ارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری

ارزش گذاری سهام یکی از مفاهیم مهم در حوزه تحلیل سهم شرکت های بورسی است. به‌منظور ورود به مبحث ارزش‌گذاری شرکت‌ها، ابتدا باید به مفهوم ارزش، انواع ارزش، تفاوت ارزش با قیمت و عوامل موثر بر ارزش، بپردازیم. در مطلب ارزش گذاری سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار، توضیحاتی درخصوص ارزش گذاری و انواع آن داده شده‌است. در این گزارش قصد داریم به توضیح کاملی در خصوص ارزش‌گذاری به روش ارزش دفتری بپردازیم. ابتدا مروری خواهیم داشت به تفاوت دو مفهوم ارزش و قیمت.

تفاوت ارزش و قیمت

اکثر مواقع مردم مفهوم ارزش و قیمت را معادل یکدیگر قرار می‌دهند. به‌منظور روشن شدن تفاوت مفهوم ارزش و قیمت ، ابتدا به بیان مفهوم هر یک می‌پردازیم. قیمت؛ وجهی  است که خریدار در قبال تملک کالا یا خدمات خاص، حاضر به پرداخت آن است و از سوی دیگر فروشنده به ازای دریافت آن اقدام به واگذاری کالا(خدمات) خواهد نمود. ارزش، انتظار ذهنی که افراد از منافع آتی یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها دارند، را ارزش می‌گویند. در نتیجه لزوماً قیمت بیان‌کننده ارزش یک دارایی نیست می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از آن باشد.

انواع ارزش

همان‌طور که در مطالب گذشته، بیان شده است، مفاهیم مختلفی برای ارزش وجود دارد. در این بخش از مطالب به توضیح مفصل هر یک از انواع این ارزش‌ها می‌پردازیم.

برای یک دارایی ۵ نوع ارزش قابل محاسبه است.

ارزش دفتری: ارزشی است که در ترازنامه درج شده است و از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام (پس از کسر سهام ممتاز) بر تعداد سهام منتشر شده به دست می‌آید.

ارزش بازار: ارزشی است که در بازار از طریق عرضه و تقاضا برای شرکت تعیین می‌گردد. چنانچه این ارزش را بر تعداد سهام منتشر شده شرکت تقسیم کنیم، ارزش بازار هر سهم به‌دست می‌آید.

ارزش جایگزینی: برآورد مبالغ جایگزین نمودن دارایی‌های شرکت است را رزش جایگزینی آن می‌گ.یند. از تقسیم این ارزش بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش جایگزینی هر سهم حاصل می‌شود.

ارزش اسمی: ارزشی است که در زمان تاسیس شرکت برای سهام آن تعیین و در اساسنامه آن درج میشود. این ارزش در ایران معادل ۱۰۰۰ ریال است.

ارزش ذاتی: ارزش فعلی جریانات نقدی که دارایی‌های شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران دارد را ارزش ذاتی می‌گویند. از تقسیم ارزش ذاتی بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش ذاتی هر سهم به‌دست می‌آید.

ارزش تصفیه‌: ارزش شرکت پس از کسر بدهی‌ها از دارایی‌های آن حاصل می‌شود. از تقسیم ارزش تصفیه کل شرکت بر تعداد سهام منتشر شده، ارزش تصفیه به ازای هر سهم به‌دست می‌آید.

انواع روش‌های ارزش‌گذاری

ارزش‌گذاری یکی از مسائل تاثیرگذار در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران و تخصیص بهینه منابع است. روش‌ها و رویکردهای مختلفی برای ارزیابی دارایی‌ها با توجه به نوع دارایی وجود دارد.

به‌منظور درک بهتر مدل‌های ارزش‌یابی ابتدا باید با مفاهیم ارزش فعلی و ارزش آتی آشنا شویم. پس از بیان کامل این مفاهیم به توضیح مدل‌های ارزش‌گذاری خواهیم پرداخت.

مدل های ارزش‌گذاری

برایارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری ارزیابی یک شرکت مدلهای مختلفی وجود دارد که به برخی از پرکاربردترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱- ارزش‌گذاری مبتنی بر دارایی‌ها

۲- تنزیل جریان نقدی آزاد

۳- تنزیل سود تقسیمی

۴- ارزش‌گذاری نسبی

ارزش دفتری Book Value

ارزش دفتری هر سهم از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام (پس از کسر سهام ممتاز) بر تعداد سهام منتشر شده و ارزش دفتری دارایی‌ها از کسر استهلاک انباشته از بهای تمام شده دارایی، به دست می‌آید. این ارزش بیان‌کننده مبلغی است که در ترازنامه منعکس می‌شود.در نتیجه در ابتدای تاسیس شرکت، مبنای تعیین ارزش دفتری و ارزش اسمی هر دو یکی است. مگر آنکه انتشار سهام به صرف یا انتشار سهام به کسر صورت گرفته باشد. با گذشت زمان و با توجه به عملکرد شرکت و همچنین تغییر سرفصل‌هایی از جمله اندوخته‌ها و سود(زیان) انباشته، بین ارزش دفتری و ارزش اسمی تفاوت ایجاد می‌شود.

ارزش دفتری از معادله پایه حسابداریارزش دفتری از معادله پایه حسابداری به دست می‌آید به این معنا که:

 

روش ارزش‌گذاری به شیوه دفتری یکی از ساده‌ترین روشهای ارزش‌گذاری تلقی می‌شود. یکی از ایراداتی که در خصوص استفاده از ارزش دفتری برای ارزش‌گذاری مطرح می‌شود این است که بر مبنای معادله حسابداری بوده و ثابت است در نتیجه  عوامل تاثیرگذار همانند تورم و نوسانات نرخ بهره که در ارزش‌یابی صحیح یک دارایی موثر هستند، در نظر گرفته نمی‌شود. این عوامل سبب ایجاد فاصله بین ارزش دفتری و ارزش واقعی دارایی می‌شود.

برخی از تحلیلگران که از ارزش دفتری  برای ارزش‌گذاری شرکت‌ها استفاده می‌کنند، علاوه بر ارزش دارایی‌های فیزیکی، ارزش دارایی های نامشهود را برآورده نموده و در محاسبه خود در نظر می‌گیرند.

کاربرد ارزش دفتری دارایی‌های شرکت:

۱-با مقایسه ارزش دفتری و ارزش بازار دارایی‌ها، می توانیم استنباط کنیم که سهام یا دارایی، کمتر یا بیشتر از ارزش واقعی خود، در بازار قیمت‌گذاری شده است.

۲-ارز ش دفتری، ارزش تئوریک کل دارایی‌های شرکت است که سهام‌داران می توانند در زمان انحلال شرکت آن را دریافت کنند.

۳-پس از فروش دارایی‎‌ها چنانچه قیمت فروش را از ارزش دفتری آن کسر نماییم، سود یا زیان سرمایه‌ای به دست می‌آید.

جمع‌بندی

سهام شرکت های سهامی عام به روش های مختلفی ارزش گذاری می شود. یکی از این روش ها، ارزش دفتری است که بیان کنند حاصل تفاضل دارایی و بدهی به تعداد سهام منتشره است. در مطالب بعدی روش های دیگر ارزش گذاری را با هم مرور خواهیم کرد.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.41 نظر در مورد مطلب “ارزش گذاری سهام به روش ارزش دفتری

 1. سلام
  ۱. خود تعداد سهام منتشر شده یک شرکت چطور حساب می شود؟ که مثلا گفته می شود تعداد سهام این شرکت ۱ میلیارد است؟
  ۲٫ وقتی گفته می شود سرمایه اسمی یک شرکت مثلا ۴ میلیارد است این سرمایه اسمی چطور بدست می آید؟
  با تشکر

  1. سلام
   ۱٫ تعداد سهام شرکت همان سرمایه شرکت است که به ۱۰۰ (تومان) که ارزش اسمی سهم است تقسیم شده.
   ۲٫در ایران ارزش اسمی برای سهام ۱۰۰ تومان است . سرمایه اسمی نداریم بلکه سرمایه ثبتی است.

  1. سلام
   دوست عزیز همانطور که در متن اشاره شده، تورم و نوسانات نرخ بهره-که در ارزش‌یابی صحیح یک دارایی موثر است-موجب این فاصله می شود.

  1. سلام
   ارزش ذاتی عبارت است از مجموع ارزش فعلی کلیه جریان های نقدی حاصل از یک دارایی بر مبنای نرخ بازده مورد انتظار سهامداران که به آن رزش سرمایه گذاری نیز گفته می شود. به عبارت دیگر ارزش ذاتی اوراق بهادار، بالاترین قیمتی است که سرمایه گذار مشروط به اینکه نرخ بازده آن اوراق مساوی یا بیشتر از نرخ بارده مورد توقع وی باشد، حاضر به پرداخت آن است. ارزش ذاتی در مطالب بعدی توضیح داده خواهد شد.

 2. با سلام و تشکر
  پاسخ سوال سه شنبه (کد سوال: ۹۶۰۶۰۴۶ )با توجه به این مطلب در باشگاه غلط به نظر می رسد :
  علاوه بر این مشتری بدهکار مشمول جرایمی می‌شود و با “تکرار” بدحسابی امکان دریافت اعتبار را در آینده “نخواهند داشت”.
  https://bashgah.com/blog/%d9%87%d8%af%db%8c%d9%87-%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%a7-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c-%d8%a2%d8%b3%d8%a7/

  1. سلام
   دوست بزرگوار چنانچه در قوانین زمان ثبت درخواست اعتبار آمده است، اگر مشتری ۳ بار تخلف کند، به ازای هر روز تخلف تا ۲ هفته نمی تواند بسته اعتباری دریافت نماید.

     1. باسلام مجدد
      ببخشید منظور بنده لینکی هست که خودم قرار داده بودم و در باشگاه هم بوده است.افرادی که تاکنون اعتبار استفاده نکرده اند و روال آن را نمی دانند با سرچ در باشگاه این لینک را دیده اند و با توجه به آن پاسخ داده اند و گرنه شما لینکی برای آن سوال قرار نداده بودید.
      سپاسگزارم از توجهتان

 3. سلام
  مطلب بسیار ارزنده ای بود،لطفا توضیح دهید وقتی یک شرکت میخواهد وارد بورس بشود ،سرمایه آنرا چگونه حساب می کنند.چون در قضیه فولاد خوزستان با توجه ب اشرافی ک خودم بر موضوع داشتم ،فکر میکنم کلاه بزرگی سر دولت و کارکنان رفته،ارزش اون خیلی بیشتر از این قیمتها بود و فکر میکنم چون خریداران خصولتی بودن این اتفاق افتاده.

 4. سلام . بعد از یک ماه سوال و جواب و تماس و بدبختی توانستم کد انلاین معادل بگیرم الان میخام اتصال بدهم قبول نمیکند و با کد انلاین هم وارد میشوم امتیازات از صفر محاسبه شده است در حالی که الان ۱۲۶۵۰ امتیاز دارم لطفا رسیدگی کنید

 5. سلام
  برای پیشبینی خرید یک سهم اگر بخواهیم ارزشهای ذاتی و یا سایر در نظر بگیریم بهترین حالت کدام مورد هست برای کمک به خرید سهام پر بازده تر/؟

  1. سلام
   شیوه ای که برای خرید سهام با ریسک متناسب و بازده مقبول پیشنهاد می کنیم، استفاده از ابزار تحلیل بنیادی(ارزش ذاتی سهام) برای تخمین شرایط صنعت و شرکت در بلند مدت و تشخیص روند بلند مدت آن. و استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال مانند نمودارها در تایم فرمهای مختلف و … به منظور پیس بین روند سهام در بازه های مختلف زمانی است.

 6. سلام. اگه یه سهام قدیمی مثلا سال ۷۶ داشته باشید واسه گرفتن و یا سود ان باید چیکار کنیم و ارزش و سود ان سهم چطوری محاسبه میشه؟

  1. سلام
   برای اینکه به مقدار سود شرکت در سال مذکور دسترسی پیدا کنید، لازمه اطلاعیه تقسیم سود اون شرکت رو مطالعه بفرمایید. برای پیگیری سود سنوات گذشته خود باید با امور سهام شرکت مدنظر تماس حاصل فرمایید.

 7. سلام.
  دسته بندی هایی که در منابع مختلف آورده شدن معمولا تا این حد جامع نیستن. امیدوارم مطلب رو بیش تر بسط بدین و هر بخش رو به طور کامل توضیح بدید. تشکر از مطالب خوبتون.

  1. سلام
   به روی چشم. سپاس از لطف شما مشتری بزرگوار. تمام هم و غم ما نیز ارائه خدمات پایدار و جلب رضایت شما عزیزان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>