ارزش‌گذاری به روش تصفیه

همان‌طور که در مطالب پیشین بلاگ بآشگاه در خصوص ارزش‌گذاری و انواع ارزش دارایی‌ها بیان کردیم، یکی از انواع ارزش‌هایی که برای دارایی‌های شرکت می‌توان محاسبه نمود، ارزش تصفیه است. ارزش تصفیه مورد استفاده تعدادی از ارزیابان قرار می‌گیرد که دارایی‌های شرکت را با فرض انحلال و تسویه با بدهکاران محاسبه می‌کنند. در این بخش می‌خواهیم به توضیح این شیوه ارزش‌گذاری و نحوه محاسبه آن بپردازیم.

مفهوم ارزش تصفیه

تصفیه (تسویه) در لغت به معنی موازنه کردن است. مبنای ارزش‌گذاری بر اساس ارزش تصفیه، موازنه حساب‌های شرکت و پرداخت حقوق صاحبان سهام است. به بیان دیگر حساب‌ها و بدهی‌های شرکت پس از فروش دارایی‌ها پرداخت‌شده و سپس ارزش هر سهم تعیین می‌گردد.

در این شیوه از ارزش‌گذاری می‌خواهیم بدانیم اگر شرکت منحل شود و دارایی‌های آن به وجه نقد تبدیل شود، چه مقدار ارزش برای شرکت ایجاد خواهد شد. (هر سهم آن چه میزان می‌ارزد.)

به‌منظور محاسبه ارزش تصفیه، فرض می‌کنیم شرکت در تاریخ محاسبه، دارایی‌های خود را که شامل منقول و غیرمنقول است به فروش می‌رساند. پس از آن همه بدهی‌ها و تعهدات ازجمله هزینه‌های مربوط به تصفیه را پرداخت کرده و آنچه را که می‌ماند بین سهام‌داران عادی تقسیم می‌‌کند.

درنتیجه ارزش تصفیه یا ارزش با فرض انحلال، عبارت است از وجوه نقدی که شرکت بابت فروش دارایی‌ها، پس از کسر بدهی‌ها دریافت می‌کند. مبلغ حاصل از ارزش تصفیه، قابل تقسیم بین سهام‌داران و مالکان شرکت است. اگر بدهی‌های شرکت مساوی یا بیشتر از وجوه نقدی باشد که شرکت دریافت می‌کند، ارزش انحلال یا تسویه برابر با صفر شده یا مقادیر منفی می‌گیرد و به دنبال آن هیچ مبلغی به سهام‌داران پرداخت نخواهد شد. همان‌طور که گفته شد، در این روش فرض بر این است که شرکت رو به انحلال بوده و پس از فروش دارایی‌های شرکت، ابتدا سهم بستانکاران پرداخته شده و در انتها باقی‌مانده آن بین سهام‌داران تقسیم خواهد شد. بنابراین مبنای این روش، انحلال شرکت است. شایان ذکر است که این روش چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما می‌توان گفت این شیوه از ارزش‌گذاری، معیاری برای تعیین حداقل ارزش سهام ارائه می‌دهد.

فرآیند محاسبه ارزش تصفیه

هرگاه شرکت تصمیم به انحلال داشته باشد، ابتدا بدهی‌های شرکت و هزینه‌های تصفیه را از محل وجوه نقد موجود یا فروش دارایی‌ها می‌پردازد و سپس اقدام به محاسبه ارزش تصفیه می‌نماید.

فرض کنید صاحب یک شرکت هستید و قصد محاسبه ارزش تصفیه(تسویه) مربوط به هر سهم از آن را دارید.

برای این کار ابتدا باید ارزش کل دارایی‌‌های شرکت را در صورت فروش آن‌ها محاسبه نمایید. پس از فروش دارایی‌ها باید مجموع تعهدات شرکت به بستانکاران را تعیین کنید و سپس بدهی‌ها و هزینه‌های شرکت از محل فروش دارایی‌ها را محاسبه و از آن کسر نمایید.

کلیه حساب‌های بستانکاران باید توسط وجوه نقد حاصل از فروش دارایی‌ها تصفیه گردد. شایان ذکر است اگر شرکت در طول دوران تصفیه متحمل هزینه‌ای از قبیل حقوق مدیران شود، باید آن را تصفیه نماید. همچنین حقوق صاحبان سهام ممتاز به‌عنوان بدهی شرکت در نظر گرفته شده و باید پیش از تقسیم ارزش دارایی‌ها تصفیه گردد.

پس از انجام مراحل مذکور ارزش باقی‌مانده میان سهام‌داران عادی تقسیم خواهد شد.

فرآیند محاسبه ارزش تصفیه

نحوه محاسبه ارزش تصفیه

با توجه به اینکه در محاسبه ارزش تصفیه شرکت، فرض بر این است که شرکت قرار است منحل شود، ابتدا باید مجموع ارزش دارایی‌های شرکت پس از فروش محاسبه شده و سپس مجموع بدهی‌ها و تعهدات شرکت از آن کسر شود. لازم به ذکر است هزینه‌های تسویه نیز جزء تعهدات شرکت و حقوق دارندگان سهام ممتاز به‌عنوان بدهی شرکت در نظر گرفته خواهد شد. در نهایت از تقسیم عدد به‌دست‌آمده بر تعداد سهام عادی شرکت، ارزش تصفیه‌ی هر سهم حاصل می‌گردد. در حقیقت مازاد منابع حاصل از فروش بعد از کسر بدهی‌ها و سایر هزینه‌ها، به‌عنوان ارزش تصفیه بین سهام‌داران تقسیم می‌شود.

ارزش تصفیه هر سهم

فرمول محاسبه ارزش تصفیه

نتیجه‌گیری

یکی از ارزش‌هایی که برای سهام شرکت در نظر گرفته می‌شود، ارزش تسویه است. در این شیوه ارزش‌گذاری، فرض بر این است شرکت در فرآیند انحلال و تسویه قرار گرفته و پس از آن دارایی‌های خود را به فروش می‌رساند. شرکت موظف است کلیه بدهی‌های خود را از محل فروش دارایی‌ها پرداخت نماید و در مرحله بعد مبلغ باقی‌مانده را میان سهام‌داران عادی تقسیم نماید. این شیوه از ارزشیابی کمتر میان ارزیابان و تحلیل‌گران رایج است، زیرا پایه و اساس آن بر انحلال شرکت قرار گرفته است.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.41 نظر در مورد مطلب “ارزش‌گذاری به روش تصفیه

 1. بسیار ممنون از باشگاه که مطالب مهم را برای اطلاعات بیشتر در دسترس و مطالعه در دسترس میگذارید – تشکر از شما

 2. سلام
  در موضوع ارزش تسویه آیا تسویه براساس اولویت خریدار سهام هست . یعنی هرکی سهام رو زودتر خریده در اولویته

  1. سلام و دورود بر شما
   در فرآیند تسویه بعد از اعلام ورشکستگی از سوی دادگاه، بعد از فروش دارائی ها، بدهی های شرکت پرداخت می شود؛ سپس وجه مانده را به نسبت دارائی سهامداران بین آنها تقسیم می کنند و اولویت زمانی وجود ندارد.

 3. سلام
  بحث جالبی بود.
  کاش در یک مجموعه آموزشی چگونگی استفاده از گزارشات شرکت ها و بدست آوردن اطلاعات کلی از آنها رو میآوردید.
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز؛
   در نظر داریم در خصوص استفاده، کاربرد و گزارش گیری از انواع صورتهای مالی به منظور انجام تحلیل بنیادی و ارزش گذاری سهام شرکتها مطالبی ارائه دهیم.

 4. سلام..بنده بسته اعتباری ۳ میلیونی سه ماهه داشتم و در زمان خودش تسویه کردم اما جایزه خوش حسابی منو ۵۳۲ تومان حساب کرده لطفاً پیگیری نمایید…

  1. سلام دوست گرامی
   نحوه محاسبه جایزه خوش حسابی به ترتیب زیر است:
   جایزه خوش حسابی= ۰٫۰۵*خالص قیمت پرداختی بابت خرید بسته
   منظور از خالص قیمت پرداختی بابت خرید بسته، مبلغ نهایی است که شما بابت استفاده از بسته پرداخته اید. بنابراین اگر مبالغی بابت اعتبار استفاده نشده به حساب شما بازگردد، این مبالغ از مبلغ اولیه پرداختی شما کسر خواهد شد.

 5. من سی ودو نفر از فامیل و آشناها را آوردم به کار گزاری آگاه همه اینا که می گفتند عمل نکردند که هر کس نفر وارد این کار گزاری کند امتیاز می آورد واز امکانات ما هم می تواند استفاد کند کفتندد اگر مشتری آنلاین باشی بتو تعلق می گیرد واز این حرفها و

  1. سلام دوست بزرگوار
   متاسفانه شما اطلاعات کاملی از خود درج نکرده اید. لطفاً کد بآشگاه و شماره تلفن خود را ثبت نمایید. زیرا با نام “احمدازبک” تنها یک کاربری موجود است که تاریخ عضویت آن نیز ۱۵ اسفند ۹۶ است.

 6. تو سوال مسابقه ۹۶۱۱۰۱۰ ارزش گذاری به روش تصفیه گزینه ۳ که گزینه صحیح هم هست نوشته بدهی ها مساوی یا کمتر از وجوه نقد شرکت باشد که به نظرم صحیح نیست.پس فکر کنم باید امتیاز سوال لغو بشه یا به همه تعلق بگیره.من به همین دلیل این گزینه رو انتخاب نکردم.

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز،
   با توجه به مطلب موجود در بلاگ بآشگاه و سایر منابع مالی دیگر در خصوص ارزش تصفیه، برای محاسبه این ارزش ابتدا میزان بدهی‌های شرکت و حقوق صاحبان سهام ممتاز از دارایی ها کسر شده و باقیمانده میان سهامداران عاد ی تقسیم می شود. حال اگر میزان بدهی ها از دارایی ها بیشتر از آن باشد به سهامداران چیزی تعلق نمیگیرد.

 7. سلام
  خداقوت ببخشید که اینجا این سؤال رو مطرح میکنم.
  جسارتا واسه هزینه کلاسها باید از کارت بانکی استفاده کنیم یا از موجودی وجه نقد باشگاه کم میشه؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که وجه کافی (به اندازه هزینه کلاس) در حساب بآشگاه خود داشته باشید این امکان وجود دارد که هزینه کلاس را از طریق وجه نقد بآشگاه پرداخت نمایید ولی در صورت کافی نبودن این وجه، می‌بایست کل مبلغ را از طربق کارت بانکی خود پرداخت نمایید.

 8. با عرض ادب و احترام ، سلام
  از مطالب خوب ومفیدتون کمال تشکر را دارم.
  خواهشمندم در مورد دانش مالی وارزش جایگزینی مطلب بگذارید. ممنون

 9. با سلام ، کچینی رای به انحلال شرکت داده اند ، اگر امکان داره ارزش تقریبی تصفیه این سهم را محاسبه بفرمایید ، چطور یه شرکت تونسته سه ساله این همه زیان انباشته بسازه ، یک سال اخر که کلا تعطیل بوده دوبرابر کرده زیانش رو چطووور میشه :((
  بنیاد مستضعفان نابود کرد سهام داران رو با این شرکت داریش

  1. با سلام و دورود بر شما
   محاسبه ارزش تقریبی تصفیه، کار ساده ای نیست و میبایست از شرکتهای مشاوره ای کمک بگیرید. در مورد اضافه شدن زیان، چون شرکت فعالیت وتولیدی نداشته و امکان پرداخت تسهیلاتش را نداشته است، در نتیجه به اضافه حقوق و دستمزد، هزینه مالی اضافه شده که پرداخت آن برعهده شرکت است.

  1. سلام و دورود
   بعد از این که دادگاه با ورشکستگی شرکت موافقت نمود، دارائی های شرکت آگهی میشوند و براساس نظر کارشناس رسمی قیمت پایه تعیین و به بهترین قیمت واگذار میگردد . با وجه حاصل ابتدا پول طلبکاران با ارائه مدارک پرداخت و در نهایت مبلغ باقیمانده بین سهامداران به نسبت سهامشان پرداخت میشود.

  1. سلام
   این روش ارزش گذاری برای شرکتهایی به‌کار میرود که زیان‌ده هستند و زیان انباشته زیادی به نسبت سرمایه خود دارند و برنامه‌ای هم برای خروج از این بحران ندارند. بعضا شرکتهایی که دارائی بالایی دارند و سود آوری ندارند این مباحث پیرامونشان مطرح میشود.

  1. سلام دوست گرامی
   بطور کلی در صورت عدم درج تعداد سهام در گزارشات، از تقسیم مقدار سرمایه شرکت (دقت شود سرمایه و نه ارزش ویژه)، بر ارزش اسمی سهام تعداد آن بدست می آید. ارزش اسمی سهام شرکت ها عموما ۱۰۰ تومان یا همان ۱۰۰۰ ریال است.

 10. باسلام برای بسیاری ازتحلیل هانیازاست تاارزش روزدارایی های ثابت شرکت درنظرگرفته شود. ازکجامی توانیم ریزدارائیهای ثابت یک شرکت رابدست آوریم ؟

  1. با سلام و ادای احترام دوست گرامی
   دارایی‌های ثابت شرکت‌ها بصورت روزانه محاسبه نمی‌گردد و یک بار در ترازنامه شرکت اعلام می‌شود. در صورت نیاز اقدامی صورت می‌گیرد به عنوان بروزرسانی دارایی که ارزش روز دارایی‌های شرکت محاسبه می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *