بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

 • ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
 • Agah
 • ۹۷ نظر
 • ۱۱۵۸ مشاهده
بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌ها برای تولید ثروت و رسیدن به رفاه مالی است. اما مشکل اینجا است که بیشتر افراد دقیقاً نمی‌دانند که چطور باید به دنیای سرمایه گذاری وارد شوند. روش‌های مختلفی پیش پای شما برای سرمایه گذاری وجود دارد؛ اما هر یک، با ریسک‌ها و مسائل مختلفی روبه‌رو هستند.

برای مثال شاید به سرمایه گذاری در بازار طلا یا ارز فکر می‌کنید. موضوع مهم این است که نوسانات این بازارها بسیار زیاد است و از رنگ موی رئیس‌ جمهور آمریکا تا سیل و زلزله هم می‌تواند روی نوسانات ارزش این بازارها اثر داشته باشد. پس اگر اهل ریسک نیستید یا اطلاعات کافی درباره اقتصاد ندارید، بهتر است دور ورود به سرمایه گذاری درزمینهٔ ارز و طلا را خط بکشید. راه‌کارهای دیگری هم مثل خرید مسکن وجود دارد که آن‌هم ازنظر نقدشوندگی مشکلاتی دارد یا به عبارت بهتر سریعاً نمی‌توانید سرمایه‌ای که به دست می‌آورید را به پول تبدیل کنید. بعضی‌ها هم دوست دارند که در بازار بورس فعالیت کنند. خب، این فکر بسیار خوبی است اما بدون دانش و مهارت، ورود به بورس هم با ریسک و اضطراب فراوانی روبه‌رو خواهد بود. سود سپرده گذاری در بانک هم که محدود است.

پس چه باید کرد؟ پول‌هایمان را در بالش زیر سرمان نگه‌داریم و هیچ کاری نکنیم؟ خیر، قطعاً روش‌های بهتری هم برای ورود به بازار سرمایه گذاری امن و پرسود وجود دارد. پیشنهاد ما به شما صندوق‌های سرمایه گذاری است. با ما همراه باشید تا در ادامه از این روش بیشتر بگوییم:

صندوق سرمایه گذاری بورسی چیست؟

دو روش برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد. سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم. سرمایه گذاری مستقیم همان روشی است که در آن به کارگزاری های بورس (یعنی واسطه‌ها میان شما و بازار بورس) مراجعه می‌کنید و با پیمودن مراحل ورود به بازار بورس (ثبت‌نام، دریافت کد بورسی و…) شروع به خرید و فروش در بازار بورس می‌کنید. اما واقعیت این است که روش سرمایه گذاری مستقیم در بورس همراه با ریسک است و اگر با چم‌وخم بازار آشنا نباشید، احتمال دارد که سود نکرده و سرمایه‌تان کم شود. روش دوم فعالیت در بورس، سرمایه گذاری غیرمستقیم است. صندوق‌های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهند تا به کمک صندوق به‌عنوان یک واسطه در بازار بورس مشغول به فعالیت شوند. اگر بخواهیم به زبان ساده به تعریف صندوق سرمایه گذاری بپردازیم باید بگوییم که این صندوق‌ها، حاصل روی‌هم گذاشتن سرمایه تعدادی سرمایه‌گذار برای فعالیت در بازار بورس هستند و انواع مختلفی دارند: سرمایه گذاری در سهام، صندوق های با درآمد ثابت، مختلط و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله.

این صندوق‌ها که عمدتاً از سوی کارگزاران رسمی بورس تأسیس می‌شوند، تحت نظارت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و وجوهی را که سرمایه‌گذاران در اختیارشان قرار می‌دهند در سبدهای متنوع سهام و اوراق بهادار دیگر سرمایه گذاری می‌کنند. درنتیجه بازده بهتری از سرمایه گذاری حاصل می‌شود و خطرات کمتری هم پول و سرمایه‌تان را تهدید خواهد کرد.

چند مفهوم اولیه درباره صندق های سرمایه گذاری

قبل از اینکه بخواهیم درباره انواع صندوق های سرمایه گذاری صحبت کنیم لازم است با چند مفهوم  درباره صندوق سرمایه گذاری بورسی آشنا شویم:

به هر واحد سرمایه گذاری در صندوق‌ها، واحد یا یونیت می‌گویند. صندوق‌ها با انتشار یونیت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند و سرمایه افراد و سازمان‌ها را جذب صندوق می‌کنند. افرادی که می خواهند در صندوق ها، سرمایه گذاری کنند لازم است در فرم خواست صدور صندوق را تکمیل نمایند.

صدور واحد صندوق های سرمایه گذاری معادل خرید سهام و ابطال آنها معادل فروش سهام است. یعنی برای سرمایه گذاری در صندوق ها از مفهوم صدور و ابطال به‌جای خرید و فروش استفاده می شود.

امکان باطل کردن واحدهای سرمایه گذاری یا تبدیل کردن آن‌ها به پول نقد هم از سوی سرمایه‌گذار بدون محدودیت زمانی وجود دارد؛ یعنی دارنده واحد یا همان یونیت در هر زمان که بخواهد، امکان ابطال یا تبدیل واحد به پول نقد را دارد. قیمت یونیت‌ها هم با افزایش یا کاهش روبه‌رو خواهد بود. پس ممکن است، با فروش و تبدیل واحد خود به پول نقد، سود یا ضرر کنید. خوشبختانه، صندوق‌های سرمایه گذاری بورسی تحت نظارت سازمان بورس هستند و یکی از دلایلی که آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم، دقیقاً همین قانونی بودن آن‌ها است. درنتیجه نگرانی چندانی بابت فعالیت در آن‌ها ازنظر قانونی وجود نخواهد داشت.

هر صندوق سرمایه گذاری بورسی دارای مدیر صندوق، متولی و ضامن است. مدیر صندوق، هدایت تصمیم‌گیری‌ها و اجرای فعالیت‌های صندوق را بر عهده دارد. نتایج اقدامات صندوق را هم از طریق وبسایت صندوق به اطلاع سرمایه‌ گذاران می‌رساند. ضامن صندوق هم به سرمایه‌گذاران درباره نقد شدن سرمایه اطمینان می‌دهد و درصورتی‌که سرمایه‌گذار قصد خروج از صندوق سرمایه گذاری بورسی را داشته باشد، وجه او را تأمین می‌کند و در اختیارش قرار می‌دهد. متولی صندوق هم بر فعالیت‌های مدیر و ضامن نظارت دارد.

انواع صندوق سرمایه گذاری بورسی چیست؟

یکی از دلایلی که برای سرمایه گذاری باهدف کسب سود در میان‌مدت و بلندمدت، صندوق‌های سرمایه گذاری به شما پیشنهاد می‌شود، وجود تنوع در میان آن‌ها است. در ادامه به معرفی انواع صندوق سرمایه گذاری بورسی پرداخته‌ایم.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری بورسی را بشناسید تا بتوانید بهترین تصمیم را در زمینهٔ سرمایه گذاری بگیرید:

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه گذاری ثابت، صندوق‌هایی با میزان رشد مشخص هستند. درواقع، با خرید هر واحد از این صندوق‌ها از قبل می‌دانید که چقدر درآمد به دست خواهید آورد. این نوع از صندوق‌ها، ۷۰ تا ۹۰ درصد از سرمایه‌شان را در سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق بهادار و… سرمایه گذاری می‌کنند. درصد باقی‌مانده هم بنا به تصمیم مدیر صندوق در فعالیت‌های بورس سرمایه گذاری خواهد شد. حداقل سود در این نوع از صندوق‌ها تضمین‌شده است و در دوره‌های مشخص زمانی (مثلاً ماهیانه یا پایان هر ۲ ماه و…) سود حاصل از سرمایه گذاری در صندوق را به سرمایه گذاران پرداخت می‌کنند. صندوق های سرمایه گذاری قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند و هرگاه که بخواهید، امکان باز پس گرفتن پولتان وجود دارد. اگر به دنبال فعالیت و سرمایه گذاری هستید اما اگر ریسک پذیری چندانی ندارید، بهتر است به سراغ سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت بروید تا هم از سپرده‌گذاری در بانک، سود بیشتری به دست بیاورید هم فعالیتی بی‌خطر را دنبال کنید.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

همان‌طور که از نام این نوع از سرمایه گذاری مشخص است، صندوق سرمایه گذاری در سهام به معنای این است که بخش اعظم (حداقل۷۰ درصد) دارایی صندوق در فعالیت‌ها و سرمایه گذاری در سهام بورسی استفاده می‌شود. ۳۰ درصد باقی‌مانده از دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام هم بنا به تصمیم‌گیری مدیر صندوق به فعالیت‌‌های دیگری نظیر: سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، اوراق بهادار، سپرده‌گذاری بانکی و… اختصاص پیدا می‌کند.  

در این روش، برخلاف مورد قبلی، خبری از سود تضمین‌شده نیست. پس اگر دوست دارید که در نوعی بی‌خطر و کاملاً امن از صندوق‌های سرمایه گذاری فعالیت داشته باشید، بهتر است به سراغ گزینه اول یعنی سرمایه گذاری در صندوق با درآمد ثابت بروید. صندوق سرمایه گذاری در سهام بیشتر برای افرادی توصیه می‌شود که اهل ریسک هستند و تمایل به فعالیت در بورس دارند؛ اما به خاطر اینکه روش کار در بورس را به‌خوبی نمی‌دانند یا شاید فرصت دنبال کردن بورس به‌طور مداوم برایشان وجود ندارد، ترجیح می‌دهند که یک واسطه یعنی صندوق به‌جای آن‌ها در بورس فعالیت کند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق مختلط هم ۴۰ درصد از دارایی‌هایش را در سهام سرمایه گذاری می‌کند و ۴۰ درصد را در اوراق با درآمد ثابت و ۲۰ درصد دیگر را هم در سهام یا اوراق سرمایه گذاری می‌کند. این صندوق، گزینه‌ای میان صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام است. واضح است که امکان سوددهی این صندوق‌ها بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت است اما به دلیل فعالیت در بازار سهام، خطراتی هم وجود دارد و خبری از سود تضمین‌شده نیست.

علاوه بر سه نوع صندوق ذکر شده، صندوق های دیگری نیز وجود دارد. از جمله:

 • صندوق سرمایه گذاری بازار خارجی
 • صندوق سرمایه گذاری کالا
 • صندوق سرمایه گذاری ارزی

از آنجا که این صندوق ها در ایران مرسوم نیستند، در این مقاله به آن‌ها پرداخته نمی‌شود.

حال که با انواع صندوق سرمایه گذاری هم آشنا شدید، بهتر است به انتخاب صندوق‌ها هم نگاهی داشته باشید و ببینید که بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی برایتان چیست؟

چگونه بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کنید؟

عوامل مختلفی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی دخیل هستند. در درجه نخست باید ببینید که به چه نوعی از سرمایه گذاری علاقه‌مند هستید. همان‌طور که در معرفی هر صندوق گفته شد، میزان ریسک برای سرمایه گذاری تا حدی در انتخاب نوع صندوق مناسب تاثیرگذار است. در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به موارد زیر دقت کنید:

شهرت و اعتبار صندوق سرمایه گذاری

مدیر صندوق تصمیمات مختلف درباره سرمایه گذاری وجوه تحت اختیارش را می‌گیرد؛ از همین‌رو مدیر صندوق نقشی پررنگ و اساسی در موفقیت عملکرد صندوق سرمایه گذاری دارد. سعی کنید به عملکرد صندوقی که برای سرمایه گذاری در نظر دارید، توجه داشته باشید. یک مدیر خوب، دارایی‌های صندوق را به شکلی متنوع در سبد سرمایه گذاری به کار می‌گیرد. تنوع و ترکیب سرمایه گذاری در صندوق می‌تواند بازدهی خوب و ریسک کم‌تری را به همراه داشته باشد.

بررسی سوابق صندوق‌ها

بررسی سوابق و عملکرد صندوق‌ها هم برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مهم است. مثلاً با بررسی نمودارهای عملکرد هر صندوق می‌توان به بررسی شیب نمودار پرداخت. اگر صندوق دارای شیبی متعادل با نوسانات کنترل‌شده باشد، انتخاب آن عقلانی خواهد بود. مدت‌زمانی که صندوق سرمایه گذاری شروع به فعالیت کرده هم مهم است. اگر قصد سرمایه گذاری میان‌مدت و بلندمدت دارید، بهتر است به سراغ صندوق‌هایی بروید که حدود ۴ تا ۵ سال فعالیت داشته‌اند و بررسی روند کاری‌شان مقدور است.

مقایسه صندوق های سرمایه گذاری و سایت آن‌ها

بعدازاینکه متوجه شدید با توجه به سرمایه‌ای که در اختیار دارید و خصوصیات اخلاقی و نیازهایتان، کدام صندوق سرمایه گذاری برایتان مفیدتر است باید به وبسایت صندوق موردنظرتان مراجعه کنید. در وبسایت هر صندوق سرمایه گذاری (اسامی تمام صندوق‌های سرمایه گذاری در وب‌سایت سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد)، اطلاعاتی درباره قیمت صدور یا مبلغ لازم برای خریدن یک واحد سرمایه گذاری، قیمت ابطال یعنی قیمت فروش واحد خود، مدیران صندوق و… وجود دارد. وب‌سایت شرکت فناوری بورس تهران‌ و همچنین سایت فیپیران به نشانی http://www.fipiran.com/ هم اطلاعات بسیار خوبی درباره صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف ارائه می‌دهد. با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانید عملکرد صندوق‌های مختلف را بررسی و شناسایی کنید.

مطالعه بیشتر:

شیوه سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری چگونه است؟

 • مراجعه به کارگزاری‌ها؛
 • ارائه اصل مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)؛
 • تکمیل فرم درخواست صدور واحد سرمایه گذاری؛
 • واریز مبلغ خریداری واحدهای سرمایه گذاری به‌حساب صندوق؛
 • دریافت رسید درخواست صدور واحدهای سرمایه گذاری از نماینده مدیریت صندوق؛

بعدازاینکه گواهی واحدهای سرمایه گذاری برایتان صادر شد، فعالیتتان در صندوق آغاز می‌شود.

سخن آخر

سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای آن قانونی بودن و وجود نظارت رسمی و دولتی روی عملکرد و فعالیت صندوق‌های مختلف است. دیگر مزیت سرمایه گذاری در این صندوق‌ها، وجود افراد متخصصی است که به‌نوعی به نمایندگی از شما با پول و سرمایه‌تان در بازارهایی شروع به فعالیت می‌کنند و دیگر از ریسک سرمایه گذاری به‌طور مستقیم در بورس خبری نخواهد بود. نمی‌توان به‌طور قاطعانه درباره اینکه بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس چیست، نظر داد. علت این است که هر کس برنامه‌های خاصی برای سرمایه گذاری دارد و رویکردهای شخصی افراد هم نسبت به سرمایه گذاری کاملاً متفاوت است. مثلاً شخصی که صرفاً به خاطر نداشتن زمان کافی یا دانش لازم برای شرکت در بورس به سراغ سرمایه گذاری در صندوق‌ها می‌رود، احتمالاً صندوق سرمایه گذاری در سهام را انتخاب می‌کند ولی فردی که به ریسک کردن علاقه ندارد و به دنبال سودی معین است، صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت را انتخاب می‌کند. بنابراین با بررسی نیاز، میزان بودجه تحت اختیار برای سرمایه گذاری و علایق شخصی باید به بهترین گزینه از میان صندوق‌ها برای سرمایه گذاری رسید. به‌طورکلی، این صندوق‌ها به شما کمک می‌کنند تا فعالیت‌های قانونی و امنی را پیگیری کنید. هرچقدر که میزان آگاهی و اطلاعتان نسبت به عملکرد پیشین صندوق‌ها بیشتر شود،  تصمیم‌گیری بهتری نیز خواهید داشت.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

97 پاسخ به “بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟”

 1. AT3996 گفت:

  باتشکر از مطلب خوب شما بابت معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری

  ۲
 2. AJ8472 گفت:

  توضیح کامل و کافی بود
  ممنون

  ۰
 3. AT8718 گفت:

  با سلام
  آیا از طریق آنلاین کارگزاری اگاه هم میشه از صندوقها با شرایطی که مرقوم شده خریداری نمود؟
  کارمزد خرید از این صندوقها چند درصد هست؟
  تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   در این خصوص تیم فنی ما در حال راه‌اندازی این سامانه هستند، در حال حاضر برای خرید واحدهای صندوق برای اولین بار، باید به صورت حضوری با مدارک هویتی خود به شعب کارگزاری آگاه مراجعه کنید. و پس از احراز هویت می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت صندوق‌ها نسبت به صدور یا ابطال واحدهای خود اقدام کنید.
   در خصوص کارمزد صندوق باید به امیدنامه هر صندوق مراجعه کنید که در وب‌سایت هر صندوق وجود دارد.

   ۰
 4. AS9277 گفت:

  با سلام و تشکر
  خیلی ممنون از مطالب جامعتون
  من که جایی این مطالب کامل را یکجا ندیده بودم

  ۰
 5. AU2416 گفت:

  مطلب بسیار کامل و مفید بود

  ۰
 6. AR0754 گفت:

  با سلام و خدا قوت
  تشکر می کنیم از بآشگاه بخاطر مطلب خوب و ارزشمندتان بابت معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری
  دست مریزاد

  ۰
 7. AA4968 گفت:

  سلام
  من سایت صندوق سرمایه گذاری مشترک آگاه رو نگاه کردم. بنظر کارمزد ها خیلی زیاد هست توی این صندوق ها.
  ۱- به ازای صدور یا ابطال هر واحد ۲،۰۰۰ تومان
  ۲- اگه مثلا تا ۷ روز بعد بخواهیم واحد خود را بفروشیم ۵% قیمت ابطال کارمزد کم میشه!! که در مقایسه با کارمزد فروش سهام خیلی زیاده
  ۳- و همچنین قیمت ابطال هر روز حدود ۱% از قیمت صدور همون روز کمتره!!
  این همه کارمزد برای چیه؟!!!

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز عمده صندوق‌های سهامی کارمزدهایی به همین میزان دارند، من جمله اینکه کارمزدها باید به تصویب سازمان بورس برسند به همین دلیل هیچ صندوقی نمی‌تواند کارمزدهای نامتعارفی تعیین کند. پیشنهاد می‌شود کارمزدهای سایر صندوق‌های سهامی را نیز مشاهده بفرمایید.
   باتشکر

   ۰
 8. AU4387 گفت:

  با سلام ببخشید من میخواهم مشخصات فردیم را درپروفایل ثبت کنم اما علیرغم غیر فعال بودن تب نام مستعار سیستم به من اخطار میدهد که ثبت نام مستعار اجباری است و اجازه ثبت مشخصات را به من نمیدهد با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای ثبت نام در پروفایل باشگاه مشکلی وجود ندارد.
   لذا برای بررسی بیشتر لازم است از مشکلی که وجود دارد عکس بگیرید و به تلگرام پشتیبانی بآشگاه با آیدی
   agah_help@
   ارسال بفرمایید.
   با تشکر

   ۰
 9. AU4640 گفت:

  خیلی عالی و مفید بود

  ۰
 10. AK6766 گفت:

  باتشکر از مطلب خوب شما بابت معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری

  ۰
 11. AR8367 گفت:

  خیلی ممنون اطلاعات خوبی بود.

  ۰
 12. AM2795 گفت:

  سلام. تشکر می کنم از مطالب مفیدتون. توضیحات خوبی بود. به نظرم کمی بیشتر به بررسی صندوق های سرمایه گذاری آگاه بپردازید. ممنون

  ۰
 13. AR7430 گفت:

  با سپاس فراوان بابت معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری

  ۰
 14. AT8827 گفت:

  با سپاس وافر خدمت کارشناسان فهیم آگاه ...مطالب بسیار گویا و ارزنده بود!

  ۰
 15. AO4970 گفت:

  سپاس فراوان بابت آموزش پربارتون

  ۰
 16. AS8986 گفت:

  سلام و ممنون از توضیحات جامعتون
  در صورت امکان pdf متن رو هم بذارید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی به دلیل اینکه این مطالب هر چند وقت یکبار بروزرسانی می‌شوند
   لذا از گذاشتن PDF آن در سایت، معذوریم.
   با تشکر از شما

   ۰
 17. سیدامیرحسین موسوی گفت:

  اطلاعات بسیار مفیدی ارایه شد

  ۰
 18. AS8836 گفت:

  با سپاس از توضیحات خوبتان
  امیدوارم در آینده شاهد صندوقهای منعطفتری از کارگزاری آگاه باشیم

  ۰
 19. AK8490 گفت:

  حداقل یک صندوق با درامد ثابت پیشنهاد بدهید ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ صندوق گردشگری با مدیریت کارگزاری آگاه از نوع درآمد ثابت است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت این صندوق، اطلاعات بیشتری کسب کنید.
   آدرس سایت صندوق گردشگری: gbfund.ir
   همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت fipiran.com استفاده از منوی «صندوق‌ها» و انتخاب گزینه «با درآمد ثابت» اطلاعات تمامی صندوق‌های با درآمد ثابت فعال در کشور را مشاهده نمایید.

   ۰
 20. AP0210 گفت:

  بسیار عالی . ممنون از اطلاعات ارائه شده .

  ۱
 21. AP5138 گفت:

  بهترین صندوق رو بخواهیم پیدا کنیم بهتر است عملکرد طولانی مدت رو نگاه کنیم یا سالیانه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ بازار سرمایه ایران بازاری است که نیاز به داشتن افق بلندمدّت برای سرمایه‌گذاری است. از این رو نمی‌توان صرفاً بازده یک ساله‌ی یک صندوق را به عنوان معیار عملکرد کلی آن صندوق دانست. به همین دلیل بهتر است عملکرد صندوق را در بلندمدّت (بیش از یکسال) در نظر گرفت و حتّی‌المقدور عملکرد سالیانه آن را در ادوار مختلف بررسی کرد.

   ۰
 22. AT8718 گفت:

  با سلام
  درصد سود اوراق بدهی که در سایت کارگزاری آنلاین اگاه تعریف شده خواستم بدونم اون درصد ماهانه که اعلام کرده به چه صورت به مشتری پرداخت می گردد.
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   این اوراق دو دسته هستند ۱. با پرداخت سود در دوره های مختلف ۲. بدون پرداخت سود در میان دوره ها
   دسته ۱ یک سود مشخص سالانه داره که در دور ه های ماهانه ۳ ماهه و یا ۶ ماهه پرداخت میشود . دسته دوم که در طی دوره سودی پرداخت نمیشه و به کسر از ارزش اسمی فروخته میشود و در سر رسید با قیمت اسمی سر رسید میشود که یعنی اصل و سودش در سر رسید پرداخت میشود. وایم مبالغ توسط شرکت سپرده گذاری به حساب بانکی مشتری واریز میگردد.

   ۰
 23. AH9915 گفت:

  سلام وقت بخیر
  لطفا ثندق اشتباه نوشته شده در این پاراگراف رو اصلاح کنید، اگه فکر میکنید اشتباهه

  به هر واحد سرمایه گذاری در صندوق‌ها، واحد یا یونیت می‌گویند. صندوق‌ها با انتشار یونیت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند و سرمایه افراد و سازمان‌ها را جذب صندوق می‌کنند. افرادی که می خواهند در صندوق ها، سرمایه گذاری کنند لازم است در فرم خواست صدور ثندوق را تکمیل نمایند

  ۰
 24. AP6606 گفت:

  خیلی وقته که با کار صندوقهای سرمایه گذاری آشنا هستم اما اگه بتونیم خودمون از راه درست کار در بورس رو یاد بگیریم سود بیشتری بنسبت صندوقها خواهیم داشت.....

  ۰
  • AR0754 گفت:

   سلام دوست عزیز
   کاملا درسته. اگر آموزش درست دیده باشیم و همچنین طمع ورزی نکنیم؛ چه بسا بسیار بیشتر از صندوق های مختلف بتوانیم به سود هنگفت برسیم. ( با ورود و خروج های به موقع و هوشمندانه).
   اما و باز هم اما به یاد داشته باشیم و مخصوصا اگر تازه کار آموزش ندیده هم باشیم، بدانیم و آگاه باشیم که بهترین جا برای سرمایه گذاری با ریسک بسیار کمتر همین صندوقهای متنوع هستند، چرا که بدون شک این صندوقها دارای چندین تحلیل گر کارکشته و مجرب هستند که از دید بنیادی و تکنیکالی و فاندامنتالی و ... ( و گاها چه بسا رانتامنتالی: نوع ویژه تحلیل از نوع رانتی - به دلیل برخی ارتباطات کاری و ... از شرکتها و بنگاه های بورسی و غیر آن معمولا خبرهای دست اول تر پیش دسترسانه نسبت به دیگران دارند).
   خب حق انتخاب با شماست. چرا که به قول معروف "همیشه حق با مشتری است" و "صلاح مملکت خویش خسروان دانند" و "آنچه شرط بلاغ است می گویم خواه پند گیرید یا ملال"
   پر سود باشید.
   عزت زیاد.

   ۰
 25. حامد دیباجی گفت:

  بسیار عالی با تشکر از ارائه مطالب کاربردی

  ۰
 26. AR8176 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب خوبتون
  مقایسه چند صندوق سرمایه گذاری موفق و ارائه آخرین اطلاعات تحلیل آنها در انتهای مطلب خالی از لطف نبود.

  ۰
 27. AR0754 گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  دوستان گرامی دست اندرکار باشگاه، خصوصا بخش پرطرفدار مسابقات
  در سئوال ۹۷۱۲۰۳۵-تخصصی-دانش مالی در تایپ اعداد مفروضات مسئله دقت کنید و از فرمتی که در پاسخ های همان سئوال ارائه شده استفاده کنید؛ تا دوستان علاقمند شرکت کننده بتوانند اعشار و ... را درست تشخیص دهند. (۷۲/۲ به مفهوم ۲.۷۲ با فرمت قابل قبول ۲.۷۲ به معنای ۲ ممیز ۷۲ صدم بسیار بهتر خواهد بود در صورت تمایل و علاقه به تایپ ویرایش فارسی اعداد از ویرایشگر ویژه آن استفاده شود و یا با کلک مرغابی بصورت ۲/۷۲ به جای ۷۲/۲ نوشته شود).
  متشکریم.

  ۰
 28. AP1535 گفت:

  با سلام
  صندوق های سرمایه گذاری برای افرادی که وقت زیادی ندارند مناسب هست ، من خودم سرمایه گذاری مستقیم رو ترجیح میدم
  با تشکر از آگاه

  ۰
  • AR0754 گفت:

   با سلام دقیقا همینطوری است. بهتر است کسانی که وقت کافی جهت پایش و کنترل بازار سهام را ندارند، در صندوق ها سرمایه‌گذاری کنند.
   با تشکر

   ۰
 29. AR5016 گفت:

  سلام
  کاملا مفید و خواندنی بود
  تشکر میکنم از تیم کارشناسی کارگزاری آگاه

  ۰
 30. AJ8472 گفت:

  لطفا شرایطی ایجاد کنید که برای سرمایه گذاری با ریسک کم به جای بانک بتونیم از صندوق های خود کارگزاری بهتر استفاده کنیم

  ۰
 31. AP3062 گفت:

  سلام با نرم افزار اساتریدر میشه در صندوق مشترک اگاه خرید و فروش کرد.

  ۰
 32. AK8490 گفت:

  خیلی عالی و مفید بود

  ۰
 33. AT7674 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و مطالب مفید و آموزنده ای که ارائه میشود.
  سوال : نماد معاملاتی صندوق سرمایه گذاری آگاه در بورس اوراق بهادار چیست؟
  با سپاس فراوان

  ۰
 34. AU2582 گفت:

  با تشکر از مطلب بسیار خوبتون
  پیشنهاد میکنم در انتهای این مطلب در هر گروه از صندوق ها بهترین ها را نیز معرفی فرمایید
  با تشکر

  ۰
 35. AU2588 گفت:

  با سلام
  ایا سود اسفند ماه نسبت به ماههای دیگه متفاوته؟؟نمودار امین یکم که اینا میگه

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   در خصوص بانک گردشگری که زیر نظر ما فعالیت کرده و تقسیم سود انجام می‌دهد، طی سالهای گذشته به دلیل محاسبه افزایش NAV تا ۲۵ام ماه اسفند، سود تقسیمی اسفند ماه مقداری کمتر از سایر ماهها بود ولی در سود تقسیمی ماه فروردین جبران میشد. امسال ۲۹ اسفند محاسبه شده و این اتفاق نمی‌افند.
   امّا در خصوص صندوق‌های دیگر باید از مدیریت آن صندوق‌ها سوال بفرمایید.

   ۰
 36. AU2588 گفت:

  اینجا جاش نیست ولی دو انتقاد دارم نسبت به اپلیکیشن آسا:اول اینکه درصد رشد یا افت شاخص را نشون‌نمیده..دوم در پرداخت با بانک سامان مشکل داره چند ماهه و این ضعف بزرگیه
  نقطه قوتش هم نمایش نمودار خطیه

  ۰
 37. AU2499 گفت:

  صندوق امین یکم عالیه

  ۰
 38. AA2981 گفت:

  صندوق سرمایه گذاری بازار خارجی توایران کی راه اندازی می شود؟

  ۰
 39. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  ممنون از اطلاعات مفیدتون

  ۰
 40. AU0662 گفت:

  با سلام
  آیا صندوق های سرمایه گذاری برای افتتاح میتوانند برای افراد یه حداقل آورده برای افراد تعیین کنند ؟ یا با هر مبلغی می توان برای افتتاح یک صندوق چه در سهام، چه با درآمد ثابت و چه مختلط اقدام کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز اگر منظور شما راه‌اندازی صندوق است باید شرایط صادره از طرف سازمان را داشته باشید. مهمترین آن این است که شما به عنوان یک شخصیت حقیقی مجاز به راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری نیستید. جزئیات این شرایط و ضوابط را می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان بورس seo.ir بدست آورید.
   ولی اگر منظور شما حداقل میزان سرمایه برای صدور واحد باشد، بسته به امیدنامه‌ی هر صندوق، گاهی حداقل سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری در یک صندوق به اندازه قیمت صدور یک واحد از آن است و گاهی تعداد مشخصی از واحدهاست. برای این منظور باید به امیدنامه هر صندوق مراجعه کنید.

   ۰
 41. AT5593 گفت:

  نمیشه به طور قطع صندوقی رو معرفی کرد ولی نسبت به شرایط باید صندوق انتخاب بشه به طور مثال در زمان رشد شاخص استفاده از صندوق هایی که بیشتر سرمایه رو در ابزارات مالی از جمله سهام استفاده میکنند بهتره

  ۰
 42. AK9730 گفت:

  مطالب بسیار خوبی بیان شدفقط کارمزدها زیادن

  ۰
 43. AJ8472 گفت:

  یک سوال صندوق سرمایه گذاری آگاه که تو ibshop هست برای کارگذاری آگاه هست ؟

  ۰
 44. AT7848 گفت:

  بسیار عالی. ممنون از اطلاعات ارائه شده.

  ۱
 45. AT2402 گفت:

  عالی بود..مرسی از مطالب خوبتون...

  ۰
 46. AN4140 گفت:

  بهترین سرمایه گذاری در طول تاریخ طلا بوده و هست

  ۰
 47. AT8450 گفت:

  بهترین سرمایه گذاری طلا و ارز میباشد
  بورس فقط برای کارگزاری خوبه

  ۰
 48. AU1671 گفت:

  لیست رتبه بندی صندوق های مختلف و کجا میشه پیدا کرد ؟؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت fipiran.com از تب «صندوق‌ها» لیست تمامی صندوق‌های فعال در کشور را مشاهده کرده و بر اساس بازدهی آنها در ادوار مختلف، از بیشترین به کمترین آن‌ها را مرتب کنید. برای این‌کار کافیست روی تیتر هر ستون کلیک کنید تا مشاهده کنید که صندوق‌ها بر اساس بازدهی‌شان مرتب می‌شوند

   ۰
 49. AU1666 گفت:

  رتبه ی صندوق کارگزاری آگاه چندمه ؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز؛ صندوق‌‌ها در بازدهی‌ ادوار مختلف و بسته به نوع آن‌ها رتبه‌های مختلفی دارند؛ صندوق آگاه در میان صندوق‌های در سهام، در بخش بازدهی از ابتدای تأسیس تا کنون با بیش از %۴۴۰۰ بازدهی در صدر صندوق‌های درسهام قرار دارد. برای آگاهی بیشتر می‌توانید به سایت fipiran.com مراجعه کرده و از تب «صندوق‌ها» اطلاعات بیشتری کسب کنید.

   ۰
 50. AU1663 گفت:

  اطلاعات آماری صندوق های مختلف رو از کجا گیر بیریم

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت fipiran.com از تب «صندوق‌ها» اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید.

   ۰
 51. AU1667 گفت:

  در حال حاضر بهترین صندوق ایران چه صندوقی هستش ؟؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها بسته به سطح ریسک‌پذیری افراد و افق سرمایه‌گذاری آن‌ها دارد و میزان مقبولیت هر صندوق را باید با این فاکتورها سنجید. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به وب‌سایت fipiran.com مراجعه کرده و تب «صندوق‌ها» را انتخاب کنید.

   ۰
 52. AU7032 گفت:

  با سپاس فراوان بابت معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری

  ۰
 53. AU5076 گفت:

  مطالب خوب ولی زیاد و سنگین بودند

  ۰
 54. AR9741 گفت:

  اطلاعات خوب و مفیدی ارائه شد

  ۰
 55. مصطفی گفت:

  ممنون چند تا مثال واقعی از صندوق ها میتونه مفید باشه

  ۰
 56. AR1603 گفت:

  با سلام کارمزد ابطال چرا زیاد است

  ۰
  • operator2 گفت:

   با سلام و احترام

   دوست عزیز؛ کارمزد ابطال هر صندوق بسته به امیدنامه‌ی آن صندوق دارد و باید به تصویب سازمان بورس برسد، از این رو صندوق‌ها نمی‌توانند کارمزدهای نامتعارفی داشته باشند و عمدتاً کارمزدهای نزدیک به هم دارند.

   ۰
 57. AL5977 گفت:

  برای کسانی که اهل ریسک نیستند یا ریسک پایین دارند صندوق سرمایه گذاری ثابت بهترین گزینه است

  ۱
 58. سیدالبرز موسوی اوندی گفت:

  عالی بود توضیحات مفید بود

  ۰
 59. سمیرا درویش گفت:

  کاش یه اعتبار اولیه به عنوان شروع کار میدادید
  باتشکر

  ۰
 60. AQ5363 گفت:

  هرچه بیشتر مطالب سایت رو درباره بورس مطالعه میکنم ؛ بیشتر گیج میشم 🙁

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   می توانید در کلاس های آموزشی کارگزاری آگاه شرکت کنید تا اگر ابهامی وجود دارد برطرف گردد.
   باتشکر

   ۰
 61. AO7786 گفت:

  سلام
  آیا کارگزاری آگاه کانال تلگرامی هم داره برای ارائه تحلیل های روز؟

  ۰
 62. AK5511 گفت:

  سلام
  آیا از طریق آنلاین کارگزاری اگاه هم میشه از صندوقها سهام خریداری نمود؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله دوست گرامی
   از طریق سامانه آنلاین کارگزاری آگاه می‎‌توانید، صندوق های قابل معامله در بورس را خریداری نمایید.
   باتشکر

   ۰
 63. AU0081 گفت:

  لطفا در مورد صندوق سرمایه گذاری کارگزاری آگاه هم مطلب بگذارید.

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز با جستجوی «صندوق‌های سرمایه‌گذاری» در بلاگ‌باشگاه، پست‌هایی در رابطه با صندوق‌های آگاه را مشاهده خواهید کرد.
   باتشکر

   ۰
 64. AU6957 گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  هزینه های ابطلاع صندوق سرمایه گذاری چنده ؟؟
  ممنون

  ۰
 65. مسعود گفت:

  خسته نباشید واقعا ممنون از اینهمه مطلب مفید وآموزشی

  ۱
 66. AU3410 گفت:

  کارگزاری آگاه عیدی نمیده امسال؟بعضی کارگزاری ها عیدی میدن

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   گردونه ویژه عید، درحال حاضر در دسترس است.
   لذا برای شرکت در این قرعه کشی لازم است به یخش قرعه کشی باشگاه مراجعه نمایید.
   باتشکر

   ۰
 67. AU0698 گفت:

  سپاس واقعا اموزنده بود

  ۱
 68. AR2196 گفت:

  با تشکر از اطلاعات آگاهی دهنده تان.

  ۰
 69. AQ1856 گفت:

  سلام با تشکر از اطلاعات جامعه کاش بعضی جا ها توضیح بیشتر داده بشه خیلی ممنونم

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید:

تست
:شماره موبایل
:ایمیل
{$phone}
{$name}
:حداقل سرمایه
{$email}