اوراق قرضه اسلامی (صکوک) و انواع آن

 • ۲۰ خرداد ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۱۲۰ نظر
 • ۷۳۲۷۵ مشاهده
انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهام

در مطلب “انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه“، اوراق بهادار مورد معامله در این بازار مورد بررسی قرار گرفت. در مطلب مذکور دریافتیم که یکی از روش‌های دریافت وام شرکت‌ها، از طریق انتشار اوراق بدهی است. یکی از این انواع اوراق بدهی، اوراق مالی اسلامی (صکوک) است که در بازار اوراق بدهی مورد معامله قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی  اوراق مالی اسلامی یا همان “صکوک” بپردازیم.

فهرست:

یادآوری چند نکته ساده

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهاماوراق قرضه یا اوراق بدهی ورقه قابل معامله‌ای است که بیانگر مبلغ وام با سود مشخصی است. این سود در فواصل زمانی از پیش تعیین شده پرداخت می‌شود و در سررسید مشخصی کل مبلغ آن به خریدار اوراق پرداخت خواهد شد. همچنین ممکن است این اوراق علاوه بر سود در نظر گرفته شده، حق یا حقوق دیگری نیز برای خریدار خود به همراه داشته باشد. بنابراین در این اوراق سود، زمان پرداخت سود و زمان سررسید آن مشخص است. اوراق قرضه بر اساس عواملی نظیر مدت سررسید، نرخ بهره، نوع وثیقه و … تقسیم‌بندی می‌شوند.

اوراق قرضه به طور معمول توسط دولت منتشر و ضمانت می‌شود و آنجا که پرداخت اصل و فرع این اوراق توسط دولت تعهد می‌شود، بدون خطر محسوب شده و مورد اطمینان سرمایه‌گذار است و ریسک آن بسیار پایین است. اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شهرداری‌ها و اوراق خزانه نمونه‌هایی از اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت است. اوراق قرضه ویژگی‌هایی دارد که در مطلب “انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه” به آن پرداخته شد.

اوراق مشارکت نیز یکی از انواع ابزارها در بازار اوراق بدهی محسوب می شود و شرح مفصل آن در مطلب “اوراق مشارکت و نحوه خرید و فروش آن در بازار سرمایه ایران” آورده شد.

اوراق مالی اسلامی (صکوک)

از آنجا که اوراق قرضه مبتنی بر قرض با بهره است، از دیدگاه اسلام ربا محسوب شده و حرام است؛ لذا در کشورهای اسلامی نمی‌توان از این اوراق جهت تامین مالی استفاده کرد. برای رفع این مشکل در ابتدا به انتشار اوراق مشارکت پرداخته شد؛ اما از آنجا که این اوراق به پشتوانه یک طرح فیزیکی منتشر می‌شود و زمانی که شرکت‌ها برای خرید دارایی و تامین نقدینگی دچار مشکل شوند، اوراق مشارکت کاربردی ندارند، متخصصان مالی ابزار مالی جدید را طراحی نمودند. در نهایت با ایجاد بانکداری اسلامی، ابزارهای مالی اسلامی یا همان صکوک ایجاد گردید.

صکوک چیست؟

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهامصکوک جمع کلمه صک و به معنای اسناد است. این لغت در فارسی مترادف چک در نظر گرفته می شود. ابزارهای مالی  اسلامی یا همان صکوک، اوراق بهادار با ارزش مالی یکسان و قابل معامله در بازارهای مالی هستند. این اوراق بر پایه یکی از قراردادهای مورد تایید اسلامی طراحی شده‌ و دارندگان آن به صورت مشاع مالک یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها و منافع حاصل از آن‌ها هستند. صکوک ابزار نوینی است که در کشورهای اسلامی به جای اوراق قرضه به‌کار گرفته می‌شود این اوراق مبتنی بر دارایی با درآمد ثابت یا متغیر قابل معامله در بازار ثانویه و بر اساس اصول شریعت است. اوراق صکوک باید خود دارای ارزش بوده و نمی‌توانند بر اساس فعالیت‌های سفته بازی باشند.

تفاوت صکوک با اوراق قرضه با درآمد ثابت

 • صکوک نشان‌دهنده مالکیت یک دارایی مشخص است و اوراق قرضه فقط گواهی تعهد بدهی است. به بیان دیگر بین صادرکننده اوراق قرضه و خریدار آن رابطه‌ای به شکل وام دهنده و وام گیرنده برقرار ست که در آن نرخ بهره وام ثابت  است.
 • در اوراق قرضه می‌توان دارایی‌هایی که به لحاظ اسلامی پذیرفته شده نیست هم پشتوانه اوراق قرار گیرد اما در مورد اوراق صکوک تنها دارایی‌هایی که به لحاظ شرعی مجاز و صحیح محسوب می‌شوند ملاک انتشار این اوراق است.
 • اعتبار اوراق قرضه وابسته به اعتبار صادرکننده یا ناشر آن است در حالی که اعتبار صکوک به ناشر بستگی ندارد بلکه به ارزش دارایی پشتوانه بستگی دارد.
 • فروش صکوک در بازار ثانویه، فروش مالکیت دارایی است اما فروش اوراق قرضه، فروش بدهی است.
 • در صکوک امکان افزایش اصل دارایی و در نتیجه ارزش خود ورقه صکوک وجود دارد درحالی که اصل بدهی در اوراق قرضه قابلیت افزایش ندارد.

تشابه صکوک با اوراق قرضه

 1. قابلیت نقد شوندگی در بازار ثانویه
 2. درجه‌بندی اعتباری توسط موسسات رتبه‌بندی و قابلیت افزایش اعتبار
 3. تنوع در طراحی و عرضه

مزایای استفاده از ابزارهای مالی اسلامی؛ صکوک

 • افزایش نقدینگی بانی (شرکتی که نیاز به تامین مالی دارد) از طریق انتشار صکوک
 • در صورت انتشار صکوک به پشتوانه دارایی‌هایی که نقدینگی پایینی دارند یا غیر نقد هستند، دارایی‌های مذکور از ترازنامه خارج شده و وجوه نقد جایگزین آن می‌شود.
 • علی رغم اینکه قسمتی از دارایی‌ها از شرکت بانی جدا می‌شود اما بازهم بانی می‌تواند از دارایی‌ها استفاده کند.
 • از آنجا که صکوک با پشتوانه دارایی منتشر می‌شود لذا دارای ریسک کمتری است و هزینه تامین مالی را نیز کاهش می‌دهد.
 • کمک به توسعه بازار سرمایه با فراهم کردن امکان تبدیل دارایی‌ها به اوراق بهادار

انواع اوراق بهادار مالی اسلامی؛ صکوک

 • اوراق قرض الحسنه؛

این اوراق، بر اساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می‌شود و به موجب آن قرارداد، ناشر اوراق به میزان ارزش اسمی آن‌ها از دارندگان اوراق استقراض می‌کند و به همان مقدار بدهکار است و باید در سررسید معین یا عندالمطالبه به آنها بپردازد.

 • اوراق وقفی؛

این نوع اوراق، اوراق بهادار با نامی هستند که به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین (زمان احداث پروژه) منتشر می‌شود و به افرادی که قصد مشارکت  در طرح‌های عام المنفعه را دارند واگذار می‌شود.

 • اوراق مرابحه؛

بیع مرابحه از زمان­­‌های گذشته بین مردم رایج بوده و هدف آن بیعی است که فروشنده قیمت تمام شده­ کالا (شامل قیمت خرید، هزینه‌های حمل و نقل، نگهداری، سایر هزینه­‌های مربوطه) را به اطلاع مشتری می‌­رساند و پس از آن مبلغ یا درصدی اضافه‌تری را به عنوان سود تقاضا می‌کند. این اوراق، اوراق بهاداری هستند که دارندگان آن‌ها بصورت مشاع مالک دارایی مالی(دینی) هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده است. این اوراق بازدهی ثابت داشته و قابل فروش در بازار ثانویه هستند. اوراق مرابحه انواعی دارد مانند اوراق مرابحه تأمین مالی، اوراق مرابحه تأمین نقدینگی و اوراق مرابحه تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری. مثال: اوراق مرابحه ۲ ساله و با نرخ ۲۰ درصد شرکت صنعتی بوتان (سهامی عام)

 • اوراق اجاره؛

اوراق اجاره یکی از رایج ترین انواع اوراق بهادار اسلامی است که سرمایه گذاران می‌توانند در مقاطع زمانی معین، سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود را دریافت کنند. این اوراق مبتنی بر سود معین و ثابت است، از همین رو این اوراق مهم‌ترین اوراق بهادار اسلامی است. در ادامه این مطلب به توضیح بیشتری در این خصوص می‌پردازیم. مثال: اوراق اجاره رایان با نماد صایان

 • اوراق استصناع؛

این اوراق، اسناد و گواهی‌های دارای ارزش یکسان هستند و برای تجمیع وجوه لازم برای ساخت کالایی استفاده می‌شوند که تحت تملک دارنده صکوک است. مثال: اوراق صملی۹۷۰۹ با نرخ سود ۲۳ درصدی و سررسید ۳ ساله (ضامن اوراق:شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی)

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهام

 • اوراق سلف؛

سلف از اقسام بیع بوده و عکس نسیه است. هنگامی که شخصی تولید یا ارائه کالای معین را مورد هدف قرار می‌دهد، با انتشار این نوع صکوک قادر خواهد بود تا منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کند. در واقع سرمایه‌گذاران در این اوراق، کالای مورد نظر را پیش خرید کرده‌اند. مثال: سلف نفت کوره و اوراق سلف موازی استاندارد ذوب آهن

 • اوراق منفعت؛

این اوراق اسناد مالی بهاداری هستند که بیانگر مالکیت دارنده آن بر مقدار معین خدمات یا منافع آینده از یک دارایی با دوام، است که در ازای پرداخت مبلغ معینی به او منتقل شده است.

 • اوراق جعاله؛

این اوراق بهادار، اوراق مالکیت مشاع خدمتی است که بر اساس قرارداد جعاله، انجام و تحویل آن تعهد شده است. بعد از پایان خدمت (موضوع جعاله) صاحبان اوراق، مالک مشاع نتیجه خدمت خواهند بود. نتیجه خدمت ممکن است امتیاز مالی یا دارایی فیزیکی باشد.

 • اوراق مشارکت؛

این نوع صکوک، سندی است که گویای مالکیت دارنده آن نسبت به بخشی از یک دارایی حقیقی که متعلق دولت، شرکت‌های تعاونی یا خصوصی است و تا سررسید اوراق هر نوع تغییر قیمت دارایی متوجه صاحب اوراق مشارکت است. مثال: اوراق مشارکت نفت و گاز پرشیا و اوراق مشارکت میدکو

 • اوراق مضاربه؛

در این نوع اوراق ناشر با واگذاری اوراق، وجوه متقاضیان را جمع‌آوری کرده و بعنوان مضاربه در اختیار بانی قرار میدهد و بانی هم در فعالیت اقتصادی سودآور بکار می‌گیرد و در پایان هر دوره مالی سود حاصله را بر اساس نسبتهایی که روی اوراق درج گردیده است، میان خود و صاحبان اوراق تقسیم می‌کند.

 • اوراق مزارعه؛

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهاماین نوع اوراق بهادار بر اساس قرارداد مزارعه طراحی شده و ناشر با واگذاری این اوراق، وجوه متقاضیان را جمع‌آوری کرده و با آن اراضی قابل زراعت خریداری می‌کند. سپس این اراضی را طی قرارداد مزارعه از طرف دارندگان اوراق به کشاورزان واگذار می‌کند تا روی این اراضی زراعت کنند و در پایان سال زراعی، محصول را با هم تقسیم کنند.

 • اوراق مساقات؛

ناشر با واگذاری این نوع از اوراق بهادار، وجوه متقاضیان را جمع‌آوری کرده و با آن باغات قابل بهره برداری را خریداری کرده و سپس با وکالت از طرف دارندگان اوراق طی قرارداد مساقات به باغبانان واگذار می کند تا به آن‌ها رسیدگی کنند و در پایان، محصول بدست آمده را با هم تقسیم کنند. در این نوع صکوک، دارنده اوراق نقش مالک، ناشر نقش وکیل و باغبان نقش عامل و اوراق مساقات سند مالکیت مشاع دارندگان است.

 • اوراق مشتقه؛

قراردادهای بین دو یا چند نفر که پرداختهای آن بر اساس موقعیت سنجی تعیین می‌شود. در واقع مشتقه‌ها ابزاری برای کاهش یا انتقال ریسک بشمار می آیند. برخی از انواع رایج این نوع اوراق شامل قراردادهای زیر هستند:

?قرارداد سلف

قرارداد سَلَف قراردادی  است که در آن عرضه‌کننده بخشی از دارایی پایه را به ازای بهای نقد و مطابق قرارداد سلف به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند. خریدار می‌تواند معادل دارایی پایه خریداری شده را در یک قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش رساند که به این قرارداد نیز به اختصار سلف می‌گویند.

?قراردادهای آینده (آتی)

نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند.

?قراردادهای معاوضه

قرارداد معاوضه یا سوآپ نوعی ابزار مشتقه است که طی آن توافقی بین دو شرکت برای معاوضه جریان نقدی در آینده (با دو نوع پرداخت متفاوت از بدهی یا دارایی) صورت می‌گیرد. این قرارداد تاریخ پرداخت و چگونگی محاسبه جریانات نقدی را که باید پرداخت شود مشخص می‌کند.

?قراردادهای اختیار معامله

 اختیار معامله قراردادی دوطرفه بین خریدار و فروشنده است که براساس آن خریدار قرارداد حق (نه الزام و تعهد) دارد که مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمت معین و در زمانی مشخص بخرد یا بفروشد. بنابراین براساس این قرارداد، دو طرف توافق می‌کنند که در آینده معامله‌ای انجام دهند. در این معامله خریدار اختیار معامله، در ازای پرداخت مبلغ معینی، حق خرید یا فروش دارایی مندرج در قرارداد را در زمانی مشخصی با قیمتی که هنگام بستن قرارداد تعیین شده است، به دست می‌آورد. از طرف دیگر، فروشنده قرارداد اختیار معامله، در مقابل اعطای این حق به خریدار با دریافت مبلغ معینی هنگام عقد قرارداد، براساس مفاد قرارداد، آماده فروش دارایی مذکور است.

 

انواع اوراق صکوک با توجه به ثابت یا انتظاری بودن نرخ سود

 • اوراق مبتنی بر خرید و فروش دین:

این گروه از اوراق بهادار اسلامی از جهت بازدهی نزدیکترین گروه به اوراق بهادار ربوی هستند. این اوراق در زمان مشخص سود معینی بدست می آورند. از جمله این اوراق میتوان به اوراق استصناع  و اوراق مرابحه اشاره کرد.

 • اوراق مبتنی بر خرید و فروش دارایی فیزیکی:

این گروه از اوراق بهادار بر خرید و فروش دارایی فیزیکی مبتنی است.از شاخص‌ترین مصداق این گروه میتوان به اوراق اجاره علی الخصوص اوراق اجاره به شرط تملیک اشاره کرد. که به منظور تامین مالی یا نقدینگی منتشر میشود. سود این اوراق به جهت متغیر بودن جریان درآمدی خالص آنها، متغیر است. اما میتوان با مدیریت ریسک به بازدهی با ثباتی دست یافت.

 • اوراق مبتنی بر مشارکت در سود طرح اقتصادی:

این گروه از اوراق بهادار اسلامی بر اساس عقدهای مشارکتی طراحی شده‌اند. از جمله این اوراق میتوان به اوراق مشارکت، اوراق مضاربه، اوراق مزارعه و اوراق مساقات اشاره کرد. در این گروه از اوراق صاحبان اوراق بصورت مشاع بعنوان صاحبان سرمایه در احداث پروژه یا انجام یک فعالیت اقتصادی مشارکت می کنند و در سود حاصل از آن سهیم میشوند و چنانچه پروژه با زیان مواجه شود زیان آن به تناسب بین صاحبان سرمایه تقسیم می‌شوند.

ارکان انتشار اوراق بهادار اسلامی؛ صکوک

بانی: بانی شخص حقوقی است که نهاد واسط برای تامین مالی او، در قالب عقود اسلامی اقدام به انتشار اوراق بهادار اسلامی می‌کند.

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه: این شرکت نهاد مالی است که به موجب دستورالعمل فعالیت نهادهای واسط مصوب ۱۳۸۹/۰۵/۱۱ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تاسیس شده است و وظیفه تاسیس و راهبری نهادهای واسط را در بازار سرمایه ایران بر عهده دارد. این نهاد نقش امین را عهده دار است که برای حفظ منافع دارندگان اوراق بهادار و حصول اطمینان از صحت عملیات ناشر، نسبت به مصرف وجوه، نحوه نگهداری حساب‌ها و صورت‌های مالی و عملکرد اجرایی بصورت مستمر، رسیدگی و اظهار نظر می نماد. از دیگر وظایف این شرکت انجام کلیه امور اداری، مالی،مدیریتی، حقوقی و قانونی نهاد واسط و همچنین نگهداری حساب‌ها و دفاتر مالی نهاد واسط است.

واسط: این نهاد یک شرکت حقوقی است با مسولیت محدود، که توسط شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه بعنوان عامل انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی تشکیل می گردد. هر نهاد واسط در هر زمان نمی‌تواند برای تامین مالی بیشتر از یک طرح، اوراق بهادار منتشر نماید. این نهاد به منظور نقل و انتقال دارایی به وکالت از دارندگان صکوک اجاره و انتشار صکوک اجاره تشکیل می‌شود.

فروشنده: فروشنده می‌تواند بانی یا شخص حقوقی دیگری باشد که اقدام به فروش دارایی به نهاد واسط می‌نماید.

ضامن: ضامن توسط بانی و با تایید سازمان بورس صرفا از بین بانکها، موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه‌های تحت نظارت بیمه مرکزی، شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت‌های سرمایه گذاری، نهادهای عمومی و موسسات دولتی انتخاب می شود.

عامل فروش: شخص حقوقی که نسبت به عرضه اوراق بهادار اسلامی از طرف ناشر برای فروش اقدام می‌کند. این شخص حقوقی از بین شرکت‌های کارگزاری عضو بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران توسط بانی انتخاب می‌شود.

عامل پرداخت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که نسبت به پرداخت های مرتبط با اوراق بهادار اسلامی در سررسیدهای معین به سرمایه‌گذاران اقدام می کند.

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهام

اوراق اجاره

اوراق بهاداری است که بر اساس عقد اجاره منتشر می شود و نشان دهنده مالکیت مشاع دارندگان آن، در دارایی مبنای انتشار اوراق است که اجاره داده می شود. برای انتشار این اوراق وجود حداقل ۳ نهاد مالی بانی، واسط و امین که در قسمت قبل توضیح داده شد ضروری است. این اوراق بهادار، با نام و قابل نقل و انتقال است که بیانگر مالکیت واحدهای سرمایه گذاری با ارزش برابر از دارایی های با دوام فیزیکی هستند. در صکوک اجاره حق استفاده از منابع یک دارایی یا مجموعه ای از دارایی‌ها در قبال اجاره بها از مالک به شخص دیگری منتقل می شود. مدت قرارداد اجاره مشخص است و اجاره بها را می توان در ابتدی هر دوره، انتهای دوره و یا سررسیدهای ماهانه، فصلی و سالانه پرداخت کرد. این اوراق را می توان در بازار ثانویه و به قیمتی که توسط عوامل بازار تعیین می شود معامله کرد.

انواع اوراق اجاره؛

۱- اوراق اجاره تامین دارایی

دراین نوع اوراق نهاد واسط، یک دارایی یا مجموعه دارایی‌ها که مورد نیاز بانی است را به نیابت از سرمایه گذاران، از فروشنده خریداری نموده و به بانی اجاره میدهد.

۲- اوراق اجاره تامین نقدینگی

در این نوع از اوراق صکوک، واسط با واگذاری اوراق به مردم و جمع‌آوری وجوه به وکالت از سرمایه گذاران یک دارایی ثابت مشهود را از بانی خریداری کرده و مجددا به خود بانی اجاره میدهد.

۳- اوراق اجاره جهت تشکیل شرکتهای لیزینگ

هدف این اوراق اجاره، تشکیل سرمایه فعالیت تجاری مستمر است. بانی(شرکت لیزینگ) با مراجعه به امین و تاسیس شرکت واسط و انتشار اوراق اجاره، وجوه افراد جمع‌آوری کرده وبه وکالت از طرف آنها بصورت مستمر کالاهای مورد نیاز دولت، سازمانهای دولتی، شرکتهای وابسته به دولت و بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی و مصرف کنندگان را از تولیدکنندگان یا مراکز فروش بصورت نقد خریده، سپس با افزودن نرخ معین بعنوان سود، به شرط تملیک به مصرف کنندگان نهایی اجاره می دهد.واسط، اجاره بهای حاصل از عملیات اجاره به شرط تملیک رابصورت فصلی یا سالانه بین صاحبان اوراق توزیع میکند. در این اوراق در هر مقطع زمانی دارایی واسط، ترکیبی از پول نقد و دارایی‌های اجاره شده و مطالبات اجاره بها خواهد بود که صاحبان اوراق به نحو مشاع مالک آن‌ها هستند و می‌توانند در مواقع نیاز به دیگری واگذار کنند.

۴- اوراق اجاره رهنی

این نوع اوراق اجاره بیشتر مورد استفاده بانک‌ها، لیزینگ و موسسات اعتبار دهنده است. در این نوع از اوراق، بانی(بانک) تسهیلاتی که در قالب عقد اجاره به شرط تملیک پرداخت کرده است را به نهاد واسط می فروشد. بر این اساس ابتدا نهاد واسط اوراق اجاره را منتشر می کند و سپس دارایی‌هایی که بانک در قالب عقد اجاره به شرط تملیک در طی زمان به افراد مختلفی داده است را از وی خریداری می نماید.

شیوه تامین مالی اوراق صکوک اجاره

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهامدر ابتدا شرکتی که نیاز به نقدینگی دارد (بانی) مقداری از دارایی خود را که برای اجاره مناسب هستند انتخاب می‌کند. سپس شرکت دیگری با مقصد خاص(شرکت ناشر)، تاسیس میکند. این شرکت از نظر قانونی دارای شخصیت کاملا مستقل است. بانی دارایی‌های مورد نظز خود را به شرکت ناشر می‌فروشد. با این توافق که شرکت ناشر پس از خرید دارایی مجددا آن را در قالب قرارداد اجاره در اختیار بانی قرار دهد. مدت و مبلغ اجاره با توافق طرفین تعیین می‌شود. در مرحله بعد شرکت ناشر از طریق انتشار اوراق صکوک، دارایی‌های خود را به اوراق بهادار صکوک تبدیل میکند. این اوراق بهادار دارای ارزش مساوی بوده و هر یک بیانگر مالکیت مشاع قسمتی از دارایی‌های مورد اجاره هستند و سرمایه‌گذارانی که این اوراق را میخرند به نسبت میزان ارزش اوراق خود در مالکیت ان دارایی‌ها بصورت مشاع شریک هستند. بانی به موجب قرارداد، اجاره بها را در اختیار شرکت ناشر قرار میدهد. شرکت ناشر هم مبلغ اجاره بها را بین دارندگان صکوک  تقسیم میکند. بعد از پایان مدت زمان اجاره، جریان نقدی حاصل از اجاره بها نیز متوقف می‌شود. چنانچه ارزش بازار دارایی‌های مذکور بیشتر از ارزش اسمی مندرج در اوراق صکوک باشد، آنگاه دارندگان صکوک با پایان مدت زمان اجاره با فروش دارایی‌ها سود سرمایه‌ای بدست می‌آورند و در غیر اینصورت با زیان سرمایه‌ای مواجه میشوند. درآمد حاصل از اوراق صکوک نسبتا پایدار و دارای ریسک کمی است. اما خود اوراق می تواند با ریسک کاهش قیمت مواجه شوند و همین امر می تواند سبب کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران برای خرید صکوک شود. برای جلوگیری از این امر معمولا همراه با اوراق صکوک یک سند اختیار فروش هم به سرمایه گذار داده میشود تا در صورت تمایل دارایی‌های مربوطه را در زمان انقضای قرارداد اجاره به قیمت اسمی به بانی بفروشد.

انواع ریسک اوراق بهادار اسلامی (صکوک)

? ریسک از بین رفتن دارایی‌ها: یعنی چنانچه به دارایی مورد اجاره در فرایند انتشار صکوک به هر دلیلی خسارت وارد شود، قاعدتا از ارزش دارایی کم شده و در نتیجه دارنده صکوک متضرر میشود. البته این نوع ریسک از طریق بیمه کردن دارایی‌ها بطور کامل از بین می رود.

? ریسک کاهش قیمت دارایی: چنانچه ارزش دارایی‌ها در تاریخ سر رسید (پایان مدت اجاره) به هر دلیلی کاهش یابد دارندگان اوراق صکوک با زیان سرمایه‌ای مواجه می شوند. این ریسک را می‌توان از طریق اعطای اختیار فروش به دارندگان اوراق صکوک حذف کرد. به این صورت که آن‌ها می توانند با اعمال اختیار فروش خود، صکوک را به قیمت مندرج در برگه اختیار فروش به بانی بفروشند.

? ریسک نرخ سود: مبلغ اجاره‌بها در صکوک اجاره ثابت است و دارندگان این اوراق در هر دوره اجاره بهای ثابتی دریافت می‌کنند. در نتیجه با افزایش نرخ سود متداول در بازار، دارندگان صکوک اجاره در مقایسه با نرخ سود بازار سود کمتری دریافت می‌کنند.

نحوه معامله صکوک

نمادهای مربوط به اوراق بهادار اسلامی، عموماً با حرف “ص” شروع می‌شود و می‌توان لیست اوراق مورد معامله را در سایت شرکت بورس اوراق بهادار و یا شرکت فرابورس  ایران مشاهده نمود. برای این منظور لازم است در صفحه هر یک از سایت‌های مذکور به بخش بازار اوراق بدهی مراجعه کنیم.

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهام

از جمله اوراق صکوک که در حال حاضر قابل معامله است می‌توانیم به صمپنا،صایتل، صایان، صامیا، صخابر و صچاد اشاره کنیم.

انواع اوراق بهادار, بورس اوراق بهادار, کد معاملات بورس, اوراق مشارکت, اوراق بدهی, اوراق قرضه, سهام عادی, سهام ممتاز, سهام جایزه, حقد تقدم سهام, ویژگی های سهام, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, اوراق بهادار اسلامی, اوراق قرضه با درآمد ثابت, تامین مالی شرکتها, اوراق مشتقه, اختیار معامله, آتی کالا, آتی سهام

کاربران آنلاین کارگزاری آگاه، می‌توانند از طریق سامانه آسا به خرید و فروش این نوع اوراق بپردازند.

نتیجه گیری:

تامین مالی به معنای فراهم آوردن سرمایه برای یک پروژه یا هر نوع موسسه دولتی یا خصوصی است. یکی از انواع رایج تامین مالی، اوراق قرضه است که در کشورهای اسلامی دارای ممنوعیت است. صکوک به‌عنوان ابزار جدید برای تامین مالی جایگزین مناسبی برای اوراق قرضه در نظر گرفته شد. صکوک نوعی دارایی مطمئن است که در زمره اوراق بهادار تضمینی و قابل معامله طبقه‌بندی می‌شود. در این مطلب با شباهت‌ها و تفاوت‌های صکوک و اوراق قرضه آشنا شدیم و انواع ان را شناختیم. دانستیم که سرمایه گذاری در این نوع اوراق نیز ممکن است با ریسک‌هایی همراه باشد.

شرکت کارگزاری آگاه به عنوان کارگزار رتبه الف در ارائه خدمات بورس اوراق بهادار، بورس کالا و انرژی فعال است. این کارگزاری در زمینه معاملات بورس اوراق بهادار کلیه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذاران شامل دریافت کد سهامداری و کد معاملات برخط، خرید و فروش حضوری، اینترنتی و آنلاین را ارائه می‌دهد. کارگزاری آگاه با طراحی سامانه معاملات برخط آسا توانسته گامی مثبت درجهت رفع نیازهای سرمایه‌گذاران بردارد.
با مراحل دریافت کدسهامداری و معاملات برخط، فرآیند خرید و فروش حضوری، خرید و فروش اینترنتی، خرید و فروش برخط در کارگزاری آگاه، آشنا شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که تاکنون بی پاسخ مانده است، به سوالات متداول رجوع شود.
خانواده آگاه در شعب کارگزاری آگاه آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم خواهد بود.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

120 پاسخ به “اوراق قرضه اسلامی (صکوک) و انواع آن”

 1. agah01386 گفت:

  اطلاعات جامع وکاملی بود ممنون از زحمات شما . درصورت امکان نسبت معرفی مبسوط اوراق سلف و نحوه خرید و فروش آن برای مشتریان آنلاین مطلب آموزشی ارائه فرمائید. با تشکر

  ۰
 2. eiman_boy84@yahoo.com گفت:

  سلام
  با اوراق مشارکت موافق هستم خصوصا اوراقی که بالای ۲۰ درصد سود دهی دارندو بلند مدت هستند

  ۰
 3. 2063495981 گفت:

  اطلاعات بسیار مفیدی است . اگر امکان دارد این اطلاعات همیشه در سایت باشد.

  ۱
 4. 2063495981 گفت:

  سلام
  آیا درحال حاضر معاملات صکوک انجام می گیرد؟
  چه مقدار؟
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   بله دوست عزیز، همانطور که در مطلب مثال های متعددی بیان شده، در حال حاضر صکوک در ایران معامله می شود که اغلب آن از نوع اوراق اجاره است.

   ۱
 5. agah041445 گفت:

  ضمن تشکر از توضیحات کامل مفیدتان؛ برای من این سوال پیش آمده که چرا در مورد اینگونه اوراق یا امثال آن؛ اطلاع رسانی مناسب و گسترده ای در سطح جامعه صورت نمیگیرد ؟؟ مثلا از طریق پیامک‌های تبلیغاتی یا رسانه های فراگیر مثل صدا و سیما یا بیلبوردهای تبلیغاتی در شهرها و جاده ها ؟!!! متاسفانه عموم مردم کشورمان، فقط سپرده گذاری در بانک را میشناسند و بس (!!!) و نسبت به بازارهای مالی و ابزارهای متنوع آن، بی اطلاع هستند ....

  ۱
 6. Agah16202 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  با توجه به نقدینگی محدود در اقتصاد یک جامعه آیا اوراق صکوک با جذب سرمایه ی سرمایه گذاران در رقابت با بازار بورس اوراق بهادار شرکتها سبب کاهش گردش مالی این بازار نخواهد شد؟ و آیا این موضوع برای اقتصاد زیان بار نیست؟

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   صکوک خود بخشی از بازار سرمایه ای به شمار می آید و چندان در رقابت با سایر ابزارهای مالی نیست. صکوک روشی است در تامین مالی شرکت ها از طریق وام. علاوه بر این همانطور که در بررسی صکوک قابل مشاهده است، گستردگی سهام بسیار بیشتر از صکوک است. هر کدام از این اوراق بهادار ویژگی ها و جذابیت های خود را دارند.

   ۱
 7. MOH00204 گفت:

  سلام
  مثل همیشه اطلاعات بسیار خوبی بودند و ممنون از رحمات شما
  در مورد تسه ها می شود چند کلمه ای بنویسید ؟

  ۰
 8. majid.biglari@gmail.com گفت:

  کاش مطالبتون بر مبنای آزمون اصول سرمایه باشه

  ۰
 9. agah0667 گفت:

  به نظر خوبه صکوک اما سود دهی بسیار مهمتره،،،

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   همواره بازده با ریسک سنجیده می شود. بنابراین افزایش سود عموما با افزایش ریسک همراه است که این افزایش ریسک برای همه قابل پذیرش نیست. بنابراین اوراق قرضه اسلامی سودی را با حداقل ریسک نصیب سرمایه گذاران می کند.

   ۰
 10. bijan گفت:

  باسلام و احترام
  مطالب بسیارآموزنده ای می باشند
  خیلی استفاده کردم
  متشکرم

  ۰
 11. Somayeveys@yahoo.com گفت:

  سلام
  من مشتری کارگزاری دیگر هستم به مبلغ مانده نزد کارگزار سود میدهد آیا برای کارگزاری شما هم این آیتم وجود دارد؟

  ۰
 12. nejati57 گفت:

  درود بر شما. امتیاز ریالی (تخفیف) معاملات ۱۶ خرداد من به حسابم واریز نشده. لطفا بررسی نمایید. ضمنا هنوز امتیاز اظهار نظر برام محاسبه نمیشه. با سپاس از شما

  ۰
  • Agah گفت:

   دوست گرامی سلام
   امتیاز و ریال مربوط به معاملات شما در روز ۱۶ خرداد در همان تاریخ به شرح زیر در حساب شما منظور شده است:
   ۱ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ فروش سهم قلرست به تعداد ۵,۶۴۲ با قیمت متوسط ۳,۳۳۰ ریال ۰ ۱۵,۷۸۲
   ۲ ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ فروش سهم قپیرا به تعداد ۴۰,۶۱۹ با قیمت متوسط ۴,۳۸۷ ریال ۰ ۱۴۹,۶۸۴
   درخصوص عدم محاسبه امتیازات کامنت نیز چنانچه گفته شد لازم است پیش از درج کامنت با یوزر و پسورد انلاین خود در بآشگاه لاگین کرده و سپس در بلاگ نظر گذارید.

   ۰
 13. nejati57 گفت:

  درود بر شما. میانگین رسوب مانده من بیش تر از ۵ میلیونه ولی آیکن مبالغ وام برام غیر فعاله . لطفا بررسی کنید

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   دقت داشته باشید که قدرت وام با میانگین رسوب متفاوت است. چنانچه پیشتر در مطالب مربوط به وام گفته شد، قدرت وام بین ۶۰ تا ۷۰ درصد رسوب شما است (این درصد بر اساس سطح شما تعیین می گردد). لطفا مطلب دریافت وام قرض الحسنه برای معاملات اوراق بهادار از کارگزاری آگاه را مطالعه فرمایید.
   ضمناً بسته ها زمانی فعال می شود که شما به اندازه آن بسته قدرت وام داشته باشید. اولین بسته ۵ میلیونی سه ماهه است که قدرت وام لازم برای آن باید ۱۵ میلیون باشد.

   ۰
 14. 2063495981 گفت:

  معامله صکوک یا اجاره .... در کدام تالار انجام می گیرد؟

  ۱
 15. eiman_boy84@yahoo.com گفت:

  سلام
  به نظر من با این وضعیت جدید درباره کاهش نرخ بهره های بانکی / به نظرم اوراق مشارکت بخاطر درصد سود بالاتر بهتر هست

  ۰
 16. 2063495981 گفت:

  سلام
  ۲تاسوال کردم هنوز جوابمو نگرفتم؟
  سود بازارصکوک چقدر؟
  آینده بازار بورس چه می شود؟
  ۳_سود سرمایه گزاری ها(سپه)برای سال مالی جدید چند درصدخواهد بود.؟
  باتشکر وخداقوت

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   سود اوراق صکوک بسته به نوع آن است که مقدار آن در هر نوع مشخص می شود.
   در خصوص پیش بینی و تحلیل بازار و صنایع می توانید به سایت تخصصی همفکران مراجعه فرمایید.
   برای اطلاع از پیش بینی سود سهم هر شرکت و درصد تحقق آن در سال مالی ۹۵ لازم است به گزارش های مربوطه شرکت که در سایت کدال منتشر می‌شود، مراجعه نمایید.

   ۰
 17. eiman_boy84@yahoo.com گفت:

  سلام
  با ۱۵ درصد شدن سود سپرده گذاری در بانک ها امیدواری بیشتری برای عرضه اوراق مشارکت با سود ۲۰ درصد و بالاتر باشد.

  ۰
 18. محمد گفت:

  در قسمت اوراق مرابحه ظاهرا یه اشکال نوشتاری وجود دارد
  نوشتید که اوراق مرابحه انواعی ندارد
  اما ظاهرا باید مینوشتید انواعی دارد

  ۰
 19. arsalan66 گفت:

  آیا اوراق مشارکت رو بصورت آنلاین میشه خرید و فروش کرد؟ضوابطشون اعلام می فرمایید؟سپاسگذارم.

  ۰
 20. 2063495981 گفت:

  سلام
  سرمایه گزاری غدیر سال مالی گذشته فقط سود۴۰ درصدی به سهامداران پرداخت کرد
  اما حق تقدم خرید واگذار نکرد .آیا این سلیقه ایست؟یا براساس فرم خاصی انجام می دهند؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی همانطور که در مطلب مربوط به افزایش سرمایه آمده است، افزایش سرمایه و روش آن به پیشنهاد هیئت مدیره شرکت و بر اساس تصویب مجمع فوق العاده ای که در این خصوص برگزار می شود، اتفاق می افتد.

   ۰
 21. رضا گفت:

  سلام

  چطور میشه از اوراق بعنوان سرمایه استفاده کرد؟ خرید و فروشش یک راهه ولی ایا راههای دیگه هم هست؟

  مرسی

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام
   خرید مستقیم این اوراق
   یا صدور واحد صندوق های سرمایه گذاری که بخش قابل توجهی از آن ها به سرمایه گذاری در این نوع اوراق اختصاص یافته است.

   ۰
 22. سلا م درباره اوراق صکوک واوراق مالی اسلامی خوب است .ولی اگر استادی درباره فوق همایشی برگزار می شد و این موضوع را تشریح می داد .بهتر بود چون من فکر می کنم.درباره اصلاعاتی داشته باشد....سپاسگزارم

  ۰
 23. arshadfard گفت:

  سلام
  امیدوارم با کاهش نرخ بهره(سود) بانکی، وضعیت بازار بورس بهتر بشه.

  ۰
 24. agah02772 گفت:

  سلا م ...اطلاعات خوب وبموقع جالب بود ولی درباره آتی سکه قاربدهید.....سپاسگزارم.

  ۰
 25. ali asadi گفت:

  سلام و خداقوت خدمت شما.اینجوری که من متوجه شدم اوراق صکوک بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که شرکت یا موسسه ای دارند و برای تامین مالی و نقدینگی از اوراق صکوک استفاده میکنند اما برای سرمایه گذاران خرد با توجه به ریسک هایی که این اوراق دارند چندان مناسب نیست.خواستم بپرسم درست متوجه شدم ؟؟ لطفا اگر امکانش هست راجبه اختیار معامله یا همون option مطلبی اراعه فرمایید باتشکر فراوان

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   چه ریسکی برای سرمایه گذاران خرد وجود دارد؟ دوست گرامی برای صکوک سه نوع ریسک برشمردیم که در شرایط خاصی رخ می دهد و اغلب آن نیز غالب کنترل است.
   به زودی در مورد اختیار معامله هم مطلب خواهیم داشت.

   ۰
 26. agah62987 گفت:

  سلام از زحماتی که جهت بالا بردن اطلاعات ما متحمل می شوید ممنونم

  ۰
 27. agah05100 گفت:

  با سلام
  لطفا در خصوص قیمت گذاری و رتبه بندی اوراق قرضه بیشتر توضیح بدین. آیا در حال حاضر امکان رتبه بمدی این اوراق در ایران وجود دارد؟ آیا امکان انتشار اوراق بلند مدت ۳۰ ساله در ایران هست ؟
  با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز
   قیمت گذاری اوراق قرضه بر اساس ارزش اسمی،نرخ کوپن و نرخ بهره بازار صورت میگیرد.
   در حال حاضر این اوراق رتبه بندی نمیشوند و در آینده قرار است موسساتی جهت رتبه بندی این اوراق تاسیس شوند.
   امکان انتشار اوراق ۳۰ساله در ایران وجود ندارد و در حال حاضربلندمدت ترین اوراق ۴یا۵ساله هستند .

   ۰
 28. faramarzir62 گفت:

  سلام
  اطلاعات جامع و گسترده ای تو سایت وجود داره که جای سپاسگذاری داره.و مهمتر اینکه پرسش های کاربران بدون پاسخ نمیمونه.

  ۰
 29. neja11641 گفت:

  این اوراق صکوک هم موجب رشد بازار سرمایه میشه.

  ۰
 30. agah45009 گفت:

  سلام باتشکر از مطالب آموزندتون...به امید اینکه با کاهش سود بانکی بازار اوراق و بورس رونق بگیره...و صد البته چرخ مملکت بهتر بچرخه...ممنون

  ۰
 31. taghi14948 گفت:

  سلام
  درحال حاضر معاملات صکوک انجام میشود؟

  ۰
 32. Yousof3283@gmail.com گفت:

  سلام پرسشی که ماریا نطاقی درمورد اوراق قرضه مطرح کرده بودند دو گزینه داشت که در مورد اوراق قرضه صحیح نبودند. در کشورهای اسلامی استفاده نمی شود ودر اسلام ربا محسوب می شود. لطفا توضیح دهید.

  ۰
 33. ghasem54 گفت:

  سلام
  شما پاسخ صحیح سوال عمومی دانش بازار سرمایه طراح حمید حسنلو مورخ ۹۵/۵/۵ را گزینه اول (قرارداد سلف) تعین کرده اید در حالیکه طبق مطالب این صفحه سوال مربوط به تعریف قراردادهای آینده(آتی) می باشد و جواب صحیح گزینه چهارم است لطفا بررسی شود.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن عرض پوزش، به استحضار می رسانیم موردی که می فرمایید در سامانه برطرف شده است. پاسخ درست سوال همان "قرارداد آتی" است.

   ۰
 34. 2063518319 گفت:

  در سوال طرح شده در تاریخ ۵ مرداد با عنوان
  "قرارداد... نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند."
  جواب " قراداد سلف" اعلام شده است در صورتیکه جواب صحیح "قرارداد آتی" میباشد. لطفا اصلاح گردد

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن عرض پوزش، به استحضار می رسانیم موردی که می فرمایید در سامانه برطرف شده است. پاسخ درست سوال همان "قرارداد آتی" است.

   ۰
   • 2063518319 گفت:

    جواب اصلاح شد، ولی امتیاز آن منظور نگردید!!!

    ۰
    • Agah گفت:

     دوست گرامی امتیازات مربوط به سوال مذکور به تاریخ ۶ مرداد ماه به عزیزان تخصیص داده شده است. فقط نمایش پاسخ دچار مشکل شده بود و در تخصیص امتیاز مشکلی صورت نگرفته بود.

     ۰
     • 2063518319 گفت:

      در هفته اول مرداد ۹ سوال عمومی ۷۵ امتیازی مطرح گردید که مجموعا ۶۷۵ امتیاز دارد. با توجه به اینکه امتیاز سوالات پیش بینی هنوز اعمال نشده است کسانی که به همه سوالات جواب درست داده اند باید ۶۷۵ امتیاز داشته باشند در حالیکه مجموع امتیازات تا کنون ۶۰۰ می باشد

      ۰
     • Agah گفت:

      با سلام
      ضمن عرض پوزش از اختلال بوجود آمده در تخصیص امتیاز مربوط به پاسخ صحیح سوالات مسابقه، به استحضار می‌رسانیم همکاران پشتیبانی در حال بررسی و رفع اختلال مذکور هستند. امیدواریم تا برطرف شدن مشکل، همراه ما باشید.
      بدیهی است امتیاز مربوط به پاسخ صحیح سوالاتی که تا کنون به حساب عزیزان منظور نشده است، بلافاصله پس از رفع مشکل بطور کامل در حساب این بزرگواران قرار خواهد گرفت.
      این موضوع طی یک پیام عمومی نیز حضور عزیزان ارسال شده است. با تشکر از شکیبایی و همراهی شما

      ۰
     • samaneh.ledari@gmail.com گفت:

      با سلام
      ظاهرا ۷۵ امتیاز مربوط به پاسخ سوال "مسابقه عمومی- وظایف ارکان بورسی- طراح: مسعود شاهمرادی- تاریخ ۰۵/۰۵/۱۳۹۵ " لحاظ نگردیده است

      ۰
     • Agah گفت:

      با سلام
      ضمن عرض پوزش از اختلال بوجود آمده در تخصیص امتیاز مربوط به پاسخ صحیح سوالات مسابقه، به استحضار می‌رسانیم همکاران پشتیبانی در حال بررسی و رفع اختلال مذکور هستند. امیدواریم تا برطرف شدن مشکل، همراه ما باشید.
      بدیهی است امتیاز مربوط به پاسخ صحیح سوالاتی که تا کنون به حساب عزیزان منظور نشده است، بلافاصله پس از رفع مشکل بطور کامل در حساب این بزرگواران قرار خواهد گرفت.
      این موضوع طی یک پیام عمومی نیز حضور عزیزان ارسال شده است. با تشکر از شکیبایی و همراهی شما

      ۰
 35. niloo9727@gmail.com گفت:

  باسلام
  در سوال عمومی ۹۵/۵/۵ دانش بازار سرمایه-طراح حمید حسنلو راجع به اوراق قرضه اسامی(صکوک)و انواع آن ، جواب صحیح (قرارداد آتی) را انتخاب کرده بودم که در بخش مسابقه جواب من را غلط محسوب کرده و جواب صحیح (قرارداد سلف) قرار داده شده ....
  در صورتیکه با مراجعه به مطلب اوراق قرضه اسلامی (صکوک) به روشنی آمده:

  ?قرارداد سلف
  قرارداد سَلَف قراردادی است که در آن عرضه‌کننده بخشی از دارایی پایه را به ازای بهای نقد و مطابق قرارداد سلف به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم کند. خریدار می‌تواند معادل دارایی پایه خریداری شده را در یک قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش رساند که به این قرارداد نیز به اختصار سلف می‌گویند.

  ?قراردادهای آینده (آتی)
  نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند.

  که مشخص است جواب (قرارداد آتی)صحیح بوده...خواهشمند است رسیدگی فرمائید
  باتشکر: AD4670

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن عرض پوزش، به استحضار می رسانیم موردی که می فرمایید در سامانه برطرف شده است. پاسخ درست سوال همان "قرارداد آتی" است.

   ۰
 36. agah11453 گفت:

  عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: حمید حسنلو
  گزینه صحیح قرارداد آتی می شود اما سلف و گزینه درست اعلام کردید.
  "?قراردادهای آینده (آتی)

  نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند."

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ضمن عرض پوزش، به استحضار می رسانیم موردی که می فرمایید در سامانه برطرف شده است. پاسخ درست سوال همان "قرارداد آتی" است.

   ۰
 37. imania93 گفت:

  سلام
  عمومی- دانش بازار سرمایه- طراح: حمید حسنلو
  سوال :

  قرارداد... نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند.
  ‌اوراق قرضه اسلامی (صکوک) و انواع آن

  قراردادسلف پاسخ صحیح
  قراردادنقدی
  قراردادنسیه
  قراردادآتی پاسخ شما
  چرا جوابی که دادم اشتباهه؟؟

  ۰
 38. nader1375@gmail.com گفت:

  ممنون از پاسخگویی بموقع شما که نواقص و مشکلات ایجاد شده سیستم را مرتفع کرده و پوشش می دهد

  ۰
 39. naghel00273 گفت:

  مطلب فوق برام تازه گی داشت عالی بود.
  ممنون از زحمات شما.

  ۰
 40. ناهید صالحی گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  با وجود صیحیح جواب دادن تمامی سوالات از ابتدای ماه جاری در مسابقات باشگاه چرا امتیازات بنده ۱۸۰ عدد کمتر است؟
  باتشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به عرض می رساند شما در مسابقه هفته اول مردادماه هیچگونه پاسخ صحیحی نداشته و در هفته دوم و سوم و چهارم نیز به برخی از سوالات پاسخ صحیح نداده اید و مجموعا از ۴۵سوال مردادماه به ۲۴ سوال، پاسخ صحیح داده اید. شایان ذکر است مسابقه مردادماه از تاریخ ۹۵/۰۵/۰۲ الی ۹۵/۰۶/۰۱ هست.

   ۰
   • ناهید صالحی گفت:

    کد بنده در مردادماه یدلایل مبهمی قفل شد که کاری ب این مسیله و مسابقات در مردادماه نداریم
    بنده فرمودم در ماه جاری یعنی شهریورماه با وجود اینکه با کاربر دیگر مشابه پاسخ دادیم اما ایشان ۱۸۰ امتیاز از بنده بیشتر است در مسابقات شهریورماه تاکید میکنم شهریور
    گشتم نبود چیزی
    شهریور ماه

    ۰
    • Bashgah گفت:

     با سلام مجدد
     دوست گرامی، این تفاوت بعلت سوال "تخصصی-پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت حمل و نقل پتروشیمی- طراح: امیر حسین ادیب نیا" است که پاسخ صحیح آن در تاریخ ۹۵/۰۶/۰۱ منتشر شده است و ۱۸۰ امتیاز داشت. شایان ذکر است سوال مذکور، در رده بندی مسابقه برندگان شهریورماه لحاظ نخواهد شد. بنابراین شما و آن کاربر محترم در رده بندی نتایج ماه جاری تا به اینجا برابر هستید.

     ۰
 41. agah09295 گفت:

  اطلاعات خیلی خوب و جامعی بود. سپاس
  لطفا از آموزش ها بصورت کلیپ های تصویری کوچک هم در بلاگ قرار دهید.

  ۰
 42. afarinfarhang@gmail.com گفت:

  با سلام ، لطفاً در قسمت اوراق مزارعه کلمه " زراعت " تصحیح شود که به اشتباه" ضراعت " درج شده است . با تشکر .

  ۰
 43. agah04000 گفت:

  سلام دوستان ایا میدونید با حسابهای خارج از کشور نیز میتوان در بورس فعالیت کرد یا این امکان نیست

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در صورت امکان سوال خود را واضح تر مطرح بفرمایید. منظور شما حسابی است که در بانکهای ایرانی خارج از کشور افتتاح کرده اید یا به طور کل حساب بانکی موجود در بانکهای خارجی است؟

   ۰
   • agah04000 گفت:

    حساب بانکی موجود در بانکهای خارجی

    ۰
    • Bashgah گفت:

     سلام
     خیر. افراد اعم از تابعیت ایرانی یا خارجی، که تمایل به سرمایه گذاری در بورس ایران را دارند میبایست در یکی از بانک های ایرانی حساب داشته باشند.
     چنانچه بانک ایرانی آنها با بانک خارجی آنها مبادلات ارزی داشت میتوانند پول را از حساب بانک ایرانیشان به بانک خارجیشان حواله کنند.

     ۰
 44. shahabm75 گفت:

  سلام و درود بر شما بزرگواران
  مدتی بود که ذهنم درگیر همین تفاوت ها و حلال و حرام بودن انواع اوراق و صکوک و ... بود . ولی الحمد لله با مطالعه مقاله جامع تون خیالم راحت شد .
  متشکرم

  ۰
 45. ch.mokarram@mailfa.com گفت:

  سلام قبلا جواب دادن به سوالات راحتتر بود الان همش لینک باز میشه .... لینک تو لینک شده

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی قبلا برای مشاهده و پاسخ دادن، سوال بصورت PoP Up نمایش داده می شد ولی الان در یک پنجره جدید به شما نمایش داده می شود و از طرفی دیگر امکاناتی چون به اشتراک گذاری سوال، انتشار پاسخ تشریحی در زیر سوال، استفاده از تگ برای دسترسی به سوالات مشابه و... نیز به آن اضافه شده است.

   ۰
 46. سلام دوستان !

  مطلب تان خیلی معلوماتی بود، ازش استفاده وافر نمودم. ممکن است قانون صکوک را برایم مهیا کنید و یا لینک اش را برایم بنویسید.

  متشکرم

  ۰
 47. 0385129874 گفت:

  سلام؛
  قراردادمضاربه درکدام قسمت مبحث قراردارد؟(یامضاربه چیست؟}

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   مضاربه قراردادی است بین دو نفر، که یکی از آنها مالک است و مالی را به دیگری که آن را عامل مینامیم میدهد، که با آن تجارت کند و سود میان آنها تقسیم شود.
   و این معامله مشروط به اموری است. ار آن جمله:
   سود باید فقط برای مالک و عامل باشد، و اگر شرط شود که مقداری از سود به دیگری داده شود مضاربه باطل است، مگر اینکه در مقابل کاری مربوط به تجارت یاد شده باشد.
   اینکه مالک در ضمن معامله شرط کند که عامل با او در خسارت شریک باشد همچنان که در سود شریک است. و در این صورت شرط باطل است، ولی معامله صحیح است.
   باید توجه کرد که هر کالایی را نمی‌توان سرمایۀ مضاربه قرار داد. سرمایه باید سکه طلا و نقره‌ای که بتوان با آنها خرید و فروشی کرد (درهم و دینار) یا پول رایج باشد.

   ۰
 48. 0385129874 گفت:

  سلام وخدا قوت؛
  از اطلاعات مفید شما بسیار متشکرم،چگونه می توان ای اطلاعات کپی کرد؟

  ۰
 49. agah07968 گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان زحمت کش آگاه.به گمانم در این قسمت از اوراق قرضه قابل تبدیل گفته نشده بود.اگه من چیزی رو جا ننداخته باشم :))

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در ایران اوراق قرضه قابل تبدیل از نوع اوراق مشارکت قابل تبدیل است که در مطلب اوراق مشارکت درباره ان مختصر صحبت شده است.

   ۰
 50. جوان گفت:

  با سلام
  اسنادخزانه اسلامی کجای این صکوک قرار دارد

  ۰
 51. AJ8604 گفت:

  سلام
  اطلاعات جامع و گسترده ای تو سایت وجود داره که جای سپاسگذاری داره.و مهمتر اینکه پرسش های کاربران بدون پاسخ نمیمونه.

  ۰
 52. AK7872 گفت:

  سلام ، بنده یکی از اوراق تامین مالی را به صورت آنلاین از بازار فرابورس خریداری کردم اما در تاریخ سررسید پرداخت سود، سودی به حسابم واریز نشد ، آیا امکان دارد که کارگزاری آگاه اطلاعات حسابم رو به شرکت سرمایه گزاری مرکزی اعلام نکرده باشه؟ در غیر این صورت چه دلیلی ممکنه باشه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام، روز خوش
   در خصوص اوراق ذمشهد۹۷۱، هنوز این اوراق از سوی منتشرکننده ی اوراق تامین وجه نشده ، و در خصوص اوراق امین یکم سود به مبلغ ۲۷٫۲۶۳ ریال به حساب شما واریز شده است.

   ۰
 53. abdollahi گفت:

  با سلام
  می خواستم لطف کنید با توجه به اینکه در اکثر مطالبی که در مورد صکوک وجود دارد بیشتر به منافعی که صکوک برای مشتریان و سرمایه گذاران دارد اشاره شده و در مورد اینکه چه سود و منافعی برای بانک دارد و بانک چکونه می تواند برای خودش تامین مالی کند ،مطالب زیادی موجود نمی باشد، از شما درخواست دارم که مطالبی را در این خصوص ارائه بفرمایید. با تشکر فراوان

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون از اینکه نظرات خود را ارسال می کنید.
   پیشنهاد شما بررسی و در صورت امکان پیاده‌سازی می‌گردد.

   ۰
 54. AF9229 گفت:

  سلام. باتشکر ازمطالب کاربردی تان، درحال حاضر بیشترین ریسک وبه طبع آن سود احتمالی مربوط به کدام اوراق است؟

  ۰
 55. nilufar گفت:

  سلام
  این اوراق برای کشور ما که نیازمند سیاست های انقیاضی به صورت مداومه مشکل ساز نیست؟چون میتونه باعث تجمع دارایی بشه واز طرفی هم این پول با دارایی که جمع میشه از این طریق وارد فعالیت م.لد نمیشه پس سودش از کجا میاد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در مورد قسمت اول درست میفرمائید برای سیاستهای انقباضی پر کاربرد است و در کشور ما برای کنترل تورم از این روش استفاده میشود ولی همیشه به این دلیل نیست خیلی از این اوراق به پیمانکاران داده میشود
   و قابل نقد شدن است و میتواند به ادامه فعالیت این شرکتها کمک زیادی بکند. در مورد سودش نیز به عهده دولت است .

   ۰
 56. AT8554 گفت:

  سلام والا همه اینا شبیه هم هستن فقط کاغذ بازیه

  ۰
 57. AA2981 گفت:

  سلام
  اوراق اجاره (صکوک اجاره) به نام کدام نهاد منتشر می‌شود؟

  ۰
  • operator2 گفت:

   سلام
   هر شرکتی بعد از ارائه مدارک و مستندات برای تامین مالی و بعد از دریافت مجوز های لازم میتواند اوراق اجاره منتشر کند . اوراقی که در بازار بورس معامله میشوند مشکلی در نقد شوندگی ندارند ولی بهتر است اوراقی که بازار گردان دارند را انتخاب نمائید.در مورد نام نهاد بطور مثال شرکت هواپیمائی ماهان برای خرید هواپیما اوراق اجاره منتشر کرد.

   ۰
 58. AW2842 گفت:

  من قبلا فقط‌اسمشونو شنیده بودم،الان خیلی اطلاعاتم رفت بالا،ممنون

  ۰
 59. AU0902 گفت:

  پس نتیجه میگیریم
  صکوک نوعی دارایی مطمئن است ( یک دارایی ثابت مشهود فیزیکی )که در زمره اوراق بهادار تضمینی و قابل معامله طبقه‌بندی می‌شود درسته یا خیر؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   صکوک دارایی ثابت مشهود فیزیکی نیست بلکه اوراق بهاداری است تضمینی و قابل معامله که دارای پشتوانه و اغلب برای تامین مالی پروژه های شرکت های دولتی است.
   باتشکر

   ۰
 60. بوستان سعدی گفت:

  باسلام. مقاله مفیدی است و استفاده کردم. در صورت امکان فایل PDF این مقاله را جهت دانلود در وبلاک قرار دهید.

  ۰
 61. AR0754 گفت:

  با سلام
  تشکر مجدد از بآشگاه.
  مطلب بسیار روشنگرانه ای بود.

  ۰
 62. AU0902 گفت:

  با سلام
  صکوک به‌عنوان ابزار جدید برای تامین مالی جایگزین مناسبی برای اوراق قرضه در نظر گرفته شد. صکوک نوعی دارایی مطمئن است که در زمره اوراق بهادار تضمینی و قابل معامله طبقه‌بندی می‌شود !!!!!!

  ۰
 63. AU0902 گفت:

  با سلام و سپاس فراوان
  بورس اوراق بهادار به عنوان بخشی از بازار سرمایه‌ای، مورد توجه خاص سرمایه‌گذاران بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است.از عوامل تاثیرگذار در کسب سود(( تجربه)) خرید و فروش‌های مطمئن در بازار سرمایه به شمار می‌آید. قصد داریم

  ۰
 64. AR0754 گفت:

  با سلام
  گشتن در بآشگاه به افزایش اطلاعات منجر می شود با کمترین هزینه ی متصور
  ممنونیم

  ۰
 65. AD9812 گفت:

  با سلام . در این مقاله در مورد اوراق استصناع عنوان شده " در زمان مشخص سود معینی بدست می آورند" چرا این اوراق جزو اوراق با سود ثابت و مشخص قرار نمی گیرند؟

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: