۳ اصل مهم در تشکیل سبد سهام (پرتفوی بورسی)

 • ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
 • agah4
 • ۱۰۵ نظر
 • ۱۴۵۳ مشاهده

در این مقاله قصد داریم به صورت اجمالی به بررسی مفهوم سبد سهام یا پرتفوی بورسی بپردازیم. این اطلاعات میتواند تا حد بسیار زیادی ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را کاهش دهد. افراد مبتدی معمولا به این نکته توجه نمی‌کنند و معنای سبد سهام و تشکیل پرتفوی را نادیده می‌گیرند. برای آشنایی بیشتر با این مقوله، با ما همراه باشید.

سبد سهام چیست؟

بعد از دریافت کد بورسی از طریق کارگزاری‌ها و آشنایی با بازار بورس و شروع به انجام معاملات، با اصطلاحات زیادی آشنا خواهید شد. یکی از اصطلاحات اولیه که باید نسبت به آن آشنایی داشته باشید، سبد سهام یا پرتفوی بورسی خواهد بود.
سبد سهام یا پرتفوی بورسی ترکیبی مناسب از انواع سهام است که یک سرمایه‌گذار آن‌ها را خریداری کرده‌ است. هدف از تشکیل سبد سهام، تقسیم کردن ریسک سرمایه‌گذاری بین چند سهم است؛ از این رو، سود یک سهم می‌تواند ضرر سهام دیگر را جبران کند. یک پرتفوی بورسی شامل سهم‌هایی از انواع گروه‌های بورسی است که می‌تواند به لحاظ بنیادی باهم تفاوت بسیاری داشته باشد. فلسفه تشکیل سبد سهام همان ضرب المثل قدیمی است که می‌گوید: همه تخم مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید.

بنابراین پرتفوی بورسی، یعنی تشکیل یک سبد از سهام شرکت های مختلف

سبد سهام شامل چه سهم‌هایی است؟

تشکیل سبد سهامدرنظر داشته باشید که یک پرتفوی مناسب میتواند شامل همه گروه‌های بورسی باشد. لذا شما میتوانید از هر گروه یک یا دو سهم مناسب را در سبد خود داشته باشید. یک پرتفوی بورسی می‌تواند شامل شرکت‌های سرمایه گذاری، گروه خودرویی، دارویی، پتروشیمی، غذایی، پالایشی و … باشد. اما اگر پول شما آنقدر نیست که بتوانید از همه گروه ها سهام خریداری کنید، جای نگرانی نیست. صندوق های سرمایه گذاری گزینه بسیار مناسبی برای شما هستند و شما میتوانید‌ سهام این صندوق‌ها را خریداری کنید. بسیاری از کارشناسان سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند بخشی از سبد سهام خود را به شرکت‌ها و هولدینگ‌ها اختصاص بدهید و همچنین از ترکیب سهام کوچک و بزرگ در سبد خود استفاده کنید. تمامی این کارها برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بورس است. به هر حال بهترین حالت این است که در سبد سهام خود از سهم هایی که مخالف هم حرکت می‌کنند، داشته باشید. برای مثال گروه خودرویی و پتروشیمی در ایران معمولا روند‌های مخالفی دارند.

توجه به این نکته نیز ضروری است که شناسایی صنایع مختلف برای سرمایه گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به این معنی که ابتدا باید صنایع مختلف را تحلیل کرده و سبد سهام خود را بر پایه صنعت‌هایی که بازده مناسبی خواهند داشت، تشکیل دهید.

۳ اصل مهم در تشکیل سبد سهام

اصل اول: تک سهم نشوید

این امر بدیهی است که در بازار بورس سهم‌های زیادی وجود دارند که در طی یک سال چندین درصد رشد داشته‌اند. لذا از همین جهت بر اساس اصل تکرار تاریخ، احتمالاً این رشد برای سهم‌های مشابه نیز اتفاق خواهد افتاد. البته که یک سرمایه‌گذار برای کسب چنین سودهایی لحظه‌شماری می‌کند؛ اما اگر برعکس چیزی که فکر کرده‌اید اتفاق بیافتد چه می‌شود؟ به‌احتمال‌زیاد، خیلی زود مایوس شده و ترجیح می‌دهید سرمایه خود را از بازار بورس خارج کنید.

توزیع وزن سرمایه بر روی چند سهم به‌جای تک سهم شدن، اولین گام استاندارد در امر تشکیل سبد سهام است. البته اگر جزو معامله گران ریسک‌پذیر هستید و قصد تک سهم شدن رادارید توصیه می‌کنیمم قید پولتان را هم در بدو شروع سرمایه‌گذاری بزنید! حتی با تشکیل سبد سهام و متنوع سازی نیز کار به پایان نمی‌رسد. اگر پرتفوی خود را از درون یک صنعت تشکیل داده باشیم، درواقع در حال کوبیدن آب در هاون هستیم. تشکیل سبد سهام از درون یک صنعت خاص، به‌اندازه‌ی عدم تشکیل سبد سهام ریسک دارد. فرض کنیم سبد سهام خود را صرفاً از یک صنعت انتخاب نموده‌ایم. بر همین اساس چنانچه براثر رویدادهای اقتصادی کل صنعت فوق دچار رکود شود، احتمالاً تمامی سهم‌ها افت قیمت خواهند داشت و قسمت زیادی از سرمایه شما به ضرر تبدیل خواهد شد.

اصل دوم: توزیع مناسب وزن‌های سبد اوراق بهادار در پرتفوی بورسی

پس از انتخاب موارد لازم برای تشکیل سبد اوراق بهادار، باید آن را به صورت دوره‌ای تحلیل کنید و تعادل آن را دوباره به وجود آورید؛ زیرا حرکات بازار می‌تواند وزن‌دهی اولیه شما را تغییر دهد. برای تخصیص دارایی واقعی سبد اوراق بهادار شما باید سرمایه‌گذاری‌ها را به صورت کمّی دسته‌بندی کنید و نسبت ارزش هر کدام از آن‌ها را نسبت به کل سبد بسنجید. سایر عواملی که طی زمان تغییر می‌کنند عبارتند از: وضعیت مالی فعلی شرکت، نیازهای آینده شما و تحمل نوسان ریسک از جانب شما.

اگر چنین تغییراتی وجود داشته باشد، باید پرتفوی خود را نیز به نسبت آن‌ها تغییر دهید. اگر تحمل ریسک شما کمتر شده باشد، باید میزان سهام سبد خود را کاهش دهید. شاید هم ریسک پذیری شما افزایش یابد. در این صورت باید در تخصیص دارایی‌های خود بخش کوچکی را به سهام‌های پرریسک‌تر اختصاص دهید. اساسا برای ایجاد تعادل مجدد باید تعیین کنید که در وزن‌دهی موقعیت خود، به کدام طبقه از دارایی‌ها وزن کمتری داده و به کدام وزن بیشتری داده‌اید.

مثلا، فرض کنید که شما ۴۰ درصد از دارایی خود را به سهام‌ شرکت‌های کوچک تخصیص داده‌اید، در حالی که داده‌های شما می‌گوید که باید تنها ۱۰ درصد از دارایی‌های خود را به این طبقه اختصاص دهید. در این صورت ایجاد تعادل مجدد شامل تعیین مقدار نیاز کاهش این موضع از جانب شما و تخصیص آن به سایر طبقات خواهد بود.

اصل سوم: ایجاد تعادل مجدد به شکلی استراتژیک

بعد از آن که به اهمیت اصل دوم پی بردید و آن را در پرتفوی خود اجرایی کردید، لازم است مشخص کنید کدام دارایی ها را به عنوان جایگزین سهام قبلی باید خریداری کنید. تشخیص خرید سهام مناسب به عنوان جایگزین اهمیت بسیار بالایی دارد. چنانچه توازن لازم را در سبد سهام ایجاد نکنید، می‌تواند اثرات به مراتب بدتری نسبت به قبل داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای خرید سهام، حتما از تحلیل استفاده نمایید.

از شایعات و شایعه سازی دوری کنید

همان‌طور که اخبار مهم و مفاهیم اقتصاد و مالی در خرید و فروش در بازار سرمایه با اهمیت هستند، نباید در دام شایعات و اخبار تقلبی افتاد. برخی از سرمایه گذاران بزرگ با پخش اخبار غلط و شایعات در بازار سرمایه و خرید سهام یک شرکت خاص، قصد دارند که بازار را به سمت مد نظر خود سوق دهند. در این مواقع باید با استفاده از اخبار درست و مهم و معتبر، از زیان و گیر افتادن در دام این شایعات و اخبار غلط پیشگیری کرد. لذا با دوری از این شایعه‌ها به صورت منطقی و استاندارد با سبد سهام خود برخورد کنید.

سخن آخر

به طور کلی سبد اوراق بهاداری که به خوبی تنوع بخشی شده باشد، بهترین شانس را برای شما در جهت رشد پایدار و طولانی مدت در سرمایه‌گذاری شما خواهد داشت. تشکیل سبد سهام، دارایی شما را از ریسک سقوط زیادِ حاصل از عوامل مختلف در بازار محافظت می‌کند. لذا طی توضیحات ارائه شده، تنوع بخشی سبد اوراق بهادار خود را مد نظر قرار دهید و هر جا که لازم است اصلاحاتی انجام دهید. در این صورت موفقیت دراز مدت مالی خود را به شدت افزایش خواهید داد.

 

قصد یادگیری و پیشرفت در بورس را دارید؟

از صفر تا صد بورس را توسط بهترین اساتید آموزش ببینید. لطفاً برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مشخصات خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

105 پاسخ به “۳ اصل مهم در تشکیل سبد سهام (پرتفوی بورسی)”

 1. محمد علی بیکی گفت:

  به نظر من ، اگر کسی این اصول گفته شده را رعایت کند ، ریسک کمتری را حس می کند.

  ۲۳
 2. محمد صادق گفت:

  اصولی که گفتید درسته اما باید دید این اصول برای چه نوع سهامداری بیان میشه،

  مثلا کسی که در دوران درجا زدن بورس هدفش نوسانگیری هست ـ هر چند نوسانگیری رو توصیه نمی کنم ـ خب این اصول برای صدق نمی کنه.

  ۹
 3. حسین گفت:

  سلام من تازه می خوام وارد سهام بشم به نظر شما عرضه اولیه بخرم بهتره یا سهمی از یک شرکت ؟؟ هدف من از این کار فقط تجربه بورسه و بیشتر جنبه آموزشی واسم داره و دنبال سود هم نیستم...

  ۲۰
  • معصومه پورحسن گفت:

   با سلام. با توجه به اینکه تازه وارد بورس شده اید بهتر است ابتدا با عرضه اولیه شروع نمایید. البته اصل اول آموزش میباشد.

   ۱۵
  • نسرین گفت:

   سلام
   بنظرم برای شروع عرضه اولیه بگیرید و سعی کنید آموزش هایی که در قسمت آموزش هست رو ببینید، در دوره ها شرکت کنید و بعد از یادگیری سهام بخرید. بدون آموزش تجربه سود یا ضرر کمکی بهتون نمیکنه. موفق باشین.

   ۱۲
  • محدثه گفت:

   عرضه اولیه ها سوددهی خوبی دارند ، کم خطر هستند .

   ۷
  • مرتضی گفت:

   شما با خرید و فروش و افزایش دانش بورسی خود می توانید به تجربه دست یابید

   ۸
  • مینا گفت:

   شما با عرضه اولیه میتونید سود به نسبت خوبی رو دریافت کنید .کنارش آموزش هم ببینید . به طور معمول برای هر هفته یک یا دو سهام اولیه عرضه میشه که برای سرمایه گذاری کم خطر خیلی عالیه

   ۷
  • محمدمهدی کلهرحسین آبادی گفت:

   خب معمولا عرضه های اولیه در ماه های اول سود خوبی خواهند داشت،عرضه های اولیه عرضه ی یک شرکت جدیدالورود به بازار بورس هستش
   ولی برای سهامداری کردن از سهم هایی که خیلی قبل تر در بورس حضور دارند قطعا باید آموزش ببینید تا بهترین نقطه ی خرید یا فروش رو بتونید تشخیص بدهید ،در غیر این صورت به سرمایه ی خود آسیب میزنید .همین سبد سهام داشتن هم یکی از اون مواردی هستش که باید آموزش ببینید

   ۶
  • جواد رشید گفت:

   اولیه بهتر چون قیمت کف قیمته
   در ضمن مگر میشه دنبال سود نباشین ، کسی که میاد داخل بازار بورس یا سود میکنه یا ضرر حد وسط نداره
   در هر صورت عرضه اولیه بهتره .

   ۳
  • داودی گفت:

   این بستگی داره شما چهمقدار سرمایه میخوای وارد کنی اگر کم هست که همون عرضه اولیه صحیحه اما اگر مقدار قابل ملاحضه ای باشه بهتره موارد بالا رو بشدت رعایت کنی

   ۲
  • mahdi گفت:

   عرضه های اولیه رو از دست ندین اصلا .میتونید بجای خرید سهام شرکت های دیگ هموم عرضه هایی که خریدین رو اضافه کنید.

   ۰
  • فاطمه گفت:

   سلام. برای تجربه خرید عرضه اولیه به شما کمک نمیکنه. مزیت عرضه اولیه اینه که میدونید پول اولیه تون ضرر نمیده

   ۱
 4. گل نژاد گفت:

  با سلام به دوستان عزیز
  برقراری توازن بین سهام موجود در سبد سهام، گذشته از مزایای مذکور، نوعی نظم ذهنی به سهامدار می بخشد که کنترل سهام را نیز سهل می گرداند
  و نکته اینکه علاوه بر توازن سهام، پرتفوی تکونی هم در مقاطعی خاص نباید فراموش شود. در یک سری زمان ها، شرایط بازار به نحوی پیش می رود که موقعیت مناسبی پدید می آید تا اقدام به شناسایی سهام ارزنده که بواسطه شرایط روانی بازار فرصت ورود می دهند، نماییم و سبد سهام یا پرتفوی خود را اصلاح کنیم. این فرصت ها، زمانی مناسب برای سبد تکونی است.

  ۱۳
 5. پوریا گفت:

  با سلام یکمی بیشتر راجبه صندوق های سرمایه گذاری توضیح دهید

  ۵
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در صندوق ها لطفا در ساعات اداری با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۴۰۰۴ داخلی ۳ بخش صندوق تماس حاصل فرمائید.

   ۳
 6. علی پاشا گفت:

  بله کاملا همین طور است که سبد سهام باید مختلف باشد تا کاهش ریسک کم شود و سرمایه حفظ شود

  ۹
 7. حسین گفت:

  شاید تمرکز سرمایه بر یک یا دو سهم بازدهی بالایی داشته باشد اما با ریسک بالایی همراه است. این در حالی است که در سبد سهام میانگین بازدهی از میانگین بازدهی سهام موجود در سبد به دست می‌آید. در مقابل نحوه محاسبه ریسک سبد سهام این طور نیست؛ زیرا در صورتی که سبد سهام مدیریت صحیحی داشته باشد و به ضریب همبستگی در آن توجه شود، ریسک سبد سهام از میانگین ریسک مجموع سهام تشکیل‌دهنده سبد سرمایه‌گذاری پایین‌تر خواهد بود. به عبارت دیگر می‌توان در یک سطح بازدهی مشخص دو سبد سهام با سطح ریسک متفاوت داشت. نکته جالب این است که در صورت تشکیل سبد سهام با رعایت مبانی علمی ، شما می‌توانید حداکثر بازدهی را با حداقل ریسک یعنی حداقل احتمال انحراف از بازده مورد انتظار به دست آورید. در این راستا، ضریب همبستگی مثبت نشان‌دهنده افزایش ریسک و ضریب همبستگی منفی نشان‌دهنده کاهش ریسک سبد سهام است.

  ۶
 8. محمد گفت:

  سبد متنوع منظور اينه از هر بخشي سهمي داشته باشيد

  ۷
 9. محمد گفت:

  دقیقا همین اصولی که فرمودین میتونه خیلی رو خرید فروش های هوشمندهم تاثیر بذاره
  الکی همه صف خرید و فروش نشن

  ۱۳
 10. سید گفت:

  بله کاملا همین طور است که سبد سهام باید مختلف باشد تا کاهش ریسک کم شود و سرمایه حفظ شود
  ولی اگر تعداد سهام سبد زیاد بشه کمتر میشه اون رو رصد کرد

  ۷
 11. sasan34 گفت:

  با رعایت این اصول در خرید ریسک کمتری خواهیم داشت خرید هوشمندتری میشه برامون

  ۳
 12. عباس گفت:

  بله سبد سهام باید شامل چند سهم باشه که ریسک پذیری کمتری داره
  چون همه سهم ها که با هم یهو کاهش پیدا نمی کنند و ریسک کمتری نسبت به تک سهمی داره

  ۴
 13. koko57 گفت:

  به نظر بنده بورس ایران فقط پیروهیجانات وسیاستهاست وهیچ قانونی نمیتونه براش حتمی وصد در صدی باشه.

  ۵
 14. علی‌ اصغر سلطانپور گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید. انتظار می رود که سهام با ارزش سود دهی بالا را به مشتریان اعلام نمایید.

  ۶
 15. Fereshteh گفت:

  بورس دیگه تحلیل نداره انقدر نقدینگی وارد بازار شده خرید گروهی میزنن یه ه دده و نوسان گیری میکنن و از سهم خارج میشن بدون هیچ تحلیلی

  ۲
 16. 99897Fereshteh گفت:

  بورس دیگه تحلیل نداره انقدر نقدینگی وارد بازار شده خرید گروهی میزنن یه ه دده و نوسان گیری میکنن و از سهم خارج میشن بدون هیچ تحلیلی

  ۳
 17. Fereshteh گفت:

  الان فقط سهم های دولتی رشد میکنن و هنوز سهم های کوچیک اصلاح میخورن اصلا بازار تحلیل نداره همش دست بازیگراس

  ۲
 18. آرش گفت:

  بنظر من تازه واردها به بازار بورس باید در ابتدا عرضه اولیه بخرن و بعد از بدست اوردن تجربه وارد معاملات بزرگتر بشن

  ۸
 19. غلامعباس دهقانی گفت:

  آره کسی که وارده این حوزه شده مطمئن باش که راه درستی را انتخاب کرده لاکن باید از اول اصول گفته شده رو برابر گفته های اساتید عمل کنه درست میشه...

  ۲
 20. مینا گفت:

  روند بازار به طور معمول دیگه مشخص نیست نه مشخصه چرا میقروشن و نه مشخصه به چه علت خرید انجام میشه .فقط هیجانیه الان بازار

  ۲
 21. حمید گفت:

  سبد اوراق بهاداری که به خوبی تنوع بخشی شده باشد، بهترین شانس را برای ما،در جهت رشد پایدار و طولانی مدت در سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

  ۰
 22. M گفت:

  به اصول خوبی اشاره شده که با رعایت این اصول میتوان سبد بورسی کم ریسکی داشت

  ۴
 23. محمدمهدی گفت:

  به نظرم هرکی این اصول رو رعایت کنه ریسک کمتری انجام داده

  ۰
 24. محمد گفت:

  به اصول بسیار خوبی اشاره شده که با رعایت این اصول میتوان سبد بورسی کم ریسکی داشت

  ۰
 25. پرهام گفت:

  مطالب مفیدوارزنده ای هست .بلاشک تشکیل پرتفوی ازصنعت های مختلف بدلیل عدم قطعیت های حاکم وشرایط تحریم و احتمال اتفاقات مثبت ومنفی پیرامون شرکت ها عاقلانه ومنطقی هست . ومیتواند بازدهی معقول ومنطقی داشته باشد .واگردنبال سودهای شارپی باشیم میتوانیم براساس تحلیل وریسک پذیری بخشی از سبدمان را به بعضی ازسهم ها را بیشترتخصیص دهیم .

  ۰
 26. سیامند گفت:

  الان فقط سهم های دولتی رشد میکنه

  ۱
 27. یوسف گفت:

  اصول و استراتژی خوب و مناسب می‌باشد

  ۰
 28. عبدالله گفت:

  بله سبد سهام باید شامل چند سهم باشه که ریسک پذیری کمتری داره
  چون همه سهم ها که با هم یهو کاهش پیدا نمی کنند و ریسک کمتری نسبت به تک سهمی داره

  ۰
 29. عبدالله گفت:

  بله سبد سهام باید شامل چند سهم باشه که ریسک پذیری کمتری داره

  ۱
 30. elahe گفت:

  خوب بود .به ویژه قسمت تک سهم شدن.حتی اگه بر اساس کامل ترین و جامع ترین استراتژی باشه بازم وحشتناکه.اما اگه ضرر بده ضرر سنگینی داده اگرم سود کنه سود تپلی نصیبش شده.

  ۰
 31. براهوئی گفت:

  سلام
  احسنت ، به قول معروف تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاریم . از سهام شرکت های مختلف خریداری کنیم تا ریسک کمتر بشه

  ۴
 32. محمد جواد کریمی گفت:

  به نظرمن ۵-۶ سهم واسه هر دوره کافیه
  اونایی که میخوان نوسان گیری کنن همین کافیه کاری هم به این نداشته باشن سهامشون در چه رده و سطحیه .
  اونایی که میخوان سهامداری کنن و پولشون از ۵۰ میلیون بیشتره ، به نظر من از گروه های شاخص ساز سهام های بنیادی و عقب افتاده انتخاب کنن . مثلا یه سهم شون از گروهایی باشه که بجای ریال ، ارز و دلاره واحد خرید فروششونه (بین المللی باشه) . اگه تونستن سهام های عرضه اولیه ای بخرن و درثد بیشتری اختصاص بدن. مثل شستا، شگویا ، آریا و.. درصد بیشتری نسبت بدن. خود من سهامداری میان مدت و بلند مدت انتخاب کردم و از شانس خوبم ۳ ماه پیش شگویا و شستا گیرم اومد مخصوصا شستا...

  ۲
 33. جواد رشید گفت:

   به جز تشکیل سبد سهام یا پرتفوی و گوناگونی دارایی ها، باید توجه کاملی در صنعتی که در آن سرمایه گذاری می کنیم داشته باشیم.

  به عنوان مثال اگر در شرکت های فلزی سبد سهام تشکیل داده باشیم، باید به دنبال نقشه جدیدی برای سرمایه گذاری بیابیم. به این دلیل که اگر اتفاقی برای این صنعت بیافتد و یا سیاست جدیدی در رابطه با صنعت فلز به وجود آید که به ضرر این صنعت باشد و تمام دارایی شما هم در بازار فلزی باشد، ریسک بسیار بالایی سرمایه شما را تهدید می کند.

  اما اگر به جای تنها صنایع فلزی، صنایع دیگری مانند پتروشیمی و یا کشاورزی در نظر گرفته باشید ریسک سرمایه گذاری را به مقدار چشمگیری کاهش خواهید داد.

  به همین دلیل همیشه این توصیه اهمیت خودش را حفظ می کند که، گزیده ای از صنایع پر بازده را برای تشکیل پرتفوی انتخاب شود. در این حالت حتی اگر اتفاقی برای یک صنعت بیافتد ،ضرری کل سرمایه شما را تهدید نمی کند.

  بهترین راه برای تشکیل یک پرتفوی سودمند و بازده این است که، چند صنعت برتر انتخاب شود و در این چند صنعت سهام شرکت های مطلوب تر خریداری شود و ریسک سرمایه گذاری تا کمترین میزان ممکنه کاهش یابد. اما فراموش نشود که سرمایه نباید بیش از حد خرد شود.

  ۶
 34. مریم گفت:

  سلام ، بنظرتون بعد از یه مدت پول رو از تو سهام دیگه بیرون کشیدن و عرضه اولیه ها رو افزایش دادن خوبه یا نه؟ چون بنظرم عرضه اولیه ها هر روز پر قدرت ۵ مثبت رو میزنن و ریسک سهمهای دیگه رو ندارن

  ۵
  • NM گفت:

   سلام بله کار بسیار خوبیه ولی اگه بشه افزایش داد .عرضه اولیه ها تا حدودا یک ماه و گاهی بیشتر صفشون اونقد نجومیه که هیچوقت نمیشه خرید.و توی اون یک ماه هست که هرروز مثبته

   ۴
 35. سید حمید موسوی گفت:

  بورس بدون تشکیل سبد سهام یعنی ریسک یعنی ضرر.سبد سهام باعث توازن و ثبات پرتفوی میشه.توصیه میشه حتما رعایت کنن دوستان

  ۲
 36. سوسن فدایی گفت:

  در این مقاله به نکات خوبی اشاره شده ضمن اینکه به نظر من برای کاربرد این سه اصل حتما حتما نیاز به آموزش و یاری گرفتن از افراد با تجربه و اساتید این کار هست . همچنین صبوری و دوری از هیجانات یکی از اصول اصلی ماندگاری در این سرمایه گذاری است.

  ۳
 37. Sسعید گفت:

  به نظر من ، اگر کسی این اصول گفته شده را رعایت کند ، ریسک کمتری را حس می کند. باید دقت کرد والا بورس پر ضرر هست

  ۱
 38. مریم گفت:

  طبق تجربه قبلی ابتدا باید برای آموزش وقت گذاشت و بدون دانش اقدامی نکرد

  ۰
 39. مریم گفت:

  طبق تجربه قبلی ابتدا باید برای آموزش وقت گذاشت و بدون دانش اقدامی نکرد و بطور حتم با دانش ضرر کمتر خواهد شد

  ۰
 40. رامین گفت:

  با توجه به نکات گفته شده حتما ریسک کمتری خواهید داشت.
  حتما سعی کنید که توزیع مناسب داشته باشید.
  حدالمکان تک سهم نباشید تا ریسک کمتری داشته باشید.

  ۰
 41. محمد گفت:

  با سلام
  برای ورود به بازار بورس باید استراتژی های خاصی رو مد نظر داشت و این متن راهنمایی خوبی در مورد استراتژی پرتفوی بورسی دارد.

  ۰
 42. سعید گفت:

  با سلام و تشکر بنظر من هم عرضه اولیه خوب است بعد از شرکتهای بزرگ میتوان سهام خرید

  ۰
 43. محمد گفت:

  تازه واردها فقط عرضه اولیه بخرن تا با یک اشتبا متضرر نشن

  ۰
 44. سعیداردانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من سهام یه شرکت به نام لپیام را خریدم.الان چند وقته نمیتونم بفروشم
  نوشته.وضعیت.متوقف
  چکار باید بکنم
  هرروز هم داره کم میشه وضعیت سود دهی

  ۰
 45. safa.m گفت:

  ایجاد سبد سهام در صنعت های مختلف بسیار کمک کننده هست که ریسک کمتر و سود بیشتری داشته باشیم مثلا در شرایط فعلی و عرضه دارا دوم توجه به سهام های پالایشی بسیار زیاد شده و به سرعت افزایش قیمت پیدا کردند و توجه به سایر صنعت ها کمتر شده در این شرایط داشتن سبد سهام میتواند راه گشا باشد که از این طریق شما میتوانید هم از سود ناشی از افزایش قیمت صنایع پالایشی بهره ببرید هم اگر سهام صنایع دیگر درجا زد یا منفی شد نگرانی کمتری داشته باشید

  ۰
 46. safa.m گفت:

  جهت ریسک کمتر و سود بیشتر ایجاد سبد سهام در صنایع مختلف بسیار ضروری است به عنوان مثال در شرایط فعلی و عرضه دارا دوم توجه به سهام های پالایشی بسیار زیاد شده و به سرعت افزایش قیمت پیدا کردند و توجه به سایر صنعت ها کمتر شده در این شرایط داشتن سبد سهام میتواند راه گشا باشد که از این طریق شما میتوانید هم از سود ناشی از افزایش قیمت صنایع پالایشی بهره ببرید هم اگر سهام صنایع دیگر درجا زد یا منفی شد نگرانی کمتری داشته باشید

  ۰
 47. احسان گفت:

  اصولی که گفتید درسته اما باید دید این اصول برای چه نوع سهامداری بیان میشه

  ۲
 48. مجتبی عبدیان گفت:

  سبد سهام مختلف + انتخاب سهم های سود ساز + خرید در کف قیمت + صبر و حوصله = سود خوب

  ۱
 49. احمد مهرابی گفت:

  بنظرم برای افراد تازه وارد ، خرید عرضه های اولیه و پذیره نویسی صندوقهای سرمایه گذاری جدید مناسبتره،مشروط بر اینکه حداقل یکسال آنها را نگاه دارند.

  ۰
 50. امیر گفت:

  به نظر من ، اگر کسی این اصول گفته شده را رعایت کند ، با ریسک کمتری مواجه می شود...

  ۱
 51. علی گفت:

  کسایی که تازه وارد بورس شدن عرضه اولیه وصندوقها بهتره

  ۰
 52. Adele64 گفت:

  عرض اولیه برای ورود به معاملات بازار بورس عالی هستش و تا مدتی سود ده و هم فرصت برای شخص هست که به یادگیری و اموزش کامل معاملات بورس برسه...

  ۰
 53. حمید گفت:

  منم با نظرات دوستان موافقم. من خودم اولین سهمی خریدم عرضه اولیه بود

  ۰
 54. مهدی گفت:

  با تشکر.امیدوارم بیشتر شاهد این نوع مطالب اموزشی اولیه ب زبان ساده باشیم.

  ۱
 55. پویا گفت:

  عرضه اولیه اگر محدودیت سهم نداشت خیلی عالی بود

  ۰
 56. سیداحمد گفت:

  بنظر من هم عرضه اولیه خوبه ولی بشرطی که بتونید الباقی را هم از طریق خرید مجد البته با شرایط صف خرید تکمیل کنید

  ۰
 57. موسوی گفت:

  من هم فکر میکنم با عرضه اولیه شروع کرد ولی با مبلغ اولیه که ۵۰۰هزار تومان است شروع کند و این سرمایه را وقتی به یک میلیون تومان رسید کم کم زیاد کند در این حین هم تجربه اش زیاد می شود هم سرمایه اش.

  ۰
 58. حمیده گفت:

  با سلام من هم به عنوان یک تازه وارد بورس فعلا فقط عرضه اولیه ها رو خریداری میکنم تا اموزشهای لازم رو ببینم

  ۱
 59. سارا گفت:

  ریسک اعمال حد ضرر در سهم های کوچیک بالاست

  ۰
 60. امیرعلی سلیمان گفت:

  تشکیل یک سبد که پشت آن مطالعه و تحقیق وآموزش درست باشه لازمه ی کار در بورس و سهامداری است . اصولی که باید هر سهامداری رعایت کند ولی متاسفانه اخیراً کمتر رعایت می شود .

  ۱
 61. aalianf گفت:

  ایجاد سبد سهام در واقع یک جور حرکت محافظه کارانه در جهت حفظ اصل سرمایه و قابل تحمل کردن ضررهای احتمالی هست.

  ۰
 62. امیر گفت:

  من از یک شرکت سرمایه گذاری (که سود ماهانه واریز میکند) سهام خریدم. مشکل اینه که مبلغ سود واریزی متفاوته. و اصلا مطمئن نیستم که هرماه سود واریز میشه یا نه. چون از طرف این شرکت پیامکی نمی یاد و هیچ گونه اطلاع رسانی نمیشه. یعنی فقط نشونیش اینه که با سیستم پایا مبلغی واریز شده. حالا واریز کننده می تونه هرکسی باشه.

  ۰
 63. امیر گفت:

  تشکیل سبدی متنوع شامل سهام بنیادی ، صندوق ثابت ومختلط ، آتی بادرصدهای استانداردبهترین نوع فعالیت درعرصه بورس است

  ۲
 64. مجتبی گفت:

  به اصول خوبی اشاره شده که با رعایت این اصول میتوان سبد بورسی کم ریسکی داشت

  ۰
 65. امیر گفت:

  هرچه رعایت اصول سهامداری درست باشه سود دهی سبد سهام هم بیشتر میشه که در اینجا این اصول به خوبی گفته شده

  ۰
 66. رضا گفت:

  فعلا توی اون این شرایط نابسامان بورس فکر کنم فقط عرضه اولیه خریداری بشه منطقیه
  چون قیمت بقیه سهام شرکت های دیگه خیلی بالاست و هر لحظه ممکنه ریزش کنه و متضرر بشیم

  ۰
 67. مریم گفت:

  برای افراد تازه وارد با سرمایه کم فقط خرید عرضه اولیه مناسب هست تا زمانی که دانش خودشون رو بالا ببرن

  ۰
 68. اکبر محبی گفت:

  تنوع صنایع در سبد در کاهش ریسک سرمایه گذاری و توجه به سود کلی سبد در روز معاملاتی ، پایان هفته و پایان ماه خصوصا در زمانهای اصلاح و ریزش قیمتها خیلی مهمه و باعث کاهش آثار روانی و هیجانی رفتار در روزهای ریزش میشه

  ۰
 69. علی جوانشیونی گفت:

  ایجاد سبد سهام(بنیادی،صندوق ثابت،مختلط وآتی) یک حرکت زیرکانه در جهت حفظ سرمایه و قابل تحمل کردن ضربات ضررهای احتمالی است.

  ۰
 70. zahra گفت:

  فعالیت تو بورس واقعا دانش میخواد ماها که تازه واردیم فقط میتونیم عرض اولیه بخریم

  ۰
 71. عباس گفت:

  از هر گروه سهم های بنیادی را داشته باشید

  ۱
 72. مهدی گفت:

  باید تعداد سهام مناسب داشته باشیم که بتوانیم مدیریت خوبی روی سهم ها داشته باشیم.

  ۲
 73. قربانی گفت:

  عرض اولیه برای خریداری مناسبتره ولی اخیرا تعداد سهام در عرض اولیه کاسته شده و این ب دلیل کد بورسی بیشتری هست که به بازار تزریق شد
  در چند روز اخیر نقش هیجان و عدم آموزش در بازار بیداد میکرد
  در ضمن از سه گروه مناسب و لیدر سهم خریدن و سهامداری عالی است در بازار

  ۰
 74. parsahejazi گفت:

  سبد سهام مختلف در سهم های مخالف تاثیر زیادی بر در آمد ندارد به نظر من بورس یعنی ریسک ریسک و ریسک

  ۰
 75. طاها گفت:

  به دنبال بیشتر شدن کدهای بورسی وبه دلیل آموزش ندیدن کاربران تازه وارد ،هیجانات وتقلید در خرید فروش زیاد شده واین هم به ضرر خودشان وهم به ضرر دیگرسهامداران می باشد.

  ۰
 76. ابوالفضل محمدی گفت:

  یکی از مهم ترین عوامل در داشتن یک سرمایه گذاری موفق داشتن یک کارگزار خوبه و متاسفانه کارگزاری آگاه بعد از اختلال چند روزه ای که پیش آمد بسیاری از امکاناتش رو از دست داد از جمله پیام های عرضه اولیه که در برنامه ی آسا نمایش داده نمیشود و فقط در پنل تحت وب این کارگزاری نمایش داده میشود.

  ۰
 77. رضا گفت:

  تک سهم =ضرر

  ۰
 78. Amirhossein گفت:

  به نظر من اگر کسی این اصول گفته شده را رعایت کند ریسک کمتری حس میکند.

  ۱
 79. ایوب گفت:

  با سلام در تشکیل سبد باید حد تعادل هم از نظر مبلغ و هم از نظر نمادها و اینکه کدام یک از نمادها در حال حاضر تو سود دهی هستن دقت شود

  ۰
 80. خسرو کاملا گفت:

  ریسک سرمایه گذاری رو قبول کنید ، صبور هم خواهید بود ،

  ۱
 81. مهرزاد بهمنی گفت:

  باید پله ها رو یکی یکی طی کرد اولین پله سهام اولیه ها و درکنارش اموزش

  ۰
 82. منصوره گفت:

  به نظرمن بسته به شرایط بازار سبد سهم بایستی چیده بشه مثلا در مقطعی تشکیل سبد سهم از یک یا دو صنعت کفایت می کند

  ۰
 83. نهال گفت:

  خیلی آموزنده بود من هم مبتدی هستم برای همین فقط خرید عرضه اولیه را انجام میدم تا کم کم یاد بگیرم تاحالاخوب پیش رفته استرسی ندارم مطالب که تو باشگاه میگذارند روزانه مطالعه میکنم

  ۰
 84. صالح شکورپور گفت:

  هدف از تشکیل سبد سهام، تقسیم کردن ریسک سرمایه گذاری بین چندسهم است ازاین رو ، سودیک سهم می تواند ضرر سهام دیگر را جبران کند.

  ۰
 85. مسعود گفت:

  وجود سبد سهام یا همان پرتفوی، ایده خوبی برای سهامدار یا سرمایه گذار است؛ اما از وجود چند نکته در شرایط اقتصادی ایران نباید غافل شد که عبارتند از:

  ۱- با توجه به پر تنش بودن وضعیت اقتصادی ایران نسبت به کشورهای دیگر و وجود تصمیم گیریهای آنی و خلق الساعه از طرف دست اندرکاران اقتصادی، به نظر می‌رسد که سهامدار و معامله گر واقعی باید منطبق با این وضعیت، ضمن بررسی همیشگی بازار اقتصادی کشور و وضعیت سیاسی داخلی و خارجی تأثیرگذار بر روند نزولی یا صعودی اقتصاد کشور، در بعضی مواقع بر موج شرایط بازار سوار شده و از تبعات نزول سنگین ارزش سهم خودش بکاهد. مثلا ممکن است در شرایطی شاخص بورس کاملا منفی بوده و اکثر سهام ها رو به نزول باشند اما به دلیل شایعات یا اخبار واقعی یا غیر واقعی، سهامی مثل فولاد یا سهام کوچک دیگری بر خلاف روند بازار رو به صعود باشد، معامله گر زیرک می تواند از این شرایط برای تغییر مقطعی وزن سبد سهام و خرید و فروش در سهم مذکور جهت کاستن از ضررهای سنگین خود، استفاده کند.

  ۲ - لزوما در سبد سهام، سهام های بزرگ و معروف هر صنعت، نجات دهنده یک سهامدار در مواقع بحرانی شاخص بورس، نمی باشد؛ به عبارت دیگر چه بسا سهمی با حجم مبنای معامله کم و تعداد سهم کلی کمی باشد اما امنیت سرمایه گذاری در آن نوع سهم از بسیاری از سهمهای غول دیگر بیشتر باشد لذا توصیه بنده استفاده از ترکیبی از سهم های بزرگ و کوچک در سبد سهام است.
  ۳- یک سهامدار موفق سهامداری است که مخصوصا در شرایط اقتصادی ایران همه نقدینگی خود را در سبد سهام خود هزینه نکند و درصدی از آن را برای زمانی بگذارد که همه سهامداران فروشنده اند و ارزش سهم به نقطه حمایتی خود رسیده و بهترین موقعیت برای خرید پلکانی با با نازل ترین مبلغ است. حال آنکه اگر تمامی نقدینگی خود را هزینه کرده باشید؛ عملا توانایی خود را برای عکس العمل مناسب در برابر ریزشهای متوالی بورس از دست داده و منفعلانه فقط باید نظاره گر افت ارزش سرمایه خود باشید.
  ۴- و بسیاری از این موارد که باید در تنظیم سبد سهام لحاظ نمود.....

  ۱
 86. Sina گفت:

  به نظر بنده بورس ایران فقط پیروهیجانات وسیاستهاست وهیچ قانونی نمیتونه براش حتمی وصد در صدی باشه.

  ۰
 87. Sina گفت:

  این اواخر همش داریم تاثیر هیجان و عدم آموزش رو در بازار می بینیم.

  ۰
 88. محمد نوری هوسین گفت:

  چرا آگاه داره تمام عرضه اولیه‌هارو به من و خانواده‌م یدونه سهم کمتر از کارگزاریهای دیگه میده،جواب بدین لطفا،آیا این بنوعی ... نمبخوام بگم ولی اگه ۲میلیون سهم اینجوری بدست بیارین هرهفته چقدر سود میکنید؟من کجا باید این موردو پی‌گیری کنم؟

  ۰
  • agah9 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای عرضه اولیه تعداد محدودی سهام ارائه می شود. با توجه به تعداد زیاد مشارکت کننده ها تعداد کمتری نسبت به تعداد اعلام شده در اطلاعیه عرضه تخصیص پیدا می کند.
   روش بوک بیلدینگ روش تخصیص عرضه اولیه به سهامداران است.
   بدلیل تقسیم کل سهام بین متقاضیان چون امکان تقسیم بصورت دقیق و اعشاری، مثلا ۶۷.۵ شصت و هفت و نیم سهم وجود ندارد به صورت رندم به تعدادی از سهامداران ۶۷ و به تعدادی دیگر ۶۸ سهم خواهد رسید.
   با توجه به اجرای روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه ، عملا کارگزاری دخل و تصرفی در تعداد سهام اختصاص یافته ندارد و خود بورس پس از اتمام بازه ثبت سفارش اقدام به تقسیم سهام موجود به تعداد متقاضیان میکند.

   ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عدد را وارد کنید: