۱۰ نکته مهم برای موفقیت در بورس

 • ۱۳ مهر ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۴۵ نظر
 • ۱۲۵۳ مشاهده
10 نکته مهم برای موفقیت در بورس

بورس یکی از پرسودترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است؛ یک بستر مناسب برای فعالیت مولد اقتصادی که با مزایای متعدد توانسته است بخشی از نقدینگی موجود در جامعه را به خود جذب کند. فعالیت در بورس بسیار ساده است و از طریق سامانه‌های معاملاتی به صورت آنلاین انجام می‌گیرد. با این حال، برای موفقیت در این بازار باید نکات متعددی را در نظر داشته باشید. سازمان بورس و اوراق بهادار توصیه‌های بسیار مهمی را در این زمینه مطرح کرده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مهمترین نکات برای موفقیت در بورس

در طی سال‌های اخیر، آگاهی و شناخت مردم نسبت به بازار بورس بیشتر از قبل شده است. موسسات بسیاری در زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش فعالیت دارند و مراجع مختلف، اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. موارد زیر، نکاتی هستند که کارشناسان و متخصصان بورس در مورد آن‌ها اتفاق نظر دارند و برای موفقیت در بورس، لازم است حتما رعایت شوند.

ریسک از آن جایی شروع می‌شود که ندانید در حال انجام چه کاری هستید؛ پس برای کاهش ریسک، دانش خودتان را بالا ببرید.

کاهش ریسک در بورسافزایش دانش و مهارت، نخستین گامی است که باید برای موفقیت در هر حوزه‌ای برداشته شود. آموزش بورس راهکاری برای کاهش ریسک به شمار می‌رود. قبل از سرمایه‌گذاری روی سهم‌های مختلف، لازم است روی خود سرمایه‌گذاری کنید. دانش و مهارت اصلی‌ترین ثروت شما است و به وسیله آن، می‌توانید در هر شرایطی سود به دست آورید.

کسانی در بازار سرمایه موفق هستند که برای خرید و فروش معاملات، استراتژی خود را داشته باشند.

ضرورت تدوین استراتژی معاملاتییکی از مهمترین اصول در بازار سرمایه بورس، داشتن استراتژی معاملاتی است. افرادی در این بازار به موفقیت می‌رسند که دانش و مهارت کافی داشته باشند و بتوانند برای خود یک استراتژی معاملاتی تدوین کنند. در غیر این صورت، دنباله‌رو دیگران خواهند بود و این منجر به پیروی کورکورانه از جمع خواهد شد که ممکن است زیان‌های بسیاری را به همراه داشته باشد. بهتر است با در نظر گرفتن شرایط خودتان و البته تحلیل بازار، یک استراتژی مناسب تدوین کنید و به آن پایبند باشید.

برای سرمایه‌گذاری در بورس، افق بلندمدت را در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری بلندمدت در بورسیکی از مزایای مهم بازار بورس، قابلیت نقدشوندگی بالای آن است اما این ویژگی نباید سبب شود که سرمایه‌گذاری بلندمدت را فراموش کنید و با هر نوسانی، به فکر فروش سهام خود بیفتید. بورس هم مانند تمامی بازارهای دیگر، نوسانات خاص خود را دارد. قیمت سهم‌ها در دوره‌های زمانی کوتاه چندین بار بالا و پایین می‌روند اما در نهایت، بیشترین سود نصیب کسانی می‌شود که با آگاهی یک سهم را انتخاب می‌کنند و سرمایه‌گذاری خود را با افق بلندمدت انجام می‌دهند.

نوسان قیمت در بورس، طبیعت بازار سرمایه است.
نوسان-قیمت-در-بورسقیمت‌ها در بازار بورس تحت تاثیر عوامل متعددی تغییر می‌کند؛ اخبار داخلی شرکت‌ها، اخبار کلان اقتصادی و سیاسی، رفتارهای معامله‌گران و … . تمامی این عوامل نوساناتی در قیمت‌ها ایجاد می‌کنند که ویژگی طبیعی بازار است و نباید باعث بروز رفتارهای غیر منطقی و هیجانی شود.

صبور بودن رمز موفقیت در بازار سرمایه است.
لزوم صبور بودن در بازار سرمایهصبر در همه حوزه‌ها عامل موفقیت است و در بازار سرمایه اهمیت بیشتری دارد. به سرمایه‌گذاری خود مانند کاشت یک بذر نگاه کنید که در آینده به محصول خواهد رسید. تا زمان رسیدن به موفقیت، فراز و نشیب‌های بسیاری را در بازار تجربه خواهید کرد و این یک امر کاملا عادی است.

بورس‌بازان حرفه‌ای، سرمایه‌گذاران بلندمدت و صبور هستند.

رفتار حرفه ای در بورس
سرمایه‌گذاران باتجربه به افت و خیز قیمت‌ها عادت دارند و با هر نوسانی، استراتژی خود را تغییر نمی‌دهند. صبر کلید موفقیت در بازار بورس است و رفتارهایی که از روی ترس و عجله انجام می‌گیرند، در نهایت برای سرمایه‌گذاران ضرر و زیان به بار می‌آورند.

از مهمترین عوامل کسب سود در بورس، توانایی کنترل احساسات و تصمیم‌گیری منطقی است.

کنترل احساسات در سرمایه گذاریما در تمامی جنبه‌های زندگی تحت تاثیر احساسات خود هستیم و این احساسات، حتی بر نحوه سرمایه‌گذاری و رفتار در بازار نیز اثر می‌گذارند. یک معامله‌گر موفق باید بتواند بر اساس نتایج منطقی حاصل از تحلیل‌های مختلف تصمیم بگیرد و بر احساسات خود تکیه نکند. مقالات و کتاب‌های بسیاری در زمینه روانشناسی بازار و رفتار معامله‌گران وجود دارد. با مطالعه آن‌ها می‌توانید رفتارهای احساسی را در خود و توانایی کنترل آن‌ها را به دست آورید. همچنین می‌توانید حرکات هیجانی را در بازار تشخیص دهید و دنباله‌رو آن‌ها نباشید.

سهام یک شرکت بلیت بخت‌آزمایی نیست. شما در سود و زیان شرکت شریک هستید.

شراکت در سود و زیان شرکت ها
به اندازه مقدار سهامی که از یک شرکت خریداری می‌کنید، در سود و زیان آن شرکت سهیم هستید. در حقیقت، با خرید سهام درصدی از مالکیت شرکت را به دست آورده‌اید. اگر فعالیت‌های شرکت سود‌آور باشد، شما نیز سود می‌کنید و در غیر این صورت، دچار زیان خواهید شد. این ریسکی است که هر کس در هنگام خرید سهام می‌پذیرد. سهام و شرکت مورد نظرتان را با دقت و پس از تحلیل و بررسی فراوان انتخاب کنید و فراموش نکنید که هم در سود و هم در زیان شریک خواهید بود.

اگر می‌خواهید بازدهی بهتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاران داشته باشید، رفتارهای هیجانی دیگران را الگوی خود قرار ندهید.

پرهیز از رفتارهای هیجانی
تمایل به پیروی از جمع در همه انسان‌ها وجود دارد. یک معامله‌گر موفق باید به این حس طبیعی آگاه باشد و بتواند آن را تحت کنترل خود درآورد. رفتارهای جمعی در بورس معمولا ناشی از احساسات هیجانی است و برای کسب بازدهی و سود بیشتر، باید بتوانید شخصا تصمیم صحیح را اتخاذ کنید.

اگر با بازار نزولی سهام آشنایی ندارید، هنوز سرد و گرم بازار را نچشیده‌اید. کمی صبور باشید تا حرفه‌ای شوید.

بازار نزولی
حرفه‌ای‌های بازار سرمایه و بورس، فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرده‌اند. روندهای نزولی در دوره‌های زمانی مختلف رخ می‌دهد و حتی موفق‌ترین سرمایه‌گذاران نیز آن را تجربه کرده‌اند. اگر تا به حال با این پدید مواجه نشده‌اید، یعنی در بازار تازه‌کار محسوب می‌شوید. با تحلیل و تدوین استراتژی پیش بروید و صبور باشید تا به یک معامله‌گر باتجربه تبدیل شوید.

سخن آخر

۱۰ نکته مهم برای موفقیت در بورس را با هم بررسی کردیم. با در نظر گرفتن مجموعه این نکات می‌توانید یک سرمایه‌گذاری موفق را تجربه کنید. کافی است از رفتارهای هیجانی بپردازید و با کسب دانش و تدوین استراتژی، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری بلندمدت، می‌تواند بیشترین سود را نصیب‌تان کند.

45 پاسخ به “۱۰ نکته مهم برای موفقیت در بورس”

 1. امیر گفت:

  با سلام با این بازار و وضعیت چطوری میشه رفتار هیجانی نداشت .خیلی از سرمایه ها رفته و با مدت زمان طولانی هم شاید درست نشود . بوس همه جای دنیا بالا و پایین دارد اما بورس ما به واسطه افرادی که بدون اطلاعات وارد بورس شدند باعث شد که رشد ناگهانی پیدا کند و با کوچک ترین ریزش کل بورس ریزش کند.

  ۱۴
 2. علی گفت:

  معامله گر موفق می داند ریشه موفقیت او در درون خودش قرار دارد نه در بیرون و در بازار. معامله گر موفق می داند بازار بر اساس خواسته های او عمل نخواهد کرد.

  ۱۰
 3. حسین گفت:

  “برای معامله خود برنامه بریزید، برنامه خود را معامله کنید.” و “ضرر های خود را به حداقل برسانید”. این دو جمله کلیدی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای موفقیت در بورس می باشد.

  ۷
 4. امیر طاها گفت:

  بهتر است قبل از ریسک روی پول واقعی تان، معامله مورد نظر را تست کنید. این عمل به بک تست گرفتن معروف است. در این عمل ایده های معاملاتی خود را بر روی داده های گذشته اعمال می کنیم تا تعیین شود یک طرح معاملاتی مناسب و قابل رشد است یا نه. همچنین استراتژی معاملاتی چشمداشت یک طرح را نشان می دهد.

  وقتی که یک طرح معاملاتی را تدوین کردیم و سپس عمل بک تست نتایج خوبی را نشان داد، بنابراین طرح و استراتژی ما می تواند در یک معامله واقعی به کار برده شود. نکته اصلی برای موفقیت در بورس، چسبیدن به استراتژی معاملاتی است. معاملات خارج از استراتژی را کنار بگذارید، حتی اگر منجر به سود دهی شما شوند. چون معامله گری خارج از استراتژی، یک معامله ضعیف محسوب می شود و هر چشمداشتی از استراتژی یا طرح را از بین می برد.

  ۳
 5. حسین ملایی گفت:

  باسلام بله همینطوری که میفرماییددرسته.ولی بعضی ازسهامها واقعا ریزش زیادی دارن

  ۲
 6. دانیال گفت:

  برای موفقیت در بورس باید ، دانش بورسی خود را بالا برد وصبر داشت.

  ۳
 7. علیرضا گفت:

  متاسفانه هجوم سهامداران تازه وارد به بازار کل بازار را تحت تاثیر قرار داده و هیجان بازار فوق العاده بالا رفته. سهامداران تازه وارد با هر افت و خیز کوچک سهام خود را می فروشند و باعث به هم خوردن تعادل بازار می شوند

  ۴
 8. مهدی گفت:

  به نظر من هیچی مثل سکه و طلا سود نمیده خودتون از سال قبل سهامی رو که خریدین با سکه و طلا مقایسه کنید.

  ۴
 9. hadi0r0t گفت:

  ظاهرا بله خیلی ها تو بازار ماه پیش خیلی ضرر دادن اما کسایی هم بودن که از آب گل آلود ماهی بگیرن

  ۱
 10. azade گفت:

  در این بازار تمامی تحلیلگران آچمز شدند. مجبور افق رو بلند مدت کنیم . در بلند مدت همه چیز میرا هست چه سود چه ضرر

  ۳
 11. محمد گفت:

  مهمترین نکته ای که در بورس باید مدنظر داشت شامل تقویت توانایی های خود از طریق اموزش و همچنین صبر در بازار پر ریسک سرمایه هست

  ۱
 12. ابراهیم گفت:

  همه این موارد جز ذات هر بازاریه و باید داشته باشیم

  ۰
 13. لیلا دوست گفت:

  مهترین شرط در بورس ماندن صبر داشتن هست

  ۵
 14. موسوی گفت:

  تو ریزش دو ماه گذشته خیلی از سهم ها در صف فروش قفل شد و خیلی ها نتونستن حدضرر و رعایت کنن و خروج بزنن

  ۴
 15. فرزانه گفت:

  با اینکه من تازه وارد بورس شدم و دارم یاد میگیرم کمی هم ضرر کردم اما بورس بهترین بازار سرمایه گذاریه و صبور بودن شرط موفقیت است.

  ۳
 16. ثانی گفت:

  متاسفانه هجوم سهامداران تازه وارد به بازار کل بازار را تحت تاثیر قرار داده و هیجان بازار فوق العاده بالا رفته. سهامداران تازه وارد با هر افت و خیز کوچک سهام خود را می فروشند و باعث به هم خوردن تعادل بازار می شوند. من به شخصه هیچ سهمی نفروختم حتی با ۵۵% ضرر. اگر همه این کار و انجام میدادند هیچ وقت ریزش عجیب نداشتیم. تصمیمات مقامات سیاسی هم در این ریزش دخیل بود متاسفانه.

  ۴
 17. بهنام گفت:

  تو بورس ی که دستوری صعودی و ریزشیه تحلیل ها کمتر جوابگو هست بازاری که ۹۰ درصدش دست حقوقی هاست عملا سود و ضرر و میزانش دست بازیگر عمده ی سهام هست

  ۱
 18. اعظم آهویی گفت:

  سایت و باشگاه آگاه خیلی عالی هست چیزهای زیادی یاد گرفتم

  ۱
 19. مجتبی گفت:

  توی هر کاری صبر لازمه، بورس هم از این قاعده جدا نیست، اگه کسی صبور نیست وارد بازار بورس نشه که علاوه بر خودش، هیجانات منفی رو به بورس القا میکنه

  ۰
 20. حسینی گفت:

  آموزش بهترین راه کار موفقیت در هر کاریست

  #نه_به_رفتار_هیجانی_در_بورس

  ۱
 21. مهسا گفت:

  برای معامله خود برنامه بریزید، برنامه خود را معامله کنید.” و “ضرر های خود را به حداقل برسانید”

  ۰
 22. mojtaba گفت:

  اين اتفاق به خيلي ها درس ياد داد كه الكي و بدون تجربه وارد بورس نشن

  ۰
 23. احمد گفت:

  در بازار سرمایه بدون داشتن استراتژی یعنی شکست در آینده نزدیک
  با تشکر

  ۰
 24. مهدی گفت:

  صبر داشته باشد هیجانی تصمیم نگیریم

  ۱
 25. احمد گفت:

  سرمایه‌گذاران باتجربه به افت و خیز قیمت‌ها عادت دارند و با هر نوسانی، استراتژی خود را تغییر نمی‌دهند. صبر کلید موفقیت در بازار بورس است و رفتارهایی که از روی ترس و عجله انجام می‌گیرند، در نهایت برای سرمایه‌گذاران ضرر و زیان به بار می‌آورند

  #بورس

  ۰
 26. علی گفت:

  استراتژی که ما باید در معاملات بورس داشته باشیم بایستی قابل انعطاف باشد و در زمانهای مختلف نمی توان بر اساس یک استراتژی از پیش تعیین شده استفاده کرد. مثلا زمانی که هجوم تازواردان به بورس زیاد است با زمانهای دیگر تصمیم گیری در معاملات فرق دارد.
  پله ای خرید کردن در هر سهامی و داشتن تنوع سبد می تواند استراتژی خوبی باشد.

  ۰
 27. محمد گفت:

  بهتر است سبد سهام داشته باشید. سبد سهام بهتر از تک سهمی است.

  ۱
 28. مجتبی گفت:

  باسلام...واقعا ک صبوری و دانش و داشتن استراتژی ،برای معامله ، رمز موفقیت هست... صف خرید و فروش سهام ،لحظه ای در حال بالا و پایین شدن است، عجولانه تصمیم گرفتن، بعدش پشیمانی ست...
  کمک گرفتن از فرد مورد اطمینان و با سابقه معامله گری بورسی میتونه تاثیر گذار باشه

  ۰
 29. حمید نمازی گفت:

  به نظر من بورس اونقدر که بعضی ها بزرگ نمایی میکنن سود آور نیست فقط عده ای خاص سود قابل توجه ای کسب می کنن کسانی که سرمایه هنگفتی وارد می کنند و به اصطلاح بازیگر هستند و کسانی که اطلاعات و دانش بیشتری دارند.

  ۰
 30. علی گفت:

  در بورس باید روی دو سهم ارزنده آموزش و صبر سرمایه گذاری کرد، تا موفقیت بدست آورد.

  ۰
 31. محمد گفت:

  معامله گر واقعی کسی هست که هیجانی عمل نکنه صبور باشه و با دانش خرید و فروش بکنه

  ۱
 32. حجت اله سعیدی گفت:

  خداییش بورس ایران مطابق با استانداردهای جهانی است؟ فدرال رزرو بشدت از بورس نیویورک حمایت می کند . امکان تقلب و دستکاری در آن سیستم کم است. هسته معاملات دائم هنگ نمی کند. بازار به اوضاع سیاسی و روانی اثرات مخرب شدید نشان نمی دهد. در بازار ایران همه چیز تابع دولت است و هر اقدام دولت موجب ضعف و قوت در بازار می شود. در صورتی که بازار سرمایه باید تابع عقلانیت باشد نه حکومت..بنابراین توصیه ها نمی توانند برای این اوضاع بهبودی بخش باشند

  ۱
 33. شهروز امینی گفت:

  بنظره من هر سهمی پتانسیل داره و فقط صبوری جواب میده و شمارو به سود میرسونه پرپول باشید و مهمتر سلامتی باشه.

  ۰
 34. شهروز امینی گفت:

  واقعا نکات دقیق و خوبی بود و نکنه ای اضافه میکنم اینکه با مبالغ کم و آزمون و خطا به جلو حرکت کنید هیچکس قادر نییت‌همه ی سبدش مثبت‌ بشه ولی برآیند تون باید مثبت باشه

  ۰
 35. فاطمه گفت:

  کاملا درسته واقعا نیاز به دانش این کار هست
  من زمان ریزش سنگین بازار، وارد شدم و چقدر رفتارهای سهام داران، تحلیل های درست و غلط تحلیل گران، تاثیر دیالوگ های سیاسی بر بورس و ... رو دیدم
  که همین خودش یک دوره روانشناسی بازار بود برای بنده

  امیدوارم با اموزش بتونم سهامداری موفقی داشته باشم

  ۰
 36. امیر گفت:

  با تشکر از آموزش خوب آگاه بله بنظرم باید دید سرمایه گذاری بلند مدت و سهامداری را مدنظر قرار داد و تحلیل های بنیادی و تکنیکال را براساس آن انجام داد.

  ۰
 37. میثم گفت:

  بورس بسیار عالی و سود ده است به شرط آنکه براساس تحلیل پیش بریم

  ۰
 38. ytm گفت:

  وقتی ما دید میان مدت یا بلند مدت داشته باشیم دیگر هیجان نخواهیم داشت و با صبوری سهامداری میکنیم

  ۳
 39. حسین گفت:

  موفقیت در بورس فقط دانش کافی و داشتن صبر و استراتژی معاملاتی می خواهد و تا این ۳ عامل نباشند، هیچ موفقیتی در بورس کسب نخواهد شد.

  ۱
 40. مسعود گفت:

  به نظر بنده ده نکته ذکر شده مهم است اما برای کسانی که مبتدی هستند حتی برای بسیاری از حرفه ای ها تبعیت از الگوی رفتاری حقوقی ها در بازار بورس ایران، در اکثر موارد و زمان ها نتیجه خوبی خواهد داشت؛ شاید دلیل اصلی نتیجه بخش بودن این رویکرد در اکثر مواقع، دسترسی حقوقی ها به اطلاعات مهم اقتصادی و به عبارتی داشتن رانت خبری و اطلاعاتی از سوی آن ها و البته مهارت و دانش بورسی بیشتر آنها باشد.

  ۰
 41. محمدعلی گفت:

  داشتن استراتژی مشخص و پایبند بودن به اون و همچنین صبور بودن رمز موفقیت توی بورسه

  ۰
 42. علی گفت:

  متاسفانه در این شرایط که تمام تصمیم گیری ها هیجانی و عمده افراد سهام دار آموزش ندیده هستند و صرفا براساس موج خرید و فروش میکنند نمیشه استراتژی مستقل از هیجان داشت. علاوه بر اون توی کشور ما همه چی و بخصوص تصمیات دولتی شدیدا بر بورس اثر میذارن

  ۰
 43. علی گفت:

  خیلی ها هم به این توصیه ها گوش کردند و متضرر شدند اگر همه سهممان را در نیمه اول شهریور ۹۹ فروخته بودیم امروز شاهد ۴۰ درصد زیان روی ۱۰۰ میلیون تومان نبودیم . بورس ایران مثل بورس کشورهای دیگر نیست تحلیل ها پاسخ نمیدهد . همه چیز در این مملکت سیاسی و حقه بازیست .

  ۰
 44. مهدی گفت:

  بنظره من سهم های بنیادی پتانسیل خودشو داره و فقط صبوری جواب میده و شمارو به سود میرسونه سالم و تندرست باشید

  ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: