ارزش گذاری سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار

ارزش‌گذاری سهام در بورس اوراق بهادار چیست؟ انواع ارزش‌گذاری کدام است؟ ارزش دارایی شرکت‌های بورسی و فرابورسی چه اهمیتی دارد؟ نظریات اصلی در ارزیابی سهام کدام است؟ محاسبه ارزش دارایی‌ها و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها‌ از جمله مواردی است که می‌تواند در تصمیمات سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت باشد. در این مطلب سعی داریم انواع روش‌های ارزش‌گذاری سهام را توضیح دهیم.

بطور کلی ۴ دیدگاه اصلی در ارزیابی سهام وجود دارد:

در این مطلب قصد داریم به بررسی دو دیدگاه نخستین در ارزش‌گذاری سهام بپردازیم. یعنی ارزش‌گذاری بر اساس دارایی‌ها و بر اساس سودآوری.

 • ارزیابی بر اساس دارایی‌های شرکت

در این نوع ارزش‌گذاری به بررسی ۶ نحوه مهم و مرسوم خواهیم پرداخت.

۱- ارزش اسمی سهام یا Par Value

ارزشی است که در زمان تاسیس شرکت برای اوراق سهام منتشر شده تعیین می‌شود. این ارزش، ارزش واقعی نبوده و قیمتی است که در اساسنامه شرکت نیز درج می‌شود. هم‌اکنون ارزش اسمی هر برگه سهم عادی در ایران برابر با ۱,۰۰۰ ریال یا ۱۰۰ تومان است. بر اساس آنچه در ماده ۲۹ قانون تجارت آمده است، در شرکت‌های سهامی عام، ارزش اسمی هر سهم عادی نباید از ۱۰,۰۰۰ریال تجاوز کند. ارزش اسمی هر سهم شرکت از تقسیم سرمایه آن شرکت بر تعداد سهام آن به دست می‌‌آید.

ارزش اسمی = تعداد سهام منتشره شرکت ÷ سرمایه شرکت

نکاتی در خصوص ارزش اسمی سهم:ارزش اسمی سهام یا Par Value ارزش دفتری سهام یا Book Value
? ارزش اسمی سهام متفاوت با ارزش بازار آن است و ارتباطی به‌هم ندارد. ممکن است سهام یک شرکت چندین برابر ارزش اسمی خود (بالاتر یا پایینتر) در بازار بورس یا فرابورس معامله شود.

? برای آن دسته از شرکت‌ها که قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده دارند، لازم است قیمت هر سهم عادی آن‌ها بالاتر از ارزش اسمی قراربگیرد.

? ارزش اسمی در اوراق مشارکت و اوراق قرضه با ارزش اسمی سهام عادی یکسان نیست و تفاوت دارد.

۲- ارزش دفتری سهام یا Book Value

برای هر دارایی شرکت سهامی در ترازنامه شرکت، عددی به عنوان ارزش آن دارایی ثیت شده‌است. این عدد همان ارزش دفتری دارایی است. اساس تعیین ارزش دفتری سهام یک شرکت، ارزش دفتری دارایی‌های آن شرکت پس از کسر بدهی‌هایش است. به بیان دیگر بدهی های شرکت را از دارایی‌های آن کم می‌کنیم. سپس تعداد سهام ممتاز را از این عدد کسر نموده و بر تعداد سهام عادی منتشر شده از سوی شرکت، تقسیم می کنیم.

ارزش دفتری سهم = تعداد سهام منتشر شده ÷ (تعداد سهام ممتاز – (بدهی‌ها – دارایی‌ها))

در زمان تاسیس شرکت سهامی، به طور معمول ارزش اسمی و ارزش دفتری سهام آن با هم برابرند، جز در مواردی که سهام به کسر یا به صرف فروخته شود. تفاوتی که بین ارزش اسمی و ارزش دفتری ایجاد می‌شود با گذشت زمان اتفاق می‌افتد و متاثر از عملکرد شرکت، عواملی از قبیل سود انباشته، اندوخته و امثالهم است.

چند نکته در خصوص ارزش دفتری سهم:
? ارزش دفتری سهم بر پایه ارزش دارایی‌های ثبتی در ترازنامه است، ولی ارزش بازار سهم بر اساس ارزیابی سرمایه‌گذاران (خریداران و فروشندگان) از نحوه عملیات شرکت و ارزش عرفی دارایی‌های آن است. بتابراین به طور معمول ارزش دفتری سهام با ارزش بازار آن برابر نیست.

? با توجه به استهلاک سالانه دارایی‌ها، ارزش دفتری نیز هر سال کاهش می‌یابد.

? چنانچه شرکت منحل شده و یا ورشکسته شود، آنچه پس از از تسویه به سهامداران خواهد رسید، ارزش دفتری بروز رسانی شده سهام است.

۳- ارزش بازار سهام یا Market Value

قیمتی که از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار مشخص می‌شود را ارزش بازار سهام گویند.

۴- ارزش جایگزینی سهام یا Replacement Value

ارزش بازار سهام یا Market Value ارزش جایگزینی سهام یا Replacement Value ارزش سهام بر مبنای خالص ارزش دارایی‌ها یا (Net Asset Value (NAVفرض کنیم شرکت سهامی الف که ۳ سال پیش تاسیس شده است، قصد دارد دارایی های خود را به تاریخ امروز جایگزین کند. اینکه شرکت الف باید مبلغی بپردازد تا بتواند همان دارایی را تهیه کند، ارزش جایگزینی گفته می‌شود. ارزش جایگزینی، ارزش یک سهم شرکت است با فرض اینکه یک شرکت دقیقا مانند همان شرکت در تاریخ محاسبه، ایجاد شود. اگر شرکتی قصد فروش دارایی‌های خود را نداشته باشد، از مابه التفاوت ارزش جایگزینی با بهای تمام شده تاریخی، عایدی نداشته و سودی کسب نمی‌کند. ولی چنانچه قصد فروش دارایی را داشته باشد، یک سود غیر عملیاتی کسب خواهد کرد. سود بدست آمده به روند کلی و اصلی فعالیت شرکت ارتباط ندارد. بر اساس این روش، تمام هزینه‌های تاسیس و راه‌اندازی مجدد شرکت تا شرایط کنونی آن، برآورد شده و بر تعداد سهام منتشر شده تقسیم می‌شود. در این ارزیابی باید دقت کنیم که دارایی‌هایی نظیر زمین، تجهیزات و املاک (دارایی‌های ثابت) به قیمت روز آن‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

مثال ۱:

برای احداث یک واحد تولیدی سیمان با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال، مبلغی بین ۵۰۰-۴۵۰ میلیارد تومان، هزینه لازم است. در صورتی که شرکتی که در بورس پذیرفته شده است با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون تومان، ارزش بازاری حدود ۱۶۰ میلیارد تومان دارد. یعنی برای راه اندازی یک شرکت با ظرفیت تولیدی ذکر شده، حدودا ۱۳۰۰ میلیارد تومان باید هزینه کرد. این اختلاف قیمت در ارزش بازار با هزینه راه‌اندازی را می‌توان فرصتی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت با استفاده از روش ارزش جایگزینی بر شمرد. در بسیاری از صنایع از جمله پالایشگاه و خودرو این فرصت سررمایه گذاری ناشی از اختلاف ارزش بازار و ارزش جایگزینی وجود دارد.

۵- ارزش سهام بر مبنای خالص ارزش دارایی‌ها یا (Net Asset Value (NAV

در این نوع ارزش‌گذاری سهم، ارزش روز دارایی‌ها را از بدهی‌هاکسر و از عدد حاصل سهام ممتاز را نیز کم می‌کنیم. حال عدد بدست آمده را بر تعداد سهام منتشر شده تقسیم می‌کنیم.

خالص ارزش دارایی‌ها= تعداد سهام منتشر شده ÷ (تعداد سهام ممتاز – (بدهی‌ها – ارزش روز دارایی‌ها))

۶- ارزش تصفیه‌ای Liquidation Value

مبنای روش ارزش تصفیه‌ای سهام تا حدی شبیه روش قبلی (ارزش خالص دارایی‌ها) است. در این روش در نظر می‌گیریم که شرکت در تاریخ محاسبه، دارایی‌ها را بفروش می‌رساند. پس از آن همه بدهی‌ها و تعهدات شرکت (شامل هزینه‌های مربوط به تصفیه) را پرداخته و آنچه را که می‌ماند بین سهامداران عادی تقسیم می‌کند.

ارزش تصفیه‌ای سهام= تعداد سهام منتشر شده ÷ (هزینه‌های تصفیه – تعداد سهام ممتاز – (بدهی‌ها – وجوه حاصل از فروش دارایی‌ها))

ارزیابی بر اساس دیدگاه سودآوری شرکت

۱- ارزش ذاتی سهام

ارزش ذاتی سهام قیمتی است که عوامل اصلی و موثر در ارزش سهام را در نظر گرفته و آن را از قیمت جاری بازار متمایز می‌کند. هدف از تحلیل ارزش ذاتی سهام مقایسه آن با قیمت بازار آن است. ارزش ذاتی سهام ارزش واقعی یک شرکت یا یک دارایی است که بر پایه بررسی تمام ابعاد کسب و کار مورد نظر مانند صورت‌های مالی، پتانسیل رشد شرکت و لحاظ کردن دارایی‌های مشهود و نامهشود انجام گرفته است.
ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، تعیین کننده ارزش ذاتی سهام است. در نتیجه سود مورد انتظار آینده شرکت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت است. بنابراین ارزش ذاتی سهام با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‎شود. در واقع ارزش ذاتی سهام بر مبنای هر گونه منافعی است که درآینده حاصل از منافع شرکت تعیین می‌شود. برای محاسبه ارش ذاتی سهام روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج‌ترین آنها جریانات نقدی آتی سهام است.

چند نکته در خصوص ارزش ذاتی سهام:ارزیابی بر اساس دیدگاه سودآوری شرکت
? اکثرا قیمت سهام در بلند مدت به ارزش ذاتی خود نزدیک می‌شوند. رفتار سهام به سمت میانگین ارزش ذاتی میل می‌کند. اگر سهمی پائین‌تر ازارزش ذاتی باشد، به محض آنکه سرمایه‌گذاران پیشرو این وضعیت را تشخیص دهند و خرید سهام را آغاز کنند، افزایش قیمت شکل می‌گیرد.
از طرفی برای سهامی که ارزش بازار آن بالاتر از ارزش ذاتی باشد، وقتی سرمایه‌گذاران پیشرو متوجه بالا بودن قیمت سهام می‌شوند، فروش خود را آغاز کرده و سبب کاهش قیمت بازار می‌شوند. به این ترتیب اصلاح قیمت‌ها بر اساس ارزش ذاتی سهام شکل می‌گیرد.در نتیجه افرادی که با حوصله و شناخت نسبت به خرید سهام اقدام می‌کنند، برندگان این معاملات هستند.
? به سهامی که قیمت بازار آن کمتر از ارزش ذاتی باشد، Under Price و به سهامی که به قیمت بالاتر از ارزش ذاتی خود در بازار معامله می‌شود، Over Price گفته می‌‎شود.
? بازار به سرعت نسبت به ارزش ذاتی واکنش نشان نمی‌دهد، بلکه بعد از گذشت زمان و اتفاقات بنیادی متوجه اختلاف بین قیمت ذاتی و ارزش بازار سهام می‌شود. در زمان خوش بینی بازار، ارزش بازاری یک سهم بالاتر از ارزش ذاتی آن قرار می‌گیرد و در زمان رکود و بدبینی ارزش بازاری سهام کمتر از ارزش ذاتی آن قرار دارد.

۲- ارزش‌گذاری به روش محاسبه P/E

ارزش‌گذاری به روش محاسبه P/Eیکی از روش‌های متداول برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها، روش P/E است. این نسبت بیان کننده نسبت قیمت (Price) یک سهم به پیشبینی سود سهام (EPS) آن است که با سود با حداقل ریسک (شامل سود بانکی و سود اوراق مشارکت) قابل قیاس است. این نسبت دوره بازگشت سرمایه است. بطور مثال سود بانکی ۲۰%، به این معناست که دوره بازگشت سرمایه‌گذاری در بانک ۵ سال است. یعنی سرمایه‌گذار بعد از گذشت ۵ سال، با سودهای به‌دست آمده سودی برابر با اصل سرمایه خود کسب کرده است. با توجه به این موضوع P/E مورد انتظار بازار می‌تواند ۵ باشد. حال اگر سود بانکی و سود بدون ریسک کاهش یابد در طرف مقابل p/e بازار رشد خواهد کرد چرا که انتظار زمان بازگشت سرمایه بیشتر می شود. به این صورت چنانچه شرکتی EPS خود را ۱۰۰ تومان اعلام کند، با فرض P/E=5 قیمت تعادلی این سهم برابراست با:
P/100=5 → P=500

عوامل تاثیر گذار بر نسبت P/E
? اینکه شرکت مورد نظر گزارشهای خود را خوش‌بینانه ارائه کرده است یا خیر در این نسبت تاثیرگذار است. این مورد را میتوان از طریق گزارشهای دوره قبل استخراج نمود.
? اطمینان از تحقق سود اعلامی با توجه به شرایط موجود صنعتی که شرکت در آن فعال است. مثلا اگر شرکت در صنعتی قرار داشته باشد که در رکود به‌ سر می‌برد، P/E را کمتر از P/E بازار قرار می‌دهیم. در این حالت بهتر است EPS تحلیلی شرکت را محاسب کرده و بر مبنای آن P/E مناسب را لحاظ کنیم.
? میزان سود غیرعملیاتی موجود در EPS اعلامی شرکت آن میزان از سود که بابت فروش دارایی‌ها و سود تکرار نشدنی است اطلاق می شود که در محاسبه P/E نباید لحاظ شود. یعنی برای ارزش‌گذاری سهام به روش P/E باید ابتدا به بخش عملیاتی سود (سود منهای فروش دارایی)، میانگین P/E فرضی ۵ را اختصاص بدهیم. سپس مبلغ سود حاصل از فروش دارایی ها را به قیمت به‌دست آمده اضافه کنیم. نکته قابل توجه این است که P/E در صنایع مختلف متفاوت است، بهتر است سرمایه‌گذاران برای ارزش‌گذاری هر سهم را با سهام صنایع خود مقایسه کنند.

ارزش‌گذاری به روش محاسبه P/E

مثال۲:

شرکتی که ۱۵۰ تومان سود به ازای هر سهم اعلام می کند، و مبلغ ۵۰ تومان از این سود، حاصل از فروش دارایی‌های شرکت است برای محاسبه قیمت سهام این شرکت به روش زیر عمل می‌کنیم:

میانگین P/E فرضی=۵
سود منهای فروش دارایی‌ها=۵۰-۱۵۰← E=100
قیمت سهم = ۵*۱۰۰ ← ۵۰۰
قیمت نهایی سهم=۵۰۰+۵۰ ← ۵۵۰

? چنانچه شرکت در آستانه برگزاری مجمع عمومی عادی باشد و سود تقسیمی پیشنهادی اعلام شود. این سود بر نسبت P/E تاثیر گذاشته و در تعیین قیمت سهم باید در نظر گرفته شود.
مثال۳:

شرکتی بنا بر پیشنهاد هیئت مدیره، مبلغ ۵۰ تومان رابرای سود تقسیمی در نظر گرفته است. سود سال آینده اعلامی این شرکت ۱۲۰ تومان است. با این فرضیات می خواهیم قیمت سهام شرکت را محاسبه نماییم:

میانگین P/E فرضی=۵
P=120*5 ← ۶۰۰
قیمت نهایی سهم=۶۰۰+۵۰ ← ۶۵۰

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بررسی دو دیدگاه از ۴ دیدگاه موجود در خصوص ارزش‌گذاری سهام پرداختیم. ضمن توضیح و تعریف روش‌های موجود در ارزش‌گذاری سهام، تلاش کردیم با بیان چند نمونه مثال ساده، مفاهیم را کامل کنیم. یکی از مهمترین روش‌های ارزش‌گذاری سهام یعنی P/E (قیمت تقسیم بر سود هر سهم) مورد بررسی قرار گرفت. بسیاری از سرمایه‌گذاران برای اخذ تصمیمات خود در امر سرمایه‌گذاری از این روش استفاده می‌کنند. امیدواریم توضیحات ارائه شده، مختصر و گویا باشد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.142 نظر در مورد مطلب “ارزش گذاری سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار

 1. سلام
  طبق متن شما
  < >
  واقعا چرا ما سهم شرکتی را می خریم در حالی که از همان اول بخوبی می دانیم ارزش ذاتی یا ناو آن کمتر از ازرش روز آن است و یا حتی می دانیم این این شرکت ورشکسته است

  1. اینطوری نگاه کردنم خوب نیس٫٫٫ فقط نگاه فاندامنتالی داشتن شما رو به سمت ی سرمایه گذاری خوب هدایت نمیکنه…مثلا خکاوه زمانی سهم زیر ۸۰ تومن بود و eps منفی داشت (البته الان هم مطلوب نیس از نظر eps) تکنیکال کاملا اوضاع رو مساعد نشون میداد… و این سهم بالای ۲۰۰ ثبت شد… ینی حتی اگه شما قسمتی از این مسیر را با سهم همراه بودین مثلا تا ۱۶۰ … ۱۰۰ درصد سود نصیبتون میشد توی یک مدت کاملا کوتاه…
   امیدوارم منظورمو رسونده باشم

 2. دوستان و عزیزانی که عضو کارگزاری آگاه هستند و در مسابقات و سرگرمیهای متنوع باشگاه کارگزاری اگاه شرکت میکنند میتوانند با وارد کردن کد اینجانب در قسمت نام معرف علاوه بر تخفیفات بالا در خرید بسته های آموزشی و علمی و مشاوره ای از ۲۱درصد تخفیف کارمزد در معاملات روزانه خود از همان روز اول بهره مند شوند…فقط کافیست وارد باشگاه کارگزاری آگاه بشید و کد بنده رو به عنوان معرف وارد کنید…کد:******

  1. با سلام
   در محاسبه ارزش ذاتی روش های متعددی وجود دارد که عمدتا به جریانات نقدینگی و سود آوری شرکت در سالهای آتی میپردازد، با این تعریف ارزش افزوده یک دارایی ملاک نیست. ولی در مورد ارزش جایگزینی و ارزش خالص دارائی این امر لازم است.

  1. با سلام
   با کلیک روی آیکن تبدیل حساب کاربران به مشتریان در صفحه اصلی سایت، اطلاعات کاربری آنلاین خود را وارد کنید. با این کار حسابتان به مشتری آگاه تبدیل می شود و بعد از آن با کاربری و رمز عبور آنلاین خود امکان دسترسی به صفحه شخصی خود در بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه را خواهید داشت.

 3. ضمن تشکر از مطالب سودمند و کارآمد ارائه شده در باشگاه ؛
  امیدوارم روزی برسد که قریب به اتفاق معامله گران بازار بورس کشورمان، بر اساس تحلیل و دانش و آگاهی کامل نسبت به مفاهیم پایه و معیارهای علمی و صحیح ارزش گذاری سهام (که مواردی ا ز آن در مطلب فوق ارائه شده است) اقدام به خرید و فروش سهام نموده و باعث تعمیق و حرفه ای شدن هر چه بیشتر بازار سرمایه کشورمان شوند … انصافا میبایست از مسئولان محترم باشگاه و کارگزاری آگاه نیز صمیمانه سپاسگزار بود که در این راه، صادقانه در تلاشند
  ** پاینده باشید **

  1. با سلام حضور شما دوست عزیز،
   عموما خرید حق تقدم با ریسک همراه است مگر آنکه قیمت حق تقدم با قیمت تعادلی سهم فاصله داشته باشد ( اختلافی بیش از ارزش اسمی و حاشیه امن ) و به علت طولانی بودن فرایند ثبت افزایش سرمایه و تبدیل شدن به سهم بهتر است حق تقدم های استفاده نشده را خریداری کنید. قبل از اقدام به خرید حق تقدم نیز در مورد تعلق گرفتن سود نقدی به حق تقدم اطلاعات لازم را کسب کنید تا دلیل این اختلاف قیمت برای شما روشن شود و تصمیم درست بگیرید.

 4. با سلام و خسته نباشید
  تشکر از ارایه مطالبتان
  پیشنهاد میشه مطالب نوشته شده توسط شخص دیگری غیر از نگارنده محترم ویرایش شود تا از نگارش کلمات اشتباه(سهوی) جلوگیری شود(درمطالب بالا یه جایی به جای کلمه تن کلمه تومان استفاده شده بود-مثال ۱ ارزش جایگزینی خط دوم)
  ضمنا در مثال ۵- ارزش سهام بر مبنای خالص ارزش دارایی‌ها یا (Net Asset Value (NAV تعداد سهام ممتاز از ارزش ریالی کسر شده که بنظر میرسه شکل نوشتن فرمول نیاز به اصلاح دارد
  کلام آخر به جهت آشنایی بیشر دوستان ارزیابی بر اساس جریان‌های نقدی تنزیلی و ارزیابی بر اساس معیارهای مقایسه‌ای به طور مختصر توضیح داده می شد
  پیروز و سر بلند باشید

  1. با سلام
   دوست عزیز در خصوص نگارش اشتباه کلمه “تن” لازم به ذکر است در این جمله استفاده از این کلمه درست است. با توجه به کل جمله و اینکه درباره ظرفیت سیمان صحبت شده و واحد ظرفیت سیمان تن است.
   در خصوص مثال۵، ما باید تعداد سهام ممتاز را از ارزش ریالی کسر نماییم و در فرمول نوشته شده نیز همین مفهوم لحاظ شده است.
   در خصوص پیشنهاد شما در خصوص تفسیر مدل های ارزیابی از شما سپاسگذاریم. به زودی مطلب شماره ۲ ارزشگذاری سهام را منتشر خواهیم کرد.

 5. مطالب بسیار مفید هست. چرا وقتی سازمان بورس شرکتی را که ارزش گذاری میکند، بر اساس پول نقد شرکت و دارایی آن قیمت واقعی سم را اعلام نمیکند.پس با این تفسیر یا کارشناسانه سامان بورس مشکل دارند، یا شرکت کلاه سر سازمان میگذارد،اگر شرکت ارزش سم را ازقیمت واقعی کمتر اعلام کند میخواهد خریداران را فریب دهد و بعدا توسط حسابرس دستکاری در اسناد زیان آن را از طرق فروش بیش احد سهام جبران کند، واگر قیمت را بشر اعلام کند باز هم توسط حسابرس و دستکاری در داراییها مبلغ اضافی را جریان خواهد کرد، در نتیجه در هر دو حالت. سر خریدار کلاه رفته،پس بهترین حالت آینه که سازمان بورس سیستم کنترلی خود را بهتر انجام دهد، تا سهم با قیمت واقعی به بازار عرضه شود،

  1. با سلام حضور شما دوست عزیز، وظیفه ارزشگذاری شرکتها در اختیار خودشان است و در جهت مشاوره میتوانند از شرکتهای تامین سرمایه و یا شرکتهای مشاوره سرمایه گذاری کمک بگیرند. سازمان بورس وظیفه نظارتی و وضع قوانین را بعهده دارد. اگر منظور شما در رابطه با کشف قیمت عرضه های اولیه است باید یک نکته را یادآوری کنیم که قیمت سهم طی مراحل عرضه و تقاضا تعیین میشود و سازمان بورس در هیچ یک از این قیمت ها دخالتی ندارد.

 6. ممنون. مطلبتون بسیار مفید بود. در بازار فعلی که نسبت P/E شرکت ها بعضا حتی منفی است، آیا باز هم باید بر اساس نسبت P/E وارد بازار شد؟ شرکت های خودرویی در ابتدای حرکت شارپی خود همگی منفی بودند که البته در اواخر سال با اعلام تعدیل های مثبت P/E هم مثبت شد و یا لااقل به صفر نزدیک تر شد .

 7. ایا واقعا قیمت با توجه به پی ای تعیین میگردد اگه این جوری باشه بعضی از سهم های خودرویی که پی ای انها چند رقمی باید قیمتش منفی باشه نه صف خرید

 8. با سلام و عرض خسته نباشید
  امتیاز مربوط به سوال پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان (غشان) در تاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ برای ماه فروردین باید لحاظ شود ولی به نظر امتیاز آن برای اردیبهشت ماه لحاظ گردیده. با تشکر

  1. سلام
   با توجه به درخواست مخاطبان، بازه مسابقات فروردین بجای ۳۱ فروردین در تاریخ ۱ اردیبهشت بسته خواهد شد تا کلیه سوالات ماه فروردین در رتبه بندی لحاظ شود. یعنی امتیازاتی که تا امروز میبینید در رتبه بندی فروردین شما عزیزان لحاظ میشه.

 9. با سلام
  در نتایج مسابقات زمانی که رتبه ها برابر باشد بطور مثال صد نفر رتبه یک شده باشند ترتیب قرار گرفتن این صد نفر از شماره یک تا صد در رتبه یک بر چه اساسی است؟
  با تشکر

 10. به نظر من اگر در زمان ارزش گذاری سهام یک شرکت، کارگذاری که کار ارزشگذاری را انجام میدهد بایدبدون در نظر گرفتن منافع خود، که جو اصول امید نامه گارگذاری هست،از واقعی(ذاتی)سهم را باتوجه به نقدینگی و دارایی و بدیهی شرکت مشخص نماید،تا سرمایه گذارباخیال رات سهم را بخرد،چرا مردم ایران نسبت به کشورهای پیشرفته تمایل ورود به بازار سهام را ندارند،دلیل ان شفاف نبودن بورس ایران هست،و مردم سرمایه خود را برای سود اندک دربانی ویا مسکن و خورو میبرند،که این خود ضایعه ملی هست،وصنایع ما گرفتار نقدینگی هستند،و تا ساختار بورس اصلاح نشود،هرچه سود بانکی کم شود، وتبلیغات وسیع هم شود، مردم اعتماد یک به بازار بورس سهام نمیکنند،و کشور ما همیشه باید گرفتار فقر صنعتی باشد،وفقر صنعتی مساوی با بیکاری رکود تورمی خواهد بود،

 11. با سلام،
  میخواستم بدونم آیا سهام هم مثل سایر دارایی ها، دارای روش مشخصی برای قیمت(ارزش)گذاری توسط کارشناس دادگستری است ؟؟ برای مثال، فرض کنید بنده ۱۰ میلیون تومان از کسی طلبکار هستم و اقدام به توقیف دارایی سهام شخص بدهکار کرده ام. آیا ارزش روز سهام، ملاک تسویه بدهی وی خواهد بود یا اینکه ارزش کارشناسی سهام توسط دادگاه تعیین میگردد ؟ ممکنست ارزش روز سهام، خیلی کمتر از ارزش ذاتی باشد یا خیلی بیشتر .. کدام قیمت، ملاک تسویه بدهی خواهد بود؟
  لطفا اگر ممکنه، درباره قیمت کارشناسی سهام در محاکم قضایی هم توضیح بفرمائید.
  ممنون از لطف شما

  1. سلام
   از اونجایی که به موجب ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم الان اگر سهمی در بورس و یا بازار خارج از بورس پذیرفته شده باشه فقط از طریق مکانیسم‌های همون بازارها فروخته میشه، دیگه بحث مزایده در موردش اجرا نمیشه و سپرده‌گذاری یه کارگزاری رو تعیین میکنه که به قیمت بازار سهم رو بفروشه که سفارش به صورت قیمت باز اعمال میشود. اما اگه سهام در بورس پذیرفته نشده باشه دیگه معیاری برای تعیین قیمت سهم وجود نداره و کارشناس
   میتونه بر مبنای هریک از طرق ارزش جایگزینی یا ارزیابی بر مبنای سودآوری یا تعیین قیمت بر مبنای سهام مشابه یا ترکیبی از هریک از این راه‌ها این کار رو کنه و قیمت سهام رو تعیین کنه.

 12. سلام همانطور که فرمودید در حال حاضر بعضی از صنایع به هیچ وجه همخوانی بین ارزش بازار و جایگزین وجود ندارد.مثال در حال حاضر پالایشگاه اصفهان طبق تابلو و قیمت پایانی و دلار ۳۵۰۰ تومان چیزی در حدود ۱/۷میلیارد دلار ارزش بازاری دارد. درحال حاضر هزینه ساخت یک پالایشگاه با خوراک میعانات گازی و یا نفت خام بطور معمول سه برابر نرم جهانی است.اصلی‌ترین راهبرد پرهیز از خام فروشی نفت و میعانات گازی ایران در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسعه صنعت پالایش کشور است. با این وجود، توسعه ظرفیت پالایشی ایران با چالش‌های متعددی روبرو است که بخشی از آن به سیاست‌گذاری و ذهنیت و نوع نگاه مسئولان و بخش دیگر به چالش‌های حوزه اجرا باز می‌گردد.

  در این میان، به جز ابهامات موجود در روابط مالی نهادهای حاکمیتی نفت با پالایشگاه‌ها، یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه اجرا به زمان و هزینه احداث پالایشگاه‌های جدید یا طرح‌های توسعه ظرفیت پالایشگاه‌های موجود باز می‌گردد. ما چرا کارشناسان و شرکت‌های پالایشی معتقدند پروژه‌های پالایشی در ایران هزینه‌هایی بیش از معمول را برای افزایش ظرفیت پالایشی متحمل می‌شوند؟ جواب ساده است. تجربه کشورهایی مانند هند، آمریکا، قطر و عربستان راه را برای مقایسه باز گذاشته است. در مقام مقایسه حتی در شرایط بدون تحریم نیز سرعت و هزینه اجرای پروژه‌های پالایشی در ایران با هیچ یک از کشورهای یاد شده قابل مقایسه نیست.در حال حاضر هزینه ساخت یک پالایشگاه پیشرفته بعنوان مثال در هند پالایشگاهjamnagar برابر ۱۰ هزار دلار به ازای هر بشکه نفت خام میباشد که اگر بخواهیم مقایسه ای با پالایشگاه آناهیتا در کرمانشاه(در حال احداث)بیندازیم هزینه آن برابر ۲۸ هزار دلار به ازای هربشکه میباشد در حالی که پالایشگاه مزبور در هند با ضریب پیچیدگی ۱/۸(ضریب نلسون نمایانگر توانایی یک پالایشگاه در تولید محصولات و مشتقات باکیفیت میباشد)و در پالایشگاه آناهیتا این عدد در حدود ۷ برآورد میشود که قابل مقایسه با هند نمیباشد.
  مثال دیگر طرح بهبود و افزایش ظرفیت پالایشگاه اراک در خصوص کاهش مازوت و تولید بنزین و گازوییل یورو۴ با ظرفیت ۸۰ هزار بشکه طبق اعلام رسمی حدود ۲/۵ میلیار د یورو و بعبارت دقیقتر تا ۳/۵ میلیارد هزینه شده است.بنابراین با توجه به هزینه های بالای اجرای طرحهای پالایشی ایجاد یک پالایشگاه شبیه اصفهان هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار در پی خواهد داشت و با توجه به ارزش بازار ۱/۷میلیارد دلاری حال حاضر این عدد واقعا جای بخث دارد.

 13. سلام و قدر دانی از زحمات شما….چرا از تاریخ ۳۱فروردین به این طرف نتایج و رتبه بندیها مشخص نیست و جاشو به نتایج و رتبه بندی عجیب ۷۰۰امتیازی داده..

  1. دوست گرامی سلام
   در ابتدا خواهشمندیم که کامنت مربوط به مسابقه را در مطلب مسابقه قرار دهید تا اگر سوال شما، برای سایر دوستان هم ایجاد شده، آنها نیز امکان دیدن این سوال را داشته باشند.
   نتایج مسابقه‌ها در بازه های خاصی بررسی می‌شود که این بازه‌ها در هر مطلب بیان می شود. در سوال شما مشخص نیست که بازه مورد نظر شما چیست. اگر بازه شما فروردین ماه است که باید خدمتتان عرض کنیم شما در تاریخ ۲۰ فروردین عضو بآشگاه شده‌اید و لذا سوال‌های پیش از این تاریخ را پاسخ نداده اید و لذا در کل ماه فروردین ۱۲۲۵ امتیاز از پاسخ‌های صحیح خود دریافت کرده اید. اگر بازه مورد نظر شما هفته پایانی فروردین (۲۸ فروردین نا ۳ اردیبهشت) است، باید خدمتتان عرض کنیم که در این هفته شما تنها ۸۲۵ امتیاز گرفته‌اید، حال آنکه امتیاز نفرات اول ۱۰۸۰ و نفرات دوم ۱۰۰۵ است و امتیاز شما با نفرات برتر فاصله دارد.

 14. با تشکر از مطالب آموزنده که در باشگاه بلاگ منتشر می کنید.
  درصورت امکان و صلاحدید،مباحث آموزشی را بصورت هدفمند و دنباله دار و به ترتیب سطوح و سرفصل قرار دهید .
  ممنون

 15. مثل همیشه عالی و بینظیر بود مطالبتون.این مطالب برای افراد مبتدی و تازه کار مثل بنده فوق العاده ست تشکر فراوان و ارزوی سعادت برای تک تک شما عزیزان.

 16. سلام به گروه آگاه .لطفا وجه نقد باشگاه بنده رو اصلاح بفرمایید .و بفرمایید برا خرید اعتبار فقط باید وجه نقد باشگاه رو داشت یا چیز دیگری هم لازمه؟

  1. سلام
   ارزش دفتری شامل قیمت دارائیها ( زمین ، ماشین آلات و …) در زمان تاسیس و راه اندازی است در صورتیکه ارزش جایگزینی ارزش و تمام مخارج راه اندازی این واحد تولیدی با قیمت روز است . بهتر است ارزش جایگزینی با ارزش بازار مقایسه گردد البته این نوع ارزش گذاری بیشتر برای سرمایه گذاری های عمده کاربرد دارد.

 17. در مورد اولین نظر ارائه شده در این پست درباره خرید سهام شرکتهای با ارزش ذاتی پایین باید گفت که در قریب به
  ۹۹% بورسهای دنیا این نکته بسیار رایج است که افرادی خواهان خرید شرکتهای ضرر ده هستند
  و از این میان برخی ها تحلیل تکنیکال شان نشان از سوددهی در آینده نزدیک و یا ۶ ماهه دارد و یا در برخی موارد به ضرر
  منتهی میشود.
  نکته اینجاست که خیلی از افراد بدون اینکه تکنیکال بدانند وارد چرخه خرید چنین سهامی شده و با ضرری ۲۰% و یا بیشتر از آن
  خارج میشوند. نمونه فعلی آن در بازار امروز خاذین است که در دی و بهمن نزدیک به ۵۰ روز رشد شارپی (به معنای واقعی کلمه) داشته
  و برخی ها مجبورن زیر ۳۰% قیمت خرید در حال فروش هستند و برخی ها با دیدی شش ماهه در حال خرید.
  شاید خریدارهای امروز بازی رو ببرن اگه تکنیال درستی داشته باشن وگرنه آنها هم به صف متضررین خواهند پیوست.
  در بورس اکثر چیزا طبیعیه.

 18. سلام

  در محاسبه ارزش ذاتی شرکت های گروه رایانه به روش گوردن دو مرحله ای نرخ رشد کوتاه مدت را چند درصد وبرای چندسال در نظر بگیریم؟
  در روش تنزیل عواید آتی برای محاسبه ارزش ذاتی سود سالهای اینده را چگونه تخمین بزنیم؟
  با تشکر

  1. مدل گوردن بر اساس روش سرمایه گذاری سود انباشته برای ارزشگذاری سهام پیشنهاد شده است. گوردن از مکتب بازار ناقص پیروی می کرده و مدل وی بر اساس مفروضات زیر است:
   ۱- سودهای انباشته تنها منبع تأمین مالی شرکت ها هستند. (به همین علت گوردن، تقسیم سود و تصمیمات سرمایه گذاری را مانند مدل والتر فرض می کند).
   ۲- نرخ بازده سرمایه گذاری شرکت ثابت باقی می ماند.
   ۳- نرخ رشد شرکت تابعی از سود نگهداری شده و نرخ بازدهی آن است. این فرض وابسته به دو فرض اول است.
   ۴- هزینه ی سرمایه برای شرکت ثابت، ولی بزرگ تر از نرخ رشد است.
   ۵- شرکت دارای عمر نامحدود است.
   ۶- مالیات بر درآمد وجود ندارد.
   گوردن ابتدا مدلی به شکل زیر ارائه کرد:
   P0 = (E0 (1-b)) / (k-br)
   که در آن:
   P0(قیمت هر سهم در آغاز سال صفر)
   E0(سود هر سهم در پایان سال صفر)
   b (درصد سود نگهداری شده)
   k (نرخ بازده مورد توقع سهامداران)
   r (نرخ بازده سرمایه گذاری)
   br (نرخ رشد سود هر سهم و سود تقسیمی)
   در خصوص مدل گوردون باید گفت:
   ۱- وقتی نرخ بازده با نرخ تنزیل برابر باشد (r > k)، به مجرد این که نسبت سود پرداختی (D/E) کاهش یابد، قیمت هر سهم هم افزایش می یابد.
   ۲- وقتی نرخ بازده از نرخ تنزیل کمتر باشد (r = k)، قیمت هر سهم از تغییرات نسبت سود پرداختی متأثر نخواهد گردید.
   ۳- وقتی نرخ بازده از نرخ تنزیل کمترل باشد (r < k)، به محض افزایش نسبت سود پرداختی قیمت هر سهم کاهش می یابد. بنابر موارد فوق، مدل گوردون با منطقی دیگر عاملاً بکارگیری خط مشی هایی مشابه با مدل والتر را تجویز می کند: 1- نسبت بهینه پرداخت سود سهام برای یک شرکت روبه رشد(r > k) صفر می باشد (D = 0).
   ۲- نسبت سود پرداختی برای یک شرکت معمولی تأثیری بر ارزش سهام ندارد .
   ۳-نسبت بهینه سود پرداختی برای یک شرکت روبه تحلیل (r < k) صد درصد یا یک است. (b = 1). گوردن بعدها مدل اولیه خود را با وارد کردن ریسک اصلاح کرد.

   1. با تشکر

    سوال من درباره خود روش نبود. به روش گوردن و روش تنزیل عواید آتی اشنا هستم.
    مشخصا نیازمند محاسبه ارزش ذاتی شرکت های گروه رایانه به روش گوردن یا تنزیل عواید آتی هستم ولی نمی توانم سودهای چند سال بعد و نرخ رشد در این شرکت ها را تخمین بزنم.
    رانفور – رتاپ – سیستم – افرا

     1. سلام مجدد
      سایت ها محاسبه ارزش ذاتی شرکت ها را به طور مجزا انجام نمی دهند اما در این خصوص می توانند دوستان را راهنمایی نمایند. برای مثال می توانید از سایت همفکران استفاده نمایید.

 19. سلام من با بررسیهایی که روی روند قیمتی سهام شرکتهایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی کردم در عمل بهتر است که به سراغ خرید این سهام بعد از افزایش سرمایه نرویم زیرا تمام تفاوت ارزش دارایی روز خود با زمان اخرین ارزیابی را تبدیل به سهم کرده اند و در کوتاه مدت و حتی میان مدت هم بعید است افزایش قیمت داشته باشند مگر اینکه با سفته بازی قیمت سهم را بالا و پایین کنند

  1. سلام
   روش‌های ارزش‌گذاری متفاوت هستند. ارزش بازاری تابع مستقیم قیمت سهم است، ولی ارزش‌گذاری‌های دیگر فارغ از قیمت سهم انجام می‌شود.

  2. ارزش شرکت رو اطلاعات مالی اون شرکت مشخص میکنه اما ارزش ذاتی سهم بر اساس اطلاعات مالی و ترازنامه و ارزش واقعی سهم رو معاملات بازار تعیین میکنه

  1. سلام
   یکی از روش های محاسبه ارزش ذاتی، روش گوردن است که به شرح زیر است:
   مدل گوردن بر اساس روش سرمایه گذاری سود انباشته برای ارزشگذاری سهام پیشنهاد شده است. گوردن از مکتب بازار ناقص پیروی می کرده و مدل وی بر اساس مفروضات زیر است:
   ۱- سودهای انباشته تنها منبع تأمین مالی شرکت ها هستند. (به همین علت گوردن، تقسیم سود و تصمیمات سرمایه گذاری را مانند مدل والتر فرض می کند).
   ۲- نرخ بازده سرمایه گذاری شرکت ثابت باقی می ماند.
   ۳- نرخ رشد شرکت تابعی از سود نگهداری شده و نرخ بازدهی آن است. این فرض وابسته به دو فرض اول است.
   ۴- هزینه ی سرمایه برای شرکت ثابت، ولی بزرگ تر از نرخ رشد است.
   ۵- شرکت دارای عمر نامحدود است.
   ۶- مالیات بر درآمد وجود ندارد.
   گوردن ابتدا مدلی به شکل زیر ارائه کرد:
   P0 = (E0 (1-b)) / (k-br)
   که در آن:
   P0(قیمت هر سهم در آغاز سال صفر)
   E0(سود هر سهم در پایان سال صفر)
   b (درصد سود نگهداری شده)
   k (نرخ بازده مورد توقع سهامداران)
   r (نرخ بازده سرمایه گذاری)
   br (نرخ رشد سود هر سهم و سود تقسیمی)
   در خصوص مدل گوردون باید گفت:
   ۱- وقتی نرخ بازده با نرخ تنزیل برابر باشد (r > k)، به مجرد این که نسبت سود پرداختی (D/E) کاهش یابد، قیمت هر سهم هم افزایش می یابد.
   ۲- وقتی نرخ بازده از نرخ تنزیل کمتر باشد (r = k)، قیمت هر سهم از تغییرات نسبت سود پرداختی متأثر نخواهد گردید.
   ۳- وقتی نرخ بازده از نرخ تنزیل کمترل باشد (r k) صفر می باشد (D = 0).
   ۲- نسبت سود پرداختی برای یک شرکت معمولی تأثیری بر ارزش سهام ندارد .
   ۳-نسبت بهینه سود پرداختی برای یک شرکت روبه تحلیل (r < k) صد درصد یا یک است. (b = 1). گوردن بعدها مدل اولیه خود را با وارد کردن ریسک اصلاح کرد.

   1. با سلام
    با توجه بهمباجث مطروحه در مالی رفتاری ، آیا می توان روش جدیدی از ارزشگذاری را مطرح نمود که این پارامترها نیز در آن لحاظ شده باید ؟
    با سپاس

 20. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان
  آیا این امکان وجود دارد که اعضای باشگاه در مورد شاخص سهام ها بحث و گفتگو کنند .و از نظرات سایرین در مورد علت پیش بینی هایشان در مورد افزایش و یا کاهش سهام یک شاخص خاص مطلع شویم.

 21. سلام
  سوال من اینه ممنون که جواب میدید.
  چطوری تعیین میکنن که مثلا فلان شرکت که میخواد وارد بورس بشه به طور مثال چنتا سهم رو میتونه بفروشه
  آیا روش خاصی داره با شرکت هر چند تعدادی که دلش خواست سهم صادر میکنه ؟!؟!؟

  1. سلام
   عرضه یک سهم در بورس یا فرابورس شرایط و فرآیند خاصی دارد و شما می‌توانید با مطالعه سایت سنا و شرکت فرابورس از برنامه عرضه‌ها مطلع شوید. در مورد تعداد سهام منتشره هر شرکت برابر با سرمایه ثبتی آن شرکت است و معمولا در عرضه های اولیه باید ۱۰% از سهام خود را عرضه کنند.

 22. در ایران ملاک ارزش گذاری قیمت سهام اصلا مشخص نبوده و بیشتر تحت تاثیر جو بوده و این فرمول ها و اعداد نمی تواند معیاری برای ارزش گذاری قیمت باشد
  با تشکر

 23. من از سال ۹۲ ازخدمات این کارگزاری استفاده می نمایم اما تا بحال عرضه اولیه ازطرف این کارگزاری برای من در نظر گرفته نشده است آیاروش خاصی برای دریافت این امتیازاست ؟ اگر روش کار را توضیح دهید یا برایم میل ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   دریافت عرضه اولیه بدون درخواست و یا اقدام به خرید شما ممکن نیست. برای دریافت عرضه اولیه باید از طریق سامانه آنلاین اقدام نمایید. در صورتی که اقدام به خرید آنلاین عرضه نمودید ولی موفق به خرید نشدید، می توانید در سامانه آسا تیکت پشتیبانی ثبت نمایید. به این ترتیب درخواست شما بررسی خواهد شد و چنانچه واجد شرایط دریافت باشید، به شما عرضه تخصیص داده می شود. البته در نظر داشته باشید که سهمیه کارگزاری برای کاربران غیرآنلاین است لذا تعداد آن محدود خواهد بود.
   خواندن مطالب زیر را توصیه میکنیم.
   عرضه های اولیه: ارسال درست سفارش خرید آنلاین و خطاهای متداول
   اندرحکایت عرضه‌های اولیه بورس در معاملات آنلاین کارگزاری‌ها

  2. ظاهرا روال خرید عرضه اولیه تغییر کرده اما قبلا سفارش آنلاین میدادی توی زمان ۱۲:۴۰ بعد خرید انجام میشد
   اما الان سفارش رو میدی به کارگزاری و برات خرید میکنن. اینجوری نیست که همینجور برات سهمی رو بخرن

  1. اون هزار ریال که میگید ارزش ذاتی سهمه.
   فرض کنید من میگم این خودکار رو من ۱۰۰۰ میدم. یکی میاد میگه من ۹۰۰ تومن میخرم و اون یکی میگه ۱۱۰۰ تومن میخرم. یکی دیگه میگه من ۱۳۰۰ میخرم. مطمئنا برای من شرکت ۱۳۰۰ تومن بفروشم بهتره. که این میشه ارزش روز یا قیمت واقعی سهم.

 24. با سلام و خسته نباشید
  ۲ سوال عمومی با نام انواع اوراق بهادار وقانون اوراق بهادار و مهلت پاسخگویی تا ۳۱ مرداد در پیام های عمومی پروفایل بنده ارسال شده بود ولی سوال اول در قسمت مسابقه جهت پاسخگویی وجود نداشت از انجایی که فردا ساعت ۱۴ پایان مهلت پاسخگویی میباشد چه باید بکنم ضمنا اگر هم فردا سوال را قرار دهید بنده سر کار هستم لطفا راهنمایی بفرمایید کد باشگاه AD1646

  1. سلام دوست گرامی
   جای نگرانی نیست. در روز شنبه مورخ ۳۰ مرداد تنها ۳ سوال به شرح زیر در سایت قرار گرفته است:
   ۱- عمومی- قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران- طراح: حمید حسنلو
   ۲- تخصصی- پیش بینی شاخص انتهای هفته- طراح: امیر حسین ادیب نیا
   ۳- تخصصی- پیش بینی قیمت پایانی سهام شرکت ملی صنایع ملی ایران – طراح: حمیدرضا صفری

   بنابراین سوال انواع اوراق بهادار در سایت قرار نگرفته است و جای نگرانی نیست.

 25. خالص ارزش دارایی‌ها= تعداد سهام منتشر شده ÷ (تعداد سهام ممتاز – (بدهی‌ها – ارزش روز دارایی‌ها))

  در فرمول فوق منظور از تعداد سهام ممتاز چیست؟ قاعدتا باید جنس “تعداد سهام ممتاز” و “بدهی‌ها – ارزش روز دارایی‌ها” یکی باشد که از هم کم بشوند!!
  ممنون

  1. سلام کاربر گرامی
   طبق تعریف سهام ممتاز یا ترکیبی، نوعی از سهام است که دارندگان آن ادعای معین و محدودی نسبت به دارایی های شرکت دارند و مانند اوراق قرضه سود ثابتی دریافت می‌کنند و از همین رو آن را سهام ترکیبی می‌نامند چرا که دارای ویژگی‌های سهام عادی و اوراق قرضه است. این نوع سهام مانند سهام عادی فاقد زمان سررسید و هزینه مالیاتی است و از آنجا که سود ثابتی دارد، جزو اوراق بهادار با درآمد ثابت محسوب می‌شود. زمانی که هزینه سهام عادی بالاتر باشد، شرکت اقدام به انتشار سهام ممتاز می‌کند. این سهام از آن رو به سهام ممتاز معروف است که در زمان تقسیم سود دارندگان این نوع سهام، از اولویت برخوردارند.

 26. در مورد سوال آقای ذوقی در تاریخ ١٣/۶/٩۵ مربوط به تامین سرمایه
  میخام ببینم اگر کار بازار پول یعنی بانک تامین سرمایه نیست پس چیست؟
  آیا فلافل میفروشن؟؟؟؟
  ایا جواب شما اشکال ندارد؟

  1. سلام
   فلافل؟ منبع درآمد جدیدشون هست؟ 🙂
   راستش در این سوال هدف ما در نظر گرفتن موارد زیر بود:
   بازار پول وظیفه تامین اعتبار و منابع مالی جهت فعالیت شرکت ها را به عهده دارند(یعنی در زمان سررسید اعتبار، مبلغ اعتبار اعطایی را به همراه سود از پیش تعیین شده دریافت می نماید). این تامین مالی ممکنه از طریق انتشار اوراق مشارکت، اعطای وام یا موارد این چنینی باشد.
   بازار اولیه وظیفه تامین سرمایه را بر عهده دارد(اینکه سرمایه شرکت از طریق سرمایه‌گذاری دیگران تامین شود).
   در بازار ثانویه تامین سرمایه‌ای صورت نمی‌گیرد و فقط معاملات شرکت پس از تامین سرمایه در آن اتفاق می افتد.
   امیدواریم توضیحات کافی بوده باشد.
   از همراهی همیشگی شما بسیار خرسندیم.

 27. سلام. من کمتر از ده روز هست که عضو شدم. قبلا هیچ اطلاعی از بازار بورس نداشتم. الان دارم کلاسهای تحلیل به روش تکنیکال رو سپری میکنم. من متاسفانه هیچ اطلاعی از مباحث تحلیل به روش بنیادی ندارم.شما اینجا فقط در مورد مباحث بنیادی بحث میکنید که من هیچی بلد نیستم ترسم بیشتر میشه. دیگه وقت شرکت توی کلاسهای بنیادی رو نمیکنم. آیا صرفا فقط با یادگیری روش تکنیکال میتونم توی بازار بورس معامله سودآور انجام بدم؟؟؟ در ضمن ویدیوهایی که آموزش تکنیکال میده بسیار عالی هست من که خیلی ازش استفاده میکنم ازتون ممنونم.

  1. سلام
   دوست عزیز استفاده از ابزارهای تکنیکال و نکات این نوع تحلیل، می تواند کافی باشد. همچنین برای بررسی وضعیت شرکت ها از نظر بنیادی، نیاز نیست حتما دوره های مقدماتی تا پیشرفته تحلیل بنیادی را بگذرانید، برای این منظور می توانید از تحلیل های مشاوران کارگزاری آگاه در سایت همفکران استفاده کنید.
   ضمنا برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید کتاب “مدیریت مالی آقای تهرانی” نیز مطالعه نمایید.

 28. سودآوری شرکت بر اساس اطلاعات مالی شرکت و سود/زیان و … تعیین میشه. اصل قیمت سهم هم باید بر اون اساس باشه. پس نگاه تکنیکالی به قیمت سهم چطور میشه؟ چرا این قیمت از نگاه فاندامنتالی دوره؟

  1. تمامی عوامل فاندامنتال و بنیادی شرکت تاثیر در ارزش ذاتی سهم شرکت دارد نه قیمت بازار سهم.
   قیمت بازار سهم صرفاً براساس عرضه و تقاضا تعیین می گردد که کلیه عوامل، مانند روانشناسی بازار ، تکنیکال و بنیادی در عرضه و تقاضا خود را نمایان میکنند.

 29. سلام شما فکر میکنید کس که در سطح ۱۰ دماوند و ۲۵ درصد تخفیف کارمزد قرار گیرد چه انگیزه ای میتواند داشته باشد تا در مسابقات شرکت کند ؟ آیا امتیاز و تخفیف بیشتری در صورت کسب امتیاز بالاتر میتوتند کسبکند؟

  1. سلام
   دوست گرامی عزیزانی که در مسابقه ها به صورت پیوسته شرکت کرده و جزو برندگان ماه می شوند، از جوایز نقدی ارزنده ای بهره مند خواهند شد.

 30. با توجه به این که من قرار داد خرید و فروش اینترنتی داشتم وسفارش خرید یا فروش من بعد از ثبت ، از طریق آن کارگزاری محترم انجام میشد ولی بدون اطلاع رسانی قبلی این امکان از دسترس خارج شد و از طرفی سهام فرابورس بصورت آنلاین قابل معامله نیست به همین علت چون امکان فروش سهم رانداشتم متحمل زیان شدم و با پیگری تلفنی عنوان شد مشکل از سیستم است که درست میشود ولی تاخیر در راندازی سیستم زیان مرا بیشتر کرد حال با توجه به این موارد .
  ۱- آیا بهتر نبود یک راه جایگزین معرفی می شد
  ۲ نحوه جبان زیان چگونه است
  با تشکر

  1. با سلام
   جناب همتیان عزیز، توافقنامه اینترنتی شما دارای اعتبار یکساله بوده که پس از آن در صورت موافقت شما مجددا تمدید خواهد شد.
   در خصوص تمدید قرارداد، چندین مرتبه با شما تماس گرفته شد ولی متاسفانه موبایل شما خاموش بود. لذا خواهشمند است برای تمدید قرارداد اینترنتی خود، در اسرع وقت با شماره ۸۲۱۵۴۸۸۸-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

   با تشکر

 31. سلام
  در جاهای دیگه در محاسبه ارزش دفتری و محاسبه nav تعداد سهام ممتاز در فرمول لحاظ نشده دلیل موضوع چیست؟
  سوال دیگه اینگه چطور میشه به ارزش روز دارایی های یک شرکت دسترسی داشت؟

  1. سلام
   عدم توجه به سهام ممتاز در برخی از محاسبات به دلیل عدم رواج و نبود پیشیه ای برای این نوع سهام در ایران است. در خصوص سوال دوم، برای محاسبه ارزش روز دارایی های یک شرکت، در صورتی که در پرتفوی آن سهام شرکت های بورسی وجود داشته باشد که ارزش سهام هر شرکت در سایت tse مشخص است و در صورتی که سهام شرکت های غیر بورسی وجود داشته باشد، P/E یک شرکت هم گروه آن را که از نظر میزان سرمایه نیز به شرکت مورد نظر ما شباهت داشته باشد استخراج میکنیم و از آنجایی که شرکت مورد نظر ما خارج از بورس است P/E را ۱ تا ۱/۵ واحد کمتر در نظر می گیریم. سپس با استفاده از تکنیک قیمت گذاری سهام براساس P/E و با اضافه کردن میزان سود شناسایی شده توسط شرکت، ارزش روز شرکت های غیر بورسی پرتفوی شرکت نیز محاسبه می شود. در مرحله آخر به سراغ دارایی های ثابت درون پرتفو می رویم و با مطالعات میدانی ارزش روز آنها را شناسایی می نماییم. از تجمیع ارزش دارایی های محاسبه شده ارزش پرتفوی شرکت بدست خواهد آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *