تفاوت معامله گر خوب و بد چیست؟

 • ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
 • agah4
 • ۵۳ نظر
 • ۵۷۶۶ مشاهده
تفاوت معامله گر خوب و بد

مطمئناً برای همه افراد فعال در بازار سرمایه یک معامله گر موفق شدن، آرزویی همیشگی و آرمانی است. این‌که پول شما از طریق سرمایه گذاری هایی که انجام می‌دهید برای شما کسب درآمد کند، بسیار جذاب است؛ اما بازار بورس مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگر همان‌طور که از ظرفیت‌هایی برای رشد برخوردار است، امکان شکست هم دارد. به‌این‌ترتیب با توجه به شرایط حاکم بر بازار سرمایه، معامله گران آن را به دو دسته اصلی تقسیم می‌کنند؛ معامله گر خوب و معامله گر بد.


در این مقاله به ارائه راهکارهایی برای تبدیل‌شدن به یک معامله گر خوب می‌پردازیم و در خلال آن به تفاوت‌های میان این دو معامله‌گر اشاره می‌کنیم.

تفاوت معامله گر خوب و بد چیست؟

اگر نمودار یک سهم را به دو معامله‌گر نشان دهیم، ممکن است یکی پتانسیل زیادی را برای خرید ببیند و دیگری به همان اندازه پتانسیل بالقوه فروش را پیش‌بینی کند. حتی اگر هر دو معامله گر در یک خانواده بزرگ شده باشند، آموزش‌های کاملاً یکسانی دیده باشند، سیستم معاملاتی و قوانین یکسانی را در سرمایه‌گذاری‌های خود به کار ببرند، درنهایت نتیجه متفاوتی کسب خواهند کرد!

دلیل اصلی این امر، ویژگی‌های شخصیتی و روان‌شناختی معاملاتی متفاوت هر فرد است که موجب می‌شود هر معامله گر به شیوه متفاوتی فکر کند و تصمیم بگیرد. یکی از این دو فرد ممکن است بیش‌ازاندازه حریص یا ترسو باشد و سود به‌دست‌آمده خود را کم کند یا اینکه اجازه دهد ضررها بیش‌تر شوند. این در حالی است که ممکن است فرد دیگر تعهد محکمی به پیروی از استراتژی خود داشته باشد و درنتیجه سود بیشتری ببرد. این‌که یک شخص چگونه فکر می‌کند، نقش مهمی در شیوه معاملاتی وی و نتیجه حاصل از آن دارد. بر این اساس می‌توان دو مدل از معامله گران را از یکدیگر تفکیک کرده و به تعریف هر یک پرداخت:

معامله گر خوب: کسی است که به‌روش‌های آموخته‌شده و مورداستفاده قبل احترام گذاشته و به آن پایبند باشد.

معامله گر بد: کسی است که قدرت کنترل احساسات خود را نداشته و به خود اجازه خرید و فروش بی‌پروا می‌دهد.

عوامل مهم و مؤثر در انجام معامله موفق و تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر خوب به ترتیب زیر است:

استراتژی معاملاتی شخصی:

استراتژی معاملاتی شخصی

استراتژی معاملاتی، یک سری قوانین نوشته شده است که ورود به سرمایه گذاری، خروج از آن و معیارهای مدیریت سرمایه را مشخص کرده؛ بنابراین آموزش حرف اول را می‌زند. فراگیری مهارت‌های مختلف ازجمله تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، مهارت‌های فردی و بررسی دیدگاه‌های فعالان تجربی بازار، به کسب نتیجه خوب از بازار بورس کمک بسزایی می‌کند. یک معامله‌گر خوب علاوه بر فراگیری مهارت‌های موردنیاز، به‌روزرسانی اطلاعات را اولویت قرار داده و آموزش را به‌طور مستمر دنبال می‌کند. به‌طورکلی استراتژی معاملاتی باید شخصی باشد چراکه بازار گاهی بی‌ثبات می‌شود و برخی از معامله گران استراتژی‌های پرخطری پیاده‌سازی می‌کنند که می‌تواند برای شما گزینه مناسبی نباشد؛ بنابراین هنگام کپی‌برداری از استراتژی معاملاتی معامله گران دیگر، لازم است پایه و اساس آن سنجیده شود و از جنبه مدیرت ریسک هم موردبررسی قرار گیرد. هم‌چنین، تغییر دائم استراتژی معاملاتی و عدم ثبات در آن بسیار اشتباه است. معامله گر خوب یک روال و طرز فکر خاص را دنبال می‌کند.

مدیریت سرمایه:

عدم توجه به قوانین مدیریت سرمایه، مشکل بسیاری از معامله گران است و همواره باید به این نکته توجه کرد که به‌اندازه توان، ریسک کرد. مدیریت ریسک برای تبدیل‌شدن فرد به یک معامله‌گر خوب و طول عمر کاری وی بسیار حائز اهمیت است. در مدیریت سرمایه علاوه بر میزان مناسب حجم معاملات و به‌کارگیری حد زیان، توجه به این سه نکته اساسی ضروری است: کاهش ریسک؛ از بین بردن ریسک؛ حفظ سود کسب‌شده.

برای مثال، افرادی هستند كه در يك معامله خاص وارد سود بسيار بالايي شده‌اند؛ اما درنهایت علیرغم قرار داشتن در یک سود بالا، معامله خود را باتحمل زیان بسته‌اند. درواقع به دلیل عدم رعایت یکی از مؤلفه‌های مدیریت سرمایه یعنی حفظ سود کسب‌شده با چنین زیانی مواجه شده‌اند که در علم روانشناسی به آن «اجتناب از زیان» گفته می‌شود.

روانشناسی معامله گری:

توانایی روان‌شناختی، بی‌تردید مهم‌ترین عاملی است که برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر خوب و موفق باید آن را پرورش دهید. روانشناسی یعنی مطالعه فرآیندهای ذهنی و رفتاری در شرایط مختلف. این فرآیندها در بافت معاملات و بازار، عواملی از قبیل افکار، احساسات، انگیزه‌ها، ترس، طمع، غرور، خودبزرگ‌بینی و امیدواری را در برمی‌گیرند. اگر قادر نباشید که بر احساسات درونی خود کنترل داشته باشید هرگز نمی‌توانید آموخته‌ها و تجربیات خود در بازار را بکار ببرید. افراد زیادی هستند که علیرغم کسب دانایی کافی و مناسب معامله‌گری در بازار سرمایه، نمی‌توانند آموخته‌های خود را در بازار واقعی بکار گیرند. مشکل این دسته از افراد عدم کنترل درونی است، درحالی‌که این مهم نقش بسزایی در بهبود کارایی معاملاتی افراد ایفاء می‌کند. بدون شک عواطف و احساسات در این کسب‌وکار می‌تواند یکی از تفاوت‌های کلیدی بین معامله گران موفق و اخراجی باشد.

نظم و صبر:

دو مهارت نظم و صبر در فرآیند تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر خوب و داشتن معاملات مستمر و موفق اهمیت بسزایی دارند. نظم باید خودساخته و خودخواسته باشد و اعتمادبه‌نفس را از معامله گر طلب کند. به این منظور برای تبدیل‌شدن به یک معامله گر خوب باید همیشه در حال یادگیری بود و مهارت‌های تصمیم گیر خود را تا جایی که به یک ویژگی درونی تبدیل گردد پرورش داد. معامله‌گر منظم و صبور کار خود را با رغبت انجام می‌دهد و مسئولیت کارهای خود را می‌پذیرد. به تمام جزئیات دقت کرده و از هر فرصتی برای بهتر شدن بهره می‌گیرد. او با شکست دلسرد نشده و آن را جزئی از زندگی می‌داند. برنده شدن در دنیای معاملات بهره‌مندی از بهترین فرصت‌های معاملاتی نیست، بلکه برنده شدن شما بسته به چگونه بازی کردن کارت‌هایی دارد که اکنون در اختیار دارید.

معامله گری؛ یک کسب و کار:

چنانچه به معامله‌گری به‌عنوان یک تفریح نگاه کنید، درآمد آن هم مثل تفریح خواهد بود. حرفه معامله گری چه پاره‌وقت و چه تمام‌وقت، یک کسب‌وکار جدی است و بایستی با جدیت آن را دنبال کرد. معامله گران موفق همواره معامله‌گری را یک شغل و کسب‌وکار می‌دانند، استراتژی‌های مشخصی برای مدیریت زمان و سرمایه دارند و درعین‌حال اراده قوی برای کنترل رفتار خود دارند. این یک واقعیت است که معامله گر می‌تواند بدون داشتن رئیس و همکار، هر طور که دوست دارد، زمان کاری خود را تعریف کند، اما بایستی ساعات کاری منظم و از قبل تعریف‌شده‌ای داشته باشد. زمانی که کار کردن با تفریح تفاوتی نداشته باشد، اخراج شدن از حرفه معامله گری هم قابل‌درک نخواهد بود. کسب مهارت، تجربه و ثبات از پیش‌نیازهای اساسی برای معامله گر تمام‌وقت است.

سخن آخر

بنابر موارد ذکرشده، معامله‌گر خوب شدن و داشتن معاملات موفق و مستمر در هر بازاری نیاز به تلاش فراوان دارد. قدم اول در این زمینه آموزش و کسب مهارت است. داشتن یک استراتژی مشخص و پایبند بودن به آن از ضروریات معامله‌گری است و از این شاخه به آن شاخه شدن نتیجه‌ای جز ضرر به همراه نخواهد داشت. در بازار سرمایه، داشتن نظم و صبر در کنار مدیریت سرمایه و ریسک، برای معامله گر خوب شدن و طول عمر یک معامله‌گر بسیار حائز اهمیت است. عواطف و احساسات در معامله‌گری نقش بسیار حساسی را بر عهده دارد؛ بنابراین توانایی کنترل احساسات و تسلط بر ذهن مهم‌ترین شاخص یک معامله گر خوب است.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

53 پاسخ به “تفاوت معامله گر خوب و بد چیست؟”

 1. احمدرضا گفت:

  جالب بود. اگر با دقت مظالعه بشه میتونه خیلی مفید باشه

  ۱۳
 2. موسوی گفت:

  ممنون بابت زحمتی که میکشید و مطالب کاربردی که به رایگان نشر می دید

  ۱۱
 3. محمد گفت:

  خیلی عالی- به شخصه در بسیاری از موارد به خاطر عدم خروج به موقع که به دلیل حرص زیاد بوده متضرر شدم

  ۷
 4. عرفان هادی زاده گفت:

  واسه اولین بار درخواست ۵ میلیون اعتبار یکماه دادم،کارمزد هم کم شد،واسه شنبه میخواستم، از طرف کارگزاری رد شد،کلی هم سهام تو حسابم داشتم،علت چی بوده؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه:
   نیاز است که شما در کارگزاری آگاه قرارداد اعتباری به صورت حضوری را امضا کرده باشید. کارگزاری آگاه باید ناظر اوراق بهاداری باشد که به‌عنوان تضمین از طرف مشتری نزد کارگزار قرارداده‌شده‌است . امکان تغییر ناظر به کارگزاری دیگر برای آن دسته از اوراق بهاداری که به عنوان تضمین نزد کارگزاری آگاه است، وجود ندارد و اصطلاحا سهام نزد کارگزاری آگاه فریز می‌شود. مشتری ملزم است حداقل ارزش تضمینی معادل میزان اعتبار درخواستی، نزد کارگزاری آگاه داشته باشد. ارزش تضمین برابر است با ۵۵ درصد دارایی سهام. برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن)،لغو، تمدید یا علت رد بسته اعتباری می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایند.

 5. محمد گفت:

  اول به خودم و بعد به همه دوستان فعال در بورس توصیه میکنم مطالب عنوان شده در این مبحث رو جدی بگیرند ، برای خودمون (با توجه به شخصیت و بینشی که داریم ) استراتژی داشته باشیم و هر روز به دنبال کسب دانش فهم بورس بریم .این خیلی نتیجه بخش خواهد بود

  ۷
 6. مريم برجعلي گفت:

  سلام مقاله خيليجالبي بود و بنظر من هم دربازار بورس و سرمايه صبر و شكيبايي نقش بسزايي دارد و صدرصد ديدن آموزش هاي لازم

  ۳
 7. مهدی گفت:

  توضیحات کاربردی.اگه سهام دارای تازه وارد توی اینکار تحت تاثیر خرید و فروش جمعیتی نشن خوبه

  ۴
 8. mohammad.dejban گفت:

  واقعا در سطح اموزشی کارگزاری اگاه بسیار عالی و کامل هستش ممنون از کارکنان عزیز اگاه سپاس گذارم

  ۱
 9. حسن 229 گفت:

  با سلام
  انجام معاملات خوب و موفق نتیجه دوری از احساسات و تریدر خوب شدن یعنی پیش رفتن در مسیر روان شناختی بهتر بازار .
  ممنون از آگاه جهت ارائه مطلب خوب بالا

  ۹
 10. pavi 230 گفت:

  ضروریات یک معامله گر خوب:
  ۱- یادگیری، آموزش و فراگیری مهارت‌های تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی
  ۲- پیروی از استراتژی معاملاتی خود و دوری از کپی‌برداری از استراتژی معاملاتی دیگران
  ۳- داشتن توانایی کافی در روان‌شناختی معاملاتی بازار
  ۴- اجرا کردن دقیق آموخته‌های خویش و دوری از سیگنال های پراکنده
  مرسی از آگاه

  ۳
 11. Abozarboor گفت:

  باسلام
  آموزش و داشتن علم درخریدسهام حرف اول رو میزنه ولی متاسفانه خیلی ازما مثل من وقت کم میارن.
  ممنون ازمطالب خوبتون

  ۲
 12. محدثه گفت:

  سلام. طبق چیزی که متن توضیح داد و بنده هم به اون اعتقاد دارم اینه که فرد موفق کسی هست که به استراتژی خودش پایبند باشه و به عملکرد خودش ایمان داشته باشه هرچند که سود زیادی از سرمایه گذاری نصیبش نشه اما همین که به استراتژی خودش پایبنده موفقه

  ۲
  • مجتبي کريمي گفت:

   البته گاهي از اوقات راهبرد معاملاتي فرد مورد بازنگري قرار بگيره و در صورت عدم کارايي بهينه، در جهت مثبت تغيير داده بشه.

   ۳
 13. حسین گفت:

  کسانی که معامله گر بدی هستند روی احساسات خودش نمیتونه غلبه کنه
  وخیلی سریع و احساسی و بی تفکر و با ریسک بالا خرید و فروش میکنه

  ۴
 14. محمدرضا علیزاده گفت:

  معامله گر خوب کسی است که از تجربیات دیگران استفاده کند

  ۴
 15. وحید گفت:

  بهترین راه برای پیشرفت کردن هر کاری یا باید علمشو داشته باشی یا با متخصص اون کار کمک بگیری .

  ۳
 16. godini گفت:

  معامله گر خوب اونیه که بطور علمی وتجربی از فرصتها بطور حساب شده استفادهکند بورس این نیست که فقط سود ببری موقعی هم هس که که شرایط باعث میشه ببازی ودر کل بورس اگه بتونی با شرایط وفق بیای خوب و سلام

  ۲
 17. عبدالحمید اخوان گفت:

  سپاس از مطلب آموزشی
  لطفا اینگونه مطالب را بیشتر کنید

  ۲
 18. shams گفت:

  سلام من برای مادرم میخوام کد بگیرم که اینترنتی باهاش کار کنه مدرکش هم زیر دیپلم هستش چکار باید بکنم از کارگزاری دیکه کد دارم ولی نرم افزارشون خیلی بده

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   هر فردی می تواند در چندین کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشد. به منظور انجام معاملات و تغییر کارگزاری به آگاه ابتدا از طریق سامانه آگاه اکسپرس ثبت نام کرده و به منظور احرازهویت به دفتر کارگزاری یا شعب و دفاتر پیشخوان مراجعه نمایید. بعد از صدور کد معاملاتی دسترسی "کاربر تستی" شما به دسترسی "مشتری" تبدیل خواهد شد. بعد از این فرآیند از طریق منوی اصلی سامانه و انتخاب گزینه "تغییر کارگزار ناظر" می‌توانید دارایی خود را به کارگزاری آگاه انتقال دهید. برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود. نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۱
 19. محمد گفت:

  هر چی معامله گر های خوب بازار بیشتر باشه پیشبینی پذیر بودن بازار هم بیشتر میشه.

  ۱
  • احمد براتی گفت:

   اگر مایلین که تغییری در معامله گری شما حاصل بشه، پیشنهاد میکنم که از تغییر سیستم های مختلف بپرهیزید و به جای آن همه تلاش خودتونو بکار بگیرید تا یک سیستم خوب برای خودتون بسازید. سیستمی طراحی کنید که ورود در موقعیت های مختلف را برای شما تعریف کنه، رفتارهای معاملاتی منفی را شناسایی کنه و آن را از سیستم حذف کنه. همچنین وظیفه شماست که مدیریت معاملات خودتون رو بهبود بخشید و خروج بهینه از معاملات را برای سیستم تان تنظیم کنید. اگر بعد از انجام این کارها، چیزی که به دنبال آن بودید را به دست نیاوردید، شاید باید زاویه نگاه تون به معامله گری را تغییر بدید
   ممنون از کارگذاری اگاه .

   ۰
 20. پیام صدقی گفت:

  مطلب بسیار عالی وکاربردی بود

  ۲
 21. حمید گفت:

  به نظرم آموزش مناسب و دوم احساساتی برخورد نکردن سهامداران میتونه خیلی کمک کنه به بهتر شدن این بازار

  ۴
 22. احسان گفت:

  واقعا بدون اگاهی واموزش نباید وارد بورس شد

  ۳
 23. ap1861 گفت:

  خیلی ممنون از مطلب و توضیحات خوبتون.

  ۱
 24. سالار گفت:

  ممنون از مطالب مفیدی که ارائه کردید

  ۱
 25. Mozhde گفت:

  با سلام.واقعا داشتن استراتژی و پایبند بودن باچه آن خیلی مهمه من تجربه کردم.

  ۳
 26. سعید بیات گفت:

  خیلی خوب بود

  ۲
 27. الف صاد گفت:

  یک جمله طلایی:
  اگر قادر نباشید که بر احساسات درونی خود کنترل داشته باشید هرگز نمی‌توانید آموخته‌ها و تجربیات خود در بازار را بکار ببرید.

  ۷
 28. احمد گفت:

  بسیار عالی

  ۲
 29. مهدی گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

  ۴
 30. سمیه گفت:

  ممنون بابت مطالب مفیدتون. مطمءنم همه ما حداقل در یک دوره از خرید و فروشهامون احساسی عمل کردیم. من که خودم به شخصه اگه کارگزاری آگاه کلاس مخصوص خودشناسی و اصلاح رفتاری جهت انجام معاملات بزاره اولین نفرم که ثبت نام میکنم.

  ۷
 31. مجتبي کريمي گفت:

  به نظر بنده افراد تازه‌کار و مبتدي ها بهتره در ابتدا به روش غيرمستقيم سرمايه‌گذاري کرده و سپس سهام شرکتهاي خوب و قوي رو شناسايي نموده و بهترين زمان براي فروش آن سهام «هيچ وقت» است. منظورم اينه که دنبال نوسان گيري نباشند چون واقعا کار استرس زا و ريسکي هستش. توصيه سهامداران معروف دنيا پرهيز از خريد و فروش زياد است.

  ۷
 32. حسين گفت:

  با سلام
  ببخشید شما هدیه ۱۴۰۰۰تومانیکه که به داده اید نمیتونم در خرید پیامک استفاده کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   به مناسبت اولین خرید از طریق کارگزاری آگاه جایزه صدوچهل هزار تومانی به حساب همفکران شما تعلق گرفته است ، باعضویت درسایت همفکران میتوانید از کد تخفیفی که برای شما بصورت پیامک ارسال شده است ازبسته های مشاوره ای همفکران بهره مند شوید،ازقسمت فروشگاه همفکران می توانید نسبت به خرید و فعال سازی بسته مشاوره ای اقدام نمائید.

   ۰
 33. مهدی گفت:

  هر کس که استراتژی نداشته باشه آموزش نبینه و با دانش کم تو بورس سرمایه گذاری کنه محکوم به شکسته

  ۶
 34. محمد گفت:

  سلام مطلب بسیار مفید و آموزنده بود. داشتن استراتژی ، مشخص کردن حد زیان و حد سود ، تحلیل مداوم روی دارایی ها هنگام فروش و روانشناسی بازار میتونه به هر شخصی برای تبدیل شدن به یک معامله گر خوب کمک کنه.

  ۱
 35. رزا گفت:

  سلام میشه در این مورد نظرتون رو اعلام کنید؟
  یکی از مهمترین کارها و مسائل برای کسی که تازه وارد بورس می شود اینه که سبد سهام تشکیل بده
  یعنی سهم شرکت های مختلف تو صنایع مختلف رو داشته باشد
  من به تازگی وارد بورس شدم و این سیاست رو پیش گرفتم ممنو میشم راهنمایی کنید

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با عضویت در سایت همفکران می توانید از خدمات مشاوره ای همفکران بهره مند شوید . سیگنال‌های همفکران در قالب دو مطلب ارائه می گردد: "سبد پیشنهادی همفکران" و "سیگنال های معاملاتی همفکران"
   برای اطلاعات بیشتر درساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 36. جلال احمدی حسن آباد گفت:

  داشتن استراتژی مهم است ولی پایبندی به استراتژی در هنگام معامله مهم تر از آن می باشد

  ۰
 37. محسن گفت:

  نمیشه که معامله همیشه سود داشته باشه گاهی هم ضرر میکنه این طبیعیه
  اونی بیشتر سود می کنه که صبورتر و انتخابش آگاهانه تره

  ۲
 38. سعید گفت:

  با سلام
  لطفاً جهت کسانی که تازه عضو هستند و قصد اولین خرید سهام رو دارند راهنمایی بفرمایید که باید ایتدا چه سهامهایی رو خرید کنیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای افرادی که به تازگی وارد بازار بورس می شوند ، خرید عرضه اولیه پیشنهاد می شود و در ادامه با آموزش های لازم و یادگیری تحلیل های تکنیکال و بنیادی و نحوه کار با سامانه معاملاتی و تمرین و پیگیری و شناخت سهام ارزشمند می توانند در بازار بورس و انجام معاملات به کسب سود از خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برسند. برای شروع پیشنهاد می کنیم در تورهای آموزشی رایگان که در هفته برگزار می شود شرکت کنید . همچنین می توانید از مطالب بلاگ, ویدئو های آموزشی و کلاس های آموزشی رایگان بهره مند شوید.با مراجعه به "ویترین باشگاه " میتوانید از برنامه آموزشی آگاه مطلع شوید.

   ۰
 39. میثم گفت:

  افرادی که احساسی عمل میکنند همیشه زیان میبینند اینطوریه که به بازار بدبین میشوند و اقدام به خروج از بازار میکنن مهمترین نکته صبره، صبر و پایبند بودن به تحلیل سهامدار رو به نتیجه میرسونه

  ۰
 40. ابراهیم گفت:

  آگر مقاله هایی تحت عنوان "تفاوت سرمایه گذاری با معامله گری" و اینکه فعالان اقتصادی باید به سمت سرمایه گذاری بروند نه دلالی و واسطه گری , را چاپ میکردید خیلی مفید بود. به هر حال تلاش تان ستودنی است.

  ۰
 41. محسن گفت:

  بسیار کاربردی. یه معامله گر خوب باید استراتژی داشته باشه و با دلیل وارد سهم به و با دلیل ازش خارج شه و بر اساس دانش خودش عمل. به هیچ وجه صف خرید و صف فروش دلیل ورود و خروج به سهم نیست.

  ۰
 42. Hasti گفت:

  زمانی که نه از قرمزای بازار ناراحت شدین و نه از سبزای بازار خوشحال شدین آنگاه شماتبدیل به یه معامله گر حرفه ای شدین....

  ۲
 43. Hasti گفت:

  یک معامله گر خوب باید برای برنامه ریزی خوبی داشته باشد

  ۱
 44. Amir گفت:

  مطالبتون بسیار عالی بود در مورد معامله گر خوب مطالب بیشتری رو قرار بدید

  ۰
 45. حامد گفت:

  اکثراً فکر میکنند سهام داری یعنی چسبیدن و جدا نشدن از سهم است. ولی معامله گری سنجیده هم باید وجود داشته باشد. وگرنه یک سهمی را بخریم و بریم دنبال کارمان که هنر نیست.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: