۲۰ سوال پر تکرار سرمایه گذاران در بورس ایران

 • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • Agah
 • ۹۶ نظر
 • ۱۵۰۹۲ مشاهده
20 سوال پر تکرار سرمایه گذاران در بورس ایران

این روزها بازار بورس ایران رونق بسیاری پیدا کرده است و روز به روز افراد بیشتری به سرمایه گذاری در این فضا علاقه نشان می‌دهند. مثل همه حوزه‌های دیگر، بورس نیز مفاهیم مخصوص به خود را دارد که لازم است سرمایه‌گذاران تا حدودی با آن‌ها آشنا باشند. در ابتدای ورود به بازار سرمایه، ممکن است بعضی از فرایندها و ادبیات رایج در این حوزه، پیچیده به نظر برسد و سوالاتی را برای‌تان ایجاد کند. به همین دلیل ما مجموعه‌ای از سوالات پر تکرار سرمایه گذاران در بورس ایران را جمع‌آوری کرده‌ایم و پاسخ هر سوال را به صورت دقیق و روشن، بیان خواهیم کرد.

سوالات متداول بورس ایران

بورس و بازار سرمایه حوزه گسترده‌ای است و بسته به میزان آشنایی و تجربه‌ای که در این زمینه دارید، ممکن است سوالات و ابهامات مختلفی برای‌تان ایجاد شود. فهرست ۲۰ مورد از سوالات پر تکرار بورس و پاسخ‌های آن‌ها را شامل می‌شود.

۱- برای سرمایه‌گذاری در بورس چه مبلغی لازم است؟

حداقل سرمایه‌ای که می‌توانید با آن وارد بورس شوید ۵۰۰ هزار تومان است و سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کنید. سود یا زیانی که با آن مواجه می‌شوید به صورت درصدی محاسبه خواهد شد. طبیعتا هر چه سرمایه بیشتری وارد بورس کنید، میزان سود یا زیان‌تان نیز بیشتر می‌شود.

۲- چه کسانی می‌توانند در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند؟

هر کسی با هر سن و مدرک تحصیلی می‌تواند در این بازار به معامله بپردازد. کافی است کد بورسی داشته باشید. کدی که شناسه شما در سازمان بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شود. کارگزاری‌ها با دریافت مدارک و طی مراحل خاصی، کد بورسی را به صورت رایگان برای کاربران خود صادر می‌کنند. تنها هزینه‌ای که لازم است پرداخت کنید، مربوط به ثبت نام در سامانه سجام است.

۳- کارگزاری چیست؟

کارگزاری‌ها شرکت‌هایی هستند که به عنوان واسطه میان مردم و سازمان بورس هستند. همان طور که بانک‌های مختلف، مورد تایید بانک مرکزی قرار می‌گیرند و مردم برای انجام امور بانکی به آن‌ها مراجعه می‌کنند، لازم است برای بهره مندی از خدمات سرمایه گذاری بورسی از طریق کارگزاری ها اقدام شود. کارگزاری‌ها نیز مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار قرار می‌گیرند و به این ترتیب، مردم معاملات خود را به واسطه آن‌ها انجام می‌دهند. در قبال این خدمات، کارگزاری ها از معاملات سرمایه گذاران درصدی تحت عنوان کارمزد اخذ می کنند. کارمزد کارگزاری ها برای معاملات سهام برابر است با ۰.۰۰۳۸ برای خرید و ۰.۰۰۳۸ برای فروش.

۴- آیا می‌توان هم‌زمان از خدمات چند کارگزاری استفاده کرد؟

بله، می توانید در دو یا چند کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید و در همه آن‌ها خرید انجام دهید. با این حال، امکان فروش سهام فقط در یک کارگزاری وجود دارد که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود.

۵- کارگزار ناظر چیست؟

 مدتی است که سامانه جدیدی برای معاملات راه‌اندازی شده و هر یک از نمادهای معاملاتی را زیر نظر یک کارگزار قرار داده است. به این کارگزار، کارگزار ناظر گفته می‌شود. با این شرایط، سهام هر نماد معاملاتی فقط از طریق کارگزار ناظر به فروش می‌رسد. البته برای خرید می‌توان از طریق همه کارگزارها اقدام کرد. ممکن است برای نمادهای معاملاتی مختلف، کارگزارهای مختلف داشته باشید.

۶- معاملات بورس در چه زمانی انجام می‌شود؟

معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار از شنبه تا چهارشنبه و در ساعت‌های ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر انجام می‌شود. البته بازار از ساعت ۸:۳۰ باز می‌شود و می‌توانید سفارش‌های خود را وارد کنید؛ اما معاملات از ساعت ۹ آغاز می‌شوند. این روند در تمامی روزهای سال، به غیر از پنج‌شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی ادامه دارد.

۷- نوسان قیمت در بورس ایران چقدر است؟

برای پیشگیری از نوسان بیش از حد و افزایش و کاهش‌های ناگهانی، سقفی برای نوسانات بازار در نظر گرفته شده است. در حال حاضر دامنه نوسان روزانه قیمت سهام بورسی و بازار اول و دوم فرابورس در هر روز، نسبت به قیمت پایانی روز گذشته، می‌تواند از ۵+ درصد تا ۵- درصد، تغییر کند. در بازار پایه فرابورس بسته به نوع بازار دامنه نوسان ۳%، ۲% و ۱% است. در روز بازگشایی نماد پس از مجمع، محدودیتی در نوسان وجود ندارد.

۸- پورتفوی یا سبد سهام چیست؟

پورتفو، پوتفوی یا Portfolio واژه‌ای است که به یک مفهوم ساده اشاره دارد: مجموعه‌ای از دارایی‌ها و سهامی که یک فرد خریداری کرده است. با تشکیل این سبد، ریسک غیر سیستماتیک کاهش می‌یابد. وقتی چند نوع سهم را خریداری کرده باشید، ریسک ضرر خود را کاهش داده‌اید. در واقع سود یک سهم می‌تواند ضرر یک سهم دیگر را جبران کند.

۹- شاخص بورس چیست؟

بورس چندین شاخص دارد که هر کدام وضعیت بازار را از جنبه‌های مختلف نشان می‌دهند. مشهورترین و پرکاربردترین شاخص،  به نام شاخص بازدهی یا شاخص قیمت و بازده نقدی یا TEDPIX شناخته می‌شود.   این شاخص قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس را نشان می‌دهد.

۱۰- کدام سهم را برای خرید انتخاب کنیم؟

برای داشتن یک سرمایه‌گذاری پر سود، باید سهمی را انتخاب کنید که احتمال افزایش قیمت بیشتری داشته باشد. این پیش‌بینی بر اساس تجزیه و تحلیل بازار انجام می‌شود. روش‌های مختلفی برای تحلیل بازار وجود دارد که در این میان، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال شهرت و رواج بیشتری دارند.

۱۱- روش تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی Fundamental Analysis بر محاسبه ارزش ذاتی هر سهم تاکید دارد و برای این کار، فاکتورهای مختلفی را از جمله وضعیت کلی اقتصاد و عملکرد شرکت را در نظر می‌گیرد. این رویکرد عقیده دارد که سهام هر شرکت در بلندمدت به سمت ارزش ذاتی خود حرکت می‌کند و بنابراین برای داشتن یک سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن باید ارزش ذاتی سهام را محاسبه کرد.

۱۲- روش تحلیل تکنیکال چیست؟

در روش تحلیل تکنیکال، آمارهای فعالیت بازار آنالیز می‌شود. تحلیل‌گران تکنیکالT فاکتورهایی مثل قیمت و حجم معاملات را در نظر می‌گیرند با تشخیص روندها و الگوهاT سهم‌های پرسود را شناسایی می‌کنند. آن‌ها معتقدند با بررسی‌های آماری، می‌توان میزان رشد سهم‌های مختلف را پیش‌بینی کرد.

۱۳- قیمت اسمی سهام چیست؟

قیمت اسمی رقمی است که در اساسنامه شرکت‌ها ذکر می‌شود و معمولا برابر با ۱۰۰ تومان است؛ اما سهم‌ها با این قیمت خرید و فروش نمی‌شوند. عملکرد شرکت و میزان عرضه و تقاضا رقم خرید و فروش سهم را مشخص می‌کند. بنابراین نیازی نیست در تحلیل‌ها و سرمایه‌گذاری خود قیمت اسمی سهم‌ها را در نظر بگیرید.

۱۴- ارزش ذاتی سهم به چه معناست؟

ارزش ذاتی یا Intrinsic value یک سهم، یکی از فاکتورهایی است که به ویژه تحلیلگران بنیادی برای سرمایه‌گذاری از آن استفاده می‌کنند. این ارزش با یک بررسی جامع و کامل درباره شرکتی که سهام را ارائه کرده است تعیین می‌شود. در این تحلیل، صورت‌های مالی، ظرفیت رشد شرکت و دارایی‌های گوناگون آن بررسی می‌شود.

۱۵- قیمت روز یا قیمت بازاری سهام یعنی چه؟

 قیمت روز یا قیمت بازاری به قیمت خرید و فروش یک سهم در بازار اشاره دارد. یعنی همان رقمی که امروز برای خرید یک سهم خاص باید بپردازید. این رقم لزوما با ارزش ذاتی سهام برابر نیست و ممکن است بیشتر یا کمتر از آن باشد. میزان عرضه و تقاضا، اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور و جهان، هیجانات سرمایه‌گذاران و … روی قیمت روز سهام تاثیر می‌گذارند.

۱۶- برای سرمایه‌گذاری در بورس از چه کسی مشاوره بگیریم؟

کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین و حضوری مختلفی برای یادگیری روش‌های مختلف تحلیل وجود دارد. اگر وقت و حوصله یادگیری مبانی بورس را داشته باشید می‌توانید خودتان اوضاع بازار را تحلیل کنید و در مورد خرید و فروش‌هایتان تصمیم بگیرید. شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان نیز در این زمینه خدمات مشاوره ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها تحت نظارت دقیق سازمان بورس هستند و تجربه و تخصص بسیاری در این زمینه دارند؛ بنابراین معمولا عملکرد خوبی از آن‌ها مشاهده می‌شود و سود بالایی را نصیب مشتریان خود می‌کنند.

۱۷- سبدگردانی چیست؟

افراد و شرکت‌های باسابقه تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، می‌توانند خدمات مشاوره و خرید و فروش به مشتریان خود ارائه کنند. آن‌ها با در نظر گرفتن میزان سرمایه و میزان ریسک‌پذیری مشتری، برای او یک سبد سهام تشکیل می‌دهند، دارایی‌ها را مدیریت می‌کند و درصدی از سود را به عنوان کارمزد برمی‌دارد.

۱۸- عرضه اولیه چیست؟

زمانی که یک شرکت برای اولین بار سهام خود را در بازار ارائه می‌کند، عرضه اولیه صورت گرفته است. پس از تعیین قیمت، سهام به میزان مشخصی وارد بازار می‌شود و طبق تجربه قیمت آن تا چندین درصد افزایش پیدا خواهد کرد. به دلیل احتمال کسب سود بالا، مردم تمایل زیادی نسبت به خرید عرضه اولیه دارند و جو خوش‌بینانه‌ای در این زمینه حاکم است.

۱۹- صف خرید و صف فروش یعنی چه؟

عرضه و تقاضا دو رکن اصلی هر بازاری هستند و بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارند. در بازار بورس هم همیشه تعدادی خریدار و فروشنده برای هر سهم وجود دارد. گاهی اوضاع تغییر می‌کند و بنا به دلایل مختلف، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران سهم یک شرکت خاص را برای فروش می‌گذارند و تمایل زیادی برای خرید آن سهم وجود ندارد. در این حالت، صف فروش ایجاد می‌شود. گاهی نیز یک سهم با اقبال عمومی مواجه می‌شود و افراد زیادی افزایش قیمت آن را پیش‌بینی می‌کنند. در این حالت، صف خرید ایجاد می‌شود. یعنی تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل به خرید دارند و فروشنده زیادی وجود ندارد.

۲۰- ضریب بتا چیست؟

ضریب بتا β معیاری است که با استفاده از داده‌های آماری و تاریخی به دست می‌آیند. این معیار میزان ریسک سیستماتیکی را نشان می‌دهد که هر  سرمایه‌گذار با خرید سهم در تناسب با ریسک کل بازار قبول می‌کند. بتای هر سهم نشان می‌دهد که آن سهم نسبت به بازار چقدر نوسان دارد و در واقع نشان می‌دهد که نوسان‌های بازار چقدر و با چه شدتی روی سهم مورد نظر تاثیر می‌گذارند. بتای بازار با عدد یک نشان داده می‌شود. اگر بتای یک سهم کمتر از یک باشد، آن سهم نسبت به بازار نوسان کمتر و اگر بیشتر از یک باشد نسبت به بازار نوسان بیشتری دارد.

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

96 پاسخ به “۲۰ سوال پر تکرار سرمایه گذاران در بورس ایران”

 1. جلیل سعادت گفت:

  بازار گاوی بازار خرسی از جمله واژه‌هایی هستند که در توصیف وضعیت بازار سرمایه به کار می‌روند. هنگامی که بازار رو به رشد باشد و قیمت سهام روندی صعودی داشته باشد، می‌گویند «بازار گاوی» است. این در حالی است که اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد، از عبارت «بازار خرسی» استفاده می‌کنند

  ۷۳
 2. حسن 229 گفت:

  با سلام
  در بسیاری از مواقع، با محاسبه ضریب بتا می‌توان میزان ریسک معاملات را کاهش داد.

  ۳۸
 3. فرامرز گفت:

  بنظر می رسد تا حدودی پیش بینی های لازم برای یک داد و ستد مطمئن و موفق در قراردادهای آتی کالا صورت گرفته که ضریب اطمینان از خرید و فروش را بالا می برد

  ۲۷
 4. پیمان کریمی گفت:

  بسیار عالی بود.اگر بتونید پشتیبانی آنلاین تو سایتتون هم بگذارید که به سوالات به صورت آنلاین پاسخ بدهند بسیارر عالی تر هم میشود.باسپاس فراوان از مطالب عالیتون

  ۴۰
 5. رسول گفت:

  ورود به بازار بورس در درجه اول نیاز به تحلیلگر یا سبدگردان دارد.

  ۲۹
 6. علی نظامی گفت:

  باسلام
  به نظر من باید افرادی رو که وارد بازار بورس میکنید اول اموزش حداقل مقدماتی بدین تا انقدر تو بازار هیجانی عمل نکنن یه کم بهشون سخت بگیرید

  ۱۴
  • محدامین گفت:

   کاملا موافقم اگر این کار انجام بشه نه تنها از هیجانات جلوگیری میکنه بلکه مردم نسبت به بورس دید بلندمدتی پیدا میکنند و میتونه باعث شکوفایی اقتصاد بشه در بیشتر کشور های درحال توسعه ۱۰ ۲ درصد مردم در بازار بورس فعال اند.در ایران تازه میخواد به نرخ ۵ درصد برسه

   ۴
 7. فاطمه عسجدیان گفت:

  بدون سبد گردان و تحلیل گر نمیشه وارد بازار شد؟

  ۹
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که در زمینه بورس و نحوه انجام معاملات در بازار بورس آشنایی و تخصصی ندارید اما تمایل به سرمایه گذاری در بازار بورس و خرید سهام و اوراق بهادار دارید ، می توانید از طریق سبدگردانی و دریافت مشاوره و نیز
   سرمایه گذاری در صندوق ها بهره مند شوید و یا با دریافت آموزش های لازم اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و سرمایه گذاری نمائید.

   ۸
  • مجتبی گفت:

   چرا میشه اگه کلاس هارو مرحله به مرحله طی کنین به راحتی خودتون تحلیلگر میشین و نیازی به تحلیلگر و سبدگردان ندارین

   ۰
 8. زلیخا لطفی گفت:

  برای سرمایه‌گذاری در بورس از چه کسی مشاوره بگیریم؟
  جواب من همفکران بسیار عالی فقط تعرفه هاش یکم گرونه ولی با این حال پیشنهاد میدم به همه... انشااله پرسود باشید

  ۶
 9. آرین گفت:

  ایجاد مشاوره تخصصی آنلاین قطعا موجب محبوبیت بیشتر کارگزاری میشه که البته با کنترل هیجاننات افراد در مقابله با نوسانات بازار و کسب منفعت بیشتر موجب وفاداری بیشتر افراد به اینن کارگزاری و سود دو طرف هست

  ۷
 10. مبین گفت:

  ورود به بورس سواد و آموزش لازم میخواد که متاسفانه افراد زیادی الان دارن بدون هیچ پیش زمینه ، اطلاعات و آموزشی وارد میشن که میتونه خیلی در آینده خطرناک باشه

  ۴
 11. حمید گفت:

  کمی در مورد ضریب بتا توضیح میدید؟

  ۴
 12. عادل گفت:

  به نظر بنده باید ی دوره آموزشی رو از باشگاه دانلود و خوب مطالعه نمود وبعد به دریای بورس وارد شد باید حداقل شناگری رو یادگرفت

  ۵
 13. محمدجواد گفت:

  فرمول اصلی محاسبه ارزش ذاتی سهم چیه.ممنونم

  ۳
 14. احمدرضا گفت:

  میشه با ضریب بتا ریسک معامله رو کمتر کرد

  ۴
 15. حامد رستمی گفت:

  باید تحلیل وتکنیکال بلد باشی بنظر من وگرنه آمدن تو بورس آخر اشتباهه

  ۲
 16. حامد گفت:

  شرط اول و مهمترین شرط در هر داد و ستد مخصوصا از نوع بورسی آن نداشتن طمع و خرید و فروش پله کانی می باشد.

  ۴
 17. نرمین ساجدی گفت:

  برای ورود به بازار بورس اول باید یک تحلیلگر ماهر باشیم تا سود زیادی ببریم

  ۳
 18. مفید گفت:

  بدون دانش و اطلاعات وارد کردن سرمایه به بازار ریسک بالایی دارد

  ۲
 19. هاشم نظری گفت:

  بورس جای ریسک و صبر و حوصله است

  ۵
 20. مسعود گفت:

  البته علم تحلیل لازمه ورود به بازار هست اما تجربه از هر تحلیلی مهم تر هست. تا وقتی که فرد تجربه کافی به دست نیاورده پیشنهاد میشه با سرمایه کم (حداقلی) به کسب تجربه مشغول باشه و کم کم سرمایه بیشترش رو وارد بازار کنه.

  ۵
 21. محمد صادقی گفت:

  داشتن چند سهم ضریب ایمنی رو بالا میبره

  ۵
 22. آرش گفت:

  افرادی که وارد بازار بورس میشن در درجه اول باید بسیار صبور باشن و به شایعات عکس العمل نشون ندن

  ۱۰
 23. مهدی آزادفلاح گفت:

  ورود به بازار بورس در درجه اول نیاز به فکر مناسب دارد

  ۳
 24. مصطفی گفت:

  به نظرم اینارو به عنوان مفاهیم پایه باید همه بدونن

  ۳
 25. علی T گفت:

  برای اینکه در صف خرید انتظار نکشید و بتوانید سریع خرید کنید باید صبح اول وقت ثبت سفارش داشته باشید. بااین روش در صف انتظاربودن به ۸۰%کاهش پیدا میکند.موفق و پولدار باشید

  ۴
 26. احمد گفت:

  بسیار عالی بود.اگر بتونید پشتیبانی آنلاین تو سایتتون هم بگذارید که به سوالات به صورت آنلاین پاسخ بدهند بسیارر عالی تر هم میشود.باسپاس فراوان از مطالب عالیتون

  ۲
 27. ارزو گفت:

  مطالب بالا درست و مهم بودن ولی دوستانی که وارد بورس میشن باید صبور باشن تحت تاثیر عوامل هیجانی و روانی معاملات خودشونو انجام ندن

  ۴
 28. شیدا گفت:

  با سلام.
  از اونجایی که در مثال جای مناقشه نیست، ورود به بازار چیزی شبیه به آموزش رانندگی با نکات فراوان علمی و فنی و مهارتی برای یک مبتدی ست. به نظرم مربی دلسوزی می خواد که حداقل چند هفته آموزش مستمر اتفاق بیافته و یادم میاد دیدن تابلوها و تحلیل و ده ها نکته بورسی باعث عدم اعتماد به نفس و حتی ریسک های عجیب برا خودم می شد.

  ۲
 29. mkp71 گفت:

  هرچه سبد سهام شما متنوع تر باشد از صنایع مختلف ریسک شما خیلی کمتر خواهدشد

  ۳
 30. MEYSAM گفت:

  ورود به بورس شتابزده وبدون اموزش به جای محقق کردن رویاها فقط ناامیدی به بار میاره.هیجانی عمل کردن در بازار بورس بیشتر از هر بازار دیگه ای باعث ضرر سرمایه گذار ها میشه.

  ۴
 31. سامان گفت:

  یکی از مهمترین بخشها الان صندوقهاست که بدون دامنه نوسان قیمت بالا و پایین میرن

  ۴
 32. الهام گفت:

  به نظر من درست نیست که همه بدون هیچ اطلاعاتی از بورس واردش بشن خوبه که اول یه سری اموزش های مقدماتی ببینن بعد کد بگیرن .

  ۱
 33. محمد گفت:

  با سلام
  بورس یکی از بهترن ها برای سرمایه گذاری است
  در بازار بورس نباید شتاب زده عمل کرد

  ۲
 34. امیر گفت:

  افزایش سرمایه ینی چی؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که گفته شد افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است.

   ۱
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که گفته شد افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکتهاست.شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می کنند.در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه،در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه درباره انواع روش های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

   ۱
 35. میثم گفت:

  مهمترین شرط در هر داد و ستد آن نداشتن طمع و خرید و فروش پلکانی می باشد.وزمان ورود وخروج ازسهم بسیار حایز اهمیت است

  ۰
 36. بهنوش گفت:

  ورود به بازار بورس در درجه اول نیاز به فکر مناسب دارد و پرهیز از تعجیل در خرید و فروش

  ۰
 37. بهنوش گفت:

  ورود به بازار بورس نیاز به دانش کافی و پرهیز از تعجیل در خرید و فروش سهم دارد

  ۲
 38. Behzad72 گفت:

  همیشه سبدی از سهام های مختلف داشته باشید
  راز موفقیت

  ۶
 39. قربان شيرودي آرميتا گفت:

  دنیای بورس بسیار جذاب و هیجان انگیز است،لطفا برای آموزش دیدگاه های مختلف رو کنار هم قرار بدید به عنوان مثال دیدگاهی هست که می گوید سبد خرید را متنوع کنید در مقابل دیدگاهی وجود دارد مبنی بر خرید پلکانی از یک شرکت و ....

  ۱
 40. حسین گفت:

  بازار بورس همانقدر که پر سود هست اگر آگاهی و آموزش کافی نداشته باشید میتواند ضرر های جبران ناپذیری به سرمایه گذاران وارد کند

  ۱
 41. علی گفت:

  بهتره یه سهم خوب پیدا کنیم و طبق حد ضرر و حد سود پیش بریم

  ۰
 42. محمد گفت:

  صندوقها برای افراد تازه وارد خیلی بهتره کم ریسک ترهم هستن

  ۲
 43. قدرت اله مریخ گفت:

  افزایش تورم در اینده و سقوط پول افراد در اینده موجب هجوم افراد به بورس برای خفظ ارزش پول شده است وبه سرعت ادامه دارد

  ۰
 44. محمد گفت:

  داشتن چند سهم ضریب ایمنی رو بالا میبره

  ۲
 45. امیر تاری وردی گفت:

  لطفا بدون مطالعه و بانظر دوستان و اشنایان معامله نکنید ضررمیبینید

  ۱
 46. یه شهروند گفت:

  سلام
  در مورد خرید و فروش سهم باید دقت کرد و حوصله داشت. نباید شتابزده عمل کرد که سودی عاید نخواهد شد

  ۱
 47. احمد گفت:

  بازار پرتلاطمی است یک شبه آدم رو به عرش میبره و یک شبه به فرش

  ۳
 48. ص گفت:

  جهت بالابردن امنیت دربورس داشتن چند سهم لازمه

  ۱
 49. سهیل گفت:

  فقط باید سهم خوب ورود کنی و صبور باشی

  ۲
 50. قدرت اله مریخ گفت:

  افرادی که وارد بورس می شوند باید به سود بلند مدت بیندیشند نه کوتاه مدت باید افراد صبوری باشند و ریسک پذیر

  ۰
 51. روزبارانی گفت:

  برای اینکه به بازار بورس وارد بشیم و بهره لازم ببریم لازم که آموزش دیده باشی.این حجم از ورود به بورس فقط به ضرر اونایی که با علم وارد شدن.

  ۲
 52. wiki گفت:

  از نظر من اونایی که دانش یا وقت کافی برای بورس ندارن اما علاقه دارن که سهمی در بورس داشته باشن میتونن روی صندوق های سرمایه گذاری حساب کنن
  این صندوق ها هم سه دسته صندوق با درآمد ثابت ، صندوق سهامی و صندوق مختلط هست که بسته به میزان ریسک پذیری شما میتونین یکی رو انتخاب کنید

  ۲
 53. صدیقه گفت:

  باسلام
  به نظر من باید افرادی رو که تازه وارد بازار بورس میشن اول باید اموزش حداقل مقدماتی ببینن تا انقدر تو بازار هیجانی عمل نکنن. همه چیز رو خراب میکنن

  ۰
 54. رضا گفت:

  در بسیاری از مواقع، با محاسبه ضریب بتا می‌توان میزان ریسک معاملات را کاهش داد.

  ۰
 55. رضا گفت:

  افرادی که وارد بورس می شوند باید به سود بلند مدت بیندیشند نه کوتاه مدت باید افراد صبوری باشند و ریسک پذیر

  ۰
 56. محمد 42 گفت:

  میشه روش انتقال کارگزار ناظر رو توضیح بدید؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه نیستید لازم است در سایت آگاه اکسپرس ثبت نام و برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با آگاه مراجعه بفرمائید. بعد از فعال شدن دسترسی به سامانه معاملاتی آسا ، برای ارسال درخواست می‌توانید به قسمت درخواست‌ها و گزینه درخواست انتقال ناظر مراجعه کنید. با استفاده از آیکن + پنجره درخواست جدید باز می شود.
   نماد خود را انتخاب کرده و درخواست خود را برای کارگزاری ارسال کتید. درخواست شما توسط کارشناسان بخش اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که منع قانونی برای انتقال ناظروجود نداشته باشد، کارگزار ناظر شما تغییر می کند و کارگزاری آگاه به عنوان ناظر نماد مدنظر شما می‌شود.

   ۱
 57. جنت گفت:

  قبل از ورود به بورس باید خوب بازار رو بشناسیم. . تحلیل تکنیکال رو یاد بگیریم . . در ابتدا با عرضع اولیه شروع کنیم که با بازار آشنا بشیم. . با سرمایه کم شروع کنیم و همینطور که حرفه ای تر شدیم سرمایمون رو بیشتر کنیم. .

  ۳
 58. Mojtaba گفت:

  بازار بورس یکی از بهترین سرمایه گذاری هاست البته باید دانش و اطلاعات کافی در این زمینه کسب کرد تا دچار ضرر زیاد نشد و البته باید صبر و حوصله نیز داشت

  ۳
 59. سجاد گفت:

  در حال حاضر بهترین کار برای تازه‌واردها سرمایه گذاری در صندوق ETF دولت هست که تا بحال هم بازدهی خوبی داشته و ریسک خاصی هم نداره مخصوصا در این شرایط بازار که پیش‌بینی آینده رو کمی دشوار کرده

  ۲
 60. محمد گفت:

  با سلام. ای کاش برای ورود اولیه به بورس آموزش اجباری و امتحان الزامی بود تا افراد تازه وارد دچار ضرر و زیان نشوند. مسلما صبوری و سهامداری در کنار آموزشهای بنیادی و تکنیکال رمز موفقیت می باشد

  ۲
 61. حسن بخشی گفت:

  برای ورود به بورس حتما باید کلاس های مقدماتی رو فرا گرفت

  ۱
 62. مینا گفت:

  من به شخصه خودم اول آموزش مقدماتی بورس رو دیدم و بعد وارد بورس شدم. تازه اون اصلا کافی نیست. فقط صرف آشنایی خوبه.
  الان انقدر حجم ورودیا زیاد شده که نمیشه کارگزاری تک تک اعضارو بسنجه.
  ولی همه باید ی دوره مقدماتی حتما بگذرونن.

  ۱
 63. ایرج محمدی گفت:

  سلام
  بدون مطالعه صورت های مالی و سود و زیان شرکت نباید سهم خرید

  ۰
 64. سام گفت:

  قدرت ریسک پذیری ، علاقه به منبع درآمد مجازی از جمله گزینه هایی هستن که شخصی که علاقه مند به بورس هست باید دارا باشه

  ۱
 65. شکور گفت:

  بنظر من بورس دریچه ای به دنیای اقتصاد که سازوکارهای منحصر به خودش را برا فعالیت داره واگه بمنظر یک شغل باشه باید تخصصی وارد شد و حتما آگاهی فنی و دانش حرفه ایشو آموخت

  ۰
 66. محمد گفت:

  بدون دانش بازار سرمایه با حرف دیگران سهم خریدن ریسک بسیار بزرگیه

  ۲
 67. بهرام گفت:

  سلام
  بنظرم لازمه ورود ب هر کاری شناخت و مطالعه دقیق در مورد اون کاره.با توجه به وضعیت کشور و منطقه بدون اطلاعات ورود کردن ب بورس کار پر ریسکیه

  ۱
 68. یاسر گفت:

  بدون دانش و تجربه نمیشه پیشرفتی داشت

  ۰
 69. رامین گفت:

  بهترین راه سرمایه گذاری در بورس دیدن مهارت و آموزش حرفه ای آن
  و عرضه اولیه یک راه بسیار مطمئن برای سرمایه گذاران مبتدی است

  ۵
 70. بهراد گفت:

  شاید در برخی جاها بدون آموزش و علم کسی بتواند اموراتش رابگذراند اما در بورس اقدام بدون کسب آموزش و مهارت لازم مساویست با ضرر حالا یا به خودمان یا بعضا به دیگران کما اینکه رفتارهای هیجانی این چند روز اخیر بعضا سهام شرکت ضرر ده لغو پذیرش شده با صف خرید مواجه بود و شرکت های درست درمان صف فروش که نشان از نبود آموزش کافی در افراد است

  ۲
 71. مسعود باوی گفت:

  استفاده از دانش و تحلیل دوستان باسابقه و فعال در عرصه بورس بسیار نافع است

  ۳
 72. سمیرا دهقان گفت:

  دوره های آموزشی باشگاه مشتریان آگاه فوق العاده است. من به شخصه حضوری در کلاس های فلان کارگزاری ثبت نام کرده بودم ولی دوره های آنلاین باشگاه مشتریان آگاه واقعأ عالی است.

  ۲
 73. حسین گفت:

  سلام دانش وآگاهی ازبورس خیلی لازمه وبی گدار نبایدبه آب زد ازآموزشهایی که توباشگاه، فضای مجازی و... گزاشتن میشه بهترین استفاده روبرد ممنون

  ۲
 74. محمد گفت:

  حتما باید تو کلاسها شرکت کرد تا سرمایه گذاری مطمن داشت

  ۰
 75. یاسر رستمی گفت:

  یکی از نکات مهم برای خروج یا فروش هیجانی بازار این است که ادمای تاره وارد به بازار بورس حداقل به مدت یک ماه از طریق کارگزاری اموزش ببیند

  ۰
 76. هاشم گفت:

  سلام من یک تازه وادم و برای وارد شدن به بورس صبر ریسک و تحمل ویژگی های کمتر ذکرشده در بازار بورس می باشد و مهم ترین ملاک نگاه بلند مدت می باشد

  ۱
 77. محمد نیسی شوشتری گفت:

  قیمت عرضه های اولیه بیشتر به خاطر حجم بالای تقاضا است که مدام بالا میره. البته خیلی هاشون بعد از یکسال خیلی ارزنده میشن.

  ۰
 78. وحید گفت:

  به نظر یکی از مهم ترین موارد همان پرهیز از خرید و فروش هیجانی و رفتن از صف خرید به صف فروش های متوالی و پیوسته و انجام برعکس آن است، که منجر به عدم تمرکز و در نهایت ضرر سهام دار خواهد شد.

  ۱
 79. مصطفی گفت:

  بنظرم بورس ایران جای نوسان گیری نیست مخصوصا بخاطر کارمزد بالای معاملات ولی برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت (حداقل ۳ ماهه) میتونه خوب باشه مخصوصا الان که داره حمایت میشه از جانب دولت و بانک مرکزی....
  البته باید مد نظر داشت در پی رشد های شارپی ، اصلاح هم وجود دارد ، و تعداد زیاده تازه واردان و کسانیکه سنتیمنتال وارد این مارکت شدن زیاده و اگه به خوبی هدایت نشه بازار و سهامداران در اصلاحات، سهامداری نکنن ممکنه اوضاع وخیم بشه.
  با تشکر

  ۰
 80. حمزه کیوانلو گفت:

  اموزش خوبه ولی باید یکی باشه ک حمایتت کنه تا اموخته هاتو به مرحله اجرا بذاری ینی خود کارگزاری باید یک ماشور خوب و خبره رو بذاره تا تازه واردان پس از اموختن مفاهیم اولیه بورسی بتونن پیشبینی هاشون رو روی چارت انجام بدن بعدش به اون مشاور نشون بدن واون هم راهنمایی کنه تا این تازه واردان یکم دستشون راه بیفته

  ۲
 81. D گفت:

  بنظرمن صبور بودن بسیار مهمه
  اینکه بعد ازیک تحلیل درست سهمی رو خریداری کنید و اون رو نگه دارید تازمان سود بالا
  مثلا درهمین اصلاح اخیر افرادزیادی سهم های بسیار خوبی رو فروختند وازدست دادند وصبوری نکردند درکل شخصی ک وارد بورس میشه باید صبر وتحمل بالایی هم داشته باشه

  ۱
 82. پرویز گفت:

  این روزها بازار خیلی هیجانیه و یا بازار کاملا سبز که هر سهمی صف چند میلیونی خریدار داره و با قرمز شدن خریدار به فروشنده تبدیل میشه،انگار ما عادت کردیم به رفتن تو صف

  ۳
 83. هادی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من نماد فارس رو قبل از افزایش سرمایه خریدم. الان ارزش سهام بعد از افزایش سرمایه نصف شده ولی هیج سهمی به تعداد سهام های من اضافه نشده. میخواستم بدونم افزایش تعداد سهم کی اتفاق میوفته و چقدر سهم به هر نفر میدن. افزایش سرمایه پتروشيمي خليج فارس حدود ۱۰۷ درصد بوده اگر اشتباه نکنم.
  سپاس

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که سهام جایزه توسط سپرده گذاری تائید و قابل معامله شود در قسمت پرتفوی شما قابل مشاهده خواهد شد.در قسمت سبد سهام بر روی چشم در کنار نماد سهام کلیک و از جزئیات آن مطلع شوید.جهت پیگیری لطفا در سامانه معاملاتی تیکت ثبت فرمائید.همچنین می توانید جهت پیگیری بیشتر با امور سهامداری شرکت مربوط تماس حاصل فرمائید.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: