تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • bashgah1
  • ۰ نظر
  • ۸۶۸ مشاهده
تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره

در مطلب «فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی کالا» درباره تسویه و تحویل قراردادهای آتی به طور مفصل صحبت کردیم. با توجه به عدم وجود گواهی سپرده نقره، فرایند تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره متفاوت از سایر قراردادهای آتی و به صورت فیزیکی است. در این مطلب قصد داریم ضمن بیان تفاوت‌ها، فرآیند تسویه و تحویل قرادادهای آتی نقره را شرح دهیم.

در این مطلب عناوین زیر را بررسی خواهیم کرد:

فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره

خریداران

قیمت تسویه تئوریک نقره

فروشندگان

نحوه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

تحویل نقره فیزیکی

جرائم نکول در قرارداد آتی نقره

فرآیند تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره

برای تسویه قراردادهای آتی نقره، همانند سایر قراردادهای آتی، خریدار و فروشنده باید دو اقدام زیر را انجام دهند:

۱. ثبت فرم در خواست آمادگی تحویل

۲. ایفای تعهد

گام اول (ثبت فرم درخواست آمادگی تحویل) برای قرارداد آتی نقره، همانند سایر قراردادهای آتی است اما نحوه ایفای تعهد برای قرارداد آتی نقره با سایر قراردادهای آتی تفاوت‌هایی دارد که در ادامه شرح داده خواهد شد:

خریداران

خریداران قرارداد آتی نقره، مانند سایر قراردادهای آتی کالا برای ایفای تعهد باید ارزش قرارداد را در حساب «در اختیار بورس» خود به صورت وجه آزاد داشته باشند. ارزش قرارداد برای قراردادهای آتی با دارایی پایه‌هایِ دارای گواهی سپرده کالا، بر اساس قیمت تسویه «آخرین روز معاملاتی» محاسبه می‌شود اما نحوه محاسبه ارزش قرارداد، در قرارداد آتی نقره متفاوت و به شرح زیر است:

ارزش قرارداد= قیمت تسویه نهایی تئوریک نقره*اندازه قرارداد*تعداد موقعیت

همچنین خریداران آتی نقره، علاوه بر واریز ارزش قرارداد، باید ۹ درصد ارزش افزوده ارزش قرارداد را در صورت وجود، به حساب «در اختیار بورس» خود واریز کنند.

نکته: حداکثر مهلت تامین وجه مورد نیاز برای خریداران، یک ربع پس از اتمام بازار، در آخرین روز معاملاتی است.

خریداران پس از ثبت فرم گواهی آمادگی تحویل و واریز وجه (ارزش قرارداد+مالیات ارزش افزوده) باید منتظر نتیجه تسویه و تحویل بمانند. اگر فروشنده طرف مقابل نکول نکرده باشد، خریدار باید برای دریافت نقره به بانک آینده، شعبه مستقل مرکزی مراجعه کند.

قیمت تسویه تئوریک نقره

قیمت تسویه تئوریک نقره برای تسویه و تحویل، در آخرین روز معاملاتی (روز سررسید) راس ساعت ۱۳:۰۰ محاسبه می‌شود.

قیمت تسویه نهایی=PS *IRR

PS: قیمت جهانی نقره راس ساعت ۱۳ در آخرین روز معاملاتی است.

IRR: نرخ دلار آمریکا به ریال بر اساس میانگین نرخ خرید و فروش لحظه‌ای در سامانه سنا (www.sanarate.ir) راس ساعت ۱۳ آخرین روز معاملاتی است.

قیمت نقره جهانی بر مبنای قیمت نرخ اعلام شده در سایت کیتکو (www.kitco.com) است.

فروشندگان

طبق دستورالعمل بورس کالا، صرفا فروشندگانی می توانند وارد فرآیند تسویه و تحویل قرارداد آتی نقره شوند که در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده و گواهی مربوطه را در اختیار داشته باشند. فروشندگان می‌بایست رسید گواهی تایید ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده را ۳ روز کاری قبل از سررسید به کارگزاری تحویل بدهند. پس از تحویل گواهی مالیاتی، فروشندگان باید نقره‌های خود را متناسب با موقعیت های باز خود (به ازای هر قرارداد ۱۰۰ گرم) دو روز کاری قبل از سررسید از ساعت ۸ الی ۱۲ ظهر و بر اساس تعیین وقت قبلی، به باجه معرفی شده بانک آینده تحویل دهند.

نحوه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

تسویه و تحویل قراردادهای آتی نقره۱. مراجعه به سایت (www.evat.ir) و تکمیل مراحل پیش ثبت نام

۲. دریافت نام کاربری و کلمه عبور محرمانه‌ای که پس از انجام پیش ثبت نام از طریق سازمان برای مودیان ارسال می‌شود.

۳. مراجعه مجدد به سایت اداره ارزش افزوده و تکمیل مراحل انجام ثبت نام نهایی

۴. مراجعه به اداره کل ارزش افزوده برای تشکیل پرونده

نکته: حداکثر مهلت ارائه رسید گواهی مالیات ارزش افزوده، سه روز کاری قبل از سررسید قرارداد آتی نقره است.

تحویل نقره فیزیکی

فروشندگان باید به ازای هر قرارداد، ۱۰۰ گرم نقره به صورت ساچمه و دارای خلوص حداقل ۹۹۹ تحویل بانک آینده بدهند. فروشنده پس از تحویل نقره‌ها به بانک، هزینه ارزیابی را پرداخت و رسید تحویل نقره را دریافت می‌کند. نقره‌ها توسط کارشناسان ارزیابی و نتیجه ارزیابی تا ساعت ۱۲ آخرین روز معاملاتی اعلام می‌شود.

با توجه به این که اندازه هر قرارداد آتی نقره، ۱۰۰ گرم است، بانک نقره را به صورت ۱۰۰ گرم یا مضربی از ۱۰۰ دریافت می‌کند و از دریافت مقادیر کسر قرارداد، خودداری خواهد کرد.

هزینه نگهداری نقره توسط بانک، به ازای هر قرارداد (۱۰۰ گرم) ۱۰۰ تومان است.

هزینه نگهداری، پس از فرآیند تحویل به عهده خریدار است.

خریدار موظف است روز کاری بعد از تسویه و تحویل، از ساعت ۸ الی ۱۲ طبق نوبت تعیین‌شده، برای دریافت نقره به بانک آینده مراجعه کند.

اگر خریدار اقدام به ثبت فرم گواهی آمادگی تحویل نکند یا وجه مورد نیاز را در حساب در اختیار خود نداشته باشد، نکول صورت می‌گیرد. در این شرایط فروشنده برای بازپس‌گیری نقره‌ها، باید با مراجعه به بانک و ارائه کارت شناسایی و اصل رسید بانک، اقدام به دریافت نقره کند.

جرائم نکول در قرارداد آتی نقره

چنان چه خریدار یا فروشنده فرم درخواست گواهی آمادگی تحویل را ثبت نکنند یا به تعهد خود عمل نکنند، نکول صورت می‌گیرد. در این شرایط ۰.۱ درصد ارزش قرارداد از فرد نکول‌کننده دریافت و به فرد دیگر تحویل داده می‌شود. در واقع این جریمه توسط بورس از حساب در اختیار بورس نکول‌کننده برداشت و به حساب فرد مقابل واریز می‌شود. علاوه بر این، کارمزد تسویه و تحویل هر دو طرف را فرد نکول‌کننده پرداخت خواهد کرد.

نکته: جرائم نکول بر اساس قیمت تسویه روزانه آخرین روز معاملاتی محاسبه می‌شود.

نکته: با توجه به این که قراردادهای آتی نقره بر اساس قیمت تسویه تئوریک تسویه می‌شود، در صورت نکول، جریمه مابه‌التفاوت وجود ندارد.

سخن آخر

در قراردادهای آتی نقره بر خلاف سایر قراردادهای آتی، تسویه و تحویل کالا به صورت حضوری و فیزیکی انجام می‌شود. فروشنده دو روز کاری قبل از سررسید بایدنقره را به بانک آینده تحویل بدهد. از سوی دیگر خریدار در روز سررسید موظف است ارزش قرارداد را به علاوه مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند. در صورت عدم نکول خریدار و فروشنده، خریدار یک روز کاری پس از تحویل می‌تواند با مراجعه به بانک نقره‌های خود را دریافت کند. لازم به ذکر است لزوم پرداخت مالیات ۹ درصدی، قیمت تحویل نقره را برای خریداران نسبت به بازار گران‌تر می کند. در نتیجه خریداران تمایلی به ورود به فرایند تحویل قرارداد آتی نقره ندارند. از سوی دیگر فروشندگان ملزم به ارائه رسید گواهی مالیات بر ارزش افزوده هستند. این موضوع نیز تمایل فروشندگان به ورود به فرایند تحویل را کاهش می دهد. بنابراین انتظار می‌رود موقعیت های آتی نقره قبل از سررسید در بازار بسته یا نکول شوند.

 

تمایل به دریافت کد آتی کالا دارید؟

چنانچه تمایل به دریافت کد مشتقه کالا، به صورت رایگان دارید، لطفاً برای آشنایی با مراحل دریافت کد و مدارک مورد نیاز، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: