اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس

 • ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
 • agah1
 • ۶۸ نظر
 • ۱۷۴۱۴ مشاهده
اوراق تسهیلات مسکن

در سال‌های گذشته شاهد استفاده از وام مسکن به عنوان یکی از روش‌های تامین مالی خرید مسکن بوده­ایم. افراد برای دریافت وام مسکن باید از قبل سپرده‌ای در بانک مسکن داشته باشند. بدین معنا که با باز کردن حساب صندوق پس‌انداز یکم و نگهداری موجودی در آن به مدت یک سال، بانک تسهیلات خرید مسکن در اختیار سپرده­‌گذاران قرار می‌دهد.

اما ممکن است افرادی نیاز ضروری به وام مسکن داشته و زمان کافی برای باز کردن حساب و استفاده از تسهیلات سپرده در اختیار نداشته باشند. بانک مسکن برای چنین مواقعی اوراق تسهیلات مسکن را منتشر کرده که افراد می‌توانند با خرید این اوراق و ارائه آنها به بانک وام دریافت کنند.

اوراق تسهیلات مسکن چیست؟

اوراق گواهی تسهیلات مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیرمسنجم معامله می‌شد و افراد با خرید این اوراق به نوعی هزینه فرصت موردنیاز برای دریافت وام را خریداری می‌کردند. پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود و معاملات انجام شده در سایت www.tsetmc.com قابل رویت است.

کافیست با ورود به سایت www.tsetmc.com ، عبارت “تسهیلات” را در فرم جستجو وارد نمایید تا به لیست اوراق تسهیلات مسکن که در فرابورس با نماد تسه معامله می‌شوند، دست یابید. بدیهی است با کلیک روی هر مورد، می‌توان اطلاعات کامل‌تری در خصوص قیمت و تاریخچه معاملات آن و… به دست آورد.

به ازای دریافت هر ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال تسهیلات، بایستی یک برگه اوراق خریداری شود. این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی شده و قابلیت معامله پیدا می‌کند.

نماد اوراق “تسه” (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می‌باشد، که به کلمه”تسه” اضافه می‌شوند. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن آبان۹۶ ” که مربوط به اوراقی است که در آبان ماه ۹۶ منتشر گردیده با عنوان “تسه۹۶۰۸” در بازار خرید و فروش می­‌گردد. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال و نیم است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

 

نحوه خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، فرد بایستی نسبت به دریافت کدبورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام نموده و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق تسه به صورت حضوری (یا آفلاین) بپردازد.

نکته: کارگزاری آگاه امکان دریافت کد بورسی را از طریق سامانه آگاه اکسپرس و بصورت غیرحضوری فراهم کرده است، برای مشاهده راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری، اینجا کلیک کنید.

دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد. یعنی می‌تواند تا ۵درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. سرمایه‌گذار بایستی هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کند. هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰٫۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰٫۲۴ درصد) است. پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده­‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می­‌شود که نشان می‌دهد فرد چه تعداد از اوراق مسکن در چه نمادی را خریداری کرده است. کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا با ارائه این گواهی به بانک مسکن، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت پذیرد.

 

نکات قابل توجه در مورد اوراق تسهیلات مسکناوراق تسهیلات مسکن

برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسانگیری‌­های احتمالی اوراق تسه، شرکت فرابورس تدابیری را اندیشیده است، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، شرکت فرابورس باقی می‌­ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است. پس از گذشت این مدت می‌­توان، با تغییر ناظر  این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

 

همانطور که پیش‌تر اشاره شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است. درصورتیکه مدت اعتبار این اوراق به اتمام برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مسترد نخواهد شد. به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، بایستی تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند.‌

قیمت‌گذاری اوراق مسکن به چه صورتی است؟

فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معـاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معـاملاتی فرابـورس بـر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می‌گردد. لذا ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.

قیمت اوراق در یک روز معاملاتی نیز به دلیل افزایش یا کاهش حجم عرضه و تقاضا ممکن است تغییر کند. به طور معمول مشاهده می­‌شود قیمت اوراق مسکن در نمادهای مختلف دارای تفاوت‌های قیمتی هست. علت این امر آن است که هرقدر اوراق مورد معامله جدیدتر باشد و از تاریخ اعتبار آنها مدت بیشتری باقی مانده باشد، دارای ارزش بالاتری خواهد بود و معمولاً به قیمت بالاتری در بورس معامله می‌­شوند.

البته گاهی مشاهده می­‌شود که اوراق قدیمی‌ در بازار به قیمت بالاتری فروخته می‌شوند. در حالی‌که این اوراق هیچ مزیتی نسبت به اوراق جدیدتر ندارند و حتی تاریخ ابطالشان هم نزدیک‌تر است. تنها دلیلی که گاهی اوراق قدیمی از اوراق جدید گران‌تر معامله می‌شود، سفته‌بازی است. لازم به ذکر است که اوراق تاریخ‌های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. البته خریداران این اوراق باید توجه داشته باشند که از زمان خرید این اوراق تا زمان استفاده در بانک، مدت زمان صرف شده بیشتر از زمان انقضا اوراق نباشد و اوراق باید تا موعد انقضا تحویل بانک داده شود.

 

نتیجه‌گیری

اوراق تسهیلات مسکن (با نماد تسه) توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را داراست و ارزش اسمی هر برگ آن نیز ۵ میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبار آن باقی مانده، دارای قیمت­‌های متفاوتی است. درصورتی‌که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

توجه به نکات ذکر شده در خرید و فروش و استفاده از این تسهیلات بسیار ضروری است تا از ایجاد ضرر و زیان احتمال پیشگیری به عمل آید.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

68 پاسخ به “اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس”

 1. AA3642 گفت:

  ممنون و خسته نباشید بابت کلیه مفاهیم کامل در زمینه یادگیری بورس

  ۰
 2. AH2272 گفت:

  با سپاس از اطلاعات منتشره شده ،برای دریافت کنندگان وام مسکن...

  ۰
 3. AM1668 گفت:

  یه سوال برام پیش اومد!
  این اوراق دقیقا از چه زمانی قابلیت فروش خواهد داشت?
  بعد از اتمام محدودیت ۲ تا ۴ ماه که ذکر شد? یا بعد دریافت تسهیلات از بانک?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   همانطور که خودتان گفتید از زمان خرید اوراقی که تا سررسید فاصله داشته باشند محدویت فروش ۲ تا ۴ ماه خواهند داشت . بعد از ارائه به بانک این اوراق از چرخه خارج خواهند شد.

   ۰
 4. AK3680 گفت:

  با تشکر از اینکه در تمامی زمینه ها اطلاعات لازم رو به علاقمندان اطلاع رسانی می کنید

  ۰
 5. AM5075 گفت:

  با سلام و تشکر از شما.
  ببخشید کارمزد خرید و فروش این اوراق، برای مشتریان باشگاه تخفیف دارد؟

  ۰
 6. AG4468 گفت:

  ممنون یعنی این اوراق ما خریدیم باید بیام کارگزاری برگ اوراق بگیریم و به بانک مسکن بریم برای اخذ وام بعد چقدر معمولا باید بخریم برای گرفتن وام

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   هر ورقه اوراق مسکن برای ۵۰۰ هزارتومان وام است. بنابراین شما باید به میزانی که میخواهید وام دریافت کنید، ورقه اوراق تهیه نمایید. به عنوان مثال اگر میخواهید ۸۰ میلیون وام دریافت کنید لازم است تعداد ۱۶۰ برگه امتیاز تسهیلات مسکن خرید نمایید و اگر میخواهید ۴۰ میلیون وام دریافت کنید ۸۰ برگه نیاز دارید.

   ۱
 7. AG5766 گفت:

  سلام.خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون.زکات علم نشرش هست و قطعا نزد خداوند بی اجر نمیمونه
  در مورد سوالات مسابقه دو پیشنهاد داشتم:گاهی سوالات سخت و خیلی تخصصیه وپیدا کردن پاسخ زمان زیادی میخواد.لطفا در طرح سوال این مطلب مد نظر قرار بدین که برخی به علت مشغله زیاد از پاسخگویی محروم نشن.
  دوم اینکه متن سوال میشه کپی و در گوگل سرچ کرد اما گزینه ها رو نه.اگه بشه گزینه ها هم قابل سرچ باشه کمتر وقت میگیره پاسخ بهشون.

  ۰
 8. AL4089 گفت:

  وقت بخیر
  ضمن تشکر از اطلاعات خوبتان در مورد این اوراق دو سوال داشتم
  آیا برای اطمینان از زیان نکردن درصورت پیش امدن موردی درباره گرفتن وام این اوراق را با حداقل بیش از ۴ماه مانده با سررسیدش بخرید که بتوانیم بفروش برسانیم شون ..؟
  دوم اصولا نمادهای دورتر که زمان سررسیدشون نزدیکتره باید ارزانتر باشن مانند اپشن ها اما الان نماد زیر که مرداد ۹۶ جالبه با قیمت ۶۲۷ اما نمادهای ۹۵ بیشتره مانند نمادها۹۷ دلیلش چیست..؟
  http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=151311&i=40346507120206669
  ممنون

  ۰
 9. AK6766 گفت:

  ممنون و خسته نباشید بابت کلیه مفاهیم کامل در زمینه یادگیری بورس

  ۰
 10. AK8490 گفت:

  با سپاس از اطلاعات منتشره شده ،برای دریافت کنندگان وام مسکن…در صورت امکان توضیح بیشتری بدهید

  ۰
 11. AL7637 گفت:

  سلام. مرسی بابت مطالب کامل و دقیق که در اختیار مشتریاتون میزارید.
  قبل از خرید اوراق باید به بانک مراجعه کرد و درخواست وام داد و یا اینکه میشه اوراق رو خرید و بعدا به بانک مراجعه و درخواست وام رو داد؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام دوست گرامی
   برای خرید این اوراق لازم است پس از دریافت کد بورسی از طریق سامانه معاملات کارگزاری، اقدام به خرید نمایید.
   و بعد از خرید پس از ۲ روز کاری، جهت دریافت برگه سهم به کارگزاری مراجعه کنید و سپس این برگه ها را به بانک مسکن تحویل دهید.
   با تشکر

   ۲
 12. AM7347 گفت:

  سلام من حساب ممتاز بانک مسکن را دارم ایا باید در کارگزاری ثبت نام کنم یا بانک هم برم کافیه!!!

  ۰
 13. AC8036 گفت:

  انتشار این اوراق از طریق فرابورس خیلی قدم مثبتی بود.قبل ترها این اوراق به نام نمیشد و انتقال به شکل وکالتی بود و افراد زیادی میشناسم که هنوز بعد از ۱۰-۱۵ سال درگیر مسایل حقوقی ناشی از انتقال وکالتی هستند.این اوراق رو مستقیم از کارگزاری میشه تهیه کرد؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همانطور که در مطلب توضیح داده شده است، امکان خرید این اوراق از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری وجود دارد.

   ۰
 14. AM0140 گفت:

  سلام و تشکر. آیا خرید و فروش این اوراق می تواند یک فعالیت مناسب برای کسب سود باشد؟

  ۰
 15. AJ0796 گفت:

  سلام و خسته نباشید... فکر میکنم سیستم لاگین پیاپی و قرعه کشی این سایت مشکل داره... من قبلا ۲ بار مشکل رو اعلام کردم ولی رسیدگی نشده... این بار هم از ۱۹ تا ۲۹ مرداد لاگین داشتم که بازم کد قرعه کشی داده نشد!!! لطفا رسیدگی کنید

  ۰
  • agah5 گفت:

   باسلام
   دوست عزیز متاسفانه ارسال لینک قرعه‌کشی با مشکل سیستمی مواجه گردیده است.
   همانطور که درجریان هستید بروز مشکلهای پیش‌بینی نشده و سیستمی در نرم افزارها امری اجتناب ناپذیر است. لذا تلاش خواهیم کرد که این مشکلات را به حداقل رسانیم.
   تشکر از صبوری شما

   ۱
 16. AL9780 گفت:

  سلام و خداقوت بابت مطلب با ارزشتون که بهترین مطلبی بود که تاالان مطالعه کردم دوتا سوال داشتم :
  من خیلی به وام بانک مسکن نیاز دارم حالا اگر بخواهم مثلا شهریور ماه ۱۳۹۷ وام مسکن با برگ های تسهیلات بگیرم باید کدوم نماد را بخرم ؟
  منظورم این است که بهتر است نماد تسه ۹۷۰۵ بگیرم یا نماد تسه از سال ۹۶ رو بگیرم که ارزونتر هست؟
  بانک با خرید همین سهام از فرابورس به ما وام می دهد یا نیاز است مجدد مبلغی را بعنوان ودیعه به مدت یکسال در بانک مسکن سپرده گذاری کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شما باید اوراقی را تهیه فرمایید که فرصت آن ها تا سررسید به قدری باشد که بتوانید امور اداری مربوطه را انجام دهید.
   اگر شما اوراق تهیه می کنید دیگر نیازی به سپرده کردن در بانک ندارید.

   ۰
 17. AF7313 گفت:

  آیا برای خرید این اوراق سقفی تعریف شده؟

  ۰
 18. AM7417 گفت:

  سلام درمورد صندوق آگاس
  کارمزد خرید سهامش مثه بقیه سهامهای بورس ه؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   از سهام‌ها کمتر است و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. لیست دقیق کارمزدها به همراه آخرین تغییرات در سایت سازمان موجود است.

   ۰
 19. AL4645 گفت:

  کلیات مطلب بسیار عالی و قابل فهم می باشد

  ۰
 20. AB6454 گفت:

  سلام اوراق برای زمانی که نیاز شدید هست خوبه و الا همین خرید اوراق هزینه اش زیاده....

  ۰
 21. AA2981 گفت:

  سلام
  سوداین اوراق چقدره؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   این اوراق برای کسب سود نیست . برای خریداران نیز هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند بستگی به قیمتی دارد که خریداری می‌کنند .و بطور کلی برای دریافت هر ۵۰۰٫۰۰۰ تومان مبلغ روز این اوراق هزینه میشود.

   ۰
 22. AG3689 گفت:

  مطلب به صورت کامل بیان شده است و جای تقدیر دارد
  خسته نباشید

  ۰
 23. AK9132 گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب کامل و مفید
  اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر و قابل معامله در بازار فرابورس می باشد و ارزش اسمی هر برگ آن نیز پنج میلیون ریال است

  ۰
 24. AB8906 گفت:

  سلام. میخواستم بدونم امتیاز قرعه کشی ۱۰ روز لاگین پیاپی حذف شده؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   باسلام
   دوست عزیز متاسفانه ارسال لینک قرعه‌کشی با مشکل سیستمی مواجه گردیده است.
   همانطور که درجریان هستید بروز مشکلهای پیش‌بینی نشده و سیستمی در نرم افزارها امری اجتناب ناپذیر است. لذا تلاش خواهیم کرد که این مشکلات را به حداقل رسانیم.
   تشکر از صبوری شما

   ۰
 25. حدیث گفت:

  سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون
  خرید این اوراق در این زمان سود اوری خواهد داشت؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و ادای احترام
   سود یا زیان در بازار سرمایه قطعیتی ندارد، مگر در اوراقی که تضمین شده باشد. حال در خود این اوراق هم شما باید میزان سود را با تورم و سودی که در سایر سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌توانید بدست آورید مقایسه کنید و بعد نسبت به مفید بودن یک سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرید. شرایط سرمایه گذاری هر شخص نیز به دلیل متفاوت بودن سرمایه، میزان ریسک پذیری و شرایط امرار معاش هر فرد با شخص دیگر متفاوت است.

   ۱
 26. AF9911 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید که مطالب مفید را اموزش میدید

  ۰
 27. عباس نوتاش گفت:

  آیا این اوراق قابل خرید و فروش از طریق کارگزاری ها رو هم داره؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی خرید و فروش اوراق گواهی تسهیلات مسکن به صورت حضوری یا ارسال سفارش آفلاین از طریق کارگزاری‌ها امکانپذبر است.

   ۱
 28. AK8452 گفت:

  با تشکر از شما
  مطالب این مبحث ،مفید و آموزنده بودند

  ۰
 29. AN2843 گفت:

  با تشکر از مطالب شما.به نظر شما از نظر هزینه بهره و باز پرداخت اوراق بهتر است یا وام مسکن یکم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   اوراق تسهیلات مسکن هم برای دریافت وام مسکن است فقط با این تفاوت که دیگر نیاز به سپرده کردن پول در بانک مسکن ندارید.

   ۰
 30. AL7892 گفت:

  سلام
  یه سوال توذهنمه
  تسه بیشتر برای دلالی میاد تو بورس ؟ چون کسی بخواد وام بگیره اونم بدون سپرده سعی میکنه وامی که زودتر بهش تعلق میگیره بیشتر خرجش کنه. ولی اینجا برعکس هرچی دیر تر بهتره ،چرا؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   خیر تسه امتیاز سپرده‌گذارانی است که خودشان نمیخواهند وام دریافت کنند و امتیاز دریافت وام خود را میفروشند. با توجه به اینکه بعد از مهلت این اوراق که بعد از انتشار دوسال است این برگه ها فاقد ارزش میشوند .

   ۰
 31. AO3441 گفت:

  ببخشید یه سوالی اینجا نظردادن امتیازی نداره؟؟؟

  ۰
 32. AO3441 گفت:

  سلام چرا تخفیفات خرید امروز برایم در نظرگرفته نشده.

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   دوست گرامی امتیاز و ریال معاملات شما در بآشگاه لحاظ شده است.
   امتیاز و ریال مربوط به انجام معاملات معمولا تا ۱ روز کاری زمان می‌برد.
   در صورتی که تا ۱ روز کاری بعد، این تغییرات در بآشگاه، اعمال نشد، لطفا اعلام نمایید تا پیگیری شود.
   باتشکر

   ۰
 33. AO3441 گفت:

  ایا عرضه اولیه قبلش اطلاع داده میشه

  ۰
 34. AP1535 گفت:

  سلام
  بعد از گرفتن وام مسکن از محل اوراق، این اوراق را میشه در فرابورس فروخت?

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   خیر هزینه‌ای که بابت خرید اوراق داده اید به جای زمانی که باید سپرده گذاری می‌کردید صرف می‌شود . وبعد از دریافت وام این اوراق فاقد ارزش می‌شود.

   ۱
 35. AL8766 گفت:

  تسهیلات مسکن هم باید کارگزار ناظر براش معرفی بشه؟

  ۰
 36. AJ6993 گفت:

  سود وام مسکن که با سپرده گذاری ۹ درصد است
  آیا سود وام که با اوراق تسه بگیریم هم ۹ درصد حساب میشود؟؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام

   نرخ سود تسهیلات ثابت است و با خرید این اوراق در بورس هزینه زمانی که سپرده گذاری نکرده بودید را با کسی که سپرده گذاری کرده پرداخت می‌کنید.

   ۰
 37. AU0902 گفت:

  هر سهامداری با خرید اوراق به نوعی هزینه مقعیت به وجود امدده موردنیاز برای دریافت وام را خریداری می‌کند. که پس از قبول این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌مند به خود میگیرد و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود که خیلی مفید و خوب میباشد ایا این هم دارای ریسک میباشد یا خیر

  ۰
 38. AU0902 گفت:

  با سلام
  در یک نگاه اجمالی
  فرآیند کلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، مشابه معـاملات سایر انواع اوراق بهادار است.
  اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را داراست
  این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبار آن باقی مانده، دارای قیمت­‌های متفاوتی است

  .

  ۰
 39. AU0902 گفت:

  به نظرم مشکل اساسی تعریف سقف برای خرید این اوراق میباشد

  ۰
 40. AU0902 گفت:

  با سلام
  این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را داراست که ارزش اسمی هر برگ ۵ میلیون ریال است

  ۰
 41. AU0902 گفت:

  با سلام
  اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شودو این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را داراست

  ۰
 42. AU0902 گفت:

  با سلام
  دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبار آن باقی مانده، دارای قیمت­‌های متفاوتی است.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: