اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران

در بازار بورس اوراق بهادار علاوه بر معاملات سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، اوراقی با نام اوراق مشارکت نیز خرید و فروش می‌شود. برای هر سرمایه‌گذار مبتدی یا با سابقه ممکن است سوال‌هایی ایجاد شود از قبیل اینکه:

 • اوراق مشارکت چیست؟اوراق مشارکت، خرید و فروش در بازار بورس اوراق بهادار، بازار فرابورس، معاملات بورسی
 • خرید فروش این اوراق نیازمند داشتن کد سهامداری است؟
 • کارمزد خرید و فروش آن چه قدر است؟
 • برای معامله آن به چه نوع تحلیلی نیاز است؟
 • سود آن چقدر است و چگونه پرداخت می‌شود؟
 • زمان مناسب برای خرید یا فروش آن چه زمانی است؟
 • کدام اوراق مشارکت را خریداری کنیم؟

در این مطلب تلاش شده است تا خلاصه‌ای از آنچه یک سرمایه‌گذار در مورد اوراق مشارکت نیاز دارد در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد.

اوراق مشارکت چیست؟

طبق ماده ۲ قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۶/۰۶/۳۰ مجلس شورای اسلامی و ماده ۱ آیین‌نامه اجرایی اجرایی قانون نحوۀ انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۷/۵/۱۸ هیئت وزیران، اوراق مشارکت چنین معرفی شده است:

اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید منتشر می‌شود و به سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح‌های‌ یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

از تعریف فوق چند نکته مورد توجه است:

 • اوراق مشارکت از جمله اوراق بهادار محسوب می‌شود و تابع قوانین آن است. بنابراین خرید آن نیازمند داشتن کد سهامداری (کد معاملاتی بورس) است.
 • این اوراق ممکن است بی نام یا با نام باشد.
 • قیمت این اوراق مشخص و مدت آن معین است.
 • مورد مصرف آن مشخص باشد (طرح‌های عمرانی- انتفاعی یا تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید).
 • از طریق عرضه عمومی به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

انواع اوراق مشارکت

اوراق مشارکت بورسی: اوراقی که قابل معامله در بازار بورس و فرابورس هستند. اوراق مشارکت بورسی ممکن است:

به کسر: اوراقی که به قیمت کمتر از قیمت اسمی آن توسط سرمایه‌گذار خریداری می‌شود و سود سرمایه‌گذار برابر خواهد بود با مابه التفاوت قیمت خریداری شده با قیمت اسمی اوراق در سررسید آن. این اوراق یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت به شمار می‌آید.

قابل تعویض با سهام: اوراقی که منتشرکننده آن شرکت‌های سهامی عام هستند و در سررسید نهایی با سهام سایر شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان ‌بورس و اوراق بهادار تعویض می‌شوند.

قابل تبدیل به سهام: اوراقی که منتشرکننده آن شرکت‌های سهامی عام هستند و در سررسید نهایی یا در زمان تحقق افزایش سرمایه به سهام شرکت‌های‌ موضوع طرح اوراق مشارکت، تبدیل می‌گردد.

اوراق مشارکت غیر بورسی: اوراقی که صرفاً با تایید بانک مرکزی حمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود و قابل معامله در شعب بانک‌های عامل (بازار پولی) است.

کارمزد و مالیات خرید و فروش اوراق مشارکت

سقف کارمزد خرید اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۲۶ و سقف کارمزد فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۷۴ و مجموع خرید و فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۱۵ مبلغ کل معامله است. همچنین طبق ماده ۷ قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، مبالغ پرداختی و یا تخصیصی بابت سود متعلق به اوراق مشارکت مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد می‌باشد و به سود اوراق مشارکت و معاملات اوراق مذکور هیچ‌گونه مالیات دیگری تعلق نمی‌گیرد. پرداخت‌کنندگان سود اوراق مشارکت اعم از علی‌الحساب و قطعی مکلف‌اند، در هر پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلق را به نرخ مذکور کسر و ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ پرداخت یا تخصیص به حسابی که توسط خزانه‌داری کل تعیین می‌شود، واریز و رسید آن را ظرف۳۰ روز از تاریخ واریز همراه با فهرستی متضمن میزان سود پرداختی به حوزه مالیاتی مربوط تسلیم نمایند. پرداخت‌کنندگان سود اوراق مشارکت، در صورت تخلف از انجام تکالیف مذکور مشمول مقررات متن ماده (۱۹۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۶۶، خواهند بود. لازم به ذکر است بنا به ماده۷۳دستورالعمل نحوه انجام معاملات، در عرضه اولیه اوراق مشارکت، کارمزد خرید و فروش به عهده ناشرپذیرفته شده می‌باشد.

زمان مناسب و تحلیل مورد نیاز برای خرید و فروش اوراق مشارکت

اوراق مشارکت دارای سود ثابت علی الحساب است، بنابراین معمولا به عنوان ابزاری برای کاهش ریسک سبد سهام در بازاهای ریسکی در نظر گرفته می‌شود و سرمایه‌گذارن با توجه به ریسک پذیری و شرایط موجود بر بازار بخشی از سرمایه خود را به خرید اوراق مشارکت اختصاص می‌دهند. با توجه به ثابت بودن سود اوراق مشارکت، این اوراق بر خلاف سهام های ریسکی موجود در بازار که نیازمند تحلیل های فاندامنتالی و تکنیکالی هستند به تحلیل خاصی نیاز ندارد و فقط توجه به چند نکته برای انتخاب اوراق با بازدهی بیشتر برای سرمایه‌گذار کافی است.

نکات قابل تامل در خرید اوراق مشارکت

 • سود اعلامی اوراق مشارکت برای دوره یکساله معمولاً بین ۲۰ تا ۲۲ درصد است. هرچه درصد سود بیشتر باشد، خرید اوراق آن جذاب‌تر است.
 • سررسید پرداخت سود یک ماهه یا سه ماهه است. هرچه دوره‌های پرداخت سود کوتاه‌تر باشد، برای سرمایه‌گذار از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
 • در بعضی موارد بدلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک‌ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود ۳ درصدی برای یکسال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می‌کنند.
 • سود حاصل از اوراق مشارکت، برای سرمایه‌گذار معاف از پرداخت مالیات است و این جذابیت‌ دیگری برای سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت به حساب می‌آید.
 • علیرغم اینکه اوراق مشارکت بازدهی تضمین شده دارند ولی ریسکی را متوجه سرمایه‌گذار نمی‌کند.

نحوه خرید اوراق مشارکت

برای خرید و فروش اوراق مشارکت خارج از بورس، لازم است سرمایه‌گذار با مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) به یکی از شعب بانک‌های عامل مراجعه نماید و نسبت به خرید یا فروش اوراق مورد نظر اقدام نماید

در مورد معامله اوراق مشارکت بورسی، هر فردی که دارای کد معاملاتی آنلاین باشد، می‌تواند از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یا ثبت سفارش اینترنتی اقدام به خرید نماد اوراق مشارکت کند. این اوراق بسته به بازاری که در آن منتشر می‌شوند ممکن است در سامانه آنلاین قابلیت معامله داشته باشد چنانچه اوراق در بازار پایه فرابورس عرضه شود، خرید و فروش آن از طریق ثبت سفارش اینترنتی میسر خواهد بود. در صورتی‌که فرد کد سهامداری و کاربر غیر آنلاین باشد به صورت حضوری درخواست خرید یا فروش خود را به کارگزاری اعلام نماید.

چند نکته در مورد اوراق مشارکت

۱- خرید و فروش اوراق از طریق شعب منتخب بانک‌های عامل یا از طریق کارگزاران بورس اوراق بهادار (در صورت پذیرش در بورس) مجاز است.

۲- قیمت اسمی هر واحد اوراق مشارکت ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است.

۳- هر ورقه نشان‌دهنده میزان قدرالسهم دارنده آن در طرح مورد سرمایه‌گذاری است.

۴- نماد هر یک از اوراق مشارکت حداکثر سه روز پیش از سررسید پرداخت سود علی‌الحساب آن متوقف می‌شود و روز بعد از پرداخت سود، نماد آن بازگشایی می‌شود.

۵- سود متعلقه به خریدار، از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب بانکی معرفی شده از جانب خریدار واریز می‌گردد.

۶- چنانچه سرمایه‌گذار در میانه دوره و پیش از سررسید پرداخت سود اقدام به خرید اوراق نماید، با پرداخت ما به التفاوت سود روزهای گذشته (از ابتدای دوره تا زمان خرید اوراق)، در پایان دوره سود کل دوره به حساب وی واریز خواهد شد.

۷- تمامی اوراق از قابلیت نقد شوندگی برخوردارند؛ به نحوی که بازارگردان اواراق موظف است تا تمامی سفارش‌های فروش به مبلغ اسمی را در هر روز خریداری نماید.

۸- حداقل مدتی که نیاز است به دریافت سود سرمایه‌گذار در معامله اوراق منجر شود، چها روز از زمان خرید تا فروش اوراق است. به عبارتی اگر اوراق خریداری شده را زودتر از سه روز به فروش برسد، سود حاصل از فروش آن از کارمزد معاملات کمتر می‌شود و در واقع بازده منفی خواهد داشت.

۹- با توجه به آئین‌نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت، دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح‌های مربوطه سهیم هستند.،

۱۰- با فروش اوراق مشارکت رابطه وکیل و موکل بین ناشر و خریدار اوراق محقق می‌شود (در واقع ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می‌تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق به منظور اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. ، انتقال اوراق به رابطه وکالت خدشه وارد نمی‌کند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر و دارندگان اوراق نافذ و معتبر است

۱۱- اوراق مشارکت به عنوان وثیقه طرف‌های معامله در قراردادهای مربوط به وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی پذیرفته می‌شود.

چنانچه بیان شد جذابیت اوراق مشارکت در قیاس با انواع اوراق بهادار همچون سهام، تضمین پرداخت سود و بدون ریسک بودن آن است؛ لذا سرمایه‌گذاران محترم با توجه به مطالب بیان شده و فهرست اوراق پذیرفته شده قابل معامله از طریق بازار اوراق مشارکت شرکت فرابورس ایران و اوراق مشارکت قابل معامله در بورس ایران برای کاهش ریسک سبد سهام خود، نسبت به خرید اوراق مشارکت بورسی از طریق مراجعه به شعب یکی از کارگزاری‌های معتبر در سراسر کشور اقدام نمایند.

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران شامل دریافت کد سهامداری و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد. کارگزاری آگاه با طراحی سامانه معاملات برخط آسا توانسته گامی مثبت درجهت رفع نیازهای سرمایه‌گذاران بردارد.
با مراحل دریافت کدسهامداری و معاملات برخط، فرآیند خرید و فروش حضوری، خرید و فروش اینترنتی، خرید و فروش برخط در کارگزاری آگاه، آشنا شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، به سوالات متداول رجوع شود.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.172 نظر در مورد مطلب “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران

  1. سلام
   با توجه به اینکه سود سرمایه گذاری های بدون ریسک باید اندکی بیش از تورم جاری کشور باشد، لذا سود بانکی و سود اوراق مشارکت (که هر دو جزء سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک حساب می‌شوند) نباید چندان تفاوتی با یکدیگر داشته باشد. این تفاوت نیز ناشی از آن است که اوراق مشارکت جنبه سازندگی و توسعه دارد اما سرمایه گذاری در بانکها فاقد این جنبه است. از این رو سود علی الحساب اوراق مشارکت خیلی بیشتر از سود بانک‌ها نیست. البته سود قطعی اوراق مشارکت پس از بهره‌برداری ممکن است افزایش یابد.

 1. با درود و سپاس فراوان؛
  به امید اینکه مسئولین اقتصادی کشور، هر چه سریعتر متناسب با نرخ تورم جاری، اقدام به اصلاح نرخ سود بدون ریسک (اعم از بانکی و اوراق مشارکت یا امثالهم) نموده و از این طریق، موجبات ایجاد جذابیت واقعی سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار دارای ریسک (مثل سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی) را فراهم نمایند. البته به نظر بنده، دولت بصورت تدریجی و تا اواخر سال ۱۳۹۵ نرخ سود بدون ریسک را به حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد کاهش خواهد داد و این یعنی نسبت P/E بازار سرمایه بایستی متناسبا و تدریجا به عدد ۸ نزدیک شود. در حال حاضر فکر میکنم این عدد حدود ۵٫۵ تا ۵٫۷ میباشد. بدین ترتیب؛ حتی اگر فرض کنیم که وضعیت سوددهی شرکتهای بازار سرمایه تا اواخر سال آینده تغییر محسوسی نداشته باشید (البته، این احتمال خیلی ضعیف بنظر میرسد) آنگاه با رشد نسبت P/E بازار بدلیل کاهش نرخ سود بدون ریسک در کشور، قاعدتا میبایست شاهد رشد حدودا ۵۰ درصدی در متوسط قیمت سهام و “شاخصهای هم وزن” بازار سرمایه باشیم.
  در صورت امکان، نظر بنده را نقد فرمائید.
  با تشکر مجدد

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز
   در مورد نرخ سود، به نظر ما هم باید کمی از تورم بالاتر باشه که طبق آخرین نظر وزیر اقتصاد تا آخر سال به تورم تک رقمی میرسه که احتمال زیاد زمان زیادی در آن محدوده نماند. بنابراین نرخ سود بدون ریسک باید محدوده ۱۴ باشه. با این فرض P/E شش قابل قبول خواهد بود ولی متاسفانه کمبود نقدینگی و کاهش قیمت نفت و سایر کمودیتی ها باعث کاهش سودآوری در صنایع خواهد شد.
   دولت تصمیم جدی دارد تا به نوعی کاهش منابع بودجه را با افزایش مالیات برطرف کند.
   بهتر است دنبال سهم هایی باشیم که در زمان تحریم آسیب جدی دیده اند و در این دوران بدلیل نبود ال سی هزینه های مالی زیادی را متحمل شده اند و با زندگی مردم در ارتباط باشه نظیر سهام روغنی، دارویی.
   موفق باشید.

 2. با سلام
  دلیل معامله ی این اوراق با قیمت بیشتر از ۱۰۰۰۰۰۰ ریال با توجه به سود ثابت، در بعضی از نماد ها چه می باشد؟
  با تشکر

  1. سلام
   یکی از موارد رشد قیمتی، برتری تقاضا به عرضه است. بعضی از اوراق هم هستند که بازارگردان آن موظف است، سالانه ۳% بر روی تابلو اوراق را رشد دهد. مانند نماد صمگا و پرشیا

  1. سلام
   سقف کارمزد خرید اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۲۶ و سقف کارمزد فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۰۷۷۴ و کارمزد مجموع خرید و فروش اوراق مشارکت ۰٫۰۰۱۵ مبلغ کل معامله است.

  1. سلام
   قبل از عرضه این شرکتها با توجه به معیارهایی که سازمان بورس گذاشته است در بورس یا فرابورس پذیرش می شوند. از آنجائیکه یکی از شرایط حضور در بازار بورس فاکتور سرمایه است بیشتر شرکتهایی که به تازگی عرضه اولیه شده اند به علت کوچک بودن در بازار فرابورس عرضه شده اند. برای اطلاعات بیشتر مطلب آشنایی با بازار سرمایه ایران (۱) و آشنایی با بازار سرمایه ایران (۲) را مطالعه فرمایید.

 3. سلام
  فکر کنم منظور دوستمون اوراق مشارکت بود نه سهام (با توجه به مطلب )اتفاقا سوال جالبی است دوست دارم دلیلش رو بدونم.

 4. باسلام
  آیا فروش اوراق در هر زمانی که از خرید پشیمان شدیم امکان پذیر است؟منظورم این است که آیا هر زمان میتوانیم پولمان را پس بگیریم؟

  1. سلام
   بغیر از اوراق امتیاز تسهیلات مسکن که محدودیت زمانی دارند و همچنین حق تقدم استفاده نشده که منع فروش دارد سهام دیگر محدودیت زمانی فروش ندارند.

 5. باسلام….میشه لطف کنید بهم اطلاع بدید کدوم از بانک هامون اوراق مشارکت داره که برای خرید اقدام کنم ،بورس نه بانک منظورم هست با سود ۲۲ یا ۲۳ درصد..تشکر…منتظر جوابتون هستم…

 6. با سلام و ممنون از توضیحات خوبتون. سوال بنده در مورد سود پرداختی اوراق هستش، چنانچه بده اوراق مشارکت رو در وسط ماه به قیمت عرضه شده در سامنه معاملاتی انلاین خریداری بکنم و قصد نگهداری اوراق رو داشته باشم، اگر دو حساب بانکی به کارگذارم معرفی کرده باشم سود ماهیانه اوراقم چطور پرداخت خواهد شد؟ پرداخت سود اوراق چگونه است، نیاز به مراجعه حضوری دارد یا خودکار به حساب بانکی واریز میشود؟

  1. سلام
   در زمانیکه اوراق مشارکت خریداری می نمائید، کارگزاری یکی از شماره حسابهای شما را طی یک نامه ی رسمی ،جهت پرداخت سود به شرکت سپرده گذاری اعلام میکند. شرکت سپرده گذاری در سررسیدهای مقرر سود تعیین شده را به حساب شما واریز خواهد کرد.
   جهت اطلاع از اینکه کدام شماره حساب بانکی شما به شرکت سپرده گذاری اعلام شده است میتوانید با کارگزاری تماس حاصل فرمائید.(در اکثر مواقع همان حسابی که جهت دریافت وجه از کارگزاری معرفی نموده اید به شرکت سپرده گذاری اعلام میشود).

  1. سلام دوست گرامی.
   برای هر اوراق مشارکتی یک حداقل در نظر گرفته می شود. برخی اوراق با حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان قابل خریدند و برخی دیگر با ۱ میلیون تومان

 7. با سلام
  اوراق مشارکت یا اجاره ای که در معاملات ثانویه خریداری شده، علاوه بر سودهایی که هر سه ماه واریز میشه، بعد از تاریخ سررسید (مثلا انتهای دوره ۴ ساله)، آیا مابه التفاوت قیمت خریداری شده اوراق با قیمت اسمی، تاثیری در اصل سرمایه ما داره؟
  مثلا با فرض اینکه اوراق مشارکت رو با قیمت ۱۰۴ هزار تومان خرید کردیم، در پایان سررسید :
  اگر قیمت اوراق (در سامانه آنلاین) نسبت به ۱۰۴ هزار تومان افزایش یا کاهش پیدا کرد، اصل سرمایه ما هم به ترتیب شامل سود و زیان میشه؟

  1. سلام
   این تغییرات قیمتی فقط موقعی که شما قصد فروش داشته باشید به نفع شما خواهد بود، در غیر اینصورت فقط سودهای پرداختی در سررسیدها سود شما خواهد بود.

   1. خیلی ممنون
    با توجه به توضیحات شما، پس اگه اوراق را به قصد نگهداری تا انتهای دوره خریداری کنیم، فرقی نمیکند که با چه قیمتی بخریم.
    فقط تنها فرقی که داره این هست که مثلا با مبلغ ۱۰ میلیون تومان، هر چقدر که اوراق گران تر باشد، تعداد کمتری در سامانه آنلاین میتونیم بخریم.
    درسته؟

    1. سلام
     هر چه قیمت خرید شما بالاتر از ۱۰۰٫۰۰۰ تومان باشد از سود دریافتی شما کمتر خواهد بود به تعبیر دیگر همانطور که خودتان اشاره کردید با مبلغ مورد نظر تعداد کمتری میتوانید خرید کنید که در نهایت سود کمتری به شما میرسد ولی درصد سود پرداختی اوراق تا پایان دوره ثابت خواهد بود.

 8. سلام ،تشکر از سایت خوبتون. میشه بفرمایید خرید اوراق مشارکتی بهتره یا خرید سهم از بورس؟ شهرهایی که سازمان بورس ندارن فقط از طریق اینترنت میتونن سهم بخرن ؟

  1. سلام
   دوست گرامی انتخاب هر یک از مواردی که فرمودید مبتنی بر دیدگاه، ریسک پذیری و نوع سرمایه گذاری شما است. لذا به صورت کلی نمیتوان گفت که کدام یک بهتر است.
   برای معاملات بورسی می توانید به صورت آنلاین و اینترنتی اقدام نمایید و الزامی به وجود بورس منطقه ای در شهر شما وجود ندارد.

 9. باسلام باتوجه به قیمت اسمی اوراق مشارکت که ۱۰۰هزارتومان است، زمان خرید اگر ۱۰۴هزار تومان خریداری شود درپایان دوره کل پول یعنی ۱۰۴هزار تومان بعلاوه سود هر ورقه واریز میشه یا۴هزار تومان کسر میگردد؟
  اگر قبل از سررسید باشد چطور؟
  تشکر

  1. سلام
   قبل از سررسید به قیمت بازار می توانید بفروشید که ممکن هست بالای ۱۰۴ هزار تومان یا پایین آن باشد ولی در سررسید فقط قیمت اسمی واریز می گردد .سود هر ورقه هم بر اساس نرخ سود و دوره پرداخت که معمولاماهانه یا سه ماهه یا شش ماهه است پرداخت می گردد.

 10. با عرض سلام خدمت هموطن گرامی
  میخواستم ببینم اگه یک برگه سهم به قیمت ۱۰۰ هزار تومان بخرم بعد از ۷ ماه سود ش چند میشه

  1. سلام
   دوست گرامی در حال حاضر در بورس سهمی که قیمت هر برگ آن ۱۰۰هزار تومان باشد، نداریم ولی با این فرض، بستگی دارد در زمان فروش (۷ماه پس از خرید شما) قیمت آن سهم چند باشد، فرضا اگر زیر ۱۰۰هزار تومان باشد شما ضرر خواهید کرد و اگر قیمت سهم بالای ۱۰۰هزار تومان باشد شما سود می کنید ودر این بین تضمینی برای سود و زیان شما وجود ندارد.
   چنانچه منظور سوال شما اوراق مشارکت است باز هم بستگی دارد که آن ورقه میزان سودش چقدر باشد و اینکه ۳ماهه تقسیم سود میکند و یا ۶ماهه و یا ۱۲ماهه؟!
   بعنوان مثال “اوراق مشارکت گلگهر ۳ ماهه ۲۰% (گلگهر۱)” ، یکساله ۲۰درصد سود می دهد و چون سه ماهه است هر سه ماه تقسیم سود میکند(معادل ۵درصد ارزش اسمی که برابر است با ۵هزار تومان)

 11. با سلام چطور میتوان تاریخ ابتداوپایان فروش اوراق مشارکتو فهمید ایا منبع اطلاع رسانی وجود دارد/؟یا باید به سازمان بورس مراجعه کنیم/؟تشکر

  1. سلام
   قبل از عرضه ی اوراق مشارکت اطلاعیه پذیره نویسی این اوراق صادر می شود که در این اطلاعیه تاریخ شروع پذیره نویسی و همچنین تاریخ سررسید اوراق (پایان فروش)مشخص میشود.این اطلاعیه ها در سایت tsetmc و همچنین کدال قابل مشاهده هستند.

 12. باسلام/قیمت اوراق مشارکت بعظی شرکتها زیر قیمت اسمی میباشد /ایا درپایان دوره ۱۰۰به حساب واریز میشه؟مثل نماد/اخزا۶/تشکر

  1. سلام
   اخزا ۶ اوراق مشارکت نیست به این اوراق ،اوراق خزانه گفته میشود این اوراق میتوانند کمتر از قیمت اسمی معامله شوند که در سررسید قیمت اسمی به حساب واریز خواهد شد.

   با تشکر از همراهی شما

 13. سلام .ممنون از مطالب خوبتون سوال من اینه که خرید اوراق مشارکت مثل حساب ممتاز تا بازذهی بانک مسکن هست یا من بد متوجه شدم؟

  1. سلام
   اوراق مشارکت سود های متفاوتی دارند که برخی ممکن است نزدیک به سود بانکی بوده و برخی ممکن است بیشتر از آن باشد. لذا برای اطلاع از بازدهی اوراق مختلف و شرایط تقسیم سود آنها، می توانید به سایت فرابورس ایران مراجعه نمایید.

 14. سلام اگر شرکتی ورشکست بشه تکلیف سهامدار چیه؟ضامن اوراق مشارکتها جهت نقد شدنشان چه نهاد یاارگانی میباشد؟تشکر از راهنمایتان

  1. سلام
   دوست گرامی در مورد سهامدارن عادی به هنگام انحلال یا ورشکستگی شرکت، با فروش کل دارایی‌های شرکت آنچه پس از از تسویه به سهامداران خواهد رسید، ارزش دفتری بروز رسانی شده سهام است.
   همانطور که در “آیین‌نامه اجرایی انتشار اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار مصوب هیئت ‌دولت” آمده است، از ارکان انتشار اوراق مشارکت وجود امین و ضامن برای این اوراق است.
   امین بانک، مؤسسه بیمه، یا هر شخصیت حقوقی مورد تایید ”بورس“ است که از طرف ”ناشر“ انتخاب می‌شود تا در راستای حفظ منافع دارندگان ”اوراق مشارکت“ به ترتیبی که در این آیین‌نامه مقرر است، وظایف محوله را انجام دهد.
   ضامن نیز شخصیت حقوقی‌ است که بازپرداخت سود علی‌الحساب، اصل مبلغ ”اوراق مشارکت“ یا بخشی از این وجوه و خرید ”اوراق مشارکت“ منتشر شده را که در عرضه عمومی به فروش نرسیده است، تضمین می‌کند. ”ضامن“ با پیشنهاد ”ناشر“ و تأیید ”امین“ تعیین می‌شود. وجود ”ضامن“ به اختیار ”ناشر“ است که ضروری است در امیدنامه قید شود.

  1. سلام
   دوست گرامی برای اطلاع از ویژگی های اوراق مشارکت پیشنهاد می کنم به مطلب “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران” مراجعه نمایید.
   اوراق خزانه نمونه‌هایی از اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت است. این اوراق میتوانند کمتر از قیمت اسمی معامله شوند که در سررسید قیمت اسمی به حساب واریز خواهد شد.

 15. باسلام وخسته نباشی اگر اینترنتی سهام بخریم چه مدرک یا سندی داریم؟اگر بفروشیم زمان واریز شدن پول چقدر طول میکشد/؟

  1. سلام
   منظور شما از مدرک یا سند چیست؟ خرید اینترنتی هم مانند خرید آنلاین است. یعنی سهام پس از خرید در دارایی شما (در همان سامانه آسا) نمایش داده می شود، با این تفاوت که آنلاین همان لحظه خرید در پرتفو لحاظ می شود و خرید اینترنتی با اندکی تاخیر. تسویه فروش سهام و حق تقدم آن هم همواره ۳ روزه کاری پس از فروش است و تفاوتی نمی کند که سهم از طریق آنلاین، اینترنتی و یا حضوری خرید شود.

 16. ارزش دفتری به روز رسانی شده در مورد شرکتها ی ورشکسته سهام چیه؟ایا سهام داربه حق خودش میرسه چه مدت زمان میبره ؟ ارزش سهام سهامدار زمان ورشکستگی چه تغیری میکند /پایین میاد یا بالا میره؟

  1. سلام
   ارزش هر دارایی را آن گونه که در ترازنامه شرکت آمده است،‌ ارزش دفتری می‌نامند. در زمان ورشکستگی و منحل شدن شرکت، سهامداران حقی از شرکت دارند که در واقع حقوق صاحبان سهام نیز، دارایی های شرکت با کسر بدهی های موجود در تراز نامه است. حال ممکن است برخی دارایی ها در ترازنامه با قیمت های اولیه ثبت شده باشد که امکان به روز رسانی آنها وجود دارد که در واقع در زمان ورشکستگی و انحلال ارزش این دارایی ها را به روز میکنند تا حقوق سهامداران مشخص شود. انجام این عملیات زمان مشخصی ندارد ولی مراجع زیربط پیگیر حقوق سهامداران هستند تا در کمترین زمان سهامداران به حقوق خود برسند.
   در رابطه با قیمت سهم نیز قطعا با توجه به اعلام ورشکستگی شرکت، افت خواهد کرد و معمولا به سمت ارزش دفتری میل میکند.

 17. تشکر از جدیت در پاسخ گویی شما.}سود سهام چگونه به سهامداران جز میرسه به حساب ریخته میشه یا مراجعه حضوری باید داشت؟

  1. با سلام
   به عرض می رساند که پس از مجمع عمومی سالیانه و اعلام میزان سود تقسیمی به ازای هر سهم، به دو روش این کار انجام می پذیرد
   ۱- شرکت طی انتشار اطلاعیه ای در سایت کدال، بانک عامل خود را اعلام می دارد. بنابراین سهامداران با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و با مراجعه به شعب بانک مذکور می توانند نسبت به دریافت سود خود اقدام نمایند.
   ۲-شرکت با انتشار فرمی در سایت کدال، از افرادی که در زمان برگزاری مجمع سهام شرکت را داشته اند، می خواهد که اطلاعات بانکی خود را در فرم مربوطه وارد نموده و به آدرس امورسهام شرکت ارسال نمایند.

 18. درود برشما/سهام درسال ۹۲دراوج بود علت پایین امدن وحشت ناک بطورناگهانی چه علتی داشته وتاهفته گزشته ادامه داشته اما رشد شروع شده.مثل سیمان خیلی سریع رفت بالا >میتونه حباب باشه؟ نمیدونم خانمی یااقا اما خیلی کارت درسته

 19. سلام وقتتون بخیر میبخشید میخواستم ببینم اگر مثلا قیمت هر اوراق رو ۱۰۰ هزار در نظر بگیریم و اواسط دوره مثلا ۱۰۵ هزار خرید کرده باشیم و تا آخر تاریخ سررسید نگهداری کنیم شرکت ۲۰ درصد ۱۰۰ هزار تومن رو واریز میکنه یا ۲۰ درصد تعداد اوراق ضرب در قیمت هر اوراق در تاریخ توقف نماد؟؟ و اینکه اگر نفروشیم پول ما و در نتیجه سودش با قیمت هر اوراق بالا و پایین میشه یا در هر صورتی در تاریخ سررسید ۲۰ درصد سرمایه ای که موقع خرید دادم رو میگیرم و شرکت معادل قیمتی که سهامو خرید کردم برام واریز میکنه؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام
   دوست گرامی، سود برمبنای قیمت اسمی اوراق مشارکت ( ۱۰۰هزار تومان) پرداخت می گردد و در زمان سررسید، آن ورقه به سهم تبدیل شده یا قیمت اسمی هر ورقه به دارنده آن پرداخت می گردد.

   با تشکر

 20. باسلام/نماد (سکرد)و(سکردح)چه فرقی با هم دارد هردو نماد از یک کارخانه میباشد/قیمت هرسهم سکردح ۶۵تومان و سهم سکرد ۱۵۰/اما پیام ناظرومطالعه کردم حق خریدوفروش سکردح /و ازسهام دار گرفته /وزمان خریدناظرسهام ۱۰۰تومان علاوه بر۶۵بابت هر سهم میگیره وفروشنده حق فروش هم نداره /این چه معنی میده لطفا توضیح بدید/تشکر

 21. باسلام کار مزد( کل) خرید سهام توسط کارگذاری اگاه همان ۰۰۴۸۶/. میباشد ؟یاشعب مختلف درصدشان نوسان داره؟ کارمزدبورس با فرابورس فرق میکنه؟بازار اول ودوم چطور ؟ اگر۱۰۰۰سهم به قیمت هرواحد ۱۵۰۰ریال بخریم باکارمزد چقدر میشه؟ (درسته ۱۰۰۰×۱۵۰۰×۰۰۴۸۶/.=۷۲۹۰۰) ایا تمامی کارگذاریها موضفآ همین در صدرا بگیرند؟

 22. سود سهام اگر در ماه ۱۰ خریدای شود ۱۲ماه سود تعلق میگیرد یا ۲ ماه یا حتمآ باید۱۲ ماه سهام بنام باشد تا تعلق بگیرد؟

  1. سلام دوست گرامی
   ملاک دریافت سود سهام، داشتن سهم در زمان برگزاری مجمع عمومی سالانه است که در آن سود تقسیم میکنند، نه مدت زمان داشتن سهم.

 23. درود/امروز اوراق مشارکت مشهد۹۷۲۱/و نماد کاسپین۱/ مورد تایید سازمان بورس قرار نگرفت /تکلیف سهامدار واوراق چه میشه؟چطور میتوان پیشبینی نمادهایی که ممکنه تایید نشوند را شناخت؟

  1. سلام
   در صورتیکه معاملات از نظر ناظر بازار تائید قرار نگیرد،معاملات ابطال میگردد به طوری که این تراکنش از گردش حساب خریدار و فروشندگان حذف میگردد.
   اگر حجم معاملات کم باشد و اختلاف زیادی با سایر سفارش ها وجود داشته باشد ممکن هست که معاملات ابطال گردد ، البته تشخیص با ناظر بازار است.

   ضمنا از تاخیر بوجود آمده در پاسخ به سوال شما، پوزش می طلبم.

 24. درود برشما/ سهام شرکتهایی که متوقف میشود /بعد از بازگشایی قیمت سهام بصورت حراج باز گشایی میشود /مثل کساپا/که باافت ۱۰۰تومانی بازگشایی شد/تکلیف سهامدار بیچاره چیه/از چه الگویی برای باز گشایی استفاده میشه؟تشکر

  1. سلام
   دوست گرامی پیش از بسته شدن سهم، سهامدار میباست بررسی های لازم را بکند که علت بسته شدن سهم چیست؟ و پس از بازگشایی سهم، چه روند قیمتی را در پیش خواهد گرفت.

  1. سلام
   با مراجعه به اطلاعیه های زمانبندی پرداخت سود، که در سایت کدال منتشر می گردد، می توان از زمان و نحوه تخصیص سود شرکتها مطلع شد.

 25. سلام آیا برای خرید اوراق مرابحه سایپا که ۲۶ آبان انجام شد باید به طور مثال به بانک تجارت مراجعه نمود؟ من تازه این خبر رادر بورس دیدم اما چندان در مورد خرید آگاهی ندارم ممنون از راهنمایی شما.

  1. سلام
   خیر، این اوراق را تنها می توان از طریق بورس خریداری نمود که البته فعلا نماد آن ممنوع- متوقف است و تا بازگشایی آن میبایست صبر نمایید.

   با تشکر

 26. با سلام
  اگر اوراق ۱۰۰ تومانی را به مبلغ ۱۰۴ بخرم به عنوان مثال ۲۰۰ سهم، در پایان عمر اوراق چه مقدار سود تعلق میگیرد( مثلا یک سال بعد) و چه مقدار بابت اصل سهام ( منظورم تسویه حساب هستش به جز سود)پرداخت میشود؟
  با تشکر

  1. سلام
   در تاریخ سررسید (یکماهه یا سه ماهه) سود هر ورقه بر مبنای قیمت اسمی آن پرداخت می شود بعنوان مثال اوراق مشارکتی که نرخ سود آن ۲۰% است در سررسید یکماه، مبلغ ۱۶۶۷ تومان به ازای ورقه به دارندگان آن پرداخت می شود.
   و نیز در پایان سررسید اوراق مشارکت، مبلغ اسمی هر ورقه (۱۰۰هزارتومان) به دارندگان آن پرداخت می گردد.

   1. ایا اختلاف مبلف خریداری شده اوراق و مبلغ اسمی در سر رسید را خریدار متضرر میشود؟ به عنوان مثال اختلاف مبلغ خریداری ١٠۴ هزار با ١٠٠ هزار سررسید؟

  1. با سلام
   دوست عزیز چنانچه منظور شما از اوراق گواهی، اوراق گواهی سپرده است، مهمترین تفاوت آن با اوراق مشارکت اینست که اوراق مشارکت عموما توسط شرکتها منتشر می گردد ولی گواهی سپرده توسط بانکها منتشر می گردد.

  1. با سلام
   دوست گرامی، در خصوص PبرE در سه مطلب نسبت P/E چیست؟ نکات و توصیه‌های مرتبط و روانشناسی بازار بورس – سودآوری، EPS و P/E و ۳ عامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت سهام شرکت‌های بورسی توضیحاتی داده شده است.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در دوره های آموزشی کارگزاری آگاه شرکت نمایید.

   با تشکر

 27. سلام
  من قصد شرکت در یک مناقصه را دارم
  از انجایی که کارفرما اعلام کرده در پایان کار بجای پول ، اوراق مشارکت ۴ ساله با سود ۱۷٫۵ درصد به ما بدهد
  اگر ما بخواهیم این اوراق را زودتر از موعد بفروشیم و یا قصد فروش اوراق را بدون هیچ زمان نگهداری داشته باشیم
  چند درصد از ارزش اوراق کم میشود ؟
  آیا فروش این اوراق قبل از سررسید به راحتی امکان پذیره؟
  در ضمن سود اوراق سه ماهه به حساب واریز میشه

  با تشکر.

  1. سلام دوست عزیز
   اوراق مشارکت ۴ ساله یعنی به اندازه مبلغی که دارید هر سه ماه ۱۷٫۵ درصد سود سالیانه محاسبه و به شما
   پرداخت میشه و در پایان سررسید اصل پول به شما داده میشود.
   لذا هر وقت بخواهید که نقدش کنید اگر این اوراق در بازار بورس و فرابورس معامله شوند میتوانید از طریق کارگزاری اقدام به فروش نمائید
   و اگر این اوراق در بازار خارج از بورس معامله شوند میتوانید اصل پول را از بانک ناشر و یا ضامن دریافت کنید که کسوراتی هم ندارد.

 28. باسلام/ایا کارگذاریها توان فروش سهام یا اوراق را بدون اجازه کاربر دارند؟ درسهامیاب خواندم یکی ازکارگذاریها سهام را در طول روز به مقدار کم از سبد جا بجا میکرده/صحت این مطلب درسته؟

  1. سلام
   خیر هیچکدام از کارگزاری ها بدون اجازه مشتری مجاز به فروش سهام یا اوراق نیست مگر اینکه با مشتری قرارداد سبدگردانی منعقد نموده باشند.

 29. سلام
  یه سوال داشتم چرا اوراق برای مثال صایتل۲ قیمت بالایی دارن ولی اوراق رایان سایپا قیمت حدود ۱۰۰ تومن رو دارن علت تفاوت قیمت اوراق چیه.البته بغیر از تفاوت سود. سوال دومم اینه که فرض کنیم من اوراق صایتل یا هر اوراقی را در یکماه بعد از آخرین پرداخت سود خریدم در پایان دوره فعلی سود چگونه توزیع میشود ایا به مالک قبلی هم سود تعلق میگیرد؟ و در نهایت سوال سوم آیا با خرید اوراق در سامانه گارگذاری ام فرایند پرداخت سود خودکار انجام میشود که کار دیگری هم باید انجام بدهم؟
  با تشکر

  1. سلام
   دوست عزیز، هرچقدر که اوراق به زمان سررسید خود نزدیکتر شوند قیمت آن ها بالاتر می رود زیرا در تاریخ سررسید، سود به حساب دارنده اوراق واریز می شود.
   از طرفی چنانچه مالک فعلی نیز در اواسط ماه قصد فروش اوراق خود را داشته باشد، قیمت اوراق را با احتساب ارزش روز بفروش می رساند.
   در خصوص سوال سوم هم باید عرض کرد که سود اوراق در تاریخ سررسید، از سوی شرکت سپرده گذاری به حساب بانکی دارنده اوراق واریز می شود.

  1. سلام
   خیر، پرداخت سود از طرف ناشر اوراق، تنها در زمان سررسید انجام می پذیرد.
   البته پس از تاریخ سررسید و واریز سود، درصورت وجود خریدار، میتوانید اوراق را به نرخ روز معامله کنید.

  1. سلام
   شما با حداقل سرمایه ( ۱۰۰ هزار تومان ) میتوانید سهم خرید نمائید ولی باید به این نکته توجه نمود که به هر تعداد که سهم خریداری نمائید به همان نسبت سود عاید شما می شود به این معنا که هر چه تعداد سهم شما بیشتر باشد سود شما نیز بیشتر خواهد بود. پس باید به میزان آورده نقدی خود توجه داشته باشید.

 30. سلام سوالی که من دارم مربوط ب اوراق نیست وب قسمت تحلیل تکنیکال سایت مربوط میشه واینکه آیا امکان این هست که برروی نمودارهرنماد خلاصه ای از گزارشهای آن نماد رو (مانند گزارش ۳ماهه،۶ماهه،۹ماهه وپیش بینی سود را قراربدهید) مثلا در تاریخ قرارگرفتن کزارش درکدال برروی نمودار هم بصورت خلاصه مثلا درنماد ارفع:
  پیش بینی سود
  تاریخ ۲۹٫۱۰٫۹۵
  سال مالی ۲۹٫۱۲٫۹۵
  دوره : ۹ ماهه
  پیش بینی سود:۲۴۴ریال
  مقدارتحقق:۲۲۰ریال معادل ۹۲%
  با تشکر

  1. با سلام
   دوست عزیز، پیشنهاد شما جهت بررسی به واحد پشتیبانی نرم افزار ارسال گردید.

   با سپاس از همراهی شما

 31. باتشکراز پیگیری شما لطفا امکان قراردادن گزارشات شرکتهاوخلاصه ای از معاملات روزنماد ورقابت خریداروفروشنده را در نرم افزار آسا بررسی فرمایید

 32. باتشکراز پیگیری شما لطفا امکان قراردادن گزارشات شرکتهاوخلاصه ای از معاملات روزنماد ورقابت خریداروفروشنده را در نرم افزار آسا بررسی فرمایید

  بله ولی اگر امکاناتی باشه که همه موارد در قسمت تحلیل تکنیکال جمع آوری شود ودر یک نگاه قابل استفاده باشی کارایی بهتری دارد

  1. با سلام
   دوست عزیز هنگام واریز وجه از صفحه پرداخت شتابی، شما درگاه پرداخت را مشاهده می کنید که بانک سامان است و این دلیل بر آن نیست که کارگزاری فقط یک حساب بانکی دارد.
   فارق از اینکه بانک شما چیست،اگر حسابتان کارت عابربانک و رمز دوم(اینترنتی) داشته و به سیستم شتاب متصل باشد براحتی می توانید موجودی حساب معاملاتی خود را افزایش دهید.

   با احترام

 33. سلام /اگربانک سامان ورشکست بشه با توجه به اینکه خصوصیه تکلیف سهام دار چیه؟ایا از طرف کارگذاری بانک عامل دیگه ای معرفی میشه ؟یا کارگذاری زیر مجموعه بانک سامانه؟

  1. سلام
   اگر بانک ور شکست شود و دادگاه حکم به ورشکستگی دهد، وارد مراحل تسویه میشود، دارایی های بانک به فروش میرسد و بدهی هایش پرداخت میشود و مابقی پولی که می ماند به نسبت دارائی سهام بین سهامداران تقسیم میگردد. بانک سامان فقط یک بانک همکار برای کارگزاری ها هست هم اکنون این سرویس را بانک ملت نیز ارائه میکند و کارگزاری آگاه زیر مجموعه بانک سامان نیست.

   با تشکر

  1. سلام
   شما با حداقل سرمایه ( ۱۰۰ هزار تومان ) میتوانید سهم خرید نمائید ولی باید به این نکته توجه نمود که به هر میزان که سهم خریداری نمائید به همان نسبت سود عاید شما می شود به این معنا که هر چه تعداد سهم شما بیشتر باشد سود شما نیز بیشتر خواهد بود. پس باید به میزان آورده نقدی خود توجه داشته باشید.

 34. با سلام و تشکر از سایت خوب شما و راهنمایی های جنابعالی
  چند سوال داشتم اگر محبت بکیند جواب بدهید خیلی ممنون میشم.
  قصد خرید اوراق مشارکت از طریق سامانه انلاین کارگزاری رو دارم
  سوال اول این هست که به فرض مثال در دوره یک ماهه اگر من روز دهم ۱۰۰ برگ از اوراق مشارکت رو بخرم مقدار سود از اول ماه تا روز دهم را من باید به خریدار بدهم سوالم این هست که مبلغ را من باید در حساب انلاینم اضافه داشته باشم تا سیستم اتوماتیک به حساب فروشنده واریز کنه؟یا من باید با کارگزار هماهنگ کنم تا به حساب کارگزاری جدا وایز کنم؟
  همینطور در عکس موضوع اگر من زودتر از موعد اوراق در اواسط دوره بخواهم بفروشم.خریدار سود روزهای قبل یعنی از اول دوره را به من به چه صورتی میدهد به حساب کارگزاری من اضافه میشود؟
  سوال سوم من این هست که قبل از خرید اوراق مشارکت باید با کارگزاری هماهنگی کنم؟

  1. با سلام
   در تاریخ سررسید، سود اوراق به حساب دارنده (مالک فعلی) آن اوراق واریز می شود و دارنده اوراق مشارکت هیچ مبلغی نباید به شخصی پرداخت کند.
   بعنوان مثال با فرض آنکه نرخ اوراق مشارکت مورد نظر ۲۴% سالانه باشد و شما روز دهم هر ورقه را به مبلغ اسمی ۱۰۰هزار تومان خریداری نمایید. در تاریخ سررسید ۱ماهه، به ازای هر ورقه به شما ۲۰۰۰تومان داده می شود.
   ولی در بازار بورس عمدتا افراد اوراق مشارکتشان را بهمراه سود روزشمار آن حساب می کنند مثلاً با فرض شرایط مذکور، روز دهم هر ورقه را به قیمت ۱۰۰،۷۰۰ تومان برای فروش می گذارند درحالیکه در تاریخ سررسید ۱ماهه به شما ۲%، قیمت اسمی یعنی ۱۰۰۰۰۰ تومان داده می شود و در نهایت سود شما ۱۳۰۰ تومان به ازای هر ورقه در ماه اول می شود.

   1. با تشکر و راهنمایی جنابعالی از پاسخ
    به طور مثال در همین روز که یک نماد از اوراق مشارکت رو که بررسی میکردم.دیدم دقیقا روز اول دوره یک ماهه هست.و در قسمت فروش قیمت هر برگ ۱۰۰۳۷۰ تومان هست.و همینطور در دریفهای پایینتر قیمتها گرانتر هستند.در حالی که نهایتا با سود ۲۱ درصد میشه روزی ۵۷ تومان .که میشه ۱۰۰۰۵۷ تومان.پس با این حساب این قیمتها گران هست و باید صبر کنیم در قیمتهای پایین تر برگ اوراق را بخریم؟به طور کل توصیه شما جهت خرید اوراق چی هست؟منظورم از نظر قیمتی نزدیک به قیمت اسمی باشد ارزنده تر هست؟
    با تشکر و احترام

    1. البته به نکات گفته شده در همین مطلب نیز باید توجه داشت.
     “در بعضی موارد بدلیل کمبود نقدینگی و رقابت برای جذب منابع با بانک‌ها برخی از ناشران اوراق علاوه برسود اعلامی، سود ۳ درصدی برای یکسال را بر روی تابلو معاملاتی تضمین می‌کنند.”

     در مجموع شما هر چقدر اوراق را ارزانتر بخرید به نفع شما خواهد بود، بعضی وقت ها هم پیش می آید که اوراق زیر ارزش اسمی معامله می شود ولی سود آن بر مبنای ارزش اسمی است.

   2. سلام
    به نظرم این جواب درست نیست!
    قیمتی که ما بر روی تابلوی خرید و فروش می بینیم ربطی به میزان سوددهی اوراق در سررسید ندارد

 35. در مورد سوال اوراق مشارکت طراح سوال تاریخ خرید اوراق را مشخص نکرده پس مبنا را در پرداخت سود در سررسید اول به طورکامل دریافت می کند. و ۴۵ روز دیگر را هنگام فروش به او تعلق گرفته .نمی شود که تاریخ خرید مشخص نشود و فقط تاریخ فروش را مبنا قرار بدهید .سوال روهم رفته مبهم است ….

 36. سلام من اوراق رایان سایپا را داشتم که در تاریخ ۲۴ اسفند مدت آن به اتمام رسید وبسته شد ولی هنوز اصل آن را به حسابم ئاریز نکرده اند چرا؟

 37. با سلام
  بعضی از اوراق مشارکت مثل صگستر هم اکنون کمتر از قیمت اسمی معامله میشود یعنی کمتر از صد هزارتومان. در آگهی های اولیه این اوراق نوشته شده است که خرید اوراق در هر روز توسط بازارگردان به قیمت اسمی انجام می گیرد. حال می خواستم بدانم چرا وقتیکه خود بازارگردان تضمین کرده است که در هر روز به قیمت اسمی تا یه سقف مشخص (مثلا در مورد این اوراق مشارکت ۲۵ هزار ورقه در هر روز) بازخرید میکند معامله در زیر قیمت اسمی انجام میشود؟ و معنای اینکه بازگردان بازار به قیمت اسمی اوراق را می خرد چیست؟
  با تشکر

  1. سلام
   بله شما درست متوجه شدید. بازارگردانی به قیمت اسمی یعنی خرید اوراق با قیمت ۱۰۰ هزار تومان ولی بعضی از بازارگردانان با نزدیک شدن به زمان اتمام دوره اوراق با انتشار نامه ای مبلغ جدید برای بازارگردانی را اعلام میکنند. که این امر خود باعث میشود نرخ سود برای خریداران جدید بالا رود.

 38. درود بر شما . بنده ۲ برگ اوراق مشارکت از صندوق قرضالحسنه خاتم الانبیای قاعم شهر از شخصی در معامله ای که داشتم خریدم .ولی باتوجه به نیازی که به وجه نقد دارم بلا فاصله باید بفروشم .لذا میخواستم ببینم باید ه حتما از قایم شهر اقدام کنم یا نه کلیه شعب کشور جوابگوست .دوم اینکه حدودا۱۱ما ه به تاریخ سرسید اوراق مانده . ایا اصلا میشه قبل از سررسید به بانک عودت دادیاخیر. سوم ا ایا از اصل مبلغ مندرج در اوراق زودتر از موعد مقرر که ۱۱ ماه مانده مبلقی کسر میشود یا خیر ضمنا هر برگ اوراق بنده ۴۰۰ میلیون تومان میباشد ایا میشود محاسبه نمود که اگردر مدت یک یا دوروز بخواهم بفروشم چه مقدار خریداری میشود .سپاس و سپاس

  1. سلام
   دوست گرامی، با توجه به اینکه این نوع اوراق مشارکت، بورسی نیست،
   بهتر است موضوع را از طریق ناشر آن پیگیری نمایید، تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

 39. با سلام. بنده ۵ سال پیش از شرکت تراکتورسازی تبریز تسویه حساب نموده ام . در زمان اشتغال شرکت مقدار ناچیزی ازسهامش را به پرسنل اختصاص داده بود و بنده نیز برگ سهام دریافت نموده ام حال تصمیم به فروش سهام خود گرفته ام. ولی مشخص نیست که سود سهام بنده به کدام حساب و یا فرد خاصی داده شده است. لطفا در مورد دریافت سود سهامی که ۵ سال دریافت نکرده ام راهنمایی فرمائید. با تشکر

  1. سلام
   دوست گرامی، سود سهام شما به هیچ شخصی داده نمی شود بلکه بعنوان بدهی شرکت به شما باقی خواهد ماند.
   برای اطلاع از میزان طلب خود لازم است که با امور سهام آن شرکت تماس حاصل فرمایید.

 40. سلام
  ببخشید من سال ۷۶یه برگ اوراق مشارکت بانک کشاورزی گرفتم به ارزش ۱۰۰۰تومان خواستم ببینم الان وضعیت فروشش چطوره؟؟

  1. سلام
   دوست عزیز ابتدا بفرمایید که این اوراق قابل معامله در بورس است یا اوراق بانکیست؟
   چنانچه این اوراق بانکی بوده میبایست وضعیت آن را از بانک عامل جویا شوید و اگر این نوع اوراق بورسی است لطفاً نماد آن را ذکر کنید.

 41. سلام‌خسته نباشید طبق جدول نرخ کارمزد باید نرخ‌کارمزد خرید اخزا ۰/۰۰۴۷۴ باشه چون‌عضوی از اوراق بهادار فرا بورس است ولی کارمزد خرید این اخزا ها ۰/۰۰۰۷۲۶است علت چیست؟!

  1. سلام
   دوست گرامی معاملات اوراق مشارکت بورسی و فرابورسی ۰/۰۰۰۷۲۶ است.
   نرخ ۰٫۰۰۴۷۴ بابت معاملات سهام و حق تقدم در بازار فرابورس است.

 42. با سلام ، برای شرکت شما از بابت بدهی کارفرما از پروژه ای اوراق “مشارکت طرح های عمرانی انتفاعی دولت” تعلق گرفته که از معاملات ثانویه آن از طریق بورس اوراق بهادار امکانپذیر است، نحوه استفاده از این اوراق به عنوان تضمین دریافت ضمانتنامه از صندوق های سرمایه گذاری دولتی چگونه است ؟ آیا دارای روال کاری مشخصی می باشد؟

  1. سلام
   دوست گرامی اگر ممکنه بیشتر توضیح دهید، که شما نوع اوراق و نماد آن چیست؟
   آیا قصد فروش آن را دارید یا می خواهید بعنوان ضمانت در موسسه یا بانک آن را قرار دهید؟
   یا می خواهید اوراق خود را در صندوقهای سرمایه‌گذاری بگذارید؟

 43. سلام‌و عرض خسته نباشید
  به نظر شما عزیزان کار بلد و حرفه ای آیا خرید کردن سهم در یک‌بازار بسیار هیجانی که تقاضا در حداکثر میباشد و عرضه صفر می باشد آیا خرید کردن این سهم‌ میتواند سود دهی داشته باشد؟یا اینکه باید منتظر ماند تا از تب و تاب سهم کاسته شود؟برای مثال سهام (به پرداخت ملت) با نماد پرداخت را عرض مینمایم دیروز مورخ ۲۷/۴/۱۳۹۶ این سهم عرضه شد و به نظر بنده با مبلغی بالا برای هر سهم هم عرضه شد و الان صف های خرید هیجانی بسیاری برای این سهم تشکیل شده آیا خرید این‌سهم‌میتواند در آینده بازدهی مناسبی داشته باشد؟بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم

  1. سلام
   دوست گرامی، تحلیل صنعت و وضعیت سهم، در تخصص کارشناسان سایت همفکران است.
   اگر این سوال را در بخش پرسش و پاسخ سایت همفکران مطرح فرمایید پاسخ بهتری دریافت خواهید نمود.

 44. سلام
  بنده اوراق مشارکت طرح عمرانی انتفاعی دولت گرفتم که بی نام است و معاف از مالیات
  آبان امسال مدت طرح تموم میشه
  آیا کل مبلغ مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال رو کامل بهم میدن ؟واینکه سر وقت پرداخت میشه؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   اوراق مشارکت های بی نام در بازار خارج از بورس معامله می شوند و توسط یکی از بانک های ضامن در تاریخ سررسید پرداخت می گردد. لذا از طریق بانک ضامن خود می توانید جهت دریافت وجه خود اقدام نمایید.

 45. ممنون از راهنماییتون
  سود این اوراق همیشه با تاخیر واریز میشه
  بنده الان نگران اینم که آیا دولت به تعهداتش عمل میکنه؟و واسه گرفتن اصل پول به مشکل برنمیخورم؟
  ممنون میشم اگه توضیح بدین

  1. سلام
   دوست عزیز بستگی دارد که شما چه نوع اوراقی را خریداری کنید.
   چنانچه اوراق مدنظر شما اخزا است؛ باید عرض کرد که دولت به این بدهی اولویتی هم‌ردیف حقوق و مزایای کارکنان خود داده و به عنوان بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته می‌شود و نیز
   بانک مرکزی ضامن است که اگر دولت به هر دلیلی بدهی را نپرداخت، بانک مرکزی بدهی را پرداخت کند و این موضوع تضمینی برای مالکان اوراق خزانه محسوب می‌شود.

 46. با سلام بعد از خرید اوراق مشارکت مثلا ۳ماهه باید ۳ ماه بگذرد بعد بفروشیم یا بعد از چند روز میشه فروخت و موقع فروش به غیر از کارمزد هزینه دیگری ندارد

  1. سلام
   در روزهای معاملاتی، شما هر زمان که بخواهید می توانید اوراق خود را بفروشید و در زمان فروش تنها هزینه کارمزد کسر خواهد شد.

 47. سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوالی داشتم درمورد این اوراق مشارکتی که شهرداری ها میدن میخواستم ببینم جریانشون چیه حدود ۲۰۰میلیون از یه شهرداری طلب داریم بعد میگن اوراق بهتون میدیم میخواستم ببینم میشه اون هارو فروخت یا نه؟اگه میشه چجور ؟
  ممنون میشم راهنمائی کنید

  1. سلام
   مدتی است که در طرح های دولتی و عمومی بابت تسویه فعالیت های پیمانکاران از اوراق مشارکت یا اوراق اخزا استفاده می کنند. این اوراق قابلیت انتقال دارند. البته شما دقیقاً اشاره نکردید که اوراق متعلقه به شما چه نوع اوراقی است و نماد آن چیست، اما درخصوص اوراق اخزا می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:
   اوراق خزانه اسلامی؛ سودآوری با حداقل ریسک
   اوراق خزانه اسلامی(اخزا)

 48. با سلام
  در مورد فروش اوراق مشارکت قبل از سررسید، آیا سودی که تا لحظه فروش محاسبه و از خریدار نیز کسر می‌شود نهایتا به حساب فروشنده واریز خواهد شد؟ متشکرم

  1. سلام
   انجام معاملات (خرید و فروش) اسناد خزانه اسلامی نیاز به دریافت کد بورسی دارد. (البته چنانچه پیش از این شرکت کد بورسی دریافت کرده باشد، نیاز به دریافت کد بورسی دیگری نخواهد داشت. جهت اطلاع از اینکه شرکت دارای کد بورسی است یا خیر، پیمانکاران می‌توانند شناسه ملی شرکتی خود را به همراه نام کامل شرکت از طریق پیامک به شماره ۰۹۳۹۵۵۵۵۲۳۵ برای کارگزاری آگاه ارسال نمایند. به این ترتیب می‌توان از دارا بودن کد بورسی مطلع شد). مدارک لازم جهت اخذ کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها):
   تصویر شناسه ملی مشتریان حقوقی از سایت Ilenc.ir
   تصویر روزنامه رسمی آگهی تآسیس٫
   تصویر روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات که در آن اعضای هیئت مدیره درج شده باشد و دارای شناسه ملی و شماره ثبت باشد.
   تصویر اساسنامه.
   کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره.
   تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی و تعهد نامه.
   تکمیل فرم توافقنامه معاملات اینترنتی (اختیاری).
   دریافت و تکمیل فرم قرارداد معاملات برخط و پاسخ به سوالات آزمون معاملات برخط (اختیاری).
   ارائه نامه درخواست دریافت کد معاملاتی خطاب به کارگزاری آگاه در سربرگ اصلی شرکت ممهور به مهر شرکت و امضای صاحبان مجاز٫
   معرفی نماینده شرکت.
   پس از دریافت کد بورسی پیمانکاران می‌توانند با مراجعه به یکی از کارگزاران بورس اوراق بهادار، دستور فروش را تکمیل نموده و تحویل کارگزاری دهند (چناچه تمایل داشته باشید که اینکار را در کارگزاری آگاه انجام دهید می توانید به لیست شعب کارگزاری آگاه مراجعه نمایید). البته امکان ارسال درخواست فروش به صورت درخواست اینترنتی و یا آنلاین هم وجود دارد. دو روش مذکور به شرطی امکان‌پذیر است که شرکت قرارداد اینترنتی و آنلاین (بند ۶ و ۷) با کارگزاری داشته باشد.

   با ارائه درخواست فروش توسط پیمانکاران (به یکی از روش‌های مذکور) در صورت وجود خریدار (که معمولاً همیشه هست) اوراق مورد نظر بفروش خواهد رسید. وجه حاصل از فروش پس از کسر کارمزد فروش و حداکثر دو روز کاری پس از تاریخ فروش، به حساب شرکت واریز می‌گردد. این اوراق معاف از مالیات است، اما بابت خرید و فروش آن کارمزد دریافت می شود.
   درخصوص اوراق اخزا می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:
   اوراق خزانه اسلامی؛ سودآوری با حداقل ریسک
   اوراق خزانه اسلامی(اخزا)

 49. با سلام اوراق مشارکتی که خریداری میشه تا با اون وام مسکن بگیرم مثلا من سال نود و یک سه و نیم میلیون اوراق خریدم وام بیست میلیونی گرفتم هم شامل خرید و فروش و سود میشه ایا میشه فروخت یا سود گرفت ؟ممنون اگه پاسخ بدید

  1. سلام
   بله این اوراق هم اگر مدت اعتبارشون به پایان نرسیده باشه، قابلیت معامله را دارند. اما از آنجا که عرضه آن بیشتر به جهت خرید مسکن است، این که آن را به قصد سود معامله نمایید، توصیه نمی شود.

 50. باسلام.آیا امکان دارد موقع فروش اوراق قبل از سررسید سود وقبل از سررسید آخر اوراق کسی که قصد فروش داشته باشد هیچ خریداری برای فروش موجود نباشد و اوراق نزد فروشنده وبدون خریدار بماند؟

  1. سلام
   خیر.ناشران اوراق باید شرکتی را بعنوان بازار گردان داشته باشند و این شرکتها تا یک درصد قابل قبولی وظیفه نقد شوندگی اوراق را در قیمت اسمی دارند .

 51. با سلام و تشکر از صبر و حوصله تون در جواب سوالات…یک سوالی که ذهن مرا درگیر کرده و با خواندن کل سوال و جوابها،باز هم نتوانستم ،جواب قانع کننده برای سوالم پیدا کنم. این است که من سالهای ۹۱ و ۹۲ مقداری اوراق مشارکت با درآمد ثابت از طریق کارگزاری ها خرید و فروش انجام میدادم بعلت پایین تر بودن سود بانکی در اون زمونها،که هنگام خرید یا فروش اگر هر چند روز از آخرین سررسید واریز سود میگذشت ،سیستم بصورت خودکار با اون درصد اعلامی ،دقیقا ،سود تا روز معامله را از خریدار اخذ و بحساب فروشنده واریز میکرد،ولی امروز تعدادی سهام رایان سایپا ۲۲درصدی با قیمتی خیلی خیلی بیشتر از قیمت اسمی خریدم و اصلا متوجه این گرانی سهام رایان سایپا هم نشدم ،ولی تا الان سود از سررسید تا امروز را سیستم از من دریافت نکرد برای واریز جداگانه بحساب فروشنده،سوالم اینه که آیا قانون سوددهی توی این چند سالی عوض شده ،چون من هنوز ،متوجه این موضوع نشدم و اینکه تا قبل از سررسید که ۸۰ روز دیگه هست ،اگه بخوام ۶۰ روز دیگه بفروشم باید سود این مدت را خودم درنظر بگیرم و اعلام کنم یا سیستم از خریدار دریافت و برایم واریز میکند……ممنون میشم اگه جواب قانع کننده ای بدید.و نیز اگه در مورد اوراق مشارکت رایان سایپا که امروز ۱۱۱۰۰۰ تومان بود هم اطلاعاتی دارید راهنمایی بفرمایید ،لطف بزرگی می کنید.با تشکر از شکیبایی تون.

  1. سلام
   ساز و کار معاملات اوراق مشارکت به جز آن دسته از اوراق که به کسر فروخته می شود، مطابق چیزی است که شما فرمودید؛ یعنی بعد از آخرین سررسید پرداخت سود معادل سود روزهای گذشته از خریدار دریافت شده و در پایان دوره به دارنده اوراق سود کل دوره واریز می گردد.
   چنانچه مغایرتی در روند پرداخت مشاهده کرده اید که مربوط به کارگزاری است می توانید در ساعات اداری روزهای شنبه تا چهارشنبه با بخش پذیرش اوراق به شماره ۸۲۱۵۴۰۰۰ تماس حاصل فرموده و عدد ۲ را شماره گیری نمایید.

 52. بر روی سامانه آنلاین بعد از خرید حضوری می شود سهام را خرید یا خیر ؟اگر می شود نحوه خرید به چه صورتی است

   1. سلام
    بله، اوراق مشارکتی که از سوی بورس و فرابورس پذیرفته می شوند، به صورت آنلاین معامله می شوند.

 53. سلام

  ایا در خرید اوراق بهادر که بانک ملت در پنل بانکی مشتریان خود اعلام کرده است امکان داره ضرر هم مواجع بشیم به جای سود . مثلا این که ان اوراق ورشکست شد یا ضرر کرده یا هر مورد دیگر و کمتر از پولی که سرمایه گذاری کرده ایم بهمون بدهند

  با تشکر

  1. با سلام
   اوراق مشارکت چند دسته هستند
   شما برای خرید اوراق میتوانید یا از طریق بانک ها اقدام کنید یا با دریافت کد بورسی از کارگزاری ها از بازار بورس خریداری نمایید.

 54. با سلام از این که به سوالات همه پاسخ میدهید تشکر می کنم
  من اوراق مشارکت جدید رو از بانک سپه خریداری کردم اما بانک چیزی به عنوان اوراق یا رسید یا مدرکی که فردا بگم اوراق خریدم رو بهم نداد هر چی هم میگم میگن باید صبر کنی اوراق از تهران بیاد آیا چنین اتفاقی عادی هست نظر شما چیست؟ ممنون

  1. با سلام
   در مورد این موضوع، بهترین مرجع پاسخگویی، خود بانک است و ما در این مورد نظری نمیتوانیم بدهیم.
   موفق باشید

 55. با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم خدمتتان…قرار است به جای حقوق و کارکرد شرکت ما اسفند ۹۶ حقوق معوقه یک سال را به صورت اوراق با نرخ ۱۶ درصد و موعد سررسید در انتهای سال ۹۸ بدهد///بعد به ما گفتند که این پول به روز است ///خواستم ببینم با اینکه یک سال از حقوق ما گذشته و دو سال دیگه در حقیقت دریافت میکنیم بهترین و منطقی ترین روش چه روشی جهت گرفتن این پول است /مثلا من ۲۰ میلیون تومن خودم رو باید ۲۰ تومن بگیرم و دو سال بعد با یک سود ۱۶ درصد دریافت کنم یا باید کارفرما عدد بیشتری در قبال ضرر این سه سال به من بدهد ////در ضمن اگر من بخواهم بفروشم چه میزان از من کم خواهد شد و کارمزد و کسورات چقدر است ….ممنون میشم پاسخم رو بفرمایید

  1. سلام
   اگر اوراقی که به شما تعلق میگیرد با ارزش روز محاسبه شود شما متحمل ضرر نمی شوید و میتوانید بلافاصله بعد از دریافت این اوراق با نرخ روز در بازار بورس بفروشبد . البته باید نماد این اوراق در بازار پذیرش شده باشد . این اوراق معمولا به کسر داده میشوند و فرض بر این است که بعد از گذشت زمان، نرخ سود ۱۶% سالانه برای دارندگان محاسبه شود و در سر رسید به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می شود. در مورد کارمزد فروش، مقدار آن ثابت است و در مطللب بیان شده است.

 56. سلام
  ظاهرا امسال دولت تصویب و اجرایی کرده که به همه پیمانکاران اوراق قرضه بدهد و با سر رسید یک یا دو ساله
  من پیمانکار هستم خواستم ببینم این طرح که به ضرر ما هم هست و به نوعی باعث شده دیگه تو این حوزه کار نکنیم تا کی پا برجاست!؟ آیا احتمال این هست که اگه با استقبال روبرو نشود مجددا اعتبار برای این کار ها در نظر گرفته شود؟

  1. با سلام و احترام دوست گرامی
   منابع اطلاعاتی در این حوزه در اختیار ما نیست و تحلیل و پیش بینی این امر نیز از حوزه اختیارات و دامنه ی فعالیت ما خارج است لذا توصیه می گردد به منظور کسب اطلاعات و پیش بینی های دقیق به منابع دیگری مراجعه فرمایید. در شرکت کارگزاری آگاه کلیه پیش بینی ها و تحلیل ها به سایت همفکران محدود است.

 57. با سلام
  چند مدتی بود که به حساب سپرده ام نزد بانک مسکن اوراق ممتاز تعلق میگرفت و هر چند ماه میفروختم .اشتباهی در نام بود جهت اصلاح اقدام کردم. بعد از اصلاح آن مقدار اوراقی که موجود بود با مشکل فروش مواجه شده است .چندین بار به بانک مراجعه کردم و تا کنون نتیجه ای نگرفتم . چه اقدامی باید بکنم.

  1. با سلام و احترام دوست گرامی
   از بابت مشکلی که برایتان حادث شده است، بسیار متاسف هستیم و امید داریم که هر چه سریع تر مشکل مرتفع گردد. به منظور یافتن سریع ترین و بهترین راه حل بهتر است از خود متصدیان این امر در شعب و یا ستاد بانک مربوطه مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *