نحوه خرید ربع سکه در بورس کالا

 • تاریخ درج ۵ بهمن ۱۴۰۱
 • تاریخ ویرایش ۲۱ آذر ۱۴۰۲
 • ۴۳ نظر
 • ۲۳۸۲ مشاهده
خرید ربع سکه در بورس کالا

مزایا و شفافیت معاملات انجام‌شده در بورس کالا باعث شد این بازار در مدت زمان کوتاهی تبدیل به بستری پرطرفدار برای خرید و فروش دارایی‌های مختلف شود. پتانسیل‌های بازارهای مختلف بورس کالا، زمینه‌ای فراهم کرد که این بازار پذیرای معاملات کالاهای گسترده‌ای باشد. پس از استقبال بالای معاملات فیزیکی خودرو در این بازار، در زمستان گذشته عرضه ربع سکه هم در این بازار انجام شد. اولین عرضه ربع سکه به بازار بورس کالا، با ویژگی‌ها و محدودیت‌های مشخصی انجام شد. توجه داشته باشید که پس از عرضه‌های انجام‌شده در زمستان ۱۴۰۱ تاکنون خبر مجددی مبنی بر عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا منتشر نشده است. در ادامه این مطلب به جزئیات عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا و جزئیات دریافت آن اشاره می‌کنیم.


معرفی ربع سکه قابل معامله در بورس

در روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱ تعداد ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه بهار آزادی با نماد «سکه۰۳۱۲ن۰۶» در قالب گواهی سپرده کالایی برای اولین بار در بورس کالای ایران عرضه شد. این دارایی با وزن ۲.۰۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ در سال ۱۳۸۶ در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضرب شده است و خریداران در عرضه اول، آن را به صورت حراج تک‌نرخی معامله کردند. معامله ربع سکه در بستر بورس کالا نیاز به دریافت کد معاملاتی بورس کالا ندارد و همه سرمایه‌گذاران با استفاده از کد معاملاتی بازار سهام می‌توانند از بورس کالا، ربع سکه بخرند. همه افراد حقیقی بالای ۱۸ سال می‌توانند در بورس کالا حداقل ۱۰۰ گواهی سپرده (معادل یک قطعه) و حداکثر ۵۰۰ گواهی سپرده (معادل پنج قطعه) ربع سکه بخرند. بنابراین سرمایه‌گذاران باید سفارش خرید ربع سکه را به صورت مضربی از ۱۰۰ وارد کنند. فراموش نکنید که معاملات نماد گواهی سپرده کالایی ربع سکه تنها مختص معامله‌گران حقیقی در بازار سرمایه است.

دریافت ربع سکه از بورس

خرید ربع سکه از بورس کالا در این عرضه شامل شرایط و نکات ویژه‌ای است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • توجه داشته باشید که معاملات ربع سکه در بورس کالا، بازار ثانویه ندارد. بنابراین خریدار ملزم به دریافت فیزیکی ربع سکه‌های خریداری شده از خزانه بانک‌های عامل است. عرضه ربع سکه در بورس از روز شنبه تا چهارشنبه و با سازوکار حراج تک قیمتی (ثبت سفارش) انجام می‌شود. جزئیات پیش‌گشایش این دارایی برای هر روز معاملاتی در اطلاعیه عرضه مربوط به آن اعلام می‌شود. دامنه نوسان مجاز این معاملات در بورس کالا ۱۰۰± درصد میانگین موزون قیمت معاملات در معامله قبل است.
 • شما می‌توانید با استفاده از سامانه‌ آنلاین کارگزاری آگاه از بورس کالا ربع سکه بخرید. برای انجام این معامله لازم است پس از ورود به سامانه، مبلغ مورد نظر برای ثبت سفارش ربع سکه را به حساب معاملاتی خود واریز کنید. سپس در قسمت جستجو، نماد «سکه۰۳۱۲ن۰۶» را وارد و معامله خود را تکمیل کنید.

شرایط معامله ربع سکه در بورس

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، عرضه ربع سکه در بازار بورس کالا انجام می‌شود. علاقه‌مندان به معامله ربع سکه و دریافت فیزیکی آن می‌توانند با دریافت کد معاملاتی بورس کالا، فرایند ثبت سفارش و خرید این کالا را طی کنند. این معاملات، بازار ثانویه ندارند و خریداران باید هر تعداد سکه خریداری‌شده در این بازار را به صورت فیزیکی از انبارهای اعلام‌شده، دریافت کنند.

شرایط معامله ربع سکه در بورس

 

عرضه مجدد ربع سکه در بورس کالا

سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد از روز سه‌شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱ تا ۱۰ روز کاری پس از آن، ۴۵۰ هزار قطعه ربع سکه طلا مجددا به بازار بورس عرضه شد. خریداران می‌توانستند ۵ روز پس از انجام معامله برای تحویل کالای خریداری‌شده اقدام کنند و امکان دریافت ربع سکه، زودتر از این زمان وجود نداشت. در حالت کلی، هر خریدار گواهی سپرده کالایی می‌تواند شخصا برای دریافت ربع سکه به خزانه معرفی‌شده مراجعه کند یا پس از کامل کردن «فرم وکالت‌نامه» اعلامی توسط خزانه بانک رفاه کارگران برای تحویل ربع سکه بهار آزادی، به فرد دیگری برای دریافت آن وکالت دهد.

نحوه تحویل ربع سکه خریداری شده از بورس کالا

توجه داشته باشید پیش از مراجعه به خزانه بانک رفاه باید از سامانه نوبت‌دهی دریافت ربع سکه به نشانی coin.refah-bank.ir/Membership/login  نوبت بگیرید و در تاریخ اعلام شده به همراه مدارک احراز هویت و وکالت‌نامه (در صورت مراجعه شخص دیگری)، به خزانه بانک رفاه کارگران به نشانی: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، نرسیده به میدان ونک، جنب ساختمان مرکزی بانک رفاه کارگران، پلاک ۲۵۴۸ مراجعه کنید.

هزینه‌های انبارداری

خزانه‌داری بانک رفاه در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و در روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۰۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ربع سکه‌های معامله‌شده در بورس کالا را به خریداران تحویل می‌دهد. خریداران در زمان تحویل سکه از خزانه‌داری، لازم است هزینه انبارداری و مالیات بر ارزش افزوده انبارداری (جمعا ۱۰۹۰ ریال به ازای هر قطعه ربع سکه در هر روز) را پرداخت کنند.

نحوه ثبت سفارش خرید ربع سکه

در عرضه مجدد ربع سکه به بورس کالا پس از تاریخ ۴ بهمن‌ماه، سازوکار کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی این دارایی حذف شد و پس از این تاریخ، ربع سکه با حراج چند قیمتی معامله شد. در حراج تک قیمتی، هر روز پس از عرضه و تعیین قیمت نهایی از طرف بانک مرکزی، سفارش خرید افراد با قیمت کمتر حذف می‌شد. پس از تغییر نوع حراج، افراد با قیمت‌های پیشنهادی متنوع از ۷.۹۰۰.۰۰۰ تومان تا ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان در بورس کالا ربع سکه خریدند.


کلام آخر

اولین عرضه ربع سکه به بازار بورس کالا در زمستان ۱۴۰۱ انجام شد. این بازار با بستر مناسب و فرایند کشف قیمت منصفانه دارایی‌ها، زمینه‌ای برای معامله طیف گسترده‌ای از کالاها را فراهم کرده است. این عرضه‌ها ابتدا با روش حراج تک‌ قیمتی صورت می‌گرفت که پس از مدتی این روش معاملاتی به حراج چند قیمتی تغییر یافت. هر خریدار گواهی سپرده کالایی در این عرضه می‌توانست به صورت حضوری به خزانه‌های معرفی شده مراجعه و ربع سکه خود را دریافت کند. در حال حاضر معاملات ربع سکه در بورس کالا فعال نیست و خبری مبنی بر عرضه‌های بعدی منتشر نشده است.


سوالات متداول

۱- روش خرید ربع سکه از بورس کالا چیست؟

پس از انتشار اطلاعیه عرضه ربع سکه در بورس کالا، هر فرد با مراجعه به سامانه‌های معاملاتی می‌تواند سفارش خرید ربع سکه با مشخصات اعلام شده را ثبت کند.

۲- چگونه می‌توان ربع سکه خریداری شده از بورس کالا را تحویل گرفت؟

خریداران می‌توانند به صورت حضوری به خزانه‌های معرفی‌شده برای دریافت ربع سکه خود مراجعه کنند. به علاوه هر خریدار می‌تواند به فرد دیگری برای دریافت ربع سکه‌های خریداری شده، وکالت دهد.

۳- آیا امکان فروش گواهی ربع سکه خریداری شده از بورس وجود دارد؟

خیر. ربع‌ سکه‌هایی که تاکنون در بازار بورس کالا عرضه شده‌اند، بازار ثانویه ندارند و امکان فروش آن‌ها در بورس کالا وجود نخواهد داشت.

43 پاسخ به “نحوه خرید ربع سکه در بورس کالا”

 1. زیبا گفت:

  سلام
  چطور متوجه شویم که خرید انجام شده یا نه؟

  ۰
  • کارشناس 1159 گفت:

   سلام دوست عزیز، زمانی که خرید براتون انجام بشه رکورد خرید نماد در گزارش معاملات و همینطور در سبد سهام شما نمایش داده میشه.

   ۰
 2. محمد ده مشکی گفت:

  سلام چرا دو روزه واسه من تو کارگزاری آگاه زده ممنوع متوقف ؟
  چجوری باید خرید کنم

  ۰
  • کارشناس 1159 گفت:

   سلام دوست عزیز، وضعیت ممنوع- متوقف در نماد ربع سکه بهار آزادی ارتباطی به انجام معاملاتش نداره، شما میتونید طبق زمان اعلام‌شده در پیام ناظر اقدام به ثبت سفارش کنید.

   ۰
 3. محمدرضا گفت:

  سلام.آیابایدبرای خرید ربع سکه ازخریدآفلاین ۵۰۰برگه اوراق بخرم (بعدازاینکه حدود۴۲میلیون تومن پول به پرتفوی خودم پول واریزکردم)؟

  ۰
  • کارشناس 1492 گفت:

   سلام دوست عزیز، شما می توانید طبق بازه ی زمانی اعلام شده از جانب ناظر بازار جهت ثبت سفارش به صورت آنلاین یا آفلاین اقدام نمایید.
   دقت داشته باشید سفارش شما باید مضربی از ۱۰۰ باشد.

   ۰
 4. علی گفت:

  لطفا درمورد نحوه ثبت سفارش و قیمت اعلامی بانک مرکزی و مشخص شدن قیمت حداقل و حداکثر دامنه مجاز قیمت یک مثال عددی و روشن(مثلا اعداد امروز تابلو سایت بورس)در سایت اقدام فرمایید.

  ۰
  • کارشناس 1159 گفت:

   سلام دوست عزیز، انتخاب قیمت خرید با شماست، می‌توانید بر اساس استراتژی و تصمیم خودتان اقدام به خرید ربع سکه کنید.
   با توجه به قیمت پایانی جلسه معاملاتی قبل، بازه قیمت امروز از ۱ تا ۱,۶۷۶,۳۷۴ریال است، که باید قیمتی در این بازه وارد کنید.
   با توجه به اینکه روش عرضه حراج تک قیمتی نیست، در صورت تخصیص به شما با قیمتی که ثبت میکنید برای شما خرید انجام خواهد شد.

   ۰
 5. arash گفت:

  سلام
  این نماد همیشه ممنوع متوقف زده چطور میشه ثبت سفارش کرد؟

  ۰
  • کارشناس 1084 گفت:

   با سلام
   دوست عزیز شما می‌تونین از طریق کد بورسی اوراق از طریق سامانه معاملاتی online.agah.com و یا اپلیکیشن آساتریدر با جستجو کردن نماد ربع سکه بهار آزادی «سکه۰۳۱۲ن۰۶» سفارش خرید تون رو ثبت کنین. باید توجه داشته باشین که پس از خرید ربع سکه بایستی به خزانه بانک رفاه کارگران در شهر تهران برای تحویل گرفتن ربع سکه‌ها مراجعه کنین. همچنین اطلاع داشته باشین که حداقل تعداد ربع سکه بهار آزادی که می تونین خرید کنین ۱عدد و حداکثر ۵عدد هستش. لازم به ذکره که متقاضيان خريد مي بايست پیرو پیام ناظر از ساعت ۰۹:۰۰ الي ساعت ۱۳:۰۰ روز جاري مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۸، از طريق سامانه معاملاتی، با جستجوی نماد بر اساس روش ثبت سفارش اعلام شده در سایت tsetmc.com نسبت به ثبت سفارش خريد اقدام کنن و ارتباطی با وضعیت نماد نداره. جهت کسب اطلاعات بیشتر به پیام های ناظر مشخص شده در سایت tsetmc.com توجه کنین.

   ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عدد را وارد کنید: