اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران

 • ۱ آبان ۱۳۹۴
 • Agah
 • ۲۰۲ نظر
 • ۱۷۸۳۰۳ مشاهده
خرید و فروش اوراق مشارکت در بازار سرمایه

در بازار بورس اوراق بهادار علاوه‌بر معاملات سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، اوراقی با نام اوراق مشارکت نیز خرید و فروش می‌شود. برای هر سرمایه گذار مبتدی یا با سابقه ممکن است سوال‌هایی ایجاد شود از قبیل اینکه:

 • اوراق مشارکت چیست؟
 • خرید و فروش این اوراق نیازمند داشتن کد سهامداری است؟
 • کارمزد خرید و فروش آن چه قدر است؟
 • برای معامله آن به چه نوع تحلیلی نیاز است؟
 • سود آن چقدر است و چگونه پرداخت می‌شود؟
 • زمان مناسب برای خرید یا فروش آن چه زمانی است؟
 • کدام اوراق مشارکت را خریداری کنیم؟

در این مطلب تلاش شده است تا خلاصه‌ای از آنچه یک سرمایه گذار در مورد اوراق مشارکت نیاز دارد در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد.

 

اوراق مشارکت چیست؟

طبق ماده ۲ قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۶/۰۶/۳۰ مجلس شورای اسلامی و ماده ۱ آیین‌نامه اجرایی اجرایی قانون نحوۀ انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۷/۵/۱۸ هیئت وزیران، اوراق مشارکت چنین معرفی شده است:

اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی موردنیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد ‌اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید منتشر می‌شود و به سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح‌های‌ یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

از تعریف فوق چند نکته موردتوجه است:

 • اوراق مشارکت از جمله اوراق بهادار محسوب می‌شود و تابع قوانین این اوراق است. بنابراین سرمایه‌گذاران برای خرید آن نیازمند داشتن کد سهامداری (کد معاملاتی بورس) هستند.
 • این اوراق ممکن است بی نام یا با نام باشد. اوراق مشارکت بورسی جزو اوراق با نام و اوراق غیر بورسی از جمله اوراق بینام محسوب میشوند. (در ادامه انواع این اوراق شرح داده خواهد شد.)
 • قیمت این اوراق مشخص و مدت سرمایه گذاری در این اوراق معین است.
 • در زمان انتشار میبایست مورد مصرف این اوراق مشخص باشد. (طرح های عمرانی- انتفاعی یا تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌ های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید).
 • خریداران در زمان عرضه عمومی این اوراق می‌توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

 

ویژگی‌های اوراق مشارکت

۱_تاریخ سررسید

به تاریخ پایان دوره‌ سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، تاریخ سررسید گفته می‌شود که در این تاریخ به خریداران مبلغی معادل ارزش اسمی اوراق پرداخت می‌گردد.

۲_ارزش اسمی

به مبلغی که توسط ناشر اوراق مشارکت و در تاریخ سررسید به خریداران اوراق بازپرداخت می‌شود، ارزش اسمی می‌گویند.

۳_نرخ سود اسمی

همانطور که گفته شد اوراق مشارکت از نظر پرداخت سود به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. اوراقی بدون پرداخت سود و اوراقی که به‌صورت دوره ای سود پراخت می‌کنند و دارای نرخ بهره دوره‌ای هستند. نرخ سود اسمی، نرخ بهره ‌ای است که در اوراق دسته دوم پرداخت شده و تا زمان سررسید ادامه دارد.

۴قیمت فروش

در صورتی که دارنده اوراق مشارکت تا قبل از سررسید تمایل به فروش اوراق مشارکت خود داشته باشد، اوراق مربوطه را می‌بایست در روزهای باز بازار بورس و به قیمت آن روز بازار به فروش برساند. شایان ذکر است تعیین قیمت عرضه و تقاضا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله این موارد می‌توان به نرخ سود در بازار پول اشاره کرد.

۵نرخ سود تا سررسید  (YTM)

اگر سرمایه گذار اوراق مشارکت را در نخستین روز انتشار خریداری نماید نرخ سودی که دریافت می‌کند، نرخ سود اسمی خواهد بود.

ولی چنان چه اوراق مشارکت بعد از انتشار و با قیمت عرضه و تقاضا خریداری و تا سررسید نگه داری شود، نرخ سود آن نرخ سود تا سررسید یا YTM نامیده می‌شود.

چنان‌چه شخصی اوراق بدهی خود را در اولین روز انتشار خریداری کند، نرخ سودش نرخ سود اسمی می‌شود. ولی اگر بعد از انتشار و به قیمت تعیین‌شده بازار اقدام بخرد و آن‌ را تا سررسید نگه‌داری کند، نرخ سود سرمایه گذار، نرخ سود تا سررسید یا YTM نامیده می‌شود. در واقع اوراق مشارکت در هر لحظه به قیمتی خاص معامله شده و سرمایه گذاران براساس YTM تصمیم به معامله می‌گیرند. اوراق مشارکت در هر دو بازار فرابورس و بازار بورس منتشر می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت فرابورس به آدرس www.ifb.ir مراجعه کنید.

 

انواع اوراق مشارکت

اوراق مشارکت بورسی:

اوراقی که قابل معامله در بازار بورس و فرابورس هستند.

انواع اوراق مشارکت بورسی:

به کسر: اوراقی که با قیمتی کمتر از قیمت اسمی به فروش می‌رسد و سود خریدار برابر با تفاوت قیمت اوراق در زمان خرید و قیمت اسمی در زمان سررسید است. سرمایه گذاری در این اوراق یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به شمار می‌آید.

 

قابل تعویض با سهام: این نوع از اوراق توسط شرکت‌های سهامی عام منتشر شده و در سررسید نهایی با سهام سایر شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان ‌بورس و اوراق بهادار قابل تعویض هستند.

 

قابل تبدیل به سهام: این نوع از اوراق را شرکت های سهامی عام منتشر می‌کنند و د در سررسید نهایی یا در زمان تحقق افزایش سرمایه به سهام شرکت مربوطه تبدیل می‌گردد.

 

اوراق مشارکت غیر بورسی:

اوراقی که صرفاً با تایید بانک مرکزی حمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود و قابل معامله در شعب بانک‌های عامل (بازار پولی) است.

 

کارمزد و مالیات خرید و فروش اوراق مشارکت

سقف کارمزد خرید اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۲۶ و سقف کارمزد فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۷۴ و مجموع خرید و فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۱۵ مبلغ کل معامله است. همچنین طبق ماده ۷ قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، مبالغ پرداختی و یا تخصیصی بابت سود متعلق به اوراق مشارکت مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد هست و به سود اوراق مشارکت و معاملات اوراق مذکور هیچ‌گونه مالیات دیگری تعلق نمی‌گیرد. پرداخت‌کنندگان سود اوراق مشارکت اعم از علی‌الحساب و قطعی مکلف‌اند، در هر پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلق را به نرخ مذکور کسر و ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ پرداخت یا تخصیص به حسابی که توسط خزانه‌داری کل تعیین می‌شود، واریز و رسید آن را ظرف۳۰ روز از تاریخ واریز همراه با فهرستی متضمن میزان سود پرداختی به حوزه مالیاتی مربوط تسلیم نمایند. پرداخت‌کنندگان سود اوراق مشارکت، درصورت تخلف از انجام تکالیف مذکور مشمول مقررات متن ماده (۱۹۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶، خواهند بود. شایان ذکر است بنا به ماده ۷۳دستورالعمل نحوه انجام معاملات، در عرضه اولیه اوراق مشارکت، کارمزد خرید و فروش به عهده ناشر پذیرفته شده هست. 

 • شرکت بورس اوراق بهادار 

نوع معامله 

صکوک اجاره 

اوراق مشارکت 

خرید

۰٫۰۰۰۷۲۶

۰٫۰۰۰۷۲۶

فروش

۰٫۰۰۰۷۷۴

۰٫۰۰۰۷۷۴

جمع

۰٫۰۰۱۵

۰٫۰۰۱۵

 

 • شرکت فرابورس ایران 

نوع معامله 

اوراق مشارکت، صکوک اجاره، اوارق خزانه اسلامی 

خرید

۰٫۰۰۰۷۲۶

فروش

۰٫۰۰۰۷۷۴

جمع

۰٫۰۰۱۵

 

نوع معامله 

انواع صکوک، اوراق مشارکت و گواهی سپرده در معاملات بازارگردان 

خرید

۰٫۰۰۰۷۴۴۴

فروش

۰٫۰۰۰۱۱۱۳

 

زمان مناسب و تحلیل موردنیاز برای خرید و فروش اوراق مشارکت

اوراق مشارکت دارای سود ثابت علی الحساب است، بنابراین معمولا به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک سبد سهام در بازاهای ریسکی در نظر گرفته می‌شود و سرمایه‌گذارن با توجه به ریسک پذیری و شرایط موجود بر بازار بخشی از سرمایه خود را به خرید اوراق مشارکت اختصاص می‌دهند. با توجه به ثابت بودن سود اوراق مشارکت، این اوراق بر خلاف سهام های ریسکی موجود در بازار که نیازمند تحلیل های فاندامنتالی و تکنیکالی هستند به تحلیل خاصی نیاز ندارد و فقط توجه به چند نکته برای انتخاب اوراق با بازدهی بیشتر برای سرمایه‌گذار کافی است.

 

نکات قابل تامل در خرید اوراق مشارکت

 • معمولاً سود اوراق مشارکت تابعی از سود بانکی بوده و نرخ بازدهی سالیانه این اوراق بین ۳ تا ۶ درصد بیشتر از نرخ سود سپرده بلندمدت یک ساله نزد بانک ها است که این امر با هدف ایجاد جذابیت در معاملات اوارق مشارکت انجام می‌شود.
 •  با توجه به نکته بالا هر چه میزان سود اوراق مشارکت بیشتر باشد رغبت سرمایه گذاران برای معامله این اوراق بیشتر خواهد بود زیرا ریسک تورم سرمایه گذاری آن ها بهتر پوشش داده می‌شود.
 • سررسید پرداخت سود در اوراق مشارکت یک ماهه یا سه ماهه است و هرچه دوره‌ های پرداخت سود کوتاه‌تر باشد، برای سرمایه‌گذار از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
 • در بعضی موارد بدلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک‌ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود ۳ درصدی برای یک سال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می‌کنند.
 • سود حاصل از اوراق مشارکت، برای سرمایه ‌گذار معاف از پرداخت مالیات است و این جذابیت‌ دیگری برای سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت به حساب می‌آید.
 • علیرغم اینکه اوراق مشارکت بازدهی تضمین شده دارند ولی ریسکی را متوجه سرمایه‌ گذار نمی‌کند.

 

نحوه خرید اوراق مشارکت

برای خرید و فروش اوراق مشارکت خارج از بورس، لازم است سرمایه‌گذار با مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) به یکی از شعب بانک‌های عامل مراجعه نماید و نسبت به خرید یا فروش اوراق مورد نظر اقدام نماید

در مورد معامله اوراق مشارکت بورسی، هر فردی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت کند. این اوراق بسته به بازاری که در آن منتشر می‌شوند ممکن است در سامانه آنلاین قابلیت معامله داشته باشد چنانچه اوراق در بازار پایه فرابورس عرضه شود، خرید و فروش آن از طریق ثبت سفارش اینترنتی میسر خواهد بود. در صورتی‌که فرد کد سهامداری و کاربری غیر آنلاین داشته باشد میبایست به صورت حضوری درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزاری اعلام نماید. برای آموزش نحوه خرید و فروش و معاملات، آموزش صفر تا صد خرید و فروش سهام را مطالعه نمایید.

 

چند نکته در مورد اوراق مشارکت

۱- خرید و فروش اوراق از طریق شعب منتخب بانک‌های عامل یا از طریق کارگزاران بورس اوراق بهادار (در صورت پذیرش در بورس) مجاز است.

۲- قیمت اسمی هر واحد اوراق مشارکت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است.

۳- هر ورقه نشان‌دهنده میزان قدرالسهم دارنده آن در طرح مورد سرمایه‌گذاری است.

۴- نماد هر یک از اوراق مشارکت حداکثر سه روز پیش از سررسید پرداخت سود علی‌الحساب آن متوقف می‌شود و روز بعد از پرداخت سود، نماد آن بازگشایی می‌شود.

۵- سود متعلقه به خریدار، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب بانکی معرفی شده از جانب خریدار واریز می‌گردد.

۶- چنانچه سرمایه گذار در میانه دوره و پیش از سررسید پرداخت سود اقدام به خرید اوراق نماید، خریدار اوراق میبایست مبلغی معادل مبلغ اسمی به علاوه بخشی از سود اوراق مشارکت را که میزان آن از ابتدای دوره تا زمان خرید اوراق محاسبه می‌شود، پرداخت نماید. پس از انجام معامله در بخش گردش حساب خریدار در سامانه معاملاتی آساتریدر، اطلاعاتی تحت عنوان “پرداخت سود” نمایش داده می‌شود که این مبلغ معادل سود پرداختی به خریدار است. شایان ذکر است در سررسید دوره سود کل دوره به حساب وی واریز می‌شود.

۷- تمامی اوراق از قابلیت نقد شوندگی برخوردارند؛ به نحوی که بازارگردان اواراق موظف است تمامی سفارش های فروش به مبلغ اسمی را در هر روز خریداری نماید.

۸- حداقل مدتی که نیاز است به دریافت سود سرمایه‌گذار در معامله اوراق منجر شود، چها روز از زمان خرید تا فروش اوراق است. به عبارتی اگر اوراق خریداری شده را زودتر از سه روز به فروش برسد، سود حاصل از فروش آن از کارمزد معاملات کمتر می‌شود و در واقع بازده منفی خواهد داشت.

۹- با توجه به آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح‌های مربوطه سهیم هستند.،

۱۰- با فروش اوراق مشارکت رابطه وکیل و موکل بین ناشر و خریدار اوراق محقق می‌شود (در واقع ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می‌تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق به منظور اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. ، انتقال اوراق به رابطه وکالت خدشه وارد نمی‌کند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر و دارندگان اوراق نافذ و معتبر است

۱۱- اوراق مشارکت به عنوان وثیقه طرف‌های معامله در قراردادهای مربوط به وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی پذیرفته می‌شود.

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران شامل دریافت کد سهامداری و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد. کارگزاری آگاه با طراحی سامانه معاملات برخط آسا توانسته گامی مثبت درجهت رفع نیازهای سرمایه‌گذاران بردارد.
با مراحل دریافت کدسهامداری و معاملات برخط، فرآیند خرید و فروش حضوری، خرید و فروش اینترنتی، خرید و فروش برخط در کارگزاری آگاه، آشنا شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، به سوالات متداول رجوع شود.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

202 پاسخ به “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران”

 1. احمد گفت:

  سلام
  چرا سود اوراق مشارکت دودرصد ازسودبانکی بیشتر نیست؟

  ۱۳
  • Agah گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه سود سرمایه گذاری های بدون ریسک باید اندکی بیش از تورم جاری کشور باشد، لذا سود بانکی و سود اوراق مشارکت (که هر دو جزء سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک حساب می‌شوند) نباید چندان تفاوتی با یکدیگر داشته باشد. این تفاوت نیز ناشی از آن است که اوراق مشارکت جنبه سازندگی و توسعه دارد اما سرمایه گذاری در بانکها فاقد این جنبه است. از این رو سود علی الحساب اوراق مشارکت خیلی بیشتر از سود بانک‌ها نیست. البته سود قطعی اوراق مشارکت پس از بهره‌برداری ممکن است افزایش یابد.

   ۳۱
 2. agah00171 گفت:

  بسیار عالی

  ۷
 3. IchiMoku گفت:

  با درود و سپاس فراوان؛
  به امید اینکه مسئولین اقتصادی کشور، هر چه سریعتر متناسب با نرخ تورم جاری، اقدام به اصلاح نرخ سود بدون ریسک (اعم از بانکی و اوراق مشارکت یا امثالهم) نموده و از این طریق، موجبات ایجاد جذابیت واقعی سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار دارای ریسک (مثل سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی) را فراهم نمایند. البته به نظر بنده، دولت بصورت تدریجی و تا اواخر سال ۱۳۹۵ نرخ سود بدون ریسک را به حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد کاهش خواهد داد و این یعنی نسبت P/E بازار سرمایه بایستی متناسبا و تدریجا به عدد ۸ نزدیک شود. در حال حاضر فکر میکنم این عدد حدود ۵٫۵ تا ۵٫۷ میباشد. بدین ترتیب؛ حتی اگر فرض کنیم که وضعیت سوددهی شرکتهای بازار سرمایه تا اواخر سال آینده تغییر محسوسی نداشته باشید (البته، این احتمال خیلی ضعیف بنظر میرسد) آنگاه با رشد نسبت P/E بازار بدلیل کاهش نرخ سود بدون ریسک در کشور، قاعدتا میبایست شاهد رشد حدودا ۵۰ درصدی در متوسط قیمت سهام و "شاخصهای هم وزن" بازار سرمایه باشیم.
  در صورت امکان، نظر بنده را نقد فرمائید.
  با تشکر مجدد

  ۱۳
  • Agah گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   در مورد نرخ سود، به نظر ما هم باید کمی از تورم بالاتر باشه که طبق آخرین نظر وزیر اقتصاد تا آخر سال به تورم تک رقمی میرسه که احتمال زیاد زمان زیادی در آن محدوده نماند. بنابراین نرخ سود بدون ریسک باید محدوده ۱۴ باشه. با این فرض P/E شش قابل قبول خواهد بود ولی متاسفانه کمبود نقدینگی و کاهش قیمت نفت و سایر کمودیتی ها باعث کاهش سودآوری در صنایع خواهد شد.
   دولت تصمیم جدی دارد تا به نوعی کاهش منابع بودجه را با افزایش مالیات برطرف کند.
   بهتر است دنبال سهم هایی باشیم که در زمان تحریم آسیب جدی دیده اند و در این دوران بدلیل نبود ال سی هزینه های مالی زیادی را متحمل شده اند و با زندگی مردم در ارتباط باشه نظیر سهام روغنی، دارویی.
   موفق باشید.

   ۱۳
 4. pirana_1390@yahoo.ir گفت:

  مطلب خوبی بود

  ۶
 5. agah40107 گفت:

  با سلام
  دلیل معامله ی این اوراق با قیمت بیشتر از ۱۰۰۰۰۰۰ ریال با توجه به سود ثابت، در بعضی از نماد ها چه می باشد؟
  با تشکر

  ۵
  • Agah گفت:

   سلام
   یکی از موارد رشد قیمتی، برتری تقاضا به عرضه است. بعضی از اوراق هم هستند که بازارگردان آن موظف است، سالانه ۳% بر روی تابلو اوراق را رشد دهد. مانند نماد صمگا و پرشیا

   ۳
 6. ax697 گفت:

  برای خرید و فروش این اوراق هم کارمزدی دریافت می شود؟

  ۵
  • Agah گفت:

   سلام
   سقف کارمزد خرید اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۲۶ و سقف کارمزد فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۷۴ و کارمزد مجموع خرید و فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۱۵ مبلغ کل معامله است.

   ۴
 7. MOH00204 گفت:

  سلام اوراق مشارکت ی که بعدا تبدیل به سهم هم بشود در کشور وجود دارد ؟

  ۸
 8. Amin گفت:

  لطفا توضیح می‌دید که چرا بعضی اوراق در بورس و بعضی در فرابورس عرضه میشن؟
  ممنون

  ۶
 9. arya08272 گفت:

  ممنون. مطلب مفیدی بود

  ۱
 10. agah30487 گفت:

  عالی بود. ممنون

  ۰
 11. naseh گفت:

  سلام
  فکر کنم منظور دوستمون اوراق مشارکت بود نه سهام (با توجه به مطلب )اتفاقا سوال جالبی است دوست دارم دلیلش رو بدونم.

  ۴
 12. مهسا گفت:

  سلام
  در خرید و فروش به صورت حجمی و تا یه حد مشخصی نرخ کارمزد اوراق مشارکت تغییر میکنه.. اون مبلغ چقدره؟

  ۱
 13. کریمی گفت:

  باسلام
  آیا فروش اوراق در هر زمانی که از خرید پشیمان شدیم امکان پذیر است؟منظورم این است که آیا هر زمان میتوانیم پولمان را پس بگیریم؟

  ۵
  • Agah گفت:

   سلام
   بغیر از اوراق امتیاز تسهیلات مسکن که محدودیت زمانی دارند و همچنین حق تقدم استفاده نشده که منع فروش دارد سهام دیگر محدودیت زمانی فروش ندارند.

   ۴
 14. حمید گفت:

  با سلام
  اوراق مشارکت بعد از پایان مدت زمان خود معولا ۴ سال است چه اتفاقی می افتد؟
  با سپاس فراوان

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   در پایان دوره نماد متوقف میشود و کل ارزش اوراق به حساب بانکی مشتری واریز میگردد.

   ۶
   • AU1036 گفت:

    سلام من عضو کارگزاری آگاه هستم.یک سهم ازمغرب ۹۷۱۲خریدم.سررسیدش هم رسیده ولی خبری از پول و سهمش نیست.میشه بگین بایستی چیکارش کنم؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     بهتر است در روزهای کاری با واحد پشتیبانی آنلاین تماس بگیرید تا همکاران آنلاین این موضوع را بررسی کنند.
     باتشکر

     ۳
 15. علی گفت:

  باسلام....میشه لطف کنید بهم اطلاع بدید کدوم از بانک هامون اوراق مشارکت داره که برای خرید اقدام کنم ،بورس نه بانک منظورم هست با سود ۲۲ یا ۲۳ درصد..تشکر...منتظر جوابتون هستم...

  ۰
 16. احمد گفت:

  با سلام و ممنون از توضیحات خوبتون. سوال بنده در مورد سود پرداختی اوراق هستش، چنانچه بده اوراق مشارکت رو در وسط ماه به قیمت عرضه شده در سامنه معاملاتی انلاین خریداری بکنم و قصد نگهداری اوراق رو داشته باشم، اگر دو حساب بانکی به کارگذارم معرفی کرده باشم سود ماهیانه اوراقم چطور پرداخت خواهد شد؟ پرداخت سود اوراق چگونه است، نیاز به مراجعه حضوری دارد یا خودکار به حساب بانکی واریز میشود؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   در زمانیکه اوراق مشارکت خریداری می نمائید، کارگزاری یکی از شماره حسابهای شما را طی یک نامه ی رسمی ،جهت پرداخت سود به شرکت سپرده گذاری اعلام میکند. شرکت سپرده گذاری در سررسیدهای مقرر سود تعیین شده را به حساب شما واریز خواهد کرد.
   جهت اطلاع از اینکه کدام شماره حساب بانکی شما به شرکت سپرده گذاری اعلام شده است میتوانید با کارگزاری تماس حاصل فرمائید.(در اکثر مواقع همان حسابی که جهت دریافت وجه از کارگزاری معرفی نموده اید به شرکت سپرده گذاری اعلام میشود).

   ۰
 17. zahra گفت:

  سلام در ابتدا با چقدر سرمایه میتوان اوراق خرید آیا هر شخص عادی میتونه اوراق بخره؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی.
   برای هر اوراق مشارکتی یک حداقل در نظر گرفته می شود. برخی اوراق با حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان قابل خریدند و برخی دیگر با ۱ میلیون تومان

   ۶
 18. behrang گفت:

  سلام خسته نباشید اوراق مشارکتی بعد از چه مدت متوقف میشود و ایا در ان بازه زمانی سود خود را تغیر میدهند ؟

  ۱
 19. محمد گفت:

  با سلام
  اوراق مشارکت یا اجاره ای که در معاملات ثانویه خریداری شده، علاوه بر سودهایی که هر سه ماه واریز میشه، بعد از تاریخ سررسید (مثلا انتهای دوره ۴ ساله)، آیا مابه التفاوت قیمت خریداری شده اوراق با قیمت اسمی، تاثیری در اصل سرمایه ما داره؟
  مثلا با فرض اینکه اوراق مشارکت رو با قیمت ۱۰۴ هزار تومان خرید کردیم، در پایان سررسید :
  اگر قیمت اوراق (در سامانه آنلاین) نسبت به ۱۰۴ هزار تومان افزایش یا کاهش پیدا کرد، اصل سرمایه ما هم به ترتیب شامل سود و زیان میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   این تغییرات قیمتی فقط موقعی که شما قصد فروش داشته باشید به نفع شما خواهد بود، در غیر اینصورت فقط سودهای پرداختی در سررسیدها سود شما خواهد بود.

   ۰
   • محمد گفت:

    خیلی ممنون
    با توجه به توضیحات شما، پس اگه اوراق را به قصد نگهداری تا انتهای دوره خریداری کنیم، فرقی نمیکند که با چه قیمتی بخریم.
    فقط تنها فرقی که داره این هست که مثلا با مبلغ ۱۰ میلیون تومان، هر چقدر که اوراق گران تر باشد، تعداد کمتری در سامانه آنلاین میتونیم بخریم.
    درسته؟

    ۰
    • Agah گفت:

     سلام
     هر چه قیمت خرید شما بالاتر از ۱۰۰٫۰۰۰ تومان باشد از سود دریافتی شما کمتر خواهد بود به تعبیر دیگر همانطور که خودتان اشاره کردید با مبلغ مورد نظر تعداد کمتری میتوانید خرید کنید که در نهایت سود کمتری به شما میرسد ولی درصد سود پرداختی اوراق تا پایان دوره ثابت خواهد بود.

     ۱
 20. سمیرا گفت:

  سلام ،تشکر از سایت خوبتون. میشه بفرمایید خرید اوراق مشارکتی بهتره یا خرید سهم از بورس؟ شهرهایی که سازمان بورس ندارن فقط از طریق اینترنت میتونن سهم بخرن ؟

  ۹
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی انتخاب هر یک از مواردی که فرمودید مبتنی بر دیدگاه، ریسک پذیری و نوع سرمایه گذاری شما است. لذا به صورت کلی نمیتوان گفت که کدام یک بهتر است.
   برای معاملات بورسی می توانید به صورت آنلاین و اینترنتی اقدام نمایید و الزامی به وجود بورس منطقه ای در شهر شما وجود ندارد.

   ۰
 21. ناصر گوران گفت:

  باسلام باتوجه به قیمت اسمی اوراق مشارکت که ۱۰۰هزارتومان است، زمان خرید اگر ۱۰۴هزار تومان خریداری شود درپایان دوره کل پول یعنی ۱۰۴هزار تومان بعلاوه سود هر ورقه واریز میشه یا۴هزار تومان کسر میگردد؟
  اگر قبل از سررسید باشد چطور؟
  تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   قبل از سررسید به قیمت بازار می توانید بفروشید که ممکن هست بالای ۱۰۴ هزار تومان یا پایین آن باشد ولی در سررسید فقط قیمت اسمی واریز می گردد .سود هر ورقه هم بر اساس نرخ سود و دوره پرداخت که معمولاماهانه یا سه ماهه یا شش ماهه است پرداخت می گردد.

   ۳
 22. سالار گفت:

  با عرض سلام خدمت هموطن گرامی
  میخواستم ببینم اگه یک برگه سهم به قیمت ۱۰۰ هزار تومان بخرم بعد از ۷ ماه سود ش چند میشه

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در حال حاضر در بورس سهمی که قیمت هر برگ آن ۱۰۰هزار تومان باشد، نداریم ولی با این فرض، بستگی دارد در زمان فروش (۷ماه پس از خرید شما) قیمت آن سهم چند باشد، فرضا اگر زیر ۱۰۰هزار تومان باشد شما ضرر خواهید کرد و اگر قیمت سهم بالای ۱۰۰هزار تومان باشد شما سود می کنید ودر این بین تضمینی برای سود و زیان شما وجود ندارد.
   چنانچه منظور سوال شما اوراق مشارکت است باز هم بستگی دارد که آن ورقه میزان سودش چقدر باشد و اینکه ۳ماهه تقسیم سود میکند و یا ۶ماهه و یا ۱۲ماهه؟!
   بعنوان مثال "اوراق مشارکت گلگهر ۳ ماهه ۲۰% (گلگهر۱)" ، یکساله ۲۰درصد سود می دهد و چون سه ماهه است هر سه ماه تقسیم سود میکند(معادل ۵درصد ارزش اسمی که برابر است با ۵هزار تومان)

   ۱
 23. ناصر گوران گفت:

  با سلام چطور میتوان تاریخ ابتداوپایان فروش اوراق مشارکتو فهمید ایا منبع اطلاع رسانی وجود دارد/؟یا باید به سازمان بورس مراجعه کنیم/؟تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   قبل از عرضه ی اوراق مشارکت اطلاعیه پذیره نویسی این اوراق صادر می شود که در این اطلاعیه تاریخ شروع پذیره نویسی و همچنین تاریخ سررسید اوراق (پایان فروش)مشخص میشود.این اطلاعیه ها در سایت tsetmc و همچنین کدال قابل مشاهده هستند.

   ۲
 24. ناصر گوران گفت:

  باسلام/قیمت اوراق مشارکت بعظی شرکتها زیر قیمت اسمی میباشد /ایا درپایان دوره ۱۰۰به حساب واریز میشه؟مثل نماد/اخزا۶/تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   اخزا ۶ اوراق مشارکت نیست به این اوراق ،اوراق خزانه گفته میشود این اوراق میتوانند کمتر از قیمت اسمی معامله شوند که در سررسید قیمت اسمی به حساب واریز خواهد شد.

   با تشکر از همراهی شما

   ۰
 25. agah00767 گفت:

  سلام .ممنون از مطالب خوبتون سوال من اینه که خرید اوراق مشارکت مثل حساب ممتاز تا بازذهی بانک مسکن هست یا من بد متوجه شدم؟

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام
   اوراق مشارکت سود های متفاوتی دارند که برخی ممکن است نزدیک به سود بانکی بوده و برخی ممکن است بیشتر از آن باشد. لذا برای اطلاع از بازدهی اوراق مختلف و شرایط تقسیم سود آنها، می توانید به سایت فرابورس ایران مراجعه نمایید.

   ۰
 26. ناصر گوران گفت:

  سلام اگر شرکتی ورشکست بشه تکلیف سهامدار چیه؟ضامن اوراق مشارکتها جهت نقد شدنشان چه نهاد یاارگانی میباشد؟تشکر از راهنمایتان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی در مورد سهامدارن عادی به هنگام انحلال یا ورشکستگی شرکت، با فروش کل دارایی‌های شرکت آنچه پس از از تسویه به سهامداران خواهد رسید، ارزش دفتری بروز رسانی شده سهام است.
   همانطور که در "آیین‌نامه اجرایی انتشار اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مصوب هیئت ‌دولت" آمده است، از ارکان انتشار اوراق مشارکت وجود امین و ضامن برای این اوراق است.
   امین بانک، مؤسسه بیمه، یا هر شخصیت حقوقی مورد تایید ”بورس“ است که از طرف ”ناشر“ انتخاب می‌شود تا در راستای حفظ منافع دارندگان ”اوراق مشارکت“ به ترتیبی که در این آیین‌نامه مقرر است، وظایف محوله را انجام دهد.
   ضامن نیز شخصیت حقوقی‌ است که بازپرداخت سود علی‌الحساب، اصل مبلغ ”اوراق مشارکت“ یا بخشی از این وجوه و خرید ”اوراق مشارکت“ منتشر شده را که در عرضه عمومی به فروش نرسیده است، تضمین می‌کند. ”ضامن“ با پیشنهاد ”ناشر“ و تأیید ”امین“ تعیین می‌شود. وجود ”ضامن“ به اختیار ”ناشر“ است که ضروری است در امیدنامه قید شود.

   ۰
 27. ناصر گوران گفت:

  باسلام فرق اوراق مشارکت با اوراق خزانه درچیه؟ اگه امکان داره اوراق خزانه راتعریف کنید یعنی چه؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی برای اطلاع از ویژگی های اوراق مشارکت پیشنهاد می کنم به مطلب "اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران" مراجعه نمایید.
   اوراق خزانه نمونه‌هایی از اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت است. این اوراق میتوانند کمتر از قیمت اسمی معامله شوند که در سررسید قیمت اسمی به حساب واریز خواهد شد.

   ۰
 28. ناصر گوران گفت:

  باسلام وخسته نباشی اگر اینترنتی سهام بخریم چه مدرک یا سندی داریم؟اگر بفروشیم زمان واریز شدن پول چقدر طول میکشد/؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور شما از مدرک یا سند چیست؟ خرید اینترنتی هم مانند خرید آنلاین است. یعنی سهام پس از خرید در دارایی شما (در همان سامانه آسا) نمایش داده می شود، با این تفاوت که آنلاین همان لحظه خرید در پرتفو لحاظ می شود و خرید اینترنتی با اندکی تاخیر. تسویه فروش سهام و حق تقدم آن هم همواره ۳ روزه کاری پس از فروش است و تفاوتی نمی کند که سهم از طریق آنلاین، اینترنتی و یا حضوری خرید شود.

   ۰
 29. ناصر گوران گفت:

  ارزش دفتری به روز رسانی شده در مورد شرکتها ی ورشکسته سهام چیه؟ایا سهام داربه حق خودش میرسه چه مدت زمان میبره ؟ ارزش سهام سهامدار زمان ورشکستگی چه تغیری میکند /پایین میاد یا بالا میره؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   ارزش هر دارایی را آن گونه که در ترازنامه شرکت آمده است،‌ ارزش دفتری می‌نامند. در زمان ورشکستگی و منحل شدن شرکت، سهامداران حقی از شرکت دارند که در واقع حقوق صاحبان سهام نیز، دارایی های شرکت با کسر بدهی های موجود در تراز نامه است. حال ممکن است برخی دارایی ها در ترازنامه با قیمت های اولیه ثبت شده باشد که امکان به روز رسانی آنها وجود دارد که در واقع در زمان ورشکستگی و انحلال ارزش این دارایی ها را به روز میکنند تا حقوق سهامداران مشخص شود. انجام این عملیات زمان مشخصی ندارد ولی مراجع زیربط پیگیر حقوق سهامداران هستند تا در کمترین زمان سهامداران به حقوق خود برسند.
   در رابطه با قیمت سهم نیز قطعا با توجه به اعلام ورشکستگی شرکت، افت خواهد کرد و معمولا به سمت ارزش دفتری میل میکند.

   ۰
 30. ناصر گوران گفت:

  تشکر از جدیت در پاسخ گویی شما.}سود سهام چگونه به سهامداران جز میرسه به حساب ریخته میشه یا مراجعه حضوری باید داشت؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   به عرض می رساند که پس از مجمع عمومی سالیانه و اعلام میزان سود تقسیمی به ازای هر سهم، به دو روش این کار انجام می پذیرد
   ۱- شرکت طی انتشار اطلاعیه ای در سایت کدال، بانک عامل خود را اعلام می دارد. بنابراین سهامداران با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و با مراجعه به شعب بانک مذکور می توانند نسبت به دریافت سود خود اقدام نمایند.
   ۲-شرکت با انتشار فرمی در سایت کدال، از افرادی که در زمان برگزاری مجمع سهام شرکت را داشته اند، می خواهد که اطلاعات بانکی خود را در فرم مربوطه وارد نموده و به آدرس امورسهام شرکت ارسال نمایند.

   ۰
 31. ناصر گوران گفت:

  درود برشما/سهام درسال ۹۲دراوج بود علت پایین امدن وحشت ناک بطورناگهانی چه علتی داشته وتاهفته گزشته ادامه داشته اما رشد شروع شده.مثل سیمان خیلی سریع رفت بالا >میتونه حباب باشه؟ نمیدونم خانمی یااقا اما خیلی کارت درسته

  ۰
 32. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر میبخشید میخواستم ببینم اگر مثلا قیمت هر اوراق رو ۱۰۰ هزار در نظر بگیریم و اواسط دوره مثلا ۱۰۵ هزار خرید کرده باشیم و تا آخر تاریخ سررسید نگهداری کنیم شرکت ۲۰ درصد ۱۰۰ هزار تومن رو واریز میکنه یا ۲۰ درصد تعداد اوراق ضرب در قیمت هر اوراق در تاریخ توقف نماد؟؟ و اینکه اگر نفروشیم پول ما و در نتیجه سودش با قیمت هر اوراق بالا و پایین میشه یا در هر صورتی در تاریخ سررسید ۲۰ درصد سرمایه ای که موقع خرید دادم رو میگیرم و شرکت معادل قیمتی که سهامو خرید کردم برام واریز میکنه؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  ۰
  • Bashgah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی، سود برمبنای قیمت اسمی اوراق مشارکت ( ۱۰۰هزار تومان) پرداخت می گردد و در زمان سررسید، آن ورقه به سهم تبدیل شده یا قیمت اسمی هر ورقه به دارنده آن پرداخت می گردد.

   با تشکر

   ۰
 33. ناصر گوران گفت:

  باسلام/نماد (سکرد)و(سکردح)چه فرقی با هم دارد هردو نماد از یک کارخانه میباشد/قیمت هرسهم سکردح ۶۵تومان و سهم سکرد ۱۵۰/اما پیام ناظرومطالعه کردم حق خریدوفروش سکردح /و ازسهام دار گرفته /وزمان خریدناظرسهام ۱۰۰تومان علاوه بر۶۵بابت هر سهم میگیره وفروشنده حق فروش هم نداره /این چه معنی میده لطفا توضیح بدید/تشکر

  ۰
 34. naser.gooran1@gmail.com گفت:

  باسلام کار مزد( کل) خرید سهام توسط کارگذاری اگاه همان ۰۰۴۸۶/. میباشد ؟یاشعب مختلف درصدشان نوسان داره؟ کارمزدبورس با فرابورس فرق میکنه؟بازار اول ودوم چطور ؟ اگر۱۰۰۰سهم به قیمت هرواحد ۱۵۰۰ریال بخریم باکارمزد چقدر میشه؟ (درسته ۱۰۰۰×۱۵۰۰×۰۰۴۸۶/.=۷۲۹۰۰) ایا تمامی کارگذاریها موضفآ همین در صدرا بگیرند؟

  ۰
 35. naser.gooran1@gmail.com گفت:

  سود سهام اگر در ماه ۱۰ خریدای شود ۱۲ماه سود تعلق میگیرد یا ۲ ماه یا حتمآ باید۱۲ ماه سهام بنام باشد تا تعلق بگیرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ملاک دریافت سود سهام، داشتن سهم در زمان برگزاری مجمع عمومی سالانه است که در آن سود تقسیم میکنند، نه مدت زمان داشتن سهم.

   ۲
 36. naser.gooran1@gmail.com گفت:

  درود/امروز اوراق مشارکت مشهد۹۷۲۱/و نماد کاسپین۱/ مورد تایید سازمان بورس قرار نگرفت /تکلیف سهامدار واوراق چه میشه؟چطور میتوان پیشبینی نمادهایی که ممکنه تایید نشوند را شناخت؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   در صورتیکه معاملات از نظر ناظر بازار تائید قرار نگیرد،معاملات ابطال میگردد به طوری که این تراکنش از گردش حساب خریدار و فروشندگان حذف میگردد.
   اگر حجم معاملات کم باشد و اختلاف زیادی با سایر سفارش ها وجود داشته باشد ممکن هست که معاملات ابطال گردد ، البته تشخیص با ناظر بازار است.

   ضمنا از تاخیر بوجود آمده در پاسخ به سوال شما، پوزش می طلبم.

   ۰
 37. naser.gooran1@gmail.com گفت:

  درود برشما/ سهام شرکتهایی که متوقف میشود /بعد از بازگشایی قیمت سهام بصورت حراج باز گشایی میشود /مثل کساپا/که باافت ۱۰۰تومانی بازگشایی شد/تکلیف سهامدار بیچاره چیه/از چه الگویی برای باز گشایی استفاده میشه؟تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی پیش از بسته شدن سهم، سهامدار میباست بررسی های لازم را بکند که علت بسته شدن سهم چیست؟ و پس از بازگشایی سهم، چه روند قیمتی را در پیش خواهد گرفت.

   ۰
 38. naser.gooran1@gmail.com گفت:

  سود سهام شناور چطور باید گرفت؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   با مراجعه به اطلاعیه های زمانبندی پرداخت سود، که در سایت کدال منتشر می گردد، می توان از زمان و نحوه تخصیص سود شرکتها مطلع شد.

   ۰
 39. رمضان گفت:

  سلام آیا برای خرید اوراق مرابحه سایپا که ۲۶ آبان انجام شد باید به طور مثال به بانک تجارت مراجعه نمود؟ من تازه این خبر رادر بورس دیدم اما چندان در مورد خرید آگاهی ندارم ممنون از راهنمایی شما.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر، این اوراق را تنها می توان از طریق بورس خریداری نمود که البته فعلا نماد آن ممنوع- متوقف است و تا بازگشایی آن میبایست صبر نمایید.

   با تشکر

   ۰
 40. agah63 گفت:

  با سلام
  اگر اوراق ۱۰۰ تومانی را به مبلغ ۱۰۴ بخرم به عنوان مثال ۲۰۰ سهم، در پایان عمر اوراق چه مقدار سود تعلق میگیرد( مثلا یک سال بعد) و چه مقدار بابت اصل سهام ( منظورم تسویه حساب هستش به جز سود)پرداخت میشود؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در تاریخ سررسید (یکماهه یا سه ماهه) سود هر ورقه بر مبنای قیمت اسمی آن پرداخت می شود بعنوان مثال اوراق مشارکتی که نرخ سود آن ۲۰% است در سررسید یکماه، مبلغ ۱۶۶۷ تومان به ازای ورقه به دارندگان آن پرداخت می شود.
   و نیز در پایان سررسید اوراق مشارکت، مبلغ اسمی هر ورقه (۱۰۰هزارتومان) به دارندگان آن پرداخت می گردد.

   ۰
   • agah63 گفت:

    ایا اختلاف مبلف خریداری شده اوراق و مبلغ اسمی در سر رسید را خریدار متضرر میشود؟ به عنوان مثال اختلاف مبلغ خریداری ١٠۴ هزار با ١٠٠ هزار سررسید؟

    ۰
 41. ناصر گوران گفت:

  باسلام/فرق اوراق مشارکت با اوراق گواهی چیه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز چنانچه منظور شما از اوراق گواهی، اوراق گواهی سپرده است، مهمترین تفاوت آن با اوراق مشارکت اینست که اوراق مشارکت عموما توسط شرکتها منتشر می گردد ولی گواهی سپرده توسط بانکها منتشر می گردد.

   ۱
 42. ناصر گوران گفت:

  میتوان از روی P/Eنمادها به برسی موقعیت سهام پی برد ؟/ایا هرچه P/E;کمتر از EPSباشد بهتر است؟تشکر

  ۱
 43. امین گفت:

  سلام
  من قصد شرکت در یک مناقصه را دارم
  از انجایی که کارفرما اعلام کرده در پایان کار بجای پول ، اوراق مشارکت ۴ ساله با سود ۱۷٫۵ درصد به ما بدهد
  اگر ما بخواهیم این اوراق را زودتر از موعد بفروشیم و یا قصد فروش اوراق را بدون هیچ زمان نگهداری داشته باشیم
  چند درصد از ارزش اوراق کم میشود ؟
  آیا فروش این اوراق قبل از سررسید به راحتی امکان پذیره؟
  در ضمن سود اوراق سه ماهه به حساب واریز میشه

  با تشکر.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اوراق مشارکت ۴ ساله یعنی به اندازه مبلغی که دارید هر سه ماه ۱۷٫۵ درصد سود سالیانه محاسبه و به شما
   پرداخت میشه و در پایان سررسید اصل پول به شما داده میشود.
   لذا هر وقت بخواهید که نقدش کنید اگر این اوراق در بازار بورس و فرابورس معامله شوند میتوانید از طریق کارگزاری اقدام به فروش نمائید
   و اگر این اوراق در بازار خارج از بورس معامله شوند میتوانید اصل پول را از بانک ناشر و یا ضامن دریافت کنید که کسوراتی هم ندارد.

   ۰
 44. ناصر گوران گفت:

  باسلام/YTM محاسبه شده اوراق بدهی/سود موثر یا سود بانکی یا سود ساده/کدام مبنای محاسبه است؟

  ۰
 45. ناصر گوران گفت:

  باسلام/ایا کارگذاریها توان فروش سهام یا اوراق را بدون اجازه کاربر دارند؟ درسهامیاب خواندم یکی ازکارگذاریها سهام را در طول روز به مقدار کم از سبد جا بجا میکرده/صحت این مطلب درسته؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر هیچکدام از کارگزاری ها بدون اجازه مشتری مجاز به فروش سهام یا اوراق نیست مگر اینکه با مشتری قرارداد سبدگردانی منعقد نموده باشند.

   ۰
 46. علی گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم چرا اوراق برای مثال صایتل۲ قیمت بالایی دارن ولی اوراق رایان سایپا قیمت حدود ۱۰۰ تومن رو دارن علت تفاوت قیمت اوراق چیه.البته بغیر از تفاوت سود. سوال دومم اینه که فرض کنیم من اوراق صایتل یا هر اوراقی را در یکماه بعد از آخرین پرداخت سود خریدم در پایان دوره فعلی سود چگونه توزیع میشود ایا به مالک قبلی هم سود تعلق میگیرد؟ و در نهایت سوال سوم آیا با خرید اوراق در سامانه گارگذاری ام فرایند پرداخت سود خودکار انجام میشود که کار دیگری هم باید انجام بدهم؟
  با تشکر

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست عزیز، هرچقدر که اوراق به زمان سررسید خود نزدیکتر شوند قیمت آن ها بالاتر می رود زیرا در تاریخ سررسید، سود به حساب دارنده اوراق واریز می شود.
   از طرفی چنانچه مالک فعلی نیز در اواسط ماه قصد فروش اوراق خود را داشته باشد، قیمت اوراق را با احتساب ارزش روز بفروش می رساند.
   در خصوص سوال سوم هم باید عرض کرد که سود اوراق در تاریخ سررسید، از سوی شرکت سپرده گذاری به حساب بانکی دارنده اوراق واریز می شود.

   ۰
 47. aagah01364 گفت:

  اگراوراق راقبل ازسررسید بفروشیم ایاسودی به فروشنده تعلق میگیرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر، پرداخت سود از طرف ناشر اوراق، تنها در زمان سررسید انجام می پذیرد.
   البته پس از تاریخ سررسید و واریز سود، درصورت وجود خریدار، میتوانید اوراق را به نرخ روز معامله کنید.

   ۰
 48. نارویی گفت:

  سلام
  حداقل سرمایه برای شروع به کار چقدر است؟؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شما با حداقل سرمایه ( ۱۰۰ هزار تومان ) میتوانید سهم خرید نمائید ولی باید به این نکته توجه نمود که به هر تعداد که سهم خریداری نمائید به همان نسبت سود عاید شما می شود به این معنا که هر چه تعداد سهم شما بیشتر باشد سود شما نیز بیشتر خواهد بود. پس باید به میزان آورده نقدی خود توجه داشته باشید.

   ۱
 49. aagah01364 گفت:

  سلام سوالی که من دارم مربوط ب اوراق نیست وب قسمت تحلیل تکنیکال سایت مربوط میشه واینکه آیا امکان این هست که برروی نمودارهرنماد خلاصه ای از گزارشهای آن نماد رو (مانند گزارش ۳ماهه،۶ماهه،۹ماهه وپیش بینی سود را قراربدهید) مثلا در تاریخ قرارگرفتن کزارش درکدال برروی نمودار هم بصورت خلاصه مثلا درنماد ارفع:
  پیش بینی سود
  تاریخ ۲۹٫۱۰٫۹۵
  سال مالی ۲۹٫۱۲٫۹۵
  دوره : ۹ ماهه
  پیش بینی سود:۲۴۴ریال
  مقدارتحقق:۲۲۰ریال معادل ۹۲%
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد پشتیبانی نرم افزار ارسال گردید.

   با سپاس از همراهی شما

   ۰
 50. aagah01364 گفت:

  باتشکراز پیگیری شما لطفا امکان قراردادن گزارشات شرکتهاوخلاصه ای از معاملات روزنماد ورقابت خریداروفروشنده را در نرم افزار آسا بررسی فرمایید

  ۱
 51. aagah01364 گفت:

  باتشکراز پیگیری شما لطفا امکان قراردادن گزارشات شرکتهاوخلاصه ای از معاملات روزنماد ورقابت خریداروفروشنده را در نرم افزار آسا بررسی فرمایید

  بله ولی اگر امکاناتی باشه که همه موارد در قسمت تحلیل تکنیکال جمع آوری شود ودر یک نگاه قابل استفاده باشی کارایی بهتری دارد

  ۰
 52. ناصر گوران گفت:

  باسلام/
  کارگذاری بجز بانک سامان بانک دیگه ای داره؟ میشه بانک تغیر داد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست عزیز هنگام واریز وجه از صفحه پرداخت شتابی، شما درگاه پرداخت را مشاهده می کنید که بانک سامان است و این دلیل بر آن نیست که کارگزاری فقط یک حساب بانکی دارد.
   فارق از اینکه بانک شما چیست،اگر حسابتان کارت عابربانک و رمز دوم(اینترنتی) داشته و به سیستم شتاب متصل باشد براحتی می توانید موجودی حساب معاملاتی خود را افزایش دهید.

   با احترام

   ۰
 53. ناصر گوران گفت:

  سلام /اگربانک سامان ورشکست بشه با توجه به اینکه خصوصیه تکلیف سهام دار چیه؟ایا از طرف کارگذاری بانک عامل دیگه ای معرفی میشه ؟یا کارگذاری زیر مجموعه بانک سامانه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   اگر بانک ور شکست شود و دادگاه حکم به ورشکستگی دهد، وارد مراحل تسویه میشود، دارایی های بانک به فروش میرسد و بدهی هایش پرداخت میشود و مابقی پولی که می ماند به نسبت دارائی سهام بین سهامداران تقسیم میگردد. بانک سامان فقط یک بانک همکار برای کارگزاری ها هست هم اکنون این سرویس را بانک ملت نیز ارائه میکند و کارگزاری آگاه زیر مجموعه بانک سامان نیست.

   با تشکر

   ۱
 54. m00468 گفت:

  حداقل سرمایه برای شروع به کار چقدر می باشد ؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   شما با حداقل سرمایه ( ۱۰۰ هزار تومان ) میتوانید سهم خرید نمائید ولی باید به این نکته توجه نمود که به هر میزان که سهم خریداری نمائید به همان نسبت سود عاید شما می شود به این معنا که هر چه تعداد سهم شما بیشتر باشد سود شما نیز بیشتر خواهد بود. پس باید به میزان آورده نقدی خود توجه داشته باشید.

   ۰
 55. علیرضا گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوب شما و راهنمایی های جنابعالی
  چند سوال داشتم اگر محبت بکیند جواب بدهید خیلی ممنون میشم.
  قصد خرید اوراق مشارکت از طریق سامانه انلاین کارگزاری رو دارم
  سوال اول این هست که به فرض مثال در دوره یک ماهه اگر من روز دهم ۱۰۰ برگ از اوراق مشارکت رو بخرم مقدار سود از اول ماه تا روز دهم را من باید به خریدار بدهم سوالم این هست که مبلغ را من باید در حساب انلاینم اضافه داشته باشم تا سیستم اتوماتیک به حساب فروشنده واریز کنه؟یا من باید با کارگزار هماهنگ کنم تا به حساب کارگزاری جدا وایز کنم؟
  همینطور در عکس موضوع اگر من زودتر از موعد اوراق در اواسط دوره بخواهم بفروشم.خریدار سود روزهای قبل یعنی از اول دوره را به من به چه صورتی میدهد به حساب کارگزاری من اضافه میشود؟
  سوال سوم من این هست که قبل از خرید اوراق مشارکت باید با کارگزاری هماهنگی کنم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   در تاریخ سررسید، سود اوراق به حساب دارنده (مالک فعلی) آن اوراق واریز می شود و دارنده اوراق مشارکت هیچ مبلغی نباید به شخصی پرداخت کند.
   بعنوان مثال با فرض آنکه نرخ اوراق مشارکت مورد نظر ۲۴% سالانه باشد و شما روز دهم هر ورقه را به مبلغ اسمی ۱۰۰هزار تومان خریداری نمایید. در تاریخ سررسید ۱ماهه، به ازای هر ورقه به شما ۲۰۰۰تومان داده می شود.
   ولی در بازار بورس عمدتا افراد اوراق مشارکتشان را بهمراه سود روزشمار آن حساب می کنند مثلاً با فرض شرایط مذکور، روز دهم هر ورقه را به قیمت ۱۰۰،۷۰۰ تومان برای فروش می گذارند درحالیکه در تاریخ سررسید ۱ماهه به شما ۲%، قیمت اسمی یعنی ۱۰۰۰۰۰ تومان داده می شود و در نهایت سود شما ۱۳۰۰ تومان به ازای هر ورقه در ماه اول می شود.

   ۴
   • علیرضا گفت:

    با تشکر و راهنمایی جنابعالی از پاسخ
    به طور مثال در همین روز که یک نماد از اوراق مشارکت رو که بررسی میکردم.دیدم دقیقا روز اول دوره یک ماهه هست.و در قسمت فروش قیمت هر برگ ۱۰۰۳۷۰ تومان هست.و همینطور در دریفهای پایینتر قیمتها گرانتر هستند.در حالی که نهایتا با سود ۲۱ درصد میشه روزی ۵۷ تومان .که میشه ۱۰۰۰۵۷ تومان.پس با این حساب این قیمتها گران هست و باید صبر کنیم در قیمتهای پایین تر برگ اوراق را بخریم؟به طور کل توصیه شما جهت خرید اوراق چی هست؟منظورم از نظر قیمتی نزدیک به قیمت اسمی باشد ارزنده تر هست؟
    با تشکر و احترام

    ۱
    • Agah گفت:

     البته به نکات گفته شده در همین مطلب نیز باید توجه داشت.
     "در بعضی موارد بدلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک‌ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود ۳ درصدی برای یکسال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می‌کنند."

     در مجموع شما هر چقدر اوراق را ارزانتر بخرید به نفع شما خواهد بود، بعضی وقت ها هم پیش می آید که اوراق زیر ارزش اسمی معامله می شود ولی سود آن بر مبنای ارزش اسمی است.

     ۰
   • محمود گفت:

    سلام
    به نظرم این جواب درست نیست!
    قیمتی که ما بر روی تابلوی خرید و فروش می بینیم ربطی به میزان سوددهی اوراق در سررسید ندارد

    ۰
    • Bashgah گفت:

     سلام
     بله دوست عزیز
     دقیقاً منظور ما هم همین بوده که سود اوراق براساس قیمت اسمی پرداخت می گردد نه بر اساس قیمت روی تابلو!

     ۰
 56. sayaf گفت:

  در مورد سوال اوراق مشارکت طراح سوال تاریخ خرید اوراق را مشخص نکرده پس مبنا را در پرداخت سود در سررسید اول به طورکامل دریافت می کند. و ۴۵ روز دیگر را هنگام فروش به او تعلق گرفته .نمی شود که تاریخ خرید مشخص نشود و فقط تاریخ فروش را مبنا قرار بدهید .سوال روهم رفته مبهم است ....

  ۰
 57. علی گفت:

  سلام من اوراق رایان سایپا را داشتم که در تاریخ ۲۴ اسفند مدت آن به اتمام رسید وبسته شد ولی هنوز اصل آن را به حسابم ئاریز نکرده اند چرا؟

  ۰
 58. agah-21831 گفت:

  با توضیحات بالا امکان خرید و فروش انلاین اوراق مشارکت وجود ندارد ؟ نماد اوراق مشارکت به چه شکل است؟

  ۰
 59. محمود گفت:

  با سلام
  بعضی از اوراق مشارکت مثل صگستر هم اکنون کمتر از قیمت اسمی معامله میشود یعنی کمتر از صد هزارتومان. در آگهی های اولیه این اوراق نوشته شده است که خرید اوراق در هر روز توسط بازارگردان به قیمت اسمی انجام می گیرد. حال می خواستم بدانم چرا وقتیکه خود بازارگردان تضمین کرده است که در هر روز به قیمت اسمی تا یه سقف مشخص (مثلا در مورد این اوراق مشارکت ۲۵ هزار ورقه در هر روز) بازخرید میکند معامله در زیر قیمت اسمی انجام میشود؟ و معنای اینکه بازگردان بازار به قیمت اسمی اوراق را می خرد چیست؟
  با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   بله شما درست متوجه شدید. بازارگردانی به قیمت اسمی یعنی خرید اوراق با قیمت ۱۰۰ هزار تومان ولی بعضی از بازارگردانان با نزدیک شدن به زمان اتمام دوره اوراق با انتشار نامه ای مبلغ جدید برای بازارگردانی را اعلام میکنند. که این امر خود باعث میشود نرخ سود برای خریداران جدید بالا رود.

   ۱
 60. jnf1jnf1 گفت:

  درود بر شما . بنده ۲ برگ اوراق مشارکت از صندوق قرضالحسنه خاتم الانبیای قاعم شهر از شخصی در معامله ای که داشتم خریدم .ولی باتوجه به نیازی که به وجه نقد دارم بلا فاصله باید بفروشم .لذا میخواستم ببینم باید ه حتما از قایم شهر اقدام کنم یا نه کلیه شعب کشور جوابگوست .دوم اینکه حدودا۱۱ما ه به تاریخ سرسید اوراق مانده . ایا اصلا میشه قبل از سررسید به بانک عودت دادیاخیر. سوم ا ایا از اصل مبلغ مندرج در اوراق زودتر از موعد مقرر که ۱۱ ماه مانده مبلقی کسر میشود یا خیر ضمنا هر برگ اوراق بنده ۴۰۰ میلیون تومان میباشد ایا میشود محاسبه نمود که اگردر مدت یک یا دوروز بخواهم بفروشم چه مقدار خریداری میشود .سپاس و سپاس

  ۰
 61. وحید مسلمی گفت:

  با سلام. بنده ۵ سال پیش از شرکت تراکتورسازی تبریز تسویه حساب نموده ام . در زمان اشتغال شرکت مقدار ناچیزی ازسهامش را به پرسنل اختصاص داده بود و بنده نیز برگ سهام دریافت نموده ام حال تصمیم به فروش سهام خود گرفته ام. ولی مشخص نیست که سود سهام بنده به کدام حساب و یا فرد خاصی داده شده است. لطفا در مورد دریافت سود سهامی که ۵ سال دریافت نکرده ام راهنمایی فرمائید. با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی، سود سهام شما به هیچ شخصی داده نمی شود بلکه بعنوان بدهی شرکت به شما باقی خواهد ماند.
   برای اطلاع از میزان طلب خود لازم است که با امور سهام آن شرکت تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 62. فرشاد گفت:

  سلام
  ببخشید من سال ۷۶یه برگ اوراق مشارکت بانک کشاورزی گرفتم به ارزش ۱۰۰۰تومان خواستم ببینم الان وضعیت فروشش چطوره؟؟

  ۲
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز ابتدا بفرمایید که این اوراق قابل معامله در بورس است یا اوراق بانکیست؟
   چنانچه این اوراق بانکی بوده میبایست وضعیت آن را از بانک عامل جویا شوید و اگر این نوع اوراق بورسی است لطفاً نماد آن را ذکر کنید.

   ۰
 63. farzin گفت:

  سلام‌خسته نباشید طبق جدول نرخ کارمزد باید نرخ‌کارمزد خرید اخزا ۰/۰۰۴۷۴ باشه چون‌عضوی از اوراق بهادار فرا بورس است ولی کارمزد خرید این اخزا ها ۰/۰۰۰۷۲۶است علت چیست؟!

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی معاملات اوراق مشارکت بورسی و فرابورسی ۰/۰۰۰۷۲۶ است.
   نرخ ۰٫۰۰۴۷۴ بابت معاملات سهام و حق تقدم در بازار فرابورس است.

   ۰
 64. طاها ارسط گفت:

  با سلام ، برای شرکت شما از بابت بدهی کارفرما از پروژه ای اوراق "مشارکت طرح های عمرانی انتفاعی دولت" تعلق گرفته که از معاملات ثانویه آن از طریق بورس اوراق بهادار امکانپذیر است، نحوه استفاده از این اوراق به عنوان تضمین دریافت ضمانتنامه از صندوق های سرمایه گذاری دولتی چگونه است ؟ آیا دارای روال کاری مشخصی می باشد؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی اگر ممکنه بیشتر توضیح دهید، که شما نوع اوراق و نماد آن چیست؟
   آیا قصد فروش آن را دارید یا می خواهید بعنوان ضمانت در موسسه یا بانک آن را قرار دهید؟
   یا می خواهید اوراق خود را در صندوقهای سرمایه‌گذاری بگذارید؟

   ۰
 65. farzin گفت:

  سلام‌و عرض خسته نباشید
  به نظر شما عزیزان کار بلد و حرفه ای آیا خرید کردن سهم در یک‌بازار بسیار هیجانی که تقاضا در حداکثر میباشد و عرضه صفر می باشد آیا خرید کردن این سهم‌ میتواند سود دهی داشته باشد؟یا اینکه باید منتظر ماند تا از تب و تاب سهم کاسته شود؟برای مثال سهام (به پرداخت ملت) با نماد پرداخت را عرض مینمایم دیروز مورخ ۲۷/۴/۱۳۹۶ این سهم عرضه شد و به نظر بنده با مبلغی بالا برای هر سهم هم عرضه شد و الان صف های خرید هیجانی بسیاری برای این سهم تشکیل شده آیا خرید این‌سهم‌میتواند در آینده بازدهی مناسبی داشته باشد؟بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی، تحلیل صنعت و وضعیت سهم، در تخصص کارشناسان سایت همفکران است.
   اگر این سوال را در بخش پرسش و پاسخ سایت همفکران مطرح فرمایید پاسخ بهتری دریافت خواهید نمود.

   ۰
 66. Bahram گفت:

  سلام
  بنده اوراق مشارکت طرح عمرانی انتفاعی دولت گرفتم که بی نام است و معاف از مالیات
  آبان امسال مدت طرح تموم میشه
  آیا کل مبلغ مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال رو کامل بهم میدن ؟واینکه سر وقت پرداخت میشه؟
  ممنونم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   اوراق مشارکت های بی نام در بازار خارج از بورس معامله می شوند و توسط یکی از بانک های ضامن در تاریخ سررسید پرداخت می گردد. لذا از طریق بانک ضامن خود می توانید جهت دریافت وجه خود اقدام نمایید.

   ۰
 67. Bahram گفت:

  ممنون از راهنماییتون
  سود این اوراق همیشه با تاخیر واریز میشه
  بنده الان نگران اینم که آیا دولت به تعهداتش عمل میکنه؟و واسه گرفتن اصل پول به مشکل برنمیخورم؟
  ممنون میشم اگه توضیح بدین

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز بستگی دارد که شما چه نوع اوراقی را خریداری کنید.
   چنانچه اوراق مدنظر شما اخزا است؛ باید عرض کرد که دولت به این بدهی اولویتی هم‌ردیف حقوق و مزایای کارکنان خود داده و به عنوان بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته می‌شود و نیز
   بانک مرکزی ضامن است که اگر دولت به هر دلیلی بدهی را نپرداخت، بانک مرکزی بدهی را پرداخت کند و این موضوع تضمینی برای مالکان اوراق خزانه محسوب می‌شود.

   ۰
 68. 40687 گفت:

  با سلام بعد از خرید اوراق مشارکت مثلا ۳ماهه باید ۳ ماه بگذرد بعد بفروشیم یا بعد از چند روز میشه فروخت و موقع فروش به غیر از کارمزد هزینه دیگری ندارد

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   در روزهای معاملاتی، شما هر زمان که بخواهید می توانید اوراق خود را بفروشید و در زمان فروش تنها هزینه کارمزد کسر خواهد شد.

   ۰
 69. Ehsan گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوالی داشتم درمورد این اوراق مشارکتی که شهرداری ها میدن میخواستم ببینم جریانشون چیه حدود ۲۰۰میلیون از یه شهرداری طلب داریم بعد میگن اوراق بهتون میدیم میخواستم ببینم میشه اون هارو فروخت یا نه؟اگه میشه چجور ؟
  ممنون میشم راهنمائی کنید

  ۰
 70. m50655 گفت:

  با سلام
  در مورد فروش اوراق مشارکت قبل از سررسید، آیا سودی که تا لحظه فروش محاسبه و از خریدار نیز کسر می‌شود نهایتا به حساب فروشنده واریز خواهد شد؟ متشکرم

  ۰
 71. sajad گفت:

  سلام ما پیمانکار هستیم کار فرما اوراق قرضه داده حالا میخوایم بفروشیم حالا بهترین راه برای فروش اش چیه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   انجام معاملات (خرید و فروش) اسناد خزانه اسلامی نیاز به دریافت کد بورسی دارد. (البته چنانچه پیش از این شرکت کد بورسی دریافت کرده باشد، نیاز به دریافت کد بورسی دیگری نخواهد داشت. جهت اطلاع از اینکه شرکت دارای کد بورسی است یا خیر، پیمانکاران می‌توانند شناسه ملی شرکتی خود را به همراه نام کامل شرکت از طریق پیامک به شماره ۰۹۳۹۵۵۵۵۲۳۵ برای کارگزاری آگاه ارسال نمایند. به این ترتیب می‌توان از دارا بودن کد بورسی مطلع شد). مدارک لازم جهت اخذ کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها):
   تصویر شناسه ملی مشتریان حقوقی از سایت Ilenc.ir
   تصویر روزنامه رسمی آگهی تآسیس٫
   تصویر روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات که در آن اعضای هیئت مدیره درج شده باشد و دارای شناسه ملی و شماره ثبت باشد.
   تصویر اساسنامه.
   کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره.
   تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی و تعهد نامه.
   تکمیل فرم توافقنامه معاملات اینترنتی (اختیاری).
   دریافت و تکمیل فرم قرارداد معاملات برخط و پاسخ به سوالات آزمون معاملات برخط (اختیاری).
   ارائه نامه درخواست دریافت کد معاملاتی خطاب به کارگزاری آگاه در سربرگ اصلی شرکت ممهور به مهر شرکت و امضای صاحبان مجاز٫
   معرفی نماینده شرکت.
   پس از دریافت کد بورسی پیمانکاران می‌توانند با مراجعه به یکی از کارگزاران بورس اوراق بهادار، دستور فروش را تکمیل نموده و تحویل کارگزاری دهند (چناچه تمایل داشته باشید که اینکار را در کارگزاری آگاه انجام دهید می توانید به لیست شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید). البته امکان ارسال درخواست فروش به صورت درخواست اینترنتی و یا آنلاین هم وجود دارد. دو روش مذکور به شرطی امکان‌پذیر است که شرکت قرارداد اینترنتی و آنلاین (بند ۶ و ۷) با کارگزاری داشته باشد.

   با ارائه درخواست فروش توسط پیمانکاران (به یکی از روش‌های مذکور) در صورت وجود خریدار (که معمولاً همیشه هست) اوراق مورد نظر بفروش خواهد رسید. وجه حاصل از فروش پس از کسر کارمزد فروش و حداکثر دو روز کاری پس از تاریخ فروش، به حساب شرکت واریز می‌گردد. این اوراق معاف از مالیات است، اما بابت خرید و فروش آن کارمزد دریافت می شود.
   درخصوص اوراق اخزا می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:
   اوراق خزانه اسلامی؛ سودآوری با حداقل ریسک
   اوراق خزانه اسلامی(اخزا)

   ۰
 72. حسن گفت:

  با سلام اوراق مشارکتی که خریداری میشه تا با اون وام مسکن بگیرم مثلا من سال نود و یک سه و نیم میلیون اوراق خریدم وام بیست میلیونی گرفتم هم شامل خرید و فروش و سود میشه ایا میشه فروخت یا سود گرفت ؟ممنون اگه پاسخ بدید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله این اوراق هم اگر مدت اعتبارشون به پایان نرسیده باشه، قابلیت معامله را دارند. اما از آنجا که عرضه آن بیشتر به جهت خرید مسکن است، این که آن را به قصد سود معامله نمایید، توصیه نمی شود.

   ۱
 73. AH6355 گفت:

  سلام بر شما کارمزد و مالیات خرید و فروش اوراق مشارکت این عدد ها به روز شده اند؟

  ۰
 74. AJ7881 گفت:

  باسلام.آیا امکان دارد موقع فروش اوراق قبل از سررسید سود وقبل از سررسید آخر اوراق کسی که قصد فروش داشته باشد هیچ خریداری برای فروش موجود نباشد و اوراق نزد فروشنده وبدون خریدار بماند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   خیر.ناشران اوراق باید شرکتی را بعنوان بازار گردان داشته باشند و این شرکتها تا یک درصد قابل قبولی وظیفه نقد شوندگی اوراق را در قیمت اسمی دارند .

   ۰
 75. ظاهری گفت:

  با سلام و تشکر از صبر و حوصله تون در جواب سوالات...یک سوالی که ذهن مرا درگیر کرده و با خواندن کل سوال و جوابها،باز هم نتوانستم ،جواب قانع کننده برای سوالم پیدا کنم. این است که من سالهای ۹۱ و ۹۲ مقداری اوراق مشارکت با درآمد ثابت از طریق کارگزاری ها خرید و فروش انجام میدادم بعلت پایین تر بودن سود بانکی در اون زمونها،که هنگام خرید یا فروش اگر هر چند روز از آخرین سررسید واریز سود میگذشت ،سیستم بصورت خودکار با اون درصد اعلامی ،دقیقا ،سود تا روز معامله را از خریدار اخذ و بحساب فروشنده واریز میکرد،ولی امروز تعدادی سهام رایان سایپا ۲۲درصدی با قیمتی خیلی خیلی بیشتر از قیمت اسمی خریدم و اصلا متوجه این گرانی سهام رایان سایپا هم نشدم ،ولی تا الان سود از سررسید تا امروز را سیستم از من دریافت نکرد برای واریز جداگانه بحساب فروشنده،سوالم اینه که آیا قانون سوددهی توی این چند سالی عوض شده ،چون من هنوز ،متوجه این موضوع نشدم و اینکه تا قبل از سررسید که ۸۰ روز دیگه هست ،اگه بخوام ۶۰ روز دیگه بفروشم باید سود این مدت را خودم درنظر بگیرم و اعلام کنم یا سیستم از خریدار دریافت و برایم واریز میکند......ممنون میشم اگه جواب قانع کننده ای بدید.و نیز اگه در مورد اوراق مشارکت رایان سایپا که امروز ۱۱۱۰۰۰ تومان بود هم اطلاعاتی دارید راهنمایی بفرمایید ،لطف بزرگی می کنید.با تشکر از شکیبایی تون.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ساز و کار معاملات اوراق مشارکت به جز آن دسته از اوراق که به کسر فروخته می شود، مطابق چیزی است که شما فرمودید؛ یعنی بعد از آخرین سررسید پرداخت سود معادل سود روزهای گذشته از خریدار دریافت شده و در پایان دوره به دارنده اوراق سود کل دوره واریز می گردد.
   چنانچه مغایرتی در روند پرداخت مشاهده کرده اید که مربوط به کارگزاری است می توانید در ساعات اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه با بخش پذیرش اوراق به شماره ۸۲۱۵۴۰۰۰ تماس حاصل فرموده و عدد ۲ را شماره گیری نمایید.

   ۰
 76. AH7980 گفت:

  بر روی سامانه آنلاین بعد از خرید حضوری می شود سهام را خرید یا خیر ؟اگر می شود نحوه خرید به چه صورتی است

  ۰
 77. ردیاب خودرو گفت:

  سلام

  ایا در خرید اوراق بهادر که بانک ملت در پنل بانکی مشتریان خود اعلام کرده است امکان داره ضرر هم مواجع بشیم به جای سود . مثلا این که ان اوراق ورشکست شد یا ضرر کرده یا هر مورد دیگر و کمتر از پولی که سرمایه گذاری کرده ایم بهمون بدهند

  با تشکر

  ۰
 78. asal گفت:

  سلام دوستان برای خرید اوراق مشارکت باید به کجا مراجعه کرد ؟

  ۱
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   اوراق مشارکت چند دسته هستند
   شما برای خرید اوراق میتوانید یا از طریق بانک ها اقدام کنید یا با دریافت کد بورسی از کارگزاری ها از بازار بورس خریداری نمایید.

   ۰
 79. احمد گفت:

  با سلام از این که به سوالات همه پاسخ میدهید تشکر می کنم
  من اوراق مشارکت جدید رو از بانک سپه خریداری کردم اما بانک چیزی به عنوان اوراق یا رسید یا مدرکی که فردا بگم اوراق خریدم رو بهم نداد هر چی هم میگم میگن باید صبر کنی اوراق از تهران بیاد آیا چنین اتفاقی عادی هست نظر شما چیست؟ ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام
   در مورد این موضوع، بهترین مرجع پاسخگویی، خود بانک است و ما در این مورد نظری نمیتوانیم بدهیم.
   موفق باشید

   ۰
 80. حامد گفت:

  با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم خدمتتان...قرار است به جای حقوق و کارکرد شرکت ما اسفند ۹۶ حقوق معوقه یک سال را به صورت اوراق با نرخ ۱۶ درصد و موعد سررسید در انتهای سال ۹۸ بدهد///بعد به ما گفتند که این پول به روز است ///خواستم ببینم با اینکه یک سال از حقوق ما گذشته و دو سال دیگه در حقیقت دریافت میکنیم بهترین و منطقی ترین روش چه روشی جهت گرفتن این پول است /مثلا من ۲۰ میلیون تومن خودم رو باید ۲۰ تومن بگیرم و دو سال بعد با یک سود ۱۶ درصد دریافت کنم یا باید کارفرما عدد بیشتری در قبال ضرر این سه سال به من بدهد ////در ضمن اگر من بخواهم بفروشم چه میزان از من کم خواهد شد و کارمزد و کسورات چقدر است ....ممنون میشم پاسخم رو بفرمایید

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام
   اگر اوراقی که به شما تعلق میگیرد با ارزش روز محاسبه شود شما متحمل ضرر نمی شوید و میتوانید بلافاصله بعد از دریافت این اوراق با نرخ روز در بازار بورس بفروشبد . البته باید نماد این اوراق در بازار پذیرش شده باشد . این اوراق معمولا به کسر داده میشوند و فرض بر این است که بعد از گذشت زمان، نرخ سود ۱۶% سالانه برای دارندگان محاسبه شود و در سر رسید به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می شود. در مورد کارمزد فروش، مقدار آن ثابت است و در مطللب بیان شده است.

   ۰
 81. اسماعیل گفت:

  سلام
  ظاهرا امسال دولت تصویب و اجرایی کرده که به همه پیمانکاران اوراق قرضه بدهد و با سر رسید یک یا دو ساله
  من پیمانکار هستم خواستم ببینم این طرح که به ضرر ما هم هست و به نوعی باعث شده دیگه تو این حوزه کار نکنیم تا کی پا برجاست!؟ آیا احتمال این هست که اگه با استقبال روبرو نشود مجددا اعتبار برای این کار ها در نظر گرفته شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   منابع اطلاعاتی در این حوزه در اختیار ما نیست و تحلیل و پیش بینی این امر نیز از حوزه اختیارات و دامنه ی فعالیت ما خارج است لذا توصیه می گردد به منظور کسب اطلاعات و پیش بینی های دقیق به منابع دیگری مراجعه فرمایید. در شرکت کارگزاری آگاه کلیه پیش بینی ها و تحلیل ها به سایت همفکران محدود است.

   ۱
 82. AK7872 گفت:

  سلام این اوراق رو می توان اینترنتی معامله کرد؟

  ۱
 83. امان آق گفت:

  با سلام
  چند مدتی بود که به حساب سپرده ام نزد بانک مسکن اوراق ممتاز تعلق میگرفت و هر چند ماه میفروختم .اشتباهی در نام بود جهت اصلاح اقدام کردم. بعد از اصلاح آن مقدار اوراقی که موجود بود با مشکل فروش مواجه شده است .چندین بار به بانک مراجعه کردم و تا کنون نتیجه ای نگرفتم . چه اقدامی باید بکنم.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   از بابت مشکلی که برایتان حادث شده است، بسیار متاسف هستیم و امید داریم که هر چه سریع تر مشکل مرتفع گردد. به منظور یافتن سریع ترین و بهترین راه حل بهتر است از خود متصدیان این امر در شعب و یا ستاد بانک مربوطه مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

   ۰
 84. AC9939 گفت:

  آیا اوراق مشارکتی که با قیمت پایین تر از قیمت اسمی معامله میشوند در انتهای سر رسید قیمت اسمی با سود سر رسید به حساب خریدار واریز میشودد

  ۰
 85. خانه ب دوش گفت:

  آقا من سر در نمیارم یکم ساده تر توضیح بدین پلیز الان من میخوام اوراق مشارکت بخرم اوراق مشارکت تفاوتش با سهام این ک سودش تضمینیه و نباید زیان بده و اصل پولی ک پرداخت شده در تاریخ سررسید بدون کسر ریالی باید پرداخت بشه چیزی ک از اوراق مشارکت میدونم این هستش ولی سوال و جوابای ک تو این سایت شده گیجم کرده انگار ک تضمین محکمی برای پرداخت اصل پول بدون کسری وجود نداره لطفا در این باره توضیح بدین و اگه ممکنه آدرس سایتی ک اوراق مشارکت ک برای فروش عرضه میشه ب همراه نمایش در صد سودشون و معرفی کنین ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   تمام اوراق خزانه اسلامی و اوراق مشارکت در رسید اصل و سود اوراق پرداخت میشود .میتوانید در مورد سود و بازده این اوراق به آدرس http://www.ifb.ir/ytm.aspx مراجعه کنید. برای خرید و فروش نیز باید از سامانه معاملاتی خود استفاده کنید.

   ۰
 86. رامین گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم چجوری ثبتنام کنم وایا میشه از سایت هم خریدو فروش کرد یا باید به بانک مربوطه مراجعه کنم؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام
   شما از طریق سایت ex.agah.com میتوانید نسبت به دریافت کد بورسی و دسترسی آنلاین اقدام کنید و سپس از طریق سامانه آنلاین، خرید و فروش خود را انجام دهید.

   ۱
 87. علی گفت:

  سلام. لطفا در مورد نکته ۶ که در بین چند نکات گفتین بیشتر توضیح بدین. ممنون میشم توضیح بدین مثلا اگه۶۰ میلیون تومان از اوراق مشارکت x که سررسید آخر سال ۹۸ رو داره با نرخ اسمی ۱۸ درصد و دوره پرداخت سود سه ماهه در مهر ماه ۹۷ با قیمت به عنوان مثال ۶۰۰۰۰۰ ریال خریداری کنم، چه مقدار باید بابت خریدم پرداخت کنم درصد سود موثر چقدر است؟ و همچنین چه میزان سود به صورت هر سه ماه یک بار پرداخت می شود و چه میزان سود در سررسید دریافت میکنم؟( تو بخش اوراق بدهی در آسا تریدر هر چی نگاه میکنم سر درنمیارم اگه بصورت یه مثال باشه بهتره!)

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   برای سودهایی که در دورهای سه ماهه پرداخت می‌شود بطور مثال اگر مبلغ سرمایه‌گذاری شما ۱۰۰ میلیون تومان باشد و سود سالانه ۱۸ درصد، این بدان معنی است که به ۱۰۰ میلیون تومان در پایان سال ۱۸ میلیون تومان اضافه می‌شود . بنابراین باید ۱۸ میلیون تومان را تقسیم بر ۴ بکنید تا مبلغی که برای هر سه ماه واریز می‌شود را بدست آورید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نرخ سود و قیمت روز خریداری شده اینجا را کلیک کنید.

   ۰
 88. شاهرخ گفت:

  سلام
  فرض کنید شرکتی اوراق قرضه قابل تبدیل رو که با کسر به سهام عادی با به قیمت بیشتر از ارزش اسمی آن مبادله(صرف سهام عادی) میکند ثبت حسابداری آن چگونه میشود؟

  ۰
 89. AP1535 گفت:

  سلام
  با خرید اوراق مشارکت و خزانه اسلامی. و نگهداری آن تا سررسید، برای دریافت مبلغ نیازی به داشتن فیزیکی گواهی ها هست یا داشتن کد معاملاتی و آنلاین و شماره حساب کفایت میکنه?

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   در سر رسید این اوراق به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ هزار تومان واریز میگردد . که این مبلغ به شماره حسابی که به کارگزاری اعلام کردید واریز میگردد. برای خرید این اوراق باید کد معاملاتی داشته باشید. در صورتیکه به هردلیل نیاز به داشتن سند اوراق داشته باشید میتوانید به کارگزاری مراجعه کنید و گواهی اوراق را دریافت کنید.

   ۰
 90. AJ1142 گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یک ملیون و پونصد اوراق مشارکت مشیر خریدم بعد علاوه بر مبلغ کارمزد مبلغ ۲۴۹۷۰۰ ریال با عنوان سود مشارکت خرید از مانده ی قابل معاملم کسر شده که تقریبا بیشتر از یکو نیم درصد میشه مگه مبلغ کارمزد خرید و فروش ۰٫۰۰۱۵ نیست این مبلغی که بابت سود مشارکت خرید کسر شده چیه ممنون

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   این مبلغی که شما پرداخت کردید بابت سود روزهای گذشته بعد از پرداخت سود بوده است . یعنی اگر فرض کنید که این اوراق هر سه ماه یکبار سود پرداخت کند و شما بعد ازگذشت یک ماه از دوره پرداخت اقدام به خرید کنید سود این یک ماه را پرداخت می‌کند تا در پایان دوره سود کل سه ماه را دریافت کنید.

   ۰
 91. Ali گفت:

  باسلام اوراق مشارکت x سه ماهه ۲۲درصد به چه معناست ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   یعنی سود ۲۲ درصد را در یک سال حساب میکند و چون ۳ ماهه است تقسیم بر ۴ میشود یعنی در سه ماه حدود ۵.۵ درصد سود تعلق میگیرد.
   باتشکر

   ۲
 92. AS6103 گفت:

  لطفا در مورد "بازار ابزارهای مالی نوین" مطلب بذارید.

  ۰
 93. AO3450 گفت:

  معرفی کامل وجامعی بود
  لینک های اوراق درست نیست لطفا اصلاح شود.
  http://cms.ifb.ir/Default.aspx?tabid=407
  http://new.tse.ir/cms/page563.html
  و یه مثالی هم از خرید وفروش اوراق در میانه ماه برای درک بهتر سود زده می شد بهتر بود.

  ۱
 94. AU0902 گفت:

  اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز منتشر میشود

  ۰
 95. AU0902 گفت:

  برای خرید و فروش اوراق هم از کسانی عضو باشگاه هستن کارمزدی برحسب سطح دریافت می شود؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   براساس سطح بآشگاهی که دارید تخفیف کارمزد خرید و فروش سهام به وجه نقد بآشگاه شما اضافه می شود.
   باتشکر

   ۰
 96. Alireza11119 گفت:

  سلام اگه اوراقی بخریم که تا تاریخ سر رسید اون کمتر از یک سال باشه و سود اسمی اون ۲۰ درصد باشد با پرداخت سه ماهه سود دوره ای ما چطور حساب میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سود ۲۰% سالانه است و میزان ماهانه که شما دارنده این اوراق هستید در سر رسیدها سود پرداخت میگردد. در میان دوره هم اگر قصد فروش داشته باشید سود روزهای سپری شده را خریدار اوراق به شما پرداخت میکند.

   ۰
 97. حامد گفت:

  باسلام خدمت دوستان .سوال من دررابطه با حسابداری اوراق مشارکت می باشد اینکه زیان حاصل ازسرمایه گذاری درزمان فروش آیا بحساب بترتیب درآمدها-سایردرآمدها-سودوزیان حاصل ازسرمایه گذاری دراوراق مشارکت ثبت میشود یادر هزینه های تشکیلاتی-زیان فروش اوراق ؟ چون من دردوجامطلب جداگانه دیدم که اولی ثبت یک رو نوشته ومطلب دوم توسط سایت حسابرسی .ممنون میشم جواب سوالم روسریعتربدین.سپاس ضمنامن عضو گروه آگاه هستم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   زیان حاصل ازسرمایه گذاری در زمان فروش در بخش سایر هزینه های غیر عملیاتی ثبت می شود.
   باتشکر

   ۱
 98. AY2396 گفت:

  با سلام،‌موضوع خيلي خوبي بود. ممنون از شما

  ۰
 99. احمد گفت:

  مرسی ازتون

  ۱
 100. *bastani گفت:

  سلام ببخشید من تازه واردعضو بورس شدم میخواستم بدونم تومطالب بالا سوالی واسم پیش اومداونم اینکه تاریخ سر رسید سهم رو ازکجا بفهمیم نمیدونم سوالم رو درست پرسیدم یا نه منطوراینه تا چه مدت وچن ماه وسال میتونیم سهم رو نفروشیم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما هر زمانی که بر اساس استراتژی معاملاتی و تارگت و هدفی که در زمان خرید سهام در نظر گرفته اید، به محض رسیدن به نقطه سود دلخواه می توانید سهام مورد نظر خود را بفروشید. اما به این نکته توجه داشته باشید که عدم فعالیت از انجام معاملات در مدت زمان بلند باعث غیر فعال شدن سامانه معاملاتی شما می شود.

   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: