ارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری

 • ۲۴ شهریور ۱۳۹۶
 • Agah
 • ۶۵ نظر
 • ۱۸۲۰۴ مشاهده

ارزش گذاری سهام یکی از مفاهیم مهم در حوزه تحلیل سهم شرکت های بورسی است. به‌منظور ورود به مبحث ارزش‌گذاری شرکت‌ها، ابتدا باید به مفهوم ارزش، انواع ارزش، تفاوت ارزش با قیمت و عوامل موثر بر ارزش، بپردازیم. در مطلب ارزش گذاری سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار، توضیحاتی درخصوص ارزش گذاری و انواع آن داده شده‌است. در این گزارش قصد داریم به توضیح کاملی در خصوص ارزش‌گذاری به روش ارزش دفتری بپردازیم. ابتدا مروری خواهیم داشت به تفاوت دو مفهوم ارزش و قیمت.

تفاوت ارزش و قیمت

اکثر مواقع مردم مفهوم ارزش و قیمت را معادل یکدیگر قرار می‌دهند. به‌منظور روشن شدن تفاوت مفهوم ارزش و قیمت ، ابتدا به بیان مفهوم هر یک می‌پردازیم. قیمت؛ وجهی  است که خریدار در قبال تملک کالا یا خدمات خاص، حاضر به پرداخت آن است و از سوی دیگر فروشنده به ازای دریافت آن اقدام به واگذاری کالا(خدمات) خواهد نمود. ارزش، انتظار ذهنی که افراد از منافع آتی یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها دارند، را ارزش می‌گویند. در نتیجه لزوماً قیمت بیان‌کننده ارزش یک دارایی نیست می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از آن باشد.

انواع ارزش

همان‌طور که در مطالب گذشته، بیان شده است، مفاهیم مختلفی برای ارزش وجود دارد. در این بخش از مطالب به توضیح مفصل هر یک از انواع این ارزش‌ها می‌پردازیم.

برای یک دارایی ۵ نوع ارزش قابل محاسبه است.

ارزش دفتری: ارزشی است که در ترازنامه درج شده است و از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام (پس از کسر سهام ممتاز) بر تعداد سهام منتشر شده به دست می‌آید.

ارزش بازار: ارزشی است که در بازار از طریق عرضه و تقاضا برای شرکت تعیین می‌گردد. چنانچه این ارزش را بر تعداد سهام منتشر شده شرکت تقسیم کنیم، ارزش بازار هر سهم به‌دست می‌آید.

ارزش جایگزینی: برآورد مبالغ جایگزین نمودن دارایی‌های شرکت است را رزش جایگزینی آن می‌گویند. از تقسیم این ارزش بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش جایگزینی هر سهم حاصل می‌شود.

ارزش اسمی: ارزشی است که در زمان تاسیس شرکت برای سهام آن تعیین و در اساسنامه آن درج میشود. این ارزش در ایران معادل ۱۰۰۰ ریال است.

ارزش ذاتی: ارزش فعلی جریانات نقدی که دارایی‌های شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران دارد را ارزش ذاتی می‌گویند. از تقسیم ارزش ذاتی بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش ذاتی هر سهم به‌دست می‌آید.

ارزش تصفیه‌: ارزش شرکت پس از کسر بدهی‌ها از دارایی‌های آن حاصل می‌شود. از تقسیم ارزش تصفیه کل شرکت بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش تصفیه به ازای هر سهم به‌دست می‌آید.

انواع روش‌های ارزش‌گذاری

ارزش‌گذاری یکی از مسائل تاثیرگذار در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران و تخصیص بهینه منابع است. روش‌ها و رویکردهای مختلفی برای ارزیابی دارایی‌ها با توجه به نوع دارایی وجود دارد.

به‌منظور درک بهتر مدل‌های ارزش‌یابی ابتدا باید با مفاهیم ارزش فعلی و ارزش آتی آشنا شویم. پس از بیان کامل این مفاهیم به توضیح مدل‌های ارزش‌گذاری خواهیم پرداخت.

مدل های ارزش‌گذاری

برایارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری ارزیابی یک شرکت مدلهای مختلفی وجود دارد که به برخی از پرکاربردترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱- ارزش‌گذاری مبتنی بر دارایی‌ها

۲- تنزیل جریان نقدی آزاد

۳- تنزیل سود تقسیمی

۴- ارزش‌گذاری نسبی

ارزش دفتری Book Value

ارزش دفتری هر سهم از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام (پس از کسر سهام ممتاز) بر تعداد سهام منتشر شده و ارزش دفتری دارایی‌ها از کسر استهلاک انباشته از بهای تمام شده دارایی، به دست می‌آید. این ارزش بیان‌کننده مبلغی است که در ترازنامه منعکس می‌شود.در نتیجه در ابتدای تاسیس شرکت، مبنای تعیین ارزش دفتری و ارزش اسمی هر دو یکی است. مگر آنکه انتشار سهام به صرف یا انتشار سهام به کسر صورت گرفته باشد. با گذشت زمان و با توجه به عملکرد شرکت و همچنین تغییر سرفصل‌هایی از جمله اندوخته‌ها و سود(زیان) انباشته، بین ارزش دفتری و ارزش اسمی تفاوت ایجاد می‌شود.

ارزش دفتری از معادله پایه حسابداریارزش دفتری از معادله پایه حسابداری به دست می‌آید به این معنا که:

 

روش ارزش‌گذاری به شیوه دفتری یکی از ساده‌ترین روشهای ارزش‌گذاری تلقی می‌شود. یکی از ایراداتی که در خصوص استفاده از ارزش دفتری برای ارزش‌گذاری مطرح می‌شود این است که بر مبنای معادله حسابداری بوده و ثابت است در نتیجه  عوامل تاثیرگذار همانند تورم و نوسانات نرخ بهره که در ارزش‌یابی صحیح یک دارایی موثر هستند، در نظر گرفته نمی‌شود. این عوامل سبب ایجاد فاصله بین ارزش دفتری و ارزش واقعی دارایی می‌شود.

برخی از تحلیلگران که از ارزش دفتری  برای ارزش‌گذاری شرکت‌ها استفاده می‌کنند، علاوه بر ارزش دارایی‌های فیزیکی، ارزش دارایی های نامشهود را برآورده نموده و در محاسبه خود در نظر می‌گیرند.

کاربرد ارزش دفتری دارایی‌های شرکت:

۱-با مقایسه ارزش دفتری و ارزش بازار دارایی‌ها، می توانیم استنباط کنیم که سهام یا دارایی، کمتر یا بیشتر از ارزش واقعی خود، در بازار قیمت‌گذاری شده است.

۲-ارز ش دفتری، ارزش تئوریک کل دارایی‌های شرکت است که سهام‌داران می توانند در زمان انحلال شرکت آن را دریافت کنند.

۳-پس از فروش دارایی‎‌ها چنانچه قیمت فروش را از ارزش دفتری آن کسر نماییم، سود یا زیان سرمایه‌ای به دست می‌آید.

برای ثبت نام در دوره کاربردی تحلیل بنیادی کلیک نمایید:

جمع‌بندی

سهام شرکت های سهامی عام به روش های مختلفی ارزش گذاری می شود. یکی از این روش ها، ارزش دفتری است که بیان کنند حاصل تفاضل دارایی و بدهی به تعداد سهام منتشره است. در مطالب بعدی روش های دیگر ارزش گذاری را با هم مرور خواهیم کرد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

65 پاسخ به “ارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری”

 1. 2298 گفت:

  سلام
  ۱. خود تعداد سهام منتشر شده یک شرکت چطور حساب می شود؟ که مثلا گفته می شود تعداد سهام این شرکت ۱ میلیارد است؟
  ۲٫ وقتی گفته می شود سرمایه اسمی یک شرکت مثلا ۴ میلیارد است این سرمایه اسمی چطور بدست می آید؟
  با تشکر

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   ۱٫ تعداد سهام شرکت همان سرمایه شرکت است که به ۱۰۰ (تومان) که ارزش اسمی سهم است تقسیم شده.
   ۲٫در ایران ارزش اسمی برای سهام ۱۰۰ تومان است . سرمایه اسمی نداریم بلکه سرمایه ثبتی است.

   ۰
 2. AG5766 گفت:

  باسلام وتشکر فراوان.
  بحث ارزش گذاری بحث بسیار مهمی است که امیدوارم به تفصیل ادامه یابد.

  ۰
 3. agah15168 گفت:

  مرسی.برای امثال من که رشته مون حسابداری نبوده مطالبتون عالیه

  ۰
 4. agah09422 گفت:

  سلام
  مهمترین کارهایی که می توان برای تشخیص عوامل ایجاد شده فاصله بین ارزش دفتری و ارزش واقعی دارایی انجام داد چگونه است؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست عزیز همانطور که در متن اشاره شده، تورم و نوسانات نرخ بهره-که در ارزش‌یابی صحیح یک دارایی موثر است-موجب این فاصله می شود.

   ۰
 5. om1360 گفت:

  سلام
  و سپاس از اطلاعات ارزنده شما
  لطفا انتشار سهام به صرف یا انتشار سهام به کسر توضیح خلاصه بدین.

  ۰
 6. AH0923 گفت:

  سلام
  ممکنه در مورد حقوق صاحبان سهام بیشتر توضیح بدین؟
  ممنون

  ۰
 7. AH2697 گفت:

  با تشکر از مطلب شما
  ای کاش در مورد ۴ روش ارزش گذاری هم توضیح مختصری میداید

  ۰
 8. AG9622 گفت:

  سلام
  تشکر بابت مطالب مفیدتون
  لطفا درصورت امکان برای مطالب جدید داخل بلاگ در قالب پیام عمومی اطلاع رسانی گردد

  ۰
 9. AH0923 گفت:

  سلام
  ارزش ذاتی مبهمه ممکنه بیشتر توضیح بدین و چگونگی یافتن آن در مدارک حسابداری
  ممنون

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   ارزش ذاتی عبارت است از مجموع ارزش فعلی کلیه جریان های نقدی حاصل از یک دارایی بر مبنای نرخ بازده مورد انتظار سهامداران که به آن رزش سرمایه گذاری نیز گفته می شود. به عبارت دیگر ارزش ذاتی اوراق بهادار، بالاترین قیمتی است که سرمایه گذار مشروط به اینکه نرخ بازده آن اوراق مساوی یا بیشتر از نرخ بارده مورد توقع وی باشد، حاضر به پرداخت آن است. ارزش ذاتی در مطالب بعدی توضیح داده خواهد شد.

   ۰
 10. dr.dadashzade@gmail.com گفت:

  با سلام و احترام
  بحث بسیار مفیدی بود
  امیدوارم ادامه داشته باشه

  ۰
 11. AG5766 گفت:

  با سلام و تشکر
  پاسخ سوال سه شنبه (کد سوال: ۹۶۰۶۰۴۶ )با توجه به این مطلب در باشگاه غلط به نظر می رسد :
  علاوه بر این مشتری بدهکار مشمول جرایمی می‌شود و با "تکرار" بدحسابی امکان دریافت اعتبار را در آینده "نخواهند داشت".
  https://bashgah.com/blog/%d9%87%d8%af%db%8c%d9%87-%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%a7-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c-%d8%a2%d8%b3%d8%a7/

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست بزرگوار چنانچه در قوانین زمان ثبت درخواست اعتبار آمده است، اگر مشتری ۳ بار تخلف کند، به ازای هر روز تخلف تا ۲ هفته نمی تواند بسته اعتباری دریافت نماید.

   ۰
 12. Salhivand گفت:

  سلام
  مطلب بسیار ارزنده ای بود،لطفا توضیح دهید وقتی یک شرکت میخواهد وارد بورس بشود ،سرمایه آنرا چگونه حساب می کنند.چون در قضیه فولاد خوزستان با توجه ب اشرافی ک خودم بر موضوع داشتم ،فکر میکنم کلاه بزرگی سر دولت و کارکنان رفته،ارزش اون خیلی بیشتر از این قیمتها بود و فکر میکنم چون خریداران خصولتی بودن این اتفاق افتاده.

  ۰
 13. akamaei93@gmail.com گفت:

  سلام . بعد از یک ماه سوال و جواب و تماس و بدبختی توانستم کد انلاین معادل بگیرم الان میخام اتصال بدهم قبول نمیکند و با کد انلاین هم وارد میشوم امتیازات از صفر محاسبه شده است در حالی که الان ۱۲۶۵۰ امتیاز دارم لطفا رسیدگی کنید

  ۰
 14. homam گفت:

  سلام
  برای پیشبینی خرید یک سهم اگر بخواهیم ارزشهای ذاتی و یا سایر در نظر بگیریم بهترین حالت کدام مورد هست برای کمک به خرید سهام پر بازده تر/؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   شیوه ای که برای خرید سهام با ریسک متناسب و بازده مقبول پیشنهاد می کنیم، استفاده از ابزار تحلیل بنیادی(ارزش ذاتی سهام) برای تخمین شرایط صنعت و شرکت در بلند مدت و تشخیص روند بلند مدت آن. و استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال مانند نمودارها در تایم فرمهای مختلف و ... به منظور پیس بین روند سهام در بازه های مختلف زمانی است.

   ۰
 15. 2063495981 گفت:

  سلام دوباره،
  اطلاعات شما به روز است،خوبه که خلاصه تر بشه،،

  ۰
 16. میثاق گفت:

  سلام. اگه یه سهام قدیمی مثلا سال ۷۶ داشته باشید واسه گرفتن و یا سود ان باید چیکار کنیم و ارزش و سود ان سهم چطوری محاسبه میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   برای اینکه به مقدار سود شرکت در سال مذکور دسترسی پیدا کنید، لازمه اطلاعیه تقسیم سود اون شرکت رو مطالعه بفرمایید. برای پیگیری سود سنوات گذشته خود باید با امور سهام شرکت مدنظر تماس حاصل فرمایید.

   ۰
 17. AH7685 گفت:

  سلام.
  دسته بندی هایی که در منابع مختلف آورده شدن معمولا تا این حد جامع نیستن. امیدوارم مطلب رو بیش تر بسط بدین و هر بخش رو به طور کامل توضیح بدید. تشکر از مطالب خوبتون.

  ۰
 18. AG4980 گفت:

  به نظرمن پیش نیازیادگیری الگوهای هارمونیک تسلط به الگوهایکلاسیک میباشد.

  ۰
 19. vahid_haji_1989@yahoo.com گفت:

  مطالبتان عالی است ولی ای کاش در کنار متن فایل pdf آماده شده آن را برا دانلود می گذاشتید

  ۰
 20. aagah24201 گفت:

  سلام آگاه را آگاهانه دوست داریم
  لطفا مشکلات ارتباطی سرور و پلتفرمها برطرف شود متشکرم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   به روی چشم. سپاس از لطف شما مشتری بزرگوار. تمام هم و غم ما نیز ارائه خدمات پایدار و جلب رضایت شما عزیزان است.

   ۰
 21. AJ5272 گفت:

  سلام
  اون قسمت توضیحات .......... ارزش جایگزینی و ارزش تصفیه ..... غلط تایپی داره اگه میشه اصلاحش کنید

  ۰
 22. 11527 گفت:

  سلام میخواستم تشکر کنم از مطالب ارزندتون وجوایز قرعه کشی ها

  ۰
 23. AH0673 گفت:

  سلام و تشکر از دوستان تلاشگر کارگزاری آگاه
  در صورت امکان کلاس های معرفی تکنیک های نوسان گیری و دیگر دورها هم به صورت مجازی برگزار بشه برا خیلی از دوستان و بنده امکان پذیر نیست که حضوری در کلاس شرکت کنیم.و کارگزاری آگاه تو بوشهر نمایندگی نداره.
  ممنون

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای افرادی که در شهرستان امکان حضور در دوره های آموزشی تهران را ندارند دوره های آموزشی به صورت مجازی یا آنلاین برگزار می شود. جهت شرکت در این کلاس ها می توانید به بخش” آموزش” سایت باشگاه مراجعه کنید و ثبت نام بفرمایید.

   ۰
 24. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  مطالب بسیار ارزشمند و مفیدی ارایه فرمودین ، ضمن تشکر میخواستم بگم توی توضیح قسمت ارزش جایگزینی حرف (ر)توی کلمه ارزش و حرف (و) توی کلمه می گویند از قلم افتاده لطفا اصلاح بفرمایید
  با احترام

  ۰
 25. kiyanafroze@yahoo.com گفت:

  با سلام و احترام
  مطالب مفید و بسیار ارزشمندی رو ارایه فرمودین ، در صورت امکان معادل لاتین واژه ها رو اگه جلوی سرفصل مرقوم بفرمایید در یادگیری و بخاطر سپردن مطالب کمک بیشتری میکنه .
  البته این نظر شخصی بنده هستش
  با احترام

  ۰
 26. AJ5294 گفت:

  درود
  متاسفانه من مفهوم ارزش های بازار و دفتری رو متوجه نشدم.
  اگه بشه یک مثال واقعی از سهم های بورسی بزنید و ارزش دفتری وارزش بازار اون رو بدست آورید.
  سپاس

  ۰
  • Agah2 گفت:

   با سلام و احترام دوست گرامی
   همانطور که پیشتر نیز بیان شد ارزش دفتری عبارت است از: ارزش ثبت شده دارایی های یک مجموعه در دفاتر مالی آن منهای بدهی ها و انباشته استهلاک آن شرکت. یعنی فرضا شرکت الف در گزارشات مالی، ترازنامه ای رو منتشر کرده و ارزش دارایی های اون ۰۰۰ ۲۰۰ تومان هست و میزان بدهی شرکت هم ۰۰۰ ۵۰ تومان هست و شرکت ۱۰۰۰۰ برگه سهم داره. ارزش دفتری اون برابر میشه با دارایی منهای بدهی که میشه ارزش خالص دارایی های شرکت (۰۰۰ ۱۵۰) و اگر این رقم رو بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کنیم ارزش دفتری محاسبه می گردد (۱۵ تومان).
   توجه داشته باشید که در صورت های مالی شرکت های بورسی عموما هزینه استهلاک در ارزش دارایی ها لحاظ می گردد و نیاز به محاسبه مجدد آن و کسر انباشته استهلاک نیست.
   اما ارزش بازار: در مثالی که بالا عنوان کردیم الان ارزش دفتری هر برگ سهم نماد الف شد ۱۵ تومان اما بازار انتظار داره در آینده این شرکت سود خوبی رو ایجاد کنه و در نتیجه "تقاضا" برای این نماد زیاد میشه و حتی این سهم تا قیمت ۲۰ تومان هم معامله میشه و عده ای حاضرند برای خرید اون هزینه کنند. این یک مثال از حالت هر دو نوع قیمت هستش...

   ۰
 27. AJ5294 گفت:

  سلام
  اگر قیمت کنونی یک سهامی از ارزش دفتری اون کم باشه آیا میشه گفت که حتما از ارزش ذاتی اون هم کمه؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   باسلام و احترام دوست گرامی
   اظهار نظر درباره ارزش ذاتی یک نماد و بطور کلی یک شرکت، کار پیچیده ای است و به عوامل مختلف مثل سودآوری شرکت در آینده و محاسبه ارزش جریانات نقد آتی اون در زمان حال بستگی دارد. اما در حالت کلی حداقل ارزش بازاری که برای یک نماد انتظار میرود، ارزش دفتری اون هست که حتی در خصوص شرکت های زیان ده نیز از همین روش برای ارزش گذاری استفاده می شود.

   ۰
 28. AL4089 گفت:

  سلام
  اطلاعات ترازنامه و.. چقدر میتونه صحیح باشه که سها مدار عادی به انها اتکا کنه در تحلیل ارزش اولیش برای تصمیم بهتر
  تشکر

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   اطلاعات ترازنامه حسابرسی شده هستند و قابل اعتماد، فقط شما میتوانید برخی از این دارائیها را با اطلاعات خودتان بروز کنید.

   ۰
 29. AA2981 گفت:

  سلام
  سوالات بسیار سختی را میذاریدمثل این!
  کدام یک از مفاهیم زیر درخصوص ارزش دفتری صحیح نیست؟
  چهارتا گزینه راباید بسیار بخوانید تا به نتیجه برسید؟؟؟/؟///

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   کاربر محترم میزان تخصصی بودن سوالات موجود در بخش مسابقات، متنوع بوده و همواره تلاش بر این است که با توجه به دانش همه کاربران سوالات مسابقه انتخاب و منتشر شود.
   باتشکر از نظرات شما

   ۰
 30. AK9132 گفت:

  باسلام وتشکر از زحمات در ارائه مطالب مفید
  ارز ش دفتری، ارزش کل دارایی‌های شرکت است که سهام‌داران می توانند در زمان انحلال شرکت آن را دریافت نمایند.

  ۰
 31. AL7877 گفت:

  با سلام
  مثل همیشه مفیدو آموزنده بود. ممنون.

  ۰
 32. AU0902 گفت:

  ارزش ریالی سهام چطور ثابت میماند

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در هیچ موقع ارزش ریالی در بازار ثابت نمی ماند و هر روز دارای دامنه نوسان است و مثل سایر بازارها در حال نوسان است . فقط در صورتیکه نماد متوقف باشد ارزش سهام ثابت می ماند.
   باتشکر

   ۰
 33. AU0902 گفت:

  ممنون از زحماتی که شبانه روز متحمل میشوید خسته نباشید

  ۰
 34. AU0902 گفت:

  ارزش دفتری ارزشی است که در ترازنامه درج شده است و از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام بر تعداد سهام منتشر شده به دست می‌آید.

  ۰
 35. AW2842 گفت:

  با تشکر،مقالاتی در مورد ارزش گذاری و مشخص نمودن ارزش ذاتی سهام هم بزارید،موفق باشید

  ۰
 36. AU0902 گفت:

  با سلام
  سهام شرکت های سهامی عام به روش های مختلفی ارزش گذاری می شود. یکی از این روش ها، ارزش دفتری است که بیان کنند حاصل تفاضل دارایی و بدهی به تعداد سهام منتشره است

  ۰
 37. AR0754 گفت:

  با سلام
  ممنون از دست اندرکاران بآشگاه وزین خوب خودمان

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: