ارزش ذاتی سهم چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

 • ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۲۲ نظر
 • ۴۸۳۱ مشاهده
ارزش ذاتی سهم چیست

برای خرید و فروش در بازار سرمایه و بورس، لازم است ملاک‌ و معیارهایی داشته باشیم. تحلیل‌گران همواره به دنبال پیدا کردن فاکتورهای دقیق هستند تا بتوانند بهترین زمان را برای معامله و کسب سود پیدا کنند. این معیارها در رویکردهای مختلف متفاوت هستند. تحلیل‌گران بنیادی قبل از هر چیز بررسی می‌کنند که ارزش ذاتی سهم چیست و چه تفاوتی با قیمت بازار دارد؛ سپس بر اساس این تفاوت برای خرید و فروش اقدام می‌کنند. این یک دیدگاه بلندمدت است و بر اساس این ایده شکل گرفته است: قیمت هر سهم در نهایت به سمت میانگین ارزش ذاتی آن سهم حرکت خواهد کرد.

ارزش ذاتی سهم چیست؟

ارزش بنیادی یا ارزش ذاتی سهم که در انگلیسی Intrinsic value نامیده می‌شود، یکی از اصطلاحات رایج بورس و بازار سرمایه است و به عنوان معیاری برای خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارزش را بر اساس عوامل مختلف و با فرمول‌های خاصی محاسبه می‌کنند اما قبل از پرداختن به آن‌ها، لازم است تصویری کلی درباره این معیار داشته باشیم.

یک نکته مهم در این میان، درک تفاوت ارزش و قیمت است. تفاوت این دو مفهوم را در زندگی روزمره خود نیز مشاهده می‌کنیم. مثلا همه می‌دانند ارزش واقعی پراید بسیار کمتر از قیمت فعلی آن است! قیمت یعنی همان رقمی که سهم امروز با آن خرید و فروش می‌شود. این قیمت تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد؛ عواملی مانند میزان عرضه و تقاضا، جو حاکم بر بازار، اوضاع سیاسی کشور و … . ارزش ذاتی، اهمیت و سودمندی یک سهم را نشان می‌دهد و دو عامل قدرت سودآوری و چگونگی کسب سود روی آن تأثیر می‌گذارند.

کارشناسان و تحلیل‌گران برای مشخص کردن قدرت سودآوری یک سهم، تمامی ابعاد واحد اقتصادی مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهند و قابلیت‌های آن را مشخص می‌کنند. در این راستا صورت‌های مالی، پتانسیل رشد، دارایی‌ها و … یک شرکت بررسی می‌شود و در نهایت مشخص خواهد شد که آیا آن شرکت می‌تواند در آینده هم سودآوری خود را تکرار کند و افزایش دهد یا خیر. کیفیت و چگونگی کسب سود نیز با سنجیدن معیارهایی مثل میزان رضایت کارکنان و مشتریان، وضعیت در مقایسه با رقبا، میزان ریسک، پیش‌بینی وضعیت سود در آینده و … تعیین می‌شود. برای تعیین ارزش ذاتی، لازم است جریان‌ها و صورت‌های مالی شرکت در سال‌های آینده پیش‌بینی شود.محاسبه ارزش ذاتی سهم

ارزش ذاتی سهم فاکتوری است که در تحلیل بنیادی و رویکردهای فاندامنتال به بازار در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشید، این فاکتور یکی از مهمترین عواملی است که باید در نظر بگیرید. قیمت و ارزش یک سهم لزوما با هم برابر نیستند اما تصور رایج این است که قیمت سهام در گذر زمان به سمت ارزش ذاتی آن حرکت می‌کند.

سرمایه‌گذارانی که رویکرد بنیادی دارند، زمانی که قیمت سهم از ارزش ذاتی آن کمتر باشد برای خرید اقدام می‌کنند. در این حالت ارزش بازاری از ارزش ذاتی سهم کمتر است و پیش‌بینی می‌شود قیمت در آینده بیشتر شود. به این بازار در انگلیسی undervalue می‌گویند. زمانی که قیمت از ارزش واقعی یک سهم بیشتر باشد با بازار overvalue مواجه هستیم.  در این حالت، سرمایه‌گذاران برای فروش اقدام می‌کنند.

با این اوصاف، تفاوت ارزش و قیمت عامل مهمی برای سرمایه‌گذاران است و زمان ورود به بازار و خروج از آن را برای‌شان مشخص می‌کند.

اصطلاح حباب بازار، از همین تفاوت به وجود آمده است. زمانی که قیمت یک سهم از ارزش ذاتی آن بیشتر باشد، حباب مثبت به وجود آمده و لازم است برای فروش اقدام شود. برعکس، وقتی که قیمت سهم از ارزش واقعی آن کمتر باشد، حباب منفی شکل گرفته و فرصت مناسبی برای خرید محسوب می‌شود.

ارزش ذاتی سهم چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه ارزش ذاتی سهم یک کار پیچیده و تخصصی است که با استفاده از فرمول‌های مختلف و رویکردهای مختلف انجام می‌شود. اساسا تحلیل بنیادی یک روش تخصصصی است که هر کسی وقت و توانایی یادگیری آن را ندارد. به همین دلیل شرکت‌ها و متخصصان مشاوره سرمایه‌گذاری به وجود آمده‌اند تا تحلیل‌های تخصصی خود را به سهام‌داران ارائه دهند و آن‌ها را در زمینه خرید و فروش سهام راهنمایی کنند.

مدل گوردون یکی از روش‌های رایج برای محاسبه ارزش ذاتی سهم است. مدلی که ارزش ذاتی سهام را، بر مبنای ارزش فعلی سود تقسیمی پیش‌بینی‌شده با نرخ ثابت، محاسبه می‌کند.

 برای استفاده از این مدل، لازم است چند شاخص را در یک فرمول قرار دهید و ارزش واقعی سهام یک شرکت را به دست آورید. فرمول مدل گوردون برای محاسبه ارزش ذاتی سهم به این شکل است:

(Intrinsic value of stock = D÷(k-g

 در این فرمول D سود تقسیمی مورد انتظار هر سهم، K بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و g نرخ رشد مورد انتظار سود تقسیمی سهام است.

ارزش دارایی‌های مالی شرکت چگونه محاسبه می‌شود؟

تحلیل‌گران بنیادی برای محاسبه ارزش ذاتی سهام یک شرکت، ارزش دارایی‌های آن شرکت را نیز محاسبه می‌کنند و برای این کار، رویکردهای مختلفی وجود دارد.

رویکرد ترازنامه‌ای: در این رویکرد ارزش دارایی‌های شرکت، چه موارد مشهود و چه غیر مشهود، محاسبه می‌شود. یکی از روش‌های رایج در رویکرد ترازنامه‌ای، محاسبه ارزش خالص دارایی یا NAV  شرکت است. فاکتور NAV معیاری برای مشخص کردن ارزش دارایی‌های یک شرکت است که در آن ذخیره کاهش ارزش دارایی‌ها، سود محقق شده بعد از تاریخ ترازنامه، ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی، ارزش افزوده پرتفوی بورسی و حقوق صاحبان سهام به هم اضافه و بر تعداد سهام شرکت تقسیم می‌شوند. در حقیقت در این روش، صحبتی از سود و زیان شرکت به میان نمی‌آید و تنها ترازنامه در نظر گرفته می‌شود.

رویکرد نسبی: در این روش، ارزش واقعی هر شرکت با توجه به شرکت‌های مشابه تعیین می‌شود. کسانی که از این روش استفاده می‌کنند بر این عقیده هستند که دارایی‌های مشابه قاعدتا باید ارزش یکسانی داشته باشند. در این رویکرد، بیشتر از نسبت P/E  استفاده می‌شود.

دو شرکت را در نظر بگیرید که از نظر نرخ رشد، ریسک و … شرایط مشابهی دارند. اگر P/E یکی از این شرکت‌ها در مقایسه با دیگری پایین باشد، یعنی سهام آن شرکت زیر قیمت و کمتر از ارزش واقعی معامله می‌شود و جای رشد دارد. این شرایط فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. البته P/E تنها گزینه موجود برای مقایسه در رویکرد نسبی نیست. در حقیقت بهتر است در مورد هر صنعتی از ضریب‌ها و شاخص‌های مخصوص آن استفاده کنیم تا نتیجه دقیق‌تری به دست آید.

رویکرد تنزیلی: کارشناسان این رویکرد را دقیق‌ترین و مهمترین روش ارزش‌گذاری می‌دانند که با توجه به جریان‌های نقدی تولیدی شرکت محاسبه می‌شود. در رویکرد تنزیلی، جریان‌های نقد آتی شرکت با توجه به یک نرخ مشخص، تنزیل می‌شوند و به این ترتیب، ارزش فعلی شرکت به دست می‌آید.

سخن آخر

معیارهای مختلفی برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش سهام وجود دارد. افرادی که در تحلیل بورس و بازار سرمایه رویکرد بنیادی دارند، قبل از خرید در نظر می‌گیرند که قیمت فعلی و ارزش ذاتی سهم چیست و چقدر است. آن‌ها عقیده دارند قیمت‌ها به مرور زمان به سمت میانگین ارزش ذاتی سهام حرکت خواهند کرد و تفاوت میان این دو مشخص می‌کند چه زمانی برای خرید یا فروش مناسب است.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

22 پاسخ به “ارزش ذاتی سهم چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟”

 1. رضا جون گفت:

  ارزش هر چیزی به حقیقت وجودیه ذاتیه آن بستگی دارد که گاهی بر اثر دستکاری بشر دارای ارزش بالاتر از واقه میشود. به این قیمت واقعی یک چیز ارزش ذاتی آن گفته میشود.

  ۱۰
 2. غلامرضا گفت:

  بسیار عالی هست
  مطالب کامل مختصر بنظرم با علم تسلط به این‌مبانی مفید میتوان از عملکردهای هیجانی در بورس جلوگیری کرد.

  ۷
 3. حسین گفت:

  ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، تعیین‌کننده ارزش ذاتی سهم است. بنابراین، سود مورد انتظار آینده شرکت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت است. به این ترتیب سهامداران ارزش ذاتی سهام را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند

  ۶
 4. رضا گفت:

  با سلام و تشکر از مطلب بسیار کاربردی که ارائه شده طبیعتا محاسبه ارزش ذاتی سهم وتحلیل بنیادی یک روش تخصصی و یک کار پیچیده است هرجند بایست از مشاورین استفاده نمود لکن اگر امکان دارد با یک مثال نحوه محاسبه ،خصوصا رویکرد تنزیلی را نشان بدهید همچنین در پایان مقاله ها اگر امکان دارد برای آگاهی بیشتر کتاب نیز معرفی شود

  ۵
 5. عليرضا مهدي گفت:

  در برآورد جریان‌های نقدی آینده عدم اطمینان‌هایی وجود دارد که هرکدام از سهامداران براساس درک و مفروضات خود اقدام به برآورد آن‌ها می‌کنند. این در حالی است که رویدادهای بعدی در عالم واقعیت است که تعیین‌کننده روند قیمتی سهم براساس سودآوری واقعی می‌شود. اگر فضای خوش‌بینی در بازار حاکم باشد، ارزش جاری بالاتر از ارزش ذاتی سهم قرار می‌گیرد و در حالت بدبینی هم معمولا تخمین‌ها از واقعیت که بعدها اتفاق می‌افتد، محتاطانه‌تر است.

  ۰
 6. مصطفی رنجبر گفت:

  ممنون از مطالب خوبتان ولی کاش توضیحاتی تخصصی تر برای برخی دوستان هم می گذاشتید. روش‌های ارزش‌گذاری نسبی که مبنای ارزش‌گذاری در این دسته روش، انواع مختلف ضرایب می‌باشند. P/E (قیمت به سود )، P/B (قیمت به ارزش دفتری)، P/S (قیمت به فروش)،P/D (قیمت به سود تقسیمی)، EV/S (ارزش شرکت به فروش) و… ازجمله این نسبت‌ها یا ضرایب هستند. درود ها

  ۲
 7. پوریا گفت:

  سلام اگه امکان داره کتاب در مورد بورس برای مبتدی تا پیشرفته معرفی کنید

  ۰
 8. بهروز گفت:

  با این اوضاع بازار ارزش ذاتی سهام دیگه داره به صفر میل میکنه

  ۰
 9. علی گفت:

  وقتی که قیمت چیزی خیلی بالاست و میگیم نمی ارزه یعنی ارزش ذاتیش پایینتره و همینطور وقتی قیمت جنسی رو میبینیم و میگیم چه خوب دوتا از این باید بخرم یعنی ارزش ذاتیش بیشتر از قیمتشه

  ۱
 10. KU3138 گفت:

  ارزش ذاتی، در علوم مالی به ارزش واقعی سهام یک شرکت یا یک دارایی اطلاق می‌گردد، که بر پایه بررسی تمامی ابعاد کسب‌وکار مورد نظر، از جمله صورت‌های مالی و لحاظ دارایی‌های مشهود و نامشهود انجام گرفته و مستقل از قیمت بازار آن است
  باتشکر از شما بابت این مطلب مهم!!

  ۱
 11. مسعود خرنی گفت:

  مگه الان معاملات بر اساس ارزش ذاتی انجام میشه ، بازار ایران از هرچی نمودار و نام و بنیاد خارج شده

  ۲
 12. عبدالحمید گفت:

  ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده ایجاد می کند.
  تعیین کننده ارزش ذاتی سهام است.

  ۰
 13. محمد صدر گفت:

  ارش ذاتی سهم یعنی قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود از سهم
  قدرت سودآوری بر اساس قابلیت‌های واحد اقتصادی برای افزایش یا ثبات سودآوری .
  وکیفیت کسب سود بر اساس عواملی مانند مشتری‌مداری، کسب رضایت مشتری، کسب رضایت کارکنان، ریسک نسبی، رقابت و ثبات پیش‌بینی‌های سودآوری ارزیابی می‌شود

  ۲
 14. ریزان خوشنواز گفت:

  به نظرمن باتوجه به این مبانی وتسلط برآن میتوان ازهیجانات بورس جلوگیری کردبه این ترتیب سهامداران ارزش ذاتی سهام را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند.

  ۱
 15. رضا گفت:

  با مثالی که برای پراید زدین واقعا و بطور کامل متوجه ارزش ذاتی سهم شدم.

  ۲
 16. حمید گفت:

  ارزش ذاتی بیشتر سهام خیلی بیشتر از ارزش و قیمت حال حاضرشونه و اگه بتونیم سهامی رو که قیمتشون درصد زیادی کمتر از ذاتیشونه برای ورود مناسب هستن

  ۱
 17. سپهر گفت:

  با شرایط صعودی بودن دلار اکثر سهام ارزش ذاتی بالاتر از قیمت حال حاضرشون دارن

  ۱
 18. امیر عباس گفت:

  ارزش ذاتی سهم ها تو این ریزش به قیمت پارسال در حال معامله هست
  در این شرایط فقط باید سهامداری کرد

  ۰
 19. صالحی گفت:

  ارش ذاتی سهم یعنی قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود از سهم
  قدرت سودآوری بر اساس قابلیت‌های واحد اقتصادی برای افزایش یا ثبات سودآوری .

  ۳
 20. Elk گفت:

  ارزش ذاتی هر سهم جزو مهمترین نکاتی هست که هنگام خرید باید به آن توجه کرد

  ۰
 21. Mm گفت:

  سلام بايد به تابلو نگاهی کرد وeps هم خيلي مهمه تو خريد خيلي از سهمها....

  ۰
 22. دوستی گفت:

  با سلام توضیحات خوبی بود

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: