۸ شاخص مهم در بورس اوراق بهادار تهران

 • ۱۸ آذر ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۳۵ نظر
 • ۵۸۶۰۴ مشاهده
شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,

فعالان بازار سرمایه برای دست یافتن به سود مناسب در خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی، ناگزیر به بررسی روند قیمت یا بازده سهام شرکت‌ها هستند؛ به همین منظور سهامدار از طریق قیمت سهام، سود شرکت در دوره‌های مختلف، بررسی روند بازدهی صنعت مربوطه و همینطور بررسی وضعیت بازار  اقدام به تصمیم‌گیری در مورد خرید، فروش یا نگهداری نماد مورد نظر خواهد کرد. بنابراین سهامداران نیازمند استفاده از شاخص‌ها (Index) هستند که از این طریق بتوانند به اطلاعات عمومی قیمت یا بازدهی در میان تمام یا گروهی از شرکت‌های بورسی دست پیدا کنند.

شاخص چیست؟

شاخص در لغت به معنی نمودار، مرتفع است و به آنچه اطلاق می‌شود که مقدار آن ماهیت چیزی را مشخص کند.

در علم اقتصاد، شاخص معیاری است آماری که نشان دهنده تغییرات در بازارهای متفاوت است.

به صورت کلی شاخص را می‌توان نشان‌دهنده سطح عمومی پارامتری مشخص -به طور معمول قیمت یا بازدهی- در میان گروهی از متغیرهای مورد بررسی تعریف کرد.

در بازار بورس اوراق بهادار سطح عمومی قیمت کل شرکت‌های بورسی، معیاری برای سنجش وضعیت کلی بازار اوراق بهادار یا وضعیت بخش یا صنعت خاصی در این بازار است و شاخص بازدهی (قیمت و بازده نقدی) نیز نشان‌دهنده سطح عمومی بازدهی کل شرکت‌های بورس اوراق بهادار است. در ادامه به معرفی اجمالی و کاربرد انواع این شاخص‌‌های موجود در بورس اوراق بهادار پرداخته می‌شود.

شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,

انواع شاخص‌های شرکت‌های بورسی

در بورس اوراق بهادار تهران انواع شاخص‌هایی نظیرشاخص کل قیمت، شاخص کل قیمت به تفکیک تابلوی اصلی و فرعی، شاخص بازده نقدی، شاخص بازده نقدی و قیمت، شاخص قیمت مالی، شاخص قیمت صنعت، شاخص قیمت به تفکیک هر صنعت و شاخص قیمت ۵۰ شرکت فعال‌تر وجود دارد. هر یک از شاخص‌ها با توجه به پارامتر مورد بررسی به شاخص قیمت و شاخص بازدهی تقسیم می‌شود و معنای و مفهومی را دربر دارند که بر اساس متغییر‌های مورد نظر قابل تفکیک هستند؛ به عنوان نمونه شاخص کل تمامی شرکت‌های بورس را در برمی‌گیرد، شاخص صنعت شرکت‌های تولیدی و شاخص مالی شرکت‌های گروه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود.

به همین ترتیب، صنایع مختلف نیز هر یک شاخص‌های خود را دارند؛ شاخص استخراج کانه‌های فلزی، شاخص ساخت منسوجات و شاخص سیمان، آهک و گچ مثال‌هایی از این دست هستند که هر یک سطح عمومی قیمت شرکت‌های فعال در آن صنعت را نشان می‌دهند.

در یک تقسیم‌بندی کلی می توانیم شاخص‌های مورد استفاده در بورس را به دو گروه اصلی و صنایع تقسیم کنیم. در ادامه به بررسی مهمترین شاخص‌های مورد استفاده خواهیم پرداخت.

۱- شاخص کل قیمت در بورس اوراق بهادار TEPIX

شاخص کل قیمت (Tehran Exchange Price Index) در بورس اوراق بهادار که به اختصار آن را شاخص کل می‌گویند، نشان دهنده تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها در کل بازار است و میانگین افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار را بیان می‌کند.

این تغییرات نسبت به تاریخ مبدا که در سال ۱۳۶۹ است، بیان می‌شود.

نکته  حائز اهمیت دیگر آنکه شاخص کل، میزان سود نقدی پرداختی به سهامداران را نشان نمی‌دهد.

به عنوان نمونه وقتی می‌گوییم شاخص کل۳۰ درصد رشد کرده است، یعنی میانگین قیمت سهام شرکت‌های بورسی به میزان۳۰ درصد نسبت به سال پایه (۱۳۶۹) و افزایش پیدا کرده است.

شاخص کل به صورت لحظه ای در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد. اما برای اطلاع علاقه‌مندان، فرمول ریاضی مربوط به محاسبه شاخص کل قیمت در ادامه بیان شده است:

شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, Pitقیمت شرکت iام در زمان t

 Qitتعداد سهام منتشره شرکت iام در زمان t

 Dtعدد پایه در زمان t که در زمان مبداء برابر  بوده است با QioPio

 Pio قیمت شرکت iام در زمان مبدأ

 Qio تعداد سهام منتشره شرکت iام در زمان مبدأ

 n  تعداد شرکت‌های مشمول شاخص

ساده شده فرمول بالا را می‌توانیم این‌گونه بیان کنیم:

شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,

ارزش جاری برای هر شرکت برابر با حاصلضرب تعداد سهام آن در قیمت هر سهم شرکت مورد نظر است. از مجموع ارزش جاری شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، ارزش جاری بازار به دست می‌آید.

بنابراین چنانچه پیشتر گفته شد شاخص کل قیمت بازار  بورس تهران، سهام تمام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را در برمی‌گیرد و در صورتی‌که نماد شرکتی بسته باشد یا برای مدتی معامله نشود، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ می‌گردد. همان‌گونه که از فرمول مشخص است، تعداد سهام منتشره شرکت‌ها، معیار وزن‌دهی در شاخص مزبور است.

هم‌اکنون در بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل قیمت در ۳ گروه کل بازار، تالار اصلی و تالار فرعی محاسبه می‌شود. ملاک محاسبه شاخص کل هر گروه، قیمت سهام شرکت‌های معامله شده در آن گروه است.

به طور مثال قیمت‌های سهام شرکت های معامله شده تابلوی اصلی، در محاسبه شاخص کل تالار اصلی لحاظ می‌شود و قیمت سهام تمام شرکت‌های معامله شده کل بازار در محاسبه شاخص کل بازار لحاظ خواهد شد.

جامع، موزون و دردسترس بودن را می‌توان جزو مزایای این شاخص برشمرد.

همچنین شاخص کل در مواردی همچون افزایش سرمایه از طریق آورده یا مطالبات سهامداران، افزایش و کاهش شرکت‌ها و ادغام شرکت‌ها تعدیل می‌شود تا تغییرات حاصل از این رخدادها در مقدار شاخص تاثیر نداشته باشد.شایان ذکر است افزایش سرمایه از محل اندوخته و پرداخت نقدی موجب تعدیل این شاخص نمی‌شود.

۲- شاخص قیمت و بازده نقدی (درآمد کل) TEDPIX

این شاخص که از قیمت و بازده نقدی پرداختی تاثیر می‌گیرد، بیانگر بازده کل بازار بورس است. نحوه محاسبه این شاخص مشابه شاخص کل قیمت است. فرمول محاسبه شاخص درآمد کل به شکل زیر است:

شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,

  Pitقیمت شرکت iام در زمان t

 Qitتعداد سهام منتشره شرکت iام در زمان t

 RDt پایه شاخص قیمت و بازده نقدی در زمان t که مقدار آن در زمان مبداء برابر  بوده است

n  تعداد شرکت‌های مشمول شاخص

پرداخت سود نقدی نیز موجب تعدیل شاخص درآمد خواهد شد.

۳- شاخص بازده نقدی TEDIX

تغییرات شاخص بازده نقدی، میانگین بازده ناشی از پرداخت سود نقدی شرکت‌های بورسی به سهامداران را نشان می‌دهد. بنابراین وقتی شاخص سود نقدی رو به کاهش است، شرکت‌ها به‌طور میانگین سود کمتری را به‌صورت نقد بین سهامدارانشان تقسیم می‌کنند.

برای محاسبه شاخص TEDIX به عدد پایه شاخص کل قیمت و پایه شاخص قیمت و بازده نقدی نیاز داریم. فرمول ریاضی این شاخص به صورت زیر است:

 شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,

۴- شاخص صنعت و شاخص مالی

شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,به صورت کلی تمامی شرکت‌های بورسی در دو بخش صنعتی و مالی تقسیم می‌شوند. در بخش صنعتی شرکت‌های تولیدی و صنعتی نظیر مخابرات، خودروسازی، سیمان، پتروشیمی و … قرار دارند و در بخش مالی نیز بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بیمه و… حضور دارند.

در این میان شاخص صنعت(Industrial Index) نشان‌دهنده میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت و شاخص مالی (Financial Index) نیز میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش مالی است.  این دو شاخص از فرمول و قواعد تعدیل شاخص کل قیمت پیروی می‌کند.

از طرفی همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، بخش صنعت و بخش مالی نیز می‌توانند به صنایع تشکیل‌دهنده تقسیم شوند و شاخص هر یک از این صنایع جداگانه محاسبه شود؛ به عنوان نمونه شاخص صنعت خودروسازی متوسط تغییرات قیمت شرکت‌های فعال در صنعت خودروسازی را نشان می‌دهد.

طبقه‌بندی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به روش ISIC (international standard industrial classification) صورت گرفته شود.

۵- شاخص سهام آزاد شناور (TEFIX)

به صورت کلی سهام شرکت‌های بورسی را سهامداران حقیقی و حقوقی خریداری می‌کنند و معمولاً سهامداران حقوقی مالکان پرنفوذی در شرکت‌های بورسی به شمار می‌آیند و در صورت خریداری سهام شرکت‌های بورسی، درصد بالایی از سهام شرکت را تصاحب می‌کنند. با توجه به این موضوع، به میزان سهامی که معمولاً در شرکت‌های بورسی در اختیار سهامداران حقیقی قرار دارد و مرتباً در بازار خریدوفروش می‌شود، سهام شناور آزاد گفته می‌شود.

در این میان هرچقدر میزان درصد سهام شناور آزاد یک شرکت بیشتر باشد، برای سرمایه‌گذاران حقیقی، این شرکت بورسی جذابیت بیشتری دارد. با توجه به این موضوع، شاخص آزاد شناور تغییرات قیمت آن بخش از سهام را می‌سنجد که توسط سهامداران حقیقی خریدوفروش می‌کند؛ این شاخص می‌توانند تصویر مناسبی از شرکت‌های بورسی در اختیار سهامداران قرار دهد.

۶- شاخص بازار اول و بازار دوم

بورس اوراق بهادار بر اساس مؤلفه‌هایی نظیر میزان سرمایه، تعداد سهامداران، وضعیت سودآوری، تعداد سهامی که توسط سهامداران حقیقی در بازار خریدوفروش می‌شود یا اصطلاحاً سهام شناور آزاد و …شرکت‌های بورسی را دسته‌بندی کرده است. بر اساس این تقسیم‌بندی، شرکت‌هایی که شرایط بهتری داشته باشند در بازار اول و دیگر شرکت‌های بورسی در بازار دوم دسته‌بندی می‌شوند. در این میان شرکت‌هایی که در بازار اول حضور دارند نیز به دو دسته تابلو اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. برای هر یک از این دسته‌بندی‌ها یک شاخص وجود دارد که میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت‌هایی را نشان می‌دهد که در این گروه‌ها حضور دارند.

۷- شاخص ۵۰ شرکت برتر

معمولاً هر سه ماه یک‌بار، ۵۰ شرکت برتر در بورس اوراق بهادار معرفی می‌شوند که سهام این شرکت‌ها نسبت به سایر شرکت‌های موجود در بورس اوراق بهادار، قابلیت نقد شوندگی بیشتری را دارد. شاخص ۵۰ شرکت برتر میانگین قیمت سهام این ۵۰ شرکت برتر را نشان می‌دهد. این شرکت‌ها در طول روز، به تعداد قابل توجهی خرید و فروش می‌شوند و سهامداران به راحتی می‌توانند سهام این شرکت‌های بورسی را خرید و فروش کنند.

۸- شاخص ۳۰ شرکت بزرگ

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ نیز میانگین تغییرات قیمت سهام ۳۰ شرکت بزرگ بورس را نشان می‌دهد. معیار انتخاب این ۳۰ شرکت نیز بر اساس اندازه شرکت است و اندازه شرکت‌ها نیز از ارزش روز بازار سهم تعیین می‌شود که ارزش روز بازار سهام از حاصل‌ضرب قیمت سهم در تعداد سهام منتشر شده شرکت به دست می‌آید. شاخص ۳۰ شرکت بزرگ تغییرات قیمت سهامی را نشان می‌دهد و اگرچه این شرکت‌های بورسی کمتر از ده درصد تعداد شرکت‌های بورسی را تشکیل می‌دهند اما بیش از ۷۰ درصد ارزش بورس تهران را به خود اختصاص داده‌اند و تغییرات قیمت آن‌ها می‌تواند اثر بزرگی بر شاخص کل و بورس داشته باشد. این شاخص هر سه ماه یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود.

شاخص‌های مهم بورس‌های جهانی

در بورس‌های سایر کشورها نیز شاخص‌هایی مورد توجه و بررسی فعالان بازار سرمایه قرار می‌گیرد که مهمترین آن‌ها در جدول ذیل آمده است:

نام بازارکشورشاخص/ شاخص‌های مهم
بورس نیویورک (NYSE)ایالات متحده آمریکا۱- میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average)
۲- S&P500 (Standard and Poor’s index)
بورس نزدک (NASDAQ)ایالات متحده آمریکا۱-  نزدک مرکب (NASDAQ Composite)
۲- نزدک-۱۰۰ (NASDAQ-100)
بورس لندن (LSE)انگلستان۱- FTSE 100
۲- FTSE 250
بورس Euronext
(این بازار با همکاری بازار بورس آمستردام، بازار بورس بروکسل و بورس پاریس)
هلند۱- AEX
۲- BEL 20
۳- CAC 40
بورس توکیو (TSE)ژاپنشاخص نیکی (Nikkei Index)
بورس هنگ کنگ(HKEx)هنگ کنگHang Seng Index
بورس شانگهای (SSE)چین۱- SSE Composite
۲- SSE 50

 تفسیر شاخص‌ها

 شاخص بورس, انواع شاخص, شاخص کل, شاخص بازده نقدی, بورس اوراق بهادار, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه,با توجه به اینکه شاخص، سطح عمومی قیمت‌ها یا بازدهی را نشان می‌دهد، کاهش یا افزایش آن لزوماً بیانگر صعود یا نزول قیمت تمامی شرکت‌ها نیست؛ چون ممکن است بخشی از شرکت‌ها با افزایش قیمت همراه باشند اما نزول قیمت تعداد بیشتری از شرکت‌ها یــا شرکت‌هایی با حجم بیشتر، سطــح عمومی قیمت‌ها و در نتیجه میزان شاخص را کاهش دهد. از طرفی شاخص‌ها سطح قیمت را در مقایسه با تاریخ مشخصی که تاریخ مبدأ نام دارد نشان می‌دهند؛ به عبارت دیگر سطح شاخص‌ها نسبت به تاریخ مبدأ یا همان زمان آغاز محاسبه شاخص سنجیده می‌شود. در همین راستا، به طور معمول، میزان شاخص‌ها در تاریخ مبدأ ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شود؛ به عنوان نمونه اگر عدد شاخص هشت سال پس از آغاز محاسبه یا همان تاریخ مبدأ برابر ۱۰۰۰ شود، این امر نشان می‌دهد که سطح عمومی قیمت سهام نسبت به تاریخ مبدأ ۱۰ برابر شده است. به عنوان نمونه‌ای دیگر، اگر میزان مطلق شاخص کل قیمت ۱۲۰۰۰ اعلام شود، این عدد به‌تنهایی قابل تفسیر نخواهد بود اما اگر مشخص شود که مقدار شاخص در ماه گذشته ۱۰۰۰۰ و در تاریخ مبدأ ۱۰۰ بوده، فعالان بازار سرمایه درمی‌یابد که سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌ها از ماه گذشته ۲۰ درصد و از تاریخ مبدأ ۱۱۹۰۰ درصد افزایش‌یافته است.

کاربرد شاخص‌ها

معمولاً یکی از معیارهای رکود و یا رونق اقتصادی در بازار سرمایه از طریق شاخص‌ها مشخص می‌شود؛ به بیان دیگر فعالان بازار سرمایه از این طریق می‌توانند وضعیت کلی بازار را بسنجند و حتی تغییرات احتمالی قیمت‌ها را در آینده دنبال کنند. این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت است که سهامداران می‌توانند از طریق شاخص‌ها، به مقایسه تغییرات یک پدیده در دو زمان متفاوت احاطه پیدا کنند؛ به صورت کلی شاخص ابزاری برای مقایسه تغییرات گروهی چند پدیده با یکدیگر است. در این میان با استفاده از شاخص قیمت می‌توان صنایع مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

جمع‌بندی

در این مطلب توضیح دادیم که شاخص چیست و با برخی از شاخص های بورس اوراق بهادار تهران و بورس هاس مطرح دنیا آشنا شدیم. همچنین دانستیم که صاحبان سرمایه برای سرمایه‌گذاری در هر بازار باید ابتدا وضعیت آن بازار را مورد ارزیابی قرار دهند؛ بازار سرمایه نیز از این قضیه مستثنا نیست. یکی از ابزارهایی که وضعیت بازار سرمایه را طی دوره‌های قبل و جاری نشان می‌دهد، شاخص‌ها هستند؛ شاخص‌ها می‌توانند تصویر مطلوبی از وضعیت بازار را در اختیار سهامداران قرار دهند.

 اما ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که سهامداران نباید صرفاً با تکیه‌بر یک شاخص، سهام شرکت‌های مختلف را خرید و فروش کنند؛ بلکه استفاده از شاخص‌های بورسی تنها یکی از ابزارهایی است که سهامداران باید در معاملات بورسی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

آیا از کارگزار خود تخفیف نقدی کارمزد، وام قرض‌الحسنه و یا اعتبار دریافت می‌کنید؟

کارگزاری آگاه به تمام مشتریان خود این خدمات را ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، فرم ذیل را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.

35 پاسخ به “۸ شاخص مهم در بورس اوراق بهادار تهران”

 1. agahzarh510 گفت:

  سلام تشکر از شما یه خاطر مطلب خوبتون در مورد شاخص ها
  لطفا اگه امکان داره نمودار تکنیکال شاخص ها رو هم تو بخش تحلیل تکنیکال مربوط به صفحه معاملات آنلاین قرار بدید ممنون

  ۱
 2. agah22806 گفت:

  پیشنهاد داشتم که کارگزاری آگاه هم شاخص هایی تعریف کنند و در مرور زمان تستشون کنند و به عنوان پیشنهاد به سازمان و اعضا ارائه کنند
  باتشکر

  ۰
 3. ah1358ha1980@gmail.com گفت:

  مطلب بسیارمفید بود ولی اگه توضحیات وفرمول هارو باذکر مثال قابل لمس توضیح بدین خیلی بهتره..ممنون

  ۰
 4. agah02772 گفت:

  سلام با عرض خسته نباشید باز هم ازحمات شما جهت بالا بردن اطلاعات من تشکر می نمایم ......با سپاس

  ۰
 5. قاسمی گفت:

  قسمت تفسیرها و کاربرد خیلی خوب بود. ممنون
  وب سایتی رو می شناسید که بتونه تحلیل های مناسبی از بازار بورس بده؟
  لطفا معرفی کنید.

  ۰
 6. agah41633 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  سوال : چرا با وجود افزایش قیمت نفت در شاخص کل و همچنین شاخص گروه ها تغییر زیادی دیده نمی شود با وجود بر اینکه اکثر تحلیل گران روند رو به رشد خوبی را پیش بینی کرده اند ؟

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی شاخص کل بازار متاثر از وضعیت همه شرکت های پذیرفته شده در بورس است. بنابراین اگر وضعیت شرکت های مرتبط با صنایع پتروشیمی تغییراتی داشته باشند، بسته به میزان تغییرات ممکن است در شاخص تاثیر گذار شود.
   دقت داشته باشید علاوه بر شرکت های پتروشیمی شرکت های دیگری هم در شاخص تاثیر دارند و شاخص کل تنها متاثر از شرکت های مرتبط با حوزه نفت نیست.

   ۲
 7. agah80402 گفت:

  سلام. مطلب خیلی مفیدی بود. سپاس

  ۰
 8. h.mohammadi57925@yahoo.com گفت:

  باسلام
  خسته نباشید می خواستم در مورد نحوه ی پاسخ دادن به سوالات موردی اضافه بشه اونم اینه اگه جواب یه سوالو دادیم بعد متوجه شدیم اشتباهس امکان تصحیح باشه
  باتشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام
   ممنون از پیشنهادتون
   دوست گرامی، در حال حاضر این مسئله جزء سیاستهای باشگاه نیست و ضمنا هر فرد به محض شرکت در مسابقه، امتیاز حضور را دریافت می کند و این امتیاز قابل برگشت نیست. در نتیجه اگر شما در یک مسابقه بتوانید چند بار ارسال پاسخ بزنید این مسئله (تخصیص ۲۰ امتیاز) مشکل ایجاد می کند، زیرا هر فرد فقط یه بار می تواند امتیاز حضور دریافت کند.

   با تشکر از همراهی شما

   ۰
 9. mahmudvahedi@yahoo.com گفت:

  سلام.ممنون از شما
  لطفا راهنمایی کنین که اسامی ۵۰شرکت برتر و ۳۰ شرکت بزرگ رو از کجا به دست بیاریم؟؟

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   دوست گرامی برای مشاهده فهرست ۵۰ شرکت فعالتر می بایست اطلاعیه‌های سایت بورس اوراق بهادار تهران به آدرس irbourse.com را جستجو نمایید.

   ۱
 10. 09473 گفت:

  سلام باز هم مثله همیشه عالی آموزنده و مفید بود.همگی خسته نباشید.آرزوی توفیق روز افزون برای همه ی شما عزیزان رو دارم.

  ۰
 11. n15476 گفت:

  سلام
  اطلاعات مفیدی بود ولی نمی دانم چرا این روزها این شاخصها چندان رشدی ندارد و اگر یک روز بازار فوق العاده خوب باشد چند روز منفی میشود تا جبران آن یک روز را بنماید.
  با تشکر.

  ۰
 12. حسین گفت:

  اطلاعات جالب وکاربردی است
  متشکرم

  ۰
 13. agah41633 گفت:

  از اطلاعات دقیق کارگزاری آگاه کمال تشکر را دارم

  ۰
 14. afsaneh13982 گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون. کاش میتونستیم تمام مطالبتتون رو به صورت فایل pdf دانلود کنیم که بتونیم راحت تر مرورشون کنیم.
  با تشکر

  ۰
 15. agah27491 گفت:

  آشنایی با شاخص های بورس یکی از مهمترین عناصر کاربردی فعالیت در بازار بورس است.
  با سپاس از مطالب مفید و ارزنده شما.

  ۰
 16. agah41633 گفت:

  سلام در ابتدا ضمن عرض ادب و احترام به کارگزاری آگاه برای اطلاعات به روز و مفیدی که در اختیار سهامداران قرار می دهند
  سوال : کجا می توان بهترین اطلاعات درباره این شاخص ها دریافت کرد

  ۱
 17. 09473 گفت:

  با سلام میشه یه زحمتی بکشید همین ۸سایت رو به تفکیک در غالب ویدیوهای ۱۰ دقیقه ای برای دوستان توضیح بدید.چون همیشه یه ریزه کاری هایی هست که از چشم ما پنهان میمونه،اما اساتید بزرگ آگاه به راحتی تفسیر میکنن.با تشکر

  ۰
 18. davodm65 گفت:

  سلام
  شاخص ۵۰ شرکت برتر را در کجا مشاهده کنیم.

  ۱
  • Agah گفت:

   با سلام
   برای مشاهده فهرست ۵۰ شرکت فعال تر می بایست اطلاعیه‌های سایت بورس اوراق بهادار تهران به آدرس irbourse.com را جستجو نمایید.

   ۱
 19. agahzarh510 گفت:

  سلام و تشکر از شما بابت یادآوری شاخص ها

  ۰
 20. agah22806 گفت:

  ممنون و درصورت امکان درباره شاخص های جهانی و همچنین تقویم اقتصادی مطلب بزارید
  باتشکر

  ۰
 21. amirh.montazer@gmail.com گفت:

  در توضیح فرمول TEPIXt، مولفه Dt در زمان مبداء برابر با Qi0Pi0∑ بوده، که از قلم افتاده است.

  ۰
 22. agah49603 گفت:

  ممنون.برای تازه واردان مثل من مطالب ساده و مختصر بیان شده بود که برای شروع و تحقیق بیشتر بسیار عالی است

  ۰
 23. AQ4542 گفت:

  سلام با تشکر بخاطر مطالب مفیدتون
  شاخص کل الآن حدود ۱۵۶۰۰۰ واحد است. طبق فرمول بالا یعنی ارزش کل بازار نسبت به سال ۶۹ صدو پنجاه و شش هزار برابر شده؟

  ۱
  • operator2 گفت:

   سلام
   شاخص در سال ۷۱ در حدود ۴۴۷ واحد بود و در آذر ماه حدود ۱۵۸،۰۰۰ واحد است که ۳۳۶ برابر شده . البته این رشد شاخص صرفا بدلیل رشد بازار نبوده بلکه هر شرکتی که وارد بازار میشود شاخص را با رشد همراه میکند. در ضمن شاخص کل با ارزش بازار تفاوت دارد.

   ۱
 24. بهرام گفت:

  بر خلاف فرمول شاخص کل , فرمول شاخص قیمت و بازده نقدی اصلا قابل فهم نبود . اگر امکان دارد آن را بیشتر باز کنید .

  ۱
 25. AU0902 گفت:

  یکی از ابزارهایی که وضعیت بازار سرمایه را طی دوره‌های قبل و جاری نشان می‌دهد، شاخص‌ها هستند

  ۰
 26. AU0902 گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  باید توجه داشت که یکی از معیارهای رکود و یا رونق اقتصادی در بازار سرمایه از طریق شاخص‌ها مشخص می‌شود!!!!!

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: