۳ روش متداول در عرضه اولیه و قوانین ثبت سفارش و انجام معاملات آن

 • ۱ مهر ۱۳۹۵
 • Agah
 • ۹۵ نظر
 • ۳۲۷۹۱ مشاهده
عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار,قوانین عرضه اولیه, روش های متداول عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه سهام همواره مورد علاقه فعالان بازار بورس اوراق بهادار بوده است.  به علت حجم محدود عرضه، عموماً این خرید با چالش‌هایی همراه است. درباره نکات قابل توجه در زمان ارسال درخواست عرضه اولیه و همینطور محدودیت های موجود پیشتر مطالبی بیان گردید. در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه کشف قیمت عرضه اولیه، مقررات مربوط به آن، روش‌های عرضه عمومی، امکان خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری و مسایل پیرامون آن صحبت کنیم.

عرضه اولیه چیست؟
عرضه عمومی به چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟
قوانین مربوط به عرضه‌های اولیه چیست؟
آیا امکان خرید همزمان عرضه اولیه از دو یا چند کارگزاری وجود دارد؟
خرید عرضه برای معامله گران برخط به صورت آنلاین صورت می‌گیرد یا امکان خرید به صورت آفلاین نیز وجو دارد؟
سهمیه کارگزاری‌ها به چه صورت است و به چه کسانی تعلق می­‌گیرد؟
جمع‌بندی

عرضه اولیه (IPO) چیست؟

پیش از آنکه به تعریف کلی عرضه اولیه بپردازیم و برای درک بهتر موضوع، مثالی را در مورد تبدیل یک شرکت سهامی خاص به یک شرکت سهامی عام با هم مرور می‌کنیم.

فرض می­‌کنیم یک فرد (و یا چندنفر به صورت شراکتی) کسب و کار جدیدی را راه می­‌اندازد. با این فرض در واقع مالک این کسب و کار فقط آن فرد (و یا آن چند نفر) خواهد بود. این فرد (یا افراد) می­تواند اشخاص دیگری را به عنوان شریک به مجموعه خود اضافه کند و با این کار سرمایه جدیدی برای کسب و کار قبلی جذب کند. دقت کنید که این شرکت هر اندازه‌ای می‌­تواند باشد؛ چه در اندازه یک کسب و کار محلی و خانوادگی یا در حد یک کسب و کار چند ده میلیاردی! ولی همچنان این شرکت یک شرکت خصوصی خواهد بود. زیرا حق خرید و فروش سهم‌الشرکه دارای یک سری محدودیت‌های حقوقی است که بین شرکا محفوظ می­‌ماند. حال ممکن است فعالیت شرکت به جایی برسد که نیاز به منابع خیلی زیاد برای توسعه فعالیت‌های خود داشته باشد و شرکا تصمیم بگیرند که شرکت را از حالت خصوصی درآورده و با عرضه بخشی از سهم خود، شرکای بیشتر و با قوانین مربوط به شرکت‌های سهامی عام را وارد کسب و کار خود کنند. در این مرحله موضوع عرضه اولیه مطرح می­‌شود.

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار,قوانین عرضه اولیه, روش های متداول عرضه اولیه

پس از پذیرش شرکت‌ها در بورس، فرآیند ارائه سهام این شرکت که به صورت عمومی برای اولین بار اتفاق می‌افتد را اصطلاحاً عرضه عمومی اولیه (IPO: Initial Public Offering) می‌گویند. طی این فرآیند شرکت خصوصی (سهامی خاص) به یک شرکت سهامی عام مبدل می‌شود.
در واقع IPO (عرضه اولیه عمومی) همان عرضه عمومی اوراق بهادار یک شرکت است که بدون سابقه در قیمت‌گذاری سهام آن شرکت و برای اولین بار به عموم سرمایه‌گذاران، واگذار می­‌گردد. معمولا گروه‌های کارآفرین که شرکتی را تاسیس می‌­کنند، همانطور که در مثال بالا هم گفته شد پس از مدتی برای توسعه و پیشرفت کارخود به منابع مالی جدید نیاز دارند. این جذب منابع مالی جدید، راه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ جذب منابع مالی از طریق بازار سرمایه است. به این ترتیب شرکت‌ها می‌­توانند افراد دیگری را با خود شریک کرده و با افزایش سرمایه به بزرگتر شدن مجموعه کمک کنند. این امر سبب خواهد شد که تامین مالی شرکت در آینده نیز با وجود همین شرکا یا شرکای جدید صورت پذیرفته و بحث نظارت و شفافیت شرکت‌ها نیز پر رنگ‌تر گردد.

بنابراین عرضه عمومی اوراق بهادار مزایای متعددی را برای ناشران به ارمغان می­‌آورد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ دستیابی شرکت‌ها به سرمایه برای رشد و گسترش فعالیت
✅ افزایش نقدشوندگی از طریق تقویت تقاضا برای سهام شرکت در بازار
✅ ارزشگذاری و قیمت گذاری اوراق بهادار توسط بازار و نه نهادهای دولتی و خاص
✅ دستیابی به اطلاعات مفید با استفاده از تحلیلگران بازار
✅ اعتماد بیشتر شرکا، تأمین کنندگان و مشتریان
✅ افزایش وفاداری کارکنان کلیدی و کارایی شرکت
✅ امکان تنوع بهینه سهامداری به دلیل برخورداری از چارچوب تنظیمی و نظارتی
✅ بهبود ارزش‌گذاری شرکت به دلیل افزایش معاملات و رشد آگاهی نسبت به آن

روش‌های عرضه عمومی به چه صورت‌هایی است؟

مطالعات زیادی در این حوزه صورت گرفته است که عمدتا در زمینه قیمت‌گذاری و تخصیص این گونه سهام برای اولین عرضه روی تابلو معاملات و ارزیابی نحوه قیمت‌گذاری و استقبال سهامداران جدید است. در دنیا روش‌های مختلفی برای قیمت‌گذاری وجود دارد که شرکت‌ها  بر اساس قوانین و رویه های موجود در هر کشور، می‌­توانند برای عرضه اولیه سهام خود از آن استفاده کنند.

در ادامه سه روش مرسوم و پرکاربرد در قیمت‌گذاری و نحوه عرضه اولیه را بررسی خواهیم کرد:

? عرضه عمومی به روش ثبت دفتری Book Building
? عرضه عمومی به روش حراج Auction
? عرضه عمومی به روش قیمت ثابت Fixed Price Offering

? عرضه عمومی به روش ثبت دفتری

در این روش قیمت سهام شرکت طی فرآیندی از طریق بازاریابی، جمع آوری سفارشات خرید و قیمت های پیشنهادی و برآورد میزان تقاضا، مشخص می­شود. مزایایی نظیر امکان کنترل و انعطاف پذیری بیشتر، هزینه کمتر در عرضه‌های با حجم بالا، امکان تعیین بهای بالاترتوسط ناشر، ایجاد هماهنگی در تعداد سرمایه‌گذاران آگاه و ناآگاه و جلوگیری از سواری مجانی۱ سبب شده تا روش ثبت دفتری کاربرد بیشتری نسبت به سایر روش‌ها داشته باشد.

مراحل عرضه در روش ثبت دفتری به ترتیب زیر است:

 • انتخاب شرکت تامین سرمایه: شرکت تامین سرمایه وظیفه مشاوره و انجام امور مربوط به عرضه را به عهده خواهد داشت.
 • تعیین قیمت پایه و مدوده مجاز قیمتی: بر اساس بررسی‌های ابتدایی و برای جمع آوری سفارش‌ها قیمتی به عنوان قیمت پایه با یک محدوده قیمت مجاز تعیین می‌شود.
 • فعالیت‌های تبلیغاتی: پس از تعیین قیمت پایه، به منظور معرفی سهم و بازاریابی آن حدود دو تا سه هفته فعالیت‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد. در این مدت سرمایه‌گذاران نهادی سفارش‌های خرید خود را (شامل حجم و قیمت پیشنهادی) برای شرکت تامین سرمایه ارسال می‌کنند.
 • ثبت سفارش‌ها و رسم منحنی تقاضا: کلیه سفارش‌های دریافتی جمع آوری و در دفتر ثبت می‌شوند. پس از آن با اطلاعات به دست آمده منحنی تقاضا برای سهام رسم شده و قیمت عرضه تعیین می‌گردد.

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار,قوانین عرضه اولیه, روش های متداول عرضه اولیهبه بیان ساده‌تر در روش ثبت دفتری کارگزاران متعهد پذیره نویسی، تبلیغات مربوط به این سهم را انجام داده و قبل از تعیین قیمت عرضه، سفارش‌ها را از سرمایه‌گذاران دریافت می­‌کنند و کار عرضه عمومی اوراق بهادار این شرکت با تقاضای افراد سرمایه گذار برای عمومی شدن آغاز می­‌شود که معمولا این فرایند را ناشر به همراه پذیره نویس اصلی خود (یک شرکت تامین سرمایه) تهیه و تدوین می­‌کند.

البته پذیره‌نویس (همان شرکت تامین سرمایه) از یک مشاور حقوقی و یک حسابرس برای کسب اطمینان به جهت حساب‌های شرکت که با استانداردهای حسابداری مطابقت داشته باشد، استفاده می‌­کند. در این بین نیز معمولا از یک شرکت تبلیغاتی کمک گرفته می­‌شود تا بتوانند سهام مورد عرضه را به درجه مناسبی از توزیع عمومی برسانند. در این فرایند روابط تعریف شده‌ای (که از قبل به صورت قوانین پذیرفته شده است) بین پذیره‌نویس، حسابرس و مشاور حقوقی وجود دارد که تمامی آنها بین کمیسیون‌های مختلف سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار می­‌گیرند.

✅ اگر عرضه عمومی اولیه اوراق بهادار به اندازه‌ای بزرگ باشد که یک شرکت تامین سرمایه نتواند آن را به تنهایی انجام دهد، پذیره‌نویس اصلی به همراه سایر پذیره‌نویسان یک اتحادیه را تشکیل می­‌دهند تا هم ریسک پذیره‌نویس را کاهش دهند و هم کمک خواهند کرد که سهام بین سرمایه‌گذاران بیشتری توزیع شود.

با ثبت امیدنامه اولیه توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار، پذیره‌نویس قیمت را تعیین می­‌کند و سپس اتحادیه پذیره‌نویسان و مدیریت شرکت وارد تبلیغات شده و تصویری برای سرمایه گذاران مستعد می­‌سازند که در واقع توانایی گروه مدیریتی شرکت با این تبلیغات و تصویر سازی برای جلب نظر سرمایه گذاران یکی از دلایل مهم موفق بودن عرضه خواهد بود. بعد از این تبلیغات و امیدواری ناشر مبنی بر تقاضای کافی برای سهام، تنظیم امیدنامه نهایی توسط ناشر آغاز می­‌شود. تصمیم برای قیمت عرضه و نحوه تخصیص سهام (سهمیه بندی یا فروش آزاد) توسط ناشر گرفته شده و دو روز بعد از تهیه امیدنامه نهایی، عرضه عمومی آغاز می­‌شود که معمولا این کار پس از پایان ساعت معاملات بازار انجام می­‌شود. که بعد از آن اتحادیه وجوه پذیره‌نویسی را به حساب بانکی شرکت منتقل می­‌کنند.

آنچه در روش ثبت دفتری حائز اهمیت است تعیین قیمت براساس اطلاعات جمع آوری شده است و نه چارچوبی از پیش تعیین شده. یعنی در این روش این سرمایه‌گذاران نهادی نقس اصلی را در تعیین قیمت عرضه ایفا می‌کنند. در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، آرژانتین، فرانسه، آلمان  و ژاپن غالبا از این روش استفاده می شود.

? عرضه عمومی به روش حراج (مزایده)

همانطور که از نام حراج مشخص است در هنگام فروش به این روش، دارایی به فردی تعلق می­‌گیرد که بیشترین پیشنهاد خرید را داده است. در هنگام عرضه اوراق بهادار به این روش، از همین قانون با مقررات مشخص در حوزه بورس اوراق بهادار استفاده می­‌کنند. روش مزایده معمولا برای عرضه اوراق دولتی و همچنین اوراق خصوصی سازی‌هایی که مجبور هستند تغییر ماهیت مالکیتی سهام بدهند، استفاده می‌­شود و در عرضه عمومی اولیه شرکت‌ها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا عموماً بر این باورند که روش ثبت دفتری برای این شرکت‌ها که برای نخستین بار عرضه عمومی می­‌شوند، کارایی بیشتری دارد. عرضه عمومی به شیوه حراج، خود دارای روش‌های متعددی است که نحوه ارائه درخواست سفارش و هدف از مشارکت در آن متفاوت است. از آن جمله می‌توان به روش حراج انگلیسی، حراج هلندی و حراج با سفارش مهرو موم شده اشاره کرد.

در روش حراج می­‌توان عرضه عمومی به روش مزایده اینترنتی را مثال زد که در آن ابتدا یک قیمت بالا به عنوان مزایده اعلام می­‌شود و معمولا قیمت تا حدی پایین می­آید (ممکن است پایین نیاید) که سرمایه‌گذار به خرید در تعداد معین تمایل پیدا کرده باشد که این روش به صورت اینترنتی برگزار می­‌شود.

یا عرضه عمومی به روش حراج همزمان که در آن مراحل کار به روش و مراحل ثبت دفتری شبیه است. در این جا ناشر با همکاری مشاور حقوقی، پذیره نویس و حسابرس که در تنظیم امیدنامه اولیه نقش بسزایی دارد، یک گروه با وظایف مشخص مربوط به عرضه اولیه سهام تشکیل می­دهد و بعد از آن امید نامه اولیه را تهیه می­شود. همانند روش قبل وقتی امیدنامه اولیه توسط کمیسیون بورس اوراق بهادار و انجمن کارگزاران تایید شد، آن گروه تشکیل شده تبلیغات را آغاز می­کند. در واقع مراحل “بررسی صلاحیت عرضه” ، “آغاز حراج” ، “اتمام حراج” ، “قیمت گذاری” و “تخصیص” را طی می­کند. در این روش معمولا درخواست های خرید می­تواند بیشتر یا کمتر از قیمت تعیین شده در امید نامه اولیه و بیانیه ثبت، و همچنین بیش از یک درخواست سفارش داده شود. موارد حراج و مزایده های دیگر که در این دسته گنجانده می­شوند.

? عرضه عمومی به روش قیمت ثابت

در این روش همان ابتدا شرکت تامین سرمایه با هماهنگی ناشر قیمت عرضه را مشخص می­‌کند. این قیمت در پیش‌نویس امیدنامه ذکر و بین دو هفته تا دو ماه قبل از تاریخ عرضه اعلام می­‌شود که بعد از سرمایه گذاران با همان قیمت مشخص و ثابت، درخواست سفارش خود را اعلام می­کنند. این روش یکی از روش های قدیمی عرضه به حساب می­آید به نحوی که قبل از روی کار آمدن روش ثبت دفتری، اغلب کشورها از آن استفاده می­کردند و همچنان نیز در بسیاری از کشورها به صورت ترکیبی از روش‌های دیگر مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در واقع قیمت در این روش قبل از جمع آوری درخواست خرید از سوی سرمایه گذاران مشخص می­شود و به این ترتیب سرمایه گذاران از قبل قیمت را می­دانند و بر اساس آن در مدت زمان مشخص شده که در امیدنامه بیان شده است درخواست خود را به شرکت تامین سرمایه اعلام کنند. پس از جمع آوری درخواست‌ها، با هماهنگی ناشر واگذاری سهام به سرمایه گذاران انجام می­‌شود که اگر میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر باشدممکن است به صورت تصادفی سهمیه بندی و یا به نسبت های مشخص بین درخواست کنندگان تقسیم می­شود تا کل سهام مورد نظر به عموم واگذار شود.

علاوه بر روش‌هایی که به آن پرداخته شد، در برخی کشورها از روش‌های ترکیبی نظیر حراج-عرضه عمومی به روش قیمت ثابت یا عرضه عمومی به روش گشایش و یا عرضه عمومی به روش ثبت سفارش(روش مرسوم در ایران) نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. قوانین روش ثبت سفارش در ادامه بیان خواهد شد.

قوانین مربوط به عرضه‌های اولیه چیست؟

همانطور که گفته شد عرضه عمومی اولیه، اولین فروش سهام عادی یک شرکت به سرمایه‌گذاران از طریق بازار سرمایه و پذیره‌نویسی عمومی بدون سابقه قبلی قیمت‌گذاری است و باید به این نکته توجه کرد که این عرضه که به منظور بهره‌برداری از منافع و امتیازات موجود شکل می­‌گیرد مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار را به دنبال خواهد داشت و بعد از آن مشمول الزاماتی برای گزارش‌دهی خواهد بود. هر سال نیز حجم انبوهی از وجوه سرمایه گذاران از طریق بورس در عرضه‌های اولیه جذب می‌­گردد و در اختیار شرکت‌های مستعد قرار می­‌گیرد.

عمده قوانین و ضوابط اصلی مربوط به عرضه‌های اولیه در ایران به شرح زیر است:

 • عرضه اولیه منوط به پذیرش و درج سهام براساس و افشای کامل اطلاعات مطابق با دستورالعمل افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و سایر مقررات مربوط به بورس است.
 • سهام عرضه شده در عرضه اولیه ناشران دولتی مطابق مقررات مربوط به عرضه‌هـای دولتـی و برای سایر ناشران حداقل ۱۰ درصد از سهام شرکت است. به هر ترتیب سهام باید بـه گونـه‌ای عرضـه شود که طی زمانی تیین شده توسط هیأت پذیرش (حـداکثر شـش مـاه پـس از درج نـام شـرکت) سهام شناور آزاد شرکت، حد نصاب‌های تعیین شده در دستورالعمل پذیرش را احراز نماید (تغییر در میزان عرضه اولیه سهام ناشران، با تصـویب هیـأت پـذیرش، امکـان پـذیر خواهد بود و مسئول ایفای تعهدات موضوع ایـن امر بر عهده سهامداران مدیریتی و ناشر پذیرفته شده است).
 • کلیه عرضه‌های اولیه سهام در ایران با روش ثبت سفارش انجام می­‌شود مگر اینکه هیئت پذیرش بنا به پیشنهاد بورس روش دیگری را برای عرضه اولیه تعیین نماید.
 • محدودیت دامنـه نوسـان قیمـت روزانـه از اولـین روز کـاری بعـد از عرضـه اولیـه، روی نمـاد معاملاتی ناشر پذیرفته شده اعمال خواهد شد.
 • کارگزاران پس از انتشار اطلاعیه عرضه اولیه سهام توسط بورس نسبت به اخذ سفارش خرید از متقاضیان اقدام خواهند کرد. کلیه سفارش­‌های اخذ شده جهت عرضه اولیه، باید به قیمت محدود باشند.
 • بورس می‌­تواند جهت خرید هر مشتری، هر کارگزار و یا هر ایستگاه معاملاتی سقف مشخصـی تعیین و در اطلاعیه عرضه اولیه اعلام نماید (بورس می­‌تواند محدودیت‌های موضوع این ماده را طی جلسه معاملاتی تغییر دهد، مشروط به آنکه قبل از اعمـال، موضـوع را از طریـق سـامانه معـاملاتی بـه اطـلاع کارگزاران برساند. همچنین اعمال تغییرات، حذف یا اصلاح سفارش­ها مطابق با شـرایط ایـن بند بـه دسـتور بورس توسط کارگزاران باید انجام شود و عدم رعایت سقف‌ها و دستورات بورس در این خصـوص، تخلـف کارگزار بوده و موضوع، جهت رسیدگی به مرجع رسیدگی به تخلفات ارجاع خواهد شد. در عین حال بورس می­‌تواند سفارش‌­هایی که موجب نقض سقف­‌هـا یا دستورات بورس شده است را راساً اصلاح یا حذف نماید. در این موارد، کلیه مسئولیت‌های احتمالی ناشی از اصلاح یا حـذف سـفارش بـر عهـده کـارگزار مربوطه است).

قوانین و ضوابط مربوط به عرضه اولیه به (روش معمول و فعلی در بازار ایران)

 • به منظور عرضه اولیه به روش ثبت سفارش، مدیر عرضه باید حداقل ۷ روز کاری قبل از آغـاز ثبت سفارش، گزارشی حداقل شامل مشخصات مدیر عرضه، تاریخ ثبت سفارش، کـف قیمـت و دامنه قیمت در ثبت سفارش، تعداد سهام قابـل عرضـه و حسـب مـورد سـقف تعهـد خریـد، اعضـای گـروه متعهدین و تعهدات ایشان رامطابق فرم بورس پـس از تأییـد ناشـر پذیرفتـه شـده، سـهامداران عمـده عرضه کننده و مدیر عرضه به بورس ارسال نماید. بورس، پس از موافقت با عرضه اولیه، این اطلاعـات را در اطلاعیه عرضه اولیه قید نموده و حداقل ۲ روز کاری قبل از ثبت سفارش منتشر می‌نماید (دامنه قیمت نمی­تواند بیشتر از ۲۰ درصد کف قیمت پیشنهادی باشد).
 • سقف تعهد خرید حداکثر ۵۰ درصد سهام قابل عرضه است و در هر عرضه اولیه به پیشنهاد مدیر عرضه، توسط بورس تعیین می­‌شود. به هر ترتیب سقف تعهد خرید باید به گونه‌ای تعیین شود که در صورت انجام تعهد خرید، معامله انجام شده کمتر از نصاب‌های معاملات عمده باشد.
 • در عرضه اولیه به روش ثبت سفارش عرضه اولیه موفق، عرضه ای است که طی آن حداقل بـه میزان مابه التفاوت سهام قابل عرضه و سقف تعهد خرید، توسط اشخاصی غیـر از مـدیر عرضـه و گـروه متعهدین خریداری شود (در صورتی که با توجه به سفارش‌­های ثبت شده، امکان عرضه موفـق وجـود نداشـته باشد، دامنه قیمت پیشنهادی در پایـان دوره ثبـت سـفارش، بـرای یـک بـار قابـل بازنگری است مشروط به آنکه کف قیمت جدیـد حـداکثر ده درصـد کمتـر از کـف قیمت اولیه باشد. درخواست بازنگری توسط مدیر عرضه به بورس ارایه خواهد شد. همچنین در صورت عرضه اولیه ناموفق، چنانچه مدیر عرضه درخواست بازنگری دامنه قیمـت را نداشته باشد، می­‌تواند با موافقت بورس عرضه اولیه را بـه زمـان دیگـری موکـول نمایـد که عرضه مجـدد منـوط بـه طـی مراحـل بند اول ایـن دسـتورالعمل خواهد بود).

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار,قوانین عرضه اولیه, روش های متداول عرضه اولیه

 • مدیر عرضه به تنهایی یا به همراه گروه متعهدین باید تعهد نماید که سـهام خریداری نشـده در عرضه اولیه را تا سقف تعهد خرید از سهام قابل عرضه خریداری نماید. در هر حال، مسئولیت اجرای تعهد خرید سهام بر عهده مدیر عرضه خواهد بود (مدیرعرضه و گروه متعهدین باید به تشخیص بورس کفایت سرمایه کافی را جهت ایفای تعهد خرید را داشته باشند. حقوق، وظایف و سقف تعهد خرید هر یک از اعضای گروه متعهدین در خصـوص تعهد موضوع این قسمت در قرارداد فی مابین که به تأییـد بـورس مـی‌­رسد، مشخص می‌­شود).
 • کارگزاران موظفند، سـفارش‌­های دریافتی از مشتریان را براساس اولویت زمانی دریافـت سفارش در دوره ثبت سفارش، وارد سامانه معاملات کنند (واحد پایه سفارش، حداقل و حداکثر حجم هر سفارش و زمان ورود سـفارش­ها در دوره ثبت سفارش برای هر عرضه اولیه توسط بورس تعیین و قبـل از شـروع دوره ثبت سفارش از طریق سایت رسـمی بـورس و سـامانه معاملاتی بـه اطـلاع عمـوم خواهد رسید. سفارش‌­های خرید باید با کد معاملاتی مشتری ثبت شود و ثبت سفارش‌­هـا بـا کـد گروهی مجاز نیست. سفارش­‌های ثبت شده در دوره ثبت سفارش قابل اصلاح یا حـذف هستند که پس از پایان این دوره، ورود، حذف یا اصلاح سفارش‌­ها مجاز نیست).
 • دوره ثبت سفارش حداکثر یک روز کاری بوده و ساعت شروع و پایان آن توسط بورس تعیین و اعلام می‌­شود. در صورت بازنگری در دامنه قیمت، دوره ثبت سفارش بـرای یک روز کاری دیگر تمدید می­‌شود. در این حالت، سفارش‌­های ثبت شده در دوره ثبت سفارش قبلی حذف و سفارش‌گیری مجدداً در دامنه قیمتی جدید انجام می­‌شود.
 • طی دوره ثبت سفارش، اطلاعات مربوط به سفارش‌­هـای ثبت شده شامل حجـم و قیمت سفارش­‌ها و متقاضیان خرید منتشر نمی­‌شود و کارگزاران، مدیر عرضه و فروشنده نیز به اطلاعات مزبور دسترسی ندارند. در پایان دوره ثبت سفارش صرفاً اطلاعات حجم و قیمت سفارش‌هـای ثبـت شـده در اختیار مدیر عرضه قرار می‌گیرد (اجرای این کار منوط به فراهم شدن شرایط فنی با اعلام بورس خواهد بود).
 • در پایان دوره ثبت سفارش، عرضه سهام با یک قیمت و به شرح زیر انجام می‌شود:
 1. در صورتی که حجم کل سفارش­‌های ثبت شده با قیمتی معادل سقف دامنه تعیین شده بیش از کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه معادل قیمت سـقف بـوده و تخصـیص سهام براساس رویه تسهیم به نسبت انجام می‌شود.
 2. در صورتی که حجم کل سفارش­‌های ثبت شده در دامنـه قیمـت، مسـاوی یا بیشتر از تعداد کل سهام قابل عرضه باشد، قیمت عرضه، قیمت واحدی اسـت که بـا آن قیمـت کل سهام قابل عرضه معامله شود.
 3. در صورتی که حجم کل سفارش‌­های ثبت شده کمتر از تعداد کل سهام قابل عرضه ولی به گونه ای باشد که پس از اعمال تمام یا بخشی از تعهد خرید، کل سـهام قابـل عرضـه معامله شود، قیمت عرضه معادل قیمت کف خواهد بود. در این حالت مدیر عرضه ملزم به ایفای تعهد خرید است و بدین منظور وی باید سفارش خریدی با قیمت کف و به میزان مابه التفاوت سفارش‌­های وارد شده و سفارش­های قابل عرضه را ارائه نماید.
 • در صورتی که حجم کل سفارش‌­های ثبت شده به گونه‌ای باشد که با اعمال تعهد خرید نیز کل سهام قابل عرضه معامله نشود، عرضه انجام نمی­‌شود (در محاسبه حجم کل سفارشات ثبت شده، تعداد سفارشـات ثبـت شـده توسط مدیر عرضه و گروه متعهدین لحاظ نمی­‌شود).
 • روابط مدیر عرضه، سهامداران عمده عرضه کننـده و ناشـر پذیرفتـه شـده و حـدود وظـایف و مسئولیت‌های هریک همچنین حق‌الزحمه مـدیر عرضـه در چـارچوب سـقف‌هـای مصـوب سـازمان در قرارداد فی مابین که به تأیید بورس می‌­رسد تعیین می‌­شود.

قوانین و ضوابط مربوط به عرضه اولیه به روش گشایش

 • در صورتی که به تشخیص هیئت پذیرش، سهام شناور آزاد شرکت و تعداد سهامداران آن بزرگتر یا مساوی حد نصاب‌­های بازار و تابلوی مربوطه سهام، موضوع دستورالعمل پذیرش باشد، عرضه اولیه به روش گشایش، بدون دامنه نوسان قیمت و به ترتیبی که در ماده ۲۲ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران آمده است، انجام می­‌شود. قیمت پایانی سهم در روز عرضه اولیه، میانگین موزون معاملات روزانه سهم در آن روز خواهد بود (اطلاعیه این نوع عرضه اولیه، حداقل ۲ روز کاری قبل از عرضه، توسط بورس منتشر می­‌شود. مدیرعامل بورس می‌­تواند کشف قیمت سهم را به معامله حجم مشخصی از سهام ناشر مشروط کند و در صورت عدم انجام معامله در حجم مشخص شده، معاملات را تأیید نکرده و عرضه را به جلسه دیگری موکول نماید. همچنین در عرضه اولیه به روش فوق، باید بخش معینی از سهام شرکت که توسط بورس تعیین می­‌شود، قابل معامله باشد).
 • بورس می­‌تواند محدودیت‌هایی به شرح ذیل در زمان عرضه اولیه به روش گشایش اعمال نماید. در صورت اعمال هر یک از این محدودیت‌ها، بورس ملزم است موضوع را به طور مقتضی قبل از گشایش نماد به منظور دریافت سفارش، اطلاع‌رسانی کند:
 1. ممنوعیت فروش مجدد سهام خریداری شده در همان جلسه معاملاتی توسط مشتریان
 2. محدودیت خرید در عرضه اولیه توسط سهامداران مدیریتی

عدم رعایت این محدودیت‌ها، تخلف کارگزار بوده و موضوع، جهت رسیدگی به مرجع رسیدگی به تخلفات ارجاع خواهد شد. در عین حال بورس می‌­تواند سفارش‌­هایی که موجب عدم رعایت این محدودیت‌ها شده است را راساً اصلاح یا حذف نماید. در این موارد، کلیه مسئولیت‌­های احتمالی ناشی از اصلاح یا حذف سفارش بر عهده کارگزار مربوطه است و بورس مسئولیتی ندارد.

قوانین و ضوابط مربوط به عرضه اولیه به روش حراج

 • قبل از عرضه اولیه به روش حراج، بورس اقدام به تعیین موارد زیر می­‌نماید:
 1. حداقل تعداد سهام جهت عرضه در روز عرضه اولیه
 2. حداقل تعداد سهام که عرضه کننده باید به صورت تدریجی پس از عرضه اولیه، عرضه نماید و مهلت زمانی آن
 3. محدودیت خرید هر ایستگاه معاملاتی و یا هر کد مالکیت (ضوابط تعیین محدودیت‌ها توسط هیئت مدیره بورس تصویب می­‌شود)

عرضه اولیه, کارگزاری بورس اوراق بهادار, معامله گران آنلاین, بورس اوراق بهادار, تخصیص عرضه اولیه, حجم معاملات نرمال بورس اوراق بهادار,قوانین عرضه اولیه, روش های متداول عرضه اولیهتصمیمات بورس در خصوص موارد موضوع این ماده، باید حداقل ۲ روز کاری قبل از عرضه توسط بورس اطلاع رسانی شود و همچنین تغییر در مفاد بند ۳ منوط به اطلاع رسانی آن توسط بورس تا قبل از گشایش نماد معاملاتی جهت عرضه اولیه، امکان‌پذیر است.

 • کارگزار فروشنده می­‌تواند پس از گذشت حداقل ۱۰ دقیقه از زمان گشایش نماد، اقدام به عرضه سهام نماید. وی باید عرضه سهام را به گونه ای انجام دهد که تا پایان جلسه رسمی معاملاتی، عرضه انجام شود (کاهش مدت این موضوع در شرایط خاص به تشخیص مدیرعامل بورس و موافقت سازمان امکان‌پذیر است).
 • در صورتی که کمتر از ۵۰ درصد از سهام آگهی شده برای عرضه اولیه به روش حراج در روز عرضه اولیه به فروش برسد، بورس مکلف است کلیه معاملات را باطل نموده و عرضه اولیه را به روز دیگری موکول نماید.
 • کارگزاران برای خرید می‌­توانند از کد خرید گروهی استفاده نمایند و پس از آن با توجه به قیمت درخواست خریدها، اولویت زمانی درخواست خریدها و منطقه جغرافیایی که درخواست خرید در آن از متقاضی اخذ شده است نسبت به تخصیص سهام اقدام نمایند و حتی‌الامکان به همه متقاضیانی که درخواست خرید کتبی ارائه داده‌اند، اعم از حقیقی و حقوقی، سهمیه‌ای را تخصیص دهند. در هر صورت مسئولیت تخصیص عادلانه سهام بین مشتریان هر کارگزار در عرضه اولیه به عهده وی خواهد بود.
 • سهامی که در روز عرضه اولیه به فروش نمی‌­رسد و یا معامله آن باطل می­‌شود باید طبق نظر مدیرعامل بورس در روزهای آتی عرضه شود.
 • در روز عرضه اولیه، صرفاً سهامدارانی می­‌توانند سهام خود را عرضه نمایند که در زمره سهامداران متعهد عرضه قرار داشته باشند.

آیا همزمان می‌­توان در روز عرضه از دو یا چند کارگزار خرید کرد؟

در پاسخ به این سوال باید به قوانینی که در بالا ذکر شد توجه کرد. همانطور که در قوانین هم ذکر شده است در هنگام عرضه اولیه‌ها محدودیت‌های خرید برای افراد حقیقی و حقوقی وجود دارد که در هر عرضه مشخص می­‌شود. پس قاعدتاً خرید عرضه اولیه در روز عرضه همزمان از دو کارگزار خلاف قانون بوده و طبق اطلاعیه‌هایی که پیش از این در سامانه معاملاتی اعلام می­‌شد در صورت مشاهده خرید همزمان در دو کارگزاری، هر دو خرید لغو خواهد شد و هیچ عرضه‌ای به فرد تعلق نمی­‌گیرد (البته در مواردی مشاهده شده‌است که این خرید همزمان اتفاق افتاده است و چون سازمان پیگیری نکرده است، معامله افراد لغو نشده است ولی توصیه می‌شود قوانین و ضوابط اجرا شود).

نحوه خرید عرضه به صورت آنلاین صورت می‌گیرد یا آفلاین؟

خرید عرضه هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین انجام می­‌شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارا است. خرید آنلاین باید در زمان تعیین شده توسط بورس و با قیمت و حجم تعیین شده در پیام ناظر بازار انجام گردد. برای خرید به‌صورت آفلاین نیز باید در زمان مناسب نسبت به درج درخواست اینترنتی در سامانه معاملاتی اقدام کرد.

سهمیه کارگزاری‌ها به چه صورتی و به چه کسانی تعلق می‌­گیرد؟

با توجه به روش‌هایی که در بالا اشاره شد خرید صرفاً توسط کارگزاران دارای مجوز فعالیت در بورس صورت می‌گیرد که در این خصوص توجه به موارد ذیل ضروری است:

 • کلیه درخواست‌های خرید أخذ شده توسط کارگزاران جهت عرضه اولیه، باید به قیمت محدود باشد.
 • از تعداد سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه، تعداد مشخصی از سهم (که توسط ناظر اعلام می­‌گردد) جهت عرضه به ایستگاه‌­های کاری معمولی کارگزاران در فرآیند کشف قیمت در نظر گرفته می­‌شود که در این فرآیند کارگزاران در جریان کشف قیمت سهام شرکت مذکور، ضروری است دسترسی مشتریان برخط (آنلاین تریدرها) را مسدود نمایند و سپس بعد از فرآیند کشف قیمت توسط ایستگاه‌­های کاری کارگزاران و اعلام ناظر بازار طی پیام ناظر، دسترسی معامله‌گران بر خط (آنلاین) توسط کارگزاران را فعال کنند. سهمیه در نظر گرفته شده برای هر معامله‌گر برخط‌ (آنلاین) نیز متعاقباً توسط ناظر اعلام می‌گردد و بعد از آن افراد می­‌توانند خرید خود را در ساعت مشخصی که اعلام می‌­شود به صورت آنلاین انجام دهند. معمولا اگر تقاضا چند برابر نسبت به عرضه بیشتر باشد قطعاً افراد زیادی موفق به خرید نخواهند شد و این عدم موفقیت خرید لزوما ارتباطی با سامانه معاملات آنلاین ندارد (مگر اینکه سامانه معاملاتی یک شرکت کارگزاری در زمان عرضه مشکل پیدا کند و هیچ یک از مشتریان آن کارگزار موفق به خرید نشوند ولی اگر مشاهده کردید که بخشی از مشتریان موفق به خرید عرضه اولیه از سامانه معاملاتی یک کارگزاری شده‌اند و شما موفق نشده‌اید از همان کارگزاری عرضه را دریافت نمایید، قاعدتاً شما جزو افراد مازاد تقاضا هستید و این لزوماً ارتباطی با سامانه معاملات آن کارگزاری و یا برخی برداشت‌های نادرست ندارد.

 • سهمیه درنظر گرفته شده برای هر یک از کارگزاران به همراه تمامی شعب توسط ناظر اعلام می‌­گردد که خرید بیش از سهمیه مجاز منجر به ابطال کل خرید کارگزاری می­‌گردد. سهمیه هر کارگزاری به همراه تمامی شعب از طریق کد خرید گروهی خریداری می‌­گردد که طبق قوانین ذکر شده در بالا و شرایط ممکن، بین مشتریان تقسیم می‌­شود و در واقع درخواست‌های خرید آفلاین مشتریان در صورت تشخیص کارگزاری و ضوابط قانونی برای آن‌ها از سهمیه تعلق گرفته انجام می‌­شود.

برای ثبت نام در دوره مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس کلیک نمایید:

جمع بندی:

عرضه اولیه روش‌های متفاوتی دارد که عرضه عمومی به روش ثبت دفتری، حراج و  قیمت ثابت، ۳ روش متداول عرضه اولیه است. هر روش قوانین خاص خود را در نحوه ارائه سفارش و انجام معامله دارد که اجرای آن الزامی است. در ایران عموماً عرضه اولیه به روش ثبت سفارش انجام می‌گیرد. امکان خرید عرضه هم از طریق سامانه‌های آنلاین وجود دارد و هم به‌صورت آفلاین می‌توان درخواست خرید خود را برای دریافت عرضه اولیه ثبت نمود.

95 پاسخ به “۳ روش متداول در عرضه اولیه و قوانین ثبت سفارش و انجام معاملات آن”

 1. moh07664 گفت:

  سلام،ضمن تشکر میخوام بدونم در کارگزاری خودمون چطور میتونم علاوه برخرید آنلاین عرضه اولیه در همونروز از سهمیه خرید آفلاین کارگزاری هم استفاده کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمائید.

  ۱
  • Bashgah گفت:

   سلام
   همانطور که مستحضرید سهمیه ی کارگزاری در عرضه های اولیه بسیار محدود میباشد لذا در تقسیم این سهم اولویت با مشتریانی است که موفق به خرید آنلاین نشده اند که در تخصیص سهم به این دسته از مشتریان، حجم معاملات آنها نیز در نظر گرفته میشود تا عدالت بین مشتریان رعایت گردد.

   پس از تخصیص به مشتریانی که موفق به خرید عرضه از طریق آنلاین نشده اند اگر سهمی باقی بماند مجدداً میان آندسته از مشتریانی که متقاضی خرید هستند براساس حجم معاملاتشان تقسیم خواهد شد.
   با تشکر از همراهی شما

   ۱
   • agah21981 گفت:

    سلام
    وقت بخیر
    در هنگام عرضه اولیه من اگه بصورت آنلاین موفق نباشم و بهم سهم نرسه این امکان هست که کارگزاری آگاه بهم سهم بده
    اگر جواب بله است چطور باید سفارش بزارم
    ممنون بابت وقتی که در اختیار ما می گذارید

    ۱
    • Agah گفت:

     سلام دوست گرامی
     در صورتی که موفق به دریافت عرضه به صورت آنلاین نشده اید، ابتدا در سامانه آسا تیکت پشتیبانی ثبت نمایید. سپس درخواست خود را به صورت اینترنتی برای کارگزاری ارسال نمایید (برای اینکار باید قرارداد اینترنتی داشته باشید).
     نحوه ارسال درخواست اینترنتی در نسخه وب آسا: به حساب معاملاتی خود در سامانه آسا وارد شوید- از منوی درخواست ها گزینه درخواست خرید و فروش را انتخاب نمایید- حسب توع عرضه که بورسی یا فرابورسی است، خرید بورسی یا خرید فرابورسی را انتخاب کنید- مشخصات درخواست خود را ثبت نمایید- پس از انمام درخواست خود را ارسال نمایید.
     راهنمای نسخه وب نرم افزار معاملات برخط آسا
     به خاطر داشته باشید که با توجه به حجم کم عرضه های اولیه، گردش حساب مشتری و اینکه عرضه های کارگزاری بیشتر مخصوص مشتریان غیرآنلاین است، ممکن است تعداد تخصیصی متفاوت باشد.

     ۰
  • امید گفت:

   سلام اگر درعرضه اولیه حداکثر سهم رو آفلاین خریداری کنیم ولی حداکثر سهمی که برای هرکدتعیین میشه کمتر از آن تعداد باشه چه اتفاقی میفته؟مبلغ مابه التفاوت عودت داده میشه؟

   ۰
 2. farzadmasudi@yahoo.com گفت:

  در مورد اینکه چرا اکثر عرضه اولیه ها سیر صعودی دارن میشه توضیح بدین؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی بعلت آنکه در روزهای ابتدایی سهم کمتری در دست عموم است وشناوری سهم کمتر است و نیز با توجه به آنکه معمولا قیمت سهم نسبت به وضعیت شرکت ارزندگی بالایی دارد، سهامدار عمده سعی می کند که در روزهای ابتدایی سهام زیادی ارائه نکند درنتیجه میزان تقاضا نسبت به عرضه زیاد خواهد بود و قیمت سهم افزایش خواهد یافت.

   ۱
 3. heydariabbas315@gmail.com گفت:

  آیا میشه یک شخص در چند کارگذاری حساب داشته باشه یا این هم خلاف قانونه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   در بازار سهام مشتری می‌تواند با یک کد بورسی نزد کارگزاران مختلف حساب معاملاتی داشته باشد. یعنی در یک زمان این امکان را دارد تا مشتری چند کارگزاری باشد و برای خرید سهام از طریق هر یک از آن‌ها اقدام نماید. تنها باید به این نکته دقت داشت که در سامانه جدید معاملات دارایی سهامداران، هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار گرفته که به آن کارگزار ناظر گفته می‌شود و سهامدار می‌تواند دارایی سهامش را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی به فروش رساند. بنابراین سهامداران می‌توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند ولی امکان فروش ان را تنها از طریق کارگزار ناظر خود خواهند داشت.

   در معاملات اوراق بهادار، کارگزار ناظر در یک نماد معاملاتی، کارگزاری است که آن نماد برای بار اول از آن کارگزاری خرید شده است یا سرمایه‌گذار با انتخاب خود، آن کارگزاری را ناظر نماد مورد نظر معرفی کرده است.

   ۰
 4. Rasol01194 گفت:

  با اختصاص سهام عرضه اولیه توسط کارگزار به مشتریان تا حدودی از تنشهای خرید انلاین هر مشتری کاسته میگردد که باعث بهبود سرمایه گذاری شخص خواهد شد.

  ۱
 5. agah71262 گفت:

  متشکریم از شما خیلی مفید بود. فقط یه موردی که من همیشه واسم سئواله اینه که چرا ساعت صفحه ی آنلاین من ۲ ثانیه عقب تر از ساعت رسمیه؟؟؟ تو عرضه اولیه اگه ۲ ثانیه زودتر سفارش بفرستم خطا میده و اگه سر وقت سفارش رو بزنم خیلی عقب می افته سفارشم. به نظرتون چیکار باید کرد تا ساعتم دقیق بشه؟!
  واقعا آگاه خیلی خوبههههههههههههههههههه

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   به عرض می رساند ساعت سامانه آسا با ساعت سامانه معاملات بورس تنظیم است و بدیهیست ارسال سفارش های زودتر از ساعت مقرر با خطا مواجه می شود.
   لطفا در زمان ارسال درخواست ساعت پنل معاملاتی که با هسته معاملاتی تنظیم می شود، ملاک عمل قرار دهید.

   ۰
 6. ali00265 گفت:

  سلام. جسارتا در مقاله حاضر از لفظ "خصوصی" به درستی استفاده نشده است. زمانی که چند شخص حقیقی و یا حقوقی نسبت به تشکیل شرکت سهامی اقدام می کنند، بهتر است از لفظ سهامی "خاص" استفاده کنیم چراکه شرکت های سهامی خاص می توانند دولتی نیز باشند و لزوما خصوصی نیستند. خصوصی به معنای غیر دولتی است. و زمانی که قصد عرضه سهام در بورس را دارند باید نوع شرکت را از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل کرده و سهام به عموم عرضه می شود. لطفا اصلاح فرمائید. با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   منظور از خصوصی غیردولتی بودن نیست، بلکه منظور این است که در شرکت های سهامی خاص، سهام شرکت به صورت خصوصی به چند نفر واگذار می شود.

   ۰
 7. ali00265 گفت:

  امکان دارد فرآیند ثبت درخواست در سامانه افلاین (اینترنتی) را برای عرضه اولیه شرح دهید؟ این سامانه همان قسمت درخواستها/درخواست خرید و فروش در سامانه معاملات آنلاین است یا با آن فرق دارد؟ به طور کلی اگر ممکن است در مورد قسمت درخواستها/درخواست خرید و فروش یک مطلب جداگانه بزنید همراه با مثال. به عنوان مثال بنده خیلی مایلم بتوانم از طریق این قسمت اوراق سلف استاندارد بخرم اما نمی دانم چگونه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   دوست گرامی پیشتر در راهنمای نخسه وب آسا در بخش خرید و فروش اینترنتی به توضیح نحوه ثبت درخواست پرداخته شده است. بنابراین برای ثبت درخواست خرید عرضه اولیه به صورت آفلاین و یا سایر موارد نظیر اوراق سلف استاندارد می‌توانید از طریق درخواست خرید و فروش در بخش درخواست ها اقدام نمایید.

   ۰
 8. shahabm75 گفت:

  سلام علیکم
  از شما بزرگواران بابت وقتی که میذارین و این مقالات مفید رو برای عموم به رایگان به اشتراک میگذارید کمال تشکر و قدردانی را دارم .

  ۰
 9. 09473 گفت:

  با تشکر از کلیه دوستانی که با مطالب مفید و باارزش خود به کلیه دوستان کمک میکنند تا در این بازار موفق تر عمل کنند.

  ۰
 10. mamad_nadali@yahoo.com گفت:

  سلام
  با توجه به این موارد نمی دانم که چرا در زمان عرضه اولیه تمام برنامه و سیستم ها دچار مشکل می شوند ، اگر یکماه هم عرضه اولیه نباشد مشکلی نیست و به محض پیغام ناظر در خصوص عرضه اولیه تمام سیستم ها دچار مشکل میشود.

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   این مسئله بعلت حجم بالای متقاضیانی است که در زمان معین شده برای شروع سفارشات عرضه اولیه به سامانه های معاملاتی مراجعه می نمایند.
   البته همکاران بخش پشتیبانی آگاه در تلاش هستند تا در سامانه آسا این فشار را تا حد زیادی کم کنند ولی باید این واقعیت را پذیرفت که این فشار همیشه بوده، هست و خواهد بود.

   با تشکر از دیدگاه خوب شما

   ۰
 11. moradinaser27@gmail.com گفت:

  آقا مشکل اینه که عرضه اولیه گیرمون نمیاد چیکار کنیم همون یه ذره سهمیه ای هم که داریم گیمون بیاد؟

  ۱
 12. agah04963 گفت:

  سلام . آیا میشه برای عرضه اولیه شرکتx که صف خرید سنگینی داره،سفارش مان راطوری تنظیم کنیم که راس ساعت۸:۳۰معامله صورت بگیره (یعنی در ساعت۸:۰۰ که وقت بازار نیست میشه سفارشی رو ثبت کرد ).

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   بصورت آنلاین(معاملات بر خط) امکان ثبت خرید یا فروش پیش از ساعت ۰۸:۳۰ وجود ندارد. جهت ارسال سریع می توانید پیش از ساعت ۰۸:۳۰ سفارش خود آماده نموده و راس ساعت ۰۸:۳۰:۰۰ ارسال نمایید تا شانس انجام معاملتان بیشتر گردد.

   ۰
 13. a9155145525@gmail.com گفت:

  سلام
  درود به شرفتان که اینقدر زحمت میکشید و به یادگیری ما کمک میکنید...سپاس از همگی شما عزیزان

  ۰
 14. 2063495981 گفت:

  سلام
  این دفعه که عرضه اولیه به صورت آفلاین بود بسیار خوب بود .
  از این بابت متشکرم

  ۰
 15. agah95471 گفت:

  سلام
  متاسفانه در آخرین عرضه اولیه که مربوط به نماد آپ بود کارگزاری بجای ۱۰۰۰ سهم که توسط ناظر تعیین شده بود فقط ۲۰۰ سهم برای من خریداری کرد.

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   دوست گرامی ۱۰۰۰ سهم حداکثر مقدار مجاز جهت تخصیص سهم بود که با توجه به اطلاعیه شرکت بورس در روز دوشنبه ۹۵/۰۷/۲۶ مبنی بر عدم تخصیص عرضه اولیه شرکت آسان پرداخت پرشین به صورت آنلاین، کارگزاری آگاه با ارسال اطلاعیه های متعدد در کلیه شبکه های اجتماعی، سامانه معاملات برخط آسا و سایت بآشگاه مشتریان آگاه روش ثبت درخواست و شرایط تخصیص را تشریح کرده بود که به شرح ذیل می باشد:
   ۱- اولویت تخصیص عرضه اولیه نماد “آپ” با مشتریانی است که عضو بآشگاه بوده و در ماه های گذشته از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه، معامله انجام داده اند.
   ۲- میزان تخصیص با توجه به سطح بآشگاه و معاملات اخیر درخواست کنندگان تعیین می گردد.
   ۳- برای بررسی درخواست ها، مشتریان میبایست از طریق سامانه تحت وب آسا، تیکت پشتیبانی ثبت نمایند و درخواست خود را اعلام کنند.

   با سپاس از همراهی شما

   ۰
 16. agah01437 گفت:

  تشکر از جواب اما من منظورم جستجوی دقیق و جدول کامل شرکتهایی ک در بورس بودن ولی الان نیستن بود ینی بدون اینکه نام یا نماد شرکتها را بدونیم بتونیم با استفاده از فیلترهای موجود اسم و سابقشونو پیدا کنیم

  ۰
 17. agah13711 گفت:

  سلام
  در مورد معاملات از چند کارگزاری منظور شما این بوده که مثلا من تو دو کارگزاری عضو بوده ام یکی ***** و یکی آگاه و اصلی **** هستش اگه من تو آگاه خرید کرده باشم نمی تونم تو خود آگاه بفروشم ؟

  ۰
  • Bashgah گفت:

   سلام
   خیر دوست عزیز
   شما هر سهمی را که اولین بار از یک کارگزاری خریداری نمایید ناظر سهم همان کارگزاری خواهد بود لذا برای فروش نیز در آن کارگزاری میبایست اقدام نمایید.

   ۰
 18. Zarei57855 گفت:

  سلام
  این تغییراتی که بعد از عرضه سهام آپ قرار شد برای عرضه اولیه ها داده بشه به کجا رسید؟ چه اتفاقی قراره بیوفته؟

  ۰
 19. 2298 گفت:

  با سلام
  ۱٫ چگونه از زمان عریضه اولیه خبردار بشیم؟
  ۲٫ در چه زمانی میبایست تقاضاهای خود را ثبت کنیم برای خرید؟
  ۳٫ بصورت حضوری به کارگزاری تقاضای خرید بدهیم بهتر است یا آنلاین؟

  ۰
  • Agah گفت:

   با سلام دوست عزیز

   ۱- برای اطلاع از زمان عرضه ها اولیه می توانید به پیام های ناظر در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس مراجعه کنید.
   ۲- در روز عرضه، ناظر بازار پیامی مبنی بر زمان دقیق عرضه، حجم و قیمت مجاز منتشر می کند. چنانچه سهام شرکت بصورت آنلاین عرضه شود می بایست طبق پیام ناظر بازار در ساعت مقرر و با شرایط تعیین شده سفارش خود را بصورت آنلاین(راهنمای نسخه وب آسا) ارسال نمایید.
   اما اگر ناظر بازار در پیام خود اشاره به تخصیص عرضه از طریق کارگزاریها نمود. میبایست طبق شرایط و موارد ذکر شده در پیام کارگزاری عمل نمایید.
   ۳- افرادی که کد معاملات آنلاین دارند می بایست از سهمیه آنلاین خود استفاده نمایند و چنانچه موفق به خرید بصورت آنلاین نشدند می توانند بصورت آفلاین(ارسال درخواست اینترنتی) درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنند.
   افرادی هم که قادر به دریافت کد معاملات آنلاین نیستند فقط می توانند بصورت آفلاین(سفارش اینترنتی) درخواست خرید بدهند.

   با احترام

   ۱
 20. سید مهدی گفت:

  جالب بود. کلا برای من روشهای عرضه اولیه سوال بود متشکرم

  ۰
 21. حسن گفت:

  سلام. آیا عرضه اولیه را می توانم از دو تا کارگزاری که عضو هستم همزمان خریداری کنم؟ با تشکر

  ۰
 22. گندمي گفت:

  ایا هر فرد عادی می تواند عرضه اولیه را خریداری کند یا بابیستی از طریق یک کار گزاری اقدام نمایید.

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   در روش ثبت سفارش عرضه اولیه، هر کد بورسی (که معرف یک شخص حقیقی یا حقوقی است) تنها میتواند یک سهمیه دریافت نماید. لذا اگر در یک کارگزاری درخواست خرید گذاشته باشد، در کارگزای های دیگر امکان ثبت درخواست را ندارد.

   ۰
 23. سینا صادقی گفت:

  سلام.برای خرید عرضه اولیه(کارگزاری آگاه) از همون روش ثبت سفارش عادی سایر سهام ها استفاده میکنیم.

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله. برای خرید عرضه اولیه همانند خرید سایر سهام ها در سامانه آساتریدر، سفارش خرید خود را می توانید ارسال کنید.

   ۰
 24. AF1196 گفت:

  سلام
  صدرصد کارگزاری آگاه بهترین کارگزاری بورس در ایران هست

  سوال ۱:
  مشتریان کارگزاری فارابی می‌ میتوانید بدون نقدینگی عرضه اولیه را خریداری کنید
  لطفا شرایطی را فراهم کنید که کثل بیشتر کارگزاری ها بتوانیم بدون نقدینگی عرضه اولیه بخریم؟

  ۰
  • Agah2 گفت:

   سلام دوست گرامی
   درحال حاضر چنین امکانی در کارگزاری آگاه وجود ندارد.
   پیشنهاد شما بررسی و درصورت امکان اجرا می‌شود.

   ۰
 25. AC7767 گفت:

  ممنون. مطلب جامعی بود در مورد عرضه های اولیه.

  ۰
 26. AK9132 گفت:

  باسلام و تشکر از مطالب مفید
  در روش ثبت دفتری تعیین قیمت براساس اطلاعات جمع آوری شده است ، نه بر اساس چارچوبی از پیش تعیین شده

  ۰
 27. کیوان گفت:

  سلام روش خرید عرضه اولیه سهام دربورس و فرابورس چه فرقی دارد میشه راهنمایی کنید

  ۰
 28. AM5075 گفت:

  سلام . ممنونم از شما . لیست عرضه اولیه سال ۹۷ را کجا میشه دید؟

  ۰
  • agah5 گفت:

   با سلام و احترام
   اگر مربوط به فرابورس باشد در سایت فرابورس ایران به نشانی ifb.ir و اگر در بورس تهران باشد در سایت tse.ir اعلام شده و قابل مشاهده است.

   ۰
 29. مهرزاد گفت:

  وقتی سهمی به صورت عرضه اولیه منتشر می شود معمولا بعد از عرضه قیمت ان بالا می رود حال ایا همیشه مقرون به صرفه است که بعد از پایان روز عرضه اولیه بلافاصله اقدام به حجم زیادی از سهام همان شرکت در معاملات بد خط کرد به این خیال که صد درصد سود اور است/

  ۰
  • agah5 گفت:

   سلام
   معمولا قیمت سهام شرکتها بعد از عرضه اولیه به دلیل تقاضای زیاد با رشد همراه است ولی این موضوع ۱۰۰% نیست تضمینی برای این موضوع وجود ندارد. به دلیل تقاضای بالا، امکان خرید سهم در روزهای بعد عرضه بسیار پائین است .

   ۰
 30. AS1243 گفت:

  سلام ، آیا میشه کار گزار ناظر رو عوض کرد؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما ابتدا می‌بایست کد آنلاین خود را از سایت ex.agah.com دریافت نمایید و در سامانه آساتریدر کارگزاری آگاه، قسمت تغییر کارگزار ناظر نسبت به تغییر ناظر سهام خود به صورت غیر حضوری اقدام نمایید.
   جهت اطلاعات بیشتر به فیلم آموزشی “نسخه جدید نرم افزار آساتریدرآگاه – تغییر کارگزار ناظر” مراجعه بفرمایید

   ۱
 31. مهداد گفت:

  سلام من اولین باره وارده کارگذاری آگاه کردم و تاالان اقدام به هیچ معامله ای ننمودم اگر برفرض مثال فردا عرضه اولیه باشد میتوانم اقدام به خرید کنم؟

  ۱
 32. محمد یاوری گفت:

  سلام من کد بورسی دارم و تعدادی سهام از شرکت های متفاوت از سالهای ۸۳ و۸۴ که بسیار قیمت های ان افت میخوام سهام های منو بفروشید سهام اولیه و صندوق سهام برام تهیه کنید باید دفتر بیام یا نه و کلا چه باید بکنم

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   ابتدا لازم است در سامانه آگاه اسپرس ثبت نام نمایید و پس از دریافت دسترسی آنلاین کارگزاری آگاه برای فروش سهام خود اقدام نمایید.
   باتشکر

   ۱
 33. AJ5449 گفت:

  با تشکر از مطلب خوبتون. سوالم اینه که توی عرضه اولیه هایی که من از کارگزاری آگاه تا به حال خریدم همه بوک بیلدینگ بوده. آیا عرضه های ها به روش های دیگری هم انجام می شه؟

  ۱
 34. AR0754 گفت:

  با سلام
  یک سئوال و چند سئوال!: به غیر از کارگزاری ها چه افرادی (اعم از حقیقی یا حقوقی) می توانند کد خرید گروهی داشته باشند؟ در صورت وجود افراد ذیصلاح ثالث؛ شرایط گرفتن این کدها را بیان نمایید. ضمنا موارد استفاده از کد خرید گروهی (به جز خرید عرضه های اولیه به روش سابق که کارگزاران سهمیه ای تخصیصی داشتن) در چه زمینه ای است؟
  با تشکر

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام
   کد خرید گروهی فقط برای کارگزاری ها بوده که در حال حاضر قابلیت معامله ندارد. در گذشته برای اینکه سرعت کار بالا رود هر شعبه یک کد گروهی داشت که تمام سفارشات خرید مشتریان را در آن کد انجام میداد و تا قبل از ساعت ۴ آن روزخرید ها را به کد های متقاضی و یا درخواست کنندها تخصیص میدادند .
   باتشکر

   ۰
 35. AT5741 گفت:

  با سلام و خدا قوت به مجموعه آموزشی آگاه
  بزرگترین مشکل آگاه الان هنگ کردن سیستم معاملاتی آسا هستش امیدوارم کارگزاری آگاه با توجه به اینکه در تمامی زمینه ها بخصوص آموزشی از رقبای خود برتر هست در این زمینه هم تدبیری بیاندیشد. با تشکر

  ۲
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   از شما بابت این مشکل پیش آمده پوزش می‌خواهیم.
   درحال بررسی این موضوع هستیم.
   البته لازم است اعلام کنیم که تجهیزات جدیدی برای سامانه آنلاین جهت رفع مشکلاتی از این قبیل خریداری شده است.
   تا انشاءاله شاهد چنین مشکلاتی در آینده نباشیم.
   باتشکر

   ۱
 36. AU0902 گفت:

  عرضه اولیه روش‌های متفاوتی دارد که عرضه عمومی به روش
  ثبت دفتری
  حراج
  قیمت ثابت

  ۱
 37. AQ9890 گفت:

  سلام. عرضه اولیه ساعت چنده

  ۱
 38. M گفت:

  سلام من دیروز عرضه اولیه دکپسول سفارش انلاین زدم تا شب هنوز نوشته بود در صف و در پرتفو چیزی برام نشون نمیداد صبح دیدم تو پرتفو زده ۱۰۶ تا سهم ولی من ۲۰۰ تا زده بودم :/ مبلغ سفارشم کلشو ازم کسر کرده ولی تو قسمت سفارشات هنوز وضعیت اون سفارشم درصف نشون میده !!! ممکنه راهنماییم کنین من کلا اولین بارمه تو بورس فعالیت میکنم

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   سهام قابل عرضه در شرایط مختلف بین شرکت کنندگان در عرضه تقسیم می‌شود. به این معنی که کل سهام تقسیم بر تعداد درخواست ها می شود و معمولا کم تر از تعداد اعلام شده است. تعداد و مبلغ کسر شده فردای روز تخصیص مشخص می شود.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینجا را کلیک کنید.
   باتشکر

   ۰
 39. AY4286 گفت:

  سلام
  یه سوال ؟
  اگر من امروز تو قسمت آفلاین برای خرید عرضه اولیه(مثلا ۳ روز قبل عرضه شده) در روز بعد ثبت سفارش انجام بدم :
  ۱. کارگزاری چه زمانی سفارش بنده رو تایید خواهد کرد؟
  ۲. امیدی هست که در صف خرید جایگاه بالاتری پیدا کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   ارسال در خواست عرضه اولیه تنها در بازه زمانی اعلام شده از طرف سازمان بورس انجام می شود.
   جایگاه در صف به زمان نشستن درخواست در سیستم مشخص می شود.
   باتشکر

   ۰
 40. AY9685 گفت:

  سلام . در زمان عرضه اولیه که ساعت مشخص می شود هر کس بین اون ساعت سفارش رو ثبت کنه سهام بهش تلعق میگره یانه براساس اینکه کی زودتر درخواست میده ؟چون اخرش تقسیم میشه بین همه فکرنمی کنم زمان درخواست مهم باشه فقط ثبت ش بین اون تایم مهمه درسته یانه؟قیمت مهمه کمترین یا بیشترین حدشو زده باشیم ؟؟ ممنون توضیح بدین

  ۱
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان ارسال سفارش ما اهمیتی ندارد تنها باید درزمان مشخص شده سفارش خود را ارسال نمایید.
   قیمت باید بالاترین و سقف قیمتی باشد.
   باتشکر

   ۰
 41. کیانوش گفت:

  سلام. برای خرید عرضه اولیه در سامانه افلاین معمولا چه مدت قبل باید سفارش خرید را ثبت کنیم؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطمینان از انجام سفارش بهتر است تا قبل از اغاز شروع سفارش گیری عرضه اولیه درخواست ارسال شود.
   باتشکر

   ۰
 42. امیر گفت:

  سلام. الان من نفهمیدم یعنی بین کسی که انلاین تو ساعت ۱۰ تا ۱۲ عرضه اولیه میگیره و کسی که افلاین(اینترنتی ) عرضه اولیه میزنه فرقیه؟ ممکنه به انلاینه سهم بیشتری برسه و به افلاینه کمتر؟
  چون نوشتید درخواست های افلاین از سهمیه ای که به کارگزاری میدن تقسیم میشه و این سهمیه محدوده!!!

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   هیچ تفاوتی برای تخصیص سهام بین افرادی که سفارش آفلاین و آنلاین می گذارند وجود ندارد و تخصیص سهام توسط سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود.

   ۰
 43. زهرا گفت:

  باسلام
  اگرمن عرضه اولیه خریده باشم و بعد از این که سود مجمع بهش تعلق گرفت و قبل از گرفتن سود مجمع اقدام به فروش کنم.آیا سود مجمع رو بانک بهم میده ؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   اگر شما زمان مجمع سهامدار شرکت مذبور باشید و بعد از مجمع و تعلق گرفتن سود، سهم خود را به فروش برسانید، پس از آن نیز می توانید برای دریافت سود خود به بانک مربوطه مراجعه کنید و تناقضی وجود ندارد.

   ۰
 44. Mamareza گفت:

  سلام. دو سه روز قبل از عرضه اولیه، کارگزاری آگاه توی تریدرش بخش مربوط به عرضه رو میزاره برای پیش خرید. سوال من اینجاست که اگر تو اون بخش، دو سه روز قبل از عرضه اولیه، پول رو همون لحظه به صورت انلاین پرداخت کنیم، ایا توی روزی که نماد باز میشه، به ما هم به همون مقدار که به کسایی که توی روزِ عرضه اولیه خرید کردن، حجم میرسه یا خیر؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  ۰
 45. ali گفت:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم عرضه اولیه اگه در بازار پایه باشه با نوسان +-۱۰ باز میشه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست عزیز
   دامنه نوسان در بازار پایه "ب" ۱۰ درصد بوده و در بازار پایه "ج" نامحدود است. لذا در این معاملات مانند عرضه اولیه معمولی، سهمیه بندی سهام وجود ندارد.

   ۰
 46. ستی گفت:

  سلام.سوال بنده اینه که اگر شخص مسنی در کارگزاری آگاه به صورت غیرحضوری ثبت نام کنه و مراحل احراز هویت (حضور کارشناس در محل ) رو طی کنه و کد آفلاین رو دریافت کنه آیا برای خرید عرضه اولیه ها لازمه که مجدد حضوری به کارگزاری مراجعه کنه ؟و این مراجعه آیا باید هربار و برای سفارش گزاری انجام بشه یا اینکه یکبار کافیه؟یا کلا دیگه حضور در کاگزاری لازم نیست و همون احراز هویت در محل توسط کارشناس کفایت می کنه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   سلام دوست گرامی
   همه معاملات آنلاین و آفلاین در کارگزاری آگاه به صورت اینترنتی انجام می شود و نیازی به حضور شما در شعب کارگزاری نیست.

   ۰
 47. Aaa گفت:

  سلام
  من از کارگزاری کد دریافت کردم الان برای خرید سهام برای اولین بار فقط کافیه ثبت سفارش کنم یا مراحل دیگه ای لازمه ؟
  منظور از قرارداداینترنتی چیه؟

  ۰
  • Agah گفت:

   باسلام و احترام
   در هنگام احراز هویت و طی مراحل دریافت کد بورسی، قرارداد اینترنتی را امضا کرده اید. در صورتی که کد بورسی و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کردید می توانید سفارش خود را ثبت کنید.

   ۰
 48. جلال گفت:

  ممنون

  ۰
 49. معین گفت:

  سلام بعد از ثبت سفارش در عرضه اولیه با ماکزیمم سهم و قیمت چقدر طول میکشه تا معامله انجام شود؟؟؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزی
   درصورتی که سفارش عرضه اولیه را به درستی با رعایت حجم وقیمت عنوان شده در اطلاعیه عرضه ثبت نمائید ،عرضه اولیه برای شما خریداری می شود. در غیر این صورت از طرف سازمان بورس مردود می گردد.بعد از تائید سازمان بورس و شرکت سپرده گذاری تا پایان روز عرضه اولیه به سبد دارایی های شما افزوده می گردد.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: