹۸۰۸ پ ۰۵ را خریداری نمایید و برای تحویل قرارداد آتی زعفران نگین اسفند ۹۷ از آن استفاده نمایید. مشکلی وجود ندارد.
   دقت نمایید اگر طرف مقابل شما نکول نماید ( خریدار پول لازم را در حساب عملیاتی خود نداشته باشد) فرآیند تحویل صورت نمی‌گیرد.
   باتشکر

   ۰
 46. AQ8189 گفت:

  سلام،خسته نباشید..آیا هزینه انبارداری در روز سر رسید با کسی که آربیتراژ کرده است؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   بله دوست گرامی
   هزینه انبارداری بر عهده دارنده گواهی سپرده است. در اخرین روز سررسید نیز هزینه انبارداری بر عهده فروشندگان است.

   ۰
 47. AH9119 گفت:

  سلام،آتی زعفران آگاه کانال تلگرامی هم داره؟؟اگه داره آدرسش چی هست؟؟

  ۰
 48. AH8407 گفت:

  مثل همیشه مطالب مهم و کاربردی، ممنون آگاه

  ۱
 49. AS5465 گفت:

  سلام
  کلمه اربیتراژ به چه معناست ؟

  ۰
 50. AS8418 گفت:

  عالی هستین مثل همیشه، به امید موفقیت بیشتر

  ۰
 51. AO9719 گفت:

  سلام بنده دنبال کانالی میگردم که اگاه سیگنال های خرید و فروش زعفران به مشتریانش ارائه دهد ممنون میشم معرفی کنید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه هستید لازم است با واحد آتی کالا تماس بگیرید تا شما را به گروه معاملات آگاهانه اضافه کنند.
   باتشکر

   ۰
 52. AT0704 گفت:

  چطور میشه با آتی کالا تماس گرفت

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای ارتباط با واحد آتی کالا لطفا در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۲۱۵۴۰۰۰ داخلی آتی کالا تماس حاصل بفرمایید.
   متشکرم

   ۰
 53. AU0902 گفت:

  سلام
  مطلب بسیار جامع و کاربردی بود
  در حال حاضر دو نوع ابزار مالی برای آربیتراژ
  گواهی سپرده
  قراردادهای آتی

  ۰
 54. AL1919 گفت:

  تخفیف معاملات آتی را بیشتر نمیکنید؟ کارمزد سه تا چهار برابر قبل شده است.
  نکته مهم این تخفیف را به حساب ریالی باشگاه اضافه کنید تا لااقل یک ارزش افزوده ثانویه داشته باشه و باهاش بشه بسته اعتباری گرفت

  ۰
 55. متین گفت:

  سلام آیا امکان داره آربیتراژ به ضرر منجر بشه ؟ یا در بدترین حالت هم سود داره !؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   لطفا برای اطلاعات بیشتر به مطلب "آنچه باید درباره آربیتراژ زعفران در بازار آتی کالا بدانید!" مراجعه بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 56. AU0902 گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید از عوامل زحمتکش تشکر مینمایم و آرزوی توفیق همیشگی را برای همه دارم

  ۰
 57. AG0343 گفت:

  سلام و وقت بخیر
  برای انجام آربیتراژ زعفران، حداقل واحد گواهی سپرده زعفران خریداری شده و حداقل تعداد قرارداد آتی فروش زعفران بایستی چه مقدار باشد؟ آیا با خرید ۱۰۰ واحد گواهی سپرده زعفران و فروش یک قرارداد آتی زعفران این کار قابل انجام است یا خیر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله، با خرید ۱۰۰ واحد گواهی سپرده زعفران و فروش یک قرارداد آتی زعفران این کار قابل انجام است. همچنین ۱ واحد قرارداد آتی برابر با ۱۰۰ گرم گواهی می شود.

   ۰
 58. BA3092 گفت:

  سلام
  مامور شناسایی هویت اگاه شهرستانا هم میاد برای مرحله اول ثبت نام و تایید هویت؟

  ۰
 59. پژمان گفت:

  من بعد از مدتها خواستم مطلب رو بخونم،برای یادآوری در ذهنم،،،، به نظرم در اعداد مثال کمی بی دقتی شده و نکول طرف مقابل رو باعث ضرر آربیتراژ گر توصیف کرده.
  البته که همیشه نکول خریدار با سود آربیتراژ گر همراه نیست و گاهی باعث ضرر میشه،ولی در یک بازار متعادل معمولا با سود بیشتر همراهه و من اگر بخوام آربیتراژ کنم،ترجیح میدم خریدارم نکول کنه!

  مشکلی که در مثال هست در قسمت آخرشه که گواهی سپرده زعفران ۱۵۷۰۰ هست و فردا آربیتراژ گر به ۱۴۹۰۰ میفروشتش. یعنی ۵ درصد منفی روز قبل،که البته بعیده.

  اگر فرض کنیم که با ۲ درصد منفی هم بفروشه میشه ۱۵۳۰۰ و سودش با محاسباتی که در مثال هست ۲.۷۶۰.۰۰۰ تومان میشه که حتی از سودی که خریدار نکول نکرده بود بیشتر میشه.

  یک ۲۲.۰۰۰ تومانی هم کارمزد تحویله که اون هم به سود اضافه میشه(البته ناچیزه و قابل صرفنظر کردن)

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: